Torbiel mleczna – przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel mleczna – przyczyny, objawy, leczenie Autor: Getty images

Torbiel w piersiach to zmiana łagodna, która dość często pojawia się u młodych kobiet. Nietrudno się dziwić, że jej wykrycie – np. podczas samobadania piersi – budzi lęk. Torbiel w piersiach nie jest groźna, trzeba jednak wiedzieć, że obecny w obrębie gruczołów piersiowych twór jest właśnie cystą. Jakie są cechy torbieli w piersiach i jakie badania pozwalają je rozpoznać?

Torbiele (cysty) są jedną z możliwych do wystąpienia w obrębie gruczołów piersiowych zmian o charakterze łagodnym. Mogą one rozwijać się tylko w jednej, jak i w obu piersiach pacjentki, możliwe także jest i to, że u jednej kobiety w obrębie piersi pojawi się kilka cyst.

Typowo traktowane są one za schorzenie całkowicie kobiece i rzeczywiście – torbiel w piersiach rozwija się przede wszystkim u kobiet, aczkolwiek możliwe jest jej wystąpienie również i u mężczyzny.

Zmiany te spotykane są głównie u młodych, bo mających pomiędzy 30 a 40 lat, pacjentek. Możliwe jest jednak ich pojawienie się zarówno u zdecydowanie młodszych, jak i u znacznie starszych kobiet.

Spis treści:

Jakie są przyczyny powstawania torbieli w piersiach?

 • We wnętrzu gruczołów piersiowych znajdują się liczne przewody mleczne, które po porodzie odpowiedzialne są za transport matczynego pokarmu ostatecznie na zewnątrz piersi.
 • Wspomina się tu o nich, ponieważ przyczyną torbieli w piersi jest rozrost komórek nabłonkowych tych przewodów, a następnie to, że stają się one niedrożne.
 • Ostatecznie dochodzi do powstawania różnej wielkości tworu (torbiel w piersiach może mieć wielkość odpowiadającą zarówno ziarnu grochu, jak i piłeczce golfowej), w którego wnętrzu znajduje się płynna treść.

Co jednak sprawia, że u kobiet pojawiają się torbiele w piersiach? Tego do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić. Uważa się, że do ich występowania doprowadzać mogą zaburzenia hormonalne – podejrzewa się, że wahania stężeń hormonów płciowych, towarzyszące cyklowi miesiączkowemu, mogą mieć udział w rozwijaniu się cyst w piersiach.

Zwraca się również uwagę na to, że nadmiar estrogenów w organizmie – przez to, że hormony z tej grupy ogólnie stymulują wzrost tkanek gruczołu piersiowego – również może być przyczyną torbieli w piersiach.

Jak rozpoznać torbiel w piersi?

Podstawowym objawem torbieli w piersiach jest obecność różnej wielkości guzka w obrębie biustu. Mniejsze cysty raczej są niewyczuwalne palpacyjnie (ich obecność można stwierdzić wyłącznie na drodze badań obrazowych), większe zaś (np. takie, które mają powyżej około 2 cm średnicy) stają się możliwe do stwierdzenia na drodze dotyku.

W piersiach wyczuwane mogą być jednak różne twory – część z nich jest złośliwa, inne zaś łagodne. Czy więc torbiele mają jakieś typowe dla siebie cechy? Jak najbardziej – wśród charakterystycznych cech cyst wymieniane są:

 • okrągły lub owalny kształt zmiany, która jest łatwo przesuwalna względem otaczających tkanek,
 • konsystencja zmiany: torbiel w piersi zazwyczaj jest miękka w dotyku,
 • posiadanie przez zmianę gładkich brzegów, gdzie jednocześnie łatwo jest je odróżnić od pozostałych tkanek piersi.
 1. Czytaj:
 2. Jak samodzielnie badać pierś?
 3. Kiedy wykonać USG piersi?

Jakie objawy mogą sugerować obecność torbieli w piersiach?

Torbiel w piersiach zazwyczaj nie boli. Czasami u pacjentki owszem, pojawiają się dolegliwości bólowe, jednakże dzieje się tak zwykle wtedy, gdy zmiana jest duża i uciska na otaczające ją tkanki piersi.

Zdarza się również i tak, że kobiety zaczynają odczuwać ból czy dyskomfort w obrębie biustu bezpośrednio przed miesiączką, a po jej wystąpieniu problemy te ustępują. Takie zjawiska są jednymi z tych, które przekonują, że hormony mogą być zaangażowane w rozwój cyst w piersiach.

Kiedy wybrać się do lekarza?

 • Patrząc na powyższą charakterystykę torbieli w piersiach, wydawać by się mogło, że pacjentki są w stanie samodzielnie stwierdzić, że pojawiła się u nich tego właśnie rodzaju zmiana.
 • Rzeczywiście, możliwe jest wysunięcie takiego przypuszczenia, wyraźnie trzeba tutaj jednak podkreślić jeden aspekt: otóż po zaobserwowaniu jakiejkolwiek zmiany w obrębie gruczołów piersiowych bezapelacyjnie wymagane jest udanie się do lekarza.
 • Tylko specjalista – i to z wykorzystaniem specjalistycznych badań – będzie w stanie określić, jakiego rodzaju jest twór, który pojawił się u pacjentki.

Jakie badania należy wykonać po rozpoznaniu torbieli w piersiach?

Do kogo jednak się udać? Przede wszystkim po prostu do lekarza. Może to być lekarz rodzinny, ginekolog czy onkolog – w razie potrzeby pokierują oni pacjentkę czy to do innego specjalisty, czy też na odpowiednie badania. Najpierw jednak wykonywane jest badanie palpacyjne piersi – lekarz stara się dokładnie ocenić zmianę i stwierdzić, czy jej cechy rzeczywiście odpowiadają torbieli.

W następnej kolejności zlecane są natomiast badania obrazowe, takie jak USG piersi czy mammografia. To właśnie one umożliwiają dokładniejsze ocenienie istniejącej u pacjentki zmiany, np. dzięki nim możliwe staje się stwierdzenie, że wnętrze cysty wypełnione jest treścią płynną.

Możliwe jest i to, że pacjentce zostanie zlecona biopsja. Pobrany podczas niej materiał zostaje przekazany do badań histopatologicznych (wykonuje się je zwłaszcza wtedy, gdy w pochodzącym z torbieli płynie znajduje się krew), które pozwalają uzyskać ostateczną odpowiedź na pytanie, czy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

 1. Czytaj:
 2. Torbiel czekoladowa na jajniku: przyczyny, objawy, leczenie
 3. Torbiel na jajniku a zajście w ciążę. Przyczyny torbieli, objawy, leczenie

Jak przebiega leczenie torbieli w piersiach?

Tak naprawdę nie każda kobiet z torbielą w piersi wymaga leczenia.

 1. Obserwacja – jeżeli istniejąca u pacjentki zmiana jest niewielka i nie powoduje żadnych dolegliwości, to w takiej sytuacji wystarczająca bywa regularna obserwacja cysty. Zdarza się zresztą, że wtedy, gdy pacjentka przestaje miesiączkować, torbiel w piersi całkowicie samoistnie zanika.
 2. Aspiracja – inaczej dzieje się już wtedy, gdy przez cystę pacjentka doświadcza bólu gruczołów piersiowych czy gdy obecna u niej torbiel w piersi jest wyjątkowo dużych rozmiarów. W takich sytuacjach leczenie może opierać się na aspiracji (czyli odciągnięciu) istniejącej we wnętrzu zmiany treści – już samo tylko jej usunięcie prowadzi nierzadko do ustąpienia przykrych dolegliwości.
 3. Resekcja chirurgiczna – kiedy jednak leczenie opiera się tylko na tym, istnieje wtedy ryzyko, że torbiel nawróci. Metodą, która pozwala na jej ostateczne usunięcie, jest resekcja chirurgiczna. Operacje torbieli w piersiach przeprowadza się także wtedy, gdy w badaniach histopatologicznych stwierdzone zostaną jakieś przesłanki przemawiające za tym, że twór ten może ostatecznie stać się zmianą złośliwą.
 4. Leczenie hormonalne – czasami w przypadku torbieli w piersiach pacjentkom zalecane jest leczenie hormonalne. Takowa terapia u niektórych pacjentek zmniejsza ryzyko nawrotu torbieli (stosuje się ją przede wszystkim u tych kobiet, u których potencjalną przyczyną wystąpienia cysty w piersiach mogą być zaburzenia hormonalne).

Czytaj:

Ropień w piersiach. Czym jest ropień sutka i jak go leczyć?

Nowa kampania Fundacji Rak' n'Roll – WIDEO

Jak zapobiegać torbielom w piersiach?

Ze względu na to, że nieznana jest dokładna przyczyna torbieli w piersiach, nie sposób jest podać jakiegoś konkretnego sposobu na to, by zapobiec jej wystąpieniu. Wspomina się o tym, że ważne w profilaktyce torbieli w piersiach jest przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia:

 • unikanie stresu
 • utrzymywanie zróżnicowanej, bogatej w niezbędne składniki odżywcze diety
 • unikanie używek
 • uprawianie sportu

Nie ma to na oficjalnych naukowych dowodów, aczkolwiek część pacjentek zmagających się z torbielami w piersiach wspomina o tym, że unikanie przez nie pewnych produktów zmniejsza nasilenie związanych z tymi zmianami objawów.

Zazwyczaj mawia się w takich przypadkach o kofeinie – pacjentki, które mają cysty w piersiach, mogą więc spróbować ograniczyć ilość wypijanych kawy czy napojów typu cola. Oprócz kofeiny, zdaniem niektórych kobiet pomocne w łagodzeniu objawów torbieli w piersiach bywa unikanie także i soli oraz węglowodanów.

Torbiel mleczna – przyczyny, objawy, leczenie lek. Tomasz Nęcki

Zmiana łagodna czy złośliwa? Musisz to wiedzieć!

Niedziela, 30 maja (16:27) Udostępnij

Torbiele w piersiach to popularny problem, który występuje zwłaszcza u młodych pacjentek. Zmiany na piersiach wywołują duży niepokój. Trudno się dziwić.

Większość pacjentek kojarzy je bowiem głównie z rakiem piersi. W przeciwieństwie do nowotworów, torbiele są jednak łagodną zmianą, która nie zagraża życiu pacjentki. W większości przypadków nie wymagają nawet podejmowania leczenia.

Leia também:  Jak Wyglądają Objawy Odry?

Zobaczcie, co jeszcze trzeba wiedzieć na temat torbieli w piersiach.

Zdjęcie Torbiel mleczna – przyczyny, objawy, leczenie Każdą zmianę w piersi należy pokazać ginekologowi. W większości przypadków – nie ma powodów do obaw /123RF/PICSEL

Torbiele w piersiach bardzo często wyczuwane są podczas samobadania. Powodują niepokój, ponieważ wiele pacjentek myli je z nowotworem. To jednak dwie zupełnie inne zmiany.

Torbiele w piersiach to popularny problem, który występuje u pacjentek w praktycznie każdym wieku. Najczęściej jednak zmiany te pojawiają się u kobiet do 40. roku życia.

Czym są torbiele? Torbiele to łagodne zmiany w piersiach, które powstają w wyniku rozszerzenia przewodów mlecznych. Występować mogą pojedynczo lub w większych skupiskach.

Jak do tej pory nie udało się dokładnie określić bezpośredniej przyczyny torbieli w piersiach. Prawdopodobnie jednak zmiany wynikać mogą z zaburzeń hormonalnych. Chodzi przede wszystkim o zmiany poziomu estrogenu, progesteronu, prolaktyny, insuliny i hormonów tarczycy.

Hormony te powodują rozrost tkanki gruczołu sutkowego, co z kolei utrudnia odpływ płynu surowiczego. Konsekwencją tego jest zablokowanie odpływu płynu surowiczego i pojawienie się torbieli. Ponadto, wyszczególnić można również pewne czynniki, które znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia torbieli w piersiach.

To przede wszystkim długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej, późny poród (powyżej 35. roku życia) i uzależnienie od papierosów.

Torbiele bardzo często zostają zauważone podczas rutynowego badania USG lub samobadania piersi. Mają kształt guzka, są miękkie w dotyku i można je przesuwać między palcami. To właśnie różni je od złośliwych guzów. W przypadku raka piersi mamy bowiem do czynienia ze zmianą twardą, zbitą i nieprzesuwalną.

Torbiele zwykle nie dają żadnych objawów. Co więcej, podczas całego cyklu miesiączkowego ulegają zmianom. Przed miesiączką się powiększają, a tuż po niej znacznie się zmniejszają. W niektórych przypadkach torbielom towarzyszyć może nadwrażliwość i ból piersi.

Rozpoznanie torbieli w piersiach następuje podczas badania USG. W niektórych przypadkach konieczne jest także wykonanie biopsji cienkoigłowej. Torbiele zwykle nie wymagają leczenia.

Podejmowane jest ono głównie wtedy, gdy ich wielkość wpływa na komfort pacjentki i powoduje ból. W takim przypadku wykonywane jest odessanie płynu znajdującego się w zmianie. Odsysanie stosuje się także u pacjentek z grupy ryzyka raka piersi.

Czy torbiele mogą zniknąć samoistnie? Wbrew powszechnej opinii – nie. Zmiany w bardzo rzadkich przypadkach się wchłaniają. 

Tak jak zostało już wspomniane – torbiele to łagodne zmiany, które w większości przypadków nie zagrażają zdrowiu. Dość łatwo je również odróżnić od nowotworu. W przeciwieństwie do złośliwych guzów piersi, które są twarde i zbite, torbiele charakteryzują się miękkością i gładkością.

Wiele pacjentek zadaje sobie jednak inne pytanie i zastanawia się, czy torbiele w piersiach mogą zmienić się w raka. Istnieje bardzo małe ryzyko przeistoczenia się torbieli w nowotwór. Jeśli już, to dotyczy to przede wszystkim torbieli o bardzo grubych ściankach. Nie oznacza to jednak, że należy tracić czujność.

Po rozpoznaniu torbieli na piersi należy być pod stałą opieką specjalisty i co najważniejsze – nie zapominać o systematycznych badaniach piersi.

Torbiele w piersiach – objawy, przyczyny i leczenie

Zmiany o charakterze łagodnej dysplazji piersi szacunkowo stanowią nawet 95% wszystkich przypadków schorzeń piersi u kobiet. Nie są one jednak na tyle niebezpieczne, że powinny spędzać sen z powiek kobietom, których ten problem dotyczy.

Torbiele, bo o nich mowa, należą do grupy zmian łagodnych, niestanowiących zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeśli jednak pacjentka chce mieć 100% pewności, warto udać się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi badanie USG i dobierze odpowiednie metody leczenia.

Torbiel w piersiach – czym jest?

Jest to łagodna nienaciekająca zmiana, nazywana również dysplazją piersi. Torbiel nie jest rakiem, w niektórych przypadkach może jednak prowadzić do jego powstania. Nie należy jednak popadać w panikę, ale po prostu nie bagatelizować powstałej zmiany, szczególnie jeśli będzie obserwowało się jej powiększenie w czasie.

Torbiel, nazywana również cystą, ma postać guzka o regularnym kształcie. Mogą być niewielkie lub całkiem spore, występować pojedynczo lub być rozsiane, w jednej lub obu piersiach. Często są one wypełnione płynem, lub galaretowatą substancją, co sprawia, że mają miękką strukturę, ewentualnie włóknikiem, przez co mogą sprawiać wrażenie twardych (gęsta torbiel w piersiach).

Zdarzają się też torbiele o twardej ścianie lub niejednorodnej zawartości.

Przyczyny torbieli w piersiach

Pierś jest narządem gruczołowym, którego wnętrze zbudowane jest z gruczołów mlecznych, przewodów mlecznych oraz tkanki tłuszczowej. Przewody mleczne z kolei zbudowane są z tkanki nabłonkowej. Cały narząd jest bardzo wrażliwy na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciągu cyklu miesięcznego oraz w ciągu całego życia kobiety.

Gruczoły mleczne bowiem pod wpływem prolaktyny produkują mleko, będące pierwszym pożywieniem niemowląt. W niektórych przypadkach, gdy równowaga hormonalna jest zachwiana, może dojść do przerostu nabłonka budującego przewody mleczne.

Nadmierny rozrost tkanki nabłonkowej może doprowadzić do zamknięcia światła takiego przewodu, co powoduje, że płyn w nich obecny zaczyna się gromadzić. W ten sposób może dojść do powstania torbieli.

Na obecny stan wiedzy specjaliści upatrują powód powstawania torbieli w zaburzeniach równowagi estrogenowo-progesteronowej organizmu, który sprzyja rozrostowi nabłonka kanalików mlecznych w piersiach.

To prowadzi ostatecznie do zarośnięcia światła kanalika mlecznego, co skutkuje powstaniem cysty. Na tego typu zmiany są narażone kobiety między 40. a 50.

rokiem życia, jednak coraz częściej cysty w piersiach zdarzają się kobietom mającym około 30 lat.

Torbiele w piersiach – objawy

Podstawową diagnozę, mającą na celu ustalenie obecności torbieli, każda pacjentka może przeprowadzić sama w domu poprzez samobadanie piersi. Badanie można wykonać w pozycji stojącej bądź leżąc na łóżku na plecach.

Wystarczy podnieść rękę po stronie badanej piersi, a następnie przeciwstawną dłonią uciskać pierś w celu sprawdzenia, czy pod palcami nie wyczuwa się niepokojącego zgrubienia. Okrągła, niewielka zmiana najczęściej jest miękka i można ją przesunąć między palcami pod skórą. Torbiele w większości przypadków nie dają objawów bólowych.

Wyjątek stanowi kilka dni przed zbliżającą się miesiączką. W tym czasie kobieta może odczuwać dyskomfort i ból w piersi. Wyjątkowym przypadkiem jest również sytuacja, gdy torbiel przybiera znaczne rozmiary i uciska okoliczne nerwy. Niektóre cysty mogą być jednak tak małe, że z trudnością można je wyczuć poprzez dotyk.

Dlatego podczas wizyty ginekologicznej można poprosić lekarza o przeprowadzenie USG piersi. Jeśli nie ma takiej możliwośvi, warto umówić się osobno na wizytę z badaniem, na której będzie możliwe sprawdzenie, czy nie pojawiają się zmiany lub diagnoza już istniejących.

Torbiele w piersiach – leczenie

Najczęściej torbiele są niezłośliwymi zmianami, w związku z czym można poprzestać na samej obserwacji cysty. Podczas rutynowej wizyty ginekologicznej lekarz może wykonywać badanie USG w celu sprawdzenia, czy nie zwiększa ona swojej objętości w czasie. Czy torbiele w piersiach mogą się wchłonąć samoistnie? Odpowiedź brzmi – tak.

Jeśli zostanie zaobserwowany wzrost torbieli w czasie, lekarz może przeprowadzić biopsję w znieczuleniu miejscowym, polegającą na wprowadzeniu igły do cysty oraz odessanie płynu z jej wnętrza. Uzyskaną wydzielinę lekarz może skierować do badań w celu ustalenia, czy w torbieli nie toczy się proces nowotworowy.

Jeśli płyn okaże się wolny od komórek nowotworowych, leczenie jest zbędne. Po takim zabiegu cysta może samoistnie się wchłonąć. W przypadku obecności krwi w płynie z torbieli zaleca się usuniecie pozostałej cysty drogą operacyjną. To samo tyczy się sytuacji, w której torbiel jest na tyle duża, że podrażnia okoliczne nerwy, co skutkuje bólem nie tylko w okolicach miesiączki.

Ponadto, szczególnym przypadkiem są torbiele nawracające, które powinny być pod stałą kontrolą lekarza.

Jedną z metod leczenia jest dobranie odpowiedniej terapii hormonalnej. Obecnie kuracja hormonalna oraz przeprowadzenie biopsji to jedyne sposoby na pozbycie się torbieli. W literaturze można znaleźć szereg zaleceń, które mają za zadanie wspomóc organizm w powrocie do homeostazy i tym samym zmniejszenie ryzyka powstawania torbieli.

Torbiel w piersiach – leczenie naturalne

W literaturze specjalistycznej trudno znaleźć naturalne metody leczenia torbieli, ze względu na podłożę ich powstawania – zmiany hormonalne, a nie przeważającą zawartość konkretnych składników pokarmowych.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Przy Zapaleniu Jajnika?

Niektóre źródła podają metody mające wspierać organizm w poprawnym funkcjonowaniu, a tym samym zapobiegać nawrotom torbieli.

Kobietom borykającym się z problemem torbieli zaleca się stosowanie diety ubogiej w tłuszcze zwierzęce oraz odstawienie takich używek jak nikotyna czy kawa.

Po wykonaniu biopsji i odessaniu płynu, jeśli kobieta znajduje się w okresie rozrodczym i planuje mieć dzieci, pomocne może być również jak najszybsze zajście w ciążę i karmienie piersią. Rozrost kanalików mlecznych w związku z karmieniem może być korzystne z tego powodu, że poprzedza to naturalny proces czynnościowy kanalików.

W sklepach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć szereg mieszanek ziół mających zmniejszyć występowanie torbieli lub łagodzić ich objawy. Trudno jednak znaleźć w literaturze badania potwierdzające ich skuteczność.

Torbiele w piersiach a antykoncepcja

Zagadnienie stosowania antykoncepcji w kontekście obecności torbieli w piersiach jest dość złożone. Według specjalistów same torbiele nie są uważane za przeciwwskazanie do stosowania antykoncepcji. Temat jednak nie jest prosty.

Stosowanie leków regulujących gospodarkę żeńskich hormonów płciowych w celach antykoncepcji może wpłynąć na powstanie torbieli w późniejszym czasie. Długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej może zwiększyć ryzyko powstania raka sutka.

To samo tyczy się długotrwałego stosowania leków antykoncepcyjnych. Niektóre badania wskazują na zwiększenie zachorowalności na raka gruczołu sutkowego kobiet stosujących leki antykoncepcyjne przez okres kilku lat.

Zatem odpowiedź na to zagadnienie nie jest jednoznaczna i pozostaje ono do oceny zarówno pacjentki, jak i lekarza.

Źródła:

Torbiel mleczna – przyczyny, leczenie, objawy, profilaktyka

Torbiel mleczna jest guzem tworzącym się w piersi wskutek zaczopowania się ujścia gruczołów mlecznych. Najczęściej pojawia się w okresie laktacji, choć zdarzają się też przypadki niezwiązane z karmieniem piersią. Przybiera postać miękkiego, mogącego się przemieszczać zgrubienia.

Zwykle jest niegroźna i nie powoduje bólu, jednak wymaga uważnej obserwacji. W niektórych przypadkach dojść może do  powstania stanów zapalnych. Dla osoby bez doświadczenia medycznego rozróżnienie jej od złośliwych guzów może być trudne. Z tego względu konieczność natychmiastowego upewnienia się, że nie jest to rak piersi.

Ponieważ tego typu zmiany budzą zwykle wśród kobiet wiele wątpliwości i stresu, warto udać się do lekarza – stwierdzi on, czy torbiel rzeczywiście ma charakter niezłośliwy i zadecyduje o jej ewentualnym usunięciu.

Torbiel mleczna – objawy

Powstanie torbieli mlecznej jest wynikiem gromadzenia się wydzielin gruczołów mlecznych w ich zaczopowanym ujściu. Mogą tworzyć się w różnych obszarach piersi, jednak najczęściej do ich powstania dochodzi w ich dolnych partiach. Zmiany te nie są bolesne, ale w miejscu ich utworzenia piersi mogą być bardziej wrażliwe.

Kliknij “Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Niewielkie torbiele często pozostają niezauważone, jednak guz może osiągać znaczne rozmiary. Możliwe jest jego przemieszczanie względem innych tkanek. Wystąpienie innych objawów, takich jak zaczerwienienie, ból, opuchnięcie czy gorączka świadczy zwykle o infekcji.

Torbiel mleczna – przyczyny

Do zaczopowania się gruczołów mlecznych często dochodzi bez wyraźnej przyczyny i torbiel może powstać nawet wówczas, gdy nie mieliśmy na to większego wpływu.

Najczęściej dochodzi do tego w okresie ciąży lub karmienia piersią, gdyż wtedy gruczoły mleczne przejawiają największą aktywność.

Istnieje jednak kilka czynników zwiększających ryzyko jej powstania.

Należą do nich nieprawidłowe karmienie piersią – zbyt rzadkie lub krótkie, gdy pokarm nie jest regularnie odciągany i zalega w piersiach lub gdy dziecko karmione jest dużo częściej tylko jedną z piersi. Do przyjmowania przez dziecko zbyt małych ilości mleka często dochodzi, gdy zbyt wcześnie podajemy mu pokarm stały lub herbaty i soki – wtedy należy pamiętać o mechanicznym odciąganiu pokarmu.

