Zapalenie zatok czołowych – objawy, przyczyny i powikłania – jak leczyć zatoki?

Przewlekłe zapalenie zatok może trwać miesiące, podczas gdy ostre zapalenie zatok występuje tylko przez krótki czas (zwykle tydzień). Zapalenie zatok jest uważane za przewlekłe po co najmniej 12 tygodniach występowania objawów.

Ostre zapalenie zatok zazwyczaj spowodowane jest przeziębieniem czyli infekcją wirusową, a przewlekłe zapalenie zatok może mieć wiele innych przyczyn.

Zapalenie zatok czołowych – objawy, przyczyny i powikłania - jak leczyć zatoki?

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

Objawy przewlekłego zapalenia zatok są podobne do objawów zapalenia zatok, choć o nieco mniejszym natężeniu. Długotrwały stan zapalny prowadzi do obrzęku i przerostu błony śluzowej, a nawet do powstawania polipów.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok zazwyczaj nie obejmują gorączki. Główne objawy obejmują:

 • zatkany nos utrudniający oddychanie,
 • często zielona lub żółta wydzielina z nosa,
 • wydzielina ściekająca po ścianie gardła,
 • tkliwość lub uczucie dyskomfortu w okolicach oczu, czoła i policzków,
 • ból twarzy, uczucie rozpierania,
 • osłabienie lub utrata powonienia i smaku.

Ponadto przewlekłemu zapaleniu zatok mogą towarzyszyć poniższe objawy:

Zapalenie zatok czołowych – objawy, przyczyny i powikłania - jak leczyć zatoki?

Przyczyny przewlekłego zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok mogą powodować:

 • różnego rodzaju alergie,
 • polipy blokujące zatoki , utrudniające oddychanie przez nos oraz usuwanie wydzieliny, powodujące kłopoty z węchem,
 • wady anatomiczne lub pourazowe przegrody nosa, np. krzywa przegroda nosowa ograniczająca przepływ powietrza,
 • infekcje wirusowe i bakteryjne górnych i dolnych dróg oddechowych.

Inne schorzenia, które mogą powodować przewlekłe zapalenie zatok:

 • astma,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • HIV,
 • mukowiscydoza.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Niektóre zabiegi w domu mogą pomóc złagodzić objawy przewlekłego zapalenia zatok. Ale niekiedy niezbędne jest nawet długotrwałe leczenie, aby zapobiec nawrotom objawów. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc złagodzić ból głowy lub ciśnienie spowodowane obrzękiem błony śluzowej, a aerozole do nosa mogą pomóc w udrożnieniu przewodów nosowych.

Większość przewlekłych zapaleń zatok można leczyć farmakologicznie. Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok, lekarz może zalecić:

 • antybiotyki,
 • sterydy donosowe, rzadziej doustne,
 • płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej.
 • Jeżeli przewlekłe zapalenie zatok jest spowodowane przez alergie, niezbędna będzie diagnostyka i leczenie alergologiczne.
 • Zapalenie zatok czołowych – objawy, przyczyny i powikłania - jak leczyć zatoki?
 • W niektórych sytuacjach, może być konieczny zabieg chirurgiczny, aby:
 • usunąć polipy nosa lub guzy,
 • poprawić skrzywioną przegrodę nosową,
 • oczyścić i osuszyć zatoki.

Nieleczone przewlekłe zapalenie zatok może nie tylko utrudniać oddychanie, lecz także ograniczać dostarczanie tlenu do komórek organizmu, co wpływa na funkcjonowanie i aktywność fizyczną. Długotrwałe przewlekłe zapalenie zatok może być również przyczyną różnych powikłań. Zazwyczaj wymaga konsultacji z laryngologiem.

Dowiedz się więcej:

Zapalenie zatok – jak leczyć ból głowy i zatoki

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zapalenie-zatok-jak-leczyc-bol-glowy-i-zatoki,220,n,168

Ostre zapalenie zatok – objawy i leczenie

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/ostre-zapalenie-zatok-objawy-i-leczenie,6306,n,192

Ból zatok – 8 sposobów na bolące i zatkane zatoki

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/bol-zatok-8-sposobow-na-bolace-i-zatkane-zatoki,6307,n,192

Zapalenie zatok – objawy, diagnostyka, leczenie

Zapalenie zatok czołowych – objawy, przyczyny i powikłania - jak leczyć zatoki?

Jedną z najczęściej występujących chorób laryngologicznych jest zapalenie zatok przynosowych – zwykle kilku równocześnie z uwagi na bliskość położenia ich naturalnych ujść. Jest to schorzenie błony śluzowej nosa, które może mieć różną etiologię, a nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do poważnych powikłań. W związku z tym lepiej poznać objawy i sposoby diagnozowania oraz leczenia zapalenia zatok u laryngologa by móc szybko i odpowiednio zareagować.

Na wstępie warto wyjaśnić czym są zatoki przynosowe. Otóż, są to jamy powietrzne, które łączą się z jamą nosa za pośrednictwem otworów anatomicznych w jej bocznej ścianie. Wyróżnia się zatoki czołowe, szczękowe, klinowe oraz komórki sitowe (przednie i tylne).

Do zadań zatok należy między innymi nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, a także jego oczyszczanie z różnego typu zanieczyszczeń i drobnoustrojów. W prawidłowo funkcjonującej zatoce działa sprawny mechanizm samooczyszania opierający się na komórkach produkujących śluz oraz na rzęskach nabłonka wyścielającego zatokę.

W przypadku jego zaburzenia dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego w zatokach. Rozróżnia się trzy rodzaje zapalenia zatok: przewlekłe, ostre i nawracające ostre.

Zapalenie zatok przynosowych może objawiać się w różny sposób w zależności od rodzaju zatok, których dotyczy.

Na przykład przy zapaleniu zatok szczękowych odczuwany ból zatok obejmuje twarz, zęby i czoło, zaś w przypadku zapalenia zatok sitowych pojawia się rozsadzający ból głowy czy ból za oczami.

Niemniej jednak do charakterystycznych objawów zapalenia zatok zalicza się:

 • nasilający się przy pochylaniu ból głowy;
 •  gorączka ok. 38ºC;
 •  katar – ropna wydzielina z nosa (zielona i z czasem coraz bardziej gęsta) mogąca też ściekać po tylnej ścianie gardła;
 •  ból zatok;
 •  uczucie zatkanego nosa;
 •  mowa “przez nos”.

Zapalenie zatok przynosowych – diagnostyka

Zapalenie zatok przynosowych diagnozuje się zwykle na podstawie:

 •  badania fizykalnego;
 •  wywiadu z pacjentem;
 •  badań laboratoryjnych (w morfologii krwi pojawia się leukocytoza, a OB jest podwyższone).
  Niemniej jednak badaniem najlepiej obrazującym zmiany w zatokach jest tomografia komputerowa. Przy ostrym zapaleniu zatok może być konieczne ich nakłucie w celu pobrania płynu do badania mikrobiologicznego, jak również do ewakuacji ropy oraz podania leku.

Leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok przynosowych może być leczone zachowawczo bądź operacyjnie.

W ramach leczenia zachowawczego stosuje się irygację (płukanie) zatok, które można wykonać samodzielnie w domu za pomocą gotowych zestawów do płukania zatok dostępnych w aptekach.

Z kolei operacyjne leczenie zapalenia zatok może obejmować zewnątrznosowe otwarcie zatoki szczękowej metodą Caldwella-Luca, endoskopową operację zatok przynosowych bądź punkcję zatok.

Ponadto sposób leczenia zapalenia zatok przynosowych jest uzależniony od jego etiologii – podłoża zakażenia (wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego). W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych stosuje się antybiotykoterapię, która nie będzie skuteczna kiedy doszło do wirusowego zakażenia zatok.

Niemniej jednak w obu przypadkach wprowadza się terapię farmakologiczną – polegającą na przyjmowaniu leków obkurczających ujścia zatok przynosowych i błonę śluzową nosa (najczęściej efedrynę lub pseudoefedrynę łączoną z lekami przeciwhistaminowymi).

Natomiast kiedy dochodzi do grzybiczego zapalenia zatok przynosowych stosuje się leki przeciwgrzybicze oraz konieczna jest interwencja chirurgiczna.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Zapalenie zatok – odpowiadamy na najczęstsze pytania pacjentów

Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem, które są połączone z jamą nosową. W warunkach fizjologicznych pełnią wiele ważnych funkcji m. in. oddechowe, ochronne, ale także biorą udział w emisji głosu. Co jednak w sytuacji, gdy pojawia się ich dysfunkcja? Jak właściwie rozpoznać objawy i leczyć zapalenie zatok domowymi sposobami?

Zapalenie zatok może być wywołane przez różne patogeny, najczęściej wirusy. Powstaje ono na skutek częstych i niedoleczonych infekcji górnych dróg oddechowych, ale sprzyjają mu także inne czynniki, m.in. próchnica i zanieczyszczenie powietrza.

Schorzenie to może dotknąć każdego, ale znacznie częściej borykają się z nim osoby, które mają nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej lub przerost migdałków (podniebiennych, gardłowego).

Na zapalenie zatok chorują znacznie częściej również alergicy i astmatycy.

Zapalenie zatok przynosowych – jakie są objawy chorych zatok?

Wydzielina, która wytwarza się podczas infekcji w obrębie zatok, zatyka ich ujścia. W związku z tym powietrze, które wypełnia zatoki ma utrudniony przepływ i naciska na ich ściany, co odczuwamy jako ból. Dolegliwości bólowe umiejscowione są w różnych częściach twarzy i głowy, w zależności od tego, w obrębie których zatok toczy się stan zapalny:

 •     ból w okolicy czoła – zapalenie zatok czołowych,
 •     ból górnej szczęki, zębów oraz bolesność policzków podczas ucisku – zapalenie zatok szczękowych,
 •     obrzęk okolic oczu, ale także powiek, utrata powonienia i uciskowy ból nosa – zapalenie zatok sitowych.

Charakterystycznym objawem jest również nasilona bolesność w godzinach rannych oraz przy pochylaniu głowy do przodu. Często pojawia się także wydzielina z nosa.

Ma ona charakter wodnisty i przeźroczysty w przypadku infekcji wirusowej lub ropny i gęsty, kiedy przyczyną zakażenia są bakterie, chociaż nie jest to regułą.

Dodatkowo wydzielina spływając po tylnej ścianie gardła powoduje jego podrażnienie, co objawia się chrypką i pokaszliwaniem szczególnie w nocy.

Pacjenci cierpiący na zapalenie zatok przynosowych skarżą się również na dolegliwości ogólne, takie jak: gorączka, rozbicie, złe samopoczucie czy brak apetytu oraz utratę węchu i smaku.

Ból zatokowy – jak sobie z nim radzić

Ból głowy związany jest z ostrym zapaleniem zatok i niewątpliwie należy do najbardziej uciążliwych objawów choroby. Określany jako świdrujący, pulsujący oraz rozpierający pojawia się od razu po przebudzeniu. Ból zatok nasila się w pozycji leżącej, przy nagłym poruszaniu głową w górę oraz w dół, a także przy zmianie temperatury.

Podobnie podczas próby opróżniania nosa, w czasie kaszlu oraz opłukiwania czy uciskania chorej zatoki. Pacjenci cierpiący na zapalenie zatok najczęściej skarżą się na ból głowy w górnej części twarzy. Nie mniej jednak czasem jest to ból zębów, szczęki nosa czy oka.

Leia também:  Roponercze – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie, operacja

Takie umiejscowienie dolegliwości bólowych ma związek z tym która zatoka jest zajęta przez wydzielinę.

Podstawą objawowego leczenia bólu zatok są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że aby zniwelować bóle zatok trzeba wyleczyć ich przyczynę.

Dlatego leczenie powinno być uzupełnione o preparaty rozrzedzające zalegającą w zatokach wydzielinę,  leki przeciwobrzękowe w postaci kropli lub tabletek, sterydy o działaniu miejscowym, a także środki przeciwalergiczne oraz antybiotyki jeśli wskazana zostaną one przez lekarza.

Ostre zapalenie zatok – przyczyny, leczenie

Przyczyny zapalenia zatok trwającego kilka dni to głównie wirusy. Kiedy po 5 – ciu dniach trwającego przeziębienia objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się świadczy to o nadkażeniu bakteryjnym w obrębie zatok. Pojawiająca się gorączka, ropna wydzielina oraz rozpierający ból w górnej części twarzy oznaczają, że rozwija się proces zapalny.

Ostre zapalenie zatok – przyczyny:

 •     zakażenia wirusowe – głównie
 •     zakażenia bakteryjne, też wtórne nadkażenia bakteryjne
 •     zakażenia grzybicze
 •     mukowiscydoza – dotyczy osób przewlekle chorych

Objawy zapalenia zatok występują znacznie częściej u osób które mają wady strukturalne w obrębie nosa bądź gardła, leczą się na alergię, palą papierosy, przebywają w zapylonym środowisku, mają osłabiony układu immunologiczny lub często narażeni są na zmiany ciśnienia przez latanie bądź nurkowanie.

Zwykle infekcja ustępuje do 5 dni. Nie ma wtedy wskazań do antybiotyku na zapalenie zatok. Leczenie farmakologiczne polega na łagodzeniu objawów.

Można sięgać po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok o działaniu ogólnym i miejscowym. Niekiedy lekarz decyduje się na wdrożenie sterydu na zatoki.

Leczenie może niekiedy wymagać zastosowania antybiotykoterapii, ale o tym decyduje lekarz.

Jeśli objawy zapalenia zatok utrzymują się powyżej 12- tu tygodni mówi się o schorzeniu przewlekłym. Przyczyną takich długotrwałych zmian chorobowych może być wiele, m.in.

 •     alergie,
 •     polipy blokujące ujścia zatok, powodujące również trudności z oddychaniem oraz zaburzenia węchu,
 •     wrodzone lub nabyte wady anatomiczne, np. krzywa przegroda nosowa,
 •     trudne do wyleczenia bakteryjne i wirusowe infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych.

Rzadko do przyczyn infekcji przewlekłej zaliczyć można refluks żołądkowo  – przełykowy, astmę oraz mukowiscydozę.W celu ustalenia właściwego leczenia ważne jest zdiagnozowanie przyczyny powodującej przewlekłe zapalenie zatok. Dlatego w wielu przypadkach konieczna jest konsultacja alergologiczna bądź tomografia komputerowa przedniej części twarzoczaszki.

Jeśli chodzi o leczenie to na zapalenie zatok nie zaleca się długotrwałego stosowania leków zmniejszających przekrwienie śluzówki. Niekiedy lekarz zleca dłuższą kurację doustnymi preparatami zawierającymi pseudoefedrynę, ale muszą być do tego odpowiednie podstawy.

Pacjenci powinni pamiętać, że popularne krople na katar i zapalenie zatok można stosować jedynie do tygodnia.

Jeśli przyczyną choroby nie są zmiany strukturalne w obrębie jamy nosowej lub zatok leczenie farmakologiczne obejmuje płukanie zatok, sterydy o miejscowym działaniu oraz niekiedy antybiotykoterapię czy też leczenie przeciwalergiczne.

Zapalenie zatok czołowych – objawy, przyczyny i powikłania - jak leczyć zatoki?

Zapalenie zatok – jak wygląda leczenie?

Zatoki przynosowe możemy leczyć zachowawczo lub ostatecznie – operacyjnie. Celem terapii jest zwalczenie zakażenia powodującego infekcję zatok, redukcja obrzęku tkanek oraz przywrócenie drożności ujść jam nosa.

Oprócz leków zleconych przez lekarza w celu pozbycia się patogenów, stosuje się także medykamenty uzupełniające kurację, mające na celu obkurczenie błony śluzowej nosa oraz ujścia kanałów zatok.

Najczęściej są to leki zawierające pseudoefedrynę, która nie jest przeznaczona dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi i najlepiej kiedy jest stosowana po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Często możemy ją znaleźć w preparatach łączonych z ibuprofenem, który dodatkowo niweluje inne objawy zapalenia zatok, jak np.

ból głowy, gorączkę. Na rynku mamy również aerozole do nosa, które miejscowo dają efekt obkurczający, ułatwiające oddychanie, np. Sudafed XyloSpray HA, który dodatkowo nawilża błonę śluzową nosa, dzięki zawartości kwasu hialuronowego.

W przypadku tego typu preparatów należy pamiętać, że ich nadużywanie, czyli stosowanie powyżej dwóch tygodni, może prowadzić do zaniku śluzówki nosa. Dlatego dla łagodzenia dolegliwości zapalenia zatok bezpiecznie można stosować je do 7 dni.

