Nadpotliwość stóp – przyczyny i leczenie

Nadmierne wydzielanie potu może, ale nie musi, dotyczyć całego ciała. Najczęściej skupia się w obrębie jednej jego części, na przykład czoła, pach czy dłoni. Jednym z najpowszechniejszych problemów jest również nadpotliwość stóp i choć dolegliwość ta bywa wyjątkowo nieprzyjemna, można sobie z nią skutecznie radzić.

Pocenie to naturalny, ochronny proces

Wytwarzany pot spełnia szereg funkcji, począwszy od oczyszczającej, poprzez ochronę organizmu przed bakteriami, wirusami i grzybami, na regulacji ciepłoty całego ciała kończąc.

Wydzielanie potu odbywa się poprzez dwa rodzaje gruczołów: ekrynowe i apokrynowe. Pierwsze z nich rozmieszczone są na całym ciele.

W przypadku dłoni i stóp, znajdują się wzdłuż linii papilarnych i tam też można dostrzec kropelki pojawiającego się potu. Gruczoły apokrynowe znajdują się pod pachami oraz w okolicach narządów płciowych.

Ich praca rozpoczyna się, pod wpływem zmian hormonalnych, w okresie dojrzewania.

Proces pocenia zachodzi nieustannie, ale nie jest on wyczuwalny ze względu na to, że świeży pot jest bezwonny. Dopiero pod wpływem bakterii bytujących na powierzchni skóry pojawia się charakterystyczna dla każdego człowieka – nieprzyjemna woń.

Kiedy pocenie staje się nadpotliwością

Nadmiar wydzielanego potu to hiperhydroza (nadpotliwość). Zazwyczaj przypadłość ta pojawia się w młodym wieku (między 20 a 30 rokiem życia), ale zależnie od przyczyny, a tych jest naprawdę dużo, może ujawnić się też znacznie później.

Za nadpotliwość najczęściej odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, choroby przysadki mózgowej, zachwiania hormonalne okresu dojrzewania etc.) lub choroby neurologiczne.

Niekiedy wzmożone wydzielanie potu bywa też skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, nadużywania alkoholu, picia dużej ilości kawy, czy palenia tytoniu.

Dość często zwiększone pocenie pojawia się w okresie menopauzy lub w wyniku stresujących sytuacji.

Potwierdzenie nadpotliwości uzyskuje się po wykonaniu testu Minora, czyli próby skrobiowo-jodowej. Miejsce pocenia pokrywa się roztworem jodyny, a następnie zasypuje je skrobią ziemniaczaną. Jej zabarwienie na granatowo potwierdza obszar nadmiernego wydzielania potu.

Nadmierne pocenie stóp — przyczyny

Stopy to miejsce, w którym nadpotliwość pojawia się bardzo często.

Odpowiedzialne za nią mogą być współistniejące choroby (na przykład cukrzyca lub nadczynność tarczycy), zaburzenia hormonalne czy uwarunkowana genetycznie reakcja na stres.

Najczęściej jednak za nadmierne wydzielanie potu w obrębie stóp odpowiedzialne są czynniki środowiskowe: niewłaściwy dobór skarpetek i/lub obuwia, jak również nieodpowiednia dieta, czy oczywiście niewystarczająca higiena stóp.

Latem, kiedy temperatury osiągają wysokie wartości, pocenie całego ciała jest szczególnie nasilone, natomiast osoby z nadpotliwością cierpią w tym okresie podwójnie. Warto pamiętać o jak najbardziej przewiewnym obuwiu – również tym domowym.

Nadpotliwość stóp – przyczyny i leczenie

Fot. Klapki Scholl — Spikey8. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej podeszwie oraz naturalnym materiałom, zapewniają wygodę, nie powodując szybkiego męczenia się stopy.

Pora jesienna z kolei sprawia, że szczelne zakrywanie butami stóp sprzyja nasileniu objawów pocenia, w wyniku niewłaściwie dobranych skarpet czy obuwia.

Nadpotliwość stóp – przyczyny i leczenieNadpotliwość stóp – przyczyny i leczenie

Fot. Botki Carol MED. I kozaki Vanille MED — charakterystyczne dla pory jesienno-zimowej zabudowane buty, aby nie zwiększać potliwości stóp, muszą być wykonane z oddychającego materiału (najlepiej ze skóry naturalnej) i być idealnie dobrane rozmiarem (aby nie uciskać w żadnym miejscu). Tylko to umożliwia skuteczną wentylację.

