Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu?

Ból głowy to częsta przypadłość, na którą skarżą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, może on też dotykać dzieci. Bóle głowy mogą mieć rozmaity charakter. Jednym z nich jest ból z tyłu głowy (w okolicy potylicy): kłujący lub tępy, silny bądź umiarkowany.

Najczęściej towarzyszy on infekcji, jest objawem wysokiego ciśnienia, zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, pojawia się też często po urazie. Ból z tyłu głowy może jednak także zwiastować poważniejsze schorzenie.

Co może oznaczać ból głowy z tyłu? Jakie leki zastosować? Kiedy należy udać się do lekarza?

Przyczyny bólu bólu głowy z tyłu mogą być różne, mogą się za nim kryć rozmaite choroby:

 1. Pulsujący ból głowy z tyłu może mieć związek z rozpoczynającym się u pacjenta nadciśnieniem tętniczym. Zdarza się, że pacjent zaczyna odczuwać ból z tyłu głowy po prawej stronie lub ból z tyłu głowy po lewej stronie, ale absolutnie początkowo nie wiąże go z podwyższonym ciśnieniem. Dlatego też zazwyczaj zaczyna zażywać duże ilości środków przeciwbólowych, po których jednak ból głowy nie ustępuje. Dopiero wtedy chory wybiera się do lekarza, który rozpoznaje u niego nadciśnienie tętnicze i po włączeniu właściwych leków do walki z ciśnieniem tętniczym, ból z tyłu głowy przestaje pacjentowi doskwierać. Można zatem śmiało powiedzieć, że ból głowy z tyłu i ciśnienie tętnicze krwi mają ze sobą dużo wspólnego.
 2. Ostry ból z tyłu głowy może mieć związek z krwotokiem podpajęczynówkowym. Zazwyczaj ból w przebiegu krwawienia podpajęczynówkowego pacjenci opisują jako ból, którego nigdy wcześniej w życiu nie zaznali. Zazwyczaj przyczyną krwotoku podpajęczynówkowego jest pęknięcie tętniaka, a predysponuje do tego obecność u pacjenta nadciśnienia tętniczego i miażdżycy, jest on jedną z przyczyn udaru. Krwotok podpajęczynówkowy zawsze wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.
 3. Ból głowy z tyłu za uszami może być objawem zapalenia ucha środkowego. Poza tym ból z tyłu głowy za uszami często wiąże się także z powiększeniem się węzłów chłonnych, co najczęściej ma miejsce w przebiegu różnych infekcji.
 4. Ból głowy z tyłu w obrębie szyi, najczęściej kłujący, pojawiający się przy pochylaniu często związany jest ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych, jak również ze zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa i uciskiem na nerwy (nerwoból). Ból głowy z tyłu nad karkiem może mieć różne nasilenie. Może doskwierać pacjentowi w różnych porach dnia: bardzo często jest to ból poranny. 
 5. Tępy ból z tyłu głowy często towarzyszy zapaleniu opon mózgowo–rdzeniowych. W tej sytuacji, poza bólem głowy z tyłu, pacjent skarży się tez na sztywność karku, ma zwykle bardzo wysoką gorączkę, a stan jego zdrowia szybko się pogarsza. Podejrzenie zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
 6. Ucisk i ból głowy z tyłu to częsta przypadłość związana z tzw. napięciowym bólem głowy. Jest to najczęstsza postać bólu głowy, która inaczej nazywana jest bólem psychogennym. Pojawia się często jako efekt zbyt małej ilości godzin snu, jako efekt nadmiernych nerwów i silnego stresu. Zmiana nawyków może w tym przypadku pomóc w zredukowaniu objawów.
 7. Silny ból głowy z tyłu, w okolicy potylicy, niestety bywa też objawem guza mózgu. Wówczas bólowi towarzyszyć mogą też innego rodzaju dolegliwości, jak nudności, wymioty czy zaburzenia widzenia.
 8. Ból głowy z tyłu może pojawić się również u osób z tendencją do migreny, często pojawia się wtedy problem nudności czy wymiotów.
 9. Ból głowy z tyłu (prawa strona i lewa strona), a także ból szyi, może być też pierwszym objawem i zwiastunem zaczynającego się przeziębienia lub też bardziej poważnej infekcji dróg oddechowych.

Ból głowy z tyłu a dodatkowe objawy

Dość często zdarzają się sytuacje, w przebiegu których ból głowy z tyłu nie jest jedynym objawem. Czasami bowiem towarzyszą mu również inne symptomy:

 1. Nudności i wymioty – te objawy dodatkowe mogą mieć związek z rozwijającym się u pacjenta guzem mózgu.
 2. Ból z tyłu głowy i zawroty – także muszą skłonić lekarza do diagnostyki pod kątem ewentualnego guza.
 3. Podwójne widzenie – konieczna diagnostyka pod kątem obecności guza.
 4. Światłowstręt – sugeruje napięciowy ból głowy, z którego może dojść do rozwoju migreny.
 5. Sztywność karku – obecność tego objawu sugeruje obecność zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych, w takim przypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala.
 6. Ból uszu – pojawia się wówczas, kiedy pacjent cierpi z powodu zapalenia ucha.

Ból z tyłu głowy w ciąży i u dziecka

Ból z tyłu głowy u dziecka może mieć związek z różnymi przyczynami, część z nich jest taka sama, jak u ludzi dorosłych:

 1. Samoistny ból głowy w okolicy potylicy – w przypadku tego rodzaju bólu, po wykluczeniu wszystkich możliwych przyczyn, nie da się stwierdzić, czym jest on spowodowany.
 2. Infekcja – zarówno wirusowa, jak i bakteryjna może przyczyniać się do bólu z tyłu głowy.
 3. Zapalenie uszu.
 4. Powiększenie węzłów chłonnych.
 5. Guz mózgu – niestety, nawet u dzieci nie można wykluczyć takiej przyczyny bez odpowiednich badań.
 6. Zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych.

Także kobiety ciężarne skarżą się na ból z tyłu głowy. W ciąży ból głowy z tyłu może być związany z następującymi przyczynami:

 1. Zmiany hormonalne – zwykle w początkowym okresie ciąży, w czasie pierwszego trymestru, zmiany hormonalne są na tyle duże, że przyczyniają się do powstawania bólu głowy.
 2. Nadciśnienie tętnicze – zdarza się, że w czasie ciąży u kobiety, która nigdy nie miała problemów z ciśnieniem, dojdzie do rozwoju  nadciśnienia, które będzie wywoływało ból z tyłu głowy.
 3. Ból z tyłu głowy w ciąży może mieć też związek z zatruciem ciążowym, czyli gestozą. Jeśli jest to ostry ból z tyłu głowy, któremu towarzyszą zawroty głowy oraz dzwonienie i szum w uszach, jak również nadciśnienie tętnicze, wymaga pilnej wizyty u lekarza.

Domowe sposoby na ból z tyłu głowy

W sytuacji, kiedy zaczynamy odczuwać ból z tyłu głowy, zadajemy sobie pytania: Co na ból z tyłu głowy? Co zrobić, jak boli głowa? Zanim zgłosimy się z problemem do lekarza, warto spróbować zastosować domowe sposoby na ból z tyłu głowy.

Kiedy zaczynamy odczuwać dolegliwości, można w pierwszej kolejności po prostu postarać się zrelaksować: zrobić sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, co powinno nas rozluźnić i uspokoić.

Poza tym, w przypadku bólu z tyłu głowy, trzeba spróbować masażu okolicy karku – często ta metoda okazuje się bardzo skuteczna.

Nie wolno zapomnieć o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy oraz o odpowiedniej temperaturze. Można też spróbować zastosować akupunkturę oraz aromaterapię, czy zimne okłady na głowę. Jeśli takie metody zawodzą, wtedy można sięgnąć po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen, metamizol).

Ból z tyłu głowy – diagnostyka, leczenie, rokowania

W sytuacji, kiedy ból głowy z tyłu pojawia się coraz częściej, a dolegliwości nie ustępują pomimo domowych metod i środków przeciwbólowych, konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej od razu u neurologa.

Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu zleci dalsze badania, zwykle jest to tomografia komputerowa głowy lub rezonans magnetyczny, często połączony z obrazowaniem także odcinka szyjnego kręgosłupa. Po wykonaniu badań dodatkowych można podjąć właściwe leczenie.

W przypadku stwierdzenia zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie może zajść potrzeba leczenia neurochirurgicznego, zaś w przypadku obecności guza, leczenie neurochirurgiczne może zostać połączone z chemioterapią. W przypadku stwierdzenia innych przyczyn bólu z tyłu głowy, leczenie uzależnione jest od rozpoznania.

Rokowanie w przypadku bólu z tyłu głowy jest bardzo róże i uzależnione jest od przyczyny: najgorzej rokują guzy mózgu i krwotok podpajęczynówkowy, reszta przyczyn jest zwykle w pełni uleczalna.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. W. Kozubski, P. P. Liberski, J. Moryś, Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 2013.
 2. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, PZWL, Warszawa 2011.
 3. A. Szczeklik, P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
 • Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? ibuprofen, tabletka, ból, gorączka, przeziębienie, grypa, stan zapalny, migrena 17.99 zł
 • Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? paracetamol, tabletka, ból, gorączka, grypa, przeziębienie, miesiączka 12.99 zł
 • Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? kapsułki, złe samopoczucie, drażliwość, stres 13.99 zł
 • Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? ibuprofen, tabletka, ból, gorączka, przeziębienie, grypa, stan zapalny, migrena 8.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.
 • Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 
 • Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.
 • Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 
 • Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.
 • Domowe sposoby na zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, obejmują przede wszystkim zmianę stylu życia – włączenie do diety większej ilości produktów zawierających błonnik, wypijanie większej ilości płynów oraz regularną aktywność fizyczną. Na problemy z wypróżnianiem można także zastosować preparaty ziołowe mające właściwości przeczyszczające (np. liście senesu, kłącze rzewienia). Wśród leków bez recepty na zaparcia znajdują się natomiast środki: pęczniejące (np. siemię lniane), osmotyczne (np. laktuloza), zmiękczające (np. glicerol) oraz drażniące (np. olej rycynowy).
 • Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  
 • Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?
Leia também:  Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Ucisk w głowie: 9 głównych przyczyn

Ucisk w głowie, opisywany jako „zaciskanie wokół głowy żelaznej obręczy”, “zaciskanie głowy w imadle” – to jeden z częściej zgłaszanych przez pacjentów rodzajów bólów głowy.

Kto go doświadczył ten wie, że dolegliwość ta jest uciążliwa i może wyłączyć człowieka z normalnego życia na kilka godzin.

Jakie są przyczyny ucisku w głowie? Kiedy z uciskiem w głowie powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza?

Ucisk w głowie, czyli silny ból o charakterze uciskowym i ciągłym, może być odczuwany z obu stron głowy, z jej przodu i z tyłu. Uciskowi w głowie mogą towarzyszyć takie objawy jak:

 • uczucie rozpierania w głowie i w gałkach ocznych
 • pulsowanie w skroniach
 • napięcie mięśni szyi
 • zawroty głowy
 • mrowienie głowy
 • zaczerwienie twarzy
 • zatkane uszy

Ucisk w głowie trwa zwykle od 30 minut do kilku godzin. Dolegliwość ta może wynikać z chorób innych organów i układów, np. schorzeń kręgosłupa, chorób oczu, chorób zębów, a nawet chorób nerek, np. niewydolności nerek. Ucisk w głowie ma jednak przede wszystkim charakter tzw. pierwotny, czyli nie wynika z obecnych, zdiagnozowanych i leczonych chorób, ale jest samodzielnym objawem.

Czynników, które wywołują ucisk w głowie jest wiele. Przedstawiamy te, które są najbardziej powszechne.

Spis treści

Migrena – czym jest i co ją powoduje?

Ucisk w głowie – 9 głównych przyczyn

 1. napięciowy ból głowy, czyli ból tępy, rozpierający, nasilający się – od słabego do silnego, narastający zazwyczaj powoli; pojawia się zwykle po obu stronach głowy, w okolicy czoła i potylicy, ale trudno jest dokładnie określić, w którym miejscu miał swoje źródło; to właśnie napięciowy ból głowy określany jest najczęściej jako uczucie ucisku w głębi głowy – „jak ktoś wkładał głowę w imadło”
 2. stres – zwłaszcza stres przewlekły, ale odczuwanie ciągłego niepokoju, lęku, albo po prostu sytuacje, który powodują w nas pewien dyskomfort emocjonalny
 3. zmęczenie – zwłaszcza chroniczne zmęczenie
 4. odwodnienie organizmu 
 5. głód i błędy w żywieniu – pomijanie posiłków, nietrzymanie pór posiłków, jedzenie zbyt obfitych posiłków, aby zrekompensować sobie te pominięte, głodzenie się, a także zbyt duże nagromadzenie w diecie produktów z kofeiną, glutaminianem sodu i azotynami, oraz alkoholu
 6. niska aktywność fizyczna – brak ruchu, choćby w postaci spacerów na powietrzu, gdy organizm, a więc także i mózg nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu; także zbyt długie przebywanie w nieprzewietrzonych pomieszczeniach 
 7. bodźce zewnętrze – zbyt silne reakcje organizmu na silne światło, głośne dźwięki, niektóre zapachy
 8. leki – ból głowy w postaci ucisku to jeden z najczęstszych efektów ubocznych działania leków
 9. wady postawy – począwszy od czasowych, nieprawidłowych ułożeń ciała w określonej pozycji, np. podczas pracy przy komputerze, podczas snu, a skończywszy na schorzeniach kręgosłupa

Ucisk w głowie – diagnostyka

Diagnostyka ucisku w głowie, jeśli ten typ bólu pojawia się częściej, polega na sprawdzeniu czy wynika on z nieprawidłowego działania któregoś z narządów oraz jak bardzo jest dokuczliwy i groźny dla pacjenta.

Przyczyny ucisku w głowie diagnozuje się w 2 etapach. Pierwszy etap polega na wykonaniu dokładnego wywiadu i zebraniu jak najwięcej informacji od pacjenta na temat tej dolegliwości. Lekarz może więc zapytać o:

 • lokalizację ucisku – w skroniach (jednej lub obu), z przodu głowy, z tyłu głowy, za uszami itp.; czy pojawia się zawsze w tym samym miejscu, czy w różnych?
 • nasilenie ucisku w określonej skali – czy zawsze jest taki sam, kiedy bywa mocniejszy itp.
 • czas trwania – jeśli bóle uciskowe powtarzają się, to ile trwał najkrótszy, a ile najdłuższy
 • charakter bólu – kłujący, pulsujący, tępy, uporczywy, falowy itp.
 • zależność od pozycji ciała i pewnych czynności – czy pojawia się np. przy schylaniu, wstawaniu, leżeniu na płask, podczas kataru lub kaszlu itp.
 • zależność od sposobów leczenia, czyli czy mija np. po zażyciu leków przeciwbólowych, po spacerze itp.

W większości przypadków, tak dokładny wywiad pozwala już na postawienie diagnozy: jaka jest przyczyna ucisku w głowie i ustalenie odpowiedniego leczenia. Czasem jednak konieczne jest wdrożenie drugiego etapu diagnostycznego i wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych np. morfologii krwi, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Ucisk w głowie – kiedy natychmiast do lekarza?

Uciskowy ból głowy bywa także oznaką poważnego zagrożenia zdrowia i życia. Kiedy powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem? Wtedy gdy, uciskowy ból głowy:

 • pojawił się po urazie głowy
 • pojawił się nagle, pierwszy raz w życiu – zwłaszcza u osób po 50-tce
 • jest tak silny, jak nigdy dotąd
 • pojawia się w określonych sytuacjach – np. podczas kaszlu, albo pozycjach – np. przy pochyleniu głowy do dołu
 • towarzyszą mu takie objawy jak: gorączka, sztywny kark, dezorientacja, zaburzenia widzenia, osłabienie, otępienie, zaburzenia mowy, atak padaczki

Czytaj też:

Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu? Magdalena Gajda

Czy artykuł był przydatny?

Ból z tyłu głowy – przyczyny, rodzaje, leczenie

Istnieje wiele przyczyn i rodzajów bólu, które mogą doskwierać z tyłu głowy. Mogą być one oznaką niebezpiecznych chorób lub nieprawidłowego trybu życia. Jeżeli doskwiera nam pulsujący ból z tyłu głowy, może to mieć związek z nadciśnieniem tętniczym.

Bez względu na to, czy ból pojawia się po lewej, czy po prawej stronie potylicy nie można go ignorować. Tego typu dolegliwości nasilają się zwłaszcza w godzinach porannych i są konsekwencją podwyższonego ciśnienia, które spada, kiedy kładziemy się spać.

Ostry ból z tyłu głowy może być powiązany z krwotokiem podpajęczynówkowym. Ból ten określany jest, jako bardzo intensywny i nieporównywalny do innych rodzajów bólu. Jedną z przyczyn krwotoku podpajęczynówkowego jest pęknięcie tętniaka, który pojawia się przez zaniedbania w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy. Niezdiagnozowany krwotok podpajęczynówkowy może doprowadzić nawet do udaru mózgu.

Jeżeli odczuwamy ból z tyłu głowy w okolicach uszu, może on być jednym z objawów zapalenia ucha środkowego. Tego typu ból doprowadza do powiększenia węzłów chłonnych, które towarzyszą różnego rodzaju infekcjom bakteryjnym i wirusowym.

Kolejnym rodzajem bólu z tyłu głowy jest ból w okolicach szyi, występujący podczas pochylania, najczęściej objawiający się kłuciem, związany jest ze zbyt dużym napięciem mięśni przykręgosłupowych.

Ten rodzaj bólu jest często związany ze zmianami zwyrodnieniowymi szyi i nerwobólem, charakteryzuje się różnym natężeniem, w różnych porach dnia. Wówczas mamy do czynienia z tzw. szynopochodnym bólem głowy, który występuje najczęściej u osób po wypadkach komunikacyjnych.

Leia também:  Jak Długo Trwa Rehabilitacja Po Wymianie Biodra?

Uciążliwe kłucie z tyłu głowy zaliczane jest też do samoistnych bólów głowy, które są przyczyną olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic.

Bóle w tylnej okolicy głowy mogą mieć związek z tzw. efektem szyi technologicznej. Wynika to przede wszystkim postępu nowoczesnych technologii, w tym smartfonów. Częste korzystanie z tabletu, telefonu czy innych urządzeń mobilnych powoduje, że pochylamy głowę do przodu. Taka nienaturalna pozycja jest niebezpieczna i szkodliwa dla kręgosłupa i doprowadza do przewlekłych bólów z tyłu głowy.

Ból w formie ucisku w okolicach potylicy może być związany z napięciowym bólem głowy, nazywanym również bólem psychogennym. Pojawia się zazwyczaj w przypadku bezsenności, stresu lub nadmiernych nerwów.

Zmiana stylu życia, unikanie sytuacji stresowych oraz odpowiednia ilość snu może zredukować tę dolegliwość. Nasilający się ból z tyłu głowy może również być jednym z objawów guza mózgu.

Wtedy, oprócz dyskomfortu w okolicy szyi pojawiają się zaburzenia widzenia, wymioty i nudności.

Bóle z tyłu głowy mogą być związane z atakami migrenowymi. Ból ten pojawia się nagle, atakując skronie, lewą i prawą stronę czaszki oraz tył głowy.

Migrenie towarzyszą najczęściej nieprzyjemne objawy tj: nadwrażliwość na światło, zapach i hałas, nudności oraz wymioty. Atak migreny może trwać nawet do 72 godzin.

U osób zmagającym się z tą przypadłością mogą wystąpić tzw. objawy poprzedzające na tle neurologicznym nazywane aurą migrenową.

Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują lub często nawracają koniecznie należy się skonsultować z lekarzem. Na dobry początek warto spotkać się z lekarzem rodzinnym, który określi dalsze postępowanie. Wizytę można odbyć online również umawiać w ramach ubezpieczenia NFZ.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest aura migrenowa, przeczytaj: Migrena z aurą – przyczyny, objawy, leczenie

Czym są objawy współtowarzyszące przy bólach z tyłu głowy? To dolegliwości, które mogą być błędnie interpretowane, czasami nawet ignorowane przez pacjentów. Zaliczamy do nich przede wszystkim nudności i wymioty, które mogą wynikać nie tylko z niestrawności, a rozwijającego się guza mózgu.

Takimi objawami są również zawroty głowy i utrata równowagi, które najczęściej kojarzone są np. z ciążą lub spadkiem ciśnienia. Jednym z symptomów towarzyszących bólom z tyłu głowy jest również podwójne widzenie, wówczas konieczna jest tomografia głowy.

Ból z tyłu głowy połączony ze sztywnością karku może sugerować zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wirusowym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, sprawdź: Wirusowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych

Obserwujesz niepokojące objawy? Przeanalizuj je samodzielnie w ankiecie medycznej i zdecyduj czy udać się do lekarza.

Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, kiedy ból z tyłu głowy pojawia się systematycznie i nie ustępuje, a leki przeciwbólowe i domowe sposoby nie działają najlepiej udać się do lekarza neurologa. Dotyczy to również przypadków, gdy ból pojawia się nagle i jest bardzo silny, towarzyszy mu gorączka, sztywność karku oraz gdy pojawia się podczas wykonywania aktywności fizycznych.

Podczas wizyty lekarz jest w stanie stwierdzić, czy trzeba wykonać rutynowe badania tomografią komputerową lub rezonans magnetyczny. Wówczas gdy neurolog zdiagnozuje zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, będzie potrzebne leczenie neurochirurgiczne. Jeżeli tomografia komputerowa wykryje obecność guza, być może zostanie ono połączone z chemioterapią.

Rezonans magnetyczny można szybko umówić w MRI Diagnostyka, gdzie szybko umówisz dogodny dla siebie termin. Jest to bezpieczny sposób diagnostyki ze względu na wykorzystanie promieniowania eletrostatycznego.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli ból jest bardzo silny i przez to sztywnieje nam kark, nie można zwlekać do ostatniej chwili i należy zgłosić się nawet do lekarza rodzinnego, w celu podjęcia dalszego leczenia.

O tym, czy leczenie skończy się pomyślnie, w przypadku bólu z tyłu głowy decydują jego przyczyny.

Do najcięższych przypadków zaliczamy krwotok podpajęczynówkowy i wszelkiego rodzaju guzy mózgu, pozostałe choroby można szybko zdiagnozować i wyleczyć.

Więcej informacji o chemioterapii, znajdziesz w tym artykule: Chemioterapia i jej skutki dla organizmu

Na ulotkach, które są dołączone do leków, możemy przeczytać, że przyjęcie zbyt dużej dawki może wywołać niepożądane działania, w tym właśnie bóle głowy. Niestety to częsty skutek uboczny, dotyczący dużej liczby osób biorących leki na bazie paracetamolu czy ibuprofenu – na szczęście nie wszyscy są w tej grupie.

Mimo uporczywego bólu z tyłu głowy należy sprawdzić, czy dany lek nie wchodzi w interakcję z innymi przyjmowanymi tabletkami lub żywnością. Warto wiedzieć, że nadużywanie leków, które w swoim składzie mają kwas acetylosalicylowy może zwiększać częstotliwość ogólnych bólów głowy oraz tych w jej tylnej części.

Najlepiej spożywać tego typu medykamenty w ostateczności i po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Na ból głowy warto za to robić zimne okłady. Wykorzystaj do tego Kompres uniwersalny ciepło-zimno z błota z Morza Martwego Visiomed, który w promocyjnej cenie kupisz na Medonet Market.

Czy istnieją leki idealne? Przeczytaj artykuł: Lek doskonały?

Nieodpowiednia dieta, która jest uboga w składniki odżywcze, może również być jedną z przyczyn bólów głowy – tych tradycyjnych, jak i z tyłu głowy.

Niedobory w postaci takich witamin i minerałów, jak witaminy B6, B12, czy kwas foliowy, sprzyjają tego typu dolegliwościom. Braki witaminowe objawiają się również problemami z koncentracją oraz ciągłym zmęczeniem.

Z kolei niski poziom witaminy D w organizmie może doprowadzić do intensywnej migreny

Jeżeli zmagamy się z takimi problemami zdrowotnymi, należy wprowadzić do diety produkty zawierające te minerały i witaminy. Możemy to zrobić też poprzez suplementację. W przypadku wcześniej wspomnianych witamin najlepiej przyjmować witaminę D w formie suplementów.

Jej źródłem jest biosynteza zachodząca w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, szerokość geograficzna Polski ma znaczny wpływ na niedobór tej witaminy. Pierwszym krokiem do zmiany nawyków zdrowotnych będzie wykonanie podstawowych badań tj.

morfologii, na podstawie której lekarz oceni źródło problemu.

Suplement diety pomocny przy bólach głowy kupisz już dziś na Medonet Market. DuoLife ProMigren, dzięki zawartości ekstraktu z nasion wiesiołka dwuletniego, wzmacnia układ nerwowy oraz zapobiega bólom głowy.

Dowiedz się więcej na temat suplementów diety. Przeczytaj: Suplementy diety – definicja, środki ostrożności, odchudzanie

Jeżeli nie chcemy brać leków, a wizyta u lekarza rodzinnego lub neurologa może odbyć się dopiero za kilka dni, warto sięgnąć po domowe sposoby na ból w tylnych partiach głowy.

Pierwszym sposobem jest relaksacyjna kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej lub olejków eterycznych, które powinny rozluźnić mięśnie i uspokoić ciało.

Drugim sposobem jest masaż w okolicach potylicy – delikatne uciski mogą uśmierzyć ból.

Podczas przewlekłych bólów z tyłu głowy warto pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia oraz odpowiedniej temperaturze.

Świeże powietrze dobrze wpływa na układ oddechowy, a ćwiczenia oddechowe mogą złagodzić dolegliwości. Dobrym pomysłem jest również aromaterapia w formie inhalacji.

Nie od dziś wiadomo, że aromaterapia korzystnie wpływa na zdrowie oraz nastrój, a jej zastosowanie wzmacnia odporność organizmu.

Na uciążliwe bóle z tyłu głowy może też pomóc akupunktura. Co to takiego? Jest to jedna z metod terapii na różne dolegliwości, która odbywa się za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami. Tego typu zabieg wzmacnia siły witalne pacjenta oraz tzw.

przepływ energii. Związane jest to z przekonaniem, że każdy obszar na skórze człowieka połączony jest siecią przewodów nerwowych z określonym miejscem na ciele.

Dlatego też aplikowanie igieł i stymulacja danego obszaru dobrze wpływa na układ nerwowy.

Do najprostszych sposobów na ból z tyłu głowy należą zimne okłady w okolicach szyi. Krioterapia, czyli leczenie zimnem istniało już w starożytności.

Według Hipokratesa chłodzenie ciała miało właściwości przeciwbólowe, zmniejszało obrzęk, łagodziło ból oraz krwawienie. Pod wpływem niskiej temperatury ciało człowieka produkuje przeciwciała, które zwalczają stany zapalne i infekcje.

Kompresy możemy wykonać sami lub zaopatrzyć się w okłady żelowe w aptece albo drogeriach.

Jak w domowych warunkach stosować terapię ciepłem i zimnem? Sprawdź: Zabawa w ciepło – zimno

Kobiety w ciąży również mogą się uskarżać na przewlekły ból z tyłu głowy. Tego typu bóle, w przypadku kobiet ciężarnych mogą być związane ze zmianami hormonalnymi.

Występują zazwyczaj na początku ciąży, w pierwszym trymestrze. Kolejną przyczyną jest wcześniej wymienione nadciśnienie tętnicze, które u ciężarnych może być niebezpieczne.

Pojawia się często u kobiet, które dotychczas nie zmagały się z tą dolegliwością.

Ból pojawiający się w okolicach potylicy u kobiet w ciąży może być powiązany z gestozą, czyli zatruciem ciążowym. Objawia się ona również zatrzymaniem wody w organizmie oraz różnego rodzaju obrzękami, które towarzyszą ciężarnym i nie zawsze mogą być kojarzone z gestozą. Podczas zatrucia ciążowego może pojawić się też białkomocz.

Jakie inne dolegliwości mogą występować w czasie ciąży? Przeczytaj: Obrzęki – zmora ciężarnych

Pozbądź się bólu głowy bez tabletek w 5 minut

Leia também:  Jakie Są Objawy Oberwania?

Ból pojawiający się u dzieci w okolicach potylicy może mieć różne przyczyny, część z nich pokrywa się z tymi, które występują u dorosłych.

Samoistny ból z tyłu głowy może być spowodowany różnego rodzaju infekcjami na tle bakteryjnym i wirusowym, zapaleniem uszu oraz powiększeniem węzłów chłonnych.

Do najbardziej niebezpiecznych przyczyn bólów z tyłu głowy u dzieci możemy zaliczyć zapalenie opon mózgowych oraz guz mózgu. W takich przypadkach rodzic powinien być czujny i jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza.

Jakie są przyczyny powiększonych węzłów chłonnych? Przeczytaj: Powiększone węzły chłonne – przyczyny, objawy chorobowe, leczenie

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Izrael i Wielka Brytania: skąd tak wielu zakażonych w najbardziej wyszczepionych społeczeństwach? Wielka Brytania i Izrael jako jedne z pierwszych zaszczepiły większość swoich mieszkańców, ogłaszając koniec pandemii. Po kilku miesiącach oba kraje notują… PAP
 • Masło – skład, właściwości odżywcze, rodzaje [WYJAŚNIAMY] Masło gości na polskich stołach praktycznie od zawsze. To nic innego jak tłuszcz jadalny pochodzenia naturalnego, który wytwarzany jest ze śmietany mleka…
 • Telemedycyna. Deklaracja 21 organizacji. “Uznajemy za kluczowe prawo pacjenta do wyboru rodzaju świadczenia” 21 organizacji podpisało deklarację w sprawie wypracowania standardów dotyczących świadczenia usług telemedycznych w Polsce. Są wśród nich m.in. Federacja…
 • Prosty test krwi może wykryć 50 rodzajów raka, zanim ten da objawy. Szykuje się rewolucja Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, a chorych z roku na rok przybywa. Możliwe jednak, że czeka nas rewolucja, a kluczem do niej jest szybkie i…
 • Wirus, który powoduje sześć rodzajów raka. Co warto o nim wiedzieć? Trzech na dziesięciu dorosłych nigdy nie słyszało o HPV, wirusie brodawczaka ludzkiego – donosi brytyjska organizacja charytatywna, zajmująca się nowotworami…
 • Na brzuchu są dwa rodzaje tłuszczu. Jak się ich pozbyć? Trochę tłuszczu na brzuchu to normalna rzecz, tkanka tłuszczowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak jej nadmiar już nie jest…
 • Skleroproteiny – rodzaje, budowa, rola w organizmie Skleroproteiny znane także jako białka fibrylarne lub włókniste są zwykle cząsteczkami statycznymi i odgrywają ważną rolę strukturalną w anatomii i fizjologii… Adrian Jurewicz
 • Płukanki do włosów – rodzaje, zalety, domowe płukanki do włosów. Jak stosować płukanki do włosów? Utrzymanie zdrowo wyglądającej fryzury wymaga konsekwentnej pielęgnacji włosów. Chociaż stosowanie odżywczego systemu do pielęgnacji włosów powinno być… Adrian Jurewicz
 • Pieprzyki – rodzaje, powstawanie, usuwanie. Pieprzyki a ryzyko raka Znamiona barwnikowe, czyli potocznie pieprzyki, to zmiany skórne obecne na ciele każdego człowieka. Występują w różnych odcieniach – od niezauważalnych na jasnej…
 • Anestezjolog: kondycja ochrony zdrowia w naszym państwie jest zła Po śmierci 39-letniego anestezjologia z Wałbrzycha pojawiły się informacje, że w tygodniu przepracował 96 godzin. O tym, jak wygląda sytuacja anestezjologów… Tomasz Gdaniec

Ból głowy – na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?

Ból głowy z przodu, ból z tyłu głowy, ból głowy na czubku, ból głowy po lewej stronie – każdy z nich może świadczyć o innym procesie chorobowym.

Również bóle samoistne, nie wywołane chorobą rozpoznaje się na podstawie lokalizacji bólu, a także rodzaju bólu i stopniu jego nasilenia. Lekarz, by rozpoznać przyczynę bólu głowy, przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem.

Często jest w stanie postawić właściwą diagnozę, na podstawie opisu bólu przez pacjenta i jego lokalizacji.

Źródło: 123RF

Ból z tyłu głowy to zdecydowanie najbardziej niepokojąca lokalizacja bólu. Nie zawsze ból zlokalizowany w tym miejscu świadczy o toczącym się w organizmie procesie chorobowym, ale może być wyjątkowo niebezpieczny, a w niektórych przypadkach stanowić nawet zagrożenie dla życia.

Ból z tyłu głowy często ma związek z nadciśnieniem tętniczym. Ten rodzaj bólu głowy pacjenci opisują jako ciągły, kłujący, pulsujący.

Pojawia się zwykle rano – wtedy ciśnienie tętnicze jest najwyższe. Oprócz bólu mogą wystąpić szumy uszne, zaczerwienie twarzy, mroczki przed oczami, zawroty głowy, mdłości.

Takie objawy wymagają konsultacji z lekarzem kardiologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Krwotok podpajęczynówkowy, wywołany najczęściej pęknięciem naczynia tętniczego mózgu, można poznać po silnym bólu głowy z tyłu w okolicy potylicy i karku. Ból pojawia się nagle, pulsuje w głowie i narasta.

Dolegliwościom bólowym towarzyszą: światłowstręt, nudności, wymioty. Może dojść do napadu padaczkowego, utraty świadomości, przytomności, a nawet zgonu.

W przypadku podejrzenia krwotoku podpajęczynówkowego trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Silny ból głowy z tyłu może być oznaką zapalenia opon mózgowych.

Do innych objawów zapalenia opon mózgowych zalicza się sztywność karku, wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, senność, nudności, wymioty, a w skrajnych przypadkach zaburzenia świadomości, drgawki, utratę przytomności. Chorobę leczy się farmakologicznie, a leczenie zależy od tego, czy wywołały ją bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty. 

Nerwoból potyliczny to kolejna jednostka chorobowa, którą można rozpoznać po bólu z tyłu głowy.

Ból najczęściej jest efektem uszkodzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym lub zwyrodnienia w tym miejscu, które doprowadziło do ucisku na nerw potyliczny, który biegnie od karku w stronę sklepienia czaszki.

Do choroby może też doprowadzić chroniczny stres, przewlekłe napięcie mięśni karku, guz na potylicy.

Ból zwykle występuje po jednej stronie karku i promieniuje do czoła.

Ból z tyłu głowy po lewej stronie lub po prawej może być związany z infekcjami ucha lub zęba. Ten rodzaj bólu nie powinien niepokoić, wyleczenie infekcji sprawi, że znikną też dolegliwości bólowe.

Ból głowy z przodu jest typowy dla migreny. Migrenowy ból głowy jest silny, intensywny i bywa pulsujący. Zwykle występuje w okolicy oczodołu lub czoła. Charakterystyczne objawy migreny, oprócz bólu głowy, to światłowstręt, nudności, wymioty, słabe widzenie. Napad migreny zwykle trwa od 4 do 72 godzin.

Ból głowy z przodu, bardzo silny i pulsujący jest charakterystyczny dla klasterowego bólu głowy. To wyjątkowo silny ból głowy, ale na szczęście rzadko występujący. W większości przypadków występuje jednostronnie na skroni lub oczodole.

Pacjenci opisują ten ból jako rozdzierający, wiercący, kłujący, palący. Zwykle pojawia się nagle. Napad bólu trwa od kilku minut do dwóch godzin. Takie napady pojawiają się kilka razy w ciągu doby i mogą utrzymać się przez kilka tygodni.

Napady występują okresowo – najczęściej dwa razy w roku. Silny ból głowy powraca o tych samych porach dnia i w tych samych porach roku.  Dolegliwościom bólowym towarzyszy przekrwienie i łzawienie oczu, obrzęk powiek, zatkany nos, zwężenie źrenicy po stronie bólu.

Przyczyna klasterowego bólu głowy nie jest znana, a leczenie powinno przebiegać pod kontrolą specjalisty.

Zobacz też: Przewlekły ból głowy – co może oznaczać codzienny ból głowy?

Ból głowy na czubku: zapalenie zatoki klinowej

Zapalenie zatoki klinowej jest znacznie poważniejsze od zapalenia zatok czołowych czy szczękowych. Dochodzi do niego na skutek przewlekle nieleczonej choroby zatok, nadkażenia bakteryjnego błony śluzowej zatok, mukowiscydozy, urazów.

Zapalenie zatoki klinowej można rozpoznać po bólu głowy na czubku, bardzo intensywnym, nasilającym się przy pochylaniu, ale także ogólnym osłabieniu, zmęczeniu, gorączce.

Nieleczone może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia nerwu wzrokowego, zapalenia zatoki jamistej, upośledzenia węchu.

 • Zdrowie
 • Tabletki na ból głowy – najlepsze środki
 • Przeczytaj artykuł

Ból głowy w skroniach: napięciowy ból głowy

Natomiast ból głowy w skroniach, po obu stronach, jest typowy dla napięciowego bólu głowy. Po czym go poznać? Ból pojawia się zazwyczaj o tej samej porze dnia, jest tępy, ciągły i narasta.

Może trwać kilka dni, a w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy. Bólowi towarzyszy ucisk głowy. Bardzo rzadko występują mdłości i wymioty. Ból jest bardziej uciążliwy ze względu na ciągłość niż na intensywność.

Nasila się pod wpływem emocji, stresu, zmęczenia, braku snu.

Czytaj również: Ból głowy z przodu (czoło) – przyczyny i sposoby leczenia

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*