Globus histericus – co to jest gula w gardle? Co oznacza ucisk w przełyku?

Globus histericus – co to jest gula w gardle? Co oznacza ucisk w przełyku?

Gula w gardle, czyli globus histericus, to bardzo charakterystyczny ucisk w przełyku lub krtani. Ściśnięte gardło i uczucie guli w przełyku to najważniejsze objawy tego schorzenia, które często ma podłoże emocjonalne. Każdy kogo prześladował globus histericus potwierdza, iż jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która powoduje duży dyskomfort w codziennym życiu. Uczucie, którego wtedy doświadczamy wywołuje wrażenie duszenia i powoduje problemy z przełykaniem. Jak sobie zatem radzić z gulą w gardle? 

Spis treści:

Gula w gardle – czym jest globus histericus?

Globus histericus to nieprzyjemne odczucie zalegania w gardle ciała obcego lub większej przeszkody. Takie uczucie guli w gardle może mieć charakter sporadyczny. Pojawiając się zwykle w stresujących i trudnych dla nas momentach, np. przed egzaminem, ślubem albo rozmową o pracę.

Zdarza się jednak, że w przypadku histericus globus, choroba ta ma charakter przewlekły, przez co związany z nią dyskomfort towarzyszy pacjentom cały czas. Schorzenie to dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku i może mieć różnorodne podłoże.

Warto jednak zaznaczyć, że osoby zmagające się z tym problemem nie odczuwają bólu ani trudności w przełykaniu.

Co ma wspólnego nerwica przełyku i uczucie guli w gardle? Przyczyny tego schorzenia bardzo często leżą w nadmiernych nerwach i regularnym stresie

Przyczyny guli w gardle w ogromnej części przypadków leżą w naszej psychice. Ciągłe napięcie nerwowe i towarzyszący nam na co dzień stres lub też niespodziewane, traumatyczne wydarzenia negatywnie wpływają na naszą psychikę.

Wówczas, pieczenie i gula w przełyku to objawy związane z somatyzacją, czyli odzwierciedlaniem się zaburzeń psychicznym w naszej kondycji fizycznej.

Dolegliwości wskazują więc na istnienie choroby somatycznej, ale nie znajduje to potwierdzenia w badaniach.

Jeśli chodzi o uczucie kluski w gardle, przyczyny mające swoje podłoże w psychice ludzkiej mogą być różnorodne. Taka kula histeryczna może zatem wskazywać na depresję, stany lękowe, ale też być objawem przedłużającego się stresu. Najczęściej jednak charakterystyczna klucha w gardle świadczy o nerwicy i wówczas zazwyczaj jest też określana jako flegma nerwicowa.

Tak zwana nerwica przełyku dotyka pacjentów w każdym wieku. Wiele osób uważa, iż jej przyczyny leżą w traumatycznych wydarzeniach lub stresie pourazowym, których doświadcza dana osoba.

Okazuje się jednak, że choroba ta może się również rozwijać powoli. Na bazie codziennego napięcia nerwowego i stresu, który towarzyszy nam ciągle przez dłuższy okres czasu. Bardzo często w takich przypadkach pacjenci nie odczuwają żadnych innych symptomów.

Z tego powodu przeszkadza im tylko kluska w gardle powodująca dyskomfort.

To w jakim stopniu ściskanie w gardle nam przeszkadza zależy przede wszystkim od stadium rozwoju nerwicy. Początkowo tego typu dolegliwość może występować tylko w sytuacjach, które są dla pacjenta stresujące  i powodują wyraźne napięcie nerwowe.

  Z czasem jednak uczucie kluchy w gardle narasta i pojawia się coraz częściej. Co więcej, dolegliwości mogą również przybierać na sile.

Brak odpowiedniego leczenia może też w końcu doprowadzić do tego, że pełność w gardle stanie się schorzeniem o charakterze przewlekłym.

Jak rozpoznać globus histericus? Objawy występują w obrębie gardła i przełyku

Jeśli przyczyną tego, że pacjentowi towarzyszy uczucie ucisku w gardle lub szyi jest nerwica gardła, może on nie odczuwać innych objawów.

Dyskomfort związany z tą dolegliwością jest jednak dość charakterystyczny, dlatego warto dowiedzieć się jak możemy ją rozpoznać.

Oczywiście pamiętajmy też, że uczucie czegoś w gardle przy przełykaniu czy jego zatykanie bez powodu to również objaw depresji, którą należy brać pod uwagę.

