Silny ból głowy – jakie są przyczyny i jak się go pozbyć?

Silny ból głowy – jakie są przyczyny i jak się go pozbyć?

Ból głowy czasem atakuje znienacka i całkowicie paraliżuje codzienne funkcjonowanie. Skąd właściwie bierze się ból głowy? Przyczyn może być wiele, choć zdarza się, że nie da się określić powodów, dlaczego głowa nagle „pęka”. Jakie są skuteczne sposoby radzenia sobie z różnymi rodzajami bólu głowy? Które leki przeciwbólowe będą najskuteczniejsze na napięciowy ból głowy?

Przyczyny i objawy bólu głowy

Ból głowy to dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny – od dość błahych po bardzo poważne, od czynników zewnętrznych po te zlokalizowane w organizmie. Szybkie określenie przyczyny bólu umożliwia wprowadzenie najlepszej metody łagodzenia dyskomfortu.

Do najczęstszych przyczyn bólu głowy zalicza się zmiany pogody, wahania ciśnienia atmosferycznego, stres i napięcie nerwowe, zbyt długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, które są rzadko wietrzone.

Głowa może rozboleć z głodu lub pragnienia, jak również w przypadku zjedzenia większej ilości sera żółtego, czekolady lub orzechów, negatywny wpływ może mieć czerwone wino, a także niektóre dodatki spożywcze – konserwanty, słodziki.

Ból głowy może pojawić się w wyniku zachodzących zmian w kręgosłupie lub zmian w strukturze naczyń mózgowych, napięcia w szyi i karku lub być objawem wielu chorób (m.in. guz mózgu, zapalenie opon mózgowych, niedoczynność tarczycy).

Ból w obrębie głowy często pojawia się u osób, które mają źle dobrane okulary! Często bólom głowy towarzyszy dyskomfort, uczucie pulsowania w skroniach, szum w uszach, osłabienie, ból oczu i światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy, nudności.

Objawy mogą mieć łagodne lub umiarkowane nasilenie, bywa też tak, że ból obezwładnia i nie pozwala normalnie funkcjonować.

Warto pamiętać, że ból może być zlokalizowany w różnych częściach głowy (najczęściej ból głowy z tyłu oraz ból głowy po bokach) i może mieć charakter pulsujący, ściskający, kłujący, przeszywający, rozpierający, może także promieniować do innych części ciała.

Rodzaje bólu głowy

Wyróżnia się wiele rodzajów bólu głowy, które zasadniczo podzielone są na dwie kategorie – bóle pierwotne i wtórne. Do pierwotnych bólów głowy, czyli takich o nieznanej etiologii zalicza się: napięciowy ból głowy, migrenę oraz klasterowy ból głowy.

Wtórne bóle głowy to bóle, które są związane z jakąś chorobą. Czynnikami wywołującymi napięciowy ból głowy są: stres, silne emocje, przemęczenie, brak snu, a także głód, odwodnienie, długotrwałe napięcie mięśni karku, szyi i głowy.

Jest on odczuwany jako ściskający ból głowy z tyłu, obustronnie na skroniach i w okolicy czołowej. Napięciowy ból głowy może narastać przez kilka dni, atak dolegliwości może trwać przez kilkadziesiąt minut lub utrzymywać się przez kilka dni.

Migrena to ból nawracający, napadowy, pulsujący i bardzo silny, to ból głowy z jednej strony. Towarzyszą mu mdłości, wymioty, omdlenia, zaburzenia widzenia i światłowstręt, ponadto nadwrażliwość na zapachy i dźwięki.

W przypadku klasterowego bólu głowy cechą charakterystyczną jest bardzo silny, kłujący ból głowy po jednej stronie (zawsze po tej samej stronie, czyli ból głowy z lewej strony lub ból głowy z prawej strony) zlokalizowany w oczodole i w obszarze czołowo-skroniowym.

Ma charakter okresowy, zwykle pojawia się nagle i trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, towarzyszą mu objawy wegetatywne np. uczucie zatkanego nosa i łzawienie oczu. Rodzajem wtórnego bólu głowy jest zatokowy ból głowy, który pojawia się w przebiegu zapalenia zatok.

Jest to pulsujący ból z przodu głowy, który przy pochylaniu znacznie się nasila. Charakterystycznym rodzajem bólu jest także ból głowy w ciąży.

Jest on związany z huśtawką hormonalną, która zachodzi w organizmie kobiety, może pojawić się w wyniku przemęczenia, niewyspania, spadku stężenia glukozy we krwi, a także z głodu lub nieprawidłowego ciśnienia krwi.

Co stosować na ból głowy?

Jak radzić sobie z bólem głowy? Jeśli są to bóle pierwotne, jedyną bronią jest leczenie objawowe, w przypadku bólów wtórnych równocześnie trzeba leczyć przyczynę (np. zapalenie zatok). Do łagodzenia bólu głowy stosuje się różnego rodzaju domowe metody oraz leki przeciwbólowe.

Do najczęściej wybieranych leków należą: Apap, Ibuprom Max i Ketonal. Dla uzyskania maksymalnego efektu leczniczego zaleca się przyjmować leki jak najszybciej – od razu po pojawieniu się bólu lub objawów zwiastujących jego nadejście.

