Onycholiza paznokci – co to jest, jak leczyć pierwsze objawy?

 • 11 października 2019 Onycholiza paznokci – co to jest, jak leczyć pierwsze objawy?

  Chodzisz po górach, biegasz, grasz w piłkę nożną i zauważyłeś że Twój paznokieć zaczął wyglądać niepokojąco? Bez obaw, całkiem możliwe że borykasz się z onycholizą płytki paznokciowej. Dowiedz się co to jest onycholiza, jak można tego uniknąć oraz jak ją leczyć.

  Co to jest Onycholiza?

  Onycholiza (łac. onycholysis)1 jest to bezbolesne odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska. Może występować w części dystalnej lub bocznej, jednak zdarza się, że niekiedy występują jednocześnie.

  Niekiedy po dłuższym okresie czasu, płytka paznokciowa nie jest w stanie przykleić się do łożyska poprzez jego zrogowacenie. Rozpoczęcie zmian zaczyna się od jednego lub wielu paznokci i przesuwają się do 1/3 płytki paznokciowej.

  Oddzielający się fragment paznokcia przybiega blade zabarwienie poprzez brak odbicia się światła od łożyska.

  Przestrzeń powstała pod płytką paznokciową umożliwia gromadzenia się mas rogowych, zanieczyszczeń, co daje różnorodne zabarwienie płytki paznokciowej, a po usunięciu pokrywającej płytki paznokciowej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Dalsze postępowanie onycholizy pod wpływem infekcji bądź urazu niekiedy powoduje dolegliwości bólowe.

  Onycholiza paznokci – co to jest, jak leczyć pierwsze objawy?

  Onycholiza – Czym jest spowodowana, poznaj przyczyny onycholizy

  Najczęściej spowodowana jest urazem lub długotrwałym podrywaniem płytki paznokciowej poprzez noszenie zbyt małego lub zbyt luźnego obuwia, deformacjami kończyn dolnych, w tym stóp oraz nieprawidłowe ich ustawianie podczas chodzenia.

  Zdarza się, iż onycholiza spowodowana jest przez niektóre choroby skóry lub choroby układowe, niedobór żelaza, choroby tarczycy.

  Onycholiza może pojawić się również przez nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne paznokci zarówno u dłoni jak i u stóp, alergie kontaktowe wywołane przez preparaty do stylizacji paznokci.

  Onycholiza bardzo często diagnozowana jest jako grzybica paznokci lub infekcja bakteryjna. Onycholiza płytek paznokciowych nie jest zmianą infekcyjną, jednak nie leczona onycholiza może przyczynić się do wtórnych infekcji poprzez stwarzanie idealnego środowiska do rozwoju patogenów.

  Czynnikami predysponującymi do pojawienia się
  onycholizy są częste urazy płytki, krwiaki podpaznokciowe, również różnego
  rodzaju aktywności fizyczne, takie jak: chodzenie po górach, bieganie, granie w
  piłkę nożną, koszykówkę, jazda na nartach oraz desce snowboardowej oraz wiele
  innych.

  Jak ją leczyć? Onycholiza leczenie

  Leczenie onycholizy w początkowym stadium polega na oczyszczeniu nieprzylegającej płytki paznokciowej, jest to zupełnie bezbolesne dla pacjenta a następnie uaktywnienie i nawilżenie łożyska paznokcia (miejsca pomiędzy płytką paznokciową a skórą).

  W gabinecie podologicznym leczenie onycholizy polega na oczyszczeniu nieprzylegającej części płytki paznokciowej, zapobiega to również gromadzeniu się mas rogowych oraz wtórnym infekcjom oraz aplikacje preparatu wspomagającego leczenie. Na oczyszczoną płytkę paznokciową oraz łożysko stosuje się różnego rodzaju preparaty w zależności od nasilonego problemu.

  Ważne jest, aby każdy z tych preparatów był stosowany pod kontrolą podologa, a czynnik powodujący opisaną dolegliwość został wyeliminowany.

  Onycholiza paznokci – co to jest, jak leczyć pierwsze objawy?

  Czas leczenia jest uzależniony od wzrostu płytki paznokciowej, wieku pacjenta, przyczyny powstania problemu oraz wielkości zmiany. Wymagane są co 4-6 tygodniowe kontrole w celu oczyszczania płytki paznokciowej, aż do całkowitego jej zrostu.

  Jak zapobiegać powstawaniu Onycholizy? Profilaktyka

  1. Zadbaj o prawidłowe obuwie oraz wkładki

  Obuwie powinno być odpowiedniej długości oraz szerokości dopasowane do stopy. Powinno być wykonane z miękkich, elastycznych oraz oddychających materiałów.

  Obuwie powinno być odpowiednie do wykonywanej aktywności, podczas chodzenia po górach lub biegania należy pamiętać, aby obuwie nie było za ciasne. Po włożeniu stóp do buta powinna być możliwość poruszania palcami. Grzbietowa część stopy powinna być przytrzymana stabilnie sznurowadłami lub innym mocowaniem, aby stopa w bucie nie przesuwała się do przodu.

  Wkładki korygujące należy stosować w celu poprawy ustawienia stóp oraz całej postawy ciała. Częstą przyczyną powstawania onycholizy są deformacje stóp, palców oraz nieprawidłowe ich ustawienie. Poprzez stworzenie indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz systematyczne ich użytkowanie zapobiega się powstawaniu zmian płytek paznokciowych oraz skóry.

  2. Zadbaj o prawidłową pielęgnację

  Aby uniknąć onycholizy należy
  pamiętać o systematycznym skracaniu płytek paznokciowych.

