Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?

Jak odetkać ucho zatkane czopem woskowinowym u dorosłych, dzieci i osób starszych? Jak usunąć korek z przewodu słuchowego bez uszkodzenia błony bębenkowej?

SPIS TREŚCI

█ Uczucie zatkanego ucha a woskowina

Woszczyna, czyli wydzielina gruczołów woszczynowych zlokalizowanych w przewodzie słuchowym pełni funkcje ochronne chociażby przed maceracją nabłonka na skutek działania wody/wilgoci. Dodatkowo woskowina osłania (przed czynnikami zewnętrznymi), nawilża (dzięki czemu naskórek w przewodzie słuchowym nie łuszczy się) i oczyszcza (z zanieczyszczeń różnego pochodzenia).

Co dzieje się w naturalnych warunkach z woskowiną? Przesuwa się ona przez kanał słuchowy w kierunku ujścia wraz z martwym naskórkiem i ewentualnymi zanieczyszczeniami (jak np. bakterie). Usuwaniu woskowiny sprzyja czynność żucia.

Niekiedy dochodzi do zmiany niektórych właściwości woskowiny (z wiekiem zmienia się funkcjonalność gruczołów), co wiąże się z tworzeniem twardych i trudnych do usunięcia korków woskowinowych. Poza tym wyróżnia się 2 rodzaje woskowiny:

 • woszczyna typu wilgotnego (lepka, żołto-brązowa)
 • w. typu suchego (szarobrązowa, krucha).

Postać woszczyny jest uwarunkowana genetycznie, a gen odpowiedzialny za te właściwości ulokowany jest na 16. chromosomie.

► Jak wygląda woskowina i jej podstawowe cechy

Pod względem chemicznym woszczyna to w dużej części tłuszcze jak skwalen, cholesterol i lanosterol, ale także białka, wolne kwasy tłuszczowe. Jak wygląda woskowina? Pod względem konsystencji to lepka substancja o charakterystycznym miodowym odcieniu.

Prawidłowej woszczynie towarzyszy kwaśne pH w granicach 4-5 (to odczyn, którego nie lubią patogenne organizmy, które preferują rozwój w nieco bardziej zasadowym środowisku). Z racji ochronnej roli woskowiny nikogo nie powinien dziwić fakt obecności potencjalnych patogenów, które mogą wywołać infekcje ucha.

Jednak przy zachowaniu właściwych dla siebie właściwości woskowina uniemożliwia ich rozwój, więc do zakażenia ucha nie dochodzi.

Artykułami “pierwszej pomocy” przy korku woskowinowym są krople, spraye, które posiadają zdolność zmiękczania i upłynniania woskowiny. Niekiedy pomocne jest zastosowanie miejscowego produktu rozgrzewającego jak olejek kamforowy, którego NIE WOLNO wlewać do ucha!

 • Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?
 • Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?
 • Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?
 • Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?

█ Zatkane ucho — przyczyny

Zależnie od patomechanizmu uczucie zatkanego ucha bądź uszu to nie tylko kwestia woszczyny. Zdarzyć może się również zatkane ucho bez obecności woskowiny. Z czego może wynikać wrażenie zatkania ucha? Uczucie to może być związane z napłynięciem dużej ilości wody do przewodu słuchowego podczas nurkowania, kąpieli czy skoku do wody.

Woda w uchu to częsty problem osób, które dopiero zaczynają przygodę z pływaniem. Niekiedy pomocne mogą okazać się specjalne zatyczki do uszu, które czasowo “zatkają” kanał słuchowy.

Oprócz tego w przebiegu przeziębienia i kataru dochodzi często do obrzęku przewodu słuchowego, co wiąże się z uczuciem przytkania. U dzieci zależność ta może być również związana z bólem gardła (to kwestia anatomicznego położenia trąbki Eustachiusza i łatwości uzyskania różnych ciśnień po obu stronach ucha).

Niekiedy jednak zatkane ucho występuje bez kataru i nadmiernej ilości woszczyny. Takie zjawisko niewoskowinowego zatkania ucha obserwuje się u osób podróżujących samolotem.

Przytkane uszy to niekiedy również zwiastujące problemy z ciśnieniem, któremu towarzyszą często piski w uszach, dudnienie czy zawroty głowy. Poza tym zawroty mogą pochodzić od ucha, a konkretnie od błędnika, ale być również związane z zaburzeniami krążenia obwodowego.

Oprócz tego znaczenie mają infekcje jak bakteryjne czy grzybicze zapalenie ucha i/lub przewodu słuchowego, a także ucho pływaka (dochodzi do niego, kiedy przewód słuchowy przez dłuższy czas jest narażony na wodę / wilgoć i działalność bakterii).

► Zatkane ucho a korek

Korek (czop) woskowinowy powstaje z powodu nadmiernej ilości woskowiny, często to zbita masa, na którą składają inne typowe składniki woskowiny jak martwy naskórek.

Występują jednak pewne różnice – może być to masa nieco wysuszona i krucha w środku, a przy towarzyszącej miejscowej infekcji może nabierać nieco innego koloru na skutek utleniania składników korka przez np. bakterie.

Poza tym korek czopuje przewód słuchowy pogarszające zdolność słyszenia i rozpoznawania dźwięków.

W dużej mierze zatkane ucho to kwestia nadprodukcji / nadmiernego gromadzenia się woskowiny, co przekłada się na niedrożność przewodów słuchowych doprowadzając pogorszeniu słuchu.

Jak zatem odetkać ucho zatkane korkiem? Zwykle właściwa higiena uszu pomaga całkowicie zapobiegać takim sytuacjom. Problem zatkanego ucha mogą rozwiązać krople, które zmiękczą nieco stwardniały korek i pomogą usunąć nadmiar woskowiny.

Co wiąże się z przytkanym uchem?

Mogą występować dolegliwości bólowe (np. promieniujący ból ucha). Oprócz tego mogą pojawić się zawroty głowy, szumy uszne / dudnienie / piszczenie w uszach, głuchota przewodzeniowa (dochodzi do zaburzonego przekazywania dźwięków do ucha wewnętrznego). Nieobce jest również uczucie pełności wewnątrz kanału słuchowego.

█ Jak odetkać ucho zatkane woszczyną?

Ucho zatkane przez korek można odetkać za pomocą środków, które zmiękczą woskowinowy czop. Mogą one pomóc również w dolegliwościach jak woda w uchu. Zależnie od zaleceń krople na zatkane ucho zakrapla się 1-3 razy dziennie. Jednocześnie w przypadku uszkodzenia błony bębenkowej (lub ryzyka jej uszkodzenia) stosowanie jakichkolwiek środków do ucha jest przeciwwskazane.

Czy ucho zatkane samo się odetka? Jeśli powodem tego nie jest woskowina istnieje szansa, że tak. Nie należy jednak go lekceważyć, szczególnie gdy towarzyszy ból ucha, zawroty głowy, gorączka świadcząca o możliwości infekcji. Szczególnie groźna dla słuchu jest perforacja błony bębenkowej i uszkodzenie głębszych struktur jak ucho środkowe czy ucho wewnętrzne.

► Składniki rozpuszczające korek woskowinowy

Preparaty do odetkania ucha opierają się na bezpiecznych substancjach, które większość osób dobrze toleruje. Co więcej, wiele z tych produktów można stosować u małych dzieci nawet od 3. miesiąca życia.

Co znajdziemy w składzie? Chociażby dobrze znaną oliwę z oliwek, olej mineralny (parafina ciekła), gliceryna, oleje roślinne (jojoba, migdałowy). Oprócz tego środki zmniejszające napięcie powierzchniowe jak PEG, polisorbat 80, a także dodatki olejków eterycznych (np.

miętowego czy z drzewa herbacianego).

► Jakie krople działają najszybciej na zatkane ucho i korek woskowinowy?

Korek woskowinowy to generalnie mieszanina tłustych substancji, której rozpuszczaniu pomóc może substancja (lub ich mix) o podobnych charakterze – tłustym (lipofilnym). Pomocna okazuje się jedna ze starszych reguł chemicznych – podobne rozpuszcza się w podobnym. Jak zatem można podzielić dostępne środki?

Do czyszczenia uszu nie stosujemy patyczków higienicznych, przez które może dojść do spychania woskowiny w głąb przewodu słuchowego aż do błony bębenkowej. Służą one jedynie do czyszczenia ucha zewnętrznego jak małżowina uszna.

 • Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?
 • Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?
 • Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?
 • Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?

Najwolniej działające środki do usuwania woskowiny zbitej w korek

Znajduje się tutaj produkty na zatkane ucho, których działanie opiera się na obecności wody morskiej o różnym stężeniu (izo- lub hipertonicznym).

Niekiedy stosowaniu towarzyszyła niedogodność z powodu zwiększenia objętości w kanale słuchowym.

Mają one jednak swój plus – pomagają usunąć woskowinę w wyniku wywoływanego różnica ciśnienia (wody morskiego do ucha to najczęściej aerozole pod ciśnieniem).

Zobacz Audispray i Audispray Junior.

Co działa szybciej w kanale słuchowym niż woda morska?

Nieco szybsze działanie odnotowuje się dla tłustszych substancji jak parafina ciekła (często przepisywana przez laryngologów).

Podobny czas na rozpuszczenie korka w części ucha zewnętrznego potrzebuje oliwa z oliwek (niezależnie czy ta z kuchni, czy ta z przeznaczeniem farmaceutycznym).

W obrocie niegdyś dostępne były produkty na bazie oleju rzepakowego, jednak mają podobną zdolność rozpuszczania korka.

Co działa najszybciej na zatkane woskowiną ucho zewnętrze?

Najszybciej działające są mieszanki różnych tłustych substancji (np. krople Acustivum, spray AkusTone), których zakres rozpuszczania jest nieco szerszy niż typowych “monopreparatów” na korek woskowinowy.

Chociaż tutaj na najbliżej pierwszego miejsca zdają się być środki z substancjami powierzchniowo czynnymi (w sposób pośredni działają jak mydło). Uniwersalnym bazą dla tych produktów jest często gliceryna, ale równie często zdarza się oliwa z oliwek (specjalnie oczyszczona).

Inną alternatywę stanowi wodny roztwór wodorowęglanu sodu z gliceryną – podczas rozpuszczania korka może towarzyszyć odgłos szumu, który wynika z wytwarzania ulatniających się pęcherzyków.

Domowe sposoby na zatkane ucho i korek woskowinowy czy preparaty z apteki na bazie olejów i ich mieszanek?

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Zajadów?

█ Jak odetkać zatkane woskowiną ucho – domowe sposoby

Wiele osób z łatwością poda, że domowe płukanie ucha z pomocą wody z mydłem i strzykawką to dobry pomysł na usunięcie czopu z kanału słuchowego. Okazuje się jednak, że nie zawsze – na profesjonalne wykonanie możemy liczyć w gabinecie laryngologa, a domowe umiejętności często nie wystarczają.

Z góry jednak pomysł płukania kanału słuchowego warto odrzucić, chociażby w momencie silnego bólu, często promieniującego, któremu towarzyszy np. gorączka i sączenie się wydzieliny (np. ropnej) z kanału słuchowego. Pomocne i nieco bardziej bezpieczne wydaje się świecowanie uszu (uwaga jednak na ogień, ryzyko poparzenia skóry).

Z metody tej najlepiej korzystać pod nadzorem osoby dorosłej. Ostatnią alternatywą wśród domowych sposobów na zatkane woskowiną uszy jest woda utleniona. Na czym polega jej “fenomen”? Nadtlenek wodoru – substancja czynna wody utlenionej w kontakcie ze skórą wytwarza cząsteczkowy tlen w obrębie kanału słuchowego. W efekcie rozpuszczanie korka może być nieco bardziej efektywne.

Brak jednak konkretnych badań określających jak woda utleniona szybko rozpuszcza czop woskowinowy.

█ Przeciwwskazania do stosowania leków z apteki i domowych sposobów

Każda metoda, lek, preparat posiada ograniczenia w zastosowaniu. Niezależnie od tego konsultacja z laryngologiem jest niezbędna w takim przypadku jak:

 • silny ból ucha z towarzyszącymi innymi objawami jak gorączka, zawroty głowy, szumy uszne,
 • obecność ropnej / zapalnej wydzieliny,
 • uszkodzona błona bębenkowa,
 • toczące się zapalenie ucha środkowego, ucho pływaka.

Czyszczenie uszu wodą utlenioną

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?

Czyszczenie uszu to podstawowy element higieny każdego człowieka. Niestety wielu ludzi zapomina jak bardzo ważna jest to umiejętność i często nie wiedzą jak robić to dobrze, żeby sobie nie zaszkodzić. Używają patyczków do czyszczenia uszu, które mogą tylko bardziej zaszkodzić niż pomóc, ponieważ wpychanie ich głęboko do przewodu słuchowego może przesunąć nadmiar woskowiny w głąb naszego ucha. To z kolei może się przyczynić do problemów ze słuchem.

Niewielu zdaje sobie sprawę jak skuteczne jest czyszczenie uszu wodą utlenioną

Potrzebujemy około dziesięciu kropli tego specyfiku. Woda utleniona ma właściwości zmiękczające woskowinę, dzięki którym woskowina wypływa samoistnie z ucha razem z wodą. Musimy pamiętać, aby wodę utlenioną pozostawić w uchu na trzy, cztery minuty.

Pomoże to odpowiednio zmiękczyć woskowinę i dokładnie ją usunąć. Po kilku minutach odwracamy głowę tak, żeby woda razem z woskowiną i innymi zanieczyszczeniami wypłynęła na zewnątrz.

Taką czynność możemy powtórzyć dwa lub trzy razy, a wszelkie pozostałości możemy usunąć chusteczką.

Pamiętaj, żeby nie używać żadnych ostrych przedmiotów, ponieważ bardzo łatwo uszkodzić błonę bębenkową co może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu.

Uszy oczyszczają się naturalnie i nie powinniśmy zaburzać tego mechanizmu i zbyt mocno ingerować w proces oczyszczania. Do oczyszczania zewnętrznej części ucha bardzo przydatna jest nawilżona ciepła chusteczka.

Pomaga ona delikatnie wyczyścić małżowinę, lekkimi ruchami tak aby nie podrażnić skóry. Doskonale przydaje się do usuwania woskowiny i zanieczyszczeń, które widzimy gołym okiem.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?

Warto przetestować także krople zmiękczające woskowinę, które możemy dostać w aptece. Poza sprayem i patyczkami do uszu należą one do najpopularniejszych sposobów oczyszczania uszu. Zawierają one glicerynę oraz olejki, które pomagają zmiękczyć woskowinę i ją usunąć.

