Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

 • Kliniki.pl
 • Operacje i leczenie zatok

Zabieg Kliniki Ceny Pytania Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Charakterystyczny ból głowy, dokuczający głównie przy pochylaniu się, to jeden z pierwszych objawów świadczących o tym, że zatoki przynosowe nie funkcjonują prawidłowo. A raz niedoleczony katar zatokowy może przerodzić się w przewlekły stan zapalny. Po jakie metody warto sięgnąć w walce z chorymi zatokami? Kiedy wystarczą środki farmakologiczne, a w którym momencie ulgę przyniesie już tylko operacja? Na te i inne pytania związane z leczeniem zatok odpowiadamy poniżej.

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem jamy, znajdujące się wewnątrz kości czaszki. Ich rolą jest m.in. nawilżanie wdychanego powietrza, ochrona mózgoczaszki przed urazami oraz zmniejszenie wagi szkieletu twarzoczaszki.

Człowiek posiada cztery pary zatok:

 • zatoki czołowe
 • zatoki sitowe
 • zatoki szczękowe
 • zatoki klinowe

Wszystkie są połączone z jamą nosową.

Operacje i leczenie zatok – znajdź klinikę Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 32 placówkach wykonujących operacje i leczenie zatok: Pokaż placówki najbliżej mnie Pokaż placówki we wszystkich miastach

Zapalenie zatok – objawy

Zatoki wyściela błona śluzowa. Gdy dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, staje się ona obrzęknięta. To z kolei sprzyja gromadzeniu się wydzieliny w zatokach i blokuje ich ujście do jamy nosowej. Infekcja szybko się rozprzestrzenia, a ze względu na położenie zatok nie jest łatwa do wyleczenia. A niewyleczona dokładnie, lubi nawracać.

Objawy zapalenia zatok to:

 • zatkany nos
 • ból głowy
 • wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła
 • obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu
 • pogorszenie węchu

Charakterystyczny jest również ból u nasady nosa oraz po obu jego stronach, który nasila się podczas pochylania. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych charakteryzuje się podobnymi symptomami, choć o nieco mniejszym natężeniu.

Przyczyny zapalenia zatok

Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Funkcją zatok jest produkowanie rzadkiej, wodnistej wydzieliny, która dostając się do jamy nosowej nawilża wdychane powietrze. Podstawowym czynnikiem predestynującym do dolegliwości zatokowych jest zwężenie ujść zatok. Najczęściej jest to problem wrodzony (dotyczy 15% społeczeństwa). Przerośnięte małżowiny nosowe, czy skrzywiona przegroda nosowa dają ten sam efekt dolegliwości. Naturalną reakcją na podrażnienie błony śluzowej jest jej obrzęk. Jeżeli ujścia zatok są zwężone, dochodzi do ich zablokowania i powstania stanu zapalnego.

Zapalenie zatok powstaje najczęściej wskutek zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, rzadko grzybiczego. Choroba często rozwija się wskutek niewyleczonej infekcji górnych dróg oddechowych i nawracających przeziębień, ale może również być skutkiem stanu zapalnego dotyczącego zębów, który rozszerzył się na zatoki.

Warto wiedzieć, że problemy z zatokami znacznie częściej dotyczą alergików, astmatyków oraz osób cierpiących z powodu alergicznego nieżytu nosa. Do nawracającego zapalenia zatok przyczyniają się także: skrzywiona przegroda nosowa, przerost małżowin nosowych, migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego.

Jak wyleczyć zatoki?

Z łagodnym zapaleniem zatok można wybrać się do internisty, jednak jeśli choroba będzie nawracać lub się przeciągać, konieczna będzie wizyta u laryngologa. Zapalenie zatok można wyleczyć na kilka sposobów, a metodę leczenia należy dopasować do etapu rozwoju schorzenia oraz jego przyczyny.

Aby ją poznać, konieczna będzie odpowiednia diagnostyka. Oprócz wywiadu z pacjentem lekarz może skierować go na tomografię zatok. Badanie jest w stanie wykazać zmiany zapalne w błonie śluzowej, a także stwierdzić czy problemem są zmiany strukturalne.

Tomografia komputerowa pozwala również ocenić, czy stan zapalny nie zaczął rozszerzać się na okolice zatok, np. oczodoły.

Pamiętaj: Badanie powinno być wykonane po wyleczeniu ostrego stanu zapalnego zatok – najlepiej co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu infekcji.

Innym przeprowadzanym przez laryngologów badaniem jest endoskopia nosa i zatok. Polega ona na wprowadzeniu cienkiego endoskopu zakończonego kamerą, który umożliwia ocenę stanu trudno dostępnych miejsc, np. ujść zatok czy głębszej części przegrody nosowej.

Jeśli podejrzewa się alergiczne tło zapalenia zatok, wskazane jest wykonanie badań potwierdzających alergię, np. testów skórnych.

Jak leczyć zatoki? Sposoby nieinwazyjne

Gdy zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy zapalenia zatok, warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. W aptece znajdziemy wiele leków na zatoki bez recepty.

Te popularne zawierają wyciągi roślinne o działaniu sekretolitycznym, czyli rozrzedzającym produkowaną w nosie wydzielinę.

Przywrócenie jej właściwej lepkości sprawia, że jest ona lepiej transportowana w układzie oddechowym, co umożliwia bardziej efektywne pozbycie się razem z nią chorobotwórczych drobnoustrojów.

Inny rodzaj leków to tabletki o działaniu przeciwzapalnym i obkurczającym błonę śluzową nosa. Nie należy jednak z nimi przesadzać, a jeśli po trzech dniach objawy zapalenia zatok będą się utrzymywać, trzeba przerwać ich stosowanie i zasięgnąć porady lekarza, który zdecyduje o dalszym sposobie leczenia.

Ważne: Leki na zatoki bez recepty zawsze stosuj zgodnie z informacjami podanymi na ulotce.

Innym, zyskującym popularność sposobem, jest płukanie zatok roztworem chlorku sodu przy użyciu specjalnej butelki. To dobra metoda.

Jeśli infekcja będzie się utrzymywać mimo wdrożenia powyższych sposobów, specjalista może zalecić antybiotykoterapię. Warto wiedzieć, że w przypadku chorych zatok antybiotyki stosuje się minimum 7 dni.

Przy alergicznym nieżycie nosa dodatkowo stosuje się u pacjentów leki antyhistaminowe oraz krople do nosa ze sterydami.

Domowe sposoby na zatoki

W leczeniu zapalenia zatok wspomagająco można zastosować domowe sposoby, spośród których najpopularniejsze są inhalacje na zatoki oraz ich ogrzewanie. Zabiegi te pozwalają zatokom się oczyścić.

Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Aby zapobiec rozwojowi choroby lub wspomóc proces leczenia, warto także nawadniać organizm i przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach o odpowiednim poziomie wilgotności.

Tutaj może sprawdzić się nawilżacz powietrza. W przypadku smogu lub zanieczyszczeń miejskich, warto zaopatrzyć się natomiast w oczyszczacz powietrza.

Pył, dym i związki chemiczne uszkadzają bowiem błonę śluzową nosa.

W przypadku alergików należy też ograniczyć kontakt z alergenami.

Zapalenie zatok u dziecka

Zatoki zaczynają rozwijać się jeszcze w życiu płodowym. Jako pierwsza wykształca się zatoka szczękowa. Zatoki klinowe i czołowe osiągają ostateczne wymiary między 15. a 20.

rokiem życia – z tego powodu u dzieci w wieku przedszkolnym diagnozuje się jedynie zapalenie zatok sitowych i szczękowych.

Zapalenie zatok czołowych i klinowych występuje natomiast dopiero u nastolatków.

A zatem jak leczyć zatoki u dziecka? Przede wszystkim u lekarza pediatry. Gdy maluchowi doskwiera jedynie katar, z pewnością poradzimy sobie z tym sami, jednak gdy dołączają do niego objawy typowe dla zapalenia zatok, lepiej zasięgnąć opinii specjalisty. W zależności od podłoża choroby, zastosuje on leki przeciwwirusowe, specjalne leki na zatoki u dzieci bądź antybiotyk.

Czy wiesz, że: Przewlekłe bądź nawracające zapalenie zatok u dziecka może być związane z przerostem trzeciego migdałka, dlatego w takim przypadku warto wybrać się z pociechą do laryngologa.

Zapalenie zatok – jak leczyć, gdy nic nie pomaga?

Gdy małoinwazyjne sposoby nie pomagają, a zapalenie zatok utrzymuje się lub nawraca, specjalista może zalecić pacjentowi kilka różnych rozwiązań.

Płukanie zatok Hydroebriderem

Jednym z nich jest płukanie zatok Hydroebriderem. Urządzenie posiada dwa rodzaje końcówek – jedną do zatok szczękowych, sitowych i klinowych, a drugą do czołowych.

Roztwór soli fizjologicznej, którym płukane są zatoki, jest wyrzucany w postaci sprayu pod ciśnieniem i w tym samym czasie odsysany.

Dzięki temu zabieg jest w stanie usunąć zmiany zapalne z najtrudniej dostępnych zakamarków zatok.

Płukanie zatok metodą Proetza

Nieco innym rozwiązaniem jest płukanie zatok metodą Proetza. Podczas procedury pacjent musi położyć się z wygiętą do tyłu głową. Wówczas lekarz wprowadza do nosa niewielką ilość płynu, w którym znajdują się leki przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Roztwór jest odsysany przez drugą dziurkę przy pomocy ssaka. Pacjent w czasie zabiegu musi wypowiadać sylaby takie jak “kukuku” – sprawiają one, że podniebienie miękkie napina się, przez co dochodzi do chwilowego oddzielenia jamy nosa od gardła.

Lek nie zostaje wówczas połknięty.

Balonikowanie zatok

Stosunkowo mało popularną metodą jest endoskopowe cewnikowanie zatok, nazywane także balonikowaniem zatok. Podczas zabiegu do zatok wprowadza się niewielki cewnik ze specjalnym balonikiem medycznym. Następnie napełnia się go płynem na zaledwie kilka sekund. Powstające w ten sposób wysokie ciśnienie sprawia, że zatoki stają się udrożnione, jednocześnie nie uszkadzając błony śluzowej.

Operacja zatok

Zdarza się, że jedynym sposobem na uwolnienie się od przewlekłych bądź nawracających, ostrych stanów zapalnych zatok, jest przeprowadzenie operacji.

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok FESS / FEOZ

Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Najbardziej nowoczesną metodą jest obecnie tak zwana funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FEOZ). W jej przebiegu zmiany chorobowe usuwa się przy użyciu specjalnych mikronarzędzi. Dodatkowo w ten sposób możliwe jest również poszerzenie naturalnych ujść zatok. Zabieg trwa od 45 minut do dwóch godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Korekcja krzywej przegrody nosowej

Jeśli przyczyną przewlekłego zapalenia zatok jest znaczne skrzywienie przegrody nosowej (wrodzone lub spowodowane np. urazem), wówczas zaleca się przeprowadzenie zabiegu zwanego septoplastyką.

Tego rodzaju operację można przeprowadzić techniką klasyczną lub endoskopową. Dodatkowo możliwe jest także skorygowanie kształtu czubka nosa – taką operację nazywa się wówczas totalną korekcją nosa.

Usuwanie polipów nosa

Przewlekły, nieleczony stan zapalny zatok może przyczynić się do powstania tak zwanych polipów nosa.

Jeśli leczenie preparatami ze sterydami oraz antybiotykoterapia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, jedyną metodą leczenia tej przypadłości staje się operacja.

 Usuwanie polipów nosa można przeprowadzić endoskopowo (wspomnianą wcześniej metodą FEOZ) lub laserowo. Takie techniki minimalizują ryzyko rozwoju ewentualnych powikłań.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o leczenie i operacje zatok

 • Ból zatok jest sygnałem, że zatoki nie działają prawidłowo. Doraźnie można zatem sięgnąć po dostępne w aptekach leki przeciwbólowe (np. z dodatkiem substancji działającej na śluzówkę obkurczająco), jednak jeśli dolegliwości nie będą ustępować, trzeba będzie wybrać się do lekarza.
 • W pierwszej kolejności należy wspomnieć o stylu życia. Noszenie czapki jesienią i zimą, nawadnianie się i oddychanie czystym, nawilżonym powietrzem to doskonałe działania profilaktyczne. W przypadku infekcji sprawdzić mogą się także domowe sposoby, takie jak inhalacje zatok czy przyjmowanie leków dostępnych bez recepty. Jeśli to nie pomoże, należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje pacjenta i wówczas zaleci mu najlepsze dla niego działanie.
 • W pierwszym etapie choroby warto sięgnąć po preparaty działające przeciwzapalnie i obkurczające śluzówkę nosa i zatok. Jeśli nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, wówczas konieczna może okazać się antybiotykoterapia. W walce z zapaleniem zatok pomogą także metody wspomagające: płukanie, inhalacje czy ogrzewanie zatok.
 • W aptece znajdziemy wiele preparatów na zatoki bez recepty. Wśród nich ziołowe tabletki o działaniu rozrzedzającym zalegającą w zatokach wydzielinę, jak również leki przeciwzapalne czy obkurczające błonę śluzową nosa. Dostępne są również specjalne zestawy do płukania zatok, które cechują się wysoką skutecznością, jeśli korzysta się z nich regularnie.
 • W aptece znajdziemy wiele preparatów na zatoki bez recepty. Wśród nich ziołowe tabletki o działaniu rozrzedzającym zalegającą w zatokach wydzielinę, jak również leki przeciwzapalne czy obkurczające błonę śluzową nosa. Dostępne są również specjalne zestawy do płukania zatok, które cechują się wysoką skutecznością, jeśli korzysta się z nich regularnie.
 • Zapalenie zatok u dziecka najlepiej leczyć zgodnie z wytycznymi lekarza pediatry. Szybko wdrożona terapia zapobiegnie bakteryjnemu zakażeniu i sprawi, że maluch szybko wyzdrowieje. Lekarz może dodatkowo skierować małego pacjenta także na dodatkowe badania, które wskażą na przyczynę choroby, np. tomografię zatok czy alergiczne testy skórne.
Leia também:  Uszkodzony Zawór Egr Jakie Objawy?

Leczenie i operacje zatok – opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na operacje zatok. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Operacja nie była łatwa, ponieważ trzeba było nie tylko endoskopowo dostać się do zatok, ale też ciąć podwargowo. Udało się przeprowadzić ją najmniej inwazyjnie i bezboleśnie. Jestem właśnie miesiąc po i ulga jest niesamowita. Jeśli macie problemy z zatokami to nie zwlekajcie nie warto się męczyć 🙂

W 100% zadowolony. Polecam.  

Zabieg przebiegł bez komplikacji. Wszystko się ładnie goi. Pozbyłem się problemu z zapchaną / niedrożn “dziurką nosa”, co jest sporym udogodnieniem w życiu.

Zabieg przebiegł szybko i efekty już są widoczne. Czas rekonwalescencji jest szybszy niż sądziłam. Praktycznie, po wyjęciu setonow z przegrody nie ma żadnych śladów po zabiegu (krwiaki etc.)

Bardzo profesjonalnie, polecam.  

Operacja przebiegła bardzo pomyślnie. Jestem w pełni zadowolony.

Bardzo dobrze wydane pieniądze  

Zabieg całkowicie bezbolesny. Zero bólu po operacji mimo braku środków znieczulających.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz wykonać operację zatok, nie wahaj się dłużej – skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 32 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 76 (telefon czynny pon – pt, w godz. 8:00 – 18:00)

 • Greg R. Licameli, David E. Tunkel, red. wyd. pol. Jarosław Szydłowski, “Otorynolaryngologia dziecięca – diagnostyka i leczenie”, Warszawa, 2015, 978-83-61104-94-0
 • Bożydar Latkowski, Zbigniew Kozłowski, Piotr Kurnatowski, “Choroby zatok przynosowych”, Warszawa, 2018, 978-83-200-5602-0
 • Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, “Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem”, Forum Medycyny Rodzinnej, 2014
 • Peter-John Wormald, red. wyd. pol. Henryk Skarżyński, “Endoskopowa chirurgia zatok. Anatomia, trójwymiarowa rekonstrukcja i technika chirurgiczna”, Warszawa, 2015, 978-83-63367-02-2

Zapalenie zatok – jak leczyć i łagodzić dolegliwości?

Uporczywy katar, który utrzymuje się przez kilkanaście dni, a do tego uciskający ból w okolicy twarzy i głowy zwykle wskazują na zapalenie zatok przynosowych. To dość powszechna dolegliwość, która może pojawić się jako powikłanie nawet po zwykłym przeziębieniu. Jak skutecznie wyleczyć zapalenie zatok?

Pierwsze objawy zapalenia zatok zwykle są ignorowane, ponieważ do złudzenia przypominają standardowy katar. Bardzo szybko jednak pojawia się również ból głowy, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa. Takie symptomy najczęściej wskazują, że w zatokach pojawił się stan zapalny.

Jeśli objawy nie są nasilone, można skutecznie poradzić sobie z nimi, stosując domowe sposoby.

Jeżeli jednak zapaleniu towarzyszy mocny dyskomfort, utrzymujący się niepokojąco długo, niezbędna jest wizyta u specjalisty, który dokona fachowej oceny stanu zdrowia i zasugeruje stosowne leczenie.

Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Główne przyczyny zapalenia zatok?

Najczęściej przyczyną zapalenia zatok jest zakażenie wirusowe, niekiedy bakteryjne, a znacznie rzadziej grzybicze. Szczególnie narażone są osoby z niedoleczonymi lub nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

Problemy z zatokami często dotykają alergików i astmatyków. Pojawiają się również u osób z nieprawidłowościami anatomicznymi, takimi jak np. skrzywienie przegrody nosa, przerost migdałków podniebiennych lub gardłowych.

Co ciekawe, zapaleniu zatok może sprzyjać próchnica zębów.

Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Jaka jest przyczyna bólu w zatokach? Zatoki przynosowe, czyli niewielkie jamy powietrzne w obrębie czaszki, są połączone kanalikami z jamą nosową. Powietrze i śluz powinny bezproblemowo przemieszczać się przez te kanaliki.

Jeśli jednak w tkance wyściełającej zatoki pojawia się stan zapalny, wytwarzająca się wydzielina zatyka je, przez co powietrze nie może wydostać się na zewnątrz i uciska na ściany zatok.

Wtedy właśnie pojawia się uporczywy ból w okolicach twarzy i głowy.

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Zatok przynosowych jest kilka, dlatego specyficzny ból może ujawniać się w różnych okolicach głowy i twarzy.

 • Zapalenie zatok czołowych objawia się bólem w okolicy czoła.
 • Zapalenie zatok szczękowych przyczynia się do bólu górnej szczęki, zębów i ucisku w okolicy policzków.
 • Zapalenie zatok sitowych (ostre zapalenie zatok przynosowych) objawia się bólem i obrzękiem powiek i okolic oczu. Dodatkowo zwykle pojawia się zatkanie nosa, bolesność uciskowa boków nosa i utrata powonienia.

Ból zwykle nasila się rano, a także przy pochylaniu głowy do przodu. W większości przypadków przy infekcji zatok pojawia się również katar. Jeśli wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta, mamy do czynienia z zapaleniem wywołanym przez wirusy. Zakażenie bakteryjne objawia się gęstą, ropną wydzieliną.

Do objawów towarzyszących bólowi i wydzielinie z nosa zaliczamy:

 • gorączkę
 • złe samopoczucie i osłabienie organizmu
 • brak apetytu
 • niekiedy kaszel z powodu wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Jeśli dolegliwości związane z zapaleniem zatok nie są bardzo uciążliwe, a choroba dopiero się zaczęła, można próbować złagodzić przykre dolegliwości domowymi sposobami, prowadząc do ich całkowitego wyeliminowania.

 • Do woreczków należy wrzucić nieco grochu, gorczycy albo soli (kuchennej lub jodowo-bromowej), a następnie podgrzać na patelni lub w piekarniku do ok. 60°C (nie mogą być za gorące, by nie poparzyć skóry). Następnie przykładamy woreczki do bolących miejsc na twarzy i głowie do kilku razy dziennie. Gdy śluz zacznie spływać, należy delikatnie oczyścić z niego nos.
 • Aromat ziół połączony z ciepłą parą wodną pomaga złagodzić ból, ułatwić oddychanie i rozrzedzić wydzielinę. Sprawdzą się inhalacje z roztworu soli morskiej lub kuchennej (jeśli dokucza ci wyłącznie ból u nasady nosa), ziół np.: rumianku, tymianku, mięty pieprzowej szałwii (o działaniu rozkurczowym) lub olejków eterycznych np. eukaliptusowego, majerankowego, kamforowego, lawendowego, z mięty pieprzowej. Aby przygotować inhalację, należy wlać do miski gorącą wodę (ok. 2 l), dodać — zgodnie z wyborem — sól (4-6 łyżek), zioła (ok. 50 gramów) lub kilka kropel wybranego olejku eterycznego, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i w pozycji pochylonej wdychać armaty przez ok. 10 minut codziennie przez ok. 7 dni.
 • Najlepiej sięgnąć po maść eukaliptusową, rozmarynową, sosnową, kamforową lub jałowcową. Działają lekko przeciwbólowo i udrażniająco na zatoki. Wystarczy niewielką ilość maści wmasować w okolicę czoła i skroni, a następnie przewiązać głowę ciepłą opaską.
 • W zapaleniu zatok bardzo ważne jest regularne oczyszczanie nosa z wydzieliny oraz odpowiednia pielęgnacja jam nosowych. Zabiegi higieniczne wykonane z zastosowaniem aptecznych preparatów mają na celu wyeliminowanie czynników sprzyjających procesowi zapalnemu. Niezbędne jest również stosowne nawilżenie i odżywienie błony śluzowej nosa. Pomocne będą przy tym np. spraye do nosa na bazie roztworu wody morskiej z dodatkowymi składnikami pielęgnacyjnymi, np. kwasem hialuronowym, glicerolem, prowitaminą B5, witaminą A, wyciągiem z aloesu itp.

Diagnostyka i leczenie farmakologiczne zapalenia zatok

Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 7-10 dni, a domowe sposoby nie pomagają, niezbędna jest wizyta u lekarza. Leczenie farmakologiczne najczęściej wiąże się z koniecznością stosowania leków obkurczających naczynia błony śluzowej, środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, leków przeciwhistaminowych i antybiotyków.

Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Jeśli antybiotyki nie działają, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak np. badania mikrobiologiczne (posiew), endoskopię nosa i zatok, tomografię komputerową (znacznie rzadziej zdjęcie rentgenowskie zatok).

Zabiegi na zapalenia zatok

W przypadku chorych, u których terapia farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a zapalenie zatok jest przewlekłe i nawracające, może istnieć konieczność przeprowadzenia specjalistycznego zabiegu. Do najczęściej wykonywanych zabiegów zaliczamy funkcjonalną endoskopową operację zatok, septoplastykę (korekcja przegrody nosa) lub polipektomię.

Przeczytaj również artykuł: Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci

Zapalenie zatok przynosowych, jakie objawy, leczenie zatok

Zatkany nos, gęsta wydzielina w kolorze żółtym lub zielonym, gorączka, osłabienie – to niektóre objawy ostrego zapalenia zatok. Choroba ta w początkowym etapie może być leczona domowymi sposobami. Jednak w większości przypadków wymaga pomocy specjalisty – ukierunkowanego leczenia laryngologicznego.

Zatoki przynosowe to przestrzenie powietrzne, położone obustronnie w bezpośrednim sąsiedztwie jam nosa. Wyróżnia się cztery parzyste zatoki przynosowe. Są to:

 • zatoka szczękowa,
 • zatoka czołowa,
 • zatoka linowa,
 • zatoka sitowa

W rozwoju embrionalnym powstają one jako wpuklenia błony śluzowej jam nosa w kierunku sąsiadujących kości. Od tych kości przyjmują także swoje nazwy.

Wnętrze zatok przynosowych wysłane jest błoną śluzową, która stanowi przedłużenie błony śluzowej jamy nosa. W związku z tym proces zapalny obejmujący błonę śluzową zatok nie może być traktowany odrębnie od infekcji toczącej się w jamach nosa i odwrotnie. Jest to proces zawsze, choć z różnym nasileniem, obejmujący zarówno jamy nosa, jak i zatoki przynosowe.

Zapalenie zatok jest bardzo częstym rozpoznaniem w praktyce zarówno lekarzy rodzinnych, jak i otolaryngologów. Ocenia się, że rocznie ostre ropne zapalenie zatok dotyka 10-15% społeczeństw Europy. W Niemczech stwierdza się ponad 6 milionów przypadków ostrego ropnego zapalenia zatok każdego roku. W USA liczba ta sięga 20 milionów.

Jest to także jedna z częstszych dolegliwości wymagających stosowania antybiotykoterapii. We Francji około 7% wszystkich antybiotyków jest przepisywana w celu leczenia zapalenia zatok. W USA na leczenie zapalenia zatok wypisywane jest 7-12% wszystkich leków przeciwbakteryjnych. Poza tym ostre i przewlekłe zapalenie zatok znajduje się pośród 10.

stanów chorobowych, które wpływają na wzrost kosztów pracy w USA.

Leia também:  Ile Po Szczepieniu Objawy?

W społecznościach europejskich około 80% przypadków ostrego zapalenia zatok (o.z.z.) spowodowanych jest infekcją S. pneumoniae, H. influenzae, M. catarrhalis, S. aureus.

Zapalenie obejmuje błonę śluzową widocznych na poniższej grafice zatok czołowych i szczękowych. Stąd charakterystyczny dla tego schorzenia ból głowy nasilający się przy pochylaniu, a często też ból zębów niewywołany przez obecność ubytków.

Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Rodzaje zapalenia zatok:

 • ostre zapalenie zatok – jest to nagle rozpoczynająca się infekcja trwająca nie dłużej niż 4 tygodnie, która przy zastosowaniu prawidłowego leczenia nie pozostawia żadnych przetrwałych następstw,
 • nawracające ostre zapalenie zatok – można je rozpoznać, jeśli występują co najmniej 4 epizody zapalenia zatok w ciągu roku, każdy z nich trwa 7-10 dni. Bez cech świadczących o przewlekłym zapaleniu zatok,
 • zapalenie podostre – określa się jako trwające od 4 do 12 tygodni. Uważa się, że regeneracja błony śluzowej zatok po takim okresie choroby jest możliwa i nie dochodzi do zmian przetrwałych,
 • przewlekłe zapalenie zatok – to proces, który trwa dłużej niż 12 tygodni. Zwykle jest on efektem nieprawidłowo leczonego ostrego (często nawracającego) lub podostrego zapalenia zatok,
 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia zatok – występuje wówczas, gdy stan stacjonarny, charakterystyczny dla obrazu przewlekłego zapalenia zatok, nagle ulega pogorszeniu, z zaostrzeniem objawów, gorączką, nasileniem dolegliwości bólowych. Po odpowiednim leczeniu następuje powrót do stanu wyjściowego (lecz nie do pełnego zdrowia).

Powierzchnię błony śluzowej zatok wyścieła nabłonek wielorzędowy, urzęsiony (migawkowy, oddechowy). Znajdują się tu także liczne komórki kubkowe, produkujące wydzielinę śluzową. W warunkach fizjologicznych wydzielina śluzowa stale produkowana w zatokach jest z nich usuwana dzięki transportowi śluzowo-rzęskowemu i poprzez naturalne ujścia zatok przemieszczana do jam nosa. Z punktu widzenia anatomii bocznej ściany nosa najważniejszym miejscem jest tzw. kompleks ujściowo-przewodowy (ostiomeatal complex), w którym pod małżowiną nosową środkową znajduje się ujście zatoki czołowej, szczękowej i komórek sitowych przednich. W warunkach fizjologicznych środowisko zatok przynosowych jest jałowe. Sytuacja zmienia się, jeśli dochodzi do upośledzenia mechanizmu transportu wydzieliny.

Praprzyczyną nieomal każdego ostrego zapalenia zatok jest zaleganie wydzieliny spowodowane utrudnieniem jej odpływu do jamy nosa. Postuluje się, iż najczęściej pierwotnie dochodzi do upośledzenia ruchomości rzęsek, jak również do zmniejszenia ogólnej liczby komórek urzęsionych w nabłonku.

Objawy zapalenia zatok

Ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych przebiega z licznymi ogólnoustrojowymi i miejscowymi objawami. Do objawów ogólnoustrojowych zaliczyć można gorączkę, złe samopoczucie, zmęczenie i osłabienie. Miejscowo wyróżnia się objawy główne, najbardziej charakterystyczne dla zapalenia zatok przynosowych i objawy dodatkowe.

Objawy główne:

 • zatkany nos
 • gęsta wydzielina z nosa o kolorze żółtym lub zielonym
 • ból lub tkliwość (bolesność uciskowa) twarzy
 • nasilenie bólu przy pochylaniu
 • ból zębów

 Objawy dodatkowe:

 • gorączka (>38 st. C)
 • kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła
 • pogorszenie węchu
 • obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu
 • nieprzyjemny zapach z ust

Do rozpoznania o.z.z. należy stwierdzić co najmniej 2 spośród objawów głównych lub 1 objaw główny i co najmniej 2 dodatkowe albo potwierdzić obecność ropnej wydzieliny w jamie nosa.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

W początkowym etapie zapalenia zatok możliwe jest leczenie objawowe. Najczęściej bowiem mamy wtedy do czynienia z infekcją o podłożu wirusowym. Domowe sposoby na zatoki to m.in.

inhalacje, które ułatwiają odpływanie zalegającej wydzieliny. Wystarczy nalać do miski gorącą wodę i wdychać powstają parę przez kilka minut, 3-4 razy dziennie.

Podobny efekt dają okłady z gorącego ręcznika.

Bardzo ważne jest też nawilżanie błony śluzowej, np. roztworem soli fizjologicznej, a także przyjmowanie dużej ilości płynów. Ból zatok złagodzi też płukanie dostępnymi w aptece preparatami do samodzielnych irygacji.

Lekarz pierwszego kontaktu może zalecić pacjentowi przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które złagodzą ból zatok, a także kropli obkurczających błonę śluzową nosa i zatok. Nie należy ich jednak stosować dłużej niż 7 dni.

Leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok jest bardzo częstym rozpoznaniem w praktyce zarówno lekarzy rodzinnych, jak i otolaryngologów. Ocenia się, że rocznie ostre ropne zapalenie zatok dotyka 10-15% społeczeństw Europy. W Niemczech stwierdza się ponad 6 milionów przypadków ostrego ropnego zapalenia zatok każdego roku. W USA liczba ta sięga 20 milionów.

Jest to także jedna z częstszych dolegliwości wymagających stosowania antybiotykoterapii. We Francji około 7% wszystkich antybiotyków jest przepisywana w celu leczenia zapalenia zatok. W USA na leczenie zapalenia zatok wypisywane jest 7-12% wszystkich leków przeciwbakteryjnych. Poza tym ostre i przewlekłe zapalenie zatok znajduje się pośród 10.

stanów chorobowych, które wpływają na wzrost kosztów pracy w USA.

Antybiotyki na zatoki stosuje się w przypadku nieskuteczności domowej terapii. Jeśli objawy infekcji utrzymują się powyżej 14 dni lub wystąpiła wysoka gorączka (powyżej 39°C) bądź znaczny obrzęk tkanek oczodołowych, laryngolog może zadecydować o podaniu antybiotyku. Kuracja trwa od 10 do 14 dni – nie należy jej przerywać wcześniej, nawet jeśli objawy zapalenia zatok całkowicie ustąpią.

W przypadku braku poprawy po upływie 7 dni należy powiedzieć o tym lekarzowi – być może konieczna okaże się zmiana antybiotyku.

Ostre zapalenie zatok nie zawsze ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Jeśli istnieje podejrzenie tła alergicznego, lekarz może zadecydować o zastosowaniu glikokortykosteroidów w formie kropli do nosa. Znacznie rzadziej ostre zapalenie zatok ma etiologię grzybiczną – w takim wypadku podaje się pacjentowi leki przeciwgrzybiczne lub podejmuje decyzję o leczeniu operacyjnym.

Leczenie zapalenia zatok, szczególnie występującego w formie nawracającej lub przewlekłej, może wymagać dokładniej diagnozy przy użyciu endoskopu. Często bowiem przyczyną choroby są nieprawidłowości w obrębie nosa i zatok, np.

skrzywiona przegroda nosowa, obecność polipów czy przerost małżowin nosowych. Endoskopowa mikrochirurgia wewnętrznosowa to nowoczesna, zaawansowana forma leczenia, w której wykorzystuje się kamery, źródła światło i mikronarzędzia chirurgiczne.

Taka forma terapii jest najmniej inwazyjna i pozwala pacjentowi szybko powrócić do formy.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych – leczenie

27 grudnia 2017Oxide-admin Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

Z przewlekłym zapaleniem zatok mamy do czynienia wówczas, kiedy dolegliwość ta utrzymuje się przez minimum 12 tygodni, a także wtedy, gdy w ciągu roku mają miejsce co najmniej 4 nawroty choroby trwającej ponad 10 dni.

Zapalenie zatok objawia się zaczerwienieniem oraz obrzękiem śluzówki. Najczęściej chory odczuwa również ucisk u nasady nosa, a także niewielki ból głowy. Gdy choroba przyjmie postać przewlekłą, często pojawiają się napady suchego kaszlu. Nieustający stan zapalny w zatokach oraz spływająca z nosa wydzielina może powodować ból gardła, jak też zapalenie oskrzeli.

Przewlekłe zapalenie zatok – czym jest spowodowane?

Główną przyczyną przewlekłej choroby są infekcje wirusowe. Nawracające stany zapalne i obrzęki śluzówki stopniowo zamykają drożne połączenia jamy nosowej oraz zatok. Skutkuje to powstaniem w nich podciśnienia, które sprzyja wnikaniu bakterii czy wirusów. Z kolei zbierająca się w zatokach wydzielina jest dla nich doskonałą pożywką.

Drobnoustroje szybko namnażają się, gdyż panuje tam idealne środowisko – jest ciepło i wilgotno. Przyczyną ciągłych nawrotów dolegliwości może być też alergia, palenie papierosów czy zaburzenia hormonalne. Zły stan zatok spowodowany bywa również zanieczyszczeniem środowiska, a także niezdrowym trybem życia (używki, złe odżywianie, brak ruchu).

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok wymaga konsultacji laryngologicznej. Dużą ulgę przynosi ich irygacja przy pomocy roztworu izotonicznego. Mieszankę wprowadzamy do nosa za pomocą specjalnej buteleczki zakończonej aplikatorem. Płyn wpuszczony przez jedną dziurkę, swobodnie wypłynie drugim otworem nosowym. Dla lepszych efektów czynność powinniśmy powtarzać dwa razy dziennie.

Dużą ulgę zapewnia również stosowanie preparatów nawilżających – głównie maści z witaminą E lub A. Jeśli, pomimo odpowiednio prowadzonego leczenia, chory nie zauważa poprawy, niezbędna może okazać się endoskopia jamy nosowej oraz interwencja chirurgiczna. Dzięki mikrochirurgii wewnątrznosowej możliwa jest regeneracja błony śluzowej, a nawet przywrócenie połączenia jamy nosowej z zatokami.

W przypadku braku interwencji lekarskiej zatkany stale nos zmusza nas do oddychania ustami, co nie dość, że sprawia dyskomfort, to jeszcze powoduje wysychanie błony śluzowej gardła, przewlekły nieżyt, a nawet problemy z węchem. Niestety to nie jedyne konsekwencje.

Nieleczony stan skutkuje zapaleniem kości czaszki, groźnymi powikłaniami wewnątrzczaszkowymi oraz ropniem oczodołu. Postępujący proces zapalny może także przenieść się na opony mózgowe.

Najcięższe powikłania dotyczą zazwyczaj jedynie 2% pacjentów, jednakże choroby nigdy nie należy bagatelizować.

Aby uniknąć nawrotu dolegliwości, ważna jest profilaktyka. Unikajmy dymu tytoniowego, przebywajmy na świeżym powietrzu, zaś w domu zadbajmy o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza. Optymalne warunki to około 20 stopni Celsjusza przy wilgotności powyżej 70%.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Zapalenie zatok szczękowych – jak je leczyć? – Blog – Centrum Medyczne DP MED

Zapalenie zatok szczękowych – jak je leczyć?

Zapalenie zatok szczękowych to stan zapalny części zatok, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z górnymi zębami. Nieleczone zapalenie zatok szczękowych może doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia mózgu. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia zatok szczękowych oraz jak przebiega leczenie?

Stan zapalny zatok szczękowych, ze względu na bliskie sąsiedztwo z zębami, może być sutkiem niewyleczonych na czas zębów, a także powikłaniem po leczeniu kanałowym (np. przebicia się do zatoki podczas poszerzania kanałów) lub wyrwaniu zęba górnego (częstym powikłaniem po usunięciu jest przetoka ustno-zatokowa).

Znacznie częściej przyczyną zapalenia zatok szczękowych są infekcje układu oddechowego, np. katar w przebiegu przeziębienia lub grypa. To właśnie nawracające infekcje są najczęstszym powodem przewlekłego zapalenia zatok, także szczękowych. Stan zapalny może rozwinąć się także u osób zmagających się z alergicznym nieżytem nosa czy astmą oskrzelową.

Warto wiedzieć, że czynnikami zwiększającymi zapalenie zatok szczękowych są pływanie i palenie papierosów.

Objawy

Ostre zapalenie zatok szczękowych charakteryzuje silny ból głowy zlokalizowany w okolicy oczodołu i czoła który nasila się m.in. przy pochylaniu głowy, wysiłku fizycznym oraz kaszlu, a także podczas opłukiwania lub dotykania tej okolicy.

Jego przyczyną jest obrzęk błony śluzowej nosa i przewodów wyprowadzających zatoki szczękowej, które znajdują się w jamie nosowej.

Leia também:  Jak Długo Trwa Leczenie Anginy Ropnej?

Jego konsekwencją jest więc zamknięcie naturalnych ujść zatok szczękowych, a co za tym idzie – gromadzenie się w nich wydzieliny, bez braku możliwości jej odpływu.

Dolegliwości bólowe są dodatkowo potęgowane przez podciśnienie, które jest wynikiem braku możliwości przejścia powierza z jamy nosa do zatok szczękowych. Pojawiają się również objawy stanu zapalnego. Możliwe objawy współtowarzyszące to ból zębów, obrzęk policzka, niedrożność nosa, wyciek wydzieliny ropnej z nosa.

Diagnoza i leczenie

W diagnostyce zapalenie zatok szczękowych najlepiej sprawdza się tomografia komputerowa, jednak lekarz może wykonać także zdjęcia RTG. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach wykonuje się endoskopię nosa i zatok.

Leczenie zapalenia zatok szczękowych zależy od tego, co jest jego przyczyną. Jeśli przyczyną stanu zapalnego są bakterie, podaje się antybiotyki. W przypadku infekcji na tle wirusowym stosuje się leczenie objawowe.

Podaje się krople do nosa, które mają zlikwidować stan zapalny błony śluzowej nosa, udrożnić ją, a także leki mukolityczne (zmniejszające lepkość śluzu), leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Lekarz może także zlecić płukanie jamy nosowej solą fizjologiczną lub hipertoniczną. W przypadku silnego bólu spowodowanego zaleganiem wydzieliny w zatoce szczękowej może być wskazane jej nakłucie.

Zapalenie zatok – objawy i metody leczenia – Czytelnia apteki Cefarm24

Pod nazwą „zatoki” kryją się tak naprawdę zatoki przynosowe, zlokalizowane w twarzoczaszce. To puste przestrzenie, wypełnione jedynie powietrzem. Wyróżniamy cztery rodzaje zatok: czołowe, szczękowe, sitowe oraz klinowe. Są one połączone z jamą nosową i stanowią ważną część układu oddechowego.

Ich powierzchnia jest wyścielona błoną śluzową, wytwarzającą wydzielinę śluzową, która przesuwa się do jamy nosowej. Jednym z głównych zadań zatok przynosowych jest ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza wdychanego przez nos (każdego dnia zatoki mogą oczyścić aż 10 tys. litrów powietrza!).

Jako ciekawostkę warto dodać, że skoro zatoki przynosowe to puste przestrzenie, wpływają one także na sam ciężar czaszki, odciążając w ten sposób nasz kręgosłup.

Zapalenie zatok – objawy

Przyczyną zapalenia zatok mogą być wirusy, bakterie, grzyby, alergie, ale nie tylko. W grupie czynników zwiększających powstanie procesu zapalnego w zatokach jest również m.in.

próchnica, skrzywiona przegroda nosowa, urazy mechaniczne nosa, mała wilgotność powietrza w pomieszczeniach, duże zmiany temperatur, klimatyzacja, słaba odporność czy też inne choroby, jak chociażby mukowiscydoza.

Gdy dojdzie do obrzęku błony śluzowej zatok, wydzielina śluzowa ma trudność z ujściem do jamy nosowej. Jest jej coraz więcej, staje się gęstsza, zmienia kolor, namnażają się również bakterie. Zapalenie zatok daje o sobie znać w charakterystyczny sposób.

Główne objawy procesu zapalnego to oczywiście potocznie pisząc ból zatok. Chodzi o ból głowy i całej twarzy, zwłaszcza u nasady nosa – bóle te mają większe nasilenie, jeśli pochylamy głowę do przodu. Inne objawy zapalenia zatok to nieżyt nosa czy kłopoty z węchem.

Wiele osób skarży się również na wydzielinę z nosa lub też spływającą po ścianie gardła. Może pojawić się gorączka, osłabienie i ogólne zmęczenie.

W przypadku zapalenia zatok szczękowych proces ten objawia się początkowo bólem zębów i nieświeżym oddechem, stąd tak łatwo go pomylić z inną dolegliwością.

Jak wyleczyć zatoki? Zapalenie zatok

Należy pamiętać, że nieleczone zatoki dadzą o sobie znać wcześniej czy później. Nawracające stany zapalne przejdą w przewlekłe zapalenie zatok, mogą również grozić powikłaniami w postaci m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie zatok, skonsultuj się z lekarzem.

Wyróżniamy dwa rodzaje zapalenia: ostre oraz przewlekłe. Ostre zapalenie zatok utrzymuje się zwykle maksymalnie do 12 tygodni (zwykle okres ten trwa do 10-12 dni), po czym objawy choroby ustępują.

Przewlekłe zapalenie zatok trwa powyżej 12 tygodni, a chory zgłasza, że objawy wciąż powracają, choć nie są one tak nasilone, jak w przypadku ostrego przebiegu choroby.

Leczenie zatok jest uzależnione od czynnika, który je wywołał. Jeśli za chorobę odpowiedzialne są bakterie, lekarz przepisze antybiotyk (warto pamiętać, że antybiotyk podaje się tylko w chorobach wywoływanych przez bakterie, nie wirusy).

Pomocne są także leki przeciwbólowe oraz preparaty, które poradzą sobie z rozrzedzeniem wydzieliny i nawilżeniem jamy nosowej. Popularne leki obkurczające błonę śluzową również dadzą pozytywne efekty, jednak należy je przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, jedynie przez kilka dni.

W przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego, a obrzęk błony śluzowej powróci.

Domowe sposoby na zatoki

Leczenie farmakologiczne warto połączyć ze sprawdzonymi metodami, które stosowały nasze babcie. Domowe sposoby na zatoki to przede wszystkim inhalacje.

Do miski z gorącą wodą wlewamy kilka kropel olejku eukaliptusowego, szałwiowego czy łyżeczkę majeranku.

Pochylamy się nad miską (30 cm nad naczyniem), nakładamy na głowę ręcznik, po czym wdychamy powietrze nosem i wypuszczamy ustami przez 10 minut. Inhalacje powtarzamy 2 razy w ciągu dnia.

Sprawdzony sposób na leczenie zatok to również ciepłe okłady na głowę – wystarczy ciepły ręcznik. Warto także zwrócić uwagę na swoją dietę – pić dużo wody oraz wzbogacić dania o olej z czarnuszki. W sklepach dostępne są też herbatki i mieszanki ziół na zatoki.

Pamiętaj, że zioła wchodzą w interakcje z lekami, dlatego zapytaj lekarza, czy możesz je pić. Choć wiele osób poleca nalewki na zatoki, nie łącz alkoholu z lekami.

Dbaj za to o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu, unikaj gwałtownych zmian temperatury, noś czapkę w chłodne miesiące i wzmacniaj swoją odporność każdego dnia!

Zatoki – o tych zapaleniach nie słyszałeś

Zatoki przynosowe to przestrzenie w kościach czaszki wypełnione powietrzem, znajdujące się w bliskiej okolicy nosa.

Spełniają one wiele ważnych funkcji takich jak: zmniejszenie ciężaru czaszki (co zdecydowanie zmniejsza obciążenie kręgosłupa), ogrzewanie i nawilżanie powietrza (dlatego tak ważne jest oddychanie przez nos) oraz wpływanie na to jak odbieramy zapachy i jak brzmi nasz głos.

Co wywołuje zapalenie zatok przynosowych?

Wszystkie zatoki przynosowe od wewnątrz pokryte są błoną śluzową (zbudowaną z warstw komórek nabłonka pokrytego rzęskami oraz z gruczołów śluzowych), która umożliwia im pełnienie ich funkcji oraz chroni głębiej położone struktury.

Produkowany w zatokach śluz wyłapuje zanieczyszczenia powietrza, a dzięki ruchom rzęsek błony śluzowej jest wraz z nimi stopniowo usuwany do jamy nosowej. W normalnej sytuacji w zatokach nie powinny się znajdować ani bakterie ani wirusy.

Jednak kiedy jakiś patogen (mały ogranizm zdolny do zarażania i wywoływania choroby potocznie zwany „zarazkiem”) do nich się dostanie i pokona miejscowe zabezpieczenia układu odpornościowego może wywołać stan zapalny.

Obrzęk błony śluzowej i zwiększona produkcja śluzu towarzyszące stanowi zapalnemu może spowodować zatkanie wąskich ujść zatok, którymi wydzielina powinna wydostawać się do jamy nosowej. W takiej sytuacji odchodzi do zalegania śluzu w zatokach i rozwoju typowych objawów zapalenia zatok przynosowych jak bóle głowy i katar.

Istnieją czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zapalenia zatok. Są to między innymi:

 • skrzywienie przegrody nosowej,
 • palenie papierosów (toksyny zawarte w dymie papierosowym uszkadzają rzęski nabłonka),
 • oddychanie suchym, zanieczyszczonym powietrzem.

Rodzaje zapalenia zatok przynosowych

W praktyce klinicznej najważniejszy podział zapalenia zatok jest zależny od czasu trwania choroby. Tak oto wyróżniamy zapalenie ostre, nawracające i przewlekłe.

Istnieje również podział na wirusowe i bakteryjne zapalenie zatok przynosowych. Przy czym większość bakteryjnych zapaleń powstaje w wyniku zakażenia błony śluzowej już zaatakowanej przez wirusy. 

Ostre zapalenie zatok przynosowych

 w typie ostrym zapalenia objawy pojawiają się nagle i trwaja nie dłużej niż 4 tygodnie. Typowe dla ostrego zapalenia zatok są:

 • gorączka i ogólne osłabienie pojawiajace się na początku choroby i ustępujace po 1-2 dniach (temperatura ciała zwykle nie przekracza 38.5°C),
 • ból twarzy i głowy nasilajacy sie przy pochylaniu (ból występuje w różnich miejsach zależnie od tego, w których zatokach toczy się zapalenie) ,
 •  katar, często ropny,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • osłabienie węchu,
 • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, często powodujące kaszel

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Jest chorobą zatok trwajacą dłużej niż 12 tygodni. Zwykle jest spowodowana nieodpowiednim leczeniem ostrego zapalenia zatok.

Objawy przewlekłego zapalenia są podobne do tych, występujących w ostrym zapaleniu, są jednak mniej nasilone. Zwykle też, nie występuje gorączka.

Przewlekłe zapalenie zatok może prowadzić do powstania polipów (guzków powstałych z przerośniętego nabłonka błony śluzowej), co może znacznie ograniczać drożność nosa.

Nawracające zapalenie zatok przynosowych

O tym stanie mówimy kiedy w ciągu roku wystąpią conajmniej 4 epizody ostrego zapalenia zatok, trwające zwykle koło tygodnia i nie przechodzące w stan przewlekły (pomiędzy zachorowaniami pacjent nie ma objawów choroby).

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby zatok mogą prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań (jak powstanie ropni oczodołu czy nawet zaplenie opon mózgowo-rdzeniowych), dlatego nie należy ich lekceważyć. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia zatok należy udać się do lekarza celem doboru odpowiedniego leczenia. Lekarzami zajmującymi się rozpoznawaniem i leczeniem chorób zatok przynosowych są otolaryngolodzy.

Podstawą rozpoznania jest dokładnie zebrany wywiad i badanie lekarskie. Ze względu na charakterystyczne objawy choroby wykonywanie badań dodatkowych często nie jest konieczne. 

W przypadku przewlekłego zapalenia bardzo pomocne w ocenie stanu zatok i ewentualnej obecnośi polipów są badania obrazowe zatok. Takie badania można wykonać w Centrum Medycznym iMed24.

Czy antybiotyk zawsze jest potrzebny?

Decyzję o tym jakie leki należy zastosować w danym przypadku lekarz podejmuje zależnie od nasilenia objawów u pacjenta.

Stosowanie antybiotyków w każdym przypadku ostrego zapalenia zatok nie jest wskazane bo większość z nich, we wczesnym etapie, ma charakter wirusowy (antybiotyki są lekami przecibakteryjnymi, nie działającymi na wirusy).

Antybiotykoterapię stosuje się w sytuacjach gdy wstępne leczenie nie przynosi skutku a występuje duże prawdopodobnieństwo, że przyczyną choroby jest infekcja bakteryjna.Podstawowymi lekami są glikokortykosterydy stosowane w aerozolu do nosa. Zmniejszą one stan zapalny, który jest przyczyną objawów.

W przypadkach kiedy przewlekłe zapalenie zatok powoduje trwały przerost błony śluzowej zatok i powstanie polipów konieczne może być leczenie operacyjne. Jest ono przeprowadzane metodą endoskopową – giętki przewód wprowadzany jest przez nos do zatok przynosowych i za jego pomocą usunięte zostają nieprawidłowe tkanki.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*