Sztywność karku – jakie są przyczyny sztywnego karku?

Cierpisz na ból promieniujący od karku albo ból głowy połączony z uczuciem sztywności w szyi? Przeczytaj, co może być przyczyną takiego szyjnopochodnego bólu głowy i jak wygląda diagnostyka. W artykule wspominamy również o metodach leczenia bólu karku i głowy.

Szyjnopochodny ból głowy

Jeżeli jednocześnie boli Cię kark i głowa, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przyczyna bólu umiejscowiona jest w obrębie szyi.

Ból ten nazywany jest szyjnopochodnym i co ważne – nie jest on samodzielną jednostką chorobową, jak np. klasterowy ból głowy.

Szyjnopochodny ból głowy uwarunkowany jest wieloma różnymi czynnikami, a w artykule skupiamy się właśnie na wyjaśnieniu tych czynników, czyli przyczyn. 

Jak rozpoznać ból szyjnopochodny? Bardzo często towarzyszy mu sztywność karku, mrowienie, promieniowanie nie tylko do głowy, ale też barków i ramion, a ból nasila się podczas wykonywania ruchów szyją.

Zarówno nasilenie, jak i charakter bólu szyjnopochodnego są różne, co utrudnia rozpoznanie.

Często zdarza się, że ból szyjnopochodny mylony jest z migreną, dlatego pierwszym krokiem w przypadku bólu karku i szyi powinna być konsultacja lekarska i wykonanie badań diagnostycznych, o których piszemy w dalszej części artykułu. 

Przyczyny bólu karku i głowy

Do najczęstszych przyczyn bólu szyi i głowy zalicza się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przebyte urazy kręgosłupa, choroby o podłożu zapalnym, choroby reumatyczne (zwłaszcza fibromialgię, o której więcej przeczytasz w artykule Korzyści z wibroterapii u osób z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów), wzmożone napięcie mięśni, ale także stres i długotrwałe przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała. O wszystkich tych przyczynach piszemy poniżej.

Najbardziej prozaiczne przyczyny bólu głowy i karku

Istnieje spora grupa przyczyn bólu karku i głowy, które pozwoliliśmy sobie nazwać “prozaicznymi”. To przede wszystkim przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała, która może być wymuszona przez wykonywaną pracę (występuje np. wśród stomatologów, fryzjerów), ale bardzo często dotyczy także osób pracujących przy komputerze. 

Sztywność karku – jakie są przyczyny sztywnego karku?Fryzjerzy to grupa zawodowa, która bardzo często cierpi na bóle pochodzące od kręgosłupa

Nie mniej ważna jest pozycja przyjmowana podczas relaksu – niewłaściwa postawa w trakcie wieczornego oglądania telewizji, czytania książki, a także w czasie snu może skutkować porannym bólem głowy i sztywnością karku.

Jeśli taka nieprawidłowa pozycja przyjmowana jest regularnie, to skutkiem mogą być poważniejsze dolegliwości, np. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Dlatego tak ważne jest, by dbać o właściwą pozycję ciała podczas każdej wykonywanej czynności.

Kolejną “prozaiczną” przyczyną bólu głowy i karku może być nadmierne skręcenie lub nadmierne wyprostowanie szyi, np. podczas wykonywania ćwiczeń czy innych aktywności. Jeśli przydarzyło Ci się coś takiego, a ból jest intensywny i nie przechodzi, to koniecznie udaj się do lekarza.

Ostatnia z “prozaicznych” przyczyn to stres, który bardzo często prowadzi do wzmożonego napięcia mięśni, co może objawiać się bólem karku i głowy. Stres podnosi także ciśnienie krwi i jest jedną z przyczyn napięciowego bólu głowy. Nie należy go lekceważyć i uznawać za “normalny stan współczesnego człowieka” ze względu na to, że występuje powszechnie. 

Jeśli wiesz, że przyczyną bólu może być niewłaściwa postawa ciała czy stres, to postaraj się jak najszybciej zlikwidować te czynniki – zapoznaj się z zasadami ergonomii pracy i wypoczynku, znajdź najlepszy sposób na relaks, udaj się na masaż leczniczy.

Do relaksu i rozluźniania mięśni możesz wykorzystać również wibroterapię, czyli metodę leczenia wibracjami.

Polski producent urządzeń do wibroterapii – firma Vitberg – posiada w swojej ofercie Moduł Szyja, który rekomendowany w przypadku bólu szyi oraz szyjnopochodnego bólu głowy.

Do tygodniowej rutyny warto wprowadzić również polecane przez nas ćwiczenia na ból szyi i karku, które rozciągają i wzmacniają mięśnie.

Ból karku promieniujący do głowy o podłożu zwyrodnieniowym

Zwyrodnienia struktur kręgosłupa uznawane są za najczęstszą przyczynę bólu karku i głowy. Jeśli któraś ze struktur uciska korzenie nerwowe, to objawia się to bólem promieniującym. Szczegółowo mechanizm powstawania tego rodzaju bólu opisaliśmy w artykule Promieniujący ból kręgosłupa – co oznacza i jak go leczyć?

Zmiany zwyrodnieniowe mogą obejmować niemal każdą strukturę kręgosłupa, ale najczęściej dotyczą krążków międzykręgowych, popularnie nazywanych dyskami. 

Sztywność karku – jakie są przyczyny sztywnego karku?Zmiany w krążkach międzykręgowych powodujące ucisk na nerwy rdzeniowe. Źródło: https://bit.ly/335vFVo

Degeneracja dysków bardzo często jest skutkiem braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, nawykowego przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, przeciążeń oraz przebytych urazów. Zwyrodnienie kręgosłupa wynika też ze zmian związanych ze starzeniem się organizmu.

Jak rozpoznać, czy ból którego doświadczasz wynika ze zwyrodnienia kręgosłupa? Przede wszystkim posiada on charakter promieniujący od szyi do potylicy i najczęściej nasila się podczas ruszania głową w bok i odchylania jej do tyłu. Ponadto może towarzyszyć mu sztywność i tkliwość karku, szumy uszne albo mrowienia. 

Lokalizacja bólu uzależniona jest od tego, który korzeń nerwowy jest uciskany. Bóle promieniujące do głowy najczęściej dotyczą ucisku na korzenie nerwowe C2 i C3. Z kolei ucisk na korzenie C4, C5 i C6 objawia się bólem karku promieniującym do ramienia (C5) lub ramienia i przedramienia (C6). 

Leia também:  Jakie Objawy Raka Piersi?

Leczenie bólu zwyrodnieniowego ma charakter zachowawczy. Ogromną rolę odgrywa w nim fizykoterapia (w tym magnetoterapia, ultradźwięki, elektroterapia, krioterapia miejscowa), masaże lecznicze oraz kinezyterapia, czyli ćwiczenia fizyczne. W warunkach domowych można stosować także wibroterapię. Więcej o jej działaniu piszemy w artykule Ból szyi – przyczyny i leczenie.  

Ból szyi i głowy a występowanie punktów spustowych

Ból obejmujący szyję i głowę często łączony jest z tzw. zespołem bólu mięśniowo-powięziowego i obecnością punktów spustowych (z ang. trigger points). Punkty spustowe to bardzo wrażliwe miejsca w mięśniach szkieletowych, które wyczuwalne są jako guzki lub zgrubienia. Mechanizm powstawania punktów spustowych nie został jeszcze w pełni wyjaśniony.

Sztywność karku – jakie są przyczyny sztywnego karku?Punkty spustowe – zgrubienia powodujące ból

W tym miejscu trzeba wprowadzić jeszcze jedno pojęcie, czyli napięciowy ból głowy. To najczęściej występujący ból głowy, o umiarkowanym nasileniu i tępym charakterze. Zazwyczaj obejmuje całą głowę lub okolice skroni.

Chociaż International Headache Society (IHS) wyróżnia aż 80 różnych rodzajów bólu głowy, to właśnie napięciowy ból występuje w przeważającej części (stanowi nawet do 78% wszystkich bólów, choć to oczywiście dane, które są trudne do jednoznacznego oszacowania). 

Dlaczego piszemy o tym bólu? Przyczyny napięciowego bólu głowy nie zostały jednoznacznie ustalone, ale bardzo często dolegliwości tej towarzyszy ból wynikający z obecności punktów spustowych. Trudno wskazać, jaka występuje pomiędzy nimi zależność, co jest przyczyną a co skutkiem, ale najważniejsze, że dzięki temu odkryciu łatwiej jest leczyć bóle mięśniowo-powięziowe.

W zależności od tego, gdzie umiejscowiony jest punkt spustowy, inna jest lokalizacja bólu.

Przykładowo – punkty spustowe występujące w mięśniu czworobocznym grzbietu wywołują ból karku, potylicy i górnej części głowy.

Z kolei punkty spustowe na mięśniu obojczykowo-sutkowym wywołują ból przypominający zatokowy, zlokalizowany w górnej części twarzy, któremu towarzyszy ograniczenie zakresu ruchu szyi, a nawet ból gardła.

Zespoły bólu mięśniowo-powięziowego często przypominają charakterem inne schorzenia i nie zostają rozpoznane.

Dlatego, jeśli od jakiegoś czasu dokuczają Ci bóle głowy, których przyczynę trudno jest określić, to warto udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w rozpoznawaniu i leczeniu punktów spustowych.

Dla doświadczonego fizjoterapeuty znalezienie punktów spustowych nie jest trudne. Jeśli okaże się, że ból wywołują punkty spustowe, to terapeuta wdroży odpowiednie leczenie, w tym zabiegi fizykalne.

Inne przyczyny szyjnopochodnego bólu głowy

Ból karku i głowy może występować także po przebytym urazie, najczęściej w wyniku wypadku komunikacyjnego. Szczególnie często zdarzają się urazy biczowe (z ang. whiplash).

Nazwa tego urazu pochodzi od ruchów, które wykonuje szyja i głowa podczas wypadku: najpierw gwałtownie odchylają się do tyłu, a następnie do przodu.

To uraz obejmujący struktury kręgosłupa szyjnego, a jego objawem jest nieprzemijający ból karku i głowy, zawroty głowy, ograniczenie ruchomości szyi. 

Ból szyi i głowy może także wynikać z chorób reumatycznych, zwłaszcza fibromialgii. Choroba ta charakteryzuje się uogólnionym bólem mięśni i stawów, czyli bólem “całego ciała”.

Bardzo często ból promieniuje od krzyża aż do karku i tylnej części głowy, a także w dół do kostek. Leczeniem fibromialgii zajmują się przede wszystkim reumatolodzy.

Więcej informacji o tym schorzeniu znajdziesz w naszym artykule: Korzyści z wibroterapii u osób z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów. 

Sztywność karku – jakie są przyczyny sztywnego karku?Punkty bolesne sprawdzane podczas diagnozowania fibromialgii

Ostatnią dużą grupą przyczyn bólu obejmującego kark i głowę są choroby o podłożu zapalnym, którym najczęściej towarzyszy podwyższona temperatura, bóle mięśni i osłabienie. Choroby te powinien zdiagnozować lekarz pierwszego kontaktu.

Diagnostyka w przypadku bólu karku i głowy

Z każdym silnym lub długotrwałym bólem głowy i karku należy zwrócić się do lekarza. Środki przeciwbólowe powinny być tylko doraźnym elementem leczenia, ponieważ nie zlikwidują one przyczyny bólu. Większość dolegliwości, które wywołują ból głowy ma charakter narastający, więc im szybciej podejmiesz leczenie, tym powinno być ono krótsze i dawać lepsze efekty. 

W przypadku bólu głowy wstępna konsultacja dokonuje się oczywiście u lekarza pierwszego kontaktu.

Jeśli ból jest nieswoisty (czyli taki, któremu nie da się przypisać konkretnej przyczyny) i nie towarzyszą mu objawy charakterystyczne dla danej choroby zapalnej, to zapewne otrzymasz skierowanie na badania obrazowe, by potwierdzić lub wykluczyć zmiany zwyrodnieniowe. Ponadto na podstawie wstępnego rozpoznania lekarz skieruje Cię do neurologa, ortopedy, reumatologa lub innego specjalisty. 

Jeśli ustalanie diagnozy trwa długo, to warto udać się także do fizjoterapeuty, który zbada Cię pod kątem obecności punktów spustowych. Możesz także skorzystać z poradni leczenia bólu, a tych jest w Polsce coraz więcej i specjalizują się w różnych alternatywnych metodach łagodzenia bólu. Z zabiegów wibroterapii możesz skorzystać w Poradniach Vitberg.

Źródła:

1. Dobrogowski J, Zajączkowska R., Dutka J., Wordliczek J., Patofizjologia i klasyfikacja bólu, Pol. Przegl. Neurol 2011;7(1):20-30.

2. Łukaszewska M., Łukaszewski B., Nazar J., Jurczyk M.U., Radikulopatia szyjna, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014.

3. Litak J., Grochowski C., Kulesza B., Kamieniak P., Ból kręgosłupa szyjnego w przebiegu radikulopatii, Journal of Education, Health and Sport 6 (11) 2016

4. Kuncewicz E., Sobieska M., Samborski W., Bóle mięśniowo-powięziowe a napięciowy ból głowy, Annales Academiae Medicae Stetinensis 2008, 54 (3).

5. Chochowska M., Ogrodowczyk R., Klonowska J., Wytrążek M., Terapia punktów spustowych w napięciowych bólach głowy [w:] Fizjoterapeutyczne KNOW-HOW pod red. Nawrat-Sołtysik A., Pasek J., Katowice 2017.

Leia também:  Skręcenie Kostki Ile Trwa Leczenie?

Ból karku i szyi – kiedy się pojawia? – Zabiegi fizjoterapeutyczne w Poznaniu

Sztywność karku jest co raz częstszą dolegliwością nie tylko u osób starszych. Ból mięśni szyi wiąże się z ograniczoną ruchomością szyi.

Aby poznać przyczynę bolesności karku w pierwszej kolejności należy wykluczyć niewygodną pozycję podczas spania lub w pracy i wyeliminować je. Z czasem bóle w okolicach szyi i karku mogą pojawiać wraz z bólem głowy.

Najczęściej takie dolegliwości pojawiają się zaraz po przebudzeniu. Towarzyszy temu uczucie ciągnięcia, mrowienia oraz ograniczenie ruchów.

Jakie są przyczyny bólu szyi i karku?

Jedną z częstszych przyczyn bolesności szyi jest długotrwały stres i zła pozycja podczas wielu godzin przy biurku w pracy lub pozycja podczas spania. Ból szyi pojawia się wskutek napięcia mięśni szyi jak również przeciążenia kręgosłup szyjnego.

Wielogodzinna praca przed komputerem czy z telefonem powoduje odkształcenia kręgosłupa niezgodne z fizjologicznymi krzywiznami kręgosłupa. W konsekwencji dochodzi do przeciążenia mięśni szyjnych. Musimy zwrócić uwagę czy czasami monitor nie jest za wysoko lub za nisko.

Jeżeli głowę mamy ustawioną za wysoko, za nisko lub nieco skręconą to prędzej czy później pojawi się ból szyi i karku.

Kolejną przyczyną bolesności karku jest brak aktywności fizycznej. Po wielu godzinach w pracy decydujemy się na bierny wypoczynek na kanapie. Niedobór ruchu dodatkowo osłabia mięśnie szyi, za czym idzie brak stabilizacji kręgosłupa szyjnego.

Zmiany zwyrodnieniowe, które pojawiają się wraz z wiekiem również skutkują bólem szyi i karku.

Jak radzić sobie z bolesnością karku?

  • wdrożyć ćwiczenia usprawniające mięśnie szyjne oraz utrzymuje sprawność ruchową w stawach międzykręgowych,
  • udać się do fizjoterapeuty w celu wykonania masażu, który rozciągnie przykurczone mięśnie szyjne,
  • bolesne miejsca smarować żelem/maścią rozgrzewającą lub stosować ciepły kompres,
  • pamiętać o prawidłowej pozycji szyi w czasie spania oraz w pracy. Do spania należy nabyć poduszkę ergonomiczną, która jest wyprofilowana zgodnie krzywizną odcinka szyjnego. Natomiast w pracy należy na odpowiedniej wysokości ustawić monitor.

Jeżeli powyższe zalecenia nie przyniosą ulgi należy udać się na konsultacje do lekarza.

Inne przyczyny bolesności karku

Wyżej wymieniłam najczęstsze powody bólu szyi i karku.

Jednak należy również wspomnieć o tym, że sztywność karku może być też związana z przewlekłymi stanami chorobowymi: reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, patologicznym przemieszczeniem krążków międzykręgowych czy polimialgią reumatyczną (zapalenie tkanki łącznej). Ból szyi również występuje w chorobie Parkinsona, kręczu szyi czy udarze mózgu. Każda dolegliwość wymaga określenia przyczyny i konsultacji lekarskiej.

