Jak Długo Trwa Rehabilitacja Po Endoprotezie Stawu Kolanowego?

Zdaniem specjalistów rehabilitacja po endoprotezie kolana trwa około pół roku. Ten okres może ulec zmianie i jest zawsze dostosowywany przez lekarza i fizjoterapeutę indywidualnie do pacjenta. Warto zadbać o powyższe aspekty, gdyż odpowiednio prowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności.

Kiedy zacząć rehabilitację po endoprotezie kolana?

Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, meniscektomii, szyciu łąkotki, a nawet endoprotezoplastyce stawu kolanowego rehabilitację można rozpocząć już dzień po zabiegu. Wczesne uruchamianie po operacji pozwala na uzyskanie szybszych efektów w późniejszym etapie rehabilitacji.

Co można robić po endoprotezie kolana?

Przykładowe ćwiczenia usprawniające w okresie pooperacyjnym to:

 • prostowanie, zginanie, ruchy okrężne stopy,
 • zginanie kolana do granicy bólu w pozycji stojącej,
 • zginanie i prostowanie kolana w pozycji siedzącej,
 • wciskanie kolana w podłoże (należy wytrzymać 2 – 3 sekundy, po czym powtórzyć ćwiczenie),
 • Jak długo trwa ból po endoprotezie kolana?

  Ból odczuwany w kolanie przed operacją oraz ból i obrzęk po zabiegu osłabiają Twoje kolano. Pełny powrót do zdrowia może potrwać wiele miesięcy.

  Czy po endoprotezie kolana można Klekac?

  Ryzyko uszkodzenia endoprotezy lub jej obluzowania jest dodatkowo wyższe u osób ze złą jakością kości, chorobami metabolicznymi oraz otyłością. Celem zachowania protezy kolana w dobrym stanie należy unikać krzyżowania nóg, klękania, kucania, a także uprawiania sportów z dużą komponentą biegu i skoków.

  Kiedy Rehabilitacja po operacji łąkotki?

  Rehabilitacja pooperacyjna

  Najszybciej powraca się do pełnej aktywności fizycznej po zamkniętej meniscektomii (3–4 tygodnie od zabiegu), natomiast najdłużej po zeszyciu łąkotki (3–5 miesięcy). Obecnie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu unieruchomienia stawu.

  Kiedy rehabilitacja po endoprotezie biodra?

  W przypadku endoprotezy cementowej chodzenie o kulach trwa 1,5 miesiąca, chodzenie bez kul 3–6 miesięcy. Po implantacji endoprotezy bezcementowej zalecane jest chodzenie o kulach przez 3 miesiące. Obciążanie kończyny operowanej wykonuje się metodą stykową.

  Leia também:  Jakie Są Objawy Pęknięcia Torbiela Na Jajniku?

  Jak spać po endoprotezie kolana?

  Podczas leżenia na plecach nie należy wkładać poduszki pod operowane kolano (na przykład po to, żeby było wygodniej), długotrwałe ustawienie kolana w zgięciu z podłożoną poduszką może spowodować trwałe jego zgięcie (przykurcz zgięciowy). Z łóżka należy wstawać po stronie nogi operowanej.

  Jak postępować po operacji kolana?

  Przez 2-3 tygodnie noga powinna pozostawać w odciążeniu, a chory – poruszać się o kulach łokciowych (naukę chodzenia o kulach tego typu warto rozpocząć jeszcze przed zabiegiem). Przez cały okres rekonwalescencji konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń specjalisty.

  Ile czasu boli po endoprotezie?

  Ciężko jednoznacznie wskazać okres, jaki będzie potrzebny na rehabilitację po endoprotezie biodra. Jest on bowiem zależny od wieku pacjenta, jego kondycji, wydolności oddechowej i krążeniowej, a także sprawności mięśniowej. Trzeba przygotować się na fakt, że może ona trwać nawet i ponad pół roku.

  Jak długo spuchnięte kolano po endoprotezie?

  Przez te czynniki obrzęk może trwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Od nich również zależy powrót do sprawności i pełnego zdrowia.

  Jak długo boli noga po rekonstrukcji ACL?

  Ma ona za zadanie zapobiec rozciągnięciu przyczepu na wskutek zbyt dużej ruchomości w stawie. Juz po 2 tygodniach od operacji pacjent powinien całkowicie obciążać chorą nogę. Jeśli odczuwa duży ból, nie może wyprostować kolana, lub ma nieprawidłowy wzorzec chodu powinien używać kul.

  Kiedy można odstawic kule po endoprotezie kolana?

  Chodzenie bez kul

  Dla pacjentów z endoprotezą cementową będzie to ok. 3-4 miesięcy po zabiegu, dla osób z endoprotezą bezcementową okres ten może wydłużyć się do 6 miesięcy. Chorzy po kapoplastyce stawu biodrowego mogą odstawić kule już do 2. miesięcy po operacji.

  Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie kolana?

  Po wszczepieniu endoprotezy w staw kolanowy rozpoczyna się proces rehabilitacji. Początkowo jest to fizjoterapia ambulatoryjna, która jest realizowana przy użyciu automatycznych szyn CPM i ćwiczeń biernych. Proste aktywności pozwalają na wstępne przygotowanie operowanego stawu kolanowego na dalszą rehabilitację.

  Leia também:  Udar Mozgu Jakie Objawy?

  Czy można biegać z endoproteza kolana?

  Po protezowaniu kolana przeciwwskazane są piłka nożna, siatkówka czy koszykówka, ze sportów indywidualnych – bieganie. Istnieją aktywności, które można podejmować, należą do nich pływanie, taniec i jazda na rowerze.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *