Wady narządów płciowych a seks u kobiet

Wady narządów płciowych a seks u kobiet

Niektórzy uprawiają aktywny i urozmaicony seks. Współżycie z wieloma partnerami niesie jednak pewne zagrożenia dla zdrowia, a prognozy przewidywane na najbliższe lata nie są pod tym względem zbyt optymistyczne. Największym ryzykiem jest możliwość zarażenia się jedną z chorób przenoszonych przez kontakty seksualne, w tym stosunek dopochwowy, analny*) i oralizm**).

Z chorób przenoszonych drogą płciową należałoby wymienić: rzęsistkowicę pochwy, rzeżączkę, nieswoistą infekcję narządów płciowych spowodowanych przez chlamydię***) , opryszczkę narządów płciowych, kiłę, wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz AIDS. AIDS jest chorobą najgroźniejszą z wymienionych, bo najczęściej nieuleczalną.

*) Stosunek analny polega na wprowadzeniu członka do odbytu.

**) rminem „oralizm” określa się pieszczoty seksualne narządów płciowych za pomocą ust i języka.

***) Chlamydia jest to choroba wywoływana przez drobnoustrój z rodzaju drożdżopodobnych grzybów. Może on być przyczyną zapalenia pochwy i szyjki macicy, jak też nie rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej i jajowodów.

Istnieją pewne dane epidemiologiczne sugerujące, że kobiety, które życie seksualne rozpoczęły wcześnie i często zmieniają partnerów, są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Podejrzewa się bowiem, że raka szyjki macicy wywołują wirusy, które mogą być przenoszone drogą płciową(obecnie jest to już pewne).

Przy częstej zmianie partnerów należałoby podjąć następujące środki ostrożności:

 • zachęcić partnera do stosowania prezerwatywy, co zapobiega infekcji wirusowej i ochrania szyjkę macicy
 • stosować kapturek naszyjkowy, który również obniża możliwość zakażenia
 • dbać o regularne okresowe badania cytologiczne
 • częściej stosować dopochwowe środki antykoncepcyjne w postaci tabletek, pianek, żeli
 • zwrócić się natychmiast do lekarza, jeśli wystąpią objawy, takie jak: nieprawidłowa wydzielina z pochwy lub owrzodzenia okolic narządów płciowych; porada lekarska dla kobiety jest również niezbędna, jeśli u partnera występują podobne objawy.
  • Wymienione poniżej choroby, które z punktu widzenia medycznego stanowią wskazanie do zapobiegania ciąży lub jej przerwania*) nie są podzielone na bezwzględne i względne, gdyż wysoki poziom praktyki medycznej umożliwia obecnie udzielenie kobiecie ciężarnej wysoko specjalistycznej pomocy w utrzymaniu ciąży, jeśli chce ona urodzić dziecko za wszelką cenę. Należy zawsze pamiętać, że jeśli kobieta zajdzie w ciążę mimo współistnienia ciężkiej choroby i nie zdecyduje się na jej usunięcie, zadaniem lekarza jest dołożenie wszelkich starań, by przeprowadzić ją przez poszczególne okresy ciąży przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć medycyny, z myślą o zachowaniu jej zdrowia i życia.

   >

Stosunek seksualny – przebieg i rodzaje

Wady narządów płciowych a seks u kobiet

Stosunek seksualny to akt zbliżenia dwojga ludzi. Wydawać by się mogło, że temat ten jest bliski każdemu człowiekowi. Niemniej jednak wiele osób nie potrafi wyróżnić poszczególnych faz zbliżenia. Czym zatem jest stosunek płciowy? Na czym polega stosunek seksualny? Jak wygląda? Jakie są fazy seksu?

Co to jest stosunek płciowy?

Stosunek płciowy, określany również jako stosunek seksualny, seks lub akt płciowy, to nic innego jak zbliżenie dwojga ludzi.

Celem stosunków seksualnych jest prokreacja (spłodzenie i zrodzenie dzieci, którego bezpośrednim celem jest przedłużenie gatunku) lub osiągnięcie fizycznej i psychicznej przyjemności, z orgazmem włącznie.

Podczas stosunku dopochwowego prącie w stanie erekcji (wzwodu) wprowadzane jest do pochwy. Należy podkreślić, że stosunek płciowy prowadzi zazwyczaj do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki.

Jak przebiega i wygląda stosunek seksualny człowieka?

Stosunek płciowy można rozpatrywać jako ciąg czynności wykonywanych przez dwoje partnerów, które umożliwiają ludzką kopulację. W tym znaczeniu można wyodrębnić dwie fazy. W pierwszym etapie wyróżnić należy czynności i zachowania, które wzbudzają podniecenie.

Zaliczyć można do nich wszelkie formy stymulacji, które nie są de facto kopulacją (penetracją podczas stosunku), a zatem pieszczoty ustami, rękoma i innymi częściami ciała.

Podniecenie umożliwia osiągnięcie stanu gotowości do pełnego stosunku w zależności od techniki i rodzaju współżycia – waginalnego (dopochwowego) lub analnego.

Sama kopulacja polega na wprowadzeniu członka do pochwy i penetrację poprzez wykonywanie przez partnerów ruchów frykcyjnych (zazwyczaj góra/dół bądź przód/tył). Co ważne, penetracja podczas stosunku w połączeniu z emocjonalnymi czynnikami i pieszczotami umożliwia osiągnięcie orgazmu. 

Warto wskazać, że stosunek seksualny w przekroju wygląda tak, że dochodzi do pocierania członka o ścianę pochwy. Narasta wówczas podniecenie, a także dochodzi do wzrostu tempa, co prowadzi do orgazmu. Akty seksualne u mężczyzn kończą się ejakulacją, zaś u kobiet wiążą się z nieopisaną przyjemnością. 

Stosunek płciowy u ludzi można podzielić na kilka faz. Pierwszą z nich jest stan pożądania i podniecenia seksualnego, który wywołany jest przez bodźce dotykowe, wzrokowe, emocjonalne, a także wyobrażeniowe (fantazje). Co ciekawe, u kobiet rodzi się zazwyczaj w głowie, natomiast u mężczyzn częściej ma podłoże czysto fizyczne.

Owo podniecenie przekłada się na wystąpienie rekcji fizjologicznych. Dlatego też u mężczyzn dochodzi do wzwodu (erekcji) penisa, uniesienia jąder, a także do stwardnienia skóry moszny. Z kolei u kobiet wiąże się z nabrzmieniem warg sromowych oraz łechtaczki, a także zwilżenia pochwy (lubricatio).

Drugą fazą stosunku jest faza określana jako plateau – to czas, kiedy podniecenie oraz jego fizjologiczne następstwa utrzymują się na stałym poziomie i rośnie przekrwienie narządów płciowych. Dzięki temu możliwy jest kontakt płciowy i kopulacja ludzi (stosunek waginalny lub analny).

W tej fazie stosunku seksualnego dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszenia bicia serca i oddechu. Finalnie dochodzi do orgazmu, który jest trzecią fazą stosunku płciowego. Należy wskazać, że jest to szczytowy moment podniecenia, podczas którego partnerzy odczuwają skrajną rozkosz.

Co ważne, u mężczyzn szczytowanie wiąże się dodatkowo z wytryskiem nasienia (ejakulacją). Po tej fazie następuje ostatni etap odprężenia, w której napięcie mięśniowe i przekrwienie narządów płciowych oraz stref erogennych ustępuje.

Wyróżnić należy kilka rodzajów stosunków płciowych. W tym znaczeniu można mówić o seksie oralnym, który polega na wzajemnych pieszczotach ustami stref erogennych i miejsc intymnych. Co ważne, ta forma stymulacji, podobnie jak tradycyjny akt seksualny (stosunek dopochwowy, waginalny), prowadzi do orgazmu.

Ponadto, wyróżnić można również seks analny, w którym główny punkt penetracji stanowi odbyt. Należy wskazać, że ta forma stymulacji seksualnej jest niezwykle przyjemna dla mężczyzn. Co więcej, podczas zbliżenia orgazm możliwy jest u obojga partnerów.

Niemniej jednak przy tej formie penetracji należy pamiętać o prezerwatywie oraz odpowiednim nawilżeniu (np. specjalnym lubrykantem). 

Warto również wskazać, że można wyodrębnić rodzaje stosunków płciowych ze względu na czas ich trwania. Należy zatem wyróżnić stosunek powtarzany, czyli taki który odbywa się jeden po drugim.

Ponadto, wymienić można przedłużony stosunek seksualny, polegający na świadomym opóźnianiu wytrysku.

Natomiast stosunek przerywany przez pary stosowany jest jako forma antykoncepcji (ale, co ważne, mało skuteczna).

Zaburzenia seksualne z bólem

Zaburzenia seksualne przebiegające z bólem dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, obejmują następujące rozpoznania: bolesne współżycie (dyspareunia), pochwica, bolesny orgazm, ból po wytrysku, nieskonsumowany związek.

Badania wykazują występowanie bólu związanego z aktywnością seksualną u 11% populacji mężczyzn i 29% populacji kobiet. Ból ma różne nasilenie i lokalizację oraz charakter: kłujący, piekący, tępy, rozdzierający.

Zaburzenia seksualne przebiegające z bólem mają istotny wpływ na relacje między partnerami i często prowadzą do unikania współżycia seksualnego, pojawiania się zaburzeń seksualnych u partnera.

Pochwica 

Pochwica jest dysfunkcją seksualną polegającą na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy , co może powodować niemożność odbycia stosunku płciowego, ponieważ skurcz wywołuje silny ból przy wprowadzaniu prącia do pochwy. Skurcz może pojawiać się przy próbie penetracji pochwy, u wielu kobiet również już w następstwie wyobrażenia sobie stosunku.

Przyczyny pochwicy mogą mieć podłoże organiczne i psychogenne. Przyczyny organiczne to: gruba błona dziewicza, zmiany w zewnętrznych narządach płciowych, przebyte zabiegi operacyjne, zmiany zanikowe pochwy, nieprawidłowe położenie macicy, endometrioza, wady rozwojowe pochwy.

Przyczyny psychogenne to: lęk przed defloracją, stosunkiem, ciążą, bólem, zaburzone relacje między partnerami ,doświadczenie seksualnej przemocy czy wykorzystania, rygoryzm religijny, zaburzenia osobowości.

W Polsce pochwica dotyczy około 2% populacji kobiet. Leczenie jest skuteczne i uzależnione jest od rozpoznanej przyczyny pochwicy i obejmuje farmakoterapię, psychoterapię desensybilizację ( połączenie relaksacji z wizualizacją).

Dyspareunia 

Dyspareunia oznacza stały lub okresowy ból narządów płciowych u kobiety lub u mężczyzny przed stosunkiem, w czasie jego trwania lub po nim. Może być sytuacyjna, okresowa lub trwała.

W Polsce dyspareunia dotyczy około 13% populacji kobiet i około 3% populacji mężczyzn.

Dyspareunia u kobiet

Tak jak w przypadku pochwicy przyczyny dyspareunii dzielimy na organiczne i psychogenne. Lokalizacja bólu może dotyczyć sromu, przedsionka pochwy i pochwy. Najczęstsze przyczyny bólu sromu to: stany zapalne, vulvodynia, uczulenia, zmiany zanikowe.

Ból w przedsionku pochwy mogą powodować: infekcje przenoszone drogą płciową, nieprawidłowości dotyczące błony dziewiczej, stan po operacjach ginekologicznych i urologicznych, urazach mechanicznych czy po porodzie, uczulenia, zbyt mała ilość produkowanego śluzu, zmiany zanikowe pochwy u kobiet po menopauzie.

Ból zlokalizowany głęboko w pochwie najczęściej towarzyszy: wadom wrodzonym pochwy, stanom zapalnym, przebytym operacjom, endometriozie, guzom, torbielom, zmianom położenia macicy, zespołowi jelita nadwrażliwego. Przyczyny psychogenne stwierdza się w zaburzonych relacjach partnerskich, po urazach i szokach seksualnych, w depresji, w zaburzeniach osobowości, u kobiet wychowanych w rygoryzmie religijnym.

Leczenie dyspareunii u kobiet zależne jest o zdiagnozowanych przyczyn i obejmuje: farmakoterapię, metody chirurgiczne, psychoterapię i metody treningowe.

Leia também:  Jaka Rehabilitacja Po Skreceniu Stawu Skokowego?

Dyspareunia u mężczyzn

Dyspareunia u mężczyzn najczęściej dotyczy żołędzi członka. Najczęstsze przyczyny organiczne to: stany zapalne, uczulenia, zmiany pourazowe, zaburzenia seksualne u partnerki np. suchość w pochwie, pochwica).

W przypadku bólu po wytrysku nasienia najczęściej zaburzenia urologiczne i neurologiczne. Wsród przyczyn psychogennych dominują: lęki, zaburzone relacje partnerskie, obawa przed ciążą, poczucie winy, niechęć partnerki do wytrysku w pochwie.

Leczenie zależne jest od zdiagnozowanej przyczyny i obejmuje: farmakoterapię, psychoterapię i metody treningowe.

Czy brak seksu szkodzi zdrowiu?

W każdym związku są lepsze i gorsze momenty, co przekłada się na aktywność seksualną. Życie bez seksu może być powodowane przez wiele czynników, na czele z problemami zdrowotnymi, zmęczeniem czy osłabieniem więzi emocjonalnej z partnerem.

Tymczasem seks wpływa na funkcjonowanie organizmu i przekłada się na nasze życie. Łagodzi stres, poprawia humor, odporność, kondycję, podnosi jakość snu, zmniejsza ból i korzystnie działa na samoocenę.

 
Czy prawdą jest powiedzenie, że seks to zdrowie? Poniżej prezentujemy zaledwie kilka z potwierdzonych badaniami naukowymi efektów, które daje regularne współżycie.

Seks to zdrowie! Redukcja stresu

Regularne uprawianie seksu sprawia, że organizm ludzki zwiększa wytwarzanie hormonów. Podczas zbliżenia nasz mózg wydziela dwa neuroprzekaźniki: oksytocynę i wazopresynę. Oksytocyna – zwana również hormonem zaufania – jest uwalniana do krwi podczas gry wstępnej.

Pod wpływem czułych spojrzeń, pocałunków i przytulania powoduje u kobiet większą ufność do partnera, a tym samym otwartość i przywiązanie. Mózg mężczyzny w tym czasie produkuje duże ilości wazopresyny – hormonu walki i pobudzenia do aktu płciowego. To hormon, który może odpowiadać za zachowania mono- lub poligamiczne. 
Seks pomaga więc poradzić sobie ze stresem i ułatwia zasypianie.

Badania wykazały, że takie efekty daje jedynie seks z partnerem, natomiast nie odkryto podobnych prawidłowości w związku z masturbacją.

Brak seksu a pamięć i praca mózgu

Seks stymuluje działanie mózgu, a przez to poprawia naszą pamięć. Ostatnie badania wykazały, że seniorzy uprawiający seks mają lepszą pamięć (osoby te były w stanie lepiej zapamiętać liczby i wykonać podstawowe zadania matematyczne).

Nie potwierdzono jednoznacznie, że brak współżycia w związku powoduje depresję, ale są podstawy, by sądzić, że uprawianie seksu może minimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby. 
Seks sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi.

Odpowiada za to dopamina, która wydziela się podczas doznawania przyjemności.

Brak ochoty na współżycie świadczy o stanie relacji

Seks pomaga partnerom zbliżyć się do siebie, co jest podstawą szczęśliwej i trwałej relacji. Poprawia się komunikacja w związku. Pary regularnie uprawiające seks częściej mówią, że są szczęśliwe, niż te, które uprawiają go mniej. Wyniki badań nie są zależne od płci, wieku oraz długości związku.

 
Z drugiej strony brak współżycia w związku może prowadzić do odsunięcia się partnerów od siebie. W konsekwencji mogą nie rozmawiać o swoich uczuciach i przestać wspierać się w codziennych problemach. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc np. do lekarza seksuologa.

 

Seks zwiększa wydajność układu odpornościowego

Regularny seks wspomaga układ immunologiczny. Dzięki temu organizm łatwiej może zwalczyć chorobę. Badania wykazały, że osoby, które regularnie współżyją, rzadziej się przeziębiają.

Co więcej, w jednym z badań wykazano, że młodzi ludzie, którzy uprawiali seks raz lub dwa razy w tygodniu, mieli wyższy poziom immunoglobuliny A (IgA) – przeciwciała odgrywającego ważną rolę w układzie odpornościowym.

Lepsze nawilżenie pochwy dzięki regularnym stosunkom

Po menopauzie pochwa ulega zwężeniu, a jej ściany stają się cieńsze i kruche, co może prowadzić do urazów, obtarć a nawet krwawień podczas stosunku. W efekcie kobiety mogą unikać seksu, co pogarsza relację z partnerem.

Kobiety, które przeszły menopauzę, powinny regularnie uprawiać seks, gdyż dowiedziono, że zwiększa to nawilżenie pochwy. Dzięki temu seks może chronić przed takimi zmianami charakterystycznymi dla okresu przekwitania, jak suchość pochwy i podrażnienia.

W przypadku wystąpienia takich problemów warto skonsultować się z lekarzem.

Rak prostaty i piersi – brak seksu utrudnia ich wykrycie!

Wśród mężczyzn często uprawiających seks zachorowalność na raka prostaty jest mniejsza. Choć dowody nie są jednoznaczne, to niektórzy eksperci twierdzą, że seks może zwiększyć odporność na choroby przenoszone drogą płciową wywołujące zapalenie prostaty.

W badaniu z udziałem 30 tysięcy mężczyzn ci, którzy uprawiali seks ponad 21 razy w miesiącu, mieli mniejsze ryzyko raka prostaty w porównaniu do tych, którzy przeżywali wytrysk od 4 do 7 razy w miesiącu.

 
Podobne wnioski wynikają z badania oceniającego związek pomiędzy regularnym współżyciem a rakiem piersi u kobiet. Wykazało ono, że ryzyko zachorowania na nowotwór piersi obniża się, im bardziej intensywne jest współżycie.

Niebagatelną korzyścią z kontaktów płciowych w przypadku nowotworów jest wyczucie przez partnera podczas pieszczot zmian w piersiach lub jądrach, co skłania nas do wykonania badań profilaktycznych i wcześniejszego wykrycia nowotworu.

Ból podczas stosunku – dlaczego odczuwasz dyskomfort i jak sobie z nim radzić?

Nie wszystkie osoby czerpią przyjemność ze zbliżenia z partnerem. Niektórzy cierpią na różnego rodzaju dysfunkcje seksualne, które są przyczyną dyskomfortu i uniemożliwiają osiągnięcie satysfakcji. Jedną z nich jest ból podczas stosunku, czyli dyspareunia. Zobacz, jakie są jej przyczyny i leczenie.

Bólu podczas stosunku doświadczają nie tylko kobiety. Zaburzenie to występuje także u mężczyzn. Ma to miejsce jednak zdecydowanie rzadziej. Szacuje się, że dolegliwości bólowe w czasie zbliżenia odczuwa nawet 13% kobiet w Polsce. Częstotliwość zwiększa się wraz z wiekiem. Nawet 39% pań, które jest w okresie okołomenopauzalnym, odczuwa ból w trakcie stosunku.

 • Z artykułu dowiesz się:
 • – co oznacza ból podczas stosunku;
 • – skąd bierze się ból podczas seksu;
 • – jak wygląda diagnostyka i leczenie dyspareunii.

Ból podczas stosunku (dyspareunia) – definicja

Dyspareunia to dysfunkcja seksualna, która objawia się bólem w trakcie zbliżenia seksualnego. Uniemożliwia ona osiągnięcie satysfakcji seksualnej, a niekiedy także penetrację. Dolegliwości mogą być odczuwane na różnej głębokości – głęboko we wnętrzu pochwy lub blisko wejścia do pochwy.

Przyczyny bólu podczas stosunku

Przyczyny bólu podczas stosunku mogą być różne. Często dyspareunia jest efektem nałożenia się na siebie kilku czynników – zarówno biologicznych, jak i psychicznych. Dużą rolę odgrywają także same zachowania seksualne podejmowane przez partnerów.

Kobieta może odczuwać ból w czasie stosunku ze względu na suchość pochwy. Wówczas penetracja prowadzi do podrażnienia błony śluzowej, co skutkuje pojawieniem się dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Przyczyn tego stanu jest kilka.

Niekiedy jest to zbyt krótka gra wstępna lub jej brak. Zdarza się jednak, że odpowiadają za nią zaburzenia hormonalne, menopauza, nadmierny wysiłek fizyczny lub przyjmowanie niektórych leków.

Suchość pochwy poza bólem powoduje też nieprzyjemne swędzenie i pieczenie.

Przyczyną bólu może być też zbyt głęboka penetracja. Dolegliwości mogą pojawiać się tylko w niektórych pozycjach. Niekiedy za dyskomfort odpowiada niedopasowanie partnerów pod względem anatomicznym – partner może mieć zbyt dużego członka.

Ból w trakcie stosunku może pojawić się po urazie w obrębie miednicy i miednicy mniejszej. Często odczuwają go kobiety po porodzie naturalnym. Zdarza się, że jest on skutkiem wad anatomicznych. Jednym z nich jest szablowate spojenie łonowe.

Przykre dolegliwości może powodować także infekcja grzybicza pochwy lub stany zapalne układu moczowego.

Ból w czasie współżycia odczuwają też kobiety, które chorują na endometriozę. Jest to choroba przewlekła związana z obecnością komórek endometrium poza jamą macicy. Cierpią na nią kobiety w wieku rozrodczym. Wskazywać mogą na nią również zaburzenia cyklu menstruacyjnego, częste bóle brzucha i bardzo obfite krwawienia miesiączkowe.

Ważną rolę odgrywają także czynniki psychiczne. Ból w czasie współżycia może pojawiać się na skutek złych doświadczeń w przeszłości. Zgłaszają go kobiety, które były ofiarami nadużyć seksualnych. Czasami lęk przed ciążą, nieprawidłowe przekonania na temat seksu oraz zła relacja z partnerem również skutkują dyskomfortem i bólem.

 1. Natomiast przyczyny bólu w czasie stosunku u mężczyzn to:
 2. – stany zapalne obejmujące narządy płciowe,
 3. – wady anatomiczne narządów płciowych.

Na dyspareunię cierpią przede wszystkim panowie, którzy mają stulejkę. Jest to zwężenie ujścia napletka. W efekcie niemożliwe jest jego ściągnięcie.

Diagnostyka i leczenie dyspareunii

Osoby, które odczuwają ból podczas stosunku, powinny zasięgnąć porady lekarskiej. Niekiedy jest on skutkiem zaburzeń, które wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia. Kobieta powinna zgłosić się do ginekologa, zaś mężczyzna do urologa. Wsparcia może udzielić także seksuolog. Wskazana jest też wizyta u psychiatry.

Leia também:  Jakie Są Objawy Niedoczynnosci Tarczycy?

Diagnostyka dyspareunii obejmuje konsultacje z lekarzem, w czasie których zbierany jest dokładny wywiad chorobowy oraz wykonywane podstawowe badania przedmiotowe. Często konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów. Są to m.in. badania laboratoryjne krwi (np. poziom hormonów) i USG narządów rodnych.

Leczenie dyspareunii zależy od tego, co jest jej przyczyną. Infekcje wymagają stosowania odpowiednich leków (np. antybiotyków lub środków przeciwgrzybiczych). Farmakoterapia i zabiegi chirurgiczne są stosowane przy endometriozie oraz niektórych wadach anatomicznych (np. przy stulejce).

Ważną rolę w leczeniu dyspareunii odgrywa psychoterapia i trening partnerski. Kobieta i mężczyzna powinni nauczyć się otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach seksualnych (np. konieczność przeprowadzenia dłuższej gry wstępnej) oraz wypróbować różne pozycje seksualne w celu znalezienia takiej, która nie powoduje dolegliwości bólowych.

Podsumowanie

Ból podczas stosunku nigdy nie jest prawidłowym zjawiskiem. Potrafi on znacznie obniżyć jakość życia seksualnego, a także być powodem rezygnacji z seksu. Jego pojawienie się warto skonsultować z lekarzem. Ważna jest także szczera rozmowa z partnerem i podjęcie działań, dzięki którym możliwe jest złagodzenie dyskomfortu.

Źródła:

1. A. Drosdzol-Cop i in., Zaburzenia seksualne kobiet związane z bólem, “Forum Położnictwa i Ginekologii” 2020 https://www.forumginekologii.pl/artykul/zaburzenia-seksualne-kobiet-zwiazane-z-bolem (dostęp 04.08.2021).

2. G. Jarząbek-Bielecka i in., Dyspareunia i bolesne miesiączki u kobiet z endometriozą – obserwacje kliniczne dotyczące zastosowania dienogestu, “Current Gynecologic Oncology” 2014, t. 12, nr 4, s. 271-277.

Autorka

Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.

Seks a rozmiar penisa

Mężczyźni sądzą, że długi członek to powód do dumy i droga do lepszego seksu. Natomiast długi penis sprawia kobiecie ból, zamiast rozkoszy. Z badań przeprowadzonych w latach 60.

XX wieku przez Virginię Johnson i Williama Mastersa wynika, że u kobiety najbardziej czułe są miejsca w odległości do 5 cm od wejścia do pochwy.

Dlatego podczas stosunku konieczne są ruchy płytkie i głębokie oraz okrężne.

O co chodzi z tym dopasowaniem?

W dzisiejszych czasach do mitów zalicza się przekaz o niedopasowaniu seksualnym z powodu rozmiarów narządów płciowych. Jeśli się już spotyka, to związane jest to z patologią budowy genitalnej. Pochwy, podobnie jak penisy różnią się długością. Przeciętna wagina ma długość od 5 do 14 cm.

Jednak kiedy kobieta jest podniecona zazwyczaj ma długość od 6 do 8 cm, a jej szerokość to niespełna od 2 do 3 cm. Jej kształt przypomina włóknisto-mięśniowy tunel, gdzie ściany są ze sobą zetknięte. W czasie stosunku członek wciska się pomiędzy ścianki, które z kolei rozchodzą się i naciskają na niego.

Pochwa wtedy ściśle przylega do penisa i nie ma znaczenia jego kształt i grubość. Stanowi z nim jedność, czyli wygięcie pochwy idealnie pasuje do wygięcia członka.
Regnier de Graaf – lekarz i anatom żyjący w XVII w.

, odkrywca pęcherzyków Graafa – w swojej książce „Traktat o narządach płciowych kobiet” w następujący sposób pisał o waginie: „Pochwa jest zbudowana tak przemyślnie, że przystosowuje się do każdego prącia. Wychodzi na spotkanie krótkiemu, cofa się przed długim, rozszerza dla grubego i zaciska dla chudego.

Przyroda wzięła pod uwagę wszelkie rodzaje penisów, nie ma zatem potrzeby starannego dopasowania kształtu pochwy. Dzięki temu mężczyzna może zjednoczyć się z każdą kobietą, a kobieta z każdym mężczyzną, jeśli odpowiadają sobie pod innymi względami”.

Spostrzeżenia de Graafa zostały potwierdzone poprzez zastosowanie nowoczesnej aparatury, takiej jak ultrasonograf i tomograf komputerowy.

Badania wykazały, że podczas podniecenia pochwa się wydłuża, a najbardziej wrażliwa jest przednia ściana. Pochwa może wydłużyć się nawet dwukrotnie, czyli z 7,5 cm do 15, a nawet 20 cm.

Macica przesuwa się do góry i wtedy członek może wsunąć się pod szyjkę macicy.

Rozmiar członka

Jeśli ma jakieś znaczenie wielkość członka we współżyciu, to można mówić jedynie o jego grubości, a nie długości. Grubszy członek pozwala na lepszą stymulację najbardziej erogennej strefy ciała kobiety, którą jest punkt G, znajdujący się w przedniej ścianie pochwy, 3-4 cm od jej ujścia. Mężczyźni zazwyczaj przeceniają znaczenie tzw.

głębokiej penetracji uważając długi członek za atrybut męskości. Natomiast jego długość nie wpływa na osiągnięcie orgazmu przez kobietę. Około 6% w populacji kobiet, to kobiety odczuwające ekstazę wypływającą z głębokiej penetracji pochwy, czerpiące przyjemność ze stymulacji szyjki macicy, która jest wrażliwa na ucisk i ruch.

Dla pozostałych kobiet jest to uczucie nieprzyjemne, a nawet sprawiające ból. Długi członek dla większości kobiet przynosi dyskomfort, zamiast przyjemności. Ból związany z naciskiem penisa na szyjkę macicy można porównać z bólem, jaki mężczyzna odczuwa po uderzeniu w jądra.

W związku z powyższym mężczyźni obdarowani penisem olbrzymem mają niewielki z niego pożytek.

Warto wspomnieć, że u kobiety poza punktem G, najbardziej wrażliwy jest zewnętrzny obszar narządów płciowych. To głównie srom i łechtaczka, jak również pierwsze 10 cm pochwy. Z badań wiadomo, że penis niemal każdego mężczyzny przekracza 10 cm i w związku z tym jego długość jest wystarczająca, aby odpowiednio stymulować i zaspokoić partnerkę.

Pomimo tych zapewnień pewien odsetek mężczyzn wpada w kompleks małego członka. Jest to związane m.in. z coraz bardziej popularną i chętnie oglądaną pornografią w Internecie oraz niewiedzą dojrzewających chłopców, a potem mężczyzn na temat rozmiarów członka w zwisie.

Na podstawie rozmiarów zwiotczałego penisa nie da się przewidzieć jego długości podczas erekcji.

Zdarza się tak, że mężczyźni, którzy mają długi członek w zwisie, niewiele zyskują podczas erekcji i odwrotnie posiadacze małego członka w zwisie mogą się poszczycić sporymi rozmiarami podczas wzwodu.

Klucz do ekstazy

Kobieta zaciskając mięśnie pochwy może zwiększyć swoje i partnera doznania seksualne. Technika ta polega na mocniejszym obejmowaniu i zaciskaniu prącia.

Kobieta może nauczyć się tej techniki wzmacniając mięśnie pochwy, poprzez ćwiczenia Kegla. Polegają one na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok.

8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu, zaczynając od 5 powtórzeń i dochodząc aż do 25 w miarę wzmacniania się mięśni.

Ćwiczenie Kegla, inaczej mięśni dna miednicy, pomaga zwiększyć satysfakcję seksualną, ale należy je też wykonywać również dla zdrowia. Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie, na przykład u młodych kobiet ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów i tzw. wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

Podczas ciąży i po porodzie ułatwiają odzyskać formę. Gdy mięśnie dna miednicy są wystarczająco silne, kobieta może osiągnąć orgazm poprzez samo ich zaciskanie. Ich napinanie powoduje przekrwienie ścian pochwy, na skutek czego robią się wilgotne i wydłużając się, dzięki czemu zwiększają doznania seksualne.

U mężczyzn ćwiczenie mięśni Kegla może być pomocne przy opanowywaniu przedwczesnego wytrysku.

Zalecenia seksuologa i psychoterapeuty

Aktywne życie seksualne wprawdzie nie wpływa na zmianę rozmiarów członka, ale może chronić przed innymi zaburzeniami, m.in. impotencją.

Brak seksu lub zbyt rzadkie współżycie może doprowadzać do spadku poziomu testosteronu i zaniku beleczek mięśniowych ciał jamistych w członku.

Również wraz z upływającym czasem w organizmie mężczyzny zachodzą zmiany związane, na przykład z pogarszającym się krążeniem krwi w ciałach jamistych.

W przypadku leczenia zaburzeń związanych z erekcją współczesna medycyna i psychologia ma ogromne sukcesy. Dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek zaburzeń lub wątpliwości, co do stanu swojego członka warto zwrócić się na konsultację do seksuologa.

Seks podczas miesiączki

To, czy zdecydujemy się na współżycie w trakcie miesiączki, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, to kwestia tego, jak my same myślimy o naszej krwi. Czy czujemy się dobrze podczas zbliżeń, gdy miesiączkujemy, czy raczej ciało staje się na te kilka dni świątynią, do której niechętnie przyjmujemy gości. Często stres związany z plamieniem przenosi się na poziom emocjonalny i odbiera przyjemność z seksu. Wiele z nas nadal czuje się brudna, lepka, nawet mimo zachowywania higieny. Pojawia się tu również obawa o reakcję partnera na członek oblepiony krwią lub skrzepy na podbrzuszu czy udach.

Zapewnij sobie komfort każdego dnia okresu!

Ale ponieważ „do tanga trzeba dwojga”, drugim ważnym składnikiem jest partner_ka i jego podejście. Najważniejsza jest w tym względzie komunikacja. Często strach wynika z niewiedzy, wiele osób jest przeciwnych zbliżeniom w trakcie okresu ze względu na… strach o zdrowie partnerki_a lub założenie, że ich libido jest w tych dniach bliskie zeru. 

Jak zatem przerwać ten impas? A może by tak… (Uwaga, szalony pomysł!) Zacząć od rozmowy? ????

To, co należy ustalić jasno, to: SEKS W TRAKCIE MENSTRUACJI MOŻE BYĆ PRZYJEMNY, o ile jesteście na to gotowi. Wymaga to zaufania, bezpieczeństwa i pewności w obszarze Waszej intymności. Chodzi o komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Ale co jest takiego fajnego w seksie w trakcie miesiączki? 

To, że masz miesiączkę, nie oznacza, że ​​twoje życie seksualne powinno się się zatrzymać. Choć seks miesiączkowy może być nieco bałaganiarski – jest bezpieczny (o ile zastosujecie się do naszych wskazówek!). Na dodatek może być szczególnie przyjemny. 

Leia também:  Artroskopia Kolana Ile Trwa Leczenie?

Do orgazmu prost(sz)a droga

Część osób aktywnych seksualnie uważa, że najlepsze orgazmy można przeżyć właśnie podczas menstruacji. Jak to możliwe? Podczas krwawienia w kobiecej gospodarce hormonalnej zachodzą zmiany, m.in.

podnosi się poziom estrogenu i testosteronu, który prowadzi do wzmożonego pobudzenia i większej wrażliwości na dotyk. Dzięki temu doznania podczas zbliżenia są bardziej intensywne. Plusem współżycia w trakcie okresu jest także większe nawilżenie, co również wpływa na moc przeżyć.

Krew działa jak naturalny lubrykant, więc w tym czasie możecie cieszyć się sobą bez dodatkowego wsparcia. 

Damy głowę, że na takim jeszcze nie byłaś_eś. Obecność obowiązkowa!

Zapisz się na listę oczekujących, a otrzymasz w prezencie fragment kursu – odkryj, jak rozpalić (nie tylko) swoje ciało do czerwoności. Pierwsza_y dowiesz się o starcie i promocyjnej cenie kursu w przedsprzedaży.

Seksmisja: nowa pozycja

Seks w czasie miesiączki to też dobry moment na testowanie pozycji, które do tej pory przysparzały Wam trudności – szyjka macicy jest w tych dniach bardziej otwarta, co może ułatwić niektórym parom współżycie w dotychczas niewykonalnych konfiguracjach. 

Luźniej i przyjemniej!

Kolejną zaletą seksu podczas okresu jest fakt, że orgazmy mogą łagodzić menstruacyjne skurcze! Kiedy szczytujesz, mięśnie pochwy najpierw się kurczą, a potem rozluźniają, co może przynieść ulgę w miesiączkowych bólach. Warto też wiedzieć, że seks uwalnia naturalne środki przeciwbólowe naszego organizmu – endorfiny, oksytocynę i dopaminę. To samo zresztą tyczy się bólu głowy. 

Narządy płciowe w trakcie menstruacji są bardziej przekrwione, co wpływa, znowu, na intensywność doznań. Wydzielają się hormony, które pomagają się rozluźnić i zmniejsza się suchość pochwy, a wzrasta libido. Do czego prowadzi to szaleństwo? Na przykład do orgazmu!

Potrzebujesz dodatkowego nawilżenia?

Do wolności krótsza droga

To nie koniec korzyści! Czy wiedziałyście_wiedzieliście, że seks może skrócić miesiączkę? Skurcze mięśni podczas orgazmu szybciej wypychają zawartość macicy, przez co złuszczone endometrium zostaje wydalone w krótszym czasie. Przeciętny okres może więc zamiast typowych 5 dni trwać nawet o 1-2 dni krócej. 

Czas miesiączki jest dla wielu par dobrym momentem do poszukiwania innych sposobów dostarczania sobie przyjemności, niekoniecznie związanych z penetracją. 

A czy seks oralny w czasie okresu jest dozwolony? 

Jak najbardziej! Taka forma pieszczot w okresie krwawienia jest całkowicie bezpieczna. Głównym zmartwieniem większości osób rozważających taką aktywność jest oczywiście higiena, ale na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc w zachowaniu jak największej czystości w trakcie takich igraszek. 

Z czego możecie skorzystać, by utrzymać czystość seksu oralnego? 

Najprostszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku tampon, który zablokuje wypływ krwi z pochwy. Dobrym wyborem będzie także kubeczek menstruacyjny, który zbiera krew menstruacyjną do pojemniczka, dzięki czemu nie wycieka ona na zewnątrz wulwy, a równocześnie nic z niej nie wystaje (jak w przypadku sznurka z tamponu).

Zapomnij o przeciekaniu!

Dodatkową alternatywą jest dysk/krążek menstruacyjny, który działa na podobnej zasadzie do kubeczka, gwarantując nawet 12 godzin bez „przecieków”. Dodatkowo taki krążek menstruacyjny można nosić podczas seksu penetracyjnego.

Elastyczne krążki wkłada się do pochwy w podobny sposób do tampona z tą różnicą, że krążek powinien zostać umieszczony wyżej, przy sklepieniu pochwy. Niestety póki co to rozwiązanie jest mało popularne w Polsce i naprawdę trudno dostępne.

Na szczęście wspomniany tampon czy kubeczek pozwolą na satysfakcjonującą stymulację manualną czy oralną, bez obaw o plamy. 

Jak uprawiać seks podczas okresu?

Jak wszystko, również seks okresowy ma swoje negatywne strony. Największym minusem i równocześnie zmartwieniem, jeśli chodzi o uprawianie seksu w okresie, jest bałagan. Krew może pojawić się na pościeli oraz Waszych ciałach, szczególnie jeśli masz silne krwawienie lub jesteś na początku miesiączki. Jak tego uniknąć i zminimalizować „straty”?

 1. Rozłóż na łóżku ciemny ręcznik. W ten sposób ochronisz prześcieradło przed ewentualnymi zabrudzeniami. Możesz nawet przygotować specjalną pościel, której będziecie używać tylko w „te dni”.

  Dobra i niezbyt odkrywcza wiadomość jest taka, że krew nietrudno sprać czy zmyć w razie katastrofy, więc nawet rodzice przy niedzielnym obiedzie nie będą atakowani resztkami krwi na podłodze czy kanapie.

  ???? Polecamy szybko namoczyć zabrudzone tkaniny zimną wodą, spryskać odplamiaczem lub polać wodą utlenioną, i wyprać.

 2. Uprawiaj seks pod prysznicem lub w wannie. Taka forma współżycia pozwoli w całości wyeliminować problem ewentualnych zabrudzeń, a dodatkowo może zapewnić nowe doznania. To doskonałe rozwiązanie dla osób chcących spróbować seksu w trakcie okresu, ale obawiających się jego krwawych konsekwencji. 

 3. Korzystaj z prezerwatyw. Seks w czasie miesiączki jest bezpieczny pod względem zdrowotnym dla obojga partnerów, ale nie można pomijać antykoncepcji, ponieważ w trakcie menstruacji można zajść w ciążę.

  Owulacja może zacząć się jeszcze w trakcie krwawienia, a plemniki są zdolne do przeżycia w organizmie kobiety nawet do 5 dni.

  Poza tym, jest wtedy większe ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi droga płciową, ponieważ śluzówka jest rozpulchniona, szyjka macicy otwarta, a z pochwy wydobywa się krew.

 4. Miej w pobliżu mokrą ściereczkę. Trzymaj mokrą szmatkę czy chusteczki blisko łóżka lub miejsca stosunku. Po zbliżeniu szybko wytrzesz ewentualną krew i unikniesz utrwalenia się plam.

 5. Weź prysznic przed współżyciem. Chociaż „niechlujny” seks może być jednym z najgorętszych, warto zadbać o higienę miejsc intymnych i zmycie ewentualnej krwi znajdującej się na zewnątrz pochwy.

  Dodatkowo oczyszczający prysznic pomaga się rozluźnić i jest doskonałą grą wstępną. Pamiętaj jednak, żeby nie czyścić wnętrza waginy, np. kierując tam strumień prysznicowej słuchawki czy dokonując irygacji! To może doprowadzić do poważnych infekcji.

  Pochwa czyści się sama, nie trzeba jej w tym pomagać.

 6. Zaufaj grawitacji. Jeśli obawiacie się dużego wypływu krwi, możecie skorzystać np. z pozycji misjonarskiej – w tym przypadku grawitacja zadba o czystość Waszej pościeli 😉 Mniej krwi bywa także z reguły pod koniec okresu, kiedy jej przepływ jest już słabszy. 

Podstawą współżycia w trakcie okresu jest oczywiście bezpieczeństwo, dlatego wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii prezerwatyw.

Poważnym zmartwieniem związanym z uprawianiem seksu w czasie okresu jest ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji przenoszonej drogą płciową (STI), takiej jak HIV lub wirusowe zapalenie wątroby. Wirusy te żyją we krwi i mogą rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z zakażoną krwią menstruacyjną.

Chociaż krew miesiączkowa różni się od „zwykłej”, która jest w żyłach i tętnicach, jednak nadal istnieje możliwość przeniesienia choroby. Ponieważ szyjka macicy jest w tym czasie bardziej otwarta niż zwykle, prawdopodobieństwo infekcji się zwiększa.

Dlatego warto korzystać z prezerwatyw za każdym razem, gdy uprawiasz seks podczas miesiączki! Ich użycie znacząco zmniejsza szansę rozprzestrzeniania się lub złapania choroby przenoszonej drogą płciową. 

Stosowanie zabezpieczenia jest również kluczowe, jeśli nie próbujesz aktywnie zajść w ciążę. Bez względu na to, w jakiej części Twojego cyklu miesiączkowego się znajdujesz, w każdej chwili może dojść do zapłodnienia! Miesiączka nie jest tutaj wyjątkiem.

Dni płodne i dni niepłodne to umownie przyjęte przedziały czasowe, najczęściej liczone dla typowego cyklu trwającego 28 dni. Nigdy nie ma jednak 100% pewności. Twoje szanse na poczęcie są wprawdzie niższe, ale nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę w tym czasie.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w innym naszym materiale – LINK. 

Z innych ważnych kwestii warto wspomnieć o czymś oczywistym, co przy odrobinie zapomnienia może skończyć się naprawdę źle. Jeśli planujesz kochać się podczas miesiączki, a nosisz tampon, należy go wcześniej wyjąć.

Tampon może podczas seksu zostać wepchnięty tak głęboko, że konieczna będzie interwencja lekarska.

Pamiętaj też, że chociaż naturalne nawilżenie podczas miesiączki będzie zasadniczo większe niż w pozostałym czasie miesiąca, to jeśli zdejmiesz tampon na chwilę  przed seksem, może on wchłonąć część naturalnego nawilżenia. Wtedy sięgnij po lubrykant.

Skreślić z „to do list”

Seks w trakcie okresu ma z pewnością wiele zalet, ale prawdziwie pozytywny i dający spełnienie jest tylko wtedy, gdy wszystkie strony biorące w nim udział robią to z własnej, nieprzymuszonej woli, a nie wbrew sobie.

Nie nalegaj na to, jeśli mimo rozmowy Twój partner nadal ma wątpliwości. Każdy ma swoje granice i nikt nie ma prawa ich przekraczać. Nawet jeśli były partner nie miał z tym problemów i wiesz, że to skraca Twój okres oraz niweluje ból menstruacyjny – odpuść.

Wywieranie presji prędzej czy później odbije się na Waszej relacji.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*