  Płytka paznokciowa nie powinna
  być dłuższa od przedniego opuszka palca. Podczas chodzenia siła nacisku powinna
  opierać się na opuszku, nie na płytce paznokciowej.

  Nie zaleca się nakładania na
  płytkę paznokciową u stóp lakierów hybrydowych, żeli, akryli. Płytka
  paznokciową staje się mniej elastyczna, podczas mikrourazów nie ma możliwości
  wyginania się w naturalny sposób.

  Zaleca się, aby przed wyjazdem
  w góry, na narty lub przed inną większą aktywnością fizyczną skonsultować się z
  podologiem. Podolog odpowiednio zadba o płytkę paznokciową, nauczy prawidłowej
  jej pielęgnacji oraz zaopatrzy w odpowiednie preparaty lub ortezy chroniące
  płytkę paznokciową.

  3. Zastosuj odpowiednią ochronę – ortezy

  W gabinecie podologicznym podolog posiada szereg różnego rodzaju ortez chroniących zarówno palce jak i konkretne części stopy. Ortezy są wykonane z różnego rodzaju silikonów, pianek oraz innych miękkich materiałów. Mają one na celu odciążenie miejsc narażonych na urazy, takich jak płytki paznokciowe. Ortezy są dopasowywane indywidualnie a ich koszt nie przekracza 50 zł.

  • Specjalista Podolog w Centrum DERMAPES
  • Oliwia Wachnicka
  • Zaobserwowałeś u siebie zmiany na płytkach paznokciowych?

  Obawiasz się że jest to zmiana grzybicza lub leczysz się na infekcję grzybiczą i nie widzisz poprawy? Skontaktuj się z Centrum DERMAPES, na pewno pomożemy wyleczyć Twoją dolegliwość.

 • Onycholiza – objawy, leczenie, domowe sposoby na onycholizę

  Onycholiza paznokci – co to jest, jak leczyć pierwsze objawy?

  Onycholiza to przypadłość paznokcia polegająca na odklejaniu się płytki od łożyska i nagromadzenia się w nim powietrza. Takie zjawisko może przytrafić się u każdego, a szczególnie w przypadku uderzenia lub przerwania płytki paznokcia. Onycholiza powoduje, iż paznokieć zmienia kolor i odstaje, co wygląda nieestetycznie. W tym artykule przyjrzymy się tej przykrej dolegliwości i sprawdzimy w jaki sposób można sobie z nią poradzić.

  Onycholiza – czym się objawia?

  Onycholizą określa się zjawisko polegające na odwarstwieniu płytki paznokcia od jego łożyska. W tej sytuacji pod płytkę trafia złuszczająca się kreatyna, zanieczyszczenia oraz powietrze co z kolei jest powodem zmiany barwy płytki paznokcia na białą.

  Odklejeniu się płytki od łożyska może towarzyszyć również zakażenie. Wówczas jego kolor może zmienić się na żółty, brązowy a w niektórych przypadkach nawet czarny. Z reguły onycholizę nie rozpatruje się w kontekście przypadku chorobowego, ale kłopotu natury estetycznej.

  Nie warto jednak bagatelizować tej przypadłości, gdyż może być jednym z objawów cukrzycy lub chorób tarczycy.

  Pierwsze objawy

  Onycholiza jest procesem długotrwałym i postępującym w sposób systematyczny. Na początku dochodzi do oderwania się paznokcia od podłoża i do zmiany jego koloru na biały, szary, żółty, brązowy lub czarny.

  To zjawisko można zaobserwować najczęściej na brzegu paznokcia lub po boku płytki. Onycholiza z reguły nie objawia się dodatkowym bólem. Inaczej dzieje się, jeśli towarzyszy jej infekcja lub nadmierne rogowacenie naskórka w przerwie pomiędzy łożyskiem a płytką.

  Wówczas można odczuwać dyskomfort podczas dotykania uszkodzonego miejsca oraz jego okolic.

  Onycholiza – przyczyny

  Na wystąpienie schorzenia są narażone kobiety, które noszą naturalne i długie paznokcie. Z tego względu bowiem płytki paznokci są znacznie bardziej narażone na stłuczenia i uszkodzenia mechaniczne. Przyczyn pojawiania się onycholizy jest jednak jeszcze kilka:

  • aktywna grzybica lub inne infekcje płytki paznokcia 
  • łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub obecność innych chorób skóry
  • przebywanie chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy, nadczynności tarczycy
  • w przypadku paznokci u stóp – noszenie za ciasnych butów i butów na wysokim obcasie
  • drobne urazy pogłębiane przez zbyt silnie wykonywany manicure
  • niepoprawnie wykonywany manicure żelowy, akrylowy bądź hybrydowy – aplikowanie zbyt ciepłej masy na paznokcie lub silne zrywanie kolorowej warstwy paznokcia
  • niedobory witamin np. żelaza
  • przyjmowanie niektórych leków i preparatów medycznych

  Onycholiza – rodzaje dolegliwości

  Określenie rodzaju onycholizy jest istotne, aby zrozumieć przyczyny jej powstawania. Występują następujące odmiany tego schorzenia:

  • onycholiza pierwotna – dotyka w szczególności kobiet, które często korzystają z nieprofesjonalnie przeprowadzanych zabiegów manicure typu żelowe, hybrydowe czy akrylowy. Jest to związane z aplikowaniem na paznokcie zbyt silnych preparatów pielęgnacyjnych oraz niepoprawnie przeprowadzonymi etapami nakładania masy oraz zrywania jej z płytki paznokcia. Dodatkowym czynnikiem jej występowania może być także stosowanie odżywek do paznokci zawierających w składzie wysokie stężenia formaldehydu. Warto też pamiętać, że im dłuższe są kobiece paznokcie tym częściej są narażone na urazy mechaniczne oraz wystąpienie onycholizy pierwotnej.
  • onycholiza wtórna – w przypadku jej występowania może świadczyć o obecności innej choroby skóry np. łuszczycy czy liszaja płaskiego. Onycholiza wtórna może być również zwiastunem znacznie poważniejszych dolegliwości takich jak choroby tarczycy, cukrzyca czy anemia. Należy więc regularnie przyglądać się płytkom paznokcia celem wykrycia ewentualnego niebezpieczeństwa.
  • onycholiza polekowa – ta odmiana pojawia się z reguły u osób przyjmujących określoną grupę leków. Często dotyczy to preparatów przeznaczonych do wspomagania walki z łuszczycą bądź trądzikiem. Onycholiza polekowa może pojawić się również w skutek zażywania antybiotyków z grupy tetracyklin, z których korzysta się podczas zwalczania chorób skórnych.
  Leia também:  Choroby dziąseł – jakie są przyczyny parodontozy? Jak leczyć zapalenie dziąseł i przyzębia?

  Jak leczyć onycholizę?

  Kiedy poznaliśmy już objawy oraz przyczyny powstawania tego nieestetycznego schorzenia należy zapoznać się z możliwymi formami jego leczenia. Sposób leczenia jest zależy od przyczyny występowania onycholizy.

  Aby prawidłowo je określić warto więc udać się do dermatologa. Bez względu na rodzaj onycholizy diagnoza zawsze jest oparta o podstawowy aspekt – konieczność wyeliminowania czynnika powodującego schorzenie.

  W przypadku onycholizy pierwotnej będą to więc zbyt silne środki pielęgnacyjne i lakiery do paznokci bądź za ciasne buty.

  Leczeniem chorego miejsca zajmuje się specjalista zwany podologiem. Aby usunąć onycholizę lekarz dokona odcięcia paznokcia aż do miejsca występowania jego odwarstwienia. Następnie oczyści przestrzeń między płytką a łożyskiem, pobudzając jednocześnie podłoże.

  Ten proces bywa często bolesny dla pacjenta. Z tego względu należy dokonać wyboru specjalisty, który posiada profesjonalne urządzenia oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów.

  Absolutnie odradza się wykonywać tego typu praktykę na własną rękę, ponieważ grozi to pogorszeniem już istniejącej dolegliwości!

  Jak długo trwa leczenie onycholizy?

  Odpowiedź na to pytanie może być rozczarowująca, ponieważ leczenie onycholizy jest procesem długotrwałym. Odbudowa paznokcia jest procesem, który wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Jeśli onycholiza jest leczona na paznokciach dłoni, płytka powinna odrosnąć w czasie od 4 do 6 miesięcy.

  W przypadku paznokci u stóp proces trwa nawet dwa razy dłużej ze względu na ograniczony dostęp do słońca w tym rejonie ciała. Długi czas wynagrodzi fakt, iż po przebyciu onycholizy pierwotnej płytka paznokcia powraca do naturalnie zdrowego wyglądu.

  Onycholiza polekowa i wtórna może jednak odcisnąć piętno na wyglądzie paznokci, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się manicure leczniczy.

  Przeczytaj także:  Lakiery hybrydowe, które nie uczulają

  Podczas procesu leczenia warto zaopatrzyć się w dodatkowe preparaty suplementujące. Na kondycje paznokci wpływa między innymi cynk, kolagen i biotyna, dlatego warto wybierać produkty zawierające ich wysokie stężenia w swoich składach.

  W przypadku onycholizy występującej przy okazji chorób ogólnoustrojowych podstawowym aspektem jest próba pozbycia się lub zaleczenia głównej dolegliwości.

  Bez względu na rodzaj występowania onycholizy warto jednak udać się do lekarza, który dostosuje skuteczną metodę leczenia i skróci czas jego trwania.

  Domowe sposoby na onycholizę

  Onycholiza jest schorzeniem wymagającym konsultacji z lekarzem. Nie oznacza to jednak, iż osoba, która się z nią zmaga powinna biernie przyglądać się procesowi jego pogłębiania. Profilaktyka ma w tym przypadku bardzo istotne znaczenie.

  Aby uniknąć powstawania onycholizy warto korzystać z rękawiczek ochronnych podczas używania silnych środków czyszczących a także chronić dłonie i stopy przed nadmierną wilgocią. Paznokcie powinno się także obcinać krótko, aby zminimalizować ryzyko uderzeń i uszkodzeń mechanicznych.

  Jeśli schorzenie nawraca, warto zrezygnować także z manicure hybrydowego, żelowego i akrylowego.

  Domowym sposobem na zapobieganie onycholizie jest także stosowanie preparatów wzmacniających strukturę płytki paznokcia. W tym kontekście doskonale sprawdzi się olejek herbaciany, kąpiele z szałwii i rumianku, ponieważ wszystkie te zioła wykazują działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

  Onycholiza – choroba paznokci. Przyczyny, objawy, leczenie

  podomedicol.pl | Blog | Onycholiza – choroba paznokci. Przyczyny, objawy, leczenie+48 12 359 55 51+48 534 572 44008.042021

   Onycholiza paznokci – co to jest, jak leczyć pierwsze objawy?

  Jednym z dość powszechnych schorzeń paznokci jest onycholiza polegająca na odklejeniu się płytki paznokcia od łożyska. Opisywana przypadłość dotyczy zarówno paznokci u dłoni, jak i u stóp. Choroba ta jest zwykle bezbolesna i sprawia, że paznokcie wyglądają mało estetycznie. Jednak nie powinna być lekceważona, ponieważ pod odklejoną płytką może rozwijać się grzybica lub stan zapalny. Warto więc dowiedzieć się, co to jest onycholiza, jakie są jej objawy, przyczyny, rodzaje, a także najlepsze metody leczenia.

  Onycholiza co to jest? – ogólne informacje

  Jest to schorzenie paznokci polegające na utracie anatomicznej integralności pomiędzy płytką paznokciową (u palców dłoni lub stóp) a leżącym pod nią łożyskiem paznokcia. Może mieć różne przyczyny.

  Wyróżnia się kilka rodzajów onycholizy i w zależności od tego dostosowuje się metody leczenia. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów zaleca się konsultacje u podologa, by nie doprowadzić do pogłębiania zmiany.

  Samodzielne próby pozbycia się onycholizy mogą doprowadzić do jej pogłębienia.

  Onycholiza objawy

  Początkowe stadium choroby może być trudne do zauważenia. Jednak pierwszym widocznym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest pojawienie się białego zabarwienia wzdłuż wolnego brzegu paznokcia lub wzdłuż jego boków.

  W przebiegu onycholizy dochodzi do odwarstwienia się płytki paznokcia, pod którą może zbierać się powietrze, zanieczyszczenia, bądź też złuszczająca się keratyna z płytki.

  W związku z czym paznokcie ulegają przebarwieniu – stają się białe, zaś gdy dochodzi do zakażenia (co może nastąpić w późniejszym etapie choroby), to ich kolor zmienia się na żółty, szary, a nawet zielony, gdyż powstała kieszonka jest idealnym miejscem do rozwinięcia się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Ponadto w takim miejscu może dochodzić do hiperaktozy łożyska, czyli do jego pogrubienia i zrogowacenia.

  Onycholiza przyczyny

  Choroba ta może mieć różne podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn onycholizy wyróżnia się:

  •  zbyt ciasne, niewygodne obuwie;
  •  częste chodzenie w butach na wysokim obcasie;
  •  zbyt długie paznokcie;
  •  urazy mechaniczne;
  •  zaburzoną biomechanikę stopy;
  •  deformację paznokci;
  •  nieprofesjonalnie wykonany pedicure akrylowy, żelowy lub hybrydowy bądź jego zbyt agresywne ściąganie;
  •  mikrourazy spowodowane przez niestaranne lub błędnie wykonywanie pedicure (zbyt duża siła piłowania i zła technika piłowania);
  •  stosowanie preparatów do paznokci (odżywek, lakierów, zmywaczy) zawierających formaldehyd, toluen, DBP, nitrocelulozę, kamforę;
  •  infekcje płytki paznokcia (bakteryjne, wirusowe i grzybicze);
  •  schorzenia dermatologiczne – np. łuszczyca paznokci, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski, zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów), nadmierna potliwość, pęcherzyca zwykła, pelagra, trąd czy kiła;
  •  schorzenia ogólnoustrojowe – np. choroby tarczycy, zespół żółtych paznokci, rak płuc, szpiczak mnogi, twardzina układowa, niedokrwistość (anemią) z niedoboru żelaza, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy choroby naczyń obwodowych;
  •  przyjmowanie niektórych leków – np. antybiotyków (cefalorydyny, chloramfenikolu, doksycykliny), chemioterapeutyków (adriamycyny, bleomycyny, 5-fluorouracylemu, mitoksantronemu, docetakselemu, paklitakselemu) bądź leków typu – kaptoprylem, retinoidy, diuretyki tiazydowe;
  •  zaburzoną budowę płytki paznokcia;
  •  ciążę;
  •  niedobór witamin;
  •  wady anatomiczne stopy;
  •  guzy łożyska paznokcia;

  Rodzaje onycholizy

  Z uwagi na różne przyczyny odwarstwienia płytki paznokcia wyróżnia się 3 rodzaje onycholizy:

  • onycholiza pierwotna – jej wystąpienie jest związane ze zbyt częstym i intensywnym stosowaniem zabiegów kosmetycznych na paznokcie – typu pedicure, a także zbyt silnych rozpuszczalników lub środków pielęgnujących – jak odżywki zawierające formaldehyd, a także z uszkodzeniami mechanicznymi;
  • onycholiza wtórna – jest efektem chorób dermatologicznych oraz ogólnoustrojowych, mogą ją powodować także drożdżaki, pleśnie i dermatofity, wirus HPV lub wirus opryszczki;
  • onycholiza polekowa – jest skutkiem ubocznym stosowania określonej grupy leków, które były powyżej wymienione;

   Zobacz także: czym zajmuje się podolog? 

  Onycholiza jak leczyć – najlepsze metody leczenia

  Onycholiza leczenie to wieloaspektowe zagadnienie, ponieważ dobór odpowiedniej metody jest zależny od przyczyn wystąpienia schorzenia. Chodzi nie tylko o zatrzymanie rozwoju choroby, ale również wyeliminowania czynnika, który ją powoduje.

  W przypadku onycholizy należy obciąć paznokcia zmienionego chorobowo aż do zdrowego paznokcia przyklejonego do łożyska, następnie należy to miejsce oczyścić oraz zalecić preparat do regeneracji łożyska. Czas trwania odrostu zdrowej płytki uwarunkowany jest od indywidualnego tempa wzrostu paznokcia. Ważne jest wyeliminowanie czynników, które wywołują powstawanie onycholiza, np. za ciasnych butów.

  Onycholiza – jak zapobiegać

  Odpowiednia profilaktyka pozwala zapobiec pojawieniu się onycholizy. Co należy robić?

  •  paznokcie zawsze obcinać na krótko, by zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia;
  •  stosować prawidłową pielęgnację paznokci;
  •  prawidłowe obcinanie paznokci;
  •  zakup wygodnych butów;
  •  konsultacje stanu zdrowia paznokci u podologa;

  Zauważyłeś u siebie objawy onycholizy? W Podomedicol doświadczeni podolodzy pomogą Ci skutecznie uporać się z onycholizą! Zapraszamy na darmowe konsultacje! 

  Leia também:  Ból stawu skokowego – przyczyny, objawy, leczenie

  Skontaktuj się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Zadzwoń: +48 12 359 55 51. Aby wysłać do nas wiadomość e-mail napisz na adres: [email protected] lub przyjedź do nas: Aleja Kijowska 22, 30-079 Kraków .Z chęcią odpowiemy na każde pytanie.

  Onycholiza – jak leczyć? Przyczyny i objawy choroby

  Onycholiza to schorzenie paznokci, które polega na odklejeniu się paznokcia od łożyska i nagromadzeniu pod nim powietrza. Jak radzić sobie z tym nieestetycznym problemem? Leczenie wymaga przede wszystkim eliminacji jego przyczyny.

  Źródło: 123RF

  Onycholiza jest chorobą paznokci i jest to stan, w którym dochodzi do odwarstwienia płytki paznokcia od jego łożyska. Pod spodem zbiera się powietrze, zanieczyszczenia czy też złuszczająca się keratyna z płytki, a paznokieć, wskutek utraty kontaktu z łożyskiem, zaczyna zabarwiać się na biało.

  Gdy dodatkowo dochodzi do zakażenia, to jego kolor zmienia się na szary, żółty, brązowy lub nawet czarny. Onycholiza często traktowana jest jako problem natury przede wszystkim estetycznej, jednak nie należy jej lekceważyć. Może być bowiem objawem choćby cukrzycy czy chorób tarczycy.

  Onycholiza, czyli tzw. odstający paznokieć, często występuje u kobiet, które na co dzień noszą długie paznokcie u rąk. Są one bowiem bardziej podatne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Inne przyczyny występowania onycholizy to: 

  • noszenie niewygodnych, zbyt ciasnych butów lub butów na obcasie,
  • mikrourazy spowodowane przez niestaranne wykonywanie manicure lub pedicure,
  • nieprofesjonalnie wykonany manicure akrylowy, żelowy lub hybrydowy (np. poprzez nałożenie na paznokieć za ciepłej masy lub zbyt agresywne ściąganie kolorowej warstwy z paznokcia), 
  • urazy mechaniczne spowodowane przez podważanie paznokciem różnych powierzchni, 
  • infekcje płytki paznokcia (np. z powodu grzybicy), 
  • choroby skóry (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy liszaj płaski),
  • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, niedobór żelaza),
  • przyjmowanie niektórych leków.

  Rodzaje onycholizy

  Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów onycholizy – pierwotną, wtórną i polekową. 

  • Onycholiza pierwotna związana jest ze zbyt częstym stosowaniem silnych środków mających pielęgnować paznokcie. Mogą więc jej doświadczyć przede wszystkim kobiety, które często wykonują manicure lub pedicure akrylowy, żelowy, hybrydowy czy też stosują odżywki zawierające formaldehyd. Długie kobiece paznokcie częściej są również narażone na urazy mechaniczne.  
  • Onycholiza wtórna może być z kolei znakiem występowania chorób skóry, takich jak choćby łuszczyca czy liszaj płaski. Ważnym jest, aby regularnie kontrolować stan płytek swoich paznokci, bo to właśnie na nich możemy dostrzec objawy wielu schorzeń. Onycholiza może być objawem między innymi cukrzycy, niedokrwistości, niedoczynności czy nadczynności tarczycy. 
  • Onycholiza polekowa może wystąpić na skutek przyjmowania niektórych leków, jak np. te stosowane na łuszczycę czy trądzik. Może być ona również skutkiem ubocznym przyjmowania antybiotyków z grupy tetracyklin, którymi leczy się choroby skórne. 

  Paznokieć odkleja się od podłoża i przyjmuje barwę białą lub żółtą, szarą, brązową, lub nawet czarną, jeśli dodatkowo doszło do zakażenia. Cały proces przebiega powoli, ale systematycznie. Zaczyna się zazwyczaj od wolnego brzegu paznokcia lub od jego boków.

  Onycholiza najczęściej przebiega bezboleśnie, choć może jej towarzyszyć ból, jeśli pojawia się dodatkowa infekcja lub odwarstwienie zachodzi w stronę macierzy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku urazów mechanicznych. W powstałych wolnych przestrzeniach pod paznokciem może pojawiać się hiperkeratoza, czyli nadmierne rogowacenie naskóra.

  Jak leczyć onycholizę?

  Sposób leczenia onycholizy zależy od jej rodzaju i przyczyny występowania. Aby nie doprowadzić do pogłębienia choroby, warto od razu udać się do dermatologa, który zdiagnozuje powody wystąpienia u nas tej zmiany.

  W przypadku onycholizy pierwotnej ważnym jest, żeby wyeliminować czynniki powodujące schorzenie. Mogą być to produkty do pielęgnacji paznokci, lakiery czy też zbyt ciasne buty. Zaleca się również obcięcie paznokci na krótko.

  Specjalistą, który zajmie się chorym miejscem jest podolog. Paznokieć należy odciąć aż do miejsca, w którym płytka przylega do łożyska, a następnie oczyścić i pobudzić łożysko. Cały proces może być bolesny, dlatego warto, żeby zajął się nim ktoś, kto dysponuje profesjonalnym sprzętem i odpowiednimi umiejętnościami.

  Próbując odtworzyć zabieg w domu możemy sobie zrobić jeszcze większą krzywdę. W czasie odbudowy paznokcia warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż cały proces może potrwać dość długo.

  Paznokcie u rąk powinny odrosnąć w przeciągu 4-6 miesięcy, ale te u nóg rosną niestety jeszcze wolniej. W tym czasie dobrze będzie stosować suplementy diety, które wpływają na kondycję paznokci, czyli te zawierające w składzie np.

  cynk, kolagen czy biotynę. Jeśli przyczyną onycholizy są choroby ogólnoustrojowe czy też choroby skóry to leczenie należy oprzeć na ich zlikwidowaniu.

  Niezbędna będzie wizyta nie tylko u podologa, który opracuje uszkodzony paznokieć, ale także u lekarza specjalisty. 

  Domowe sposoby na onycholizę

  Domowe sposoby na onycholizę to przede wszystkim odpowiednia profilaktyka. Na stopach i dłoniach powinniśmy unikać wilgoci, a przy sprzątaniu wszystkie czynności z detergentami wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

  Paznokcie u stóp i rąk powinno się zawsze obcinać na krótko – to zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia. Jeśli mamy tendencję do nawracania schorzenia, to dobrze będzie unikać wykonywania akrylowego, żelowego czy hybrydowego manicure.

   Wskazane jest za to stosowanie preparatów wzmacniających płytkę paznokcia. Wśród nich olejek herbaciany, który ma także działanie bakteriobójcze. Pomóc mogą także kąpiele w szałwii bądź rumianku. Na domowe sposoby możemy się jednak zdecydować, kiedy zmiana jest niewielka.

  W przypadku zaawansowanej onycholizy zdecydowanie lepiej od razu udać się do specjalisty.  

  Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

  Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

  Onycholiza – czym jest? objawy, leczenie onycholizy

  Paznokcie to część ciała, która także może być podatna na choroby. Jedną z nich jest właśnie onycholiza, która pojawia się zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp. Powoduje, że paznokcie nie wyglądają estetycznie, a leczenie tego schorzenia jest wymagające. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest onycholiza i jak ją rozpoznać?

  Czym jest onycholiza?

  Onycholiza to choroba związana z płytką paznokcia i jej wzrostem. Jako onycholizę określa się odklejanie płytki paznokcia od łożyska, przy czym warto podkreślić, że jest to odklejanie bezbolesne.

  Mimo, że onycholiza nie sprawia bólu, jest niebezpiecznym stanem dla zdrowia. Na oddzielającym się paznokciu można zauważyć jasne przebarwienia.

  Na skutek oddzielenia się paznokcia od łożyska powstają pęcherzyki powietrza oraz wolne przestrzenie, które nie zabezpieczają przed wnikaniem do organizmu szkodliwych drobnoustrojów oraz wirusów.

  Ich przedostanie się do organizmu może skutkować stanami zapalnymi, grzybicą lub zakażeniem chorobami. W przypadku braku leczenia i postępującej infekcji pojawiają się dolegliwości bólowe, a na skutek gromadzonych zanieczyszczeń może pojawić się nieprzyjemny zapach.

  Podstawowe objawy

  Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest pojawienie się jaśniejszego od barwy paznokcia przebarwienia. Zazwyczaj występuje ono na górnej lub bocznej krawędzi paznokcia, a następnie postępuje w głąb. Jest to oznaka oderwania łożyska od paznokcia.

  W przypadku nieodpowiedniego postępowania oraz braku leczenia, gromadzące się pod paznokciem zanieczyszczenia i bakterie prowadzą do zakażeń, które objawiają się zmianą koloru paznokcia na żółty, szary lub brązowy.

  Często przebarwienia na paznokciach są bagatelizowane lub niezauważane – szczególnie w przypadku osób regularnie wykonujących manicure.

  Przyczyny onycholizy

  Pojawienie się onycholizy może mieć różne podłoże. Najczęściej oderwanie się łożyska od paznokcia spowodowane jest urazem mechanicznym.

  Nawet jednorazowe, ale mocne uderzenie może spowodować oderwanie się łożyska od paznokcia.

  Ponadto w przypadku paznokci u stóp, za częstą przyczynę onycholizy uważa się noszenie zbyt ciasnego obuwia, które powoduje stały ucisk na paznokieć lub naruszanie paznokcia podczas chodzenia.

  Jednak jak pokazują badania za pojawienie się onycholizy odpowiedzialne mogą być również inne choroby. Przede wszystkim większe prawdopodobieństwo tego schorzenia występuje u osób, które cierpią na choroby skóry, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub łysienie plackowate.

  Ponadto przyczyną onycholizy mogą być choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy lub choroby związane z układem krążenia. Warto mieć na uwadze, że nieodpowiednia dieta i niedobór ważnych witamin i minerałów, jak chociażby żelaza, może sprzyjać rozwojowi onycholizy.

  Oderwanie łożyska od płytki paznokcia może być spowodowane nieprzemyślanymi i zbyt intensywnymi zabiegami kosmetycznymi na paznokcie oraz przez alergie wywołane kosmetykami do stylizacji paznokci. Również aktywny styl życia i częste urazy mogą zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się onycholizy.

  Leczenie onycholizy

  Bardzo ważne w rozpoczęciu skutecznego leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy. Niestety onycholiza często mylnie diagnozowana jest jako grzybica paznokci lub infekcja bakteryjna. Jest to błąd, ponieważ onycholiza nie jest infekcją samą w sobie, a dopiero na skutek braku leczenia może prowadzić do poważnych infekcji oraz zakażeń.

  Leia também:  Wydzielina z pochwy – jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy?

  Pierwszy krok, jaki wykonywany jest podczas leczenia, to oczyszczenie fragmentu nieprzylegającej płytki paznokcia. Po oczyszczeniu następuje odżywienie oraz nawilżenie łożyska przy pomocy odpowiednich środków. Jest to zabieg bezbolesny, który pozwala na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń oraz mas rogowych. Na koniec aplikowany jest preparat, który wspomaga leczenie.

  Jednak, aby opisany wyżej zabieg przyniósł skuteczne efekty i zapobiegał dalszemu rozwojowi onycholizy i wszelkich skutków z nią związanych, ważne jest prawidłowe określenie przyczyny powstania oderwania się paznokcia od łożyska. Dopiero wtedy dobiera się odpowiednio dostosowane preparaty lecznicze.

  Aby pozbyć się problemu i nawrotów schorzenia należy również wyeliminować przyczynę odpowiedzialną za jej powstanie. Dlatego ważny jest obszerny wywiad oraz obserwacja swojego ciała.

  Jak zapobiegać onycholizie?

  Jeśli poprzez współistniejące choroby lub dużą aktywność fizyczną jesteśmy bardziej narażeni na pojawienie się onycholizy, warto zachować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim osoby uprawiające sport oraz o dużej aktywności w ciągu dnia powinny zadbać o odpowiednie buty.

  Muszą być dopasowane do stopy pod względem długości oraz szerokości. Nie mogą być ani za małe, ani za duże. Dobrze, jeśli będą wyprodukowane z naturalnych materiałów, które zapewniają wentylację.

  Ponadto buty należy wybierać w zależności od rodzaju uprawianej aktywności, nieco inne będą buty do biegania, a inne do wędrówek górskich.

  Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja paznokci u rąk oraz stóp, która przede wszystkim polega na regularnym skracaniu długości płytki paznokcia. Szczególnie paznokcie u stóp wymagają skracania, najlepiej do długości nie dłuższej od opuszka palca. W ten sposób podczas chodzenia na paznokieć nie będzie wywierany zbyt duży nacisk.

  Warto również zrezygnować z częstego pedicure przy pomocy lakierów hybrydowych, żelowych oraz akrylowych. W przypadku nacisku na płytkę paznokcia podczas chodzenia lub urazu mechanicznego nie jest ona tak elastyczna, przez co nie ma możliwości naturalnego wyginania się w celu redukcji mikrourazów.

  Dodatkowo stopy można wspomóc wybierając specjalistyczne ortezy lub wkładki. Jednak ich wybór powinien być oparty o konsultację z podologiem, który wybierze odpowiedni rodzaj oraz materiał ortezy lub wkładki. Dzięki temu zbyt mocny nacisk na konkretne partie stopy zostanie zniwelowany, a miejsca narażone na urazy zostaną odciążone.

  Masz białe lub żółte paznokcie? To może być onycholiza

  Gdy płytka paznokciowa zaczyna robić się nienaturalne biała lub żółta, wiele osób myśli, że może to być znak niedoboru witamin i minerałów.

  Tymczasem jest to charakterystyczny objaw onycholizy – choroby paznokci polegającej na oddzielaniu się płytki od łożyska.

  Onycholiza może być objawem choroby, ale może być także wynikiem nakładania na paznokcie chemicznych substancji. Sprawdź, czym jest onycholiza i jak ją rozpoznać.

  Onycholiza to morfologiczna choroba paznokci, która polega na oddzielaniu się płytki paznokciowej od łożyska. Onycholiza dotyczy zarówno paznokci dłoni, jak i stóp.

  Onycholiza: przyczyny

  Przyczyną onycholizy mogą być choroby wirusowe (opryszczka, półpasiec), bakteryjne (zakażenie pałeczką ropy błękitnej), pasożytnicze (świerzb), grzybicze.

  Na rozwój onycholizy wpływ mogą mieć także choroby ogólnoustrojowe, na przykład:

  • choroby tarczycy,
  • cukrzyca,
  • niedokrwistość,
  • niedobór żelaza,
  • kolagenozy,
  • toczeń rumieniowaty,
  • kiła,
  • rak płuc,
  • łuszczycowe zapalenie stawów.

  Oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska może być również powodowane przez szkodliwe substancje chemiczne zawarte w preparatach do paznokci oraz w środkach, z którymi mają styczność dłonie. Przyczyną mogą być także powtarzające się urazy mechanicznie, nieprawidłowo i nadgorliwie obcinane paznokcie, zbyt agresywne podważanie płytki paznokciowej, źle dopasowane obuwie.

  Onycholiza może towarzyszyć: łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry, wypryskowi kontaktowemu, łysieniu plackowatemu. Często dotyka też kobiety w ciąży.

  Onycholiza: objawy

  Onycholiza polega na samoistnym odklejaniu się płytki paznokcia od łożyska.

  Jak rozpoznać onycholizę? Paznokieć dotknięty tą chorobą jest biały lub lekko żółty, dlatego, że przestrzeń pomiędzy płytką a łożyskiem wypełniona jest powietrzem. Przestaje zatem prześwitywać naturalne, różowe zabarwienie skóry.

  Oddzielanie się paznokcia od łożyska zaczyna się zwykle od jego końca lub boków i postępuje w stronę macierzy. 