Przyczyną mogą być też zaburzenia hormonalne, szczególnie hiperprolaktynemia (zbyt wysoki poziom prolaktyny) powodująca mlekotok oraz stosowanie hormonalnej antykoncepcji. Ryzyko zwiększa też regularne noszenie źle dobranych, zbyt ciasnych i powodujących nadmierny ucisk biustonoszy.

Torbiel mleczna – kiedy może być groźna

Choć torbiel mleczna sama w sobie nie stanowi zagrożenia, niebezpieczne może okazać się dojście do stanu zapalnego.

Objawia się on zaczerwienieniem skóry i bólem, obrzmieniem okolicznych tkanek a niekiedy gorączką.

Nieleczony stan zapalny może spowodować powstanie bolesnego ropnia, który musi zostać usunięty przez specjalistę. Zwykle konieczna jest wtedy terapia antybiotykowa.

Torbiel mleczna – leczenie

W przypadku braku powikłań podejmowanie leczenia nie jest konieczne i zwykle się go nie stosuje – chyba, że na wyraźne życzenie pacjentki.

Torbiel mleczna nie przekształca się w zmiany rakowe.

Nie ma też żadnych przeciwwskazań by mając torbiel karmić piersią, jest to wręcz wskazane (regularne ściąganie pokarmu może zapobiec powstaniu stanu zapalnego i przyczynić się do wchłonięcia guza).

Niezbędna jest jednak diagnostyka lekarza, który stwierdzi, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze zmianą tego typu. W razie wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie USG piersi.

Należy też zachować czujność  by w razie wystąpienia zapalenia szybko podjęć leczenie – w tym celu stosuje się zwykle terapię antybiotykową lub nakłuwanie guzka.

Jeśli jednak torbiel nie ma znamion infekcji, bardzo często po pewnym czasie zanika sama – w przypadku wystąpienia w okresie ciąży lub karmienia piersi zwykle dzieje się tak wraz z ustaniem laktacji. Jeśli torbiel powoduje nadwrażliwość piersi pomóc mogą ciepłe okłady i masaże.

Torbiel mleczna – profilaktyka

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia torbieli mlecznej należy nie dopuszczać do sytuacji, gdy pokarm nie jest ściągany i zalega w piersiach.

Ściąganie mechaniczne lub regularne, odpowiednio częste i długie karmienie jest tu bardzo ważne.

Początkowo dziecko powinno być karmione nawet kilkanaście razy w ciągu doby (również w nocy), co pozwala skutecznie pozbyć się odpowiednich ilości pokarmu.

Z wprowadzeniem pokarmów stałych, soków czy herbat można spokojnie poczekać kilka miesięcy, co wyjdzie na zdrowie nie tylko dzieciom, lecz również mamom. Należy też kontrolować poziom hormonów i pamiętać o tym, że prawdopodobieństwo powstania torbieli zwiększa stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Warto też stosować się do zasad zmniejszających ryzyko ogólnego powstawania nowotworów, gdyż dotyczą one zarówno form łagodnych, jak torbiel mleczna, jak i złośliwych, których  szczególnie chcielibyśmy uniknąć.

Należą do nich zachowanie zdrowej, zbilansowanej diety, rezygnacja z palenia papierosów i zbyt częstego sięgania po alkohol, unikanie wysoko przetworzonej żywności i ograniczenie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Ważna jest też odpowiednia dawka sportu i ograniczenie stresu.

Torbiele w piersiach – dlaczego nie wolno ich ignorować

Torbiele w piersiach to elastyczne, wypełnione płynem guzki, które należą do grupy tzw. zmian włóknisto-torbielowatych. Są okrągłe i przesuwalne, mają regularny kształt. Mogą być umiejscowione w różnych częściach piersi, występować pojedynczo lub w większych skupiskach, a także pojawiać się w obu piersiach.

Torbiele, inaczej cysty, powstają w wyniku rozszerzenia przewodów mlecznych. Najczęściej diagnozuje się je kobiet z gęstą, gruczołową budową piersi, w okresie około- i pomenopauzalnym. Częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem. Dysplazja dotyczy najczęściej pań po 40. roku życia.

Przyczyny pojawienia się torbieli w piersiach są różne. Najczęściej są nimi zaburzenia gospodarki hormonalnej, które sprzyjają rozrostowi nabłonka w przewodach wyprowadzających w sutku.

Działanie hormonów płciowych, głównie estrogenu, powodują poszerzenie przewodu mlecznego w piersi i powstanie zgrubienia, czyli właśnie torbieli.

Należy zauważyć, że nie bez znaczenia jest stosowanie leków hormonalnych, takich jak antykoncepcja czy hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Torbiele w piersiach nie dają żadnych objawów, nie wywołują bólu, nie są tkliwe. Zdarza się, że kobiety, które nie wykonują profilaktycznych badań obrazowych (USG, mammografia) nawet nie wiedzą o ich istnieniu.

Torbiele piersi zwykle są niewielkie (do kilku centymetrów), choć ulegają zmianom w czasie cyklu miesiączkowego: przed menstruacją powiększają się, by po zakończeniu krwawienia miesięcznego ulec zmniejszeniu.

Choć mogą rozwijać się bezobjawowo, zdarza się, że duże zmiany w piersiach mogą wywoływać ból promieniujący do pachy, pojawiający się wskutek nacisku na tkankę piersi bądź być przyczyną dyskomfortu podczas badania.

