Perliste grudki prącia – jak je rozpoznać i leczyć?

Kłykciny kończyste to łagodne zmiany powstające w wyniku infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, występujące w okolicach genitaliów. U niektórych pacjentów nie występują żadne zauważalne symptomy.

W przypadkach objawowych u mężczyzn zmiany występują na żołędzi, wędzidełku napletka, wewnętrznej blaszce napletka oraz na rowku zażołędnym. U kobiet na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, w ujściu cewki moczowej, na okolicy odbytu oraz w pochwie i części pochwowej szyjki macicy.

Zmiany mają charakter grudek koloru różowego lub brunatnego, przybierające postać guzków o brodawkowatej powierzchni. Może im towarzyszyć świąd lub dolegliwości bólowe.

W przeciwieństwie do kłykcin, grudki perliste są fizjologicznym wytworem nabłonka, nie są w żaden sposób powiązane z procesem nowotworowym i co najważniejsze – nie są zaraźliwe. Występują na rowku zażołędnym i koronie prącia. Pacjenci często zgłaszają się do kliniki sądząc, że zostali zarażeni chorobą weneryczną.

Po otrzymaniu od lekarza specjalisty informacji, że grudki są zmianami fizjologicznymi pacjenci pytają o możliwość usunięcia grudek ponieważ niejednokrotnie zmiany zlokalizowane w okolicach genitalnych powodują duży dyskomfort, bywają również przyczyną braku akceptacji własnego ciała, co może wpływać negatywnie na zdrowie seksualne pacjentów.

Perliste grudki prącia – jak je rozpoznać i leczyć?Perliste grudki prącia – jak je rozpoznać i leczyć?

GRUDKI PERLISTE NA ŻOŁĘDZIU 

Jak je diagnozujemy?

Zarówno kłykciny, jak i grudki diagnozuje się w taki sam sposób. W naszej klinice rozpoznaniem zajmuje się dermatolog – dr Aleksandra Lipka – Trawińska, która podczas konsultacji ogląda zmiany za pomocą dermatoskopu, diagnozuje je i wydaje zalecenie do ich laserowego usunięcia.

   KŁYKCINY KOŃCZYSTE NA PRĄCIU

Sposoby leczenia

Istnieje wiele sposobów leczenia kłykcin kończystych/ grudek perlistych. Wśród metod wymienić można miejscowe działanie maści i kremów, krioterapia, kwas trójchlorooctowy (TCA) oraz usunięcie przy pomocy lasera frakcyjnego CO2RE.

Najbardziej skutecznym i uznanym na całym świecie sposobem, jest laserowe usunięcie zmian.

W przypadku kłykcin kończystych należy pamiętać, że z powodu zarażenia wirusem brodawczaka, nawet mimo całkowitego wyleczenia, istnieje możliwość ich ponownego powstawania.

Wizyta z diagnozą i wykonaniem zabiegu w naszej klinice

Skontaktuj się z nami w celu umówienia wizyty dermatologicznej. Po wypełnieniu niezbędnych do wykonania zabiegu dokumentów, zostaniesz poproszony do gabinetu, gdzie lekarz dermatolog przeprowadzi wywiad medyczny i wykona badanie.

Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, zabieg może odbyć się podczas tej samej wizyty! Miejsce zabiegowe zostanie znieczulone przy pomocy specjalnej maści i po około 30 minutach przejdziemy do wykonania zabiegu. Sam zabieg jest krótki.

W zależności od ilości zmian, potrwa od kilku do kilkunastu minut. I to już koniec. Po zabiegu dostaniesz zalecenia, w jaki sposób traktować obszary pozabiegowe. Jeśli zmian będzie dużo, umówimy termin kolejnego zabiegu.

W miejscu usuniętych zmian pojawią się strupki, które powinny samoistnie odpaść w odstępie 7-10 dni.

Panowie, Panie jeśli zmagacie się z tym wstydliwym problemem, bez wahania przybywajcie na konsultację do naszych specjalistów! Nie ma dla nas tematów tabu w gabinecie. Podchodzimy do tego zabiegu z takim samym profesjonalizmem i dyskrecją jak do każdej innej procedury. 

Co to są grudki perliste (Blog)

Grudki perliste (ang.pearly penile papules, PPP) to niewielkie, okrągłe bądź wydłużone grudki o białocielistym zabarwieniu, które znajdują się na koronie żołędzi prącia lub w rowku zażołędnym.

Często są przyczyną zmartwień, co wynika z lęku przed chorobą czy samą wizytą u lekarza oraz koniecznością obnażenia się w trakcie badania. Stają się w ten sposób wstydliwym problemem wielu mężczyzn, którzy tracą przez to pewność siebie.

Na szczęście, grudki perliste to zmiany zupełnie niegroźne.

Jak dotąd nieznana jest przyczyna powstawania grudek perlistych. Występują one u około 10-20% zdrowych mężczyzn, a zazwyczaj pojawiają się po zakończeniu okresu dojrzewania – pomiędzy 20 a 40 r.ż.

Częstsze występowanie grudek obserwuje się ponadto u mężczyzn nieobrzezanych niż poddanych obrzezaniu (22% v. 12%) oraz u mężczyzn rasy czarnej.

 Choć ich zauważenie może budzić niepokój, to grudki perliste nie są objawem żadnej choroby, która mogłaby toczyć się w obrębie układu moczowo-płciowego. 

Usunięcie grudek perlistych prącia – znajdź klinikę

Obecność grudek perlistych należy uznać za wynik tzw.zmienności osobniczej. Można je zaakceptować, ale jeśli stają się przyczyną kompleksów i zaniżają poczucie pewności siebie, warto rozważyć ich usunięcie.

Grudki perliste są fizjologicznym wytworem nabłonka pokrywającego koronę żołędzi prącia oraz rowek zażołędny. Nie są w żaden sposób powiązane z procesem nowotworowym ani też nie zwiększają ryzyka późniejszego zachorowania na raka.

Najczęściej jednak grudki perliste są mylnie brane za objaw choroby wenerycznej czy zakażenia. Ich pojawienie się nie ma absolutnie nic wspólnego z obecnością bakterii czy wirusów- oczywiste jest zatem, że grudkami nie można się zarazić.

Warto także pamiętać, że obecność takich zmian nie wynika z braku właściwej higieny osobistej.

Mężczyźni posiadający grudki powinni jednak przykładać większą uwagę do właściwiej pielęgnacji okolic narządów płciowych, ponieważ wokół grudek na prąciu może gromadzić się mastka.

Mastka jest białawą lub żółtawą serowatą wydzieliną gromadząca się pod napletkiem i może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. 

Grudki perliste rozpoznaje się na podstawie ich charakterystycznego wyglądu podczas zwykłego badania lekarskiego u lekarza rodzinnego bądź dermatologa. Nie jest wymagane wykonywanie specjalistycznych badań. Użycie dermatoskopu pozwala dokładnie przyjrzeć się zmianom i postawić właściwe rozpoznanie. 

Istnieje kilka metod usuwania grudek perlistych. Dostępne w aptekach środki farmakologiczne raczej nie przynoszą satysfakcjonujących efektów.

Wśród innych sposobów warto wymienić przede wszystkim metody zabiegowe, takie jak krioterapia, elektrodesykacja (czyli wypalanie prądem elektrycznym) czy wycięcie chirurgiczne.

Natomiast bardzo nowoczesną i uznaną na całym świecie metodą usuwanie grudek perlistych jest obecnie zabieg z wykorzystaniem lasera CO2. Zmiana usuwana jest precyzyjnie przez promień lasera bez uszkodzenia otaczającej, zdrowej błony śluzowej, co eliminuje ryzyko powstawania blizn.

Perliste grudki prącia – jak je rozpoznać i leczyć? Grudki perliste prącia

Same w sobie grudki perliste są niegroźne, warto jednak pamiętać, że na skórze narządów płciowych mogą pojawiać się także zmiany o innym charakterze, a bardzo do nich podobne. Grudki perliste występują wyłącznie na koronie prącia i w rowku zażołędnym.

Mają postać drobnych ziarenek o średnim wymiarze 1-3mm, które mogą ulegać powiększeniu w trakcie wzwodu. Cechuje je dość regularny układ – zazwyczaj tworzą 2-3 rzędy układając się okrężnie wokół prącia.

Są bezobjawowe- nie pieką, nie swędzą i nie powodują dolegliwości bólowych.

Bardzo podobnymi zmianami są tzw.plamki Fordyse'a, zwane także prosakami. Mają one postać bladych, białych bądź nawet czerwonawych plamek lub grudek o średnicy 1-3 mm.

Mogą pojawiać się na trzonie prącia, ale także- w przeciwieństwie do grudek perlistych- w obrębie skóry moszny czy na błonie śluzowej warg i policzków.

Powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się wydzieliny w ujściach gruczołów łojotokowych. Są zmianami niebolesnymi i nie wymagają leczenia.

Inaczej jest w przypadku kłykcin kończystych: są to zmiany, które powstają w wyniku infekcji wirusem brodawczka ludzkiego i są bardzo zaraźliwe. Mogą mieć postać grudek, ale także większych, krzaczkowatych narośli.

