Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Każdy ćwiczący przynajmniej raz słyszał o problemie, który potocznie nazywa się wodą w kolanie. Mimo że najczęściej postrzega się tę patologię jako dysfunkcję występującą wśród piłkarzy, to tak naprawdę może ona dotyczyć każdego ćwiczącego. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat wody w kolanie, a także sposób, w jaki należy sobie z nią radzić.

SPIS TREŚCI:1. Czym jest woda w kolanie?2. Objawy3. Diagnostyka i leczenie

Indywidualne plany dietetyczne i treningowe

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

-23 kg

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

-23 kg

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

-7 kg

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

-25 kg

-7 kg

+13 kg

-15 kg

-23 kg

-6 kg

-18 kg

-11 kg

już od 39,99 zł za miesiąc

1. Czym jest woda w kolanie?Patologia określana potocznie jako woda w kolanie jest najczęstszym efektem problemów wynikających z nadmiernego przeciążenia tej części narządu ruchu.

Staw kolanowy, podobnie jak pozostałe połączenia w obrębie naszego ciała, składa się z torebki stawowej wypełnionej płynem odpowiedzialnym za zmniejszenie tarcia pomiędzy przemieszczającymi się powierzchniami stawowymi. Naruszenie struktury stawu powoduje podrażnienie błony maziowej, która zaczyna produkować ciecz w nadmiarze.

To natomiast skutkuje jej wydostaniem się do wnętrza stawu, a koniec końców, do rozwoju silnego stanu zapalnego i wysięku prowadzącego do znacznego upośledzenia funkcjonalności całej kończyny.

Oprócz nadmiernego przeciążenia stawów kolanowych istnieją inne przyczyny prowadzące do rozwoju tej przypadłości. Woda w kolanie stanowi bardzo częste następstwo urazów sportowych, o które najłatwiej w trakcie jazdy na nartach i rowerze, treningów piłkarskich czy rozgrywek tenisa.

Również kontuzje prowadzące do uszkodzenia łąkotek i więzadeł stanowią częsty powód wylewania się mazi stawowej do jej wnętrza. Woda w obrębie stawu kolanowego to także objaw współtowarzyszący niektórym innym chorobom. Mowa tu najczęściej o dnie moczanowej, torbielach oraz chorobach zapalnych kości i stawów. Co więcej, warto wspomnieć,

że u osób stroniących od aktywności fizycznej występuje zwiększone ryzyko rozwoju tego problemu. Tutaj należy dodać, że wśród osób otyłych i borykających się z nadmierną masą ciała zwiększona kompresja na stawy kolanowe bardzo często skutkuje wydostaniem poza miejsce jej działania.

Sklep fabryka siły
Najczęściej kupowane

-20%

Rocket Nutrition 100% Rocket Whey – 2250g

-12%

Olimp Gold Omega-3 Sport Edition – 120kaps.

-39%

Rocket Nutrition Rocket BCAA – 400g

-18%

Olimp Whey Protein Complex 100% – 700g

-25%

Rocket Nutrition Rocket Creatine – 400g

2. ObjawyWoda w kolanie powstaje na drodze mechanizmu urazowego, w związku z czym objawy jej obecności będą bardzo podobne do symptomów większości kontuzji.

Główną oznaką jest oczywiście wydostanie się do wnętrza stawu mazi stawowej skutkującej rozwojem wysięku.

Wysięk ten z czasem zaczyna przeradzać się w obrzęk o znacznych rozmiarach, który powoduje zniekształcenie nie tylko obrysu stawu, lecz także zaburzenie jego funkcjonalności.

Dodatkowymi oznakami jest tkliwość i znaczny wzrost temperatury w miejscu objętym problemem chorobowym. Gromadząca się woda wraz z współtowarzyszącym stanem zapalnym skutkuje rozwojem silnych dolegliwości bólowych. Wielkość bólu jest zazwyczaj na tyle duża,

 • że w większości przypadków powoduje ograniczenie ruchomości stawowej.
 • Wspomniane ograniczenie zakresu ruchu może powodować kolejne następstwa. Upośledzenie poruszania się skutkuje nie tylko rozwojem patologicznych wzorców ruchowych, które po utrwaleniu poprzez brak leczenia kontuzji mogą powodować zaburzenie całego chodu, ale
 • i pojawienie się sztywności stawowej. Niejednokrotnie osoby cierpiące
 • na problem wody w kolanie skarżą się na obecność dużej liczby siniaków, które są zwykle pozostałością po przebytym urazie mechanicznym.

3. Diagnostyka i leczenieObraz kliniczny pacjenta borykającego się z problemem wody w kolanie zwykle pozwala potwierdzić obecność tej patologii.

Tkliwość stawowa i zaburzenia struktury w obrębie stawu kolanowego już podczas badania palpacyjnego umożliwiają określenie występowania nadmiaru płynu stawowego w jamie stawowej.

W celu dokładniejszego zbadania problemu warto wykonać USG lub RTG, aby doprecyzować diagnozę i wykazać,

co jest dokładną przyczyną wydostania się mazi stawowej do wnętrza kolana. Stałym punktem w procesie badania jest punkcja, polegająca

na pobraniu próbki płynu surowiczego znajdującego się w patologicznym połączeniu. Na jego podstawie można dokonać dalszej analizy stanu chorego i stwierdzić, czy woda w kolanie nie jest następstwem dny moczanowej bądź innych chorób, o których wcześniej wspomnieliśmy.

Leczenie wody w kolanie opiera się w dużej mierze na terapii przyczyny problemu. W przypadku poważniejszych urazów (np.

z uszkodzeniem więzadeł) pacjent jest zmuszony rozpocząć rehabilitację w celu złagodzenia stanu zapalnego i odzyskania pełnej ruchomości stawowej.

W momencie gdy źródłem patologii jest infekcja o podłożu chorobowym, lekarz powinien zastosować odpowiednią farmakoterapię, którą należy ukierunkować

na zniszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jeżeli chodzi natomiast o zniwelowanie samego obrzęku i samodzielną poprawę swojego stanu w przeciągu pierwszych dni rozwoju patologii, terapia wygląda w następujący sposób. Staw kolanowy objęty procesem chorobowym należy odciążyć i umieścić powyżej biodra. Elewacja pozwoli

na odpłynięcie nadmiernej ilości płynów ustrojowych, co zapobiegnie rozwojowi obrzęku. Kolejnym punktem jest niezbyt mocny kompres, który zapobiegnie dalszej progresji opuchlizny. Całość warto wspomóc okładami z arniki bądź octu, które również sprzyjają zmniejszeniu wysięku.

Nie sposób też zapomnieć o lodzie, który w czasie ostrej fazy choroby ma zbawienne działanie.

Oprócz zwężenia naczyń krwionośnych, co stanowi następny sposób na ograniczenie wzrostu obrzęku, zimno pozwoli na skuteczne złagodzenie dolegliwości bólowych i zapobiegnie pojawieniu się stanu zapalnego.

2019-07-03

Jak pozbyć się wody w kolanie?

Woda w kolanie to dość powszechna dolegliwość, która może pojawić się na skutek urazu, przeciążenia, kontuzji lub innych problemów ze stawem kolanowym. Błona maziowa zaczyna wytwarzać duże ilości płynu, aby ochronić uszkodzoną tkankę.

To wywołuje bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak obrzęk, uczucie gorąca oraz ból i sztywność kolana, które nasilają się przy chodzeniu czy zginaniu. Z czasem dolegliwości mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Często wysięk w stawie kolanowym może być też oznaką poważnych chorób, np.

reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, torbieli Bakera czy zapalenia kaletki maziowej. Dlatego, gdy pojawi się woda w kolanie, należy zgłosić się do lekarza, który określi przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Już w domu można jednak wypróbować sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu i obrzęku. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Zdjęcie Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Woda w kolanie /©123RF/PICSEL

Wideo

Olejek z chili na bolące stawy – jak go zrobić? Interia DIY

Zdjęcie Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Jak pozbyć się wody z kolana? /©123RF/PICSEL

W wyniku zbierającej się wody w kolanie powstaje obrzęk stawu, a w efekcie jego powiększenie i sztywność. Towarzyszy temu rozpalenie tej okolicy i silny ból, co może utrudniać chodzenie oraz zginanie i prostowanie nogi.

Dlatego też, gdy tylko pojawi się wysięk stawu kolanowego, należy oszczędzać i odciążyć kolano oraz zgłosić się jak najprędzej do lekarza. Ten zdiagnozuje przyczynę obrzęku i podejmie odpowiednie leczenie (zazwyczaj jest to wykonanie punkcji.

Do czasu wizyty warto natomiast podjąć odpowiednie kroki w celu złagodzenia opuchlizny i dolegliwości bólowych. Przede wszystkim pomocne w tym będzie odpowiednie ułożenie nogi, tak by kolano znajdowało się powyżej linii biodra.

Gdy noga będzie cały czas w dole, to obrzęk będzie narastał. Podczas leżenia warto podłożyć pod kolano poduszki, aby było wyżej niż reszta ciała.

Zdjęcie Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Okład z lodu /©123RF/PICSEL

Aby zmniejszyć ból, uczucie gorąca i dyskomfort spowodowany wodą w kolanie, można przyłożyć do opuchniętego miejsca okład z lodem. Należy pamiętać, by nie robić tego bezpośrednio na skórę, a włożyć lód do woreczka lub zawinąć w ręcznik, żeby uniknąć odmrożenia.

Zimny okład można stosować nie dłużej niż przez 20 minut. Przyspieszy on zamknięcie się rozerwanych naczyń oraz zatamowanie krwawienia, a dzięki temu zmniejszy ból i opuchliznę.

Okłady można robić przez 12 godzin, robiąc przerwy po dwudziestominutowych seriach, aby noga mogła z powrotem się ogrzać.

Okład z liści kapusty lub surowego ziemniaka

Sprawdzonym sposobem na różne obrzęki, stosowanym już przez nasze babcie, jest okład z liści kapusty. Zawarte w nich substancje działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwbólowo. Liście przykładane do bolącego kolana wyciągną na zewnątrz płyn stawowy i zmniejszą opuchliznę.

Leia também:  Jakie Są Objawy Ciąży I Po Jakim Czasie Od Zapłodnienia Występują?

Należy je najpierw stłuc tłuczkiem, aż puszczą soki, a następnie schłodzić w lodówce. Liśćmi obkładamy kolano i owijamy bandażem lub ręcznikiem. Okład trzymamy kilka godzin, a najlepiej całą noc. Możemy powtarzać zabieg, aż opuchlizna zniknie.

Podobne działanie wykaże także okład ze startego surowego ziemniaka, który też należy trzymać przez kilka godzin.

Zdjęcie Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Okład z sody /©123RF/PICSEL

Doskonałą metodą na złagodzenie dolegliwości towarzyszących wodzie w kolanie jest okład z sody oczyszczonej. Działa ona przeciwzapalnie i zmniejsza opuchliznę. Wystarczy rozpuścić dwie łyżeczki sody w szklance ciepłej wody. Roztworem nasączamy gazę lub inny materiał i przykładamy do spuchniętego kolana. Owijamy bandażem i trzymamy aż do wyschnięcia.

Woda w kolanie – jakie są jej objawy, jak ją wyleczyć, jakie są skuteczne domowe sposoby?

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Fot: Von Schonertagen / fotolia.com

Woda w kolanie objawia się występowaniem płynu w torebce stawowej kolana lub poza nią. Istnieje wiele domowych sposobów, by sobie z nią poradzić. Może jednak się okazać, że jej leczenie bez pomocy lekarza będzie bezskuteczne. Czasem jej przyczyną jest dna moczanowa.

Woda w kolanie jest najczęściej objawem uszkodzenia ważnych struktur w obrębie stawu kolanowego. Związany z tym obrzęk narasta powoli lub pojawia się nagle w rozwiniętej formie. Obrzęk może występować i znikać.

Jeżeli jest trwały, to zazwyczaj oznacza to szczególnie poważne uszkodzenia. Nieleczona woda w kolanie bardzo ogranicza ruchomość stawu.

Brak dokładnej diagnozy może też spowodować, że niezauważone zostaną bardziej niebezpieczne schorzenia, których woda w kolanie jest objawem.

Woda w kolanie – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem wody w kolanie jest obrzęk, który występuje wokół stawu kolanowego i powiększa jego zarys. Jest on spowodowany gromadzeniem się płynu w torebce stawowej lub poza nią. Oprócz tego pojawia się też silny ból, który może wzmagać się podczas zginania kolana.

Prostowanie i zginanie stawu może być utrudnione ze względu na jego zesztywnienie. Jeżeli przyczyną jest uszkodzenie tkanki chrzęstnej w kolanie lub więzadła, można odnieść wrażenie, że staw jest niestabilny. Bardzo często słychać też „strzelanie” w kolanie. Czasami zdarza się zaczerwienienie kolana, czemu towarzyszy rozgrzanie stawu.

Jedną z funkcji gromadzącego się płynu jest właśnie schładzanie kolana.

Z filmu poniżej dowiecie się czym jest chondromalacja rzepki (kolana):

Woda w kolanie – przyczyny

Woda w kolanie nie występuje samoistnie. Jest ona skutkiem urazu lub choroby. Od przyczyny, jaka powoduje pojawienie się płynu, zależy, czy będzie on znajdował się w środku torebki stawowej czy poza nią.

Na schorzenie to szczególnie narażeni są zawodowi sportowcy i osoby amatorsko uprawiające takie dyscypliny, jak narciarstwo, tenis czy piłka nożna. Osoby te są bowiem szczególnie narażone na urazy. Mogą się one jednak zdarzyć także tym, którzy nie zajmują się sportem.

Ich przyczynami mogą być potknięcia, upadki i stłuczenia kolan. Woda w kolanie, która pojawia się na skutek urazu, może zbierać się wewnątrz torebki stawowej.

Przyczyną wody w kolanie mogą też być choroby stawu i inne schorzenia. Płyn zbiera się przy nich wewnątrz torebki stawowej. Jedną z takich chorób jest zapalenie stawów, podczas którego ograniczona zostaje ruchomość kolana. Objawia się ono także bólem kolana. Pozostałe choroby, przy których może wystąpić woda w kolanie:

 • zapalenie kości charakteryzujące się postępującą degradacją tkanki kostnej,
 • torbiele i guzy,
 • nowotwory,
 • zapalenie kaletki maziowej,
 • dna moczanowa.

Czasami zdarza się, że woda w kolanie jest powikłaniem po wykonanej artroskopii. Jeżeli obrzęk utrzymuje się przez kilka tygodni, należy ponownie wybrać się do lekarza. Ryzyko wystąpienia wody w kolanie dotyka także osób z nadwagą i otyłością.

Wynika to ze stałego ucisku dużej masy na stawy kolanowe, a w efekcie przeciążenia, co może prowadzić do stanu zapalnego.

Gromadzenie się płynu w kolanie może też mieć związek z alergiami, chorobami zwyrodnieniowymi stawów związanych z wiekiem oraz wynikać z czynników genetycznych.

Woda w kolanie – leczenie

Co zrobić, gdy podejrzewa się wodę w kolanie? By ją zdiagnozować, konieczne jest wykonanie badania radiologicznego (RTG) lub USG. Aby pozbyć się wody w kolanie, najczęściej stosuje się punkcję stawu kolanowego. Polega ona na nakłuciu obrzęku i odciągnięciu płynu strzykawką.

Zazwyczaj zabieg nie jest zbyt bolesny, choć czasem potrzebne jest znieczulenie skóry i torebki stawowej. Po wykonaniu punkcji dalsze leczenie szpitalne zazwyczaj nie jest konieczne.

Lekarz może jednak zadecydować o przesłaniu próbki płynu do badań laboratoryjnych, jeżeli podejrzewa infekcję lub dnę moczanową.

Woda w kolanie – domowe sposoby

Woda w kolanie sama raczej nie zejdzie, ale nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza. Czasami, by się jej pozbyć, wystarczają domowe sposoby. Przede wszystkim należy złagodzić dolegliwości poprzez odpowiednie ułożenie nogi.

Należy ją położyć tak, by kolano znajdowało się powyżej biodra. Na wodę w kolanie zalecane są zimne okłady, które przykłada się do bolącego stawu co 10–15 minut na 20 minut.

Można też założyć elastyczną opaskę, co ustabilizuje kolano i zapobiegnie dalszym urazom.

Tradycyjnymi sposobami na wodę w kolanie są też okłady z liści kapusty. By je przygotować, liście należy roztłuc tłuczkiem i ogrzać. Następnie nakłada się je na kolano i obwiązuje bandażem, żeby dobrze się trzymały.

Najlepiej zakładać je na noc. Zamiast liści kapusty, można też zrobić kompres z surowych ziemniaków, przygotowując je w taki sam sposób. Pomóc mogą też okłady z octu. Okłady należy zakładać tak długo, aż dolegliwości ustąpią.

Na czym polega schorzenie nazywane kolanem skoczka? Odpowiedź na filmie:


Czy artykuł okazał się pomocny?

Poznaj naturalny sposób na pozbycie się bólu i wody w kolanie. Możesz uniknąć wizyty u lekarza!

5 Minut dla Zdrowia » Zdrowie » Poznaj naturalny sposób na pozbycie się bólu i wody w kolanie. Możesz uniknąć wizyty u lekarza!

Ból kolana doskwiera często wielu osobom. Istnieje kilka czynników, które mogą powodować doskwierający ból kolana. Częścią stawu kolanowego jest niewielka ilość płynu, który jest potrzebny do jego prawidłowego funkcjonowania.

Uważa się natomiast, że nadmiar płynu w kolanie jest problematyczny, ponieważ nienaturalne wypełnienie torebki stawowej zaburza funkcjonowanie i powoduje sztywność oraz ucisk. Obrzęk kolana może być spowodowany urazem więzadeł lub ścięgna.

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?

Istnieją również inne czynniki, takie jak nadmierna eksploatacja stawu lub artretyzm. Obrzęk może dotyczyć stawu kolanowego lub otaczającej tkanki, a ten ostatni stan jest znany jako „woda w kolanie” lub wysięk w stawie kolanowym.

Jak tylko zauważysz obrzęk kolana, możesz zwrócić się do naturalnych środków zaradczych. Ale w przypadku, gdy ból i obrzęk nie ustępują, należy odwiedzić lekarza.

Tutaj przedstawimy kilka wskazówek, które są uważane za jedne z najbardziej skutecznych, jeśli chodzi o płyn w kolanie:

 • Stosowanie opakowania zawierającego lód jako okładu co 10 minut jest bardzo skuteczne w zmniejszaniu obrzęku kolana.
 • Pozycja ułożenia nóg jest również bardzo pomocna! Podnieś obciążoną nogę tak, aby zgromadzony płyn mógł rozprowadzać się naturalnie przez jamę kolana. Kiedy leżysz na łóżku, umieść poduszkę pod nogami, aby znajdowały się one powyżej wysokości miednicy.
 • Zaleca się rzucenie palenia, ponieważ ten zwyczaj zmniejsza przepływ krwi i tlenu w organizmie, co z kolei zmniejsza zdolność tkanki do samodzielnej naprawy.

Oto naturalna receptura, która okazała się bardzo skuteczna w zmniejszaniu bólu i ilości wody w kolanie:

Składniki:

 • Świeże żółtko jaja
 • 1 łyżka soli

Instrukcje:

 1. Wymieszaj żółtko z solą i zastosuj mieszaninę na skórze uszkodzonego kolana.
 2. Przykryj to nylonem lub celofanem i zabezpiecz bandażem.
 3. Zmieniaj okład co dwie godziny. Będziesz potrzebować 5 okładów na dzień.

UWAGA: Jeśli sytuacja nie poprawi się, skontaktuj się z lekarzem!

Źródło: healthandhealthytips.com | Fotografie: healthandhealthytips.com

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: [email protected]

Zapalenie stawu kolanowego – leczenie, objawy i przyczyny

Zapalenie stawu kolanowego może przybierać różne formy, jednak zawsze wywołuje objawy, takie jak ból i ograniczenie możliwości wykonywania ruchów. Leczenie stanu zapalnego uzależnione jest od przyczyny choroby – wykorzystywane są sposoby mniej lub bardziej inwazyjne. Co warto wiedzieć na temat zapalenia stawu kolanowego?

Leia também:  Jakie Są Objawy Krótkowzroczności?

Co oznacza zapalenie stawu kolanowego?

Dolegliwości w obrębie kolan to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Z uwagi na pełnione funkcje staw kolanowy podlega znacznym obciążeniom i jest podatny na różnego typu uszkodzenia.

Dodatkowo ulega zużyciu szybciej niż pozostałe struktury budujące układ kostno-stawowy.

W związku z tym, że jest on angażowany niemal w każdy wykonywany przez nas ruch, wszelkie zakłócenia jego prawidłowego działania negatywnie wpływają na naszą sprawność i mobilność.

Jak wygląda zapalenie stawów kolanowych?

Zapalenie stawu kolanowego może obejmować kilka różnych budujących go elementów, np.: kaletkę, błonę maziową, ciało tłuszczowe Hoffy czy staw rzepkowo-udowy.

 • Zapalenie kaletki maziowej – kaletka maziowa produkuje wilgotną substancję zapobiegającą powstawaniu tarcia pomiędzy mięśniami i ścięgnami a kośćmi. Stan zapalny kaletki powoduje zaburzenia wydzielania mazi oraz ograniczenie ruchomości kolana.
 • Zapalenie błony maziowej – błona maziowa to wewnętrzna warstwa torebki stawowej, której zadaniem jest m.in. nawilżenie chrząstki stawowej, a tym samym ułatwienie wykonywania ruchu w stawie. Zapalenie skutkuje nadprodukcją mazi (dlatego stan ten bywa określany jako woda w kolanie, fachowo – wysiękowe zapalenie stawu kolanowego), co powoduje pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości, w tym problemu z poruszaniem kończyną.
 • Zapalenie ciała tłuszczowego Hoffy – struktura ta, choć mniej znana, pełni bardzo istotne funkcje – stabilizuje i amortyzuje kolano, chroniąc je przed wstrząsami. Stan zapalny powoduje m.in. ograniczenie możliwości wyprostu stawu, wrażenie blokady lub przeskakiwanie w kolanie.
 • Zapalenie stawu rzepkowo-udowego – na staw ten podczas codziennej aktywności działają największe siły. Do zapalenia dochodzi na skutek nierównomiernego obciążenia rzepki, np. podczas długotrwałego siedzenia z ugiętymi nogami (w pozycji typowej podczas przebywania w kinie, stąd inna nazwa schorzenia – kolano kinomana). Charakterystyczny jest ból kolana z przodu lub z boku rzepki, który ustępuje w pozycji stojącej.

Przyczyny zapalenia stawu kolanowego

Stan zapalny kolana może rozwinąć się na podłożu wad wrodzonych, np. kolan koślawych czy szpotawych. Często jednak powodują go mechaniczne urazy lub choroby, w tym przede wszystkim:

 • reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • choroba zwyrodnieniowa stawów, 
 • dna moczanowa. 

Co istotne, problemy ze stawami kolanowymi bywają skutkiem nieleczonych zakażeń bakteryjnych. Bakteryjne zapalenie stawu może rozwinąć się przykładowo u osób z przewlekłą infekcją wywołaną Neisseria gonorrhoeae, czyli bakterią, która odpowiada za rozwój rzeżączki. Infekcję może wywołać również gronkowiec złocisty czy paciorkowiec, ale także wirusy, grzyby i pasożyty.

Na wystąpienie stanu zapalnego stawów kolanowych narażone są ponadto osoby zmagające się ze znaczną nadwagą lub otyłością, a także te w podeszłym wieku. W grupie ryzyka znajdują się ponadto pacjenci, którzy przeszli operację stawu kolanowego (np. artroskopię).

Przeczytaj również: Zapalenie stawu barkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie stawu kolanowego – objawy

Objawy zapalenia w stawie kolanowym mogą nieco różnić się, w zależności od tego, jaka struktura została zajęta przez proces chorobowy. Do najczęściej występujących należą:

 • ból kolana – dolegliwości nasilają się przy ruchu i ucisku, 
 • opuchlizna kolana, 
 • ograniczenie ruchomości kończyny, 
 • ocieplenie skóry w okolicach kolana, 
 • zaczerwienienie, 
 • trzeszczenie w kolanie.

Zależnie od stopnia zaawansowania zmian objawy zapalenia stawu kolanowego mogą mieć różne nasilenie – od umiarkowanego do bardzo dotkliwego.

Leczenie zapalenia stawu kolanowego

Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?O tym, jakie są sposoby oraz jak długo trwa leczenie zapalenia stawu kolanowego również decyduje specyfika dolegliwości. Zwykle stosuje się leki hamujące proces zapalny – doustne lub działające miejscowo, np. w formie żelu lub maści. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną wdraża się antybiotyk (konieczne jest wcześniejsze pobranie wymazu i poddanie go badaniu mikrobiologicznemu, które pozwala ustalić rodzaj mikroorganizmów odpowiedzialnych za chorobę). Przy obecności wysięku, konieczne jest usunięcie nadmiaru płynu. W niektórych przypadkach zalecane bywa leczenie operacyjne. Znaczenie mają także zabieg fizykoterapeutyczne.

Domowe sposoby na łagodzenie bólu

Ważne jest, by w czasie zapalenia kolana unikać obciążania kończyny. Zaleca się odpoczynek z ułożeniem nogi w taki sposób, by kolano znajdowało się wyżej niż biodro. Aby zmniejszyć obrzęk, można stosować zimne okłady.

Ryzyko wystąpienie kolejnych urazów ograniczy założenie opaski elastycznej (jeśli nie ma przeciwwskazań lekarza). Jeśli kolano jest zasinione, można zastosować maść z arniki.

Ból kolana załagodzą dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Sprawdź również: Ból stopy – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Przedłużającego się bólu w kolanie nigdy nie należy ignorować. Może on wskazywać nie tylko na stany zapalne, ale także na wiele innych poważnych dolegliwości, które nieleczone, mogą wywołać nieodwracalne zmiany w stawie.

Woda w kolanie – czym jest, objawy, skutki, leczenie

Woda w kolanie to zwyczajowa nazwa stanu, przy którym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się płynu w obrębie lub wokół stawu kolanowego. W terminologii medycznej stan ten określany jest wysiękiem.

Staw kolanowy otoczony jest torebką stawową, która składa się z dwóch warstw: zewnętrznej – mocnej warstwy włóknistej oraz wewnętrznej błony maziowej. Błona maziowa wytwarza płyn, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawu, zmniejszając tarcie.

Przy stanach zapalnych, powstałych w wyniku urazu lub infekcji, dochodzi do nadmiernego wytwarzania płynu, co potocznie nazywamy wodą w kolanie. W organizmie człowieka staw kolanowy jest największym a jednocześnie bardzo złożonym i skomplikowanym stawem.

Po stawie skokowym, jest też najbardziej obciążony i narażony na urazy.

Kto jest najbardziej narażony na występowanie wody w kolanie

Woda w kolanie występuje więc częściej u osób aktywnych fizycznie i sportowców zawodowych.

Do grupy szczególnie zagrożonej urazem stawu kolanowego (zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia), należą piłkarze, skoczkowie, osoby uprawiające narciarstwo, łyżwiarstwo itp. Ale nie jest to oczywiście regułą.

Czasami zwykłe potknięcie, niefortunny przysiad czy lekkie stłuczenie może spowodować uraz, w wyniku którego pojawi się woda w kolanie.

W grupie wysokiego ryzyka są też osoby otyłe, z dużą nadwagą, u których dochodzi do stałego przeciążenia i osłabienia stawu kolanowego. Woda w kolanie może również pojawić się przy takich chorobach jak: zapalenie kości, zapalenie stawów, torbiele, nowotwory, dna moczanowa oraz przy zmianach zwyrodnieniowych związanych z wiekiem.

Objawy obecności wody w kolanie

Woda w kolanie wywołuje charakterystyczne objawy. Jednym z symptomów jest obrzęk. Gromadzący się płyn powoduje, że staw kolanowy puchnie. Towarzyszy temu ból i uczucie gorąca w obrębie kolana.

Ból nasila się przy próbie poruszania lub stania na chorej nodze. Występuje sztywność stawu kolanowego, która utrudnia zginanie oraz prostowanie nogi. Jeżeli woda w kolanie pojawiła się na skutek urazu mechanicznego np.

silnego stłuczenia, mogą wystąpić również sińce.

Leczenie wody w kolanie

Woda w kolanie w żadnym wypadku nie może być lekceważona. Wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą i leczenia pod jego nadzorem. Najczęściej wykonywanym badaniem jest RTG, które pokazuje ewentualne złamania lub zwichnięcia stawu kolanowego.

Lekarz może również zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI) lub USG. W szczególnych przypadkach wykonywana jest artroskopia wziernikowa, pozwalająca na dokładne obejrzenie za pomocą wziernika wnętrza stawu.

Zabieg ten wykonywany jest na sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przy podejrzeniu infekcji wykonuje się badanie krwi oraz badanie pobranej próbki płynu. Lekarz wykonuje punkcję kolana.

Jest to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru płynu ze stawu kolanowego za pomocą strzykawki. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, nie jest więc bolesny.

Jak złagodzić dolegliwości wywołane woda w kolanie – domowe sposoby

Dolegliwości związane z wystąpieniem wody w kolanie jeszcze przed wizytą u lekarza można w znaczny sposób złagodzić “domowymi sposobami”. Przede wszystkim staw kolanowy należy odciążyć, układając nogę w pozycji lekko powyżej biodra.

Jeżeli musimy chodzić, to tylko przy pomocy kul, aby nie nadwyrężać kontuzjowanej nogi. Opuchliznę, ból i uczucie gorąca można złagodzić zimnymi okładami. Należy pamiętać, że lodu nie wolno przykładać bezpośrednio na skórę.

Koski lodu można zawinąć w ręcznik i taki okład trzymać na kolanie nie dłużej niż 20 minut. Po tym czasie robimy przerwę, aby kolano mogło się ponownie ogrzać.

W medycynie ludowej od wieków w leczeniu dolegliwości związanych ze stawem kolanowym i nie tylko, skutecznie wykorzystywano okłady z liści kapusty lub surowych ziemniaków. Liście kapusty przed zrobieniem okładu należy zmiażdżyć i ochłodzić. Warto też usztywnić kolano opaską uciskową lub bandażem elastycznym. Ból złagodzą ogólnodostępne farmaceutyki.

W każdym przypadku należy pamiętać, że są to środki, które tylko zmniejszą dolegliwości. Właściwe leczenie musi być prowadzone pod nadzorem lekarza specjalisty.

Leia também:  Jakie Są Objawy Nadużywania Alkoholu?

Woda w kolanie. Objawy i leczenie wysięku w stawie kolanowym

Woda w kolanie to częsty problem zwłaszcza u osób intensywnie trenujących. Istnieją domowe sposoby na wyleczenie tej dolegliwości, ale nierzadko wymagana jest interwencja lekarska. Co to jest woda w kolanie i czym spowodowany jest wysięk?

Źródło: 123RF

Woda w kolanie jest stanem patologicznym wynikającym z nadmiernego przeciążenia stawu kolanowego. Staw kolanowy zbudowany jest m.in. z torebki stawowej, która jest wypełniona płynem.

Płyn w torebce stawowej odpowiada za minimalizowanie tarcia pomiędzy ruchomymi elementami stawu kolanowego. W momencie urazu kolana i naruszenia struktury stawu, podrażnieniu ulega błona maziowa, która zaczyna produkować nadmiar cieczy.

Płyn wycieka do wnętrza stawu, prowadząc do stanu zapalnego, co objawia się opuchlizną i obrzękiem kolana.

Najczęściej pojawiającą się przyczyną wody w kolanie jest przeciążenie stawu kolanowego. Kolano, tuż po stawie skokowym, jest najbardziej obciążanym stawem w ludzkim ciele. Na przeciążenia są narażeni sportowcy, zwłaszcza trenujący tenis, piłkę nożną, siatkówkę, jazdę na rowerze czy deskorolce.

Obciążeniem dla stawu kolanowego są także nadwaga i otyłość, zwłaszcza u osób, które rzadko podejmują aktywność fizyczną. Woda w kolanie pojawia się również po urazach mechanicznych stawu, takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia.

Pojawienie się wody w kolanie może być także objawem rozwijającego się w organizmie stanu chorobowego. Płyn wysięka do stawu przy zapaleniach kości czy stawów, torbielach, nowotworach czy dnie moczanowej.

Wodę w stawie kolanowym bardzo szybko można zdiagnozować przy pierwszych oględzinach kolana. Gromadząca woda powoduje obrzęk i kolano puchnie znacznie zwiększając swój rozmiar. Ponadto skóra wokół obrzęku jest rozpalona, ponieważ płyn gromadzi się w kolanie również po to, by schłodzić tkankę i uśmierzyć ból.

Wysięk do stawu objawia się także bólem kolana, który pojawia się w momencie wykonywania ruchów. Ból znika, gdy kolano zostaje odciążone. Woda w kolanie ogranicza ruchliwość stawu, co utrudnia, a czasem uniemożliwia zginanie i prostowanie nogi.

Jeśli wysięk spowodowany był urazem mechanicznym, na kolanie może pojawić się siniak. Zasinienie jest spowodowane pękniętymi naczyniami krwionośnymi.

Opuchlizna, ból i sztywność kolana niezwłocznie powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Diagnoza wody w kolanie często wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego.

Aby usunąć wodę ze stawu kolanowego, lekarz zazwyczaj wykonuje punkcję kolana. Zabieg polega na wprowadzeniu igły w okolicy stawu i odciągnięciu wody przy użyciu strzykawki. Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, więc dla pacjenta jest bezbolesny.

Konsystencja i barwa płynu odsączonego z kolana to informacja dla lekarza o ewentualnej chorobie i stanie zapalnym. Lekarz decyduje o przesłaniu próbki do dalszych badań, jeśli podejrzewa u pacjenta dnę moczanową, infekcję lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Znane są domowe sposoby, które łagodzą objawy wody w kolanie. Aby załagodzić ból, nogę należy ułożyć tak, by kolano znajdowało się wyżej niż biodro. Ból i obrzęk można zredukować zimnym okładem z lodu owiniętym w ręcznik. Na opuchnięte kolano stosuje się także okłady z octu, surowego ziemniaka czy liści kapusty.

Domowe sposoby na wodę w kolanie

Woda w kolanie jest dolegliwością nie tylko bolesną, ale i trudną do wyleczenia. Wymaga specjalistycznego leczenia, a nierzadko zdarza się, że nie tylko wizyty w specjalistycznej poradni, ale i hospitalizacji. Schorzenie te przyczynia się między innymi do dysfunkcji stawu kolanowego.

Jest to nieprzyjemne i uciążliwe stadium chorobowe, które utrudnia wykonywanie codziennych, nawet tych najprostszych czynności. Istnieje kilka domowych alternatyw, które złagodzą ból związany ze schorzeniem, czy ułatwią nam codzienne funkcjonowanie z tym uciążliwym shorzeniem. Kiedy w naszym kolanie pojawia się woda , staje się ono obrzęknięte i boli.

Wody pozbyć się możemy tylko dzięki punkcji kolana przeprowadzonej przez lekarza. Zabieg ten polega na odessaniu zalegającej ilości płynu znajdującego się w stawie kolanowym. Jak wiadomo jednak – na taki zabieg najczęściej trzeba trochę poczekać, warto więc zastosować różne sposoby na wysięk w stawie kolanowym.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej schorzeniu, jakim jest woda w kolanie – opowiemy o przyczynach i objawach tego schorzenia, oraz przedstawimy domowe sposoby łagodzenia schorzenia i uśmieżenia bólu.

Jakie są główne przyczyny pojawienia się wody w kolanie?

 •  nowotwory (najczęściej złośliwe)
 •  różnego rodzaju urazy powstające w obrębie kolana
 •  naturalne reakcje organizmu, powstające wskutek uszkodzeń kolana
 •  przeciążenia w obrębie stawów
 •  urazy łąkotki
 •  urazy więzadłowe
 •  reumatoidalne zapalenia stawów

Jak rozpoznać wodę w kolanie – objawy:

Głównym i najczęściej występującym objawem jest obrzęk, który obejmuje całą powierzchnię stawu kolanowego, chociaż nierzadko również obrzęknięta jest okolica bezpośrednio pod i nad stawem kolanowym.

Można dostrzec również wyraźny zarys kolana, a przy dotyku kolano przypomina woreczek wypełniony wodą. Najczęściej jest to wodna, przemieszczająca się konsystencja, bolesna przy dotyku czy mocniejszym ucisku.

Współistniejącymi objawami może być również zaczerwienienie, obejmujące staw kolanowy, choć nierzadko obejmuje również większe powierzchnie nóg.

Wyczuwalne jest również intensywne powiększenie temperatury kolana, często jest to poczucie chwilowej ciepłoty, chociaż zdarza się również, ze jest to naprzemienne uczucie zimna – gorąca. Jest to o tyle nieprzyjemne, gdyż może powodować ogromny dyskomfort u osoby, która cierpi na to nieprzyjemne schorzenie.

Schorzenie to wiąże się z ogromnym bólem, pojawiającym się najczęściej wskutek ruchu. Jest to ciągły ból, który ustępuję po zaprzestaniu wykonywanej czynności. Bez wątpienia jest to bardzo uciążliwe, gdyż utrudnia wykonywanie codziennych, nawet najprostszych czynności.

Gdy tylko zauważymy, że w naszym kolanie pojawi się woda, powinniśmy w trybie natychmiastowym zacząć stosować metody zmniejszające dolegliwości. Jedną ze skuteczniejszych metod jest ułożenie nogi w taki sposób, aby kolano znajdowało się powyżej biodra.

Ponadto, na opuchnięte miejsca możemy stosować okłady z lodu (tylko nie bezpośrednio przyłożone do skóry!). Lód można owinąć ścierką, bądź użyć specjalnego woreczka, który dostępny jest w aptekach. Taki zabieg nie powinien być zbyt długi, najlepiej by trwał maksymalnie 20 minut.

Zbyt długie okładanie chorego miejsca lodem może przyczynić się do odmrożeń, czy innych nieprzyjemności, które w konsekwencji mogą spowodować świąd czy nieprzyjemne pieczenie skóry. Okład z lodu doprowadzi do szybkiego zamknięcia rozerwanych naczyń, a co za tym idzie zatrzyma podskórne krwawienie.

Schłodzenie kolana przyniesie także ulgę zakończeniom nerwowym, a co z a tym idzie – zmniejszy ból i uczucia gorąca w kolanie i wokół niego.

Opaska na kolano
Kinetex

Zaleca się także stosowanie specjalnej opaski elastycznej (może być również bandaż), która usztywni staw i zapobiegnie kolejnym mikrouszkodzeniom.

Wiele osób chwali sobie robienie okładów z octu i powszechnie znanego Altacetu. Jeśli na kolanie pojawi się również zsinienie można zrobić okład z arniki (do kupienia w aptece). Popularne jest także przykładanie do chorego miejsca surowych ziemniaków i kapusty (wcześniej trzeba je jednak trzymać w lodówce).

Diagnostyka

Jeśli trafimy pod opiekę lekarza powinien on zlecić nam wykonie RTG kolana. Wówczas może wykluczyć złamania, bądź zwichnięcia. Aktualnie jednak za najlepsze badanie uznaje się rezonans magnetyczny (MRI), który ujawni rozległość choroby.

Jak leczyć wodę w kolanie?

Najczęściej w celu usunięcia wody z kolana przeprowadza się tzw. punkcję kolana.

Wówczas lekarz przy użyciu sterylnej igły oraz strzykawki nakłuwa odpowiednie miejsce w kolanie i wyciąga nadmiar wody z kolana.

Jeśli istnieje obawa jakiejś infekcji, bądź choroby reumatoidalnej, płyn ze stawu kolanowego może być wysłany do analizy, by ustalić powód opuchnięcia.

Zdarza się, że płyn jest krwisty, Dowodzi to, że doszło uszkodzenia naczyń wewnąstrzstawowych. Jeśli ktoś zmaga się z chorobą reumatoidalną woda z jego kolana będzie żółta i gęsta.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*