Zastrzał – co to jest, rodzaje, objawy, jak leczyć?

Zastrzał – co to jest, rodzaje, objawy, jak leczyć? Stan zapalny w okolicach paznokcia wiąże się m.in. z odczuwaniem silnego, pulsującego bólu. tselykh/123RF

Zastrzał palca lub paznokcia to niewielki, ale bolesny stan zapalny, którego nie należy lekceważyć. Może bowiem sięgnąć w głąb tkanek, powodując poważne zakażenia. Zmiana wymaga usunięcia, ale zanim ropień obejrzy lekarz, warto zastosować środki wspomagające zwalczanie infekcji i poprawiające stan chorego miejsca, w tym również sposoby domowe. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć zastrzał oraz podobną do niego zanokcicę.

Spis treści

Zastrzał skórny to zakażenie umiejscowione głęboko w tkankach palca, od strony jego opuszki albo paznokcia, które prowadzi do powstania ropnia. W nielicznych przypadkach dotyczy też palców nóg.

Zależnie od tego, jak głęboko sięga infekcja, może obejmować różne warstwy tkanek – wyróżnia się płytki zastrzał podnaskórkowy, śródskórny, ścięgnowy, kostny oraz stawowy, który jest jego najbardziej zaawansowaną formą.

Usunięcie ropnia może wykonać tylko chirurg, natomiast pozostawienie zmian samych sobie grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, a nawet dla życia.

Przed wizytą lekarską w pierwszej kolejności dobrze jest jednak zastosować metody domowe, które złagodzą stan zapalny i w łagodniejszych przypadkach mogą okazać się wystarczające do jego wyleczenia.

Zastrzał – co to jest, rodzaje, objawy, jak leczyć?

Zmiany na paznokciach: co oznaczają białe plamy, bruzdy i pa…

Przyczyną rozwoju zastrzału jest uszkodzenie skóry, przez które doszło do zakażenia bakteriami – najczęściej paciorkowcami (Streptococcus) albo gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus).

Zastrzał może rozwinąć się na skutek drobnych urazów, takich jak m.in.:

 • wbicie drzazgi,
 • zakłucie igłą do szycia,
 • skaleczenie,
 • stosowanie niezdezynfekowanych przyrządów do manicure i pedicure,
 • zrywania skórek otaczających paznokcie,
 • nałogowe obgryzanie paznokci.

Zastrzał bywa nazywany chorobą działkowców, ponieważ infekcja częściej rozwija się u osób wykonujących ręczne prace ogrodnicze. Większe ryzyko zastrzału występuje u osób z cukrzycą i zaburzeniami odporności o różnym podłożu, u ludzi starszych i małych dzieci.

Objawy zastrzału to zaczerwienienie, opuchlizna i powiększenie się palca, przeszywający ból zwłaszcza przy opuszczaniu ręki poniżej poziomu serca, a niekiedy też gorączka. Źródłem problemu jest powstający pęcherz o grubej pokrywie, wypełniony mętną treścią ropną. U małych dzieci może pojawić się gorączka, skłonność do płaczu i bezsenność.

Zastrzał paznokcia bywa nazywany zanokcicą, choć są to nieco inne problemy.

Podczas gdy oba terminy używa się w odniesieniu do zapalenie tkanek otaczających paznokieć w palcach ręki, czyli tzw.

wału paznokciowego, zastrzał jest wynikiem głębszego zranienia i zwykle dotyczy wału bocznego, natomiast zanokcica to ropiejące zakażenie najczęściej wału górnego.

Gdy rozwija się stan zapalny, w pierwszej kolejności pojawia się bolesność zajętej okolicy, następnie obrzęk, a po kilku dniach zbiera się ropa. W większości przypadków zanokcica jest skutkiem niedostatecznej higieny przy zabiegach pielęgnacyjnych lub efektem wrastania paznokcia.

W celu obkurczenia opuchlizny przy zanokcicy stosuje się związki o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. Jeśli po dwóch dniach takiego leczenia nie nastąpi poprawa, należy odwiedzić lekarza.

Zastrzału nie należy usuwać w domu – może zrobić to tylko chirurg, ponieważ konieczne jest nacięcie ropnia i zdrenowanie ogniska zakażenia. Jest to niezbędne, ponieważ stan zapalny może rozszerzyć się na okoliczne tkanki oraz palce, upośledzając zdolność poruszania dłonią, a nawet powodując martwicę.

Możliwe komplikacje obejmują też poważne infekcje, m.in. zapalenie szpiku kostnego (zwłaszcza u dzieci i młodzieży), zapalenie powięzi (rozumiane jako zmartwiające zakażenia tkanek miękkich, NSTI) czy posocznicę, czyli sepsę – zagrażające życiu ogólne zakażenie krwi.

Stosowanie maści z antybiotykiem przy zastrzale zwykle nie jest potrzebne, choć może być konieczne w przypadku cukrzyków, osób przyjmujących kortykosteroidy czy leki immunosupresyjne, a także tych z miażdżycą naczyń obwodowych, leukopenią czy AIDS.

Najbardziej powszechne u ludzi patogeny skórne, będące przyczyną problemu również przy zastrzale, reagują na penicyliny półsyntetyczne, cefalosporyny lub klindamycynę. Natomiast miejscowo lekarz może zalecić mupirocynę. W przypadku zakażenia szczepami gronkowca odpornymi na metycylinę (MRSA) stosuje się antybiotyk ostatniej szansy, wankomycynę.

Wobec zagrożenia rozszerzoną infekcją, domowe sposoby leczenia zastrzału mają za zadanie jedynie przyspieszyć powstawania ropnia, by nadawał się do opróżnienia przez specjalistę. Łagodniejsze i płytsze stany zapalne mogą jednak ulec samoistnemu wyleczeniu w ciągu kilku dni.

Domowe sposoby leczenia zastrzału mają za zadanie obkurczenie opuchlizny i przyspieszenie zbierania się ropy, czyli „dojrzewania” ropnia.

Środki polecane przy zastrzale, które stosuje się w formie okładów, to zwłaszcza:

 • Siemię lniane – związki śluzowe z lnu działają na skórę zmiękczająco i łagodząco. Na zastrzał można położyć gorący i wilgotny okład z gazy nasączonej przygotowanym na zimno naparem albo papkę z mielonych nasion namoczonych w wodzie, a jeszcze lepiej – w naparze rumianku. Papkę należy przykryć wełną, trzymać w cieple i zmieniać co pół godziny.
 • Napary ziołowe – leczenie zastrzału wspomaga zwłaszcza herbatka z szałwii lekarskiej, rumianu rzymskiego czy nagietka lekarskiego (torebka lub łyżeczka suszu na szklankę wrzątku).
 • Roztwór sody oczyszczonej – soda oczyszczona rozpulchnia skórę i ułatwia zbieranie się ropy. Rozpuść łyżeczkę sody w szklance letniej wody, nasącz roztworem gazę i owiń nią palec.
 • Glinka z olejkami eterycznymi – połączenie glinki kosmetycznej (dowolnego rodzaju, choć najlepsze właściwości antybakteryjne ma ta zielona) z odrobiną wody i kroplą olejku eterycznego z szałwii lekarskiej, lawendy wąskolistnej czy eukaliptusa gałkowego działa ściągająco i przeciwzapalnie.
 • Maść ichtiolowa – ichtiol to produkt destylacji łupków bitumicznych, czyli skał osadowych bogatych w substancje ropopochodne, zwłaszcza związki siarkowe o działaniu hamującym rozwój bakterii. Działa też obkurczająco. Maść ichtiolowa jest gęsta, brunatna i ma zapach asfaltu, ale jest skuteczna. Stosuje się ją pod opatrunkiem w przypadku płytkich stanów zapalnych.
 • Roztwór rivanolu – związkiem aktywnym w rivanolu jest mleczan etakrydyny, który ma żółty kolor i plami skórę na około tydzień, ale dobrze odkaża skórę. Palec należy moczyć w letnim roztworze przygotowanym według instrukcji na ulotce albo robić okłady z wygodnej wersji żelowej.
 • Mydliny – przy braku innych środków chory palec można moczyć w roztworze szarego mydła (lub innego naturalnego mydła), co przyspiesza formowanie się ropnia.

Uwaga: jeśli po dwóch dniach leczenia w domu nie nastąpi poprawa, należy odwiedzić lekarza.

Co ważne, w przypadku zastrzału nie należy moczyć palca w gorących roztworach ani robić wielogodzinnych opatrunków okluzyjnych, bo takie działania powodują ogrzewanie miejsca stanu zapalnego, podczas gdy wskazane jest odbieranie ciepła z chorego miejsca.

Ponadto nie zaleca się stosowania środków odkażających, takich jak gencjana czy jodyna, które barwią skórę, utrudniając postawienie diagnozy lekarskiej i przeprowadzenie niezbędnego zabiegu.

Zastrzał – co to jest, rodzaje, objawy, jak leczyć?

Ropiejąca rana przy paznokciu? 8 domowych sposobów na zastrzał!

Źródła:

 • Mariusz Stasiak et al. „Zakażenia skóry i tkanek miękkich – złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej”.
 • Lek. med. Lidia Ruszkowska „Choroby bakteryjne skóry – obraz kliniczny i leczenie”.
 • Berengere Arnal-Schnebelen, Paul Goetz, Michel Paris „Lecznicze dary natury. 200 uzdrawiających ziół”.
 • Maria Treben „Apteka Pana Boga”.
 • „Bakteryjne zakażenia skóry” Firma Agencyjno-Wydawnicza LekSeek Polska

ZOBACZ: Jak zadbać o paznokcie?