Decyzja o interwencji chirurgicznej wymaga pełnej diagnostyki obrazowej, którą zapewnia m.in. tomografia komputerowa. Wskazaniem do tego typu działań jest przewlekłe zapalenie zatok, niektóre guzy łagodne, a także różnego rodzaju ciała obce obecne w obrębie zatok. Obecnie możliwe jest również wykonanie zabiegów endoskopowo, co wymaga specjalistycznych narzędzi, ale jest mniej inwazyjne niż np. zewnątrznosowe otwarcie zatoki szczękowej.

Przewlekłe zapalenie zatok może też wymagać wykonania punkcji. Polega ona na przekłuciu zatok i ściągnięciu z nich zalegającej wydzieliny. Co również dostarcza materiału do badań, np. bakteriologicznych umożliwiających wykrycie patogenu powodującego ciągłą infekcję.

Zapalenie zatok – powikłania

Pacjenci muszą być świadomi, że w wyniku nieprawidłowego leczenia zapalenia zatok mogą w przyszłości borykać się z poważnymi schorzeniami. Dlatego właśnie nie można bagatelizować problemu chorych zatok. Należą do nich m.in.

powikłania wewnątrzczaszkowe: zapalenie szpiku czaszki i zaburzenia oczodołowe oraz oczne. Powikłania mogą pojawić się na skutek niewłaściwie dobranej antybiotykoterapii, narastającej oporności bakterii oraz obniżonej odporności u chorych pacjentów.

Dlatego trzeba bardzo uważnie dobierać leczenie, szczególnie jeśli chodzi o przewlekły stan zapalny zatok.

Dobrze dobrana antybiotykoterapia będzie skuteczna tylko w wypadku, kiedy infekcja zatok jest spowodowana przez bakterie. Nie jest to jednak regułą, ponieważ zakażenie może również być wywołane przez wirusy, grzyby, a także alergeny.

Lekarz na podstawie długości trwania infekcji, charakteru wydzieliny oraz innych symptomów dobiera terapię. Dobrym sposobem jest także wykonanie badania mikrobiologicznego wydzieliny z nosa lub pobranej w wyniku punkcji.

Bardzo ważne jest by rzetelnie zastosować się do leczenia zleconego przez lekarza, w celu osiągnięcia powodzenia terapii. W pełni wyleczone zapalenie zatok pozwoli uniknąć nawrotów choroby oraz powikłań.

Zapalenie zatok u dzieci – przyczyny, objawy

Przestrzenie zatokowe kształtują się u dziecka dopiero po narodzinach. Najpóźniej dojrzewają zatoki czołowe. Proces ich rozwoju kończy się dopiero około 20 – tego roku życia.

Nie w pełni rozwinięte zatoki w przedniej części twarzoczaszki umożliwiają jednak swobodny przepływ powietrza i spełniają swoje funkcje.

Ze względu na łączność czynnościową i strukturalną śluzówki nosa i zatok przynosowych wszelkie stany zapalne zachodzące w ich obrębie zachodzą jednocześnie.

Główną przyczyną ostrego zapalenia zatok u dzieci są wirusy (rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy i wirusy paragrypy). Zazwyczaj infekcja przez nie wywołana trwa do tygodnia. Towarzyszące jej objawy to m.in.

 •     kichanie,
 •     gorączka,
 •     ból gardła,
 •     złe samopoczucie, bóle mięśniowe,
 •     brak apetytu,
 •     zatkany nos utrudniający swobodny przepływ powietrza,
 •     wodnisty katar, który po kilku dniach zmienia się na ropny,
 •     kaszel, głównie nocny, który może pozostać nawet do dwóch tygodni.

Natomiast bakteryjne zapalenie zatok rozpoznaje się, gdy:

 • zatkany nos, katar oraz kaszel w dzień i nocy utrzymują się ponad 10 dni i brak jest tendencji do poprawy,
 • choroba wzmaga się po 5 dniach,
 • zapaleniu zatok towarzyszy ropna wydzielina z nosa ściekająca po tylnej ścianie gardła, gorączka powyżej 39o C, obrzęk tkanek miękkich oraz ból w okolicy oczodołu i objawy te utrzymują się powyżej 3 dni.

Za tego typu infekcje zatok przynosowych odpowiedzialne są głównie bakterie: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis.

Przewlekłe zapalenie zatok rozpoznaje się w momencie kiedy dolegliwości związane z chorobą utrzymują się dłużej niż 12 tygodni. Nie mniej jednak diagnostyka w tym zakresie jest dość utrudniona. Objawy zapalenia zatok u dzieci są bowiem wspólne dla innych jednostek chorobowych, np. alergicznego nieżytu nosa lub przerostu migdałka gardłowego.

Co na zatoki dla dzieci?

Chore zatoki u dzieci właściwie przytrafiają się przy każdym, nawet lekkim przeziębieniu.

Początkowo można leczyć je w warunkach domowych używając leków miejscowo obkurczających błonę śluzową, środków do przepłukiwania nosa (woda morska), leków przeciwgorączkowych, a także odpowiednio nawadniając dziecko i nawilżając powietrze w pomieszczeniu.

Bez recepty dostępne są ziołowe leki, które pomagają upłynnić zalegającą wydzielinę, a tym samym ułatwiają jej odpływ z zatok. Dodatkowo działają one łagodnie przeciwzapalnie i wzmacniają układ odpornościowy. Tego typu preparaty można bezpiecznie stosować u dzieci od 3. roku życia, np. Pelavo Nos i Zatoki.

Dla młodszych dzieci, ale i nie tylko, bardzo dobrze sprawdza się nebulizacja. Zastosowanie różnego rodzaju preparatów do inhalacji pozwoli upłynnić zalegającą wydzielinę, a nawet ją odciągnąć. Tym samym zahamujemy proces zapalny i przepływ powietrza będzie znacznie łatwiejszy.

Oprócz inhalacji z soli fizjologicznej, która nawilża i oczyszcza drogi oddechowe, można sięgnąć po ampułki Ectodose oraz Nebu Dose hipertonic i stosować je kolejno rano i wieczorem. Takie zabiegi można wykonywać nawet u niemowląt. Oczywiście dla pewności wcześniej lepiej zasięgnąć opinii specjalisty na ten temat.

Leia também:  Ile Kosztuje Laserowe Leczenie Zębów?

Cenne informacje na temat nebulizacji można znaleźć w artykule: Inhalacje – co leczą? Jak działają? jak wybrać inhalator?

Oczywiście w przypadku kiedy objawy utrzymują się powyżej 3 – 5 dni, a nawet się nasilają, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który odpowiednio poszerzy kurację o antybiotyk lub inny lek zwalczający przyczynę zakażenia. Niekiedy przewlekłe leczenie stanów zapalnych zatok wymaga wdrożenia preparatów przeciwalergicznych bądź sterydów o działaniu miejscowym.

Zapalenie zatok – domowe sposoby

Kiedy objawy zapalenia zatok związane są z infekcja wirusową (przeziębienie) na początek warto sięgać po domowe sposoby na zatoki. Ważne jest przede wszystkim:

 • Picie dużej ilości płynów – pozwoli to na rozrzedzenie zalegającej w zatokach wydzieliny i jej łatwiejszą ewakuację.
 • Pozostanie w domu – unikniemy w ten sposób dodatkowego nadkażenia, a ponad to odpoczynek wskazany jest w przypadku każdej infekcji.
 • Przykładanie ciepłych i wilgotnych okładów na twarz – osiągniemy kojące uczucie zmniejszające ból zatok.
 • Spanie z uniesioną głową – ułatwi to grawitacyjny odpływ wydzieliny.
 • Płukanie zatok – irygacja, za pomocą dostępnych w aptece zestawów, np. Irigasin, pozwoli na dokładne przepłukanie zatok i kanałów nosowych, usuwając w ten sposób nadmiar wydzieliny, patogeny oraz wszelkie zanieczyszczenia, w tym alergeny.
 • Wykonywanie inhalacji – już pochylenie się nad miską z ciepłą wodą powinno upłynnić wydzielinę i ułatwić jej ewakuację, można przygotować roztwór wzbogacony o olejki eteryczne, czy sól.
 • Wykonywanie nebulizacji – inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej nawilżą drogi oddechowe, a zastosowanie innych ampułek do inhalacji to świetny sposób na upłynnienie wydzieliny i jej łatwiejszy odpływ z zatok.
 • Stosowanie ziołowych preparatów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej usunięcie nosem – warto sięgnąć po tego typu produkty i kontynuować ich stosowanie nawet przez miesiąc w celu pozbycia się objawów, a także by zapobiegać kolejnym infekcjom, np. Sinulan Forte.

Jak właściwie oczyszczać nos i zatoki? Cenne informacje znajdziecie w artykule – Nos i zatoki: jak je oczyszczać?

Oczywiście jeśli pojawiają się niepokojące objawy, np. wysoka gorączka lub infekcja po 3 dniach przybiera na sile, należy skontaktować się z lekarzem.

Niekiedy zatoki przynosowe wymagają bardziej celowanego leczenia. Specjalista na podstawie wywiadu oraz badania ogólnego wdroży odpowiednie leczenie.

Obecnie odchodzi się od wykonywania rtg oraz badania mikrobiologicznego w przypadku ostrego zapalenia zatok.

Jak zapobiegać zapaleniu zatok?

Pamiętając o kilku drobnych, ale ważnych zachowaniach możemy uniknąć zapalenia zatok:

 • w chłodne dni zakładać czapkę i szalik,
 • nie wychodzić z mokrą głową na zewnątrz,
 • wyleczyć każde przeziębienie do końca,
 • unikać zanieczyszczonych, klimatyzowanych pomieszczeń oraz dymu tytoniowego,
 • regularnie nawilżać pomieszczenia oraz błonę śluzową nosa, dzięki temu patogeny maja ograniczoną możliwość przyklejania się do śluzówki,
 • przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Zatoki szczękowe, klinowe, czołowe oraz sitowe pełnią bardzo ważną rolę w procesie oddychania. Nie mniej jednak infekcje w ich obrębie zdarzają się bardzo często.

Zapalenie zatok to dolegliwość która może przytrafić się nawet kilka razy do roku. Co jest niewątpliwie bardzo uciążliwe.

Aby im zapobiegać należy przede wszystkim wspomagać odporność organizmu szczególnie w sezonie jesiennie – zimowym, kiedy to ryzyko infekcji jest znacznie wyższe.

Ostre zapalenie zatok – objawy, leczenie

Ostre zapalenie zatok – objawy

Do objawów ostrego zapalenia zatok należą : obfita wydzielina z nosa (katar-przedni/tylny), niedrożność nosa, często towarzyszy im jednostajny ból głowy, nasilający się przy zmianie pozycji, ból w obrębie twarzy oraz zaburzenia węchu. Dokładne umiejscowienie bólu zależy od tego, która z zatok jest objęta procesem zapalnym.

Opisanym objawom nierzadko towarzyszy także kaszel, początkowo suchy,  spowodowany drażnieniem gardła i krtani przez wydzielinę spływającą z zatok po tylnej ścianie gardła. Obecność gęstej wydzieliny w górnych drogach oddechowych może powodować nieprzyjemny zapach z ust.

Ponadto, lokalizacja stanu zapalnego w obrębie zatok szczękowych często objawia się bólem zębów.

Jak każda infekcja również ostre zapalenie zatok jest związane z ogólnym złym samopoczuciem, męczliwością, trudnościami w koncentracji i zwiększoną sennością. Zapaleniu towarzyszy stan podgorączkowy lub gorączka, choć u niektórych osób temperatura jest prawidłowa.

Według klasycznej definicji objawy ostrego zapalenia zatok mogą trwać nawet do 12 tygodni, w praktyce najczęściej utrzymują się jednak do ok. 14 dni. Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego (badania pacjenta), nie ma wskazań do wykonywania badań obrazowych (rtg, TK).

Wyjątkiem może być bardzo silne zaostrzenie objawów lub podejrzenie powikłań.

Ostre zapalenie zatok u dziecka

Na ostre zapalenie zatok chorują również dzieci (w każdym wieku), a objawy są podobne jak u osób dorosłych. Nieco częściej zdarza się męczący kaszel, nasilający się w nocy, kiedy to pozycja leżąca ułatwia zaleganie i spływanie wydzieliny.

W związku z rozciągniętym w czasie rozwojem zatok (nie są one po urodzeniu upowietrznione i dopiero wraz z rozwojem dziecka zyskują właściwy kształt) lokalizacja zapalenia jest zależna od wieku dziecka. U niemowląt dochodzi głównie do zapalenia zatok sitowych, które rozwijają się jako pierwsze.

Ze względu na umiejscowienie blisko oczodołu, w tej grupie może dochodzić do niebezpiecznych powikłań związanych z rozprzestrzenieniem się infekcji do jego wnętrza. Zapalenie zatok dzieci w wieku szkolnym dotyczy najczęściej zatok szczękowych i klinowych, zaś w wieku nastoletnim – czołowych.

W większości przypadków rokowanie co do wyleczenia u dzieci jest bardzo dobre, a powikłania rozwijają się rzadko.

Ostre zapalenie zatok w ciąży

Zapalenie zatok u kobiet ciężarnych i karmiących ma przebieg identyczny jak w populacji ogólnej.

Przyszłe mamy powinny jednak być bardzo ostrożne i jeżeli objawy są nasilone niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, który dobierze odpowiednią terapię przebadaną pod kątem bezpieczeństwa dla dziecka.

Należy pamiętać, że przyjmowanie jakichkolwiek leków „z domowej apteczki” w czasie ciąży powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Dotyczy to także leków dostępnych bez recepty.

Ostre zapalenie zatok – leczenie

Ostre zapalenie zatok jest najczęściej spowodowane przez infekcję wirusową (rzadziej bakteryjną), dlatego w początkowym okresie choroby możliwe jest leczenie domowymi sposobami. Zalecany jest odpoczynek, picie dużej ilości płynów, nebulizacje z soli fizjologicznej (ew. inhalacje np.

nad garnkiem z gorącą wodą), nawilżanie błony śluzowej nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej. W dolegliwościach związanych z zaleganiem wydzieliny, ulgę przyniesie płukanie zatok. Zestawy do samodzielnego płukania nosa są szeroko dostępne w aptekach.

Wspomagająco można zastosować też leki rozrzedzające gęstą, zalegającą w jamach nosa i zatokach wydzielinę , m.in preparaty roślinne, dostępne bez recepty .

W łagodzeniu stanu zapalnego i bólu może pomóc zastosowanie leków z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych.

Krople do nosa obkurczające błonę śluzową zmniejszają obrzęk i uczucie zatkania nosa, należy jednak pamiętać, żeby nie stosować ich dłużej niż 5 – 7 dni. Przewlekłe używanie takich preparatów grozi „uzależnieniem” błony śluzowej i jej stałym, trudnym do zwalczenia obrzękiem.

Następnie do leczenia włącza się donosowe preparaty sterydowe (w postaci aerozoli), mające działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, co wymaga już wizyty u lekarza.

Jeżeli objawy nasilają się (nasilenie bólu głowy, ropny katar), trwają dłużej niż 10 dni, a także jeśli infekcja przebiega z gorączką powyżej 38-39°C, mogą być to objawy zakażenia bakteryjnego, wymagającego leczenia antybiotykiem.

Niezwykle istotne jest, aby przyjmować lek przez cały wyznaczony czas trwania terapii (zwykle około 7 – 14 dni), nawet jeżeli objawy ustąpią wcześniej. Uniemożliwia to rozwój opornych mikroorganizmów, które mogą wywołać nawrotowe zapalenie, o wiele trudniejsze do wyleczenia.

Brak poprawy lub pogorszenie po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji antybiotykiem powinno skłonić nas do powtórnej konsultacji z lekarzem (laryngolog), gdyż niezbędna może być zmiana leku lub przeprowadzenie dalszych badań.

Ostre zapalenie zatok – powikłania

Ostre zapalenie zatok prawidłowo leczone zazwyczaj ustępuje bez pozostawienia uszkodzeń. Jednak wielokrotnie przechodzone może prowadzić do zmian w błonie śluzowej zatok, jej patologicznego rozrostu i całkowitego upośledzenia drożności.

Jest to błędne koło, gdyż w niedrożnej zatoce gromadzi się wydzielina, która łatwo ulega nadkażeniom i ponownie rozwija się stan zapalny.

W przypadkach takich często nawracających, przewlekłych zapaleń może być konieczna interwencja chirurgiczna, mająca na celu udrożnienie zatoki.

Nieleczone ciężkie zapalenie może także szerzyć się przez ciągłość na okoliczne tkanki, prowadząc do zapalenia tkanki podskórnej i oczodołu, a nawet zapalenia opon mózgowych czy ropnia mózgu. Wprawdzie do takich powikłań dochodzi rzadko i głównie u osób z upośledzoną odpornością, warto o nich wiedzieć i nie lekceważyć infekcji zwłaszcza, jeśli objawy są bardzo nasilone.

Źródła:

 1. Wanda Kawalec, Ryszard Groński, Marek Kulus. Pediatria. PZWL, Warszawa 2019. ISBN-978-83-200-5583-2.
 2. David N. Gilbert, Henry F. Chambers, George M. Eliopoulos i wsp. The Sanford Guide to antimicrobial therapy 2019. Antimicrobial Therapy Inc, 2019. ISBN 978-1-944272-09-8.
 3. Jason M Mehrtens, Michael G Spigarelli. Acute sinusitis. Adolesc Med State Art Rev. 2010 Aug;21(2): 187-201.
 4. Yi-Sheng Chang, Po-Lin Chen, Jia-Horung Hung. Orbital complications of paranasal sinusitis in Taiwan, 1988 through 2015: Acute ophthalmological manifestations, diagnosis, and management. PLoS One 2017 Oct 3; 12(10): e0184477.
 5. Ricardo Tan, Sheldon Spector. Pediatric sinusitis. Curr Allergy Asthma Rep. 2007 Nov; 7(6): 421-6.
 6. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019. ISBN: 9788374305686.
Leia também:  Świece Żarowe Jakie Objawy?

Zapalenie zatok, ból zatok – objawy i leczenie

Zwykłego kataru i zapalenia zatok przynosowych zwykle nie jesteśmy w stanie odróżnić jedynie na podstawie objawów.

Jest tak, ponieważ zapalenie zatok przynosowych zwykle występuje razem z katarem (nieżytem nosa).

W medycynie określa się to jako ostre zapalenie zatok przynosowych lub zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Pacjenci często skarżą się na:

 • Zatkany nos
 • Katar
 • Ograniczoną zdolność oddychania przez nos i osłabiony węch
 • Ogólne złe samopoczucie
 • Ból głowy
 • Ucisk w twarzy wywołujący ból, który nasila się przy schylaniu

Umiejscowienie bólu wywołanego uciskiem często pozwala określić, w których zatokach rozwinął się stan zapalny wywołany przeziębieniem.

Na przykład ból w okolicy czoła i oczu sugeruje zapalenie zatok czołowych. Ból skupiony wokół szczęki lub policzków oznacza prawdopodobnie zapalenie zatok szczękowych. Objawy można łatwo pomylić z bólem zęba.

Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem zatok szczękowych i czołowych.

Nos i zatoki przynosowe połączone są wąskimi kanałami łączącymi, zwanymi ujściami. W przypadku zapalenia błony śluzowej nosa infekcja może przejść przez ujścia do zatok przynosowych i spowodować zapalenie zatok. Obecnie zakłada się, że każda infekcja błony śluzowej nosa w pewnym stopniu rozprzestrzeni się na zatoki przynosowe.

Rozwojowi zapalenia zatok sprzyja obrzęk błony śluzowej nosa prowadzący do gromadzenia się wydzieliny. W tym przypadku ujścia są zablokowane, a zatoki niedostatecznie wentylowane, co tworzy idealne środowisko dla patogenów.

Zapalenie zatok może dotknąć wszystkich zatok. Zatoki są to jamy w czaszce wyścielone błoną śluzową. Istnieją cztery rodzaje zatok. Idąc od góry, są to: zatoki czołowe, zatoki sitowe, zatoki klinowe i zatoki szczękowe.

Zapalenie zatok objawia się nasilonymi bólami głowy oraz uczuciem ucisku w zatokach przynosowych.

Rozwój choroby

Infekcja błony śluzowej nosa rozprzestrzenia się do zatok przez ujścia.

Leczenie

Leki ze składnikiem obkurczającym naczynia krwionośne, np. chlorowodorek pseudoefedryny mają działanie udrażniające nos i zatoki. Lekiem takim jest Aspirin® Complex Zatoki.

Domowe sposoby

Inhalacja parowa oraz stosowanie światła podczerwonego mogą pomóc złagodzić zapalenie zatok.

Zatoki zablokowane przez stan zapalny wymagają przede wszystkim leczenia pomagającego zmniejszyć obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych. Dzięki temu łatwiej będzie można pozbyć się wydzieliny, co wpłynie na lepszą wentylację zatok przynosowych.

Do leczenia zapalenia zatok stosuje się m.in. leki zawierające chlorowodorek pseudoefedryny, który zwęża naczynia krwionośne. Substancja ta działa obkurczająco na błonę śluzową nosa, zatoki przynosowe oraz ujścia, do których trudno jest dotrzeć zwykłym sprayom do nosa.

Umożliwia to lepsze odprowadzanie nagromadzonej wydzieliny oraz zmniejsza uczucie ucisku. Chlorowodorek pseudoefedryny zawarty jest m.in. w Aspirin® Complex Zatoki.

Lek ten zawiera dodatkowo kwas acetylosalicylowy, który łagodzi ból głowy oraz działa przeciwzapalnie.

Poza lekami, skuteczna w złagodzeniu objawów zapalenia zatok jest również inhalacja parowa, która pomaga także zwalczyć katar i kaszel.

Dla wielu pacjentów przyjemne jest również stosowanie światła podczerwonego, choć dowody na jego skuteczność nie są jednoznaczne.

Dodatkowo także nieznaczny wzrost wilgotności w pomieszczeniu pomaga upłynnić lepką wydzielinę i zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu śluzówki.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Zapalenie zatok – objawy i metody leczenia – Czytelnia apteki Cefarm24

Pod nazwą „zatoki” kryją się tak naprawdę zatoki przynosowe, zlokalizowane w twarzoczaszce. To puste przestrzenie, wypełnione jedynie powietrzem. Wyróżniamy cztery rodzaje zatok: czołowe, szczękowe, sitowe oraz klinowe. Są one połączone z jamą nosową i stanowią ważną część układu oddechowego.

Ich powierzchnia jest wyścielona błoną śluzową, wytwarzającą wydzielinę śluzową, która przesuwa się do jamy nosowej. Jednym z głównych zadań zatok przynosowych jest ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza wdychanego przez nos (każdego dnia zatoki mogą oczyścić aż 10 tys. litrów powietrza!).

Jako ciekawostkę warto dodać, że skoro zatoki przynosowe to puste przestrzenie, wpływają one także na sam ciężar czaszki, odciążając w ten sposób nasz kręgosłup.

Zapalenie zatok – objawy

Przyczyną zapalenia zatok mogą być wirusy, bakterie, grzyby, alergie, ale nie tylko. W grupie czynników zwiększających powstanie procesu zapalnego w zatokach jest również m.in.

próchnica, skrzywiona przegroda nosowa, urazy mechaniczne nosa, mała wilgotność powietrza w pomieszczeniach, duże zmiany temperatur, klimatyzacja, słaba odporność czy też inne choroby, jak chociażby mukowiscydoza.

Gdy dojdzie do obrzęku błony śluzowej zatok, wydzielina śluzowa ma trudność z ujściem do jamy nosowej. Jest jej coraz więcej, staje się gęstsza, zmienia kolor, namnażają się również bakterie. Zapalenie zatok daje o sobie znać w charakterystyczny sposób.

Główne objawy procesu zapalnego to oczywiście potocznie pisząc ból zatok. Chodzi o ból głowy i całej twarzy, zwłaszcza u nasady nosa – bóle te mają większe nasilenie, jeśli pochylamy głowę do przodu. Inne objawy zapalenia zatok to nieżyt nosa czy kłopoty z węchem.

Wiele osób skarży się również na wydzielinę z nosa lub też spływającą po ścianie gardła. Może pojawić się gorączka, osłabienie i ogólne zmęczenie.

W przypadku zapalenia zatok szczękowych proces ten objawia się początkowo bólem zębów i nieświeżym oddechem, stąd tak łatwo go pomylić z inną dolegliwością.

Jak wyleczyć zatoki? Zapalenie zatok

Należy pamiętać, że nieleczone zatoki dadzą o sobie znać wcześniej czy później. Nawracające stany zapalne przejdą w przewlekłe zapalenie zatok, mogą również grozić powikłaniami w postaci m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie zatok, skonsultuj się z lekarzem.

Wyróżniamy dwa rodzaje zapalenia: ostre oraz przewlekłe. Ostre zapalenie zatok utrzymuje się zwykle maksymalnie do 12 tygodni (zwykle okres ten trwa do 10-12 dni), po czym objawy choroby ustępują.

Przewlekłe zapalenie zatok trwa powyżej 12 tygodni, a chory zgłasza, że objawy wciąż powracają, choć nie są one tak nasilone, jak w przypadku ostrego przebiegu choroby.

Leczenie zatok jest uzależnione od czynnika, który je wywołał. Jeśli za chorobę odpowiedzialne są bakterie, lekarz przepisze antybiotyk (warto pamiętać, że antybiotyk podaje się tylko w chorobach wywoływanych przez bakterie, nie wirusy).

Pomocne są także leki przeciwbólowe oraz preparaty, które poradzą sobie z rozrzedzeniem wydzieliny i nawilżeniem jamy nosowej. Popularne leki obkurczające błonę śluzową również dadzą pozytywne efekty, jednak należy je przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, jedynie przez kilka dni.

W przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego, a obrzęk błony śluzowej powróci.

Domowe sposoby na zatoki

Leczenie farmakologiczne warto połączyć ze sprawdzonymi metodami, które stosowały nasze babcie. Domowe sposoby na zatoki to przede wszystkim inhalacje.

Do miski z gorącą wodą wlewamy kilka kropel olejku eukaliptusowego, szałwiowego czy łyżeczkę majeranku.

Pochylamy się nad miską (30 cm nad naczyniem), nakładamy na głowę ręcznik, po czym wdychamy powietrze nosem i wypuszczamy ustami przez 10 minut. Inhalacje powtarzamy 2 razy w ciągu dnia.

Sprawdzony sposób na leczenie zatok to również ciepłe okłady na głowę – wystarczy ciepły ręcznik. Warto także zwrócić uwagę na swoją dietę – pić dużo wody oraz wzbogacić dania o olej z czarnuszki. W sklepach dostępne są też herbatki i mieszanki ziół na zatoki.

Pamiętaj, że zioła wchodzą w interakcje z lekami, dlatego zapytaj lekarza, czy możesz je pić. Choć wiele osób poleca nalewki na zatoki, nie łącz alkoholu z lekami.

Dbaj za to o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu, unikaj gwałtownych zmian temperatury, noś czapkę w chłodne miesiące i wzmacniaj swoją odporność każdego dnia!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*