Osoby, które często sięgają po leki przeciwbólowe, powinny pamiętać, że ich nadużywanie grozi występowaniem wielu działań niepożądanych (np. ze strony żołądka), dlatego też przy lekkich dolegliwościach bólowych warto wypróbować domowe metody łagodzenia bólu lub stosować je uzupełniająco. Pomocne są np.

zimne okłady na czoło, skronie i kark (przy zatokowym bólu głowy lepiej sprawdzą się ciepłe okłady), a także ćwiczenia oddechowe najlepiej na świeżym powietrzu (głębokie spokojne oddechy poprawią dotlenienie), odpoczynek w zacienionym pokoju, ciepła kąpiel, ćwiczenia rozciągające ramion i karku, masaż skroni (delikatne okrężne ruchy palcem wskazującym i środkowym), akupresura (np. ucisk punktu między brwiami).

Dobre rezultaty przynosi także picie chłodnej wody małymi łykami (około jednego litra w ciągu godziny), do wody można dodać cytrynę lub elektrolity. Doskonale sprawdzają się również napary ziołowe (rumianek, melisa, imbir). Jednym ze środków łagodzących bóle głowy jest aromaterapia.

Lecznicze działanie olejków eterycznych jest znane i z powodzeniem praktykowane od wieków. Z mocy zapachów można korzystać na różne sposoby – można kilka kropli olejku dodać do kominka zapachowego lub rozcieńczyć z olejem bazowym i wmasowywać np. w skronie. Aby aromaterapia była skuteczna, należy wybrać odpowiedni olejek.

Jednym z najskuteczniejszych olejków o działaniu rozluźniającym, przeciwbólowym i przeciwmigrenowym jest olejek lawendowy. Przy migrenie zalecany jest także olejek miętowy, a na napięciowy ból głowy – olejek rozmarynowy. Wypróbować można też olejek eukaliptusowy, goździkowy i geraniowy.

Alternatywne metody walki z bólem głowy są zalecane szczególnie dla ciężarnych, które nie mogą stosować leków przeciwbólowych. Na ból głowy w ciąży najlepszy będzie odpoczynek i krótka drzemka oraz zimny okład.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból głowy jest dolegliwością dość powszechną, zwykle nie wymaga konsultacji medycznej, wystarczający jest odpoczynek, chłodny okład, ewentualnie leki przeciwbólowe. Nie oznacza to jednak, że ból głowy można ignorować, w końcu jego przyczyną mogą być poważne schorzenia, np. nadciśnienie, jaskra lub krwiak.

Wizytę lekarską należy umówić, gdy ból gwałtownie narasta, leki przeciwbólowe i domowe metody nie pomagają, a ból utrzymuje się ponad 3 dni.

Specjalistyczna konsultacja jest niezbędna także wtedy, gdy do bólu doprowadził uraz głowy, towarzyszy mu sztywność karku, niedowład kończyn, problemy z mową, zaburzenia równowagi i świadomości, wysoka gorączka, ból oka.

Gdy odczuwasz bardzo silny ból głowy, jaki lekarz będzie w stanie pomóc? W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, on po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu kilku podstawowych badań skieruje na dalszą diagnostykę np. do neurologa, laryngologa lub okulisty.

Ból głowy nie musi być związany z żadnym schorzeniem, może pojawić się z tak prozaicznego powodu jak głód lub przemęczenie. Jeśli ból jest silny, warto od razu zastosować leki przeciwbólowe np. Apap lub „coś silniejszego” np.

Ibuprom Max lub Ketonal. Dodatkowo należy wprowadzać inne metody wspomagające łagodzenie bólu np. zimne okłady.

Gdy ból głowy atakuje nagle z niewyobrażalną siłą i utrzymuje się mimo przyjmowania leków, zaleca się skonsultować z lekarzem.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Blog

Silny ból głowy – jakie są przyczyny i jak się go pozbyć?

Bóle głowy przychodzą czasem do każdego i radzimy sobie z nimi na wiele sposobów. Taki ból to często objaw innej choroby i jeśli jest on nawracający, to z pewnością nie należy go lekceważyć.

Rozróżniamy różne rodzaje bólu głowy, np.: pulsujący, tępy czy rozsadzający. Takie dolegliwości najczęściej związane są z pewnymi defektami układu krążenia. Rozszerzone naczynia krwionośne, które otaczają opony mózgowe, drażnią zakończenia nerwowe, co skutkuje cierpieniem.

Czynniki wpływające na występowanie bólów głowy

W czasach, gdy wielu z nas większość swojej pracy wykonuje przed monitorem komputera, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę tego rodzaju pracy.

Prawidłowa postawa przy biurku, dbanie o relaks i odpoczynek oczu – to rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Często zdarza się, że pozornie niewielkie zaniedbanie doprowadzić może do nieodwracalnych schorzeń lub męczących i nawracających bólów głowy.

Nasze życie pędzi i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaniedbania w podstawowych potrzebach fizjologicznych mogą być sygnalizowane przez ból.

Brak odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, często także głód i długotrwałe utrzymywanie niewygodnej pozycji sprawiają, że nasz organizm zacznie dawać znaki iż coś jest nie tak.

Warto obserwować swoje ciało i reakcje na bodźce zewnętrzne, zmiana nawyków na dobre może pomóc w pozbyciu się nawracających i męczących bólów głowy.

Jednym z głównych i niemal najbardziej powszechnym czynnikiem, który wywołuje bóle głowy i migreny są silne napięcia emocjonalne i stany długotrwałego stresu. Unikanie takich bodźców nie jest proste, a czasem zdarza się, że jest wręcz niemożliwe. Warto jednak zapoznać się z naturalnymi sposobami na łagodzenie stresu.

Najłatwiejszym sposobem na walkę z bólem głowy jest zażycie tabletek zawierających paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowym. Należy pamiętać, że jest to tylko działanie doraźne, które złagodzi ból, który już się pojawił.

Można próbować też naturalnych środków, które pomogą zapobiegać bólom. Są to ćwiczenia relaksacyjne, a także masaże rozluźniające. Stosowanie olejków eterycznych o zapachu lawendy i picie naparów z melisy również może mieć zbawienny i kojący wpływ na układ nerwowy.

Rodzaje bólów głowy

Leia também:  Ucisk w głowie – co może być przyczyną z tyłu, z boku i z przodu?

Wyróżniamy kilka rodzajów i umiejscowień bólu w czaszce, należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku wskazują one jednoznacznie na jakąś jednostkę chorobową.

Bóle głowy dzielą się na pierwotne i wtórne, a dojście do tego czy są one następstwem innej choroby wymaga diagnostyki i konsultacji z lekarzem.

Najczęstszym samoistnym bólem jest migrena, na którą skarży się coraz większa liczba pacjentów.

 • Niektóre rodzaje bólów głowy:
 • – ból pojawiający się z tyłu głowy i zlokalizowany u podstawy czaszki może mieć wiele przyczyn. Najczęstszym powodem występowania takiego objawu jest nadciśnienie tętnicze, a także przeciążenia występujące w kręgosłupie szyjnym,
 • – jednostronny ból głowy to charakterystyczny objaw migreny, ale może być także następstwem przeciążenia barków,
 • – ból w skroniach zwykle jest objawem migreny.
 • Wtórne bóle głowy

Wtórne bóle głowy powodowane są przez szereg różnych chorób, niektóre z nich wymagają szczegółowej diagnostyki i specjalistycznych badań, a także wdrożenia leczenia.

Ból głowy towarzyszy krwotokom podpajęczynówkowym i udarom mózgu. Jest także jednym z pierwszych objawów guzów wewnątrzczaszkowych, czy chorób kości czaszki.

Powszechny jest ból głowy pojawiający się u osób z nadciśnieniem i chorych na jaskrę.

Co robić, gdy ból nie daje za wygraną?

Przewlekłe, ostre i nawracające bóle głowy są sygnałem do działania i udania się do lekarza. Nie wolno lekceważyć tego typu objawów, gdyż mogą one towarzyszyć chorobie, która szybko zdiagnozowana może zostać wyleczona, a bóle głowy z przykrej dolegliwości zmienią się w wspomnienie.

Stres a ból głowy

Silny ból głowy – jakie są przyczyny i jak się go pozbyć?

Ból głowy jest jednym z bardziej powszechnych symptomów wśród osób zgłaszających się do lekarza. Istnieje wiele przyczyn występowania bólu głowy, a niektóre z nich mogą być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości wynikające z życia w ciągłym stresie i pośpiechu. Stres silnie wpływa na ogólne samopoczucie i jest niekorzystny dla naszego organizmu. Reakcje na stres są różne: bóle żołądka, bezsenność, bóle mięśni, bardzo często są to także bóle głowy.

Ból głowy wywoływanego przez stres

Gdy ból głowy pojawia się na podłożu nerwowym najczęściej mówimy o tak zwanym napięciowym bólu głowy. Ból głowy może się pojawić zarówno po długotrwałym stresie, jak i po jednorazowym wydarzeniu gwałtownie podnoszącym poziom stresu. Czynniki, które wywołują stres to m.in.: znaczące zmiany w życiu, zmiany przyzwyczajeń, bądź brak wypoczynku.

Konsekwencją tego mogą być napięciowe bóle głowy, które charakteryzują się niezbyt dużym natężeniem, odczuwaniem ucisku w głowie, który przypomina zaciskającą się wokół głowy obręcz.

Nie zawsze przyczyną napięciowych bólów głowy jest jednak stres. Powodem jego występowania może być również nieodpowiednia pozycja ciała, co może powodować ucisk, szczególnie w czasie siedzenia. Za napięciowy ból głowy odpowiadają także przemęczenie organizmu, czy głód.

Stres jest również wymieniany jako jeden z czynników prowokujących migrenowy ból głowy. Migrena cechuje się między innymi:

 • bardzo dużym natężeniem bólu,
 • pulsującym charakterem,
 • czasem trwania epizodu bólu nawet do 72 godzin,
 • występowaniem dodatkowych objawów, takich jak: nudności, wymioty czy światłowstręt.

Więcej o rozpoznaniu migreny można przeczytać w artykule. Pamiętaj, że powtarzający się ból głowy zawsze jest niepokojącym sygnałem ze strony organizmu i wymaga diagnostyki lekarskiej i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Charakterystyka napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy to jeden z najczęściej występujących rodzajów bólu głowy. Charakteryzuje się on tym, że uczucie bólu narasta powoli, a on sam pojawia się zazwyczaj popołudniu po stresującym dniu.

Napięciowy ból głowy:

 • jest obustronny,
 • pacjenci opisują go jako ściskający, opasujący lub świdrujący, bywa porównywany do uczucia ściskającej opaski lub czapki,
 • często lokalizowany jest w skroniach lub potylicy, czasem obejmuje całą głowę,
 • narasta powoli i nie ulega nasileniu pod wpływem wysiłku fizycznego,
 • u części pacjentów występuje wraz z uczuciem napięcia i ściskania w obrębie szyi.
 • Wyróżniamy dwie postaci napięciowego bólu główy: epizodyczną, występującą mniej niż 15 dni w miesiącu i chroniczną, która utrudnia życie powyżej 15 dni w miesiącu.
 • Leczenie bólu głowy spowodowanego stresem
 • Jeżeli ból głowy spowodowany jest napięciem, to leki przeciwbólowe niwelują jego objawy jedynie chwilowo, a przyczyna pozostaje niezmieniona.
 • W leczeniu napięciowych bólów głowy należy zadbać nie tylko o swoje ciało, ale i psychikę.

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z napięciowym bólem głowy jest niedopuszczenie do jego powstawania. Nasz styl i tempo życia ma bardzo duży wpływ na to, co dzieje się w organizmie.

Oprócz radzenia sobie z codziennymi stresami w profilaktyce napięciowych bólów głowy ważną rolę odgrywają: utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i prostych pleców podczas pracy, czy nauki przy biurku, robienie kilkuminutowych przerw i masaże pleców.

Wpływ na redukcję stresu ma z pewnością:

 • uprawianie sportu,
 • wysypianie się i ustalone godziny snu,
 • zdrowa dieta i regularne spożywanie posiłków,
 • robienie sobie przerw w pracy,
 • pozytywne nastawienie,
 • treningi relaksacyjne,
 • spożywanie łagodnych ziół uspokajających,
 • codzienny 30 minutowy spacer.

Zazwyczaj, jeśli ból nie jest przewlekły i bardzo silny, wystarczają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli i one nie działają, można zwrócić się po pomoc do lekarza, który dostosuje leczenie do typu i nasilenia bólu.5 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Z bólem głowy zetknął się praktycznie każdy. Nie sposób określić jednej przyczyny, która odpowiadałaby za jego występowania. Może być wynikiem urazu, zaburzeń neurologicznych, chorób czy czynników zewnętrznych. Czasem jednak przyczyna jest naprawdę banalna, a problem prosty do rozwiązania. Najczęściej mamy do czynienia z tzw.

napięciowym bólem głowy, który dotyczy większości dorosłych osób. W takich sytuacjach zwykle sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jak APAP, Aspirin, Ibuprom, Nurofen czy Metafen. Czasem jednak lepiej odstawić leki i poznać źródło bólu.

Może się bowiem okazać, że wystarczy drobna zmiana, by ból minął, jak ręką odjał.

ZOBACZ TEŻ: Jak pobudzić organizm bez kawy?

Ból głowy a odwodnienie

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że problem bólu głowy może rozwiązać szklanka wody. Zgodnie z zaleceniami WHO każdego dnia powinniśmy wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie. Przeważnie jednak sięgamy po wodę dopiero gdy odczuwamy pragnienie.

Woda jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nawet niewielki jej ubytek może zaburzać jego pracę. Jednym z objawów świadczącym o odwodnieniu są właśnie bóle głowy. Jeśli więc czujemy, że za chwilę rozboli nas głowa, napijmy się wody.

Pamiętajmy, by nawadniać się regularnie w ciągu całego dnia, robiąc to powoli, małymi łyczkami.

Ból głowy a nieprawidłowe ciśnienie

Ból odczuwany z tyłu głowy, w obszarze potylicy najczęściej jest związany z nadciśnieniem tętniczym. Dotyka ludzi w różnym wieku, choć częściej jednak osoby starsze i zmagające się z nadwagą. Przeważnie pojawia się rano, ma charakter pulsujący i towarzyszą mu szumy uszne oraz sztywność karku.

Jeżeli zauważyliśmy u siebie podobne objawy, warto wykonywać regularne pomiary ciśnienia i skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi powinno rozwiązać problem porannych bólów głowy.

Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie może być niezwykle groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Silny ból głowy – jakie są przyczyny i jak się go pozbyć?

Ból głowy a leki

Czytając ulotki leków z pewnością natknęliśmy się na informację, że jednym z działań niepożądanych wynikających z ich przyjmowania są bóle głowy.

To często spotykany skutek uboczny, który dotyka znaczną część osób biorących leki, choć nie wszystkich.

Warto sprawdzić, czy dany lek nie wchodzi w interakcje z żywnością lub innymi preparatami, które obecnie przyjmujemy, co może skutkować bólem głowy.  Informacje te z łatwością znajdziemy w serwisie KtoMaLek.pl.

Choć brzmi to paradoksalnie, ból głowy mogą wywołać także leki przeznaczone do jego uśmierzania. Nadużywanie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego może zwiększać częstotliwość występowania bólów głowy. Przyjmujmy je zatem odpowiedzialnie i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

ZOBACZ TEŻ: Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Ból głowy a niedobory witamin

Dieta uboga w wartościowe składniki odżywcze może przyczyniać się do występowania bólów głowy.

Niedobory takich witamin i minerałów, jak kwas foliowy, witamina B12 czy B6 sprzyjają anemii, której jednym z głównych objawów są bóle głowy, a także zmęczenie czy problemy z koncentracją.

Również niski poziom witaminy D może skutkować bólem głowy lub migreną. Co można z tym faktem zrobić? Najlepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe i włączyć do jadłospisu te produkty, które zawierają niezbędne witaminy. Pomocna może się okazać suplementacja, zwłaszcza witaminą D (Vitrum D3, Vigantoletten, D-Vitum Forte, Molekin D3).

 Jej głównym źródłem jest biosynteza, która zachodzi w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Niestety w naszej szerokości geograficznej może być ona niewystarczająca. Warto również wykonać badania krwi, na podstawie których łatwiej będzie nam zdiagnozować źródło problemu.

Ból głowy a nieprawidłowa postawa

Tech neck“, inaczej szyja technologiczna, to stosunkowo nowe zjawisko, które nasiliło się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, zwłaszcza smartfonów.

Chcąc skorzystać z telefonu pochylamy głowę do przodu, co sprawia, że nasza pozycja jest nienaturalna i wyjątkowo szkodliwa dla kręgosłupa, który staje się nadmiernie obciążony w odcinku szyjnym (i nie tylko!). Stąd już prosta droga do bólu w okolicy szyi oraz zwyrodnień, które przyczyniają się do występowania bólu głowy.

Leia também:  Cysta na jajniku – co oznacza torbiel na jajniku?

Sposobem na pozbycie się tego problemu są regularne ćwiczenia mięśni szyi oraz przykręgosłupowych, które wzmocnią naszą postawę. Oczywiście należy również korygować złe nawyki i starać się trzymać telefon na poziomie głowy, bez konieczności pochylania się.

ZOBACZ TEŻ: Jak poradzić sobie ze stresem?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Ból głowy – domowe sposoby na jego zwalczenie

Ból głowy stanowi spore wyzwanie diagnostyczne ze względu na różne powody powstawania. Nierzadko specjaliści nie znajdują żadnej przyczyny jego wystąpienia (tzw. ból pierwotny). Oprócz fachowego leczenia w łagodzeniu tej dolegliwości pomocne okazać się mogą domowe sposoby.

Ból głowy jest powszechnie występującą w społeczeństwie dolegliwością i jednym z problemów zdrowotnych częściej zgłaszanych w placówkach podstawowej opieki medycznej. Najbardziej znanym sposobem na zwalczenie go są środki przeciwbólowe. Ulgę przynieść mogą też zimne okłady, akupresura, masaż oraz ćwiczenia rozluźniające.

Co to jest ból głowy?

Ból głowy może mieć:

 • charakter pierwotny (tzn. samoistny) i występować jako odosobniona reakcja organizmu na bodźce egzogenne i endogenne; w obrębie mózgu nie stwierdza się zmian strukturalnych, a jednym z częściej występujących bólów głowy tego typu jest migrena;
 • charakter wtórny i stanowić przejaw toczącej się w organizmie choroby; mechanizm powstawania tej dolegliwości wiąże się często z pociąganiem, uciskiem i przemieszczaniem się struktur wewnątrzczaszkowych (np. tętnic, dużych naczyń żylnych, opon); jedną z częstszych przyczyn wystąpienia bólu głowy o charakterze wtórnym są choroby naczyniowe mózgu, takie jak krwotok podpajęczynówkowy czy krwotoczny udar mózgu.

Ból głowy: fachowa pomoc

Długotrwały, nieustający, silny ból głowy wymaga fachowej pomocy, z której skorzystać można także w ramach telekonferencji. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent ma szybki kontakt z wykwalifikowanym lekarzem.

Niezwłocznie należy zgłosić się do specjalisty, jeżeli dolegliwości zaczynają się nagle, narastają, uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, a ich charakter uległ dużej zmianie w stosunku do dotychczasowych doświadczeń.

Dodatkowo ich pojawienie się spowodowane zostało wysiłkiem fizycznym, aktywnością seksualną, kaszlem i towarzyszą im następujące objawy: podwyższona temperatura ciała, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, bóle mięśniowo-stawowe, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości lub pamięci, sztywność karku, niedowład rąk i nóg.

Co pomaga na ból głowy?

Najpowszechniejszy sposób na ból głowy to farmakoterapia. Apteki mają szeroki wybór ogólnodostępnych, tzw. OTC (z ang. over-the-counter drug), leków przeciwbólowych. Wiele z nich wykazuje dodatkowo działanie przeciwgorączkowe czy przeciwzapalne.

Najczęściej występującą substancją czynną jest w nich paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Badacze donoszą, iż w wielu przypadkach dochodzi do nadużywania leków dostępnych bez recepty oraz powstawania niebezpiecznych dla zdrowia interakcji tych środków z innymi używanymi farmaceutykami.

Wiąże się to z ryzykiem powstawania polekowych bólów głowy.

Na lekki ból głowy pomocne okazać się mogą zimne okłady. W aptekach dostępne są specjalne jednorazowe, hydrożelowe plastry chłodzące, które zawierają mentol. Ich użycie jest bardzo proste.

Plaster należy wyjąć z zabezpieczającej saszetki, usunąć folię zabezpieczającą i umieścić go – w zależności od potrzeby – na czole lub karku. Tego typu okładów nie powinno się stosować na uszkodzoną, wrażliwą, poparzoną lub podrażnioną skórę. Nie przykleją się do włosów ani mokrej skóry.

Średni czas działania plastra wynosi do 8 godzin. Alternatywą dla jednorazowych produktów są okłady żelowe wielokrotnego użytku lub własnoręcznie przygotowane kompresy.

Ból głowy a akupresura, masaż i rozluźnianie mięśni

Rozluźnianie mięśni karku i szyi to kolejny sposób na ból głowy. Oto opis przykładowego ćwiczenia. Po zajęciu wygodnej pozycji siedzącej należy powoli przechylać głowę w taki sposób, jakby się chciało dotknąć uchem ramienia. Ruch ten powinno się powtórzyć na obie strony ciała po kilka razy. Następnie spokojnie opuszcza się głowę w dół i kilkukrotnie zatacza nią koła.

Osoby zmagające się z codziennym bólem głowy mogą skorzystać z akupresury. Zgodnie z tą starożytną chińską metodą leczenia zlokalizowane na dłoniach i stopach punkty odpowiadają poszczególnym częściom ciała. Uciskając je, oddziałuje się na konkretny narząd.

W przypadku bólu głowy powinno się uciskać punkty He Gu, które znajdują się między kciukiem a palcem wskazującym. Ucisk musi trwać od 30 do 60 sekund. Można go powtarzać maksymalnie przez 30 minut. Efekt przeciwbólowy zdaniem zwolenników tej metody odczuwany jest po około 10 minutach od zakończenia masażu.