Co warto wiedzieć o sztywności karku? Przyczyny, objawy, leczenie

Zdrowe Plecy » Masaż » Co warto wiedzieć o sztywności karku? Przyczyny, objawy, leczenie

Sztywność karku potrafi być wyjątkowo dokuczliwa. Wystarczy wyobrazić sobie, że mamy wówczas problemy z obracaniem głowy. Objawy zwykle trwają od jednego dnia do nawet kilku tygodni czy miesięcy.

Co więcej, sztywności może towarzyszyć ból głowy, ból barku lub też promieniujący ból w dól ramienia.

Czas przyjrzeć się potencjalnym przyczynom sztywności karku z bliska i zastanowić się, kiedy mogą oznaczać coś poważniejszego.

Sztywność karku – definicja

Sztywność karku to często objaw o charakterze oponowym. Jest to odruchowa reakcja, którą można wywołać w sytuacji podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczyn może być wiele począwszy od tych najbardziej błahych do dużo bardziej poważnych.

Sztywność karku można zdiagnozować poprzez bierne pochylenie głowy ku przodowi tak, aby podbródek swobodnie dotykał mostka.

Kiedy mamy do czynienia ze sztywnością karku, wykonanie tego zadania będzie praktycznie niemożliwe – napotkamy opór i wywołamy w ten sposób silny ból.

Freepik

Sztywność karku – przyczyny i obkawy

#1 Obciążenie mięśni

Każda czynność, która stawia szyję w niezręcznej pozycji przez dłuższy czas, może powodować zmęczenie i skurcze mięśni szyi a zwłaszcza skurcz dźwigacza łopatki, który łączy kręgosłup szyjny z barkiem w całość.

Przykładem może być: trzymanie telefonu przy ramieniu podczas rozmowy, niewłaściwa pozycja podczas snu, noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu lub konieczność patrzenia przez wiele godzin w dół lub w górę chociażby podczas korzystania z komputera w przypadku gdy mamy źle ustawiony monitor.

To samo tyczy się spoglądania przez długi czas na telefon lub tablet zwłaszcza, kiedy urządzenie nie jest umiejscowione na wysokości naszych oczu.

#2 Zaburzenia odcinka kręgosłupa szyjnego

Na kark składają się wszystkie dyski, kości, stawy, mięśnie, nerwy, a także rdzeń kręgowy biegnący wzdłuż kręgosłupa odcinka szyjnego. Każdy z tych elementów całej układanki może z czasem ulec zużyciu powodując tym samym sztywność ból lub nawet problemy na tle neurologicznym. Do częstych zaburzeń kręgosłupa odcinka szyjnego możemy zaliczyć:

  • reumatoidalne zapalenie stawu – dochodzi wówczas do zmian w odcinku szyjnym, które mogą prowadzić do niszczenia chrząstki dysku, a nawet jego wypadnięcia. Mamy wówczas do czynienia z nagłym bólem lub sztywnością szyi. Kolejnym objawem może być promieniujący do kończyny dolnej ból
  • zaburzenia krążków międzykręgowych – chodzi tutaj przede wszystkim o nieprawidłowe przemieszczanie się krążków
  • polimialgia reumatyczna – choroba, która występuje głównie u osób po 50. roku życia. Typowe objawy to ból oraz sztywność mięśni szyi, a także obręczy barkowej, która pojawia się zwykle nad ranem
Leia também:  Jakie Są Objawy Choroby Parkinsona?

Freepik

#3 Infekcje

Infekcja jest stosunkowo rzadką przyczyną sztywności karku w porównaniu do powyższych przyczyn. Nie mniej jednak potrafią być bardzo niebezpieczne.

Dla przykładu zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może powodować sztywność szyi poprzez infekcję i zapalenie opon mózgowych, które są błonami ochronnymi otaczającymi rdzeń kręgowy i mózg.

Jeśli wystąpi gorączka, ból głowy, nudności, wymioty lub inne oznaki infekcji wraz ze sztywnością szyi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Leczenie

Sztywność karku spowodowana nadmiernym napięciem mięśni i tkanek możemy łagodzić poprzez rozciąganie, odpoczynek, masaż, zimne lub ciepłe kompresy, ćwiczenia czy też stosowanie preparatów przeciwzapalnych dostępnych na receptę.

Zaburzenia kręgosłupa szyjnego muszą być z kolei diagnozowane i leczone przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Nawet jeśli czujesz, że objawy są łagodne, nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty.

Właściwe podejście pomoże złagodzić sztywność i ból szyi, a także zapobiegnie pogarszaniu się Twojego stanu zdrowia.

Instagram

Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie zdroweplecy.net. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Źródła: www.spine-health.comFotografie: pl.freepik.com

Sztywność karku – wynik złej postawy czy objaw poważnej choroby?

Sztywność karku, która związana jest z długotrwałym przebywaniem w pozycji wymuszonej, np. podczas pracy przy komputerze, jest jak najbardziej normalna. Do ograniczenia ruchomości szyi dochodzi wskutek przeciążenia kręgów oraz nadmiernego napięcia mięśni. Kiedy sztywność karku może świadczyć o poważnych chorobach?

Sztywność i ból karku – przypadłości XXI wieku?

Zdecydowanie ból i sztywność karku mają związek z naszymi codziennymi nawykami.

Siedzący tryb życia, długie godziny spędzone przed ekranem komputera, wolny czas, który spędzamy przed telewizorem i ekranem smartfona, a także nieprawidłowa postawa, którą przyjmujemy podczas nauki to przyczyny większości problemów w obrębie kręgosłupa szyjnego. Co więcej, ból i sztywność karku związane są z nadmiernym napięciem nerwowym, które jest spowodowane szybkim tempem życia i codziennym stresem.

W większości przypadków dolegliwości te nie są związane z poważnymi chorobami i wynikają przede wszystkim z naszych zaniedbań. Możemy ich uniknąć, zmieniając tryb życia na bardziej aktywny i dbając o kręgosłup podczas siedzenia oraz leżenia. Sztywność karku to dolegliwość, której możemy skutecznie przeciwdziałać, jednak czasami może ona też świadczyć o poważniejszych stanach chorobowych.

Sztywność karku od kręgosłupa

Chory lub przeciążony kręgosłup szyjny powoduje wiele różnych dolegliwości. Nie zawsze obejmują one jedynie szyję. Ból szyi oraz nieprzyjemna sztywność, która mija po wykonaniu masażu to pierwsze objawy problemów z kręgosłupem, których nie powinniśmy bagatelizować.

Kiedy się pojawią, trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy pracujemy i śpimy we właściwych pozycjach. Prawidłowy wybór krzesła, na którym spędzamy większość dnia, materaca oraz poduszki to ważny element profilaktyki, która zapobiega uciążliwym bólom i sztywności karku.

Jeżeli dolegliwości odczuwamy przede wszystkim po pracy, wysiłku fizycznym lub tuż po przebudzeniu, to najpewniej mamy do czynienia z przyjmowaniem niewłaściwej pozycji ciała.

Z czasem mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, które świadczą o problemach z kręgosłupem m.in. zawroty głowy, ból głowy, drętwienie kończyn i ból rąk.

Kiedy sztywność karku jest objawem poważnej choroby?

Sztywność karku to także tzw. objaw oponowy. Jeżeli pojawia się nagle i towarzyszą jej gorączka, silny ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, splątanie, a także zaburzenia widzenia, to może świadczyć np.

o zapaleniu opon mózgowych. O wymagającej natychmiastowej pomocy lekarskiej sztywności karku mówimy wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie dotknąć brodą klatki piersiowej, leżąc na plecach.

Powyższe objawy wraz ze sztywnością karku są wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.

Sztywność karku pojawia się także w przypadku innych schorzeń, które dotyczą mózgu. Jest jednym z objawów guza mózgu, który powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, a także wylewu podpajęczynówkowego, który może być skutkiem np. urazu głowy. Sztywność karku to także objaw zakażenia meningokokami.

Sztywność karku jest wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych, które pozwolą wykryć przyczynę dolegliwości.

Szczególnie niepokojące jest nagłe pojawienie się sztywności szyi przy jednoczesnym wystąpieniu opisanych powyżej objawów, które bezpośrednio wskazują na problemy neurologiczne. To stan zagrażający zdrowiu i życiu, który wymaga specjalistycznego leczenia.

W przypadku sztywności i bólu karku, które powodowane są nieprawidłową postawą, musimy podjąć leczenie, pamiętając, że niezbędne jest wyeliminowanie szkodzących kręgosłupowi nawyków.

Czytaj też:Palenie i leki to złe połączenie. Czym może grozić?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*