Są one zdecydowanie tańsze niż popularne spraye do czyszczenia uszu dlatego też warto je przetestować i zdecydować co lepiej przypadnie nam do gustu. Kolejnym sposobem jest płukanie ucha strzykawką napełnioną roztworem z ciepłej wody i soli fizjologicznej.

Taki roztwór ma podobne właściwości do wody utlenionej, chociaż wielu ludzi twierdzi, że jest to mało skuteczny sposób.

Przechylamy głowę tak, żeby woda ze strzykawki wleciała do środka i odczekujemy kilka minut tak, żeby woskowina się zmiękczyła.

Po pięciu minutach odchylamy głowę i pozwalamy wodzie wypłynąć, obserwujemy ile woskowiny zostało usuniętej, a resztki wycieramy chusteczką. Czop woskowinowy powstaje gdy nadmiar woskowiny zostaje zgromadzony w uchu.

Może on prowadzić do bólu ucha, a dzieje się tak gdy zatkaniu ulega ponad 80 procent średnicy przewodu słuchowego.

Najczęściej dzieje się tak po kąpieli na basenie czy w jeziorze, gdyż woda, która dostaje się do wnętrza ucha zmiękcza i jednocześnie zwiększa nasz czop woskowinowy.

W przypadku zatkania ucha możemy miewać takie objawy jak ból głowy czy problemy ze słuchem, a także szumy uszne czy nawet kaszel.

Objawy jak widać są podobne do zwykłego przeziębienia, jednak nie powinniśmy ich bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia ucha, które jest już znacznie cięższe do wyleczenia.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?

Chcemy jednak za wszelką cenę uniknąć wizyty u laryngologa, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwłaszcza, że nadmiar woskowiny jesteśmy w stanie usunąć w warunkach domowych. Nie powinniśmy także ulegać popularnym trendom takim jak świecowanie uszu. Badania wykazały brak skuteczności tej metody, a częste jej stosowanie może doprowadzić do problemów ze słuchem.

Narząd słuchu jest bardzo delikatny i szczególnie podatny na uszkodzenia, dlatego powinniśmy zawsze bardzo uważać podczas czyszczenia i w miarę możliwości wybierać opcje, które najmniej ingerują i nie skutkują żadnymi powikłaniami. Najważniejsze to woda, płukanie i rezygnacja z popularnych patyczków do uszu, które tylko wpychają woskowinę do środka zamiast ją usuwać. W ten sposób tylko sobie szkodzimy zamiast pomagać, a tego chcemy uniknąć.

Jak czyścić uszy z woskowiny krok po kroku? 3 najskuteczniejsze metody

Czy uszy należy regularnie czyścić? Oczywiście ze względów estetycznych małżowina uszna powinna być czysta. Jednak czyszczenie z woskowiny kanału słuchowego budzi wiele wątpliwości.

Wiele osób zastanawia się, jak często i czym czyścić uszy i czy w ogóle należy je czyścić. Wyjaśniamy, kiedy czyścić uszy i co robić, jeśli masz zatkane uszy i podejrzewasz czop woskowinowy.

Doradzimy, kiedy stosować domowe sposoby, czy warto kupić spray do czyszczenia uszu, czy raczej zdecydować się na usuwanie woskowiny z uszu przez laryngologa.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o higienie osobistej.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa? Jak czyścić uszy i czym czyścić uszy z woskowiny w sposób bezpieczny

Powstawanie woskowiny w uchu jest naturalnym zjawiskiem. Mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych i potowych z fragmentami złuszczonego naskórka pełni ważną rolę w przewodzie słuchowym.

Woskowina stanowi ochronę przed zanieczyszczeniami, chroni błonę bębenkową i nawilża. Ponadto woskowina działa antybakteryjnie.

Nie tylko nie dopuszcza bakterii do przewodu słuchowego, lecz także wydala je wraz z ruchem wosku.

Czy trzeba oczyścić uszy z woskowiny? Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak czyścić uszy prawidłowo i czym czyścić uszy, aby sobie nie zaszkodzić. Zbyt mocne lub zbyt częste czyszczenie uszu może doprowadzić do nadprodukcji woskowiny, a w konsekwencji do powstania czopa woskowinowego.

Czyszczenie uszu z woskowiny jest niekiedy wskazane, a nawet konieczne. Dzieje się tak, gdy nadprodukcja woskowiny wynika z pracy w zanieczyszczonym środowisku.

Niektórzy ludzie mają wąski i specyficznie ukształtowany przewód słuchowy, gdzie gromadzi się nadmiar woskowiny.

Z problemem nadmiaru woskowiny mogą również borykać się osoby, które często korzystają z zatyczek do uszu, słuchawek dousznych lub noszą aparat słuchowy.

Co robić, jeśli w uchu powstanie czop woskowinowy

Czop woskowinowy jest jedną z przyczyn zatkania uszu, bólu uszu czy też szumu w uszach. Czop powstaje z gęstej i zbitej woskowiny.

Niestety domowe sposoby i próby samodzielnego usuwania woskowiny patyczkiem jeszcze pogarszają sprawę. Wpychanie do uszu wacików powoduje jeszcze większą produkcję woskowiny.

Ponadto wacik zamiast usuwać, wciska woskowinę głębiej. Kawałki waty z wacika pozostające w uchu mogą powodować infekcje i stany zapalne.

Nie znaczy to, że nie można oczyścić ucha patyczkiem. Należy pamiętać, że patyczkiem czyścimy tylko małżowinę uszną i ujście przewodu słuchowego. Nigdy zaś nie wkładamy patyczka w głąb przewodu słuchowego. Prawidłowe czyszczenie uszu polega na usuwaniu nadmiaru woskowiny z zewnętrznych części ucha.

Wbrew pozorom woskowina nie powstaje w głębi przewodu słuchowego, lecz w jego zewnętrznej części. Podczas poruszania szczęką woskowina przemieszcza się na zewnątrz, następnie wysycha i wypada z ucha.

Leia também:  Como aumentar os níveis de hemoglobina (com imagens)

Dlatego też próby usuwanie woskowiny patyczkiem powodują tylko wepchnięcie woskowiny w głąb przewodu słuchowego.

A może masz problem ze słyszeniem? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odetkać zatkane ucho.

Domowe sposoby na mycie uszu – 3 najskuteczniejsze sposoby

Czym czyścić uszy, jeśli dochodzi do nadmiernego gromadzenia się woskowiny

Niektóre osoby nie mają potrzeby czyszczenia uszu. Zewnętrzne części ucha najlepiej czyścić wilgotną ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie. Należy delikatnie wytrzeć ściereczką małżowinę uszna. Ściereczka dokładnie oczyści zanieczyszczenia widoczne gołym okiem.

Dobrym sposobem zapobiegania gromadzeniu się woskowiny jest spray do czyszczenia uszu. Spray do czyszczenia uszu zmiękcza woskowinę i pomaga w odprowadzaniu jej na zewnątrz. Jeśli jednak ucho jest zatkane i podejrzewamy czop woskowinowy, warto najpierw zastosować bezpieczne domowe sposoby jak płukanie uszu wodą, parafiną lub wodą utlenioną.

Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie wprowadzać od uszu ostrych przedmiotów, patyczków czy czegokolwiek co może uszkodzić przewód słuchowy i błonę bębenkową i trwale uszkodzić słuch. Lekarze nie zalecają również świecowania uszu. Jest to modna metoda, aby wyczyścić ucho i cały organizm. Jednak ryzyko obrażeń w wyniku stosowania gorącego wosku jest bardzo wysokie.

Jak wyczyścić ucho parafiną

Płukanie uszu parafiną to jeden z najlepszych domowych sposobów. Aby oczyścić uszy parafiną, wlej kilka kropli parafiny do ucha i poczekaj kilka minut. Robimy to w pozycji leżącej na boku. Następnie odchyl głowę i pozwól, aby parafina wypłynęła.

Podobne działanie mają preparaty do kupienia w aptece stworzone na bazie substancji oleistych. Substancje te mają strukturę zbliżoną do woskowiny i pomagają ją rozpuścić i usunąć. Parafinę lub preparaty na bazie parafiny czy substancji oleistych stosujemy regularnie przez kilka dni.

Płukanie uszu strzykawką

Aby oczyścić ucho z nadmiaru woskowiny może zastosować ciepłą wodę lub roztwór soli fizjologicznej.

Jak czyścić uszy strzykawką:

 • przygotuj ciepłą wodę lub roztwór soli fizjologicznej w równych częściach,
 • napełnij nią strzykawkę,
 • usiądź i przechyl głowę na zdrową stronę,
 • przy pomocy strzykawki napełnij ucho ciepłą wodą i poczekaj kilka sekund,
 • przechyl głowę i pozwól, aby woda wypłynęła.

Czynności te powtarzaj tak długo, aż ucho będzie czyste. Stosując strzykawkę należy bardzo uważać, aby silny strumień wody nie uszkodził błony bębenkowej.

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?Czyszczenie uszu z woskowiny, czyli jak czyścić uszy i czym czyścić uszy

Jak wyczyścić ucho wodą utlenioną

Woda utleniona zmiękcza woskowinę i stanowi dobry środek do czyszczenia uszu z nadmiaru woskowiny.

Mycie uszu wodą utlenioną:

 • przygotuj zagrzaną wodę utlenioną,
 • przechyl głowę w stronę zdrowego ucha i wlej kilka kropli wody utlenionej do zatkanego ucha,
 • poczekaj 3-4 minuty,
 • przechyl głowę i pozwól, aby woda utleniona wypłynęła,
 • małżowinę uszną wytrzyj chusteczką,
 • powtarzaj czyszczenie ucha 2-3 razy.

Jeśli domowe sposoby usunięcia woskowiny zawiodą, trzeba zgłosić się do laryngologa. Lekarze zalecają, aby z tym nie zwlekać. Usuwanie woskowiny z uszu przez laryngologa jest bezbolesne i bezpieczne i trwa kilka minut. Ponadto lekarz jest w stanie zajrzeć do ucha i sprawdzić, czy zostało dokładnie oczyszczone i czy nie doszło do uszkodzenia lub stanu zapalnego.

