Nerwoból międzyżebrowy – przyczyny, objawy, leczenie

Neuralgia międzyżebrowa to choroba z grupy nerwobólów, a więc schorzeń spowodowanych uszkodzeniami nerwów obwodowych, powodujących ostry, rwący ból – w tym przypadku w okolicach żeber, mostka, klatki piersiowej. Neuralgia międzyżebrowa ma różne przyczyny, wiele jest także metod jej leczenia. Na odpowiednią fizjoterapię zapraszamy oczywiście do kliniki Body Move w Warszawie!

Biorąc pod uwagę anatomię człowieka, neuralgia międzyżebrowa jest wywoływana przez uszkodzenia nerwów międzyżebrowych. Są one odpowiedzialne m.in.

za unerwienie przedniej powierzchni międzyżebrowej, od nich odchodzą również nerwy zaopatrujące mięśnie okolic żeber, stawy oraz opłucną.

Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, objawia się to ostrym, rwącym bólem okolic klatki piersiowej – jedno- lub obustronnym. Mamy wówczas do czynienia z neuralgią międzyżebrową.

Do uszkodzeń nerwów międzyżebrowych może dość na skutek różnych procesów zapalnych i działania wielu czynników. Do najczęstszych przyczyn neuralgii międzyżebrowej zalicza się jednak:

 • urazy mechaniczne okolic, przez które przebiega nerw,
 • działanie ubocznych niektórych leków (stosowanych np. w leczeniu gruźlicy),
 • choroby ogólnoustrojowe, przede wszystkim metaboliczne (cukrzyca, niewydolność nerek),
 • schorzenia tkanki łącznej, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów,
 • zatrucia: ołowiem, dwutlenkiem węgla, alkoholem,
 • borelioza.

Czasami neuralgia międzyżebrowa bywa spowodowana również uciskami nerwów na skutek toczących się w tym obrębie procesów zwyrodnieniowych.

Nerwoból międzyżebrowy – przyczyny, objawy, leczenie

Głównym objawem neuralgii międzyżebrowej jest ostry, piekący ból okolicy klatki piersiowej, czasami przyjmujący też formę ucisku. Obejmuje mostek, przestrzenie międzyżebrowe, żebra. Dolegliwości pojawiają się nagle, przeważnie bez żadnej konkretnej przyczyny.

Co charakterystyczne, ból nasila się podczas wysiłku, długotrwałego przebywania w jednej pozycji ciała i w pozycji pochylnej do przodu.

Neuralgii międzyżebrowej rzadko towarzyszą inne objawy, ale jeśli już wystąpią, zazwyczaj jest to drętwienie i mrowienie okolic międzyżebrowych, czasem także osłabienie czucia i wrażliwości na dotyk czy działanie temperatury.

Diagnostyka neuralgii międzyżebrowej jest wielokierunkowa. Podstawią jest oczywiście wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe. Lekarz może zalecić wykonanie np. badania rentgenowskiego odcinka szyjnego i/lub piersiowego kręgosłupa, elektromiografii oraz badania odruchów neurologicznych.

Dość często u pacjentów wykonuje się komplet badań laboratoryjnych, a także EKG, echokardiografię oraz oznaczenie poziomu troponin sercowych. Ostry, piekący ból w okolicach klatki piersiowej jest bowiem charakterystycznym objawem przewlekłych oraz nagłych chorób serca, w tym zaburzeń rytmu serca oraz zawału.

Dlatego lekarz musi w pierwszej kolejności wykluczyć tego typu schorzenia, gdyż są one bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta.

Nerwoból międzyżebrowy – przyczyny, objawy, leczenie

Pierwszym etapem leczenia neuralgii międzyżebrowej jest doraźne uśmierzenie bólu odczuwanego przez pacjenta. Polega ono na stosowaniu przepisanych przez lekarza środków farmakologicznych, w postaci tabletek, kremów, maści. Zazwyczaj zawierają one paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, czasem także opioidy.

Po ustaleniu konkretnej przyczyny neuralgii wdraża się leczenie schorzenia nadrzędnego. W wielu przypadkach ograniczenie dolegliwości przynosi już ustabilizowanie cukrzycy czy wyleczenie niewydolności nerek. Jeśli bóle są efektem np. ucisku guza, wskazane może okazać się leczenie chirurgiczne.

W leczeniu dolegliwości bólowych – zwłaszcza jeśli neuralgia jest efektem np. zwyrodnień stawów uciskających nerwy – bardzo przydatna jest także fizjoterapia. Może ona obejmować m.in. jonoforezę, zabiegi z wykorzystaniem prądu o określonym natężeniu, ultradźwięki, kinesiotaping czy kąpiele lecznicze.

Wiele z tych metod oferujemy naszym pacjentom w klinice Body Move – wszystkich zainteresowanych nowoczesną fizjoterapią w leczeniu neuralgii międzyżebrowej zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą -> https://bodymove.pl/fizykoterapia/

Neuralgia międzyżebrowa – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwoból międzyżebrowy – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Neuralgią międzyżebrową nazywany jest nerwoból, który powstaje w wyniku pobudzenia czuciowych włókien nerwowych nerwów międzyżebrowych. Dolegliwości nasilają się podczas głębokiego wdechu, skrętów tułowia czy kaszlu. Mogą trwać nawet kilka dni.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej jest nerwoból międzyżebrowy. Wynika on z pobudzenia włókien nerwowych czuciowych znajdujących się w nerwach międzyżebrowych.

Ból może mieć charakter ostry, rwący oraz szarpiący. Neuralgia międzyżebrowa może ustąpić samoistnie po kilku dniach i zwykle nie wymaga leczenia.

Jednak każdy ból w klatce piersiowej wymaga dokładnej diagnostyki, ponieważ może być oznaką poważnych stanów chorobowych.

Nerwoból międzyżebrowy – przyczyny

Neuralgia międzyżebrowa wywołana jest uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych lub uciskiem na nerwy międzyżebrowe. Miejscem, w którym najczęściej dochodzi do ucisku, jest kręgosłup. Korzenie nerwowe przechodzą przez otwory między kręgami i jeśli są one zbyt małe, dochodzi do ucisku. Jest on przyczyną bólu, którego lokalizacja zależy od tego, na jakiej wysokości doszło do zwężenia.

Nerwobóle pod żebrami mają różną etiologię, dlatego diagnostyka nie jest łatwa. Do najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych zalicza się:

 • dyskopatie – choroby krążka międzykręgowego, np. wypadnięcie dysku,
 • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku piersiowym,
 • skrzywienie kręgosłupa, np. skoliozę,
 • zapalenie lub skurcze mięśni międzyżebrowych,
 • guzkowate zapalenie tętnic,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • ucisk nerwów międzyżebrowych, np. przez guzy nowotworowe,
 • półpaśca lub inne choroby zakaźne,
 • zatrucia alkoholem, metalami ciężkimi, toksynami bakteryjnymi lub niektórymi lekami,

Niekiedy przyczyną neuralgii międzyżebrowej jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.

Neuralgia międzyżebrowa – objawy

Nerwoból żebrowy daje dość charakterystyczne objawy, dzięki którym można go rozpoznać nawet bez specjalistycznych badań.

Przede wszystkim jest on silny i wyraźnie zlokalizowany, co oznacza, że obejmuje określoną część ściany klatki piersiowej. Obszar, w którym odczuwane są dolegliwości, może być niewielki i objąć np.

tylko niewielki punkt, dający się przykryć 1 lub 2 palcami. Wówczas ma zawsze charakter kłujący.

Nerwoból międzyżebrowy może dotyczyć pleców oraz bocznej lub tylnej ściany klatki piersiowej. Przy bólu klatki piersiowej konieczne jest sprawdzenie, czy dolegliwości nie są związane z chorobą wieńcową. Ból wieńcowy jest krótkotrwały, natomiast ból wynikający z neuralgii międzyżebrowej trwa kilka lub kilkanaście godzin, a nawet kilka dni.

Uczucie bólu związanego z neuralgią międzyżebrową nasila się podczas ruchów, w których uczestniczy ściana klatki piersiowej, np. w czasie kaszlu, przy braniu głębokiego oddechu, a także podczas skrętów tułowia. Intensywność bólu wzrasta w czasie uciskania żeber w miejscu odczuwania dolegliwości.

Nerwoból w żebrach zwykle występuje z jednej strony – obustronnie zdarza się bardzo rzadko. Oprócz dolegliwości bólowych mogą dodatkowo pojawić się: zaburzenia czucia w obszarze unerwionym przez dany nerw, wzmożona potliwość, zaczerwienienie skóry, uczucie drętwienia, a niekiedy również wzmożona potliwość.

Diagnostyka przyczyn nerwobólu międzyżebrowego

W diagnostyce neuralgii międzyżebrowej wykonywane są badania, które pozwalają określić przyczynę schorzenia i dobrać odpowiednie leczenie. Przy podejrzeniu ucisku na korzenie nerwowe najczęściej robiony jest rentgen kręgosłupa szyjnego i/lub piersiowego. Dzięki temu można dokładnie określić natężenie zmian zwyrodnieniowych oraz potwierdzić albo wykluczyć uszkodzenie tarcz międzykręgowych.

Jeśli neuropatia często nawraca i jest silna, a jej przyczyną nie są widoczne na zdjęciu rentgenowskim zmiany zwyrodnieniowe, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Badanie to pozwala uwidocznić miejsce i przyczynę ucisku korzeni nerwowych, np. przez wypuklinę jądra miażdżystego.

W diagnostyce nerwobóli międzyżebrowych stosuje się również elektromiografię i badanie odruchów neurologicznych. Pacjent musi ponadto wykonać morfologię, analizę moczu i inne badania pozwalające wykluczyć lub potwierdzić przyczynę dolegliwości, np. cukrzycę czy boreliozę.

Jak łagodzić nerwoból międzyżebrowy?

Rzadko występujące, krótkotrwałe nerwobóle można zmniejszyć, stosując dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli przyczyną są schorzenia kręgosłupa, to należy odciążać kręgosłup za pomocą kołnierza lub gorsetu ortopedycznego.

Leczenie neuralgii międzyżebrowej zawsze uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. W przypadku wykrycia guza uciskającego na nerw, konieczne może być leczenie chirurgiczne.

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu leków przeciwpadaczkowych.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Aktualności

Nerwoból międzyżebrowy – przyczyny, objawy, leczenie

Nerwoból międzyżebrowy (neuralgia międzyżebrowa) może przestraszyć – ból w klatce piersiowej, który mu towarzyszy może sugerować zawał mięśnia sercowego. Po czym więc można stwierdzić, że odczuwane przez chorego dolegliwości są objawami nerwobólu międzyżebrowego i jakie mogą być przyczyny tej patologii? 

Leia também:  Złamanie Kręgosłupa Jak Długo Trwa Leczenie?

Nerwoból międzyżebrowy (inaczej  neuralgia międzyżebrowa, ang.

intercostal neuralgia) zaliczany jest do grupy  bólów neuropatycznychi rozwija się wtedy, kiedy jakimiś procesami patologicznymi zostaną objęte rozciągające się od kręgosłupa, biegnące pod żebrami, nerwy międzyżebrowe.

Teoretycznie problem ten wystąpić może u pacjentów w dowolnym wieku, w praktyce jednak najczęściej neuralgia międzyżebrowa spotykana jest u osób dorosłych w średnim i podeszłym wieku. 

Nerwoból międzyżebrowy: przyczyny

Do nerwobólu międzyżebrowego doprowadzają różne uszkodzenia nerwów międzyżebrowych – jednostka może występować z powodu ucisku, podrażnienia czy rozwinięcia się  stanu zapalnego w obrębie wspominanych włókien nerwowych. 

Problemów, które mogą stanowić przyczynę takich procesów, wymienia się co najmniej kilka – jako ich przykłady można podać uszkodzenia nerwów międzyżebrowych spowodowane przez urazy (w tym przypadku do neuralgii międzyżebrowej może doprowadzić np. upadek z wysokości, ale i schorzenie rozwijać się może po przebyciu jakiegoś zabiegu operacyjnego, który dotyczył klatki piersiowej lub żeber) czy  półpasiec. 

 • Przyczyną neuralgii międzyżebrowej bywa również ciąża i w takim przypadku dolegliwości bólowe pojawiają się z powodu fizjologicznych zmian, które następują w trakcie ciąży (mowa tutaj o poszerzeniu klatki piersiowej, co może sprzyjać uciskowi na nerwy międzyżebrowe i ostatecznie wystąpieniu właśnie neuralgii międzyżebrowej). 
 • Czasami jednak nerwoból międzyżebrowy rozwija się u pacjenta bez żadnej wyraźnej przyczyny i w takim przypadku schorzenie określa się jako idiopatyczną neuralgię międzyżebrową. 
 • Nerwoból międzyżebrowy: objawy
 • Jak nietrudno się domyślić, podstawowym objawem neuralgii międzyżebrowej jest ból – miewa on różny charakter, najczęściej jednak jest to ból tępy lub o charakterze ściskającym. 
 • Zazwyczaj ból ten pojawia się w postaci krótkotrwałych epizodów, które prowokować mogą takie czynności, jak oddychanie,  kichanieczy  kaszel. 
 • Typowo dolegliwości bólowe związane z neuralgią międzyżebrową odczuwane są w obrębie klatki piersiowej, czasami mogą one jednak promieniować ku plecom czy łopatce. 

Poza utrzymującymi się przez kilkanaście sekund do kilku minut epizodami bólu, objawami nerwobólu międzyżebrowego mogą być również i inne jeszcze doznania, takie jak np. drętwienia czy krótkotrwałe epizody kłucia w klatce piersiowej. 

Nerwoból międzyżebrowy: diagnostyka

Teoretycznie nerwoból międzyżebrowy rozpoznać można na podstawie samych tylko zgłaszanych przez pacjenta, charakterystycznych dolegliwości. W praktyce jednak nierzadko u chorego wykonywanych jest wiele różnych badań – zlecane są one szczególnie wtedy, gdy pacjent doświadcza dolegliwości bólowych w klatce piersiowej po raz pierwszy w swoim życiu. 

Taka konieczność czasami bierze się stąd, iż objawy nerwobólu międzyżebrowego należy różnicować z dolegliwościami biorącymi się z innych schorzeń, takich jak np.  zawał serca. 

W celu przeprowadzenia diagnostyki różnicowej pacjentom zlecane mogą być takie badania, jak np.  EKG czy badania laboratoryjne (w których oznacza się wtedy zwykle m.in. poziom troponin). 

Cenne jest również wykonanie badania  RTG klatki piersiowej – w jego trakcie możliwe jest stwierdzenie np. uszkodzeń żeber (świeżych lub stanu po złamaniu żeber w przeszłości), co może potwierdzać, że u chorego mogła rozwinąć się przez to właśnie neuralgia międzyżebrowa. 

Nerwoból międzyżebrowy: leczenie

Podobnie jak w przypadku innego typu bólów neuropatycznych, tak i w nerwobólu międzyżebrowym zaproponowanie pacjentowi skutecznego leczenia dość często nie jest łatwe. Przyczyną takiej sytuacji jest to, że popularnie stosowane leki o działaniu przeciwbólowym (takie jak np.  niesteroidowe środki przeciwzapalne) zazwyczaj nie są w stanie ukoić bólu chorych. 

Z tego właśnie powodu w leczeniu nerwobólu międzyżebrowego wykorzystywane bywają innego rodzaju środki, np. 

•    przyklejane na skórę klatki piersiowej plastry zawierające kapsaicynę •    leki, które ogólnie służyć mogą leczeniu bólu neuropatycznego, takie jak np. leki przeciwdepresjne (np. amitryptylina, duloksetyna, imipramina) •    środki o działaniu przeciwdrgawkowym (np. gabapentyna, karbamazepina, pregabalina)

Czasami samo zażywanie leków przeciwbólowych nie przynosi chorym ulgi – w takich sytuacjach korzystne efekty może dawać blokada włókien nerwowych (w tym przypadku wstrzykiwane w sąsiedztwo włókien nerwowych mogą być np. środki o działaniu miejscowo znieczulającym – znoszące ból – wraz z  glikokortykosteroidami, które mogą z kolei wywierać działanie przeciwzapalne). 

Skąd się biorą nerwobóle i jak z nimi walczyć?

Nerwobóle pojawiają się w wyniku uszkodzenia, stanu zapalnego lub ucisku na nerwy przewodzące bodźce bólowe. Zdarza się również, że wynikają one ze stanu zwiększonego napięcia, silnego stresu lub towarzyszą depresji. Do tej pory zidentyfikowano wiele chorób, których powikłaniem jest występowanie nerwobólu. Zaliczamy do nich między innymi:

 • długotrwająca cukrzyca;
 • zakażenie półpaścem;
 • zakażenie wirusem HIV;
 • choroby neurodegeneracyjne, np. stwardnienie rozsiane;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • toczeń rumieniowaty;
 • borelioza.

Nerwobóle pojawiają się także w wyniku uszkodzeń mechanicznych powstałych podczas zabiegu operacyjnego lub urazu. Pamiętajmy, że dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego konieczne są witaminy z grupy B, należy zatem zweryfikować ich ewentualne niedobory.

W wielu przypadkach bezpośrednia przyczyna występowania nerwobólu jest trudna do ustalenia. Określamy je wtedy jako idiopatyczne lub samoistne.

ZOBACZ TEŻ: Padaczka (epilepsja) – co ją wywołuje? Jak postępować w przypadku ataku padaczki?

Jak objawiają się nerwobóle?

Nerwobóle charakteryzują się nagłym początkiem i dużym stopniem nasilenia. Pacjenci opisują je jako palące, kłujące lub piekące. Lokalizacja bólu uzależniona jest od nerwu objętego stanem patologicznym. Częstotliwość i długość trwania nerwobólu jest kwestią indywidualną.

U części pacjentów pomiędzy napadami dochodzi do okresów bezobjawowych, u niektórych zaś bóle utrzymują się dłużej i co jakiś czas ulegają zaostrzeniom. W przypadku wielu neuralgii wyróżnia się tzw. punkty spustowe. Są to obszary, których podrażnienie np.

przez ucisk lub temperaturę prowokuje wystąpienie bólu.

ZOBACZ TEŻ: Stwardnienie rozsiane: rodzaje, rozpoznanie, sposoby leczenia

Umów wizytę u neurologa

Rodzaje nerwobólu

Do najczęstszych odmian nerwobólu zaliczamy:

 • neuralgię nerwu trójdzielnego, nazywaną także rwą twarzową; powstaje w wyniku uszkodzenia V nerwu czaszkowego;
 • neuralgię międzyżebrową, obejmującą nerwy międzyżebrowe; ból nasilać może się podczas głębokich oddechów lub wysiłku fizycznego;
 • neuralgię językowo-gardłową; powstaje w wyniku uszkodzenia IX nerwu czaszkowego – ból zlokalizowany jest w okolicach gardła, podniebienia oraz języka;
 • neuralgię popółpaścową – ból w miejscu wykwitów może pojawiać się także po wyleczeniu choroby;
 • neuralgię splotu ramiennego – dotyczy obręczy barkowej oraz ramienia.

ZOBACZ TEŻ: Zawroty głowy – skąd się biorą i co mogą oznaczać?

Diagnoza nerwobólu

Niepokojące nas objawy bólowe zawsze wymagają konsultacji z neurologiem. Bardzo ważne jest, aby uwzględnić wszystkie choroby na jakie cierpi pacjent oraz przeanalizować jego historię zdrowotną.

Może to pomóc w ustaleniu bezpośredniej przyczyny występowania problemu. Dużym wyzwaniem jest tzw. diagnostyka różnicowa, czyli wykluczenie innych powodów pojawienia się bólu u pacjenta.

W tym celu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, weryfikuje bolesność dokuczającego nerwu i ocenia występowanie odpowiednich punktów spustowych.

Bardzo istotne jest, aby konsultacji nie odkładać na później, gdyż ból może być wynikiem groźnych procesów toczących się w organizmie. Przykładem jest ucisk na nerw przez postępujące zmiany nowotworowe. W takich przypadkach czas podjęcia interwencji jest kluczowy.

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwować możesz bez wychodzenia z domu, przez portal LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Choroba Alzheimera – co ją powoduje i jak ją leczyć?

Leczenie nerwobólu

Najczęściej stosowane leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, zazwyczaj okazują się niewystarczające w leczeniu dolegliwości nerwobólowych. Zdecydowanie lepszą skutecznością charakteryzują się niektóre leki przeciwdepresyjne oraz przeciwpadaczkowe, np. pregabalina.

Gdy istnieje taka konieczność, lekarz zadecydować może o leczeniu zabiegowym. Przykładem jest termokoagulacja, czyli celowe zniszczenie fragmentu nerwu, powodującego ból poprzez zastosowanie podwyższonej temperatury.

W przypadku chorób przewlekłych, bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie zasad terapii, aby zminimalizować ryzyko powikłań, prowadzących między innymi właśnie do nerwobólu.

ZOBACZ TEŻ: Melatonina – jak działa i dlaczego jej potrzebujemy?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Leia também:  Sińce pod oczami – skąd się biorą? Jakie są przyczyny sińców pod oczami?

Nerwobóle – czym są spowodowane, jak leczyć?

Dolegliwość zwana nerwobólem lub inaczej neuralgią, to określenie stanu charakteryzującego się silnym, zwykle niespodziewanym bólem, wywołanym podrażnieniem bądź uszkodzeniem nerwu (zmianami chorobowymi).

Może temu towarzyszyć także mrowienie, drętwienie kończyn i chwilowy niedowład. Ból obejmuje pole unerwienia danego nerwu bądź tylko jego gałąź.

Nerwobóle mają zwykle charakter napadowy – występują okresy silnych ataków z różną częstotliwością, na przemian z brakiem bolesności. Można wyróżnić dwa rodzaje neuralgii:

 • samoistna – nie można zidentyfikować przyczyny tego stanu;
 • objawowa – ból jest symptomem postępującego procesu chorobowego.

Schorzenie to dotyczy różnych obszarów ciała, najczęściej obejmuje okolice głowy, szyi, pleców, brzucha, serca, klatki piersiowej.

Niekiedy nerwobóle atakują nerwy twarzy i objawiają się dolegliwościami w obrębie szczęki i zębów.

W zależności od lokalizacji wyróżnia się wiele rodzajów neuralgii, które traktowane są jako osobne jednostki chorobowe.

Jakie są przyczyny neuralgii?

Pojawiające się nagle nerwobóle zawsze mają przyczyny. Podstawą ich efektywnego leczenia jest prawidłowe rozpoznanie. Dolegliwość ta bowiem jest sygnałem, że coś w organizmie szwankuje i należy odkryć, co jest źródłem bólu. Bodźce wysyłane przez nerwy do mózgu mogą być spowodowane:

 • niedoczynnością tarczycy;
 • niedoborem witamin z grupy B;
 • zmianami nowotworowymi i metabolicznymi;
 • uszkodzeniami mechanicznymi (uraz lub zabieg operacyjny);
 • stresem, ciężką traumą, lekami;
 • uszkodzeniem wywołanym infekcjami;
 • zmianami zapalnymi nerwów, uciskiem i ich uszkodzeniem przez toksyny;
 • czynnikami genetycznymi i autoimmunologicznymi;
 • ciążą, porodem i zastosowaniem znieczulenia;
 • chorobami neurodegeneracyjnymi i innymi;
 • zakażeniem wirusem HIV.

W wielu przypadkach nie można odnaleźć przyczyny nerwobólu lub jest ona trudna do ustalenia. Jak wyżej wskazano, stan taki określa się mianem neuralgii idiopatycznej lub samoistnej.

Nerwobóle – objawy

Neuralgia może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i doskwierać podczas wykonywania nawet prostych czynności. Osoby cierpiące na to schorzenie w czasie napadów borykają się z szeregiem dokuczliwych symptomów o sporym nasileniu. Jakie są najczęstsze objawy nerwobólu? Można do nich zaliczyć m.in.:

 • niedowład;
 • uczucie drętwienia;
 • mrowienie;
 • ból o ostrym, rwącym i piekącym charakterze;
 • promieniowanie bólu;
 • osłabienie siły mięśniowej;
 • zaburzenia czucia (nadwrażliwość lub niedoczulica).

Trzeba również dodać, że nerwobóle nie objawiają się widocznymi zmianami w miejscach dotkniętych bólem. Dolegliwości często nasilają się podczas zwykłych sytuacji, które zazwyczaj nie powinny powodować dyskomfortu, jak np. oddychanie, mówienie, czy mycie zębów.

Rodzaje nerwobóli

Ze względu na umiejscowienie dolegliwości oraz przyczynę jej wystąpienia, można wyróżnić następujące rodzaje nerwobóli:

 • neuralgia międzyżebrowa – dolegliwość często określana jako nerwobóle pod żebrami, ale dotyczy całego obszaru przestrzeni międzyżebrowej, ma zwykle charakter piekący i objawia się odczuwaniem ucisku na klatkę piersiową lub bólem w piersiach;
 • neuralgia nerwu trójdzielnego – występuje w postaci silnego bólu najczęściej u kobiet po 35. roku życia, wśród przyczyn wymienia się stany zapalne zębów oraz zatok;
 • neuralgia nerwu językowo-gardłowego – silny, przeszywający ból odczuwany jest w okolicy ucha, tylnej ściany gardła, korzenia języka albo poniżej żuchwy;
 • neuralgia amiotroficzna – dolegliwości dotyczą ramienia i obręczy barkowej, wiążą się z nerwobólem pod łopatką;
 • neuralgia w przebiegu półpaśca – pojawia się w obszarach dotkniętych półpaścem, ból może doskwierać nawet dłuższy czas po wyleczeniu choroby;
 • neuralgia nerwu podpotylicznego Arnolda – pacjenci zmagają się z bólem zlokalizowanym z tyłu głowy (częste określenie to nerwoból potyliczny), dodatkowo może pojawiać się także szum w uszach i światłowstręt;
 • neuralgia kręgosłupa – objawia się nerwobólem w okolicy kręgów.

Neuralgia – diagnostyka

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów wskazujących na podejrzenie neuralgii należy skonsultować się z lekarzem.

Specjalistą pierwszego kontaktu może być internista, który często odsyła pacjenta do dalszych badań już do neurologa. Podstawą rozpoznania nerwobóli jest szczegółowy wywiad oparty o diagnostykę różnicową.

Innymi słowy, zadaniem specjalisty jest wykluczenie czynników, które mogłyby stanowić potencjalne źródło problemu. Podczas wizyty lekarz pyta m.in. o:

 • częstotliwość i miejsce bólu;
 • przybliżoną datę pojawienia się pierwszych dolegliwości;
 • przyjmowane leki;
 • styl życia oraz odporność na stres;
 • towarzyszące choroby.

Ponadto ważne jest określenie natężenia bólu za pomocą skali numerycznej oraz badanie ewentualnych punktów spustowych (zgrubień w bolących miejscach na ciele).

W celu znalezienia przyczyn problemów oprócz wywiadu lekarz często zleca wykonanie szeregu badań.

Mogą być to podstawowe testy morfologiczne, kału oraz moczu, które pomogą wykluczyć cukrzycę oraz inne choroby metaboliczne.

W przypadku nerwobóli w klatce piersiowej i podejrzenia neuralgii międzyżebrowej konieczne z kolei będzie wykonanie RTG oraz EKG.

Jak leczyć nerwobóle?

Zwykle pierwszym ratunkiem w momencie pojawienia się neuralgii są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które przynoszą chwilową ulgę.

Problem stanowią natomiast nawracające ataki lub dolegliwości utrzymujące się przez kilkanaście dni. Wówczas konieczna jest konsultacja lekarska.

Początkowo wystarczy umówić się na wizytę u lekarza internisty, który może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne z rodzaju NLPZ.

Często, zwłaszcza w przypadku nerwobólu po półpaścu, stosuje się oprócz tego terapię za pomocą środków przeciwdepresyjnych oraz przeciwpadaczkowych. Ich działanie polega na usypianiu nadpobudliwych neuronów, eliminując przez to źródło bólu.

Alternatywą dla tego rodzaju leków są opioidy, które zalecane są przede wszystkim pacjentom chorym na nowotwory oraz cierpiącym na dolegliwości układu trawiennego. Farmakologiczny rodzaj terapii może być jednak niebezpieczny ze względu na ryzyko uzależnienia od leków przeciwbólowych.

Ważne jest więc upewnienie się, że schorzenie będące źródłem dolegliwości zostało wyleczone.

Czasem wystarczy dłuższy odpoczynek, seria masaży lub akupunktura. W ostateczności, gdy inne metody leczenia nie pomagają, lekarz może zlecić wykonanie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest usunięcie nadpobudliwego nerwu. We współczesnej medycynie istnieje wiele sposobów na zrealizowanie takiej operacji:

 • termokoagulacja – uszkodzenie fragmentu nerwu odbywa się za pomocą działania wysokiej temperatury;
 • mikrokompresja balonem – do nerwu wprowadza się specjalne narzędzie zakończone balonem, który pod wpływem powietrza rozsadza włókna nerwowe;
 • gliceroliza – zabieg polega na wstrzyknięciu glicerolu;
 • radiochirurgia z wykorzystaniem noża gamma – używa się do tego specjalnego urządzenia z wiązką laserową.

Domowe sposoby na nerwobóle

Czy istnieją tradycyjne sposoby na te problemy? Jak samodzielnie leczyć nerwobóle? Również w domu można zadbać o stan układu nerwowego, a dobrym początkiem jest dieta. Warto włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w kompleks witamin z grupy B. Związki te odpowiedzialne są za regenerację uszkodzeń komórek nerwowych oraz prawidłowe funkcjonowanie siatki neuronów w mózgu.

Oprócz diety dobrą praktyką jest wspomaganie się suplementami diety, lecz ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Co jeszcze sprawdzi się na nerwoból? W medycynie ludowej oraz ziołolecznictwie istnieje wiele produktów, które mogą przynieść ulgę oraz stanowić wsparcie terapii zalecanej przez specjalistę. Należą do nich m.in.:

 • kwiat czarnego bzu – wspomaga krążenie krwi, działa przeciwskurczowo oraz rozluźniająco;
 • arnika – stosowana w przypadku opuchlizny oraz bólów różnego pochodzenia;
 • wetiweria – jest bogata w kojące olejki eteryczne oraz przeciwzapalne;
 • gorczyca – przynosi ulgę w przypadku nerwobóli.

Rośliny te mogą być przyjmowane w postaci naparu oraz okładów. Aromatyczne masaże z wykorzystaniem pachnących olejków są głównym elementem aromaterapii – jednej z alternatywnych metod leczenia neuralgii.

Leki z apteki

W przypadku ataku neuralgii dolegliwości złagodzą leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Wybierając dany specyfik, należy zwrócić uwagę na stan organizmu, zwłaszcza układu trawiennego oraz sercowego.

Ze względu na lepszą tolerancję u osób cierpiących na wrzody lub nadciśnienie, do najpopularniejszych preparatów należą te z paracetamolem. Inną grupą środków przeciwbólowych stosowanych w przypadku neuralgii, są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen czy ketoprofen.

Ich zaletą jest podwójne działanie: jako środków hamujących aktywność receptorów bólowych oraz likwidujących stan zapalny.

W aptekach dostępne są także leki na nerwobóle w postaci maści oraz plastrów rozgrzewających, które aplikuje się miejscowo.

Popularne są także tabletki rozkurczowe, które działają podobnie jak środki na bolesne miesiączkowanie. Taka metoda leczenia sprawdzi się jednak przy bólach o niskim lub umiarkowanym nasileniu.

Leia também:  Jakie Sa Pierwsze Objawy Aids?

W przypadku silniejszych lub nawracających dolegliwości należy udać się do specjalisty.

Wylecz neuralgię i pozbądź się bólu

Neuralgia jest utrudniającą codzienne funkcjonowanie dolegliwością, z którą borykają się osoby praktycznie w każdym wieku. Najbardziej uciążliwym objawem tej przypadłości jest ostry ból zlokalizowany w różnych częściach ciała.

Na szczęście, pacjenci cierpiący na nerwobóle nie są skazani na nie do końca życia. Istnieją rozwiązania na to, żeby zmniejszyć odczuwanie przykrych objawów.

Skuteczne w leczeniu tego schorzenia są zarówno domowe sposoby, jak i środki farmaceutyczne.

Czym są nerwobóle, jak je rozpoznać i w jaki sposób łagodzić symptomy?

Jeśli wiesz już, czym są nerwobóle, warto również wiedzieć, jak wygląda ich klasyfikacja. Neuralgie dzieli się bowiem głównie ze względu na miejsce ich lokalizacji w ciele. Możemy wśród nich wyróżnić: 

 • nerwoból klatki piersiowej, który najcześciej spowodowany jest neuralgią nerwu międzyżebrowego (wynikającą z uszkodzenia nerwu międzyżebrowego). Nerwoból międzyżebrowy zwykle atakuje pacjenta od strony kręgów piersiowych, promieniując do żeber – wówczas bolesne jest nawet głębsze zaczerpnięcie powietrza; 
 • nerwobóle pleców, które – podobnie, jak nerwoból międzyżebrowy – mogą wynikać ze zmian w nerwach w okolicach kręgosłupa bądź ucisku umiejscowionych w tej okolicy nerwów. Niekiedy przyczyną nerwobólu pleców jest również neuralgia półpaścowa, która – jak sama nazwa wskazuje – pojawia się w przebiegu półpaśca; 
 • nerwoból ramienia, a właściwie neuralgia splotu ramiennego, obejmująca nerwy obręczy barkowej – zwykle po jednej stronie. Nerwoból ramienia może promieniować na całą kończynę górną; 
 • nerwoból nerwu trójdzielnego, który jest najcześciej występującą neuralgią. Określany również jako nerwoból twarzy, wynika zwykle z uszkodzenia nerwów czaszkowych, odpowiedzialnych za czucie w twarzy. Nerwoból nerwu trójdzielnego lokuje się zwykle po jednej stronie twarzy. Bywa czasem identyfikowany jako neuralgia nerwu językowo-gardłowego.

Nerwoból twarzy (neuralgia nerwu trójdzielnego), ale również inne neuralgie – nerwoból międzyżebrowy, ramienia czy nerwoból pleców – mogą pojawić się w wyniku lekkiej stymulacji tak zwanych „punktów spustowych” (z angielskiego trigger points) na ciele.

Są to te miejsca, w których bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się uszkodzony, odpowiedzialny za powstawanie bólu nerw.

Drażnienie punktów spustowych może być naprawdę niemalże niewyczuwalne (podmuch wiatru, lekki dotyk czy głaskanie są w stanie – przykładowo – wywołać nerwoból ramienia), choć zwykle do odczuwania dolegliwości potrzebny jest większy nacisk (przykładem może być zaciskanie zębów – jako przyczyna nerwobólu nerwu trójdzielnego twarzy).

Objawy nerwobólu – czym się charakteryzują?

Osoby, które doświadczyły już w swoim życiu ataku nerwobólu – twarzy, pleców lub innych części ciała – twierdzą, że tych odczuć nie da się pomylić z innymi. Do charakterystycznych objawów nerwobólu należą: 

 • pojawienie się bólu o szczególnym charakterze – przeszywającego, piekącego, rozdzierającego, palącego – a nie tępego czy pulsującego. Ataki bólowe powtarzają się, a pomiędzy nimi następują dni i tygodnie bez bólu; 
 • ból lokalizuje się na skórze i pojawia się pod wpływem bodźca – wspomnianego już wcześniej drażnienia punktu spustowego. Co ważne – ból utrzymuje się mimo zaprzestania działania bodźca i nasila się, gdy bodziec ten pojawi się ponownie; 
 • w miejscu bolesności nie ma uszkodzeń naskórka i dalszych warstw skóry;
 • objawom nerwobólu towarzyszy często zaburzone czucie, ale również mrowienie i drętwienie, a także osłabienie siły mięśni w obrębie fragmentu ciała objętego bólem.

W niektórych przypadkach ataki nerwobólu nie utrudniają wykonywania codziennych czynności – nie wykazują bowiem dużej intensywności i mijają stosunkowo szybko.

Niestety, u wielu pacjentów są one tak dotkliwe, że na czas trwania ataku wykluczają ich z pełnienia codziennych obowiązków.

Jeśli nerwobóle odbierają Ci komfort życia i uniemożliwiają wykonywanie zwykłych czynności, należy udać się do lekarza, który podejmie decyzję o pogłębionej diagnostyce i doborze właściwego sposobu łagodzenia bólu.

Leczenie nerwobólu – łagodzenie objawów

Leczenie nerwobólu zależy głównie od intensywności dolegliwości, jakie odczuwa pacjent, a także od częstotliwości ich pojawiania się.

Do doraźnego łagodzenia bólu wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także maść czy żel na nerwoból z zawartością diklofenaku, do stosowania miejscowego.

Przykładem takiego produktu może być żel na nerwobóle, ale również stłuczenia – Voltaren Max. Pacjenci doceniają go za wysoką skuteczność i łatwość stosowania – szybko się wchłania i nie brudzi ubrań.

Leczenie nerwobólu w cięższych przypadkach (gdy ból uniemożliwia funkcjonowanie lub ma charakter przewlekły) polega na podawaniu leków o właściwościach przeciwpadaczkowych i przeciwdrgawkowych oraz stabilizujących nastrój (karbamazepina, pregabalina, clonazepam i inne) lub przeciwdepresyjnych leków trójcyklicznych.

Mają one za zadanie osłabić odbieranie bodźców przez układ nerwowy, a tym samym – zniwelować ataki nerwobólu.

Gdy farmakoterapia nie przynosi efektu, wówczas leczenie nerwobólu może przyjąć postać leczenia operacyjnego bądź radioterapii – obie te metody mają na celu blokadę bądź zniszczenie tych części nerwów, które – po doświadczeniu bodźców – odpowiadają za ataki bólu.

Oprócz zastosowania wyżej wymienionych metod, pacjenci z neuralgią klatki piersiowej i innymi nerwobólami zachęcani są do stosowania diety bogatej w witaminy z grupy B (niedobór witamin z grupy B sprzyja bowiem szybszej degradacji komórek nerwowych). Oprócz tego zaleca się im różne aktywności ograniczające stres, takie jak spacery, masaże lub spotkania towarzyskie. Dobre samopoczucie pacjenta jest bowiem jednym z ważnych czynników powrotu do zdrowia i wyciszenia ataków nerwobólu.

Nerwoból międzyżebrowy- Neuralgia

Nerwoból międzyżebrowy zwany również „neuralgią międzyżebrową”  jest  to dolegliwość bólowa związana z uszkodzeniem nerwów obwodowych, zależna od unerwionego obszaru przez określony nerw lub jego gałęzie, który przenosi bodźce do mózgu.

Nerwy międzyżebrowe odpowiedzialne są m.in. za unerwienie skóry oraz bocznej i przedniej powierzchni międzyżebrowych.

 Neuralgia może pojawić się jednostronnie lub obustronnie, zazwyczaj dotyczy osób w wieku starszym, często mylona jest z zawałem mięśnia sercowego.

Objawy nerwobólu międzyżebrowego

Chorzy cierpiący z powodu nerwobólów międzyżebrowych opisują ból jako „nieprzyjemne uciskanie klatki piersiowej”.

Ostry, szarpiący, piekący ból może pojawić się również w bocznej części klatki piersiowej lub w okolicy żeber, a w niektórych przypadkach występować może również ból pleców. Niestety objawy mogą pojawić się nagle bez konkretnej przyczyny i objawów zwiastujących.

Neuralgia może się nasilać podczas wysiłku fizycznego, pochylonej sylwetki, ale również przy głębokich oddechach poprzedzających np. kaszlem. Czasem przed atakiem pacjent może odczuwać mrowienie w klatce piersiowej, delikatne jej drętwienie lub zaburzenia czucia.

Gdy w wyniku choroby doszło do uszkodzeń włókien ruchowych nerwów międzyżebrowych zaopatrujących mięśnie, mogą pojawić się problemy ze swobodnym oddychaniem, wynikiem czego mogą być zaniki tych mięśni.

Przyczyny nerwobólu międzyżebrowego

Istnieje wiele przyczyn mogących prowadzić do powstawiania dolegliwości bólowych jednak najczęstszą są uciski na nerwy, uszkodzenia nerwów przebytymi urazami lub złamania żeber.

Do innych możliwych przyczyn neuralgii międzyżebrowej zalicza się również: uraz okolicy zaopatrywanej przez nerw powodujący jego uszkodzenie, zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, mocznica), polekowe uszkodzenia nerwów np. podczas leczenia gruźlicy, toksyczne uszkodzenia nerwów, np.

 nadużywanie alkoholu, choroby tkanki łącznej (układowy toczeń rumieniowaty, RZS, twardzina), półpasiec, niedoczynność tarczycy, borelioza. Do możliwych przyczyn zaliczyć możemy także problemy z kręgosłupem, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, urazy i uszkodzenia kręgosłupa, osteoporoza lub popularne tzw.

„zawianie”. Czasem nerwoból rozwija się u pacjenta bez żadnej przyczyny, określane jest wtedy mianem idiopatycznej neuralgii międzyżebrowej.

Rehabilitacja nerwobólu międzyżebrowego

W pierwszym etapie terapii głównym zadaniem jest poprawa jakości życia, poprzez uśmierzenie bólu. Stosuję się terapię manualną nerwów międzyżebrowych oraz masaże.

Zaleca się również zabiegi laserem stymulującym, gdyż u niektórych pacjentów korzystnie wpływa rehabilitacja, którą powinno się stosować wraz z leczeniem farmakologicznym.

W trakcie leczenia należy unikać zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych, nadmiernej pracy wysiłkowej oraz stresu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*