Akupresura powinna być wykonywana w zapewniającym odprężenie, spokojnym miejscu i w wygodnej pozycji.

Na ból głowy sprawdzi się również masaż. Z powodzeniem można wykonać go samodzielnie. Należy zacząć od kilkuminutowego delikatnego muskania opuszkami palców okolicy czoła.

Następnie przechodzi się do ugniatania kciukami albo palcami wskazującymi skroni, w których często koncentruje się ból. Powinno to trwać kilka sekund. Kolejnym krokiem jest rozmasowanie tych miejsc.

Kolejnym krokiem jest kilkuminutowy masaż okolic czoła i skóry głowy. Zabieg kończyć się trwającym około 2 sekundy uciskiem górnej części potylicy.

Ból głowy: nawadnianie

Osoby zmagające się z bólem głowy powinny pamiętać o nawadnianiu organizmu. Zaleca się napar z mięty, kozłka lekarskiego, białej wierzby i rumianku. Na bóle głowy powinna też pomóc mikstura z cytryny, wody i szczypty soli morskiej.

Ból głowy – przyczyny, objawy, sposoby na ból głowy

Domowe sposoby na ból głowy

Osoby cierpiące z powodu bólu głowy mogą sięgnąć najpierw po domowe sposoby. W Twojej apteczce mogą znajdować się cenione od lat skarby, które dowiodły już swojej skuteczności.

Mogą to być na przykład różne olejki eteryczne, którym przypisuje się chłodzący i przynoszący ulgę w bólu efekt.
Kolejnym domowym sposobem na ból głowy jest kawa, która może przynieść ulgę niektórym osobom.

Kofeina działa pobudzająco oraz rozszerza skurczone naczynia krwionośne w mózgu, co pomaga uśmierzyć ból głowy. Kofeina jest również w niektórych przypadkach dodawana do leków przeciwbólowych – istnieją dowody naukowe na skuteczność takiego połączenia¹.

Niestety u części osób kawa może mieć odwrotny skutek, dlatego najlepiej ten domowy sposób walki z bólem głowy przetestować samemu.

Odpoczynek w celu zwalczenia bólu

Umiejętność zwolnienia tempa i przystopowania w życiu codziennym, a także skupienia się na własnym samopoczuciu jest cenna, szczególnie gdy cierpi się na sporadyczne bóle głowy. Objawy te są często wywoływane przez obciążenie psychiczne. Przejawia się to w formie napięcia i powiązanego z nim bólu głowy.

Pomocne mogą być odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, trening autogeniczny czy Qigong. Stanowią dobry sposób na podejście do codziennego życia z większą dozą relaksu i zdystansowanie się od niego.

Masaże to kolejny sprawdzony domowy sposób na ból głowy. Lekkie masaże głowy, skroni i nasady nosa mogą pomóc szczególnie przy wystąpieniu ostrych objawów. Obniżają napięcie, co pomaga zmniejszyć ból głowy. Możesz spróbować także ciepłych i wilgotnych okładów stosowanych na barki lub kark albo zimnych okładów stosowanych na bolące miejsca.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Spacer to kolejny sposób na walkę z bólem głowy. Poprawia krążenie krwi w głowie, a także łagodzi napięcie w karku, barkach i plecach.

Ćwiczenia jako lek na ból głowy

Regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało i oczyszczają umysł. Ruch sprawia, że napięcie znika.

Mięśnie napięte w wyniku stresu lub długiego czasu spędzonego w pozycji siedzącej rozluźniają się w całkowicie naturalny sposób. Może to uśmierzać ból głowy i zapobiegać migrenom.

Dozwolona jest każda aktywność fizyczna, która ma na Ciebie dobry wpływ i nie pogarsza objawów. Może być to na przykład pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Praca przyjazna dla pleców to kolejna rzecz, która może pomóc zapobiegać bólom głowy. W końcu większość ludzi spędza lwią część swojego życia, siedząc.

Niewłaściwa postawa może przynosić wyjątkowo negatywne skutki. Napięcie mięśni karku, barków czy pleców szybko objawia się w formie napięciowego bólu głowy.

Aby, tego uniknąć, zwróć uwagę na poniższe aspekty stanowiska pracy:

 • Pilnuj, aby dystans pomiędzy Twoją twarzą a ekranem wynosił co najmniej 50 centymetrów.
 • Używaj ergonomicznego krzesła biurowego.
 • Często zmieniaj pozycję siedzącą.
 • Korzystaj z biurka o zmiennej wysokości.

Dodatkowo warto co jakiś czas wstać i chwilę pochodzić oraz wykonać ćwiczenia fizyczne, aby poprawić krążenie i przepływ krwi w głowie.

Krótka przerwa od czasu do czasu uchroni nas przed bólem głowy. Ludzie spędzający w pracy dużo czasu przy komputerze szczególnie często cierpią na powiązane objawy. Co możesz z tym zrobić?

 • Od czasu do czasu odwróć wzrok od ekranu.
 • Wstań i poruszaj się.  
 • Przeprowadź ćwiczenia relaksacyjne oczu, na przykład przez minutę wpatruj się w oddalony punkt.

Kolejny sposób, który może pomóc przeciwdziałać bólom głowy, to zakrycie oczu dłońmi na 2–3 minuty, bez naciskania gałek ocznych. Przyniesie to ulgę Twoim przeciążonym oczom, a także głowie.

Leia também:  Como alterar a fonte de dados de uma tabela dinâmica no excel

Zdrowa, zrównoważona dieta przeciw bólowi głowy

Zdrowa, zrównoważona dieta może zmniejszać ryzyko powstawania bólów głowy.

Dostarczaj odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych do organizmu, aby go wzmocnić i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Stały poziom cukru we krwi bez dużych wahań pomaga zapobiegać bólom głowy. Pamiętaj też, by dużo pić! Odwodnienie często objawia się w formie bólu głowy.

Prowadź regularny tryb życia

Bólom głowy można zapobiegać, wprowadzając do życia pewną rutynę. Nie oznacza to, że każdy dzień musi być dokładnie taki sam. Pamiętaj na przykład o tym, by nie pomijać posiłków. W wielu przypadkach korzystny okazuje się także stały rytm snu. Wielu pacjentów rzadziej doświadcza bólu głowy, jeśli codziennie wstają i kładą się spać o podobnej porze.

Szybka ulga dzięki tabletkom na ból głowy

Nasze dni często wypełnione są spotkaniami, sprawami do załatwienia i zobowiązaniami, których musimy dotrzymać. Nie zawsze mamy czas, by zapobiec bólowi głowy.

Tabletki na ból głowy będą w takim wypadku stanowić najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się bólu. Substancje czynne, takie jak kwas acetylosalicylowy zawarty w leku Aspirin® Pro, zapewniają szybką ulgę w lekkich i umiarkowanych bólach głowy.

Ważna adnotacja dotycząca stosowania. Nigdy nie bierz tabletek na ból głowy dłużej niż 3-5 dni z rzędu. Zawsze zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, żeby poznać maksymalny okres stosowania. W przeciwnym razie ryzykujesz pojawienie się bólu głowy wywołanego przez środki przeciwbólowe. Będzie to skutkować częstszym nawracaniem pierwotnych bólów głowy  oraz obniżeniem skuteczności leków przeciwbólowych lub też całkowitym brakiem na nie reakcji. Jeżeli ból nie mija, zasięgnij porady lekarskiej.

Przemyśl zastosowanie powyższych środków i obserwuj swój ból głowy. Czy ból ustępuje? Czy bóle głowy zdarzają się rzadziej?

Jeśli ból głowy jest przewlekły lub bardzo silny, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pomoże Ci ustalić przyczynę bólu i dobrać odpowiednie leczenie. W przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, ulgę zapewnią środki przeciwbólowe, takie jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca, Aspirin® Effect.

Jak zwalczyć wysiłkowy ból głowy?

 • Pij dużo płynów przed i w trakcie wysiłku fizycznego. Szczególne dobrze sprawdzą się specjalne napoje sportowe, takie jak napoje izotoniczne czy elektrolitowe, które nie tylko poprawiają równowagę płynów, ale też dostarczają składniki mineralne i węglowodany.
 • Pozwól sobie odpocząć. Dotyczy to samego uprawiania sportu, jak i czasu przed nim. Nie narażaj się na duży wysiłek fizyczny, jeśli nie czujesz się w pełni sprawny.
 • Przed treningiem zjedz przekąskę, by utrzymać poziom cukru we krwi i energię na dobrym poziomie. Dobrym wyborem będzie np. banan.
 • Prowadź zdrowy tryb życia. Wysypiaj się, unikaj alkoholu i nikotyny i stosuj zróżnicowaną dietę.
 • Daj ciału czas na zaadaptowanie się do nowych warunków środowiska. Zacznij powoli i nie ćwicz w dużym upale ani na ostrym zimnie.

Uwaga: jeśli cierpisz na nawracające wysiłkowe bóle głowy, udaj się u lekarza. Lekarz może określić indywidualne czynniki wywołujące ból głowy po ćwiczeniach i zalecić odpowiednie leczenie.

Jak pozbyć się bólu głowy związanego z przeziębieniem?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się bólu głowy występującego podczas przeziębienia:

 • Aby wyleczyć objawy przeziębienia i wrócić do pełni sił, należy pamiętać o dużej ilości odpoczynku. Zadbaj o odpoczynek, którego potrzebuje teraz Twoje ciało.
 • Pamiętaj o ogólnych poradach dotyczących walki z infekcją grypopodobną, takch jak picie dużej ilości płynów, odpoczynek, domowe sposoby oraz lekarstwa. W miarę jak Twój układ odpornościowy będzie walczył z przeziębieniem, jego objawy włączając ból głowy będą stopniowo ustępować.
 • Krótkotrwałą ulgę zapewni chłodny kompres położony na kark lub czoło.
 • Środki przeciwbólowe mogą być wartościowym sojusznikiem w walce z bólem. Leki Aspirin® C oraz Aspirin® Complex Hot uśmierzają bóle głowy wywołane przeziębieniem, jednocześnie redukując inne objawy choroby, takie jak ból gardła, bóle mięśniowe.
 • Wielu pacjentów wierzy w skuteczność działania domowych sposobów, takich jak olejek z mięty pieprzowej lub imbir. Olejek z mięty pieprzowej wmasowuje się w czoło i skronie, a imbir można pić w postaci herbaty. Oba te środki pomogą uśmierzyć ból głowy.

Pulsujący ból głowy – jakie może mieć przyczyny i jak go łagodzić?

Pulsujący ból głowy może być odczuwany w różnych jej częściach. Typowy jest dla migreny, zapalenia tętnicy skroniowej i ostrego zapalenia ucha środkowego. Towarzyszyć może zapaleniu zatok. Może być także objawem groźnego dla życia krwotoku podpajęczynówkowego.

Ból głowy to powszechnie występująca dolegliwość, która może mieć różne nasilenie, charakter, częstotliwość występowania i podłoże. Ból głowy może mieć charakter pierwotny (samoistny) lub wtórny (wywołany chorobą).

Migrena to przewlekła choroba pierwotna. Na jej obraz kliniczny składa się umiarkowany lub silny, nawracający pulsujący ból głowy i niekiedy dodatkowe objawy: nadwrażliwość na hałas, światło, nudności i wymioty. Dodatkowo pojawić się może drżenie rąk, przyspieszona akcja serca, zmiana nastroju czy wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

W migrenie stwierdza się pulsujący ból skroni, z przodu twarzy w okolicy oczodołu, który ma najczęściej charakter jednostronny. Okres utrzymywania się dolegliwości bywa bardzo różny – może wynosić od 4 nawet do 72 godzin1. Badania wskazują, że napady trwają dłużej i są 3- 4-krotnie częstsze u kobiet niż u mężczyzn.

Migrenowy ból głowy dotyka średnio 18% populacji osób dorosłych i około 7,7% dzieci i młodzieży2. Czynnikami prowokującymi wystąpienie napadów migrenowych są m.in.: stres i zaburzenia emocjonalne, ekspozycja na światło słoneczne, zmiany pogody czy niewystarczająca liczba godzin snu.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedną z najczęstszych chorób na świecie, utrudniających funkcjonowanie w życiu codziennym. Powtarzające się bóle głowy zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.

Pulsującym bólem głowy objawia się pierwotny wysiłkowy ból głowy. Do jego powstania dochodzi po wzmożonym wysiłku fizycznym, zwłaszcza podejmowanym w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza i temperatury.

Tak jak w migrenie, dolegliwości bólowe mogą mieć bardzo zróżnicowany czas trwania (od 5 minut do 48 godzin). Badacze podkreślają, że występuje częściej u mężczyzn. W około 60% przypadków pulsujący ból głowy jest obustronny3. Często towarzyszą mu objawy migrenopodobne.

Pierwotny wysiłkowy ból głowy wymaga przeprowadzenia diagnostyki różnicowej w kierunku zmian w obrębie struktur mózgu czy naczyń mózgowia.

Innymi przyczynami bólu pulsującego głowy mogą być:

 • ostre zapalenie ucha środkowego – stwierdza się pulsujący ból zlokalizowany za małżowiną uszną, który może promieniować. Objawami towarzyszącymi są: zaburzenie słuchu, szumy uszne, podwyższona temperatura ciała, spadek apetytu, ogólne złe samopoczucie;
 • zapalenie tętnicy skroniowej – jednostronny pulsujący ból głowy zlokalizowany w miejscu przebiegu tętnicy. Ból wzmaga się nocą. Ustępuje i powraca co jakiś czas. Dokładna przyczyna zapalenia nie jest znana, a najczęściej rozwija się ono u kobiet po 55 roku życia;
 • zapalenie zatok – pulsujący ból głowy nasilający się przy schylaniu, próbie opróżnienia nosa, kaszlu, dźwiganiu, wysiłku fizycznym. Objawami towarzyszącymi mogą być katar, niedrożność nosa, zaburzenia węchu, uczucie opuchniętej twarzy, obrzęk powiek i okolicy oczu, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
 • krwotok podpajęczynówkowy – krwawienie do przestrzeni podpajęczynówkowej. Jest to rzadko występujący udar mózgu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Ból jest pulsujący, nagły, silny, promieniuje ku tyłowi głowy4.

Za pojawienie się nagłego pulsującego bólu głowy odpowiadać może nawet spożywanie zimnych pokarmów i napojów. Dolegliwości stanowią konsekwencję podrażnienia nerwu trójdzielnego.

Odbierają informacje o zimnie i podejmują działania, aby ogrzać mózg – zwiększa się ukrwienie, na skutek tego odczuwa się pulsowanie w głowie, które umiejscawia się zazwyczaj w skroniach lub na czole i utrzymuje się do kilku sekund5.

Silny i często występujący pulsujący ból głowy, któremu towarzyszą inne objawy, wymaga konsultacji lekarskiej. Specjalista po określeniu odpowiadającej za niego przyczyny dobierze sposób postępowania. U części chorych pomocna będzie farmakoterapia, której charakter zależy od stanu ogólnego chorego i jego progu bólowego. Leczenie wspomogą domowe sposoby.

Wskazany jest odpoczynek w cichym i ciemnym pomieszczeniu oraz chłodne okłady. Niezwykle istotna jest normalizacja rytmu dnia. Chory powinien pamiętać o bacznej obserwacji swojego organizmu. Najlepiej, aby prowadził dziennik, gdzie będzie odnotowywał częstość i nasilenie bólu głowy, a także towarzyszące objawy i sytuacje, w jakich ból się pojawia.

Informacje te mogą być bardzo przydatne przy stawianiu diagnozy.

KETO/286/08-2020

Bibliografia:

1. K. Kożuch, P. Kozłowski, M. Kozłowska, I. Ławnicka, Ocena częstości występowania bólu głowy oraz objawów mu towarzyszących, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, t. 6, nr 5, s. 11-20. 2. R.B. Lipton, M.E. Bigal, T.J. Steiner i in., Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, „NEUROLOGY”, 2004, t. 63, s. 427–435. 3. H.

Wójcik-Drączkowska, M. Bilińska, W. Nyka, Migrena – rozpoznanie i leczenie, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2007, t. 1, nr 2, s. 109–114. 4. M.W. Green, A spectrum of exertional headaches, “Headache”, 2001, nr 4, s. 1085–1092. 5. W. Kozubski, J. Rożniecki, Migrena i bóle głowy, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2010, t. 6, supl. A, s.

48-52.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*