Kiedy Rehabilitacja Po Endoprotezie Stawu Kolanowego?

Od czego zaczyna się rehabilitację po zabiegu? Po endoprotezoplastyce stawu kolanowego pacjent może wstać z łóżka dopiero w 4. dobie po zabiegu. Ćwiczenia usprawniające są jednak wykonywane już w 2. dobie po operacji.
Zdaniem specjalistów rehabilitacja po endoprotezie kolana trwa około pół roku. Ten okres może ulec zmianie i jest zawsze dostosowywany przez lekarza i fizjoterapeutę indywidualnie do pacjenta. Warto zadbać o powyższe aspekty, gdyż odpowiednio prowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności.

Kiedy zacząć rehabilitację po endoprotezie kolana?

Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, meniscektomii, szyciu łąkotki, a nawet endoprotezoplastyce stawu kolanowego rehabilitację można rozpocząć już dzień po zabiegu. Wczesne uruchamianie po operacji pozwala na uzyskanie szybszych efektów w późniejszym etapie rehabilitacji.

Jak długo goi się rana po endoprotezie kolana?

Rana pooperacyjna goi się do 10-14 dni od operacji, ale tkanki głębsze goją się znacznie dłużej, nawet do kilku tygodni. Jednym z możliwych powikłań mechanicznych po wszczepieniu endoprotezy jest jej zwichnięcie tj.

Kiedy do pracy po endoprotezie kolana?

Całkowity powrót do codziennego życia (praca, obowiązki domowe) następuje zwykle po okresie trzech do sześciu miesięcy, czasami okres ten może ulegać jednak wydłużeniu.

Jak rehabilitować kolano po endoprotezie?

Po wszczepieniu endoprotezy w staw kolanowy rozpoczyna się proces rehabilitacji. Początkowo jest to fizjoterapia ambulatoryjna, która jest realizowana przy użyciu automatycznych szyn CPM i ćwiczeń biernych. Proste aktywności pozwalają na wstępne przygotowanie operowanego stawu kolanowego na dalszą rehabilitację.

Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana?

niedopuszczalne jest noszenie ciężkich toreb z zakupami w okresie pierwszych 8 do 12 tygodni, jedzenie najlepiej przygotowywać w pozycji siedzącej (unikać długotrwałego stania), dźwiganie ciężkich przedmiotów jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty.

Leia também:  Como ajudar alguém a se sentir melhor: 14 passos

Jakie zabiegi rehabilitacyjne po endoprotezie kolana?

Początkowo możesz odczuwać dyskomfort, ale te ćwiczenia przyśpieszą Twój powrót do zdrowia i zmniejszą ból pooperacyjny.

 • Ćwiczenia mięśnia czworogłowego.
 • Unoszenie wyprostowanych nóg.
 • Zginanie nogi w stawie skokowym.
 • Ćwiczenia prostujące staw kolanowy.
 • Zginanie kolana z podparciem nogi o łóżko.
 • Jak długo czeka się na endoprotezę kolana?

  Z reguły czas oczekiwania na zabieg to od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Warto wykorzystać ten czas na wykonywanie czynności, które pomogą poprawić komfort życia przed operacją oraz przyczynią się do szybszego powrotu do zdrowia po wykonaniu endoprotezoplastyki kolana.

  Jak długo spuchnięte kolano po endoprotezie?

  Przez te czynniki obrzęk może trwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Od nich również zależy powrót do sprawności i pełnego zdrowia.

  Ile wytrzymuje endoprotezą kolana?

  Średni czas żywotności endoprotezy kolana wynosi około 12-17 lat.

  Czy po endoprotezie kolana można pracować fizycznie?

  Generalnie do 8 tygodnia należy unikać ćwiczeń z zewnętrznym obciążeniem czy oporem. Dopiero po tym okresie możemy powoli wprowadzać ćwiczenia z obciążeniem oraz ćwiczenia koncentryczne z niewielkim oporem zewnętrznym. Wielu pacjentów pyta i zastanawia się nad możliwością prowadzenia samochodu po operacji.

  Ile zwolnienia po punkcji kolana?

  Zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana wystawiane jest zazwyczaj na dwa tygodnie.

  Kiedy powrót do pracy po złamaniu rzepki?

  Po zabiegu pacjent potrzebuje kilku miesięcy, aby powrócić do aktywności codziennej i sportowej. Rehabilitacja po zespoleniu rzepki śrubami zależy od indywidualnego tempa gojenia się tkanek. Przez 6 tygodni po zabiegu zaleca się odciążanie kończyny dolnej i wspomaganie się kulami ortopedycznymi.

  Jak wstawać z łóżka po endoprotezie kolana?

  Podczas leżenia na plecach nie należy wkładać poduszki pod operowane kolano (na przykład po to, żeby było wygodniej), długotrwałe ustawienie kolana w zgięciu z podłożoną poduszką może spowodować trwałe jego zgięcie (przykurcz zgięciowy). Z łóżka należy wstawać po stronie nogi operowanej.

  Leia também:  Jakie Sa Objawy Przy Grypie?

  Jak przygotować się do endoprotezy kolana?

  Należy przygotować:

  1. Skierowanie do szpitala.
  2. Wymagane zaświadczenia od stomatologa, lekarza rodzinnego i leczących specjalistów (kardiolog, chirurg naczyniowy itp.)
  3. Dokumentację medyczną z poprzednich pobytów szpitalnych.
  4. Przyjmowane leki i ich dokładny spis ze sposobem dawkowania.
  5. Posiadane wyniki badań.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *