Jak palenie papierosów wpływa na aktywność fizyczną?

Już 35 lat temu Office of the Surgeon General of the United States Health Service przeanalizowało ponad 7000 artykułów naukowych na temat palenia i szerokopojętego zdrowia.

Od tego czasu opublikowano wiele badań, które potwierdzają silny związek między paleniem tytoniu a różnorodnymi problemami, przede wszystkim z nowotworami i chorobami sercowo-naczyniowymi, ale czy to koniec niepożądanych efektów palenia? Zapraszam do artykułu.

Jaki wpływ może wykazywać palenie papierosów?

1. Choroby sercowo-naczyniowe

A zwłaszcza miażdżyca są jednymi z głównych przyczyn śmieci w społeczeństwach. Wiele badań wykazało, że ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową wzrasta wraz z liczbą wypalanych papierosów dziennie, do tego dochodzi często hipercholesterolemia i nadciśnienie [6].

2. Układ kostny

Istnieje wiele publikacji, gdzie potwierdzono to, że palenie zmniejsza gęstość mineralną kości, co skutkuje między innymi zwiększoną podatnością na złamania [7,8].

Meta-analiza z 2017 roku obejmująca 94 badania, w których łącznie przeanalizowano 40 753 osób (w tym 30 293 kobiet i 10 460 mężczyzn) o średnim wieku 50lat (zakres od 15-80) jasno pokazuje, że osoby palące nałogowo w porównaniu do ludzi, którzy nigdy nie palili mogą mieć nawet o 20% mniejszą gęstość kości! Takie osoby są bardziej podatne na złamania, zwichnięcia i tym podobne, wszystkie truktury jak chrząstki, stawy, ścięgna są w pewien sposób upośledzane [8].

3. Stawy

Świeży przegląd bo z 2018 roku, w którym zbadano wpływ palenia na większość struktur układu kostno-mięśniowego, również potwierdza powyższe argumenty, w dodatku dowiadujemy się z niego, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy palą mają większe bolesności stawów (głównie kolan), w wielu przypadkach choroba może się nawet pogarszać przez ten jeden czynnik jakim są nasze omawiane używki [9].

4.Pogorszenie pracy mitochondriów

Palenie może prowadzić do upośledzenia dostarczania tlenu do mitochondriów i zdolności w generowaniu ATP, co skutkuje między innymi zmniejszoną wytrzymałością skurczową mięśni szkieletowych (kojarzycie tę zadyszkę po wejściu na trzecie piętro u palaczy?)[3]!

5.Utrata mięśni

W badaniach wykazano, że palenie papierosów może zwiększyć ryzyko sarkopenii [5].

Wszyscy wiedzą, że palenie to cichy zabójca,  jednak nawet w kontekście wydolności sportowej może wiele popsuć.  Składniki dymu papierosowego i ogólnoustrojowe mediatory zapalne nasilają proteolize (rozpad białek) i niestety zmniejszają MPS (syntezę białek mięsniowych), utrudniając rozwój mięśni[3,5].

*Miostatyna

Kojarzycie takie białko jak miostatyna? Jest to białko odpowiedzialne za ograniczenie rozwoju mięśni, znamy przykłady ze sceny kulturystycznej, gdzie niektórzy zawodnicy mogli nawet naturalnie zbudować ogromną masę mięsniową przez tak zwaną delecje miostatyny, czyli po prostu „wyłączenie” genu odpowiedzialnego za jej produkcję.

Dla osób chcących budować masę może być to pożądana mutacja. Po co o tym piszę? Ponieważ palenie papierosów znacznie zwiększa stężenie miostatyny u palaczy co skutkuje oczywiście trudnościami z przybraniem masy mięśniowej [5,8]

6. Serce

Kolejnym aspetkem jest nasz tak naprawdę najważniejszy mięsień, który pozwala nam żyć. Palenie może powodować przerost mięśnia sercowego [1]!

 • Samce szczurów przypisano do jednej z czterech grup:
 • C – szczury nieprzeszkolone bez ekspozycji na palenie tytotniu
 • E – ćwiczone szczury bez ekspozycji na dym papierosowy
 • CS – szczury nieprzeszkolone, ale narażone na palenie tytoniu
 • ECS – ćwiczone szczury narażone na dym papierosowy
 • Wszystkie z nich pływały pięć razy w tygodniu po 60 minut na sesję, przez 8 tygodni.
 • Dobę po ostatnim dniu protokołu naukowcy pobrali mięśnie brodawkowe w celu analizy mechaniki mięśnia sercowego.

Wnioski: Mimo tego, że ćwiczenia same w sobie zmniejszyły zwłóknienie tkanek to ich połączenie z paleniem tytoniu nasiliło przerost mięśnia sercowego.

 1. W innym badaniu [2], gdzie ekspozycja na dym papierosowy również wiązała się z przerostem mięśnia sercowego, suplementacja przeciwutleniaczami cofała niekorzystne skutki związane z paleniem.

 2. Jak palenie papierosów wpływa na aktywność fizyczną?
 3. Silny przeciwutleniacz NAC

Co dalej?

To są między innymi bezpośrednie efekty palenia papierosów, ale na tym nie skończymy. W wielu przeglądach obserwuje się tendencję palaczy do zmniejszonej aktywności fizycznej.

W grupie palaczy tylko 424 (26,2%) osoby regularnie podejmowały aktywność fizyczną
W grupie niepalących aż 1057 (40,2%) osób ćwiczyło regularnie [4].

Jak zauważają naukowcy nie chodzi tu o to, że osoby ćwiczące, które dbają o swoje zdrowie nie sięgną po papierosy, tylko palacze są po prostu mniej skłonni do ruchu.

Nikotyna

Palenie prawdopodobnie nie wpływa negatywnie na siłę mięśni, a nikotyna sama w sobie może mieć krótkotrwały, pozytywny wpływ na zdolności motoryczne, przez zwężenie naczyń obwodowych, podwyższone ciśnienie, przyspieszenie skurczu serca.

[3,4] Jednak pamiętajmy, że to właśnie ona uzależniam wywołuje uczucie przyjemności i relaksu, co ciekawe u palaczy chęć zapalenia koreluje z niskim poziomem nikotyny we krwi, tak jakby palenie było sposobem na osiągnięcie określonego „pułapu” nikotyny i czerpanie satysfakcjonującego uczucia.

Powtarzające się narażenie na nikotyne prowadzi do neuroadaptacji i budowania toleranci na początkowe efekty [10].

Zdolności reprodukcyjne

Palenie papierosów, podczas ciąży powoduje szereg zaburzeń u dziecka! Tlenek węgla zawarty w dymie tytoniowym wiąże się z hemoglobiną, pozbawiając płód tlenu, co często skutkuje niską masą urodzeniową dziecka.

Stwierdzono również, że inne toksyny w dymie tytoniowym, w tym nikotyna, kadm, ołów, rtęć i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, powodują zespół nagłej śmierci niemowląt, przedwczesne porody i zmniejszoną płodność u kobiet!

 • Tutaj krótka wiadomość dla Panów, że palenie może powodować zaburzenia erekcji [11].
 • Jak palenie papierosów wpływa na aktywność fizyczną?
 • Kompleks witamin B w odpowiednich ilościach 

PODSUMOWANIE

Palenie papierosów to jeden z głównych powodów wielu jednostek chorobowych, można śmiało powiedzieć, że gdybyśmy postawili dokładnie dwie te same osoby, jednej kazali palić drugiej nie to po jakimś czasie ćwiczeń siłowych nie dość, że osoba nie paląca byłaby zdrowsza to też miałaby więcej masy mięśniowej (zakładając, że wszystkie zmienne są takie same). Starajmy się rzucić ten zgubny nałóg oraz namawiajmy bliskich do tego samego, szanujemy zdrowie i życie.

Badania:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27613920
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27881962
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25581779?
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3514468/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17609255
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2733016/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22349964
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5352985/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6077562/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664648/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664648/

Dla pacjenta

Szczegóły 25.05.2021 Jak palenie papierosów wpływa na aktywność fizyczną?

Profilaktyka uzależnień

Tytoń i e-papierosy

Palenie papierosów

 • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu zabija na świecie ponad siedem milionów ludzi rocznie.
 • 900 tysięcy to bierni palacze,
 • Według Rzecznika Praw Dziecka w Polsce co czwarty nastolatek pali e-papierosy, 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy.
 • Co czwarty nieletni palacz czuje się uzależniony.
 • Ponad połowa z palących robi to codziennie, głównie dla rozrywki i odstresowania.

Czy wiesz

Czym są papierosy?

Tradycyjne papierosy zawierają tytoń. Dym papierosowy, powstający w trakcie palenia, zawiera 250 substancji szkodliwych (m.in. polon, DDT, kadm, arsen, cyjanowodór, smoła) 60 z nich wywołuje nowotworowy.

Papierosy elektroniczne (e-papierosy, e-fajki) to urządzenia podgrzewające specjalny płyn. Wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu, którą wdycha palący. Niestety do sięgania po e-papierosa, szczególnie młodzież zachęca m.in.

różnorodność, ponad 8 000 smaków płynów (e-liquidu): słodkich lub owocowych.

Konsekwencje palenia

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na organizm, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób tj.: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc, szyjki macicy, trzustki, nerek, udar, choroby układu oddechowego i krążenia, przewlekłe zapalenie jelit, osteoporozy.

 • Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego szkodliwe działanie e-papierosów obejmuje podrażnienia dróg oddechowych, zmiany zapalne oskrzeli i rozedmowe w płucach, ryzyko zapalenia płuc, spadek wydajności układu odpornościowego, podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i gardła, wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, w tym drżenie mięśni i skurcze.
 • Profilaktyka od najmłodszych lat
 • Częstą przyczyną palenia papierosów przez nieletnich i dorosłych są negatywne wzorce wyniesione z rodziny, dlatego:
 • nie pal papierosów przy dzieciach i nie częstuj ich;
 • uświadamiaj dzieciom zdrowotne konsekwencje palenia papierosów;
 • porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania palenia tytoniu.

Co zyskujesz rzucając palenie?

Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować:

 • po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca;
 • do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna;
 • po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca;
 • po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc;
 • po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.
Leia também:  Urojenia – rodzaje i objawy

Dieta i aktywność fizyczna

Gdy przestajesz palić, na nowo odkrywasz smaki, co wzmaga apetyt.

 • Wybieraj produkty mało przetworzone, bez dodatku cukrów prostych oraz szkodliwych tłuszczów trans. Glukoza zwiększa głód nikotynowy. Spożycie czerwonego mięsa i wędlin wzmaga chęć zapalenia papierosa.
 • Wprowadź do diety produkty bogate w błonnik i minerały: pełnoziarniste pieczywa, kasze, strączki, warzywa, suszone owoce. Nikotyna przyspiesza perystaltykę jelit, w trakcie rzucania nałogu mogą pojawić się zaparcia.
 • Pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów 2-2,5 litra, najlepiej wody. Badania udowodniły wspomagające działanie soku z limonki przy rzucaniu palenia.
 • Regularna aktywność fizyczna pomaga w regeneracji organizmu po rzuceniu palenia, poprawia kondycję psychiczną poprzez wzrost poziomu endorfin. Zalecane są ćwiczenia fizyczne zwiększające stopniowo wydolność płuc palacza (spacery, marsze, slow jogging, biegi, nordic walking, jazda na rowerze, fitness).

Dbaj o siebie i swoich bliskich! Bierne palenie również powoduje niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia. 

Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych

Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych skierowany jest do osób, które:

 • mają więcej niż 18 lat i palą papierosy lub inne wyroby tytoniowe;
 • są w średnim wieku (między 40 a 65 lat);
 • nie miały w ramach programu profilaktyki POChP, wykonanych badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy;
 • nie miały wcześniej zdiagnozowanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.

Szczegółowe informacje o programie znajdziesz na stronach:

Lista placówek biorących udział w programie:

https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne  

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (TPPP)

 • 801 108 108,
 • 22 211 80 15

pon. – pt.: 09:00 -21:00; sob.: 09:00-15:00

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej 

Wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie

Badacze z Uniwersytetu Queensland przeanalizowali informacje zebrane od ponad 32 tys. kobiet, pod kątem czynników mających wpływ na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Badania dotyczyły palenia papierosów, nadwagi, wysokiego ciśnienia oraz siedzącego trybu życia.

Analiza danych wykazała, że w przypadku kobiet do 30 roku życia najbardziej szkodliwym czynnikiem jest palenie papierosów, natomiast po przekroczeniu tej granicy wiekowej rośnie rola aktywności ruchowej.

Jak palenie papierosów wpływa na aktywność fizyczną?

Dlaczego warto uprawiać sport i co daje nam regularna aktywność fizyczna?

 • Zmniejsza ryzyko otyłości i nadwagi . Pomimo tego, że coraz większą uwagę przywiązuje się do zdrowego odżywiania, to zbyt mała aktywność fizyczna współczesnego społeczeństwa ma istotny wpływ na stałą tendencję do gromadzenia się nadmiernej tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie do występowania otyłości. Aktywny tryb życia i regularny wysiłek fizyczny pomagają chronić organizm przed zyskaniem nadmiernych kilogramów zarówno w przypadku dzieci i młodzieży, jak i osób w  wieku średnim. Regularny wysiłek zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej, a poprawia ilość masy mięśniowej, wykorzystującej kalorie, jako energię.
 • Zmniejsza ryzyko chorób serca . Osoby uprawiające sport i prowadzące aktywny tryb życia wykazują zdecydowanie mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na serce, poprawia krążenie krwi, a także poprawia samopoczucie osób z chorobami serca. Należy jednak pamiętać, że przed podjęciem wysiłku fizycznego należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne, a także skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ponadto aktywność fizyczna osób zmagających się z chorobami serca nie powinna być zbyt intensywna, lecz umiarkowana.
 • Zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze. Regularne uprawianie sportu (również umiarkowanego, a nie koniecznie intensywnego), pomaga obniżyć wartość ciśnienia tętniczego, a także może zapobiec rozwojowi nadciśnienia u osób ze zdiagnozowaną już chorobą. Aktywność fizyczna sprawia, że naczynia krwionośne lepiej pracuj i przepompowują krew w organizmie. Podobnie jak w przypadku osób z chorobami serca, również osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem tętniczym, przed rozpoczęciem uprawiania sportu powinny skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia wysiłku fizycznego jest ciśnienie przekraczające 140/90 mmHg.
 • Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Otyłość stanowi jeden z głównych czynników mających wpływ na wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór, szczególnie raka piersi, macicy, jajnika, okrężnicy, płuc czy jelita grubego. Leczenie i zapobieganie otyłości polega nie tylko na zdrowym odżywianiu, ale przede wszystkim na regularnej aktywności fizycznej, co zostało wcześniej wspomniane. Naukowcy potwierdzają, że zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów jest wprost proporcjonalne do stopnia aktywności fizycznej.
 • Obniża poziom glukozy we krwi. Regularna aktywność fizyczna powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę, a podczas wysiłku zwiększa się zużycie glukozy. Ponadto badania dowodzą, że brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia sprzyjają występowaniu cukrzycy typu 2. Ryzyko powstania cukrzycy u osób bardzo aktywnych jest zredukowane nawet do 50%.
 • Wzmacnia mięśnie i kości. Systematyczny wysiłek fizyczny zwiększa siłę mięśni, ścięgien, więzadeł i utrzymuje je w dobrej kondycji, co ma związek z efektywniejszym wykorzystywaniem tlenu. Regularne uprawianie sportu utrzymuje też prawidłową ruchomość kości i stawów zmniejszając ryzyko występowania bolesności i sztywnienia kości.
 • Poprawia samopoczucie, pozwala rozładować negatywne emocje i zmniejsza niepokój, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie umysłu, poprawia jakość snu, pomaga w leczeniu depresji. Badania dowodzą, że systematyczna aktywność fizyczna może pomóc w redukcji ryzyka demencji, czyli tzw. otępienia, a także zapadalności na chorobę Alzheimera.

Ponadto systematyczna aktywność fizyczna:

 • Obniża stężenie złego cholesterolu LDL,
 • Zwiększa stężenie dobrego cholesterolu HDL,
 • Poprawia wygląd skóry (dzięki wzmożonemu przepływowi krwi przez naczynia skórne),
 • Zwiększa wydolność płuc,
 • Zmniejsza krzepliwość krwi.

Bez najmniejszych wątpliwość można stwierdzić, że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aktywny tryb życia powinien prowadzić każdy człowiek, bez względu na wiek czy płeć. Należy jednak do wszystkiego podejść z rozsądkiem i przez rozpoczęciem uprawiania sportu, warto udać się na konsultację lekarską.

Nie trzeba od razu ćwiczyć godzinami na siłowni, czy przemierzać kilkunastu kilometrów podczas biegu. Wystarczy kilka razy w tygodniu pójść na dłuższy spacer, pojeździć na rowerze, iść na basen czy nawet popracować w ogródku.

Spalanie zbędnych kalorii

Dla wielu osób, szczególnie kobiet, istotną rolę odgrywają kalorie, a właściwie możliwości ich spalenia. Poniższe zestawienie przedstawia przykładowe rodzaje aktywności fizycznej i liczbę kalorii, których dzięki nim można się pozbyć w ciągu 60 minut ćwiczeń.

 • Aerobik – 550 kcal
 • Ćwiczenia na siłowni – 400 kcal
 • Intensywna gimnastyka – 300 kcal
 • Lekka gimnastyka – 200 kcal
 • Jazda konna – 650 kcal
 • Jazda na rowerze – 300-500 kcal
 • Jazda na rolkach – 400 kcal
 • Bieganie – 1000-1200 kcal
 • Jogging – 600 kcal
 • Siatkówka – 450 kcal
 • Koszykówka – 550 kcal
 • Pływanie – 400 kcal
 • Tenis – 450 kcal
 • Spacer w szybkim tempie – 350 kcal
 • Spacer w umiarkowanym tempie – 200 kcal
 • Osoby, które nie mogą uprawiać intensywnego sportu, również mogą być aktywne fizycznie, a tym samym mogą dbać o swoje zdrowie i spalać niepotrzebne kalorie, nawet podczas wykonywania codziennych czynności domowych, np.:
 • Zmywanie naczyń – 110 kcal
 • Ścielenie łóżka – 100 kcal
 • Odkurzanie – 260 kcal
 • Ścieranie kurzy – 220 kcal
 • Zamiatanie podłogi – 100 kcal
 • Trzepanie dywanów – 250 kcal
 • Prasowanie – 140 kcal
 • Pranie ręczne – 150 kcal
 • Mycie okien – 240 kcal
 • Gotowanie – 100 kcal

Światowa Organizacja Zdrowia już w 2002 roku wydała oświadczenie, w którym informuje, że każdy człowiek powinien poświęcić minimum 30 minut dziennie na umiarkowaną aktywność. Podobne zalecenia wydało w 2004 roku Nordic Nutrition Recommendation.

Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do wieku, sprawności fizycznej i stanu zdrowia osoby, która rozpoczyna ćwiczenia, a propagowanie aktywności fizycznej powinno być wdrażane już od wczesnego dzieciństwa. Osoby, które aktywnie uprawiają sport powinny systematycznie kontrolować swój stan zdrowia u specjalistów, a także regularnie wykonywać badania diagnostyczne dedykowane sportowcom.

Leia também:  Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?

Centrum Medyczne Eter-Med w Gdańsku przygotowało dla sportowców specjalne pakiety badań diagnostycznych, różniące się od siebie ilością i rodzajem wykonywanych badań:

Jak palenie papierosów wpływa na Twoją wydolność?

Palenie papierosów to nałóg mający swoich zwolenników i przeciwników. Wiemy, że regularne palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie.

Istnieją opinie, że poza oczywistym wpływem na organizm, nałóg ten ma również wpływ na kondycję, wydolność organizmu i zdolności treningowe. Jak jest w rzeczywistości?

Bez względu na to, jak bardzo osoby palące będą zaprzeczać negatywnym skutkom działania nikotyny, fakty są niepodważalne. Papierosy powodują zwiększoną produkcję związku miostatyny, która bardzo utrudnia rozrost mięśni. Należy się więc liczyć z tym, że paląc nałogowo, można nie zauważać efektów regularnych i ciężkich treningów.

Badania dowodzą, że osoby palące są bardziej narażone na złamania, przez zmniejszoną gęstość mineralną kości. Ponadto palenie powoduje problemy z oddychaniem, a co za tym idzie – zmniejszoną wydolność organizmu.

Należy się więc pogodzić z szybką zadyszką czy utratą siły. Problemy z oddychaniem dadzą o sobie znać najbardziej podczas pływania lub biegania, gdzie układ sercowo-naczyniowy jest mocno obciążony długotrwałym wysiłkiem tlenowym.

Pogarszająca się wydolność sprawia, że palacz szybciej się męczy oraz trudniej mu uzyskać satysfakcjonujące wyniki w sporcie.

Jak rzucić palenie i nie przytyć? Sprawdź

Są osoby, które chcą zerwać z nałogiem i decydują się zainwestować w nowe uzależnienie – sport. Okazuje się, że trening siłowy wpływa korzystnie na rzucanie palenia. Joseph Ciccolo z Alpert Medical School z Brown University przeprowadził badania, z których wynika, że trening siłowy podwaja szanse na rzucenie palenia.

Warto też podkreślić, że aktywność fizyczna podczas rzucania palenia jest wskazana, bowiem pomaga zmniejszyć stres. Niweluje też frustrację związaną z brakiem możliwości sięgnięcia po papierosa.

Ćwicząc, wydzielane zostają endorfiny – hormony szczęścia, które wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, zadowolenie z efektów pracy i większą satysfakcję z walki z nałogiem.

Rzuć palenie już dziś! Sprawdź, co Ci może w tym pomóc

Pamiętajmy jednak, że układ oddechowy palacza (lub byłego palacza) nie funkcjonuje tak dobrze, jak osoby niepalącej.

W związku z tym nie każda aktywność będzie odpowiednia.

Warto przed pierwszym intensywnym treningiem wybrać delikatniejszą formę aktywności sportowej, która pozwoli organizmowi się zregenerować i przygotować do intensywniejszego wysiłku.

Czynne palenie a sprawność fizyczna

Czy wiesz, na czym polega wpływ dymu tytoniowego na sprawność fizyczną? Sprawdź, czemu palenie znacząco utrudnia uprawianie sportu.

Czemu palenie papierosów szkodzi zdrowiu?

Na przestrzeni lat przeprowadzono tysiące prac badawczych, które zgodnie stwierdzają, że palenie tytoniu nie przynosi właściwie żadnych korzyści, zamiast tego wyrządza szkody w zasadzie każdym układzie życiowym człowieka.

Wiele słyszy się o nowotworach (np. rak płuc, przełyku czy gardła) i innych poważnych schorzeniach, które zagrażają życiu (zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu), mniej natomiast wspomina się o doraźnych skutkach palenia papierosów. Należą do nich np. nieprzyjemny zapach z ust, słabsze odczucie smaku czy przebarwione zęby.

Nie można jednak pomijać niekorzystnego wpływu palenia tytoniu na kondycję i sprawność fizyczną. Już dawno minęły czasy, kiedy zawodowi sportowcy otwarcie przyznawali się do nałogu – dziś wiedza o tym, że narażenie na dym papierosowy znacząco zmniejsza możliwości fizyczne, jest powszechna.

Mimo to wciąż około 25% Polaków jest uzależnionych. W dymie tytoniowym znajduje się kilka tysięcy trujących substancji, których toksyczne działanie wpływa również na twoją codzienną formę.

Dym papierosowy i układ krążenia

W kontekście aktywności fizycznej bardzo istotny jest niekorzystny wpływ dymu tytoniowego na układ krwionośny.

Przy zaciąganiu się papierosem zwiększa się częstość skurczów serca, a pochłaniany dwutlenek węgla utrudnia transport tlenu przez erytrocyty.

To z kolei procesy niezbędne do tego, aby zapewnić odpowiednią regenerację organizmu oraz odżywienie tkanek. Dlatego też poprzez palenie papierosów dochodzi do pogorszenia kondycji na tle negatywnej modyfikacji hemoglobiny.

Im więcej hemoglobiny znajduje się we krwi, w tym więcej tlenu organizm może być zaopatrzony. Podczas długich biegów lub innych aktywności o zbliżonym charakterze (cardio) tlen jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dym tytoniowy powoduje, że około 15% hemoglobiny przekształca się w karboksyhemoglobinę, która nie jest zdolna do przenoszenia tlenu. To z kolei prowadzi do szybszego odczuwania zmęczenia i obniżenia poziomu wytrzymałości, co ma szczególne znaczenie przy sportach wysiłkowych i wymagających utrzymania dużej intensywności.

Ponadto z powodu dymu papierosowego rośnie również poziom cholesterolu we krwi. Wszystko to zwiększa oczywiście ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak nadciśnienie tętniczy, miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca.

Ponadto u palaczy układ krążenia nie działa w optymalny sposób, co nabiera jeszcze większego znaczenia przy wysiłku fizycznym. Nie znaczy to jednak, że osoby palące powinny unikać aktywności fizycznej – wręcz przeciwnie, jest ona wskazana, aby poprawić kondycję i działanie układu krążenia. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia m.in. zawału serca czy zatrzymania krążenia.

Dym tytoniowy i mięśnie

Dym papierosowy niekorzystnie wpływa również na mięśnie.

W czasie wysiłku komórki mięśniowe ulegają uszkodzeniom, lecz dzięki późniejszej regeneracji zwiększa się ich liczba – tak najkrócej można opisać budowanie tkanki mięśniowej.

Aby jednak do tego doszło, niezbędna jest obecność substancji odżywczych. U osób palących papierosy nie tylko ich liczba jest mniejsza, lecz również wykazano mniejszą efektywność ich wykorzystania.

W wyniku tego palacze podczas np. treningów siłowych mogą uzyskiwać słabsze rezultaty, w tym również wizualne. Warto dodać, że dotyczy to zarówno mięśni bogatych we włókna czerwone, jak i białe.

Ponadto dym tytoniowy przyspiesza produkcję miostatyny – to substancja, która hamuje wzrost mięśni. Oprócz tego dym papierosowy wytwarza enzymy rozkładające białka mięśniowe.

Wszystko to tworzy wyjątkowo niekorzystne warunki do regeneracji i rozrostu tkanki mięśniowej. Dlatego też osoby, które chcą poprawić swoją sylwetkę lub kondycję, powinny zacząć od rzucenia nałogu.

Dzięki temu o wiele łatwiej i szybciej osiągniesz swoje cele na siłowni, bieżni lub boisku.

Jak palenie tytoniu wpływa na serce? SercuNaRatunek.pl

Skutki zdrowotne palenia tytoniu kojarzą się większości osób z z astmą, przewlekłą oskrzelową chorobą płucną oraz nowotworami. Dotyczy to zwłaszcza nowotworów układu oddechowego.

Nie można jednak zapominać, że układ krążenia jest również w bardzo istotny sposób narażony na skutki tego nałogu. Powoduje to głównie działanie nikotyny, tlenku węgla, wolnych rodników, będących składnikami dymu tytoniowego, oraz substancji prozapalnych.

Co więcej palenie tytoniu jest uznawane za jeden z trzech głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Wśród tych czynników można wymieć oprócz nadciśnienia tętniczego i podwyższonego stężenia cholesterolu.

Bierne wdychanie dymu tytoniowego przez osoby z otoczenia palaczy jest również szkodliwe. Wg Światowej Organizacji Zdrowia bierne palenie zabija w ciągu roku około 900 tysięcy osób niepalących1.

SKŁADNIKI DYMU TYTONIOWEGO

W dymie tytoniowym znajduje się ponad 7 tys. związków chemicznych, w tym 250 szkodliwych, a około 70 z nich to substancje rakotwórcze. Dla powstawania chorób układu krążenia największe znaczenie mają;

NIKOTYNA powoduje zwiększenie stężenia hormonów stresu tzw katecholamin (po wypaleniu 1 papierosa stężenie adrenaliny wzrasta o 150%), co prowadzi do wzrostu stężenia glukozy, przyspieszenia częstości rytmu serca.

Dodatkowo palenie tytoniu podnosi ciśnienie tętnicze krwi, oraz zapotrzebowanie na tlen. Jego dostarczenie jest utrudnione z powodu jednoczesnego skurczu naczyń krwionośnych.

Ponadto nikotyna zwiększa skłonność płytek krwi do sklejania się, co może prowadzić do powstawania skrzeplin w naczyniach.

Leia também:  Wirusowe zapalenie wątroby A (WZW typu A)

TLENEK WĘGLA (czad) ma bardzo duże powinowactwo do hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika zawartego w krwinkach czerwonych. Jego rolą jest transport tlenu do tkanek. Czad łączy się z hemoglobiną tworząc karboksyhemoglobinę.

Tym samym u intensywnych palaczy wyłącza około 15% hemoglobiny z przenoszenia tlenu do tkanek. Dodatkowo uszkadza śródbłonek czyli wewnętrzną warstwę komórek ściany naczynia. Sprzyja to powstawaniu blaszki miażdżycowej.

U osób niepalących około 1% hemoglobiny występuje w postaci karboksyhemoglobiny, u osób umiarkowanie palących około 5%, a u intensywnych palaczy około 15%.

Palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych źródeł WOLNYCH RODNIKÓW TLENOWYCH, które uszkadzają ścianę naczyń, sprzyjają utlenianiu LDL-cholesterolu i penetracji lipidów do ściany naczyniowej, czego wynikiem jest tworzenie blaszki miażdżycowej oraz powstawanie skrzeplin przyściennych.

Ponadto w układzie oddechowym, na skutek drażnienia przez substancje zawarte w dymie tytoniowym, powstaje stan zapalny. Dodatkowo wytwarzane przez krwinki białe substancje (cytokiny prozapalne) uszkadzają ściany tętnic. Zmniejszają przez to odporność już istniejących blaszek miażdżycowych na uszkodzenie, co może skutkować powstawaniem zakrzepów w miejscu uszkodzonej blaszki.

SKUTKI PALENIA TYTONIU

W efekcie przewlekłe, palenie tytoniu może prowadzić do rozwoju wielu chorób układu krążenia.

np choroba niedokrwienna serca i zawał serca, nadciśnienie tętnicze (dodatkowo palenie papierosów pogarsza skuteczność leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi), zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (choroba Burgera). Oprócz rzucenia palenia, warto pomyśleć o zwiększeniu aktywności fizycznej.

1 http://www.who.int/mediacentre/events/2018/world-no-tobacco-day/en/

  Dr n. med. Aleksandra Piwońska Zakład Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia

Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie

Czy ćwiczenia fizyczne mogą pomóc ludziom rzucić palenie?

Koronawirus (COVID-19) – zasoby

Wprowadzenie

Przeanalizowaliśmy dane naukowe dotyczące skuteczności ćwiczeń fizycznych w rzuceniu palenia tytoniu przez osoby, które chcą zerwać z nałogiem lub które niedawno rzuciły palenie, aby utrzymały ten stan przez co najmniej 6 miesięcy.

Stosowanie regularnych ćwiczeń może ułatwić zerwanie z nałogiem dzięki pomocy w zaprzestaniu palenia tytoniu, redukcji nasilenia zespołu odstawienia i głodu nikotynowego, a także pomóc w kontroli wzrostu masy ciała, co może być problemem wśród osób próbujących rzucić palenie.

Charakterystyka badania

Odnaleźliśmy 24 badania, w których udział wzięło 7279 osób. Dwa badania koncentrowały się na pomocy osobom, które niedawno rzuciły palenie, a reszta badań obejmowała obecnych palaczy, którzy chcieli rzucić palenie.

Wszystkie badania zostały przeprowadzone wśród osób dorosłych. Jedenaście badań dotyczyło tylko kobiet, a jedno tylko mężczyzn. Większość badań obejmowała nieaktywne osoby. Większość badań oferowała nadzorowane i grupowe, aerobowe ćwiczenia.

Dane naukowe są aktualne do maja 2019 r.

Główne wyniki

Kiedy połączyliśmy wyniki 21 badań (6607 uczestników), w których porównano ćwiczenia i programy rzucania palenia z samymi programami rzucania palenia, nie odnaleźliśmy danych naukowych wskazujących na wzrost odsetka osób rzucających palenie w okresie sześciu miesięcy lub dłużej.

Nie odnaleźliśmy danych naukowych, które wskazywałyby, że skuteczność była różna dla różnych rodzajów ćwiczeń. Kiedy połączyliśmy wyniki dwóch badań (453 uczestników), nie odnaleźliśmy danych naukowych wskazujących, że ćwiczenia pomagają osobom, które niedawno rzuciły palenie.

Jakość danych naukowych

Oceniliśmy, że jakość danych naukowych dotyczących programów ćwiczeń fizycznych wspomagających rzucanie palenia jest mało pewna, co sugeruje, że przyszłe badania mogą zmienić te wyniki. Niska pewność wynika z tego, że nie możemy wykluczyć, że sugerowana niewielka korzyść jest dziełem przypadku.

Może się zdarzyć, że ćwiczenia mogą w ogóle nie pomagać, ale może być też tak, że wspieranie ludzi w podejmowaniu aktywności fizycznej w nieznacznym stopniu zwiększa odsetek osób rzucających palenie. Nie wiemy, które stwierdzenie jest prawdziwe. Uważamy również, że duża liczba badań może charakteryzować się wystąpieniem ryzyka błędu systematycznego.

Mamy obawy, że małe badania, w których stwierdzono mniejsze efekty, prawdopodobnie są mniej chętnie publikowane niż małe badania, w których stwierdzono większe efekty, co sprawia, że średni efekt wprowadza w błąd.

Oceniliśmy dane naukowe pochodzące z dwóch badań, oceniających, czy ćwiczenia fizyczne pomagają ludziom uniknąć powrotu do palenia, jako bardzo niepewne, ponownie sugerując, że istnieje potrzeba większej liczby badań. Wynika to z niedokładności oszacowanych efektów i wysokiego ryzyka błędu w metodach stosowanych w jednym z badań.

Tłumaczenie Bartłomiej Matulewicz, redakcja Łukasz Strzeszyński

Palenie papierosy i używki a sport siłownia i trening siłowy

Wszelkie używki są szkodliwe, więc palenie papierosów również. Jednak czy wiesz, w jaki sposób nikotyna wpływa na efektywność treningu siłowego? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej.

Palenie papierosów – nałóg gorszy niż myślisz

Palenie zabija – dosłownie. Tu nie ma miejsca na dyplomację. Niezależnie od tego, czy jesteś nałogowym palaczem, czy zaciągasz się od czasu do czasu, wypalenie każdego papierosa przynosi niekorzystne skutki dla Twojego organizmu.

Co gorsza, nikotyna odbija się nie tylko na zdrowiu palaczy, lecz także na osobach, które znajdują się w najbliższym otoczeniu.

Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Zależy Ci na tym, aby nie szkodzić rodzinie i przyjaciołom? Rzuć palenie jak najszybciej!

Dlaczego palenie jest niebezpieczne dla zdrowia?

O szkodliwości palenia dowiadujemy się już w szkole. Jeżeli nie, to uświadomią Cię kampanie społeczne. Palenie tytoniu powoduje prawdziwe spustoszenie w organizmie człowieka.

I nie chodzi tylko o zniszczone płuca, choć trzeba przyznać, że nikotyna jest główną przyczyną nowotworów płuc. Jednak nałogowe palenie papierosów skutkuje także złym stanem uzębienia, przyspieszeniem procesu starzenia się skóry czy większą skłonnością do chorób układu oddechowego.

To jednak nie wszystko. Jeżeli palisz papierosy, to będziesz mieć także gorsze wyniki sportowe.

Czy palenie papierosów faktycznie zmniejsza efektywność treningu?

Nikotyna wywiera negatywny wpływ na wiele narządów w naszym organizmie. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że przez palenie zmniejsza się wydolność płuc. Jeżeli palisz, to z czasem zaczniesz męczyć się coraz szybciej.

Treningi, nawet te niezbyt intensywne, staną się dla Ciebie wyzwaniem. Jednak nie tylko przy ćwiczeniach cardio palenie będzie przeszkadzać. Osłabia ono również progres w treningu siłowym.

U osób, które nałogowo palą papierosy można zaobserwować nieco wolniejszy przyrost masy mięśniowej niż u osób, które nie palą.

 • PALENIE PAPIEROSÓW A ROZBUDOWA MASY MIĘŚNIOWEJ ????
 • Witajcie! ????????‍♂️
  Dzisiaj poruszymy kwestię palenia papierosów w…
 • Opublikowany przez Eat&Lift Czwartek, 14 lutego 2019

Słabsza kondycja i wytrzymałość palaczy

Wyobraź sobie, że Twoje płuca to pompa. A nikotyna to maź, która oblepia je od środka. Narząd, który wcześniej pracował bez zarzutu, zaczyna słabnąć.

Wszystko przez substancje smoliste, które sprawiają, że płuca nie są w stanie pracować pełną parą. Przez to znacznie zmniejsza się efektywność treningu. Twój organizm nie jest wytrzymały.

Zaczynasz się dusić nawet przy niewielkim wysiłku. Nie brzmi to zachęcająco, prawda?

Jak palenie papierosów wpływa na syntezę białek?

O ile to, że palenie osłabia kondycję, jest powszechnie znane i raczej nikt z tym nie polemizuje, o tyle więcej wątpliwości wśród stałych bywalców siłowni można spotkać w temacie wpływu nikotyny na proces przyrostu masy mięśniowej. Czy w tym względzie papierosy są obojętne dla naszego organizmu? Okazuje się, że nie.

Jeżeli zamierzasz zbudować wymarzoną rzeźbę i regularnie odwiedzasz siłownię, to chcąc zwiększyć wydajność treningu siłowego jak najszybciej pożegnaj się z papierosami. Spowalniają one syntezę białek. Przyrost masy mięśniowej będzie wolniejszy i cały Twój trud włożony w regularne treningi siłowe pójdzie na marne.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Chcesz lepiej wyglądać i jeszcze lepiej się czuć? Rozstań się z nałogiem jak najprędzej! Potrzebujesz motywacji? Oto, co zyskasz, gdy na dobre rzucisz palenie.
•  twoja skóra zyska młodszy wygląd,
•  będziesz mieć lepszą kondycję,
•  twoje płuca się zregenerują,
•  zmniejszysz ryzyko wystąpienia wielu chorób,
•  lepiej się poczujesz,
•  będziesz mieć więcej energii,

•  twój trening siłowy zacznie przynosić lepsze rezultaty.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*