Trądzik grudkowy – jakie ma przyczyny i jak leczyć trądzik grudkowy?

Trądzik grudkowy to jedna z odmian trądziku młodzieńczego. Określa się ją jako najbardziej uciążliwą, ponieważ powstałych krostek trudno się pozbyć i są one bolesne. Leczenie trądziku grudkowo-krostkowego, bo tak również nazywa się tę chorobę, polega głównie na odpowiedniej pielęgnacji. Czasem zdarza się, że konieczna jest antybiotykoterapia.

Bardzo ważnym aspektem przy pielęgnacji cery z trądzikiem grudkowym jest umiejętne i dokładnie oczyszczanie. Nie powinno się do tego celu stosować kosmetyków drogeryjnych, ponieważ mogą one podrażniać skórę. Polecanymi produktami są dermokosmetyki przystosowane do rodzaju skóry z problemami. W ich składzie są substancje, które można stosować w trakcie kuracji farmakologicznej.

U kogo powstaje trądzik grudkowy?

Trądzik krostkowo-grudkowy, nazywany także zaskórnikowo-grudkowym lub po prostu grudkowym, to bardzo uciążliwe odmiany trądziku młodzieńczego. Termin ten wcale nie oznacza, że zmagają się z nim wyłącznie ludzie młodzi.

Chorują także dorośli, jednak u nich ta choroba ma o wiele cięższy przebieg. Co gorsza, trądzik grudkowy jest jedną z najczęściej występujących odmian trądziku, dlatego boryka się z nim miliony ludzi na całym świecie.

Nazwa odmiany jest zależna od rodzaju krostek.

Jeśli chodzi o liczbę zachorowań, przodują nastolatki w okresie dojrzewania. U nich choroba jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, które w tym wieku są zupełnie normalnym zjawiskiem. U osób dorosłych trądzik grudkowy wywołany jest zupełnie innymi wyzwalaczami np.

długotrwałym stresem, zakażeniami bakteryjnymi, a nawet niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Powodem pojawienia się krostek jest też ciąża u kobiet lub comiesięczna menstruacja. Zmiany skórne nierzadko predysponują do powstania blizn lub nieestetycznych przetok, co objawia się nad wyraz złośliwą odmianą trądziku grudkowego.

W takich sytuacjach wskazana jest terapia farmakologiczna.

Objawy trądziku grudkowego

Trądzik grudkowy ma kilka podrodzajów, które są uwarunkowane wyglądem zmian skórnych. W postaci ogólnej spotyka się same grudki. Zlokalizowane pod skórą, są dość bolesne, a skóra wokół nich bywa podrażniona i mocno zaczerwieniona.

Nieco inaczej jest przy trądziku krostkowo-grudkowym, w którym zmiany na skórze mają charakter mieszany. Są to nie tylko grudki pod skórą, ale też krosty wypełnione ropną treścią. Na powierzchni naskórka widać ewidentny stan zapalny.

Trochę lżejsza odmiana, to trądzik zaskórnikowo-grudkowy, w którego przebiegu pojawiają się nie krostki, a zaskórniki. Ich pojawienie się jest spowodowane zatkaniem ujść gruczołów łojowych.

Leczenie trądziku grudkowego

Kluczowym elementem w leczeniu trądziku grudkowego jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Bezwzględnie należy ją systematycznie i dokładnie oczyszczać. Proces powinien być przeprowadzony za pomocą kosmetyków przystosowanych do cery trądzikowej.

Produkty drogeryjne nie są polecane, ponieważ w ich składzie jest szereg substancji o działaniu drażniącym, w komponenty zapachowe. Dobrym rozwiązaniem, rekomendowanym przez specjalistów, są dermokosmetyki.

Ich formuła bazuje na związkach o działaniu leczniczym, dlatego uważa się je za bardziej bezpieczne dla skóry. Są także przystosowane do pielęgnacji cery problematycznej i można je stosować jednocześnie z kuracją farmakologiczną.

Przy trądziku grudkowym jest to duże udogodnienie, ponieważ czasem wymaga on specjalistycznego leczenia.

Farmakoterapia nie zawsze jest konieczna. Leki włącza się, gdy objawy choroby są mocno nasilone i uprzykrzają codzienne życie. Na ogół są to maści działające miejscowo. Antybiotykoterapia to ostateczność. Wdraża się ją, gdy maści nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Dermokosmetyki polecane do pielęgnacji cery z trądzikiem grudkowym

Jak już wiadomo, istotnym elementem leczenia trądziku grudkowego jest oczyszczanie. Producenci dermokosmetyków mają na to radę. Produkują nie tylko kremy czy balsamy do ciała, ale również emulsję micelarną lub pianki do głębokiego oczyszczania skóry.

Nie podrażniają one i nie zawierają związków, które mogłyby pogorszyć jej kondycję. Substancje aktywne w tych kosmetykach są zamknięte w miceli, co jest ogromnym ułatwieniem, jeśli chodzi o użytkowanie. Po prostu uwalnia się ich tyle, ile akurat jest potrzebne do umycia skóry.

W ich składzie są też unikatowe kompleksy cynku nowej generacji, które mają właściwości przeciwzapalne i jednocześnie niwelujące nadmiar wydzielanego sebum. Zapobiegają tym samym zatykaniu się porów. Oczyszczoną cerę warto posmarować kremem nawilżająco-matującym lub intensywnie natłuszczającym.

Tego rodzaju pielęgnacja powinna stać się codziennością.

Trądzik grudkowy − przyczyny, leczenie, u kogo występuje?

Trądzik grudkowy jest najczęściej występującą i najbardziej uciążliwą odmianą trądziku. To schorzenie ludzi młodych, będących w okresie dojrzewania. Leczenie trądziku grudkowego wymaga zastosowania leków i odpowiedniej pielęgnacji.

Problem trądziku grudkowego dotyczy głównie dorastających chłopców. Dziewczynki zwykle przechodzą ten rodzaj trądziku łagodniej.

Trądzik grudkowy polega na tworzeniu się na skórze grudek − wypukłości o stałej konsystencji i wielkości powyżej 1 centymetra. Są one widoczne gołym okiem i wyczuwalne pod palcem podczas dotyku.

Zmiany o charakterze grudkowym są zlokalizowane głównie na skórze twarzy w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Jest to obszar o zwiększonej produkcji sebum i łoju.

Przyczyny trądziku grudkowego

Zmiany, które pojawiają się na skórze w przebiegu trądziku grudkowego są spowodowane tak zwaną burzą hormonów. W okresie dojrzewania dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu hormonów, co powoduje zwiększoną produkcję łoju przez gruczoły łojowe.

W warunkach fizjologicznych produkowanie łoju jest konieczne, aby wytworzyć ochronną warstwę na skórze w celu ochrony jej przed działaniem czynników zewnętrznych.

Jednak jego nadmiar w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem, potem, kurzem i pyłem z otoczenia powoduje zatkanie się kanalików łojowych i pojawienie się zaskórników, guzków i grudek.

Pod skórą namnażają się bakterie i powstaje odczyn zapalny, który objawia się bólem, punktowym obrzękiem i zaczerwienieniem skóry twarzy. Nierzadko zmiany skórne zaczynają ropieć.

Pojawienie się trądziku grudkowego u dorosłych jest spowodowane nadmiernym stresem, nieodpowiednią pielęgnacją twarzy lub problemami z wydzielaniem hormonów (androgenów). Najczęściej problem trądziku u dorosłych pojawia się u kobiet, np. podczas menstruacji lub w ciąży. Zmianom grudkowym w przebiegu trądziku grudkowego towarzyszą krostki i zaskórniki.

Rodzaje trądziku grudkowego:

1.     Trądzik grudkowo-krostkowy − to odmiana trądziku ze zmianami o mieszanym charakterze. Grudkom i zgrubieniom na twarzy towarzyszą krostki, w których widoczny jest ropny rdzeń. Krosty są zaropiałymi zmianami grudkowymi.

2.     Trądzik grudkowo-zaskórnikowy − oprócz grudek występuje ich lżejsza forma, czyli zaskórniki. Są to rozszerzone pory oraz zatkane przez sebum i brud ujścia gruczołów łojowych. Na skórze wyglądają jak czarna lub żółta kropka.

Leczenie trądziku grudkowego należy prowadzić pod kontrolą lekarza dermatologa. Terapia może być żmudna i długa, nawet kilkuletnia. Leczenie zmian grudkowych rozpoczyna się od przestrzegania odpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry twarzy.

Cera powinna być codziennie oczyszczana za pomocą antybakteryjnych i przeciwzapalnych żeli do mycia twarzy, płynów micelarnych do demakijażu. Pomocne będzie stosowanie peelingów i maseczek oczyszczających. Duże znaczenie ma niedopuszczenie do przesuszania się skóry twarzy i jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie.

Dobrze nawilżona skóra nie produkuje nadmiernej ilości sebum.

Kosmetyki używane do pielęgnacji twarzy z trądzikiem grudkowym powinny być profesjonalne, zakupione w aptece, posiadać naturalne składniki i lekką, nieobciążającą formułę.

Odpowiednia pielęgnacja skóry ze zmianami trądzikowymi hamuje rozwój choroby i przynosi uczucie ulgi.

Leczenie trądziku grudkowego wspomoże odpowiednia dieta, zrezygnowanie ze spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Pielęgnacja cery jest prowadzona równolegle ze stosowaniem preparatów o działaniu miejscowym.

Ich zadaniem jest ograniczenie nadmiernej produkcji sebum, złuszczenie naskórka, odblokowanie porów i zmniejszenie stanu zapalnego, obrzęku i zaczerwienienia.

Na trądzik grudkowy miejscowo stosuje się kremy i żele zawierające witaminę A, jej pochodne i nadtlenek benzoilu, który ma działanie utleniające, dzięki czemu pomaga pozbyć się beztlenowych bakterii bytujących w zaskórnikach.

W zależności od stopnia nasilenia objawów trądziku grudkowego do leczenia włącza się miejscowe lub ogólnoustrojowe antybiotyki. Najczęściej stosowane to: erytromycyna, klindamycyna, tetracyklina i doksycyklina. U dorosłych kobiet zmagających się z trądzikiem grudkowym można zastosować terapię hormonalną, np. doustnymi tabletkami antykoncepcyjnymi.

Zmian grudkowych i grudkowo-krostkowych nie wolno wyciskać ani przyduszać. Może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się zmian, infekcji i powstania nieestetycznych, ciężkich do usunięcia blizn i przebarwień.

Trądzik grudkowy – leczenie. Jakie są objawy tej choroby? | Mixa

Możemy wyróżnić różne rodzaje trądziku pospolitego. Jednym z nich jest właśnie trądzik grudkowy. Warto pamiętać o tym, że może on występować wraz z innymi rodzajami schorzenia, w tym z trądzikiem zaskórnikowym i krostkowym.

Dlatego też możemy wyróżnić:
trądzik grudkowo-krostkowy ‒ odmiana trądziku posiadającego zmiany o mieszanym charakterze. Grudkom i zgrubieniom towarzyszą krostki, w których zauważyć można ropny rdzeń;

trądzik grudkowo-zaskórnikowy – w tej odmianie oprócz grudek występuje ich lżejsza forma, jaką są zaskórniki.

Zaskórniki (wągry) to rozszerzone pory oraz ujścia gruczołów łojowych zatkane przez sebum (łój). Na skórze zazwyczaj wyglądają jak czarna kropka.

Bezpośredniej przyczyny powstawania trądziku grudkowo-krostkowego należy szukać w nadprodukcji sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe oraz towarzyszące temu nieprawidłowości w złuszczaniu naskórka. Trądzik grudkowy pojawia się wtedy, kiedy w przypadku tego drugiego procesu występują silne zaburzenia.

Leia também:  Como alterar a senha de root do linux (com imagens)

Zazwyczaj zmiany, które pojawiają się na skórze w trakcie przebiegu trądziku grudkowego są spowodowane tak zwaną burzą hormonów. Dlatego też często uznawany jest on za dolegliwość nastolatków. W okresie dojrzewania dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu hormonów, co jest przyczyną nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.

Oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, że produkcja łoju jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Sebum pomaga tworzyć płaszcz lipidowy, który chroni naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak np. promieniowanie słoneczne.

Niestety jego nadmiar wraz z nadmiernie złuszczającym się naskórkiem, a także pyłem i kurzem powoduje zatkanie się kanalików łojowych, czego skutkiem są zaskórniki i grudki.
Przyczyną występowania trądziku grudkowo-krostkowego u dorosłych bardzo często jest chroniczny stres oraz problemy z gospodarką hormonalną. U kobiet może on nasilać się w trakcie miesiączki lub ciąży.

Do przyczyn powstawania trądziku grudkowego należy także zaliczyć nieodpowiednią dietę. Zbyt duża ilość cukru, zbyt ostrych przypraw, a także produktów przetworzonych zawierających sztuczne barwniki może mieć bardzo duży wpływ na stan naszej skóry.

Jak już zostało wspomniane, trądzik grudkowy zazwyczaj występuje z pozostałymi typami tego schorzenia. Na chorej skórze zazwyczaj pojawiają się zaskórniki i grudki, które w niektórych przypadkach mogą pozostawiać niewielkie blizny.

Zaskórniki te zwykle nie wykazują charakteru zapalnego.
Trądzik grudkowo-krostkowy może przejawiać się dodatkowo poprzez obecność guzków z ropą widoczną na ich szczycie.

Jeśli jej część pozostaje pod skórą, może wystąpić ból oraz opuchlizna.

Całkowite wyleczenie trądziku grudkowego jest możliwe. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to złożony proces, który może trwać nawet kilka lat.

Jeśli zauważymy na swojej skórze objawy przypominające trądzik grudkowy lub grudkowo-krostkowy, powinniśmy przede wszystkim udać się do lekarza dermatologa, niż próbować wyleczyć go na własna rękę.

Dermatolog dokładnie oceni stan naszej skóry, wyeliminuje ewentualne schorzenia, a także przepisze nam odpowiednią kurację.
W zależności od stanu nasilenia choroby, lekarz może przepisać łagodniejsze bądź silniejsze leki.

Zwykle są to preparaty do stosowania miejscowego, o działaniu przeciwzapalnym, mające za zadanie odblokować pory i wspomóc prawidłowe złuszczanie naskórka. Jeśli ta forma leczenia nie przyniesie zamierzonych rezultatów, dermatolog może przepisać nam antybiotyki do stosowania doustnego.

U kobiet, wśród których żadna z powyższych form nie przynosi zamierzonych rezultatów, może zostać zastosowana terapia hormonalna przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych, które powodują zanik gruczołów łojowych. Należy pamiętać, że ze względu na możliwe skutki uboczne ten rodzaj terapii powinien być prowadzony pod ścisłym nadzorem lekarza.

W trakcie kuracji trądzikowej odpowiednia pielęgnacja naszej skóry jest niezmiernie ważna i w znaczącym stopniu może wspomóc leczenie farmakologiczne. Przed wyborem kosmetyków powinniśmy sprawdzić, jakie składniki mają negatywny wpływ na stan skóry trądzikowej.

Zdecydowanie powinno się unikać produktów, które w swoim składzie posiadają mydło i jego pochodne oraz inne silne substancje myjące, a także alkohol etylowy. Te składniki w bardzo dużym stopniu wysuszają skórę pozbawiając ją płaszcza hydrolipidowego, czego skutkiem może być jeszcze większe namnażanie się wyprysków.

Produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej powinny być delikatne, ale równocześnie skuteczne w swoim działaniu. Jeśli szukasz kosmetyków, które w odpowiedni sposób będą pielęgnować Twoją skórę, produkty marki Mixa to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Znajdziesz w nich gamę dedykowaną skórze z niedoskonałościami.

W przypadku cery trądzikowej odpowiedni demakijaż to podstawa zdrowej skóry. Niedokładne zmywanie makijażu może bowiem jeszcze bardziej pogorszyć stan naszej skóry i spowodować namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Do tego celu idealnie sprawdzi się Mleczko przeciw niedoskonałościom.

Jego formuła nie tylko skutecznie usuwa makijaż, ale dzięki zawartości cynku pomaga skutecznie zwalczać niedoskonałości. Po jego użyciu skóra jest dokładnie oczyszczona i przyjemna w dotyku. Do oczyszczania skóry trądzikowej z resztek makijażu świetnie sprawdzi się Płyn micelarny marki Mixa.

Jego unikalna formuła dokładnie i równocześnie delikatnie usuwa pozostałości makijażu oraz przywraca skórze równowagę.

Trądzik grudkowy: leczenie, maść i dieta. Jak się pozbyć?

Problemy z trądzikiem?

Sprawdź konsultacje

Trądzik grudkowy, inaczej podskórny, należy do łagodnych odmian trądziku pospolitego. Zwykle jest kolejnym stadium trądziku zaskórnikowego. Sprawdź, jakie są przyczyny trądziku podskórnego oraz jak można go wyleczyć.

Trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy jest jedną z odmian trądziku pospolitego – najczęściej występującej choroby skóry na świecie.

Trądzik pospolity charakteryzuje się różnego rodzaju wykwitami skórnymi – zaskórnikami, krostami, grudkami, guzkami, torbielami lub ropniami, które lokalizują się głównie na twarzy, klatce piersiowej oraz plecach. Ze względu na różnorodny obraz kliniczny wyróżnia się wiele odmian trądziku pospolitego:

 • młodzieńczy: zaskórnikowy – u pacjentów obserwuje się głównie zaskórniki otwarte i zamknięte, grudkowo-krostkowy – poza zaskórnikami obserwuje się także grudki i krosty, guzkowo-cystowy – poza wymienionymi wyżej wykwitami, występują też guzy i cysty,
 • ropowiczy – charakteryzuje się występowaniem ropnych torbieli,
 • skupiony – na skórze tworzą się głębokie nacieki i zlewające się torbiele ropne, zmiany występują też na pośladkach, ramionach czy brzuchu,
 • bliznowcowy – w miejscu wykwitów tworzą się bliznowce,
 • odwrócony – tworzą się przetoki i bliznowacenia,
 • pioronujący – charakteryzuje się występowaniem ropni, martwicy oraz innych objawów takich jak gorączka, bóle mięśniowe,
 • martwiczy – występuje na owłosionej skórze głowy.

Co warto podkreślić, w literaturze medycznej można się spotkać z różnymi klasyfikacjami trądziku pospolitego. Niektórzy autorzy do trądziku młodzieńczego zaliczają:

Przyczyny trądziku podskórnego

Trądzik grudkowy (inaczej podskórny) należy do łagodnych odmian trądziku młodzieńczego. Zwykle jest kolejnym stadium trądziku zaskórnikowego.

U większości pacjentów z trądzikiem młodzieńczym początkowo obserwuje się też zaskórnikowy. Można go rozpoznać po pojawiających się w tzw.

strefie T (czoło, nos, broda) niewielkich wykwitach skórnych o charakterze niezapalnym, nazywanych zaskórnikami.

Zaskórniki powstają na skutek nadmiernego nagromadzenia się korneocytów w ujściach mieszków włosowych. Najpierw na skórze tworzą się zaskórniki zamknięte – są to czopy mas rogowych, zatykające mieszki włosowe.

Z czasem dochodzi do ich pęknięcia – wówczas tworzą się zaskórniki otwarte o ciemnym zabarwieniu nazywane potocznie wągrami. Jeśli dojdzie do uszkodzenia ścian mieszków włosowych rozwinie się stan zapalny. Stan zapalny umiejscowiony płytko objawia się występowaniem krost na skórze.

Jeśli natomiast powstanie w głębszych warstwach skóry, wówczas pojawią się grudki.

Trądzik krostkowy i krostkowo-grudkowy

Co warto podkreślić, rzadko na twarzy pacjenta występuje tylko jeden rodzaj wykwitów skórnych. Z reguły zmiany o charakterze niezapalnym (zaskórniki), przekształcają się zmiany zapalne – najpierw krostki lub grudki, które z kolei mogą przeistoczyć w twarde guzki (torbiele) lub ropnie, charakterystyczne dla innych znacznie poważniejszych odmian trądziku.

Lekarz stawia diagnozę na podstawie dominujących zmian skórnych. Jeśli na skórze występują głównie zaskórniki, stwierdza trądzik zaskórnikowy. Jeśli większość wykwitów stanowią grudki, diagnozuje trądzik grudkowy.

Z kolei przeważająca ilość krostek daje postawy do zdiagnozowania trądziku krostkowego.

Warto pamiętać, że twarz pacjenta może być w równym stopniu pokryta grudkami i krostami, co skłania do rozpoznania postaci krostkowo-grudkowej.

Leczenie trądziku grudkowego

Leczenie trądziku młodzieńczego oraz wszelkich innych odmian jest uzależnione od rodzaju wykwitów skórnych. Łagodne postaci dermatozy, takie jak trądzik zaskórnikowy czy grudkowy nie wymagają skomplikowanego leczenia. Również ryzyko powstania blizn w przypadku tych odmian choroby jest niewielkie.

W leczeniu trądziku grudkowego zastosowanie znajdują przede wszystkim leki miejscowe w formie maści, kremu lub żelu. Poza lekami miejscowymi pacjent musi odpowiednio pielęgnować skórę, najlepiej z użyciem dermokosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Dermokosmetyki nie zawierają bowiem żadnych środków drażniących, które mogłyby podrażnić skórę.

Skóra trądzikowa wymaga przede wszystkim oczyszczania z nadmiaru sebum, jednakże wiele kosmetyków oczyszczających, zwłaszcza dostępnych w drogeriach, może przesuszyć skórę, co z kolei prowadzi do większej produkcji łoju. W takiej sytuacji nie należy zapominać o stosowaniu kosmetyków nawilżających.

Maść na trądzik grudkowy

Wśród leków miejscowych na trądzik grudkowy, pacjenci najczęściej stosują preparaty w formie maści. Zastosowanie znajdują głównie maści zawierające:

 • kwas azelainowy,
 • nadtlenek benzoilu,
 • antybiotyki,
 • retinoidy.

Zwykle lekiem pierwszego wyboru jest maść z nadtlenkiem benzoilu o działaniu przeciwbakteryjnym, keratolityczym, przeciwzapalnym i sebostatycznym. Podobne działanie wykazują preparaty z kwasem azelainowym.

Czytaj też:

Trądzik grudkowy – u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy?

Choć wiele osób uważa, że kłopoty z cerą są domeną nastolatków, bardzo często można zauważyć również trądzik grudkowy u dorosłych. Ta choroba skóry wiąże się z przykrymi dolegliwościami, w tym bolesnością dotkniętych nią miejsc, a także poczuciem psychicznego dyskomfortu.

Trądzik grudkowy może występować z innymi typami schorzenia, w tym zaskórnikowym i krostkowym. Jakie są tego przyczyny? Dowiedz się więcej o trądziku grudkowym – leczeniu, maściach i diecie!

Trądzik grudkowy – dlaczego powstaje?

Bezpośrednią przyczyną powstawania samego trądziku jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe skóry wraz z nieprawidłowościami w złuszczaniu naskórka.

Trądzik grudkowy pojawia się, gdy w przypadku drugiego procesu występują silne zaburzenia.

Polega on bowiem na gromadzeniu się łoju pod skórą, czego wynikiem są liczne grudki wraz z ich otorbieniem, a często nawet opuchlizna w miejscu ich występowania.

Leia também:  Grzybica paznokci u rąk – przyczyny, objawy, leczenie

W wieku kilkunastu lat gruczoły pracują ze wzmożona intensywnością, dlatego różne typy trądziku pojawiają się zwykle u osób młodych.

Skąd jednak bierze się trądzik grudkowy podskórny u osób dorosłych? Częstą przyczyną choroby są zaburzenia hormonalne.

Dlatego przed podjęciem leczenia bardzo często sprawdza się poziom hormonów, by potwierdzić źródło problemów. U kobiet trądzik grudkowy może być też związany z zespołem policystycznych jajników.

Trądzik zaskórnikowo grudkowy i trądzik krostkowo grudkowy – czym się objawiają?

Trądzik grudkowy bardzo często występuje wraz z innymi typami tego schorzenia. Trądzik zaskórnikowo grudkowy objawia się dodatkowo występowaniem zmian nazywanych właśnie zaskórnikami, otwartymi lub zamkniętymi .

Te pierwsze, nazywane potocznie wągrami, to niewielkie grudki, z których wydostaje się łój, zmieniający swoją barwę na brązową w wyniku kontaktu z tlenem. Na skórze widoczny jest więc jako niewielkie, ciemne kropeczki. Zaskórniki zamknięte to nieduże, okrągłe grudki białego koloru.

Powstają w podobny sposób, co zamknięte, z tą różnicą, że łój pozostaje pod skórą.

Trądzik krostkowo grudkowy przejawia się dodatkowym objawem w postaci guzków z widoczną na ich szczycie ropą. Jej część pozostaje pod skórą, stąd brać się mogą ból i opuchlizna. Takie zmiany są łatwiejsze do usunięcia niż grudki, a przy tym nie zostawiają blizn.

Trądzik grudkowy podskórny – leki i maść

Co na trądzik grudkowy pomoże nam skutecznie pozbyć się problemu? Najpierw należy ustalić, skąd wziął się problem. W przypadku trądziku grudkowego przyczyny określają bowiem dalsze postępowanie.

Aby je poznać, najlepiej udać się do dermatologa, szczególnie gdy objawy są mocno nasilone. Jeżeli trądzik grudkowy jest wynikiem choroby, skieruje on pacjenta do innego specjalisty. Tak samo dzieje się w przypadku potrzeby uregulowania zaburzeń hormonalnych. Niekiedy trudno jednoznacznie ustalić źródło problemu.

Wtedy najczęściej leczenie zaczyna się od preparatów do stosowania zewnętrznego, np. maści na trądzik grudkowy z antybiotykiem. Jeśli to nie pomoże, dermatolog zwykle zaleca kurację antybiotykami doustnymi.

Jeżeli trądzik grudkowy powróci, pacjent może dostać propozycję leczenia izotretynoiną, będącą pochodną witaminy A. Taka kuracja jest jednak dosyć kosztowna i nie każdy się na nią decyduje, głównie ze względu na uciążliwe skutki uboczne. Nie u wszystkich wystąpią te najgorsze, jednak należy liczyć się z silnym przesuszeniem skóry.

Na izotretynoinę nie mogą zdecydować się również kobiety w ciąży lub planujące w najbliższym czasie powiększyć rodzinę. Lek ma bowiem silne działanie teratogenne, a więc uszkadzające płód.

W przypadku trądziku grudkowo krostkowego i trądziku zaskórnikowo grudkowego leczenie będzie wyglądać podobnie.

Trądzik grudkowy – dieta i pielęgnacja

Nie zawsze w przypadku trądziku grudkowego leki są konieczne. Jeśli problem nie jest zbyt nasilony, czasem wystarczy zmiana przyzwyczajeń. Nie należy wtedy spożywać ostrych, mocno przyprawionych potraw. Niektórzy twierdzą też, że słodycze mogą zaszkodzić kondycji skóry, jednak do tej pory nie zostało to udowodnione naukowo.

Do pielęgnacji skóry trądzikowej nie powinno się też stosować silnie wysuszających kosmetyków. Dobrze zadziałać mogą tylko te stosowane miejscowo, na największe zmiany. Cera powinna być odpowiednio nawilżona, trzeba jednak zadbać, by preparaty nie zatykały porów.

Kosmetyki z alkoholem i innymi wysuszającymi substancjami mogą zwiększać łojotok, tak samo, jak wystawianie skóry na silne działanie promieni słonecznych. Kolejnym sposobem na to, jak leczyć trądzik grudkowy, jest regularne złuszczanie naskórka, głównie za pomocą peelingów.

Zamiast tych mechanicznych z drobinkami, lepiej wybrać delikatny enzymatyczny, który nie nasili objawów, roznosząc bakterie na pozostałe obszary skóry.

Niewielki trądzik grudkowy można leczyć domowymi sposobami. Jednak gdy problem staje się wyjątkowo uciążliwy, należy udać się do dermatologa. Silny trądzik grudkowy to choroba skóry, dlatego tylko specjalista może znaleźć sposób na jego skuteczne zwalczenie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Trądzik grudkowy – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

2020-05-04 Aspen Distribution 216 Trądzik od A do Z

Jest jedną z odmian trądziku, występującą stosunkowo często – trądzik grudkowy.

Objawia się widocznymi zmianami na skórze, pojawia się w okresie dojrzewania, ale także u osób dorosłych.

Czym jest trądzik grudkowy i jak wygląda leczenie? Jakie trądzik grudkowy ma przyczyny i jakie są jego rodzaje? Przekonaj się, co warto o nim wiedzieć.

Czym jest trądzik grudkowy i jak wygląda?

Trądzik grudkowy powstaje w wyniku wzmożonej pracy gruczołów łojowych, prowadzącej do nadmiernej produkcji sebum, a także na skutek nadmiernego rogowacenia naskórka. Trądzik grudkowy obserwuje się u dorosłych, najczęściej u kobiet, jednak typowy jest on przede wszystkim w okresie dojrzewania.

Zmiany trądzikowe powodują powstawanie zaczerwienień na skórze i mogą przyjmować postać zaskórników, grudek, krostek, guzków. Najczęściej zmiany widoczne są w strefie T, ale trądzik grudkowy może pojawiać się też na policzkach. Wygląd zmian trądzikowych różni się w zależności od jego rodzaju – wyróżnia się trądzik grudkowy i trądzik grudkowo-krostkowy.

Trądzik grudkowy – przyczyny

Trądzik grudkowy to dolegliwość, której przyczyny należy szukać głównie w hormonach. To one mają wpływ na wzmożoną produkcję łoju. W ten sposób nadmiar sebum, łączący się ze złuszczającym się naskórkiem, kurzem czy potem, powoduje zapychanie kanalików łojowych. To z kolei prowadzi do powstawania wspomnianych wyżej zmian.

Ponadto, przyczynami trądziku grudkowego – szczególnie u osób dorosłych – mogą być także:

 • nadmierny stres,
 • pielęgnacja twarzy niedopasowana do potrzeb skóry.

Dwa rodzaje trądziku grudkowego

 • Trądzik grudkowy – charakteryzuje się zróżnicowaniem zmian. Trądzik grudkowo-krostkowy to przede wszystkim grudki, zgrubienia oraz krostki z widoczną, gromadzącą się ropą.
 • Trądzik grudkowo-krostkowy – w tym przypadku pojawiają się grudki, krostki, a także zaskórniki. Osoby posiadające trądzik grudkowo-zaskórnikowy będą zatem obserwowały na swojej twarzy także niewielkie, czarne lub żółte kropki, czyli rozszerzone pory i zanieczyszczone kanaliki łojowe.

Objawy powstawania trądziku grudkowego

Z uwagi na fakt, że trądzik grudkowy podskórny rozróżnia się na dwa rodzaje, jego objawy będą inne, odpowiednio do danego rodzaju.

W przypadku trądziku grudkowego nadmiar sebum gromadzony jest w tkankach, dlatego powstają wyczuwalne w dotyku wypukłości, a także zaczerwienienia. W przypadku trądziku grudkowo-krostkowego, łój ma możliwość wydostania się oraz kontaktu z powierzchnią skóry.

W wyniku tego szczyt grudki przyjmuje określony kolor, a zgromadzony w niej łój może samodzielnie ujść, po czym następuje proces gojenia.

Trądzik grudkowy – leczenie

Osoby posiadające trądzik grudkowy powinny przygotować się na leczenie pod kontrolą specjalisty. Lekarz dermatolog najczęściej na początku terapii przepisuje preparaty do stosowania miejscowego. Jeśli te nie przynoszą efektu, kolejno stosuje się antybiotyki, a następnie pochodne witaminy A.

Warto pamiętać, by nie wyciskać ropnych krost i uzbroić się w cierpliwość podczas leczenia.

"Coś na trądzik", czyli poradnik dla walczących z niedoskonałościami

2 min. czas czytania

Trądzik jest jednym z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi musimy się zmagać. Pojawia się zwykle w okresie dojrzewania, kiedy to nasze gruczoły łojowe zaczynają być stymulowane do pracy. Trądzik młodzieńczy zwykle znika samoistnie – nierzadko zdarza się jednak, że kłopot nie kończy się wraz z osiągnięciem wieku 25 lat. Na chorobę tę cierpieć mogą zatem osoby w niemal każdym wieku. Jak sobie z tym radzić? Poznaj nasze sprawdzone porady!

Aby skutecznie zwalczać problem, najpierw musimy sięgnąć do jego przyczyn. Szukając “czegoś na trądzik”, zwykle mamy na myśli jego odmianę pospolitą, czasem nazywaną też młodzieńczą – nie do końca słusznie, gdyż cierpieć na niego mogą także osoby dorosłe. Jego źródło tkwi w zaburzeniach procesu rogowacenia naskórka w mieszkach włosowych.

Do tego dochodzi jeszcze nieprawidłowy skład sebum – zawiera on zbyt mało kwasu linolowego, a za dużo skwalanu. Skóra trądzikowa często ma też skłonność do nadmiernego jego wydzielania, czyli do przetłuszczania.

Gromadząca się w ten sposób na naskórku warstwa uniemożliwia sprawne oczyszczanie się tkanki i stanowi pożywkę dla bakterii – na skutek tego ujścia gruczołów łojowych zatykają się, przez co na twarzy powstają grudki i wykwity, a często również stan zapalny.

Zatem sama maść na trądzik może nie wystarczyć – bardzo ważne w walce z tą przypadłością będzie bowiem złuszczanie naskórka, co oczyści jego powierzchnię i umożliwi mu prawidłowe funkcjonowanie. Ale czy to wszystko? Jednocześnie należy pamiętać, że często skóra trądzikowa bywa przesuszona.

Aby skutecznie pozbyć się trądziku, powinnyśmy oddziaływać na skórę kompleksowo.

Musimy znaleźć równowagę pomiędzy eksfoliacją a nawilżaniem skóry – tylko w ten sposób unikniemy błędnego koła, w które w przypadku pielęgnacji skóry problematycznej bardzo łatwo wpaść.

Leia também:  Przeziębienie czy alergia – jak odróżnić infekcję od alergii?

Jeżeli za bardzo skupimy się na nawilżaniu, nie odetkamy porów skóry, a jeśli na złuszczaniu – przesuszymy twarz, przez co zacznie się ona bronić, produkując jeszcze większe ilości sebum.
Zatem co na trądzik będzie nam potrzebne? Zaopatrzmy się w:

 • łagodny środek myjący – nie powinien przesuszać skóry, ale musi dokładnie ją oczyścić. Wybierz taki, który nie zawiera mydła, za to wzbogacony jest składnikiem antybakteryjnym – np. La Roche-Posay Effaclar, w skład którego wchodzi m.in. cynk regulujący pracę gruczołów łojowych
 • tonik do cery tłustej – wybierz delikatnie nawilżający, bez alkoholu
 • krem nawilżający do cery trądzikowej – powinien nie tylko zmniejszać wydzielanie sebum, ale też nawilżać. Wybierz kosmetyk o lekkiej formule – krem na trądzik nie może być zbyt tłusty. Najważniejsze, aby zawierał wiążące wodę w naskórku humektanty, takie jak aloes czy kwas hialuronowy. Na noc możesz stosować kosmetyk o działaniu złuszczającym – z kwasem migdałowym, azelainowym lub salicylowym
 • peeling – złuszczanie naskórka jest bardzo ważne, jednak w przypadku zmian zapalnych wybierz preparat enzymatyczny, bez drobinek ściernych, które mogłyby zaognić problem. Kosmetyk stosuj 2 razy w tygodniu
 • maseczka na trądzik – używaj jej po wykonaniu eksfoliacji, aby składniki w niej zawarte miały okazję zadziałać z całą mocą. Możesz zdecydować się na produkt z glinką, np. czerwoną lub żółtą – doskonale oczyszczą skórę, jednocześnie jej nie przesuszając. Jeśli szukasz domowych sposobów na trądzik, wykonaj maseczkę sama, rozrabiając glinkę z odrobiną przegotowanej wody lub hydrolatu. W przypadku skóry wrażliwej dodaj też kilka kropel olejku.

Z naturalnych sposobów walki z niedoskonałościami możesz rozważyć też stosowanie ziół na trądzik. Bądź jednak ostrożna – mogą wysuszać i uczulać! Wypróbuj fiołek trójbarwny (bratek), nagietek czy przeciwzapalną szałwię, a także antybakteryjny i zmniejszający łojotok łopian.

Można je stosować wewnętrznie w formie naparów lub zewnętrznie, przecierając zmienione chorobowo miejsca wacikiem nasączonym wywarem.
Szukając “czegoś na trądzik”, tak naprawdę szukamy kilku preparatów, które pomogą nam w przywróceniu twarzy gładkości i zdrowego wyglądu.

Jednak w walce z niedoskonałościami najważniejsza jest systematyczność – nie znikną one z dnia na dzień, jednak stosując się do powyższych zasad z pewnością już wkrótce zauważysz poprawę.

Trądzik grudkowy – co go powoduje i jak go leczyć?

Trądzik grudkowy to jedna z odmian trądziku pospolitego, najpopularniejszej choroby skóry na świecie. Może występować zarówno u nastolatków w okresie dojrzewania, jak i osób dorosłych. Dowiedz się, jak go rozpoznać oraz jak skutecznie leczyć trądzik grudkowy!

Czy wiesz, że trądzik to najczęściej występująca choroba skóry? Co istotne, chorują na nią nie tylko nastolatki. Coraz częściej spotyka także osoby dorosłe. Specyficzną odmianą trądziku jest trądzik grudkowy. Jak go rozpoznać i leczyć? Czego unikać, aby nie zaostrzać jego przebiegu? Jak dbać o cerę trądzikową?

Trądzik grudkowy to rodzaj trądziku pospolitego, rozpowszechniony zwłaszcza u osób w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się wykwitami podskórnymi w postaci twardych grudek, dobrze zauważalnych na powierzchni skóry i wyczuwalnych pod palcami. Najczęściej pojawia się w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie oraz brodzie.

Wykwity skórne w trądziku podskórnym mogą być zaczerwienione i bolesne, a ich manualne usuwanie jest bardzo trudne, ze względu na głębokość położenia krosty.

Najczęstszą przyczyną trądziku grudkowego, która dotyczy osób młodych, jest burza hormonalna. Skóra w okresie dorastania produkuje wzmożoną ilość sebum, które może zapychać ujścia mieszków włosowych, powodując stan zapalny. Dochodzi do nagromadzenia bakterii i namnożenia treści ropowiczej. Zauważono, że grudkowa postać trądziku częściej spotyka dorastających chłopców.

Warto wiedzieć, że trądzik grudkowy może spotkać również osoby dorosłe; zwłaszcza te narażone na przewlekły stres, prowadzące niezdrowy tryb życia oraz borykające się z problemami hormonalnymi. Na pryszcze w postaci grudek często skarżą się również kobiety w okresie menstruacji.

Trądzik grudkowy a inne zmiany skórne

Grudkowe wykwity to nie jedyny rodzaj zmian, jakie można zauważyć u osoby dotkniętej grudkowym trądzikiem. Towarzyszą im również inne postaci zmian – zaskórniki zamknięte i otwarte, rozszerzone pory, nadprodukcja łoju. Wówczas można mówić o trądziku grudkowo-krostkowym.

Należy pamiętać, że torbiele powodowane przez trądzik grudkowy mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny. Nie należy ich wyciskać i rozdrapywać – w przeciwnym wypadku można nabawić się przebarwień na długie lata.

Przeczytaj także: Krem na blizny potrądzikowe. Ranking polecanych kosmetyków

Trądzik grudkowy powoduje zmniejszenie samooceny. Jak pozbyć się go raz na zawsze? Terapia może być długa i żmudna, jednak przy odrobinie determinacji, na pewno skończy się powodzeniem. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na trądzik grudkowy.

Pomoc dermatologa – sposób na trądzik grudkowy

Choć trądzik grudkowy nie jest najostrzejszą odmianą tej choroby skóry, warto poprosić dermatologa o pomoc w walce z nim. Każdy przypadek trądziku jest inny, dlatego niektóre osoby mogą wymagać farmakoterapii, aby się go pozbyć. Lekarz przeprowadzi ogląd skóry oraz badania hormonalne, a następnie zadecyduje o najlepszym sposobie leczenia.

W internetowych aptekach spotkasz suplementy na trądzik bez recepty – mogą one stanowić cenne wsparcie w trakcie leczenia. To preparaty, które dostarczają skórze ważnych substancji, takich jak np. cynk. Przy okazji, suplementy na skórę wywrą pozytywny wpływ na kondycję twoich włosów i paznokci.

Bez recepty możesz nabyć maści, które zmniejszają wykwity będące efektem trądziku grudkowego. Ważne, aby preparat posiadał składniki o działaniu przeciwbakteryjnym. Stosuj maści z kwasem azelainowym, nadtlenkiem benzoilu oraz retinoidami.

Pamiętaj, że maści na trądzik grudkowy należy stosować wyłącznie miejscowo. Nie smaruj nimi całej twarzy, ponieważ wykazują działanie silnie wysuszające.

Staranna pielęgnacja cery w trądziku grudkowym

Aby zwalczyć trądzik grudkowy, zmianie musi ulec cała twoja codzienna pielęgnacja. Co to oznacza? Zainwestuj w dobre dermokosmetyki dedykowane cerze tłustej. Płyn micelarny, żel, tonik i krem to podstawa twojego ekwipunku. Raz w tygodniu warto wykonać peeling oraz maseczkę.

Żel do mycia twarzy na trądzik

Pamiętaj o porannym i wieczornym, starannym oczyszczaniu skóry. 2 razy dziennie stosuj żel myjący do twarzy, który starannie oczyści pory, a jednocześnie zadziała antyseptycznie. Poszukuj żeli z zawartością cynku oraz lekkich kwasów kosmetycznych. Nie wiesz, jaki kupić żel do mycia twarzy trądzikowej? Ranking polecanych produktów będzie dla ciebie inspiracją.

Po każdym myciu przywróć skórze prawidłowe pH, za pomocą odpowiedniego toniku. Ten dla cery z trądzikiem grudkowym powinien mieć skład pozbawiony alkoholu i parabenów. Dobroczynne składniki to natomiast woda termalna, wyciągi roślinne i ziołowe, ekstrakty z owoców cytrusowych.

Koniecznie hamujący nadprodukcję sebum, matujący, a zarazem utrzymujący optymalne nawilżenie. W idealnym kremie poszukuj wyciągu z zielonej herbaty, witaminy C, retinoidów, siarki oraz cynku.

Jedną z przyczyn wykwitów w trądziku grudkowym jest zapychanie porów przez martwe komórki naskórka, łój i zanieczyszczenia atmosferyczne. Aby odblokować pory, raz w tygodniu wykonuj peeling twarzy.

Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny. Ranking polecanych produktów zawiera kosmetyki, które oczyszczą skórę skutecznie, ale delikatnie. Peelingi ziarniste w przypadku skóry trądzikowej są ryzykownym rozwiązaniem, ponieważ ich drobiny mogą przenosić drobnoustroje na inne partie twarzy.

Zaprzyjaźnij się z algami – maseczki z ich dodatkiem wspaniale łagodzą skórę, a jednocześnie przyspieszają gojenie niedoskonałości. Ponadto, skóra z trądzikiem grudkowatym dobrze zareaguje na maskę z glinką zieloną, która ma właściwości antybakteryjne.

O skórę trądzikową możesz zadbać również z pomocą tradycyjnych metod.

 • Od czasu do czasu warto zafundować jej maseczkę przygotowaną z drożdży piekarskich i wody – to skarbnica witaminy B, która świetnie wpływa na stan cery problematycznej.
 • Na wykwity miejscowo możesz stosować rozkruszoną tabletkę aspiryny lub węgla aktywnego – to przyspieszy ich gojenie.
 • Inną maseczką, która skutecznie łagodzi skórę trądzikową jest ta przygotowana z 1 łyżki naturalnego miodu i 1 łyżeczki soku z cytryny.

Zabiegi medycyny estetycznej

Gabinety medycyny estetycznej oferują różne zabiegi, których celem jest przyspieszenie leczenie trądziku grudkowego. Należą do nich m.in. naświetlania laserem czy ozonoterapia. Procedury te nie należą do najtańszych, jednak gwarantują zauważalne i długotrwałe efekty.

Dieta na trądzik grudkowy

W leczeniu trądziku bardzo istotne znaczenie ma zbilansowana dieta. Zmiany skórne mogą być zaostrzane przed nadmiar cukru i soli, produkty fast food oraz żywność wysoce przetworzoną. Warto unikać alkoholu oraz papierosów, które również niekorzystnie wpływają na problematyczną cerę.

Posiadacze cery trądzikowej powinni zadbać, aby w ich jadłospisach nie zabrało świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa oraz ryb. Ważne jest również dzienne spożycie wody, które nie powinno spadać poniżej 1,5 litra.

Wygraj z trądzikiem grudkowym

Walka z grudkową postacią trądzika nie należy do łatwych, jednak może zakończyć się sukcesem. Wypróbuj nasze sposoby i spełnij marzenie o zdrowej, czystej skórze.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*