Jak obniżyć trójglicerydy? Co robić przy podwyższonych trójglicerydach?

2021-02-10 Lektura tego artykułu zajmie 7 minut. (8 głosów, średnio: 5,00)Loading…

Jak obniżyć trójglicerydy? Co robić przy podwyższonych trójglicerydach?

Podniesiony poziom trójglicerydów jest niebezpieczny dla zdrowia, bo może prowadzić do wielu chorób, m.in. układu krążenia. Dowiedz się, co trzeba zrobić, by obniżyć poziom trójglicerydów.

Podwyższony poziom trójglicerydów może przyczynić się do chorób układu krążenia.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłych latach choroby te były przyczyną 54% zgonów wśród Polaków, głównie wśród osób po 65. roku życia.

Na szczęście coraz więcej Polaków stara się dbać o kondycję swojego serca, co może przyczynić się w przyszłości do spadku liczby zgonów z powodu tych chorób.

Podniesiony poziom trójglicerydów jest niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a także zwiększa ryzyko ostrego zapalenia trzustki. Chcąc obniżyć poziom trójglicerydów, należy przede wszystkim zmienić swój styl życia. Ważne jest wdrożenie zarówno zdrowej diety, jak i odpowiednio dopasowanej aktywności fizycznej.

Trójglicerydy (triglicerydy, triacyloglicerole, w skrócie TAG i TG) są to związki należące do tłuszczów. Składają się z glicerolu i trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych. Te obecne w naszym organizmie pochodzą z dwóch źródeł: są syntetyzowane w wątrobie oraz dostarczane wraz z pożywieniem. Do podstawowych funkcji trójglicerydów należy dostarczenie organizmowi energii.

Podwyższony poziom trójglicerydów (czyli powyżej 1,7 mmol/l (150mg/dl)) to hipertrójglicerydemia. Do podwyższenia poziomu trójglicerydów przyczyniają się:

 • dieta o zwiększonej wartości kalorycznej;
 • otyłość i nadwaga;
 • alkohol;
 • nadmiar cukrów prostych, obecnych w diecie.

Hipertrójglicerydemia długo nie daje żadnych objawów lub są one nieswoiste i mogą sugerować również inne stany chorobowe. Dlatego tak istotne jest, by regularnie (przynajmniej raz w roku) wykonywać badania krwi z oznaczeniem poziomu trójglicerydów oraz cholesterolu (lipidogram).

Jakie objawy mogą świadczyć o podwyższonym poziomie trójglicerydów? U niektórych osób mogą pojawić się tzw. żółtaki, czyli żółte grudki zlokalizowane zazwyczaj na kolanach, łokciach czy powiekach. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się dodatkowe objawy, np. męczliwość. Może ona sugerować rozwój miażdżycy i związanych z nią powikłań, takich jak niewydolność serca.

Inne objawy, które powinny nas zaniepokoić to silne, napadowe bóle brzucha, którym mogą towarzyszyć: wzdęcia, nudności, wymioty i gorączka. Mogą być one symptomem ostrego zapalenia trzustki – choroby, do której również może doprowadzić wysoki poziom trójglicerydów.

Jak obniżyć trójglicerydy? Co robić przy podwyższonych trójglicerydach?

Chcąc obniżyć poziom trójglicerydów, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i wdrożyć konieczne zmiany. Co to oznacza?

 1. Należy zredukować nadmierną masę ciała. Wysokie stężenie trójglicerydów często występuje u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej zlokalizowanej przede wszystkim w okolicy brzusznej (tzw. otyłość trzewna).
 2. Należy zrezygnować z picia alkoholu. Alkohol negatywnie oddziałuje na przemiany tłuszczów zachodzące w wątrobie. Nawet już po 2-4 godzinach widoczne są zmiany w stężeniu trójglicerydów we krwi po spożyciu alkoholu.
 3. Ograniczyć spożycie cukrów prostych (obecnych m.in. w dosładzanych napojach, słodyczach, owocach suszonych i sokach), a także produktów wysokoprzetworzonych (m.in. fast foodów)
 4. Zwiększyć poziom aktywności fizycznej. Zgodnie z zaleceniami WHO osoby dorosłe powinny być aktywne przez minimum 150 minut tygodniowo (przy wysiłku o średniej intensywności).
 5. Zwiększyć spożycie wielonienasyconych kwasów omega-3 (n-3), których bogatym źródłem są ryby, owoce morza, orzechy, nasiona oraz oleje.

Ważne! Leki obniżające poziom trójglicerydów, bez zmiany diety i nawyków żywieniowych, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Jak obniżyć trójglicerydy? Co robić przy podwyższonych trójglicerydach?

W obniżeniu poziomu trójglicerydów dieta odgrywa ogromną rolę. Kluczowe wydają się wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA, obecne w rybach, owocach morza, a także omega-3 ALA w olejach (m.in. lnianym, rzepakowym) oraz orzechach.

Udowodniono, że związki te skutecznie obniżają poziom trójglicerydów we krwi i poprawiają pracę układy sercowo-naczyniowego.

Dlatego – zgodnie z wytycznymi American Heart Association (AHA) oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego – produkty zawierające omega-3 powinny stanowić istotny element jadłospisu (np.

ryby powinny być spożywane dwa razy w tygodniu, do posiłków warto dokładać orzechy i nasiona, a głównym źródłem tłuszczu powinny być płynne oleje roślinne). Kwasy omega-3 można również suplementować w postaci kapsułek, ale powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza.

Jak zdrowo się odżywiać w czasie ciąży?

Połowę każdego posiłku powinny stanowić warzywa zarówno świeże, np. pod postacią surówki, jak i przetworzone, np. gotowane lub pieczone. Warzywa są bogate w błonnik oraz zazwyczaj mają

Jak obniżyć poziom trójglicerydów – ważna dieta i ruch

Zbyt duże stężenie trójglicerydów we krwi jest sygnałem do zmiany stylu życia. Zlekceważenie go może prowadzić do wielu groźnych chorób układu krążenia, dlatego gdy wyniki są złe, konieczna jest restrykcyjna dieta, regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z nałogów. Sprawdź, jak obniżyć poziom trójglicerydów.

Jak obniżyć trójglicerydy? Co robić przy podwyższonych trójglicerydach?

Trójglicerydy znajdujące się w tkance tłuszczowej człowieka należą do grupy tzw. tłuszczów prostych i są w naturalny sposób zużywane przez nasz organizm, który w ten sposób czerpie energię do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jednak trójglicerydów jest za dużo zaczynają się gromadzić tworząc niebezpieczne zapasy.

Poziom trójglicerydów wzrasta do niebezpiecznego poziomu, jeżeli:

 • w diecie występują w dużych ilościach tłuszcze zwierzęce, cukry proste, często jemy dania typu fast food i produkty smażone
 • u pacjenta występuje nadwaga i otyłość
 • brakuje regularnej aktywności fizycznej
 • pacjent pali papierosy i często pije alkohol
 • występuje cukrzyca, zaburzenia w przemianie tłuszczów, choroby nerek, trzustki, wątroby, tarczycy
 • pacjent przyjmuje leki antykoncepcyjne, sterydy lub leki moczopędne
 • pacjent jest w starszym wieku
 • w rodzinie były przypadki zwiększonego poziomu trójglicerydów.

Trójglicerydy, jaka jest norma?

Badanie poziomu trójglicerydów wykonuje się w trakcie tzw. lipidogramu. Oprócz stężenia trójglicerydów określa się jednocześnie poziom całkowitego cholesterolu oraz jego frakcji – LDL i HDL. Zobacz jakie są normy trójglicerydów:

 • poniżej 150 mg/dl to prawidłowy poziom
 • między 150 a 199 mg/dl to podwyższony poziom
 • między 200 a 499 mg/dl to wysoki poziom
 • powyżej 500 mg/dl to bardzo wysoki poziom

Już podwyższony poziom trójglicerydów jest sygnałem, że trzeba wprowadzić zmiany w stylu życia: zmienić dietę, zrezygnować z nałogów i regularnie uprawiać sport.

Trójglicerydy – dieta cholesterolowa

Osoby z nadwagą i otyłe częściej mają problem z podwyższonym poziomem trójglicerydów, dlatego przejście na zdrową dietę jest dla nich bardzo ważne. Dieta dla takich osób powinna być odpowiednio skomponowana:

 • tłuszcze powinny stanowić nie więcej niż 25 procent dziennego pożywienia
 • białko powinno stanowić 15 procent
 • węglowodany złożone powinny stanowić 55-60 procent
 • cukrów prostcgy powinno być nie więcej niż 10 procent.

Źródłem zdrowego tłuszczu powinny być: oleje roślinne, oliwa z oliwek, awokado, orzechy (różne rodzaj, ważne, żeby nie były solone i słodzone) i migdały, morskie ryby. Wartościowe i chude białko znajdziemy w mięsie drobiowym, cielęcinie, rybach, odtłuszczonych produktach mlecznych.

W jadłospisie osób z podwyższonymi trójglicerydami powinno się znaleźć dużo warzyw (5 razy dziennie) i owoców (3 razy dziennie). Źródłem pełnowartościowych węglowodanów, zawierających duże ilości błonnika będą m.in.:

 • kasze, płatki owsiane i jęczmienne
 • pełnoziarniste makarony i ryże
 • ciemne pełnoziarniste pieczywo
 • warzywa strączkowe
 • suszone owoce

Jak obniżyć trójglicerydy – aktywność fizyczna

Prawidłową wagę ciała i odpowiedni poziom trójglicerydów zapewni nam nie tylko zdrowa dieta, ale także aktywność fizyczna. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie albo co drugi dzień, nie mniej niż 30-40 minut jednorazowo.

Rodzaj ćwiczeń trzeba jednak dostosować do wieku, kondycji i stanu zdrowia. Przygodę ze sportem można rozpocząć od regularnych spacerów, jazdy na rowerze, czy spokojnych ćwiczeń aerobowych.

Z czasem można zwiększać liczbę ćwiczeń i ich intensywność, dochodząc do godzinnej aktywności każdego dnia.

Jak obniżyć trójglicerydy – unikaj alkoholu i papierosów

Trójglicerydy i alkohol to nie jest dobre połączenie. Osoby cierpiące na podwyższony poziom cholesterolu i estrów powinny unikać picia napojów alkoholowych.

Stężenie trójglicerydów podwyższają nawet niewielkie ilości alkoholu, ale wypijane regularnie – niebezpieczny jest już jeden drink dziennie u kobiet i dwa drinki u mężczyzn.

Wyższe stężenie trójglicerydów notowane jest także u osób palących papierosy.

Jak zmniejszyć stężenie triglicerydów we krwi?

Uważa się, że najistotniejsze dla zmniejszenia stężenia triglicerydów (TG) we krwi jest ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii, co przekłada się bezpośrednio na spadek masy ciała. Okazuje się, że utrata masy ciała o około 5–10% przyczynia się do zmniejszenia stężenia TG nawet o 20%. Ten efekt zwykle się utrzymuje, chyba że nastąpi ponowny przyrost masy ciała.

Jak obniżyć trójglicerydy? Co robić przy podwyższonych trójglicerydach?Pixabay.com

Jakie produkty są istotne w diecie osoby ze zwiększonym stężeniem triglicerydów

Podstawą diety powinny być warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, niesolone orzechy i ziarna, ryby, drób i ubogotłuszczowe produkty mleczne. Bazując na tych produktach, łatwo dostarczysz organizmowi cennych składników odżywczych, unikając nadmiernych ilości kalorii.

Pamiętaj także, aby unikać produktów zawierających nadmierną ilość soli (paluszki, chipsy, krakersy, orzeszki solone), cukru (słodycze, ciastka, batoniki, słodkie płatki śniadaniowe, jogurty owocowe, słodzone napoje), kwasów tłuszczowych trans (produkty typu fast food, wyroby ciastkarskie, zupy i sosy instant oraz margaryny twarde) oraz czerwonego mięsa.

Spożycie tłuszczu

Dieta skomponowana z dużym udziałem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych zmniejsza stężenie TG, zwłaszcza w okresie poposiłkowym. Do produktów obfitujących w jednonienasycone kwasy tłuszczowe zalicza się głównie oliwę z oliwek, olej rzepakowy, orzechy i awokado.

Znaczące zmniejszenie triglicerydów obserwuje się także po zastąpieniu tłuszczów nasyconych tłuszczami wielonienasyconymi.

Szczególnie istotne pod tym względem są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3, które znajdują się w tłustych rybach morskich (łosoś, tuńczyk, makrela, śledź) oraz w oleju lnianym.

Leia também:  Jakie Objawy Przy Raku Jajnika?

Znaczne zmniejszenie stężenia TG można uzyskać, stosując duże dawki n-3 PUFA, jednak korzystając jedynie ze źródeł naturalnych, trudno osiągnąć spożycie wystarczające do uzyskania klinicznie istotnego efektu.

Podkreślić należy, że farmakoterapię dużymi dawkami n-3 PUFA (od 2 do 4 g/dzień) stosuje się wyłącznie u pacjentów, u których wartość TG na czczo wynosi ≥5,6 mmol/l (500 mg/dl).

Osoby ze zwiększonym TG mogą także uwzględnić w swoim jadłospisie produkty zwierzęce, takie jak chude mięsa, pozbawiony skóry drób oraz ubogotłuszczowe produkty nabiałowe.

Spożycie węglowodanów

Wiadomo, że metabolizm glukozy i metabolizm lipidów są ściśle ze sobą powiązane.

Nie powinno więc dziwić, że każde zaburzenie metabolizmu węglowodanów spowodowane ich dużą ilością w diecie prowadzi również do zwiększenia stężenia TG.

Zaleca się spożycie węglowodanów nieprzekraczające 60% wartości energetycznej diety. Ich większy udział w diecie wpływa na wzrost stężenia TG we krwi.

Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami i naturalnie

Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami? Wystarczy dobrze jeść i odpowiednio dużo ruszać. Wspomagająco można też stosować zioła – na cholesterol i trójglicerydy działają m.in. ostropest czy len.

Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami?

Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami? Rozwiązania są trzy, z czego dwa pierwsze stosowane są rutynowo i zalecane są przez lekarzy oraz naukowców, trzecia zaś opcja wybierana jest pomocniczo. Należą do nich:

 • właściwa dieta, uboga w cukry proste i tłuszcze nasycone, obniżająca dostawy trójglicerydów z zewnątrz, redukująca ich syntezę w wątrobie, a także poprawiająca metabolizm;
 • aktywność fizyczna, pozwalająca lepiej pożytkować pokłady energii zawarte w trójglicerydach, zapobiegając zaleganiu ich nadmiaru w tkance tłuszczowej i we krwi;
 • zioła na trójglicerydy – leki, suplementy, napary i inne tego typu preparaty o mniejszej lub większej skuteczności.

Co istotne, środki te stosuje się we wszystkich stadiach rozwoju tzw. hipertriglicerydemii (zbyt wysoki poziom TG). Nawet gdy stan pacjenta wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego, nie rezygnuje się ze stosowania diety oraz ruchu na świeżym powietrzu, a wspomagająco mogą być używane zioła.

Trójglicerydy – dieta

W sytuacji, gdy szwankują trójglicerydy, dieta powinna być oparta o tłuszcze nienasycone, a ewentualna obróbka termiczna produktów ograniczać się musi do ich gotowania lub ewentualnie pieczenia – zabrania się smażenia. Szczególną rolę odgrywają kwasy omega 3, które spowalniają syntezę trójglicerydów w wątrobie, a bogactwo których zawarte jest m.in. w mięsie tłustych ryb morskich. Co należy jeść, by obniżyć poziom TG? Wybrane produkty, to:

 • oleje roślinne, w tym przede wszystkim oliwa z oliwek i olej rzepakowy, tłuszcze zawarte w migdałach, orzechach, pestkach dyni;
 • pieczywo i makarony pełnoziarniste, brązowy ryż, kasza jaglana, gryczana, pęczak, płatki owsiane;
 • chude mleko, chude sery, kefir, jogurt naturalny, maślanka;
 • kurczak, indyk, jagnięcina, chuda wołowina i wieprzowina, chude wędliny;
 • ryby morskie, takie jak śledź, dorsz, tuńczyk, makrela, łosoś;
 • groszek, fasola, soczewica, ciecierzyca;
 • warzywa.

Czego nie powinna zawierać dieta na trójglicerydy?

Równie istotna jest lista produktów, których nie powinna zwierać dieta na trójglicerydy.W tym przypadku naczelną zasadą jest unikanie cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych i tłuszczów (znajdujących się w produktach wysoko przetworzonych oraz fast foodach). Nie jemy zatem takich potraw, jak:

 • frytki, chipsy, hamburgery, hot dogi;
 • zupy i inne dania gotowe;
 • margaryny twarde, olej palmowy;
 • tłuste mleko i sery;
 • mięso czerwone;
 • wyroby cukiernicze, słodycze, miód;
 • większe ilości owoców i soków owocowych;
 • napoje gazowane, alkohol.

Leki ziołowe na cholesterol i trójglicerydy

Oprócz diety, stosować też można leki ziołowe na cholesterol i trójglicerydy.

Nie mają one tak silnego działania, jak farmaceutyki z grupy statyn, czy fibratów, nie powodują jednak także większych skutków ubocznych.

Pamiętać należy, że stosowanie statyn w celu zbijania poziomu cholesterolu i trójglicerydów, jest tyleż skuteczne, co i ryzykowne – może powodować nawet uszkodzenia mięśni.

Zioła na trójglicerydy są znacznie bardziej subtelne, a przez to bezpieczne w stosowaniu, aczkolwiek  należy mieć świadomość, że ich skuteczność ogranicza się do wspierania działań profilaktycznych lub leczniczych w stanie lekkiej co najwyżej hipertriglicerydemii. Które substancje pochodzenia roślinnego okazują się w tej materii najbardziej przydatne? Okazuje się, że większość z nich jest doskonale znana w medycynie ludowej, ziołolecznictwie, a nawet zwykłej kuchni.

Zioła na cholesterol i trójglicerydy

Typowe zioła na cholesterol i trójglicerydy to:

 • ostropest plamisty, zawarte w nim substancje, które tworzą związek o nazwie sylimaryna, obniżają poziom trójglicerydów a także poprawiają relację pomiędzy stężeniem TG i HDL ( dobrego cholesterolu). Poza tym ostropest działa stabilizująco na pracę wątroby, a więc organu, w którym syntetyzowane są trójglicerydy;
 • karczoch – obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów za sprawą znajdujących się w jego składzie pochodnych kwasu dwukawowochinowego;
 • len – stanowi bogactwo wysokonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, które wpływają na zmniejszenie produkcji trójglicerydów w wątrobie;
 • fermentowany ryż czerwony – zawiera manakolinę K, substancję hamującą wytwarzanie cholesterolu oraz osłabiającą niepożądane działania leków statynowych;
 • imbir – obniża poziom cholesterolu we krwi.

Jak naturalnie obniżyć trójglicerydy za pomocą ruchu?

Trzecią metodą jest aktywność fizyczna. Właściwa dawka wysiłku pozwala pożytkować zawartą w trójglicerydach energię do napędzania mięśni. Dzięki temu nie odkładają się one w tkance tłuszczowej i nie zalegają w nadmiarze w naczyniach krwionośnych. Jak naturalnie obniżyć trójglicerydy za pomocą ruchu?

Wystarczy być aktywnym na minimalnym poziomie, 30 minut jakiegokolwiek wysiłku dziennie istotnie pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia hipertriglicerydemii. Osobom pracującym przy biurku zaleca się częste przerwy wypełnione lekkimi ćwiczeniami.

Kierowcom zasugerować można spacer lub jazdę rowerem – w ciągu 30 minut można przejść 3 kilometry lub przejechać na dwóch kółkach około 10 km. Doskonałym rozwiązaniem jest też basen.

Formy sportu wyczynowego polecane natomiast są wyłącznie osobom sprawnym fizycznie oraz wydolnym, co w przypadku podwyższonego stężenia trójglicerydów i związanych z ty chorób i obciążeń – nie jest sytuacją częstą.

Czytaj też:

Czym grozi podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi?

 • POLEĆ
 • TWEETNIJ
 • UDOSTĘPNIJ
 • Pobierz

Fot.PAP/P.Werewka

Najczęściej ludzie dowiadują się o podwyższonym poziomie trójglicerydów z badania krwi, a konkretnie z lipidogramu, zleconego im przez internistę, diabetologa lub kardiologa. 

Wskazaniem do zbadania stężenia trójglicerydów we krwi są m.in. otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, a także ostre zapalenie trzustki. To ostatnie nie zawsze, lecz bardzo często jest wywoływane bezpośrednio właśnie przez wysokie stężenie trójglicerydów we krwi.  

Sprawdź, jakie trzy proste badania mogą uratować ci życie

Trójglicerydy – czym są i skąd się biorą

Podobnie jak cholesterol, trójglicerydy należą do związków chemicznych zwanych lipidami. Konkretnie, trójglicerydy składają się z trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych i jednej cząsteczki glicerolu.

W organizmie człowieka związki te powstają w dwóch miejscach: w nabłonku jelita cienkiego – z tłuszczu spożywanego wraz z pokarmem, a także w wątrobie – z napływających do niej ze zmagazynowanych w tkance tłuszczowej kwasów tłuszczowych i z węglowodanów z pożywienia.

Niezależnie od tego, gdzie powstają trójglicerydy, we krwi krążą one dzięki powiązaniu z białkiem, a więc jako lipoproteiny (podobnie zresztą jak cholesterol).

Trójglicerydy wytwarzane w jelicie przenoszone są przez lipoproteiny zwane chylomikronami, a powstające w wątrobie przez lipoproteiny zwane VLDL (skrót od very low density lipoproteins, co oznacza lipoproteiny o bardzo małej gęstości). Co ważne, zarówno chylomikrony, jak i VLDL-e oprócz trójglicerydów zawierają (transportują) równieżcholesterol.     

Jakie funkcje pełnią trójglicerydy w organizmie

Służą one jako materiał energetyczny (paliwo), głównie dla mięśni. Podczas gdy glukoza to paliwo głównie dla mózgu, mięśnie i inne tkanki spalają kwasy tłuszczowe pochodzące właśnie z rozkładu trójglicerydów.

Proces ich rozkładu (na kwasy tłuszczowe i glicerol) zachodzi dzięki działaniu specjalnego enzymu – lipazy lipoproteinowej – obecnego w śródbłonku drobnych naczyń krwionośnych zlokalizowanych w tychże tkankach.

 

Tłuszcz magazynowany w organizmie człowieka – w tkance tłuszczowej – występuje przede wszystkim pod postacią trójglicerydów. 

Dlaczego niektórzy mają podwyższone trójglicerydy

Podwyższony poziom trójglicerydów we krwi czyli hipertrójglicerydemia to jedno z trzech głównych i najczęściej występujących zaburzeń gospodarki tłuszczowej, obok hipercholesterolemii i tzw. dyslipidemii mieszanej. Hipertrójglicerydemię stwierdza się, gdy stężenie trójglicerydów we krwi przekracza poziom 150 mg/dl. 

Hipertrójglicerydemia występuje rzadziej niż hipercholesterolemia. Dotyczy ona od 1/5 do 1/3 polskiej populacji, podczas gdy zbyt wysoki cholesterol ma około 60 proc. Polaków. 

W grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia hipertrójglicerydemii są, jak już wcześniej wspomniano, m.in. osoby otyłe i chore na cukrzycę, a także cierpiące na niedoczynność tarczycy lub zespół nerczycowy. Ponadto, zbyt wysoki poziom trójglicerydów częściej od kobiet mają mężczyźni, głównie z racji tego, że piją więcej alkoholu.

 
W praktyce jednak, na to, czy u danej osoby występuje hipertrójglicerydemia bardzo duży wpływ mają predyspozycje genetyczne.

U osób z ciężką hipertrójglicerydemią, związaną z obecnością chylomikronów we krwi, już nawet jedna weekendowa biesiada z grillem, tłustą golonką, słodyczami i dużą ilością alkoholu może doprowadzić do ostrego zapalenia trzustki – z uwagi na duży wzrost stężenia trójglicerydów we krwi.

W takiej sytuacji czynniki środowiskowe mogą odsłonić „maskę” choremu na hipertrójglicerydemię lub też nasilić jej objawy. 
W hipertrójglicerydemii łagodnej i umiarkowanej – zależnej od nadmiaru VLDL we krwi – cukier, słodycze i alkohol powodują wzrost zawartości trójglicerydów w VLDL. 

Generalnie, podwyższone trójglicerydy nie bolą i przez długi czas mogą nie dawać żadnych niepokojących objawów zdrowotnych. Dlatego warto się regularnie badać, zwłaszcza jeśli jest się w grupie podwyższonego ryzyka. 

Leia também:  Rwa Kulszowa Objawy Ile Trwa Forum?

Czym grozi podwyższone stężenie trójglicerydów

Poza wspomnianym wyżej ostrym zapaleniem trzustki wywołanym dużym stężeniem trójglicerydów (ponad 885 mg/dl czyli inaczej 10,0 mmol/l), ich podwyższone stężenie we krwi jest też czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, tj. powikłań miażdżycy (zawał serca, udar mózgu). 

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, cząsteczki powstających ze wspomnianych wcześniej lipoprotein (VLDL i chylomikronów) pozostałości – zwane remnantami – mogą przenikać do ściany tętnic i wprowadzając tam cholesterol (bo też go mają) zapoczątkować rozwój blaszki miażdżycowej. Cząsteczki te mają zatem działanie miażdżycorodne, podobnie jak tzw. „zły cholesterol”.   

Niedawno w USA zostały opublikowane wyniki badań, które wykazały, że gdy u chorych na rozpoznaną chorobę sercowo-naczyniową i cukrzycę, u których występuje zwiększone stężenie trójglicerydów obniży się ich poziom, to po 5 latach leczenia ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu choroby sercowo-naczyniowej zmniejszy się.

Dodajmy, że w tym badaniu stężenie trójglicerydów obniżano u pacjentów za pomocą dużych dawek kwasów tłuszczowych omega 3, w tym przede wszystkim kwasu EPA (eikozapentaenowego). Dawki lecznicze omega 3 wynosiły aż 4 g dziennie.

Eksperci z American Heart Association zalecają jednak, aby większe dawki kwasów omega 3 stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza. 

Jak obniżyć trójglicerydy za pomocą diety

Jeśli badanie krwi wykaże, że mamy zbyt wysokie stężenie trójglicerydów, to zanim lekarz zacznie ewentualne leczenie farmakologiczne, najpierw  powinien spróbować obniżyć ich poziom zachęcając pacjenta do zmian w stylu życia. Co to oznacza w praktyce? 

Przede wszystkim, pacjent musi się odchudzić (jeśli jest otyły), co wymaga zmniejszenia spożycia kalorii i regularnej aktywności fizycznej. 
Ponadto, powinien ograniczyć spożycie alkoholu lub też całkiem z niego zrezygnować. Alkohol zwiększa bowiem produkcję trójglicerydów w wątrobie (szczególnie u tych, którzy już mają hipertrójglicerydemię). 

Kolejna sprawa to ograniczenie spożycia węglowodanów prostych, a więc m.in. cukru, fruktozy (miód), białej mąki i słodyczy.

Należy też nie spożywać owoców w dużej ilości, albowiem one również, ze względu na zawartość fruktozy, „nasilają” syntezę trójglicerydów w organizmie.

Najlepiej wybierać produkty, w których występują węglowodany złożone w połączeniu z błonnikiem, takie jak, warzywa,  pełnoziarniste przetwory zbożowe (kasze, płatki, pieczywo razowe), nasiona roślin strączkowych. 

Optymalna dieta powinna też zawierać ryby, zwłaszcza tłuste ryby morskie, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3. Pożądane są też w diecie oleje roślinne (z wyjątkiem olejów palmowego i kokosowego) lub też tzw. miękkie margaryny – produkty te również zawierają korzystnie działające nienasycone kwasy tłuszczowe.

 
Przestrzeganie zasad zdrowej diety, nawet przy zwiększonej podatności na występowanie podwyższonego poziomu trójglicerydów, z reguły pozwala na znormalizowanie ich stężenia w organizmie.

W gestii lekarza pozostaje decyzja o ewentualnym zastosowaniu dużych dawek kwasów omega 3 albo innych leków (fibratów czy statyn), obniżających stężenie trójglicerydów.  

W tym kontekście warto dodać, że niektóre leki mogą też zaostrzać hipertrójglicerydemię. Należą do nich: kortykosteroidy, doustne estrogeny, moczopędne leki tiazydowe, furosemid, tzw. beta blokery (leki nasercowe), leki antywirusowe stosowane w AIDS i niektóre leki antypsychotyczne.

Dieta w ciężkiej hipertrójglicerydemii

Leczenie ciężkiej postaci hipertrójglicerydemii (z obecnością chylomikronów w osoczu krwi na czczo) wymaga odrębnego, jeszcze bardziej restrykcyjnego  postępowania dietetycznego. 

W tych, na szczęście rzadkich przypadkach, dieta wymaga m.in. drastycznego ograniczenia spożycia każdego rodzaju tłuszczów (dieta w ogóle nie może zawierać widocznego tłuszczu).

Pacjenci mogą spożywać jedynie preparaty średniołańcuchowych trójglicerydów (znanych jako medium chain triglycerides – w skrócie MCT) oraz kwasy tłuszczowe omega 3 w ilości 4 g/dzień.

 
Dodatkowym utrudnieniem tej diety jest zalecenie ograniczenia także spożycia produktów zawierających węglowodany proste, a alkohol jest wykluczony.

W rezultacie, dieta w ciężkiej hipertrójglicerydemii z towarzyszącą chylomikronemią jest dość uboga. Można w niej spożywać np. odtłuszczone produkty mleczne, warzywa, owoce w ograniczonej ilości, bardzo chude mięso (schab środkowy, pierś z indyka) i ryby. Wszystkie potrawy należy przygotowywać bez dodawania tłuszczu.

Jakie są normy dla trójglicerydów

Na koniec przypomnijmy, że prawidłowe stężenie trójglicerydów w osoczu krwi na czczo wynosi poniżej 1,7 mmol/l (czyli inaczej poniżej 150 mg/dl). Ostatnio pojawiają się jednak opinie, aby za wartość graniczną uznać 2,0 mmol/l (177 mg/dl). 

Zatem, według aktualnie obowiązujących standardów stężenie tego lipidu równe i większe niż 1,7 mmol/l uznaje się za podwyższone i określa mianem hipertrójglicerydemii.

Za postać ciężką tego zaburzenia uznaje się stężenia trójglicerydów równe i  większe niż 10 mmol/l (powyżej 885 mg/dl) albo według innych źródeł – powyżej 5,6 mmol/l (500 mg/dl).

 
Najczęściej jednak mamy do czynienia z łagodną lub umiarkowaną hipertrójglicerydemią. 

Osoby zmagające się z hipertrójglicerydemią mogą uzyskać bezpłatną, indywidualną poradę dietetyczną on-line, w ramach działalności Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przy Instytucie Żywności i Żywienia.

Prof. dr hab. med. Barbara Cybulska dla zdrowie.pap.pl 

Trójglicerydy – czym grozi ich nadmiar? Jak obniżyć poziom trójglicerydów we krwi?

Trójglicerydy (tracyloglicerydy, triacyloglicerole, triglicerydy, TG) to organiczne związki chemiczne należące do lipidów, czyli tłuszczów prostych.

Triglicerydy występują w organizmie, ponieważ produkuje je wątroba z kwasów tłuszczowych i węglowodanów (ta frakcja lipidów odzwierciedla pokarmowe spożycie tłuszczów), ale i są dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem.

W przypadku gdy docierają w zbyt dużych ilościach, zbędna część trójglicerydów jest magazynowana w cytoplazmie komórek tłuszczowych, na przykład pod skórą, jako tkanka tłuszczowa.

Każdy triacyloglicerol zbudowany jest z cząsteczki glicerolu i trzech cząsteczek długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, połączonych wiązaniem estrowym. Wyróżnia się trójglicerydy proste i złożone. Proste mają trzy identyczne kwasy tłuszczowe, a złożone zawierają w cząsteczce różne kwasy tłuszczowe.

Badanie stężenia trójglicerydów jest składową badania profilu lipidowego – zlecane jest zwykle wraz z badaniem poziomu cholesterolu całkowitego, LDL oraz HDL. Wykonuje się je profilaktycznie, jak i przy zaburzeniach wchłaniania z przewodu pokarmowego, podejrzeniu uszkodzenia wątroby czy zapalenia trzustki.

Jak się przygotować do badania trójglicerydów? Należy wykonać je na czczo, po co najmniej 12-godzinnej przerwie od jedzenia. Ostatni posiłek powinien być niskotłuszczowy. Poziom trójglicerydów analizuje się na podstawie próbki krwi, a materiałem do badania jest surowica krwi pobranej z żyły łokciowej.

Zasadniczo przyjmuje się, że właściwe stężenie trójglicerydów wynosi mniej niż 150 mg/dl, zaś wartość powyżej 200 mg/dL oznacza stężenie wysokie. Za prawidłowe uznaje się stężenia trójglicerydów w surowicy lub osoczu krwi:

 • u kobiet: 35 -135 mg/dl,
 • u mężczyzn: 40-160 mg/dl,
 • u dzieci: poniżej 100 mg/dl.

Wartości powyżej 200 mg/dl oznaczają hipertriglicerydemię związaną z ryzykiem rozwoju miażdżycy. Niski poziom trójglicerydów obserwuje się u pacjentów leczących choroby psychiczne.

Trójglicerydy są tłuszczami, które wprawdzie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak muszą występować we właściwych ilościach. Ich nadmiar jest szkodliwy i niebezpieczny dla zdrowia.

Podwyższony poziom trójglicerydów zwiększa ryzyko powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego, wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Sprawę komplikuje podwyższony poziom cholesterolu LDL (choć badania dowodzą, że to nadmiar trójglicerydów oznacza większe ryzyko zawału serca czy udaru mózgu niż podwyższony poziom złego cholesterolu).

Przyczyną podwyższonego poziomu trójglicerydów może być cukrzyca bądź inne choroby metaboliczne, zapalenie trzustki, dna moczanowa, otyłość, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, ale i ciąża, stosowanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych oraz leków (na przykład moczopędnych).

Ilość trójglicerydów we krwi trzeba obniżać. Jak to zrobić? Przede wszystkim zmienić tryb życia. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, jednak najważniejsza bez wątpienia staje się dieta. Zmiana nawyków żywieniowych to podstawa.

 • Jeść często i regularnie małe porcje.
 • Ograniczyć ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, zastępować je nienasyconymi tłuszczami pochodzenia roślinnego.
 • Zamiast smażenia wybierać pieczenie, duszenie, gotowanie, grillowanie, gotowanie na parze.
 • Ograniczyć ilość spożywanych słodyczy i cukru.
 • Ograniczyć ilość wypijanego alkoholu.
 • Zrezygnować z sosów i panierek.
 • Nie jeść wysoko przetworzonych produktów gotowych.
 • Do diety wprowadzić większe ilości warzyw, a i owoce.
 • Białe pieczywo i makaron zastąpić pełnym ziarnem, biały ryż – ryżem brązowym.
 • Pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu.

Jeżeli wartość trójglicerydów jest stale wyższa niż 200 mg/dl, należy zastosować leczenie farmakologiczne – widocznie sama zmiana trybu życia nie wystarczy.

Trójglicerydy – cel badania, przygotowanie, normy, interpretacja. Jak obniżyć poziom trójglicerydów?

Tłuszcze są niezbędne, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jednak ich nadmiar grozi rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego. Badanie stężenia trójglicerydów we krwi jest badaniem, dzięki któremu możliwa jest ocena ryzyka rozwoju tych chorób. Sprawdź, na czym polega badanie trójglicerydów i jakie działania należy podjąć, by poziom trójglicerydów we krwi był prawidłowy.

1. Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy, czyli triglicerydy lub triacyloglicerole (w skrócie TG), to organiczne związki chemiczne należące do tłuszczów prostych (lipidów). To estry gliceryny i trzech kwasów tłuszczowych, stanowiące największe źródło energii dla organizmu.

Zawarty w nich materiał energetyczny jest zużywany na bieżące potrzeby lub magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Związki te są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak ich nadmiar bardzo szkodzi zdrowiu.

Prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi wynosi poniżej 150 mg/dl, ale szczegółowe parametry są odmienne dla obu płci.

Podwyższony poziom trójglicerydów we krwi grozi wystąpieniem udaru mózgu mózgu i zawału serca w większym stopniu niż zbyt wysoki cholesterol. Ponadto, bardzo wysoki poziom trójglicerydów może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia zapalenia trzustki.

Trójglicerydy występują zarówno w samym organizmie (są produkowane przez wątrobę z węglowodanów prostych oraz z kwasów tłuszczowych), jak również w pokarmach mu dostarczanych. Źródłem trójglicerydów w diecie są tłuszcze roślinne oraz zwierzęce.

Leia também:  Jakie Objawy Uszkodzonej Sondy Lambda?

2. Jakie funkcje pełnią trójglicerydy?

Trójglicerydy w pewnej części produkowane są przez wątrobę z węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Następnie, w postaci lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL), razem z cząsteczkami cholesterolu trafiają do krwiobiegu.

Mimo to większość triglicerydów trafia do organizmu razem z pokarmami. Po wchłonięciu do krwi z jelita transportowane są przez chylomirkony (specyficzną frakcję lipoprotein) do mięśni, gdzie stają się źródłem energii.

Jeśli w organizmie będzie nadmiar dostarczonych z pokarmem kalorii, niewykorzystana część trójglicerydów jest magazynowana w tkance tłuszczowej.

Tak jak cholesterol i inne lipidy, trójglicerydy są również naturalnym składnikiem zewnętrznej warstwy skóry. Chroni on przed negatywnym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego, a także zapobiega utracie wody z naskórka.

3. Trójglicerydy a cholesterol

Zwykle nadmierne stężenie trójglicerydów we krwi jest obserwowana u osób otyłych. Znacznie zwiększa to ryzyko choroby wieńcowej (niedokrwiennej) serca oraz zmian miażdżycowych. Oprócz tego powiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz insulinooporność.

Miażdżyca rozwija się szybciej, jeśli do podwyższonego poziomu trójglicerydów dołącza obniżenie frakcji dobrego cholesterolu HDL. W najgorszej zaś sytuacji są osoby, u których stwierdzono zarówno podwyższony poziom triglicerydów jak i cholesterolu złego (LDL) i całkowitego.

Wysoki poziom triglicerydów przy małym stężeniu cholesterolu całkowitego najczęściej wynika z za małej ilości enzymu przekształcającego frakcje VLDL w następne metabolity. Najczęściej dotyczy to osób z cukrzycą.

Hipertrójglicerydemia (przy wartościach powyżej 500 mg/dl) może prowadzić do stanów zapalnych, otłuszczenia wątroby i uszkodzenia trzustki.

3.1. Rodzaje cholesterolu

LDL (zły) – są to lipoproteiny, które zawierają dużo cholesterolu o małej gęstości, w cienkiej białkowej otoczce. Przenikają w łatwy sposób do krwiobiegu.

W znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju miażdżycy. Osoby, które mają podwyższony ten rodzaj cholesterolu, są znacznie bardziej zagrożone zachorowaniem niż osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu całkowitego.

HDL (dobry) – te lipoproteiny mają więcej białka niż cholesterolu, za to o większej gęstości. Nie tworzą złogów w naczyniach, lecz zbierają część cholesterolu LDL i przenoszą go do wątroby, gdzie po przemianie w kwasy tłuszczowe jest wydalany z organizmu. Im więcej jest go we krwi, tym mniejsze jest ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia.

Całkowity – jest częścią błon komórkowych, bierze udział w produkcji hormonów, w wytwarzaniu witaminy D, a także syntezie kwasów żółciowych, które są niezbędne do trawienia tłuszczów. Gdy jego poziom jest zbyt wysoki, odkłada się na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych, przez co może prowadzić do rozwoju choroby niedokrwiennej, miażdżycy, udaru mózgu lub zawału serca.

4. Wskazania do badania poziomu trójgicerydów

Trójglicerydy oznacza się:

 • podczas badań kontrolnych
 • w trakcie leczenia hipertriglicerydemii, charakteryzującej się wysokim poziomem trójglicerydów (w celu oceny skuteczności leczenia)
 • u osób, które chorują na hipertriglicerydemię (wysoki poziom może skutkować ostrym zapaleniem trzustki i miażdżycą)
 • u cukrzyków – przy podwyższonym poziomie glukozy we krwi zwiększa się także poziom trójglicerydów
 • u osób, które stosują tłustą dietę

Dzięki badaniu stężenia trójglicerydów możliwa jest ocena ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Warto wiedzieć, że podwyższone trójglicerydy mają większy wpływ na ryzyko zawału serca czy udaru mózgu niż podwyższony poziom cholesterolu.

Warto równieś wiedzieć, że trójglicerydy podwyższone do poziomu powyżej 500 mg/dl zwiększają ryzyko występowania zapalenia trzustki.

Pierwszy pomiar powinniśmy wykonać około 20. roku życia. Jeśli wynik jest dobry, badanie to można powtarzać co 5 lat. Kobiety po 50. roku życia i mężczyźni po 45. roku życia powinni wykonywać taki lipidogram raz na rok.

Jeśli wynik nie mieści się w normie, analizy kontrolne powinniśmy wykonywać zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Badanie na poziom trójglicerydów we krwi pozwala na wczesne wykrycie chorób serca (Shutterstock)

5. Jak przygotować się do badania trójglicerydów?

Badanie to nie wymaga wielu przygotowań. Poziom triglicerydów analizuje się na podstawie próbki krwi. Jest ona pobierana z żyły łokciowej lub opuszka palca.

Przed wykonaniem badania trójglicerydów nie należy spożywać posiłków przez 12-24 godziny, ze względu na to, że posiłek dostarcza lipoprotein bogatych w trójglicerydy, a to zaburzyłoby wynik badania. Można w tym czasie pić niesłodzoną herbatę i wodę.

Badanie poziomu trójglicerydów wykonywane jest w trakcie badania całego profilu lipidowego organizmu, tzn. oznaczania cholesterolu, LDL, HDL i trójglicerydów.

6. Jakie są prawidłowe wyniki poziomu trójglicerydów?

Trójglicerydy ocenia się w oparciu o następujące normy:

 • trójglicerydy norma: poniżej 150 mg/dl (mniej niż 1,7 mmol/l) – taka wartość nie powoduje wzrostu ryzyka choroby niedokrwiennej serca
 • norma trójglicerydów u kobiet: 35-135 mg/dl (0,40 – 1,54 mmol/l)
 • norma trójglicerydów u mężczyzn: 40-160 mg/dl (0,45 – 1,82 mmol/l)
 • norma trójglicerydów u dzieci: poniżej 100 mg/dl (1, 13 mmol/l)
 • łagodna hipertriglicerydemia: 200-500 mg/dl (2,3-5,6 mmol/dl)
 • znaczna hipertriglicerydemia: więcej niż 500 mg/dl (5,6 mmol/l)

Poziom trójglicerydów może zmieniać się w zależności od dnia, dlatego niewielkie zmiany w ich stężeniu nie powinny niepokoić pacjenta.

7. Jak interpretować wyniki badań trójglicerydów?

Przyczyną podwyższonego poziomu trójglicerydów mogą być choroby metaboliczne, np.:

 • hiperlipidemie pierwotne
 • hiperlipidemie wtórne
 • złożona hiperlipidemia
 • pospolita hiperlipidemia
 • cukrzyca

Do podwyższenia poziomu trójglicerydów we krwi może przyczynić się także:

 • nadmierne spożywanie alkoholu
 • otyłość
 • niedoczynność tarczycy
 • niewydolność nerek
 • zapalenie trzustki
 • dna moczanowa

Podwyższony poziom triglicerydów występuje także:

 • w przebiegu zespołu Cushinga
 • akromegalii
 • tocznia rumieniowatego trzewnego
 • lipodystrofii
 • ciąży

Wysoki poziom trójglicerydów może powodować:

 • zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych
 • leków moczopędnych
 • betaadrenolityków
 • retinoidów
 • glikokortykosteroidów

Spadek stężenia trójglicerydów obserwuje się u osób przewlekle hospitalizowanych.

8. Jak obniżyć poziom trójglicerydów

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać aby obniżyć poziom trójglicerydów, jest zmiana trybu życia. Z podwyższonym poziomem trójglicerydów można poradzić sobie dzięki odpowiedniej diecie.

8.1. Ograniczenie słodyczy

Choć brzmi to banalnie, to pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu i zdrowiu. Batony i ciastka to źródło tłuszczów nasyconych. Znaleźć je można w twardej margarynie (olej palmowy), a ta stanowi podstawowy składnik wszystkich słodkości, jakie dostępne są na sklepowych półkach.

Tego rodzaju tłuszcze przyczyniają się do zwiększenia poziomu złego cholesterolu, zwiększają również ryzyko wystąpienia chorób serca. To jednak nie wszystko! Cukier obecny w wielu produktach spożywczych również może podnieść poziom trójglicerydów we krwi. W przypadku ich wysokiego stężenia konieczna jest rezygnacja również z suszonych owoców i napojów owocowych.

8.2. Zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie

Na cenzurowanym są w tym przypadku węglowodany rafinowane. Są one w wysokim stopniu przetworzone, co prowadzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi.

To z kolei wiąże się ze wzrostem trójglicerydów po posiłku. Czego zatem należy unikać? Z codziennego jadłospisu wyeliminować należy biały ryż, makaron, białe pieczywo, krakersy. Zdecydowanie lepszym wyborem są produkty pełnoziarniste, kasze.

8.3. Unikanie alkoholu i palenia papierosów

Wystarczy kufel piwa, by podniósł się poziom trójglicerydów we krwi. Podobnie jest z paleniem papierosów. I ten rodzaj używek nie jest dobry dla naszego zdrowia. Substancje wnikające do naszego organizmu wraz z dymem tytoniowym wywołują w nim stan zapalny. Może on przyczynić się do rozwoju miażdżycy czy zakrzepicy.

Pogorszeniu ulega również wydolność poszczególnych organów, w tym serca. Jeśli masz wysoki poziom trójglicerydów, wówczas palenie tytoniu i picie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

8.4. Aktywność fizyczna

I wcale nie chodzi tu o udział w maratonach. Wystarczy 15-20 minut spaceru dziennie, by poprawie uległ poziom trójglicerydów we krwi.

Organizm jest lepiej dotleniony, serce pracuje efektywniej, ciśnienie krwi utrzymuje się na odpowiednim poziomie.

Aktywność fizyczna w tym przypadku powinna być podejmowana po posiłku, kiedy to najczęściej dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu trójglicerydów. Jeśli mięśnie będą wówczas aktywne, nadmiar tłuszczów będzie szybciej usuwany z krwiobiegu.

8.5. Odpowiednia ilość kwasów omega-3 w diecie

Kwasy omega-3 od lat cieszą się dobra sławą. Wskazuje się, że powinny być one obecne w diecie każdego z nas. Zmniejszają bowiem stan zapalny, regulują poziom cholesterolu w organizmie i zapobiegają powstawaniu skrzepów krwi w żyłach.

W kwasy omega-3 bogate są ryby, np. łosoś, makrela, sardynki, śledzie. Powinny pojawiać się one w jadłospisie co najmniej trzy razy w tygodniu. Można również sięgnąć po tran (suplementację warto omówić z lekarzem).

Zdrowe kwasy znaleźć można również w siemieniu lnianym, nasionach chia, orzechach włoskich, oleju rzepakowym.

Ponadto przy wysokim poziomie trójglicerydów dieta powinna się opierać na potrawach gotowanych na parze i gotowanych. Dieta przy wysokim poziomie trójglicerydów dopuszcza również duszenie, pieczenie w papierze lub folii oraz grillowanie bez tłuszczu.

Aby odzyskać równowagę cholesterolową na pewno pomocne będzie ograniczenie lub rzucenie palenia papierosów oraz alkoholu. Ważna jest także aktywność fizyczna.

Pamiętajmy, że wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, a walkę o lepsze zdrowie można zacząć w każdej chwili.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*