Zastrzał – przyczyny, objawy i leczenie

Zastrzał to ropne zapalenie, które zwykle powstaje na palcach rąk. Zwykle zastrzał pojawia się w wyniku ukłucia zanieczyszczonym przedmiotem. Najczęściej tworzy się zastrzał skórny, który, w zależności od głębokości zapalenia, ma kilka rodzajów. Jak leczy się zastrzał?

Zastrzał najczęściej nie jest głęboki i dotyczy naskórka oraz tkanek występujących blisko powierzchni. W takim przypadku to ropne zapalenie najczęściej powoduje dokuczliwy ból, który zwykle nasila się w nocy.

Chociaż objawy zastrzału mogą z pozoru wyglądać na błahą dolegliwość, to czasami może dojść do groźnych powikłań.

Leia também:  Ból przy zginaniu kolana – jakie mogą być przyczyny?

W najgorszym przypadku zapalenie ropne może prowadzić nawet do uszkodzenia funkcji ręki, dlatego też tak ważne jest leczenie zastrzału.

Spis treści

Jak powstaje zastrzał? – przyczyny

Powstanie zastrzału zwykle ma związek z niewielką raną kłutą w obrębie opuszki palca. Do ukłucia najczęściej dochodzi w wyniku zetknięcia się naskórka z igłą lub drzazgą.

Aby jednak doszło do ropnego zapalenia, nie wystarczy samo ukłucie, przedmiot kłujący musi być zanieczyszczony. Dopiero wtedy znajdujące się na nim chorobotwórcze drobnoustroje przedostają się do tkanek i wywołują zakażenie w miejscu ukłucia.

Infekcja bakteryjna najczęściej zostaje wywołana przez Staphylococcus aureus, czyli gronkowca złocistego.

Jakie wyróżnia się rodzaje zastrzału?

Zastrzał może mieć różne rodzaje. Podział ten związany jest z miejscem na palcach dłoni, w którym wytworzył się proces zapalny. Wyróżnia się:

 • zastrzał skórny – to najczęstszy typ zapalenia i dotyczy opuszki palca, w której zakażeniem objęte są tkanki tuż pod zgrubiałym naskórkiem
 • zastrzał podskórny – w tym rodzaju ropa znajduje się głębiej, jednak nadal w tkance podskórnej
 • zastrzał ścięgnisty – jeśli stwierdza się ten typ zastrzału, to warto wiedzieć, że uszkodzeniu uległa już pochewka ścięgnista, a zakażenie jest rozległe
 • zastrzał stawowy – tym przypadku zakażenie wywołuje zmiany w stawach, które nieleczone mogą być nieodwracalne
 • zastrzał kostny – najbardziej rozległe zakażenie, które dotyczy nie tylko układu kostnego, ale także może prowadzić do zakażenia całego organizmu; wymaga bezwzględnego leczenia

Zastrzał – objawy

Najczęściej występujący rodzaj zastrzału, czyli zastrzał skórny, objawia się pulsującym, silnym bólem opuszki palca. Dolegliwości te nasilają się głównie w nocy. Dodatkowo w miejscu występowania zastrzału pojawia się:

 • obrzęk
 • zaczerwienienie
 • napięcie

Gdy zakażenie postępuje, pojawia się ropa. Pod jej wpływem palec może zmienić kolor w miejscu ukłucia na żółty lub zielony.

W bardziej zaawansowanych typach zastrzału pojawiają się kolejne objawy. W zastrzale:

 • podskórnym – ból jest silniejszy niż w zastrzale skórnym i pojawia się także podczas ucisku czy opuszczania dłoni,
 • ścięgnistym – występują wszystkie objawy, które są charakterystyczne dla płycej występujących zastrzałów, a także dodatkowo pojawia się przykurcz palca i silny ból podczas próby jego prostowania
 • stawowym – oprócz wcześniej wymienionych objawów może dojść do zaczerwienienia stawu oraz ograniczenia jego ruchomości; u chorych mogą wystąpić też objawy ogólne takie jak dreszcze i wysoka temperatura
 • kostnym – objawy są najbardziej zaawansowane i dochodzi do demineralizacji kości, a w najgorszym przypadku także do martwicy tkanek.

Jak wygląda leczenie zastrzału?

W leczeniu zastrzału skórnego na początkowym etapie zapalenia skuteczne są domowe sposoby. Ulgę przyniosą na przykład okłady

 • z babki zwyczajnej (świeże liście)
 • z szałwii (należy zaparzyć napar i moczyć gazę)

W tym samym celu można wykorzystać sodę oczyszczoną, której łyżeczkę należy rozpuścić w wodzie, a następnie przygotować okłady z gazy. Obrzęk zmniejszą także kąpiele mydlane. Wystarczy rozpuścić szare mydło w letniej wodzie i moczyć w niej zmieniony zapaleniem palec.

Jeśli jednak dolegliwości związane z zastrzałem nie ustępują, a do tego nasilają się, należy zdecydować się na konsultację ze specjalistą. W takiej sytuacji najczęściej lekarz wykonuje podłużne nacięcie, dzięki czemu ropa znajduje ujście, a ból szybko mija. Jeśli u chorego zdiagnozowano zastrzał podskórny, dodatkowo do terapii włączone zostają antybiotyki.

W bardziej zaawansowanym stadium zastrzału (np. w zastrzale ścięgnistym) po zabiegu nacięcia bocznego ręka zostaje unieruchomiona.

Z kolei w zastrzale stawowym dodatkowo zostaje wypłukana jama stawowa, w której zalegała ropna wydzielina, a także wykonuje się łyżeczkowanie obumarłych tkanek. U tych chorych ręka także jest unieruchomiona.

Usunięcie ropy, łyżeczkowanie oraz unieruchomienie i antybiotykoterapia wdrażane są także u osób, u których zdiagnozowano zastrzał kostny.

Zastrzał – co to jest, rodzaje, objawy, jak leczyć? Sonia Młodzianowska

Czy artykuł był przydatny?

Zastrzał palca – domowe sposoby leczenia zastrzału na palcu

Zastrzał jest zapaleniem powstałym zazwyczaj w obrębie rąk, lecz zdarzają się przypadki zastrzału u palców stóp. Przyczyną schorzenia są przebyte wcześniej urazy i związane z nimi zakażenia np.

ukłucia i zadrapania. Objawami choroby są zapalenia ropne o podłożu bakteryjnym. Nawet zwykłe skaleczenie może spowodować przedostanie się drobnoustrojów do organizmu.

Zastrzał widoczny jest przeważnie w okolicy opuszka palca.

Schorzenia występuje niekiedy na wewnętrznej części palców i dłoni. Jednak wtedy mamy już do czynienia z groźniejszą przypadłością. Rozwija się ona szybciej i głębiej wnika w tkanki. W skrajnych przypadkach kończy się to nawet upośledzeniem funkcji ręki. Zastrzał na grzbietowej powierzchni palców lub dłoni nie niesie ze sobą żadnych powikłań.

Czego używać na skaleczenia i rany?

Może być on zarówno konsekwencją zranienia, urazu, jak i wystąpić po obcinaniu paznokci, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego. Zastrzał jest zapaleniem ropnym. Charakterystycznymi objawami mu towarzyszącymi jest tętniący silny ból i zaczerwienienie. Wyróżniamy następujące rodzaje zastrzału:

 1. skórny – zlokalizowany jest najczęściej pod zgrubiałym naskórkiem. Zastrzał skórny objawia się występowaniem nieznośnego bólu, który nasila się szczególnie w nocy. Widoczne jest także zaczerwienienie i obrzęk – pod powierzchnią naskórka tworzy się zbiornik z ropą (leczenie polega na usunięciu ropy przez nacięcie naskórka).

 2. podskórny – ten rodzaj zastrzału gromadzi się w tkance podskórnej. Określa się go jako pierwszy etap zakażenia głębiej znajdujących się tkanek.

  Ma podobne objawy co zastrzał skórny, lecz w tym przypadku ból nasila się w trakcie ucisku czy opuszczania kończyny. Leczenie polega na wykonaniu nacięcia wzdłuż osi palca lub wykonania nacięcia półkolistego.

  Po zabiegu lekarze zalecają stosowanie antybiotykoterapii.

 3. ścięgnisty – powstaje na skutek uszkodzenia pochewki ścięgnistej i rozwijającego się zakażenia skórnego. Objawami zastrzału ścięgnistego jest ból ścięgien odczuwalny podczas prostowania palców i ich przykurczania.

  Schorzenie może powstać wskutek mechanicznego uszkodzenia pochewki lub zakażenia szerzącego z sąsiednich tkanek. W tym przypadku leczenie również polega na przeprowadzeniu zabiegu cięcia bocznego i usunięcia ropy.

    

 4. stawowy – zastrzał tego typu charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi stawu i zaczerwienieniem. Wówczas może wystąpić problem w poruszaniu stawem, wysoka temperatura i dreszcze. Zastrzał stawowy spowodowany jest ropnym zapaleniem okolicznych tkanek. Leczenie polega na płukaniu zajętej jamy stawowej i łyżeczkowaniu obumarłych tkanek. Po zabiegu palec chorego należy unieruchomić. 

 5. Kostny – to inaczej zapalenie paliczków i kości. Osoby chorujące na zastrzał kostny mają wysoką temperaturę, dreszcze i dolegliwości bólowe.

  Palec jest wówczas zaczerwieniony i występuje demineralizacja paliczka.

  Zastrzał kostny również powoduje szerzenie się ciągłości infekcji z sąsiadujących tkanek – w niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju martwicy tkanek i powstawania przetok skórnych.

Aby rozpoznać, czy mamy do czynienia z zastrzałem kostnym, należy wykonać badanie RTG zainfekowanego palca. W trakcie leczenia usuwane są przetoki, martwe tkanki i treść ropna.

Konieczne jest również usunięcie martwiaków kostnych i pozbycie się zajętej kości. Gdy zabieg zostanie ukończony, lekarz przykłada do rany dren.

W przypadku zastrzału kostnego również wskazane jest antybiotykoterapia i unieruchomienie oraz uniesienie kończyny.

Zastrzał rozpoznawany jest zazwyczaj na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz obserwacji występujących objawów. Specjalista dokonuje również identyfikacji rodzaju zastrzału, dzięki czemu możliwe jest dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Prawidłowa diagnostyka zastrzału wymaga kontaktu ze specjalistą. Skorzystaj z telekonsultacji online u chirurga ogólnego, by otrzymać profesjonalną pomoc.

Możemy jedynie unikać sytuacji, które sprzyjają powstawaniu urazów. Jeśli jednak dojdzie do przerwania ciągłości skóry, należy szybko zdezynfekować ranę. Do prac domowych lub ogrodowych warto używać rękawiczek ochronnych.

Ponadto należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dłoni. Warto dbać o higienę i unikać ich nadmiernego moczenia, ponieważ sprzyja to tworzeniu się zakażeń.

Leia também:  Częste przeziębienia – przyczyny nawracających infekcji układu oddechowego

Zastrzał, nawet jeśli jego pierwsze objawy nie są niepokojące, może przerodzić się w groźną chorobę. Stosowanie domowych sposobów leczenia będzie pomocne tylko na początku. W kolejnych stadiach choroby konieczne jest już wykonanie zabiegu chirurgicznego, którym powinien zająć się specjalista – gdy zakażenie jest głębsze, zachodzi konieczność usunięcia paznokcia i wycięcia chorej tkanki.

Zastrzał w domu możemy leczyć przy użyciu szałwii w saszetkach. Należy zalać ją wrzątkiem, poczekać aż się zaparzy, namoczyć w naparze wacik i okładać nim bolące miejsce.

Pomocna w leczeniu zastrzału będzie również liść babki lancetowatej, który również można potraktować jak okład.

Chory palec można również moczyć w roztworze z ciepłej wody i szarego mydła lub przygotować okład zamoczony w roztworze z sody oczyszczone i ciepłej wody.

Jeżeli korzystamy z zabiegu manicure, warto zwracać uwagę, czy jest on wykonywany prawidłowo. Nawet niewielkie skaleczenie może przerodzić się w infekcję i doprowadzić do zastrzału palca.

Jeżeli samodzielnie wykonujemy manicure, używajmy zawsze czystych nożyczek i pilniczków. Zagrożeniem może być nawet obgryzanie paznokci – to również może być przyczyną powstania zastrzału na palcu. Warto dbać o paznokcie i wzmacniać jest np.

stosując regularnie krem do rąk nie tylko, gdy skóra jest wysuszona.

W leczeniu schorzenia pomocne będzie siemię lniane. Dzięki obecnych w nim związkach śluzowych skóra staje się bardziej miękka.

Przygotowanym na zimno naparem lub papką z nasion należy nasączyć gazę i zrobić z niej okład na chore miejsce.

Jednak lepsze korzyści zdrowotne odczujemy, gdy przygotujemy napar z rumianku, skutecznie zwalczający zastrzał palca (przynajmniej w pierwszym stadium choroby).

Kolejną metodą leczenia zastrzału palca jest stosowanie maści ichtiolowej, będącej produktem destylacji łupków bitumicznych. Dzięki niej rozwój bakterii zostanie zahamowany. Co więcej, ma ona działanie obkurczające, co jest szczególnie cenne w przypadku leczenia zastrzału palca. Jeżeli stan zapalny nie jest głęboki, maść wystarczy nałożyć wraz z opatrunkiem.

Obrzęk i opuchlizna palca może się pojawić, gdy dłonie są chłodne. Wówczas naczynia krwionośne otwierają się częściej. W niektórych przypadkach jest to oznaka nadmiaru cholesterolu lub zbyt wysokiego, lub zbyt niskiego ciśnienia krwi. To powoduje, że krew przepływa nieco szybciej i przez krążenie, w tym również i w palcach, nie jest zrównoważone i są spuchnięte.

Spuchnięte palce mają często osoby otyłe. Co więcej, nadwaga nie musi być zawsze duża, aby w układzie limfatycznym pojawiły się zmiany. Będzie to prowadzić to większej retencji płynów zarówno w stopach, jak i dłoniach. Wówczas palce staną się napuchnięte i będzie odczuwalne mniejsze lub większe mrowienie.

Niekiedy do wnętrza organizmu może dostać się obce ciało. Gdy tak się dzieje, organizm uruchamia proces obronny i wypuszcza do krwi histaminę, której celem jest likwidacja zagrożenia. W niektórych przypadkach następstwem tego jest pojawienie się opuchlizny na palcach – każdy, kto tak reaguje, powinien stosować środki antyhistaminowe.

Zastrzał w palcu, jeżeli nie jest leczony, może doprowadzić do ropowicy. Ropowica jest to stan zapalny skóry, który w niektórych przypadkach przenosi się na inne narządy i sprawia, że stają się niewydolne. W skrajnych przypadkach schorzenie, którego początkowy stadium był omawiany zastrzał na palcu, może nawet doprowadzić do amputacji dłoni czy też sepsy.

Sposób leczenia zastrzału warto skonsultować ze specjalistą. Wiele osób rezygnuje z fachowej opinii lekarza i zamiast tego próbuje leczyć schorzenie wyłącznie domowymi sposobami. Wśród popularnych metod można wymienić smarowanie zastrzału paznokcia jodyną lub gencjaną. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób można tylko utrudnić lekarzowi postawienie diagnozy.

Ropę, która się gromadzi w palcu, powinno się odsączać przez dreny i sączki. Nierzadko potrzebne jest częściowe lub pełne unieruchomienie dłoni. Często spotykanym błędem wśród osób samodzielnie leczących zastrzał paznokcia jest przygotowanie okładów, które dodatkowo ogrzewają palec, zamiast go chłodzić.

Dla malucha zastrzał również jest niekomfortową dolegliwością. Na palcu dziecka może pojawić się wówczas opuchlizna. Dodatkowo może mieć gorączkę i problemy ze snem. Powstawaniu zakażenia palca sprzyja nie tylko obgryzanie paznokci, zbyt krótkie ich przycinanie, ale i ssanie kciuka. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, więc schorzenie może spowodować nawet zbyt krótkie przycinanie paznokci.

Przyczyną schorzenia może być wrastający paznokieć. W tym przypadku leczenie zastrzału polega już na usunięciu płytki (całkowitym lub częściowym). Niekiedy stosuje się klamrę, której zadaniem jest podważanie płytki paznokciowej. Leczenie chirurgiczne jest wskazane, gdy infekcja jest poważna.

Podczas leczenia zastrzału u dziecka również bywa potrzebna interwencja chirurga. Pogrubiały naskórek należy naciąć, by ropa mogła wypłynąć. W sytuacji, gdy pod płytką paznokcia pojawił się już stan zapalny, konieczne będzie wycięcie otworu i wydrenowanie ropy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu.

Gdy zakażenie palca jest niewielkie i objawia się wyłącznie lekkim zaczerwienieniem o znikomej opuchliźnie, wtedy można leczyć je domowymi sposobami. Do środków łagodzących stany zapalne zastrzałów zaliczają się m.in.: napar z rumianku, soda oczyszczona, napar z szałwii czy liść babki zwyczajnej.

Niegroźny zastrzał na palcu można leczyć przy pomocy cebuli, bogatej w witaminę C. Obrane warzywo należy zalać w garnuszku niewielką ilością wody i podgrzewać na małym ogniu, by nie doszło do wrzenia. Później należy ją wyjąć, przekroić na pół, poczekać aż ostygnie i następnie włożyć do niej np. spuchnięty palec u ręki na 10 minut – lekki stan zapalny palca powinien ustąpić.

Obydwie choroby wywołują bakterie.Zanokcica pojawia się na skórze otaczającej paznokieć. W odróżnieniu od zastrzału przyczyną jej powstawania są gronkowce. Z kolei zastrzał jest ropieniem wynikającym ze skaleczenia, podrażnienia, ukłucia itp. Schorzenie zaczyna być niekiedy widoczne już po 2 godzinach od powstania urazu.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Włos owinięty wokół palca dziecka. Mama ostrzega rodziców Młoda mama, jedna z użytkowniczek TikToka niepokoiła się, kiedy jej malutkie dziecko płakało przez całą noc. Dopiero następnego dnia odkryła przyczynę i… Małgorzata Krajewska
 • Czy strzelanie kostkami w palcach naprawdę jest niebezpieczne dla zdrowia? Dla wielu ludzi dźwięk strzelających palców jest czymś, co bardzo ciężko im wytrzymać. Częściowo dlatego, że może to burzyć skupienie, kiedy na przykład w pracy… Joanna Szlempo
 • Pękająca skóra na palcach – przyczyny, zapobieganie i leczenie Niektórzy zmagają się z uciążliwym problemem, jakim jest pękająca skóra na palcach. Pęknięciom najczęściej towarzyszy dyskomfort, ból, pieczenie i swędzenie….
 • Chirurg ostrzega: mamy “żniwa” miażdżonych palców, wyrwanych barków, poucinanych ramion i dłoni – Mamy dwa sezony “żniw” poucinanych palców i dłoni. Pierwszy to zima, kiedy ludzie siekierami lub piłami tarczowymi tną drewno kominkowe do ogrzania domów. A…
 • Cholera, zastrzał, zębina: na pewno znasz te medyczne pojęcia. Ale czy wiesz, co znaczą? [QUIZ] Dwunastnica, zgaga, stetoskop, zaćma – każdy z nas zna te słowa i słyszy je częściej lub rzadziej. A jak jest z rozumieniem ich znaczenia? Masz okazję się…
 • Jak wyglądają “covidowe palce”? Polska lekarka opublikowała zdjęcia z SOR-u
Leia também:  Skolioza – co to jest, jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Zastrzał – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie, zapobieganie

Zastrzał to stan zapalny opuszki palca, który powstaje w wyniku uszkodzenia naskórka. Ból, opuchlizna i zaczerwienienie palca nie są groźne dla zdrowia i możemy się ich pozbyć domowymi sposobami, jednak czasami jest konieczna interwencja chirurga.