 Zobacz jesienną kolekcję butów Scholl >>

 Ustalenie przyczyny nadpotliwości pozwala na skuteczne poradzenie sobie z problemem. Nie warto bagatelizować nadmiernego pocenia stóp, ponieważ w konsekwencji zaniedbań, oprócz oczywistego dyskomfortu, może pojawić się grzybica i/lub bolesne otarcia czy odparzenia skóry.

Nadmiernemu poceniu stóp można zapobiegać

Przestrzeganie kilku zasad, które z czasem mogą (a w zasadzie powinny) się stać dobrym nawykiem, może skutecznie łagodzić dolegliwości związane z nadpotliwością…

 • Odpowiednia odzież — walcząc z nadpotliwością stóp, należy szczególną uwagę zwrócić na dobór skarpetek i butów. Powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Skarpetki w porze letniej powinny być bawełniane, na zimę — wełniane. Te dwa materiały zapewniają doskonałą wentylację. Dodatkowo w wyspecjalizowanych sklepach można nabyć skarpetki, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz, utrzymując przez dłuższy czas suchą skórę stóp.
 • Oddychające buty — powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów (na przykład skóra, płótno) lub z materiału pozwalającego na sprawne odprowadzanie wilgoci. Osoby z nadpotliwością muszą bezwzględnie unikać obuwia typu gumowce lub wykonanego z plastiku.
 • Właściwa higiena — cierpiąc na nadpotliwość, należy zwrócić szczególną uwagę na codzienne mycie stóp. Dodatkowo, trzeba je umyć każdorazowo po większym wysiłku i zawsze dokładnie osuszyć, pamiętając, że wilgotne, ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.
 • Szczególna pielęgnacja — osoby borykające się z nadpotliwością z pewnością mają za sobą przegląd aptecznych i drogeryjnych półek z kosmetykami przeznaczonymi dla stóp. Za najskuteczniejsze uchodzą te, które w swoim składzie mają związki glinu (regulacja ilości wydzielanego potu) lub srebra (działanie bakteriobójcze).

Spocone stopy — jak walczyć z problemem?

Zależnie od ustalonej przyczyny nadpotliwości, terapię zazwyczaj rozpoczyna farmakologia: leki przeciwmuskarynowe, antycholinergiczne, uspokajające lub wpływające na pracę serca.

Jeżeli terapia ta jest niewystarczająca lub dolegliwości są wyjątkowo nasilone, można zastosować jontoforezę lub wstrzyknięcie toksyny botulinowej paraliżującej czasowo gruczoły odpowiedzialne za wytwarzanie potu.

Niekiedy stosowana bywa również sympatektomia lędźwiowa, polegająca na operacyjnym przerwaniu połączenia nerwów i gruczołów potowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Efekt zabiegu utrzymuje się kilka lat.

Domowe sposoby na suche stopy

Jak w przypadku innych dolegliwości, również przy nadmiernym poceniu stóp, medycyna ludowa i tradycyjne metody przychodzą z pomocą, oferując szereg przydatnych wskazówek. Oto kilka rad wartych uwagi…

 • Moczenie stóp w wywarze z czarnej herbaty pomaga zmniejszyć objawy nadpotliwości. Teina zawarta w herbacie działa bowiem ściągająco i obkurczająco, hamując nieco pocenie.
 • Soda oczyszczona z cytryną — stopy zamoczone przez kilkanaście minut w ciepłej wodzie z dodatkiem sody i sokiem z jednej cytryny z pewnością będą się pociły mniej. Można również sok z cytryny wetrzeć bezpośrednio w skórę.
 • Unikanie ostrych przypraw — pieprz, imbir, ostra papryka etc. nasilają pocenie.
 • Puder dla niemowląt — to jeden z najstarszych i najchętniej wykorzystywanych sposobów natychmiastowego osuszania stóp. Osoby z nadpotliwością powinny mieć go przy sobie (podobnie zresztą, jak awaryjną parę skarpet).
 • Wyłącznie suche obuwie — przemoczone buty przed następnym założeniem trzeba zawsze (bez wyjątku) dokładnie osuszyć.

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, płukanki i moczenie stóp przyniosą spodziewane rezultaty pod warunkiem systematycznego stosowania ich przez dłuższy czas.

Nadmierna potliwość stóp − jak sobie z nią radzić?

Nadpotliwość stóp to uciążliwy i często krępujący problem, który dotyka wielu z nas. Może być wynikiem różnych schorzeń, takich jak np. nadczynność tarczycy lub cukrzyca. Podpowiadamy, jak dbać o stopy, by nie pociły się nadmiernie.

Leia também:  Como apresentar o namorado para seus pais: 10 passos

Pocenie się to czynność fizjologiczna i zabezpiecza organizm przed przegrzaniem się. Największa ilość gruczołów potowych zlokalizowana jest na podeszwach stóp, czole oraz dłoniach.

Czytaj również: Zdrowe i zadbane stopy. Jak pielęgnować stopy?

Dlaczego nasze stopy się pocą?

Pot wytwarzany jest w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, przebywania w wysokich temperaturach lub narażeniu na stres.

Niestety często ilość wytwarzanego przez organizm potu jest zbyt duża. Spocone i wilgotne stopy są znacznym dyskomfortem. Nadpotliwość stóp może prowadzić do rozwoju chorób i infekcji skóry lub otarć.

Nadpotliwość stóp – przyczyny i leczenie

Nadpotliwość stóp może mieć bardzo różne podłoże. Nadmierne wydzielanie potu przez gruczoły potowe umiejscowione na stopach może być wynikiem:

 • źle dobranego obuwia,
 • nieprawidłowej higieny stóp,
 • nieodpowiedniej diety,
 • współistniejących chorób lub
 • zaburzeń hormonalnych.

Prawidłowa higiena stóp jest ważnym czynnikiem zapobiegającym nadpotliwości. Skarpety, rajstopy oraz buty wykonane z tworzyw sztucznych, nieprzepuszczających powietrza niekorzystnie wpływają na stan naszych stóp. Spożywanie dużych ilości pikantnych potraw także może wpływać na zwiększenie wydzielania potu.

>> Grzybica stóp – gdzie najłatwiej ją złapać

Przyczyną nadmiernej potliwości stóp może być także nadczynność tarczycy. Nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy może prowadzić do spadku masy ciała, osłabienia, niepokoju, przyspieszonego bicia serca oraz nadpotliwości.

Chorobami, którym może towarzyszyć nadmierne pocenie się stóp są także: cukrzyca, otyłość, gruźlica, niedoczynność przysadki mózgowej, choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz immunologiczne.

Jak zapobiegać poceniu się stóp?

Pierwszym krokiem w zapobieganiu potliwości stóp jest noszenie przewiewnego i wygodnego obuwia. Należy pamiętać o skarpetach wykonanych z naturalnych włókien, co pozwoli na dopływ powietrza.

Codzienne mycie stóp w letniej wodzie oraz ich dokładne osuszanie także jest ważnym czynnikiem.

Do domowych i łatwych sposobów radzenia sobie  z nadpotliwością stóp należą kąpiele w roztworach z dodatkiem wyciągów z szałwii, kory dębu lub rozmarynu.

Istnieje także wiele preparatów na nadmierną potliwość stóp. Dostępne są w formie pudrów, zasypek, aerozoli, maści, żeli lub sztyftów. Zazwyczaj produkty te zawierają w swoim składzie sole glinu.

Mechanizm działania soli glinu opiera się na blokowaniu gruczołów potowych, co zapobiega wydostaniu się potu na powierzchnię ciała. Innymi składnikami są tlenek cynku i talk o właściwościach wysuszających oraz olejek z drzewa herbacianego o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Producenci preparatów przeciw poceniu się stóp wykorzystują także właściwości odkażające i ściągające kwasu bornego.

Czytaj więcej: Grzybica stóp – wstydliwa dolegliwość

Zabiegi na nadpotliwość stóp

Jeżeli, pomimo stosowania preparatów bez recepty na nadmierne pocenie oraz odpowiedniej higieny stóp, nadpotliwość się utrzymuje, konieczny jest kontakt z lekarzem. Lekarz może zaproponować leczenie specjalistyczne.

Jonoforeza jest techniką opierającą się na poddawaniu skóry stóp działaniu prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu.