Lekarz odciąga małżowinę uszną i prostuje kanał słuchowy. Następnie wprowadza strumień ciepłej wody, aby rozbić woskowinę. Pacjent czuje łaskotanie podczas zabiegu. Jeśli płukanie ucha nie pomaga, lekarz może posłużyć się innymi metodami, aby usunąć czop woskowinowy.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?

Zatkane ucho nie powoduje bólu, ale jest przyczyną dosyć dużego dyskomfortu związanego z częściowym niedosłuchem. Osoba z niedrożnymi kanałami słuchowymi często ma wrażenie, że słyszy inne głosy, jakby spod powierzchni wody. U zdrowego człowieka wydzielina wydalana jest na zewnątrz ucha sama i nie wymaga skomplikowanych zabiegów czyszczących.

Płukanie uszu – jak należy właściwie dbać o higienę ucha?

Woskowina, która znajduje się w uchu, stanowi fizjologiczną barierę ochronną przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Składają się na nią wydzielina z gruczołów łojowych oraz fragmenty złuszczonego naskórka.

Dlatego też może mieć różną konsystencję (najczęściej woskowina jest lepka, rzadziej sucha i wodnista) i barwę (od żółtej po brunatną). Przez wzgląd na jej funkcję wydzieliny nie powinno się usuwać z wnętrza przewodu słuchowego.

Jeżeli jest w nadmiarze, organizm sam się jej pozbywa, wydalając ją na zewnątrz przewodu słuchowego.

Zobacz także: Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?

Niestety większość osób ma zwyczaj używania do patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu.

Dochodzi wtedy do sytuacji, w której woskowina zostaje usunięta w zbyt dużych ilościach, a dodatkowo powstaje ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej lub przewodu słuchowego przez zbyt daleko wciśnięty patyczek.

Co więcej część wydzieliny może zostać wepchnięta w głąb kanału, gdzie zbita utworzy czop zatykający ucho i powodujący zaburzenia prawidłowego słyszenia. Należy pamiętać, że patyczki można stosować tylko do czyszczenia zewnętrznej części ucha – małżowiny.

Płukanie ucha – kiedy należy je wykonać?

Wskazaniem do płukania uszu są wszelkie objawy wskazujące, że w uchu wytworzył się czop z nadmiaru woskowiny lub z powodu jej mechanicznego wepchnięcia w głąb przewodu. Pojawiają się wówczas: przeszkadzający szum, uczucie zalegania wody, zaburzenia słyszenia, a w niektórych sytuacjach odczuwany jest ból.

Zanim zastosowane zostanie płukanie ucha, można spróbować usunąć zalegającą wydzielinę za pomocą parafiny, która w większości przypadków rozwiązuje problem. Należy podgrzać ją do temperatury około 36°C, zakropić ucho kilkoma kroplami, po czym pozwolić jej swobodnie wypłynąć. Zazwyczaj rozpuszcza zalegającą wydzielinę i udrażnia przewód słuchowy.

Płukanie uszu w domu

W niektórych przypadkach płukanie może okazać się jedynym sposobem na poradzenie sobie z zatkanym uchem. Lekarze zalecają, aby zdecydować się na zabieg w gabinecie laryngologicznym i nie wykonywać płukania samodzielnie w domu, ponieważ można dodatkowo uszkodzić przewód słuchowy.

Zobacz także: Świecowanie (konchowanie) uszu – opinie lekarzy i przeciwwskazania

W domu dobrze jest jedynie przygotować ucho do płukania, co polega na stosowaniu przez około 3 dni preparatów rozpuszczających nadmiar woskowiny w postaci kropli, sprayów czy właśnie parafiny. Lekarze nie polecają wykonywania samodzielnego płukania, ponieważ woda może zostać wprowadzona zbyt gwałtownie, co może doprowadzić do uszkodzenia błony.

Sam zabieg polega na wstrzyknięciu do przewodu słuchowego pod małym ciśnieniem letniej wody. Płukanie ucha strzykawką jest bezbolesne i zazwyczaj pomaga w usunięciu problemu.

Zdarza się jednak, że czop jest tak głęboki lub twardy, iż konieczne jest użycie specjalnego haczyka do jego usunięcia lub odessanie go ssakiem.

Jest to zabieg, który może wykonać tylko specjalista, ponieważ jakiekolwiek samodzielne wprowadzenie do ucha obcych narzędzi może spowodować uszkodzenie wyściełającej kanał błony.

Płukanie ucha domowym sposobem – o czym należy pamiętać?

Warunkiem przeprowadzenia tego typu zabiegu jest utrzymana ciągłość błony bębenkowej. Niestety przy długotrwałym zaczopowaniu ucha może rozwinąć się w nim infekcja, która osłabia błonę. Przy przewlekłych stanach zapalnych bądź uszkodzeniach mechanicznych może też dojść do jej perforacji.

Stąd zalecane jest właśnie płukanie uszu u laryngologa, który zanim dokona zabiegu, oceni stan ucha.

Leia também:  Borelioza Leczenie Ziołami Ile Trwa?

Ponadto należy mieć na uwadze, że często zalegająca wydzielina lub wysięk z błony na skutek jej niewielkich uszkodzeń mogą powodować na niej odleżyny, do których usunięcia nie wystarczy już tylko wstrzyknięcie wody pod ciśnieniem.

Zestaw do płukania uszu – czy warto go używać?

Mimo uwag i ostrzeżeń lekarzy wiele osób decyduje się na płukanie uszu w domu. W aptekach można znaleźć zestawy do samodzielnego czyszczenia przewodu słuchowego. Należy wybrać te, które nie dają możliwości zbytniej ingerencji w przewód słuchowy. Dobrym rozwiązaniem są krople i płyny w sprayu usuwające nadmiar wydzieliny oraz okresowe wizyty u laryngologa.

Należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie należy samodzielnie płukać uszu, jeżeli doszło wcześniej do wymienionej już perforacji błony bębenkowej. Przeciwwskazaniami są także urazy ucha wewnętrznego i środkowego, złamania kości skroniowej czy przebyte zabiegi lub operacje w obrębie przewodu słuchowego. Również ostre zapalenie ucha środkowego wymaga konsultacji laryngologicznej.

Zobacz także: Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia. Skąd się bierze ból ucha?

Płukanie uszu – wodą utlenioną, samemu w domu czy u laryngologa?

Woda utleniona do ucha – lekarstwo na przeziębienie, grypę i stany zapalne

Woda utleniona wlewana bezpośrednio do ucha pozwoli na zduszenie wielu infekcji w zarodku. Pomoże na przeziębienie, grypę i stany zapalne. Metoda ta jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. Czas na rozpowszechnienie jej w Polsce.

1. Woda utleniona

Woda utleniona, czyli inaczej nadtlenek wodoru, to związek chemiczny stosowany najczęściej jako środek do przemywania ran. Okazuje się jednak, że to tylko jedna z jej prozdrowotnych właściwości.

Jej odkrywca, prof. Iwan Nieumykwakin, uważał, że dla naszego organizmu ważne jest tworzenie się tlenu atomowego wzmacniającego układ odpornościowy. To właśnie naukowiec dowiódł, że woda utleniona niszczy drobnoustroje, patogeny, wirusy, bakterie i grzyby. Warto więc ją stosować w leczeniu różnego rodzaju infekcji.

2. Właściwości wody utlenionej

Woda utleniona to środek wzmacniający układ immunologiczny. Niszczy beztlenową, patogenną mikroflorę oraz negatywnie wpływa na grzyby Candida. Ten związek chemiczny wykazuje również właściwości antyseptyczne, stosowany jest więc do dezynfekowania ran. Oczyszcza je i wybiela.

Możemy ją stosować jako kompresy na chore miejsca bądź do płukania jamy ustnej. Leczy grzybicę oraz inne choroby skóry. Dodawana do kąpieli zniweluje bóle stawów oraz mięśni.

3. Woda utleniona do ucha

Wodę utlenioną do ucha najlepiej aplikować w ciągu pierwszych 12 godzin od zauważenia, że z organizmem dzieje się coś złego.

Środek ten, dzięki swoim właściwościom, potrafi skutecznie zahamować rozwijanie się bakterii i wirusów – zarówno tych odpowiedzialnych za grypę, jak i za przeziębienie.

Według specjalistów zastosowanie wody utlenionej do ucha może nawet w 90 proc. zapobiec powstawaniu stanów zapalnych.

Woda utlenionawlewana do ucha zwalczy większość infekcji wirusowych oraz bakteryjnych u dzieci

Dodatkową zaletą jest fakt, że woda utleniona nie osłabia odporności małych pacjentów. Tym samym zwycięża z antybiotykami czy innymi środkami, które możemy kupić w aptece. Czas, by o metodzie do tej pory stosowanej najczęściej w Stanach Zjednoczonych, dowiedzieli się polscy rodzice.

4. Zasady metody

 1. Najlepsza jest 3 proc. woda utleniona, dzieciom można podawać także 1,5 proc. roztwór.
 2. Na początku przeprowadzamy test – do ucha dziecka wkrapiamy tylko jedną kroplę wody utlenionej, sprawdzając czy maluch nie skarży się na ból bądź dyskomfort. Jeżeli nie – dodajemy kolejne krople, aż dojdziemy do trzech, czterech.

 3. Po dwóch, trzech minutach z ucha dochodzą dźwięki porównywalne do syczenia. Woda utleniona zaczyna działać. Trzymamy ją w uchu do pięciu minut.
 4. Nadmiar wody (ale tylko z zewnętrznej części ucha) usuwamy delikatnie płatkiem kosmetycznym. W ten sposób oczyszczamy także narząd z woskowiny.
 5. Dziecko układamy na bok, a następnie robimy tak samo z drugich uchem.

 6. Zakrapianie powtarzamy co dwie godziny przez dwa, trzy dni. Jeżeli objawy nie miną, należy wybrać się do lekarza.

Uwaga – przed zastosowaniem tej metody, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub laryngologiem. Wiele pacjentów zmaga się bowiem z uszkodzeniami błony bębenkowej, o których nawet nie wiedzą.

Usuwanie woskowiny u dziecka

Mój syn ma dużo wydzieliny z uszu. Nie czyszczę mu uszu w środku, tylko małżowinę, to, co widać. Czy aby na pewno nie powinnam czyścić patyczkiem głębiej? Od czego zależy produkcja woskowiny? Czy można jakoś zmniejszyć jej produkcję?

Odpowiedział

dr hab. med. Bożena Skotnicka
otolaryngolog
Klinika Otolaryngologii Dziecięcej

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Woskowina (z łacińskiego cerumen) jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i potowych skóry przewodu słuchowego zewnętrznego oraz złuszczonych komórek naskórka. Jest fizjologiczną substancją pełniącą rolę ochronną oraz nawilżającą i oczyszczającą skórę tej okolicy.

Jej wygląd, konsystencja i ilość są uwarunkowane genetycznie, u większości osób rasy białej i czarnej woskowina jest wilgotna, miękka, barwy od żółtej do ciemnobrązowej. Normalnie jest ona eliminowana przez mechanizmy samooczyszczania związane z przesuwaniem się naskórka i ruchami żuchwy.

Niektóre osoby mają skłonność do wytwarzania dużej ilości woskowiny.

Zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym oraz jego zatykanie jest dość częstym problemem dotyczącym 1 dziecka na 10, 1 na 20 dorosłych oraz nasilającym się w wieku starszym (19–65% osób w wieku powyżej 65. roku życia).

Objawy z tym związane to: niedosłuch (nasilenie zależy od stopnia zatkania przewodu), szumy uszne, uczucie pełności w uchu, kłucie w uchu, swędzenie, ból ucha oraz kaszel i zawroty głowy. Objawy mogą nasilać się nagle, po kąpieli i nalaniu wody do ucha.

Zalegająca woskowina uniemożliwia także ocenę otoskopową błony bębenkowej w przypadku stanów zapalnych ucha środkowego (częstych w młodszym wieku dziecięcym).

Najbardziej narażone na zatykanie przewodu słuchowego woskowiną są osoby z przewodem wąskim lub anatomicznie nieprawidłowym, noszące aparaty słuchowe oraz mające schorzenia dermatologiczne.

Metody stosowane do oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego, także u dzieci, to: mycie zewnętrznej części mydłem i wodą w czasie codziennych zabiegów higienicznych, używanie patyczków z bawełnianą końcówką oraz kropli zawierających substancje cerumenolityczne.

Panuje zgodna opinia lekarzy klinicystów (nieoparta jednak na wystarczających danych doświadczalnych), że używanie patyczków, najczęstszej metody czyszczenia uszu, nasila ryzyko zatkania przewodu słuchowego.

Urazy skóry przewodu mogą także zwiększać ryzyko powstania w jej obrębie stanu zapalnego.

Metody stosowane w przypadku konieczności usunięcia woskowiny obturującej przewód słuchowy to:

 • używanie środków rozpuszczających woskowinę w postaci kropli (nie wykazano przewagi konkretnego rodzaju kropli nad pozostałymi ani większej skuteczności środków cerumenolitycznych niż soli lub wody)
 • płukanie ucha strzykawką lub systemem irygacyjnym w warunkach gabinetu lekarskiego (stosowanie wcześniej substancji powodującej zmianę konsystencji woskowiny nie wpływa istotnie na poprawę efektu płukania)
 • usunięcie woskowiny haczykiem usznym, kleszczykami, aspiracją ssącą pod kontrolą wzroku lub z użyciem mikroskopu usznego.
 • Stosowanie patyczka do oczyszczania tylko najbardziej zewnętrznej części przewodu słuchowego i małżowiny jest właściwe, nie należy wkładać go głębiej. Przy braku tendencji do zatykania przewodu takie postępowanie jest wystarczające.

  Przy dużej produkcji woskowiny może być konieczne regularne czyszczenie uszu co 6 do 12 miesięcy w gabinecie laryngologicznym lub stosowanie preparatów miejscowych, co zapobiega jej gromadzeniu się w przewodzie słuchowym i jego zatykaniu.

  Nie jest mi znany sposób na zmniejszenie produkcji woskowiny.

  Burton M.J., Doree C.J.: Ear drops for the removal of ear wax. Cochrane Database Syst. Rev., 2003: CD004400
  Macknin M.L., Talo H.: Effect of cotton tipped swab use on earwax occlusion. Clin. Pediatrn (Phila), 1994; 33: 14-8

  Roland P.S., T.L. Smith, S.R. Schwartz i wsp.: Clinical practice guideline: cerumen impaction. Otolaryngol. Head Neck Surg., 2008; 139: S1–S21

  Higiena uszu, noska i paznokci »

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *