Urazy jąder i moszny

Urazy jąder i moszny

Najczęściej występującym urazem prącia jest złamanie podczas odbywania stosunku seksualnego, do którego dochodzi na skutek gwałtownego, nadmiernego zgięcia członka. Następuje przerwanie ciągłości osłonki białawej jednego lub obu ciał jamistych, powięzi a czasem także cewki moczowej.

Złamanie prącia objawia się silnym bólem, ustąpieniem wzwodu, masywnym obrzękiem i krwiakiem, często również następuje charakterystyczny trzask. W przypadku złamania prącia należy dążyć do szybkiego zszycia uszkodzonych struktur.

Takie postępowanie zmniejsza rozmiar blizny i zapobiega późniejszemu skrzywieniu członka.

Do innych rodzajów urazów prącia należą oskalpowanie, czyli zdarcie skóry z powierzchni członka oraz częściowa lub całkowita amputacja. W przypadku amputacji  należy starannie umyć i umieścić amputowany fragment w sterylnym pojemniku z lodem, co znacznie zwiększa szansę na powodzenie operacji przyszycia i przeżycie amputowanej części prącia.

Do czego może prowadzić uraz jąder?

Wśród urazowych uszkodzeń jąder i moszny, najczęściej obserwuje się uraz jądra prawego, zwykle wyżej położonego i łatwiej narażonego na dociskanie do spojenia łonowego. Urazy jąder dzieli się na: otwarte i zamknięte.

W przypadku tych drugich, rozpoznanie stawia się na podstawie badania ultrasonograficznego, które może być jednak trudne do oceny w przypadku krwiaka w osłonce pochwowej. Urazy otwarte są znacznie poważniejsze w konsekwencjach. Jeśli dojdzie do rozkawałkowania uszkodzone jądro należy amputować.

W innych przypadkach takich jak stłuczenie czy rozerwanie zazwyczaj udaje się uratować jądro. Wystąpienie dużego krwiaka czy obrzęku wymaga zoperowania w celu uniknięcia niedokrwiennemu zanikowi jądra z powodu ucisku.

Jak dochodzi do urazowego uszkodzenia cewki moczowej u mężczyzn?

Urazy cewki tylnej (część sterczowa oraz błoniasta) związane są głównie ze złamaniami miednicy i wtórnym uszkodzeniem cewki odłamkami kostnymi. Uraz cewki tylnej objawia się najczęściej obecnością krwi w ujściu zewnętrznym cewki oraz utrudnieniem odpływu moczu.

Do urazów przedniej części cewki (w obrębie opuszki i prącia) dochodzi zazwyczaj podczas urazów krocza – kopnięcie lub upadek na twardy przedmiot. Charakterystycznymi objawami urazu cewki przedniej są krwiak i obrzęk krocza. Jeśli podejrzewa się uraz cewki przedniej należy wykonać uretrografię.

Polecamy: Penis – sytuacje awaryjne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Ból i powiększenie zawartości moszny – nie lekceważ tego! – Szpital Mazovia

Urazy jąder i mosznyPowiększenie zawartości moszny oraz towarzyszący temu ból zawsze powinny skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty. Niekiedy mogą to być bowiem objawy groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób.

Na początek warto uświadomić sobie, że męskie narządy płciowe – tak jak każda inna część ciała – narażone są na różne urazy i choroby. Dolegliwości w postaci bólu czy powiększenia zawartości moszny nie wolno lekceważyć. Zawsze w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza POZ lub urologa.

Skręt szypuły jądra

Skręt szypuły jądra to stan, w którym dochodzi do kilkakrotnego obrotu jądra wokół osi powrózka nasiennego. Początkowo powoduje to zaburzenie odpływu krwi żylnej z jądra, później ograniczeniu ulega także dopływ krwi.

Najczęściej jest to choroba diagnozowana u chłopców do 3. roku życia i młodych mężczyzn między 15. a 20. rokiem życia, choć tak naprawdę może wystąpić u panów w każdym wieku. Wśród głównych przyczyn znajdują się m.in.

anatomiczne nieprawidłowości w budowie jąder oraz otaczających je mięśni.

Dominującym objawem skrętu szypuły jądra jest nagły jednostronny ból jądra lub moszny, a także ich widoczne powiększenie, przekrwienie i obrzęk. Leczenie powinno być podjęte w trybie pilnym – jedynie operacja wykonana w ciągu 4-6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów daje szansę na zachowanie jądra. Z biegiem czasu narząd ulega bowiem martwicy i koniecznie staje się jego usunięcie.

Zapalenie jąder i najądrza

Powiększenie jąder i/lub moszny może być objawem zapalenia jąder i najądrza. Towarzyszy mu jednostronny ból w mosznie, jej obrzęk oraz silna tkliwość podczas dotyku. Skóra na mosznie bywa zaczerwieniona, w nasieniu może pojawiać się krew.

Zapalenie jąder i najądrza najczęściej jest wywoływane przez zakażenia wirusowe lub bakteryjne. Wśród drobnoustrojów powodujących chorobę znajduje się m.in. wirus świnki, a także bakterie wywołujące zakażenia układu moczowego. Czasami zapalenie jąder i najądrza jest powikłaniem chorób wenerycznych, np. rzeżączki.

Pojawienie się bólu, obrzęku czy powiększenie jąder i/lub moszny powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. W zależności od przyczyny choroby, stosuje się różne metody leczenia.

Przy świnkowych stanach zapalnych pacjentowi zaleca się leżenie w łóżku z unieruchomioną, podpartą moszną i przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, konieczne jest włączenie antybiotykoterapii.

Jeżeli dolegliwości zostaną zlekceważone albo choroba będzie miała bardzo oporny na leczenie przebieg, wskazane mogą okazać się zabiegi chirurgiczne, włącznie z usunięciem jądra lub najądrza.

Bólu moszny nie można lekceważyć! To poważny problem, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Wszystkie osoby wymagające konsultacji z doświadczonym urologiem, zapraszamy do Szpitala Mazovia -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

Obrzęk jądra – po uderzeniu i z innej przyczyny. Leczenie

Obrzęk jądra może być wynikiem uderzenia, czy innego urazu mechanicznego, ale może też być spowodowany jedną z męskich chorób, np. zapaleniem jądra, wodniakiem jądra, skrętem jądra, a nawet rakiem jądra.

Opuchlizna jądra lub obu jąder może także stanowić objaw wywołany noszeniem zbyt ciasnej bielizny, czy prowadzeniem bardzo aktywnego życia erotycznego.

Leczenie jest uzależnione od czynnika wywołującego obrzęk jądra.

źrodło:123RF

Jądra są parzystym organem płciowym mężczyzny. Znajdują się one w worku mosznowym. Najważniejszym zadaniem jąder jest wytwarzanie plemników, służących do zapłodnienia komórki jajowej.

Stanowią bardzo wrażliwy narząd, który łatwo może ulec uszkodzeniu, czy urazowi mechanicznemu. Niekiedy dochodzi do pojawienia się różnych dolegliwości, pochodzących od jądra lub obu jąder.

 Obrzęk jądra jest jedną z nich. 

Obrzęk jąder lub jednego jądra może pojawić się u dziecka, nastolatka, młodego lub dojrzałego mężczyzny. Wygląda to tak, że jedno lub oba jądra stają się wyraźnie powiększone. Temu obrazowi dodatkowo może towarzyszyć np. ból jądra (lub obu), zaczerwienie skóry w tej okolicy, uczucie ciągnięcia, czy ciężkości.

Opuchlizna jądramoże wynikać z rozmaitych przyczyn. Mogą ją powodować różne choroby, w tym m.in. świnka, rak jądra, wodniak jądra, czy zapalenie jądra. Stan taki może też być wywołany urazem, uszkodzeniem jądra, przebywaniem w bardzo wysokiej temperaturze przez dłuższy czas, czy długotrwałym i intensywnym odbywaniem stosunków płciowych.

Przez to, że jądra są bardzo mocno unaczynione oraz ukrwione, wszelkie zmiany, które pojawiają się w ich obrębie można szybko zauważyć i wyczuć w dłoniach wykonując samobadanie jąder.

Oczywiście nie wszystkie odstępstwa od normy będą możliwe do zarejestrowania od momentu ich pojawienia się w organie, jednak systematycznie przeprowadzana analiza jąder połączona z samobadaniem zdecydowanie przyczynia się do szybkiego wykrycia niepokojących objawów i zdiagnozowania ewentualnych schorzeń tego narządu rozrodczego u mężczyzny. 

Obrzęk jądra lub obu spowodowany zapaleniem tego organu (organów) poza opuchlizną jąder odznacza się też wysoką bolesnością kroczaoraz ociepleniem worka mosznowego. Nabrzmienie i twardość jednego jądra nie połączona z jego bólem mogą stanowić symptomy wodniaka jądra.

Z kolei o skręcie powrózka nasiennego może decydować narastający obrzęk tego narządu wraz z bardzo silnym bólem, zaczerwienieniem, a czasami także nudnościami i wymiotami. Jeśli natomiast opuchlizna i ból jądra ustają po przejściu do pozycji leżącej, może to sugerować przepuklinę pachwinową.

Objawami raka jądra, oprócz niesymetrycznego obrzęku, są też występujące w nim guzki lub guzek i z reguły brak dolegliwości bólowych. 

Przyczyny obrzęku jądra

Jak już wcześniej nadmieniono obrzęk jądra może być spowodowany występowaniem różnych chorób, które ogólnie określa się jako męskie. 

Obrzęk jądra u dziecka bardzo często ma związek z wodniakiem jądra (to gromadzenie się płynu pod skórą, pomiędzy błoną trzewną a błoną ścienną) lub świnką, w powikłaniu której może wystąpić opuchlizna tego narządu wraz z np. silnym bólem jądra promieniującym nawet do brzucha oraz gorączką. Zarówno wodniak, jak i powikłania po śwince mogą wystąpić także u dorosłego mężczyzny.

Ból i obrzęk jądra mogą wynikać np. z zapalenia jądra lub najądrza. Stan zapalenia męskich organów rozrodczych powstaje na skutek działania drobnoustrojów chorobotwórczych, infekcji bakteryjnej układu moczowego, czy też ataku mikroorganizmów przyczyniających się do zakażenia rzeżączką, chlamydią i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Leia também:  Como cachear os cabelos usando sacolas de papel

Co jeszcze może powodować obrzęk jądra? Przyczyny tego stanu to też skręt jądra, skręt szypuły jądra, nowotwór jądra, przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, żylaki powrózka nasiennego, przepuklina pachwinowa, czy filarioza.

Obrzęk moszny po operacji przepukliny stanowi naturalną reakcję organizmu po zabiegu. Obrzęk tkanek kanału pachwinowego to objaw powstający na skutek utraty możliwości odpływu krwi z jądra. Jednak wystarczy zastosować okłady z preparatu przeciw opuchliźnie oraz unieść worek mosznowy, by zażegnać problem. 

Podobnie może też pojawić się obrzęk po operacji wodniaka jądra, czypo operacji żylaków albo też po wazektomii. Jeśli symptom nie mija sam lub po zastosowaniu leczenia objawowego, należy zgłosić się do lekarza.

Uraz, ucisk na jądro (spowodowany noszeniem zbyt ciasnej bielizny), uderzenie w jądra (np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub kopnięcia) również mogą stanowić przyczyny obrzęku. Obrzęk jądra po uderzeniu może doprowadzić nawet do czasowej lub pełnej bezpłodności.

Ponadto duża ilość odbytych aktów płciowych w niedużym odstępie czasowym także może wywołać obrzęk worka mosznowego

Leczenie obrzęku jądra

Co robić, gdy wystąpi obrzęk jądra? Leczeniewarunkuje przyczyna obrzęku tego organu. Nie leczy się samego obrzęku jąder, ponieważ nie jest to symptom, który występuje w oderwaniu od przyczyn tego stanu. Stąd metoda lecznicza jest uzależniona od czynnika wywołującego opuchliznę jąder. 

W przypadku obrzęku jądra, wywołanego przez wodniaka jądra metodą leczniczą, którą wybiera się najczęściej jest operacja urologiczna. Podobne postępowanie stosuje się zwykle w przypadku skrętu powrózka nasiennego.

Podawanie medykamentów, w tym stosowanie antybiotykoterapii, to najczęstszy sposób terapii zapalenia jąder lub zapalenia najądrza. Leczenie przeciwpasożytnicze to wybór przy filariozie, w trudnych przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Jeżeli opuchliznę jądra spowodował rak jądra, kuracja jest zależna od stadium zaawansowania choroby, ewentualnych przerzutów nowotworu do dalszych narządów i rodzaju histopatologicznego raka. 

O sposobie leczenia powinien decydować lekarz opiekujący się pacjentem. On też stawia diagnozę, która stanowi podstawę wyboru metody leczniczej.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

URAZACH MOSZNY

Wypowiedzi na forum o:

Jest taka ładna wieś. Jemielnica. — Sport to nie jest zdrowie.”Ja się kiedyś nabawiłam urazu kręgosłupa, którego konsekwencje odczuwam do dziś na zajęciach…uwaga….zdrowy kręgosłup!” Saszanasza

Kiedyś mieli tam oddział psychiatryczny, nie wiem jak teraz. — Sport to nie jest zdrowie.”Ja się kiedyś nabawiłam urazu kręgosłupa, którego konsekwencje odczuwam do dziś na zajęciach…uwaga….zdrowy kręgosłup!” Saszanasza

dobrze sa “przyklejone”,chyba ze jest naskurek moszny suchyb wtedy latwiej usunoac to.Nie wiem co to jest-proszę o poważną odp.Domyslam sie tylko ze moze to miec jakis zwiozek z urazem uderzeniem w to miejsce w dalekiej przesłosci.

jakby Szkoci zimą chodzili tylko w kiltach to by im jaja przewiało Jaakby jaja były wrażliwe na przewiewanie to by byłły schowane wewnątrz jamy brzusznej. Byłyby tam też lepiej chronione przed urazami. Sęk w tym, że moszna to konwekcyjny wymiennik ciepła i ma być przewiewany żeby nie pojawił się

Jądra są narządem bardzo delikatnym, narażonym na choroby i urazy. Objawami większości guzów jąder jest obecność w nich stwardnienia , powiększenia lub guzka, czemu towarzyszyć może ból lub uczucie ciężaru w mosznie. Guzy podłoża mogą nasilać cechy męskie(zwiększać owłosienie skóry

zstępuje na swoje miejsce w ciągu pierwszego roku życia. Jeżeli jednak tak się nie stanie, trzeba koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza. Nie wolno z tym zwlekać, gdyż jądro znajdujące się w brzuchu lub pachwinie narażone jest na urazy, przebywa w zbyt wysokiej dla siebie temperaturze i jego

znajdujące się w brzuchu lub pachwinie narażone jest na urazy, przebywa w zbyt wysokiej dla siebie temperaturze i jego komórki ulegają uszkodzeniu. W leczeniu stosuje się leki hormonalne i zabieg operacyjny. Operację sprowadzenia jądra do moszny przeprowadza się zwykle już w 2. roku życia, by w

następowym rozwojem nowotworu. Wydaje się, że uraz jedynie zwraca uwagę pacjenta na istniejącą już nieprawidłowość w obrębie jądra. Zapalenie jądra w przebiegu wirusowego zapalenia przyusznic (świnka) nie zwiększa ryzyka zachorowania. W grupie mężczyzn niepłodnych częściej rozpoznaje się nowotwór jądra

u większości dzieci jądro zstępuje na swoje miejsce w ciągu pierwszego roku życia. Jeżeli jednak tak się nie stanie, trzeba koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza. Nie wolno z tym zwlekać, gdyż jądro znajdujące się w brzuchu lub pachwinie narażone jest na urazy, przebywa w zbyt wysokiej

jednak tak się nie stanie, trzeba koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza. Nie wolno z tym zwlekać, gdyż jądro znajdujące się w brzuchu lub pachwinie narażone jest na urazy, przebywa w zbyt wysokiej dla siebie temperaturze i jego komórki ulegają uszkodzeniu. W leczeniu stosuje się leki

Ból jąder – co oznacza? Jaka może być jego przyczyna?

