Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – jakie są przyczyny zapalenia jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – jakie są przyczyny zapalenia jamy ustnej?

Jednym z częściej występujących schorzeń stomatologicznych jest zapalenie jamy ustnej. Zazwyczaj objawia się nadżerkami i owrzodzeniami, które utrudniają przyjmowanie pokarmów i mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie jamy ustnej? Ile trwa stan zapalny i w jak przebiega jego leczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie są przyczyny zapalenia jamy ustnej?

Zdrowa błona śluzowa jamy ustnej jest wilgotna, lśniąca i bez zmian patologicznych. Na jej kondycję ma wpływ wiele różnych czynników, do których zalicza się między innymi:

 • niedobory witamin i minerałów,
 • zaburzenia hormonalne,
 • ubytki próchnicowe i mikroorganizmy występujące na powierzchni zębów,
 • niektóre choroby (cukrzyca, toczeń rumieniowaty układowy, pęcherzyca, choroby nowotworowe),
 • używki takie jak alkohol i tytoń.

Jedną z częstszych przyczyn stanu zapalnego objawiającego się nadżerkami lub owrzodzeniami w okolicy gardła jest infekcja wirusem. Wirusowe zapalenie jamy ustnej występuje głównie u osób dorosłych, a za jego pojawienie się najczęściej są odpowiedzialne wirusy opryszczki HSV-1 lub HSV-2.

Ponadto do rozwoju patologicznych zmian mogą przyczynić się grzyby z rodzaju Candida. Mikroorganizmy te z reguły są nieszkodliwe, jednak kiedy dojdzie do ich namnożenia, wówczas można mówić o kandydozie jamy ustnej.

Schorzenie to częściej jest rozpoznawane u osób w podeszłym wieku, a także u pacjentów zmagających się z chorobami obniżającymi sprawność układu immunologicznego.

Czym się objawia stan zapalny jamy ustnej?

Szczególną uwagę należy zwracać na biały nalot, zaczerwienienie, a także na pojedyncze pęcherzyki, które w krótkim czasie pękają, tworząc bolesne nadżerki.

Wykwity rozwijają się zwyczaj na lekko obrzękniętym podłożu, wyraźnie odróżniając się od niezmienionej chorobowo błony śluzowej. Zapalenie jamy ustnej u dziecka najczęściej jest wywoływane przez wirusy.

W takiej sytuacji powyższym zmiano mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe takie jak rozdrażnienie, osłabienie, gorączka oraz ogólne złe samopoczucie.

Jakie są domowe sposoby na zapalenie jamy ustnej?

Nadżerki, pęcherzyki i owrzodzenia to najpowszechniejsze zmiany, po których można rozpoznać zapalenie jamy ustnej. W ich zwalczaniu często stosuje się domowe sposoby leczenia, które łagodzą podrażnienie i zmniejszają ryzyko zakażenia. Jednym z nich jest stosowanie naturalnych płukanek o działaniu przeciwbakteryjnym, odkażającym oraz przeciwzapalnym.

Do tego celu najlepiej sprawdzają się napary z szałwii i rumianku. Uciążliwe objawy stanu zapalnego można też zredukować, poprzez płukanie gardła roztworem przyrządzonym z wody i soli kuchennej. Ponadto pomocne może być ssanie oleju kokosowego, który dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym zwalcza niektóre szczepy bakterii odpowiedzialne za infekcje.

Leczenie zapalenia jamy ustnej

W łagodzeniu objawów towarzyszących tej chorobie najczęściej stosuje się maści i żele na urazy w jamie ustnej, które są dostępne w aptece bez recepty. Są to środki w postaci żelów, płynów oraz sprayów, które skutecznie i szybko zwalczają dolegliwości bólowe związane z zaczerwienieniem oraz podrażnieniem gardła.

Zapalenie jamy ustnej obejmuje przede wszystkim leczenie miejscowe, które ma za zadanie zmniejszenie stanu zapalnego oraz umożliwienie prawidłowego odżywiania. W każdym przypadku bardzo ważne jest doprowadzenie jamy ustnej do prawidłowego stanu higienicznego.

Pomocne w tym celu są preparaty przeciwzapalne, antyseptyczne i powlekające, które ograniczają namnażanie się chorobotwórczych bakterii oraz uśmierzają doznania bólowe.

Zdrowa jama ustna – preparaty dla dorosłych i dla dzieci

Wiesz już, jak zwalczyć stan zapalny jamy ustnej i czym płukać gardło, aby ograniczyć rozwój grzybów, bakterii oraz wirusów powodujących bolesne wykwity.

Szeroki asortyment odpowiednich środków, które pozwolą Ci zadbać o zdrowie zęby i dziąsła, dostępny jest w aptece internetowej Corax.

 U nas znajdziesz duży wybór produktów, które przyspieszą regenerację nabłonka oraz złagodzą bolesne objawy i pieczenie w obrębie jamy ustnej.

Leczenie wrzodów powodujących zapalenie jamy ustnej

Jama ustna pełni wiele ważnych funkcji – wspomaga komunikację, odżywienie i oddychanie. Jednak podobnie jak w przypadku innych części i narządów ciała pewne czynniki mogą zaburzyć jej funkcjonowanie.

Jak wyjaśnia portal Medonet, zapalenie jamy ustnej jest rozległym procesem zapalnym zajmującym większość lub nawet całą powierzchnię błony śluzowej jamy ustnej oraz warg. Ten powszechny problem, występujący u wielu osób w którymś momencie życia, spowodowany jest przez różne czynniki.

Poniżej znajdziesz wiele użytecznych informacji dotyczących zapalenia jamy ustnej oraz sposobów leczenia tej dolegliwości i metod łagodzenia bólu.

Objawy i leczenie opryszczki

Przyczyną opryszczki jest wirus opryszki pospolitej typu 1 (HSV-1) – wysoce zaraźliwy patogen, rozprzestrzeniający się w ślinie osób zakażonych, zwykle dzieci w wieku 0,5–5 lat. W wielu przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo.

Jak jednak wyjaśnia portal Medonet, zmianom na błonie śluzowej jamy ustnej mogą towarzyszyć następujące objawy: pieczenie samoistne lub pod wpływem bodźców, np.

przy spożywaniu pokarmów z ostrymi i kwaśnymi przyprawami, ból, świąd, zaburzenia wydzielania śliny, zwłaszcza zmniejszone wydzielanie śliny, powodujące suchość błony śluzowej.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie opryszczkę, nigdy się już od niej nie uwolnisz. Twoje ciało nie jest w stanie pozbyć się wirusa powodującego owrzodzenie.

Na szczęście nawroty nie są ciężkie i zwykle wystarczą Ci leki sprzedawane na receptę łagodzące ból i gorączkę. Podczas ataku choroby dzieci powinny pić duże ilości płynów. Epizod zwykle ustępuje po dwóch tygodniach lub wcześniej.

W przypadku częstych nawrotów lekarz może przepisać Ci leki przeciwwirusowe.

Objawy i leczenie aft

Afty to okrągłe i bolesne wrzody w jamie ustnej. Występują pojedynczo lub w skupiskach (składających się nawet z 10 wrzodów). To całkiem powszechna dolegliwość.

Afty pojawiają się u członków tej samej rodziny, ale nie są zaraźliwe. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, jakie są dokładne przyczyny tego schorzenia, ale uważa się, że winny jest przede wszystkim wadliwie funkcjonujący układ odpornościowy. Czynnikami wyzwalającymi są kwaśne produkty spożywcze, urazy w obrębie jamy ustnej, stres emocjonalny i zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym.

Leia também:  Stawianie baniek – czy jest skuteczne i bezpieczne?

Objawy obejmują wrażenie mrowienia lub pieczenia na języku, a także na wewnętrznej części policzków lub warg. Tworzenie się wrzodów trwa 2–3 dni; uformowane afty mogą być małe albo duże. Małe ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni i nie pozostawiają żadnych blizn, natomiast duże zwykle sprawiają ból i mogą pozostawić ślady.

Aftom nie można zapobiec, nie istnieje też skuteczna metoda leczenia. Można jednak łagodzić objawy, takie jak kłujący ból. Spożywaj miękkie produkty, płucz usta ciepłą wodą i stosuj żel przeciwbólowy. W przypadku większych wrzodów poproś lekarza o leki sterydowe.

Objawy i leczenie owrzodzenia spowodowanego protezami dentystycznymi

Jak wyjaśnia portal Medonet, stan zapalny może rozwinąć się na skutek infekcji grzybiczej. Dotyka ona osoby noszące protezy dentystyczne, zmagające się z zaburzeniami endokrynologicznymi i wyniszczającymi chorobami ogólnymi, zażywającymi kortykosteroidy i niedbającymi o higienę jamy ustnej.

Stan chorobowy spowodowany jest przerostem grzyba naturalnie występującego w jamie ustnej.

Aby więc zaradzić problemowi, przestrzegaj zasad higieny – regularnie szczotkuj zęby i stosuj płyn do płukania jamy ustnej. Jeśli nosisz protezy, czyść je dokładnie po każdym posiłku.

Po zdjęciu zostawiaj je na noc w szklance wody. Palenie również sprzyja namnażaniu się drożdży w jamie ustnej, tak więc rzuć nałóg już dziś.

Jeśli prawidłowa higiena jamy ustnej okaże się niewystarczająca, skonsultuj się z lekarzem lub dentystą, który przepisze Ci odpowiedni lek.

Opryszka, afty lub pleśniawki wiążą się zwykle z pewnym dyskomfortem. Ulgę mogą przynieść domowe sposoby: środki zmniejszające gorączkę, leki przeciwbólowe oraz żele i płyny do płukania jamy ustnej.

Zdrowie i higiena jamy ustnej. Jak radzić sobie z dolegliwościami?

17.02.2020

Każda rana, owrzodzenie czy nawet niewielkie otarcie w jamie ustnej są bardzo bolesne i skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Stany zapalne błony śluzowej to nieprzyjemne dolegliwości, dlatego ich leczenie warto rozpocząć już przy pojawieniu się pierwszych objawów. Jak łagodzić podrażnienia w jamie ustnej? Jak leczyć stany zapalne?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla zdrowych zębów i pięknego uśmiechu, ale także dla ogólnej kondycji całego organizmu.

Zmiany zapalne powstające w jamie ustnej mogą „roznosić się” z łatwością po całym ciele i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób tzw. odogniskowych. Należą do nich także te najczęstsze schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca  lub miażdżyca.

Aby temu zapobiec, wszelkie stany zapalne w obrębie jamy ustnej warto leczyć już od pierwszych objawów.

Dolegliwości i stany zapalne w jamie ustnej – przyczyny

Wnętrze jamy ustnej jest bardzo wrażliwe. Błona śluzowa codziennie ma styczność z pokarmami i płynami o różnej fakturze, składzie i konsystencji. Ponadto częsty kontakt z drobnoustrojami sprawia, że to obszar bardzo podatny na rozwój ognisk zapalnych.

Do grupy szczególnego ryzyka pojawienia się dolegliwości i stanów zapalnych w jamie ustnej należą: pacjenci po antybiotykoterapii, diabetycy, alergicy, osoby noszące aparaty ortodontyczne lub protezy zębowe.

Ich obecność szczególnie przyczynia się do powstania drobnych otarć i ranek na błonie śluzowej i dziąsłach.

Dolegliwości w obrębie błony śluzowej są przede wszystkim wywoływane albo wskutek chorób przyzębia i działania bakterii, wirusów i grzybów, albo poprzez mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej lub dziąseł (np. poprzez rany wywołane przez aparaty, protezy, zbyt intensywne szczotkowanie, przypadkowe ugryzienie się w policzek, itp.).

Na stan jamy ustnej mają wpływ także takie czynniki, jak: poziom witamin i składników w organizmie, palenie papierosów, przyjmowane trwale leki i ogólny stan zdrowia, w tym w dużej mierze choroby towarzyszące.

Objawy najczęstszych dolegliwości

Wynikają bezpośrednio z przyczyny, która je wywołała. Najczęściej jest to:

 • ból
 • swędzenie, pieczenie, mrowienie
 • obrzęk, zaczerwienienie
 • wyczuwalna zmiana w obrębie błony śluzowej w postaci: owrzodzenia, nadżerki, pęcherzyka lub afty (wówczas wykwity są w postaci charakterystycznych białawych lub żółtych owrzodzeń)
 • podwyższona temperatura lub gorączka, pogorszenie samopoczucia – objawy ogólnoustrojowe, które mogą pojawić się tylko w niektórych przypadkach.

Objawy zapalenia jamy ustnej są nieprzyjemne i uciążliwe. Są bolesne i trudno goją się ze względu na środowisko zmian i ciągłe podrażnianie przez przyjmowane pokarmy. Utrudniają picie i jedzenie, a czasami przyczyniają się do trudności z mówieniem i połykaniem.

Leczenie i sposoby na dolegliwości jamy ustnej

Postępowanie podczas leczenia i łagodzenia dolegliwości jest dwukierunkowe. Bo z jednej strony należy usunąć czynnik drażniący – bezpośrednią przyczynę, która wywołuje powstanie dolegliwości. A z drugiej skupiamy się na łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości i gojeniu zmian chorobowych.

 • Stosowanie przepisanych przez lekarza lub dostępnych w aptece bez recepty leków o działaniu ściągającym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym (np. Mucosit – lek do stosowania na dziąsła https://www.herbapol.poznan.pl/pl/produkty/mucosit). Leki w postaci żelu stosuje się miejscowo na błonę śluzową, wspomagająco w leczeniu chorób przyzębia oraz w stanach zapalnych jamy ustnej (np. po uszkodzeniach dziąseł wynikających z noszenia protez). Warto sięgać po preparaty, które dodatkowo mają właściwości znieczulające – przynoszą ulgę w bólu.
 • Odpowiednia higiena jamy ustnej. Podczas terapii warto zrezygnować z twardych szczoteczek, a zęby i dziąsła masować tymi o miękkim i delikatnym włosiu. Podobnie w przypadku pasty do zębów – zrezygnujmy z tych ścierających i zawierających substancje podrażniające. Po każdym posiłku warto przepłukać usta wodą lub łagodnym płynem, by resztki pokarmów nie podrażniały bolących zmian. Mimo dolegliwości bólowych, należy jednak zachować wysoką dbałość o jamę ustną.
 • Płyny antyseptyczne do płukania jamy ustnej o działaniu odkażającym, przeciwbólowym i regenerującym. Łatwe w użyciu, doraźne łagodzą dolegliwości.
 • Żele i maści ułatwiające gojenie się zmian chorobowych. Oprócz leków, do miejscowego łagodzenia zmian na błonie śluzowej lub dziąsłach, warto sięgnąć po kojące żele na dziąsła (np. Mucosit® dent https://www.herbapol.poznan.pl/pl/produkty/mucosit-dent), które dzięki zawartym w nich składnikach zmniejszają dyskomfort i przyspieszają gojenie się ran.
 • Doustne środki przeciwbólowe – stosowane doraźnie, przy nasilonych dolegliwościach bólowych. Wiele dostępnych na rynku leków na stany zapalne jamy ustnej ma w składzie substancje przeciwbólowe. Warto to sprawdzić przed zakupem.
 • Dieta, uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. Przy stanach zapalnych jamy ustnej warto wspomóc organizm suplementacją witaminy B12, cynku i żelaza. Niedobór tych substancji w diecie przyczynia się do rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej. Ich uzupełnienie może ułatwić powrót do zdrowia. Aby nie zaogniać dolegliwości, warto na czas leczenia stosować płynną i półpłynną dietę, przyjmować łagodne płyny i pokarmy w temperaturze pokojowej, unikać ostrych przypraw i twardych pokarmów.
Leia também:  Pierwsze Objawy Ciąży Ile Po Zapłodnieniu?

Wybierając leki i inne preparaty łagodzące dolegliwości, zwróćmy uwagę na te oparte na wyciągach roślinnych. W schorzeniach jamy ustnej dobrze sprawdzają się preparaty oparte na ziołach, takich jak: szałwia (https://www.herbapol.poznan.pl/pl/produkty/szalwia-fix-tylko-natura), rumianek, nagietek, podbiał, kora dębu czy tymianek. Substancje w nich zawarte mają działanie ściągające, łagodzące podrażnienia i wspomagające proces gojenia się ran. Dodatek allantoiny daje silne działanie kojące, dzięki czemu łagodzi mikrourazy śluzówki.

Choć stany zapalne i podrażnienia jamy ustnej to dosyć powszechne dolegliwości, to kompleksowe i wielokierunkowe działanie pozwala na szybkie uporanie się z nimi. Warto zadziałać już przy pierwszych objawach, uderzając jednocześnie w przyczynę problemu oraz łagodząc jej skutki.

Udostępnij

5 oznak zapalenia jamy ustnej – tych objawów nie można lekceważyć

Zapalenie jamy ustnej to dokuczliwy stan, który utrudnia codzienną aktywność. Odpowiada za pojawienie się szeregu uciążliwych objawów w obrębie jamy ustnej o różnym stopniu nasilenia, m.in.: bólu, swędzenia i pieczenia, nalotu na języku czy aft lub owrzodzeń. Jak rozpoznać toczący się stan zapalny w jamie ustnej? 

Zapalenie jamy ustnej – jak je rozpoznać?

Zapalenie jamy ustnej to nieprzyjemna dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Wśród przyczyn wymienia się najczęściej infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze rozwijające się w ustach. Często także inne czynniki mogą prowadzić do mechanicznego podrażnienia śluzówki. Są to m.in.: niewłaściwie dopasowana proteza zębowa czy aparat ortodontyczny. 

Niezależnie od bezpośredniej przyczyny, zapaleniu jamy ustnej towarzyszą wspólne objawy. Przede wszystkim jest to nieprzyjemny ból w jamie ustnej oraz obrzęk śluzówki. Zwykle w ustach pojawia się zauważalna zmiana o różnej postaci określana mianem pęcherzyka, nadżerki czy owrzodzenia. Często dołączają trudności z przełykaniem, co w znacznym stopniu utrudnia spożywanie posiłków. 

To, jak leczyć zapalenie jamy ustnej, ma ścisły związek z bezpośrednią przyczyną odpowiedzialną za rozwój dolegliwości. Jeśli jest ona uchwytna, należy jak najszybciej dążyć do przerwania narażenia na czynnik drażniący. Zawsze stosuje się też terapię objawową, by zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnych objawów.

Sprawdź, jakie mogą być skutki urazów w jamie ustnej 

Ból utrudniający przełykanie

Dyskomfort bólowy utrudniający przełykanie to jeden z pierwszych sygnałów rozwijających się z przypadku zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Ból jest z reguły bardzo intensywny i nieprzyjemny.

Wpływa na ograniczenie codziennej aktywności, gdyż odczuwalny jest podczas mówienia czy jedzenia.

Jeśli stan zapalny jamy ustnej będzie silnie zaawansowany, dolegliwości bólowe mogą pojawić się także w trakcie picia.

Swędzenie i drapanie w jamie ustnej

Swędzenie i drapanie w jamie ustnej są uznawane jako szczególnie dokuczliwe, gdyż trudno znaleźć rozwiązanie przynoszące szybką ulgę. Drapanie jest uciążliwe nawet podczas przyjmowania pokarmów. Najczęściej przyczyną jest infekcja wirusowa lub rozwijająca się grzybica. Niekiedy też swędzenie może być sygnałem poprzedzającym pojawienie się zmiany w postaci afty.

Owrzodzenie jamy ustnej – białe lub żółte

Zmiany na powierzchni błony śluzowej w postaci białych lub żółtych owrzodzeń jamy ustnej to kolejny objaw mogący wskazywać na stan zapalny. Zwykle utrzymują się od kilku do kilkunastu dni, odpowiadając za miejscowe podrażnienie i ból.

Afty

Afty w jamie ustnej to kolejny nieprzyjemny i bolesny objaw zapalenia. Zamiany przyjmują postać niewielkich rozmiarów płytkich nadżerek. Zwykle cechuje je okrągły lub owalny kształt.

Powstały stan zapalny powoduje, że tworząca się zmiana przyjmuje barwę czerwoną, a w środkowej części pojawia się przebarwienie w kolorze białym lub żółtym. Najczęściej przyczyną są m.in: mechaniczne otarcia podczas szczotkowania, nadgryzienie policzka czy języka oraz rozpoczęcie terapii aparatem nazębnym.

Aftowe zapalenie jamy ustnej może też wykazywać związek z niedoborami witaminowymi, zwłaszcza brakiem tych z grupy B.

Biały nalot na języku

Nalot na języku w kolorze białym to objaw wywoływany przez różne czynniki. Najczęściej jest wynikiem rozwijającej się grzybicy jamy ustnej. Wówczas jego wygląd przypomina gruby kożuch pokrywający język.

Biały nalot może również wskazywać na bakteryjne zapalenie jamy ustnej. Jeśli towarzyszą mu zmiany w postaci ropnych nacieków obejmujących migdałki, rozpoznaje się anginę.

Gdy biała barwa na języku zanika samoistnie, a ten zmienia barwę na malinowy i staje się gładki, wskazuje to na płonicę. 

Język może być pokryty białym nalotem także z powodu błędów higienicznych. Niedostateczny poziom higieny jamy ustnej bez czyszczenia powierzchni języka z osadów i resztek pokarmu powoduje, że język pokrywa nalot w kolorze białym.

Sprawdź, na co się narażać, kiedy nie czyścisz języka w czasie szczotkowania zębów 

Leia também:  Helicobacter Jakie Objawy Forum?

Kontaktowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

Czasami stan zapalny w jamie ustnej może rozwinąć się na podłożu alergicznym w wyniku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem drażniącym. Wówczas diagnozuje się kontaktowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Przyczyną odpowiedzialną za podrażnienie może być m.in.

: pokarm (orzechy, jajka, kakao), wybrane przyprawy (np.: cynamon), nikiel zawarty w materiale, z którego wykonane są protezy czy aparat nazębny, niektóre składniki kosmetyków do pielęgnacji ust (szminek, balsamów) czy produktów higienicznych (tj.

: pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustnej czy klej do protez).

Jak dbać o higienę jamy ustnej przy zapaleniu? 

Aby zmniejszyć przykre dolegliwości związane z podrażnieniem jamy ustnej,warto dbać o higienę z zastosowaniem odpowiednio dopasowanych produktów.

Ważna jest w tym przypadku nie tylko szczoteczka do zębów z miękkim włosiem, ale również pasta do zębów zawierająca właściwie dobrane składniki skuteczne w walce z istniejącą płytką bakteryjną i jednocześnie ograniczające rozwój nowych drobnoustrojów. Zaleca się codzienne mycie zębów za pomocą delikatnych ruchów szczoteczką. 

Gdy rozwinie się stan zapalny jamy ustnej, warto zastanowić się, czym płukać usta. Korzystne efekty przyniesie antyseptyczna płukanka, która zawiera podwójny system antybakteryjny oparty na działaniu chlorheksydyny oraz chlorku cetylopirydyny. 

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – jak je rozpoznać? Przyczyny, objawy, leczenie opryszczki w jamie ustnej

Ostre opryszczkowe zapalenie jamy ustnej najczęściej występuje u dzieci, jeśli pojawia się u dorosłych ma zazwyczaj łagodny przebieg. Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła to postać pierwotnego zakażenia wirusem HSV typu 1 (łac.

herpes simplex virus), rozpoczyna się nagle, zazwyczaj od wysokiej gorączki, następnie na błonie śluzowej jamy ustnej pojawiają się bolesne pęcherzyki, które pękają, tworząc owrzodzenia.

Jak leczy się ostre opryszczkowe zapalenie jamy ustnej?

Opryszczkowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła (łac. gingivostomatitis et pharyngitis herpetica) jest zakażeniem spowodowanym przez wirus HSV (łac.

herpes simplex virus), czyli przez wirus opryszczki zwykłej typu 1. Opryszczka błony śluzowej jamy ustnej, a także skóry okolicy okołowargowej jest najczęstszą postacią kliniczną zakażenia wirusem HSV. 

Natomiast dane literaturowe zwracają również uwagę na fakt, iż sama dolegliwość gingivostomatitis herpetica, czyli zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł, należy do najczęstszych objawów klinicznych pierwotnego zakażenia wirusem HSV typu 1 (zmiany chorobowe mogą rozprzestrzeniać się również na gardło). Choroba dotyka najczęściej dzieci w wieku do około 5 lat, lecz także może wystąpić u osób dorosłych (ma ona wówczas przeważnie lżejszy przebieg).

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła – przyczyny

Przyczyną opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, dziąseł i gardła jest wirus HSV-1, czyli wirus opryszczki zwykłej typu 1.

Występuje również typ 2 wirusa opryszczki, który powoduje głównie infekcje w okolicy okołogenitalnej oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zakażenie wirusem HSV-1 może nastąpić w wyniku kontaktu z osobą zakażoną (lub osobą, która jest nosicielem wirusa), na przykład poprzez ślinę, łzy, przez używanie i dotykanie tych samych przedmiotów. Natomiast zakażenie wirusem HSV-2 może nastąpić w wyniku kontaktów seksualnych. 

Wirusy opryszki posiadają właściwości neurotropowe – wirus HSV-1 po wniknięciu do organizmu przedostaje się do komórek nerwowych zwoju trójdzielnego, a wirus opryszki typu 2, czyli HSV-2, podąża do zwoju lędźwiowo-krzyżowego. 

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła – objawy

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i dziąseł u dzieci rozpoczyna się nagle, pojawia się wysoka gorączka w granicach 39-40 st. C. Chorobie towarzyszy złe samopoczucie, rozdrażnienie, brak apetytu oraz osłabienie organizmu. Może także występować powiększenie okolicznych węzłów chłonnych (szyjnych i podżuchwowych). 

Zmiany pęcherzykowe mogą przenosić się na wargi, również na skórę twarzy, a także na gardło. Powstające pęcherzyki mogą pękać, co w konsekwencji może generować powstanie rozlanych nadżerek oraz owrzodzeń.

Dodatkowo chorobie może towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, również ślinotok. Stan zdrowia u dzieci dotkniętych tą chorobą zwykle poprawia się w ciągu 5-7 dni, a powstałe zmiany chorobowe goją się powoli.

W pierwszej kolejności ustępują objawy ogólne, z kolei w drugiej kolejności ustępują objawy miejscowe w jamie ustnej. Niekiedy objawy są na tyle poważne, iż chory wymaga hospitalizacji.

U osób dorosłych zapalenie opryszczkowe jamy ustnej najczęściej ma przebieg łagodniejszy niż u dzieci. Rzadko bywają sytuacje, iż pierwotne zakażenie u osób dorosłych ma ciężki przebieg.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła – leczenie

W leczeniu opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, dziąseł i gardła stosuje się leki z grupy leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Podczas terapii należy zwracać uwagę na nawadnianie organizmu oraz stosowanie odpowiedniej diety. Przyjmowane posiłki nie powinny powodować podrażnień (zaleca się pokarmy obojętne w smaku i papkowate), posiłki również nie powinny być gorące. 

W leczeniu opryszczkowego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej stosuje się z powodzeniem acyklowir. Lek stosuje się doustnie w ostrych i nasilonych stanach zapalnych. W przypadku, kiedy pacjent nie może przyjąć leku doustnie, a u niemowląt acyklowir podaje się dożylnie. Leczenie dzieci powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. 

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. A. Lesiak, J. Narbutt, Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej, „Forum Dermatologicum” 2017, nr 147-151.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*