Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

Domowe sposoby na suchy kaszel to m.in. inhalacje, stawianie baniek, nawilżanie powietrza, mikstury z siemienia lnianego, imbiru i cytryny.

Można też samemu przygotować domowe syropy na kaszel suchy lub wybrać lek na kaszel bez recepty. Po określeniu przyczyny kaszlu można dobrać leki hamujące odruch kaszlu i leki wykrztuśne.

Które sposoby na kaszel suchy są najbardziej skuteczne?

Suchy kaszel często występuje na początku infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Uszkodzony w wyniku infekcji nabłonek skutkuje napadami suchego, męczącego kaszlu.

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?
 • Syrop Herbapect zaleca się stosować na suchy kaszel oraz w przypadku trudności z odksztuszaniem.
 • Herbapect nie zawiera cukru, a optymalne zestawienie wyciągu tymiankowego, nalewki z pierwiosnka oraz sulfogwajakolu potasu zapewnia skuteczność w zwalczaniu kaszlu i udrażnianiu dróg oddechowych.
 • WIĘCEJ INFORMACJI

>>> Tu znajdziesz syropy na kaszel suchy, tabletki na kaszel, krople

Suchy kaszel – przyczyny 

Jak określić przyczynę kaszlu suchego? Lekarz może określić przyczynę kaszlu m.in. na podstawie wyglądu plwociny oraz objawów towarzyszących.

 • zakażenia wirusowe;
 • przewlekłe zapalenie dróg oddechowych;
 • astma oskrzelowa;
 • choroby serca;
 • nadciśnienie płucne;
 • niewydolność krążenia;
 • alergia na sierść zwierząt;
 • refluks przełyku;
 • stosowanie niektórych leków;
 • wchłonięcie ciała obcego;
 • nowotwór płuc i oskrzeli;
 • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;
 • dym papierosowy.

Objawy suchego kaszlu to m.in. drapanie w gardle, ataki kaszlu w nocy, ciągły odruch kaszlu, suchość w gardle, łaskotanie w gardle, kaszel, który utrudnia zasypianie i brzmi głucho. 

Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle

Domowe sposoby na kaszel suchy to przede wszystkim zioła, inhalacje, domowe syropy i niektóre składniki potraw.

 • herbatka z lipy;
 • tymianek (na odkrztuszanie);
 • podbiał (ułatwia wykrztuszanie, łagodzi stany zapalne);
 • porost islandzki (hamuje odruch kaszlu, łagodzi stany zapalne);
 • dziewanna (osłonowo – na podrażnienia w gardle);
 • miód;
 • siemię lniane;
 • mleko z czosnkiem i masłem;
 • gorący rosół;
 • płukanie gardła szałwią;
 • składniki potraw: oliwa, czosnek, cytryna.

Tu znajdziesz leki na gardło, na chrypkę, pastylki do ssania, syropy

Suchy kaszel – syropy domowe

 • syrop z cebuli – taki syrop przyrządza się z pokrojonych w plastry cebul, które układa się warstwami, przekładając miodem lub zasypując cukrem. Nie zaszkodzi dodać kilku pokrojonych w plastry ząbków czosnku. Tak przygotowaną miksturę odstawia się na kilka godzin w ciepłe miejsce. Syrop powinno się pić od 3 do 5 razy dziennie;
 • syrop z buraków – umyj i oczyść dużego buraka czerwonego, ale nie oieraj go ze skóry; wytnij na górze stożkowaty otwór i wstaw do piekarnika na ok. 45 minut; syrop, który powstanie, można podawać nawet kilkumiesięcznym dzieciom podczas przeziębienia, kataru i kaszlu; syrop z buraka może też obniżać gorączkę.

Napary na suchy kaszel

Przy suchym kaszlu pomocne mogą być napary:

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

 • napar z lipy – 2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy lub saszetkę lipy zalewa się wrzątkiem i parzy przez około 10 minut; do naparu można dodać miód, sok z cytryny lub sok malinowy;
 • napar z tymianku – łyżeczkę tymianku zalewa się wrzącą wodą, napar z tymianku należy przyjmować kilka razy dziennie, zawsze przygotowując, bo bezpośrednio przed wypiciem;
 • napar z rumianku;
 • napar z czystka;
 • napar z szałwii.

Można zarówno pić przygotowany napar, jak i stosować napary jako płukankę do gardła.

Tu znajdziesz dobre do przygotowania płukanek i naparów zioła:

Suchy kaszel w nocy

Jeśli suchy kaszel utrzymuje się kilka dni, domowe metody nie zmniejszają objawów, a dodatkowo męczący kaszel suchy przerywa sen lub nie pozwala zasnąć – konieczna jest wizyta u lekarza. Utrzymujący się długo suchy kaszel może wskazywać na zapalenie oskrzeli na poważniejsze schorzenia w obrębie dróg oddechowych i serca.

Jeśli suchy kaszel pojawia się w nocy, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Kaszel nasila się od suchego i ciepłego powietrza. W tym celu można zastosować zarówno gotowe urządzenie nawilżające, jak i zainstalować na kaloryferach nawilżacze (z wodą i dodatkiem olejków zapachowych).

Suchy kaszel – inhalacje

Jakie inhalacje mogą pomóc na suchy kaszel? Skuteczne w leczeniu kaszlu suchego jest stosowanie nawilżającej drogi oddechowe pary wodnej – najlepiej z dodatkiem środków antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Jakie olejki warto dodać do wody?

Inhalacje na suchy kaszel:

 • olejek eukaliptusowy;
 • olejek sandałowy;
 • olejek rozmarynowy;
 • olejek z majeranku;
 • olejek z sosny;
 • olejek geraniowy.

>>> Tu znajdziesz olejki eteryczne.

Stawianie baniek a suchy kaszel

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

Można stosować trzy rodzaje baniek: bezogniowe, szklane, próżniowe. Najbezpieczniejszą opcją są bańki bezogniowe. Odpowiednio wykonany zabieg stawiania baniek przynosi szybkie skutki i odbywa się bez bólu.

W przypadku suchego kaszlu, przeziębienia, grypy lub zapalenia płuc bańki stawiamy na klatce piersiowej lub na plecach. Najlepiej będzie, jeżeli wybierzemy najbardziej umięśnione partie ciała.

>>> Tu znajdziesz bańki lekarskie i akupunkturowe

Kaszel suchy a kaszel mokry

Warto wiedzieć, że suchy kaszel najczęściej oznacza początek infekcji, kaszel mokry pojawia się zwykle w przebiegu infekcji. Mokry kaszel, inaczej: kaszel produktywny, jest mniej męczący niż kaszel suchy, wynika z przemieszczania się wydzieliny.

Niepokój powinny wzbudzić objawy towarzyszące kaszlowi: ból, duszności, kłucie w klatce piersiowej, świszczący oddech, problemy z oddychaniem. Konsultacja z lekarzem jest konieczna również w przypadku, gdy kaszel suchy długo nie przechodzi w kaszel mokry.

Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry

Świąd skóry jest nieprzyjemnym objawem, który wymusza drapanie się. Może być on naprawdę uciążliwy i ograniczać normalne funkcjonowanie. Wydawać by się mogło, że swędzenie skóry związane jest z chorobami dermatologicznymi. Jednak nie zawsze tak jest. Co może oznaczać świąd skóry?

Przyczyny swędzenia skóry mogą być związane z chorobami dermatologicznymi (miejscowymi), bądź też, co ciekawe, z występowaniem schorzeń ogólnoustrojowych.

Kiedy mamy do czynienia ze świądem związanym z chorobą skóry, zdecydowanie łatwiej jest uchwycić przyczynę i to właśnie ją leczyć. Większych trudności przysparza jednak świąd występujący bez choroby skórnej.

Wówczas zwykle rozpoczyna się leczenie objawowe, poszukując właściwej przyczyny świądu.

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

Od czego swędzi skóra – choroby skórne

Jeśli zadajesz sobie pytanie „dlaczego swędzi mnie skóra?”, sprawdź czy nie występują u Ciebie jeszcze inne objawy. To właśnie choroby dermatologiczne są najczęstszą przyczyną świądu skóry. Jeśli zauważysz u siebie dodatkowe niepokojące objawy, warto zgłosić to lekarzowi. Jakie choroby skórne najczęściej powodują świąd –  dlaczego skóra swędzi?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą. Jednym z jej objawów jest właśnie występowanie świądu. Często jest to choroba współistniejąca z astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, czy też alergią pokarmową. Zwykle zauważalne są wtórne objawy choroby, związane z podrażnieniem skóry, jak otarcia, czy zliszajowacenie.

Łuszczyca

Świąd jest bardzo często zgłaszanym objawem przez osoby chorujące na łuszczycę. Zwykle przybiera na sile w nocy, powodując przebudzenia. Nie ogranicza się on jednak do miejsc zmienionych chorobowo.

Kontaktowe zapalenie skóry

Zastanawiając się dlaczego skóra swędzi, warto przypomnieć sobie czy nie mieliśmy kontaktu z jakimś alergenem, bądź też substancją drażniącą. Kontaktowe zapalenie skóry objawia się wysypką i świądem po bezpośrednim kontakcie z daną substancją.

Zakażenia grzybicze

Również zakażenie grzybicze może być przyczyną świądu. Jest on zlokalizowany w miejscu występowania zakażenia. Dodatkowo zaobserwować można owalne zmiany skórne, łuszczące się na obwodzie. Zakażenia grzybicze mogą występować m.in. na stopach, owłosionej skórze głowy, tułowiu, czy też w pachwinach.

Wszawica

Od czego swędzi skóra głowy? Może się okazać, że powodem są wszy. Do zakażenia dochodzi dość łatwo, w wyniku bezpośredniego kontaktu z głową osoby zakażonej, bądź też szczotką do włosów, czy ręcznikiem, którego ta osoba używała. Choroba objawia się przede wszystkim świądem oraz obecnością wszy i gnid na skórze głowy. Świąd pojawia się w wyniku reakcji alergicznej na ślinę wszy.

Świerzb

Intensywny świąd jest również charakterystyczny dla świerzbu. Nasila się on przede wszystkim w nocy. Ponadto, obserwuje się często cienkie czerwonawe linie na skórze.

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

Swędząca skóra – przyczyny a miejsce świądu

Przyczyny świądu skóry mogą być związane z chorobą dermatologiczną – wówczas świąd występuje zazwyczaj miejscowo. Jednak gdy świąd występuje na całym ciele, może to sugerować związek z chorobą ogólnoustrojową.

Kiedy pojawia się miejscowe swędzenie skóry, przyczyny najczęściej związane są z różnego rodzaju zakażeniami – grzybiczymi, bakteryjnymi, wirusowymi, bądź też pasożytniczym. Ale mogą być także objawem atopowego zapalenia skóry, czy też łuszczycy.

Świąd towarzyszy także reakcjom związanym z układem immunologicznym, jak pokrzywka, czy też kontaktowe zapalenie skóry. Ponadto, swędzenie skóry pojawia się, gdy jest ona nadmiernie wysuszona, w wyniku oparzenia słonecznego, bądź też ukąszenia owada.

Gdy pojawia się swędzenie całej skóry, przyczyny mogą być związane ze schorzeniem ogólnoustrojowym. Świąd może być konsekwencją niewydolności nerek, chorób wątroby, chorób endokrynologicznych, np.

niedoczynności tarczycy, jak również chorób metabolicznych, np. cukrzycy. Świąd może towarzyszyć również niektórym chorobom psychicznym. Ponadto może być on reakcją na niektóre leki, np.

środki znieczulające.

Sprawdź też: Czy swędzenie jest objawem łuszczycy?

Kategoria: Kosmetyki nawilżające

Piśmiennictwo:

 1. Szpringer E. Świąd skóry. Nowa Medycyna 2000, 11
 2. Krajnik M., Żylicz Z. Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie. Polska Medycyna Paliatywna 2002; 1 (2); 71-83
 3. Reamy B., Bunt C., Fletcher S. A diagnostic approach to pruritus. American Family Physican 2011; 84 (2); 195-202
Leia também:  Ile Trwa Rehabilitacja Dyskopatii?

Uporczywe łaskotanie w gardle – jak zwalczyć?

Uporczywe łaskotanie w gardle należy do szczególnie nieprzyjemnych dolegliwości. Masz wrażenie, że ktoś niewidzialnym piórkiem drażni Twoje gardło i zmusza do nieustannego pokasływania. Często to niejedyny objaw – dołączają do niego suchość, drapanie, ból gardła i chrypka. Jak pozbyć się uciążliwego swędzenia w gardle?

Łaskotanie w gardle – co oznacza? Co robić, gdy łaskocze w gardle?

Gdy gardło swędzi i łaskocze..

Zazwyczaj łaskotanie w gardle jest jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. W większości przypadków dolegliwość wywołują wirusy, które odpowiadają m.in. za przeziębienie, grypę czy mononukleozę zakaźną. Bakterie rzadziej przyczyniają się do zapaleń gardła – najczęściej lekarz stwierdza zakażenie paciorkowcowe, czyli popularną anginę.

Swędzenie i łaskotanie w gardle rzadko występują w odosobnieniu – na ogół mają innych „towarzyszy”, jak uczucie suchości, pieczenie, drapanie, ból gardła, i suchy, męczący kaszel.

W zapaleniach gardła na tle wirusowym gorączka raczej nie jest wysoka, ale mogą doskwierać Ci nieżyt nosa, owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej, a także bóle głowy, mięśni i brak apetytu.

W przypadku zakażeń bakteryjnych zwykle dolegliwości ze strony gardła nasilają się, śluzówka gardła i migdałków podniebiennych staje się żywoczerwona i obrzęknięta.

Pojawia się wysoka gorączka, węzły szyjne powiększają się, a malinowy język pokrywa jasny nalot.

Zdarza się, że za przykre swędzenie w gardle odpowiada alergia, czasem problem daje o sobie znać, gdy nadwyrężysz głos, zbyt długo przebywasz wśród palaczy w zadymionych pomieszczeniach lub za często korzystasz z klimatyzacji.

Jak zwalczyć łaskotanie w gardle?

Wirusy przyczyniają się do uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych i odsłonięcia zakończeń nerwowych, co prowadzi do uczucia łaskotania, drapania i suchości w gardle, a także zmusza Cię do ciągłego kaszlania.

Przykre dolegliwości ze strony gardła zwalczysz przy pomocy skutecznych leków z benzydaminą o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, antyseptycznym i miejscowo znieczulającym.

Możesz wybrać smaczne tabletki do ssania, płyn do płukania gardła i jamy ustnej lub lek w aerozolu, który łatwo się aplikuje.

Co poza tym? Nawadniaj organizm i nawilżaj drogi oddechowe. Sięgaj po napary z korzenia prawoślazu i porostu islandzkiego, ulgę przyniesie Ci również szałwia, werbena i dziewanna. Inhalacje z olejków eterycznych udrożnią nos i ograniczą podrażnienie błony śluzowej gardła.

Jeśli podejrzewasz, że dopadła Cię infekcja bakteryjna, zarejestruj się do lekarza. Być może konieczna okaże się antybiotykoterapia, która efektywnie wyeliminuje wszystkie patogeny. Zgłoś się do specjalisty, gdy dokucza Ci wysoka gorączka, suchy kaszel zmienia charakter na mokry, a objawy – mimo leczenia „domowymi sposobami” – nie ustępują.

W przyszłości staraj się zapobiegać dotkliwemu swędzeniu i łaskotaniu w gardle. Przede wszystkim dbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, rzadziej włączaj klimatyzację i unikaj dymu tytoniowego.

Pamiętaj, że zdrowiu szkodzi nie tylko palenie czynne – bierne również przyczynia się do poważnych dolegliwości.

Wzmacniaj odporność – stosuj zróżnicowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały i nie zapominaj o systematycznej aktywności fizycznej.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

 

Drapanie w gardle-czy zawsze jest objawem choroby?

Czujesz drapanie w gardle? Łaskotanie? Być może w twoim organizmie rozwija się infekcja. Nawet takich oznak choroby nie powinieneś bagatelizować, gdyż szybka reakcja może sprawić, że łatwiej poradzisz sobie z dolegliwością. Z czym może się wiązać taki objaw? Czy drapanie w gardle jest początkiem poważniejszej choroby? Co należy w takim wypadku zrobić?

Drapanie w gardle – przyczyny

Drapanie w gardle to dolegliwość, z którą najczęściej musimy sobie radzić jesienią i zimą. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw, który może prowadzić do różnych infekcji czy nadwyrężenia głosu. Drapaniu w gardle najczęściej towarzyszy suchy kaszel, co jest szczególnie męczące.

Często bagatelizujemy ten objaw, co powoduje, że później musimy sięgać po leki, bez których nie poradzimy sobie z rozwijającą się infekcją. Nie ma znaczenia, czy drapanie w gardle występuje wraz z innymi objawami, czy też nie towarzyszą mu żadne dodatkowe symptomy.

Dodatkowe objawy, które mogą ci wówczas dokuczać, to kaszel, katar, chrypka czy stan podgorączkowy, tzn. temperatura do 38 stopni Celsjusza. Czy jednak każde drapanie w gardle wywołujące kaszel oznacza, że będziesz musiał zmagać się z poważniejszą infekcją? Nie ma co do tego pewności.

Równie dobrze może być tak, że dolegliwość po kilku dniach ustąpi, mimo braku jakiejkolwiek reakcji z twojej strony. Wszystko zależy m.in. od twojego układu odpornościowego. Jednak, żeby drapanie gardła nie skutkowało innymi bolączkami, warto podjąć leczenie. Możesz sięgnąć m.in.

po domowe sposoby na drapanie w gardle i kaszel, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Najczęściej drapanie w gardle jest wynikiem działania wirusów. Jego przyczyną może być także:

 • wysuszenie błon śluzowych;
 • nadmierne obciążenie mowy – dotyczy osób, które ze względu na swoją pracę muszą bardzo dużo mówić, np. nauczycieli. Podobnie wygląda to w przypadku osób, które śpiewają zawodowo;
 • zażywanie przez długi czas leków na serce, antydepresantów czy leków antyhistaminowych;
 • alergia;
 • palenie papierosów;
 • zanieczyszczenie powietrza;
 • przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu;
 • nieodpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu;
 • przewlekły kaszel;
 • nieżyt nosa.

Swędzenie w gardle może sygnalizować, że mamy do czynienia z infekcją o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym, jednak najczęściej odpowiadają za nią wirusowy. Stan zapalny gardła o podłożu bakteryjnym z reguły wywołują paciorkowce beta-hemolizujące grupy A, zwłaszcza Streptococcus pyogenes.

W tym przypadku swędzeniu towarzyszyć może silny ból gardła, możliwa jest również gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych szyi. Najczęściej w przypadku infekcji bakteryjnej konieczna okazuje się konsultacja z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci antybiotykoterapię.

Uwaga: możliwe jest również, że będziesz odczuwać drapanie w gardle po antybiotyku.

Swędzenie i łaskotanie gardła towarzyszyć może:

 • ospie wietrznej,
 • astmie,
 • refluksowi,
 • chorobom serca,
 • niewydolności krążenia,
 • nadciśnieniu płucnemu,
 • nowotworowi płuc i oskrzeli.

To nie wszystkie choroby, przy których może się pojawić drapanie w gardle.

Drapanie w gardle – jak się rozwija infekcja?

Jeśli widzisz, że infekcja się rozwija – masz już katar i czujesz drapanie w gardle albo dokucza ci ciągłe drapanie w gardle, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to tym bardziej znak, że powinieneś rozpocząć leczenie.

Pamiętaj, że może to być drapanie w gardle od alergii, które spowodowane jest kontaktem z alergenem. Jeśli często odczuwasz takie dolegliwości, to warto odbyć konsultację z alergologiem, który na podstawie wyników badań będzie w stanie stwierdzić, co powoduje u ciebie taki objaw.

Może ci również przepisać lekarstwa, które spowodują, że nie będziesz już w ten sposób reagować na alergen lub skala pojawiających się wówczas dolegliwości będzie zdecydowanie mniejsza.

Najczęściej drapanie w gardle i suchy kaszel występują jednocześnie. Możesz wówczas sięgnąć po domowe sposoby na drapanie w gardle lub leki dostępne bez recepty, o ile nie masz do czynienia z infekcją bakteryjną. Oto, jakie domowe sposoby mogą przynieść zadowalające efekty:

 • Miód – możesz dodawać go np. do herbaty, wody czy mleka, pamiętaj tylko, że w kontakcie z wrzątkiem, straci on swoje lecznicze właściwości. Przygotuj np. miksturę z mleka, miodu i masła – nie zapomnij, że mleko powinno mieć temperaturę pokojową. Po wypiciu napoju z miodem powinieneś odczuć ulgę. Miód ma wiele walorów terapeutycznych, w tym działa przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i nawilżająco.
 • Syrop z cebuli – 2–3 cebule pokrój w plastry, umieść w słoiku i zasyp cukrem. Po kilku godzinach syrop powinien być już gotowy, ale możesz poczekać nawet kilkanaście godzin. Ulgę powinno przynieść picie kilku łyżeczek takiego syropu dziennie.
 • Syrop z buraków – buraka należy umyć i wyciąć w nim otwór w formie stożka. Następnie warzywo umieść na 45 minut w rozgrzanym piekarniku. Wówczas powstanie z niego syrop, który m.in. złagodzi drapanie w gardle.
 • Inhalacja solą fizjologiczną – do jej wykonania potrzebujesz inhalatora i soli fizjologicznej w ampułkach. Powinna ona podziałać na gardło nawilżająco. Możesz również wykonać inhalację w formie tradycyjnej, przy pomocy soli kuchennej. Na każdy litr gorącej wody dodaj jedną łyżkę soli. Następnie nachyl się nad naczyniem i wdychaj leczniczą parę.
 • Olejki eteryczne na noc – wymieszaj wazelinę z olejkiem eterycznym, a następnie natrzyj nią klatkę piersiową przed snem. Możesz zastosować olejek eukaliptusowy oraz sosnowy. Dzięki temu drapanie i kaszel nie będą cię tak męczyć w nocy. Pamiętaj o przeciwwskazaniach – szczególnie, jeśli jesteś w ciąży.

 lek. Michał Dąbrowski

Natrętne łaskotanie w gardle

2010-07-12 01:05:04 – adamoxx1

Witam,od jakichś 2 miesięcy nieustannie, bez przerwy, jak tortury, odczuwamłaskotanie w gardle i ciągłą potrzebę kaszlu.Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopierowtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tymdołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żadensposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.Czasem wzięcie oddechu bądź wypuszczenie powietrza, lub kiedy zaczynammówić i pojawiają się wibracje – powoduje bardzo gwałtowne łaskotanie iodruchowy kaszel który nie pozwala mi wydobyć z siebie słowa, uczuciejakby jakiś pyłek, ziarenko, kurz mi tam tkwił. Czuję jak przepływającepowietrze mnie łaskocze.Jak kaszlę czuję odrywającą się w tchawicy rzadką wydzielinę, wyglądanormalnie, bezbarwna.Rano po nocy czuję że tchawica jest bardzo wyschnięta, a uczuciełaskotania nadal jest odczuwalne. Tchawica się zwilża dopiero na skutekkaszlu.Co to może być? Autentycznie mam wrażenie, że coś w tym gardle tkwi, cośsię przykleiło i nie może sie oderwać. Jak jakieś ziarenko zmielonej kawy.Tak to mogę mniej więcej opisać.Pozdrawiam

Leia também:  Co To Jest Zespół Niespokojnych Nóg Objawy?

2010-07-12 01:19:06 – adamoxx1

adamoxx1 pisze:> Witam,> > od jakichś 2 miesięcy nieustannie, bez przerwy, jak tortury, odczuwam> łaskotanie w gardle i ciągłą potrzebę kaszlu.> > Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,> zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.> > Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopiero> wtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).> > Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tym> dołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żaden> sposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.> Czasem wzięcie oddechu bądź wypuszczenie powietrza, lub kiedy zaczynam> mówić i pojawiają się wibracje – powoduje bardzo gwałtowne łaskotanie i> odruchowy kaszel który nie pozwala mi wydobyć z siebie słowa, uczucie> jakby jakiś pyłek, ziarenko, kurz mi tam tkwił. Czuję jak przepływające> powietrze mnie łaskocze.> > Jak kaszlę czuję odrywającą się w tchawicy rzadką wydzielinę, wygląda> normalnie, bezbarwna.> > Rano po nocy czuję że tchawica jest bardzo wyschnięta, a uczucie> łaskotania nadal jest odczuwalne. Tchawica się zwilża dopiero na skutek> kaszlu.> > > Co to może być? Autentycznie mam wrażenie, że coś w tym gardle tkwi, coś> się przykleiło i nie może sie oderwać. Jak jakieś ziarenko zmielonej kawy.> Tak to mogę mniej więcej opisać.> > Pozdrawiamw moim odczuciu może to być jakaś alergia, chociaż nigdy wcześniej niestwierdziłem u siebie żadnego uczulenia na cokolwiek.Widziałem też w internecie, że coś takiego może występować na tlepsychicznym/nerwowym.Ale dziwne – nigdy czegoś takiego nie miałem, nie było to nawracające.Mam 23 lata.Próbuję sobie przypomnieć, czy to uczucie nie pojawiło się równolegle zchwilą kiedy zacząłem używać dezodorantu nivea Dry Impact(antyperspirant z całym szeregiem różnych składników).Może przestanę go używać na jakiś czas i sprawdzę czy przejdzie.

2010-07-12 03:17:57 – Animka

W dniu 2010-07-12 01:19, adamoxx1 pisze:> adamoxx1 pisze:>> Witam,>>>> od jakichś 2 miesięcy nieustannie, bez przerwy, jak tortury, odczuwam>> łaskotanie w gardle i ciągłą potrzebę kaszlu.>>>> Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,>> zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.>>>> Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopiero>> wtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).>>>> Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tym>> dołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żaden>> sposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.>> Czasem wzięcie oddechu bądź wypuszczenie powietrza, lub kiedy zaczynam>> mówić i pojawiają się wibracje – powoduje bardzo gwałtowne łaskotanie i>> odruchowy kaszel który nie pozwala mi wydobyć z siebie słowa, uczucie>> jakby jakiś pyłek, ziarenko, kurz mi tam tkwił. Czuję jak przepływające>> powietrze mnie łaskocze.>>>> Jak kaszlę czuję odrywającą się w tchawicy rzadką wydzielinę, wygląda>> normalnie, bezbarwna.>>>> Rano po nocy czuję że tchawica jest bardzo wyschnięta, a uczucie>> łaskotania nadal jest odczuwalne. Tchawica się zwilża dopiero na skutek>> kaszlu.>>>>>> Co to może być? Autentycznie mam wrażenie, że coś w tym gardle tkwi, coś>> się przykleiło i nie może sie oderwać. Jak jakieś ziarenko zmielonej kawy.>> Tak to mogę mniej więcej opisać.>>>> Pozdrawiam>> w moim odczuciu może to być jakaś alergia, chociaż nigdy wcześniej nie> stwierdziłem u siebie żadnego uczulenia na cokolwiek.> Widziałem też w internecie, że coś takiego może występować na tle> psychicznym/nerwowym.> Ale dziwne – nigdy czegoś takiego nie miałem, nie było to nawracające.> Mam 23 lata.>> Próbuję sobie przypomnieć, czy to uczucie nie pojawiło się równolegle z> chwilą kiedy zacząłem używać dezodorantu nivea Dry Impact> (antyperspirant z całym szeregiem różnych składników).> Może przestanę go używać na jakiś czas i sprawdzę czy przejdzie.Ma 99% alergia na zapachy (perfumy). Ja tak mam.– animka

2010-07-12 12:43:45 – medea

adamoxx1 pisze:> Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,> zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.> > Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopiero> wtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).> > Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tym> dołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żaden> sposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.Wydaje mi się, że to może być alergia. Ja tak mam w okresie pylenia traw, a jestem na nie uczulona.Czasem też tak mi się zdarzało oraz zdarza mojej córce, że faktycznie po jakiejś infekcji gardła długo utrzymuje się taki suchy kaszel. Lekarze radzą wtedy nawilżać gardło (dużo pić) oraz stosować syropy z prawoślazem. Spróbuj, może zadziała u Ciebie. Jeśli nie, to pewnie alergia wziewna na coś Ci się ujawniła. Zrób testy.Ewa

2010-07-12 13:43:50 – Animka

W dniu 2010-07-12 12:43, medea pisze:> adamoxx1 pisze:>>> Wydaje mi się, że pojawiło się to u mnie po ostatnim przeziębieniu,>> zwykłym przeziębieniu i bólu gardła.>>>> Gorączki nie mam, czuję się dobrze, nie mam kataru (pojawia się dopiero>> wtedy kiedy łzawie wskutek intensywnego kaszlu).>>>> Łaskotanie czuję stale w jednym punkcie tchawicy, mniej więcej w tym>> dołeczku nad mostkiem. Kaszel nie przynosi ulgi, jakby nie mogę w żaden>> sposób dosięgnąć tego łaskoczącego punktu.>> Wydaje mi się, że to może być alergia. Ja tak mam w okresie pylenia> traw, a jestem na nie uczulona.>> Czasem też tak mi się zdarzało oraz zdarza mojej córce, że faktycznie po> jakiejś infekcji gardła długo utrzymuje się taki suchy kaszel. Lekarze> radzą wtedy nawilżać gardło (dużo pić) oraz stosować syropy z> prawoślazem. Spróbuj, może zadziała u Ciebie. Jeśli nie, to pewnie> alergia wziewna na coś Ci się ujawniła. Zrób testy.Prawoślaz (zioło) też może być alergenem.– animka

Drapanie w gardle – co oznacza drapanie w gardle?

Drapanie w gardle często jest pierwszym zwiastunem rozwijającej się choroby gardła. Nie zawsze musi to być jednak symptom szczególnie poważnego schorzenia.

Drapanie w gardle może oznaczać początek zwykłej infekcji. Zdarza się jednak, że narzekają na nie pacjenci, u których można zdiagnozować poważniejszą przypadłość.

Kiedy drapanie w gardle powinno wzbudzić niepokój? Jak je łagodzić? Czy da się je wyleczyć?

Czym spowodowane jest drapanie w gardle? Jak sie go pozbyć?

Drapanie w gardle, zazwyczaj wywołane wysuszeniem błon śluzowych, to uprzykrzający życie objaw, najczęściej zwiastujący nadchodzące problemy z gardłem. Może szczególnie dokuczać osobom, pracującym głosem – nauczycielom, śpiewakom, reporterom radiowym.

Na drapanie mogą się także skarżyć osoby palące papierosy – u palaczy często współwystępuje z innymi dolegliwościami, takimi jak na przykład kaszel czy też chrypka. Najlepszym rozwiązaniem dla palaczy jest oczywiście rzucenie palenia i stosowanie preparatów nawilżających gardło.

U palaczy wszelkie nieustępujące objawy ze strony gardła i układu oddechowego powinny być przyczyną wizyty u lekarza, w celu wykonania badań kontrolnych – zwłaszcza pod kątem ewentualnej choroby nowotworowej.

Drapanie w gardle często jest również wynikiem długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz takich o nieodpowiednim poziomie nawilżenia powietrza.

W miastach, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest naprawdę wysoki (zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym), dobrym rozwiązaniem są urządzenia nawilżające i oczyszczające powietrze, dzięki którym drapanie w gardle może ustąpić.

Istotne jest także nawilżanie organizmu poprzez regularne picie wody, najlepiej z dodatkiem oczyszczającej cytryny i odrobiny miodu, znanego ze swoich właściwości nawilżających.

Drapanie w gardle – co jeszcze oznacza?

Drapanie w gardle może być jednym z pierwszych objawów rozwijającej się infekcji gardła i stanu zapalnego gardła. Jeżeli razem z drapaniem wystąpi ból gardła, warto zgłosić się do lekarza i jak najszybciej przeciwdziałać początkom chorób gardła.

Domowym środkiem na ból gardła, z którego również można skorzystać przy problemach z gardłem, jest Glimbax – zawierający diklofenak roztwór na ból gardła. Glimbax może skutecznie zwalczać ból gardła i neutralizować uczucie drapania w gardle.

Dzięki temu, że jest dostępny bez recepty, zawsze można mieć go w swojej domowej apteczce – na wyciągnięcie ręki.

Podrażnienie gardła: Przyczyny i sposoby na szybsze wyleczenie

Nie jest żadną tajemnicą, że nikt nie lubi bólu gardła. Obojętnie, czy jest to tylko lekkie podrażnienie na jego tylnej ściance, czy też pojawiają się bardziej bolesne objawy, istnieje kilka sposobów, aby szybko zlikwidować symptomy.

Przyczyny i objawy

Wysuszenie nie musi towarzyszyć innym objawom, a po prostu znaczyć, że w gardle zabrakło nawilżającego śluzu. Wystawia to tkankę gardła na podrażnienia. W tym przypadku pij dużo wody (i napojów), aby zlikwidować wysuszenie.

Leia também:  Otyłość brzuszna (wisceralna) – przyczyny, skutki, leczenie, dieta, operacja

Ból i podrażnienie gardła mogą być oznakami choroby, jeżeli towarzyszy im jeden lub kilka z następujących objawów:

 • zatkany nos lub cieknąca z niego flegma;
 • odczucie wzrostu ciśnienia w zatokach;
 • pieczenie oczu i swędzenie skóry;
 • kichanie;
 • zmęczenie;
 • spuchnięte, zaczerwienione lub łzawiące oczy.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, może to być oznaka alergii na leki lub pożywienie:

 • czerwona, swędząca wysypka;
 • zaczerwienienie skóry wokół oczu;
 • swędzenie uszu;
 • nudności i wymioty;
 • biegunka;
 • ból żołądka;
 • obrzęk warg, języka lub gardła.

Jeśli myślisz, że objawy te są efektem reakcji alergicznej i mogą się nasilić, zażyj jak najszybciej odpowiednie lekarstwo przeciwko alergii.

Refluks przełyku występuje, gdy kwaśna treść cofa się z żołądka do przełyku, drażniąc gardło.

Jest mało prawdopodobne, że ból lub podrażnienie gardła będą jedynymi objawami (dolegliwości odczuwane są najczęściej pośrodku klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu).

Wielu ludzi doświadcza „cichego refluksu”, którego symptomy są takie same, jak przy zwykłym bólu gardła (czasem występuje przy nich kaszel oraz trudności w przełykaniu).

Niektóre medykamenty mogą powodować suchy kaszel i podrażnienie gardła, co nie musi być reakcją alergiczną. Objawy te powinny ustąpić w krótkim czasie po wzięciu leków, a przeważnie nie towarzyszą im inne symptomy.  Jeśli jednak cokolwiek wywołuje Twoje zaniepokojenie, koniecznie odwiedź swojego lekarza.

Niezależnie od przyczyny, zawsze jest sposób na przyśpieszenie procesu powrotu do zdrowia i załagodzenie objawów, dzięki czemu podrażnienie i ból gardła staną się bardziej znośne

Ciepły okład – owinięty wokół szyi ciepły okład pozwoli na załagodzenie bólu gardła. Spróbuj wykonać go przy użyciu gorczycy – jej ziarna są stymulujące, co poprawia pracę układu krążenia oraz poszerza naczynia krwionośne.

Możesz wykonać taki okład samodzielnie. W tym celu możesz pokrusz nasiona gorczycy lub dodaj ½ łyżeczki sproszkowanej gorczycy do łyżki mąki i wymieszaj je z wodą w celu stworzenia cienkiej pasty.

Rozprowadź ją pomiędzy dwoma kawałkami materiału, upewniając się, że nie odpada od nich, a następnie umieść okład na szyi na kwadrans.

Polecamy wypróbować okład na kawałku skóry, aby upewnić się, że nie nastąpi reakcja alergiczna skóry.

Spray do gardła i pastylko do ssania – nie zawsze można pozwolić sobie na pozostanie w domu z powodu bólu gardła. Jeśli  musisz iść do pracy, pomyśl o zabraniu ze sobą pastylek do ssania lub sprayu do gardła.

Strepsils Intensive to linia takich właśnie medykamentów  , które w łagodny sposób pomogą Ci szybko wyleczyć podrażnienie oraz ból  gardła, dzięki czemu nie będą one przeszkadzać Ci w codziennym życiu. Strepsils Intensive zawiera flurbiprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny, łagodzący ból oraz zmniejszający stan zapalny. Działa szybko i przynosi długotrwałą ulgę.

Gorący prysznic – chociaż może to być ostatnia rzecz, na którą masz ochotę, podnieś się z łóżka i weź gorący prysznic. Jednak zanim do niego wejdziesz, niech przez 5-10 minut leci z niego gorąca woda, aby wytworzyła się duża ilość pary.

Oddychanie parą pomoże Ci przetkać przewody nosowe i przyniesie ulgę obolałemu gardłu. Jeśli posiadasz saunę do twarzy, da ona taki sam efekt. Ostatecznie możesz po prostu wlać gorącą wodę do miski i – przy zachowaniu ostrożności – wdychać wydobywającą się z niej parę.

Powtórzenie tej czynności kilka razy dziennie powinno skutecznie przetkać twoje drogi oddechowe i załagodzić bóle gardła.

Odpoczynek – aby przyśpieszyć powrót do formy, postaraj się porządnie wyspać. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje gardło nie będzie mieć wystarczająco dużo czasu na regenerację i ból może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Pij ciepłe napoje – picie ciepłych cieczy może pomóc w załagodzeniu stanów zapalnych gardła. Dodaj do nich nieco miodu lub cytryny – zadziałają łagodząco. Pomoże także płukanie gardła wodą z solą.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli objawy utrzymują się przez parę dni lub też czujesz, że nie jest to zwykły ból gardła, odwiedź aptekę, aby dostać odpowiednie medykamenty na zwalczenie symptomów. Jeśli jednak nie ustąpią one po tygodniu lub mocno się nasilą, koniecznie odwiedź swojego lekarza.

Swędzące podniebienie – jak je leczyć i czym się objawia?

Swędzące podniebienie jest bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe. Zwykle występuje wraz z innymi objawami towarzyszącymi. Co może być powodem dolegliwości tego typu? Jaką terapię należy zastosować, by skutecznie załagodzić świąd podniebienia?

Jak objawia się swędzące podniebienie?

Świąd podniebienia to symptom, który brzmi niegroźnie, ale potrafi być bardzo dokuczliwy. Zwykle przybiera postać łaskotania lub mrowienia. Z powodu umiejscowienia, trudno jest w szybki sposób znaleźć ulgę.

Niekiedy swędzeniu podniebienia towarzyszą inne objawy. Taki rodzaj irytującego dyskomfortu może występować w sposób ciągły lub tylko okazjonalnie przy spożywaniu wybranych produktów lub piciu określonych napojów. 

Jakie mogą być przyczyny swędzenia podniebienia?

Potencjalne przyczyny swędzenia podniebienia są bardzo zróżnicowane.

Najczęściej swędzenie podniebienia miękkiego występuje w przebiegu infekcji, głównie o etiologii wirusowej.

Taki uporczywy objaw jest zdecydowanie bardziej nasilony w początkowej fazie choroby, kiedy na skutek kontaktu z patogenami dochodzi do rozwoju reakcji zapalnej.

Wówczas następuje drażnienie zakończeń nerwowych komórek błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Objaw ten słabnie wraz z trwaniem choroby. 

Jeśli powodem swędzenia podniebienia jest zakażenie bakteryjne, symptomy rozwijają się w krótszym czasie i manifestują się intensywniej. Zwykle swędzeniu podniebienia towarzyszy biały nalot na migdałkach podniebiennych oraz czopy ropno-śluzowe. 

Swędzenie podniebienia to również jeden z pierwszych sygnałów alergii, zwłaszcza pokarmowej. W takiej sytuacji źródłem problemu jest spożywany pokarm (najczęściej seler, soja, orzechy, owoce morza, jajka, owoce cytrusowe i soki z nich powstałe). Alergenem mogą być także roztocza kurzu lub pyłki roślinne. Wówczas należy jak najszybciej ograniczyć kontakt z czynnikiem drażniącym. 

Czy wiesz, że zapalenie migdałków może być efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej? Dowiedz się więcej! 

Swędzenie podniebienia a stan jamy ustnej 

Swędzące podniebienie może również występować w przebiegu zapalenia jamy ustnej w wyniku zakażenia grzybiczego. Wtedy pojawią się dodatkowo miękkie, białe przypominające kożuch wykwity. 

Niekiedy przyczyną swędzącego podniebienia staje się leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu lub stosowanie protez zębowych. Nie należy tego objawu ignorować, bowiem może wskazywać na uczulenie materiał, z którego wykonany jest aparat lub proteza. 

Z kolei świąd podniebienia towarzyszący suchości w jamie ustnej może wskazywać na kserostomię. Nadmierne wysuszenie śluzówki bywa efektem starzenia się organizmu, zaburzeń hormonalnych czy ekspozycji na stres. 

Poznaj 5 objawów zapalenia jamy ustnej, których nie możesz lekceważyć 

Na jakie objawy dodatkowe zwrócić uwagę, kiedy swędzi podniebienie? 

Swędzące podniebienie z reguły nie jest objawem występującym samodzielnie. Zwykle wraz z nim współistnieją symptomy towarzyszące. Ich obecność zdecydowanie zwiększa poczucie dyskomfortu, jednak ułatwia rozpoznanie przyczyny problemu. 

Swędzenie gardła i podniebienia

Występujące jednocześnieswędzenie gardła i podniebienia to zwykle symptomy alergii kontaktowej. Nieprzyjemny objaw uwidacznia się po bezpośrednim kontakcie z drażniącym alergenem.

Poza uczuciem dokuczliwego mrowienia może wystąpić obrzęk gardła, co utrudnia swobodne jedzenie, a nawet oddychanie. Przy uczuleniu na pyłki czy sierść kota typowe jest swędzenie podniebienia i katar wywołany alergicznym nieżytem nosa oraz zatok przynosowych.

Spływająca wydzielina potęguje uczucie podrażnienia gardła. Przerwanie kontaktu z alergenem powinno szybko przynieść ulgę.

Swędzenie w uszach i gardle

Jeśli występuje jednoczasowo swędzenie w uszach i gardle, konieczna jest odpowiednia diagnostyka w celu wykluczenia infekcji. Pod uwagę należy wziąć także rozwijającą się reakcję alergiczną.  

Leczenie swędzącego podniebienia

Swędzenie podniebienia to objaw, którego skuteczne leczenie zależy ściśle od bezpośredniej przyczyny. 

Jeśli dyskomfort jest wynikiem kontaktu z alergenem, jego ograniczenie powinno przynieść zdecydowaną ulgę. W przypadku alergii pokarmowej należy wykluczyć z diety produkt, który wywołał podrażnienie. Jeśli przyczyną są pyłki roślin, konieczne będzie przyjęcie preparatu przeciwhistaminowego.

Gdy rozwinie się ostra reakcja anafilaktyczna, niezbędne będzie udzielenie szybkiej pomocy medycznej i podanie adrenaliny, glikokortykosteroidów oraz leków przeciwhistaminowych.

Zwykle osoby uczulone posiadają w najbliższym otoczeniu przepisany przez lekarza preparat w formie wstrzykiwacza (pena), którego zastosowanie może być konieczne w sytuacji wstrząsu anafilaktycznego. 

Jeśli podniebienie swędzi z powodu infekcji, należy rozpoznać jej przyczynę. Terapię dostosowuje się do czynnika sprawczego – stosuje się antybiotykoterapię (przy zakażeniu bakteryjnym), leczenie objawowe (przy infekcji wirusowej), preparaty przeciwgrzybicze (przy zakażeniu przez grzyby). 

Inne sposoby na swędzące podniebienie 

Przy podejrzeniu, że przyczyna świądu w jamie ustnej ma związek ze stosowaną terapią ortodontyczną, warto zgłosić to ortodoncie. Dolegliwość może wystąpić zwłaszcza przy stosowaniu aparatu podniebiennego. Po kilku dniach od jego założenia, dolegliwości zwykle mijają, jednak symptom najlepiej skonsultować.

Przy zaburzonej produkcji śliny w przebiegu kserostomii pomocne okazują się specjalne preparaty nawilżające błony śluzowe. Środki tego typu nie tylko przywracają uczucie komfortu w jamie ustnej, ale dzięki odpowiednio dobranym składnikom odświeżają oddech. 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*