Jaka Rehabilitacja Po Endoprotezie Kolana?

Właściwa rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego rozpoczyna się w pierwszym tygodniu po operacji. Wówczas pacjent wykonuje ćwiczenia po endoprotezie kolana, m.in. napięcia izometryczne mięśni kończyny operowanej, ćwiczenia bierne, często przy pomocy automatycznej szyny CPM i ćwiczenia czynne pozostałych części ciała.
Po wszczepieniu endoprotezy w staw kolanowy rozpoczyna się proces rehabilitacji. Początkowo jest to fizjoterapia ambulatoryjna, która jest realizowana przy użyciu automatycznych szyn CPM i ćwiczeń biernych. Proste aktywności pozwalają na wstępne przygotowanie operowanego stawu kolanowego na dalszą rehabilitację.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne po endoprotezie kolana?

Początkowo możesz odczuwać dyskomfort, ale te ćwiczenia przyśpieszą Twój powrót do zdrowia i zmniejszą ból pooperacyjny.

 • Ćwiczenia mięśnia czworogłowego.
 • Unoszenie wyprostowanych nóg.
 • Zginanie nogi w stawie skokowym.
 • Ćwiczenia prostujące staw kolanowy.
 • Zginanie kolana z podparciem nogi o łóżko.
 • Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie kolana?

  Zdaniem specjalistów rehabilitacja po endoprotezie kolana trwa około pół roku. Ten okres może ulec zmianie i jest zawsze dostosowywany przez lekarza i fizjoterapeutę indywidualnie do pacjenta. Warto zadbać o powyższe aspekty, gdyż odpowiednio prowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności.

  Kiedy zacząć rehabilitację po endoprotezie kolana?

  Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, meniscektomii, szyciu łąkotki, a nawet endoprotezoplastyce stawu kolanowego rehabilitację można rozpocząć już dzień po zabiegu. Wczesne uruchamianie po operacji pozwala na uzyskanie szybszych efektów w późniejszym etapie rehabilitacji.

  Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana?

  Niedopuszczalne jest noszenie ciężkich toreb z zakupami w okresie pierwszych 8 do 12 tygodni. Jedzenie najlepiej przygotowywać w pozycji siedzącej (unikać długotrwałego stania). Dźwiganie ciężkich przedmiotów jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty.

  Czy po endoprotezie kolana można Klekac?

  Ryzyko uszkodzenia endoprotezy lub jej obluzowania jest dodatkowo wyższe u osób ze złą jakością kości, chorobami metabolicznymi oraz otyłością. Celem zachowania protezy kolana w dobrym stanie należy unikać krzyżowania nóg, klękania, kucania, a także uprawiania sportów z dużą komponentą biegu i skoków.

  Leia também:  Jakie Są Objawy Wylewu U Psa?

  Jaka rehabilitacja po operacji łąkotki?

  Rehabilitacja pooperacyjna

  Najszybciej powraca się do pełnej aktywności fizycznej po zamkniętej meniscektomii (3–4 tygodnie od zabiegu), natomiast najdłużej po zeszyciu łąkotki (3–5 miesięcy). Obecnie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu unieruchomienia stawu.

  Jak dlugo kule po endoprotezie kolana?

  Jeśli chodzi o powrót do pełnej sprawności, często z odstawieniem kul, jeśli pacjenci są ogólnie sprawni, to wracają nawet po 4-6 tygodniach. U niektórych pacjentów proces poruszania się przy użyciu kul łokciowych trwa dłużej, ale jest to indywidualna sprawa.

  Jak przygotować się do endoprotezy kolana?

  Należy przygotować:

  1. Skierowanie do szpitala.
  2. Wymagane zaświadczenia od stomatologa, lekarza rodzinnego i leczących specjalistów (kardiolog, chirurg naczyniowy itp.)
  3. Dokumentację medyczną z poprzednich pobytów szpitalnych.
  4. Przyjmowane leki i ich dokładny spis ze sposobem dawkowania.
  5. Posiadane wyniki badań.

  Kiedy rehabilitacja po endoprotezie biodra?

  W przypadku endoprotezy cementowej chodzenie o kulach trwa 1,5 miesiąca, chodzenie bez kul 3–6 miesięcy. Po implantacji endoprotezy bezcementowej zalecane jest chodzenie o kulach przez 3 miesiące. Obciążanie kończyny operowanej wykonuje się metodą stykową.

  Ile trwa rekonwalescencja po endoprotezie?

  Okres od operacji do zagojenia tkanek to okres zapalenia miejscowego nieinfekcyjnego w okolicy stawu biodrowego. Rana pooperacyjna goi się do 10-14 dni od operacji, ale tkanki głębsze goją się znacznie dłużej, nawet do kilku tygodni.

  Czy po endoprotezie kolana można pracować fizycznie?

  Całkowity powrót do codziennego życia (praca, obowiązki domowe) następuje zwykle po okresie trzech do sześciu miesięcy, czasami okres ten może ulegać jednak wydłużeniu.

  Jak długo spuchnięte kolano po endoprotezie?

  Przez te czynniki obrzęk może trwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Od nich również zależy powrót do sprawności i pełnego zdrowia.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *