Jak Przebiega Leczenie Jodem Radioaktywnym?

Leczenie jodem radioaktywnym polega na podaniu choremu kapsułki z izotopem. Najprościej ujmując, jod zawarty w kapsułce krąży po ciele, jest wychwytywane przez komórki tarczycy, zwiększa się stężenie radiojodu w komórce, przez co następuje jej napromieniowanie i zniszczenie.
Na czym polega leczenie radiojodem? Na podaniu choremu radiojodu w kapsułce, gdzie dawka izotopu jodu jest odpowiednio wyliczona. Następnie jod jest wychwytywany przez tarczycę i oddziałując na komórki tarczycy redukuje ich czynność oraz zmniejsza produkcję hormonów tarczycy.

Ile trwa leczenie jodem radioaktywnym?

Pacjent po podaniu radioaktywnego jodu emituje promieniowanie (jego natężenie zależy przede wszystkim od dawki, którą otrzymał pacjent) do czasu, aż radiojod nie zostanie wydalany z organizmu, co trwa ok. 2 tygodnie.

Jak odbywa się jodowanie tarczycy?

JODOWANIE wygląda tak:

Wyjmuje tabletkę z jodem, wkłada ją do takiej długiej rurki i podaje pacjentowi. TABLETKA jest mała, może coś jak apap. Bierze się rurkę do ręki i przechyla tak jak kieliszek. Tabletka wpada do gardła, zapijamy i zmykamy do swojego pokoju.

Jak się zachowac po podaniu jodu?

Ponieważ jednak przez pewien czas pacjenci poddani tej terapii wciąż wydalają radioaktywny jod, przez pierwsze dwa-trzy tygodnie muszą – w trosce o bezpieczeństwo innych – stosować kilka zasad: Trzykrotnie spłukiwać wodą toaletę po skorzystaniu z niej. Często myć ręce ciepłą wodą z mydłem.

Jak przygotować się do jodowania tarczycy?

Przygotowanie do leczenia:

 1. na około 5 dni przed leczeniem trzeba odstawić tyreostatyki (metizol, propycil, thyrozol),
 2. nie należy przyjmować preparatów z jodem,
 3. inne leki (np. kardiologiczne) można przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarskimi,
 4. przed podaniem radiojodu nie wolno jeść przez 4 do 5 godzin.

Czy leczenie tarczycy jodem jest szkodliwe?

Leczenie jest nieinwazyjne oraz bezbolesne. Ze względu na wybiórczość działania jodu radioaktywnego na komórki tarczycy, terapia jest bezpieczna – zazwyczaj u pacjenta nie występują działania niepożądane związane z promieniowaniem radioaktywnym.

Leia também:  Jakie Są Objawy Chorób Jelita Grubego?

Ile trwa kwarantanna po Jodowaniu?

4. Po otrzymaniu radiojodu należy 1x dziennie spłukiwać ze skóry pot (celem usunięcia z niej radiojodu wydalonego z potem). 5. Konieczność izolacji: spanie w oddzielnym łóżku, przebywanie w oddzielnym pokoju, nie kontaktowanie się z dziećmi (lub ograniczenie kontaktów) przez okres minimum 14 dni.

Ile dni trwa jodowanie tarczycy?

DuŜa część zostaje wychwycona przez tarczycę i pozostaje tam aktywna przez około 5-8 tygodni. Część podanej dawki w ciągu pierwszych kilku dni od leczenia 131I wydala się wraz z moczem, potem i kałem.

Jak wygląda operacja wycięcia tarczycy?

Wycięcie tarczycy to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Chirurg dokonuje poprzecznego nacięcia o długości kilku centymetrów w dolnej części szyi i przez nie usuwa część lub całą tarczycę, w zależności od tego, jak rozległy zabieg jest potrzebny.

Jak dlugo utrzymuje się jod w organizmie?

Duża część izotopu promieniotwórczego zostaje wychwycona przez tarczycę i pozostaje tam aktywna przez około kilka tygodni. Część podanej dawki radiofarmaceutyku w ciągu pierwszych kilku dni od leczenia 131I wydala się wraz z moczem, potem i kałem.

Jak usunąć nadmiar jodu z organizmu?

Co pomaga wypłukać jod z organizmu? Picie dużej ilości wody z cytryną, jedzenie suszonej żurawiny, która jest moczopędna.

Czy od jodu się tyje?

Choroby tarczycy mogą przyczyniać się do problemów z wagą. Najczęściej z chorobami tarczycy kojarzy się tycie, choć nadmiar hormonów tarczycy daje efekt odwrotny – chudnięcie. Przyrost masy ciała jest związany przede wszystkim z niedoczynnością tarczycy, szczególnie z chorobą Hashimoto.

Jak się wykonuje scyntygrafia tarczycy?

Przebieg scyntygrafii technetowej tarczycy:

Pacjentowi zostaje dożylnie podany izotop. Po około 20-30 minutach od podania izotopu wykonuje się rejestrację obrazów scyntygraficznych na gamma-kamerze. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Zapis obrazów trwa około 10 minut.

Leia também:  Jakie Objawy Po Duphastonie?

Co zabrać ze sobą na Jodowanie?

Jodowanie: co zabrać do szpitala?

 • – dwa ręczniki (jeden czysty zostawcie sobie dopiero na kąpiel przed scyntygrafią),
 • – bieliznę, najlepiej taką, której nie będzie Wam żal wyrzucić,
 • – kosmetyki – szczoteczkę do zębów, pastę, żel pod prysznic, szampon do włosów, ew.
 • Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *