Wodniak jądra – przyczyny, objawy, leczenie

Wodniak jądra – przyczyny, objawy, leczenie

Wodniak jądra to rodzaj torbieli w przypadku której dochodzi do nagromadzenia się płynu między poszczególnymi warstwami tkanki łącznej jądra. Najczęściej jest to schorzenie wrodzone, które diagnozuje się u noworodków i małych dzieci, jednak wodniak jądra może się także zrobić u dorosłego mężczyzny. Wodniaka jądra należy leczyć, ponieważ może powodować niepłodność.

Największym problemem w leczeniu wodniaka jądra jest to, że nie daje on praktycznie żadnych dolegliwości bólowych, chyba że jest już tak duży, że zaczyna choremu utrudniać chodzenie, albo jest pochodną ostrych stanów zapalnych lub nowotworu.

Dlatego też tak ważne jest systematyczne samobadanie się. Wodniaka da się zauważyć ponieważ objawia się on między innymi zwiększeniem objętości moszny – po jednej stronie.

Jądro jest nieco powiększone i da się na nim wyczuć miękki, przesuwalny pod skórą guzek.

Umów się na wizytę do urologa już teraz!

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa

Jeżeli wodniak jądra nie jest wrodzony, to w przypadku dorosłych mężczyzn jego powstanie może być związane z różnego rodzaju urazami w obrębie jąder, operacjami żylaków powrózka nasiennego lub przepukliny pachwinowej, nowotworami oraz stanami zapalnymi jądra lub najądrza.

Diagnoza i leczenie wodniaka jądra

Poza badaniem palpacyjnym, które standardowo przeprowadza się przy badaniu moszny i diagnozowaniu wodniaka jądra, konieczne jest wykonanie badania USG jąder. Bardzo ważne jest by z podejrzeniem schorzenia w obrębie jąder udać się do dobrego urologa. Dlaczego? Ponieważ konkretne męskie schorzenia różnią się detalami. 

Wodniak jądra – przyczyny, objawy, leczenie

Wodniaka jądra można pomylić z innymi chorobami jak ostre zapalenie jądra, nowotwór jądra, przepuklina pachwinowa, czy też przepuklina mosznowa. U noworodków wodniaka poddaje się obserwacji, która trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jeżeli wodniak nie wchłonie się samoistnie do 2 roku życia przeprowadza się operację jego usunięcia.

Z kolei wtórnego wodniaka jąder, który dotyczy dorosłych mężczyzn leczy się albo poprzez nakłucie moszny i odprowadzenie płynu albo poprzez wycięcie osłonki pochwowej jądra.

Jeżeli czujesz, że Twoja moszna wygląda inaczej niż powinna, zamiast się niepotrzebnie stresować umów się na wizytę do dobrego urologa, którego doświadczenie i wiedza rozwieją wszelkie Twoje wątpliwość.

Problem dotyczy Ciebie?

Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.

Wodniak jądra – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Niedziela, 30 maja (16:06) Udostępnij

Wodniak jądra to specyficzny rodzaj torbieli, która występuje u pacjentów w każdym wieku. W przypadku dzieci mamy do czynienia z wrodzonym charakterem choroby, u dorosłych – nabytym. Głównym objawem wodniaka jest powiększenie moszny.

Najczęściej występuje ono po jednej stronie – zwykle prawej. Poza opisywanym powiększeniem zazwyczaj nie występują inne objawy. Na szczęście wodniaka bardzo łatwo rozpoznać. Powiększenie jest charakterystyczne i widoczne. Zobaczcie, czym jest wodniak jądra i kiedy należy zgłosić się do urologa.

Zdjęcie Wodniak jądra – przyczyny, objawy, leczenie Objawy wodniaka na szczęście trudno przeoczyć /123RF/PICSEL

Wodniak jądra nazywany jest inaczej hydrocelem. To torbiel, która pojawia się zarówno u dzieci – wodniak wrodzony, jak i u mężczyzn – wodniak nabyty. Z powodu wodniaka nie zamyka się wyrostek pochwowy. To z kolei skutkuje nadmiernym gromadzeniem się płynu w osłonkach jądra.

Wodniak zazwyczaj dotyczy jednego jądra – głównie prawego, jednak w rzadkich przypadkach pojawić się może także w obu jądrach. U dzieci schorzenie zwykle nie stanowi żadnego zagrożenia. Czujność powinni zachować jednak dorośli mężczyźni.

W ich przypadku wodniak może być bowiem jednym z objawów rozwijającego się nowotworu.

U dzieci schorzenie ma charakter wrodzony i wynika zwykle z organogenezy. To proces rozwoju narządów w trakcie rozwoju zarodkowego i larwalnego. U dorosłych wodniak ma charakter nabyty. Przyczyny wodniaka u dorosłych to głównie:

 •    zapalenie jądra,
 •    zapalenie najądrza,
 •    urazy jądra,
 •    operacja żylaków powrózka nasiennego,
 •    operacja przepukliny pachwinowej,
 •    rozwijający się nowotwór jądra.

Tak jak zostało już wspomniane – wodniak rozwija się głównie jednostronnie, przede wszystkim z prawej strony. Głównym objawem schorzenia jest powiększenie moszny. Co ważne, warto obserwować swoje ciało o różnych porach.

W przypadku wodniaka powiększenie jest zwykle znacznie bardziej widoczne wieczorem niż rano. Poza zwiększeniem moszny, niewielki wodniak zazwyczaj nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Te pojawiają się zwykle dopiero w  przypadkach znacznego nagromadzenia się płynu.

U takich pacjentów pojawić się może ból, a nawet problemy z poruszaniem się.

Charakterystyczne objawy wodniaka sprawiają, że chorobę łatwo rozpoznać. W przypadku zaobserwowania u siebie opisywanych zmian należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Nieleczony wodniak doprowadzić może nawet do niepłodności. Warto również pamiętać o tym, że wodniak może być jednym z objawów rozwijającego się w jądrze nowotworu.

W tym wypadku kluczowa jest szybka diagnostyka, która znacząco zwiększa szanse na szybki powrót do zdrowia.

Wodniak jest stosunkowo łatwy w diagnostyce. Chorobę można rozpoznać już na podstawie badania palpacyjnego oraz diafanoskopii – szybkiego prześwietlenia jądra. Co ciekawe, w przypadku wodniaka mamy do czynienia ze światłem, które przenika przez zmianę na wylot. To właśnie odróżnia wodniaka od guza. Poza diafanoskopią w diagnostyce wodniaka stosuje się także USG.

Wodniaka u dorosłych leczy się operacyjnie. Zabieg można przeprowadzić na dwojaki sposób. Możliwe jest wycięcie wodniaka – to znacznie skuteczniejsza metoda leczenia lub nakłucie wodnika i usunięcie z niego nadmiaru płynu.

Drugą metodę stosuje się dość rzadko – głównie u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do usuwania torbieli. Odprowadzanie samego płynu jest mało skuteczne i zwykle skutkuje szybkim nawrotem choroby. Wodniak u dzieci w większości przypadków mija samoistnie.

Operacje u chłopców polecane są dopiero wtedy, gdy zmiana nie cofnie się do 2.-3. roku życia.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zapalenia Oskrzeli?

Zabieg wycięcia wodniaka jest bezpieczny. Bardzo rzadko dochodzi do jakichkolwiek powikłań. Ważne jest jednak to, aby chory po operacji zastosował się do wytycznych lekarza. Konieczne jest noszenie dopasowanej bielizny i unikanie aktywności fizycznej. Przez pierwsze siedem dni po operacji występować może opuchlizna i ból w okolicy jąder.

Wodniak jądra – przyczyny choroby i sposoby leczenia

Wodniak jądra – przyczyny, objawy, leczenie

Wodniak jądra (łac. hydrocele testis) to określenie opisujące nieprawidłowe, nadmierne nagromadzanie się płynu w osłonce własnej jądra. Przypadłość tę stwierdzamy zarówno u osób dorosłych, dzieci jak i noworodków.

Nieleczona choroba może prowadzić do bardzo dużego dyskomfortu oraz znacznych dolegliwości bólowych. Dodatkowo wodniak jądra może przekształcić się w stany zapalne, a nawet zmiany nowotworowe. Skuteczne leczenie tej choroby przeprowadzamy na naszym Oddziale Urologii W Skoczowie.  Co jest przyczyną choroby, jak się objawia i dlaczego wymaga terapii, przybliżymy w dzisiejszym artykule.

Aż do kilkuset mililitrów przezroczystego płynu o bursztynowej barwie może gromadzić się w okolicy jądra.

Taki patologiczny stan nazywamy właśnie wodniakiem jądra, który powodowany może być przez wiele czynników.

Objętość płynu waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 ml, największe wodniaki mogą prowadzić do bardzo wysokiego ciśnienia w mosznie, wskutek czego może do niedokrwienia jądra.

U pacjentów z wodniakiem jądra można stwierdzić zmniejszenie liczby plemników oraz odsetka plemników o prawidłowo ruchowych. Oprócz wyraźnych wskazań zdrowotnych należy wziąć pod uwagę kwestie komfortu życia codziennego, spore zmiany są widoczne i znacząco mogą utrudnić chodzenie.

Przyczyny – wodniak wrodzony i nabyty

Wodniak jądra w męskich narządach może występować już przy urodzeniu lub pojawić się w życiu dorosłym. Za jedną z głównych przyczyn przypadków nabytych uznaje się niezamknięcie się wyrostka pochwowego otrzewnej, przez który płyn z jamy brzusznej spływa do osłonek jądra.

Częstym czynnikiem nabytej choroby jest uraz moszny i gromadzenie się płynu zapalnego między osłonkami jądra. Wrodzone schorzenie dotyczy nawet do 6 procent nowo narodzonych chłopców. U niemowlaków zaleca się unoszenie moszny dziecka ku górze poprzez odpowiednie zakładanie pieluszki. U osób dorosłych w badaniu stwierdza się znaczne powiększenie moszny.

Potwierdzenie schorzenia stawiane jest na podstawie badania USG moszny. Leczenie wodniaka jądra jest operacyjne.

Cennik usług medycznych:

Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna
Cena
nakłucie wodniaka jądra 500 PLN
wodniak 2 000 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty

Wodniak jądra – przyczyny, objawy i leczenie wodniaka jąder

Wodniaki jąder to dolegliwość polegająca na tym, że w osłonce jądra zbiera się surowicza treść, co skutkuje widocznym powiększeniem moszny. Jest to zatem swego rodzaju torbiel wypełniona bursztynowym płynem.

Wodniak jądra sprawia, że tak zwany wyrostek pochwowy nie jest zamknięty. Zamknięcie powinno nastąpić jeszcze w czasie rozwoju płodu, ale nie zawsze się tak dzieje. Wówczas gromadzi się w nim wspomniany płyn otrzewny, z czasem przekształcający się w wodniaka jądra.

Wodniak jądra to w zdecydowanej większości przypadków przypadłość niemowląt, jednak czasami występuje także wodniak jądra u dorosłych mężczyzn. Wodniaki jąder mają charakter wrodzony lub nabyty.

Wodniaki jąder – możliwe przyczyny

Jak już wspomniano, wodniak jądra może mieć charakter wrodzony i powstaje w trakcie organogenezy, czyli rozwoju narządów. Przyczyny wystąpienia wodniaka jądra o charakterze nabytym mogą być następujące:

 • zapalenie jądra lub najądrza,
 • uraz jądra,
 • nowotwór jądra,
 • jako skutek operacji, takich jak między innymi operacja przepukliny pachwinowej.

Jak widać, wodniak jądra może rozwinąć się niezależnie od naszego trybu życia, higieny czy nawyków żywieniowych.

Wodniak jądra – objawy

Najbardziej odczuwalnym i zauważalnym objawem jest powiększenie moszny na skutek zbierania się płynu otrzewnego – jednostronne powiększenie, częściej po prawej niż po lewej stronie. Co więcej, objaw ten nasila się w godzinach wieczornych, kiedy powiększony worek mosznowy jest jeszcze wyraźniej widoczny.

Wodniak jądra może dawać również objawy w postaci wyczuwalnego pod palcami i przemieszczającego się na skutek ucisku, miękkiego i owalnego guzka. Jeśli nie mamy do czynienia ze stanem zapalnym lub nowotworem jądra, takie badanie palpacyjne nie powinno sprawiać bólu czy dyskomfortu.

Objawy wodniaka jądra to nie tylko powiększenie jego rozmiaru, lecz także napięcie i zaczerwienienie jego powierzchni. Oddawaniu moczu nie towarzyszy ból czy dyskomfort.

To objaw, który pozwala wykluczyć inne choroby penisa lub jądra, gdyż symptom ten jest bardzo powszechny przy wielu dolegliwościach.

Ogólnie jakikolwiek ból pojawia się rzadko, ale z racji powiększonego jądra można odczuwać dyskomfort podczas chodzenia.

Jeśli zaobserwujemy u siebie powyższe, niepokojące objawy wodniaka jądra, koniecznie musimy udać się do lekarza. Po badaniu palpacyjnym specjalista wykona USG jąder, które pozwoli na wstępne określenie przyczyny powstania torbieli.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Odwodnienia U Osoby Starszej?

Prześwietlenie moszny z kolei pozwala na zdiagnozowanie, czy w worku mosznowym znajduje się płyn. Warto w tym miejscu podkreślić, że nieleczony wodniak jądra może skutkować bezpłodnością, dlatego tak ważna jest wczesna wizyta u lekarza.

Czy konieczna jest operacja wodniaka jądra – wodniak jądra i jego leczenie

Niestety, konieczna jest operacja wodniaka jądra i to do niej sprowadza się leczenie. Zabieg polega na nacięciu torbieli i wycięciu jej ściany lub jej wywinięciu. Istnieje jednak sytuacja, w której operacja wodniaka jądra może okazać się zbędna. Mowa o wrodzonym wodniaku jądra u niemowlaka, który zaleca się obserwować, gdyż może się on wchłonąć w czasie kilku miesięcy.

Jeśli chodzi o leczenie wodniaka jądra innymi sposobami niż operacyjne, możliwe jest jeszcze nakłucie wodniaka w celu usunięcia z niego płynu. Niestety, nie jest to metoda skuteczna i zwykle choroba szybko nawraca. Preferowaną metodą leczenia ze względu na dużą efektywność jest zatem operacja wodniaka jądra.

Wodniak jądra to przypadłość, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, więc jeśli tylko pojawią się objawy, należy niezwłocznie udać się albo do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do specjalisty, jeśli mamy wątpliwości co do interpretacji objawów, albo od razu do lekarza specjalisty. Nieleczony wodniak jądra to ryzyko wystąpienia powikłań, z których najpoważniejsza jest bezpłodność.

Krzysztof Marski

Wejdź na FORUM! ❯

Wodniak jądra Warszawa , punkcja wodniaka jądra, przekłuwanie wodniaka, usuwanie wodniaka

Diagnostyka wodniaka jądra jest prosta. Najpierw urolog zbiera wywiad, bada palpacyjnie, następnie pacjent jest skierowany na USG moszny. Badanie to pozwala na ostateczne rozpoznanie wodniaka jądra oraz wykluczenie innych schorzeń, szczególnie guza jądra. Po tym ostateczne urolog kwalifikuje do leczenia.

Wodniaka jądra leczy się na dwa sposoby – nakłucie wodniaka i odprowadzenie płynu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą obrazu USG. Jego wykonanie nie wymaga pobytu w szpitalu i może być przeprowadzony u pacjentów u których nie można zastosować leczenia operacyjnego ( wiek, dodatkowe obciążenia)

– leczenie operacyjne polega na otwarciu moszny, nacięciu wodniaka usunięciu fragmentu osłonki jądra i jej wywinięciu.

Wodniak jądra

W naszym Centrum Medycznym leczymy i operujemy wodniaka jądra. Czym jest wodniak jądra i jak się go leczy? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Wodniak jądra może dotyczyć zarówno chłopców (wtedy jest to wodniak wrodzony) jak i dorosłych mężczyzn (mówimy o wodniaku nabytym). Jednym z jego głównych objawów jest powiększenie worka mosznowego.

Jakie są przyczyny, objawy i jak się leczy wodniaka jądra?

Czym jest wodniak jądra?

Wodniak jądra to nadmierne nagromadzenie się surowiczego płynu w obrębie osłonki własnej jądra. Schorzenie rzadko występuje obustronnie, bardzo często wodniak jądra pojawia się po prawej stronie. Nie daje on objawów bólowych, dlatego zwykle jest wykrywany przez przypadek lub kiedy moszna jest zbyt nabrzmiała.

U niemowląt wodniak jądra jest chorobą wrodzoną, powstałą w wyniku braku wchłanialności płynu otaczającego jądra (gdy zstępują one do moszny). Druga przyczyną może być niezamknięty wyrostek pochwy, który jest częścią otrzewnej. To właśnie przez ów wyrostek płyny z jamy brzusznej przemieszczają się do worka mosznowego.

Nabyty wodniak może być skutkiem urazu, stanu zapalnego lub powikłaniem po operacyjnym leczeniu żylaków powrózka nasiennego.

Jakie są przyczyny wodniaka jądra?

Jak już wspomniano, wrodzony wodniak jądra może być spowodowany nieprawidłowością anatomiczną. Z kolei wodniak nabyty może mieć różne przyczyny. Najczęściej pojawia się z powodu:

 • zapalenia najądrza
 • zapalenia jądra
 • urazu jądra
 • nowotworu jądra
 • operacji żylaków powrózka nasiennego
 • operacji przepukliny pachwinowej

Wodniak jądra – objawy

Wodniak jądra przeważnie daje objawy jednostronnego powiększenia moszny. Najczęściej powiększenie obejmuje prawą stronę. Wieczorem worek mosznowy może się wydawać większy niż rano. Jądro jest powiększone, a na jego powierzchni można wyczuć owalny, miękki i przesuwalny guzek.

Zazwyczaj manualne badanie wodniaka jest bezbolesne, chyba, że powstał on w wyniku stanu zapalnego lub nowotworu jądra. U dorosłych mężczyzn z wodniakiem jądra, ilość płynu w mosznie gwałtownie się zwiększa. Bywają też sytuacje takie, że pacjent na skutek wodniaka jądra ma utrudnione poruszanie się.

Schorzenie nie powoduje problemów z oddawaniem moczu, może się jednak przyczynić do niepłodności (brakuje syntezy nowych plemników, zanikające jądro).

Jak wygląda diagnostyka wodniaka?

Cechą wodniaka jest powiększenie moszny. Każdy mężczyzna, który zaobserwował u siebie te objawy powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Podstawą diagnostyki wodniaka jądra jest badanie palpacyjne (badanie za pomocą dotyku) i diafanoskopia polegająca na prześwietleniu moszny światłem pochodzącym z latarki. Jeśli prześwieca ono przez mosznę oznacza to, że znajduje się w niej płyn.

Kiedy natomiast światło nie przebija się przez mosznę, najprawdopodobniej znajduje się w niej zbita masa. Ostatecznie potwierdzającym badaniem, które wykorzystuje się do diagnostyki wodniaka jest ultrasonografia.

Ważne jest też to, by wodniaka różnicować z przepukliną mosznową, nowotworem jądra czy zapaleniem najądrza.

Jak wygląda usuwanie, właściwie leczenie wodniaka jądra?

Wodniaka jądra leczy się za pomocą zabiegu chirurgicznego. Warto wiedzieć, że u małych chłopców operację wykonuje się nie wcześniej jak po ukończeniu drugiego roku życia.

Leia também:  Jak Długo Trwa Leczenie Zapalenia Trąbki Słuchowej?

Bardzo często do tego czasu wodniak wrodzony sam zanika – przez wchłonięcie się płynu otaczającego jądra lub zamknięcie wyrostka pochwowego. Jeśli jednak zapadnie decyzja o wykonaniu zabiegu – nie ma się czego obawiać, to nie jest skomplikowana operacja.

Zabieg może być przeprowadzony metodą Winkelmanna lub Bergmanna. Celem obu metod jest usunięcie płynu z worka moszny. Pierwsza metoda polega na wywinięciu na zewnątrz osłonek  jąder i zszyciu ich ze sobą. Druga metoda natomiast polega na wycięciu nadmiaru osłonek.

Metoda Bergmanna jest stosowana kiedy lekarz podejrzewa, że wodniak jąder może powrócić lub gdy jego rozmiary są naprawdę duże. Bardzo często przeprowadzana jest także punkcja wodniaka.

Po operacji pacjent musi pozostać w szpitalu do momentu usunięcia drenu, który pomaga w oczyszczeniu moszny. Zabieg trwa do około godziny.

Zalecenia po zabiegu usunięcia wodniaka jądra

W ciągu kilku tygodni po zabiegu pacjentom zaleca się oszczędny tryb życia. Może bowiem wystąpić opuchlizna i bolesność moszny. Należy unikać wysiłku fizycznego i nie nosić zbyt opiętej bielizny.  Dzięki temu obrzęk może się szybciej wchłonąć. Wizyta kontrolna powinna odbyć się po 7 dniach od momentu operacji. Lekarz stwierdzi wtedy jak goi się rana i wyznaczy termin wizyty.

Leczenie wodniaka jądra –  przeciwwskazania i powikłania

Powikłania po operacji wodniaka jądra zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęstszym powikłaniem jest krwawienie z rany pooperacyjnej. Czasami wymaga ono ponownego zabiegu. Poza tym może dojść do zakażenia rany, krwiaka moszny lub nawrotu wodniaka. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest zaburzenie krzepnięcia krwi i ropna choroba skóry moszny.

Operacji usunięcia wodniaka jądra dokona dla Ciebie zespół wykwalifikowanych chirurgów, dlatego nie musisz obawiać się o przebieg zabiegu i jego powikłania. Posiadamy specjalistów, którzy do wykonywanych zabiegów i badań podchodzą w sposób profesjonalny i wykazują wiele zrozumienia.

Wodniak jądra – objawy i sposoby leczenia

Wodniak jądra to inaczej nadmierne gromadzenie się płynu otrzewnowego w męskim narządzie. Zazwyczaj występuje jednostronnie, czasem jednak dotyczy obu stron.

Objawy wodniaka jądra to powiększona moszna i obecność w niej płynu o galaretowatej konsystencji. Przypadłość nie powoduje bólu czy zaczerwienienia skóry. Nie przeszkadza również przy oddawaniu moczu.

Wodniak może się jednak rozrastać i tym sposobem zacząć naciskać na jądro, co powoduje duży dyskomfort i utrudnia codzienne czynności.

Wodniak jądra – przyczyny

Największy procent przypadków wodniaka jądra występuje u noworodków. Jest obecny tuż po porodzie lub pojawia się kilka dni po nim.

Podczas prawidłowego rozwoju męskiego płodu, gdy jądra zstępują do worka mosznowego – wyrostek pochwowy, czyli część otrzewnej – powinien zarosnąć.

Gdy tak się nie stanie, zaczyna dochodzić do gromadzenia się w nim płynu otrzewnowego i rozwoju torbieli, inaczej zwanej wodniakiem jądra. Czasem jednak przypadłość ta dotyka też starsze dzieci i dorosłych. Przyczyny mogą być różne.

Wodniak jądra występuje niekiedy jako następstwo operacji przepukliny pachwinowej lub usuwania żylaków powrózka nasiennego. Innymi przyczynami tej dolegliwości mogą być zapalenie jąder lub najądrzy, urazy mechaniczne i choroby przenoszone drogą płciową.

Ta choroba narządów męskich, o ile torbiel nie uciska na jądro, nie powoduje bólu. Może jednak prowadzić do zaburzeń płodności.

Obecność płynu otrzewnowego utrudnia bowiem odpowiednią regulację temperatury w mosznie, co w konsekwencji obniża żywotność plemników.

Nieleczony wodniak może też po latach doprowadzić do zmniejszenia rozmiaru jądra.

Wodniak jądra – leczenie

W przypadku wodniaka wrodzonego zwykle nie podejmuje się leczenia, gdyż przeważnie ustępuje on samoistnie. Noworodek jest więc tylko pod regularną obserwacją lekarza.

Jednak jeśli dolegliwość utrzymuje się, powoduje ból, dyskomfort lub pojawia się w późniejszym wieku, to pacjent kierowany jest na operację. Zabieg nie jest skomplikowany. Polega na usunięciu nadmiaru płynu oraz wywinięciu na zewnątrz osłonek jądra.

U dzieci przeprowadza się to z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, a u dorosłych miejscowego.

Przez kilka tygodni po zabiegu pacjent powinien prowadzić spokojny tryb życia nie przemęczać się, unikać wysiłku fizycznego i nosić luźną bieliznę, by przyspieszyć wchłanianie obrzęku.

W tym czasie niezbędne są wizyty kontrolne u lekarza, który oceni, czy rana dobrze się goi. Do powikłań po zabiegu usunięcia wodniaka jądra dochodzi niezwykle rzadko, dlatego też nie należy się ich obawiać.

Trafna diagnoza wodniaka jądra

Opisane powyżej objawy nie muszą jednoznacznie wskazywać na wodniaka jądra. Nieraz występują one również w przypadku innych chorób, takich jak: przepuklina pachwinowa, zapalenie lub torbiel najądrza, skręt lub ostre zapalenie jądra, a nawet rak.

Dlatego też w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości w wyglądzie moszny, należy niezwłocznie udać się do lekarza urologa. Przeprowadzi on wówczas tzw. badanie palpacyjne, czyli za pomocą dotyku.

Specjalista wykona też prześwietlenie moszny światłem latarki i badanie USG.

Wczesna i trafna diagnostyka są niezwykle istotne, gdyż o ile wodniak jądra nie należy do groźnych chorób narządów męskich, o tyle nowotwór już tak.

Niestety, mężczyźnie mają tendencję do odkładania wizyty u specjalisty do ostatniego momentu, gdy dolegliwości stają się bardzo bolesne i powodują duży dyskomfort. Nie jest to jednak prawidłowe podejście.

Zdrowie jest najważniejsze, więc należy o nie dbać.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*