Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?

Problem zaczerwienienia na twarzy nasila się zwłaszcza w okresie, gdy temperatura na zewnątrz ulega skrajnym wahaniom. Ma to miejsce szczególnie w okresie zimy i lata. Jednakże przypadłość ta może mieć także związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie. Istnieje możliwość, że u jej podłoża leżą choroby, przeziębienia, a nawet zapalenia skóry.

Niezależnie jednak od przyczyn, zaczerwieniona twarz to wstydliwa przypadłość, której zwłaszcza kobiety bardzo chcą się pozbyć. Aby to było możliwe, ważne jest poznanie powodów, przez które pojawiają się czerwone przebarwienia na twarzy. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie leczenie i zastosować właściwą pielęgnację.

Czerwona twarz – przyczyny

Jest wiele przyczyn, które powodują zaczerwienienie na twarzy. Zaliczyć je można do poszczególnych grup:

 • przeżywanie silnych emocji –głównie związanych z podwyższonym ciśnieniem, należą do nich stres, strach, gniew, zakłopotanie, radość;
 • choroby skóry i stany zapalne – mowa tu głównie o trądziku, czyli guzach pojawiających się w wyniku zatkanych gruczołów łojowych. Innym schorzeniem są wypryski związane bezpośrednio z atopowym zapaleniem skóry. Prócz zaczerwienienia twarzy towarzyszą im obrzęk skóry, świąd i zapalenie. Czerwone plamy na skórze twarzy mogą być również wywołane przez trądzik różowaty, który jest przewlekłą zapalną chorobą skóry;
 • alergie i choroby zapalne – istnieje wiele rodzajów alergii, których podstawowym objawem jest ogólne zaczerwienienie lub suche czerwone plamy na twarzy. Mogą je wywoływać kosmetyki, kremy, maści, żele a nawet woda, jakiej używa się do utrzymania higieny twarzy. Alergia na twarzy, może też być spowodowana dodatkowymi czynnikami uczulającymi, jakimi są np. ugryzienia owadów, poparzenia słoneczne, alergie na sierść zwierząt, olejki eteryczne roślin, alergie pokarmowe czy alergia układu oddechowego. W takich sytuacjach typowymi objawami prócz rumienia są purpurowe place i pęcherza na powierzchni skóry;
 • infekcje – głównie bakteryjne zakażenia skóry i budujących ją tkanek;
 • Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?uwarunkowania genetyczne i cera naczynkowa – zaczerwienienie twarzy wystąpić może u osób wykazujących nasiloną aktywność substancji naczynioaktywnych w skórze, co z kolei jest właściwością skóry występującej rodzinnie;
 • pożywienie – szczególnie po wypiciu kawy (która podnosi ciśnienie), zjedzeniu pikantnych lub gorących pokarmów. Dodatkowo zaczerwieniona twarz może być wynikiem nadmiernego spożywania alkoholu.
 • leki, suplementy – w wyniku przyjmowania niektórych leków może dojść do toksycznej martwicy naskórka lub zapalenia naczyń krwionośnych, a to często okazuje się być rezultatem alergii na dany lek.
 • gwałtowne zmiany temperatury – chodzi tutaj nie tylko o czynniki związane z pogodą, ale również rozgrzanie twarzy wywołane intensywnym wysiłkiem fizycznym. Bezwzględnie nie należy też chodzić do sauny. Nawet suszenie włosów suszarką, z głową opuszczoną w dół może potęgować problem czerwonej twarzy. Tak samo szkodliwe są ujemne temperatury, które mogą powodować powstanie odmrożeń, wywołanych przez skurcze naczyń krwionośnych, uszkodzenie ich wyściółki (tzw. śródbłonka) i  powstanie zakrzepów. Najbardziej narażony jest nos i uszy, czyli obszary styku skóry i kości lub chrząstek.
 • nadmierna ekspozycja na słońce – osoby ze skłonnością do czerwonej twarzy powinny unikać opalania się. Niewskazane jest również korzystanie z solarium.
 • starzenie się organizmu – z wiekiem cera staje się bardziej podatna na powstawanie zaczerwienień, ponieważ jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, zaś naczynka ulegają osłabieniu.
 • nużeniec – roztocze powodujące zaczerwienienia i uwrażliwienie skóry.

Czerwona skóra twarzy – jak sobie z nią radzić?

U osób, u których pojawiły się czerwone plamy na twarzy, najważniejszą kwestią jest zlokalizowanie problemu i ustalenie jego przyczyny.

Czerwona twarz może być bowiem objawem jakiejś poważniejszej choroby, a zaniechanie jakiekolwiek działania, nie tylko pogłębia dolegliwość, ale przede wszystkim prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Nie można lekceważyć złych objawów i dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Wizyta u specjalisty, obserwacja i badania pomogą ustalić, co jest czynnikiem wywołującym czerwone plamki na twarzy. Po badaniach dermatolog będzie w stanie również doradzić jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czerwona twarz – pierwsza pomoc

Gdy na Twojej twarzy pojawi się zaczerwienienie możesz sobie pomóc, jeszcze zanim udasz się do lekarza. Wypróbuj jeden z naszych sposobów na szybkie ukojenie skóry, w zależności od tego, który z czynników wywołał zaczerwienienia na twarzy.

 • skóra podrażniona po nadmiernej ekspozycji na słońce – kosmetyki łagodzące po opalaniu, najlepiej takie o lekkiej, nietłustej konsystencji w formie sprayu lub pianki, zawierające D-panthenol,
 • Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?po zastosowaniu kwasów/kosmetyków do pielęgnacji cery – jeśli zaczerwienienia pojawiły się po zastosowaniu kosmetyku na bazie kwasów, peelingu ziarnistego lub na skutek testowania jakiegoś nowego specyfiku, warto zastosować krem nawilżający o działaniu łagodzącym np. Day Cream z linii Acnerose.
  KUP DAY CREAM ACNEROSE – krem nawilżająco łagodzący
 • po wysiłku fizycznym – pamiętaj, aby dostosowywać tempo i intensywność ćwiczeń, do swojego poziomu wytrenowania. Każdy trening rozpoczynaj rozgrzewką, a kończ stopniowo, serią spokojniejszych ćwiczeń. Na zakończenie zrób kilku głębokich oddechów. Opłucz skórę z potu i osadu z soli chłodną wodą.
 • na skutek silnych emocji – spróbuj ochłonąć, uspokój oddech, napij się wody. Odpocznij od tematu, postaraj się przez chwilę o niczym nie myśleć. Popatrz przez moment każdym okiem na czubek własnego nosa. Zdziwisz się, ile to proste ćwiczenie wymaga koncentracji i jak skutecznie odwraca uwagę od aktualnego problemu.

Pielęgnacja czerwonej twarzy

W leczeniu zaczerwienień skóry twarzy szczególnie ważna, prócz stosowanie leków doraźnych, jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Wybierane kosmetyki powinny być przeznaczone do cery suchej i wrażliwej, nie mogą również zawierać substancji zapachowych oraz barwników.

Ważne jest także, by w składzie znajdowały się wyciągi z kasztanowca, ruszczyka lub innych roślin wzmacniających naczynka krwionośne. Kojące działanie wykazują też okłady z zielonej herbaty -> sprawdź ten artykuł

Ponadto należy unikać kontaktu z twardą, chlorowaną wodą, a do demakijażu stosować produkty, które nie wymagają spłukiwania. Z kolei przy dużych infekcjach konieczne będzie zastosowanie antybiotyków w postaci kremów, emulsji do stosowania miejscowego, leków doustnych albo kuracji laserowej.

Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry w poszczególne pory roku tak, by odpowiednio chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Zimą warto zaopatrzyć się w kremy chroniące przez zimnem, wiatrem i mrozem, najlepiej tłuste, które stworzą warstwę ochronną dla wysuszonej skóry, z kolei latem zaleca się stosowanie kremów z filtrem oraz kremów nawilżających, które nie będą zatykać kanalików skórnych odprowadzających nadmiar sebum.

Czerwona twarz a trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest schorzeniem skóry, które przebiega w podobny sposób u większości pacjentów, obejmując cztery charakterystyczne etapy. Sporadyczne zaczerwienienia wywołane czynnikami zewnętrznymi (tzw. rumień napadowy) pojawia się właśnie w pierwszym stadium choroby. Powinien to być sygnał, że czas zacząć z uwagą dbać o skórę, tak, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby.

W kolejnym stadium zaczerwienienia występują coraz częściej, w związku z czym rumień ulega utrwaleniu. Na twarzy pojawiają się także teleangiektazje – widoczne rozszerzone lub popękane naczynka. Oprócz tego charakterystycznym objawem jest swędzenie, pieczenie lub uczucie ściągnięcia skóry.

Trzeci etap to stadium grudkowo-krostkowe, w którym pojawiają się charakterystyczne wykwity, w obszarach twarzy dotkniętych rumieniem. U części chorych zdarzają się również powikłania w okolicy oka, np. zapalenie spojówek, uczucie piasku pod oczami, swędzenie, obrzęk oka, łzawienie, światłowstręt.

Najcięższa faza trądziku różowatego to stadium przerostowo-naciekowe, które występuje bardzo rzadko (głównie u mężczyzn). Przejawia się miękkimi, guzowatymi zmianami w obrębie nosa, które go zniekształcają. Ponadto nos jest silnie zaczerwieniony z widocznymi naczyniami i ujściami gruczołów łojowych.

Acnerose – trafna odpowiedź na zaczerwienienie twarzy!

W sytuacji, gdy ogólne zaczerwienienie skóry oraz czerwone suche plamy na twarzy są wynikiem trądziku różowatego, zaleca się stosowanie leczenia miejscowego oraz ogólnego. Zalecane są wszelkiego rodzaju kremy oraz aerozole zawierające antybiotyki, takie jak erytromycyna i klindamycyna.

Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?

Zestaw Acnerose – kosmetyki na trądzik różowaty

Kompleksowym rozwiązaniem na walkę z trądzikiem różowatym jest również zestaw dermokosmetyków Acnerose. To doskonała propozycja dla osób zmagających się z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z chorobą, przy jednoczesnym łagodzeniu jej objawów, a co najważniejsze preparat Acnerose pozwala pozbyć się przyczyn trądziku różowatego.

Zestaw Acnerose zawiera krem na dzień, krem na noc, płyn oczyszczający oraz pastę na noc, a wszystkie kosmetyki pełne skrupulatnie dobranych składników aktywnych pochodzenia naturalnego.

Zawarte w składzie substancje działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, ponadto regulują pracę gruczołów łojowych, wzmacniają naczynka, nawilżają i łagodzą podrażnienia.

Nie zawierają też żadnych dodatkowych substancji chemicznych, są więc dostosowane do skóry wrażliwej, z podrażnieniami i dotkniętej trądzikiem różowatym.

Kosmetyki to nie wszystko

W leczeniu przyczyn zaczerwień twarzy sama pielęgnacja nie wystarczy. Potrzebna jest również odpowiednia dieta, a tutaj podstawą są:

 • ograniczenie spożywania alkoholu,
 • ograniczenie pikantnego jedzenia,
 • ograniczenie kawy oraz produktów w jakikolwiek sposób podnoszących ciśnienie krwi,
 • warto mieć również na uwadze to, by w codziennym jadłospisie nie zabrakło witamin, ale takich mających korzystny wpływ na układ krwionośny i skórę. Niezwykle istotne jest zatem witamina C i wszystkie pokarmy będące jej źródłem, gdyż witamina C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych,
 • kolejną witaminą mającą zbawienny wpływ na skórę jest witamina B, która chroni skórę przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi i zmianami pogodowymi.

Podsumowanie

Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy? Warto udać się do dermatologa, który pomoże ustalić przyczynę problemu, postawi odpowiednią diagnozę i wdroży stosowne leczenie.

Jeśli natomiast czerwona twarz jest wywołana przez czynniki zewnętrzne, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie tego, co powoduje zaczerwienienia. A w przypadku wystąpienia objawów, np. po ekspozycji na słońce, najlepiej używać kosmetyków o działaniu łagodzącym.

Gdy mamy tego typu skłonności warto profilaktycznie używać odpowiednich preparatów do cery naczynkowej/ z trądzikiem różowatym, tak aby zapobiegać dalszemu rozwojowi dolegliwości.

Leia também:  Como aplicar óleo no cabelo antes de lavar: 9 passos

Zaczerwienienia na twarzy – o czym świadczy pieczenie i zaczerwienienie skóry, nagły rumieniec lub plamy na twarzy?

Zaczerwienienia na twarzy, które nie są naturalnym skutkiem zmian temperatury skóry, mogą być objawem stanu chorobowego.

Jeżeli rumieńce lub rumień utrzymują się dłużej, są intensywne, mają nieregularny charakter lub towarzyszą im niepokojące objawy, wymagają konsultacji dermatologicznej.

Zaczerwieniona twarz może też jednak świadczyć o rozwoju poważniejszych chorób, co jest istotne również w przypadku małych dzieci.

Zaczerwienienie skóry twarzy jest następstwem rozszerzania się naczyń krwionośnych.

W wielu przypadkach stanowi naturalną reakcję organizmu na czynniki takie jak wzrost temperatury otoczenia, wysiłek fizyczny, spożycie pikantnej potrawy czy silny stres, które powodują wzmożoną produkcję ciepła.

Dzięki zwiększonemu dopływowi krwi do naczyń krwionośnych skóry może być ono szybciej oddawane na zewnątrz.

Zaczerwienienia twarzy, zwłaszcza obejmujące fragmenty skóry, mogą wynikać z niewłaściwej pielęgnacji cery lub być objawem reakcji alergicznej, jednak mogą też stanowić symptom poważniejszego schorzenia.

Zaczerwienienia na twarzy to problem, który w dużej mierze związany jest z cerą naczynkową. Na skórze widoczne są wtedy drobne rozszerzone naczynka krwionośne.

Zdarza się też, że w następstwie osłabienia naczyń na skórze tworzą się teleangiektazje, czyli pajączki. W niektórych przypadkach dochodzi do ich pękania, co doprowadza do wystąpienia zlewnego rumienia.

Pajączki i towarzyszące im zaczerwienienie zwykle pojawiają się na policzkach i w okolicy nosa.

Zmiany te mają charakter stały. Do ich wystąpienia może przyczynić się częste opalanie, ciąża i wahania hormonalne. Mogą mieć też podłoże genetyczne.

Zwykle nie bywają jednak powodem do niepokoju, bo mają znaczenie jedynie estetyczne – ich powstawanie nie wynika z zaburzeń w powierzchniowym układzie naczyń żylnych, ale nie ma związku z zaburzeniami wydolności układu żylnego.

U osób z cerą naczynkową zaczerwienienia na twarzy mogą pojawiać się w wyniku kontaktu z zimnym lub z ciepłym powietrzem, pod wpływem stresu, zjedzenia gorącego lub ostrego jedzenia.

Zaczerwieniona skóra twarzy może też być efektem nadmiernego przesuszenia cery. Przesuszona skóra staje się bardziej podatna na urazy, co skutkuje wystąpieniem zaczerwienienia, szorstkości i pęknięć. Jeżeli pojawia się często, warto zastanowić się nad możliwą przyczyną i jej usunięciem. Przesuszenie skóry może być efektem działania czynników takich jak:

 • zimne powietrze,
 • niedobory składników odżywczych,
 • niedostateczne nawodnienie organizmu,
 • niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy,
 • stosowania zbyt agresywnych kosmetyków, np. zawierających alkohol, detergentów, środków perfumowanych.

Konieczna może okazać się zmiana diety lub stosowanych kosmetyków. W okresie zimowym należy zadbać o natłuszczanie cery, a dotychczas stosowane kosmetyki warto wymienić na preparaty bazujące na naturalnych składnikach.

Inne częste przyczyny zaczerwienienia na twarzy to:

 • stany zapalne skóry związane z trądzikiem czy infekcjami,
 • stosowanie peelingów, kosmetyków z kwasami organicznymi i innymi składnikami złuszczającymi naskórek, kremów z retinolem
 • częste korzystanie z sauny,
 • korzystanie z solarium, lamp kwarcowych, opalanie się,
 • reakcja alergiczna na stosowane kosmetyki (równolegle może pojawić się wysypka i uczucie swędzenia skóry),
 • odmrożenia,
 • oparzenia słoneczne.

Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?

Sucha skóra – 10 kosmetycznych rozwiązań z użyciem naturalny…

Zaczerwienienia na twarzy mogą wskazywać na rozwijający się w organizmie stan chorobowy. Wiele z nich ma charakter ogólnoukładowy.

 • – czerwone plamy na twarzy, które powodują uczucie swędzenia, mogą pojawić się jako reakcja alergiczna na ukąszenie owada błonkoskrzydłego, a jeżeli towarzyszy im wysypka, mogą być objawem nieprawidłowej reakcji na leki. Może też stanowić objaw alergii kontaktowej, w której czynnikiem uczulającym mogą być np. stosowane kosmetyki.
 • Łuszczyca – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i charakterze przewlekłym, zapalnym, nawrotowym i niezakaźnym. W przebiegu choroby dochodzi do nadmiernego rogowacenia i łuszczenia się skóry, co skutkuje wystąpieniem zmian w postaci czerwonych, płaskowyniosłych grudek z charakterystycznymi białymi łuskami. Łuszczyca może objąć cały obszar ciała, jednak najczęściej zmiany pojawiają się rękach, stopach, łokciach, kolanach, kończynach górnych i dolnych, fałdach skórnych i na owłosionej skórze głowy. Zaczerwienienia na twarzy dotyczą przede wszystkim dzieci, jednak mogą wystąpić także u osób dorosłych. Charakterystyczną cechą choroby jest nasilenie objawów pod wpływem działania stresu.
 • Trądzik różowaty – jest to choroba ograniczona do skóry twarzy, której przyczyną jest łojotok i zaburzenia naczyniowe, a naukowcy mówią też o czynnikach autoimmunologicznych. Najczęściej dotyczy kobiet, jednak u mężczyzn zwykle przybiera cięższą postać. W początkowej fazie rozwoju objawów choroby na twarzy pojawia się rumień, który po czasie zaczyna pokrywać się krostkami i grudkami. Jeżeli nie zostanie podjęte leczenie, zmiany zaczynają powodować uczucie swędzenia i szczypania. Poza leczeniem farmakologicznym (antybiotykami, retinoidami, sulfonami), ważne są zmiany w stylu życia chorego. Należy unikać stresu, czekolady, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, tytoniu, słońca, gorących kąpieli i intensywnego wysiłku fizycznego.
 • Łojotokowe zapalenie skóry – choroba o charakterze przewlekłym i nawrotowym wywołana jest nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i zakażeniem grzybem Malassezia furfur. Może też mieć związek z chorobami układu nerwowego, m.in. z chorobą Parkinsona i padaczką. Zmiany rumieniowo-złuszczające pojawiają się na twarzy (przede wszystkim w obszarze brwi i fałd nosowo-wargowych), na owłosionej skórze głowy i na klatce piersiowej. Może temu towarzyszyć niewielki świąd i przerzedzenie włosów. Konsekwencją może być rozwój erytrodermii, czyli zaczerwienienia spowodowanego uogólnionym stanem zapalnym skóry. Dotyczy to przede wszystkim osób w podeszłym wieku.
 • Atopowe zapalenie skóry – choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, która ma charakter niezakaźny i należy do najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry. Występujące objawy skórne wynikają z jej dysfunkcji jako bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. W rezultacie ich działania dochodzi do reakcji alergicznej i rozwoju stanu zapalnego. Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się pęcherzyki z osoczem i plamy, a zmiany często swędzą i pieką. Skóra atopowa jest zaczerwieniona i sucha, pęka i łuszczy się, często poddaje się infekcjom. Nieleczone i postępujące AZS prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej i alergii pokarmowych, sprzyja też zapadalności na choroby zapalne.
 • Celiakia – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, wywołaną przez nietolerancję glutenu – białka obecnego w zbożach glutenowych, takich jak pszenica, żyto, orkisz i jęczmień. Objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ale występuje także w postaci skórnej. W takim przypadku u chorego pojawiają się czerwone plamy ze zmianami grudkowatymi lub pęcherzami. Zmiany najczęściej pojawiają się symetrycznie pod pośladkami, na łokciach i między łopatkami, ale w niektórych przypadkach obejmują również twarz. Może towarzyszyć im uporczywe uczucie silnego świądu.
 • Toczeń rumieniowaty układowy – choroba układowa tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje powstawanie zmian, które najczęściej zajmują skórę, stawy i nerki, choć mogą dotyczyć każdej tkanki i narządu. Choroba może charakteryzować się przebiegiem łagodnym lub ciężkim i zagrażać życiu. Występowanie poszczególnych symptomów zależy od zajętego chorobowo obszaru. W przypadku skóry, toczeń rumieniowaty powoduje wystąpienie charakterystycznych zmian na twarzy w kształcie motyla, obejmujących grzbiet nosa i policzki; czasami pojawia się także w okolicy oczu, czoła, szyi i dekoltu. Zmiany pojawiają się po ekspozycji na słońce, a znikają, gdy aktywność schorzenia ulegnie osłabieniu. W przebiegu choroby pojawiają się też nadżerki błony śluzowej jamy ustnej i nosa.

Zaczerwienienia na twarzy mogą mieć inne przyczyny. Należy wśród nich wymienić:

 • niedobór witaminy B3 (PP) – może wywoływać stany zapalne skóry,
 • przedawkowanie witaminy B3 (PP) – oprócz zaczerwienienia skóry pojawia się wysypka i uczucie świądu,
 • przedawkowanie witaminy A – może dawać objawy w postaci skazy krwotocznej, siniaków, czerwonych lub żółtych plam na skórze,
 • rumień wielopostaciowy – gwałtowna reakcja alergiczna może wiązać się z wystąpieniem koncentrycznych zmian skórnych, ale w postaci ostrej objawia się licznymi zmianami rumieniowymi i pęcherzowymi na całym ciele,
 • nadczynność tarczycy – może powodować wystąpienie różowych lub czerwonych plam na skórze,
 • choroba Hashimoto – w przebiegu choroby może wystąpić toczeń rumieniowaty,
 • nadwrażliwość na histaminę, tyraminę i inne aminy biogenne – podstawowym objawem są uciążliwe wysypki, którym towarzyszy zaczerwienienie,
 • nadwrażliwość pokarmowa na siarkę – związki siarki stosowana jako dodatek do żywności (najczęściej w postaci dwutlenku siarki i siarczanu do wina oraz suszonych owoców i warzyw) mogą wywoływać reakcję immunologiczną.

Zaczerwienienia na twarzy najczęściej pojawiają się też po wypiciu alkoholu.

Zjawisko to może mieć związek z chorobami wątroby lub z nadciśnieniem tętniczym, jednak zdarza się, że rumieńce pojawiają się też na twarzach osób zdrowych nawet po niewielkiej ilości alkoholu.

Może mieć to związek z upośledzeniem metabolizmu aldehydu octowego, czyli substancji toksycznej, będącej produktem rozkładu alkoholu.

Często zdarza się, że zaczerwienienie na twarzy ulega nasileniu w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie panuje wysoka temperatura, a zmniejsza się na świeżym powietrzu. W przypadku wystąpienia takiego objawu należy zaprzestać picia alkoholu i skonsultować się z lekarzem.

Zaczerwienienia na twarzy u dziecka często są spowodowane przegrzaniem lub reakcją na zimno, mogą też jednak wskazywać na alergię.

Jeżeli jednak towarzyszą temu inne objawy, takie jak gorączka i wysypka w postaci niewielkich plamek i grudek na szyi, tułowiu i twarzy, można podejrzewać rumień nagły, czyli tzw. trzydniówkę.

Choroba wywołana jest wirusem HHV, a jej objawy ustępują samoistnie po kilku dniach (w niektórych przypadkach po kilkunastu). Celem obniżenia temperatury ciała malcowi należy podawać leki przeciwgorączkowe.

Jeżeli rumieńce na policzkach przypominają koła z jasnym środkiem, plamy pojawiają się na całym ciele, a usta dziecka są blade, najprawdopodobniej świadczy to o rumieniu zakaźnym, wywołanym parwowirusem. Tak jak w przypadku rumienia nagłego, symptomy trzeba przeczekać. W razie potrzeby malcowi należy podawać leki przeciwgorączkowe.

Zaczerwienienie twarzy u najmłodszych najczęściej jest efektem wystąpienia tzw. rumienia toksycznego noworodków. Jest to łagodna choroba skóry, która najczęściej pojawia się po około 48 godzinach od narodzin.

Leia também:  Zwichnięcie stawu biodrowego – jak się leczy zwichnięcie biodra?

Dokładne przyczyny występowania tego zjawiska nie są znane. Wielu specjalistów jest zdania, że do jego wystąpienia mogą przyczynić się reakcje alergiczne. Zaczerwienienie może też być odpowiedzią na czynniki termiczne i mechaniczne.

Rumień toksyczny często ma postać płaskich, czerwonych plam, ale w niektórych przypadkach przybiera formę krostek z czerwoną obwódką lub białych albo żółtych grudek. W pierwszej kolejności zmiany pojawiają się na twarzy, po czasie obejmują tułów i nogi. Rumień ustępuje samoczynnie, zwykle po około 30 dniach. Czasami utrzymuje się do 4. miesiąca życia dziecka.

Zaczerwienienia na twarzy wymagają konsultacji dermatologicznej i wdrożenia leczenia przyczynowego. Lekarz najczęściej przepisuje preparaty do stosowania na skórę z przeciwzapalnymi sterydami; bez recepty dostępny jest jedynie krem z 0,5 proc. hydrokortyzonu.

Nieestetyczne zmiany można także złagodzić, stosując domowe sposoby.

Skuteczna może okazać się maseczka z płatków owsianych – zawiera beta-glukany, skrobię i fenole, które pomagają zmniejszyć stan zapalny, podrażnienia i czerwone plamy.

Aby ją przygotować, należy zmielić szklankę płatków i zmieszać z odrobiną wody do uzyskania konsystencji pasty. Masę należy nanieść na twarz i pozostawić na 10 minut.

Warto stosować też okłady z naparu zielonej herbaty, który wykazuje działanie kojące dla cery.

Pomóc może ponadto maseczka ze startego zielonego ogórka, który koi podrażnioną skórę (należy pozostawić go na twarzy na 10 minut).

Można też wykorzystać przeciwzapalne działanie miodu Manuka – jedną łyżkę należy nanieść na oczyszczoną twarz i pozostawić na 30 minut.

Osoby z cerą naczynkową powinny unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, opalania w solarium, spożywania ostrych potraw oraz stresu. Warto ograniczyć też picie alkoholu.

Bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja cery. Należy stosować kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej i suchej, których skład nie uwzględnia substancji zapachowych i sztucznych barwników.

Środki do mycia i oczyszczania skóry twarzy nie powinny zawierać alkoholu i agresywnie działających detergentów, przede wszystkim SLS i SLES, a najlepiej w ogóle siarczanów. Należy też unikać mydeł o odczynie zasadowym.

W okresie wiosennym, letnim i podczas górskich wycieczek należy obowiązkowo stosować kremy z wysokim filtrem UV.

Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?

Co na stan zapalny skóry? Naturalne składniki kosmetyczne ła…

ZOBACZ: Co zaostrza objawy atopowego zapalenia skóry? Ekspert: lek. Anna Żbikowska-Kostrzewa, dermatolog i wenerolog

Przyczyny zaczerwienień na twarzy

 • Strona główna ›
 • Opinie ekspertów ›
 • Przyczyny zaczerwienień na twarzy

Problem zaczerwienień na twarzy, czyli trądziku różowatego (Rosacea) nazywany jest także „klątwą Celtów”.

Bez względu na to jaki masz rodzaj skóry, pewne czynniki mogą wywoływać lub sprzyjać nadmiernej wrażliwości.

Marka Eau thermale Avène

Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy? Problem zaczerwienień na twarzy, czyli trądziku różowatego (Rosacea) nazywany jest także „klątwą Celtów”. Nazwa wynika z faktu, że trądzik różowaty występuje najczęściej u osób o jasnej karnacji (fototyp I lub II), pochodzenia celtyckiego i z północnej Europy. Obecnie w krajach o dużym odsetku białej populacji, problem zaczerwienień dotyczy co dziesiątego człowieka, w wieku od 30 do 55 lat (w Polsce około 1.3 mln ludzi). Często, lecz całkowicie nietrafnie, zaczerwienienia wiązane są  z alkoholizmem. Występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Rumieńce oraz stałe lub napadowe zaczerwienienia      z pewnością nie mogą być ignorowane. Skóra naczynkowa, która w każdym przypadku jest jednocześnie skórą wrażliwą, wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. 1. Zaczerwienienia: normalne czy objaw choroby? Zaczerwienienia występujące na twarzy, na przykład po wysiłku fizycznym są całkowicie naturalne. Czasami mogą pojawiać się także rano albo po spożyciu ostrych potraw. Pomijając powyższe, codzienne i normalne sytuacje, nasuwa się pytanie: dlaczego twarz staje się czerwona, z rozległymi plamami, zupełnie bez powodu?  Medyczne próby wyjaśnienia przyczyn zaczerwienień, które nie ustępują odnoszą się do zaburzeń krążenia krwi i problemu nadreaktywności naczyń krwionośnych. Poza okolicą kości policzkowych, wykwity mogą pojawiać się na policzkach i wokół nosa. Pomijając aspekt wyglądu, pacjentom ze skórą naczyniową towarzyszy duży dyskomfort, w postaci uczucia napięcia i pieczenia od policzków po okolice uszu. 2. Stadia choroby Poniżej opisane są 4 stadia choroby:                                                                                                                                        Stadium 1: Sporadyczne zaczerwienienia i rumieńce Pierwszym symptomem trądziku różowatego, a zarazem sygnałem ostrzegawczym są zaczerwienienia napadowe. Pojawiające się na początku, nawet tylko sporadycznie rumieńce, powodowane są zwiększona reaktywnością i nadwrażliwością naczyń krwionośnych na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne i wewnętrzne (zmiany temperatury, ostre potrawy, stres).  Zaczerwienienia napadowe nie powinny być jednak ignorowane, ponieważ mogą się przerodzić w stan permanentny. Stadium 2: Stałe zaczerwienienia i teleangiektazje Napadowe czerwienienie twarzy nasila się, a rumień ulega utrwaleniu i przestaje znikać – to symptomy występujące w drugim stadium rosacea. Jeszcze bardziej nieprzyjemne może okazać się uczucie napiętej skóry, pieczenie lub swędzenie. Zauważalne stają się także teleangiektazje, czyli rozszerzone, widoczne naczynia krwionośne, powszechnie znane jako „pajączki”. Stadium 3: Grudki i krostki To stadium charakteryzuje się występowaniem grudek i krostek, podobnych do wyprysków w okresie dojrzewania. Wykwity powstają na podłożu rumienia, który już nie znika z twarzy. U części pacjentów pojawiają się także powikłania oczne – zapalenia spojówek, brzegów powiek, czasem nawet rogówki. Objawia się to pieczeniem, uczuciem obecności piasku pod powiekami, nasilonym łzawieniem, obrzękiem powiek i nadwrażliwością na światło. Stadium 4: Stadium przerostowo – naciekowe To występująca bardzo rzadko, najcięższa postać trądziku różowatego. Dotyka najczęściej mężczyzn i objawia się miękkimi, guzowatymi wykwitami, które zniekształcają nos. Skóra jest czerwona, z widocznymi licznymi rozszerzonymi naczyniami i ujściami gruczołów łojowych. Przedstawiona klasyfikacja pokazuje, że trądzik różowaty to postępująca choroba. Nieleczone, jak by się mogło wydawać, niewinne zaczerwienienia mogą przeobrazić się w szpetne zmiany na twarzy.  Już pierwsze objawy sugerujące rosacea powinny skutkować podjęciem odpowiednich kroków. Jakich? Po pierwsze, należy eliminować  przyczyny zwiększające nadreaktywność skóry. Po drugie, stosować odpowiednią pielęgnację dermokosmetykami, dostosowanymi do wymagań skóry naczyniowej. 3. Wpływ codziennych przyzwyczajeń Dokładne przyczyny trądziku różowatego są w dalszym ciągu źródłem dyskusji specjalistów. Niemniej jednak wiemy, że pewne czynniki mogą natężać ten stan i przyczyniać się do jego zaostrzeń, inne natomiast skutecznie łagodzić i  minimalizować zaczerwienienia                                                                                                                                             Czynniki zaostrzające: • ekspozycja na słońce i opalanie w solarium; • gwałtowne zmiany temperatury i ekstremalne warunki pogodowe ( mróz, deszcz, upał, etc.); • spożywanie pikantnych potraw, picie gorących napojów oraz alkoholu; • intensywne stany emocjonalne, takie jak gniew, wstyd oraz stres; • zmiany hormonalne (ciąża, menopauza); • kortykosteroidy (stosowane doustnie lub miejscowo); Czynniki łagodzące zaczerwienienia i odpowiednie nawyki pielęgnacyjne: Higiena, demakijaż i  pielęgnacja na noc: Do oczyszczania skóry naczyniowej należy wybierać łagodne preparaty – najlepiej dermokosmetyki. Demakijaż powinien być wykonywany produktami, które mogą być aplikowane przy pomocy palców, aby zminimalizować ryzyko dodatkowych podrażnień. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć wodę termalną w sprayu, która łagodzi podrażnienia i koi skórę.  W przypadku trwałych zaczerwienień zamiast kremu, należy stosować  preparaty w formie koncentratów. Ochrona  i pielęgnacja na dzień: Podstawą są dermokosmetyki, dostosowane do potrzeb skóry naczyniowej. Podobnie jak wieczorem, tak i rano, przed aplikacją kremu należy zastosować wodę termalną w sprayu. Koniecznością jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej  – najlepiej filtrów mineralnych SPF 50+. Jako uzupełnienie pielęgnacji ( 2 x w tygodniu lub w sytuacjach uczucia pieczenia i rozgrzania), należy stosować kojące maski. 4. Typowi pacjenci Nie rozpoznano jednostkowego i głównego czynnika powodującego skłonność do zaczerwienień skóry – nie ma więc genetycznego lub biologicznego testu, który może zidentyfikować potencjalnych chorych. Mimo to, eksperci stworzyli profil osób, u których ryzyko zapadnięcia na rosacea jest wysokie:  jasna cera, jasne oczy i jasne włosy, głównie kobiety, pomiędzy 25 – 30 rokiem życia (natężenie symptomów pomiędzy 40 a 50 rokiem życia). Przeczytaj więcej o produktach zwalczających zaczerwienienia tutaj.

JAKIE PRODUKTY NALEŻY STOSOWAĆ CODZIENNIE?

Skóra naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do oczyszczania stosuj delikatne, specjalistyczne kosmetyki z gamy Antirougeurs, które można nakładać palcami. Do pielęgnacji, zaleca się specjalistyczne dermokosmetyki.

Kosmetyki do skóry naczynkowej zawierają wyselekcjonowane składniki oraz mają konsystencje dostosowane do rodzaju skóry. Twój krem na dzień powinien być dostosowany do pory roku: bogata konsystencja przy niższych temperaturach i lżejsza latem.

Rano, nałóż produkt kojący dla skóy oraz chroniący ją przed czynnikami klimatycznymi i słońcem. Przy intensywnych zaczerwienieniach, nakładaj rano lub wieczorem koncentrat poprawiający mikrocyrkulację i pomóc w zmniejszeniu opuchlizny.

Jeżeli masz problem z “uderzeniami gorąca”, zastosuj maseczkę o działaniu kojącym i regenerującym.

Przy bardziej zaawansowanym stadium zaczerwienienia, skonsultuj się z lekarzem.

JAK MOŻNA ZOPTYMALIZOWAĆ DZIAŁANIE KREMU?

Przed nałożeniem kremu zaleca się spryskanie twarzy Wodą termalną Avène o działaniu kojącym i łagodzącym podrażnienia.

JAKI RODZAJ OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ NALEŻY ZASTOSOWAĆ?

Powinno się systematycznie stosować filtry z wysokim SPF. Ochrona przeciwsłoneczna Avène idealnie odpowiada na Twoje potrzeby: Avène SPF 50+ oferuje: kremy do twarzy (także w wersji koloryzującej) lub emulsje dla skóry mieszanej lub tłustej. Dostępny jest także Refleks słoneczny.

przy trwałych zaczerwienieniach, stosuj Gamę Mineralną Avène SPF 50 (bez subsntacji zapachowych, bez filtrów chemicznych), dostowanej do potrzeb skóry nadwrażliwej i podrażnionej: podkład ochronny w kompakcie (2 odcienie) oraz krem do wrażliwych okolic ciała.

CZY MAKIJAŻ MOŻE UKRYĆ ZACZERWIENIENIA NA SKÓRZE?

Korygujące kosmetyki do makijażu są dostępne i dzięki swoim właściwościom kryjącym neutralizują zaczerwienienia, jednocześnie nadając skórze natualny wygląd. Można także, nałożyć na skórę produkt o zielonym zabarwieniu, przed nałożeniem fluidu, aby zamaskować zaczerwienienie.

Gama Couvrance oferuje Ci korektory: -jeżeli zaczerwienienie jest umiarkowane: Nałoż zielony korektor na lokalne zmiany oraz rozprowadź go na skórze palcami. Następnie pokryj go fluidem z filtrem SPF 15. Zakryje zielony korektor oraz wyrówna koloryt skóry.

Leia também:  Płukanie gardła – sposób na ból gardła

-jeżeli zaczerwienienie jest intensywne: Nałoż zielony korektor na lokalne zmiany oraz rozprowadź go na skórze palcami.

Następnie nałożna niego Podkład w kompakcie SPF 30, który nie zawiera konserwantów i substancji zapachowych. Ten podkład może byc także stosowany do makijażu skóry po zabiegach laserowych.

Subscribe to our newsletter

Jeśli masz ukończone 16 lat, możesz otrzymywać nasze porady, oferty specjalne oraz informacje o swoich ulubionych produktach.

 • Jesteś zapisana/zapisany na nasz newsletter.
 • Wprowadź swój adres mailowy.
 • Podany adres e-mail nie istnieje
 • Ten adres email jest już używany

AVENE Dermatological Laboratories dba o bezpieczeństwo Twojego adresu e-mail, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby przesyłania Ci wiadomości. Dowiedz się więcej o naszej Polityce prywatności.

Jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy?

Zaróżowione policzki i skrzydełka nosa, wypieki pojawiające się na twarzy po wejściu z zimna do ciepłego pomieszczenia (i odwrotnie), czerwone pajączki na skórze – brzmi znajomo? To najprawdopodobniej rozszerzone i popękane naczynka. Nie musisz godzić się na czerwoną twarz. Jak dbać o skórę naczynkową, by wyrównać jej kolor i zapobiegać trwałym zmianom?

Czym jest skóra naczynkowa?

Skórą naczynkową nazywa się cerę wrażliwą i płytko unaczynioną. Naczynka mają tendencję do rozszerzania się i pękania – samoistnie lub pod wpływem określonych czynników. W efekcie powstają zaczerwienienia, które mogą być tymczasowe i ustępować, ale mogą również przekształcić się z czasem w trwały rumień.

Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?

Naczynka mogą reagować na zmiany temperatury (gwałtowna różnica, np. wejście z mrozu do pomieszczenia ogrzewanego). Za skłonnością do zaczerwienienia mogą stać również jednak czynniki genetyczne.

Taka cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która:

 • uszczelni i wzmocni naczynka
 • pomoże zmniejszyć czerwone plamy na skórze.

Co robić, a czego unikać w pielęgnacji skóry naczynkowej?

Pielęgnacja skóry z wrażliwymi naczynkami

Naczynka pękają i rozszerzają się nie tylko pod wpływem temperatury. Czynnikami, które mogą je podrażniać, są także:

 • alkohol
 • pikantne potrawy (ostre przyprawy)
 • silne emocje (w tym stres).

W pielęgnacji tego typu cery bardzo ważne jest przede wszystkim wzmacnianie jej bariery ochronnej przed utratą wilgoci.

Trzeba również zadbać o to, by preparaty stosowane do codziennej pielęgnacji zawierały składniki działające wzmacniająco i uszczelniająco (rutyna, kasztan, oczar wirginijski, cynk, miłorząb japoński).

Cera naczynkowa powinna być zawsze traktowana tak, jak sucha i wrażliwa. Zalecane są łagodne preparaty myjące (najlepiej w formie żelu lub kremu). Wrażliwa, sucha skóra z tendencją do pękających naczynek także wymaga regularnego złuszczania martwego naskórka.

Należy jednak unikać peelingów chemicznych, a także ziarnistych – pocieranie drobinkami złuszczającymi może ją podrażnić. Najbardziej właściwy będzie łagodny peeling enzymatyczny, który subtelnie rozpuści martwy naskórek.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy pielęgnacji cery naczynkowej?

Wrażliwa skóra z tendencją do zaczerwienienia powinna być także chroniona przed działaniem mrozu, słońca i silnym wiatrem. Każdorazowo przed wyjściem z domu, jeśli na zewnątrz panują niekorzystne warunki, na buzię nakładaj krem ochronny z filtrem.

W pielęgnacji powinnaś również bezwzględnie unikać preparatów zawierających alkohol. Niekorzystne jest również używanie gorącej wody i poddawanie takiej cery działaniu wysokich temperatur.

Niewskazane jest więc korzystanie z sauny i gorących kąpieli, nie powinnaś również stosować kosmetyków o działaniu rozgrzewającym.

Jak trwale pozbyć się zaczerwienienia na skórze, popękanych naczynek?

Domowa pielęgnacja pomoże wzmocnić skórę i zredukować widoczność naczynek. W domowych warunkach nie poradzisz sobie jednak z ich likwidacją. Jeśli chcesz pożegnać problem czerwonych pajączków raz na zawsze, skorzystaj z zabiegu ich laserowego usuwania.

Rumieńce, zaczerwienienie skóry, czerwone plamy i trądzik różowaty: gdy naczynka krwionośne w skórze są osłabione

2 min. czas czytania

Cienka skóra jest szczególnie podatna na zaczerwienienia. Aby uniknąć utrwalenia się tego problemu, należy zdiagnozować go jak najwcześniej.

Szczególnie delikatna skóra może cierpieć z powodu odczucia dyskomfortu termicznego i zaczerwienienia.
Z biegiem czasu zaczerwienienie staje się coraz bardziej uporczywe. Jest coraz bardziej widoczne i może pozostać na stałe… W zależności od stopnia zaczerwienienia mogą pojawić się różne objawy:

 • Tymczasowe zaczerwienienie lub “uderzenia gorąca”.
 • Rozproszone, ale stałe zaczerwienienie skóry. Jego nazwa to rumień i najczęściej znajduje się na policzkach.
 • Małe naczynka, np. trądzik różowaty, pogorszenie rumienia.
 • Czerwone plamy (czasami z wypryskami), które mogą przekształcić się w stan zapalny czyli trądzik różowaty.

Gdy naczynia krwionośne skóry rozszerzają się zbyt szybko, na powierzchni twarzy pojawia się zaczerwienienie: jest to uderzenie gorąca. Naczynia następnie wracają do stanu normalnego.

Ale na dłuższą metę objawy te się pogarszają, a naczynia krwionośne coraz bardziej się rozszerzają i stają się widoczne gołym okiem, a ryzyko zaczerwienienia obecne jest cały czas.

Wzmagać i pogarszać to zaczerwienienie mogą rożne czynniki:
 

 • Czynniki zewnętrzne, jak promienie UV, zanieczyszczenie środowiska, klimat, jedzenie i stres wywołują przyśpieszenie mikrokrążenia w skórze.
 • Czynniki wewnętrzne takie jak silne emocje, spożycie kawy lub mocnych przypraw.
 • Czynniki genetyczne: zaczerwienienie może wystąpić u osób o nasilonej aktywności substancji naczynioaktywnych w skórze, co jest właściwością skóry, która może występować rodzinnie.
 • Starzenie się skóry: od 25 roku życia skóra staje się bardziej wrażliwa na zaczerwienienia.

Zabiegi pielegnacyjne

Neutralizacja zaczerwienienia skóry wrażliwej

Niektóre składniki aktywne odpowiednie dla skóry wrażliwej można znaleźć w dermokosmetykach. Należą do nich:

 • Witamina C, która wzmacnia delikatne ściany naczyń krwionośnych.
 • Witamina B, która wzmacnia skórę, by chronić ją przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi i zmianami pogodowymi.

W celu zwalczania zaczerwienienia trzeba oczywiście odpowiednio zmienić także rutynową pielęgnację skóry:

 • Stosujemy preparaty do demakijażu, których nie trzeba spłukiwać i unikamy oczyszczania twarzy wodą.
 • Należy codziennie stosować nawilżające preparaty przeciwdziałające zaczerwienieniu.
 • Należy załagodzić podrażnienie skóry za pomocą wody termalnej w sprayu.

Dermatolodzy mogą również zalecieć miejscowe stosowanie antybiotyku (kremy, emulsje, itp.) lub doustnych antybiotyków, a nawet zalecić terapię laserem w przypadku utrzymującego się zaczerwienienia. Wreszcie zalecane jest stosowanie codziennie pewnych środków ostrożności:

 • Uważaj na swoją dietę i ogranicz spożycie alkoholu, pikantnego jedzenia, kawy, itp…
 • Chroń skórę przed zmianami pogody, unikając nagłych zmian otoczenia z bardzo gorącego na zimne i odwrotnie oraz stosując produkty do pielęgnacji skóry, które zawierają filtry słoneczne.

W każdym przypadku zaleca się konsultację z dermatologiem, kiedy tylko pojawi się zaczerwienienie.

Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy? Zobacz nasze sprawdzone sposoby!

Utrzymujące się na twarzy zaczerwienienie, rozszerzone i skłonne do pękania naczynka na twarzy, to charakterystyczne cechy skóry naczynkowej. Jest to rodzaj skóry, który wymaga od nas specjalnej pielęgnacji, by w przyszłości dolegliwość ta nie przekształciła się w trądzik różowaty. Podpowiadamy zatem, jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy!

Pękanie naczyń krwionośnych – dlaczego naczynka pękają?

Skłonność do rumienia i pajączków na twarzy to przede wszystkim problem osób, które posiadają cienką, delikatną i suchą skórę.

Skóra posiada wtedy zazwyczaj blady lub lekko różowy odcień, a przez nią wyraźnie prześwitują słabe i mało elastyczne naczynka krwionośne.

Naczynka te przebiegają blisko powierzchni skóry i z łatwością pękają pod wpływem działania różnorodnych czynników zewnętrznych:

 • mrozu,
 • wiatru,
 • słońca,
 • ciepła,
 • gwałtownych zmian temperatur,
 • stresu i silnych emocji,
 • wysiłku fizycznego,
 • wizyty w saunie lub solarium,
 • spożycia alkoholu, mocnej kawy, ostrych przypraw,

Na wszystkie powyższe bodźce skóra reaguje długo utrzymującym się zaczerwienieniem oraz pieczeniem.

Na początku zmiany te mogą utrzymywać się na skórze jedynie przez kilka minut, jednak z z czasem mogą przekształcić się w rumień stały, skąd droga do pękania naczynek jest bardzo krótka.

Z pękniętym naczynkiem możemy mieć do czynienia, gdy chwilowe zaczerwienienie utrwali się, a ściany naczyń nie wytrzymają zbyt dużego ciśnienia i zaczną pękać.

Popękane naczynia i trądzik różowaty – chroń przed tym swoją skórę

Przy skórze naczynkowej bardzo duże znaczenie ma właściwy sposób codziennej pielęgnacji twarzy.

Warto podkreślić, że niewłaściwa pielęgnacja skóry ze skłonnością do rumienia, zaczerwienień i rozszerzonych naczynek może skutkować pojawieniem się trudnego w leczeniu trądziku różowatego – najczęściej pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy i ochronić skórę przed niekorzystnym działaniem mrozu, słońca czy gwałtownych zmian temperatur? Przede wszystkim stosując łagodne i wzmacniające naczynia krwionośne dermokosmetyki.

Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy? Pielęgnacja krok po kroku

 • Przy skórze skłonnej do pajączków na twarzy zdecydowanie należy zrezygnować ze stosowania wysuszającego i drażniącego mydła na rzecz łagodnego i nawilżającego kosmetyku oczyszczającego np. Vichy Normaderm Płyn Micelarny 3w1.
 • W tym przypadku nie należy stosować peelingów, szczególnie tych mechanicznie ścierających skórę – mogą one zwiększać skłonności kruchych naczynek do pękania.
 • Do codziennej pielęgnacji najlepiej stosować krem łagodzący zaczerwienienia z dodatkiem substancji, które wzmocnią ściany naczyń krwionośnych.
 • Ten rodzaj skóry trzeba wyjątkowo chronić przed mrozem oraz nagłymi zmianami temperatur, dlatego nie zapominajmy również o stosowaniu odpowiedniego kremu ochronnego na zimę.
 • Przez cały rok należy stosować kremy na dzień z wysokimi filtrami UVA i UVB, gdyż słońce ma bardzo niekorzystny wpływ na skórę naczynkową.
 • W tym przypadku należy też unikać wszelkich czynników, które mogą pogłębiać problem zaczerwienień i rozszerzonych naczyń na twarzy – gorących kąpieli, mocnej kawy, ostrych przypraw, alkoholu, gorących potraw, przebywania w saunie, solarium oraz opalania się na słońcu.
 • Zaczerwienienia na twarzy warto przykrywać pod makijażem przy pomocy zielonego korektora (zielony odcień doskonale neutralizuje zaczerwienienia), jak również kremu CC o skutecznych właściwościach korygujących niedoskonałości.

Poza codzienną pielęgnacją skóry warto również zadbać o przyjmowanie odpowiedniej suplementacji, szczególnie z dodatkiem witamin C, PP czy B2, które pomogą wzmocnić osłabione ściany naczyń krwionośnych.

Zespół Vichy

piątek 21 kwietnia 2017

Tag:

 • #Porady ekspertów
 • #Skóra wrażliwa

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*