Kamica żółciowa – objawy

Pęcherzyk żółciowy to organ o gruszkowatym kształcie, przylegający swoją górną powierzchnią do wątroby. Jego wąska część (nazywana szyjką) łączy się z zewnątrzwątrobowymi drogami żółciowymi.

Bezpośrednio od pęcherzyka odchodzi przewód pęcherzykowy.

 Łączy się on następnie z prowadzącym od wątroby przewodem wątrobowym wspólnym, tworząc przewód żółciowy wspólny, uchodzący do dwunastnicy na brodawce Vatera.

Drogi żółciowe transportują żółć wytwarzaną w komórkach wątrobowych – hepatocytach. W okresie międzytrawiennym zwieracz Oddiego (zwieracz zamykający ujście dróg żółciowych do dwunastnicy) jest zaciśnięty i żółć, zamiast wydostawać się do jej światła, jest magazynowana w pęcherzyku żółciowym.

Produkty wspierające pracę wątroby

Znalezienie się pożywienia w przewodzie pokarmowym sprawia, że zachodzą procesy prowadzące do otwarcia zwieracza i obkurczenia pęcherzyka żółciowego. Żółć wydostaje się do dwunastnicy, gdzie jej głównym zadaniem jest ułatwienie wchłaniania zawartych w żywności tłuszczów.

Kamica pęcherzyka żółciowego

Kamica pęcherzyka żółciowego to stan, w którym w pęcherzyku żółciowym powstają złogi zbudowane z wytrąconych składników żółci. Najczęstsze w populacji zachodniej są kamienie cholesterolowe, choć spotyka się również kamienie barwnikowe i mieszane.

Czynniki ryzyka kamicy cholesterolowej:

 • czynniki genetyczne,
 • płeć żeńska,
 • ciąża,
 • wiek powyżej 40 lat,
 • cukrzyca,
 • otyłość,
 • mała aktywność fizyczna,
 • zaburzenia lipidowe – hipertriglicerydemia,
 • szybka utrata masy ciała,
 • przyjmowane leki – antykoncepcja hormonalna, somatostatyna, fibraty.

Kamica barwnikowa powstaje, gdy w żółci występuje nadmierna ilość niezwiązanej bilirubiny, czyli produktu degradacji hemoglobiny (składnika czerwonych krwinek). Występuje ona np. w sytuacjach nadmiernego rozpadu krwinek w organizmie, marskości wątroby lub w przewlekłych infekcjach dróg żółciowych czy zapalnych chorobach układu pokarmowego.

Kamica żółciowa – objawy

Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego

W większości przypadków kamica pęcherzykowa przebiega bezobjawowo. Może zostać wykryta w badaniu USG jamy brzusznej, najczęściej wykonywanym z innych wskazań. Jeżeli objawy występują, są to najczęściej:

 • przy kolce żółciowej – ból umiejscowiony w prawym podżebrzu lub w nadbrzuszu, mogący promieniować do okolicy prawej łopatki, występujący najczęściej po tłustym posiłku, trwający od 30 minut do 5 godzin. Przyczyną tego stanu jest zamknięcie przewodu pęcherzykowego przez zaklinowany w nim złóg. Żółć nie jest wówczas w stanie wydostać się z obkurczonego pęcherzyka, co powoduje wzrost ciśnienia w jego wnętrzu będący przyczyną objawów bólowych;
 • mdłości lub wymioty;
 • zgaga lub uczucie dyskomfortu w okolicy nadbrzusza (są to dość niecharakterystyczne dolegliwości).

Pojawienie się gorączki lub dreszczy oraz przedłużanie czasu trwania bólu powyżej 5 godzin, sugeruje wystąpienie powikłań.

Diagnostyka

W diagnostyce kamicy pęcherzykowej największe znaczenie ma badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. Umożliwia ono uwidocznienie obecnych w pęcherzyku złogów i pomiar ich wielkości. Pozwala również ocenić stan ściany pęcherzyka, jej grubość i obecność ewentualnych patologicznych tworów.

Stanowi ono również podstawę postawienia diagnozy kamicy pęcherzyka żółciowego.

W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie dodatkowych badań, np. ultrasonografii endoskopowej (EUS) lub cholangiopankreatografii rezonansu magnetycznego (MRCP), jednak nie jest to postępowanie rutynowe.

Leczenie kamicy

W napadzie kolki żółciowej stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe.

Leczenie operacyjne (cholecystektomia), czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z obecnymi w jego świetle złogami, stosowane jest w kamicy objawowej, w przypadku wystąpienia powikłań lub w sytuacjach, w których obraz uzyskany w badaniach sugeruje zwiększone ryzyko raka pęcherzyka żółciowego.

Powikłania

Wśród możliwych powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego znajdują się:

 • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • kamica przewodowa,
 • ostre zapalenie dróg żółciowych,
 • ostre zapalenie trzustki.

Profilaktyka

 • Żywienie zgodne z zasadami zdrowego żywienia – dostarczanie odpowiedniej liczby kalorii oraz składników odżywczych stosownie do płci, wieku, wzrostu i aktywności fizycznej.
 • Utrzymanie prawidłowej masy ciała.
 • Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, dostosowana do wieku i schorzeń.
 • W sytuacjach bardzo szybkiej utraty masy ciała, związanej z innym stanem patologicznym, stosuje się środek ograniczający wydzielanie cholesterolu do żółci, zmniejszający ryzyka powstania kamicy.

Aby zapobiec kamicy pęcherzyka żółciowego, warto na co dzień stosować się do powyższych zasad.

W ten sposób możemy uniknąć uciążliwych dolegliwości i groźnych powikłań.

Źródła:

 • Nowakowska-Duława, A. Nowak „Kamica żółciowa i zapalenie dróg żółciowych” w: Wielka Interna: Gastroenterologia, Medical Tribune, wyd. elektr.,
 • Małecka-Panas, A. Gąsiorowska „Choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych” w: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Kamica żółciowa

Kamica żółciowa – objawy

Kamica żółciowa to schorzenie, podczas którego dochodzi do powstawania oraz gromadzenia kamieni w drogach żółciowych. Może to skutkować wieloma groźnymi powikłaniami, np. zatkaniem przewodów żółciowych, zatkaniem przewodu trzustkowego, zapaleniem trzustki. Trzeba mieć świadomość, że w większości przypadków niezbędny jest zabieg chirurgiczny, który umożliwia skuteczną eliminację kamieni żółciowych. Złogi to nic innego, jak substancje chemiczne, które występują w żółci.

Objawy kamicy żółciowej są bezpośrednio uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Bardzo często pojawia się tzw. kolka żółciowa. Jest to ostry, a zarazem nagły ból, który ciężko jest złagodzić. Występuje on w okolicy nadbrzusza oraz prawej łopatki.

Nieprzyjemne dolegliwości są wywołane głównie przemieszczeniem się złogów w drogach żółciowych. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, jaka jest częstotliwość występowania kolki żółciowej. Nierzadko towarzyszą jej również inne objawy, takie jak np.

dreszcze, nadmierna potliwość, czy też stan podgorączkowy.

Objawy kamicy żółciowej mogą różnić się od siebie, a wszystko zależy od rodzaju choroby:

 • Zakażona kamica pęcherzyka żółciowego – najczęściej ból pojawia się w okolicach żeber po prawej stronie. Mogą pojawić się niepokojące wzdęcia brzucha. Oprócz tego wstępują różnego typu dolegliwości układu pokarmowego, np. zgaga, nadwrażliwość jelit, problemy z wypróżnianiem.
 • Niezakażona kamica przewodów żółciowych – w tym przypadku zwykle pojawiają się krótkotrwałe, ale nagłe skurcze. Najczęściej występują one w części środkowej nadbrzusza, a także prawej łopatki. Ból promienieje, a wszystko zależy od tego, gdzie znajdują się złogi, a także w jakim tempie przemieszczają się.
 • Kamica przewodowa – żółć zalega w drogach żółciowych. Opisywane zjawisko ma charakter przewlekły. Może to spowodować rozwój stanów zapalnych, czy też marskość wątroby. Ponadto bardzo często dochodzi do zażółcenia białka, a także skóry. Z tego względu choroba widoczna jest już na pierwszy rzut oka.

Kamica żółciowa – przyczyny

Przyczyn kamicy żółciowej może być wiele, a więc konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych. Należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach kamienie żółciowe zalegają w organizmie od wielu lat, jednak nie dają żadnych wyraźnych objawów. Do przyczyn kamicy żółciowej można zaliczyć m.in.:

 • zbyt wysoki poziom cholesterolu,
 • otyłość i nadwagę,
 • podeszły wiek,
 • cukrzycę,
 • mukowiscydozę,
 • ciążę,
 • niedokrwistość,
 • zespół jelita drażliwego,
 • szybka utrata wagi,
 • przyjmowanie leków z niektórych grup.

Kamica żółciowa – diagnostyka

W zdecydowanej większości przypadków rozpoznanie choroby ma miejsce dopiero wtedy, gdy pojawią się wyraźne objawy. W przypadku, gdy kamienie żółciowe nie powodują żadnych dolegliwości, nie ma podstaw do konsultacji ze specjalistą. Niekiedy choroba wykrywana jest podczas badań kontrolnych. Bywa też tak, że kamienie żółciowe wykrywane są przypadkowo podczas leczenia innych schorzeń.

Diagnostyka wymaga przede wszystkim wykonania badania USG, podczas którego można poznać m.in. rozmieszczenie oraz rozmiar złogów. Dość często wykonywana jest także tomografia komputerowa jamy brzusznej.

Ma ona szczególne znaczenie w przypadku, gdy kamienie żółciowe znajdują się w miejscach trudno dostępnych. Oprócz tego wykonuje się badanie krwi, które umożliwia określenie liczby białych krwinek.

Warto także wspomnieć o badaniach dodatkowych weryfikujących stan wątroby.

Kamica żółciowa – leczenie

W przypadku, gdy dolegliwości nie są zbyt silne stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwkurczowe. W przypadku, gdy choroba utrzymuje się przez długi czas lub występuje ryzyko pojawienia się powikłań, należy odbyć konsultację chirurgiczną.

Zabieg chirurgiczny usuwania kamieni żółciowych wykonywany jest różnymi metodami. Jeśli jest on z jakiś powód niemożliwy do przeprowadzenia, to wdrażane jest leczenie farmakologiczne m.in. stosuje się doustnie kwas ursodeoksucholowy.

 • W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:
 • Centrum Medyczne PROMED
  ul. Olszańska 5G
 • 31-513 Kraków
Leia também:  Jakie Sa Objawy Przewiania Nerek?

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 411 13 98

Kamica żółciowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kamica żółciowa to dolegliwość, która charakteryzuje się obecnością w pęcherzyku żółciowym złogów (kamieni), na które składają się substancje chemiczne znajdujące się w żółci. Złogi tworzą się najczęściej w pęcherzyku żółciowym, rzadziej poza nim.

Kamienie składają się zwykle z cholesterolu, białek oraz jonów nieorganicznych. Największą ilość stanowią kamienie mieszane. U zdrowego pacjenta substancje te rozpuszczają się w żółci i są usuwane do przewodu pokarmowego.

W momencie zbyt dużego zagęszczenia żółci substancje wytrącane są w drogach żółciowych. Kamienie żółciowe hamują przepływ żółci, który niezbędny jest w procesie trawienia.

Dolegliwości nasilają się szczególnie po spożyciu pokarmów ciężkostrawnych.

Przyczyn oraz czynników kamicy żółciowej jest wiele:

 1. nadmiar cholesterolu w organizmie,

 2. płeć żeńska,

 3. znaczne zagęszczenia żółci,

 4. mukowiscydoza,

 5. trudności odpływu żółci,

 6. starszy wiek,

 7. złuszczające się komórki,

 8. przyjmowanie niektórych leków,

 9. określone nawyki żywieniowe,

 10. nadmierna otyłość,

 11. cukrzyca,

 12. ciąża,

 13. szybka utrata masy ciała,

 14. choroby wątroby,

 15. niedoczynność gruczołu tarczowego (tarczycy),

 16. stan po resekcji jelita,zespół jelita krótkiego,

 17. niedokrwistość hemolityczna,

 18. wiele innych chorób dodatkowo sprzyja powstawaniu złogów w drogach żółciowych.

Przez wiele lat, a u niektórych osób przez całe życie, kamica może nie dawać żadnych dolegliwości. Rozpoznawana jest wówczas przypadkowo.

Ryzyko wystąpienia kamieni w woreczku żółciowym określa reguła 5xF (ang.) – płodna, kobieta, po 40tce, otyła i jasnowłosa.

Kamica żółciowa występuje u około 20% populacji Europy Zachodniej. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko oraz częstość występowania schorzenia. Choroba ta występuje znacznie częściej u kobiet. U 10% chorych z kamicą pęcherzykową występują złogi w przewodach żółciowych.

 1. Zakażona kamica pęcherzyka żółciowego: tępy ból w prawym podżebrzu, wzdęcia brzucha i różne objawy dyspeptyczne.

 2. Nie zakażona kamica przewodów żółciowych: bóle mają charakter raczej skurczowy i promieniują w kierunku środkowego nadbrzusza i do prawej łopatki.

 3. Kamica przewodowa: nękające dolegliwości oraz przewlekły zastój żółci w drogach żółciowych z wtórnymi tego konsekwencjami w postaci zażółcenia białkówek oka i skóry, stanów zapalnych i marskich wątroby.

Charakterystycznym symptomem kamicy żółciowej jest napad tzw. kolki żółciowej – uczucie nagłego i bardzo silnego bólu skurczowego w okolicach nadbrzusza i prawej łopatki. Bóle są spowodowane przesuwaniem się kamieni żółciowych w obrębie przewodu żółciowego. Towarzyszą temu stany podgorączkowe, dreszcze, poty.

Jeżeli kolce żółciowej nie towarzyszą dodatkowo inne objawy, pacjent miał już z nią kiedyś do czynienia, a po lekach ustępowała – można zastosować preparaty rozkurczające oraz przeciwbólowe, które dostępne są w aptece bez recepty.

Lekami rozkurczowymi, zalecanymi pacjentom podczas pierwszej pomocy są hioscyna oraz drotaweryna, natomiast środki przeciwbólowe to najczęściej metamizol, paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Wypróbuj pomocniczo również Ziele werbeny w postaci herbatki.

Należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdy objawy pojawiły się pierwszy raz w życiu, ponieważ istotne jest ustalenie ich przyczyny. Ponadto, jeżeli symptomy są znacznie nasilone niż dotychczas, potrzebna jest pomoc lekarza, zwłaszcza jeśli pojawią się: gorączka, dreszcze oraz wymioty.

