Zapalenie kaletki łokciowej – jak leczyć zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego?

Styczeń 21, 2019 Zapalenie kaletki łokciowej – jak leczyć zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego?

Łokieć studenta czyli potoczne określenie zapalenia kaletki maziowej wyrostka łokciowego, swoją nazwę zawdzięcza temu, iż najczęściej dotyczy osób uczących się lub pracujących przed komputerem (pozycja siedząca z oparciem na łokciach). Pozycja ta wiąże się z dużym naciskiem na kaletkę maziową, co w wyniku sumowania się obciążeń doprowadza do jej zapalenia.

Charakterystyczny w łokciu studenta jest ostry, piekący ból, zwłaszcza podczas podpierania się, ale także w trakcie ruchu czy palpacji okolicy stawu. Często bólowi towarzyszą niewielkie zgrubienia pod skórą oraz obrzęk, które zaburzają prawidłową ruchomość stawu.

Zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego dobrze leczy się zachowawczo, pod postacią leków przeciwzapalnych czy punkcji, czasami jednak w trudno gojących się przypadkach, konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna.

Staw łokciowy i kaletka wyrostka łokciowego – kilka słów o anatomii

Staw łokciowy jest stawem zawiasowo-obrotowym, łączącym ramię z przedramieniem. Zbudowany jest z trzech połączeń:

 • staw ramienno-łokciowy
 • staw ramienno-promieniowy
 • staw promieniowo-łokciowy bliższy

które otoczone są wspólną torebką stawową. Stabilizacje stawu zapewniają silne więzadła:

 • poboczno-łokciowe
 • poboczno-promieniowe
 • pierścieniowate
 • czworokątne

W tylnej części stawu, w okolicy wyrostka łokciowego występuje duża kaletka (kaletka wyrostka łokciowego). Położona jest powierzchownie, w bliskim sąsiedztwie tkanki kostnej, co naraża ją na częste drażnienie i ucisk.

Zapalenie kaletki łokciowej – jak leczyć zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego?

Kaletki maziowe są strukturami, których główna rola polega na zmniejszaniu tarć pomiędzy sąsiadującymi strukturami. W związku ze swoją funkcją kaletki, umiejscowione są najczęściej pomiędzy tkankami miękkimi (mięśnie, ścięgna, więzadła) a tkanką kostną. Kaletka jest wytworem błony maziowej, w kształcie pęcherzykowatego worka, składającym się z dwóch warstw:

 • zewnętrzna warstwa włóknista
 • wewnętrzna warstwa maziowa

Kaletka maziowa odpowiedzialna jest za produkcję mazi stawowej, która zapewnia prawidłowe odżywienie, nawilżenie oraz umożliwia swobodne ślizgi tkanek. W sytuacjach powtarzanych przeciążeń lub urazów dochodzi do nadmiernej produkcji mazi i powstania obrzęku.

Przyczyny

Zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego jest dość powszechnym schorzeniem. Biorąc pod uwagę etiologię zapalenia, wyróżnia się:

 • zapalenia aseptyczne czyli niebakteryjne
 • zapalenia septyczne czyli bakteryjne

Około 2/3 przypadków stanowią zapalenia aseptyczne, których podłoża należy szukać w urazach, takich jak upadki z podparciem na łokciu czy bezpośrednie uderzenia w staw łokciowy.

Zapalenie kaletki łokciowej – jak leczyć zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego?

Częstą przyczyną zapalenia kaletki wyrostka łokciowego są także przeciążenia i mikrourazy, wynikające z pozycji ciała (długotrwałe podparcie na łokciach), a także z wielokrotnie powtarzanych czynności (praca zawodowa, sport).

Natomiast skaleczenia w okolicy stawu łokciowego przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego kaletki maziowej o podłożu bakteryjnym.

Zdarza się również, iż do zapalenia dochodzi w przebiegu chorób autoimmunologicznych oraz reumatoidalnych. Również dna moczanowa może przyczyniać się do rozwoju stanu zapalnego kaletki, poprzez drażnienie jej przez gromadzące się kryształy kwasu moczowego.

Łokieć studenta – obraz kliniczny

Głównym objawem zapalenia kaletki wyrostka łokciowego jest obrzęk, który ograniczony jest do tylnej części stawu łokciowego (obrzęk kształtem przypomina kurze jajko).

Tkliwość obrzęku oraz występująca bolesność uzależnione są w dużej mierze od podłoża zapalenia – częściej występują w przypadku zapaleń bakteryjnych.

Dolegliwości bólowe mają charakter niestały i pojawiają się najczęściej podczas podpierania się na łokciu (dochodzi do kompresji kaletki na tkance kostnej) – pojawia się wówczas ostry, piekący ból.

Zapalenie kaletki łokciowej – jak leczyć zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego?

Charakterystyczne dla stanów zapalnych kaletek maziowych jest to, iż pacjenci bardzo często nie są w stanie wskazać urazu lub konkretnej sytuacji, która doprowadziła do rozwoju zapalenia.

Dlatego też warto przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad, w kierunku ustalenia podłoża zmian zapalnych.

  Różnicowanie zapaleń aseptycznych i septycznych jest istotne, ze względu na podjęcie decyzji o doborze leczenia.

Wśród innych objawów łokcia studenta wymienia się zmiany skórne w okolicy stawu łokciowego (charakterystyczne dla zapaleń bakteryjnych), a także niewielkie zaburzenia ruchomości, występujące przede wszystkim na końcu zakresu zgięcia, co jest wynikiem kompresji opuchniętej kaletki.

Leczenie zachowawcze i fizjoterapia

Leczeniem z wyboru w przypadku stanów zapalnych kaletek, zarówno aseptycznych jak i septycznych, jest postępowanie zachowawcze.

Dobór metod leczenia zależny jest od przyczyny stanu zapalnego. W przypadku zapaleń septycznych (bakteryjnych) postępowanie opiera się na punkcjach oraz leczeniu farmakologicznym (antybiotykoterapia).

W przypadku wątpliwości co do podłoża stanu zapalnego, wskazane jest badanie płynu pobranego z kaletki. W zapaleniach bakteryjnych niewskazane jest podawanie iniekcji sterydowych, które bardzo dobrze sprawdzają się w stanach aseptycznych.

 • Zapalenia aseptyczne również leczone są poprzez punkcję (najczęściej jedna lub dwie okazują się wystarczające) oraz odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne.
 • Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku bardzo ważnym elementem postępowania jest odciążenie kończyny górnej oraz unikanie sytuacji prowokujących kompresję kaletki (zwłaszcza podparcia na łokciach).
 • Prowadzona fizjoterapia ukierunkowana jest na redukcję obrzęku i stanu zapalnego. Zastosowanie mają zabiegi z zakresu fizykoterapii
 • magnetoterapia – metoda wykorzystująca lecznicze działanie pola magnetycznego. Pole magnetyczne przenikając w głąb ludzkiego ciała wpływa na zmianę funkcji biologicznych tkanek, przez co przyśpiesza regenerację. Magnetoterapia stosowana jest w przypadku przewlekłych i ostrych stanów zapalnych, a także stanów pourazowych.

Zapalenie kaletki łokciowej – jak leczyć zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego?

 • laseroterapia wykorzystuje skupioną wiązkę światła, która oddziałuje w sposób biochemiczny oraz bioenergetyczny. Działanie biochemiczne polega na pobudzeniu wydzielania histaminy i serotoniny, co ma przełożenie na efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz wzmacniający odporność. Natomiast efekt bioenergetyczny objawia się poprawą mikrokrążenia i procesów przemiany materii (aktywizacja procesów leczniczych), co przyśpiesza wchłanianie obrzęków.
 • ultradźwięki wykorzystują podłużne fale mechaniczne, które wywołują mikromasaż tkanek poddawanych zabiegowi. Wywołanie drgań w tkankach prowadzi do wzrostu temperatury, stymulacji naczyń krwionośnych, a dzięki temu wzmożonej dyfuzji wewnątrz komórek oraz w przestrzeniach międzykomórkowych. Ultradźwięki charakteryzują się działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym, rozluźniającym , a także przekrwiennym.
 • krioterapia czyli leczenie zimnem, ukierunkowana jest na działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe.

W terapii wykonuje się również techniki mobilizacyjne dla stawów i tkanek miękkich, a także indywidualnie dobrane ćwiczenia. Po okresie odciążenia i odpoczynku, należy dążyć do uruchomienia kończyny górnej. Zastosowanie mają:

 • terapia tkanek miękkich pod postacią masażu tkanek głębokich oraz rozluźniania mięśniowo-powięziowego, które ukierunkowane są na przywrócenie prawidłowego napięcia oraz ślizgów tkanek, co ułatwia „rozchodzenie się obrzęku”.
 • ćwiczenia czynne wolne, które mają na celu odzyskanie prawidłowej ruchomości w stawach. Warto angażować również sąsiadujące stawy, poprzez ruchy funkcjonalne całej kończyny górnej. Stopniowo przechodzi się do ćwiczeń z oporem zewnętrznym, których celem jest wzmocnienie mięśni.

Leczenie chirurgiczne

W przypadku zapaleń niereagujących na leczenie zachowawcze lub w stanach nawracających konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna. Możliwości leczenia chirurgicznego obejmują, mniej ingerencyjną  formę polegającą na nacięciu skóry i założeniu drenu, poprzez który ewakuowany jest nadmiar płynu.

Drugi sposób leczenia, bardziej ingerujący, polega na chirurgicznym usunięciu kaletki maziowej, która po pewnym czasie odrasta w nieprzerośniętej formie. Metoda zarezerwowana jest dla stanów zapalnych wykazujących tendencję do nawracania.

Autor: mgr Katarzyna Kumor, fizjoterapeuta

Bibliografia:

 • Choroby układu ruchu w praktyce lekarza rodzinnego, Bruce Carl Anderson, 2006
 • Ortopedia i traumatologia, Gaździk Tadeusz, 2010

Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny i leczenie zabiegami fizykalnymi

Porady eksperta

Kaletek maziowych mamy w ciele dużo, ale kilka z nich znajduje się w szczególnie newralgicznych miejscach, przez co uszkadzamy je wyjątkowo często. W jaki sposób rozpoznać zapalenie kaletki podbarkowej? Jakie mogą być przyczyny zapalenia kaletki łokciowej? Jak wygląda leczenie zapalenia kaletki krętarzowej? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Kaletki maziowe chronią tkanki przed nadmiernym tarciem i ułatwiają ich ruch. Dlatego najczęściej znajdują się one między kośćmi a mięśniami, ścięgnami, skórą lub stawami, z którymi bywają połączone.

Zapalenie kaletki łokciowej – jak leczyć zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego?

Zapalenie kaletek zwykle jest efektem przeciążenia lub urazu danego obszaru (np. długiego ucisku). Do najczęstszych należą:

 • zapalenie kaletki podbarkowej,
 • zapalenie kaletki łokciowej (tzw. łokieć studenta),
 • zapalenie kaletki  kolana (przedrzepkowej),
 • zapalenie kaletki krętarzowej (w stawie biodrowym).

Poniżej prezentujemy umiejscowienie kaletki maziowej w stawie:

Zapalenie kaletki łokciowej – jak leczyć zapalenie kaletki maziowej wyrostka łokciowego?Budowa stawu – kaletka maziowa umiejscowiona pod ścięgnem a nad kością.Źródło: https://bit.ly/3al79Tz

Rodzaje kaletek

Kaletek maziowych w całym naszym ciele jest mnóstwo: od szyi (kaletka podgnykowa, kaletka zagnykowa, kaletka mięśnia napinacza podniebienia miękkiego, kaletka podskórna wyniosłości krtaniowej), przez barki, ramiona i łokcie (m.in. kaletka podbarkowa, kaletka podzębata, kaletka podścięgnowa mięśnia podłopatkowego, kaletka mięśnia obłego większego, kaletka podnaramienna, kaletka mięśnia kruczo-ramiennego, kaletka łokciowa międzykostna), aż po biodra, uda i kolana (m.in. kaletka biodrowa podścięgnowa, kaletka krętarzowa podskórna, kaletka krętarzowa mięśnia pośladkowego wielkiego, kaletka mięśnia gruszkowatego, kaletka mięśnia podkolanowego, kaletka przedrzepkowa, kaletka gęsia, kaletka podskórna piętowa, kaletka ścięgna Achillesa).

W takiej sytuacji trudno omówić oddzielnie każde zapalenie kaletek – leczenie jednak jest dość podobne. Najpierw odpowiedzmy na pytanie, jak to schorzenie rozpoznać?

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Zapalenie kaletki może rozwijać się powoli lub gwałtownie i tak też pojawiają się sygnały, że coś się dzieje. Typowymi objawami stanu zapalnego są:

 • ból nasilający się podczas ruchu,
 • uczucie sztywności,
 • ograniczona ruchomość,
 • obrzęk,
 • zaczerwienienie,
 • tkliwość.
Leia também:  Co To Jest Schizofrenia Objawy?

Oczywiście, w zależności od miejsca urazu, objawy pojawią się w innej części ciała: zapalenie kaletki podbarkowej będzie powodować ból w okolicy łopatki, a zapalenie kaletki łokciowej ograniczy zakres ruchu w łokciu. Nie zawsze też będzie widoczna opuchlizna – o ten objaw trudno np. podczas zapalenia kaletki krętarzowej, która znajduje się w biodrze.

Zapalenie kaletek – przyczyny

Jak już wspominaliśmy, to schorzenie może być skutkiem ucisku lub przeciążenia, jeśli nie rozgrzaliśmy się przed treningiem. Ze względu na dużą różnorodność tych urazów, podamy tylko kilka przykładowych przyczyn:

 • zapalenie kaletki kolana/przedrzepkowej – spowodowane długotrwałym klęczeniem, dlatego często doskwiera m.in. osobom układającym podłogi,
 • zapalenie kaletki kulszowej – prowokowane przez siedzenie na twardej powierzchni,
 • zapalenie kaletki łokciowej/łokieć studenta – efekt podpierania się na łokciu,
 • zapalenie kaletki ścięgna Achillesa – bywa skutkiem noszenia zbyt ciasnego obuwia, które uciska stopę.

Ryzyko kontuzji mogą zwiększać niektóre schorzenia, m.in. zapalenie stawów lub dna moczanowa. Natomiast infekcje bakteryjne należą do rzadkości.

Zapalenie kaletki maziowej – leczenie zabiegami fizykalnymi

Wywiad i badanie fizykalne, czasem wsparte badaniem RTG lub USG, wystarczają, by zdiagnozować zapalenie kaletek. Leczenie zwykle obejmuje zażywanie leków przeciwzapalnych, odciążenie danej części ciała, stosowanie zimnych okładów i fizykoterapię.

Jakie zabiegi zaleca się najczęściej?

 • Terapia TECAR – fala radiowa wysokiej częstotliwości dostarcza energię do tkanek, przyspieszając gojenie i powrót do zdrowia.
 • Laseroterapia – zwłaszcza wysokoenergetyczna, która pozwala dotrzeć do głębszych tkanek w ciele, stymulując je do odbudowy. Lasery wysokoenergetyczne iLUX jednocześnie oddziałują na układ nerwowy, zmniejszając bolesność m.in. zapalenia kaletki.
 • Terapia światłowodowa LaserNeedle – metoda łącząca laseroterapię i akupunkturę redukuje obrzęk, ból i stan zapalny oraz pobudza samonaprawę chorego miejsca.
 • Terapia falą uderzeniową – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dzięki efektowi masażu nie tylko poprawia mikrokrążenie, ale i rozluźnia mięśnie.
 • Elektroterapia – jonoforeza z lekiem o działaniu przeciwzapalnym pozwala dotrzeć substancjom czynnym bezpośrednio do chorej tkanki.
 • Magnetoterapia – pole magnetyczne niskiej częstotliwości redukuje ból i stymuluje organizm do regeneracji.
 • Diatermia – leczenie ciepłem aparatem do diatermii Curapuls zmniejsza ból i obrzęk, a także ma działanie przeciwzapalne.

Operację drenażu lub usunięcia kaletki przeprowadza się tylko w przypadku stanów zapalnych nawracających lub niereagujących na leczenie zachowawcze. Zwykle jednak farmakoterapia wsparta fizjoterapią jest skuteczna.

Zapalenie kaletki maziowej – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zapalenie kaletki maziowej łokciowej

Zapalenie kaletki maziowej (ang. Bursitis) to zapalenie jednej lub większej ilości kaletek maziowych, których w mianownictwie anatomicznym wyróżnia się około 50[1].

Kaletki maziowe są strukturami znajdującymi się pomiędzy sąsiadującymi tkankami np. pomiędzy tkanką kostną a mięśniową i zabezpieczają przed nadmiernym tarciem.

Zdrowe kaletki maziowe zapewniają, że ruch jest płynny i bezbolesny.

Gdy dochodzi do zapalenia kaletek maziowych ruch staje się utrudniony i bolesny, a zwiększone tarcie pomiędzy tkankami jeszcze bardziej nasila stan zapalny kaletek maziowych.

Objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia kaletki maziowej zalicza się:

 • obrzęk
 • zaczerwienie
 • wzmożona wrażliwość stawu oraz tkanek sąsiadujących
 • dolegliwości bólowe, narastające podczas ruchu
 • sztywność stawu i ograniczona ruchomość[1]

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia kaletek maziowych są powtarzające się przeciążenia, takie jak np. siedzenie z oparciem na łokciach, czy klęczenie oraz urazy.

Zdarza się także, że przyczyną zapalenia kaletki maziowej mogą być choroby współistniejące, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) czy dna moczanowa.

Czasami do zapalenia kaletki dochodzi także w przebiegu toczącej się w organizmie infekcji (w przebiegu kiły lub gruźlicy). Choroby immunologiczne, takie jak AIDS oraz cukrzyca także mogą powodować zapalenie kaletek maziowych[2].

Diagnoza

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie oraz badaniu fizykalnym. W celu wykluczenia innych schorzeń wykonuje się USG oraz RTG. W przypadku podejrzenia zapalenia kaletki maziowej spowodowanej infekcjami wykonuje się badanie krwi.

Leczenie

Leczenie zapalenia kaletki maziowej przeważnie ma charakter zachowawczy. Polega na odciążeniu stawu, odpoczynku, farmakoterapii: niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ, leki przeciwbólowe oraz gliokokortykosteroidy.

Pomocne są także zabiegi z zakresu fizykoterapii o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, takie jak: krioterapia, laseroterapia, magnetoterapia oraz jonoforeza z lekiem o działaniu przeciwzapalnym[1]. W przypadku zapaleń infekcyjnych wprowadza się antybiotykoterapię.

Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu wykonuje się punkcję oraz zabiegi chirurgiczne, takie jak: drenaż kaletki maziowej lub usunięcie przerośniętej kaletki maziowej.

Przypisy

 1. ↑ a b c Fizjoplaner.pl, Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny, objawy, leczenie I Fizjoplaner.pl, 4 listopada 2018 [zarchiwizowane z adresu 2018-11-05] .
 2. ↑ MichaelM. Laurence MichaelM., Orthopaedic pathology.

  , „The Journal of Bone and Joint Surgery. British volume”, 82-B (4), 2000, s. 621–621, DOI: 10.1302/0301-620x.82b4.0820621, ISSN 0301-620X [dostęp 2018-11-04] .

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Źródło: „https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Zapalenie_kaletki_maziowej&oldid=63600789”

Czujesz ból łokcia po pracy przy komputerze? To może być zapalenie kaletki maziowej

Łokieć ucznia i kolano praczki to potoczne nazwy bardzo bolesny stanów związanych z przeciążeniem lub urazem kaletki maziowej. Ból, ograniczenie ruchomości, obrzęk łokcia, kolana, pięty może wskazywać na stan zapalny, który często wymaga konsultacji z lekarzem. Jak leczyć zapalenie kaletki maziowej domowym sposobem? Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zapalenie kaletki maziowej (bursitis) to stan, który charakteryzuje się jej przerostem, obrzękiem i nadmiarem produkcji płynu, co pod wpływem ucisku objawia się bólem. Do zapalenia kaletki maziowej dochodzi w wyniku przeciążenia, urazu lub choroby zakaźnej.

Spis treści:

Kaletki maziowe to struktury lub ''przestrzenie'' wypełnione błoną maziową. Występują w organizmie człowieka w okolicach zarówno wypukłości kostnych, takich jak wyrostki czy krętarze, jak i między kośćmi, ścięgnami i mięśniami. Wyróżnia się ich aż ponad 150, a ich głównym zadaniem jest ułatwianie ruchu układu mięśniowo-szkieletowego poprzez ślizg struktur między sobą.

Zapalenie kaletki maziowej: przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia kaletki maziowej jest jej długotrwały ucisk pomiędzy twardą powierzchnią a kośćmi. Typowym przykładem jest opieranie łokci o biurko lub praca na kolanach. Ciągły ruch powtarzany w tej samej, często niekomfortowej pozycji, np. w uniesieniu rąk do poziomu barków lub ponad głowę, również może doprowadzić do zapalenia kaletki.

Drugą, równie częstą przyczyną jest uraz, gwałtowny silny ucisk na kaletkę. Mówimy wtedy o zapaleniu ostrym, do którego będziemy zaliczać również, np. zapalenie infekcyjne.Inne przyczyny to ogólnoustrojowe stany zapalne, choroby reumatoidalne, zapalne stawów, choroby zwyrodnieniowe, cukrzyca, AIDS.

Typowe miejsca zapalenia kaletek posiadają swoje potoczne nazwy: łokieć ucznia, kolano praczki lub duchownego.

Zapalenie kaletki maziowej występuje w każdym wieku, jednak osoby starsze spotykają się z tym problemem znacznie częściej ze względu na choroby zwyrodnieniowe oraz inne choroby przewlekłe.

Zapalenie kaletki maziowej: objawy

Wyróżnia się dwa typy zapaleń: ostre i przewlekłe, które różnią się objawami.

Zapalenie ostre charakteryzuje się bólem przy dotyku zapalonej kaletki i jej okolicy. Powoduje on przede wszystkim ograniczenie ruchu.

Przewlekłe zapalenie często przebiega bez bólu. Kaletka staje się gruba i obrzęknięta, mówimy wtedy, że przerasta.

Istotnym objawem, na który warto zwrócić uwagę jest również pojawienie się rumienia, zaczerwienienia i zwiększona ciepłota skóry bezpośrednio nad i w okolicy zapalonej kaletki.

Zapalenie kaletki maziowej: diagnozowanie

Rozpoznanie zapalenia kaletki maziowej stawia się na podstawie objawów klinicznych, jednak diagnostyka obrazowa niewątpliwie odgrywa rolę w leczeniu. Diagnostyka RTG pomaga wykluczyć ewentualne złamania w przypadku obrzęku i bólu po urazie, USG daje możliwość oceny tkanek w badaniu dynamicznym a rezonans magnetyczny jest niezbędny do oceny kaletek głębokich.

Nakłucie kaletki w celu pobrania płynu do badań laboratoryjnych pozwala rozpoznać podłoże infekcyjne choroby.

Zapalenie kaletki maziowej: leczenie

Większość zapaleń kaletek mija samoczynnie jednak warto stosować różne metody leczenia zachowawczego. Obejmuje ono odpoczynek, chłodzenie, stosowanie opatrunku uciskowego oraz uniesienie kończyny chorej.

Należy unikać pozycji i ruchów wywołujących dolegliwości a jeśli są one konieczne zawodowo trzeba pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci miękkiej wyściółki, pianki chroniącej miejsca codziennego ucisku.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są lekami pierwszego wyboru w rozpoczęciu leczenia. W kolejnym etapie lub w przypadku kaletek głębokich opcją leczenia są zastrzyki z lekiem sterydowym oraz miejscowo znieczulającym.

Należy pamiętać jednak, że podanie leku sterydowego do kaletki może wiązać się z powikłaniami, takimi jak zapalenie septyczne i zanik skóry.

Zniesienie bólu może być powodem opóźnienia postawienia odpowiedniego rozpoznania co może być przyczyną np. miejscowego uszkodzenia ścięgien, spotykanego w leczeniu zapalenia kaletki podbarkowej.

W przypadku leczenia stanów przewlekłych podanie kortykosteroidów nie jest dobrym rozwiązaniem a liczne badania wykazują brak korzyści.

Ważną rolę w procesie leczenia odgrywa również właściwie prowadzona rehabilitacja, zapewniająca utrzymanie prawidłowych zakresów ruchu w stawie oraz wzmocnienie siły mięśni okolicy kaletki. Unieruchomienie z powodu bólu może np. prowadzić do atrofii mięśni i tzw. zamrożenia barku.

Pamiętajmy również, że w przypadku chorób ogólnoustrojowych, wywołujących zapalenia kaletek właściwym leczeniem jest leczenie choroby podstawowej.

W większości przypadków leczenie ambulatoryjne jest wystarczające i przynosi dobre efekty. Natomiast zapalenie nie poddające się leczeniu zachowawczemu jest wskazaniem do operacyjnego wycięcia kaletki.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Autor: lek. Bartosz Dominik, lekarz rezydent w Carolina Medical Center, klinice ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej

Zapalenie kaletki łokcia (wyrostka łokciowego) – objawy, leczenie, rehabilitacja

Zapalenie kaletki łokicowej (wyrostka łokciowego) jest dość powszechnie występującą dolegliwością okolicy łokcia.

Ponad 65% zapaleń kaletki ma charakter niebakteryjny (aseptyczny), pozostałe 35% to zapalenia bakteryjne (septyczne).

Zapalenia kaletki o podłożu bakteryjnym występują częściej u mężczyzn i są wynikiem urazu okolicy łokcia. Charakterystycznym objawem jest duży obrzęk na tylnej stronie stawu łokciowego.

Anatomia i uszkodzenia

Staw łokciowy to jeden z najbardziej złożonych kompleksów stawowych w obrębie całego układu ruchu. Staw łokciowy to tak naprawdę trzy różne stawy objęte jedną wspólną torebką stawową.

Staw łokciowy tworzą: staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy oraz staw promieniowo-łokciowy bliższy. Więzadła wzmacniają staw zarówno od strony promieniowej jak i łokciowej.

Unerwienie stawu pochodzi od kilku nerwów przechodzących w tej okolicy (nerw pośrodkowy, nerw mięśniowo-skórny, nerw łokciowy, nerw promieniowy).

Funkcją główną stawu łokciowego jest zgięcie i wyprost. Poza tym staw promieniowo-łokciowy bliższy wraz ze stawem promieniowo-łokciowym dalszym odpowiada za ruchy odwracania i nawracania przedramienia.

Za ruchy zgięcia i wyprostu w stawie łokciowym odpowiadają mięśnie leżące w obrębie ramienia z dwoma mięśniami głównymi: mięsień dwugłowy ramienia (biceps) odpowiedzialny za zginanie oraz mięsień trójgłowy ramienia (triceps) odpowiedzialny za prostowanie.

Za ruchy odwracania i nawracania przedramienia odpowiedzialne są mięśnie leżące zarówno w obrębie przedramienia i ramienia.

Kaletka wyrostka łokciowego to cienka, płaska struktura położona powierzchownie na tylnej stronie stawu łokciowego. Kaletka jest położona między wyrostkiem łokciowym a ścięgnami mięśni prostowników łokcia. Kaletka wytwarza maź, która nawilża staw oraz ułatwia przemieszczanie się mięśni, nerwów oraz naczyń krwionośnych względem siebie.

Zadaniem kaletki jest również amortyzacja wstrząsów oraz ochrona stawu przed urazami. Palpacyjnie (dotykowo) kaletka nie jest wyczuwalna, dopiero, gdy dojdzie do stanu zapalnego powstaje obrzęk, który znacznie powiększa kaletkę i obrys stawu łokciowego.

Powierzchowne umiejscowienie kaletki sprawia, że jest ona podatna na urazy i przeciążenia, które w konsekwencji prowadzą do stanu zapalnego.

 • Istnieją dwa rodzaje zapalenia kaletki wyrostka łokciowego:
 • Zapalenie septyczne:  jest wywołane poprzez drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty). Zapalenie jest wywołane drogą krwi lub przez bezpośredni uraz (zranienie, wstrzyknięcie)
 • Zapalenie aseptyczne: jest wywołane poprzez uraz bezpośredni, uderzenia łokcia o podłoże lub przedmiot).

Objawy

W przypadku zapalenia kaletki łokciowej występują wszystkie objawy stanu zapalnego tj.: obrzęk stawu, ból, zaczerwienienie, zwiększona temperatura stawu. Obrzęk oraz ból zlokalizowane są na tylnej powierzchni łokcia.

Czasem obrzęk jest na tyle duży, że ogranicza ruchomość stawu, łokciowego. W takim przypadku może dojść do ograniczenia zgięcia i wyprostu jak również ruchów skrętnych przedramienia (odwracanie i nawracanie).

W przypadku zapalenia bakteryjnego ból może być stały, może pojawić się również gorączka.

Do nasilenia objawów może dojść pod wpływem zwiększonej aktywności kończyną górną lub pod wpływem przypadkowego uderzenia łokciem o jakiś przedmiot. Bardzo często nawet delikatny kontakt kaletki z ubraniem będzie powodował podrażnienie i ból.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Istnieje kilka możliwych przyczyn stanu zapalnego kaletki maziowej łokcia. Najbardziej powszechną przyczyną jest uraz w wyniku bezpośredniego uderzenia łokcia o podłoże (zapalenie aseptyczne).

Tego typu wypadek może wydarzyć się zarówno w domu jak i w pracy. Jednakże najczęściej dochodzi do niego podczas uprawiania sportu, szczególnie w sportach kontaktowych oraz sportach ekstremalnych.

W przypadku zapaleń septycznych istnieje bardzo wiele czynników, które mogą wywołać zapalenie kaletki. Mogą to być wszelkie lokalne infekcje oraz choroby układowe objawiające się stanem zapalnym np. Rzs (Reumatoidalne zapalenie stawów) lub Łuszczycowe zapalenie stawów. Ponadto do zapalenia może dojść przy niewielkich skaleczeniach łokcia, zakażonych drobnoustrojami.

Do powstania stanu zapalnego kaletki może dojść także w wyniku przewlekłych przeciążeń mięśniowo-powięziowych w okolicy tylnego przedziału łokcia oraz powtarzających się mikrourazów. Obydwa te czynniki powodują powolne zwiększanie się objętości kaletki. Do powstania stanu zapalnego kaletki może prowadzić również praca lub nauka z długotrwałym opieraniem się na łokciach.

Diagnostyka

Diagnostyka powinna rozpocząć się od dokładnego wywiadu. Lekarz lub fizjoterapeuta powinien zapytać o wszelkie urazy okolicy łokcia, choroby dodatkowe, wykonywany zawód oraz uprawiany sport. Kolejnym etapem jest badanie. Podczas badania  kluczowa jest palpacja okolicy kaletki, ocena ruchomości stawu łokciowego oraz ocena funkcji układu mięśniowego.

W celu potwierdzenia właściwej diagnozy istotna jest diagnostyka obrazowa. W przypadku zapalenia kaleki pomocne może być wykonanie badania USG. Ponadto bardzo istotne jest badanie krwi (ocena wskaźników stanu zapalnego) oraz posiew płynu z kaletki na zawartość drobnoustrojów.

Diagnostyka różnicowa

W celu skutecznego leczenia niezbędne jest wykluczenie innych  jednostek chorobowych mogących powodować podobne objawy bólowe. Możemy do nich zaliczyć m. in.

: złamania lub pęknięcia jednej z kości tworzących staw łokciowy (kość promieniowa, kość łokciowa, kość ramienna) oraz wszelkie uszkodzenia mięśniowo ścięgniste w tylnym rejonie łokcia.

Ponadto dla skuteczności leczenia konieczne jest określenie dokładnego czynnika wywołującego stan zapalny.

Leczenie

Kiedy uda się określić dokładną przyczynę powstawania stanu zapalnego można przejść do rozpoczęcia leczenia.

W przypadku zapalenia septycznego (wywołanego przez drobnoustroje) należy wykonać punkcję kaletki oraz usunąć zgromadzony w niej płyn. Czasami zabieg punkcji trzeba powtarzać kilkukrotnie, gdyż produkcja płynu jest duża i obrzęk powraca. Razem z ewakuacją płynu lekarz powinien włączyć leczenie farmakologiczne poprzez antybiotykoterapię.

W przypadku zapalenia aseptycznego (wywołanego przeciążeniem lub urazem bezpośrednim) należy wdrożyć farmakoterapię przeciwzapalną. Lekarz decyduje, która forma leku będzie dla pacjenta najbardziej odpowiednia tj. leki doustne, iniekcja, maść. Czasami konieczne może być wykonanie punkcji ściągającej płyn z kaletki. 

Oprócz powyżej opisanych działań w momencie łagodzenia stanu zapalnego można wdrożyć bardzo ostrożny proces rehabilitacji. Terapię warto rozpocząć od rozluźniania mięśniowo-powięziowego rejonu przedramienia i ramienia.

Dodatkowo pomocne może być rozluźnienie odległych rejonów układu ruchu, które mogą w sposób pośredni przyczyniać się do powstania dolegliwości. Rozluźnienie tkanek miękkich przyspieszy proces regeneracji, poprawi krążenie oraz mobilność stawową.

Dodatkowo zostaną usunięte zrosty i zwłóknienia w obrębie mięśni i powięzi.

W przypadku ograniczenia ruchomości oraz sztywności stawu łokciowego, konieczna może być poprawa zakresów ruchomości. Do tego celu wykorzystać można delikatne ćwiczenia jak i terapię manualną, która poprawi elastyczność torebek stawowych oraz tkanek okołostawowych.

 Bardzo istotna będzie również praca nad wyrównaniem dysbalansu mięśniowego (rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni przeciążonych a wzmocnienie osłabionych).

Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia wzmacniające należy rozpocząć w momencie, w którym ustąpił stan zapalny i objawy bólowe.

Dla uzyskania efektów terapii bardzo ważna jest profilaktyka. Należy w każdych warunkach pamiętać o właściwych nawykach. Chodzi tu głównie o unikanie ruchów nasilających ból oraz pracy wymagającej siłowego angażowania bolesnego łokcia. Należy również pamiętać by nie podpierać się na łokciu i nie drażnić okolicy kaletki poprzez ciasny ubiór.

Fizykoterapia

W przypadku zapalenia aseptycznego zabiegi z fizykoterapii mogą być bardzo pomocne. Korzystne może być stosowanie: laseroterapii, jonoforezy przeciwzapalnej oraz krioterapii. Zabiegi te działają: przeciwbólowo i rozluźniająco oraz redukują stan zapalny.

Zaopatrzenie ortopedyczne

W przypadku zapalenia kaletki wyrostka łokciowego bardzo pomocne mogą być wszelkie miękkie podkładki na biurko by zminimalizować przeciążenia w momencie opierania łokci. W przypadku osób pracujących fizycznie oraz sportowców korzystne mogą być wszelkie ochraniacze stosowane na łokieć, które minimalizują ryzyko kolejnych urazów.

Leczenie operacyjne

W przypadku kiedy leczenie zachowawcze (farmakoterapia i rehabilitacja) nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub gdy zapalenie kaletki jest nawracające, lekarz może zadecydować o konieczności całkowitego usunięcia kaletki. 

Rokowania

W przypadku zapalenia kaletki łokcia w większości przypadków rokowania są dobre. Dla uzyskania dobrych efektów leczenia bardzo ważne jest określenie właściwej przyczyny problemu.

W trakcie leczenia bardzo ważna jest profilaktyka: stosowanie miękkich nakładek na biurko w pracy, unikanie długotrwałego podpierania się łokciach, nie przeciążanie ramion, a w przypadku osób pracujących fizycznie oraz sportowców noszenie przez pewien czas ochraniacza na staw łokciowy.

Bibliografia:

 1. Brent Brotzman S. i in.: Rehabilitacja ortopedyczna, t.1
 2. Coote A., Haslam P.: Ortopedia i reumatologia, Crash Course
 3. Dziak, S.Tayara: Urazy I uszkodzenia w sporcie.

Jestem fizjoterapeutą i propagatorem zdrowego stylu życia. Moim celem nr 1 jest powrót pacjentów do sprawności. Pisząc i nagrywając dla Was materiały staram się wskazać właściwą drogę do zdrowia i pokazać ile zależy od Ciebie!

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego

ZAPALENIE KALETKI WYROSTKA ŁOKCIOWEGO

Kaletka maziowa, znajdująca się pomiędzy wyrostkiem łokciowym a skórą zmniejsza tarcie pomiędzy sąsiadującymi strukturami, często ulega zapaleniu na skutek urazu ostrego (np. uderzenie w twardy przedmiot) lub przewlekłego (np. długotrwałe podpieranie się na łokciu). Na schorzenie cierpią też sportowcy, uprawiający dyscypliny, narażające ich na upadek i stłuczenia łokcia.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – przyczyny

Choroba najczęściej powodowana jest przez:

 • Regularny ucisk kaletki maziowej, najczęściej w wyniku długotrwałego opierania się na łokciu.
 • Przeciążenia stawu łokciowego, np. w wyniku podnoszenia ciężkich rzeczy.
 • Bezpośrednie urazy łokcia – uderzenia, stłuczenia.
 • Skaleczenia w okolicy stawu łokciowego – w tym wypadku stan zapalny wywołany jest przez bakterie.
 • Drażnienie kaletki maziowej przez kryształy kwasu moczowego (gromadzące się w wyniku dny moczanowej), co wywołuje jej stan zapalny.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – objawy

Najbardziej charakterystycznym symptomem choroby jest silny, piekący ból w trakcie podpierania się na łokciu. W przypadku urazów czy przeciążeń dochodzi do nadmiernej produkcji mazi stawowej przez kaletkę, co wywołuje obrzęk okolicy objętej stanem zapalnym. Skóra na łokciu staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk, a chory ma problem ze zmniejszoną ruchomością w stawie.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – leczenie zachowawcze

W doborze odpowiedniej terapii, istotne jest poznanie przyczyny, która wywołała chorobę. Jeśli schorzenie spowodowane jest przez bakterie, zastosowana zostaje antybiotykoterapia.

W stanach aseptycznych, wynikających z przeciążenia czy urazu kaletki, stosuje się niesterydowe leki p/zapalne lub sterydy.

Tutaj dobre rezultaty dają również odpowiednio dobrane zabiegi z zakresu fizykoterapii: magnetoterapia, ultradźwięki czy krioterapia.

W obu przypadkach terapia polega na unikaniu przeciążeń i urazów chorego stawu. W tym celu często stosuje się stabilizatory, odciążające oraz unieruchamiające chory staw. Konieczne bywają również punkcje.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – leczenie operacyjne

Bywa, że leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy lub stan chorobowy regularnie powraca. Wówczas niezbędna może stać się interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na usunięciu kaletki maziowej.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – leczenie w Krakowie

Prawidłowa diagnostyka zapalenia kaletki maziowej to podstawa skutecznego leczenia. W Semper Fortis w sposób szczególny koncentrujemy się na poznaniu przyczyny każdego schorzenia tak, aby terapia przyniosła oczekiwany efekt w jak najkrótszym dla Pacjenta czasie. Dlatego w przypadku pojawienia się problemów z łokciem, zapraszamy na konsultacje do naszej poradni ortopedycznej w Krakowie.

Woda w łokciu – porady i domowe sposoby. Jak leczyć?

Woda w łokciu świadczyć może o stanie zapalnym kaletki maziowej, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu obrzęk, ból i zesztywnienie ręki. Zobacz, jakie są przyczyny schorzenia. Poznaj metody leczenia oraz domowe sposoby na wodę w łokciu. Przeczytaj porady – co robić, kiedy pod skórą zbiera się nadmierna ilość mazi stawowej.

źródło:123RF

Woda w łokciu jest klasycznym symptomem schorzenia określanego w nomenklaturze medycznej, jako zapalenie kaletki maziowej.

Zdecydowanie rzadziej tego typu objaw wskazuje na ganglion, czyli torbiel galaretowatą. Kaletki maziowe są pęcherzykowatymi workami wypełnionymi niewielką ilością płynu, zlokalizowanymi w obrębie stawów.

Główną ich rolą jest zmniejszanie tarcia pomiędzy mięśniami i ścięgnami, a wierzchołkami przylegających do siebie kości.

Stan zapalny tych struktur objawia się poprzez:

 •  zwiększenie objętości znajdującego się wewnątrz płynu,
 • obrzęk i zaczerwienienie okolicznych tkanek miękkich,
 • zwiększenie grubości tzw. błony maziowej,
 •  sztywność w stawie,
 • silny ból stawu.

Bolesność nasila się w czasie ruchu, utrudniając, a niekiedy wręcz uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie. Dlatego utrzymująca się przez dłuższy czas woda w stawie łokciowym może być wskazaniem do podjęcia interwencji lekarskiej.

W stawie łokciowym znajdują się dwie kaletki: dwugłowo-promieniowa oraz powierzchniowa wyrostka. Druga z nich jest położna tuż pod powierzchnią skóry, będąc najbardziej zewnętrzną ze wszystkich tego typu struktur w ciele człowieka (których łącznie jest kilkadziesiąt, m.in. kolanach, biodrach, barkach).

To właśnie patologie w jej obrębie powodują widoczny gołym okiem efekt zbierania się płynu w łokciu. Zapalenie kaletek maziowych najczęściej występuje u osób w wieku 15-50 lat, aktywnych fizycznie lub przeciwnie – spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej.

 Przyczyny zbierania się wody w łokciu są zróżnicowane. 

Wymienić wśród nich determinanty:

 1. Mechaniczne, w tym przeciążeniowe oraz urazowe:
 • ostre uszkodzenie kaletki w wyniku uderzenia o twardą powierzchnię lub nadmiernego wysiłku (tzw. łokieć górnika),
 • mikro-urazy wynikające np. z długotrwałego podpierania się na łokciach w czasie siedzenia przy biurku czy stole (tzw. łokieć studenta);
 1. infekcyjne/chorobowe. Stan zapalny wystąpić może w przebiegu takich schorzeń, jak:
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
 • dna moczanowa,
 • łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS),
 • barwnikowe kosmkowo-guzkowe zapalenie błony maziowej,
 • kostniako-chrzęstniakowatość maziówki,
 • skaleczenia i rany w okolicy łokcia,
 •  nowotwór błony maziowej,
 •  zakażenia bakteryjne,
 •  gruźlica,
 • cukrzyca,
 • HIV/AIDS.

Jak leczyć wodę w łokciu?

Leczenie wody w łokciu ściśle uzależnione jest od patogenezy stanu zapalnego – inne procedury wymagane są w przypadku urazów, inne zaś różnego typu schorzeń (konieczna może być terapia przyczynowa chorób pierwotnych, takich jak RZS, ŁZS czy cukrzyca). 

Jeśli chodzi o bezpośrednie procedury medyczne, najczęściej stosuje się:

 • leczenie farmakologiczne z użyciem takich środków, jak:
 • o  niesteroidowe leki przeciwzapalne w żelu lub tabletkach
 • o  glikokortykosteroidy w zastrzyku
 • o  antybiotyki miejscowe
 • o  krioterapia – leczenie zimnem
 • o  prądy TENS – elektryczna stymulacja nerwów
 • o  sonoterapia, czyli leczenie ultradźwiękami
 • o  magnetoterapia – oddziaływanie na tkanki poprzez pole magnetyczne
 • punkcja (ściąganie wody z łokcia, przezskórne podawanie leków)
 • zabieg chirurgiczny, stosowany rzadko, w sytuacji gdy zawodzą inne metody leczenia, woda w łokciu utrzymuje się przez przynajmniej 2-3 miesiące, a stan zapalny powoduje silny ból oraz sztywność stawu. 

Ściąganie wody z łokcia, czyli punkcję, wykonuje się leczniczo (oczyszczenie stawu z bakterii, zmniejszenie wysięku, miejscowe podanie leków), a także w celach diagnostycznych, pod kątem oceny cieczy zalegającej w torebce stawowej. 

Najczęstszym wskazaniem do wykonania zabiegu są:

 • septyczne (bakteryjne) zapalenie stawu,
 • dna moczanowa– choroba reumatyczna, w przebiegu której dochodzi do zbierania się w tkankach kryształków moczanu sodowego.

Zabieg polega na wykonaniu wkłucia wyjałowioną igłą i odciągnięciu cieczy za pomocą strzykawki, co może być bolesne (dlatego istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego). W razie konieczności, w czasie punkcji pacjent może przezskórnie otrzymać antybiotyk, glikokortykosteroid lub porcję kwasu hialuronowego (w przypadku uszkodzeń chrząstki). 

 1. Zdrowie
 2. Rwa barkowa – ćwiczenia, objawy, leczenie
 3. Przeczytaj artykuł

Domowe sposoby na wodę w łokciu

Domowe sposoby na wodę w łokciu sprawdzą się w przypadku niewielkich wysięków, ale też jako element szeroko rozumianej profilaktyki oraz działań odciążających, które stanowią podstawę leczenia, niezależnie od zastosowania innych, bardziej zaawansowanych środków. 

Wymienić w tym kontekście można następujące porady na wodę w łokciu:

 • okłady zmniejszające wysięk, obrzęk, bolesność,
 • odpoczynek służący regeneracji przeciążonych struktur,
 • ćwiczenia pozwalające utrzymać lub odzyskać ruchomość w stawach,
 • zmiana nawyków życiowych, dotyczących między innymi sposobu siedzenia przy biurku czy stole.

Okłady na wodę w łokciu

Okłady na wodę w łokciu stanowią de factonajprostszą formę krioterapii. Do ich wykonania najlepiej użyć ręcznik lub ściereczkę, zmoczone w bardzo zimnej wodzie.

Okład warto jest dodatkowo schłodzić, umieszczając przed przyłożeniem do ciała w lodówce, a nawet zamrażalniku. Inną opcją jest obłożenie łokcia kostkami lodu zawiniętymi w kawałek materiału.

To proste metody, które w wielu przypadkach mogą zastąpić profesjonalny zabieg krioterapii z użyciem azotu lub dwutlenku węgla. 

Stosowanie zimnych okładów jest niezwykle istotne, pozwala bowiem zredukować stan zapalny, zmniejszyć wysięk, spowolnić tzw. metabolizm komórkowy, a także stłumić doznania bólowe.

Co zrobić z wodą w łokciu?

W przypadku wielu pacjentów niezwykle istotna jest zmiana życiowych nawyków. Płyn w łokciuczęsto zbiera się wskutek kumulacji tysięcy mikro-urazów. Często powstają one w zwykłych codziennych sytuacjach życiowych, zwłaszcza u osób pracujących, uczących się lub bawiących przy biurku, przed ekranem komputera. Remedium są w tym przypadku proste porady

Co zrobić z wodą w łokciu?

 • Pracując należy zwracać uwagę na to, by nie podpierać ciężaru ciała na łokciach, ani nie uderzać jego wypukłością w powierzchnię/kant biurka. Jeśli wydaje się to niemożliwe, warto poprawić ułożenie klawiatury lub ustawienie fotela.
 • W czasie pracy należyrobić przerwy: przynajmniej 5 minut na każdą godzinę i jedną dłuższą (15-30 minut) pauzę w ciągu 8 godzin.
 • Przerwy należy wykorzystywać aktywnie, starając się w tym czasie dużo ruszać, a nawet wykonywać proste ćwiczenia zwiększające rozciągnięcie mięśni i poprawiając ruchomość w stawach. 

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*