Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

fot. AdobeStock

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

fot. AdobeStock

Gęsty, zielony katar często miewają dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola. Ale nie tylko. Łapią go również niemowlaki. Taki kolor wydzieliny z nosa to dowód, że organizm dziecka zmaga się z wirusami, bakteriami lub alergenami i co najważniejsze – próbuje się z nimi uporać. 

Spis treści:

O czym świadczy zielony katar u dziecka?

Pojawienie się kataru (fachowo nazywanego nieżytem nosa) jest najczęściej jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Zanim wydzielina stanie się zielona, jest przezroczysta i wodnista. W kolejnej fazie gęstnieje, staje się śluzowata, a następnie zmienia kolor na żółtawy lub zielony.

Dziecko może (ale nie musi) mieć gorsze samopoczucie i podwyższoną temperaturę.

Gęsty, zielony katar bywa określany jako ropny.

Rzeczywiście – zielona wydzielina może być skutkiem nadkażenia bakteryjnego, ale tak przede wszystkim wygląda jedna z naturalnych faz kataru wywołanego przez wirusy, czyli zwykłego kataru towarzyszącego infekcji sezonowej.

W momencie, kiedy wydzielina z nosa zmienia barwę z przezroczystej na inną, oznacza to, że układ odpornościowy rozpoznał zagrożenie. Równocześnie przyspieszona zostaje produkcja własnych czynników antyseptycznych.

Komórki immunologiczne zaczynają uwalniać enzym (zwany mieloperoksydazą), który zawiera barwnik bazujący na żelazie. To właśnie dzięki niemu katar przybiera zieloną barwę. Jeżeli zielony katar ma domieszkę ropną, wówczas może to świadczyć o istnieniu bakterii, ale nie zawsze bakterie te muszą być chorobotwórcze.

Pojawienie się zielonej wydzieliny z nosa u dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia wymaga pilnej wizyty u lekarza. Brak leczenia może doprowadzić do rozszerzenia się zwykłej infekcji na dolne drogi oddechowe lub skutkować zapaleniem ucha u niemowlaka. Przede wszystkim zatkany gęstą wydzieliną nos utrudnia dziecku ssanie piersi lub picie z butelki. Maluch, który nie może spokojnie się najeść, jest rozdrażniony, płaczliwy i bardziej zagrożony odwodnieniem. Wymaga szybkiej pomocy, która w pierwszej kolejności polega na udrożnieniu noska.

Zielony katar u dziecka po nocy

Rodzice często zauważają gęsty, zielony katar u dziecka po nocy. To nie znaczy, że maluch w czasie snu nabawił się infekcji lub infekcja stała się poważna.

Jeśli nos nie był przez całą noc oczyszczany, rano wydzielina jest gęstsza, bardziej skoncentrowana, a przez to jej kolor staje się bardziej wyrazisty.

Częste czyszczenie nosa (i rozrzedzanie gęstej wydzieliny solą fizjologiczną lub roztworami soli morskiej) sprawia, że zazielenienie śluzu słabnie. Bardziej zielona (zaschnięta) wydzielina może pojawiać się także wtedy, gdy dziecko oddycha przesuszonym powietrzem.

Długotrwały zielony katar u dziecka

Katar u dziecka może utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Zielona wydzielina, która pojawia się po początkowej wodnistej fazie kataru, zwykle jest widoczna około tygodnia. Jeśli obserwujemy ją mimo upływu 10 dni, dziecko powinien obejrzeć lekarz, który wykluczy inne przyczyny kataru, np. zapalenie zatok lub alergię.

Wydzielina przy katarze alergicznym zwykle jest przezroczysta i cieknąca. To dotyczy głównie alergii sezonowych. Jeśli jednak dziecko jest na coś uczulone przewlekle, śluz w nosie również może zmieniać konsystencję i kolor (także na zielony).

Co na zielony katar u dziecka?

Choć przyczyną zielonej lub żółtej wydzieliny mogą być bakterie, lekarze rzadko decydują się na leczenie antybiotykiem. Antybiotykoterapia jest wskazana przy zapaleniu zatok u dziecka (zielony katar u maluchów rzadko jest objawem chorych zatok). Przy leczeniu każdego rodzaju kataru u dziecka, także zielonego, szczególnie ważne jest staranne i częste czyszczenie nosa.

Domowe sposoby na zielony katar u dziecka

Aby zakatarzonemu dziecku łatwiej się oddychało, pilnuj, aby jego nosek był czysty i dbaj o odpowiednie warunki w mieszkaniu. Stosując się do opisanych niżej domowych sposobów walki z katarem, sprawisz, że maluch rzadziej będzie chorować.

 • Często czyść dziecku nosek, a jeśli wydzielina jest gęsta, wpuszczaj sól fizjologiczną (po dwie krople do każdej dziurki). To pomoże ją rozrzedzić. Możesz też używać roztworu wody morskiej (najlepiej sprawdza się roztwór hipotoniczny).
 • Zakatarzone niemowlę jak najczęściej układaj na brzuszku (szczególnie po wpuszczeniu soli fizjologicznej). W tej pozycji wydzielina łatwiej wypływa.
 • Czasem (ale nie za często), możesz używać aspiratora. Pediatrzy uważają, że zbyt częste korzystanie z tego sprzętu może prowadzić do podrażnienia śluzówki nosa.
 • Smaruj skórę pod noskiem – maścią natłuszczającą (np. maścią majerankową) lub kremem. To ochroni delikatną skórę przed podrażnieniem.
 • Na własną rękę nie używaj żadnych kropli do nosa. Mogą podrażnić śluzówkę, w efekcie czego dziecko będzie częściej łapało katary.
 • Ne przegrzewaj mieszkania – utrzymuj temperaturę około 20-21 stopni C.
 • Nawilżaj powietrze – jeśli jest suche, wysusza się również śluzówka, która nie może bronić się przed atakiem wirusów i bakterii. Możesz rozważyć zakup nawilżacza powietrza, albo oczyszczacza z funkcją nawilżania (zaleca się, aby poziom nawilżenia powietrza wynosił około 50 proc.).
 • Stosuj inhalacje z soli fizjologicznej – ułatwiają dziecku oddychanie.

Czy dziecko z zielonym katarem może chodzić do przedszkola lub żłobka?

Zielony katar może pojawić się u dziecka bez innych niepokojących objawów. Taki kolor wydzieliny obserwują rodzice dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Dziecko dobrze się czuje, nie ma gorączki, infekcja nie rozszerza się, nie przechodzi w zapalenie ucha czy oskrzeli.

Z tego względu przedszkolaki z gęstym, zielonym katarem często są posyłane na zajęcia. Zdania wśród pediatrów na temat przewlekłego lub nawracającego kataru są podzielone. Jedni odradzają przebywanie zakatarzonego malucha w grupie.

Kierują się obawami, że dziecko zarazi swoich kolegów. Inni dopuszczają taką możliwość. Jeśli dziecko z katarem przebywa wśród rówieśników, powinno umieć czyścić nos, wyrzucać chusteczki od kosza i dokładnie myć ręce.

To pozwoli zminimalizować kontakt innych dzieci z wydzieliną.

Zobacz także:

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Zielony katar lub żółty katar u dziecka – co oznacza zielony, a co żółty katar?

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć? Autor: thinkstockphotos.com Każdy kolor kataru ma inną przyczynę. Zarówno katar zielony, żółty jak i wodnisty oznacza inna infekcję.

Zielony katar u dziecka, żółty lub przejrzysty – wydzielina może mieć różne barwy, ale nie każda musi od razu budzić niepokój rodziców. Sprawdź, co oznacza zielony katar, a co żółty katar i jaki powinien skłonić opiekunów dziecka do odwiedzenia lekarza.

Co oznacza zielony katar u dziecka? Katar u dziecka towarzyszy przeziębieniu, grypie i wielu innym infekcjom.

Problemy z wydostającą się z nosa wydzieliną są powszechnie znane, jednak katar katarowi jednak nierówny. Wyjaśniamy, co oznacza kolor kataru.

Co wywołuje zielony katar, żółty katar lub wodnisty i kiedy pojawienie się kataru u dziecka powinno wzbudzać niepokój?

Skuteczna pomoc w udrażnianiu nosa Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Marimer® inhalation to wyrób medyczny, który pomaga udrożnić zapchany nos – zarówno u dorosłych jak i u u dzieci od 1 dnia życia. Nawilża i odblokowuje drogi oddechowe.  Pomaga rozrzedzić i usunąć nadmiar wydzieliny śluzowej poprzez pobudzenie wydzielania w drogach oddechowych. Marimer® inhalation może być stosowany w formie inhalacji lub aerozoloterapii.

W udrażnianiu dróg oddechowych pomoże też wyrób medyczny Marimer® hipertoniczny spray do nosa. To 100% naturalna woda morska, która dzięki procesowi osmozy ułatwia usuwanie wydzieliny z nosa. Jest to wygodny w użyciu spray, który pomaga udrożnić nos i ułatwia oddychanie. Odpowiedni podczas kataru, zapalenia zatok i po zabiegach operacyjnych.

Marimer® inhalation i Marimer® hipertoniczny spray do nosa to zestaw, który przyda się do pielęgnacji niemowlęcego noska.

Sposoby na katar u dziecka

Spis treści

Zielony katar  – częsty objaw u dziecka

Zielony katar to termin raczej potoczny – wydostawanie się tego rodzaju wydzieliny z nosa fachowo określane jest jako zatokowy nieżyt nosa. A czym jest sam katar? Nadprodukcja różnego rodzaju treści płynnej związana może być zarówno z zapaleniem tkanek jamy nosowej, jak i z ich podrażnieniem przez czynniki alergiczne.

W przebiegu kataru pacjenci mogą się skarżyć nie tylko na ciągły wypływ wydzieliny z nosa. Katarowi mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak np. zaczerwienienie spojówek, gorączka, ból gardła czy uczucie zatkanych uszu lub utrudniające oddychanie zaburzenia drożności jamy nosowej.

 • Stwierdzenie takich współtowarzyszących objawów jest niezwykle istotne, ponieważ ich rodzaj – wraz z tym, jakie zabarwienie ma katar – umożliwia rozpoznanie, z jakim rodzajem kataru ma się do czynienia u dziecka.
 • Czytaj: Katar u dziecka: co zrobić, gdy dziecko ma katar?
 • Dlaczego katar trwa 7 dni?
Leia também:  Ile Trwa Leczenie Fobii Społecznej?

Co oznacza katar zielony i katar żółty?

Zielony katar to zawsze objaw infekcji. W pierwszej fazie zakażenia, wydzielina jest wprawdzie lejąca się i przezroczysta, ale w kolejnych fazach, zmienia barwę na zieloną lub żółtą.

Zabarwienie kataru świadczy o tym, że organizm rozpoznał infekcję i zaczyna z nią walczyć za pomocą komórek odpornościowych uwalniających enzym o zielonym zabarwieniu.

Dlatego zielony czy żółty katar zawsze świadczy o infekcji – nigdy nie jest objawem reakcji alergicznej.

Zielony katar może być efektem infekcjach zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych (ma wówczas ropny zapach i wygląd). Często występuje przy stanach zapalnych zatok, grzybicy, zapalenia oskrzeli.

Katar infekcyjny związany z zakażeniem bakteryjnym rozpoznać można nie tylko po kolorze wydostającej się z nosa wydzieliny. Sugerować istnienie takiego schorzenia mogą również inne występujące u chorego dolegliwości, takie jak kaszel u dziecka, ból głowy czy wzmożona temperatura ciała (w takim przypadku gorączka bywa raczej wysoka, przekracza ona zwykle 38 stopni Celsjusza).

Aspirator do odkurzacza czy aspirator ustny? Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Aspirator Katarek Travel 2w1 to bezpieczny i skuteczny wyrób medyczny dla dzieci do odciągania kataru. Dzięki niemu możesz przywrócić spokojny oddech swojemu maluszkowi, ułatwić mu funkcjonowanie w ciągu dnia i zapewnić spokojny sen w nocy.

Aspirator Katarek Travel 2w1 możesz podłączyć od odkurzacza i używać w sposób tradycyjny lub użyć aspiratora ustnego wszędzie tam, gdzie nie dysponujesz odkurzaczem – w podróży (w samochodzie, pociągu, samolocie, w komunikacji miejskiej), w nocy (gdy nie chcesz obudzić domowników dźwiękiem odkurzacza) czy na wakacjach.

Co oznacza wodnisty katar u dziecka?

Przejrzysty, wodnisty katar jest najczęściej spotykanym rodzajem kataru. Zasadniczo wyróżnia się dwie możliwe jego przyczyny. 

Jak wspomnieliśmy, przejrzysty, wodnisty katar (ewentualnie może on przybierać barwę białawą) jest charakterystyczny dla rozpoczynającej się infekcji wirusowej – jej pierwszego etapu. To właśnie wirusowe patogeny najczęściej odpowiadają za występowanie przeziębień.

Infekcji wirusowej, poza nadprodukcją wydzieliny z nosa, towarzyszyć może kichanie, a także gorączka – podkreślenia wymaga jednak to, że wzrost temperatury w zakażeniach wirusowych jest niewielkiego stopnia (temperatura ciała w ich przebiegu raczej nie przekracza 38 stopni Celsjusza).

Drugą, bardzo częstą przyczyną wodnistego, przeźroczystego kataru jest reakcja alergiczna – w takim przypadku dochodzi do wystąpienia kataru alergicznego (zwanego również katarem siennym lub alergicznym nieżytem nosa).

Problemem podczas takiego wodnistego kataru mogą być znaczne ilości wydostającej się z nosa wydzieliny. U różnych pacjentów alergiczny nieżyt nosa – w zależności od tego, na co są oni uczuleni – pojawiać się może w odmiennych porach roku, najczęściej jednak katar alergiczny występuje w okresie pylenia roślin.

Czytaj: Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Infekcja wirusowa, czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia

Kiedy zielony katar u dziecka wymaga konsultacji?

Dość popularne jest powiedzenie, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony trwa natomiast siedem dni. Katar rzeczywiście może mieć tendencję nawet do całkowicie samoistnego ustępowania, niestety nie zawsze tak jest.

Szczególnie groźny może być katar spowodowany infekcjami bakteryjnymi. Zagrożenie w tym przypadku związane jest przede wszystkim z ryzykiem wystąpienia różnych powikłań tego stanu, wśród których można wymienić na przykład zapalenie zatok przynosowych czy też zapalenie ucha środkowego.

Co więc można zalecić rodzicom, u których dziecka pojawi się katar? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby pociecha dokładnie oczyszczała nos.

Zaleganie wydzieliny w jamie nosowej nie sprzyja wyzdrowieniu, dlatego też należy nauczyć dzieci, w jaki sposób powinno się wydmuchiwać nos, a tym malcom, które nie są w stanie same tego robić, po prostu pomagać w oczyszczaniu nosa.

Kiedy natomiast udać się do lekarza? W podjęciu takiej decyzji pomagać rodzicom może obserwacja występujących u ich potomka dolegliwości.

Konieczna jest wizyta u lekarza, jeżeli zielony katar utrzymuje się dłużej niż 10 dni lub współwystępujące objawy nasilają się: dziecko gorączkujące, znacznie osłabione i doświadczające trudności związanych z niedrożnością jamy nosowej zdecydowanie powinno zostać zbadane przez lekarza.

W takiej sytuacji może zaistnieć konieczność zastosowania u małego pacjenta leków dostępnych na receptę, np. antybiotyków.

Odwiedzić pediatrę czy lekarza rodzinnego powinno się również w każdej sytuacji, w której rodzice doświadczają jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia ich dziecka. Jeżeli są one bezzasadne, to specjalista najzwyczajniej będzie mógł uspokoić opiekunów, może być jednak również i tak, że dziecku rzeczywiście będzie potrzebne leczenie.

Czytaj: Lekarz POZ a lekarz rodzinny, internista a pediatra – jaka jest między nimi różnica?

Jak usunąć zielony katar z noska dziecka?

Zanim zaczniemy usuwać katar z nosa dziecka, warto rozrzedzić wydzielinę, np. solą fizjologiczną lub wodą morską, aby ułatwić odsysanie. Katar można usunąć aspiratorem kataru lub gruszką. Gruszka i aspirator znacznie się od siebie różnią, chociaż oba rozwiązania mają swoich zwolenników.

Tradycyjna gruszka składa się z miękkiego pojemnika z końcówką, które dostępne są w różnych rozmiarach. W miarę jak dziecko wzrasta koniecznością jest kupowanie nowych, które będą pasować do wymiarów otworków w nosie.

Jej stosowanie jest proste, a siła ssania zależy od tego, jak bardzo ściśniemy ją przed wprowadzeniem do jamy nosowej. Czynność odsysania wymaga pewnej wprawy, ponieważ łatwo jest wprowadzić końcówkę zbyt głęboko do jamy nosowej, uszkadzając jej śluzówkę, dlatego większość pediatrów odradza stosowanie gruszki.

Warto pamiętać, że u małych dzieci nie powinno się stosować leków na katar bez konsultacji z lekarzem. Działanie popularnych kropli może okazać się zbyt silne, ponieważ nadmiernie wysuszają delikatną śluzówkę – utrwalają problem. Dlatego lekarz, zapisując tego rodzaju leki, zleca zwykle również kupno preparatów osłonowych.

Do tego celu można użyć dostępnych w aptece bez recepty sprayów zabezpieczających. Te, które w składzie zawierają farmaceutycznie oczyszczoną oliwę z oliwek i witaminę E będą łagodzić podrażnienia, nawilżać i wspomagać regenerację błony śluzowej nosa.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko oczyszczania nosa? Poważna rozmowa o banalnym katarze z otolaryngologiem

Aspirator do noska – zalecany przez specjalistów

Aspiratory kataru chwalone są przez wiele mam, gdyż uważają je za skuteczniejsze rozwiązanie. Ponadto są specjalnie zaprojektowane, aby rozmontowanie i czyszczenie poszczególnych elementów było jak najprostsze, co ma szczególne znaczenie w trakcie infekcji.

Aspiratory do noska posiadają wymienne końcówki, przystosowane rozmiarem do otworów nosowych, oraz rodzaju wydzieliny.

Elektryczne aspiratory kataru same wytwarzają siłę ssania, podczas gdy tradycyjne modele – wymagają użycia siły własnych płuc. Odsysanie za pomocą elektrycznych aspiratorów jest jeszcze prostsze, ponieważ odciągacz generuje stałą siłę ssania, w odróżnieniu od gruszki czy aspiratorów wdechowych.

Chociaż czynność dla wielu dzieci jest nieprzyjemna i wymaga powtarzania wielokrotnie w ciągu dnia, to warto zdecydować się na rozwiązanie umożliwiające bezpieczne udrażnianie noska.

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć? Małgorzata Wójcik

Zielony katar – przyczyny i leczenie

Zielony katar – co oznacza zielona wydzielina z nosa i jak się jej pozbyć?

Fot: Geza Farkas / fotolia.com

Zielony katar u dziecka lub u osoby dorosłej pojawia się przebiegu zakażeń górnych dróg oddechowych. Może być spowodowany bakteriami lub wirusami, ale nie zawsze wymaga stosowania antybiotyków. Zielony katar oznacza, że organizm skutecznie zwalcza infekcję.

Zielony katar to nieodłączny element większości zakażeń górnych dróg oddechowych. Tego typu gęsta wydzielina z nosa pojawia się w przebiegu infekcji bakteryjnych oraz wirusowych.

Niepokój może wywołać zwłaszcza zielony katar u niemowlęcia, które nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego. Zielona wydzielina u dziecka nie zawsze wymaga zastosowania antybiotyku, ponieważ jest ona oznaką prawidłowej odpowiedzi immunologicznej na infekcję.

Leia também:  Od Kiedy Występują Pierwsze Objawy Ciąży?

Zdarza się, że zielony katar jest objawem zapalenia zatok, dlatego w razie wątpliwości warto udać się do lekarza.

Gęsty zielony katar – zwykła infekcja czy katar zatokowy?

Zielony katar u dorosłych i u dzieci towarzyszy bakteryjnym i wirusowym infekcjom dróg oddechowych. Na podstawie koloru wydzieliny nie można jednak postawić diagnozy, ponieważ liczą się również inne objawy.

Z pewnością nie jest to katar alergiczny, który charakteryzuje się rzadką, wylewającą się z nosa bezbarwną wydzieliną.

Dopiero gdy zmieni ona kolor na żółto-zielony i zgęstnieje, można przypuszczać, że na alergię nałożyła się infekcja bakteryjna lub wirusowa.

Gęsty zielony katar u dziecka lub u osoby dorosłej to jeden z typowych objawów przeziębienia, czyli choroby wywołanej przez wirusy. Początkowo wydzielina z nosa jest przezroczysta, a z czasem zamienia się w gęsty, żółto zielony katar. Jest to naturalny proces, który oznacza, że w ciągu kilku dni objawy mogą całkowicie ustąpić.

Kolor kataru jest związany z obecnością komórek odpornościowych. W wydzielinie znajdują się m.in. przeciwciała oraz inne substancje mające działanie przeciwzapalne.

Zielony, gęsty katar jest potwierdzeniem prawidłowego funkcjonowania systemów obronnych oraz skutecznego zwalczania infekcji.

Tego typu wydzielina nie wskazuje na infekcję bakteryjną, chociaż wiele osób tak uważa, zwłaszcza w przypadku zielonego kataru u noworodka. Zielona wydzielina z nosa nie jest jednak wskazaniem do stosowania antybiotyku.

W rzadkich przypadkach gęsty, zielony katar u dziecka lub dorosłego może być oznaką infekcji bakteryjnej, jednak wówczas dołączają się inne objawy. Towarzyszy on np. zapaleniu zatok przynosowych lub szczękowych z silnym bólem głowy podczas wykonywania ruchów.

Przyczyny zielonego kataru

Zielony, gęsty katar i zatkany nos to główne objawy przeziębienia i innych częstych schorzeń dróg oddechowych. Tego rodzaju wydzielina może występować również w przebiegu:

Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła nie pochodzi wyłącznie z nosa, ale także z zatok.

W przypadku gdy przyczyną dolegliwości jest zapalenie zatok, dochodzi do zablokowania spływu fizjologicznej wydzieliny.

Nagromadzenie wydzieliny sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów, a zielonemu lub żółtemu katarowi towarzyszy wówczas uczucie rozpierania w okolicy oczu i nosa, podwyższona temperatura ciała oraz bóle głowy.

Zielony katar może wskazywać na infekcję bakteryjną wtedy, gdy leczenie objawowe nie przynosi efektów, pojawia się brzydki zapach z ust i wysoka temperatura. Wówczas konieczne bywa zastosowanie antybiotyku.

Zielony katar – jak leczyć?

Zielony katar u dziecka powoduje zablokowanie nosa i uczucie jego rozpierania. Jest to szczególnie uciążliwe u noworodków, niemowląt i małych dzieci, które mają wąskie przewody nosowe i nie potrafią jeszcze prawidłowo oczyścić nosa z wydzieliny. Leczenie zielonego kataru u dzieci, zwłaszcza u najmłodszych, powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.

Podstawą jest rozrzedzanie wydzieliny, np. za pomocą soli fizjologicznej. Domowe sposoby na zielony katar u dziecka to m.in. stosowanie olejków eterycznych czy inhalacje, np. z dodatkiem lipy, rumianku, mięty czy szałwii.

U niemowląt i małych dzieci należy odsysać wydzielinę za pomocą aspiratora lub gruszki, a starsze dzieci zachęcać do częstego, prawidłowego wydmuchiwania nosa.

O tym, jak leczyć zielony katar o podłożu bateryjnym u dziecka, powinien zdecydować lekarz. W czasie leczenia zawsze należy zwiększyć ilość wypijanych płynów o nawet 2 litry na dobę, aby w naturalny sposób rozrzedzić wydzielinę i przyspieszyć jej odpływ.

W aptece można zaopatrzyć się w preparaty bez recepty. Bardzo skuteczne są stosowane miejscowo leki zawierające ksylometazolinę oraz oksymetazolinę, ale nie można ich stosować dłużej niż 5 dni.

Mogą mieć formę kropli lub sprayów do nosa. Można też stosować leki obkurczające śluzówkę w postaci tabletek zawierających np. pseudoefedrynę oraz leki antyhistaminowe.

U osób dorosłych zalecane jest płukanie zatok za pomocą dostępnych w aptekach zestawów do irygacji.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Zielony katar – co oznacza?

Katar jest ostrym nieżytem błony śluzowej nosa, trwającym zwykle około 5-7 dni.

Często współtowarzyszą mu objawy takie jak: zatkany nos, zaczerwienienie i łzawienie oczu, kaszel, kichanie, uczucie zatkanych uszu, uczucie drapania w nosie, ból głowy, ogólne osłabienie oraz gorączka lub stan podgorączkowy. Katar towarzyszy infekcji wirusowej, bakteryjnej oraz alergii.

Bezbarwna, wodnista wydzielina świadczy zazwyczaj o reakcji alergicznej, natomiast żółty lub zielony katar jest często objawem zakażenia górnych dróg oddechowych. Jakie zatem są rodzaje kataru?

ZOBACZ TEŻ: Grypa – jak się przed nią uchronić?

Katar wirusowy

Najczęściej spotykany rodzaj kataru, który wywołują wirusy (najczęściej są to rinowirusy). Te bardzo łatwo przenoszą się pomiędzy kolejnymi osobami drogą kropelkową. Katar wirusowy charakteryzuje wodnisto-śluzowa wydzielina, która gęstnieje z upływem czasu.

Katar bakteryjny

Wywołują go bakterie (Streptococcus pneumoniae, Streprococcus pyogenes, Haemophilus influenza, Staphylococcus aureus).

Towarzyszy mu gęsta, śluzowo-ropna wydzielina o kolorze żółtym lub zielonym. Bardzo często wydzielina ta spływa do gardła powodując mokry kaszel.

Z takim katarem powinniśmy wybrać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa, aby rozpocząć odpowiednie leczenie i uniknąć powikłań.

Katar alergiczny (sienny) 

Przybiera postać bezbarwnego, wodnistego wycieku, który pojawia się po kontakcie z określonymi alergenami jak np. pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz i roztocza kurzu. Może trwać wiele tygodni (nawet cały rok). Często towarzyszą mu łzawienie i swędzenie oczu oraz napady kichania.

ZOBACZ TEŻ: Co oznaczają powiększone węzły chłonne?

Co oznacza zielony katar?

Sam kolor kataru nie pozwala dokładnie zdiagnozować jego przyczyny, pewne jest tylko jedno – zielona wydzielina nie jest wynikiem alergii.

Zielony katar powstaje w przebiegu zakażeń górnych dróg oddechowych (zarówno bakteryjnych, jaki i wirusowych), może być także objawem zapalenia zatok.

A skąd bierze się to zabarwienie kataru? Za zielony kolor wydzieliny odpowiadają obecne w niej komórki odpornościowe, co świadczy o prawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu oraz skutecznej walce z infekcją.

ZOBACZ TEŻ: Grypa a przeziębienie – czym się różnią?

Umów wizytę u laryngologa

Przyczyny zielonego kataru

Zielona wydzielina jest najczęściej objawem przeziębienia – czyli łagodnej choroby wirusowej, ale może pojawić się również w przebiegu:

 • grypy,
 • zapalenie zatok,
 • grzybicy, której mogą towarzyszyć polipy w nosie,
 • zapalenia oskrzeli u dorosłych,
 • zapalenia oskrzelików u dzieci.

Jak widać zielony kolor kataru nie daje pewności, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, czyli o konieczności przyjmowania antybiotyku. Dopiero gdy utrzymuje się on dłużej niż 10 dni lub towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak: wysoka gorączka, brzydki zapach z ust czy ból zatok konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. Wizytę szybko zarezerwujemy przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Angina – przebieg i metody leczenia

Jak wyleczyć zielony katar?

Wiele osób bagatelizuje katar i uważa, że trzeba go po prostu przeczekać. Jednak z nieżytem nosa należy odpowiednio walczyć, aby nie doprowadził do poważnych powikłań. W leczeniu gęstego, zielonego kataru kluczowe jest rozrzedzenie wydzieliny.

Świetnie sprawdzą się inhalacje z soli fizjologicznej lub preparaty mukolityczne dostępne w aptece. Bardzo często na katar stosowane są preparaty obkurczające błonę śluzową nosa w postaci tabletek np. z pseudoefedryną i kropli zawierających ksylometazolinę lub oksymetazolinę.

Aerozole te szybko przynoszą ulgę i są chętnie stosowane przez pacjentów, jednak aby uniknąć skutków ubocznych, należy je odstawić maksymalnie po 5 dniach. 

W odblokowaniu zatkanego nosa pomogą inhalacje (m.in. z olejków eterycznych, rumianku lipy, mięty) oraz płukanie nosa i zatok przy pomocy gotowych zestawów do irygacji. Podczas kataru nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu, które w naturalny sposób pomoże rozrzedzić wydzielinę.

Pamiętajmy, że w zwalczaniu kataru bakteryjnego lub grzybiczego niezbędna jest pomoc lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje przyczynę i przepisze odpowiednie leki.