1. Co to jest zastrzał?

Zastrzał, czyli zanokcica, to ropne zapalenie palca u dłoni, które powstaje na skutek urazu. Zazwyczaj o zastrzale mówimy wtedy, gdy dojdzie do ukłucia opuszki palca lub uszkodzenia skóry przy paznokciu podczas zabiegów kosmetycznych. Do ranki dostają się bakterie (paciorkowce i gronkowce) i w ten sposób tworzy się stan zapalny, a następnie zakażenie.

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Przyczyny zastrzału

Bolesny zastrzał zwykle powstaje w wyniku uszkodzenia okolic wału paznokciowego, poprzez zakłucie lub zadrapanie.

Zakażenie skóry może się również wdać, jeśli nieprawidłowo dbamy o skórki wokół paznokci – za bardzo je przycinamy, obgryzamy, obcinamy niezdezynfekowanymi nożyczkami.

Na zastrzał częściej cierpią osoby, które obgryzają paznokcie albo mają problem z wrastającymi paznokciami.

3. Objawy zanokcicy

Charakterystyczne objawy zanokcicy to:

 • pulsujący ból palca;
 • obrzęk;
 • zaczerwienienie;
 • ropień;
 • wrażliwość opuszki na ból;
 • gorączka;
 • dreszcze.

4. Rodzaje zastrzału

W zależności od tego, jak głęboko sięgnie proces zapalny, wyróżniamy kilka rodzajów zastrzału:

 • zastrzał skórny (ropa znajduje się pod zgrubiałym naskórkiem, występuje silny ból, obrzęk, uczucie gorąca w miejscu rany);
 • zastrzał podskórny (ropa znajduje się pod powierzchnią skóry);
 • zastrzał ścięgnisty (może prowadzić do przykurczu palców i zmian chorobowych w ścięgnach dłoni, a nawet martwicy ścięgien);
 • zastrzał stawowy (zakażenie w obrębie stawu, co może skutkować ograniczeniem ruchów w stawie, czasami pojawia się przetoka ropna);
 • zastrzał kostny (bakterie wywołujące zakażenie mogą naruszać struktury kostne, wywołując ból i zaczerwienienie palca).

5. Domowe sposoby na zastrzał

Na niewielkie uszkodzenia opuszek palców warto wypróbować domowe sposoby na zastrzał. Te proste zabiegi mogą zredukować ból oraz zmniejszyć opuchliznę i zaczerwienienie.

Jedną z metod jest moczenie palca w wodzie z szarym mydłem. Dzięki takiej kąpieli możemy się pozbyć stanu zapalnego i przyspieszyć naturalny wyciek ropy. Pomocne może się okazać również „zaparzanie” palca, czyli moczenie palca we wrzącej wodzie przez sekundę (w kilku seriach) parę razy w ciągu dnia.

Na ból i obrzęk pomagają też okłady z sody oczyszczonej. Warto sięgnąć również po szałwię, która działa przeciwbakteryjnie i odkażająco. Wystarczy przygotować herbatę z tego zioła i moczyć palec w naparze.

Samodzielne leczenie zastrzału można wspomóc, kupując w aptece maść z antybiotykiem albo maść ichtiolową.

6. Leczenie zastrzału

W przypadku, gdy zastrzał sięga głębszych warstw skóry lub ścięgna czy kości, jest konieczna wizyta u lekarza. Pacjenci zwykle trafiają do chirurga, który nacina pęcherz z ropą i usuwa wydzielinę. W niektórych przypadkach niezbędne jest wycięcie paznokcia lub jego części.

Poza tym lekarz może przepisać antybiotyk miejscowy lub doustny, dzięki któremu szybciej pozbędziemy się stanu zapalnego.

7. Powikłania

Chociaż zastrzał wydaje się błahą dolegliwością, nieleczony lub zlekceważony może mieć poważne konsekwencje. Pod paznokciem mogą się tworzyć ropnie, a płytka paznokcia ulegnie nieestetycznym deformacjom.

W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia szpiku, a nawet posocznicy (sepsy).

8. Prawidłowe wykonanie manicure

Bolesnych zastrzałów można uniknąć, jeśli będziemy zachowywać ostrożność i przestrzegać zasad higieny. Najważniejsze jest oczywiście dbanie o to, by podczas wykonywania różnych prac (np.

w ogródku) unikać skaleczeń i zadrapań.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka, to powinniśmy jak najszybciej przemyć ranę i zdezynfekować ją – w ten sposób pozbędziemy się bakterii, które mogą wywołać zanokcicę.

Poza tym należy zwracać uwagę na prawidłowe wykonywanie zabiegu manicure. Uważajmy na wszystkie skaleczenia, które mogą się przerodzić w niebezpieczne zakażenie.

Poza tym należy odpowiednio dbać o paznokcie – używać czystych nożyczek i pilniczków, nie obgryzać paznokci oraz nie usuwać skórek, a raczej odsuwać je z powierzchni płytki.

Warto regularnie używać kremu do rąk, który pomaga nie tylko na suchą skórę dłoni, ale również wzmacnia paznokcie.

Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zastrzałów jest wrastanie paznokci, dlatego osoby z taką skłonnością powinny rozważyć założenie klamry na wrastające paznokcie.

Zobacz także: Niepokoisz się stanem zdrowia? Umów wizytę od ręki

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Pulsujący ból, zaczerwienienie i obrzęk po ukłuciu palca? To ZASTRZAŁ!

Podczas szycia doszło do ukłucia palca igłą. W ciągu kilku godzin zaczyna w tym miejscu tworzyć się wybrzuszenie, skóra jest czerwona, bolesne i pulsuje.

To zastrzał, czyli zapalenie powstające na skutek ukłucia, czy też przerwania tkanki zanieczyszczonym przedmiotem. Gdy pod skórą zacznie zbierać się ropa, zastrzał trzeba będzie rozciąć.

Choć jest to częsta sytuacja, to nie warto jej lekceważyć. Stan zapalny i towarzyszący mu ból będą narastać. 

Zastrzał to ropne zapalenie powstające na palcach rąk i nóg powstające najczęściej po ukłuciu zanieczyszczonym przedmiotem (np. drzazgą). Najczęstszą lokalizacją jest opuszek palca u dłoni. 

Ze względu na głębokość procesu zapalnego, wyróżnia się:

 • zastrzał skórny: ropa zbiera się pod zgrubiałym fragmentem naskórka, który uległ uszkodzeniu;
 • zastrzał podskórny: zakażeniem objęta jest tkanka podskórna;
 • zastrzał ścięgnisty: zakażenie obejmuje pochewki ścięgniste, powstaje na skutek szerzenia się przez ciągłość lub poprzez bezpośrednie uszkodzenie pochewki;
 • zastrzał kostny: jest powikłaniem zakażenia bardziej powierzchniowych struktur;
 • zastrzał stawowy: zakażenie obejmuje staw i rozwija się przez ciągłość lub poprzez bezpośrednie zranienia stawu.

Podłożem rozwoju zastrzału jest przerwanie powłoki skórnej, co umożliwia drobnoustrojom wnikanie do organizmu. gdy powierzchnię palca uszkodzi zanieczyszczona igła lub inny przedmiot, w ciągu 2-3 godzin zacznie się w tym miejscu tworzyć ropień. 

ZOBACZ:  Czyrak to bolesny i nieestetyczny wrzód. Jak sobie z nim radzić?

Objawy zastrzału

Zastrzał skórny (występujący najczęściej) objawia się bólem, silnym i pulsującym, w miejscu ukłucia. Na palcu zaczyna się tworzyć pogrubione, czerwonej i ocieplone miejsce, które pod skórą wypełnia się ropną treścią. 

Inne objawy zależą od lokalizacji zastrzału:

 • Zastrzał skórny: naskórek w miejscu ukłucia jest pogrubiały, zaczerwieniony, obrzęknięty, ocieplony. Pojawia się pulsujący ból, szczególnie silny w nocy. 
 • Zastrzał podskórny: stan zapalny zajmuje tkankę podskórną i jest pierwszym stadium zakażenia głębiej położonych tkanek. Objawy przypominają te, występujące w zastrzale skórnym, charakterystyczny jest natomiast nasilający się ból po opuszczeniu kończyny. 
 • Zastrzał ścięgnisty: jest efektem szerzenia się zakażenia skórnego lub zapalenia pochewki otaczającej ścięgno. Objawia się przykurczem i bolesnością ścięgien, zwłaszcza podczas próby wyprostowania palca. W niektórych przypadkach dochodzi również do martwicy ścięgien.
 • Zastrzał kostny: to nic innego, jak zapalenie kości i paliczków. Objawia się gorączką i dreszczami, a także bólem, obrzękiem i zaczerwieniem palca wraz z demineralizacją paliczka.
 • Zastrzał stawowy: grozi ograniczeniem ruchomości stawu i pojawieniem się przetoki ropnej. Przejawia się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem stawu, czemu towarzyszy gorączka i dreszcze.

Leczenie zastrzału

Leczenie zastrzału skórnego polega na wykonaniu podłużnego nacięcia w miejscu pogrubiałego naskórka i odsączeniu ropnej wydzieliny. Natomiast postępowanie w przypadku zastrzału ścięgnistego wymaga operacji (cięcia bocznego palca). Zastrzał kostny i stawowy wymagają wycięcia zmienionych martwiczo tkanek. Leczenie zwykle uzupełnia się o antybiotykoterapię. 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dermatolog.pl

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*