  Onycholiza: leczenie

  Onycholizę diagnozuje dermatolog. Jeśli pojawią się objawy mogące wskazywać na chorobę, to należy zgłosić się na wizytę do lekarza.

  Przede wszystkim zaleca się obcięcie paznokci na krótko i wyeliminowanie wszelkich szkodliwych czynników, na przykład lakierów i zmywaczy do paznokci. Należy utrzymywać paznokcie w czystości i suchości (unikać zmywania i moczenia dłoni, o ile to możliwe).

  Lekarz zleca wykonanie badania mikrobiologicznego, które wykaże, czy nie doszło do infekcji bakteryjnej. Jeśli badanie to potwierdzi, zostanie wdrożone leczenie przeciwbakteryjne.

  W zależności od stanu paznokci i przyczyny onycholizy, lekarz może zalecić chirurgiczny zabieg usunięcia części lub całego paznokcia. W przebiegu onycholizy wytwarza się wolna przestrzeń pod płytką paznokciową, w której niestety może gromadzić się brud i fragmenty keratyny. Z tego powodu po usunięciu płytki może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach.

  Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

  Onycholiza – choroba paznokci

  Jest to stan, gdy płytka paznokcia, bardzo często o białym zabarwieniu, oddziela się od jego łożyska. W zależności od zaawansowania schorzenia czas potrzebny na odbudowę nowego paznokcia może wynieść od 4 do 6 miesięcy u rąk oraz od 8 do 12 miesięcy u nóg.

  Do przyczyn powstawania onycholizy można zaliczyć: urazy paznokci, obrażenia spowodowane noszeniem obcisłych butów, alergię na produkty stosowane w kosmetyce (chemiczne zmywacze lakieru oraz tipsy).

  Choroba może być też objawem grzybicy paznokcia lub łuszczycy, a także reakcją na przyjmowane lekarstwa. 

  Trzeba pamiętać, że paznokcie są odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia. Jeśli wyglądają niezdrowo lub powodują problemy, np. właśnie onycholizę, to może być to pierwszy sygnał, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem.

  Czasami onycholiza może wskazywać na poważne zakażenie drożdżakami, cukrzycę lub chorobę tarczycy. Może to również oznaczać, że nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości niezbędnych witamin lub minerałów, takich jak np. żelazo.

  Onycholiza – objawy

  W przypadku wystąpienia choroby paznokieć zaczyna się łuszczyć w górę od podłoża. Zazwyczaj nie jest to bolesne, a płytka, w zależności od przyczyny, może zrobić się żółta, zielonkawa, purpurowa, biała lub szara.

  Onycholiza – jak leczyć?

  Najważniejszym krokiem jest ustalenie przyczyny. Po jej znalezieniu, przechodzi się do leczenia. Istotne jest dbanie, aby paznokcie były krótkie, ale nie zbyt krótkie. Gdy dotknięta zmianą część paznokcia wyrośnie, możliwe będzie jej wycięcie, żeby wyrastała nowa zdrowa płytka.

  Choć wydaje się, że wizyta u lekarza jest niepotrzebna, to szczególnie w przypadku nawracającej onycholizy, może okazać się konieczna. Dość często choroba jest objawem łuszczycy oraz łuszczycowego zapalenia stawów (problemy z paznokciami dotyczą połowy osób z tymi schorzeniami).

  Leczenie łuszczycy paznokci jest trudne i z reguły polega na miejscowym stosowaniu glukortykoidów lub w połączeniu z kwasem salicylowym i analogami witaminy D. Pomocne przy postawieniu właściwej diagnozy jest badanie krwi, które może wykazać na zaburzenia funkcji tarczycy lub niedobory witaminowe.

  W takim przypadku lekarz może przepisać leki lub suplementy doustne w celu leczenia pierwotnej przyczyny onycholizy.

  Domowe sposoby leczenia

  Onycholizę można próbować leczyć na własną rękę domowymi sposobami. Należy pamiętać, aby nie czyścić przestrzeni pod paznokciem, ponieważ może to wprowadzić bakterie i pogorszyć stan. Skuteczne na infekcje grzybiczne i drożdżakowe są olejki z drzewa herbacianego.

  Zapobieganie chorobom paznokci u rąk i nóg

  Bardzo ważne jest zapobieganie. Ponieważ onycholiza może wynikać z wrażliwości skóry na produkty takie jak klej, akryle lub aceton, które są stosowane podczas manicure i pedicure, należy unikać niesprawdzonych salonów kosmetycznych i wybierać produkty bez alergenów. Sztuczne tipsy nałożone na paznokieć mogą również powodować uraz łożyska paznokcia, w wyniku czego następuje onycholiza.

  Warto zapobiegać rozprzestrzenianiu się grzybicy i drożdży przez nieobgryzanie paznokci. Jeśli onycholiza dotknęła paznokciu u stóp trzeba nosić czyste skarpety i jak najdłużej wietrzyć stopy na suchym powietrzu.

  Jak upewnić się, że mamy do czynienia z onycholizą?

  Choroba daje widoczne objawy, dlatego łatwo określić, czy mamy onycholizę. Wystarczy obserwować paznokieć, jeśli zaczyna się on podnosić lub odrywać  od łożyska, to mamy do czynienia ze schorzeniem.

  Nieco trudniejsze może być znalezienie przyczyny. Warto odwiedzić lekarza dermatologa, szczególnie jeśli dotyczy więcej niż jednego palca u rąk czy u nóg.

  Przy skutecznym leczeniu paznokieć, wraz z jego przyrostem, ponowie zaczyna przylegać do łożyska.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *