Uraz i złamanie nosa

Uraz i złamanie nosa

Nadchodzący okres wakacji oraz ładna pogoda sprzyjają uprawianiu sportów na świeżym powietrzu. Ten czas to także zwiększona ilość kontuzji, również w obrębie czaszki. Upadki podczas sportowych aktywności zdarzają się stosunkowo często, a skutki niewyleczonych kontuzji mogą długo utrudniać funkcjonowanie. Jednym z nieprzyjemnych urazów jest złamanie nosa. Złamanie nosa w wakacje – jak naprawić złamany nos?

Jakie objawy daje złamany nos?

Złamany nos jest bolesnym urazem, który może nastąpić przy upadku na twarz lub uderzeniu ciężkim przedmiotem w tę okolicę. Może się to stać podczas przewrócenia na rowerze lub uderzenia piłką np. podczas gry w siatkówkę. Jakie objawy daje złamany nos?

 • – silny ból w okolicy nosa,
 • – intensywne krwawienie,
 • – zasinienie twarzy,
 • – utrudnione oddychanie przez nos,
 • – przemieszczenie struktur kostnych,
 • – zaburzenia widzenia.

Uraz i złamanie nosa

Najczęstsze urazy nosa 

Złamanie nosa może się różnić w zależności od siły uderzenia. Struktury nosa są dość elastyczne i urazy o niewielkiej energii uderzenia nie doprowadzą do złamania. Należy mieć jednak na uwadze, że większa siła skierowana w stronę twarzy i nosa może spowodować jego złamanie oraz odkształcenie. Najczęstsze urazy nosa to nie tylko złamanie nosa, ale także:

 1. – przemieszczenie nosa do boku,
 2. – powstanie zagłębienia w grzbiecie nosa,
 3. – zniekształcenia nosa, 
 4. – przestawienie przegrody nosowej. 

Uraz i złamanie nosa

Jak naprawić złamanie nosa? – Pierwsza pomoc

Nie podlega dyskusji, że poważne wypadki i urazy czaszki wymagają konsultacji lekarskiej, a często również wizyty w szpitalu. Zanim jednak poczynimy takie kroki, istotna jest pierwsza pomoc zaraz po zdarzeniu. Polega ona na:

 1. Ułożeniu chorego w pozycji siedzącej, z głową pochyloną lekko ku dołowi, co uniemożliwi spływanie krwi do gardła.
 2. Chłodne okłady na czoło i kark.
 3. Możliwe jest również podanie choremu leków przeciwbólowych.

Z reguły złamanie nosa zrasta się samo i nie wymaga większej ingerencji. Jednak często wygląd nosa po złamaniu ulega zmianie i wtedy pojawia się pytanie – co jeszcze możemy zrobić?

Złamanie nosa – operacje korekcji nosa

Złamany nos po zrośnięciu nie zawsze wraca do swojego poprzedniego wyglądu i kształtu. Odkształcenia, skrzywiona przegroda czy garb nosa – to tylko niektóre z estetycznych „powikłań”, które mogą nas spotkać po urazie nosa.

Jeśli drażnią Cię te mankamenty w wyglądzie Twojego nosa, możesz skonsultować się z laryngologiem wyspecjalizowanym w operacyjnych korekcjach nosa. Takie zabiegi najczęściej spowodowane są powodami estetycznymi, ale także utrudnionym oddychaniem czy chrapaniem.

Dodatkowo w zależności od rozległości zmian, podczas operacji korekcji złamania nosa następuje rekonstrukcja części chrzęstnej i/lub kostnej nosa. Nowoczesne techniki pozwalają na dostęp od wewnątrz nosa, dzięki czemu możemy uniknąć rzucających się w oczy blizn.

Dlatego złamania nosa można naprawić – grunt to trafić na dobrego lekarza!

Złamany nos – przyczyny, objawy, leczenie i pierwsza pomoc. Jak prawidłowo rozpoznać złamanie nosa?

Uraz i złamanie nosa Złamany nos jest uciążliwą dolegliwością, która może znacznie utrudniać oddychanie. 123rf.com

Złamany nos to jeden z najczęstszych urazów, które występują podczas codziennych wypadków. Wynika to przede wszystkim z jego newralgicznego, zewnętrznego położenia. Złamany nos to uraz, którym należy bezzwłocznie się zająć, gdyż mogą towarzyszyć mu poważniejsze uszkodzenia, a nieleczone złamanie może doprowadzić do znacznych komplikacji. W tym artykule dowiecie się, jak rozpoznać złamany nos i jak sobie z nim poradzić.

Nos jest jednym z elementów twarzoczaszki. Składa się ona z kości nosowych, łzowych, lemieszy, szczęk, małżowin nosowych dolnych, żuchwy, kości podniebiennych, kości jarzmowych i kości gnykowej. Twarzoczaszka odpowiada za bezpośrednią ochronę wielu ważnych narządów zmysłu.

Chodzi tu przede wszystkim o węch, wzrok i smak. Uszkodzenia twarzoczaszki mogą mieć też wpływ na początkowe odcinki dróg oddechowych (przede wszystkim nos) i jamę ustną.

Warto pamiętać, że niestety, kości twarzoczaszki są niezwykle podatne na złamania, a nos szczególnie, jako zewnętrzny narząd.

Objawy złamanego nosa

Musimy pamiętać o tym, że nie każdy uraz nosa musi być złamaniem. Natomiast najbardziej poważne uszkodzenia, które powstają w przypadku uderzenia o sporej energii, mogą dotyczyć nie tylko nosa, ale też sąsiednich kości twarzoczaszki.

Pamiętajmy, że składa się ona również z kości łzowej, lemiesza, żuchwy, dwóch kości szczękowych, dwóch podniebiennych, dwóch jarzmowych, kości gnykowej oraz dwóch małżowin nosowych dolnych. Istnieje również możliwość, że uszkodzony zostanie w pewnym stopniu mózg.

Objawy takiego urazu można jednak szybko zaobserwować.

Najczęstszym objawem, który charakteryzuje złamany nos, jest mocne krwawienie. Może ono wynikać oczywiście z wielu innych przyczyn, ale jeśli następuje w bezpośrednim następstwie jakiegoś urazu, powinniśmy od razu myśleć o złamaniu. Samo krwawienie z nosa nie jest jednoznacznym objawem złamania.

Może się ono wiązać z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wrodzoną skrzywioną przegrodą nosową, skazami krwotocznymi takimi, jak na przykład hemofilia, małopłytkowość czy chorobami zakaźnymi. Złamany nos charakteryzuje się też szeregiem innych objawów.

Przede wszystkim mowa tu o silnych dolegliwościach bólowych i nadmiernym reagowaniem na dotyk (często dotyk wiążący się z bólem). W trakcie złamania może dojść do przerwania ciągłości tkanek miękkich.

Złamany nos może też wiązać się z przemieszczaniem się struktur kostnych, warto to sprawdzić możliwie jak najbardziej delikatnie, gdyż zwiększona podatność na dotyk może spowodować ogromny ból poszkodowanemu lub poszkodowanej. Często złamany nos przejawia się również nadmiernym łzawieniem z oczu.

Osoba ze złamanym nosem może mieć duże problemy z oddychaniem (chociaż to też może wynikać z innych zmiennych czynników, takich jak stres związany z urazem). Po krótkim czasie mogą wystąpić miejscowe krwiaki. Pamiętajmy jednak, że nie muszą one powstawać bezpośrednio na nosie. Mogą one pojawić się na przykład pod oczami.

Uraz i złamanie nosa

Grypa, ospa wietrzna czy borelioza…. na jakie choroby zaka…

Krwawienie z nosa w przypadku złamania charakteryzuje się bardzo dużym nasileniem. Wynika to z faktu, że śluzówka, która stanowi swego rodzaju filtr przeciwko drobnoustrojom, jest mocno ukrwiona. Nos również posiada silne unerwienie, które pozwala na reagowanie na odpowiednie bodźce.

Krwawienie z nosa, które jest konsekwencją złamania bardzo ciężko zatamować. Źródło takiego krwawienia znajduje się zazwyczaj w tylnej części jamy nosowej, poza wyjątkowymi sytuacjami. U osób młodych np. ognisko krwawienia znajduje się w przedniej części.

Powikłaniem krwawienia mogą być ropnie i krwiaki.

W niektórych przypadkach złamanie nosa może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Są to ekstremalne sytuacje, ale również się zdarzają. Niestety bardzo często poszkodowany zgłasza się do szpitala dosyć późno.

Objawami takich urazów są zawroty głowy (utrzymujące się przez dłuższy czas), bóle głowy, nudności, wymioty, utrata pamięci i zasłabnięcia. Jeśli w kilka dni po urazie zauważymy którykolwiek z tych objawów, musimy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Jest to stan potencjalnie zagrażający życiu.

Złamany nos – tamowanie krwawienia, krwiaki i ropnie

Jeśli dochodzi do dużego krwotoku w konsekwencji złamania, powinniśmy jak najszybciej zadbać o przetransportowanie poszkodowanego na szpitalny oddział ratunkowy, do laryngologa, albo w niektórych, skrajnych sytuacjach wezwać odpowiednią pomoc.

Szybka pomoc specjalisty może uchronić poszkodowanego od operacji i skomplikowanych powikłań. Czas tu gra zdecydowaną rolę, ale zanim nadjedzie pomoc medyczna, warto skupić się na pierwszej pomocy.

Podczas jej udzielania musimy pamiętać, że złamany narząd narażony jest na dodatkowy ból związany z dotykiem, dlatego powinniśmy działać możliwie jak najdelikatniej. Musimy uspokoić poszkodowanego.

Pamiętajmy, że stres związany z urazem i w konsekwencji podwyższone ciśnienie krwi może skutecznie uniemożliwić zatamowanie krwotoku. Poszkodowany powinien przebywać w pozycji siedzącej z pochyloną do przodu głową. Taka pozycja zapobiegnie nadmiernemu dopływowi krwi do uszkodzonego narządu.

Poszkodowany powinien uciskać skrzydełka nosa przez kilka minut (o ile sam jest w stanie), dopóki krwawienie w pełni nie ustanie. Jeśli dysponujemy zimnymi okładami, możemy położyć je na karku i nosie chorego.

Leia também:  Niedobór Bialka Jakie Sa Objawy?

To nie tylko przyśpieszy zatamowanie krwi, ale zapewni również poszkodowanemu nieco więcej komfortu psychicznego i powinno go uspokoić.

Jeśli krwotok trwa więcej niż 20 minut, konieczna będzie interwencja lekarska. W obliczu urazu, który poskutkował krwotokiem i tak warto skonsultować się ze specjalistą, ale jeśli sami nie potrafimy zatamować płynącej krwi, może to wymagać szybkiej, specjalistycznej pomocy.

Podczas złamania i innych urazów nosa mogą powstawać też krwiaki. To nagromadzenia krwi, która skupia się pomiędzy błoną śluzową a ochrzęstną przegrody nosa, albo pomiędzy ochrzęstną a chrzęstną.

W żadnym razie nie powinniśmy próbować usuwać ich na własną rękę. Krwiaki wymagają interwencji lekarza. Najczęściej usuwane są poprzez nakłucie pod znieczuleniem. Krew w ten sposób może swobodnie wypłynąć.

Duże krwiaki mogą skutecznie utrudniać oddychanie.

Jeśli niedostatecznie szybko pójdziemy do lekarza, by ten usunął krwiaki, może dojść do dodatkowego zakażenia. W krwiaku mogą rozwijać się liczne bakterie, które tworzą zapalenie ropne – tak zwany. ropień. Takie zakażenie skutkuje przenikającym bólem nosa i górnych części twarzy.

Ropniowi często towarzyszy również gorączka. Nieleczony ropień może doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń, w tym zapalenia opon mózgowych, albo do trwałych ubytków przegrody nosowej.

Ropień leczony jest przeważnie za pomocą antybiotykoterapii, musimy więc bezwzględnie, możliwie jak najszybciej skorzystać z porady lekarza.

Ze względu na siłę uderzenia, okoliczności urazu i jego czynnika, może dojść do złamania z przemieszczeniem, bez przemieszczenia, złamania powierzchownego, które dotyczy jedynie nosa, albo złamania, które dotyczy większej części twarzoczaszki. Aby określić, z jakim typem złamania mamy do czynienia zazwyczaj musimy wykonać odpowiednie skany rentgenowskie.

Powierzchownie złamany nos, który powstał wskutek niezbyt mocnego urazu, leczony jest poprzez ręczne nastawienie. Aby struktury w poprawny sposób się zregenerowały, dokonywana jest tak zwana tamponada. Zabieg wykonywany zostaje pod znieczuleniem, polega na założeniu w nosie tamponu, który wypełniony jest przeważnie setonem.

Tamponada usuwana jest po okresie 4 – 7 dni od wykonania zabiegu.

W sytuacji rozległego złamania nosa, działania lekarza mogą być różne. Przeważnie wiążą się one ze znieczuleniem ogólnym. Kości nosa są jak najszybciej nastawianie. Jest to konieczne, aby uniknąć zrostów kostnych.

Może być konieczna repozycja również większej części kości twarzoczaszki. W ekstremalnych przypadkach, złamanie nosa prowadzi do urazów mózgu. Leczenie w takich sytuacjach jest dosyć długie i może wiązać się z wieloma zabiegami.

Podczas leczenia złamanego nosa, często wykorzystywana jest również farmakoterapia w formie antybiotykoterapii. Sprawia to, że ryzyko różnego rodzaju infekcji jest mniejsze.

Pacjenci z uszkodzeniami nosa szczególnie narażeni są na infekcje dróg oddechowych. Dlatego chorzy na tego typu schorzenia nie powinni ich odwiedzać.

Podczas rekonwalescencji przypisywane są też czasami leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Złamany nos – powikłania, które mogą powstać nawet już po leczeniu

Nawet kilka tygodni po złamaniu, musimy zwracać większą uwagę na niektóre powikłania, które mogą wystąpić tuż po leczeniu. Mowa tu przede wszystkim o kolejnych krwawieniach.

Przeważnie występuje krwawienie z jednego przewodu, postępowanie powinno być takie samo jak w przypadku udzielania pierwszej pomocy po złamaniu. Innym powikłaniem może być wydobywający się z nosa jasnej, rozwodnionej mazi. Może to być tak zwany płynotok nosowy.

Ta maź to płyn mózgowo-rdzeniowy. Jeśli zauważymy taki objaw, musimy niezwłocznie udać się do lekarza. Płynotok nosowy może skutkować niezwykle poważnymi schorzeniami, to otwarta droga do zakażeń ośrodkowego układu nerwowego.

Czasami płyn mózgowo-rdzeniowy mylony jest z katarem, gdyż nie zawsze pojawia się po stronie urazu. Jeśli pochylimy głowę do przodu, powinniśmy móc zaobserwować wzmożony wyciek.

Innymi komplikacjami po złamaniu nosa mogą być kłopoty z oddychaniem. Prowadzi to do zmniejszonej drożności nosa. Może dotyczyć to jednej albo obydwóch stron. Dodatkowo sporadycznie dochodzi do odmy podskórnej powiek, która polega na tym, że pod powiekami gromadzi się nadmiar powietrza. Dotykając okolic oczu, powinniśmy wyczuć pewnego rodzaju trzeszczenie.

Złamany nos nawet po kilku tygodniach może dawać objawy w postaci podwyższonej temperatury, bólu i czerwienienia się skóry w okolicy urazu. Jeśli zauważymy u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy możliwie szybko skontaktować się z laryngologiem.

Nieleczone powikłania mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń, takich jak zapalenie opon mózgowych.

Jeśli zabieg nastawienia nosa nie zostanie wykonany w odpowiednim czasie, może dojść do sporych komplikacji estetycznych i na przykład niepełnej drożności oraz większej podatności na krwotoki. W takiej sytuacji tworzą się zrosty kostne, a nos zachowuje kształt pourazowy. Istnieją zabiegi, które pozwalają na poprawienie drożności i wyglądu nosa nawet w takiej sytuacji.

Septoplastyka to coraz popularniejszy zabieg laryngologiczny, który ma na celu korektę skrzywionej przegrody nosowej. Wykonuje się ją, jeśli przegroda zachodzi na jedną z jam nosowych, zamiast przebiegać równomiernie, wzdłuż nosa.

To jeden z podstawowych zabiegów, który wykonuje się, jeśli leczenie urazu nosa nie przebiegało w odpowiedni sposób. Sam zabieg jest dosyć prosty, lekarz dokonuje wycięcia pewnych fragmentów tkanek, albo dokonuje przebudowy struktur nosowych. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, chociaż często zalecane jest ogólne.

Septoplastyka jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia..

Ogólna plastyka nosa wiąże się również z rekonstrukcją struktur w nosie i prostowaniu przegrody nosowej. Często stosuje się ją po bardzo poważnych urazach, które naruszyły więcej elementów twarzoczaszki, niż tylko przegroda nosowa.

Czasami zabieg ten jest wykonywany czysto w celach kosmetycznych. Operacje plastyczne nosa są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w kilku przypadkach. Mowa tu o względach chorobowych, wadach wywołanych urazem i komplikacjach związanych z nieodpowiednim leczeniem.

Wszystko poddawane jest dokładnej kwalifikacji, czy pacjent faktycznie potrzebuje takiego zabiegu. Nie możemy więc liczyć na refundacje, jeśli chcemy dokonać estetycznej korekty, która nie jest związana z naszym zdrowiem.

Wtedy możemy skorzystać z prywatnych klinik, których ostatnio na rynku przybywa.

Czy internet jest dobrym źródłem informacji dla rodziców?

Wypadki codzienne, czyli o urazach nosa

Uraz i złamanie nosa

Ze statystyk wynika, że urazy nosa są jednymi z najczęstszymi wśród złamań. Dochodzi do nich najczęściej w wyniku wypadków komunikacyjnych, w czasie bójek lub w wyniku uprawiania sportu. Dość często incydenty, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia nosa, mają miejsce w domu, gdzie teoretycznie powinniśmy się czuć bezpiecznie… Bez względu na to, gdzie lub w jakich okolicznościach dochodzi do złamania kości nosa, uraz musi zostać dobrze zaopatrzony. Później również konieczne będą wizyty kontrolne u specjalisty. Tylko dobry laryngolog przywróci sprawność naszemu nosowi.

Kości nosowe – dlaczego są tak ważne?

Silne uderzenie w nos może powodować jego:

 • złamanie – najczęściej w obrębie części górnej,
 • pęknięcie – w obrębie przegrody nosowej,
 • intensywne krwawienie – uszkodzenie lub pęknięcie naczyń krwionośnych w uderzonym miejscu,
 • uszkodzenie oczodołów – kości nosa znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie oczu, więc w przypadku silnego uderzenia może wystąpić uraz oka z uszkodzeniem oczodołu włącznie.

Nos w pewnym sensie chroni nasz mózg. Dlatego jego poważne urazy mogą skończyć się nie tylko wizytą u chirurga czy laryngologa, ale także konieczna może okazać się konsultacja neurologiczna.

Leia também:  Awaria Pompy Wody Jakie Objawy?

Objawy uszkodzenia kości nosowych

Trudno mieć wątpliwości, że w wyniku jakiegoś incydentu doszło do urazu nosa. Towarzyszą temu wyraźne objawy:

 • silny ból okolicy nosa,
 • intensywne krwawienie z nosa,
 • obrzęk twarzy,
 • szybko narastający obrzęk wokół uderzonego miejsca,
 • zaburzenie widzenia (w przypadku poważnych urazów).

Złamania mogą być dwojakie: otwarte lub zamknięte. Złamania zamknięte występują wówczas, gdy nie ma widocznej rany, a nos najczęściej jest jedynie opuchnięty. Krwawienie też nie zawsze występuje. Najwidoczniejszym objawem jest zasinienie.

Na pierwszy rzut oka wydawać się więc może, że nic poważnego się nie stało. Zamknięte złamanie lub pęknięcie nosa albo jego przegrody może zagoić się samoistnie. Może czasami wiązać się to z nieodpowiednim zrośnięciem tkanek.

A przegroda źle ułożona będzie zaburzała proces fizjologicznego oddychania przez nos.

Leczenie uszkodzonej przegrody nosowej

Skrzywiona przegroda nosowa często wymaga operacyjnego nastawienia lub korekcji. W ciągu 7 dni od urazu, który spowoduje złamanie kości nosa, może być konieczne nastawienie kości nosa (tzw. repozycja kości nosa) w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Nieskorygowane skrzywienie pourazowe może powodować:

 • problemy z oddychaniem – upośledzona drożność nosa, powoduje to, że nos nie spełnia wówczas swoich funkcji w procesie wentylacji, generuje problemy z oddychaniem, czego konsekwencją jest pogorszenie wydolności organizmu;
 • katar, zapchanie nosa – zwiększenie ilości wydzieliny w nosie może powodować olbrzymi dyskomfort, a w skrajnych przypadkach notowane są problemy z wydolnością;
 • intensywne krwawienie – często niespodziewane, które jest wywoływane samoczynnie;
 • bóle głowy;
 • chrapanie;
 • bezdech podczas snu.

Jeśli tego typu problemy zaobserwujemy u siebie nawet po – wydawałoby się błahym – urazie jak: uderzenie w drzwiczki otwartej szafki czy bolesne spotkanie z drzwiami pokojowymi, wybierzmy się do laryngologa, który oceni stan struktur anatomicznych naszego nosa oraz jego fizjologiczną funkcjonalność. Specjalista zdecyduje o podjęciu kolejnych kroków.

Niedotlenienie może powodować niewydolność organizmu

Uszkodzona lub skrzywiona przegroda nosowa może powodować ogólne niedotlenienie organizmu, które destrukcyjnie wpływa na pracę poszczególnych narządów, także tych najważniejszych – mózgu, płuc czy nerek. Jeśli wiec zdiagnozowano u nas problem z przegrodą nosową – w trosce o własne dobro – nie zwlekajmy z podaniem się zabiegowi.

Operacja przegrody nosowej wyraźnie poprawia funkcjonowanie naszego organizmu

Uraz i złamanie nosaOperacje nosa laryngolodzy wykonują w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu mechanicznie koryguje się kształt przegrody, ustawiając ją w linii pośrodkowej. Tuż po zabiegu pacjentowi podawane są leki przeciwzapalne, mukolityczne i obkurczające naczynia błony śluzowej nosa.

2-3 dni po zabiegu laryngolog kontrolnie ocenia stan skorygowanej przegrody nosowej. Zmieniane są również opatrunki.

Zabieg jest dość bezpieczny, a komplikacje dotyczą mniej niż 1% Pacjentów. Specjaliści zalecają, aby jeszcze przez pewien czas odbywać regularne wizyty kontrolne, w czasie których ocenione będzie gojenie się ran oraz sam efekt zabiegu.

Następnym razem przyjrzymy się bliżej urazom nosa, których doświadczają sportowcy.

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za złamany nos?

Uraz nosa może być bardzo poważny w skutkach. Z uwagi na jego usytuowanie, może dojść do pokrewnych uszkodzeń części głowy w tym oczu, jamy ustnej, zatok bądź nawet mózgu. Do złamania nosa może dojść w wielu przypadkach, m.in. podczas wypadków komunikacyjnych, uprawiania sportu czy upadków z wysokości. Jeżeli doszło do złamania, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Wszelkie koszty związane z leczeniem, nawet za dojazd do lekarza, pokryje odszkodowanie za złamany nos. Należy mieć to na uwadze, gdyż lekceważenie objawów kontuzji, może doprowadzić m.in. do upośledzenia funkcji węchu i nieprawidłowego zrostu przegrody nosowej.

Do typowych objawów złamania nosa należą:

 • ból w okolicach urazu, może również pojawić się ból głowy
 • krwawienie z nosa, które niekiedy może stanowić zagrożenie życia
 • obrzęk w miejscu złamania
 • trudności z oddychaniem
 • mogą wystąpić zaburzenia widzenia lub nawet utrata przytomności

Pierwsza pomoc w przypadku urazu nosa to schłodzenie miejsca urazu np. przez okład z lodu. Jeśli pojawił się krwotok, należy uspokoić poszkodowanego i pozwolić mu usiąść. Konieczne jest, aby jego głowa była pochylona w przód. Poszkodowany w tym czasie powinien spokojnie oddychać przez usta. W przypadku lekkich uszkodzeń powierzchni wewnętrznej nosa, gdzie nie doszło do złamania – krwawienie powinno ustać w ciągu kilku minut. Jeżeli jest inaczej, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Uraz głowy
Najczęściej spowodowany uderzeniem. Następstwem może być pęknięta kość czaszki, wstrząśnienie mózgu czy krwiak śródczaszkowy.

Uraz kręgosłupa szyjnego
Do urazu może dojść np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Objawem mogą być nudności, bóle głowy czy odrętwienie.

Uraz klatki piersiowej
Spowodowany najczęściej upadkiem z wysokości lub silnym uderzeniem. Wynikiem tego mogą być m.in. złamane żebra czy mostek.

Uraz barku
Do zwichnięcia stawu barkowego często dochodzi podczas uprawiania sportu. Objawem zwichniętego barku jest silny ból i problemy z poruszaniem ręką.

Uraz miednicy
Najczęściej dochodzi do złamania miednicy. Uraz bardzo niebezpieczny, najczęściej spowodowany przez wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości.

Uraz kręgosłupa
Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa są wypadki komunikacyjne. Objawem kontuzji to m.in. zaburzenia czucia, problemy z oddychaniem i niedowład kończyn.

Uraz ręki
Na uraz ręki składa się kontuzja kości śródręcza, kości nadgarstka oraz kości palców. Objawem urazu może być obrzęk, ból i problemy z poruszaniem.

Uraz kolana
Z kontuzją kolana często spotykają się sportowcy. Objawem poważnego urazu może być problem z wyprostowaniem nogi, silny ból i wysięk.

Uraz stawu skokowego
Uraz można podzielić na skręcenie, zwichnięcie lub złamanie stawu skokowego. Objawem kontuzji może być obrzęk, ból, krwiak i niestabilność stawu.

Złamanie nosa najczęściej wyklucza poszkodowanego z wykonywania codziennych zajęć, w tym istotnej pracy zarobkowej. Utracony dochód spowodowany urazem z pewnością pokryje odszkodowanie za złamany nos. Jest to dość istotne, szczególnie gdy poszkodowany prowadził działalność gospodarczą. Oprócz tego może wnioskować o inne świadczenia, w tym:

 • jednorazowe odszkodowanie z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu, którego wysokość zależy od stopnia uszkodzeń na ciele;
 • całkowity zwrot poniesionych kosztów, związanym z leczeniem. Do tego świadczenia można zaliczyć m.in. wydatki na zabiegi (poszkodowany ma prawo leczyć się w placówkach prywatnych), zakup urządzeń i sprzętu rehabilitacyjnego, koszta dojazdów związanych z leczeniem – także do apteki po zakup niezbędnych leków oraz koszty opieki nad poszkodowanym, świadczonej przez osoby trzecie;
 • wniosek o zapłatę z góry za usługi medyczne. Zgodnie z prawem, poszkodowany ma prawo ubiegać się o wypłacenie zaliczki na stosowne zabiegi czy inne usługi związane z leczeniem, jeżeli wymagają one wcześniejszej zapłaty.

Zdarza się, że złamany nos może przyczynić się do przykrych i długotrwałych konsekwencji. W takich przypadkach poszkodowanemu może zostać przyznany stosowny rodzaj renty. Należy przy tym zwrócić uwagę, że taki rodzaj świadczenia będzie wypłacany, jeżeli rozstrój zdrowia ma charakter stały. O jaką rentę może ubiegać się poszkodowany?

 • rentę z tytułu utraty zdolności do pracy – będzie przyznana, jeżeli poszkodowany w konsekwencji wypadku, nie może kontynuować pracy zarobkowej lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej;
 • rentę z uwagi na zwiększone potrzeby życiowe, które wynikają z poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Świadczenie może zrekompensować wydatki na specjalne wyżywienie, regularne zabiegi rehabilitacyjne czy niezbędną opiekę medyczną i pielęgnacyjną;
 • rentę z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość – przyznawana, gdy kontuzja wpłynęła znacząco na dalszy rozwój zawodowy (np. poprzez oszpecenie twarzy).

Aby ubiegać się o odszkodowanie, należy wcześniej skompletować szereg dokumentów. Na ich podstawie zostanie przyznana kwota odszkodowania oraz stosowny rodzaj dodatkowych świadczeń. Ważne jest, że można ubiegać się o wypłatę odszkodowania, nawet do 3 lat od chwili wypadku. Aby rozpocząć ten proces, należy przygotować następujące dokumenty i informacje:

 • wszelkie wypisy, opinie i skierowania na dalsze leczenie, wystawione przez lekarzy i specjalistów. Mogą to być inne notatki, sporządzone przez personel medyczny, potwierdzające wystąpienie urazu i jego konsekwencje;
 • faktury i rachunki związane z leczeniem, zakupem niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego czy urządzeń pozwalających na szybszy powrót do zdrowia;
 • informacje na temat wykonanych przejazdów do szpitala, na zabiegi czy do apteki. Odszkodowanie pokryje koszty dojazdów, które będą stosownie uzasadnione;
 • w celu uzyskania zadośćuczynienia, konieczna będzie opinia psychologiczna, która udowodni poniesione straty moralne;
 • jeżeli będzie taka możliwość, należy załączyć zdjęcia przedstawiające miejsce urazu.
Leia também:  Wzw C Ile Trwa Leczenie?
Możesz wnosić o odszkodowanie, jeżeli:

Posiadasz dokumentację medyczną

Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego

Od chwili wypadku nie minęły 3 lata

Miałeś wypadek komunikacyjny

Miałeś wypadek w pracy

Miałeś wypadek w rolnictwie

Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia

Nadal się leczysz lub rehabilitujesz

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy bezpłatnie czy należy Ci się odszkodowanie

 • Wypełniasz
 • formularz weryfikacji
 • (to nic nie kosztuje!)
 1. Oddzwaniamy
 2. do Ciebie w ciągu 48h
 3. (lub najszybciej jak to możliwe)

weryfikujemy

czy możesz starać się o odszkodowanie

wybieramy

dla Ciebie najlepszą Kancelarię Prawną

Bogumiła z Radomia

Pracuję w restauracji od wielu lat i znam to miejsce doskonale. Nie spodziewałam się, że kiedykolwiek coś mi się stanie. Pewnego dnia nie miałam szczęścia i potykając się o krzesło, uderzyłam w ścianę. Werdykt lekarza? Złamany nos i lekkie stłuczenia twarzy.

Chcąc nie chcąc spędziłam trzy tygodnie w domu. Nie musiałam się martwić o finanse, mój mąż kiedyś skorzystał z usług Helpfind, więc i ja spróbowałam. Najlepsze było to, że wszystko załatwiłam przez Internet. Oczywiście pieniądze pojawiły się szybko na moim koncie.

Ignacy z Pruszkowa

Mieszkam w dużym mieście, w godzinach szczytu panuje tu mały chaos i każdy chce jak najszybciej dotrzeć na miejsce. Tak było w moim przypadku, ale nie tylko ja się spieszyłem. Kierowca motocykla przejechał na tzw. “wczesnym” czerwonym świetle. Niestety, ja już zdążyłem wejść na pasy i tak doszło do spotkania.

Oprócz ogólnych potłuczeń i zadrapań na twarzy nic więcej mi się nie stało. Oczywiście spisałem dane sprawcy. Nie oczekiwałem wielkich pieniędzy, ale z ciekawości napisałem do Helpfind. Po krótkiej rozmowie zdecydowałem się na współpracę i jestem bardzo zadowolony. Wbrew pozorom otrzymałem spore odszkodowanie.

Gabriela z Brzegu Dolnego

Temat odszkodowań jest mi dobrze znany. Gdy moja przyjaciółka miała wypadek, od razu wiedziałam, kto może jej pomóc. Poleciłam jej, żeby skontaktowała się z Helpfind i tak też zrobiła jeszcze w ten sam dzień.

Niedługo po tym napisała mi SMS-a, że jej sprawa jest w toku i była miło zaskoczona obsługą. Nie mogła uwierzyć jak szybko dostała odszkodowanie i inne świadczenia. Byłam z siebie dumna, że poleciłam jej Helpfind.

Złamanie nosa

Jaki podmiot będzie administratorem twoich danych osobowych

Administratorem Twoich danych będzie CAMPTER spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000734281 przez Sąd Rejonowy w Częstochowie XVII Wydział Gospodarczy KRS, REGON: 380381000, NIP: 5751895690.

Jakie dane będą zbierane oraz w jakim celu

Będą to, Twoje dane osobowe, w szczególności pozostawione przez Ciebie w wysyłanym formularzu lub przesłane poprzez e-mail: imię, nazwisko, adres IP, adres e-mail, telefon, pliki cookies, niezbędne dla prawidłowego korzystania ze strony internetowej, serwisów i innych użyteczności Campter.

pl, oraz w celach w zakresie niezbędnym do prawidłowego świadczenia usług, prawidłowego wykonania umowy, lub do podjęcia działań, które dotyczą Twoich danych, przed zawarciem umowy między innymi takich jak Kontakt z Tobą, jak również niezbędnym do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

Jakim podmiotom możemy przekazać Twoje dane osobowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawem dane osobowe możemy przekazywać podmiotom, które przetwarzają przekazane dane na nasze zlecenie, np.

podmiotom współpracującym zarówno osobowe jak i kapitałowe, podwykonawcom naszych usług, jak również podmiotom, które są uprawnione do uzyskania danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w sytuacji gdy, uprawnione podmioty wystąpią z takim żądaniem z podaniem podstawy prawnej np. Sądy lub Prokuratura. Twoje dane osobowe będą przekazywane również do podmiotów współpracujących z w celu realizacji świadczonych usług.

Twoje prawa do Twoich danych. Okres przetwarzania danych

Administrator danych osobowych przetwarza Twoje dane osobowe na czas realizacji celów, w którym dane te są przetwarzane oraz przez okres 10 lat od dnia zakończenia realizacji celów, w których dane te są przetwarzane.

Twoim głównym prawem jest żądanie dostępu do Twoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Kolejnym Twoim prawem jest możliwość przenoszenia Twoich danych, wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, jak również zgłoszenie sprzeciwu oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółowe informacje w zakresie Twoich praw znajdziesz tutaj: https://campter.pl/informacje-w-zakresie-przetwarzania-danych/.

Zasadność z przetwarzaniem i gromadzeniem Twoich danych

Twoje dane osobowe, będą przetwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Twoje dane osobowe są niezbędne do prawidłowego wykonania usług i są konieczne w zakresie prawidłowego stosowania regulaminów lub podobnych dokumentów dostępnych w naszych usługach i z których będziesz korzystać.

Jednocześnie zasadność przetwarzania i gromadzenia Twoich danych osobowych jest związana z dopasowywaniem treści usług do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Co więcej zasadność przetwarzania i gromadzenia Twoich danych osobowych jest związana z zapewnieniem bezpieczeństwa, udoskonalaniem i pomiarem danych osobowych, jak również marketing bezpośredni własnych usług Campter.

pl, który jest uzasadniony szeroko rozumianym interesem Administratora i który polega w szczególności na kontakcie z Tobą w dowolnej formie i analizie uzyskanych od Ciebie informacji, celem prawidłowego oferowania i świadczenia usług.

Tym samym przetwarzanie Twoich danych osobowych dla celów prawidłowego wykonania usług oraz w celach marketingu bezpośredniego będzie odbywać się na podstawie Twojej wyraźnej i dobrowolnej zgody, poprzez świadome zaznaczenie checkboxa o treści „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych”, który znajduje się na końcu formularza kontaktowego.

 • Wyrażenie zgody w zakresie Twoich danych
 • Wobec powyższego prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie zgody poprzez zaznaczenie pola „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych”.
 • Twoja zgoda jest dobrowolna i w każdym  dowolnym momencie możesz ją wycofać, przy czym wycofanie Twojej zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem w zakresie przetwarzania Twoich danych, na podstawie wyrażonej Twojej zgody, przed jej wycofaniem.
 • Jeżeli nie ukończyłeś 16 roku życia, koniecznym jest zaaprobowanie lub wyrażenie zgody przez osobę sprawującą władzę rodzicielską lub opiekę nad dzieckiem.

Biorąc pod uwagę powyższe, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, w celach prawidłowego wykonania świadczonych usług oraz w celach marketingu bezpośredniego własnych usług Campter.

pl, które są zbierane w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów innych użyteczności Campter.

pl, w tym zapisywanych w plikach cookies przez Campter zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony danych osobowych, w szczególności przepisów prawa w zakresie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), które wejdzie w życie po 25 maja 2018 roku.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*