ZOBACZ TEŻ: Bakteryjne zapalenie płuc – jak je rozpoznać? Czy można się zarazić?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Leia também:  Udar Mozgu Jakie Objawy?

Acatar

Katar towarzyszy licznym infekcjom.

W wielu przypadkach bywa ignorowany, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni.

W rzeczywistości rodzaj kataru zależy od typu schorzenia i może się zdarzyć, że będzie wymagał nawet ingerencji lekarza

Warto wiedzieć, jakim chorobom towarzyszą poszczególne rodzaje kataru. i obserwować wydzielinę z nosa w przebiegu swojej choroby Takie informacje mogą okazać się przydatne podczas wizyty lekarskiej.

Kiedy pojawia się wodnisty katar?

Wodnisty katar jest w większości przypadków objawem alergii. Charakteryzuje się przezroczystą, rzadką i bezzapachową wydzieliną, która niemal wypływa z nosa. Taki katar jest trudny do opanowania i nie ustępuje, mimo stosowania tradycyjnych domowych metod walki z nieżytem nosa.

Pomocna może być natomiast wizyta u alergologa i odpowiednie leczenie. Ponadto wodnisty katar może towarzyszysz przeziębieniu. Najczęściej pojawia się w jego początkowej fazie. W literaturze bywa opisywany jako lepki i śluzowy.

Z czasem jednak gęstnieje i przekształca się w katar zielony lub żółty.

Zielony katar – przy jakich schorzeniach występuje?

Zielony katar u dorosłego lub u dziecka pojawia się jako objaw towarzyszący zakażeniu górnych dróg oddechowych. Może być wynikiem zarówno infekcji bakteryjnych, jak i wirusowych. Dopiero jego rozwój (np.

przekształcenie się w gęstą, ropną wydzielinę) może sugerować konkretny typ zakażenia. Bardzo często towarzyszy przeziębieniu. Zazwyczaj wydzielina z nosa jest przezroczysta i rzadka, a z czasem staje się gęsta i nabiera zielonego koloru. Na tę barwę wpływają komórki odpornościowe.

W katarze znajdują się bowiem przeciwciała i inne substancje związane ze stanem zapalnym. Warto dodać, że zielony katar towarzyszy nie tylko przeziębieniu.

Może być także objawem grzybicy, zapalenia zatok przynosowych, grypy, zapalenia oskrzeli u dorosłych, zapalenia oskrzelików u dzieci i obecnością polipów w jamie nosowej.

Co oznacza żółty katar?

Żółty katar najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym, dlatego pojawia się niemal zawsze w czasie przeziębienia lub grypy. Zazwyczaj jest efektem ubocznym ostrego nieżytu błony śluzowej nosa. Zdarza się, że żółtemu katarowi towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło także do infekcji bakteryjnej. Warto dodać, że cechą charakterystyczną infekcji wirusowych, w których pojawia się żółty katar jest ich uciążliwość. Wydzielina z nosa jest bardzo gęsta, co utrudnia oddychanie.

Ponadto niełatwo się jej pozbyć, a częste smarkanie i wycieranie nosa powoduje jego zewnętrzne podrażnienia.

Czy gęsty, ropny katar jest groźny?

Katar ropny jest objawem infekcji bakteryjnej. Objawia się gęstą żółtą lub zieloną wydzieliną z nosa. Płyn charakteryzuje się dodatkowo nieprzyjemnym, ropnym zapachem.

 Wówczas konieczna może być konsultacja lekarska i terapia antybiotykowa, a doraźnie można sięgnąć po dedykowany katarowi zatokowemu Acatar Zatoki. Dodatkowym objawem sugerującym tę chorobę jest obecność flegmy w gardle.

Gęsta wydzielina znajdująca się w zatokach jest bowiem trudna do usunięcia, dlatego spływa zarówno nosem, jak i gardłem. Charakteryzuje ją więc nie tylko ostry zapach, ale także nieprzyjemny smak.

Jak pozbyć się kataru?

Natychmiastowe, całkowite  pozbycie się kataru nie jest możliwe, jednak istnieją sprawdzone sposoby aby złagodzić jego uciążliwe dolegliwości.

Jeśli okres infekcji spędzamy w domu i lubimy taka formę można stosować inhalacje sporządzone na bazie naparów z ziół oraz zwykłą sól. Pomocne będą również naturalne olejki eteryczne. Na liście ziół znajduje się rumianek, szałwia oraz lawenda.

Ich działanie antyseptyczne pomoże w walce z infekcją i nawilży błony śluzowe układu oddechowe.

Jeśli nie mamy ochoty ani czasu na domowe sposoby, poręczniejszym sposobem są leki na katar dostępne bez recepty takie jak Acatar Control lub dostępny w postaci tabletek Acatar Acti-Tabs.

Ich zadaniem jest zwężenie naczyń krwionośnych i poprawę drenażu nosa co ułatwia oddychanie. Pamiętajmy jednak, że leki na katar można stosować jedynie doraźnie i krótkotrwale (maksymalnie do 7 dni). Jeśli katar się przedłuża lub zagęszcza należy bezwzględnie udać się do lekarza.

Wbrew powszechnej opinii bowiem, katar może być niebezpieczny.

Kiedy katar wymaga wizyty u lekarza?

Ciągły katar, który nie poddaje się prostemu, domowemu leczeniu i nie ustępuje po upływie tygodnia wymaga konsultacji lekarskiej. Najprawdopodobniej jest objawem poważniejszej infekcji.

Ponadto warto konsultować każdy katar, któremu towarzyszą inne symptomy. Jeśli więc mamy do czynienia z zapchanym nosem, bólem głowy, gardła czy gorączką, nie czekajmy.

Szybka diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie leczenie pomogą uniknąć wielu groźnych powikłań.

Rodzaje kataru są związane z typami drobnoustrojów atakujących organizm.

Pamiętajmy, że domowe zabiegi mogą być skuteczne, jednak jeśli dolegliwości nie ustępują, nie sięgajmy po kolejne preparaty bez recepty. Zarezerwujmy wizytę u lekarza i podejmijmy leczenie. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.

Źródła:

Zielony katar – leczenie, inne kolory kataru

Dlaczego może wystąpić zielony katar? Kolor wydzieliny z nosa może świadczyć o jakiejś konkretnej chorobie. Zielony katar jest najczęściej wywołany przez infekcje wirusowe. Szczególnie w porze zimy i wczesnej wiosny atakują nas czynniki patogeniczne. Katar jest wynikiem działania rhinowirusów, koronawirusów oraz adenowirusów. Rzadziej infekcja wywoływana jest przez bakterie.

1. Skuteczne leczenie zielonego kataru

Zielony katar bywa przyczyną ogromnego dyskomfortu. Na zielony katar stosowane są najczęściej leki przeciwhistaminowe i preparaty, których zadaniem jest obkurczanie błony śluzowej nosa. Leki znacznie zmniejszają przekrwienie i obrzęk nosa, dzięki temu zielony katar może szybciej się uwolnić i oczyścić skutecznie drogi oddechowe.

Jeżeli chcemy poczuć ulgę i zlikwidować zielony katar, warto od czasu do czasu przeprowadzić inhalacje.

Oddychanie ułatwi nawilżanie powietrza. W aptekach dostępne są również bezpieczne spraye do nosa, które pomagają przy zatkanym nosie i jednocześnie nawilżają błonę śluzową.

Zielony katar może być objawem infekcji bakteryjnej

Zielony katar może byc leczony domowymi sposobami. Dobrym pomysem na zielony katar jest tak zwana kuracja napotna. W takim przypadku należy brać ciepłe kąpiele i spożywać duże ilości płynów.

Dodatkowo można moczyć nogi w gorącej wodzie z dodatkiem ziół. Stopy i klatkę piersiową można natrzeć maścią kamforową. Przydadzą się również napary z ziół – z kwiatu czarnego bzu, szałwii oraz tymianku.

Zielony katar pozwoli także zwalczyć prawidłowa i lekkostrawna dieta. Pamiętajmy o naturalnych antybiotykach, czyli o cebuli i czosnku. Herbata z dodatkiem soku malinowego rozgrzeje i umili czas choroby.

Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby są tylko dodatkowymi metodami. Gdy pojawi się zielony katar należy poddać się kontroli lekarskiej.

2. Inne kolory kataru

Kolor kataru uzależniony jest od rodzaju infekcji. Dzięki temu lekarz może precyzyjniej postawić diagnozę. Wodnisty i bezbarwny katar może świadczyć o jakiejś reakcji alergicznej.

Zielony katar zaś świadczy najczęściej o ostrym zapaleniu błon śluzowych nos wywołanych przez drobnoustroje.

Dlaczego mamy odczucia zatkania nosa? Jest to związany ze znacznym ukrwieniem błony śluzowej nosa. Naczynia krwionośne znacznie wypełniają się krwią i przez to ulegają rozszerzeniu.

Warto wiedzieć, że w pierwszej fazie rozwoju choroby każda wydzielina bywa wodnista i przezroczysta. W miarę rozwoju schorzenia, zmienia zarówno swą barwę, jak i konsystencję. Zielony katar i żółty może oznaczać infekcję wirusową i bakteryjną.

Nie zawsze zielony katar leczy się antybiotykami. Kiedy nieżyt nosa zmienia barwę z przezroczystej na inną, wówczas to znak, że układ odpornościowy zidentyfikował zagrożenie. Jednocześnie przyspieszona zostaje produkcja czynników antyseptycznych.

Komórki immunologiczne zaczynają uwalniać mieloperoksydazę, czyli enzym zawierający barwnik bazujący na żelazie. To właśnie dzięki niemu staje się zielony katar. Jeżeli zielony katar ma domieszkę ropną, wówczas może to świadczyć o istnieniu bakterii. Bakterie te nie muszą być jednak chorobotwórcze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*