Występują nie tylko na prąciu- można je znaleźć w obrębie błony śluzowej penisa, ale również na skórze moszny, wzgórka łonowego oraz pachwin. Podczas próby zdrapania mogą podkrwawiać.

Zmiany takie wymagają leczenia, które często bywa długotrwałe, a zmiany mają niestety tendencję do nawracania. 

Leia também:  Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Bibliografia: “Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową” S.Jabłońska, S.Majewski; emedicine.medscape.com, “Choroby przenoszone drogą płciową” T.F.Mroczkowski, www.soc.ucsb.edu

Usunięcie grudek perlistych prącia

– sprawdź ceny w 24 klinikach!

Oceń artykuł: 4.3/5 (opinie 35)

Grudki perliste prącia – jak pozbyć się nieestetycznego defektu?

Perliste grudki prącia – jak je rozpoznać i leczyć?

Grudki perliste prącia to zmiany fizjologiczne. Choć są niegroźne, wywołują dyskomfort psychiczny i stanowią problem natury estetycznej. Można go pokonać z pomocą elektrokoagulacji lub laseroterapii. Na czym polegają te zabiegi? Przeczytaj!

Grudki perliste a kłykciny kończyste

Grudki perliste prącia to niewielkie biało-cieliste zmiany fizjologiczne o wydłużonym kształcie. Lokalizują się na prąciu, zajmując koronę żołędzi, a czasem także znajdujący się poniżej rowek zażołędny. Wyglądem przypominają kłykciny kończyste, z którymi często są mylone. Grudki perliste w odróżnieniu od nich są zupełnie niegroźne i niezakaźne.

Kłykciny kończyste pojawiają się w przebiegu choroby wenerycznej, wywołanej przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

To bardzo groźny patogen, niosący zagrożenie rozwoju różnego rodzaju nowotworów, dotykających zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Dlatego też, po zauważeniu niepokojących zmian intymnych, należy skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni ich charakter i zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Usuwanie grudek perlistych prącia

Grudki perliste prącia są wariantem anatomicznym i występują u zdrowych mężczyzn. Nie świadczą o infekcji intymnej ani chorobie wenerycznej, więc nie można się nimi zarazić. Mimo to dla niektórych stanowią kłopotliwy defekt, wywołujący obawy albo skrępowanie, zwłaszcza że mogą powiększać się podczas erekcji.

Usuwaniem grudek perlistych prącia zajmuje się urolog. Lekarz, w zależności od rodzaju zmian i ogólnego badania pacjenta, dobiera najlepszą metodę leczenia. Może to być laseroterapia albo elektrokoagulacja. Oba zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwają około 30 minut.

Laseroterapia i elektrokoagulacja w usuwaniu zmian skórnych

Do laserowego usuwania grudek perlistych stosuje się laser frakcyjny CO2. Wiązka światła precyzyjnie wnika w skórę poddaną zabiegowi. Pod wpływem energii cieplnej dochodzi do bezkrwawego odparowania wody z naskórka i powstania mikrootworów, co prowadzi do aktywacji naturalnego procesu regeneracji i gojenia.

Zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego oddziałują wyłącznie na konkretny obszar skóry, nie naruszając okalających ją tkanek. Dzięki temu laseroterapia przebiega komfortowo i nie wywołuje uciążliwych uszkodzeń skóry ani pozostałych po nich blizn.

Grudki perliste zostają usunięte podczas jednego zabiegu, a po jego zakończeniu wystarczy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji skóry.

Innym sposobem niechirurgicznego usuwania grudek perlistych prącia jest elektrokoagulacja. To metoda wykorzystująca właściwości prądu elektrycznego. Podczas zabiegu stosuje się specjalne elektrody, które emitują impulsy elektryczne. Pod ich wpływem dochodzi do ścinania białek w tkankach, a w rezultacie usunięcia nieestetycznych zmian.

Usuwanie grudek perlistych przy pomocy elektrokoagulacji przebiega podobnie, jak podczas zastosowania lasera frakcyjnego CO2. Jednak to metody laserowe umożliwiają usunięcie zmian z większą precyzją, co przekłada się na samopoczucie i komfort pacjenta. Z drugiej strony równie ważne, jak rodzaj urządzenia, są umiejętności specjalisty.

Doświadczony urolog z podobną precyzją przeprowadzi zabieg laserem CO2 i penem do elektrokoagulacji.

Pomoże też wybrać najlepszy w danym przypadku zabieg.

W naszej Klinice zabiegi urologiczne wykonuje dr Michał Janiszewski – absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Asystent na Oddziale Urologii i Transplantacji Nerek w Szpitalu im. M.Pirogowa w Łodzi, w trakcie ostatniego roku specjalizacji z urologii. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Jeśli chcesz usunąć grudki perliste prącia, umów się na konsultację urologiczną, dzwoniąc pod nr tel: 603 060 621. Więcej informacji o zabiegach wykonywanych w naszej Klinice przez dr. Michała Janiszewskiego na stronie: https://klinikamelitus.pl/urologia/ 

✅ Czym są grudki perliste? | Blog Kliniki MEDESTETIS ®️

Miejsca intymne to zdecydowanie niepożądana lokalizacja chorób skóry – pomimo defektu kosmetycznego istnieje zawsze ryzyko, że występująca tam zmiana jest wynikiem choroby przenoszonej drogą płciową.

Na szczęście nie każda grudka czy krosta jest związana od razu z przypadłością weneryczną.
Istnieją bowiem zupełnie niezakaźne i niegroźne zmiany, jak m.in. grudki perliste, o których więcej informacji znaleźć można w poniższym artykule.

Co to są grudki perliste?

Grudki perliste prącia (ang. pearly penile papules, hirsutoid papillomas of the penis, łac. papillomatosis coronae penis, PPP) to zupełnie fizjologiczne zmiany, nie będące przejawem absolutnie żadnej choroby.

Grudki perliste na penisie nie przenoszą się drogą płciową, a ich występowanie nie ma związku z aktywnością seksualną lub nieodpowiednią higieną.
Spotkać je można u kilku do kilkunastu procent mężczyzn – częściej u nieobrzezanych i przedstawicieli rasy czarnej.

Zauważono jednak, że u części mężczyzn, u których pojawiły się w trakcie życia grudki, a później przebyli oni zabieg usunięcia części napletka, często znikały one samoistnie.

Najczęściej pojawiają się ok. 20-30 roku życia (mogą jednak być zauważone po raz pierwszy nawet po 50 r.ż.), a częstość ich występowania maleje wraz z wiekiem.
Są bezbolesne i niejednokrotnie pozostają niezauważalne.

Przyczyny ich powstawania są jak dotąd nieznane – zakłada się, że stanowią fizjologiczny wytwór nabłonka prącia, będący po prostu wariantem anatomicznym skóry członka.

Przyjmują formę małych kopulastych lub wydłużonych grudek o cielistym bądź perłowym kolorze, błyszczącej powierzchni i rozmiarze od 0,5-4 mm.
Przypominają niewielkie krosty, ale nie sączy się z nich żadna treść.

Co ciekawe, perliste grudki prącia zwiększają swój rozmiar wraz ze wzwodem członka.

Przy badaniu dotykiem grudek perlistych przypominają one delikatne ziarenka czy kaszkę.
Lokalizują się zazwyczaj na podstawie żołędzi członka (w tzw. rowku zażołędnym) w postaci jednego lub kilku rzędów.

Grudki perliste na żołędziu występują zwykle mnogo i układają się zazwyczaj w swego rodzaju pierścień.

Czy grudki perliste można znaleźć także u kobiet?

Warto nadmienić, że grudki perliste mogą występować tylko i wyłącznie u mężczyzn – u kobiet podobnie wyglądające zmiany (np. na wargach sromowych) są na pewno czymś innym, wymagającym konsultacji ginekologicznej bądź dermatologicznej.

Zazwyczaj zmiany przypominające wizualnie perliste grudki są brodawkami wirusowymi, które muszą być poddane agresywnemu leczeniu.

Grudki perliste, a kłykciny

Zawsze przed ostatecznym rozpoznaniem grudek perlistych należy uwzględnić wszystkie przypominające je wykwity.

Zmiany na narządach płciowych należy różnicować przede wszystkim z brodawkami płciowymi, tzw. kłykcinami kończystymi; należy pamiętać o nich  zwłaszcza u mężczyzn, którzy rozpoczęli już współżycie seksualne.

Są to uszypułowane, ,,kalafiorowate” grudki na narządach płciowych spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV 6,11).

Najczęstszą lokalizacją zmian u mężczyzn jest trzon prącia, ale kłykciny kończyste mogą również występować w okolicy bruzdy zażołędnej, wędzidełka czy wewnętrznej powierzchni napletka.

Czy na grudki perliste domowe sposoby są w ogóle skuteczne?

Niestety, na perliste grudki prącia domowe sposoby są niewystarczające lub zupełnie nie działają.

Na rynku dostępne są preparaty rzekomo mające powodować ustępowanie zmian (jak np. stosowana na grudki perliste maść), jednakże ich skuteczność jest co najmniej wątpliwa (np. pracownicy aptek polecają na grudki perliste olejek z drzewa herbacianego, który nie posiada udokumentowanego działania).

Grudek perlistych w żadnym wypadku nie należy także próbować pocierać, wyciskać czy drapać.

Na grudki perliste prącia usuwanie za pomocą własnych rąk może wpłynąć jedynie negatywnie, powodując podrażnienie skóry i błon śluzowych, zakażenie rany i zapalenie zmian.

Dodatkowo, wszelkie próby mechanicznego wyciśnięcia czy zdrapania nie dają absolutnie żadnych efektów, a mogą przysporzyć posiadacza o groźne powikłania (na grudki perliste usuwanie domowe nie jest generalnie zalecane).

Leia também:  Nieprzyjemny zapach potu – przyczyny brzydkiego zapachu potu

Grudki perliste prącia – leczenie

Grudki perliste na prąciu niestety dosyć rzadko ustępują samoistnie.
W przypadku, gdy napotkamy grudki perliste prącia usuwanie nie jest jednak bezwzględnie konieczne, ponieważ zmiany te nie wymagają leczenia – nie wpływają na funkcjonowanie w zakresie pożycia intymnego oraz nie zwiększają ryzyka powstania nowotworów złośliwych.

Mogą natomiast mieć negatywny wpływ na samoocenę i stwarzać poczucie wstydu.
Ponadto, w miejscach występowania grudek perlistych zwykle pojawia się więcej tzw. mastki – wydzieliny zgromadzonej pod napletkiem, która przy nieodpowiedniej higienie może powodować nieprzyjemny zapach prącia.

W przypadku, gdy zmiany w postaci grudek perlistych są dla posiadacza mankamentem kosmetycznym i w jakikolwiek sposób powodują u niego dyskomfort czy niezadowolenie, zaleca się usuwanie grudek perlistych.

Istnieją rozmaite sposoby pozbycia się grudek perlistych.

Zabiegi różnią się m.in. metodą wykonywania, ceną oraz wskazaniami. Po rozpoznaniu grudek perlistych przez specjalistę, uwzględniając sugestie pacjenta, dobierana jest najlepsza forma wykonania zabiegu. Gdy dostrzeżemy grudki perliste leczenie może być następujące:

  • usunięcie plazmą lub usunięcie laserowe z użyciem lasera CO2 – po uprzednim nałożeniu środka miejscowo znieczulającego w postaci kremu, za pomocą cienkiej wiązki punktowego lasera zupełnie bezboleśnie ,,wypala” się grudki, które niejako ,,odparowują”; po zabiegu pozostaje jedynie niewielki obrzęk i gojące się szybko strupy; na grudki perliste usuwanie laserem stanowi prostą, szybką i bardzo skuteczną metodę, dająca świetne efekty estetyczne i nie pozostawiającą blizn; laserowe usuwanie grudek perlistych stwarza również możliwość oszczędzenia okolicznych tkanek w jak największym stopniu
  • interwencja chirurgiczna – zmiany są wycinane w znieczuleniu z użyciem ostrza; metoda ta może niestety powodować nawracanie zmian i pozostawienie blizn
  • elektrodesykacja – za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości powoduje się przypalanie zmian, które po zabiegu ulegają zanikowi
  • krioterapia – metoda polegająca na wymrażaniu za pomocą ciekłego azotu o bardzo niskiej temperaturze powodującej, że perliste grudki prącia złuszczają się

Po usunięciu zmian należy pamiętać o zachowaniu czasowej wstrzemięźliwości seksualnej, aby nie spowodować powikłań podczas gojenia.
Zalecana jest również odpowiednia higiena i pielęgnacja miejsc intymnych.

Podsumowanie

Gdy zauważymy perliste grudki prącia, nie należy od razu obawiać się choroby wenerycznej bądź powikłań wspomnianej zmiany.

Zawsze natomiast warto skonfrontować własne spostrzeżenia z lekarzem dermatologiem, którego doświadczenie i wprawne oko pozwoli z wysoką dokładnością postawić właściwe rozpoznanie i wybrać na grudki perliste zabieg najlepiej dostosowany do potrzeb pacjenta.

Nieprzyjemna przypadłość występująca u mężczyzn

Grudki perliste nie stanowią zagrożenia dla życia ani zdrowia, jednak są powodem skrępowania, zażenowania oraz zmartwień i obaw. Jedną z dostępnych metod leczenia jest leczenie laserowe.

Grudki perliste – objawy

Grudki perliste to niewielkie, charakterystyczne zmiany o długości od 1 do 4 mm i kształcie grudki, ziarenka lub wiotkiego płatka, które mogą mieć kolor biały, różowy, cielisty lub perłowy.

Czasem zmiany są bezbarwne i wyczuwalne jedynie przez dotyk. W niektórych przypadkach może dojść do powiększenia się grudek podczas wzwodu lub w trakcie erekcji.

Wystąpieniu grudek nie towarzyszy żaden ból czy pieczenie.

Grudki nie mają również tendencji do pękania. Nie sączy się z nich także żadna wydzielina. Nie dają się wycisnąć, a podjęte próby wyciśnięcia czy rozdrapania grudki mogą skończyć się pęknięciem lub przetarciem delikatnego i wrażliwego na dotyk i ból nabłonka żołędzia penisa.

Grudki są bezzapachowe, czyli nie wydzielają żadnego zapachu, choć część pacjentów mówi o wystąpieniu wraz z nimi przykrego zapachu. Odczuwalna przez panów woń może być spowodowana zaleganiem białej, serowatej wydzieliny zwanej mastką, która samoczynnie gromadzi się pod napletkiem. W takiej sytuacji należy zadbać o prawidłową higienę miejsc intymnych.

Grudki perliste – przyczyny

Do chwili obecnej medycyna nie zna przyczyn powstawania grudkowatych zmian na męskich narządach rozrodczych. Część specjalistów uważa natomiast, że pojawianie się grudek perlistych jest naturalnym, fizjologicznym wytworem nabłonka kory i rowka żołędzi, nie są one natomiast objawem ani chorób wenerycznych, ani nowotworowych.

Grudkami nie można się zarazić, a mężczyzna, który zauważył u siebie grudki perliste, może prowadzić normalne życie intymne. Domniemywa się, że grudki mogą dotyczyć od 10 do 20 procent dorosłych mężczyzn, jednak są to najczęściej panowie pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Wiadomo, że grudki perliste mogą objawiać się także u młodszych chłopców, również tych w wieku szkolnym, którzy jeszcze nie rozpoczęli pożycia seksualnego. Wiadomo również, że wystąpienie grudek perlistych nie może być kojarzone z niewłaściwą higieną.

Grudki perliste – metody leczenia

Wystąpienie grudek perlistych nie jest objawem chorób, dlatego nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i życia i nie wymagają leczenia. Jednak z uwagi na fakt, że mogą wywoływać frustrację oraz dyskomfort podczas zbliżeń intymnych, panowie, którzy chcą pozbyć się zmian mogą poddać się leczeniu przy użycia lasera CO2.

Usunięcie grudek przy użyciu lasera jest metodą całkowicie bezbolesną. Miejsce wystąpienia grudek jest znieczulane specjalnym żelem, który wmasowuje się na kwadrans przed rozpoczęciem zabiegu. Jest on zaliczany do grupy zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej, jest skuteczny i bardzo zadowalający.

Użycie lasera CO2 podczas zabiegu polega na odparowaniu grudek. Po zabiegu w miejscu użycia lasera może pojawić się niewielki obrzęk, który powinien ustąpić po kilku dniach. Zdarza się, że u niektórych mężczyzn w miejscach, gdzie wcześniej były grudki perliste, tworzą się niewielkie strupki, ranki. Powinny one zniknąć całkowicie po około tygodniu.

Po zabiegu należy unikać stosunków seksualnych oraz otarć mechanicznych, które mogłyby wpłynąć na zagojenie prącia. Przez pewien czas po zabiegu należy również podczas stosunku używać prezerwatyw.

Inne metody leczenie grudek perlistych to elektrodesykacja polegająca na elektrycznym wypalaniu zmian, krioterapia oraz zabieg wycięcia grudek. Są to metody inwazyjne i dość bolesne. Wśród metod leczenia mniej inwazyjnego można wymienić farmakologię, jednak jest to metoda mało skuteczna.

Nietrzymanie moczu – wstydliwy męski problem. Skąd się bierze?

Grudki perliste prącia

Najczęstsze pytania naszych Pacjentów

Co to są grudki perliste i jak powstają?

GRUDKI PERLISTE (PAPILLAE CORONAE GLANDIS, ang. PEARLY PENILE PAPULES, PPP) zazwyczaj przybierają postać drobnych minimalnych, bezbarwnych lub cielistych grudek (ok.

0,5 do 4 mm wielkości), pojawiających się w rowku zażołędnym oraz na koronie prącia. Zmiany te pojawiają się pojedynczo lub są rozsiane po całej kolumnie żołędzia prącia.

Są one zbudowane z komórek nabłonkowych, nie bolą, nie wywołują żadnych ubocznych objawów, nie pękają.

Grudkami perlistymi podczas stosunku z drugą osobą nie można się zarazić. Również nie mają postaci nowotworowych ani też nie doprowadzają w późniejszym stadium do zachorowania na raka.

Przypadłość ta dotyczy w większości zdrowych młodych mężczyzn w wieku młodzieńczym. Po 40 roku życia dolegliwości związane z ich posiadaniem maleją. Posiadanie tego typu zmian nie jest też spowodowane zaburzoną higieną.

Leia também:  Como bombardear pessoas com mensagens de texto: 6 passos

Osoby posiadające te zmiany powinny zwracać uwagę na zwiększoną higienę osobistą z uwagi na zbierającą się mastkę na żołędziu prącia. Mastka jest bezbarwną wydzieliną, tworzącą się pod napletkiem i mającą nieprzyjemny zapach.

Oczywiście, te zmiany częściej pojawiają się u osób nieobrzezanych. Osoby posiadające tę dolegliwość często mają zaburzone poczucie czy samoocenę. Trudniej jest im nawiązać kontakty seksualne.

Ok 20–40% mężczyzn w młodym wieku podsiada grudki perliste prącia, a ich pochodzenie nie jest do końca zbadane. Grudki perliste nie są spowodowane chorobą weneryczną lub jakimkolwiek wirusem.

Rozpoznanie grudek perlistych jest zazwyczaj dokonywane przez lekarza dermatologa, chirurga lub proktologa na pierwszej wizycie lekarskiej. A w niektórych przypadkach stosuje się również dermatoskop, aby dokładnie ocenić zmianę. Dodatkowe badania nie są wymagane podczas diagnostyki.

według oceny lekarza przeprowadzającego konsultację medyczną

zaburzenia krzepnięcia krwi

Wymagane jest odbycie konsultacji chirurgicznej lub dermatologicznej, podczas której specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Mająca kształt pióra końcówka zabiegowa lasera przykładana jest kolejno do każdej grudki, która pod wpływem jego działania jest bezkrwawo odparowywana bez uszkadzania zdrowej błony śluzowej. Po usuniętych w ten sposób grudkach pozostają niewielkie strupki, które samoistnie odpadają po ok. 10 dniach.

Procedura usunięcia grudek perlistych laserem CO2 jest zabiegiem powierzchownym, bardzo precyzyjnym, nie ma więc ryzyka uszkodzeń innych struktur penisa oraz zaburzeń erekcji.

 Po zabiegu pacjent jest w pełni sprawny, zaleca się jednak powstrzymanie od stosunków płciowych i masturbacji przez co najmniej jedną dobę po zabiegu a do czasu całkowitego zagojenia strupków przy stosunkach płciowych stosować prezerwatywy.

Laser C02 o długości 10600 nm bezpośrednio podczas jednego zabiegu odparowuje zmiany, a po zabiegu nie ma żadnego bliznowacenia czy innego uszkodzenia. Zmiana jest usuwana na zawsze.

Laser działa na tkankę, nie uszkadza błony śluzowej, a wyłącznie usuwa zmiany poddane terapii.
Wiązka lesera o promieniu świetlnym 0,1 mm precyzyjnie trafia do celu, eliminując zmianę.

Podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia.

Należy stosować się do zaleceń wydanych przez lekarza

Jak szybko można podjąć współżycie seksualne po terapii usunięcia grudek perlistych?
Zmiany podczas pierwszej wizyty są usuwane poprzez odparowanie laserem ablacyjnym, po czym dana zmiana zaczyna się goić. Zazwyczaj już po dwóch tygodniach od terapii można współżyć.

Zabieg Cena
Usunięcie grudek perlistych prącia 350 – 1000 PLN

Przed każdym zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska.

Konsultacja lekarska jest wliczona w cenę zabiegu w sytuacji, gdy zabieg zostanie wykonany tego samego dnia, a jego cena  przekroczy 500 zł. 

Co to są kłykciny i jak je usunąć?

Kłykciny kończyste to wstydliwy i częsty problem. O tym, czym są i jak je usunąć opowiada Dr Marek Kwiecień z Centrum Zdrowia Medfemina we Wrocławiu.

Jak usunąć kłykciny ?

Dr Marek Kwiecień:

Co to są kłykciny? Przyczyny i objawy.

Kłykciny kończyste powoduje wirus brodawczaka ludzkiego nazywany HPV. Jest wiele typów wirusa wobec tego dla ułatwienia i porządku są ponumerowane. Typ 6 i 11 powoduje właśnie kłykciny. Jest to choroba zakaźna  przenoszona drogą kontaktów seksualnych, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Zakażenie objawia się wystąpieniem początkowo małych różowych, szorstkich, twardych narośli, które z czasem zlewają się tworząc niebolesne, kalafiorowate twory, mogące przybierać olbrzymie rozmiary.

W przypadku kobiet kłykciny najczęściej występują w okolicach warg sromowych, przedsionka pochwy, odbytu, ud  i pośladków, rzadsza lokalizacja dotyczy  łechtaczki, szyjki macicy i cewki moczowej.

U mężczyzn brodawki występują na napletku, żołędzi członka, cewce moczowej i odbycie.

Kłykciny kończyste pojawiają się zwykle kilka tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną. Zmiany te występują bardzo często, dodatkowo w  Polsce, w ciągu ostatnich 15 lat, liczba rozpoznanych nowych przypadków kłykcin kończystych wzrosła ponad trzykrotnie.

Jakie mogą być konsekwencje występowania kłykcin?

Typy wirusa 6 i 11 odpowiedzialne są za powstawanie kłykcin nie powodują zmian o charakterze nowotworowym, należy jednak mieć na uwadze, iż podczas kontaktów płciowych może dochodzić do jednoczasowego zakażenia wieloma typami wirusa występujących często razem, w tym podtypów obdarzonych zdolnością tworzenia zmian nowotworowych.

Wobec tego powikłania zakażenia mogą być niebezpieczne i trudne do wyleczenia. Typy HPV obdarzone wysokim potencjałem onkogennym najczęściej prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy (ponad 90%).

 Odpowiedzialne są one również za powstawanie raka odbytu, sromu, prącia, pochwy oraz wielu typów raka jamy ustnej, gardła i krtani (HPV typu 21, 22 i 23).

Przewlekłe zakażenia wysokoonkogennego typu wirusa (głównie 16 i 18) z którymi organizm sobie nie może poradzić i wyeliminować wirusa, po latach przechodzą w stan zaawansowany, nazywany CIN (skrót od angielskiej nazwy oznaczającej obecność komórek nowotworowych w nabłonku szyjki).

Nasilenie i rozszerzenie się tych zmian obejmujących coraz większą liczbę chorych komórek jest już wstępem do rozwoju nowotworu. Wirus HPV jeśli zakazi inną okolice często jest też przyczyną raka jamy ustnej i gardła.

Zdaniem niektórych naukowców wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej i gardła ma uprawianie seksu oralnego.

Kobiety w ciąży. Przeniesienie w okresie okołoporodowym wirusa HPV na dziecko może wywoływać zespół nazywany zespołem RRP (zespół brodawczakowatości układu oddechowego) odpowiedzialny za przeciągłą chrypkę lub zmiany utrudniające oddychanie.

Jak rozpoznać kłykciny?

Kłykciny rozpoznaje się najczęściej na podstawie ich charakterystycznego wyglądu. Każdy ginekolog wielokrotnie spotykał się z występowaniem kłykcin i jest w stanie poznać je od pierwszego spojrzenia.

Ponieważ pacjentka może być zakażona więcej niż jednym typem wirusa HPV, dążymy również do wykonania u kobiet z kłykcinami kończystymi badania cytologicznego, poszukując nieprawidłowych komórek szyjki macicy.

Czasami może się zdarzyć że naturalny kształt błony śluzowej prącia czy też wewnętrzna strona warg sromowych mniejszych przypomina zmiany powstające po infekcji wirusem. Nazywa się to grudki perliste i jest całkowicie prawidłowe. Wątpliwości zawsze powinien jednak rozwiewać specjalista.

Jak usunąć kłykciny? Metody postępowania. 

Bardzo istotne jest by leczenie objęło obojga parterów seksualnych co ma zapobiec ponownemu przeniesieniu zakażenia. W zależności od rozmiarów i miejsca występowania zmian dobieramy odpowiednia metodę.

Do sposobów leczenia kłykcin można zaliczyć farmakoterapię zmian – jako metoda długa i żmudna, sprawdza się w przypadku ograniczonych, niewielkich narośli. Zmiany duże, rozsiane można usunąć metodami fizycznymi – zamrażaniem, elektrokoagulacją, lub podczas zabiegu chirurgicznego wycięcia.

Najnowocześniejszym sposobem leczenie kłykcin jest zastosowanie lasera pozwalającego na skuteczne, bezbolesne, szybkie usunięcie zmian w czasie krótkiego zabiegu. Przy pomocy energii lasera dokonujemy zniszczenia zmian wraz z miejscem z krórego „wyrastają”.

Często zniszczenie większości zmian powoduje taką mobilizację obronną organizmu że pozostałe drobniejsze ulegają samoistnemu zanikowi. Tę ostatnią metodę z powodzeniem stosujemy w naszym ośrodku w każdym stadium zaawansowania schorzenia.

Pacjentka przed zabiegiem musi zostać wstępnie skonsultowana przez lekarza, nie jest natomiast wymagane specjalne przygotowanie do tego typu zabiegu. A bezpośrednio po nim może pacjentka wracać do codziennych zajęć.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*