Ból jądra może być oznaką poważniejszej choroby i nigdy nie należy go ignorować. Może pojawić się u mężczyzn niezależnie od wieku. Ból najczęściej dotyczy jednego jądra, przeważnie lewego. Jakie są przyczyny bólu jąder? Kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza?

10 sierpnia 2021

Spis treści

Ból jądra – przyczyny Ból jąder a choroby Spuchnięte jądro – przyczyny Przewlekły ból jądra Rak jądra – rozpoznanie Samobadanie jąder a nowotwór Ból jąder po stosunku Ból jądra – co zrobić? Ból jąder – kiedy udać się do lekarza?

Przyczyn bólu jąder jest wiele i niezależnie od stopnia natężenia bólu nie należy go ignorować. Może być to uraz krocza (pojawienie się krwiaka), ucisk jądra (np.

po jeździe na rowerze), ucisk na jądra (mocno dopasowana bielizna), zapalenie najądrza, defekty anatomiczne przyczyniające się do nadmiernej ruchomości jądra (skręt powrózka nasiennego i jądra), powikłania po zapaleniu ślinianki (zapalenie jądra), przepuklina mosznowa i żylaki powrózka nasiennego (przekrwienie).

Ból jądra świadczy o zaburzeniach w jego funkcjonowaniu. Stany, które wymagają jak najszybszej interwencji chirurgicznej to m.in.:

 • skręt jądra,
 • zapalenie jądra i najądrza,
 • skręt przyczepków jądra i najądrza,
 • idiopatyczny obrzęk moszny,
 • choroba Schönleina-Henocha,
 • kamica moczowodowa,
 • nowotwór jądra,
 • uraz moszny.

Przyczyny, które nie wymagają natychmiastowej interwencji u specjalisty, gdyż nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu to m.in.:

 • wzrostowe bóle jądra,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • wodniaki jąder,
 • przepuklina pachwinowa.

Bolesny obrzęk świadczy o stanie zapalnym w mosznie. Przyczyną może być świnkowe lub rzeżączkowe zapalenie najądrzy i jąder, skręt jądra lub uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Żylaki powrózka nasiennego charakteryzujące się tępym bólem moszny i uczuciem ciężkości również mogą powodować opuchliznę jądra.

Nie należy ignorować bezbolesnego powiększenia jądra, które powinno być sygnałem do wizyty u specjalisty. Choć może być objawem wodniaka (nagromadzenia się płynu w jądrze), który jest niegroźny dla zdrowia, to niestety bezbolesna opuchlizna jądra może być pierwszym symptomem pojawienia się nowotworu.

Jeżeli ból jądra powraca możemy mówić o przewlekłym bólu jądra. Pacjenci skarżą się na ból lewego lub prawego jądra bądź obu jednocześnie. Przewlekły ból jądra może wskazywać, że doszło do zakażenia cewki moczowej, pojawiły się torbiele, wodniaki jąder, żylaki powrózka nasiennego bądź nowotwory jąder. Przewlekły ból może także wskazywać na przepuklinę pachwinową.

Rak jądra jest uleczalny, szczególnie gdy zostanie on wcześnie zdiagnozowany. Na nowotwór może wskazywać guz bądź obrzęk jąder. Gdy tylko zauważysz zmiany na jądrach, należy niezwłocznie udać się do urologa.

Zdrowe jądro ma najądrze, które przypomina niewielki guz na górnej lub środkowej zewnętrznej stronie oraz naczynia krwionośne, tkanki podtrzymujące i rurki z nasieniem. Bywa, że mężczyźni mylą je z nieprawidłowymi grudkami, dlatego warto skonsultować się z urologiem w przypadku występowania jakichkolwiek wątpliwości.

Bardzo ważne jest regularne samodzielne badanie jąder. Warto wykonywać je raz w miesiącu i porównywać ze sobą jądra. Możliwe, że będą różnić się wielkością bądź jedno będzie zwisać niżej, co jest całkowicie normalne.

Leia também:  Como analisar um conto (com imagens)

Ważne, byś wyczuł, czy wystąpiły jakieś zmiany na jądrach w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Samobadanie dobrze jest przeprowadzić podczas lub zaraz po ciepłym prysznicu bądź kąpieli. Ciepło pomoże rozluźnić mosznę, co bardzo ułatwi test. Warto też stanąć przed lustrem, co ułatwi test.

Każde jądro zbadaj osobno obiema rękami, tocząc je między palcami (używaj najlepiej kciuków i środkowych palców). Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas twarde guzki lub grudki, zmiany kształtu, wielkości, konsystencji i twardości jąder. Samobadanie nie powinno boleć.

Mężczyźni mogą odczuwać ból jąder po stosunku seksualnym i długotrwałym podnieceniu. W związku z tym dochodzić może do nadmiernego przekrwienia jąder i mogą zostać podrażnione receptory nerwowe. Objawia się to tępym bólem zarówno po jednokrotnym jak i wielokrotnym zbliżeniu.

Przy występowaniu bólu jądra należy:

 • ułożyć się w pozycji leżącej,
 • unieść mosznę ku górze,
 • zdjąć bieliznę,
 • stosować okłady na mosznę i pachwinę,
 • przyjąć środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy bądź przeciwzapalny,
 • obserwować czy prawidłowo są oddawane mocz, kał i gazy.

Niezależnie od natężenia bólu jądra należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ważna jest sprawna diagnostyka i wdrożenie skutecznego leczenia. Jeżeli masz do czynienia z silnym i narastającym bólem w okolicy moszny należy jak najszybciej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

WAŻNE: W związku z tym, że mogło dojść do skrętu jądra należy nastawić się na potencjalny zabieg chirurgiczny, który należy wykonać jak najszybciej (do 6 godzin są szanse na uratowanie jądra).

Zauważyłeś niepokojące objawy? Skontaktuj się jak najszybciej z urologiem bądź lekarzem rodzinnym. Możesz porozmawiać ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Zarezerwuj wizytę o każdej porze dnia i nocy.

Przewlekły ból jąder – etiopatogeneza, rozpoznanie,
leczenie

Przewlekły ból jądra jest zdefiniowany jako przerywany lub stały, jedno- lub obustronny ból jąder trwający przez co najmniej 3 miesiące, który wpływa niekorzystnie na jakość życia pacjenta i ogranicza jego codzienną aktywność. Schorzenie to stanowi nie lada wyzwanie w codziennej praktyce urologicznej z uwagi na wieloczynnikową etiologię.

Diagnostyka powinna być ukierunkowana w pierwszej kolejności na wykluczenie choroby nowotworowej jako przyczyny przewlekłego bólu. Leczenie przewlekłego bólu jądra obejmuje leczenie zachowawcze (farmakoterapię, fizjoterapię i psychoterapię) oraz operacyjne (mikrochirurgiczne odnerwienie jądra, usunięcie najądrza, usunięcie jądra, wazo-wazostomię).

Przewlekły ból jąder (chronic testicular pain – CTP) jest częstym problemem klinicznym spotykanym w codziennej praktyce urologicznej. Zdefiniowany jest jako przerywany lub stały, jedno- bądź obustronny ból jąder trwający przez co najmniej 3 miesiące, który wpływa niekorzystnie na jakość życia pacjenta i ogranicza jego codzienną aktywność.

Etiopatogeneza

Ból w obrębie moszny i jąder ma zróżnicowane pochodzenie, w tym z narządów wewnętrznych jamy brzusznej ze względu na wcześniejszy rozwój jąder w jamie brzusznej. Podczas zstępowania jądra w jego życiu wewnątrzmacicznym dochodzi do rozwoju unerwienia autonomicznego oraz prawidłowego unaczynienia.

Nerwy biegną wzdłuż naczyń do splotów okołoaortalnych i nerkowych. Jądra (Th10-12) oraz najądrza (Th12-L2) unerwione są ze zwojów przedkrzyżowych. Gałąź płciowa nerwu płciowo-udowego i nerw biodrowo-pachwinowy unerwiają czuciowo przednią część moszny.

Natomiast tylna część moszny jest unerwiona przez gałęzie mosznowe powierzchownego nerwu kroczowego, pochodzącego od gałęzi kroczowej nerwu sromowego (S1-S3). Rauchenwald i wsp.

opisali obecność dodatkowych aferentnych i eferentnych włókien wywodzących się ze splotu miedniczego biegnących wzdłuż nasieniowodów, jak również niewielką liczbę krzyżowych włókien parasympatycznych unerwiających jądro. Taguchi i wsp. wykazali obustronne krzyżowanie się unerwienia pochodzącego ze splotów miednicznych.

Wspólne pochodzenie unerwienia znajduje swoje uzasadnienie w częstym współistnieniu bólu jądra z kolką w przebiegu kamicy moczowodowej, co związane jest z unerwieniem wewnętrznej powierzchni moszny przez gałąź płciową nerwu płciowo-udowego (L1).

Podobnie ból pleców może promieniować do jądra z powodu podrażnienia korzeni nerwów czuciowych na poziomie segmentów Th10-L1. Przepuklina pachwinowa może rozciągać nerw płciowo-udowy i biodrowo-pachwinowy, powodując dyskomfort w mosznie i jądrach.

Również ból jądra może być spowodowany wtórnie do uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu (biodrowo-pachwinowego, płciowo- udowego lub biodrowo-podbrzusznego) podczas operacji przepukliny pachwinowej. Nerw sromowy jest predysponowany do uwięźnięcia, powodując ból moszny i krocza. Uwięźnięcie nerwu sromowego najczęściej występuje na dwóch poziomach – jest to kolec kulszowy i miejsce przejścia nerwu pod dźwigaczem odbytu w kanale sromowym. Inne przyczyny bólu jąder mogą być klasyfikowane zgodnie z pochodzeniem anatomicznym, są to: 1) choroby najądrzy, 2) choroby jąder, 3) choroby związane z powrózkiem nasiennym, 4) choroby moszny.

Ból moszny i jąder może mieć różne podłoże, m.in.: 1) zapalne, 2) infekcyjne, 3) nowotworowe, 4) urazowe, 5) jatrogenne. Wszystkie wyżej wymienione przyczyny bólu jądra zostały przedstawione w tabeli 1.

Przewlekły ból jądra może wystąpić u 2-20% pacjentów po wazektomii. Stopień nasilenia bólu według skali VAS przekracza 5 punktów jedynie w 2-6% przypadków.

Ryzyko bólu moszny jest mniejsze w przypadku wazektomii techniką bez skalpela w porównaniu do techniki ze skalpelem (11,7% vs 18,8%).

Również pewna grupa pacjentów po operacji przepukliny pachwinowej uskarża się na przewlekły ból jądra (częściej po zabiegu metodą laparoskopową w porównaniu do techniki otwartej).

Etiologia przewlekłego bólu jądra

Ból jądra po urazie może wynikać z jego uszkodzenia lub krwawienia do guza jądra. W tych przypadkach usg moszny jest badaniem obowiązkowym. Przewlekłe zapalenie jądra i najądrza jest związane z bólem i obrzękiem, mogą mu towarzyszyć objawy ze strony dolnych dróg moczowych, w tym również choroby przenoszone drogą płciową.

Badanie per rectum pozwala ocenić gruczoł krokowy oraz napięcie mięśni dna miednicy. Ból jąder może być jednym z objawów zapalenia gruczołu krokowego (ostre, przewlekłe) lub zespołu bólowego miednicy.

W tej grupie pacjentów mogą współistnieć takie objawy, jak ból: krocza, w okolicy nadłonowej, prącia lub podczas ejakulacji.

Badanie ultrasonograficzne moszny ma ograniczoną wartość w znalezieniu przyczyny bólu. U ponad 80% pacjentów z bólem jądra badanie ultrasonograficzne nie wykazuje nieprawidłowości w obrębie moszny.

Jeśli badanie fizykalne jest prawidłowe, usg moszny może być wykonane w celu uspokojenia pacjenta, że nie ma patologii i nie wymaga leczenia (głównie operacyjnego). USG jest przydatne w rozpoznaniu wodniaka, torbieli nasiennej, żylaków powrózka nasiennego, itd.

W ogólnej praktyce większość urologów wykonuje badanie usg moszny u prawie każdego pacjenta z bólem moszny.

W diagnostyce przewlekłego bólu jądra wykonuje się szereg badań, takich jak: badanie ogólne i bakteriologiczne moczu, posiew nasienia, próba Mearesa-Stameya, uroflowmetria, usg jamy brzusznej (ze szczególnym zwróceniem uwagi na nerkę i przestrzeń pozaotrzewnową, która odpowiada stronie bolesnego jądra), usg transrektalne, RTG przeglądowe układu moczowego/tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy (w celu wykluczenia pozamosznowych przyczyn bólu jądra).

Leczenie

Leczenie przewlekłego bólu jądra obejmuje leczenie zachowawcze (farmakoterapię, fizjoterapię i psychoterapię) oraz operacyjne (mikrochirurgiczne odnerwienie jądra, usunięcie najądrza, usunięcie jądra, wazostomię).

Standardowe leczenie przeciwbólowe powinno być zgodne z ogólnie przyjętą drabiną analgetyczną według WHO i obejmuje stosowanie paracetamolu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz leków opioidowych. Dawkowanie i leczenie skojarzone zależy od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych.

W przypadku długoterminowego stosowania NLPZ należy pamiętać o potencjalnych działaniach niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (utrata cytoprotekcji), płytek krwi (zwiększenie uwalniania tromboksanu i zmniejszenie uwalniania prostacykliny – efekt prozakrzepowy), jak również nerek (zaburzenie hemodynamiki kłębuszkowej powodującej spadek przesączania kłębuszkowego), itd. W przypadku podejrzenia bólu o charakterze neuropatycznym można zastosować gabapentynę (900-1800 mg/dobę w trzech dawkach podzielonych) lub pregabalin (w dawce 75 mg 2x dziennie). W wybranych przypadkach zastosowanie znajdują leki przeciwdepresyjne (m.in. amytryptylina). Wczesna optymalizacja skojarzonego leczenia przeciwbólowego w „wielodyscyplinarnym” zespole leczenia bólu pozwala często odroczyć w czasie leczenie operacyjne, a nawet go uniknąć.

Oprócz farmakoterapii powinna być brana pod uwagę fizjoterapia mięśni dna miednicy prowadzona przez wykwalifikowany personel, zwłaszcza w przypadku stwierdzenia nadmiernej kurczliwości mięśni dna miednicy, kiedy techniki relaksacyjne mają korzystne działanie.

Leczenie operacyjne powinno być odroczone dopóki leczenie zachowawcze jest nieskuteczne. Jedyna metoda, która wydaje się być skuteczna, to mikrochirurgiczne odnerwienie jądra. Usunięcie najądrza wykonuje się w wybranych przypadkach, a usunięcie jądra jest ostatecznością.

Mikrochirurgiczne odnerwienie jądra zmniejsza dolegliwości bólowe jądra (o ponad 50%) u pacjentów z przewlekłym bólem moszny niereagujących na farmakoterapię. Zabieg wykonuje się z dostępu pachwinowego.

Leia também:  Co To Jest Anemia I Jakie Sa Objawy?

