Kaszel suchy i mokry – jakie są przyczyny i sposoby leczenia kaszlu mokrego i suchego?

Choć dla osoby chorej jest to objaw wyjątkowo uciążliwy, kaszel jest naturalnym odruchem obronnym układu oddechowego. Na jego występowanie nie mamy wpływu, ponieważ jest to odruch bezwarunkowy, który często próbujemy stłumić.

Kaszel jest sposobem organizmu na oczyszczanie dróg oddechowych z zanieczyszczeń i gromadzącej się w drogach oddechowych wydzieliny. Naturalnym jest, że kaszlemy w miejscach o wysokim stopniu zadymienia lub zapylenia. Nie dziwi również kaszel w czasie sezonowych infekcji wirusowych.

Dzieje się tak z powodu podrażnienia zakończeń nerwowych, które znajdują się w śluzówce gardła, tchawicy, krtani i oskrzeli.

ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Kaszel suchy i kaszel mokry

Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu – mokry i suchy. Ten pierwszy określany także określany mianem kaszlu produktywnego. Występuje, gdy organizm próbuje pozbyć się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Przy tym rodzaju kaszlu stosuje się leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę oraz ułatwiające jej odkrztuszanie.

Przy kaszlu suchym, inaczej nieproduktywnym, występuje uczucie pieczenia w gardle, swego rodzaju łaskotania oraz bólu, będącego wynikiem podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego. Ten rodzaj kaszlu jest bardziej męczący, gdyż często miewa charakter napadowy.

Występuje w pierwszej fazie infekcji wirusowych i wkrótce przekształca się w kaszel mokry. Po wyleczeniu infekcji ponownie w postaci kaszlu suchego może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, także w nocy.

Objawy te mogą się nasilać w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i ciepłe.

Kaszel suchy i mokry – jakie są przyczyny i sposoby leczenia kaszlu mokrego i suchego?

Przyczyny suchego kaszlu

Przeważnie przyczyną suchego kaszlu jest infekcja wirusowa, po wyleczeniu której kaszel wkrótce zanika. Zdarza się jednak, że kaszel występuje bez wyraźniej przyczyny. Należy się wówczas zastanowić, co może być przyczyną takiego stanu. W tej sytuacji wstrzymywanie kaszlu bądź stosowanie leków przeciwkaszlowych może nam zaszkodzić.

Przyczyną suchego kaszlu mogą być:

 • astma oskrzelowa,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
 • niezdiagnozowana alergia,
 • choroba refluksowa przełyku,
 • stosowanie niektórych leków,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • choroby zatok i towarzysząca im wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie krtani – przyczyny, metody leczenia i domowe sposoby na złagodzenie objawów

Domowe sposoby na suchy kaszel

Suchy kaszel może być bardzo uciążliwy i wyczerpujący, warto więc spróbować złagodzić jego objawy. Wiele skutecznych środków na kaszel znajdziemy w kuchni. Szczególnie warto sięgnąć po:

 • miód – znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i łagodzących. Doskonale sprawdzi się przy podrażnieniach gardła, tym samym zmniejszając częstotliwość kaszlu,
 • siemię lniane – macerat ze zmielonego siemienia lnianego przybiera postać kisielu, który łagodzi podrażnienia i powleka błony śluzowe gardła,
 • napary ziołowe – na suchy kaszel sprawdzą się napary z szałwii, rumianku, kwiatu lipy i tymianku, które można pić lub stosować jako płukankę na podrażnione gardło,
 • ciepłe napoje – mleko z miodem, herbata, napary ziołowe, czy rosół pomogą w regeneracji śluzówki gardła, jednak nie powinny być bardzo gorące.

Popularny i niezwykle prosty w przygotowaniu jest syrop z cebuli. Wystarczy pokroić cebulę w plastry i warstwami układać ją w słoiku, a każdą z tych warstw zasypać cukrem lub przełożyć miodem.

Tak przygotowaną miksturę należy odłożyć w ciepłe miejsce, by cebula puściła sok. Powstały w ten sposób syrop można stosować kilka razy dziennie (około 5 łyżeczek).

Można do niego dodać również imbir, plastry cytryny, czosnek.

Dobrym sposobem będą również inhalacje roztworem soli fizjologicznej, które wskazane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Sól fizjologiczna nawilża śluzówkę dróg oddechowych i tym samym ogranicza odruch kaszlowy.

ZOBACZ TEŻ: Czym różni się grypa od przeziębienia?

Suchy kaszel – jak z nim walczyć?

Jeżeli stosowanie domowych sposób nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można sięgnąć po produkty dostępne w aptece.

Do wyboru są preparaty na bazie ziół, takich jak: tymianek, podbiał, prawoślaz, babka lancetowata, porost islandzki oraz wyciąg z sosny, które uśmierzają ból gardła i łagodzą odruch kaszlowy, dostępne w formie pastylek do ssania (Gardlox, Tymianek i Podbiał, Herbitussin Kaszel i Gardło) lub syropu (np. PlantagoPharm, Muconatural Complete, Sirupus Plantaginis Plus, Syrop prawoślazowy).

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

Skuteczną substancją o działaniu przeciwkaszlowym jest butamirat. Wskazany jest w leczeniu suchego i męczącego kaszlu różnego pochodzenia oraz hamowania odruchu kaszlowego (np.

Maxipulmon, Supremin, Sinecod, Atussan, Natussic, Theraflu Kaszel, Toselix forte). Pomocne w łagodzeniu kaszlu są również preparaty na bazie dekstrometorfanu (np.

Tussi Drill, Vicks MedDex, Acodin, DexaPini) oraz lewodropropizyny (np. Levopront, Solvetusan).

Choć powyższe preparaty dostępne są bez recepty, ich stosowanie warto omówić z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza jeśli stosujemy inne leki. Jeżeli mimo stosowania powyższych sposobów kaszel nie ustępuje, należy udać się na konsultację lekarską, aby zdiagnozować przyczynę tego problemu.

ZOBACZ TEŻ: Przerośnięte migdałki – przyczyny i leczenie

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jak rozróżnić kaszel mokry od suchego

W trakcie przeziębienia, niejeden z nas, zadaje sobie pytanie czy męczy go kaszel mokry czy suchy.Rozróżnienie typu kaszlu jest ogromnie istotne, gdyż oba rodzaje wymagają odmiennego sposobu leczenia. Czy to kaszel uchy, czy mokry, każdy z nich ma inny mechanizm oraz przyczyny powstawania. Więc jak te typy kaszlu rozróżnić i jakie leczenie zastosować?

Co to jest kaszel?

Kaszel jest odruchową reakcją obronną naszych dróg oddechowych przed różnorodnymi czynnikami drażniącymi,które się w nich pojawią.

Jest on odpowiedzią na podrażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej układu oddechowego lub wywołany jest świadomie przez człowieka.

W zależności od czynnika podrażnienia, stanu naszych dróg oddechowych oraz zaawansowania infekcji może występować produktywny kaszel mokry bądź duszący kaszel suchy. W rozpoznaniu rodzaju oraz przyczyny kaszlu bardzo duże znaczenie może mieć to, kiedy on się pojawia.

Kaszel mokry – objawy

Kaszel mokry można nazwać naszym sojusznikiem w walce z zakażeniem. Dzięki niemu usuwane są z całych dróg oddechowych wydzielina wraz z martwymi oraz żywymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kaszel mokry jest głęboki, o bulgoczącym dźwięku.

Cechuje go częste odksztuszanie wydzieliny wciągu dnia, która ma gęsty, lepki charakter.Zazwyczaj chory odczuwa jej obecność w okolicy gardła, tchawicy. Ciężko jest ją odkrztusić. Barwa zalegającej wydzieliny może być od przeźroczystej do zielonkawo-żółtej.

Przeźroczysta, bezbarwna śluzu świadczy o wirusowym pochodzeniu kaszlu. Natomiast zabarwiona, ropna sugeruje o infekcji bakteryjnej.

Leczenie kaszlu mokrego

Kaszel mokry nie jest tak uciążliwy jak suchy, gdyż chory sam chce odkrztusić zalegającą wydzielinę i nie meczą go uporczywe napady ze strony organizmu. W leczeniu tego typu kaszlu stosowane są medykamenty mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę oraz ułatwiające jej odksztuszanie.

Występują one w postaci tabletek oraz syropów i można je nabyć bez recepty w aptece. Najbardziej popularną substancją na mokry kaszel jest sulfogwajakol oraz acetylocyseina. Należy pamiętać jedynie o tym,aby nie stosować ich późnym wieczorem oraz w nocy, gdyż będą one wywoływać odksztuszanie flegmy.

Również do rozrzedzenia zalegającego śluzu przyczynia się wzmożone przyjmowanie płynów w trakcie infekcji.

Objawy kaszlu suchego

 • Kaszel suchy nazywany także  jako nieproduktywny, charakteryzuje się tym,że:
 • ·        Nie występuje u pacjenta wydzielina
 • ·        Przez cały czas chory ma poczucie drażnienia,łaskotania, drapania w okolicy tchawicy
 • ·        Na początku u chorego występuje pokasływania,chrząkanie
 • ·        Napady kaszlu są bardzo trudne do opanowania
 • ·        Ten typ kaszlu doskwiera zarówno w dzień jak i w nocy
 • ·        Po upływie 2-3 dni przechodzi samoistnie w kaszel mokry

Suchy kaszel najczęściej pojawia się na początku infekcji, ale może być także objawem alergii bądź astmy.Czasami może być powikłaniem po zastosowaniu niektórych leków. Natomiast uporczywy suchy kaszel, ale o umiarkowanym nasileniu w połączeniu z chrypką może sugerować rozwój chorób nowotworowych dróg oddechowych.

Jak radzić sobie z kaszlem suchym?

W leczeniu kaszlu suchego pomagają nam leki przeciwkaszlowe, które mają na celu zmniejszyć intensywność oraz częstość napadów kaszlu. Niektóre medykamenty zawierają one w swoim składzie nie wielkie ilości kodeiny, która silnie działa przeciwkaszlowo.

Leki te dostępne są bez recepty w każdej aptece. W walce z suchym kaszlem bardzo dobrze sprawdzają się także leki ziołowe oparte na ziołach tymianku,prawoślazu, babki lancetowatej.

Domowe sposoby radzenia sobie z tym typem kaszlu polegają na nawilżaniu układu oddechowego za pomocą inhalacji, aerozoli oraz nawilżaniu pomieszczenia.

Dla osób, które nie są w stanie rozróżnić jaki typ kaszlu posiadają, w aptekach występują bez recepty również preparaty zarówno na kaszel mokry i suchy. Przykładem jest syrop Stodal, Herbapect. Można je przyjmować zarówno w trakcie dnia jak i w nocy.

Leia também:  Alergia Pokarmowa Kiedy Objawy?

Kaszel – przyczyny i sposoby leczenia suchego oraz mokrego kaszlu

Kaszel to, obok kataru i gorączki, jeden z najczęstszych objawów infekcji.

Z pozoru niewinny, rzadko skłania nas do wizyty u lekarza, jednak czasami okazuje się symptomem poważnej choroby.

Dowiedz się, co może być przyczyną suchego i mokrego kaszlu oraz jak rozróżnić niegroźną sytuację od tej wymagającej konsultacji. Poznaj także skuteczne domowe sposoby na kaszel.

Każdy z nas zapewne z doświadczenia wie, czym jest kaszel. Z medycznego punktu widzenia jest to reakcja obronna organizmu pozwalająca na oczyszczenie dróg oddechowych z wydzieliny lub ciał obcych.

Kaszel może być ostry (trwający krócej niż 3 tygodnie), podostry (trwający od 3 do 8 tygodni) oraz przewlekły (trwający powyżej 8 tygodni). Możemy go również sklasyfikować ze względu na charakter, na kaszel suchy i produktywny.

Kaszel suchy występuje najczęściej w przebiegu takich chorób, jak: astma, niewydolność serca, choroby śródmiąższowe płuc czy zakażenia wirusowe. Ten typ kaszlu pojawia się również u osób przyjmujących inhibitory konwertazy angiotensyny, czyli leki stosowane np. w terapii chorób układu krążenia.

Drugim rodzajem jest kaszel produktywny (nazywany potocznie mokrym), który przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny.

Co może być przyczyną kaszlu?

Kaszel o charakterze ostrym lub podostrym wywołany może być przez:

 • infekcje górnego odcinka układu oddechowego – gardła, tchawicy, zatok, np. przeziębienie, grypę, zapalenie zatok, zapalenie krtani (temu ostatniemu towarzyszy tzw. kaszel krtaniowy – suchy kaszel, trudny do opanowania, ze względu na charakterystykę nazywany inaczej „kaszlem szczekającym”),
 • infekcje dolnej części układu oddechowego – przede wszystkim płuc, m.in. ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc,
 • atak schorzenia o charakterze przewlekłym, np. astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), przewlekłego zapalenia oskrzeli,
 • obecność ciała obcego w drogach oddechowych,
 • narażenie na czynniki drażniące układ oddechowy, takie jak dymy, pyły.

Do częstych przyczyn kaszlu przewlekłego zaliczamy natomiast:

 • palenie papierosów – powodujące tzw. kaszel palacza (uporczywy kaszel, towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny i chrypka, mogą występować duszności i bóle w klatce piersiowej; kaszel palacza bywa objawem POChP),
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • alergie,
 • astmę,
 • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
 • rozstrzenie oskrzeli – stan, w którym oskrzela i ich rozgałęzienia są patologicznie rozszerzone,
 • niektóre leki, np. inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE).

Rzadziej przewlekły kaszel jest skutkiem groźnej choroby, takiej jak rak płuc, niewydolność serca, gruźlica. Zakrzepica (zatorowość płucna) także może dawać objawy w postaci kaszlu, zwykle suchego, któremu towarzyszy duszność i ból w klatce piersiowej.

Oto sytuacje, w których kaszel powinien wzmóc naszą czujność i skłonić do zasięgnięcia porady lekarza.

 1. Nietypowa wydzielina towarzysząca kaszlowi

W przypadku kaszlu produktywnego (mokrego) rodzaj plwociny może być dla nas wartościową wskazówką.

Wydzielina ropna (zazwyczaj żółta lub zielona) świadczy o zakażeniu bakteryjnym i może pojawić się w przebiegu zapalenia zatok przynosowych, zapaleniu oskrzeli lub płuc.

Uwagę powinna zwrócić także plwocina o nieprzyjemnym zapachu, która pojawia się zwykle w przebiegu zakażenia bakteriami beztlenowymi. W obu przypadkach z pewnością powinniśmy udać się do lekarza, by przeprowadził diagnostykę.

Gęsta, lepka, śluzowa wydzielina występuje w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, przeźroczysta może towarzyszyć kaszlowi w astmie. Może się zdarzyć, że w plwocinie widoczne będą grudki, cząsteczki pokarmu lub krew. W każdej z wymienionych sytuacji powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Kaszel jest częstym objawem występującym w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, dlatego jego obecność w towarzystwie kataru, gorączki i bólu gardła nikogo nie dziwi. Jeżeli po kilku dniach objawy nie ustępują, warto umówić się na wizytę u lekarza – być może istnieje potrzeba, by włączyć np. antybiotyki.

Innym typem objawów towarzyszących kaszlowi, które powinny wzbudzić czujność, są nudności, wymioty, zgaga i tzw. odbijanie. Mogą one świadczyć o problemach z układem pokarmowym, np. o refluksie żołądkowo-przełykowym.

Utrzymująca się przez dłuższy czas obecność kaszlu i chrypki może być np. objawem guza w obrębie krtani lub płuc. Nie należy ignorować również pojawiających się dodatkowo objawów duszności i utrudnionego oddychania. We wszystkich przypadkach należy udać się do lekarza.

 1. Kaszel u dziecka lub osoby starszej

Dzieci, osoby starsze, a także osoby chorujące przewlekle, powinny udać się do lekarza nawet przy niewielkich objawach. Wymienione grupy osób są bardziej narażone na powikłania związane z zakażeniami, a także ciężej przechodzą z pozoru łagodne choroby.

Wizyty u lekarza nie należy odkładać na później, jeżeli kaszel pojawia się u noworodka lub niemowlęcia, objawy pojawiają się nagle i nie ustają w trakcie snu.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kaszel przedłużający się po przebytej infekcji, a także występujący po kontakcie z czynnikami, które mogą alergizować.

Przedłużająca się gorączka i wzmożona potliwość również wymagają konsultacji, ponieważ dzieci i osoby starsze są bardziej narażone na odwodnienie.

Szczególnie u małych dzieci należy pamiętać o tym, by wykluczyć obecność ciał obcych (jedzenie, fragmenty zabawek) w drogach oddechowych. Nagły, duszący kaszel u małego dziecka może być objawem zakrztuszenia i wymaga pilnej interwencji.

 1. Kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas

Zdarza się, że oprócz kaszlu nie ma żadnych innych objawów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli jest to niewielki kaszel, który pojawił się niedawno i nie powoduje większego dyskomfortu, można poczekać z wizytą.

Jak już wspominaliśmy, kaszel to reakcja obronna organizmu, dzięki której pozbywa się on wydzieliny lub ciał obcych, a mówiąc ogólniej – pozbywa się czynników drażniących śluzówkę. Do takich czynników możemy zaliczyć np. dym papierosowy, środki czystości czy smog.

Nie powinno dziwić, jeżeli kaszel wystąpi u osoby palącej lub mieszkańca dużego miasta z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.

Jeśli kaszel będzie się pojawiał przez kilkanaście dni lub kilka tygodni, powinien wzbudzić czujność. Przyczyna takiego kaszlu może być dość błaha, ale może również świadczyć o poważnej chorobie, dlatego przedłużający się kaszel (nawet bez objawów towarzyszących) powinien skłonić do wizyty w gabinecie lekarskim.

W większości przypadków krótkotrwały kaszel jest efektem infekcji wirusowej, która nie wymaga leczenia farmakologicznego. W takim przypadku zalecane są odpoczynek i picie dużej ilości płynów. W przypadku odczuwania bólu lub pojawienia się wysokiej gorączki zastosować można leki zawierające paracetamol lub ibuprofen.

W części przypadków przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki i określenie przyczyny kaszlu jest jedyną drogą do wyboru adekwatnego sposobu pozwalającego wyeliminować dolegliwość.

Lekarz, na podstawie rodzaju kaszlu (kaszel suchy czy mokry, krótko- czy długotrwały), objawów towarzyszących oraz ewentualnie dodatkowych badań może postawić rozpoznanie, które pozwoli nie tylko leczyć symptomy choroby, ale także wyeliminować jej źródło.

W zależności od przyczyny zastosowanie znajdują różne środki, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Preparaty farmaceutyczne stosowane do leczenia kaszlu w poszczególnych jednostkach chorobowych to m.in.:

 • środki antyhistaminowe, kortykosteroidy – stosowane np. w przypadku alergii,
 • inhalatory zawierające kortykosteroidy i substancje rozszerzające oskrzela pomagające chorym na astmę,
 • antybiotyki – wykorzystywane w leczeniu infekcji bakteryjnych,
 • inhibitory pompy protonowej – stosowane w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego.

W przypadku, gdy leczenie bezpośredniej przyczyny kaszlu nie jest możliwe, stosuje się czasami leki przeciwkaszlowe, które eliminują objawy.

Syrop na kaszel oparty na substancjach czynnych o działaniu wykrztuśnym często okazuje się pomocny w łagodzeniu objawów silnego kaszlu z gęstą i lepką wydzieliną. Dostępne bez recepty środki w tej postaci często zawierają substancje ziołowe, takie jak np. tymianek. Syrop na suchy kaszel może w składzie mieć np. prawoślaz lub pędy sosny.

Domowe sposoby na kaszel w wielu przypadkach skutecznie pomagają w łagodzeniu dolegliwości. Oto kilka z nich:

 • pij dużo płynów – powoduje to rozrzedzenie wydzieliny, dzięki czemu jej wykrztuszanie staje się łatwiejsze,
 • zadbaj o nawilżenie powietrza – możesz zastosować w tym celu specjalne nawilżacze lub wziąć gorący prysznic i spędzić trochę czasu w zaparowanej łazience,
 • zastosuj inhalacje na kaszel,
 • wykorzystaj miód – powszechnie stosowany domowy sposób łagodzący objawy kaszlu; w jednym z badań stwierdzono, że podanie 2 łyżeczek miodu było równie skuteczne w redukowaniu kaszlu spowodowanego infekcją dróg oddechowych, co popularny lek przeciwkaszlowy (na kaszel u dziecka do 1 r.ż. nie powinno się stosować tej metody ze względu na występujące u niemowląt ryzyko zatrucia bakterią wywołującą botulizm),
 • ssij twarde cukierki – może to pomóc w łagodzeniu suchego kaszlu.
Leia também:  Jak Złagodzić Objawy Kaszlu?

Kaszel u dziecka może mieć podobne przyczyny co ten występujący u dorosłych. Najczęściej spowodowany jest:

 • infekcjami,
 • obecnością ciała obcego w drogach oddechowych,
 • astmą.

Suchy kaszel u dziecka może być wywołany także przez krztusiec – chorobę bakteryjną objawiającą się silnym, napadowym i długotrwałym kaszlem z towarzyszącą dusznością i świstem wdechowym.

Jest to choroba groźna szczególnie dla noworodków i niemowląt.

Powszechne zastosowanie szczepień ochronnych poskutkowało znaczącym zmniejszeniem częstości występowania krztuśca, jednak mimo tego każdego roku w Polsce odnotowuje się kilka tysięcy przypadków tego schorzenia.

Kaszel u dziecka powinien skłonić do szybkiego skonsultowania się z lekarzem, jeśli:

 • kaszel jest duszący, towarzyszą mu trudności w oddychaniu, dziecko oddycha bardzo szybko lub głośno,
 • kaszel występuje u niemowlęcia poniżej 4 miesiąca życia,
 • pojawia się po zachłyśnięciu (nawet po kilku dniach, tygodniach),
 • wykrztuszana jest krew lub wydzielina o zielonej lub żółtej barwie,
 • dziecko ma gorączkę i zachowuje się w nietypowy sposób,
 • silny kaszel prowadzi do wymiotów,
 • kaszel u dziecka trwa powyżej 2 tygodni, a dolegliwości nie ulegają zmniejszeniu.

Do leczenia kaszlu u dziecka wywołanego infekcjami można wykorzystać opisane wyżej domowe sposoby. Popularnym sposobem łagodzenia suchego kaszlu jest także zastosowanie syropu na kaszel dla dzieci.

W przypadku innych niż infekcje zmian leżących u źródła problemu lekarz dobierze metodę leczenia w zależności od przyczyny. Kaszel u niemowlaka i dziecka do 6 r. ż.

nie powinien być leczony środkami dostępnymi bez recepty.

Wywołujące kaszel infekcje, takie jak przeziębienie czy grypa zazwyczaj nie stanowią zagrożenia zdrowia dla kobiety w ciąży ani jej dziecka. W leczeniu kaszlu w czasie ciąży należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie środki farmaceutyczne stosowane do łagodzenia objawów są bezpieczne.

Warto w związku z tym skonsultować się lekarzem przez zastosowaniem jakichkolwiek leków na kaszel. Wizyta u specjalisty jest zalecana, jeśli kaszel w ciąży powoduje brak apetytu, trudności ze snem lub trwa kilka dni i nie ulega poprawie.

Gorączka (około 39 stopni C), duszący kaszel i ból w klatce piersiowej również stanowią wskazania do zasięgnięcia porady lekarskiej.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej.

Bibliografia

 1. National Health Service (2017) Cough.
 2. Mayo Clinic (2019) Chronic cough.
 3. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. (red.) (2012) Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
 4. UpToDate (2020) Patient education: Cough in children (The Basics).

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Kiedy kaszel staje się powodem do niepokoju?

Kaszel polega na odruchowym (niezależnym od woli) zaczerpnięciu głębokiego wdechu, a następnie silnym skurczu mięśni krtani i klatki piersiowej powodującym gwałtowne wyrzucenie powietrza z dróg oddechowych (może ono osiągnąć prędkość bliską prędkości dźwięku).

Kaszel jest podstawowym sposobem oczyszczania dróg oddechowych (krtani, tchawicy i oskrzeli) z wszystkiego co nie powinno się w nich znajdować jak na przykład nadmiaru śluzu, śliny, pyłów czy z obecności ciał obcych. Spełnia zatem kluczową funkcje ochronną.

  Różne rodzaje kaszlu:

Ze względu na czas trwania wyrózniamy:

 • Kaszel ostry, trwający do 3 tygodni.
 • Kaszel podostry, trwający 3-8 tygodni.
 • Kaszel przewlekły trwajacy ponad 8 tygodni.

Kaszel dzielimy również na:

 • Mokry (inaczej zwany produktywnym) kiedy towarzyszy mu odkrzutszanie wydzieliny. Jest niezbędny do oczyszczania dróg oddechowych na przykład podczas infekcji układu oddechowego kiedy znacznie zwieksza sie ilość wydzieliny produkowanej przez oskrzela. W przypadku gdy wydzielina nie zostałaby usunięta stanowiła by dobrą pożywkę dla wzorstu bakterii a w skrajnych przypadkach mogłaby całkowicie zablokować oskrzele, uniemożliwiając wentylowanie pecherzyków płucnych, konieczne do dostarczania organizmowi tlenu i usuwania zbędnego dwutlenku węgla.
 • Kaszel palacza – jest rodzajem kaszlu mokrego, występującego u osób palących wyroby tytoniowe.
 • Suchy (zwany nieproduktywnym) – kiedy nie towarzyszy mu odkrzutszanie wydzieliny

Jakie są przyczyny kaszlu?

Wśród najczęstszych przyczyn kaszlu o ostrym charakterze wyróżniamy: stanowiące zdecydowanie najczęstszą przyczynę  infekcje układu oddechowego (jak np. zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, grypa), astma oskrzelowa, dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych oraz poważne choroby układu oddechowego jak zatorowość płuca czy obrzęk płuc.

Kaszel przewlekły może być powodowany przez wiele chorób. Do najczęstszych zalicza się:

 • Spływanie wydzieliny po tylnej scianie gardła – jest to najczęstsza przyczyna przewlekłego kaszlu. Jest spowodowane przez przewlekłe zapalenie zatok przynosowych i nosa, często o charakterze alergicznym. W tym przypadku kaszel ma charakter mokry.
 • Astma oskrzelowa – przewlekła choroba układu oddechowego objawiająca się kaszlem i świszczącym oddechem. Kaszel zazwyczaj jest suchy.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy – cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku i dolnej części gardła może działać drażniąco i wywoływać suchy kaszel pojawiajacy się najczęsciej w nocy. Objawami dodatkowymi są zgaga, kwaśny smak w ustach, chrypka.
 • Nadwrażliwość dróg oddechowych po infekcji – po przebytym zapaleniu drogi oddechowe są bardziej czułe na podrażnienia wywoływane przez zanieczyszczenia powietrza czy niską temperaturę. W takiej sytuacji suchy kaszel może utrzymywać się nawet przez 8 tygodni.
 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli – majace związek między innymi z paleniem papierosów. Kaszel, często mokry, najsilniej dokucza w godzinach porannych
 • Niewydolność serca – płuca i serce są ze sobą niezaprzeczalnie powiązane. Przewlekła niewydolność, zwłaszcza lewej komory serca może być przyczyną przewlekłego kaszlu

Lista przyczyn przewlekłego kaszlu jest bardzo długa, wśród rzadziej spotykanych warto wymienić jeszcze stosowanie niekórych leków na nadciśnienie tętnicze, złamania żeber, nowotory płuc i gruźlicę.

Kiedy z kaszlem zgłosić się do lekarza? 

Każdy przypadek kaszlu przewlekłego (a więc trwajacego dłużej niż 8 tygodni) powiniem skłaniać do wizyty w gabinecie lekarskim.

Za zdecydowaną większość przypadków kaszlu odpowiadają choroby układu oddechowego, dlatego najlepiej w takiej sytuacji udać się do pulmonologa, czyli lekarza specjalizujacego sie właśnie w tej dziedzinie (https://imed24.pl/poradnie-i-specjalisci/poradnia-pulmonologiczna).Kaszel towarzyszący łagodnie przebiegajacej infekcji nie jest powodem do obaw. Najczęściej ustępuje samoistnie. Jeśli jednak choroba ma ciężki przebieg, występuje gorączka, osłabienie, lub inne niepokojące objawy konieczna jest wizyta u lekarza.

Rzadko kaszel może prowadzić do powikłań takich jak omdlenia, bezsenność, pękanie drobnych naczynek krwinośnych na spojówkach oczu czy wymioty wywoływane przez kaszel. Gdy wystąpią takie objawy należy zgłosić się do lekarza.

Jak wyleczyc kaszel?

Podstawą rozpoznania jest wywiad i badanie lekarskie. W przypadku wątpliwości rozważa się wykonanie badań dodatkowych jak na przykład badania obrazowe (RTG lub tomografia komputerowa klatki piersiowej), spirometrię czy testy alergiczne.Wybranie skutecznej metody leczenia kaszlu zależy od jego przyczyny.

  Tak zwana terapia przyczynowa ma na celu (w miarę mozliwości) wyleczenie choroby wywołującej kaszel, co prowadzi do jego ustąpienia. W przypadku suchego, męczącego kaszlu stosowane są dodatkowo leki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlowy.

 Leki ułatwiające odkrztuszanie (inaczej leki wykrztuśne/mukolityki) znajdują zastosowanie w leczeniu kaszlu mokrego. Upłynniają one wydzielinę dróg oddechowych ułatwiając jej oderwanie się od ściany oskrzeli i jej wykrztuszenie.

Warto pamiętać aby leków wykrztusnych nie brać w godzinach wieczornych, bo może to prowadzić do wielokrotnego wybudzania się w ciągu nocy spowodowanego kaszlem.

Niezależnie od rodzaju kaszlu pomieszczenia, w których przebywa chory, powinny być odkurzone, a powietrze w nich nawilżone.

Kaszel suchy i mokry – jak go leczyć?

Kaszel jest reakcją odruchową organizmu, spowodowaną podrażnieniem zakończeń nerwowych w drogach oddechowych. Przyczyn kaszlu może być wiele, ale najczęściej pojawia się on przy uszkodzeniu śluzówki spowodowanym chorobą lub przy zakrztuszeniu.

Często lekarz i farmaceuta zadają nam pytanie – kaszel suchy czy mokry? Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ te dwa rodzaje kaszlu leczy się inaczej.

Kaszel suchy

Przy kaszlu suchym w gardle nie pojawia się wydzielina, w związku z czym nie czujemy potrzeby jej odkrztuszania.

Kaszel suchy najczęściej stanowi objaw infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych i występuje w połączeniu z innymi objawami przeziębienia: katarem, chrypą, bólem gardła, bólami głowy i kończyn. Może być wywołany również astmą lub stosowaniem niektórych leków, takich jak np. enalapryl, kaptopryl na nadciśnienie.

Leia também:  Co Brac Na Pierwsze Objawy Przeziebienia?

Domowe metody na kaszel suchy

Kaszel można leczyć domowymi sposobami. Najbardziej popularne są: picie samodzielnie przygotowanego syropu z cebuli, syropu z pędów sosny, a także oleju z czarnuszki, o działaniu łagodzącym kaszel.

Preparaty bez recepty na kaszel suchy

Wśród leków na kaszel suchy dostępnych bez recepty wyróżnia się leki roślinne, które powodują zmniejszenie chrypy i drapania w gardle, a tym samym łagodzą kaszel. Są to syropy i tabletki do ssania z babki lancetowatej (np. Sirupus Plantaginis), prawoślazu (np.

syrop prawoślazowy) porostu islandzkiego (np. Isla Moos, Fiorda), a także preparaty roślinne z podbiałem (np. Tymianek i Podbiał), propolisem oraz miodem (np. Propolis Plus, GrinTuss).

To ważne, żeby po zastosowaniu takich preparatów nie pić i nie jeść co najmniej przez godzinę.

Wśród innych leków dostępnych bez recepty znajdziemy środki typowo przeciwkaszlowe, takie jak np. Sinecod czy Supremin oraz silniej działające leki, takie jak np. Acodin i Thiocodin.

Warto pamiętać, że tych ostatnich nie powinny stosować osoby chore na astmę, a także dzieci poniżej 12 roku życia, ponieważ leki z tej grupy mają działanie uzależniające.

Należy więc ograniczyć ich stosowanie do niezbędnego minimum i bez konsultacji z lekarzem nie przyjmować ich dłużej niż 3 dni.

Kaszel mokry

Kaszel mokry można rozpoznać po tym, że w gardle pojawia się wydzielina, która utrudnia przełykanie.

Kaszel mokry to często następstwo uporczywego kataru, np. w stanach zapalnych zatok, oskrzeli i płuc. Występuje on również przy niektórych wrodzonych chorobach, np. mukowiscydozie.

Domowe metody na kaszel mokry

Na kaszel mokry można zastosować inhalacje z olejkami eterycznymi, np. Naturalny Olejek Eteryczny Eukaliptusowy lub hipertoniczny roztwór soli, które powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a więc pomagają przy kaszlu mokrym.

Preparaty na kaszel mokry bez recepty

W kaszlu mokrym zalecane jest stosowanie preparatów ułatwiających odkasływanie wydzieliny. Są to roślinne leki wykrztuśne na bazie tymianku (np. Herbapect) lub bluszczu (np. Hedelix).

W leczeniu mokrego kaszlu stosuje są również leki, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę, np. ambroksol (np. Mucosolvan Mini, Flavamed), bromheksyna (np. Flegamina) czy acetylocysteina (np. ACC).

Leki na kaszel mokry, które rozrzedzają wydzielinę, należy przyjmować regularnie przez 7 dni i w trakcie ich stosowania pamiętać o tym, żeby dużo pić (3-4 litry płynów dziennie). Jest to konieczne do właściwego działania leków.

Preparatów na kaszel mokry nie powinno się stosować na noc, dlatego aby móc spokojnie zasnąć, przyjmujemy je najpóźniej do godziny 17.

Inne sposoby na kaszel

Niezależnie od tego, czy pojawia się kaszel suchy czy mokry, należy pamiętać o unikaniu przebywania w zadymionych pomieszczeniach, zrezygnowaniu z palenia tytoniu oraz nawilżaniu powietrza w mieszkaniach.

Aby złagodzić występowanie kaszlu, można również przykładać ciepłe ręczniki na gardło i klatkę piersiową. Pomogą także rozgrzewające maści i kąpiele, np. z dodatkiem olejku rozmarynowego czy tymiankowego, które zmniejszą częstotliwość napadów kaszlu i pomogą się zregenerować.

Kiedy iść do lekarza z kaszlem?

Kaszel, któremu towarzyszą długo utrzymujące się inne objawy infekcji lub który trwa długo (powyżej dwóch tygodni), powinno się skonsultować z lekarzem rodzinnym lub internistą, który po osłuchaniu zdecyduje o dalszych badaniach pod kątem zapalenia oskrzeli lub płuc czy astmy, lub o przepisaniu silniejszych leków, np. o działaniu rozszerzającym oskrzela, tak jak np. fenoterol (np. Berodual) czy silniej wykrztuśnym, jak np. erdosteina (np. Erdomed)

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła

Barbara Filipek Opieka Farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób (Redakcja wydania II polskiego) str. 123 -126.

Polub nasz profil

Kaszel suchy czy mokry: jak je odróżnić? Jak wygląda leczenie?

Kaszel suchy czy kaszel mokry – jak je od siebie odróżnić i leczyć? Co, gdy kaszel suchy i mokry pojawiają się u dziecka? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Kaszel suchy i mokry: jak je odróżnić?

Kaszel, bez względu na to, czy jest mokry, czy suchy, należy do działań odruchowych, które mają na celu oczyszczenie dróg oddechowych z substancji drażniących i śluzu.

Kaszel mokry: objawy

Istnieją dwa rodzaje kaszlu: kaszel produktywny i bezproduktywny. Ten pierwszy to właśnie kaszel mokry, ponieważ wytwarza flegmę lub śluz, usuwając je z gardła, nosa, dróg oddechowych i płuc. Dlatego też nazywany jest produktywnym – dzięki niemu następuje jakiś efekt.

Kaszlowi mokremu często towarzyszy katar, kichanie, zmęczenie. Podczas kaszlu mokrego dana osoba może mieć wrażenie guli na gardle, czuć, że coś jej stanęło w przełyku. Często śluz, na skutek kaszlu mokrego, dostaje się do ust.

Czas trwania kaszlu mokrego może się różnić ze względu na jego przyczyny. Najczęściej trwa 2-3 dni. O kaszlu mokrym przewlekłym mówimy, gdy dana osoba męczy się z nim ponad 8 tygodni.

Kaszel mokry: przyczyny

Przyczyny kaszlu mokrego są inne niż w przypadku kaszlu suchego. Należą do nich:

Kaszel mokry: leczenie

Leczenie kaszlu mokrego u osób dorosłych może najczęściej przebiegać z użyciem leków – syropów bądź tabletek – rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej odkrztuszanie.

Wśród syropów na kaszel mokry znajdują się produkty zawierające saponiny, przygotowane na bazie ziół. Jeśli okażą się one niewystarczająco skuteczne, należy zakupić leki wykrztuśne, dostępne na receptę i dzielące się na dwie grupy.

Pierwsza z nich działa drażniąco na śluzówkę oskrzeli. Te farmaceutyki zawierają pochodne gwajakolu: sulfogwajakol i gwajafenezynę.

Drugi rodzaj leków na kaszel mokry to mukolityki, rozrzedzające wydzielinę śluzową zbierającą się w drogach oddechowych i zmniejszające jej gęstość i lepkość. Leki te ułatwiają również przesuwanie wydzieliny podczas kaszlu.

Dawki konkretnych leków ustalane są przez lekarza. Informacja o dawkowaniu znajduje się również na opakowaniach.

Kaszel mokry: domowe sposoby

Z kaszlem mokrym można też spróbować poradzić sobie domowymi sposobami. Do tych najczęściej stosowanych należą: syrop z cebuli, miód czy nawet zwykły kisiel, który sprawdzi się u kobiet w ciąży.

Kaszel mokry u dzieci

Kaszel mokry u dzieci, jeśli trwa krócej niż 3 tygodnie, niemal zawsze jest spowodowany przeziębieniem i grypą. Jeśli trwa dłużej niż 4 tygodnie, mowa o kaszlu mokrym przewlekłym.

W sprawie kaszlu u dzieci zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ u najmłodszych infekcje mają szybki przebieg, a czasem niewinny kaszel może być objawem groźniejszej choroby. U dzieci zastosowanie syropu odflegmiającego warto połączyć z nebulizacją (terapią inhalacyjną) oraz oklepywaniem.

Dzieci kaszlą słabiej niż dorośli, a te połączone metody sprawią, że ta moc podczas kaszlenia nie będzie tak bardzo potrzebna – flegma sama łatwiej będzie spływać.

Kaszel suchy: objawy

Kaszel suchy, w odróżnieniu od kaszlu mokrego nie powoduje wydzielania śluzu. Podczas kaszlenia można odczuwać delikatne łaskotanie w tylnej części gardła, które wyzwala odruch kaszlowy.

Suchy kaszel zazwyczaj trudniej opanować niż mokry, wyróżnia się on silnymi i długo trwającymi napadami. Występuje on z powodu stanu zapalnego lub podrażnienia dróg oddechowych, jednak w jego przypadku nie ma nadmiaru śluzu do odkrztuszenia.

Kaszel suchy: przyczyny

 • przeziębienie lub grypa (zazwyczaj ich końcowa faza)
 • zapalenie krtani
 • ból gardła
 • zapalenie migdałków
 • zapalenie zatok
 • astma
 • alergie
 • choroba refluksowa przełyku
 • stosowanie niektórych leków, zwłaszcza inhibitorów ACE
 • kaszel suchy występuje też na skutek długotrwałego narażenia na czynniki drażniące, takie jak zanieczyszczenie powietrza, kurz lub dym

Kaszel suchy: leczenie

Suchy kaszel, w przypadku przeziębienia i grypy i tak z czasem zamieni się w kaszel mokry, jednak warto stosować leki hamujące odruch kaszlu. To najczęściej farmaceutyki zawierające dekstrometorfan oraz kodeinę.

Ataki kaszlu pomagają też minimalizować leki przeciwhistaminowe, jednak można po nie sięgać tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy kaszel jest wyjątkowo uporczywy i nie można przez niego spać i gdy znana jest dokładna przyczyna kaszlu.

Nie można ich jednak stosować przez dłuższy czas ani u dzieci poniżej 12. roku życia.

Kaszel suchy u dzieci

Syrop na kaszel suchy u dzieci powinien redukować, a nie wzmacniać odruch wykrztuśny. Warto wybrać też preparat rozkurczający płuca i oskrzela.

Z kaszlem suchym u dziecka można sobie spróbować też poradzić domowymi sposobami: przygotowując ciepłą herbatę z miodem, dbając o właściwe nawilżenie powietrza za pomocą nawilżacza bądź. np. układając na kaloryferach mokre ręczniki.

Warto też robić najmłodszym inhalacje, np. przy użyciu soli fizjologicznej.

Kaszel suchy i kaszel mokry a koronawirus

A jaki rodzaj kaszlu pojawia się przy koronawirusie? Choć kaszel należy do jednego z najczęściej występujących objawów COVID-19 i tak występuje nie u wszystkich, a u około 40 procent osób zarażonych tym wirusem. Kaszel koronawirusowy jest suchy i uporczywy. Często wraz z nim pojawia się uczucie, że nie można zaczerpnąć pełnego oddechu i że zanim weźmie się jeden oddech, już czuje się potrzebę zaczerpnięcia kolejnego.

Czytaj też:Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*