Jonoforeza powoduje zmniejszenie aktywności gruczołów potowych, w wyniku porażenia kanałów jonowych w tych gruczołach.

Inną metodą radzenia sobie z nadpotliwością stóp jest sympatektomia. Jest to zabieg chirurgiczny, wymagający ogólnego znieczulenia.

Polega na wybiórczym przecięciu nerwów, które odpowiadają za stymulację gruczołów potowych. W nadmiernej potliwości stóp można zastosować także toksynę botulinową. Zabieg polega na ostrzykiwaniu stóp tą substancją.

Następuje hamowanie działania gruczołów potowych umiejscowionych w stopach.

Nadpotliwość stóp. Przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Nadpotliwość – definicja wroga

Nadpotliwość stóp to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim medycznyi psychologiczny. Stanowi około 2 do 3% wszystkich rozpoznań lekarskich.

Nadpotliwość stóp – przyczyny i leczenie

Wydzielanie potu to reakcja obronna naszego organizmu na przegrzanie, zachodzi wtedy naturalny proces termoregulacji. Problem pojawia się wówczas, gdy na zewnątrz organizmu zostaje wydzielana nadmierna ilość potu, a nieestetyczny wygląd i zapach znacznie zaburzają jakość życia osób dotkniętych nadmierną potliwością. Wśród gruczołów potowych wyróżnia się gruczoły ekrynowe i apokrynowe.

Za nadpotliwość stóp odpowiedzialne są przede wszystkim gruczoły ekrynowe, których liczba stanowi około 3 mln (na 1cm² skóry przypada 300 gruczołów). Składniki potu ekrynowego to w ok.

99%  woda, jony sodu, magnezu, potasu, chloru i wapnia, a także mocznik i kwas mlekowy.

 Świeży pot jest niemal bezwonny, dopiero po pewnym czasie bakterie rozkładające i zawarte w nim substancje odpowiadają za powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Główne przyczyny nadpotliwości stóp

Nadpotliwość stóp może stanowić objaw wielu chorób, najczęściej o podłożu endokrynologicznym (zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy, choroby przysadki)i neurologicznym. Pojawia się również po zastosowaniu niektórych leków (np. antydepresyjnych) oraz używek (kawa, alkohol).

Nadmierną potliwość mogą powodować również czynniki psychologiczne. Mówi się wtedy o poceniu emocjonalnym.

Zdarza się również, że przyczyną są uwarunkowania rodzinne, wtedy problem pojawia się już w okresie dzieciństwa lub dojrzewania.

Potliwość stóp nasila się  pod wpływem wysokich temperatur, jednak największą rolę odgrywają tu sytuacje stresowe. W wielu przypadkach problem nadpotliwości znika po okresie dojrzewania.

Metody diagnozy i leczenia nadpotliwości stóp

Postawienie diagnozy opiera się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu chorobowego. Następnie przeprowadza się metody diagnostyczne pozwalające sprawdzić czynność gruczołów potowych. Jedną z najbardziej znanych metod jest próba Minora polegająca na reakcjach barwnych – obszary nadmiernej potliwości zabarwiają się na brunatno-fioletowy kolor.

W walce z nadmierną potliwością stóp główną rolę odgrywa  przede wszystkim leczenie przyczynowe.

Spośród dostępnych metod leczenia nadpotliwości stóp wyróżnić należy: leczenie farmakologiczne, psychoterapię, a także metody inwazyjnei nieinwazyjne.

Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków antycholinergicznych, przeciwmuskarynowych, leków z grupy beta-blokerów lub leków uspokajających.

Do metod nieinwazyjnych należy między innymi jontoforeza. W zabiegu wykorzystuje się pole elektryczne, za pomocą którego wprowadzane są jony do tkanek. W wyniku natężenia prądu dochodzi do upośledzenia gradientu elektrycznego, odpowiedzialnego za przepływ  wydzielanego potu. Środek leczniczy, który wykorzystywany jest w  jontoforezie to przede wszystkim woda.

Stosuje się również toksynę botulinową, chlorek glinu czy leki antycholinergiczne. Przeciwwskazaniami do zabiegów jontoforezy są: ciąża, ropne stany zapalne skóry, a także obecność stałych metalowych elementów (implanty, rozrusznik serca).

W dążeniu do osiągnięcia wymarzonego efektu liczy się przede wszystkim wytrwałość i regularność. Zabiegi należy powtarzać od 2 do 4 razy w tygodniu, a pierwsze efekty widoczne są po 6-10 zabiegach.

Jontoforeza często przynosi bardzo dobre efekty, stanowiąc jednocześnie zabieg bezpiecznyi – co dla wielu pacjentów jest bardzo ważne – jest nieinwazyjna.

Leia também:  Ból w klatce piersiowej przy wdechu – jakie są przyczyny?

W leczeniu nadmiernej potliwości stóp swoje zastosowanie znalazła toksyna botulinowa, która ze względu na wysoką skuteczność posiada wielu zwolenników. Iniekcja toksyny botulinowej należy do grupy zabiegów inwazyjnych, podawana w dawkach leczniczych jest w pełni bezpieczna.

Preparat podawany jest bezpośrednio pod skórę w miejscach szczególnej nadpotliwości. Mechanizm działania opiera się na zablokowaniu zakończeń nerwowych gruczołów potowych. Zablokowane zostaje uwalnianie acetylocholiny odpowiadającej za czynność gruczołów potowych, a tym samym dochodzi do tymczasowego „uśpienia” wydzielanego potu.

Zmniejszenie wydzielania potu waha się średnio w granicach od 80%-90%, natomiast efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 12 miesięcy. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest przede wszystkim ciąża, okres laktacji, choroby układu mięśniowego czy nerwowego.

 W przypadku stóp zabieg jest bardzo bolesny, dlatego ważnym elementem jest znieczulenie miejscowe. Skutkiem ubocznym jest przejściowe zaburzenie czucia.

W sytuacji, gdy wyżej wymienione metody nie przynoszą żadnych efektów, można sięgnąć po bardziej inwazyjne metody. Należy do nich sympatektomia lędźwiowa, czyli odnerwienie gruczołów potowych w odcinku lędźwiowym. Wyróżnia się tu dwie metody: przecięcie włókien nerwowych lub tymczasowa blokada pnia współczulnego.

Tę drugą metodę stosuje się znacznie częściej, a efekt zabiegu utrzymuje się nawet do 3 lat. Decydując się na zabieg sympatektomii lędźwiowej, należy pamiętać o działaniach niepożądanych, jakie mogą pojawić się po zabiegu. Należy do nich przede wszystkim nerwoból, uszkodzenie żył i tętnic, zaburzenia seksualne.

Leczenie tą metodą jednej okolicy może spowodować problemy z nadpotliwością  innych okolic ciała.

Jak należy pielęgnować stopy?

W walce z nadmierną potliwością stóp warto sięgnąć także po odpowiednie kosmetyki.

 Preparaty do pielęgnacji nadmiernie pocących się stóp powinny zawierać  w swoim składzie substancje hamujące rozkład bakterii (zminimalizowanie przykrego zapachu)i dające ochronę antybakteryjną, np.

triclosan, chlorek glinu, siarczan glinu, clotrimazol, tlenek cynku czy urotropina. Na opakowaniach preparatów/antyperspirantów producenci często podają informacje o obniżeniu lub całkowitej redukcji wydzielania potu.

Trzeba jednak pamiętać, iż przy nadpotliwości stóp spowodowanej czynnikami emocjonalnymi lub fizjologicznymi, kosmetyki te nie przyniosą w pełni oczekiwanych efektów i niezbędna okaże się tu pomoc specjalisty oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Zmęczone i spocone stopy po ciężkim dniu

W przypadku zmęczonych i spoconych po całym dniu stóp  nieoceniona może okazać się kąpiel stóp z dodatkiem olejku z sosny górskiej, kory wierzby, rozmarynu, olejku z drzewa herbacianego lub szałwii. Wszystkie te surowce działają nie tylko odświeżająco i ściągająco, ale także antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Ważną rolę odgrywa higiena stóp, szczególnie w czasie upałów, kiedy potliwość znacznie  się nasila. Należy myć stopy kilka razy dziennie, używać odświeżającego sprayu  i pudrów, zmieniać skarpetki (wyłącznie bawełniane).

Buty powinny być wykonane  z naturalnych, usprawniających cyrkulację powietrza materiałów.Z powodu wydzielanego potu w ciągu dnia nie należy nosić codziennie tej samej pary butów.

Należy dać im odpowiedni czas na wywietrzenie i wysuszenie, aby podczas zakładania czuć pełnię komfortu.

Skutki nadpotliwości stóp to nie tylko wilgotne stopy czy uczucie skrępowania w miejscach publicznych. Nieleczona nadpotliwość stóp prowadzi do maceracji naskórka,a wilgotne środowisko stanowi idealne podłoże do rozwoju infekcji grzybiczych

i bakteryjnych. Do powikłań można zaliczyć również potówki, czyli rozsiane wykwity skórne w postaci czerwonych krostek lub małych pęcherzyków.

Leczenie nadpotliwości stóp – Podolog Wrocław

Nadmiernie pocące się stopy stają się uciążliwą dolegliwością, wywołując zażenowanie oraz będąc przyczyną skrępowania i zawstydzenia.

Jakość życia osoby, której przypadłością jest nadmierna potliwość stóp zostaje obniżona, a komfort codziennego funkcjonowania wydaje się zaburzony.

Z tego względu warto zlikwidować podobny problem – zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów może okazać się pomocne w leczeniu nadmiernej potliwości stóp.

Nadpotliwość stóp – objawy i przyczyny

Pocenie się skóry jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym i odnosi się do każdego – lokalizacje ciała, które wyposażone są w największą ilość gruczołów potowych charakteryzują się największym stopniem potliwości. Wśród nich wymienia się dłonie oraz stopy.

Niejednokrotnie zdarza się jednak, że gruczoły potowe wydzielają pot ponad przeciętną normę – w podobnym przypadku można mówić o nadmiernej potliwości, która powinna stać się czynnikiem skłaniającym do podjęcia działań zapobiegawczych lub w skrajnych przypadkach do konsultacji lekarskiej.

Warto zaznaczyć, że nadmiernie pocące się stopy mogą stanowić objaw patologii oraz dysfunkcji, mających miejsce w organizmie człowieka. Mogą być bowiem wywoływane zmianami hormonalnymi, chorobami neurologicznymi lub zakaźnymi, jak również zaburzeniami emocjonalnymi. Szerokie i różnorodne podłoże pocenia się stóp powinno więc skłonić do poddania się kontroli lekarskiej.

Bardziej prozaiczne przyczyny nadmiernej potliwości stóp to nieodpowiednia dieta, niewystarczająca higiena lub źle dobrane skarpety i obuwie, zwłaszcza wykonane ze sztucznych elementów, wzmagających efekt pocenia się skóry – w podobnych przypadkach uciążliwa dolegliwość może zostać szybko usunięta dzięki zniwelowaniu przyczyny.

Działania terapeutyczne wobec nadmiernie pocących się stóp

Wśród działań profilaktycznych należy wspomnieć o zwiększonej koncentracji na praktykowanych zabiegach higienicznych – codzienna kąpiel stóp, jak również regularne usuwanie martwego naskórka oraz używanie czystych skarpet i butów, wykonanych z naturalnych surowców stanowią rozwiązania dostępne dla każdego. Jeśli jednak nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, niezbędna staje się konsultacja w gabinecie podologicznym – specjalista od zdrowia stóp oraz schorzeń charakterystycznych dla tej części ludzkiego organizmu dotrze do przyczyny oraz zniweluje podłoże dolegliwości, przywracając komfort skórze na stopach.

Podolog często ordynuje stosowanie specjalnych maści, dobieranych do indywidualnego przypadku – zawierają one zazwyczaj składniki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antybiotyk, stając się bardziej radykalnym środkiem prowadzącym do usunięcia problemu.

Warto wspomnieć również o zabiegu hamującym wydzielanie potu w obrębie stóp – wykorzystanie w tym celu toksyny botulinowej okazuje się mieć wyjątkowo skuteczne działanie, niwelujące nadmierną potliwość stóp na około kilka miesięcy.

Powtarzanie zabiegu przedłuża jego efektywność, co zachęca pacjentów do korzystania z podobnej alternatywy.

Dowiedz się także, jak w swojej pracy wykorzystujemy metodę Kostki Arkady.

Umów się na wizytę lub konsultację teraz

Zapraszamy do umówienia się na konsultację pod numerem +48 796 655 468. Nasze centrum znajduje się we Wrocławiu obok szpitala położonego na ul. Borkowskiej.

Możesz też skorzystać z poniższego formularza i zadać pytanie:

Nadmierna potliwość

Pocenie się jest naturalnym i potrzebnym zjawiskiem. Dzięki niemu organizm może regulować temperaturę ciała. Zdarza się jednak, że pot jest wydzielany w nadmiernych ilościach. Ten wstydliwy problem dotyczy nawet 3% społeczeństwa. Szczególnie często występuje nadpotliwość stóp. Zobacz, jak można sobie z nią poradzić.

Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które uchodzą bezpośrednio na powierzchnię skóry lub do mieszka włosowego. Najwięcej z nich jest zlokalizowanych właśnie w obrębie stóp.

Ich aktywność obserwuje się głównie podczas aktywności fizycznej, przebywania w wysokiej temperaturze, a także pod wpływem bodźców emocjonalnych (np. w stresie).

Kiedy pot jest wydzielany w ilości nieadekwatnej do sytuacji, mówi się o nadmiernej potliwości.

Przyczyny nadmiernej potliwości stóp

Nadmierna potliwość stóp jest efektem nadmiernego pobudzenia gruczołów potowych. Do jej przyczyn można zaliczyć:

 • zaburzenia hormonalne,
 • czynniki genetyczne,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • choroby ogólnoustrojowe (m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość),
 • choroby neurologiczne,
 • przewlekły stres.

Problem nadmiernej potliwości obserwuje się także u osób, które stosują nieodpowiednią dietę. Chodzi przede wszystkim o spożywanie ostrych przypraw. Do czynników ryzyka zalicza się także nieodpowiednią higienę oraz noszenie obuwia i skarpetek z tworzyw sztucznych.

Dlaczego nadmierna potliwość stóp wymaga leczenia?

Nadmierna potliwość stóp powoduje, że skóra na stopach staje się cienka, pomarszczona i przyjmuje żółto-szary odcień. Pojawia się także nieprzyjemny zapach (bromhidrosis). Do tego wzrasta ryzyko infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej, co może skutkować kolejnymi problemami ze strony stóp (np.

brodawkami wirusowymi, grzybicą paznokci, pęknięciami naskórka). Nie można zapomnieć również o tym, że nadmierna potliwość stóp to bardzo wstydliwy problem. Osoby dotknięte tą przypadłością mają obniżoną samoocenę, nie czują się swobodnie, a często też unikają kontaktów towarzyskich. Przeszkadza im też ciągły dyskomfort.

Jak wygląda leczenie nadmiernej potliwości stóp?

Specjalistą, który pomaga poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp, jest podolog. Pomoże on dobrać odpowiedni sposób leczenia, a także udzieli wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji. Poszukuje także możliwych przyczyn problemu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze udaje się je jednoznacznie ustalić.

Leczenie nadmiernej potliwości stóp zaczyna się od preparatów aplikowanych bezpośrednio na skórę. Są to różnego rodzaju maści, płyny oraz kremy dermatologiczne. Jeżeli jest taka potrzeba, podolog wykonuje również specjalistyczne zabiegi – np. usuwa zrogowaciały naskórek.

Nadmierna potliwość stóp może być leczona przy pomocy jonoforezy. Zabieg wykonuje się w celu zmniejszenia aktywności gruczołów potowych przy pomocy prądu galwanicznego.

Prowadzi to do czasowego porażenia kanałów jonowych gruczołów potowych, dzięki czemu przestają one wydzielać pot. Aby jonoforeza na nadpotliwość stóp była skuteczna, konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

Efekt terapeutyczny utrzymuje się nawet przez 2 lata.

Jeżeli chodzi o leczenie nadpotliwości stóp, jonoforeza to nie jedyny sposób. Dobre efekty można uzyskać dzięki podaniu toksyny botulinowej. Lekarz ostrzykuje skórę w okolicy dotkniętej problemem, co prowadzi do zablokowania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Po zabiegu nadmierna potliwość stóp ustępuje nawet na kilka miesięcy.

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp?

Leczenie nadmiernej potliwości stóp u podologa to nie tylko specjalistyczne zabiegi, ale także nauka odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której można samodzielnie poradzić sobie z problemem.

Konieczne jest codzienne mycie stóp przy użyciu specjalistycznych preparatów o właściwościach antybakteryjnych i zmniejszających aktywność gruczołów potowych. Nie można zapomnieć o noszeniu skarpet z naturalnych i oddychających włókien oraz codziennym ich zmienianiu.

Warto unikać przebywania w butach przez długi czas, a gdy dojdzie do ich zawilgocenia – zrezygnowanie z ich noszenia do czasu wyschnięcia. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie wkładek korygujących.

Nadmierne pocenie stóp – poznaj najczęstsze przyczyny

Nadmierne pocenie stóp daje się szczególnie we znaki w lecie, gdy temperatura za oknem przekracza 30℃. Jednak osoby, które cierpią na tę nieprzyjemną dolegliwość, muszą liczyć się z przykrym zapachem przez cały rok.

Stopy każdego z nas pocą się, ponieważ na skórze w tym miejscu znajdują się gruczoły potowe, jednak gdy nasz organizm pracuje prawidłowo, a my stosujemy się do podstawowych zasad higieny, pocenie stóp nie powinno spędzać nam snu z powiek.

Dlaczego więc niektórzy zmagają się z nadmierną potliwością, która jest nie tylko nieprzyjemna, ale także kłopotliwa?

Nadmierne pocenie stóp – przyczyny

Nadmierne pocenie stóp może mieć wiele przyczyn. Na ogół jest to wynik noszenia niewłaściwego obuwia i skarpetek, wykonanych ze sztucznych materiałów. Jednak nadpotliwość może być też spowodowana innymi chorobami (np. cukrzycą), zaburzeniami hormonalnymi lub reakcją na stres. Ogromne znaczenie ma także higiena.

Chcąc skutecznie walczyć z nadpotliwością stóp, warto znaleźć przyczynę dolegliwości, a to znacznie ułatwi prowadzenie zapisków. Notujmy, w jakich sytuacjach doszło do nadmiernego wydzielania potu – czy mieliśmy stresujący dzień, jakie obuwie nosiliśmy, w jaki sposób pielęgnowaliśmy stopy. To ułatwi lekarzowi postawienie diagnozy i znalezienie rozwiązania.

Nadmiernej potliwości nie wolno ignorować, ponieważ jest nie tylko przyczyną kompleksów, ale także może powodować problemy ze zdrowiem, np. sprzyja występowaniu grzybicy stóp, odparzeń.

Czytaj też:Wstydliwe swędzenie, które może pojawić się u każdego z nas

Nadmierne pocenie stóp – domowe sposoby

Oto kilka zasad, których powinna przestrzegać osoba, zmagająca się z nadmierną potliwością stóp:

 • W ciepłych miesiącach noś bawełniane skarpetki. W zimowych – wełniane. Te dwa rodzaje materiału zapewniają najlepszą wentylację. Możesz też kupić specjalistyczne skarpetki (są dostępne w sklepach sportowych), które odciągają wilgoć.
 • Warto zaopatrzyć się przeciwgrzybicze środki do stóp, np. puder. Dzięki temu stopy będą mniej wilgotne, a co za tym idzie – mniej podatne na zakażenia grzybicze.
 • Kupuj wyłącznie buty wykonane z oddychających materiałów, jak skóra czy płótno. Pamiętaj też, że nie mogą być zbyt ciasne, ponieważ ucisk sprzyja poceniu i utrudnia wentylację.
 • Pozbądź się wszelkich butów ze sztucznych materiałów, a przede wszystkim plastikowych i gumowych.
 • Dbaj o higienę stóp. Należy myć je każdego dnia, a także po każdym wysiłku fizycznym. Nie zapominaj o przestrzeni między palcami i zawsze dokładnie osuszaj stopy.
 • Czasem pomaga moczenie stóp w misce z ciepłą wodą z dwoma torebkami z czarną herbatą. Taniny w herbacie zamykają pory w skórze, zmniejszając pocenie się.
 • Zdrowo się odżywiaj. Unikaj ostrych przypraw i używek.
 • Noś przy sobie zapasowe skarpetki na zmianę.
 • Staraj się unikać noszenia tej samej pary butów przez 2 kolejne dni. Dzięki temu będą miały sporo czasu na wyschnięcie w środku.

Jeżeli objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. Istnieje kilka skutecznych metod leczenia nadpotliwości, np. ostrzykiwanie botoksem czy też działanie na stopy prądem elektrycznym.

Czytaj też:Nadmierne pocenie – co powinno zaniepokoić?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*