Moczenie nocne u dorosłych – jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Nocne moczenie jest problemem diagnozowanym u dzieci, nastolatków, ale także u około 1% dorosłych. Powody tego stanu rzeczy są różne, zwykle wieloczynnikowe.

Mogą być tak prozaiczne jak nietrzymanie moczu przy zażywaniu środków nasennych, ale także poważniejsze, jak wady układu nerwowego. Dlatego nawet jeśli epizody nie są nagminne, nie powinny być bagatelizowane.

W tym tekście skupimy się na przyczynach nietrzymania moczu w nocy u osób dorosłych, a także na sposobach leczenia tego schorzenia oraz radzenia sobie z nim w sposób doraźny.

Czym jest moczenie nocne?

Moczenie nocne to bezwiedne epizody popuszczania moczu w nocy. Może objawiać się jedynie kropelkowym nietrzymaniem moczu bądź całkowitym opróżnianiem pęcherza.

U osób dorosłych, które osiągnęły już pełną kontrolę nad pęcherzem, moczenie nocne oznacza schorzenie o charakterze wtórnym, a zatem prawdopodobnie będące następstwem innych chorób czy infekcji, przerostu gruczołu krokowego bądź innych zmian dróg moczowych.

Nawet jeśli zdarza się incydentalnie, warto zwrócić uwagę na jego podłoże i udać się do lekarza.

Moczenie nocne u dorosłych – jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny

Przyczyny moczenia nocnego mogą być niezwykle błahe bądź poważne, dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu. Powodami popuszczania moczu w nocy może być na przykład wypicie zbyt dużej ilości alkoholu bądź zażycie środków nasennych.

Obie substancje utrudniają obudzenie się w nocy w celu oddania moczu, co przy zapełnionym pęcherzu może skończyć się bezwiedną mikcją lub choćby wydaleniem niewielkiej ilości moczu. Dodatkowo alkohol rozluźnia mięśnie, którym trudniej jest zapanować nad zwieraczem cewki.

To dwie przyczyny, które bardzo łatwo wyeliminować samodzielnie poprzez zmianę stylu życia.

Moczenie nocne u dorosłych – jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Moczenie nocne może wskazywać także na patologie układu moczowego, takie jak infekcje czy kamice nerkowe. Nierzadko powodują one naglące parcia, które odczuwane są także w nocy, nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza.

Nietrzymanie moczu w nocy jest także objawem NTM z przepełnienia – nierzadko spowodowanego przeszkodą podpęcherzową, która utrudnia normalną mikcję. Zbyt duże ilości moczu zbierającego się w pęcherzu zaczynają zatem wyciekać, także w nocy.

Powodem może być niewielki przerost prostaty bądź zmiany nowotworowe. W takich przypadkach jednak popuszczanie ma miejsce także w dzień.

Moczenie nocne wskazuje również na tak zwaną nocną poliurię, spowodowaną zmniejszoną produkcją wazopresyny, która odpowiada za zmniejszenie wydzielania moczu w godzinach nocnych. Może być również objawem wad układu nerwowego oraz przewlekłych chorób, takich jak niewydolność nerek czy demencja starcza.

Nietrzymanie moczu w nocy – leczenie

Leczenie moczenia nocnego jest zależne od przyczyny powstania tego schorzenia. Można się jednak spodziewać, iż po wizycie w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu przeprowadzony zostanie dokładny wywiad, badania ogólne moczu, posiew moczu i USG jamy brzusznej.

W zależności od podłoża choroby konieczne może być wprowadzenie leczenia farmakologicznego bądź operacyjnego. Pierwsze dotyczy osób, u których występuje niskie stężenie wazopresyny. Syntetyczny analog podaje się od 3 do 6 miesięcy. Operacyjna interwencja może być konieczna w sytuacji, w której za moczenie nocne odpowiada przerost stercza.

W innych przypadkach wprowadza się przede wszystkim metodę leczenia zachowawczego. To głównie zmiana stylu życia – rezygnacja z alkoholu, substancji moczopędnych, wypijania dużych ilości płynów tuż przed snem. Wskazane jest także rozpoczęcie ćwiczeń mających na celu zwiększenie kontroli opróżniania pęcherza moczowego.

Trening umożliwia świadome przyzwyczajenie pęcherza do oddawania moczu w konkretnych godzinach bądź do „przetrzymywania” naglących parć. Pomocne może być także prowadzenie dzienniczka mikcji.

Moczenie nocne u dorosłych – jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Jak chronić się przed wilgocią?

Nietrzymanie moczu w nocy to problematyczna przypadłość, która potrafi wywołać nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny. Mokra bielizna i materac sprzyjają powstawaniu infekcji intymnych, podrażnień i odparzeń.

To także ogromny cios dla psychiki dorosłego człowiek, który czuje wstyd i zażenowanie. Może także mieć opory przed spaniem z drugą osobą, co powoduje zwiększenie dystansu między partnerami bądź małżonkami. Dlatego tak istotne jest dbanie o higienę i chronienie się przed wilgocią.

W tym celu warto korzystać z wyrobów chłonnych, wiążących mocz i neutralizujących nieprzyjemny zapach amoniaku. Przy kropelkowym, lekkim i średnim nietrzymaniu moczu odpowiednim wyrobem będą wkładki urologiczne – bardzo dyskretne i niekrępujące ruchów.

Odrobinę większą chłonnością choć równą dyskrecją charakteryzują się majtki chłonne, zakładane jak zwykła bielizna. Te dwa typy wyrobów polecane są przede wszystkim osobom aktywnym.

Natomiast osoby leżące bądź częściowo mobilne, potrzebujące pomocy opiekuna, mogą korzystać z pieluchomajtek dla dorosłych bądź pieluch anatomicznych, które stanowią wyjątkowo chłonną barierę chroniącą przed moczem, podrażnieniami i odparzeniami.

Moczenie nocne dotyczy nie tylko dzieci – to również problem osób dorosłych, które borykają się z różnymi schorzeniami, jak chociażby infekcje układu moczowego, kamica czy przerost stercza. Dlatego nawet przy sporadycznym popuszczaniu moczu w nocy warto udać się do lekarza.

Jak sobie radzić z moczeniem nocnym u dorosłych?

Moczenie nocne u dorosłych – jakie są przyczyny i jak je leczyć?

© Monkey Business/Fotolia.com

Moczenie nocne u dorosłych znacznie obniża jakość życia chorych. Powody tej dolegliwości mogą być różne, najczęściej podłoże schorzenia jest wieloczynnikowe. Pomocne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiana trybu życia i wsparcie psychologiczne.

Moczenie nocne u dorosłych znacznie obniża jakość życia chorych. Powody tej dolegliwości mogą być różne, najczęściej podłoże schorzenia jest wieloczynnikowe. Pomocne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiana trybu życia i wsparcie psychologiczne.

Moczenie nocne to niezależne od woli oddawanie moczu w trakcie snu u tych, którzy osiągnęli już zdolność świadomego kontrolowania tej czynności. Pełna kontrola nad czynnościami pęcherza moczowego osiągana jest w wieku 5 lat.

Jakie są przyczyny moczenia nocnego u dorosłych?

Istnieje wiele możliwych przyczyn moczenia nocnego u dorosłych. Może świadczyć o zaburzeniach czynności pęcherza moczowego, zakażeniach dróg moczowych, sromu lub pochwy, cukrzycy, chorobach nerek, chorób układu nerwowego, napadów padaczkowych.

Wpływ na występowanie moczenia nocnego ma także genetyka – jeśli rodzice mieli problem moczenia nocnego, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że problem będzie również dotyczył ich dzieci. Przyczyną może być także głęboki sen, podczas którego nie odczuwa się potrzeby oddawania moczu.

Wpływ na tę dolegliwość mogą mieć również czynniki psychogenne.

Jak leczyć moczenie nocne u dorosłych?

Przy wystąpieniu moczenia nocnego należy udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, który wykryje źródło problemu i pacjenta na badania specjalistyczne.

Gdy występuje ten problem, warto zmierzyć poziom cukru, kreatyniny, elektrolitów we krwi, wykonać ogólne badanie moczu z posiewem i USG jamy brzusznej. Lekarz pierwszego kontaktu zwykle skieruje pacjenta do poradni urologicznej.

Metoda leczenia zależna jest od przyczyny moczenia nocnego.

Aby samodzielnie zminimalizować ryzyko moczenia nocnego, warto zmienić styl życia – unikać picia dużej ilości płynów przed snem, a także odstawić napoje słodkie, gazowane oraz zawierające kofeinę.

Chory powinien dbać o regularne opróżnianie pęcherza moczowego i o to, aby noc zaczynać z pustym pęcherzem.

Ważne jest zapewnienie odpowiedniej higieny – częste podmywanie się, ewentualnie korzystanie z pieluchomajtek lub specjalistycznych podpasek.

Pomocne w leczeniu moczenia nocnego może okazać się również ćwiczenie mięśni brzucha oraz mięśni Kegla, stosowane przy nietrzymaniu moczu.

Ćwiczenia polegają na zatrzymaniu strumienia moczu i rozluźnienie po kilku sekundach.

Inne ćwiczenie polega na wprowadzeniu palca do pochwy na głębokość kilku centymetrów i obkurczeniu mięśni, jakby chciało się zgnieść palec. Pomocne mogą okazać się wszelkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza.

Leczenie nietrzymania moczu u dzieci | Gabos Centrum Medyczne

Przyczyny NTM u dzieci mogą być bardzo różne, tak samo zróżnicowane jest leczenie tej przypadłości. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić dokładne rozpoznanie i prawidłowo zakwalifikować rodzaj nietrzymania moczu.

Moczenie wtórne u dzieci to taki rodzaj moczenia, który pojawia się już po „opanowaniu” pęcherza przez dziecko. Kontrolowanie wydalania moczu powinno trwać co najmniej pół roku, aby uznać moczenie za wtórne.

Taki rodzaj moczenia u dzieci jest spowodowany zwykle chorobami układu moczowego, a także problemami natury emocjonalnej. Zazwyczaj moczenie wtórne jest jednak wywołane czynnikami organicznymi.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Zapalenia Prostaty?

Moczenie wtórne może nasilać się z czasem.

Rodzice często nie decydują się na leczenie, a dziecko moczy się pogłębiając zaburzenia emocjonalne i lęki, obniżając poczucie własnej wartości.

Dziecko izoluje się ze społeczności, w której żyje, boi się spania poza domem w trakcie wycieczek i wyjazdów wakacyjnych, więc zwykle w nich nie uczestniczy.

Dzieci moczące się w nocy czują się gorsze i inne niż ich rówieśnicy, prezentują często zaburzenia psychologiczne, ale są one efektem, a nie przyczyną moczenia nocnego, jak jeszcze do niedawna sądzono.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że u 20% pacjentów z moczeniem nocnym występują dodatkowo wady układu moczowego i zaburzenia czynnościowe układu moczowego i układu nerwowego.

Tę grupę pacjentów należy wyodrębnić i otoczyć szczególną opieką, gdyż przeoczenie lub nieprawidłowe rozpoznanie patologii leżącej u podstaw moczenia, pociąga za sobą niewłaściwy dobór terapii i w rezultacie zaburzenia trzymania moczu w wieku dorosłym lub postępujące uszkodzenie pracy nerek

Nietrzymanie moczu u dzieci

Rodzice powinni zgłosić się do lekarza, jeśli zaobserwują następujące objawy:

 • dziecko, które już opanowało trening czystościowy zaczęło moczyć się w nocy i/lub w ciągu dnia
 • dziecko powyżej 5 roku życia nadal moczy się w nocy
 • powtarzają się epizody nagłego i niepohamowanego przymusu oddania moczu
 • dziecko często oddaje małe porcje moczu
 • dziecko odczuwa ból lub dyskomfort w trakcie oddawania moczu
 • W Centrum Medycznym GABOS powstała jedna z nielicznych w Polsce i pierwsza na Śląsku Pracownia Urodynamiki dla dzieci.
 • Różnorodność czynników mających wpływ na zjawisko moczenia nocnego sprawia, że dobór odpowiedniej terapii musi być poprzedzony diagnostyką.
 • W Centrum przeprowadza się pełną diagnostykę USG rozszerzoną o badania urodynamiczne.

Badania i leczenie przeprowadzają doświadczeni lekarze urologii dziecięcej i nefrologii wraz z pielęgniarkami posiadającymi kwalifikacja uroterapeuty.  Leczenie należy rozpocząć natychmiast po ustaleniu rozpoznania. Jeżeli moczeniu towarzyszą objawy dzienne, to one powinny być leczone w pierwszej kolejności.

Podstawową formą leczenia jest uroterapia, czyli rehabilitacja pęcherza.

Obejmuje ona wielotorowe i wielospecjalistyczne działania poprawiające funkcjonowanie dolnych dróg moczowych, mające na celu wytworzenie prawidłowych relacji pomiędzy pracą mięśnia wypierającego mocz, a czynnością zwieracza wewnętrznego (szyja pęcherza) i zwieracza zewnętrznego (przepona miednicza). Uroterapeuta zwraca uwagę na zachowanie prawidłowej pozycji podczas oddawania moczu i uczy jak rozluźniać mięśnie przepony miedniczej. Zawsze konieczne jest ustalenie indywidualnego programu rehabilitacji dopasowanego do potrzeb i możliwości dziecka i jego rodziców. W przypadkach zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych niepoddających się terapii standardowej, konieczne jest zastosowanie terapii niestandardowej obejmującej: biofeedback czy elektrostymulację mięśni dna miednicy.

Zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych nierzadko współwystępują z zaburzeniami czynności dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czego wyrazem są zaparcia nasilające dodatkowo problemy urologiczne. Do zadań uroterapii należy również dbałość o uregulowanie wypróżnień.

Zapraszamy do obejrzenia filmu który omawia  temat nietrzymania moczu.

Zapraszamy również do naszej Poradni Urologii Dziecięcej

Moczenie nocne dzieci, młodzieży i dorosłych

Choć nazwa zaburzenia to moczenie nocne, to dziecko może również moczyć się jedynie w dzień (moczenie dzienne dotyczy 3-4% dzieci w wieku 4-12 lat), albo przemiennie – czasem w dzień, czasem w nocy. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z podobnym problemem.

Kiedy dziecko zaczęło się moczyć?

To ważna informacja, bo wyróżnia się dwa rodzaje moczenia:

 • Pierwotne  (w rozwoju dziecka nie pojawił się okres, w którym nie było moczenia)
 • Wtórne (u dziecka pojawił się dłuższy okres, w którym kontrolowało oddawanie moczu). Ten rodzaj moczenia się jest częstszy.

Dlaczego dziecko się moczy? 

Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, ale warto wiedzieć, że zaledwie  15-20% wszystkich przypadków moczenia mimowolnego, to moczenie, w którym istotną rolę odgrywają czynniki psychiczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny moczenia nocnego dzieci?

Do najczęstszych przyczyn pierwotnego moczenia nocnego zalicza się m.in.:

 • nieprawidłowe nawyki (picie dużej ilości płynów przed snem, brak regularnych wypróżnień),
 • opóźnioną naukę higieny,
 • przedłużone używanie pampersów,
 • zbyt głęboki sen lub problemy z wyburzeniem się ze snu,
 • zaburzenia emocjonalne. 
 • częste zaparcia
 • zaburzone czynności pęcherza,
 • choroby mogące powodować moczenie,
 • zmiany organiczne w drogach moczowych, takie jak kamica, zakażenia układu moczowego
 • wady anatomiczne dróg moczowych.

Bardzo często, przyczyny moczenia nocnego to kwestie fizjologiczne:

Moczenie nocne może również wystąpić na skutek stresujących bądź ważnych wydarzeń w życiu dziecka. Na przykład takich jak:

 • narodziny nowego dziecka,
 • hospitalizacja,
 • molestowanie seksualne,
 • rozwód rodziców,
 • śmierć rodzica. 

Leczenie moczenia mocnego – dlaczego jest tak ważne? 

Moczenia nocnego nie należy bagatelizować ze względu na negatywne skutki w rozwoju emocjonalnym dziecka. Taka sytuacja może również spowodować to, że dziecko zostanie odrzucone przez rówieśników i domowników. To zaś wpłynie negatywnie na jego samoocenę i umiejętności budowania relacji.

Pierwotne izolowane moczenie nocne

Występuje, gdy moczenie jest tylko w nocy, utrzymuje się od urodzenia, nie jest objawem żadnego stanu chorobowego. Granicą wiekową rozpoznania jest piąty rok życia, w którym to oddawanie moczy powinno być kontrolowane podczas snu.

Charakterystycznymi cechami są obficie zmoczone łóżko, nieprzerywanie snu pomimo mokrego łóżka, prawidłowe oddawanie moczu w trakcie dnia, prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz niewystępowanie odchyleń w badaniu fizykalnym, częste występowanie moczenia nocnego w rodzinie.

Występuje ono 7-10% chłopców pięciolatków oraz 3-5% dziewczynek, w tym samym wieku. W wieku 18 lat moczenie utrzymuje się u 2% chłopców, natomiast u dziewczyn wyjątkowo.

Jak wyleczyć moczenie u dziecka?

Koniecznie trzeba zgłosić się po pomoc aby podjąć leczenie moczenia nocnego.

Leczenie moczenia nocnego warto najpierw skonsultować z lekarzem dziecięcym, który pozwoli wykluczyć przyczyny fizjologiczne moczenia nocnego.

Jeśli okaże się, że dziecko moczy się ze względu na zaburzenia emocjonalne, konieczna będzie podjęcie leczenia nocnego poprzez psychoterapię.

Niezależnie od przyczyn moczenia warto też udać się na konsultację psychologiczną. Moczenie nocne to choroba, która wpływa mocno na psychikę i stan emocjonalny dziecka i może owocować wieloma dodatkowymi trudnościami. Leczenie moczenia nocnego może być dla dziecka trudnym procesem, dlatego też potrzebuje wsparcia i pomocy.  

Jak pomóc dziecku, które moczy się w nocy?

Moczenie nocne (enureza) to problem zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Niekontrolowane oddawanie moczu w nocy lub w ciągu dnia wywołuje u dziecka uczucie wstydu i poczucia winy.

Z tego względu cała rodzina powinna wspierać dziecko i tłumaczyć, że moczenie nie jest jego winą. Choć enureza przechodzi zazwyczaj samoistnie, to proces ten może trwać nawet kilka lat.

Dowiedz się, jakie są przyczyny moczenia nocnego u dzieci i jak można leczyć to zaburzenie.

Moczenie nocne, zwane enurezą, to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego w czasie snu. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 15-20 proc. pięciolatków, 10 proc. siedmiolatków i 8 proc. dziewięciolatków.

To skomplikowany problem, który może mieć poważny wpływ na zachowanie w przyszłości. Moczenie nocne wprawia bowiem w zakłopotanie, jest źródłem wstydu i prowadzi do obniżenia własnej wartości.

Niezależnie od swojej przyczyny, mimowolne oddawanie moczu wywiera niekorzystny wpływ na rozwój psychiki dziecka.

Częstość moczenia nocnego zmniejsza się z wiekiem i u większości dzieci ustaje samoistnie, choć proces ten może trwać nawet kilka lat. U dzieci 6-letnich, u których moczenie nocne nie ustaje zaleca się rozpoczęcie aktywnego leczenia.

 1. Moczenie nocne izolowane, niepowikłane lub pierwotne – nie towarzyszą mu inne objawy chorobowe. Jest to najczęsciej występująca postać moczenia nocnego. To dolegliwość ustępująca zwyczaj wraz z wiekiem dziecka.
 2. Moczenie nocne wieloobjawowe, powikłane lub wtórne – towarzyszą mu inne objawy ze strony układu moczowego bądź innych narządów. To rzadziej rozpoznawany typ moczenia nocnego. Ustępuje zazwyczaj po zastosowaniu odpowiedniego leczenia choroby, której objawem jest mimowolne oddawanie moczu.

Moczenie nocne, przeciwnie do swojej nazwy, może występować także w dzień lub naprzemiennie – czasem w dzień, czasem w nocy.

Leia também:  Muchomor Sromotnikowy Kiedy Objawy?

W wielu przypadkach występuje zjawisko monosymptomatycznego moczenia nocnego, któremu towarzyszy na przykład moczenie dzienne, parcia naglące, nawrotowe zakażenie układu moczowego.

Jeśli dziecko często moczy się w nocy i towarzyszą temu podobne symptomy, warto poszukać pomocy u pediatry.

Moczenie nocne nie szkodzi zdrowiu, wpływa jednak na samopoczucie dziecka i prowadzi do obniżenia własnej wartości, co dłuższym okresie czasu wpływa negatywnie na relacje społeczne i życie emocjonalne człowieka.

Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

Dawniej uważano, że problemy z moczeniem nocnym, czyli enurezą jest zaburzeniem psychicznym. Obecnie wiadomo, że były to poglądy nieprawdziwe. Za moczenie nocne nie należy zatem winić dzieci i ich rodziców.

Eksperci, na podstawie współczesnych badań naukowych, oceniają, że moczenie nocne może występować z trzech głównych przyczyn:

 1. problemy z wybudzaniem w nocy występują u niemal wszystkich dzieci z moczeniem nocnym;
 2. zbyt duże ilości moczu produkowane przez nerki w nocy są przyczyną moczenia u wielu dzieci;
 3. nadwrażliwość i wzmożone skurcze pęcherza moczowego występują u wielu dzieci z enurezą.

Moczenie nocne wywołują różne czynniki fizjologiczne lub psychologiczne lub ich połączenie. Do przyczyn występowania enurezy zalicza się także: niewielki rozmiar pęcherza moczowego, niski poziom hormonu antydiuretycznego, zaparcia, stres, trudności w budzeniu się i czynniki genetyczne (może występować w rodzinie).

Leczenie moczenia nocnego u dzieci

Niezwykle ważne jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i unikanie zachowania, które mogłoby sugerować, że jest to jego wina.

Samo zdarzenie jest zazwyczaj dla dziecka wstydliwe i przykre, z tego powodu należy budować poczucie zrozumienia i akceptacji. Należy absolutnie unikać wyśmiewania i obarczania dziecka winą, a także działania w złości.

Rodzice muszą tłumaczyć dziecku, że enureza zdarza się nie z jego winy.

Niektórzy rodzice starają się powstrzymać moczenie u dziecka poprzez ograniczanie spożywania płynów, szczególnie przed snem. Taka metoda jest zazwyczaj nieskuteczna, zwłaszcza w przypadkach, gdy enureza występuje również w ciągu dnia.

Można starać się o wyrobienie u dziecka odpowiednich nawyków, w tym korzystania z toalety sześć razy dziennie (po przebudzeniu, około dziesiątej rano, mniej więcej w południe, po południu, przed wieczorem i przed położeniem się spać) oraz picia dodatkowych porcji wody rano i w ciągu dnia.

Aktywne leczenie moczenia nocnego polega na wprowadzeniu alarmu wybudzeniowego lub stosowaniu leku o nazwie desmopresyna. Szacuje się, że aktywne leczenie pozwala uporać się z problemem moczenia nocnego u 75 proc. dzieci.

W pozostałych przypadkach konieczne jest zwrócenie się do poradni pediatrycznej, gdzie może zostać zaproponowane bardziej zaawansowane leczenie.

Niezbędne może być przeprowadzenie badań mających na celu wyjaśnienie, czy mimowolne oddawanie moczu nie jest objawem choroby układu moczowego lub innych narządów.

W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę, że leczenie enurezy jest procesem długotrwałym i wymaga czasu. Z tego względu cała rodzina powinna uzbroić się w cierpliwość i wspierać dziecko w terapii.

Alarm wybudzeniowy to urządzenie, które emituje sygnał dźwiękowy w momencie zmoczenia pościeli. Dzięki temu dziecko stopniowo uczy się rozpoznawać sygnały wysyłane przez własny organizm.

Leczenie farmakologiczne za pomocą desmopresyny polega na zmniejszeniu ilości moczu wytwarzanego przez nerki w nocy.

Źródło: suchyporanek.pl; psychiatria.pl; moczenieudzieci.pl 

Moczenie nocne: przyczyną nie jest psychika

 • POLEĆ
 • TWEETNIJ
 • UDOSTĘPNIJ
 • Pobierz

Fot. PAP/K. Kamiński

Zwykło się uważać, że jak dziecko się moczy w nocy, to wynika to z tego, że przeżywa jakieś problemy emocjonalne.

To podejście sprzed 20-30 lat. Wtedy rzeczywiście uważano, że moczenie nocne ma podłoże psychogenne. Teraz wiemy, że to nie psychika wpływa na to, że dziecko moczy się w nocy. To na przykład zbyt mała pojemność pęcherza moczowego czy za duża ilość moczu produkowanego w nocy. 

Oznacza to, że dziecko w momencie urodzenia nie ma dojrzałego układu moczowego, czyli układ ten rozwija się przez lata, tak jak na przykład mózg?

To jest dokładnie tak jak z mówieniem, chodzeniem, kompetencjami na różnych polach. Umiejętność kontrolowania oddawania moczu w nocy dziecko powinno osiągnąć do końca piątego roku życia. Jeśli jej nie posiada, oznacza to chorobę.

To wbrew pozorom spory problem, bo ok. 5-10 proc. dzieci siedmioletnich moczy się w nocy. Przekładając ten odsetek na polską populację, problem ma około 300 tys. dzieci. Ten odsetek spada wraz z wiekiem, ale nadal – ok. 1 proc.

dorosłych ma ten problem. 

Kiedy rodzice powinni zgłosić się do lekarza?

Jeśli dziecko ukończyło piąty rok życia i nadal moczy się – w dzień bądź w nocy…

Przepraszam, czy wystarczy, że raz na tydzień moczy łóżko?

Tak, wtedy warto zgłosić się wtedy do lekarza. Jeśli zdarza się to raz na miesiąc, można zastanowić się nad tym, czy dziecko z tego po prostu nie wyrośnie.

Jakie mogą być przyczyny?

Najczęściej są one organiczne. Często dochodzi u tych dzieci do zwiększonej produkcji moczu w nocy. Prawidłowo produkujemy w ciągu dnia około 80 proc. Dobowego moczu w dzień, a w nocy tylko 20 proc. Wtedy jesteśmy w stanie bez problemu przespać noc. Do takiej proporcji w produkcji moczu powinno dojść u dziecka do końca 5. roku życia.

Zdarza się jednak, że część dzieci produkuje tyle samo moczu w dzień i w nocy. W związku z tym nie są w stanie „zmieścić” tej ilości moczu w pęcherzu, a do tego dochodzą problemy z wybudzaniem się w nocy. Te dwa czynniki razem powodują, że nie wstają w nocy, tylko moczą łóżko.
Ta „nadprodukcja” moczu w nocy to przyczyna moczenia nocnego u 40 proc.

dzieci mających ten problem. Dzieci te – upraszczając – nie mają przycisku: „zwolnij produkcję  moczu”, a dzieje się tak z powodu hormonu o nazwie wazopresyna, którego wydzielanie jest nieprawidłowe. Drugą istotną przyczyną moczenia nocnego jest zmniejszona objętość pęcherza.

Skoro jest za mały, to nawet jeśli produkcja moczu jest prawidłowa, dziecko nie jest w stanie utrzymać tej ilości moczu przez całą noc w za małym „zbiorniku”.  

Czy dziecko można z moczenia nocnego wyleczyć?

Można. Trzeba wdrożyć specjalne zasady co do picia. To na przykład: nie pij na noc, pij właściwe ilości płynu w ciągu dnia, regularnie oddawaj mocz, oddaj mocz przed snem. 

Co oznacza: „pij właściwe ilości w ciągu dnia”? Czy to oznacza, że dzieci, które się moczą, powinny ograniczyć ilość wypijanych płynów?

Absolutnie nie. To z gruntu złe podejście, dlatego że jeśli jako dziecko mało pijesz, twój pęcherz nie rozwija się prawidłowo, nie osiąga właściwej objętości. Druga sprawa, nie mniej ważna, to że fizjologicznie, do normalnej pracy organizmu, potrzebujemy określonej ilości płynów. Jeżeli dziecko nie będzie piło odpowiednich ilości płynu w ciągu dnia, wieczorem będzie piło dużo.

Mechanizm pragnienia i uzupełniania wody jest na tyle silny, że dziecko będzie się starać uzupełnić płyny przed snem. A dzieci, które w nocy się moczą, większość płynów powinny wypijać w ciągu dnia. Ilość przyjmowanych płynów to od 1,2 litra wszystkich płynów dla dzieci w wieku około 5-6 lat, do 1,5 – 2 litrów u nastolatków.

To są minimalne ilości, które dzieci powinny wypijać w ciągu dnia w różnej formie.

Regularność też jest istotna. Nasz pęcherz musi być regularnie wypełniany i opróżniany. Jeśli długo przetrzymuje się mocz, to potem dochodzi do zaburzeń jego czynności.

Wróćmy zatem do kolejnego etapu postępowania po tym, jak już rodzice i dziecko zapoznają się i wdrożą odpowiedni dla pęcherza sposób postępowania.

W przypadku moczenia nocnego dziecka trzeba się zgłosić do lekarza. Na początku należy wykluczyć rzadkie choroby, które mogą być przyczyną moczenia nocnego, np. przewlekła choroba nerek czy cukrzyca typu 1.

To są poważne choroby i trzeba się nimi jak najszybciej zająć. Jednak u ponad 90 proc. dzieci trzeba następnie sprawdzić, czy mają za mały pęcherz, czy też czy produkują za dużo moczu w nocy.

Leia também:  Dentysta w ciąży - czy i jakie leczenie stomatologiczne w ciąży jest bezpieczne?

Zależnie od diagnozy wprowadza się odpowiednie leczenie. 

Dziecko, które moczy się w nocy, chyba odczuwa duży dyskomfort?

Bardzo duży, są badania brytyjskie, które pokazują, że stres związany z moczeniem się, kiedy świadkami są rówieśnicy, jest porównywalny ze stresem po śmierci jednego z rodziców.

Nawet jeśli nie ma rówieśniczych świadków moczenia się w nocy, dziecko bardzo przeżywa swoją chorobę i ten stres ma olbrzymi wpływ na jego życie. Te dzieci mają przede wszystkim gorszą samoocenę, gorzej funkcjonują w szkole co ma wpływ na oceny.

Te gorsze wyniki w szkole dzieci, które się moczą, także stwierdzono w badaniach. Powszechnie się sądzi, że najpierw pojawiają się problemy psychologiczne, a ich efektem jest moczenie się w nocy.

Jest odwrotnie – to moczenie powoduje duże problemy psychologiczne dla dziecka. Okazuje się, że po wyleczeniu moczenia nocnego dzieci „wracają” z wynikami szkolnymi do normy populacyjnej.

Jak pomóc dziecku, gdy się moczy?

Nie wolno obarczać go winą, bo to, że się moczy, nie wynika ze złej woli dziecka. Nie wolno mieć do dziecka pretensji o moczenie.

Gdyby dziecko było w stanie, z pewnością całe noce przesypiałoby na sucho. Niestety, wciąż spotyka się takie postawy rodziców: „on jest leniwy”, „robi nam to na złość”. To nieprawda.

Moczenie się nie jest zależne od woli dziecka, ono nie jest w stanie tego kontrolować.

Jak pan rozmawia z dzieckiem, które się do pana zgłasza z rodzicami po raz pierwszy, co pan mu mówi?

Przede wszystkim tłumaczę, że to nie jest jego wina, że to problem taki jak kaszel, złamana ręka czy  ból brzucha. I podkreślam, że można to wyleczyć, jeśli dziecko będzie robiło to, co mu powiem. 

Wierzą panu dzieci?

Chyba tak, bo wracają. Dobra wiadomość jest też taka, że i diagnostyka, i leczenie nie są traumatyzujące dla dzieci. Diagnostyka polega m.in. na tym, że trzeba prowadzić dzienniczek, w którym zapisuje się, ile się pije, kiedy siusia, ile jest mokrych nocy, czasami trzeba zważyć pieluchę. Nie jest to zatem bolesna czy inwazyjna diagnostyka, natomiast wymaga pewnej regularności.

Rozmawiała Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)

Moczenie nocne u dzieci – jak je leczyć? Przyczyny

Moczenie nocne u dzieci to duży i często powtarzający się problem. Może mieć różne przyczyny, ale prawie zawsze wywołuje u dziecka stres, który z kolei może doprowadzić do niskiej samooceny, kłopotów z nauką i trudnościami w tworzeniu relacji z rówieśnikami. Nie można go więc bagatelizować.

Czym jest moczenie nocne u dzieci?

Moczenie nocne, nazywane także enurezą, stanowi bardzo częstą przypadłość występującą u dzieci, które osiągnęły 5. rok życia. Uważa się bowiem za fizjologiczne posikiwanie w nocy u dziecka, które nie ukończyło jeszcze pięciu lat. Warto nadmienić, że w innych państwach ta granica wiekowa została przesunięta nieco dalej, np. w Holandii i Stanach Zjednoczonych do 6 lat.

W praktyce często dzieci wczesnoszkolne (5-10 procent), a także 10-cio i 12-letnie mają jeszcze problem z niekontrolowaniem oddawania moczu w nocy. Szacuje się, że w Polsce kłopot z nocnym moczeniem może dotyczyć nawet około 300 tysięcy dzieci.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że problem ten nie ma związku z nietrzymaniem moczu jako takim. Najczęściej natomiast wywołują go zaburzenia hormonalne oraz zbyt mała pojemność pęcherza moczowego w stosunku do produkowanego w nocy moczu.

Moczenie nocne może być i najczęściej jest powodem problemów psychologicznych u takiego dziecka, gdyż rodzi to u niego ogromny stres. Często też mokre noce przekładają się na kłopoty z nauką, niedowartościowaniem oraz z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.

Przyczyny nocnego moczenia u dzieci

Najczęstszą przyczyną moczenia nocnego u dzieci jest niewłaściwa produkcja hormonu o nazwie wazopresyna.

Hormon ten odpowiada za to by wytwarzany w ciągu dnia mocz wynosił około 80 procent, a w ciągu nocy – 20 procent.

Jeśli ów hormon działa wadliwie, mocz produkowany jest w takiej samej ilości w dzień jak i w nocy, co powoduje, że pęcherz nie jest w stanie utrzymać takiej ilości moczu w nocy i wydobywa się na zewnątrz.

Może się także okazać, że pojemność pęcherza moczowego nie wystarcza na przyjęcie nawet tej 20-stoprocentowej, dobowej porcji moczu. Pęcherz rośnie wraz z wiekiem, jednak u niektórych dzieci ów wzrost może odbywać się wolniej, tak że swój dojrzały kształt osiągnie on kilka lat później niż dzieje się to u rówieśników.

Powodem nocnego moczenia u dzieci mogą być także choroby, takie jak np.:

 • infekcja bakteryjna (która oprócz popuszczania moczu w nocy oraz w dzień może wyróżniać się bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu, trudnością z „wyciśnięciem” moczu, itp.)
 • zakażenia układu moczowego,
 • kamica nerkowa,
 • moczówka prosta,
 • cukrzyca typu 1,
 • alergie,
 • padaczka.

Sposoby na nocne moczenie u dzieci

Czy istnieją domowe sposoby na moczenie nocne u dzieci? Przede wszystkim najważniejsze jest okazanie wsparcia. To nie jego wina, że nie potrafi utrzymać moczu w nocy, nie czyni tego wbrew rodzicom. Należy rozmawiać o tym problemie z dzieckiem, zapewniać go, że go rozumieją, kochają i wspólnie znajdą radę na tę sytuację.

Bardzo dobrym posunięciem jest wizyta u psychologa dziecięcego, który poinstruuje rodziców jak postępować z moczącym się dzieckiem.

Często stosowaną praktyką jest prowadzenie „dzienniczków”, w których malec zapisuje lub rysuje to, co wydarzyło się w nocy.

Lekarze często proszą też by rodzice dopisywali w tych pamiętniczkach ilość mokrych incydentów w ciągu nocy, kiedy i ile płynów dziecko przyjęło w ciągu dnia, itp.

Dobrze jest uświadomić sobie, że nie powinno się ograniczać picia dziecku, jednak podawanie płynów powinno być rozsądne, tzn. dziecko powinno najwięcej pić w ciągu dnia, tak by przed pójściem spać wypijać jak najmniejsze ilości.

Warto także ćwiczyć pęcherz moczowy z dzieckiem np. dopilnowując by próbowało ono chwilkę opóźnić wizytę w toalecie w ciągu dnia.

Czy używać pieluch u dzieci moczących się w nocy?

Rodzice z reguły mają dylemat czy zakładać dzieciom moczącym się w nocy pieluchy lub specjalne majtki chłonne pod piżamę, które zatrzymują mocz we wnętrzu, czy wkładać mu jedynie ubranko na noc licząc, że wyciekający strumień moczu obudzi dziecko i zmotywuje je do natychmiastowego udania się do toalety.

Niektórzy rodzice decydują się na używanie urządzeń z wbudowanym czujnikiem wilgotności, który sygnałem dźwiękowym alarmuje kiedy „wyczuje” mocz. Zamierzeniem tego produktu jest aby dziecko obudziło się i dokończyło oddawanie moczu już w ubikacji.

Najlepiej z tym problemem, który tak naprawdę jest kwestią poboczną, zwrócić się do lekarza, który doradzi jakie postępowanie będzie najlepsze dla danego pacjenta.

Leki na moczenie nocne u dzieci

Rodzice powinni pojawić się u lekarza zarówno z dzieckiem które po ukończeniu 5 lat moczy się co noc, jak i z takim które „zapomina się” raz w tygodniu (ale są to epizody regularne). Podstawą do wprowadzenia właściwego leczenia jest dobra diagnostyka nocnego moczenia. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż leczenie nocnego moczenia może trochę potrwać.

Jeśli przyczyną nocnych przypadków są infekcje układu moczowego, czy inne choroby, jak choćby przewlekłe schorzenia nerek, należy wdrożyć kurację zmierzającą do wyeliminowania tych chorób.

Jeżeli za tą dolegliwość odpowiadają zaburzenia hormonalne, podaje się tabletki na moczenie nocne u dzieci zagęszczające mocz, które należy przyjmować tuż przed snem. Specjaliści często korzystają też ze wspomnianych wcześniej dzienniczków, w których umieszcza się szczegółowe informacje m.in. na temat ilości spożywanych płynów i pór dnia, w których się je przyjmuje.

Autor: Olga Tomaszewska

Czytaj też:

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*