Całkowite lub częściowe ustąpienie bólu obserwuje się odpowiednio u 71-96% i 9-17% pacjentów. U 12-15% pacjentów po denerwacji ból jądra nie ustępuje. Zanik jądra po zabiegu stwierdza się w 3-7% przypadków.

Nie ma jak dotąd żadnych dowodów, ale opinia ekspertów jest jednoznaczna, że usunięcie najądrza powinno być zarezerwowane dla pacjentów już po nieskutecznej mikrochirurgicznej denerwacji jądra.

Najlepsze wyniki osiąga się w grupie pacjentów z bólem jądra po wcześniejszej wazektomii lub w przebiegu zmian torbielowatych w najądrzu stwierdzonych w ultrasonografii.

Odsetek ustąpienia bólu jądra po usunięciu najądrza szacuje się na 50-92%.

Usunięcie jądra jest ostateczną metodą leczenia przewlekłego bólu jądra, jednakże 80% pacjentów nadal może odczuwać ból po zabiegu. W powazektomijnym zespole bólowym jądra zabieg wazo-wazostomii zmniejsza dolegliwości bólowe u 69-84% pacjentów.

Część pacjentów z przewlekłym bólem jądra na podłożu przyczyn pozamosznowych (nieurologicznych) wymaga konsultacji odpowiedniego specjalisty.

dr n. med. Kajetan Juszczak, FEBU 1 Oddział Urologii, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie 2 Katedra Patofizjologii, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

1 ordynator oddziału: dr n. med. Piotr Maciukiewicz

2 kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Piotr J. Thor

Piśmiennictwo u autora [email protected]

Zabiegi jąder i moszny

Wodniak jądra objawia się nadmiernym nagromadzeniem płynu w jego osłonkach. Może występować w jednej z dwóch postaci – jako wrodzony lub nabyty w wyniku uszkodzenia mechanicznego bądź powikłania po innym schorzeniu.

Wrodzony wodniak jądra występujący u najmłodszych chłopców, poddawany jest co najmniej kilkumiesięcznej obserwacji. W większości przypadków dochodzi do jego samoistnego wchłonięcia jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia.

Przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego rozważa się, jeżeli nagromadzony płyn utrzymuje się do 2 roku życia. Nabyty wodniak jądra w większości przypadków leczy się operacyjnie. Obecnie stosowane są 2 techniki chirurgiczne – metoda Winkelmanna oraz metoda von Bergmanna.

Operacje przeprowadzane są z dostępu pachwinowego lub mosznowego. W obu przypadkach dochodzi do odprowadzenia płynu z jamy wodniaka, a w przypadku metody von Bergmanna usuwa się również nadmiar osłonek, które pokrywają pierwotnego wodniaka.

Umów wizytę Szpital LUX MED Puławska

ogólne, podpajęczynówkowe

Wnętrostwo

Nieobecność jąder w mosznie, czyli tzw. wnętrostwo to nieprawidłowość polegająca na całkowitym lub częściowym zatrzymaniu jądra w jamie brzusznej. Do końca 1 roku życia większość jąder samoistnie zstępuje do moszny.

Jeśli jądra nie przemieszczą się we właściwe miejsce do 2 roku życia, potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Do leczenia operacyjnego kwalifikują się chłopcy, u których stwierdza się jądra wysoko położone (kanałowe, brzuszne), jądra wędrujące i współistniejące z przepukliną pachwinową.

W przypadku jąder niezstąpionych celowe jest ich usunięcie z powodu zagrożenia rozwojem nowotworu w jądrze, które znajduje się w jamie brzusznej.

Umów wizytę Szpital LUX MED Puławska

Przed każdym zabiegiem zarówno chirurgicznym, jak i małoinwazyjnym konieczna jest konsultacja androloga lub urologa, którzy skierują na właściwe badania, wykluczą przeciwwskazania i określą spodziewany efekt zabiegu.

Wskazania

Wskazaniem do zabiegu  jest występowanie defektów i wad w tym obszarze, utrudniających normalne funkcjonowanie i satysfakcję z życia intymnego. Zabieg wykonuje się również jako element leczenia choroby nowotworowej.

Przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są choroby przewlekłe związane z tkanką łączną lub układem krzepnięcia oraz zmiany zapalne i ropne w okolicach pachwin. Zabiegu nie wykonuje się również u osób z aktywną infekcją wirusową lub bakteryjną oraz leczących się onkologicznie, o ile nie jest to element leczenia.

Pobierz treść strony w postaci karty PDF, którą możesz zapisać na swoim urządzeniu. Dzięki temu w każdej chwili wrócisz do lektury. Prześlij PDF osobie, którą ta usługa może zainteresować.

USG jąder dziecka w Krakowie CENA: 160 zł

USG jąder umożliwia rozpoznanie najczęstszych wad rozwojowych oraz chorób jąder u dzieci. Badanie ultrasonograficzne obejmuje ocenę jąder i najądrzy oraz powrózka nasiennego. W przypadku nieprawidłowej lokalizacji jąder w jamie brzusznej USG pomaga ustalić mechaniczną przyczynę braku zstąpienia jąder do worka mosznowego.

USG moszny pozwala ponadto na ustalenie przyczyny bólu jądra u starszych chłopców. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i pełni bezpieczne dla dziecka, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Zaniedbanie problemu może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i niepłodności w wieku dorosłym.

W Szpitalu Dworska w Krakowie wykonujemy również USG jąder (moszny) u dorosłych.

Wskazania do USG moszny (jąder) u dzieci

Wodniak jądra u dziecka

Wodniak jądra u noworodka jest wadą rozwojową.

W warunkach fizjologicznych jądra tworzą się nie worku mosznowym, ale w jamie brzusznej i w około 7 miesiącu życia płodowego zstępują do worka mosznowego.

Po przemieszczeniu jąder do moszny powinno dojść do zasklepienia drogi, którą pokonały jądra. Jeśli to nie nastąpi dochodzi do gromadzenia się w mosznie płynu pochodzącego z jamy otrzewnej.

Objawami wodniaka jądra jest obecność miękkiego wypełnionego płynem guza, który po podświetleniu latarką jest prześwitujący. Moszna może być jednostronnie lub obustronnie obrzęknięta, a skóra worka mosznowego nadmiernie napięta. Wodniak jądra zmienia swoją objętość w trakcie dnia – największy jest w godzinach wieczornych, a zmniejsza się rano po nocnym spoczynku.

Wodniak jądra u noworodka jest zmianą podlegającą obserwacji – w pierwszym roku życia wodniak powinien się samoistnie wchłonąć. Wodniaka jądra nie wolno uciskać czy nakłuwać, ponieważ można tym doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia jądra lub rozwinięcia się stanu zapalnego.

W każdym przypadku obecność miękkiego guza na jądrze dziecka należy skonsultować z lekarzem, który za pomocą USG w pełni potwierdzi łagodność zmiany. Jeśli wodniak jądra utrzymuje się nadal w 2-3 roku życia lub powiększa się, może być konieczne wykonanie zabiegu operacyjnego.

U starszych dzieci wodniak jądra rozwija się zwykle w wyniku urazu okolicy pachwiny, często podczas uprawiania sportu. W niektórych przypadkach wodniak jądra może powstawać również w obrębie powrózka nasiennego.

Zespół ostrej moszny

Do możliwych przyczyn zespołu ostrej moszny u dzieci należą:

 1. Skręt jądra,
 2. Skręt przydatka jądra lub najądrza,
 3. Zapalenie jądra,
 4. Zapalenie najądrza,
 5. Uraz mechaniczny moszny,
 6. Nowotwór jądra.

Problemy te pojawiają się najczęściej w 1 roku życia oraz u chłopców w wieku 4-14 roku życia.

Objawami zespołu ostrej moszny są:

 • Ból moszny o nagłym początku,
 • Zaczerwienienie, zasinienie i/lub obrzęk moszny,
 • Nieprawidłowe wysokie ustawienie jąder w worku mosznowym.

W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który wykona USG jąder i okolicznych struktur celem ustalenia przyczyny dolegliwości.

Wnętrostwo

Wnętrostwo oznacza nieprawidłowe położenie jąder – zamiast w worku mosznowym znajdują się one w jamie brzusznej. Wnętrostwo stanowi wynik braku zstąpienia jąder do moszny w ostatnich miesiącach życia płodowego.

Przyczyną może być mechaniczna przeszkoda w kanale pachwinowym. Zbyt długie pozostawanie jąder w jamie brzusznej może powodować zaburzenia czynności jąder oraz bezpłodność. Ponadto istnieje większe ryzyko rozwoju nowotworu jądra w przyszłości.

Przyczyną zmian jest zbyt wysoka temperatura, która wpływa niekorzystnie na funkcję jąder.

Badanie USG pozwala na zlokalizowanie jąder w obrębie jamy brzusznej. Brak zstąpienia jąder u 2-3 letniego chłopca stanowi pilne wskazanie do wizyty lekarskiej i badania USG.

Jądro wędrujące

Gdy jądra uległy zstąpieniu do moszny, ale okresowo obserwuje się ich cofanie w kierunku jamy brzusznej, stan ten określany jest jądrem wędrującym. „Znikanie” jądra z worka mosznowego zachodzi wskutek skurczu mięśnia dźwigacza jądra pod wpływem zimna czy stresu. Wędrującemu jądru sprzyja niepełne zasklepienie drogi z worka mosznowego do jamy brzusznej.

Jak przebiega USG jąder dziecka?

Przed wykonaniem badania USG jąder lekarz przeprowadza dokładny wywiad dotyczący początku i charakteru bólu jądra u dziecka, zmian w kształcie i objętości moszny lub innych zaobserwowanych objawów. Następnie lekarz wykonuje badanie palpacyjne moszny.

W trakcie badania USG lekarz przykłada do worka mosznowego głowicę USG emitującą fale ultradźwiękowe. Powrót odbitych fal ultradźwiękowych od tkanek generuje obraz widoczny na ekranie monitora.

W trakcie badania USG moszny lekarz ocenia jądra i najądrza oraz powrózek nasienny.

U noworodków i niemowląt z wnętrostwem USG jąder przeprowadza się przez powłoki brzuszne – głowica umieszczana jest na podbrzuszu dziecka. Jeśli zachodzi taka konieczność, diagnostyka poszerzana jest o USG układu moczowego.

Badanie USG jąder jest bezbolesne i bezpieczne – fale ultradźwiękowe emitowane przez aparat nie mają żadnego negatywnego wpływu na organizm dziecka ani na czynność jąder.

Najczęściej zadawane pytania o USG jąder dziecka:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*