Małe i większe cysty mogą nie być wyczuwalne podczas badania dłonią, z kolei większe dają się wykryć podczas samodzielnego badania, jak i w badaniach specjalistycznych.

Leia também:  Jak Długo Trwa Rehabilitacja Po Udarze Mózgu?

Torbiele w piersi są guzkami łagodnymi – bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Ponieważ jednak kobiety z piersią mastopatyczną na nowotwór piersi zapadają częściej, każda zmiana, nawet torbiel, może być objawem przedrakowym. To dlatego żadnej nie można bagatelizować.

Każda zmiana, którą kobieta wyczuwa w piersi, powinna być poddana dalszej obserwacji i diagnostyce. W tym kontekście szczególnie ważne są okresowe badania profilaktyczne, wykonywane tak samodzielnie, jak i u ginekologa oraz badania obrazowe, takie jak USG piersi czy mammografia piersi.

Zdarza się, że guzek w piersi poddawany jest biopsji. Wówczas, na podstawie badania histologicznego wycinka tkanki sprawdza się, czy zmiany związane są z chorobą nowotworową, czy też nie.

Nie można tego ustalić bez badania, nawet jeśli wiadomo, że łagodne torbiele są okrągłe, mają regularny kształt i są przesuwalne, a zmiany o charakterze nowotworowym są twarde, mają nieregularny kształt i są mniej ruchome, nie bolą i rzadko ulegają zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego. O złośliwym charakterze zmiany w piersi decydują wyniki badania histopatologicznego.

Jeśli badania diagnostyczne potwierdzą, że zmiana jest cystą, nie będzie wymagała leczenia. Poza obserwacją lekarz nie podejmie żadnych działań. Terapia jest wskazana wyłącznie wówczas, gdy torbiele w piersiach są duże i powodują dolegliwości bólowe. Pojedyncze, duże torbiele usuwa się poprzez nakłucie i odessanie płynu aspiratorem.

Nakłucie torbieli i odessanie płynu, który zostaje przesłany do badania pod kątem komórek nowotworowych, wykonuje się również, gdy pojawią się wątpliwości co do charakteru zmiany.

Z kolei operacyjne usunięcie torbieli w piersiach przeprowadza się, gdy badanie cytologiczne płynu wskaże na zwiększone ryzyko rozwoju raka, gdy odessany płyn jest zabarwiony krwią oraz w sytuacji, gdy po opróżnieniu torbiele w krótkim czasie nawracają.

Z uwagi na to, że przyczyną torbieli są zwykle zaburzenia hormonalne, lekarz może zlecić badania hormonalne i ewentualnie wdrożyć właściwe leczenie, czyli zastosować terapię farmakologiczną w celu uzupełnienia niedoborów hormonów.

Jeśli okaże się, że torbiel na piersiach ma charakter złośliwy, konieczne jest leczenie onkologiczne.

Wiele kobiet zastanawia się, czy torbiele w piersiach mogą zniknąć. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że torbiele wchłaniają się samoistnie.

Pojawienia się torbieli można próbować leczyć naturalnie. Co to znaczy?

Po pierwsze warto zastosować dietę, która wspiera równowagę hormonalną. Powinna ona zawierać produkty bogate w błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty. Warto ograniczyć kawę i czekoladę, czyli produkty zawierające kofeinę oraz sól, a postawić na zieloną herbatę.

Po drugie można sięgać po zioła i preparaty z apteki, które regulują gospodarkę hormonalną. Specjaliści polecają olej z wiesiołka lekarskiego (kuracja powinna trwać co najmniej 3 miesiące) lub homeopatyczne produkty lecznicze, stosowane wspomagająco w zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG (Blog)

Torbiele piersi, zwane również cystami to najczęściej występujące zmiany ogniskowe w kobiecym gruczole piersiowym, dotyczące powyżej 50% populacji kobiet wieku przedmenopauzalnego.

Główną przyczyną ich powstawania są zaburzenia w gospodarce homrmonalnej, a dokładnie równowagi estrogenowo-progesteronowej w organizmie kobiety.

W przypadku dużych, dających objawy zmian postępowaniem z wyboru jest punkcja takiej zmiany wykonana pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego.

Torbiele piersi należą do łagodnych zmian gruczołu sutkowego, określane mianem łagodnej dysplazji (mastopatii). Dotyczą w głównej mierze kobiet między 35 a 50 rokiem życia, ale równie dobrze mogą wystąpić w dowolnym wieku.

Torbiele należą do najczęściej występujących zmian ogniskowych w kobiecej piersi i zgodnie z danymi statystycznymi mogą dotyczyć nawet powyżej 50 % kobiet w powyżej 35 roku życia.

W fizykalnym badaniu piersi wyczuwalne są pod postacią guzków, zaś w obrazie ultrasonograficznym swoim wyglądem przypominają pęcherzyki wypełnione płynem.

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG – znajdź klinikę

 • Wrocław
 • Katowice
 • Gliwice
 • Sosnowiec
 • Tychy

Ze względu na budowę torbiele piersi możemy podzielić na proste i złożone. Proste torbiele sutka mogą występować jako pojedyncze lub mnogie zmiany gruczołu piersiowego. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów i rozpoznawane są przypadkowo podczas rutynowego badania ultrasonograficznego lub mammograficznego badania piersi.

Tylko niektóre z nich mogą powodować niewielkie dolegliwości bólowe bądź wzmożoną tkliwość piersi. Kiedy ogniskowa zmiana sutka zostanie wybadana palpacyjnie (wyczuwane są jako miękkie, przesuwalne, tkliwe, ruchome guzki) podczas badania fizykalnego, wówczas prawidłowym postępowaniem jest wykonanie USG gruczołu piersiowego.

Zmiany o średnicy większej od 5 mm mogą być niemal w 100% potwierdzone przy pomocy tego badania. Cechy prostej torbieli sutka w obrazie ultrasonograficznym to bezechowość, dobrze odgraniczona ściana torebki torbieli, echogeniczna ściana zewnętrzna lub torebka, charakterystyczne wzmocnienie za ścianą tylną torbieli oraz widoczne cienkie sienie brzeżne.

Niespełniony którykolwiek z powyższych kryteriów wyklucza rozpoznanie torbieli prostej i wymaga dalszej diagnostyki by rozróżnić torbiel złożoną od powikłanej i określić ich charakter.

Zmiany niewielkiej wielkości i nie powodujące żadnych symptomów najczęściej pozostawiane są do dalszej obserwacji (kontrolne badanie ultrasonograficzne co 6 miesięcy).

Natomiast w przypadku zmian większych, dających objawy wykonuje się punkcję obarczającą torbieli, a uzyskany materiał wysyłany jest do badania cytologicznego.

Należy pamiętać, że na podłożu starych, przewlekłych torbieli może rozwinąć się nowotwór piersi (dotyczy to kilkuprocentowego odsetka kobiet).

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG

Punkcja odbarczająca torbiel piersi pod kontrolą obrazu USG, czyli najczęściej biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana gruczołu piersiowego jest podstawową metodą stosowaną w opróżnianiu tego typu zmian. Badanie nie wymaga od kobiety specjalnego przygotowania.

Kobieta zgłasza się do placówki w dniu badania i tego samego dnia po kilku najdalej po kilkunastu minutach może ją opuścić. Mimo braku znieczulenia, zabieg nie jest bolesny, pacjentka może odczuć pewien dyskomfort jedynie w momencie wkłucia igły.

Sama procedura przeprowadzana jest w pozycji leżącej lub półsiedzącej. W pierwszym etapie badania lekarz przykładając głowicę aparatu USG do piersi i lokalizuje dokładne położenie torbieli.

Następnie odkaża miejsce wkłucia igły i w dalszym ciągu pod stałą kontrolą obrazu ultrasonograficznego dokonuje nakłucia i przy pomocy strzykawki odsysa treść i opróżnia torbiel.

Część tak pobranego materiału wysyłana jest do laboratorium do badania cytologicznego, którego wynik znany jest zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach. Stąd też punkcja obarczająca torbiel gruczołu piersiowego nazywana jest zabiegiem zarówno leczniczym jak i diagnostycznym.

Badanie jest całkowicie bezpieczne, a kontrola obrazu ultrasonograficznego zapewnia dokładność i precyzję jego wykonania. Bardzo rzadko zdarzają się jakiekolwiek powikłania, jednak czasami może wystąpić mały krwiak na piersi w miejscu wkłucia, ból czy swędzenie.

Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, jednak takie zmiany najczęściej mijają samoistnie po kilku dniach.

Torbiele piersi charakteryzują się tendencją do miejscowej wznowy, dlatego też czasami konieczne bywa ponowne wykonanie zabiegu diagnostyczno – leczniczego. Zaznaczyć należy również, iż tylko biopsja wykonana z pełną aspiracją płynu z torbieli może zapewnić skuteczne poradzenie sobie z problemem i zminimalizować ryzyko ponownego wypełnienia zmiany płynem.

Na koniec można wspomnieć o specyficznej odmianie torbieli mogącej wystąpić w gruczole piersiowym kobiety ciężarnej, karmiącej oraz czasami będącej jeszcze we wczesnym okresie polaktacyjnym, a mianowicie o torbielach mlecznych, czyli tak zwanych galaktocelach. Galaktocele, to torbiel wypełniona mlecznym płynem. Postępowaniem z wyboru w przypadku tej zmiany jest również aspiracja jej płynu przeprowadzona pod kontrolą obrazu USG.

Podsumowując punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG to zabieg łączący w sobie dwie natury – diagnostyczną i leczniczą. Dokładne jej wykonanie przez doświadczonego lekarza pozwala kobiecie uporać się z problemem torbieli, zminimalizować ryzyko jej nawrotu oraz poznać dokładny charakter badanej zmiany.

Źródła: Ultrasonografia – vol. 9, 39, 2009, Grzegorz H. Bręborowicz Położnictwo i ginekologia

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG

– sprawdź ceny w 4 klinikach!

Oceń artykuł: 4.2/5 (opinie 79)

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*