Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

fot. AdobeStock

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

fot. AdobeStock

Plamienie zamiast okresu to nic innego jak śluz zabarwiony krwią, które może pojawić się w różnych momentach cyklu. Budzi niepokój jakoś coś odbiegającego od normy, ale nie zawsze oznacza coś groźnego. Czasem może towarzyszyć rozpoczętej antykoncepcji hormonalnej, ale może też sygnalizować problemy hormonalne. Jak rozpoznać co oznaczają poszczególne kolory i konsystencje plamień?

Spis treści:

Plamienie zamiast okresu – charakterystyka

Zamiast okresu – różowe lub brązowe plamienie? Jest to wydzielina zabarwiona krwią lub plamkami krwi w czasie, kiedy miała wystąpić miesiączka. Najczęściej zabarwienie ma właśnie kolor jasnoróżowy bądź brązowy (w zależności od przyczyny). Co jeszcze cechuje takie plamienie:

 • może pojawiać się regularnie lub nie;
 • trwa do kilku dni, a w przypadku ciąży nawet do 3 miesięcy (od momentu implantacji zarodka);
 • może być zarówno lekkie, jak i obfite;
 • mogą towarzyszyć mu bóle podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty, a także gorączka.

Brązowe plamienie zamiast okresu – najczęstsze przyczyny

Pojawiło się plamienie zamiast okresu? Jego najczęstszymi przyczynami mogą być:

Plamienie zamiast okresu – ciąża

Zdaniem ginekologów, to właśnie ciąża jest najczęstszą przyczyną plamienia, które występuje zamiast miesiączki. Bardzo skąpy okres może oznaczać tzw. plamienie implantacyjne – jeden z pierwszych objawów ciąży.

 Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu? Gdy dochodzi do zapłodnienia, zarodek zagnieżdżając się w macicy, może uszkodzić naczynia krwionośne, które zabarwiają śluz na krwisto-brązowy kolor.

Dzieje się tak dlatego, że czasami zarodek jest jeszcze mały, a poziom hormonów ciążowych nie jest uregulowany, przez co w niektórych miejscach śluzówka macicy może się złuszczać, co sprawia, że z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi.

Śluz plamienia implantacyjnego występuje u blisko 30 procent ciężarnych kobiet i może być:

 • jasnoróżowy,
 • brązowawy,
 • brunatny (jego kolor zależy od poziomu progesteronu i estrogenów),
 • może towarzyszyć mu ból w podbrzuszu,
 • może trwać kilka dni, zaledwie kilka godzin lub pojawiać się w pierwszych 3 miesiącach ciąży.

Jego przyczyną może być również niewystarczające stężenie hormonów podtrzymujących rozwój embrionu. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa, który wdroży terapię zwiększającą ilość progesteronu.

Plamienie zamiast okresu – tabletki antykoncepcyjne

Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może spowodować plamienie, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach przyjmowania tabletek. To dlatego, że hormony znajdujące się w tabletkach antykoncepcyjnych hamują fazę wzrostową endometrium, co sprawia, że krwawienie menstruacyjne się zmniejsza.

Po pół roku powinno ustać, kiedy cykl miesiączkowy się unormuje. Lekkie plamienie może zdarzyć się również, gdy kobieta zapomni przyjąć tabletki w określonym dniu czy kilka dni z rzędu. Dochodzi wtedy do nagłego spadku poziomu hormonów i występuje plamienie spowodowane ich odstawieniem.

Dolegliwość może wynikać również ze stosowania wkładki domacicznej, ale jeżeli trwa ponad trzy miesiące, niewykluczone, że trzeba będzie zmienić metodę antykoncepcji.

Brązowe plamienie przed lub po okresie – zaburzenia hormonalne

Plamienie może być także objawem niskiego poziomu progesteronu. Świadczy to o niewydolności ciałka żółtego, produkującego ten hormon.

W takim wypadku powinnaś zgłosić się do ginekologa – prawdopodobnie będziesz potrzebowała terapii, która wspomoże produkcję progesteronu i podniesie jego poziom.

Jeżeli pojawia się po miesiączce – może świadczyć o zbyt niskim poziomie estradiolu (spowodowanym wolniejszym jajeczkowaniem). To również sytuacja, w której należy wybrać się do lekarza i leczyć jego niedobór.

Plamienie zamiast miesiączki – leczenie

W większości przypadków sporadyczne plamienia związane są z fizjologią i nie są powodem do niepokoju. Jednak nie powinny być bagatelizowane. Gdy występują regularnie, przez kilka miesięcy wymagają przeprowadzenia badań. Lekceważenie problemu może doprowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę, a także pogorszyć stan zdrowia.

Potrzebne będą:

 • badanie USG jamy brzusznej,
 • badania diagnostyczne, m.in. morfologia krwi, sprawdzenie poziomu hormonów.

Plamienie spowodowane niedoborem progesteronu leczy się farmakologicznie – preparatami zawierającymi progestageny, a czas ich przyjmowania uzależniony jest od konkretnego przypadku.

Zmiany chorobowe macicy np. mięśniak, polip wymagają ich usunięcia. Muszą być one jednak odpowiedniej wielkości, gdyż zbyt małe zmiany wymagają jedynie obserwacji. Jeżeli brązowe plamienie jest oznaką nowotworu, konieczne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia, w tym nawet chemioterapii. Jeżeli rak zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, może być w pełni wyleczalny.

Regularna kontrola ginekologiczna oraz badania cytologiczne pozwalają w porę wykryć stany zapalne oraz dolegliwości związane z drogami rodnymi.

Plamienie zwiastujące poronienie

Jeżeli dochodzi do plamienia w późniejszym okresie ciąży, powinno ono budzić niepokój. Zwłaszcza mocne krwawienie ciemną lub jasną krwią, przy jednoczesnym bólu brzucha lub krzyża – wymagają one natychmiastowej reakcji.

W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne są:

 • poronienie,
 • ciąża pozamaciczna (ektopowa),
 • ciąża zaśniadowa,
 • łożysko przodujące,
 • przedwczesne odklejenie łożyska,
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
 • pęknięcie macicy,
 • przedwczesne skurcze i przedwczesny poród,
 • odejście czopa śluzowego (może nastąpić kilka dni przed porodem).

Plamienie w środku cyklu

Brązowe plamienie często może wynikać z obniżenia stężenia estrogenów w czasie owulacji, która ma miejsce ok. 14. dnia cyklu. Najczęściej takie plamienie jest niegroźne i nazywa się je okołoowulacyjnym. Trwa ono maksymalnie cztery dni i ustaje, gdy wzrośnie poziom progesteronu.

Plamienie spowodowane chorobami układu rozrodczego

Zdarza się jednak, że plamienia występują w takim momencie cyklu, którego nie da się powiązać z owulacją. Jeżeli towarzyszą mu bóle brzucha i gorączka należy jak najprędzej umówić wizytę u lekarza, ponieważ może to świadczyć o:

Plamienie po seksie

Ściany pochwy są delikatne i łatwo je uszkodzić np. podczas gwałtownych ruchów czy na skutek suchości pochwy. Może dojść do zadrapania lub jej otarcia. Dlatego warto następnym razem temu zapobiec i użyć lubrykantu.

Inne krwawienia, które występują po stosunku, powinny być zgłoszone i skonsultowane z lekarzem, ponieważ często są objawem:

 • infekcji dróg rodnych,
 • choroby wenerycznej (np. chlamydiozy),
 • nadżerki,
 • polipów szyjki macicy,
 • nowotworu.

Krwawienie po ciąży i porodzie

W czasie połogu, trwającego do 6 tygodni, możesz mieć:

 • plamienie (brązowo-brunatne ślady),
 • krwawienie (mocniejsze, bardziej przypominające krew miesiączkową).

To naturalne zjawisko pokazujące, że organizm się regeneruje. Polega na oczyszczaniu i obkurczaniu macicy, któremu towarzyszy proces wydalania resztek pociążowych: śluzu, krwi, resztek błon płodowych i nie musi to budzić twojego niepokoju.

Udaj się do lekarza, jeżeli po 6 tygodniach połogu nadal krwawisz lub krwawienie ustało i nagle powróciło, krwotok przez długi czas jest bardzo obfity i czujesz przez niego osłabienie organizmu, krwotok i odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach i krwistoczerwony kolor, krwawieniu towarzyszy gorączka, ból w okolicach macicy.

Brązowe plamienie na skutek menopauzy

Kiedy kobieta wchodzi w okres klimakterium, wahania hormonalne również mogą powodować plamienia. Wiąże się to ze znacznym spadkiem poziomu progesteronu we krwi.

Organizm przystosowuje się do nowego porządku i nie jest to powód do obaw. Zgłoś się do lekarza, jeżeli plamienia trwają dłużej niż rok od zaprzestania miesiączkowania, ponieważ mogą być one objawami:

 • polipów szyjki macicy,
 • endometriozy,
 • mięśniaków macicy,
 • nowotworu trzonu macicy.
Leia também:  Jak Przyspieszyć Leczenie Ortodontyczne?

Plamienie z powodu niedożywienia

Nagłe odchudzanie się lub anoreksja, mogą również objawiać się zatrzymaniem menstruacji lub zastąpieniem jej plamieniami. Podobne skutki może mieć długotrwały, nadmierny wysiłek fizyczny, np. spowodowany treningami sportowymi. To duże obciążenia dla organizmu, które może zaburzyć gospodarkę hormonalną i wywołać problemy z okresem.

Zobacz też:

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Plamienie zamiast okresu – czym może być spowodowane? – Portal o lekach

Każda dojrzała kobieta zwykle bacznie obserwuje swój cykl miesiączkowy, stąd też jest w stanie zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Jednym z najczęstszych powodów do niepokoju wśród kobiet jest wystąpienie plamienia zamiast okresu. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest jednak bardzo dużo i nie wszystkie powinny powodować stres i obawy. 

Plamienie zamiast okresu – czy jest się czego bać?

Plamienie zamiast miesiączki może być spowodowane wieloma czynnikami. Nie zawsze musi być jednak powodem do niepokoju. Prawidłowa miesiączka trwa zazwyczaj kilka dni i wiąże się z dość obfitym krwawieniem, tymczasem plamienie to niewielka ilość śluzu, który najczęściej jest podbarwiony krwią.

 Kolor wydzieliny często jest jednak zależny od przyczyny, która wywołała plamienie. Wielokrotnie zdarza się, że plamienie o jasnej, bladoróżowej barwie jest tzw. plamieniem implantacyjnym. Wystąpienie tego rodzaju plamienia może być wynikiem zagnieżdżenia zarodka w macicy i sugerować ciążę.

 Plamienie implantacyjne pojawia się mniej więcej po tygodniu od zapłodnienia, jednak czas ten może się wydłużyć nawet do 14 dni. Plamienie po zapłodnieniu nie musi występować u wszystkich kobiet, jednak jeśli nawet się pojawi to nie powinno być powodem do niepokoju.

Istnieje też wiele innych przyczyn powodujących, że zamiast miesiączki pojawia się jedynie skąpa ilość wydzieliny. Niektóre panie mogą zaobserwować u siebie np. brązowe plamienie zamiast okresu. Brązowy okres może być spowodowany przez zaburzenia hormonalne. Takie zaburzenia mogą być np.

wynikiem niewydolności ciałka żółtego, co można jednak leczyć przez zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej. Duży niepokój powinno natomiast budzić plamienie występujące w ciąży, które zawsze należy szybko skonsultować z lekarzem. 

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?Fot. USG ciąży

Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu? 

Plamienie, które zwiastuje ciążę często przyjmuje postać śluzu z domieszką krwi. Ilość krwi jest sprawą indywidualną i może się różnić. U niektórych kobiet może to być także tzw. okres bez krwi charakteryzujący się jedynie zwiększoną ilością śluzu.

 Niewielka ilość krwi, bądź też jej brak nie jest w tym przypadku niczym niepokojącym, gdyż uszkodzenie śluzówki macicy spowodowane przez zarodek jest naprawdę małe. Warto wiedzieć, że u niektórych kobiet takie plamienie pojawia się nawet przez pierwsze 3 miesiące ciąży.

Nie jest to jednak częsta sytuacja, stąd też ciężarna powinna być pod stałą opieką ginekologa. 

Różowe plamienie zamiast okresu – najczęstsze przyczyny

Do najczęstszych przyczyń różowego plamienia zamiast okresu należą zaburzenia hormonalne. Wbrew pozorom takie zaburzenia nie dotyczą tylko nastolatek i mogą występować także u dojrzałych kobiet. Niekiedy takie plamienia są związane z niedoborem progesteronu.

Taki niedobór jest też nazywany niedomogą lutealną, która powstaje na skutek nieprawidłowej pracy ciałka żółtego. U zdrowej kobiety w drugiej fazie cyklu ilość progesteronu powinna wzrastać, dzięki czemu możliwe jest zajście w ciążę. W momencie problemów z ciałkiem żółtym płodność może być jednak ograniczona, a do tego wszystkiego mogą pojawić się plamienia.

 Poniższa lista przedstawia też inne, nieco bardziej poważne problemy, które mogą powodować plamienie zamiast okresu. 

1. Mięśniaki macicy 

Mięśniaki bardzo często powodują nieprzyjemne dolegliwości takie, jak np. różowe plamienia. Mięśniaki to łagodne nowotwory macicy, które występują najczęściej u kobiet po 40 roku życia.

W wielu przypadkach nie wymagają one podjęcia specjalistycznego leczenia, jednak należy je bacznie obserwować.

 Zaawansowane mięśniaki macicy mogą bowiem powodować nie plamienia, ale obfite krwotoki, co może wymagać pilnej interwencji lekarskiej i mieć negatywne skutki dla zdrowia.

2. Polipy i łagodne guzy macicy 

Niektóre rodzaje polipów lub łagodnych nowotworów mogą powodować wystąpienie objawów takich, jak plamienia. Polipy najczęściej dotyczą trzonu lub szyjki macicy, a także endometrium.

 Polipy i innego rodzaju łagodne guzy wymagają stałej i regularnej kontroli, a nawet podjęcia profilaktycznej interwencji chirurgicznej.

 Niekiedy jest to konieczne ze względu na to, aby chronić kobietę przed rozwinięciem się ewentualnego złośliwego stanu nowotworowego. 

3. Guz przysadki mózgowej 

To jedna z najrzadszych przyczyn występowania plamienia, co nie znaczy, że nie należy jej wykluczyć. Guzy przysadki są odpowiedzialne za nadmierne wydzielanie hormonów takich, jak np. prolaktyna, tyreotropina, czy kortykotropina.

 Zaburzenia miesiączkowania, a w tym plamienia zamiast okresu pojawiają się najczęściej w momencie, w którym guz produkuje zbyt duże ilości prolaktyny, bądź kortykotropiny. Schorzenie dotyczy najczęściej kobiet pomiędzy 30, a 50 rokiem życia i wymaga przeprowadzenia zaawansowanej diagnostyki.

Badania poziomu hormonów takich, jak prolaktyna dobrze jest jednak wykonywać regularnie, tak aby kontrolować gospodarkę hormonalną organizmu. 

4. Zaburzenia czynności tarczycy

Cykl miesiączkowy jest w pewnym stopniu powiązany pracą tarczycy. W przypadku stwierdzenia nadczynności, bądź niedoczynności tarczycy można zaobserwować także zaburzenia miesiączkowania. Jednym z takich zaburzeń może być brązowe plamienie zamiast okresu. Problemy z tarczycą dotyczą osób w każdym wieku, jednak można je szybko rozwiązać za pomocą wdrożenia leczenia farmakologicznego. 

5. Zaburzenia pracy jajników 

Schorzenia takie, jak np. zespół policystycznych jajników mogą powodować zaburzenia miesiączek. Kobiety cierpiące na tę przypadłość cierpią z powodu zbyt obfitych lub zbyt skąpych okresów.

U niektórych pań zamiast miesiączki może pojawić się tylko różowe plamienie.

 Zespół policystycznych jajników często powoduje też dolegliwości bólowe, przez co szybko należy powziąć działania dążące do wyeliminowania tego problemu. 

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?fot. Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu

Brązowy śluz zamiast okresu – dlaczego występuje? 

Brązowe plamienie zamiast okresu najczęściej jest wynikiem niedomogi lutealnej. Może ono jednak występować także z innych powodów. 

1. Nadżerka 

Nadżerka to niewielka rana, która najczęściej tworzy się w nabłonku pochwy. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która powoduje także ból. Kobiety często określają go jako charakterystyczne „narywanie”. Jednym z pierwszych objawów nadżerki są właśnie brązowe plamienia, które mogą występować pomiędzy miesiączkami, bądź zamiast okresu. 

2. Infekcja dróg rodnych 

Jednym z najczęstszych objawów infekcji jest wydzielina z dróg rodnych. W zależności od czynnika, który spowodował infekcję wydzielina może mieć barwę żółtą, zieloną, szarą, bądź brązową. Niekiedy może być także podbarwiona krwią. Infekcji towarzyszy również świąd, pieczenie, a nawet swędzenie.

 W niektórych przypadkach pojawia się także gorączka, a nawet nudności. Wydzielina potocznie określana, jako „brązowy okres” może być jednym z pierwszych symptomów infekcji. W przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów nie należy leczyć się na własną rękę, ale jak najszybciej wybrać się do specjalisty.

Nieleczone infekcje mogą bowiem powodować groźne powikłania. 

Leia também:  Kiedy Pierwsze Objawy Rotawirusa?

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?fot. Kobieta w ciąży

Plamienie w ciąży – czy to może być poronienie? 

Plamienia występujące w pierwszy miesiącach ciąży powinny być skonsultowane z lekarzem. Niekiedy są one naturalne, jednak często budzą niepokój u kobiet spodziewających się dziecka. Co ważne, nawet w momencie zauważenia takich plamień należy zachować spokój. Jest to bardzo istotne ze względu na zdrowie maluszka.

 Warto wiedzieć, że poronienie najczęściej objawia się krwawieniem silniejszym niż to, które występuje w postaci plamienia. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba tego sprawdzić. Istnieje też kilka innych powodów plamienia w czasie ciąży, a najgroźniejsze może być np. to spowodowane odklejeniem łożyska, bądź pęknięciem macicy.

 Takie przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko, stąd też nie warto popadać w panikę. Plamienie w czasie ciąży może być spowodowane także infekcjami dróg rodnych,polipami, bądź nadżerką szyjki macicy.

Niezależnie od przyczyny plamienia, należy udać się lekarza prowadzącego, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. 

Brązowe upławy – o czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy?

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne? Autor: Getty images

Brązowe upławy z pochwy, będące niekiedy niewielkim plamieniem, mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego warto dokładnie obserwować swoje ciało, by w odpowiednim memencie zgłosić się do ginekologa. O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy? Przeczytaj albo posłuchaj.

Brązowe upławy to znak, że w organizmie kobiety zachodzą pewne zmiany. Brązowe plamienia mogą być objawem zaburzeń hormonalnych albo choroby, ale nie muszą. U niektórych kobiet brązowe upławy występują regularnie i nie oznaczają żadnych problemów zdrowotnych. Co sygnalizują brązowe plamienia i kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Spis treści:

Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Brązowe upławy przed okresem

Brązowe upławy nie muszą być powodem do niepokoju. U niektórych kobiet występują bowiem normalnie w czasie owulacji. Przyczyną pojawienia się brązowej wydzieliny z pochwy w tym czasie jest wzrost stężenia estrogenów lub pęknięcie pęcherzyka jajnikowego w momencie uwolnienia komórki jajowej –  to jeden z objawów owulacji.

Jeśli takie objawy pojawiają się regularnie, ale nie towarzyszy im ból czy inne niebezpieczne objawy, nie jest to powód do niepokoju. Podobnie jak brunatne upławy wywołane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. To charakterystyczny objaw towarzyszący łykaniu minipigułek, czyli pigułek z progestagenem.

Brązowe upławy lub niewielkie plamienia mogą również świadczyć o ciąży, a dokładnie być objawem implantacji zarodka, czyli zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy.

Brązowe upławy mogą również oznaczać  cykl bezowulacyjny. W prawidłowym cyklu stężenie progesteronu spada po owulacji. Pojawia się krwawienie – miesiączka.

Jeśli kobieta cierpi na zaburzenia hormonalne i stężenie progesteronu od początku będzie niskie, jego poziom drastycznie się nie obniży. Cykl będzie wtedy bezowulacyjny. Przed miesiączką mogą pojawić się brązowe upławy.

Brązowe upławy objawem choroby

Brązowe upławy mogą jednak świadczyć o zakażeniu w obrębie dróg rodnych. Najczęstsze z nich to choroby weneryczne – wówczas brunatnej wydzielinie towarzyszy świąd, pieczenie, owrzodzenia i inne nietypowe objawy, które powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty u lekarza. Brązowa wydzielina z pochwy może wskazywać również na nadżerkę, polipy lub mięśniaki.

Nadżerka to niewielki ubytek tkanki nabłonkowej w pochwowej części macicy. Nie jest groźną zmianą, ale wymaga leczenia, by się w nią nie przekształcić. Polipy to przerośnięcia błony śluzowej, które najczęściej rozwijają się w szyjce lub jamie macicy. 

Mięśniaki natomiast to łagodne guzy w trzonie macicy. Sprzyjają im zaburzenia hormonalne. Wszystkim trzem zmianom towarzyszyć mogą plamienia miedzy okresem lub brązowa wydzielina z pochwy. Brązowe upławy mogą niekiedy być objawem nowotworu narządów płciowych, najczęściej raka szyjki macicy oraz raka endometrium.

Jeśli brązowe upławy są objawem choroby, kobieta może odczuwać:

 • świąd
 • pieczenie
 • ból podczas oddawania moczu
 • ból podczas współżycia
 • wyczuwa zmiany na narządach płciowych – np. krosty

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Brązowe upławy a zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną brązowej lub brunatnej wydzieliny z pochwy pomiędzy miesiączkami są zaburzenia hormonalne. Jednym z nich może być niedobór progesteronu i związana z tym niewydolność ciałka żółtego.

Zbyt niski poziom hormonu jest odpowiedzialny w określonym czasie cyklu za wystąpienie miesiączki. Jeśli jest go za mało także wcześniej – mogą pojawić się plamienia i brązowe upławy przed okresem.

Brązowa wydzielina z pochwy może być też skutkiem zaburzeń poziomu prolaktyny. Tzw. hiperprolaktynemia, czyli nadmiar prolaktyny w organizmie prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego i wystąpienia brązowych upławów.

Czy brązowe plamienie zamiast okresu jest groźne? Przyczyny i objawy

Plamienie zamiast okresu – czy plamienie z pochwy zamiast miesiączki jest groźne?

Fot. James Darell / Getty Images

Brązowe plamienie zamiast okresu najczęściej jest objawem ciąży i świadczy o zagnieżdżeniu zarodka w śluzówce macicy. Może jednak wynikać również ze stanów chorobowych, takich jak mięśniaki lub polipy, dlatego, jeśli występuje regularnie, wymaga konsultacji ze specjalistą.

Plamienia zamiast okresu nie zawsze stanowią zagrożenie, jednak nie powinny być bagatelizowane. Gdy występują regularnie, wymagają przeprowadzenia diagnostyki.

Jeśli kobieta nie zgłosi się z tym problemem do lekarza, może mieć trudności z zajściem w ciążę, a także pogorszyć znacząco swój stan zdrowia. Nieleczona endometrioza, choroba nowotworowa bądź choroba tarczycy, mogą przynieść nieodwracalne skutki.

Wizyta lekarska, badanie USG i inne badania diagnostyczne z pewnością wykryją przyczynę plamień, a także umożliwią wdrożenie skutecznej terapii.

Brązowe plamienie zamiast okresu – przyczyny

Brązowe plamienie zamiast okresu bardzo często jest wynikiem terapii hormonalnej. Przy tabletkach antykoncepcyjnych stosujące je kobiety najczęściej mają plamienia na początku ich przyjmowania.

Dotyczy to przede wszystkim pierwszych 3 miesięcy, podczas których krwawienia mogą być mniej obfite bądź na tyle skąpe, że będą bardziej przypominały plamienie niż okres. Terapia hormonalna wpływa na produkcję naturalnych hormonów. Te odpowiedzialne za wzrost endometrium występują w mniejszym stężeniu, co przekłada się na mniej obfite krwawienie.

Jako że jest to naturalna reakcja organizmu, ustępuje samoistnie po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Inną przyczyną brązowego plamienia zamiast okresu są zaburzenia hormonalne. Na przykład skąpa i nieregularna miesiączka występuje u kobiet borykających się z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników.

Tego typu dolegliwości mogą także występować u osób z zaburzeniami hormonów tarczycy, m.in. u kobiet cierpiących na chorobę Hashimoto. Brązowe plamienia zamiast okresu mogą być również wynikiem stanów zapalnych układu rodnego. Najczęściej świadczą o mięśniaku macicy, polipach lub torbieli na jajnikach. Ponadto mogą być objawem choroby nowotworowej.

Plamienia zamiast miesiączki występują także u kobiet wchodzących w okres menopauzy. Aby się przekonać, co jest źródłem dolegliwości, należy udać się do specjalisty, który znajdzie jej przyczynę i wdroży odpowiednią terapię.

Jakie dolegliwości mają kobiety w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Brązowe plamienie zamiast okresu a ciąża

Jeśli brązowe plamienie występuje zamiast okresu, może to wskazywać na ciążę. Jeśli w terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 6–12 dni po owulacji, pojawia się plamienie, może być to ciąża. Gdy uwolnione jajo zostało zapłodnione, to brązowe plamienie zamiast okresu może być tzw.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Hemoroida?

plamieniem implantacyjnym. Oznacza to, że w silnie ukrwionej śluzówce macicy zagnieździł się zarodek. Jeśli zdarzyło się, że w miejscu, które wybrał, znajdowało się naczynko krwionośne, to może się to objawić plamieniem, a także bólem w podbrzuszu.

Warto podkreślić, że nawet na początku ciąży, w pierwszych jej miesiącach, może dochodzić do plamienia zamiast miesiączki.

Dzieje się tak dlatego, że czasami zarodek jest jeszcze mały, a poziom hormonów ciążowych nie jest uregulowany, przez co w niektórych miejscach śluzówka macicy może się złuszczać, co sprawia, że z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi.

Plamienie może występować jeszcze nawet przez 2–3 miesiące od zagnieżdżenia zarodka. Jego przyczyną może być również niewystarczające stężenie hormonów podtrzymujących rozwój embrionu. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa, który wdroży terapię zwiększającą ilość progesteronu.

Plamienia w ciąży powinny być skonsultowane ze specjalistą, gdyż czasami mogą być przyczyną stanów, których nie można bagatelizować, np. ciąży pozamacicznej, poronienia lub chorób szyjki macicy. Plamienie we wczesnej ciąży dotyczy aż 15% przyszłych matek.

Warto podkreślić, że taka sytuacja nie jest winą ani kobiety, ani lekarza. Najczęściej jest to spowodowane wadą genetyczną lub rozwojową dziecka.

Dlatego też o każdorazowym krwawieniu z dróg rodnych należy poinformować lekarza, który zdiagnozuje przyczynę jego występowania.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Objawy towarzyszące – brązowe plamienie zamiast okresu i ból brzucha

Warto podkreślić, że brązowe plamienie zamiast okresu często występuje z objawami towarzyszącymi. Jeśli jego przyczyny nie są związane z ciążą, to mogą mu towarzyszyć: ból brzucha (podbrzusza), nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, tkliwość i ogólne złe samopoczucie. Z kolei jeśli jest związane np.

z infekcją dróg rodnych, może przybierać jaśniejszy kolor niż standardowo, gdyż towarzyszy mu zwiększone wydzielanie śluzu. Objawy takie jak ból i dyskomfort, a także PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, mogą występować również w stanach chorobowych, m.in. przy endometriozie, polipach, mięśniakach i chorobie nowotworowej.

Jeśli plamienia z objawami towarzyszącymi są regularne, konieczna jest wizyta u specjalisty.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Plamienie zamiast okresu – co może oznaczać? Przyczyny i objawy

Czasem zdarza się, że u kobiety występuje plamienie zamiast miesiączki. Śluz zmieszany z krwią może mieć wiele odcieni, na przykład jasnoróżowy, czerwony, bordowy lub ciemnobrązowy.

Zdarza się, że plamienie tego rodzaju towarzyszy ciąży. Choć zwykle ta dolegliwość nie wskazuje na poważne problemy ze zdrowiem, nie należy jej lekceważyć.

W każdym takim przypadku warto odwiedzić lekarza, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego.

Zobacz też: Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny, objawy, leczenie

Plamienie zamiast miesiączki może mieć bardzo różne przyczyny. Czasem jednak występuje u zdrowej kobiety, która ma regularny cykl miesiączkowy (28-30 dni). W takich wypadkach nierzadko jednocześnie występuje plamienie okołoowulacyjne (około 14 dnia cyklu). Plamienie zamiast okresu może być związane ze zbyt niskim poziomem estrogenu.

U starszych kobiet może natomiast wskazywać na to, że powoli zbliżają się do okresu menopauzy. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż cztery dni, niewykluczone, że pojawiły się mięśniaki macicy. Przyczyną skąpego krwawienia mogą być też powstające torbiele na jajnikach, czy też polipy.

Dość rzadko, jednak zdarza się, że przyczyną plamienia z pochwy może być również choroba nowotworowa.

Jak wiele odstępstw od normy, niepokój może wzbudzać także plamienie zamiast okresu. Czy jest groźne dla zdrowia kobiety? Samo w sobie nie niesie niebezpieczeństwa, choć może wskazywać na różne problemy zdrowotne.

Jeśli wystąpiło raz i nie trwało dłużej niż cztery dni, nie należy się martwić, ponieważ może być czymś całkowicie normalnym, a tym samym nie świadczyć o jakichkolwiek kłopotach ze zdrowiem.

Gdyby jednak pojawiało się notorycznie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który będzie w stanie ocenić, co dzieje się w organizmie kobiety. Niektóre z pań mogą też mylić skąpą miesiączkę z plamieniem, a ta nie jest w żaden sposób groźna dla organizmu.

Nie wszystkie kobiety spotkało kiedykolwiek plamienie zamiast okresu. Objawy, jakie często towarzyszą temu stanowi, to na przykład niezbyt silne bóle w podbrzuszu. Może też pobolewać wyłącznie jeden z jajników (jak nierzadko w trakcie owulacji).

Gdyby oprócz plamienia pojawiły się także bóle głowy, nudności czy wymioty, niewykluczone, że w tym wypadku dolegliwości występujące zamiast okresu wskazują na ciążę.

Trzeba jednak pamiętać, że brak towarzyszących dolegliwości nie oznacza, że plamienie nie jest groźne i na odwrót – czasem niewielki ból podbrzusza nie musi być potwierdzeniem niepokojącego stanu zdrowia.

Zdarza się, że pojawiają się brązowe upławy zamiast okresu. Co oznaczają i czy należy się ich obawiać? Oczywiście, wszystko zależy od sytuacji. Bywa, że brązowe plamienie to zwiastun nadchodzącej ciąży. Tego rodzaju upławy bywają skąpe lub całkiem obfite.

Jeśli brązowe plamienie na pewno nie jest związane z zajściem w ciążę, kobieta powinna uważnie obserwować swój organizm. Pierwsze pojawienie się tego rodzaju upławów, zwłaszcza jeśli nie nasilają się i trwają do czterech dni, nie jest powodem do niepokoju.

Jeśli jednak plamienie pojawia się kolejny raz lub się przedłuża, warto skonsultować się z lekarzem, a także wykonać podstawowe badania krwi i sprawdzić poziom hormonów.

Dobrze będzie ponadto wykonać badanie ultrasonograficzne, ponieważ lekarz może na jego podstawie dokładnie określić przyczynę występującego plamienia.

Czasem może się okazać, że to zmiana w obrębie układu rodnego, którą należy wyciąć.

Jeśli natomiast brązowe plamienie jest objawem choroby nowotworowej, konieczne może być wdrożenie chemioterapii – najlepiej jednak nie panikować, a zdać się na osąd lekarza, który ten poprze odpowiednimi badaniami.

Zobacz wideo Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Plamienie zamiast okresu a ciąża – jaki to ma związek? Otóż, jeśli kobieta i jej partner starają o dziecko, powinna ona uważnie obserwować swoje ciało i ewentualne zachodzące w nim zmiany.

Gdyby zamiast okresu pojawiło się u niej niewielkie plamienie, niewykluczone, że właśnie zaszła w ciążę. Skąd bierze się plamienie? Skąpe plamy z krwi mogą być znakiem, że zarodek zagnieździł się w macicy, a po drodze uszkodził któreś z naczyń krwionośnych.

Choć takie plamienie nie oznacza niczego złego i w żadnym stopniu nie jest groźne ani dla kobiety, ani dla jej dziecka, powinna raczej unikać wysiłku fizycznego, gdy to występuje.

Jak odróżnić je od okresu? Przede wszystkim, będzie ono naprawdę skąpe (zwykle występuje w postaci kilku plam lub smug na bieliźnie) i potrwa od kilku godzin do maksymalnie trzech-czterech dni.

Zobacz też: Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy okres po ciąży?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*