Nie należy samodzielnie podejmować leczenia osób starszych, które cierpią na inne dodatkowe dolegliwości oraz kobiet będących w ciąży. Pamiętaj, że dostęp do szybkiej konsultacji z lekarzem rodzinnym uzyskasz za pośrednictwem portalu halodoctor.pl. Lekarz przeprowadzi wywiad lekarski i wyda skierowania na konieczne badania.

Wysoką skuteczność w rozpoznaniu kamicy żółciowej ma badanie USG jamy brzusznej, wynosi ona nawet ponad 90%. Często kamica żółciowa diagnozowana jest przypadkowo, podczas badania z innego powodu. Badanie USG pozwala określić wielkość kamieni żółciowych oraz ich liczbę i lokalizację.

Innym badaniem dodatkowym, które może zlecić lekarz jest tomografia komputerowa jamy brzusznej. Ponadto często wykonywane jest badanie krwi, aby ocenić liczbę białych krwinek oraz badania, które określają jak funkcjonuje wątroba.

Ważna jest również ocena zastoju żółci w drogach żółciowych.

USG jamy brzusznej możesz szybko i wygodnie wykonać w prywatnych placówkach POLMED. Sprawdź, na portalu medonetmarket.pl.

Pacjenci, u których doszło do niepowikłanej kolki żółciowej o nieznanej przyczynie, mogą samodzielnie stosować leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych, które po zażyciu leków nie ustępują – należy skonsultować się z lekarzem, który skieruje pacjenta w razie potrzeby na dalsze badania diagnostyczne.

Może również zajść konieczność konsultacji chirurgicznej, gdy kamica żółciowa utrzymuje się przez dłuższy okres czasu lub, gdy istnieje ryzyko wystąpienia powikłań.

Kamienie żółciowe usuwa się operacyjnie wraz ze złogami, które znajdują się wewnątrz.

Można to zrobić metodą tradycyjną, która polega na przecięciu powłok brzusznych oraz usunięciu pęcherzyka razem ze złogami lub metodą laparoskopową za pomocą specjalnych narządów (bez nacięcia powłok).

Podczas laparoskopii lekarz przez trzy małe nacięcia na skórze, wprowadza do wnętrza jamy brzusznej specjalny aparat, a następnie usuwa pęcherzyk. Ta metoda jest znacznie częściej polecana, ponieważ cechuje ją krótszy czas rekonwalescencji, mniejsza liczba powikłań oraz krótszy okres hospitalizacji.

Jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu operacyjnego, wdraża się leczenie farmakologiczne z zastosowaniem doustnego kwasu ursodeoksycholowego.

Skuteczność tego typu kuracji może wynosić nawet 70%, jednak jest ono dosyć długotrwała i powinna trwać co najmniej pół roku. Niestety po odstawieniu preparatu istnieje ryzyko nawrotu kamicy żółciowej.

Terapia farmakologiczna daje najlepszy efekty w przypadku małych kamieni, których rozmiar nie przekracza 1,5 cm średnicy.

Uwaga! Kuracja farmakologiczna może być stosowana u chorych, u których nie doszło do powikłań!

Długotrwałe występowanie kamicy żółciowej i tym samym zablokowanie przewodu pęcherzykowego skutkuje powikłaniami, takimi jak: wodniak pęcherzyka oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego. Zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się głównie wysoką temperaturą, dreszczami oraz wysoką liczbą krwinek białych w badaniu.

Ponadto pacjenci nie rzadko odczuwają ból w prawym nadbrzuszu, który nasila się podczas głębokiego wdechu oraz uciskania. Jeżeli chodzi o powikłanie w postaci wodniaka – jest to powiększony pęcherzyk żółciowy, rozdęty i wypełniony wewnątrz śluzem.

Objawia się typowymi dolegliwościami towarzyszącymi stanom zapalnym czyli temperaturą oraz dreszczami.

Oczywiście, jest to możliwe, ale jedynie po operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego wraz z obecnymi wewnątrz kamieniami. Ryzyko, że po zabiegach operacyjnych pojawiają się powikłania, jest niewielkie.

Jak wyżej wspomniano nawrot kamicy żółciowej może wystąpić u pacjentów, u których leczenie chirurgiczne jest niemożliwe i poddawani są oni kuracji farmakologicznej.

Zapoznaj się z ofertami placówek, które posiadają w swoich ofertach operację usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Postępowanie po zakończeniu leczenia

Do najważniejszych zaleceń po zakończonym leczeniu (zarówno ustąpieniu kolki jak i zabiegu chirurgicznym) należy przestrzeganie odpowiedniej diety. Powinna ona opierać się na produktach niskotłuszczowych oraz wysokowęglowodanowych. Chorzy powinni unikać jedzenia obfitych posiłków i zamienić je na mniejsze, ale częstsze porcje (najlepiej 5-6 posiłków dziennie).

Dowiedz się, które produkty można jeść przy kamicy żółciowej

Uwielbiane przez pacjentów pieczone czy smażone potrawy należy zamienić na gotowane oraz duszone. Kochasz majonez, smalec, masło oraz tłuste mięso? Niestety musisz o nich zapomnieć, ponieważ spożywanie tego rodzaju produktów jest niewskazane.

Warto przestawić swoją dietę na produkty odtłuszczone, kasze i makarony oraz chleb graham lub pszenny.

Medonetmarket – tu znajdziesz badania i zabiegi

Nie ma możliwości znalezienia jednoznacznych sposobów zapobiegania kamicy żółciowej, ponieważ przyczyny powstawania nie są dokładnie wyjaśnione. Jednak można wpłynąć na niektóre czynniki, np. otyłość, poprzez zmianę sposobu żywienia. Zwłaszcza osoby mające predyspozycję do zachorowania powinny zmienić sposób myślenia o jedzeniu.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Skrecenia Kostki?

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Dieta w kamicy nerkowej Kamica nerkowa często ma postać przewlekłą i chory zmaga się z nią latami. Dlatego tak ważny jest w jej przebiegu zdrowy styl życia, a zwłaszcza dieta dopasowana…
 • Jak leczyć kamicę pęcherzyka żółciowego? O przyczynach i leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego mówi dr hab. n. med., prof. nadzw. UJK Maciej Kielar, Kierownik obszaru chirurgii w Szpitalu Medicover.
 • Rowachol – tabletki na bóle w kamicy żółciowej Kamica żółciowa jest źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Preparatem, który je łagodzi, jest Rowachol. To lek dostępny bez recepty, który ma właściwości… Anna Tylec | Onet.
 • Proursan na drogi żółciowe Proursan jest preparatem stosowanym podczas leczenia chorób dróg żółciowych. Jego substancję czynną stanowi kwas ursodeoksycholowy, czyli hydrofilny kwas…
 • Bóle w kamicy nerkowej Mam kamicę nerkową z silnymi dolegliwościami bólowymi. Czy mogę przyjmować leki przeciwbólowe?
 • Kamica nerkowa – jak jej uniknąć? Ból, jaki towarzyszy kamicy nerkowej potrafi zwalić z nóg, sprawia, że najwięksi twardziele krzyczą jak dzieci. Jego siłę porównuje się do skurczów porodowych. Co…
 • Czas na zdrowie: Kamica nerkowa Obejrzyj naszą rozmowę z ekspertem i dowiedz się, jak zapobiegać kamicy nerkowej.
 • Przyczyny powstawania kamicy nerkowej Kamica nerkowa jest dosyć częstą dolegliwością, bo w Europie dotyka aż 5-10 proc. populacji. W wielu przypadkach za rozwój choroby odpowiedzialne są czynniki,…
 • Jak rozpoznać kamicę nerkową? Kamienie nerkowe to grudki, które powstają w wyniku wytrącania związków obecnych w moczu. Ten problem pojawia się, gdy w moczu jest zbyt wiele danego związku…
 • Restrykcyjna dieta może sprzyjać kamicy żółciowej Dieta radykalnie ograniczająca spożycie kalorii bardziej sprzyja powstawaniu kamieni żółciowych niż dieta umiarkowanie kaloryczna – wynika z badań…

Kamica żółciowa

Kamica pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa) polega na obecności w pęcherzyku żółciowym złogów zbudowanych z substancji chemicznych, znajdujących się w żółci. W warunkach prawidłowych substancje te rozpuszczają się w żółci i są usuwane do przewodu pokarmowego. Przy nadmiernym zagęszczeniu żółci dochodzi do ich wytrącania w drogach żółciowych.

Kamienie zbudowane są najczęściej z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych (np. wapniowych) i białek. Składniki te mogą występować w różnych proporcjach. Znaczną większość stanowią kamienie cholesterolowo-barwnikowe (mieszane).

Złogi zbudowane wyłącznie z cholesterolu występują w populacjach krajów rozwiniętych – w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy barwnikowe (brązowe i czarne) – w krajach rozwijających się (m.in. Afryka, Azja).

Złogi powstają najczęściej w pęcherzyku żółciowym (nazywa się je wtedy kamicą pęcherzykową); znacznie rzadziej tworzą się poza nim, w drogach (przewodach) żółciowych (mówi się wtedy o kamicy przewodowej).

Kamienie występujące w drogach żółciowych są zwykle pochodzenia pęcherzykowego (dostają się do przewodów żółciowych z pęcherzyka żółciowego).

Czynnikami ryzyka powstania kamicy żółciowej są:

 • starszy wiek
 • płeć żeńska
 • czynniki hormonalne, np. liczne ciąże
 • predyspozycja genetyczna
 • cukrzyca
 • otyłość
 • hipertriglicerydemia (wysokie stężenie triglicerydów we krwi)
 • niektóre leki
 • czynniki jatrogenne (związane ze stosowanym wcześniej leczeniem) powodujące zastój żółci – protezy, szwy chirurgiczne itp.
 • stan po zabiegach operacyjnych – resekcja żołądka, zespół krótkiego jelita
 • szybka utrata masy ciała, przedłużające się głodzenie
 • mukowiscydoza
 • przewlekłe infekcje dróg żółciowych.

Jak często występuje kamica żółciowa?

Kamica pęcherzykowa jest często występującą chorobą, dotyczącą około 20% populacji Europy Zachodniej. Główną przyczyną tej dolegliwości są kamienie cholesterolowe.

Częstość występowania kamicy wzrasta wraz z wiekiem – dotyczy ona około 15—18% osób do 40. roku życia i nawet 50% osób powyżej 60. roku życia. W każdej grupie wiekowej choroba ta występuje 4—5-krotnie częściej wśród kobiet.

W 10% przypadków kamicy pęcherzykowej towarzyszy występowanie złogów w przewodach żółciowych.

Jak się objawia kamica żółciowa?

Kamienie w pęcherzyku żółciowym przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów. W przypadku niepowikłanej kamicy pęcherzykowej oznaki choroby mogą być bardzo różne – od typowych po niecharakterystyczne.

Najczęstszym objawem jest kolka żółciowa odczuwana jako nagły, napadowy, ostry, niezwykle silny ból zlokalizowany w nadbrzuszu, promieniujący do prawego barku lub okolicy międzyłopatkowej.

Występuje ona u 75—80% pacjentów z kamicą żółciową i jest zwykle spowodowana częściowym lub całkowitym zatkaniem przewodu pęcherzykowego (tzn. kanału, przez który żółć przedostaje się z pęcherzyka do przewodu pokarmowego) przez kamień żółciowy.

Ból występuje epizodycznie, najczęściej po obfitym, tłustym posiłku i charakteryzuje się różnym czasem trwania – od kilkunastu minut do kilku godzin. Podczas bólu mogą się pojawić: niepokój, nadmierna potliwość, a u części chorych także nudności i wymioty.

Nawroty bólu występują zwykle w ciągu kilku tygodni do roku od pierwszego incydentu bólowego. Wyżej wymienione dolegliwości ustępują po wycofaniu się złogu z przewodu pęcherzykowego do pęcherzyka żółciowego.

Przedłużające się zatkanie przewodu pęcherzykowego może prowadzić do powikłań kamicy pęcherzykowej: zapalenia pęcherzyka żółciowegowodniaka pęcherzyka.

W przypadku rozwoju ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, oprócz kolki żółciowej pojawiają się temperatura i dreszcze (rzadko zażółcenie skóry), a w badaniach krwi – wysoka leukocytoza (duża liczba białych krwinek). Może pojawić się także ból w prawym nadbrzuszu, występujący podczas ucisku i narastający podczas głębokiego wdechu.

Wodniak z kolei to rozdęty, powiększony pęcherzyk żółciowy wypełniony jest śluzem, któremu nie towarzyszą dolegliwości związane ze stanem zapalnym (temperatura i dreszcze).

Co robić w razie wystąpienia objawów kamicy żółciowej?

Jeśli kolce pęcherzykowej nie towarzyszą inne objawy, a występowała ona w przeszłości i ustępowała samoistnie lub po przyjęciu leków, można rozpocząć leczenie lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty, a wcześniej zaleconymi przez lekarza.
Wśród dostępnych bez recepty leków rozkurczowych można wymienić: drotawerynę, hioscynę, a wśród leków przeciwbólowych: paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub metamizol. Dostępne są także preparaty złożone, zawierające leki z obu tych klas.

Ważne

Nie podejmuj samodzielnych prób domowego leczenia ludzi starszych, którzy chorują na inne poważne choroby, oraz kobiet w ciąży.

Do lekarza należy się zgłosić w momencie, gdy dolegliwości pojawiły się pierwszy raz w życiu (w celu ustalenia ich przyczyny) lub gdy są one bardziej nasilone niż przeszłości.

Niezwłocznym wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest występowanie gorączki, dreszczy oraz innych niepokojących dolegliwości (np. uporczywe wymioty).

Jak lekarz ustala diagnozę?

Do wykrycia bezobjawowej kamicy pęcherzyka żółciowego dochodzi często przypadkowo, podczas wykonywania USG jamy brzusznej, zaleconego z innych powodów. Skuteczność tego badania w wykrywaniu kamicy pęcherzyka jest wysoka i wynosi powyżej 95%.

Badanie to dostarcza informacji o liczbie, wielkości kamieni i ich lokalizacji, a także o występowaniu powikłań kamicy.

Dokładniejszym badaniem, które może być zalecone przez lekarza w przypadku występowania wątpliwości podczas badania USG, bądź podejrzenia obecności powikłań, jest tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej.

Lekarz może również zalecić wykonanie badania krwi w celu oceny liczby białych krwinek, a także wykonanie badań określających funkcjonowanie komórki wątrobowej wraz z oceną ewentualnego zastoju żółci w drogach żółciowych.

Jakie są sposoby leczenia?

Chorzy, u których występuje kolka żółciowa niepowikłana o rozpoznanej przyczynie, mogą rozpocząć samodzielne leczenie lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi, które zostały wcześniej przepisane przez lekarza lub są dostępne bez recepty.

Należą do nich leki rozkurczowe: drotaweryna, hioscyna, a także leki przeciwbólowe: paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub metamizol. Dostępne są takze preparaty złożone zawierające leki z obu tych klas.

Leia também:  Como aprender a ler projetos arquitetônicos: 7 passos

Należy także pozostawać na czczo do momentu ustąpienia bólu.

W przypadku wystąpienia silniejszych dolegliwości bólowych, nieustępujących po typowym leczeniu, należy się skontaktować z lekarzem, który może zalecić w takiej sytuacji wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych (USG/TK jamy brzusznej, badań laboratoryjnych), a nawet konsultację chirurgiczną. Konsultacja chirurgiczna jest konieczna w przypadku długotrwałego utrzymywania się dolegliwości (pomimo właściwego leczenia przeciwbólowego i rozkurczowego) lub gdy istnieje ryzyko wystąpienia powikłań choroby.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia kamicy pęcherzykowej jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz ze znajdującymi się wewnątrz niego złogami.

Zabieg ten można wykonać metodą tradycyjną (otwartą), poprzez rozcięcie powłok brzusznych i usunięcie pęcherzyka ze złogami, a także metodą laparoskopową (bez rozcinania powłok), przy użyciu specjalnych przyrządów.

Wprowadza się je do wnętrza jamy brzusznej poprzez 3 małe nacięcia na powierzchni ściany brzucha, a następnie usuwa się pęcherzyk wraz ze złogami. Metoda ta jest polecana z uwagi na krótszy czas gojenia się rany pooperacyjnej, mniejszą liczbę powikłań, a tym samym krótszy okres przebywania pacjenta w szpitalu.

W przypadku występowania przeciwwskazań do wykonania zabiegu operacyjnego, lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne z zastosowaniem podawanego doustnie kwasu ursodeoksucholowego.

Skuteczność takiego leczenia może sięgać 70%, jednak jest ono długotrwałe (powinno trwać co najmniej 6 miesięcy), a po odstawieniu leków istnieje wysokie ryzyko nawrotu choroby (66% chorych).

Najlepsze efekty takiego leczenia uzyskuje się w przypadku małych kamieni (do 1,5 cm średnicy).

Należy zaznaczyć, że terapii farmakologicznej mogą być poddani tylko pacjenci, u których nie występują powikłania kamicy pęcherzykowej.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Całkowite wyleczenie kamicy pęcherzykowej jest możliwe po chirurgicznym usunięciu pęcherzyka żółciowego wraz z obecnymi w nim kamieniami.

Częstość powikłań po zabiegach jest niewielka, a w przypadku kamicy niepowikłanej – znikoma.

Z uwagi na dużą częstość nawrotów kamieni leczenie zachowawcze (farmakologiczne) zaleca się przede wszystkim u pacjentów, którzy nie mogą być operowani lub nie wyrażają zgody na zabieg chirurgiczny.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?

Zarówno po ustąpieniu dolegliwości bólowych (kolki), jak i po radykalnym leczeniu kamicy (zabieg chirurgiczny), najważniejsze jest przestrzeganie odpowiedniej diety.

Podstawowym rodzajem diety, stosowanym w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, jest dieta oparta na potrawach ubogotłuszczowych i wysokowęglodanowych.

Istotne jest także unikanie obfitych posiłków, to znaczy przyjmowanie mniejszych porcji pożywienia ze zwiększoną częstością, najlepiej około 5—6 posiłków dziennie.

Potrawy pieczone zastępować należy gotowanymi i duszonymi (dotyczy to także owoców i warzyw). Niewskazane jest spożywanie tłustych mięs i ryb oraz stosowanie majonezów, margaryny, smalcu. Należy unikać ostrych przypraw.

Ponadto zalecane są większe ilości odtłuszczonych produktów nabiałowych, chleb pszenny lub chleb typu graham, kasze i makarony.

W przypadku pojawienia się wzdęć po usunięciu pęcherzyka żółciowego można, po konsultacji z lekarzem, zastosować leki zmniejszające te dolegliwości.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Ponieważ przyczyny powstawania kamieni w pęcherzyku żółciowym nie zostały dotychczas dokładnie wyjaśnione, nie można jednoznacznie zalecić działań zmniejszających ryzyko wystąpienia choroby.

Niemniej jednak, z uwagi na niektóre czynniki ryzyka kamicy żółciowej (otyłość, hipertriglicerydemia) rozsądne wydaje się przestrzeganie ogólnych zasad zdrowego żywienia (m.in. mała zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i duża zawartość błonnika w diecie), szczególnie przez osoby o zwiększonym ryzyku zachorowania (więcej na ten temat: Zasady zdrowego żywienia).

Kamica żółciowa – objawy, badania, leczenie

Kamica żółciowa to choroba dróg żółciowych. W kamicy żółciowej najistotniejsze jest tworzenie się złogów nazywanych kamieniami w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych. Dlaczego tak się dzieje – nie jest do końca jasne. Wiadomo jedynie, że duży wpływ na wytrącanie się kamieni mają zagęszczenie i zastój żółci.

Kamica żółciowa zaczyna się od złego tolerowania czekolady, jajek, mleka… Lekceważymy te oznaki, składamy je na karb dolegliwości wątroby lub wrzodów. Potem objawy nasilają się: kilka godzin po posiłku pojawiają się bóle po prawej stronie brzucha, pod żebrami, czasem promieniują w kierunku łopatki i utrzymują się około godziny.

Mogą im towarzyszyć wzdęcia, odbijanie się nudności i wymioty. Wreszcie przychodzi atak: czasem w nocy, nad ranem. Ból jest silny i gwałtowny, dokuczliwy zwłaszcza podczas wdechu. Pojawia się gorączka, nudności, wymioty, dreszcze. Trudno to wytrzymać. Trzeba wezwać pogotowie.

Przedstawione tu dolegliwości mogą oznaczać, że cierpisz na kamicę żółciową, a ostry atak na koniec – to kolka żółciowa. To dość powszechne schorzenie, jedno z najczęstszych w obrębie jamy brzusznej.

Szacuje się, że w Polsce na kamicę żółciową cierpi od 15 do 30 proc. osób dorosłych, szczególnie puszyste panie po czterdziestce.

Znacząca większość z nich nie ma jednak opisanych wyżej objawów lub są one na tyle mało dokuczliwe, że nie zwracają na nie uwagi. Do czasu.

Spis treści:

Kamica żółciowa – kamienie żółciowe

Istotą kamicy żółciowej jest tworzenie się w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych złogów nazywanych kamieniami. Dlaczego tak się dzieje – nie jest do końca jasne. Wiadomo jedynie, że duży wpływ na wytrącanie się kamieni mają zagęszczenie i zastój żółci.

Zawarte w niej cholesterol i barwniki żółciowe odkładają się w postaci złogów i drażnią błonę śluzową pęcherzyka, wywołując jej odczyn zapalny, co z kolei powoduje wydzielanie wapnia, który dodatkowo odkłada się w tych kamieniach. Kamienie hamują prawidłowy przepływ żółci, niezbędnej w procesie trawienia.

Dlatego dolegliwości pojawiają się najczęściej po spożyciu pokarmów tłustych i ciężkostrawnych i są spowodowane rozciąganiem ściany pęcherzyka żółciowego z powodu zastoju żółci. Zablokowanie szyjki pęcherzyka lub przewodu żółciowego kamieniem skutkuje gwałtownym atakiem – kolką.

Kamica żółciowa – objawy ataku

Gdy kamień żółciowy przesunie się i uwolni żółć, dolegliwości i ból ustępują, w każdej chwili mogą jednak powrócić.

Jeśli zaklinowanie szyjki pęcherzyka lub przewodu żółciowego przez kamień przedłuża się, narasta zastój żółci w pęcherzyku. Żółć drażni jego błonę śluzową, co w efekcie wywołuje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Towarzyszy mu długotrwały i stały ból, wrażliwość na ucisk pod prawym żebrem, gorączka.

Ale i te objawy mogą ustąpić samoistnie, jeśli po przesunięciu kamienia żółć znajdzie ujście. Jednak powtarzające się stany zapalne mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, a w efekcie do dalszych powikłań (wodniak lub ropniak lub perforacja pęcherzyka żółciowego i zapalenie otrzewnej) wymagających już natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Kamica żółciowa – badania

Lekarz, na podstawie typowych objawów, jest w stanie szybko zdiagnozować kamicę żółciową już we wczesnym jej etapie rozwoju. Niemniej jednak zleci zapewne przeprowadzenie badania ultrasonograficznego, które jest wystarczające do wykrycia złogów.

Kamica żółciowa – leczenie

Leczenie kamicy żółciowej polega na operacyjnym usunięciu kamieni. Operacja sprowadza się do chirurgicznego usunięcia pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia). Obecnie ten zabieg wykonuje się najczęściej metodą laparoskopową.

Metody zachowawcze, polegające na podawaniu leków doustnych, zawierających kwas ursodezoksycholowy, który jest fizjologicznym składnikiem żółci, są także możliwe, ale lekarze uważają je za drogie i mało skuteczne, w dodatku możliwe tylko w niezaawansowanej kamicy żółciowej.

Czytaj też:

 • Do chorego z kolką żółciową najczęściej trzeba wezwać pogotowie ratunkowe. Postępowanie polega na pozajelitowym podawaniu silnych leków rozkurczowych.
 • W napadzie kolki żółciowej ustępowaniu bólu sprzyja ogrzanie brzucha pod prawym żebrem ciepłym termoforem, wskazana jest kilkunastogodzinna głodówka.
 • Cierpiący na kamicę żółciową powinni stosować dietę lekkostrawną (dietę wątrobową) i unikać alkoholu. Zalecane są również dostępne w aptece bez recepty leki żółciotwórcze i żółciopędne.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*