Nieświeży oddech – jakie są przyczyny nieświeżego oddechu i jak się go pozbyć?

Problem nieprzyjemnego zapachu z ust to halitoza, czyli obecność różnych związków chemicznych, głównie lotnych związków siarki, w wydychanym powietrzu.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele – od nieprawidłowej higieny jamy ustnej, przez nieodpowiednią dietę, aż po poważne choroby nowotworowe. Podaje się jednak, że najczęstszymi przyczynami przykrego zapachu są nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej.

Stanowią one aż od 80 do 90% wszystkich czynników. Tylko 5-8% z nich, to problem związany z uchem, gardłem lub nosem, a pozostała część towarzyszy schorzeniom ogólnoustrojowym.

Największy udział w tymże problemie, przypisywany jest nalotowi na języku. Osad ten powstaje w skutek złuszczania się komórek nabłonka i osadzania się resztek pokarmów. To właśnie one są źródłem procesów gnilnych, a co za tym idzie – nieprzyjemnego zapachu.

Przyczyn stomatologicznych, może być jednak więcej, a zaliczyć do nich można: próchnicę, choroby dziąseł, kamień i osad nazębny, parodontozę, czy powikłania po zabiegach dentystycznych (np. suchy zębodół). Aby zapobiec temu problemowi, warto często odwiedzać gabinet stomatologiczny.

Dzięki temu problem zostanie szybko zdiagnozowany i poddany leczeniu.

Kolejnym problemem brzydkiego zapachu z ust jest nieprawidłowa dieta. Nadmierne spożywanie alkoholu i kawy, duża zawartość cukru w posiłkach, a także palenie papierosów, nie poprawi sytuacji. Są to czynniki, które można w prosty sposób ograniczyć, a nawet wyeliminować.

Często jednak podłożem tego problemu są stany zapalne układu oddechowego, a także choroby górnej części układu pokarmowego. Nieprzyjemny zapach z ust mogą powodować także procesy trawienne zachodzące w jamie ustnej oraz stosowanie niektórych terapii farmakologicznych.

Nieświeży oddech pomimo regularnego szczotkowania zębów

Prawidłowa higiena jamy ustnej może rozwiązać problem z nieprzyjemnym zapachem. W tym celu powinno się szczotkować zęby po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie. Oprócz regularności trzeba zwrócić uwagę na rodzaj szczoteczki, jej miękkość, a także dopasowanie do indywidualnych potrzeb i ewentualnych problemów.

Szczotkowanie, ustawioną pod kontem 45 stopni szczoteczką, powinno trwać około 2-3 minut. Ważne jest również wykonywanie odpowiednich ruchów, prawidłowymi będą wymiatający i okrężny. Pierwszy, to ten z góry do dołu w przypadku górnych zębów oraz odwrotnie przy zębach dolnych. Okrężne ruchy powinno się wykonywać w okolicy dziąseł.

Nieświeży oddech – jakie są przyczyny nieświeżego oddechu i jak się go pozbyć?

Niestety, samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. Resztki jedzenia bardzo często osadzają się w przestrzeni między zębowej, a tych nie da się prawidłowo usunąć wyłącznie regularnym szczotkowaniem zębów.

W tym celu najlepiej sprawdzą się nici dentystyczne. Kolejnym elementem jamy ustnej, który powinno się oczyszczać, jest język, aby usunąć zgromadzony na nim osad. Najlepszym sposobem, będzie użycie specjalnej, gumowej końcówki.

Warto również używać specjalnych płynów do higieny jamy ustnej.

Więcej informacji na temat higieny jamy ustnej znajdziesz tutaj: https://yoursmileon.pl/porady/nieprzyjemny-zapach-z-ust-jakie-sa-przyczyny-i-jak-go-zlikwidowac/.

Brzydki zapach z usta a dieta

Zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie jest także w tym przypadku – ma ona duży wpływ na nieprzyjemny zapach z ust. Po pierwsze niewskazane jest spożywanie dużej ilości takich produktów jak: cebula, czosnek, por, rzodkiewka, czy ostre przyprawy.

Trzeba pamiętać, że lotne związki siarki zawarte w surowej cebuli i czosnku, nie tylko pozostają w ustach, ale są wchłaniane do krwiobiegu i wydalane podczas wydechu. Negatywnie wpływa również spożywanie dużej ilości kawy oraz alkoholu. Mają one działanie wysuszające, a co za tym idzie – zmniejszają przepływ śliny, pozwalając bakteriom na dłuższe utrzymywanie się w jamie ustnej.

Często wskazywanym problemem jest również dieta obfita w produkty mleczne, mięso oraz napoje gazowane.

Bardzo często osoby borykające się z problemem halitozy, spożywają zbyt dużo białka i tłuszczów. Przejadanie się i duża ilość pokarmu do strawienia sprawiają, że zapach z żołądka, może przemieszczać się w górę układu pokarmowego.

Niewskazane są również słodycze, ponieważ zawarty w nich cukier, jest przyczyną próchnicy. To świetna pożywka dla bakterii, warto więc ograniczyć spożywanie produktów o dużej zawartości cukru. Oprócz używek takich jak kawa czy alkohol, warto również wymienić wyroby tytoniowe.

Tu także pojawia się problem wysuszania jamy ustnej, tu największym problemem jest długo utrzymujący się w niej dym papierosowy.

Nieświeży oddech – jakie są przyczyny nieświeżego oddechu i jak się go pozbyć?

Powinno się również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli wypijanie około dwóch litrów wody dziennie. Woda świetnie nawadnia błony śluzowe, jednocześnie płucząc jamę ustną i pozbywając się drobnoustrojów powodujących nieprzyjemny zapach.

Regularne picie wody, jest tak samo ważne, jak spożywanie odpowiedniej ilości pokarmów. Oprócz tego, że problemem może być przejadanie się, trzeba pamiętać, że drastyczna dieta i ograniczanie ilości posiłków, również może mieć negatywny wpływ na oddech.

Co jeść żeby pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, konieczne jest ograniczenie, a nawet wykluczenie używek. Alkohol, papierosy, kawa, a nawet mocna herbata, mają negatywny wpływ na oddech. Trzeba pamiętać również o regularnym spożywaniu posiłków. Pomocne mogą okazać się produkty farmaceutyczne, które dostępne są w aptece bez recepty.

Można sięgnąć po specjalne płukanki na bazie chlorcheksydyny lub tabletki utleniające do ssania, w których składzie znajduje się cynk. Z pomocą przychodzą również domowe sposoby, które skutecznie likwidują nieprzyjemny zapach z ust. Niektóre pokarmy mają właściwości neutralizujące problem.

Co w takim razie jeść, żeby pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Cynk znajduje się nie tylko w wyrobach farmaceutycznych, można dostarczyć go organizmowi w naturalnej postaci. Zawierają go nasiona dyni, migdały, kiełki, a także owoce morza. Trzeba pamiętać także o dobrym nawodnieniu.

Do diety warto wprowadzić dużą ilość wody, a także zieloną herbatę, która hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej. Właściwości te zawdzięcza polifenolom, a te można znaleźć również w cynamonie. Do płukania ust, polecane są napary ziołowe z szałwii i rumianku.

Zapobiegają one namnażaniu się bakterii w jamie ustnej, a także regenerują błony śluzowe.

Kolejnym sposobem neutralizacji nieprzyjemnego zapachu z ust, jest żucie po posiłku goździków lub anyżu. Świetnie sprawdzą się również koktajle z pietruszką lub szpinakiem, dzięki zawartym w nich chlorofilowi.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości umycia zębów, z pomocą przychodzą surowe warzywa, takie jak kalafior lub seler naciowy, które pomogą usunąć osad. Problem brzydkiego zapachu z ust często zaczyna się już w jelitach, dlatego trzeba zadbać o florę bakteryjną.

Jogurty i kiszonki namnażają dobre bakterie, a jednocześnie niwelują wolne związki siarki.

Źródła:

 • Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2013, 2, 219–225
 • Halitoza – etiologia, metody diagnostyki i leczenie, A. Pieniążek i Mariusz Pietrzak, Journaof Helath Study and Medicine, 2/2017, http://jhsm.san.edu.pl/issues/JHSM_6_6.pdf
 • Halitoza – diagnostyka i leczenie, M. Chomyszyn-Gajewska i A.Skrzypek, Przegląd lekarski, 2013/70/2, http://www.wple.net/plek/numery_2013/numer-2-2013/65-68.pdf
 • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,halitoza—diagnostyka–przyczyny–leczenie,artykul,1730042.html
 • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/jak-prawidlowo-myc-zeby-techniki-szczotkowania-zebow-aa-97Bi-VWgB-Vzk2.html
 • https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/jakie-skladniki-diety-sa-przyczyna-nieprzyjemnego-zapachu-z-ust/
 • https://www.webmd.com/oral-health/features/bad-breath-good-and-bad-foods
 • https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/jakie-skladniki-diety-sa-przyczyna-nieprzyjemnego-zapachu-z-ust/
 • https://apteline.pl/artykuly/sposoby-na-brzydki-zapach-z-ust-jak-leczyc-halitoze/
 • Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2013, 2, 219–225

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Przyczyny nieświeżego oddechu. Jak sobie z nim radzić?

Nieświeży oddech – co go powoduje?

Nieświeży oddech, czyli halitoza, to problem wielu osób. Najczęściej występującą jest halitoza fizjologiczna, wynikająca z zaniedbania higieny lub niewłaściwej diety.

Innym rodzajem, znacznie trudniejszym do wyeliminowania, jest halitoza patologiczna, której przyczyną są różnego rodzaju choroby.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, w wyniku której w przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się nieusunięte resztki pokarmu, stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii – to najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu.

Doświadczyć jej można tuż po przebudzeniu, zwłaszcza, jeśli dzień wcześniej jadło się pokarmy o silnym aromacie: czosnek, cebula, por.

Warto też wiedzieć, że spożywając codziennie małe ilości surowych warzyw oraz owoców, natomiast duże cukru, mięsa i białej mąki, można doprowadzić do nadkwasoty – będącej kolejnym z powodów nieświeżego oddechu.

Błędem popełnianym przez większość z nas jest nieoczyszczanie języka podczas codziennej higieny jamy ustnej.

Łatwo zaobserwować na nim, szczególnie na tylnej części, biały nalot – to siedlisko bakterii beztlenowych, które potęgują nieświeży oddech.

W wyniku metabolizmu tych bakterii wydzielają się wolne związki siarki, m.in. siarkowodór, siarczek dimetylu i merkaptan metylu, charakteryzujące się nieprzyjemną wonią.

Halitoza patologiczna

Nieświeży oddech może mieć również inne podłoże – schorzenia jamy ustnej czy choroby, a także przyjmowanie leków wysuszających gardło i hamujących wydzielanie śliny. Przykładem są częste anginy, alergie czy zapalenie zatok, które sprzyjają rozkładaniu bakterii beztlenowych i powstawaniu przykrego zapachu z ust.

Leia também:  Napadowy ból odbytu i ból odbytu w nocy

Nieświeży oddech jest szczególnie uciążliwy, jeśli towarzyszy im zaburzenie pracy ślinianek. Niedostateczna ilość śliny uniemożliwia w tym wypadku wypłukiwanie bakterii z gardła i migdałków.

Nieprzyjemny zapach towarzyszy także próchnicy i chorobom dziąseł, ale jego źródłem mogą być także choroby oskrzeli, płuc, wątroby, zaburzenia hormonalne, diety odchudzające powodujące odwodnienielub silny stres.

Sposoby na nieświeży oddech

Aby pozbyć się najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu, warto rozbudować nieco codzienną pielęgnację jamy ustnej, włączając do niej preparaty odświeżające na bazie wyciągów ziołowych lub skrobaczkę do języka. Znajdziesz je w ofercie internetowej Apteki Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/swiezy-oddech,520.html. Przeciwdziałają one namnażaniu się bakterii i nawrotom halitozy. Pamiętaj, że zapobieganie nieświeżemu oddechowi oznacza zmniejszenie ryzyka pojawiania się kamienia nazębnego i próchnicy! Zadbaj o zdrowie jamy ustnej i świeży oddech!

Nieprzyjemny zapach z ust – jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Nieprzyjemny zapach z ust dotyka średnio 25% społeczeństwa i wywołuje spory dyskomfort w życiu codziennym osób cierpiących na tę przypadłość. Gdy długotrwale się on utrzymuje, wówczas mówimy o halitozie. Odpowiedź, jak pomóc sobie lub osobie w Twoim otoczeniu z problemem nieświeżego oddechu, znajdziesz w tym artykule.

 • Nieprzyjemny oddech może pojawiać się rano po przebudzeniu. W tej sytuacji resztki pokarmu pozostałe w jamie ustnej poddawane są procesom gnilnym, podczas których namnażane są bakterie i wydzielane są gazy o brzydkim zapachu.
 • Brzydki zapach może występować przy problemach w jamie ustnej (niewyleczonej próchnicy, chorobach przyzębia, nieprawidłowo dobranej protezie zębowej czy też przez złogi kamienia nazębnego). Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii produkujących lotne związki siarki.
 • Powodem może być palenie tytoniu lub picie alkoholu.
 • Nieprzyjemny zapach może pojawiać się po zjedzeniu pokarmów produkujących lotne związki siarki, np. czosnek, cebula, szczypiorek czy rzodkiewka.
 • Nieświeży oddech może mieć przyczynę w chorobach ogólnoustrojowych (cukrzyca, schorzenia przewodu pokarmowego, choroby płuc, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, czy też w przewlekłej chorobie nerek – poprzez wydzielany zapach jest nazywana również chorobą rybiego oddechu).
 • Przyczyną cuchnącego oddechu może być również występowanie kamieni migdałkowych. Są to najczęściej białe lub żółte złogi widoczne na migdałkach gardłowych. Krypty (wgłębienia) na gładkich wcześniej migdałkach powstają po przebytych infekcjach gardła (najczęściej anginie). Zalegają w nich między innymi resztki pokarmu, obumarłe tkanki, czy też wydzielina spływająca z zatok. Gdy w miejsca zakamarków dostaną się bakterie beztlenowe, wydzielane (na skutek rozkładu) zostają związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Nieprzyjemny oddech jest wstydliwym problemem, jednak w przypadku, gdy wykryjemy u siebie niepokojący nas zapach z ust, nie izolujmy się od ludzi lub nie stosujmy tylko półśrodków maskujących zapach (takich jak gumy do żucia czy aerozole odświeżające zapach), lecz stawiajmy czoła problemowi i zacznijmy od razu działać.

W przypadku, gdy nieprzyjemny zapach z ust nie jest spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi (które należy leczyć pod kontrolą lekarza) możemy sobie pomóc stosując się do poniższych rad.

 1. Przede wszystkim najważniejsze jest zadbanie o zdrowie zębów, wyleczenie zębów z próchnicą oraz stanu zapalnego dziąseł.
 2. Należy zachować codzienną prawidłową higienę jamy ustnej. Po ostatnim posiłku, przed snem, oprócz dokładnego szczotkowania zębów (szczotkowanie powinno trwać około 2 minut) ważne jest użycie nitki dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych lub irygatora. Usuną one resztki pokarmu z miejsc do których zwykła szczoteczka nie dotrze.
 3. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się bakterii ważne jest, by regularnie wymieniać szczoteczkę do zębów. Zalecana jest wymiana co 2-3 miesiące oraz po każdym przebytym przeziębieniu czy infekcji gardła.
 4. Skuteczne może się również okazać stosowanie skrobaczki do języka. Dzięki odpowiednio dobranym wypustkom czyścik dociera do każdego zagłębienia w grzbiecie języka, w których gromadzą się bakterie. Czyścik usuwa bakterie wytwarzające lotne związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Skrobaczki należy używać po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, przed płukaniem płynem.
 5. Istotna w zwalczaniu nieprzyjemnego oddechu z ust może być również modyfikacja diety. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto do spożywanych potraw dodawać przyprawy, takie jak: mięta, pietruszka, oregano czy tymianek, ponieważ ze względu na obecność olejków eterycznych zwalczają nieprzyjemny zapach i odświeżają oddech. Pozytywnie wpływa także picie zielonej herbaty zawierającej polifenole, które pomagają zapobiegać rozwojowi i namnażaniu bakterii. Pomóc może żucie bezcukrowej gumy do żucia, ponieważ pobudzi to pracę ślinianek zwiększając wydzielanie śliny. Należy ograniczyć również używki, takie jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, ponieważ mogą być one odpowiedzialne za nasilanie objawów halitozy, ponieważ wysuszają śluzówkę.
 6. W przypadku zauważenia u siebie kamieni migdałkowych warto wybrać się na wizytę do laryngologa. Po dokładnym zdiagnozowaniu może on zaproponować zabieg waporyzacji, czyli laserowego zamknięcia krypt na migdałkach, w których odkładają się cuchnące złogi. W przypadku często odkładających się kamieni, szybko powracających w miejscach po usunięciu poprzednich, lekarz może się zdecydować na chirurgiczne całkowite wycięcie migdałków, co skutecznie rozwiąże problem. 

Preparaty z apteki na nieprzyjemny zapach z ust

 • Produkty zawierające w swoim składzie związki cynku (np. Halitomin, Cynk organiczny, Halitus fresh, Solgar cynk). Cynk utlenia odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach lotne związki siarki w jamie ustnej – zmieniając je w bezzapachowe sole, neutralizują przykry zapach. Preparaty występują w postaci tabletek do ssania, które należy stosować od 1 do 3 razy dziennie. Pół godziny po zastosowaniu tabletki nie należy pić ani jeść. Działanie zaczyna się po kilku minutach i trwa do kilku godzin.
 • Płukanki do jamy ustnej z chlorheksydyną (np. Eludril, Corsodyl) działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie, niszcząc bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Dodatkowo zmniejszają one zdolność adhezji bakterii do powierzchni szkliwa. Należy pamiętać, by płynów z chlorheksydyną nie stosować w sposób ciągły dłużej niż 15 dni, ponieważ mogą powodować przebarwienia zębów.
 • Do płukania jamy ustnej sprawdzą się również płyny, w skład których wchodzą olejki eteryczne – mentol, eukaliptol, tymol (np. Listerine, Baikadent płyn, Colgate Plax). Uszkadzają one błonę̨ komórkową bakterii w jamie ustnej i pozostawiają uczucie świeżości. Warto również zwrócić uwagę na zawartość alkoholu, by nie wysuszać dodatkowo śluzówki (np. Listerine zero, Biorepair). Płynem należy płukać zęby codziennie po umyciu zębów i oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
 • W przypadku użytkowania protez zębowych lub aparatów ortodontycznych konieczne jest dokładne dbanie o ich higienę i codzienne oczyszczanie za pomocą przeznaczonych do tego środków – tabletek czyszczących, past do protez oraz odpowiednio dobranych szczoteczek do protez zębowych.
 • Przy problemie kamieni migdałowych skuteczne okazać się może codzienne płukanie gardła naparami z szałwii, czy też np. roztworem wody utlenionej. Pomoże to wypłukiwać kamienie z krypt migdałkowych oraz będzie działało przeciwzapalnie i odświeżająco.

Z problem nieświeżego oddechu możemy sobie w większości przypadków poradzić zachowując prawidłową higienę jamy ustnej. Diagnozowanie halitozy najlepiej rozpocząć u stomatologa, który sprawdzi czy nasze zęby nie potrzebują leczenia. Warto również zmodyfikować dietę, ponieważ ma ona istotny wpływ na występowanie halitozy. W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby nie usuwają problemu, należy skonsultować się z lekarzem, by wykonał dokładne badania i pomógł nam go zwalczyć.

Polub nasz profil

Nieświeży oddech (brzydki zapach z ust, cuchnięcie z ust, halitoza)

Nieświeży oddech z ust to dość powszechna przypadłość. Zdarza się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Często pojawia się rano po przebudzeniu. Zasadniczo nie przeszkadza w codziennym życiu, ale jest krępujący.

Nic dziwnego, że półki sklepowe są pełne gum do żucia, płynów do płukania ust i innych produktów przeznaczonych do zwalczania nieświeżego oddechu.

Jeśli brzydki zapach z ust utrzymuje się przez dłuższy czas, mówimy o stanie chorobowym nazywanym halitozą.

Przyczyny halitozy najczęściej są związane z jamą ustną, choć mogą wynikać także z dolegliwości dróg oddechowych, żołądka, nerek i wątroby.

Co powoduje nieprzyjemny zapach z ust?

Przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jedzenie uwięzione w zębach powoduje nadmierny rozwój bakterii beztlenowych, które produkują lotne związki siarki, wpływające na nieprzyjemny zapach z ust.

Nagromadzenie płytki nazębnej, czyli warstwy bakterii i węglowodanów, która nieustannie tworzy się na zębach, jest główną przyczyną próchnicy i chorób przyzębia, co również może być przyczyną brzydkiego zapachu z jamy ustnej. Regularne mycie zębów (w tym nitkowanie) oraz języka usuwa uwięzione jedzenie oraz płytkę nazębną.

Leia também:  Ropowica (ropne zapalenie skóry) – przyczyny, objawy i leczenie

Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta, może podrażniać dziąsła i ostatecznie tworzyć wypełnione płytką kieszenie między zębami i dziąsłami (zapalenie przyzębia).

 • KONSULTACJA STOMATOLOGA
 • Cena od 90 zł
 • REZERWUJ ONLINE
 • Nieświeży oddech może być również problemem osób  noszących protezy, jeśli nie myją ich każdego dnia.

Kolejną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być dieta i nawyki. Niektóre produkty mają intensywny zapach. Tak jest z czosnkiem, cebulą, niektórymi ziołami, alkoholem, ale też np. z kawą.

Nieprzyjemny zapach z ust powoduje palenie wyrobów tytoniowych. Palacze tytoniu są również bardziej narażeni na choroby dziąseł, które też są źródłem nieświeżego oddechu.

Do nieświeżego oddechu może przyczyniać się także suchość w jamie ustnej. Ślina pomaga usuwać cząsteczki powodujące nieprzyjemny zapach. Suchość w ustach występuje naturalnie podczas snu i nasila się, gdy śpisz z otwartymi ustami, stąd brzydki zapach z ust zaraz po przebudzeniu. Przewlekła suchość w ustach może być spowodowana problemami z gruczołami ślinowymi i niektórymi chorobami.

Nieświeży oddech mogą pośrednio wywoływać niektóre leki, np. przyczyniając się do suchości w ustach.

Infekcje lub przewlekłe stany zapalne jamy nosowej, zatok lub gardła mogą również powodować nieświeży oddech. Gromadzenie treści pokarmowej w kryptach migdałkowych, będących pozostałością po stanach zapalnych, jest także przyczyną helitozy.

Choroby, takie jak niektóre nowotwory i zaburzenia metaboliczne, mogą powodować charakterystyczny zapach oddechu. Refluks żołądkowo-przełykowy lub choroba refluksowa przełyku (GERD) również mogą być związane z nieświeżym oddechem.

Halitoza domowe sposoby

W przypadku halitozy domowe sposoby na brzydki zapach z ust (żucie gumy, płukanie ust specjalnymi płynami) przynoszą tylko chwilowy efekt.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyna brzydkiego zapachu z ust jest związana z zębami, powinieneś udać się do stomatologa. Jeśli masz pewność, że to nie zęby są powodem nieświeżego oddechu, warto skonsultować się z np. laryngologiem, który sprawdzi, czy nie masz problemów z migdałkami lub zatokami.

 1. KONSULTACJA LARYNGOLOGA
 2. Cena od 170 zł
 3. REZERWUJ ONLINE

Przyczyny nieświeżego oddechu

 • próchnica zębów,
 • grzybica jamy ustnej,
 • stany zapalne jamy ustnej,
 • suchość w ustach,
 • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,
 • refluks żołądkowo-przełykowy lub choroba refluksowa przełyku,
 • zapalenie błony śluzowej żołądka,
 • mocznica,
 • rozstrzenie oskrzeli,
 • angina,
 • kwasica ketonowa,
 • przewlekłe zapalenie migdałków,
 • zapalenie dziąseł,
 • paradontoza,
 • zgorzel miazgi zęba,
 • zmniejszone wydzielanie śliny (kserostomia),
 • zapalenie migdałków.

Pełna lista objawów chorobowych >> 

 

Nieświeży oddech – przyczyny i metody zwalczania

Przykry zapach z ust może powodować niezręczne sytuacje w codziennym życiu. Niewłaściwa higiena, palenie papierosów to główne, aczkolwiek nie jedyne przyczyny nieświeżego oddechu.  Jak skutecznie radzić sobie z tą przypadłością?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust jest dosyć powszechną przypadłością. Według  statystyk dotyka średnio co drugą osobę. Problem ten może być krępujący i skutecznie obniżać pewność siebie. Zamiast jednak żuć miętowe gumy, które niestety tylko maskują problem i dają efekt bardzo krótkotrwały, zastanów się, co może być źródłem Twojego problemu.

Nieświeży oddech – najczęstsze przyczyny

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele – brak odpowiedniej higieny, próchnica, dieta, czy nawet stosowane leki. Dlaczego powodują one powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej

To prawdopodobnie najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu. Kiedy zęby nie są dokładnie czyszczone, zalegające w jamie ustnej resztki pokarmu z czasem zaczynają się rozkładać i powodować nieprzyjemny zapach. Niedostateczna higiena jest też powodem narastania płytki nazębnej, która również może odpowiadać za nieświeży oddech.

Nieleczona próchnica i choroby dziąseł

W ustach osoby z nieleczonymi zębami lub z chorobami dziąseł znajduje się duża ilość bakterii, które zwykle są źródłem przykrego zapachu. Mogą one również powodować dalszy rozwój próchnicy. Aby do tego nie dopuścić powinieneś zadbać o regularne przeglądy stomatologiczne i przynajmniej co pół odwiedzać swojego dentystę.

Suchość w ustach

Ślina pomaga oczyszczać jamę ustną i usuwa zalegające cząstki pokarmu, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Dlatego też jej niedostateczna ilość może przyczynić się do powstawania nieświeżego oddechu.

Suchość w ustach naturalnie występuje w czasie snu, co prowadzi do tak zwanego „porannego oddechu”, który nasila się, jeśli śpimy z otwartymi ustami.

Przewlekła suchość w jamie ustnej może być spowodowana również problemami w gruczołach ślinowych i niektórymi chorobami, na przykład cukrzycą.

Leki

Niektóre leki mogą powodować nieświeży oddech, przyczyniając się do suchości w ustach. Inne mogą być rozkładane w organizmie i uwalniać substancje chemiczne, które mogą być wyczuwalne w oddechu, np. azotany stosowane w leczeniu astmy.

Palenie tytoniu

Papierosy to kolejna przyczyna nieświeżego oddechu. Oprócz brzydkiego zapachu, który powoduje tytoń, palacze są również bardziej narażeni na choroby dziąseł, co jest dodatkowym źródłem brzydkiego zapachu.

Żywność

To podstawowe źródło nieprzyjemnych zapachów pochodzących z jamy ustnej. Niektóre produkty takie jak czosnek, cebula, pikantne potrawy, różne gatunki serów czy ryb mogą pozostawić po spożyciu nieprzyjemny zapach. Większość z tych zapachów jest krótkotrwała i ulotna, jednak niektóre z nich mogą zalegać w zębach.

Diety niskowęglowodanowe również mogą powodować nieświeży oddech. Organizm wówczas spala głównie tłuszcze, będące podstawowym źródłem energii. Uwalnianie ketonu powoduje wydobywanie przykrego zapachu acetonu. Aby to zniwelować należy regularnie spożywać produkty z wysoką zawartością błonnika.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Przede wszystkim, regularnie odwiedzaj swojego dentystę. Pomoże on w znalezieniu i wyeliminowaniu źródła brzydkiego zapachu z ust. Oceni stan Twojej jamy ustnej, wyleczy wszelkie ubytki, usunie zalegający kamień nazębny oraz da Ci wskazówki, jak utrzymać świeży oddech.

Zadbaj także o prawidłową higienę:

 1. Szczotkuj dokładnie zęby po każdym posiłku.
 2. Nie zapominaj o regularnym nitkowaniu, aby nie dopuścić do zalegania resztek jedzenia w miejscach, gdzie nie dociera szczoteczka.
 3. Używaj specjalnej skrobaczki, aby dokładnie oczyścić język z nalotu.
 4. Stosuj płyny do płukania jamy ustnej, które pomogą odświeżyć oddech i usunąć bakterie. Możesz także płukać jamę ustną naparem z ziół, który ma właściwości antybakteryjne i odkażające np. z rumianku lub szałwii.

Dodatkowo ogranicz spożywanie alkoholu, napojów kolorowych i z dużą zawartością kofeiny. Pij natomiast dużo wody, aby wypłukiwać bakterie i zapobiegać suchości w ustach,

Masz problem z nieświeżym oddechem? Nie wiesz, jak go rozwiązać? W Vita Medical pomagamy pacjentom także i z tą przypadłością.

 • Zapraszamy na przegląd zębów
 • VITA MEDICAL
 • Tel. (12) 426 55 50
 • Kom. 513 074 364

[email protected]

Nieświeży oddech – jak się go pozbyć? – AllSmiles Dental

Nieświeży oddech to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zmaga się większa część społeczeństwa. Z pozoru niewielki, w rzeczywistości jednak prowadzić może do wielu kompleksów – znacznego obniżenia pewności siebie. Dowiedz się, jak radzić sobie z nieświeżym oddechem.

Przyczyna nieświeżego oddechu

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele. W większości przypadków są to jednak zaniedbania w higienie jamy ustnej. Na zębach stale osadzają się resztki jedzenia, tworzące płytkę sprzyjającą rozwojowi bakterii.

Jej stałe namnażanie prowadzić może nie tylko do rozwoju próchnicy, ale i wielu chorób dziąseł.

Zbyt duża ilość płytki nazębnej, a także stały rozwój bakterii w jamie ustnej to przyczyna powstawania charakterystycznego i nieprzyjemnego zapachu.

Bardzo często nieświeży oddech jest także wynikiem rozwijających się na tylnej części języka bakterii beztlenowych. Nalot ten odpowiedzialny jest za siarkowy zapach z ust.

Jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Najlepszym sposobem na nieświeży oddech jest zasięgnięcie pomocy specjalisty. Konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków, usunięcie kamienia nazębnego i stanów zapalnych. Warto skontrolować także stan protez i koron zębowych.

Niezwykle ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku. Jeżeli nie jest to możliwe, dobrze jest przynajmniej przepłukać usta, by usunąć resztki jedzenia.

Podczas szczotkowania zębów nie można zapominać o usuwaniu nalotu z języka. Można użyć do tego celu specjalnej skrobaczki bądź zwykłej szczoteczki do zębów. Dobrą praktyką jest także płukanie ust specjalnymi płynami.

Ich regularne stosowanie jest w stanie usunąć znajdujące się w jamie ustnej drobnoustroje, a także znacznie zredukować odkładanie się płytki nazębnej.

W zachowaniu świeżego oddechu ważne jest także regularne usuwanie kamienia nazębnego. Tego typu zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym przynajmniej 2 razy do roku. Jeżeli posiadasz jednak tendencję do szybszego odkładania się płytki nazębnej, konieczne może być poddawanie się skalingowi częściej.

Jak zadbać o świeży oddech?

Skorzystanie z pomocy specjalisty to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w walce z nieświeżym oddechem. Jest to jednak proces, który, w zależności od skali problemu, może trwać nawet kilka czy też kilkanaście miesięcy. W tym czasie dobrze jest korzystać z rozwiązań, które w szybki sposób odświeżają oddech, zapewniając komfort podczas ważnych spotkań.

 • Guma bez cukru – to najpopularniejszy sposób na szybkie odświeżenie oddechu. Żucie gumy pobudza ślinianki do produkcji śliny, a co za tym idzie do zwalczenia nieprzyjemnego zapachu i suchości w ustach. Bardzo ważne jest, aby wybierać gumy bez cukru o wyrazistym miętowym smaku i zapachu.
 • Woda – jednym z powodów nieświeżego oddechu może być suchość w ustach. Aby temu zapobiec, warto często sięgać po szklankę wody. Pozwoli ona na usunięcie cząsteczek jedzenia, a także wymianę śliny.
 • Spray do ust – popularne i dostępne niemal w każdym sklepie spraye to dobry sposobów na szybkie odświeżenie oddechu. Aromatyzowane miętowe preparaty posiadają kompaktowy kształt, który z łatwością zmieści się w każdej kieszeni. Decydując się na ich zakup, warto zwracać uwagę na to, by nie posiadały cukru, który może przyczynić się do rozwoju próchnicy.
Leia também:  Leczenie raka błony śluzowej trzonu macicy

Wymienione wyżej produkty to jedynie tymczasowe rozwiązanie, które z pewnością nie zniweluje problemu. Stale utrzymujący się nieświeży oddech może być oznaką poważnych chorób zębów bądź dziąseł i nie warto go bagatelizować. Dobrze jest skontaktować się z profesjonalistą w celu uzyskania fachowej porady odnośnie leczenia.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu ?

Opublikowany Lipiec 22, 2015 z 0 komentarzy

Nieświeży oddech to poważny problem głównie ze względu na własny dyskomfort. Nieprzyjemny zapach z ust może pojawiać się po posiłkach, albo może towarzyszyć cały dzień.  Oczywiście można próbować radzić sobie z problemem za pomocą gumy do żucia czy płynów odświeżających, ale to tylko maskowanie problemu, a żeby się go pozbyć należy go namierzyć.

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Podstawową zasadą jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej, gdy myjemy zęby po każdym posiłku.

W takiej sytuacji mamy pewność, że resztki jedzenia zostały wymiecione z jamy ustnej i nie będą się namnażały bakterie. Istotne jest również dokładne mycie zębów, żeby pozbyć się płytki nazębnej.

Najlepiej w walce z osadem i płytką nazębną radzi sobie szczoteczka elektryczna, dzięki której można starannie oczyścić każdego zęba, co w przypadku manualnego czyszczenia wymaga większej precyzji.

Na niedokładnie umytych zębach z czasem odkłada się kamień nazębny co stanowi pożywkę dla grzybów i bakterii, a z czasem pojawiają się choroby dziąseł. Takie zaniedbania mogą stanowić przyczynę nieświeżego oddechu. Problemy z utrzymaniem świeżego oddechu mogą mieć również osoby mające schorzenia układu pokarmowego.

Walkę z nieświeżym oddechem powinno się zacząć od wizyty u stomatologa, by sprawdzić stan uzębienia i usunąć kamień nazębny.

W tym przypadku należy również pamiętać i stosować się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej, by eliminować powstawanie próchnicy.

Podczas mycia zębów, przynajmniej dwa razy dziennie, powinno się również myć język, ponieważ na jego powierzchni znajduje się mnóstwo bakterii, które mogą powodować przykry zapach z ust.

Szczególną uwagę należy zwrócić na codzienne menu. Ostre potrawy, dodatek cebuli czy czosnku również może mieć wpływ na specyficzny oddech.

Cebula i czosnek zawierają olejki eteryczne, które posiadają właściwości lecznicze, ale poza tym maja mocny zapach.

Olejek eteryczny pochodzący z cebuli – alicyna – przenika do płuc wraz z krwią, a później uwalniana jest w pęcherzykach powietrza i stad nieprzyjemny zapach z ust. Aby zneutralizować zapach warto sięgnąć po specjalne tabletki na bazie pietruszki.

Innym sposobem na walkę z nieświeżym oddechem jest picie wody. Często zapominamy, że dziennie powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 litra wody. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na nawodnienia organizmu, ale również wpływa na jakość oddechu.

  Dzięki częstemu popijaniu wody nie dość, że zostają nawilżone błony śluzowe to dodatkowo wypłukujemy bakterie, które pojawiają się w jamie ustnej. Na zmianę z wodą można pić zioła – przede wszystkim wyciąg z szałwii i rumianku.

Zioła te mają właściwości odświeżające, ale także są bakteriobójcze i regenerują błony śluzowe. Napary z ziół mogą posłużyć jako naturalne płyny do płukania jamy ustnej.

Trzeba też pamiętać, że przykry zapach z ust może pojawić się, gdy człowiek jest odwodniony, dlatego butelka wody dziennie jest obowiązkowa dla każdego.

W sytuacjach podbramkowych, kiedy nie ma czasu na szybką wizytę u stomatologa, ani na picie ziół można skorzystać z ekspresowych odświeżaczy oddechu. Należą do nich m.in. tabletki z cynkiem organicznym, który neutralizuje zapach związków siarki i utrzymuje świeży oddech nawet kilka godzin.

Skutecznie, ale krótkotrwale działają gumy do żucia, dropsy bądź pastylki. Wybierając  takie rozwiązanie trzeba pamiętać, by wybierać produkty bez cukru, ponieważ ten powoduje próchnicę. Idealnym zastępcą cukru jest ksylitol, który nie dość, że jest słodki to działa antybakteryjnie.

Doraźnie można również stosować dostępne w aptece dezodoranty odświeżające oddech.

Idealną metodę odświeżania oddechu każdy powinien wybrać sam, należy jednak pamiętać, że uporczywy nieprzyjemny zapach z ust jest wynikiem poważniejszych problemów, których nie można bagatelizować i w każdym przypadku powinno się to najpierw skonsultować z lekarzem i stomatologiem.

Tagi:nieświeży oddech

Nieprzyjemny zapach z ust – jak się go skutecznie pozbyć?

Głównymi odpowiedzialnymi za halitozę są lotne związki siarki. To one w wydychanym powietrzu sprawiają, że czujemy brzydki zapach z czyichś ust.

Związki siarki są produkowane przez bakterie beztlenowe, które najczęściej dostają się do jamy ustnej wraz z resztkami jedzenia. Wilgotna jama ustna to w końcu doskonałe poletko, aby bakterie te mogły się rozmnażać.

Najczęściej dzieje się to tuż za językiem, a więc w miejscu, które nie jest tak często czyszczone jak powinno.

Nieświeży oddech powstaje także z innych przyczyn. Jedną z nich są choroby zębów i przyzębia. Tworzący się na zębach kamień nazębny pozwala rozmnażać się bakteriom, o których już wspominaliśmy.

Podobnie próchnica, tworząca ubytki w uzębieniu, stwarza dobre warunki dla drobnoustrojów. Uszkodzenia zębów i dziąseł mogą też wynikać z niewłaściwego dopasowania protezy lub aparatu korekcyjnego. Nieprzyjemny zapach z ust mogą powodować także wszelkie zapalenia, np.

zapalenie dziąseł (paradontoza), w których występuje ropna wydzielina.

Inne przyczyny nieświeżego zapachu z ust

Sugeruje się, iż wśród powodów powstawania brzydkiego zapachu jest także nieodpowiednia dieta, pełna cebuli, mięsa, czosnku, a więc produktów o silnym aromacie.

Ich rozkład w żołądku połączony z przejadaniem się może powodować przedostawania się zapach w górę układu pokarmowego. Z drugiej strony, w przypadku głodówek czy niedożywienia stwierdza się tzw.

“oddech głodu”, który również nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to efekt rozkładu białek, wydychany przez płuca.

Jeśli jesteśmy jednak pewni, iż to nie dieta ani przypadłości stomatologiczne, to przyczyna może tkwić w infekcjach gardła, zatok lub np. migdałków (np. angina). Co ciekawe, nieprzyjemny zapach z ust występuje często u osób, które mają w ustach naturalnie niższe pH.

Powoduje to łatwiejsze namnażanie wspomnianych bakterii i produkcję związków siarki. Wśród chorób kojarzonych z nieprzyjemnym zapachem z ust wymienia się: cukrzycę, marskość wątroby, nowotwory okolic ust oraz zapalenia płuc i oskrzeli.

Pośrednim powodem nieświeżego oddechu jest nałogowe palenie papierosów.

Jak leczyć halitozę?

Nieprzyjemny zapach z ust należy leczyć, ale podstawą jest dokładna diagnoza stanu zdrowia osoby dotkniętej tą przypadłością. Na tę chwilę nie istnieje medyczne badanie poza organoleptycznym, które obiektywnie stwierdzi brzydki zapach z ust.

Zanim jednak lekarz zdecyduje o przepisywaniu lekarstw, powinien określić, czy halitoza jest wtórna, czy też pierwotna. W pierwszym wypadku należy najpierw wyeliminować, o ile to możliwe, chorobę właściwą, a następnie potem ocenić stan oddechu. Aby tymczasowo pozbyć się kłopotliwego oddechu można zastosować specjalne preparaty.

Najpierw jednak należy zrewidować własną higienę, w szczególności jamy ustnej, dokładne mycie i nitkowanie zębów oraz języka itp.

Jeśli mamy to już za sobą, a dolegliwość nie ustępuje, można zastosować antybakteryjne płyny do płukania, które zatrzymują produkcję związków siarki. Innym sposobem na przykry zapach z ust są preparaty z cynkiem, które neutralizują związki siarki i również działają antybakteryjnie.

Często ich dodatkiem jest mentol czy szałwia, wspierające przez dłuższy czas świeży oddech (w przeciwieństwie do gum do żucia), a co za tym idzie – lepsze samopoczucie. Alternatywą są spraye z metabolitami bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, przywracające równowagę w jamie ustnej.

Pamiętajmy też o zmianie diety – wszystkie te kroki powinny sprawić, że pozbędziemy się przykrego zapachu, a i nasi bliscy odetchną z ulgą.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*