Złamanie Bennetta (bokserskie) – przyczyny, objawy i leczenie

2021-05-14

Złamanie Bennetta (bokserskie) – przyczyny, objawy i leczenieRęka składa się z nadgarstka, śródręcza oraz palców. Kości nadgarstka ułożone są w dwóch rzędach. Tuż obok nich, w centralnej części ręki, znajdują się kości śródręcza. Jest ich 5, każda z nich łączy się stawowo z paliczkiem bliższym odpowiadającego palca. Złamanie palca u ręki występuje częściej i zwykle powstaje w mechanizmie bezpośrednim np. przygniecenia ciężkim przedmiotem, uderzenia lub przytrzaśnięcia drzwiami. Często jest to uraz powstały podczas uprawiania sportów, takich jak koszykówka czy siatkówka. Złamanie kości śródręcza jest natomiast rzadsze. Zwykle występuje złamanie 5 kości śródręcza, powstające na skutek uderzenia zaciśniętą pięścią w twarde podłoże. Złamanie śródręcza zazwyczaj dotyczy osób trenujących boks lub uczestniczących w bijatykach, dlatego jest to tzw. złamanie bokserskie.

Objawy złamanego palca u ręki i kości śródręcza

Główne objawy, które mogą wystąpić w złamaniach kości śródręcza i palców ręki to:

silny ból w okolicy złamania,

 • obrzęk, zasinienie i zwiększone ucieplenie,
 • krwiak,
 • problemy z poruszaniem ręką lub palcem,
 • zniekształcenie śródręcza lub palca.

Stłuczenie kości śródręcza lub palców może dawać podobne objawy.

Złamanie kości śródręcza i palców ręki  – diagnostyka

 • Podstawowym badaniem dodatkowym w przebiegu diagnostyki złamań jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) ręki.
 • Stłuczenie śródręcza lub paliczków może dawać objawy imitujące złamanie kości palca u ręki lub występować razem z nim, dlatego zawsze konieczne jest różnicowanie tych stanów.
 • Konieczne jest wtedy wykonanie USG ręki żeby ocenić ścięgna

Leczenie złamania kości dłoni

Wiele złamań w zakresie kości śródręcza i palców ręki może być leczonych zachowawczo za pomocą unieruchomienia w opatrunku gipsowym lub ortezie na okres około 3-6 tygodni.

Złamania, które nie kwalifikują się do leczenia zachowawczego lub nie poddają się mu leczone są operacyjnie.  Leczenie zabiegowe skraca zwykle czas unieruchomienia i umożliwia wcześniejsze podjęcie rehabilitacji.

Jeśli złamaniu towarzyszy stłuczenie kości śródręcza, konieczne może być wykonanie zabiegu w celu usunięcia powstałego krwiaka oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Rehabilitacja po leczeniu urazów

Ćwiczenia palców dłoni po złamaniu należy rozpocząć tak wcześnie, jak jest to możliwe. W celu dobrania odpowiednich ćwiczeń najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który odpowiednio zaplanuje i poprowadzi rehabilitację.

Nie zawsze musi ona odbywać się w gabinecie w towarzystwie fizjoterapeuty, w niektórych przypadkach może on nauczyć pacjenta wykonywania odpowiednich ćwiczeń i zalecić ich powtarzanie w domu. Terapię zwykle warto uzupełnić o zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, ultradźwięków czy krioterapii, w zależności od otrzymanych zaleceń.

Zastosowanie może znaleźć również kinesiotaping, szczególnie w początkowych fazach rehabilitacji.

Na podstronie specjalizacji ortopedia udostępniliśmy więcej informacji dotyczących leczenia złamań w CMGamma.

Opisz objawy towarzyszące złamaniom

Złamanie Bennetta (bokserskie) – przyczyny, objawy i leczenie

W ich przypadku uraz jest wynikiem wysokoenergetycznego mechanizmu – upadku z wysokości, z motocykla lub roweru.. Artykuł będzie się składał z kilku rozdziałów, w których dowiesz […]Złamanie częściej występuje w populacji kobiet niż mężczyzn.. Pytania i odpowiedzi.. Objawy urazów kręgosłupa Większość urazów kręgosłupa obejmuje także inne obszary ciała, np. głowę, klatkę piersiową, jamę brzuszną oraz górne lub dolne kończyny.Złamanie Bennetta jest typowym urazem kciuka występującym u sportowców.. U noworodków spotyka się wrodzone podwichnięcie lub zwichnięcie biodra, w przebiegu choroby zwanej dysplazją stawu biodrowego.. Rozwiązania zadań .. Objawy urazów kostno‑stawowych .. Rejestracja .3.. Do najczęstszych przyczyn złamań należą uderzenia, zmiażdżenia, upadki, przygniecenia i postrzały.. Należą do nich: ból nasilający się przy ruchu, obrzęk, wylew krwawy, miejscowe zasinienie, zniekształcenie, nienaturalne ułożenie kończyny, ograniczenie ruchów kończyny,Wynika to z powikłań towarzyszących znieczuleniu ogólnemu i skutków działania implantów na osłabioną strukturę kości u pacjentów z osteoporozą.. Świadek złamania otwartego powinien od razu zadzwonić po pogotowie.. W jakich jeszcze sytuacjach może dojść do złamania kręgosłupa?. Jak rozpoznać złamanie zamknięte (wewnętrzne), skoro nie wiąże się ono z przerwanie skóry i pojawieniem się rany?.

Złamanie bokserskie dotyczy I kości śródręcza z towarzyszącym podwichnięciem w stawie śródręczno-paliczkowym i objawia się m.in. bólem kciuka u jego nasady lub w okolicy nadgarstka.. Objawy złamania Smitha stanowią zwłaszcza silny ból nadgarstka i opuchlizna.

Złamania klasyfikuje się na podstawie towarzyszących im uszkodzeń, przebiegu szczeliny złamania oraz wzajemnego położenia względem siebie odłamów kostnych.. Wysokie ryzyko infekcji sprawia, że pierwsza pomoc przy złamaniu otwartym powinna zostać udzielona bez najmniejszej zwłoki..

Złamania zwłaszcza kości długich są zawsze bardzo niebezpieczne.. Ryzyko złamania zwiększa się u osób, które cierpią na osteoporozę lub guzy kości i szpiku kostnego.. Krok po kroku wyjaśniamy, jak udzielić pomocy komuś, u kogo podejrzewamy złamanie.Złamanie a wezwanie lekarza..

Objawy: najczęściej pojawia się ból, opuchlizna i tkliwość w okolicy urazu.. Celem tego artykułu będzie przeprowadzenie Cię przez złożony proces leczenia oraz powrotu do sprawności.. To nie zmienia jednak faktu, że jeśli masz złamaną rzepkę, to nie jesteś w komfortowej sytuacji..

upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny, przygniecenie ciężkim przedmiotem, upadek z pozycji stojącej (w przypadku osoby starszej)..

Na miejscu wypadku należy przede wszystkim ustalić, czy mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, czy tez zamkniętym.Nierzadko towarzyszą złamania.. Przyczyny złamania miednicy.. Poza tym bardziej narażone na wystąpienie złamań są osoby starsze ze względu na kruchość kości.Złamanie otwarte – pierwsza pomoc..

Złamanie kręgosłupa najczęściej jest wynikiem upadku z wysokości lub wypadku komunikacyjnego, choć wymienia się także inne przyczyny.. Złamanie otwarte pojawia się bezpośrednio przy zadziałaniu urazu lub w wyniku uszkodzenia przez odłamy kostne.. – Złamaniom, – Pytania i odpowiedzi – EDB..

Leczenie takiego uszkodzenia wymaga nastawi.Utrata przytomności to stan zagrożenia życia, dlatego pierwsza pomoc udzielona w sposób prawidłowy jest niezwykle ważna.. Takie złamanie kości traktowane jest jako nagły przypadek i wykonywane jest leczenie operacyjne w jak najszybszym czasie.

Złamanie rzepki nie jest częstym urazem w porównaniu do innych złamań w obrębie układu ruchu.. Najczęstszymi ofiarami zatruć chemią domową są dzieci, które z ciekawości sięgają po owe środki, nie mając pojęcia o ich żrącym działaniu i poważnych w skutkach konsekwencjach wynikających z ich spożycia.

Zwykle złamania oraz zwichnięcia kręgosłupa występują na skutek uderzenia w głowę oraz upadku na plecy lub pośladki..

Należy trzymać się wówczas kilku prostych zasad.. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny utraty przytomności i objawy towarzyszące, skutki takiego stanu mogą być tragiczne.. – Objawy jak przy skręceniu i dodatkowo zniekształcenie obrysów stawu oraz brak ruchów czynnych.. Należy się skontaktować z lekarzem w przypadku każdego złamania..

Do grupy ryzyka zaliczane są też osoby młode.. Mamy nadzieję, że proponowany materiał, ktoś pomoże rozwiązać tę trudną sytuację, którą dostał, pozwalając podjąć właściwą decyzję.Złamanie kręgosłupa jest wyjątkowo niebezpiecznym rodzajem złamania, gdyż może skutkować różnymi objawami uszkodzenia rdzenia kręgowego łącznie z jego przerwaniem.. Jakie objawy na nie .

Leia também:  Zapalenie gardła i migdałków – przyczyny, objawy, leczenie

W tym artykule postaramy się bardziej szczegółowo przybliżyć temat “Objawy i konsekwencje złamania kości ogonowej”.. Objawy złamania miednicy.. Wizualnie, obserwuje się opuchliznę, deformację, przemieszczenie skóry w miejscu złamania a także nieprawidłowe .

Złamanie kości oznacza całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, co spowodowane jest w większości przypadków urazem związanym z jakimś upadkiem lub uderzeniem..

Nie wolno dotykać przebitej skóry.Objawy złamania kończyny.. Po raz pierwszy zabieg ten opisał Garant w 2002 r. [13]Jak postępować w przypadku złamania ręki, nogi, miednicy, kręgosłupa lub żebra?.

Objawy wstrząsu pojawiają się przy utracie około 40% objętości krążącej krwi, Groźne dla życia krwotoki występują zwłaszcza przy uszkodzeniu dużych naczyń tętniczych lub żylnych, takich jak szyjne, udowe, ramieniowe lub pachowe.. Informacje te pozwalają dokładnie opisać rodzaj uszkodzenia i zaplanować optymalne leczenie.

3) Objawy złamań i pierwsza pomoc a) Złamania kości kończyn górnych Przystępując do udzielania pomocy poszkodowanemu należy: – Zabezpieczyć miejsce wypadku – Ocenić rozległość urazu i poprosić poszkodowanego aby zdrową dłonią podparł złamana rękę – Jeśli złamanie jest otwarte, to w miejscu rany należy założyć .1..

Złamania 1) Złamania definiuje się jako przerwanie ciągłości kości po zadziałaniu urazu przekraczającego granice elastyczności tkanki kostnej.. Ich rodzaje wraz z obrazowym przedstawieniem uszkodzeń prezentuje galeria 1.. Jeśli utrata krwi jest powolna i w porę zostaje zatrzymana, zwykle nie zagraża to życiu chorego..

Alternatywą dla pacjentów ze złamaniami kości krzyżowej towarzyszącymi osteoporozie są zabiegi sakroplastyki.. Można je podzielić na złamania zupełne – jeśli kość została przerwana w całym obwodzie, na złamania częściowe (tzw. złamanie zielonej gałązki) i złamania wieloodłamowe – jeśli nastąpiło przerwanie kości dzielące ją na więcej niż dwa fragmenty.

Złamanie to przerwanie ciągłości kości powstałe w wyniku działania siły większej niż kość może wytrzymać.. Objawy złamania Smitha.. Miednica składa się z wielu kości, uraz jednej z nich może uszkodzić jednocześnie narządy w jamie brzusznej.Złamanie kręgosłupa zagraża życiu i pociąga za sobą poważne, często nieodwracalne skutki zdrowotne.. Objawy..

Jeśli występuje złamanie otwarte wezwij karetkę, w innym przypadku rozważ jej wezwanie jeśli poszkodowany ma problemy z poruszaniem się.Złamanie otwarte to złamanie, w którym istnieje kontakt złamanej kości ze środowiskiem zewnętrznym.. Zdarza się również usłyszeć „chrupnięcie” w momencie złamania.. Utrata przytomności może skutkować .

Zadanie: opisz objawy towarzyszące peknieciu podstawy czaszki i zaproponuj zakres pierwszej pomocy w opisanym przez ciebie wypadku Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.złamanie przywiedzeniowe w którym dalszy odłam jest przywiedziony; złamanie odwiedzeniowe w którym dalszy odłam jest odwiedziony; Dobierając rodzaj leczenia uwzględnia się także możliwość ewentualnego przemieszczenia odłamów kostnych jak również wielofragmentowość złamania..

Złamanie miednicy – Pelvic fracture

ZA złamanie miednicy jest złamanie struktury kostnej z miednica.[1] Obejmuje to wszelkie przerwy w kość krzyżowa, kości biodrowe (kość kulszowa, łono, ilium) lub kość ogonowa.[1] Objawy obejmują ból, szczególnie podczas ruchu.[1] Powikłania mogą obejmować krwotok wewnętrzny, uraz pęcherzalub uraz pochwy.[2][3]

Typowe przyczyny to spada, kolizje pojazdów silnikowych, pojazd uderzający w pieszylub bezpośredni zmiażdżenie.[2] U młodszych ludzi znaczny uraz jest zwykle wymagane, podczas gdy u osób starszych mniej poważny uraz może spowodować złamanie.[1] Są podzielone na dwa typy: stabilne i niestabilne.

[1] Niestabilne złamania dzielą się dalej na kompresję przednio-tylną, kompresję boczną, ścinanie pionowe i złamania złożone.[2][1] Diagnoza jest podejrzewana na podstawie objawów i badanie z potwierdzeniem do Rentgenowskie lub tomografia komputerowa.

[1] Jeśli dana osoba jest w pełni przytomna i nie odczuwa bólu miednicy, nie ma potrzeby wykonywania badań obrazowych.[2]

Na ogół następuje nagłe leczenie zaawansowane wsparcie życia po urazach.[2] Zaczyna się od wysiłków, aby zatrzymać krwawienie i wymienić płyny.

[2] Kontrolę krwawienia można osiągnąć za pomocą spoiwo miednicy lub prześcieradło do podpierania miednicy.[2] Inne wysiłki mogą obejmować embolizacja angiograficzna lub pakowanie przedotrzewnowe.

[2] Po ustabilizowaniu miednicy może wymagać rekonstrukcji chirurgicznej.[2]

Złamania miednicy stanowią około 3% złamań dorosłych.[1] Stabilne złamania generalnie dają dobry wynik.[1] Ryzyko śmierci w przypadku niestabilnego złamania wynosi około 15%, podczas gdy u osób z niskim ciśnieniem krwi ryzyko zgonu sięga 50%.[2][4] Niestabilne złamania często wiążą się z urazami innych części ciała.[3]

objawy i symptomy

Objawy obejmują ból, szczególnie podczas ruchu.[1]

Komplikacje

Powikłania mogą spowodować nadmierną utratę krwi lub nakłucia niektórych narządów, co może prowadzić do zaszokować.

[5][6] Może to spowodować obrzęk i zasinienie, zwłaszcza w przypadku urazów o dużej mocy.

[6] Ból w dotkniętych obszarach może się różnić, gdzie siła uderzenia zwiększa jego prawdopodobieństwo i może promieniować, jeśli objawy nasilą się podczas poruszania się.[wymagany cytat]

Przyczyny

Typowe przyczyny to spada, kolizje pojazdów silnikowych, pojazd uderzający w pieszylub bezpośredni zmiażdżenie.[2] U młodszych ludzi znaczny uraz jest zwykle wymagane, podczas gdy u osób starszych mniej poważny uraz może spowodować złamanie.[1]

Patofizjologia

Miednica kostna składa się z ilium (tj. skrzydła biodrowe), kość kulszowa, i łono, które tworzą anatomiczny pierścień z kością krzyżową. Rozerwanie tego pierścienia wymaga znacznej energii.

Jeśli chodzi o stabilność i strukturę miednicalub pas miednicy, zrozumienie jego funkcji jako podparcia tułowia i nóg pomaga rozpoznać wpływ, jaki ma na kogoś złamanie miednicy.[7] Kość łonowa, kość kulszowa i kość biodrowa tworzą pas miednicy, połączone ze sobą w jedną całość.

Mocują się po obu stronach kręgosłupa i krążą wokół, tworząc pierścień i gniazda do umieszczenia cześć p stawy. Załącznik do kręgosłup ważne jest, aby skierować siłę na tułów z nóg podczas ruchu, rozciągając się do pleców. Wymaga to, aby miednica była wystarczająco mocna, aby wytrzymać nacisk i energię.

Różne mięśnie odgrywają ważną rolę w stabilności miednicy. Ze względu na występujące siły złamania miednicy często powodują uszkodzenie narządów znajdujących się w miednicy kostnej. Ponadto często dochodzi do urazów narządów poza miednicą.

Złamania miednicy często wiążą się z ciężkim krwotokiem z powodu rozległego dopływu krwi do okolicy. Żyły splotu miednicy przedkrzyżowej są szczególnie wrażliwe. Więcej niż 85 procent krwawienia z powodu złamań miednicy jest pochodzenia żylnego lub z otwartych powierzchni kości.[wymagany cytat]

Diagnoza

Jeśli dana osoba jest w pełni przytomna i nie odczuwa bólu miednicy, nie jest potrzebne jej badanie medyczne.[2]

Klasyfikacja

Złamania górnego (w dwóch miejscach) i dolnego ramienia łonowego po prawej stronie osoby, u której wykonano wcześniej endoprotezoplastykę stawu biodrowego

Leia também:  Jak Oddac Alkoholika Na Leczenie Bez Jego Zgody?

Złamania miednicy są najczęściej opisywane za pomocą jednego z dwóch systemów klasyfikacji. Różne siły działające na miednicę powodują różne złamania. Czasami są określane na podstawie stabilności lub niestabilności.[8]

Klasyfikacja płytek

Plik Klasyfikacja płytek System oparty jest na integralności tylnego zespołu krzyżowo-biodrowego.

W urazach typu A kompleks krzyżowo-biodrowy jest nienaruszony. Pierścień miednicy ma stabilne złamanie, które można leczyć nieoperacyjnie. Urazy typu B są spowodowane zewnętrznymi lub wewnętrznymi siłami obrotowymi, które powodują częściowe przerwanie tylnego zespołu krzyżowo-biodrowego.

Często są one niestabilne, a urazy typu C charakteryzują się całkowitym przerwaniem tylnego zespołu krzyżowo-biodrowego i są niestabilne zarówno obrotowo, jak i pionowo. Obrażenia te są wynikiem dużej siły, zwykle w wyniku wypadku samochodowego, upadku z wysokości lub silnego ucisku.

[wymagany cytat]

Klasyfikacja Young-Burgess

Zwiększona siła i pęknięcia są pokazane poprzez zwiększenie rozmiaru.” src=”https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pelvic_Fracture_Young-Burgess_Classification.png/300px-Pelvic_Fracture_Young-Burgess_Classification.png” width=”300″ srcset=”https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pelvic_Fracture_Young-Burgess_Classification.png/450px-Pelvic_Fracture_Young-Burgess_Classification.png 1.5x, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Pelvic_Fracture_Young-Burgess_Classification.png/600px-Pelvic_Fracture_Young-Burgess_Classification.png 2x”>

Plik Klasyfikacja Young-Burgess system oparty na mechanizmie urazu: ucisk przednio-tylny typu I, II i III, ucisk boczny typu I, II i III oraz ścinanie pionowe,[5] lub połączenie sił.

Złamania uciskowe boczne (LC) obejmują poprzeczne złamania ramienia łonowego, po tej samej stronie lub po drugiej stronie urazu tylnego.

 • Stopień I – Powiązana kompresja krzyżowa po stronie uderzenia
 • Stopień II – Powiązane tylne złamanie kości biodrowej („półksiężyc”) po stronie uderzenia
 • Stopień III – Powiązany uraz kontralateralny stawu krzyżowo-biodrowego

Najpowszechniejszy rodzaj siły, siły ściskania bocznego (LC), powstające w wyniku wypadków samochodowych w wyniku zderzeń bocznych i obrażeń pieszych, mogą powodować rotację wewnętrzną.[9] Plik lepszy i gorsze ramiona łonowe może na przykład pęknąć do przodu.

Urazy spowodowane siłami ścinającymi, takie jak upadki z góry, mogą spowodować zerwanie więzadeł lub kości. Kiedy występuje wiele sił, nazywa się to połączonym urazem mechanicznym (CMI).

Najlepszą metodą obrazowania do zastosowania w tej klasyfikacji jest prawdopodobnie tomografia komputerowa miednicy.[wymagany cytat]

Otwarte złamanie książki

Jeden specyficzny rodzaj złamania miednicy jest znany jako złamanie „otwartej książki”. Często jest to wynikiem silnego uderzenia w pachwina (łono), częste obrażenia w wypadku motocyklowym. W tego rodzaju urazach lewa i prawa połowa miednicy są rozdzielone z przodu iz tyłu, przedni otwór bardziej niż z tyłu, czyli jak otwarta książka, która spada na ziemię i pęka w środku.

W zależności od ciężkości może to wymagać rekonstrukcji chirurgicznej przed rehabilitacją.[10] Siły z przodu lub z tyłu, takie jak czołowe wypadki samochodowe, zwykle powodują rotację zewnętrzną czaszki połowiczej, co jest urazem „otwartej książki”. Otwarte złamania zwiększają ryzyko infekcji i krwotoku w wyniku uszkodzenia naczynia, co prowadzi do większej śmiertelności.

[11]

Zapobieganie

W miarę starzenia się ludzkiego ciała kości stają się słabsze i słabsze kruchy i dlatego są bardziej podatne na złamania. Pewne środki ostrożności są kluczowe, aby zmniejszyć ryzyko złamań miednicy.

Najbardziej szkodliwe są wypadki samochodowe, rowerowe lub upadki z wysokiego budynku, które mogą skutkować urazami o wysokiej energii.[12] Może to być bardzo niebezpieczne, ponieważ plik miednica wspiera wiele narządów wewnętrznych i może je uszkodzić.

Upadki to jedna z najczęstszych przyczyn złamań miednicy. Dlatego należy podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby temu zapobiec.[wymagany cytat]

Leczenie

Przykład wiązania miednicy za pomocą prześcieradła i opasek zaciskowych

Złamanie miednicy jest często skomplikowane, a leczenie może być długim i bolesnym procesem. W zależności od ciężkości złamania miednicy można leczyć z operacją lub bez.

Inicjał

Wysoki wskaźnik podejrzeń powinien mieć miejsce w przypadku urazów miednicy u każdego z poważnymi urazami. Miednicę należy ustabilizować za pomocą spoiwo miednicy.

[13] Może to być urządzenie specjalnie wykonane, ale na całym świecie z dobrym skutkiem stosowano również improwizowane spoiwa miednicy.

[14] Stabilizacja pierścienia miednicy zmniejsza utratę krwi z naczyń miednicy i zmniejsza ryzyko śmierci.

Operacja

W przypadku złamań miednicy często wymagana jest operacja. Stosuje się wiele metod stabilizacji miednicy, w tym fiksacja zewnętrzna lub fiksacja wewnętrzna i trakcja.[15][16] Często zdarzają się inne urazy związane ze złamaniem miednicy, dlatego rodzaj operacji musi być dokładnie zaplanowany.[17]

Rehabilitacja

Złamania miednicy, które można leczyć bez operacji, są leczone przez leżenie w łóżku. Gdy złamanie wystarczająco się zagoi, można rozpocząć rehabilitację, najpierw stojąc w pozycji pionowej za pomocą fizjoterapeuta, a następnie rozpoczęcie chodzenia za pomocą piechur i ostatecznie przechodząc do trzcinowy.[wymagany cytat]

Rokowanie

Śmiertelność osób ze złamaniami miednicy wynosi od 10 do 16 procent.[18] Jednak śmierć jest zwykle spowodowana urazem związanym z innymi narządami, takimi jak mózg. Wskaźniki śmiertelności z powodu powikłań bezpośrednio związanych ze złamaniami miednicy, takimi jak krwawienie, są stosunkowo niskie.[18]

Epidemiologia

Około 10 procent ludzi, którzy szukają leczenia na Centrum urazowe poziomu 1 po urazie tępym doszło do złamania miednicy.[18] Urazy motocyklowe są najczęstszą przyczyną złamań miednicy, a następnie urazów pieszych spowodowanych przez pojazdy silnikowe, dużych upadków (ponad 15 stóp) i wypadków samochodowych.[18]

Zobacz też

Bibliografia

 1. ^ za b do re mi fa sol godz ja jot k l m n o p q r „Złamania miednicy”. OrthoInfo – AAOS. Luty 2016.

  Odzyskano 17 maja 2018.

 2. ^ za b do re mi fa sol godz ja jot k l m n o p ATLS – Advanced Trauma Life Support – podręcznik dla studentów (10 wyd.

  ). American College of Surgeons. 2018. s. 89, 96–97. ISBN 9780996826235.

 3. ^ za b do Peitzman, Andrew B .; Rhodes, Michael; Schwab, C. William (2008). Podręcznik urazów: chirurgia urazowa i ostra. Lippincott Williams & Wilkins. p. 322. ISBN 9780781762755.

 4. ^ za b Ściany, Ron; Hockberger Robert; Gausche-Hill, Marianne (2017). Medycyna ratunkowa Rosena – koncepcje i praktyka kliniczna E-book. Elsevier Health Sciences. str. 577, 588. ISBN 9780323390163.
 5. ^ za b Walker, J (9–15 listopada 2011). „Złamania miednicy: klasyfikacja i postępowanie pielęgniarskie”.

  Standard pielęgniarski. 26 (10): 49–57, quiz 58. doi:10.7748 / ns2011.11.26.10.49.c8816. PMID 22206172.

 6. ^ za b „Złamanie miednicy”. OrthoInfo. Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych.
 7. ^ Jr, Theodore Dimon (2010). Ciało w ruchu: jego ewolucja i konstrukcja.

  Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books. s. 49–56. ISBN 978-1556439704.

 8. ^ Young, JW; Resnik, CS (grudzień 1990). „Złamanie miednicy: aktualne koncepcje klasyfikacji”. AJR. American Journal of Roentgenology. 155 (6): 1169–75. doi:10.2214 / ajr.155.6.2122661. PMID 2122661.
 9. ^ Lee, C; Porter, K (luty 2007).

  „Postępowanie przedszpitalne w złamaniach miednicy”. Dziennik medycyny ratunkowej. 24 (2): 130–3. doi:10.1136 / emj.2006.041384. PMC 2658194. PMID 17251627.

 10. ^ „Przednio-tylne złamanie kompresyjne miednicy (złamanie otwartej książki)”. Elsevier: Obrazy Netter.

 11. ^ Rothenberger, D; Velasco, R; Strate, R; Fischer, RP; Perry JF, Jr (marzec 1978). „Otwarte złamanie miednicy: śmiertelny uraz”. The Journal of Trauma. 18 (3): 184–7. doi:10.1097/00005373-197803000-00006. PMID 642044.
 12. ^ „Pęknięcia o wysokiej energii”. Międzynarodowe Towarzystwo Naprawa Złamań. Zarchiwizowano z oryginalny w dniu 27.01.

  2013 r.

 13. ^ „Idealny środek wiążący miednicę”. www.trauma.org. Odzyskano 5 czerwca 2018.
 14. ^ Mallinson, T (2013). „Alternatywne improwizowane spoiwa miednicy”. African Journal of Emergency Medicine. 3 (4): 195–6. doi:10.1016 / j.afjem.2013.04.006.
 15. ^ Mirghasemi A, Mohamadi A, Ara AM, Gabaran NR, Sadat MM (2009).

  „Całkowicie przemieszczone pęknięcie płytki wzrostu S-1 / S-2 u nastolatka: opis przypadku i przegląd literatury”. J Orthop Trauma. 23 (10): 734–8. doi:10.1097 / BOT.0b013e3181a23d8b. PMID 19858983. S2CID 6651435.

 16. ^ Taguchi, T; Kawai, S; Kaneko, K; Yugue, D (1999). „Leczenie operacyjne przemieszczonych złamań kości krzyżowej”.

  Journal of Orthopaedic Science. 4 (5): 347–52. doi:10.1007 / s007760050115. PMID 10542038. S2CID 46282760.

 17. ^ Hancharenka, V .; Tuzikov, A .; Arkhipau, V .; Kryvanos, A. (marzec 2009). „Planowanie przedoperacyjne operacji miednicy i kończyn dolnych metodą przetwarzania obrazu TK”. Rozpoznawanie wzorców i analiza obrazu. 19 (1): 109–113.

  doi:10.1134 / S1054661809010209. S2CID 34590414.

 18. ^ za b do re Vincent, Jean-Louis (2011). Podręcznik opieki krytycznej (6th ed.). Filadelfia, PA: Elsevier / Saunders. p. 1523. ISBN 9781437713671.

Zewnętrzne linki

 • Podręcznik ortopedii bez koła: złamania miednicy

Złamanie Bennetta jest typowym urazem kciuka występującym u sportowców

Złamanie Bennetta jest typowym urazem kciuka występującym u sportowców. Złamanie bokserskie dotyczy I kości śródręcza z towarzyszącym podwichnięciem w stawie śródręczno-paliczkowym i objawia się m.in. bólem kciuka u jego nasady lub w okolicy nadgarstka.

Leczenie takiego uszkodzenia wymaga nastawienia palca, zastosowania drutów Kirschnera, unieruchomienia w opatrunku gipsowym, a także rehabilitacji. Złamanie Bennetta – co to za uraz kciuka?

Złamanie Bennetta (to uszkodzenie kciuka zostało opisane po raz pierwszy przez Edwarda Bennetta) określane jest również złamaniem bokserskim. Jest to typowy uraz w tej grupie sportowców.

Złe ułożenie kciuka podczas wyprowadzanego ciosu może doprowadzić do złamania I kości śródręcza z podwichnięciem w stawie śródręczno-paliczkowym.

Do złamania dolnej nasady kciuka dochodzi przy nadmiernym przeciążeniu osiowo działającej siły na kciuk zgięty w stawie – np. podczas uderzenia pięścią lub samym zgiętym kciukiem w przeszkodę. Na ten typ urazu, oprócz bokserów, narażeni są: bramkarze, rugbiści oraz osoby trenujące wschodnie sztuki walki.

Ból nadgarstka i kciuka – złamanie bokserskie? Złamanie u dolnej nasady będzie objawiało się bólem kciuka u jego podstawy lub w okolicy nadgarstka. Dolegliwości bólowe pojawiają się praktycznie zaraz po złamaniu.

Czasami zdarza się jednak, że występują po dłuższym czasie – ma to miejsce w przypadku, kiedy do uszkodzenia dochodzi podczas uprawiania sportu, kiedy to odczucie bólu łagodzone jest hormonami walki. Miejsce złamania staje się obrzęknięte i zaczerwienione.

Niekiedy może dojść do powstania krwiaka.

Kolejnym objawem towarzyszącym złamaniu Bennetta (bokserskiemu) jest ograniczenie ruchomości w stawie nadgarstkowo-śródręcznym kciuka.

Każda próba wykonania ruchu będzie powodowała zwiększenie dolegliwości bólowych. Należy unikać wykonywania niepotrzebnych ruchów palcem.

Niekiedy może wystąpić niestabilność kciuka związana ze złamaniem jego dolnej nasady oraz podwichnięciem w stawie śródręczno-paliczkowym.

Złamany kciuk – jakie badania w złamaniu Benneta? Pacjent, który skarży się na silny ból nadgarstka (lub w jego okolicy) z towarzyszącym obrzękiem i ewentualnie krwiakiem, powinien zgłosić się do lekarza celem wykonania odpowiedniej diagnostyki. Na samym początku przeprowadza się badanie palpacyjne – lekarz bada pacjenta za pomocą dłoni, określając pierwotne uszkodzenia bolącego miejsca.

Następnie wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Zdjęcie RTG palca pozwala na wskazanie czy doszło do złamania czy tylko do stłuczenia kciuka. Uzyskany obraz umożliwia ocenę struktur kostnych i podjęcie decyzji o dalszym leczeniu.

Należy pamiętać, aby sprawdzić funkcję nerwową kciuka – wykonuje się to poprzez ocenę czucia powierzchownego i głębokiego, a także sprawdzenie jego ruchomości. Ważnym elementem jest również ocena ukrwienia.

Sprawdza się, czy podczas złamania lub podwichnięcia (zwichnięcia kciuka) nie doszło do przerwania naczyń krwionośnych – na ten stan może wskazywać krwiak. Małe naczynka są mniejszym zagrożeniem.

Natomiast przerwanie tętnicy zaopatrującej w krew dystalną część kciuka może manifestować się bladością opuszka, upośledzonym powrotem włośniczkowym oraz uczuciem chłodnego zimnego palca.

Jak leczyć złamanie bokserskie? W leczeniu złamania Bennetta istotne jest prawidłowe nastawienie, z odtworzeniem powierzchni stawowej. Nieprawidłowe nastawienie może przyczyniać się do niezadawalającego efektu radiologicznego, a co gorsza czynnościowego. W wyniku nieprawidłowego zrostu powierzchni stawowej zwichniętego stawu kciuka może dojść do ograniczenia ruchomości w stawie.

W leczeniu złamania bokserskiego stosuje się następujące metody leczenia:

leczenie zachowawcze – repozycja zamknięta w znieczuleniu, operacyjne – przezskórna stabilizacja złamania lub otwarta repozycja ze stabilizacją śrubami.

Decydując się na leczenie zachowawcze, przemieszczenie złamania musi być niewielkie i po repozycji stabilne. Wtedy można założyć tzw. gips Bennetta, który unieruchomi złamanie dolnej nasady kciuka. Po odpowiednim czasie unieruchomienia i kontroli w poradni nastawionego oraz zrośniętego złamania można rozpocząć rehabilitację, która będzie miała na celu usprawnienie ruchomości stawu.

Nastawianie palca, druty Kirschnera czy gips? Często zdarza się, że złamanie Bennetta po nastawieniu jest niestabilne. W tym wypadku lepiej zdecydować się na stabilizację przezskórną drutami Kirschnera lub śrubami.

Druty Kirschnera w stabilizacji sprawdzają się w przypadku odłamania niewielkiego fragmentu kostnego po stronie dłoniowej. Zabieg wykonuje się w krótkim znieczuleniu dożylnym.

Wykonuje się wyciąg osiowy, nastawia się złamanie i wprowadza dwa druty stabilizujące złamanie Bennetta. Powierzchnie stawową oraz repozycje sprawdza się śródoperacyjnie pod Luminaxem. Następnie zostaje założony gips.

Stabilizację utrzymuje się przez 5–6 tygodni. Proces gojenia kontrolowany jest w poradni.

Otwarta repozycja złamania bokserskiego wykonywana jest w przypadku niemożliwości uzyskania stabilizacji przezskórnej lub nieprawidłowej linii powierzchni stawowej i odłamania się dużych fragmentów kostnych. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu.

Wykonuje się cięcie w okolicy nadgarstka i dociera do miejsca uszkodzenia dolnej nasady kciuka. W kolejnym kroku nastawia się złamanie, ustalając prawidłową powierzchnię stawową, a następnie wprowadza się dwie śruby stabilizujące złamanie.

Na koniec zakłada się gips usztywniający miejsce złamania.

Rehabilitacja kciuka po złamaniu Bennetta Rehabilitację po złamaniu Bennetta można rozpocząć po kontroli w poradni ortopedycznej, kiedy pozwoli na to lekarz.

Ważne jest, aby nie doszło do nadwyrężenia kontuzjowanej ręki i rozejścia się zespolonego złamania. W pierwszej fazie usprawniania wykonuje się delikatne czynne ćwiczenia kciuka, stopniowo zwiększając zakres ruchu.

Po ćwiczeniach okłada się go lodem i należy trzymać uniesioną kończynę górną.

Podczas rehabilitacji uszkodzonego kciuka nie można zapomnieć o ćwiczeniach czynnych pozostałych palcach ręki. Z upływem czasu zwiększa się zakres ruchów, włączając ćwiczenia bierne z pełnym wyprostem i zgięciem, a także wzmacniające rękę z wygojonym złamaniem dolnej nasady kciuka.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*