Jak leczyć bóle reumatyczne – leki, fizjoterapia, ćwiczenia, rehabilitacja

Reumatyzm dla większości z nas kojarzy się z okresowym bólem kości i stawów oraz nadwrażliwością na gwałtowne zmiany pogody. Jest to jednak obraz uproszczony, bowiem choroby z grupy reumatycznych, mogą dawać znacznie szersze spektrum objawów.

Ich przebieg zazwyczaj jest łagodny i powolny, ale bywa, że jednostki chorobowe postępują gwałtownie. Większość chorób reumatycznych nie ma jasnej i poznanej etiologii, a ich zdiagnozowanie jest trudne i wieloetapowe.

Warto wiedzieć, że choroby reumatyczne nie dotykają jedynie osób starszych i coraz częściej diagnozuje się je u ludzi młodych.

Co jednak wiemy o popularnych “reumatyzmach”? Czy istnieją skuteczne formy leczenia i profilaktyki chorób reumatycznych? Poniższy artykuł odpowiada na te pytania.

Do grupy chorób reumatycznych zalicza się choroby charakteryzujące się przewlekłymi i nawracającymi zmianami zapalnymi w tkance łącznej. Najczęściej jest to wynik reakcji autoimmunologicznej naszego układu odpornościowego, który z nie do końca znanych powodów traktuje swoje własne tkanki jak potencjalnego wroga.

Wspomniana tkanka łączna jest obecna w niemal każdym regionie oraz organie naszego ciała i spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie. Jak sama nazwa wskazuje, tkanka łączna spaja różne typy innych tkanek, zapewniając podporę narządom i chroniąc wrażliwe części organizmu. Jest ona również bardzo zróżnicowana pod kątem budowy oraz konkretnych funkcji.

Do tkanki łącznej zalicza się zarówno tkankę kostną oraz chrzęstną, jak i krew, hemolimfę i chłonkę co obrazuje tą różnorodności. Innymi rodzajami tkanki łącznej są tkanka tłuszczowa, tkanka łączna właściwa i galeretowata. Mniejsza o nazwy, warto jednak zwrócić uwagę, że “reumatyzmy” nie są wyłącznie chorobami układu szkieletowego, ale mogą atakować m.

in komórki krwi, jak i wiele innych tkanek i narządów.

Jak leczyć bóle reumatyczne – leki, fizjoterapia, ćwiczenia, rehabilitacja

Nie sposób wymienić wszystkich znanych chorób reumatycznych w krótkim artykule.

Można przyjąć, że w definicję tej bardzo zróżnicowanej grupy chorób wpisuje się niespełna setka zespołów klinicznych.

Istnieje kilka stosowanych podziałów, ale dla uproszczenia wymienimy najpopularniejsze jednostki chorobowe. Skupmy się na tych, w przypadku których fizjoterapia ma wiele do zaoferowania.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Inne nazwy pod jakimi jest ono znane to artretyzm lub gościec. Razem z ZZSK (rozwinięcie niżej) jest najbardziej rozpoznawalną chorobą reumatyczną. Zdecydowanie częściej dotyka ona kobiet, a jej główną ofiarą padają drobne stawy rąk, łokci, stóp i wiele innych.

Z biegiem choroby prowadzi to do ich intensywnych zwyrodnień. W konsekwencji dochodzi do sztywności i przykurczy stawowych i dalej do znacznego upośledzenia funkcji.

Jak w przypadku wielu innych chorób reumatycznych, również w tym przypadku nie wiemy wiele o przyczynach RZSu.

Zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK)

Znane również jako choroba Bechterewa. Ma podobny przebieg do RZS, ale w pierwszej kolejności atakuje stawy kręgosłupa i stawy krzyżowo-biodrowe. Choroba częściej występuje u mężczyzn. Zazwyczaj pierwszymi objawami są ból i sztywność regionu miednicy, lędźwi i dużych stawów kończyn.

Z czasem sztywność mięśniowa oraz ból prowadzą do trwałego (czy oby na pewno?) unieruchomienia tego regionu, co ma wpływ na ogólną mobilność i sprawność ciała. W zaawansowanych stadiach choroby obserwuje się znaczne zmiany zwyrodnieniowe stawów.

ZZSK podobnie jak jego “siostra”, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, jest przewlekłym procesem zapalnym, postępującym z okresami zaostrzeń i długotrwałych remisji.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Dla porządku należy wymienić najpospolitszą z chorób reumatycznych, czyli chorobę zwyrodnieniową stawów. Mimo, że dotyka ona znacznej części społeczeństwa (wg niektórych źródeł to nawet 17%!) i jest ogromnym problemem w skali świata to nie jest tak tajemnicza, jak jej poprzedniczki.

Wtórna postać choroby jest wynikiem powtarzających się regularnie mikro urazów i przeciążeń, przebytych urazów oraz “zużyciem” struktur stawu postępującym z wiekiem.

Co ważne, w przypadku tej formy choroby mamy duże pole do popisu w kwestii leczenia, ale również zapobiegania! Ogromną role w prewencji powstawania zmian zwyrodnieniowych stawów pełni regularna i spersonalizowana aktywność ruchowa.

Innymi, często występującymi jednostkami z licznej rodziny chorób reumatycznych są osteoporoza, łuszczycowe zapalenie stawów, zespoły bólowe mięśniowo powięziowe miejscowe lub uogólnione (np. fibromialgia). Jeżeli oglądaliście kultowy serial z serii “Dr House” to wielokrotnie słyszeliście również nazwy toczeń rumieniowaty lub twardzina. One również są chorobami tkanki łącznej.

Jak leczyć bóle reumatyczne – leki, fizjoterapia, ćwiczenia, rehabilitacja

Jak wspomnieliśmy wcześniej diagnostyka większości chorób reumatycznych jest kilkuetapowa i często wieloletnia. Bardzo istotny jest obraz kliniczny pacjenta, charakter objawów, jak i wywiad rodzinny.

Nie bez znaczenia wydaje się środowisko w jakim osoba diagnozowana żyje i pracuje (klimat, temperatura, dieta, wpływ stresu itp).

Ważnym, aczkolwiek niewystarczającym do postawienia ostatecznej diagnozy, elementem są następujące badania:

 • czynnik reumatoidalny – czyli przeciwciało, które przyczynia się do niszczenia tkanki, co jest istotą choroby reumatycznej;
 • kwas moczowy będący produktem metabolizmu zasad purynowych. Badanie poziomu kwasu moczowego wykonuje się m.in. przy podejrzeniu dny moczanowej;
 • białko C-reaktywne (CRP) – jego podwyższony poziom świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym;
 • OB (odczyn Biernackiego) – podobnie jak przy CPR;
 • Antystreptolizyna (ASO) – badanie wykonuje się w celu rozpoznania powikłań, takich jak choroba reumatyczna, po przebytej infekcji paciorkowcem typu A;
 • Przeciwciała anty-CCP, które są uznawane za specyficzny marker (wykrywacz) reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

Farmakoterapia

Istotną i najpopularniejszą formą leczenia osób cierpiących na choroby reumatyczne jest farmakoterapia. W celu złagodzenia bólu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w postaci doustnej lub miejscowej (maści, żele lub plastry). Innymi lekami przeciwbólowymi są analgetyki. Wspomniane leczenie ma charakter objawowy i zazwyczaj jest niewystarczające.

Fizjoterapia

Tutaj dochodzimy do interesujących nas form wspomagania terapii oraz niwelowania konsekwencji chorób reumatycznych.

Nowoczesna fizjoterapia ma do zaoferowania szeroki wachlarz zabiegów manualnych, aktywności fizycznych czy też fizykoterapii, które potrafią przynieść znaczną ulgę atakowanym przez chorobę tkankom ciała.

Mają one zarówno działanie przeciwbólowe, jak i pomagają utrzymywać sprawność ruchową, a przynajmniej istotnie spowolnić degenerację stawów.

Postępowanie fizjoterapeutyczne ma zastosowanie zarówno w okresach zaostrzenia choroby, kiedy dominują objawy bólowe, jak i w okresach remisji, kiedy to możemy zmniejszać konsekwencje szalejącego wcześniej stanu zapalnego.

Spersonalizowana aktywność ruchowa i ćwiczenia, pomagają utrzymać sprawność manualną, np. dłoni (szczególnie zagrożoną w przypadku RZS), stawów kręgosłupa (atakowanych np. w ZZSK) oraz innych regionów układu ruchu.

Pełnią one również ważna rolę w partycypacji pacjenta w codziennym życiu zawodowym oraz towarzyskim.

Techniki fizjoterapii takie jak mobilizacje stawowe, terapie tkanek miękkich, masaż oraz przede wszystkim ćwiczenia ruchowe przynoszą wielu pacjentom znaczną ulgę w bólu oraz realnie poprawiają odżywianie i regenerację tkanek około stawowej.

Wspomaganie, a może już leczenie?

Mimo, że medycyna nie zna leczenia przyczynowego chorób z grupy reumatycznych, połączenie kilku form postępowania, pozwala znacznie poprawić komfort życia osoby chorej. W strategii tej nie można pominąć odpowiedniego odżywiania, które wydaje się być bardzo istotne w walce z chorobami reumatycznymi.

Nie bez znaczenia może być również redukcja codziennego stresu oraz różne formy relaksacji. Wygląda bowiem na to, że przewlekły stres i zmęczenie utrudniają walkę organizmu z chorobą oraz pogarszają możliwości regeneracyjne ciała.

Coraz częściej można usłyszeć sugestie specjalistów, że poza predyspozycjami genetycznymi, to właśnie stres, przemęczenie, złe odżywianie oraz brak codziennego ruchu mogą decydować o wystąpieniu oraz przebiegu choroby reumatycznej.

Podsumowanie

Mimo, że choroby reumatyczne stanowią nie lada zagadkę dla współczesnej medycyny i nie rozumiemy niektórych ich mechanizmów, dysponujemy kilkoma możliwościami spowalniania postępu oraz łagodzenia towarzyszących im objawów.

Kluczowe wydaje się racjonalne łączenie leczenia farmakoterapii z zabiegami i ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi.

Bardzo istotna jest również optymalna, spersonalizowana dieta, unikanie używek oraz stosowanie technik radzenia sobie ze stresem, czyli w skrócie – prowadzenie zdrowego trybu życia.

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami! Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Leia também:  Como aprender mais sobre a maçonaria: 8 passos

Reumatyzm – przyczyny, objawy i sposoby leczenia – BRANDvital

Jak leczyć bóle reumatyczne – leki, fizjoterapia, ćwiczenia, rehabilitacja

Chroniczne bóle kolan, nadgarstków czy palców mogą mieć podłoże reumatyczne. Choroby z tej grypy atakują stawy, grożąc ich całkowitym unieruchomieniem, a co za tym idzie – inwalidztwem. Jakie są przyczyny reumatyzmu? Jak rozpoznać bóle reumatyczne i jaka terapia może przynieść ulgę? 

Co to jest reumatyzm? 

Reumatyzm to potoczne określenie odnoszące się do grupy chorób obejmujących układ ruchu, przede wszystkim stawy, ale także tkanki miękkie i mięśnie. Wyróżnia się ponad 200 jednostek chorobowych, które można zaliczyć do schorzeń reumatycznych, przy czym specjaliści podzielili je na 10 grup głównych, które podlegają dalszym podziałom. 

Najogólniejsza klasyfikacja wyróżnia choroby reumatyczne niezapalne (np. choroba zwyrodnieniowa stawów) oraz – szczególnie groźne – zapalne. Do drugiej z wymienionych grup zalicza się m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów. 

Reumatyzm występuje powszechnie. Szacuje się, że z powodu objawów reumatyzmu cierpi nawet 9 milionów Polaków. Choć bóle reumatyczne kojarzymy głównie z seniorami, dolegliwości, zwłaszcza te o podłożu zapalnym, bardzo często dotyczą także osób młodych. To poważny problem zdrowotny utrudniający sprawne funkcjonowanie, także na rynku pracy. 

Ze względu na jego przewlekły i postępujący charakter, szybkie rozpoznanie symptomów i jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia są niezbędne. Reumatyzm może prowadzić do znacznej niepełnosprawności ruchowej, niesie również ryzyko poważnych, zagrażających życiu zmian w narządach wewnętrznych.

Jakie są przyczyny reumatyzmu? 

Jak leczyć bóle reumatyczne – leki, fizjoterapia, ćwiczenia, rehabilitacjaPrzyczyny większości spośród chorób reumatycznych nie zostały poznane. Jego rozwojowi mogą sprzyjać zarówno czynniki zewnętrzne, jak i genetyczne 

Przyjmuje się, że powodem występowania objawów reumatycznych są przede wszystkim nieprawidłowe reakcje autoimmunologiczne organizmu. Oznacza to, że dochodzi do zaburzenia pracy układu odpornościowego, który zaczyna wytwarzać nieprawidłowe przeciwciała atakujące własne tkanki oraz sprzyja powstawaniu procesów zapalnych. 

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju niektórych chorób reumatycznych zalicza się: 

 • palenie papierosów, 
 • nadmiar soli w diecie,
 • infekcje bakteryjne i wirusowe, 
 • nadwagę,
 • urazy fizyczne.  

Prawdopodobieństwo wystąpienia reumatyzmu jest ponadto większe, jeśli w rodzinie pojawiały się przypadki zachorowań – reumatyzm może być dziedziczny

Reumatyzm – objawy 

Najbardziej charakterystycznym objawem reumatyzmu, wspólnym dla schorzeń z różnych grup, jest silny ból stawów. Może on obejmować pojedyncze stawy (pacjenci mówią np. o reumatyzmie kolana) bądź atakować szereg struktur. Dolegliwości mogą dotyczyć różnych części ciała, m.in. palców, nadgarstków, bioder, kręgosłupa. 

Zależnie od postaci choroby, bólom reumatycznym może towarzyszyć obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie zajętego stawu.

Staw traci elastyczność, pojawia się uciążliwe uczucie zesztywnienia, zwłaszcza o poranku. Nierzadko występują także charakterystyczne zniekształcenia.

Jeśli zmiany te są zaawansowane, staw przestaje pełnić swoją funkcję, może dojść do jego całkowitego unieruchomienia. 

Chorzy skarżą się na notoryczne uczucie zmęczenia, problemy ze snem i zaburzenia apetytu. Zdarza się, że bólom stawów i mięśni towarzyszą stany podgorączkowe

Poważnym zagrożeniem są zmiany narządowe, które mogą rozwinąć się z biegiem czasu. Choroba może zaatakować płuca, nerki czy serce. 

Jak wygląda leczenie reumatyzmu? 

Reumatyzmu, niestety, nie można całkowicie wyleczyć. Zadaniem terapii jest złagodzenie uciążliwych objawów oraz zahamowanie postępu choroby.

O tym, co pomaga na reumatyzm w danym przypadku decyduje lekarz, po zaznajomieniu się ze szczegółowymi wynikami badań. Wybór metody leczenia jest zależny od rodzaju przypadłości, na którą cierpi pacjent. Stosuje się m.in.

: niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, glikokortykosteroidy. 

Ulgę w bólach reumatycznych przynosi także fizjoterapia. Ćwiczenia ruchowe w połączeniu z odpowiednio dobranymi zabiegami oraz masażami łagodzą dolegliwości i poprawiają ruchomość stawów. Zaleca się m.in.

 magnetoterapię, laseroterapię i zabiegi ciepłem i zimnem. W leczeniu reumatyzmu w domu można wykorzystywać okłady borowinowe.

Do naturalnych sposobów na reumatyzm zalicza się też wykonywanie okładów z olejku kamforowego bądź arniki górskiej. 

Znaczenie ma także dieta. W reumatyzmie ważne jest komponowanie posiłków w taki sposób, by dostarczały składników wzmacniających mięśnie i stawy – kwasów omega 3, witamin (A, D, E, C). 

Jak żyć z bólem stawów w chorobach reumatycznych?

W przypadku, kiedy choroba jest zaawansowana i znacząco wpływa na codzienną aktywność, warto zaopatrzyć się w różnego typu pomoce i akcesoria, poprawiające komfort funkcjonowania.

Dobrym pomysłem jest zakup wysokiej jakości, wygodnego materaca, zapewniającego odpowiednie wsparcie ciała i ergonomię wypoczynku. Powierzchnia spania nie powinna być zbyt miękka – zapadanie się w materac wiąże się z zwiększonym naciskiem podłoża na tkanki, co może nasilać ból. 

Jeżeli zmiany reumatyczne obejmują przede wszystkim kończyny dolne i pojawiają się problemy z mobilnością, przydatne będą pomoce w chodzeniu – kule, laskę ortopedyczną lub chodzik rehabilitacyjny, który odciąży chore stawy. 

Kule, laski ortopedyczne oraz balkoniki dostępne w naszym sklepie internetowym: kule Vermeiren Stephanie, laski ortopedyczne Vermeiren Flora, balkonik Vermeiren 268.

5 sprawdzonych sposobów na bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów dotykają sporą część populacji. Im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest choroba układowa, najczęściej schorzenie układu ruchu. Podpowiadamy, jak uniknąć tych dolegliwości lub zmniejszyć ich uciążliwość.

Kiedy odczuwasz tak zwane bóle kości, tak naprawdę najczęściej bolą cię mięśnie i stawy. U zdrowej, młodej osoby bóle elementów układu ruchu zazwyczaj powoduje intensywny trening fizyczny.

Przypuszcza się, że powstające wtedy tzw. zakwasy mięśni są spowodowane najprawdopodobniej mikrourazami włókien mięśniowych, a nie – jak często się sądzi – odkładaniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej.

Ból mięśni i stawów mogą też spowodować:

 • choroba zwyrodnieniowa
 • urazy
 • stres i wynikające z tego mimowolne napinanie mięśni
 • infekcje, szczególnie grypa i przeziębienie
 • nadwaga i otyłość
 • przeciążenia.

Na ból mięśni i stawów pomogą:

1. Farmakoterapia

Po leki przeciwbólowe możesz sięgnąć, jeśli dolegliwości:

 • pojawiają się w wyniku infekcji (leki przyjmuje się okresowo);
 • są skutkiem schorzenia o charakterze zapalnym (środki farmaceutyczne stosowane są długoterminowo lub stale);
 • wynikają z doznanego urazu (leki aplikowane są incydentalnie);
 • są na tyle dokuczliwe i silne, że ograniczają lub wręcz uniemożliwiają podejmowanie codziennej aktywności.

Stosując w wymienionych sytuacjach środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie tylko zlikwidujesz ból, ale również jego przyczynę. Leki te są dostępne jako tabletki, plastry przeciwbólowe czy maść. Wskazaniem do długoterminowego przyjmowania leków przeciwbólowych jest np. reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zapalenie mięśni czy reaktywne zapalenie stawów.

2. Regularna aktywność fizyczna

Codzienna dawka ruchu zapewni ci odpowiednią sprawność układu ruchu i poprawi krążenie. Dzięki temu stawy i mięśnie będą dobrze dotlenione i odżywione, a to będzie sprzyjać dobrej regeneracji ewentualnych uszkodzeń i zmniejszać ryzyko wystąpienia bóli.

Dzięki sprawnemu krążeniu z komórek na bieżąco będą również usuwane toksyczne produkty przemiany materii – ich zaleganie jest jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy mięśni i stawów. Codzienna gimnastyka to zatem najlepsza i najtańsza metoda profilaktyki bólów układu ruchu.

Działa ona nie tylko na poziomie komórkowym, ale również tkankowym i narządowym, ponieważ utrzymuje elastyczność układu mięśni i stawów. Ćwicz regularnie – to świetne przygotowanie pod większy wysiłek fizyczny i metoda na obniżenie masy ciała.

3. Fizjoterapia

Przy bólu stawów i mięśni możesz skorzystać z następujących metod:

 • Kinesiotaping tzw. plastrowanie dynamiczne służy leczeniu i profilaktyce bólów układu ruchu. Dobrze naklejony plaster sprawi, że po wysiłku nie pojawi się zerwany mięsień, nie będą bolały mięśnie pleców, a stawy pozostaną stabilne.
 • Kinezyterapia – usprawnia układ ruchu w chorobach reumatycznych, na niej opiera się rehabilitacja pozabiegowa (np. ćwiczenia kręgosłupa po zakończeniu leczenia szpitalnego), pomocna, kiedy dokuczają bóle kręgosłupa lędźwiowego czy bóle stawu biodrowego.
 • TENS – przezskórna stymulacja prądem elektrycznym wpływa na przewodnictwo nerwowe. Efektem tego jest blokowanie bramek bólowych oraz wydzielanie endorfin – hormonów o silnych właściwościach uśmierzających bóle mięśni i stawów.
 • Terapia manualna – obejmuje leczenie dotykiem, w tym masaż – rozluźniający lub stymulujący: ręczny, wodny lub z wykorzystaniem akcesoriów pomocniczych; stanowi idealne rozwiązanie na bóle kręgosłupa, tak zwane zakwasy po treningu czy bóle mięśni nóg.
 • Krioterapia, czyli to, co na stawy dotknięte bólem najlepsze: ekstremalne zimno leczy bóle pourazowe, zmniejsza stany zapalne pojawiające się w chorobach reumatoidalnych czy metabolicznych (dna moczanowa).
Leia também:  Obrąbek stawowy – uszkodzenie obrąbka stawu barkowego

4. Relaks

Korzystaj z niego przy przeciążeniach i w stresie. Relaksuj się w sposób bierny, oszczędzając bolący staw (np. chore kolano), lub czynnie, np. spacerując.

5. Dieta

Dobra dieta na stawy i mięśnie zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz błonnika i białka. Właściwie skomponowane menu ma kluczowe znaczenie przy bólach spowodowanych chorobą zapalną stawów, po urazach oraz w bólach wywołanych schorzeniami objawiającymi się zanikaniem lub osłabieniem tkanki mięśniowej. Dostarcza:

 • cząstek budujących kolagen – to podstawowy składnik stawów;
 • aminokwasów tworzących białka włókien mięśniowych;
 • mikroelementów zapewniających aktywność skurczową mięśni.

Dobrze zbilansowana dieta to także podstawa do zrzucenia zbędnych kilogramów – nadwaga i otyłość obciążają elementy układu ruchu i powodują zwyrodnienia stawów.

Jak leczyć bóle stawów i mięśni?

Czy zastanawiałeś się, jak wiele może być przyczyn powodujących bóle mięśni i stawów? Czym różni się ból mięśniowy od bólu stawu? Jakie mogą być ich przyczyny? Na co zwrócić uwagę i na jakich informacjach warto się skupić, by znaleźć źródło bólu.

Jaką profilaktykę stosować, a także jak sobie radzić z bólem mięśniowo- stawowym? Dieta, aktywność fizyczna, relaks, prawidłowa postawa.

Kiedy sięgnąć po farmakoterapię, a kiedy po fizjoterapię? Tej ostatniej przyjrzymy się dokładniej, wyjaśniając, czym jest terapia manualna, krioterapia, elektrostymulacja prądami, metoda plastrowania kinesiotaping oraz gimnastyka lecznicza leczenie ruchem. 

Bóle stawów i mięśni- przyczyny i charakterystyka

Bóle mięśniowo-stawowe są jednymi z najczęściej występujących rodzajów bólu. Same w sobie mogą sygnalizować nam wiele nieprawidłowości i chorób.

Za najczęstsze przyczyny występowania bólu w mięśniach i stawach uchodzą: miejscowe urazy, przeciążenia i nadmierne rozciąganie.

Do lekarzy najczęściej zgłaszają się pacjenci z przewlekłym bólem mięśniowo-stawowym, którego przyczyny mogą tkwić nie tylko w mięśniach czy stawach, mogą to być infekcje, choroby układ nerwowego czy choroby ogólnoustrojowe. 

Za główne przyczyny bólów mięśni i stawów uznaje się:

 • bezpośrednie czynniki fizyczne powodujące uraz 
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny powodujący przeciążenie w obrębie mięśniowo-kostnym
 • zaburzenia elektrolitowe
 • stres i wynikające z tego mimowolne napinanie mięśni
 • choroby reumatyczne:
 • – zapalenie wielomięśniowe
 • – zapalenie skórno-mięśniowe 
 • – reumatoidalne zapalenie stawów 
 • – fibromialgia
 • zespół przewlekłego zmęczenia
 • niedoczynność tarczycy
 • zaburzenia endokrynologiczne:
 1. – choroby tarczycy
 2. – choroby przytarczyc
 3. – cukrzyca
 4. – otyłość
 5. – wirusowe: grypa, przeziębienia, różyczka, ospa wietrzna
 6. – bakteryjne: borelioza
 7. – pasożytnicze: toksoplazmoza, włośnica
 • chorobę zwyrodnieniową stawów
 • dnę moczanowa
 • choroby z okładania soli wapnia np. artropatia apatytowa
 • zespół bólu mięśniowo-powięziowego
 • zespół niespokojnych nóg
 • zapalenie kaletki maziowej
 • niedobór potasu, który w niedoborze powoduje pojawiające się bóle i skurcze mięśni, zwłaszcza nóg

Warto zróżnicować czym różni się ból mięśniowy od ból stawów. Ból mięśniowy może dotyczyć jednego mięśnia lub mieć charakter ogólny, czyli dotyczyć grupy mięśniowej. Z bólem stawów mamy zazwyczaj do czynienia, gdy w obrębie stawu doszło do zapalenia. Stawowi towarzyszy obrzęk, skóra go pokrywająca jest zaczerwieniona a jej temperatura wyższa. 

Wizyta u lekarza – na przekazaniu jakich informacji należy się skupić

W przypadku dokuczliwego i przewlekłego bólu warto skierować się do lekarza pierwszego kontaktu. Już przed wizytą należy spróbować odpowiedzieć sobie na pewien zestaw pytań, które to ukierunkują lekarza i pozwolą mu postawić diagnozę. Należy zwrócić uwagę na charakter i czas trwania bólu.

Gdzie ból jest umiejscowiony, czy promieniuje, czy jest to jeden mięsień czy grupa mięśni, czy ból pojawia się przy konkretnych czynnościach jak np. uprawianie sportu. Czy doszło, dochodziło do jakichś mikrourazów, przeciążeń, nadwyrężeń. Czy ból jest w tych samym lokalizacjach identyczny po obu stronach ciała. Jak rozkłada się ból w zależności od ułożenia ciała.

Jakie objawy mu towarzyszą, w jakich sytuacjach się nasilają, a kiedy się minimalizują. Czy występują inne choroby, czy występowały w rodzinie przewlekłe choroby mięśni i stawów, a także jakie objawy najczęściej towarzyszą bólowi.

Tu warto zwrócić uwagę na uczucie sztywności, napięcie, stwardnienie mięśni, obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości stawu, a także na gorączkę, przewlekłe zmęczenie, wzmożone pocenie się w nocy, ubytek masy ciała. 

Po uzyskaniu takich informacji lekarz powinien zbadać pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem narządów układu ruchu. Lekarz może zlecić badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi, markery stanu zapalnego (OB, CRP), a także posiew krwi.

W zależności od przypadku, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy, mogą również być zlecone badania obrazowe takie jak RTG, USG, TK, czy scyntygrafia kości.

W niektórych przypadkach wykonuje się także specjalistyczne badania – badanie płynu stawowego, badania histologiczne wycinka mięśniowego czy ocena autoprzeciwciał chorób układu tkanki łącznej. 

Bóle stawów i mięśni – jak sobie z nimi radzić?

Wielu z nas zastanawia się jak szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwego, nieprzyjemnego bólu mięśni i stawów. Prawda jest taka, że leczenie bólu musi być poparte sprawdzeniem jego źródła. Lekarze i fizjoterapeuci zwracają uwagę na odpowiednią profilaktykę, na regularną aktywność fizyczną, która pomoże wzmocnić mięśnie i stawy.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała, a co za tym idzie odpowiedniej i zdrowej diety, jest także niezwykle istotne. Odciążanie stawów, odpowiednia pozycja przy siedzeniu i staniu, a przede wszystkim przy uprawianiu sportu i wykonywaniu ćwiczeń. Na miejscowe bóle można stosować maści, żele, plastry czy okłady z lodu.

Dużym zainteresowaniem cieszy się akupunktura, fizjoterapia, masaże, terapia manualna, kinesiotaping, ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające. 

Co do diety, to powinna być bogata w przeciwutleniacze, witaminy, minerały, błonnik i białko. Odpowiednie, właściwie skomponowane menu odgrywa kluczową rolę przy bólach spowodowanych chorobami stawów, po urazach czy w bólach wywołanych schorzeniami objawiającymi się zanikaniem lub osłabieniem tkanki mięśniowej.

  Właściwa dieta dostarczy cząstek budujących kolagen, który jest podstawowym składnikiem stawów, aminokwasów, które tworzą białka włókien mięśniowych i mikroelementów zapewniających aktywność skurczową mięśni. Niezwykle istotne jest także dotlenienie organizmu, regularna  dawka ruchu – w postaci codziennej gimnastyki.

Farmakoterapia – kiedy po nią sięgnąć przy bólu mięśni i stawów?

Wprzypadku bólu mięśniowo-stawowego spowodowanego infekcją wynikającego z urazu czy z rodzaju schorzenia o charakterze zapalnym stosuje się środki farmaceutyczne w postaci leków przeciwbólowych. W przypadku konkretnego urazu są to najczęściej środki miejscowe z lekiem przeciwbólowym lub przeciwzapalnym w postaci plastrów czy żeli.

W wyniku infekcji leki są przepisywane przez lekarza i przyjmuje się je okresowo. W przypadku poważniejszych chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie mięśni czy zapalenie stawów, gdzie bóle są silne, uciążliwe, wręcz uniemożliwiające codzienną aktywność przyjmowanie leków przeciwbólowych jest zazwyczaj długoterminowe.

 

Fizjoterapia – z jakich metod skorzystać?

Oto kilka metod, które zdają się być najbardziej skuteczne w walce z bólem mięśni i kości. Niezwykle istotne jest, by zabieg wykonywała osoba wykwalifikowana, odpowiednio przeszkolona, profesjonalista, który nam pomoże, a nie zaszkodzi. 

Terapia manualna 

 • – masaże rozluźniające lub stymulujące, które stanowią idealne rozwiązanie na bóle kręgosłupa, pleców, nóg i tzw. zakwasy po treningu; jest to metoda przyjemna, podczas której można się cudownie zrelaksować i odprężyć
 • – poizometryczna relaksacja mięśni, która służy do obniżania napięcia mięśniowego
 • – w terapii osób uprawiających sport dużą popularność zdobył flossing, zarówno w leczeniu stanów ostrych, jak i przewlekłych; do zabiegu wykorzystuje się elastyczną taśmę, którą owija się miejsce zabiegowe, ucisk utrzymuje się kilka minut, podczas gdy pacjent wykonuje określone ruchy i ćwiczenia; zabieg powoduje regenerację tkanek i stanowi doskonałe uzupełnienie terapii manualnej
 • – jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod jest terapia manualna Levita – wykorzystywana do leczenia dolegliwości kręgosłupa oraz stawów obwodowych takich jak kolano czy bark
 • – koncepcja Maitland – terapeuta manualny koncentruje się na największym problemie bólowym, z jakim zgłosił się pacjent; jest to metoda dedykowana osobom z rwą kulszową, dyskopatią, a także innymi dolegliwościami kręgosłupa oraz stawów obwodowych
 • – metoda dr Ackermanna określana jest jako łagodna chiropraktyka i osteopatia strukturalna; jest skuteczna w bólach głowy, kręgosłupa szyjnego, stawów obwodowych, a także dolegliwościach związanych z narządami wewnętrznymi
Leia também:  Como baixar fotos do icloud em um iphone ou ipad

Krioterapia 

 1. – jest metodą leczniczą, której istotą jest schładzanie powierzchni ciała bardzo niską temperaturą, w efekcie działania dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi, które odbywa się nawet czterokrotnie szybciej
 2. – jest rodzajem leczenia, które wykorzystujenaturalne reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur
 3. – pomaga przywrócić równowagę w funkcjonowaniu całego ciała
 4. – oddziałuje na układ hormonalny i odpornościowy; powoduje wzmożone wydzielanie endorfin – hormonów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ponadto zmniejsza się napięcie mięśni
 5. – leczenie zimnem przynosi zadowalające efekty i ulgę chorym stawom; 
 6. – idealnie sprawdza się w leczeniu bólów pourazowych, pomaga zmniejszyć stany zapalne
 7. towarzyszące reumatoidalnym zapaleniu stawów czy w przypadku chorób  
 8. metabolicznych jak np. dna moczanowa

Kinezyterapia 

 • – jest to leczenie ruchem, tak zwana gimnastyka lecznicza
 • – za podstawę tej dziedziny fizjoterapii uważa się ćwiczenia ruchowe – ruch jako środek leczniczy, który wpływa na cały organizmu
 • – jej zadaniem jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji 
 • – stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po zabiegach operacyjnych, usprawniania układ ruchu w chorobach reumatycznych, a także po udarach mózgu, po zawale serca, a także w okresie ciąży jako przygotowanie do porodu
 • – dzielimy ją na miejscową i ogólną
 • – kinezyterapia ogólna zawiera w sobie ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastykę poranną i ćwiczenia w wodzie i dotyczy części ciała nie objętych chorobą
 • – kinezyterapia miejscowa dotyczy bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo i zawiera w sobie ćwiczenia bierne – wykonywane przez kinezyterapię lub aparat CPM (Continuous Passive Motion – ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego; ćwiczenia izometryczne – czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości; ćwiczenia czynno-bierne – ruch wykonywany jest biernie natomiast pacjent czynnie rozluźnia mięśnie; ćwiczenia samowspomagane – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni; ćwiczenia w odciążeniu – wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczenia odcinka ciała; wyciągi; ćwiczenia synergistyczne – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni i ćwiczenia oddechowe

Kinesiotaping 

 1. –  to metoda plastrowania polegająca na naklejania specjalnej taśmy, o właściwościach elastycznych, na powierzchnię ciała
 2. – zasady stosowania kinesiotapingu oparte są na kinezjologii, czyli nauce zajmującej się ruchem ciała człowieka
 3. – taping bywa określany wyrażeniem „plastry dla sportowców”, wynika to z faktu, że jest bardzo często stosowany w medycynie sportowej
 4. – plastrowanie dynamiczne stosuje się w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego i nie tylko dla sportowców
 5. – służy leczeniu i profilaktyce bólów układu ruchu; dobrze naklejony plaster sprawi, że po wysiłku nie pojawi się zerwany mięsień, nie będą bolały mięśnie pleców, a stawy pozostaną stabilne.

TENS 

 • – elektrostymulacja prądami – przezskórna elektryczna stymulacja nerwów
 • – metoda niefarmakologicznego i nieinwazyjnego, a przez to pozbawionego wielu skutków ubocznych, leczenia dolegliwości bólowych
 • – znajduje zastosowanie w wielu stanach chorobowych, pourazowych i dysfunkcjach, którym towarzyszy ból
 • – efektem tego jest blokowanie bramek bólowych oraz wydzielanie endorfin – hormonów o silnych właściwościach uśmierzających bóle mięśni i stawów.
 • Lek. Michał Dąbrowski

Reumatyzm palindromiczny – rzadka choroba stawów

Z tekstu dowiesz:

 • jakie są najczęściej występujące choroby reumatyczne i jak się objawiają,
 • co to jest reumatyzm palindromiczny,
 • jak przebiega diagnostyka tej choroby,
 • czy istnieje skuteczny lek na reumatyzm palindromiczny.

Wiele osób borykających się z okresowymi, nawracającymi bólami kości i stawów określa je mianem reumatyzmu. Jest to jednak zbyt daleko idące uproszczenie – nie ma bowiem jednej choroby, o której można mówić jako o reumatyzmie.

Istnieją za to różnego rodzaju choroby reumatyczne, które mogą dotknąć nie tylko osoby starsze, ale również młodzież, o przebiegu łagodnym i powolnym, ale także szybkim i bardzo ostrym, atakujące nie tylko tkanki stawowe i kostne, ale również komórki krwi, komórki tłuszczowe oraz inne tkanki i narządy.

W parze z różnorodnością kliniczną chorób o podłożu reumatologicznym idzie również mnogość możliwych przyczyn ich występowania.

 • Czynniki immunologiczne – przypuszcza się, że za wiele chorób reumatycznych odpowiadają zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego, który nieprawidłowo rozpoznaje komórki własnego organizmu jako obce i zaczyna je zwalczać. Na rozwój tych zaburzeń mogą wpływać np. przebyte wcześniej infekcje wirusowe i bakteryjne.
 • Czynniki genetyczne – badania naukowe dowiodły, że choroby reumatyczne przynajmniej częściowo związane są z predyspozycjami genetycznymi, m.in. dziedzicznymi mutacjami genowymi występującymi u pacjentów. Jeśli w rodzinie zdiagnozowano przypadki chorób reumatologicznych, ryzyko ich pojawienia się w kolejnych pokoleniach jest większe.
 • Choroby nowotworowe – w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że choroby reumatyczne mogą być dalekim powikłaniem przebytych wcześniej nowotworów, m.in. szpiczaka mnogiego oraz chłoniaków.

Jak już wspomniano, choroby reumatyczne to grupa wielu różnych schorzeń, wśród których najczęściej występują:

 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przewlekła choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym, objawia się bólem stawów (najczęściej niewielkich stawów rąk i stóp), poranną sztywnością stawów, czasem dolegliwościami ze strony płuc i serca,
 • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) – przewlekła choroba stawów o podłożu immunologicznym, której objawy ujawniają się w dzieciństwie lub wieku nastoletnim (przed 16. rokiem życia),
 • łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) – manifestuje się przewlekłym zapaleniem stawów i łuszczycą skóry, czasami zajmuje też inne partie ciała, m.in. oczy i serce; może mieć postać łagodną, ale również prowadzić do trwałej niesprawności,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – przewlekła choroba zapalna atakująca kręgosłup, powodująca jego uciążliwy ból i sztywność, o charakterze postępującym, wywołująca z czasem znacznie ograniczenie ruchomości kręgosłupa.

Jedną z rzadziej występujących chorób reumatologicznych jest z kolei reumatyzm palindromiczny.

Cechuje się on dość charakterystycznymi objawami – otóż u chorego nagle, bez wcześniejszych symptomów zapowiadających pojawia się bardzo silne, gwałtowne zapalenie stawu (czasami kilku stawów).

U pacjenta występują wówczas ból, zaczerwienienie, obrzęk i sztywność stawu, które po kilku godzinach lub kilku dniach mijają bez trwałych uszkodzeń w strukturze stawu.

Przyczyny reumatyzmu palindromicznego nie zostały jak dotąd jednoznacznie określone. Przypuszczano, że może to być odmiana reumatoidalnego zapalenia stawów ze względu na obecność we krwi pacjenta charakterystycznych przeciwciał. Pojawiają się również sugestie, że choroba może mieć podłoże genetyczne.

Co do zasady diagnostyka reumatyzmu palindromicznego jest taka sama jak innych chorób reumatologicznych. Z pacjentem przeprowadza się wywiad – lekarz pyta o występujące bóle reumatyczne, ich nasilenie, inne obawy, przyjmowane leki itp.

Zlecana jest oczywiście diagnostyka laboratoryjna, w tym podstawowe badanie krwi – o chorobie świadczą zazwyczaj wysoki poziom OB, podwyższona liczba białych krwinek, wysokie stężenie białka ostrej fazy oraz podwyższone miano przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu polipeptydowi (anty-CCP) i antykeratynowych.

Jeśli chodzi o badania obrazowe, najczęściej wykonywane są RTG, a także rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, które pozwalają diagnozować zmiany w stawach i tkankach okołostawowych.

Ze względu na brak jednoznacznie określonych przyczyn choroby leczenie reumatyzmu palindromicznego ma wyłącznie charakter objawowy. Stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, czasami glikokortykosteroidy oraz metotreksat.

Bardzo ważna jest oczywiście dopasowana do potrzeb fizjoterapia, która pozwala łagodzić objawy, powstrzymywać postępy choroby oraz utrzymywać prawidłowe funkcjonowanie objętych schorzeniem stawów.

I tak u pacjentów z reumatyzmem palindromicznym zastosowanie znajdują m.in.

kinezyterapia (ćwiczenia czynne i bierne), masaż klasyczny, hydroterapia (masaże wodne), a także różne metody fizykoterapii (krioterapia, magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia, światłoterapia).

W fazach ostrych choroby pacjentowi pomóc mogą również odpowiednie narzędzia zaopatrzenia ortopedycznego – stabilizatory, ortezy, kule, balkoniki. Odciążają one staw, stabilizują go, zmniejszają dolegliwości bólowe i pomagają chronić przed upadkami.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*