Globus histericus – co to jest gula w gardle? Co oznacza ucisk w przełyku?

Jak przejawia się zatem nerwica przełyku? Objawy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim:

 • duszenie w gardle – nieprzyjemne uczucie duszenia w gardle, które jest spowodowane naszym przekonaniem, iż znajduje się w nim ciało obce;
 • uczucie “zatkania” – pacjenci często odczuwają wręcz dławienie w gardle związane z nerwową gulą;
 • pieczenie w gardle – na tle nerwowym dochodzi równie często do charakterystycznego szczypania w obrębie przełyku;
 • uczucie obcego ciała w gardle – osoby zmagające się z tym schorzeniem opisują często uczucie, że coś stoi w przełyku lub gardle, powodując dyskomfort;
 • odruch wymiotny – dziwne uczucie w gardle i wrażenie, że coś się w nim znajduje może sprawić, że pacjentowi chce się wymiotować;
 • nerwowy napad paniki – osoba odczuwające wspomniane wyżej dolegliwości jest narażona na atak paniki, zwłaszcza przy ich dużym nasileniu.

Należy pamiętać, że każdy pacjent może w nieco inny sposób odczuwać gulę w gardle. U niektórych osób pojawią się wszystkie wymienione objawy, a u wielu pacjentów będzie to tylko jeden symptom. Różne są również stopnie nasilenia dolegliwości związanych z tym schorzeniem.

Inne schorzenia mogące powodować ucisk w gardle i uczucie kluski

Choć charakterystyczna pełność w gardle jest w ogromnej liczbie przypadków spowodowana zaburzeniami o podłożu psychicznym, schorzenie to może mieć również swoje źródło w chorobach somatycznych.

Dlatego jeśli objawy globus histericus pojawiają się niezależnie od czynników stresujących i mamy podstawy sądzić, iż związane są np. ze schorzeniami w obrębie gardła, należy zgłosić się do specjalisty.

Tylko przeprowadzenie odpowiednich badań może przynieść nam odpowiedź na pytanie, jaka choroba objawia się gulą w gardle. Diagnoza może wskazywać między innymi na takie dolegliwości jak:

 • guzy krtani lub krosty w gardle – mogą być to zarówno zmiany o charakterze nowotworowym, jak i objawy chociażby opryszczki gardła;
 • dolegliwości laryngologiczne – spływająca wydzielina po tylnej ścianie gardła w połączeniu z gulą mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Inne schorzenia, które mogą objawiać się m.in. kluską w gardle to chociażby powiększone migdałki czy przerost języka;
 • nowotwór – nieprzyjemna gula, nudności, kaszel, ucisk w gardle przy przełykaniu czy odkrztuszana przez pacjenta wydzielina w gardle to część objawów, które mogą wskazywać na nowotwór gardła lub krtani;
 • powiększone węzły chłonne – zmiany w obrębie węzłów chłonnych również mogą dawać objawy dające uczucie pojawiającej się w gardle guli;
 • refluks żołądkowo-jelitowy – osoby odczuwające ucisk w gardle refluksu mogą z nim początkowo nie łączyć. Jak się jednak okazuje, ta dolegliwość również może wywoływać taki dyskomfort;
 • chora tarczyca – jeśli u pacjenta pojawia się kluska w gardle tarczyca również może być temu winna. Przyczyną bywa wówczas zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy.

Jak leczyć globus histericus? Leczenie farmakologiczne lub psychoterapia

Leczenie guli w gardle zależy przede wszystkim od czynnika jaki ją wywołuje. Dlatego, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z tym problemem, w pierwszej kolejności należy wykluczyć istnienie chorób somatycznych, których objawem może być ucisk w gardle. W takich przypadkach zazwyczaj zalecane są przede wszystkim badania laryngologiczne oraz badania gastrologiczne.

Jeśli ich wyniki wskażą na konkretną chorobę, wdrożone zostanie odpowiednie leczenie, dzięki któremu pozbędziemy się samej guli w gardle, jak i jej źródła. U pacjentów może zostać zastosowane leczenie farmakologiczne, ale niezbędna może okazać się również na przykład zmiana nawyków żywieniowych.

Jest to bowiem podstawa radzenia sobie między innymi z nawracającym refluksem żołądkowo-jelitowym.

W sytuacji jednak, gdy lekarz nie stwierdzi u pacjenta żadnych niepokojących zmian somatycznych, wskazuje to na fakt, iż gula w gardle jest objawem problemów o podłożu psychicznym. Wówczas warto skonsultować się z psychologiem.

Specjalista będzie w stanie określić czy dolegliwość ta jest związana wyłącznie ze stresem i napięciem nerwowym, czy może świadczy o poważniejszych problemach. Pacjentom często zalecana jest psychoterapia, a w razie potrzeby stosują oni również środki na uspokojenie, które łagodzą odczuwane dolegliwości.

W przypadku zdiagnozowania poważniejszych schorzeń, pacjentom przepisuje się również na przykład antydepresanty.

Techniki relaksacyjne a gula w gardle. Domowe sposoby na naturalne uspokojenie

Jak się pozbyć guli w gardle? Opanowanie stresu i umiejętne wyciszenie się to w tym przypadku podstawa. Dlatego duże znaczenie mają dla pacjentów różnego rodzaju techniki relaksacyjne.

Globus histericus – co to jest gula w gardle? Co oznacza ucisk w przełyku?

Warto też zastanowić się nad zmianą swoich nawyków, które mogą powodować pojawianie się tego nieprzyjemnego symptomu. Jakie domowe sposoby mogą nam zatem przynieść ulgę? Są to między innymi:

 • ćwiczenia oddechowe – kontrolowanie oddechu pozwala również w dużej mierze zapanować nad naszymi emocjami i stresem. Warto więc wykonywać proste ćwiczenia oddechowe, które przynoszą świetne rezultaty. Wystarczy wygodnie położyć się na plecach, zamknąć oczy i wziąć jak najgłębszy wdech nosem. Następnie bardzo powoli wypuszczamy powietrze ustami. Całość powtarzamy co najmniej kilka razy;
 • masaż gardła dłonią – delikatny masaż palcami dłoni wykonujemy przy pomocy pionowych ruchów w górę i w dół gardła;
 • ograniczenie kofeiny – chodzi tutaj zarówno o kawę, jak i inne produkty zawierające kofeinę (np. napoje energetyczne). Substancja ta między innymi podnosi tętno, co sprzyja odczuwaniu napięcia nerwowego, będącego jedną z przyczyn guli w gardle;
 • wypicie szklanki wody – wodę pijemy bardzo małymi łyczkami, dzięki czemu nawilżamy gardło. Koncentrując się wyłącznie na tej czynności możemy się również rozluźnić i zapanować nad nerwami;
 • żucie gumy – na wiele osób żucie gumy działa antystresowo. Dodatkowo czynność ta pomaga nam też w odpowiedni sposób nawilżyć gardło, niwelując uczucie guli.
Leia também:  Jakie Są Objawy Dyskalkulii?

Ucisk w gardle – przyczyny, sposoby leczenia

Globus histericus – co to jest gula w gardle? Co oznacza ucisk w przełyku?

Ucisk w gardle jest dla wielu osób powodem niepokoju. Wiadomym jest, że opisywana dolegliwość wywołuje dyskomfort, a nawet ból. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, co ją wywołuje, gdyż wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Część pacjentów skarży się na poczucie obecności ciała obcego w przełyku, dla innych największym problemem jest utrudnione połykanie.

Należy mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków gula w gardle powstaje na tle nerwowym. Oczywiście podczas diagnozy należy odrzucić wiele rozmaitych schorzeń, a więc nie obędzie się bez wizyty u laryngologa.

Czym jest globus histericus?

Globus histericus, czyli inaczej gula w gardle to powszechna dolegliwość, która występuje u pacjentów w różnym wieku. Objawia się ona uciskiem występującym w okolicach gardła – może on mieć charakter tymczasowy lub stały.

U niektórych pojawia się poczucie przeszkody/ciała obcego w przełyku, przez co spożywanie płynów oraz pokarmów jest utrudnione. Wspomniane niedogodności mogą świadczyć o chorobie somatycznej.

Czasami zdarza się tak, że uczucie guli w gardle nie jest wywołane żadnych fizycznym schorzeniem, a stanem lękowym.

Omawiana dolegliwość może więc sygnalizować obecność nerwicy np. spowodowanej długotrwałym stresem. Warto wiedzieć, że ludzka psychika jest bezpośrednio powiązana z fizjologią – oba obszary wzajemnie na siebie oddziałują, a więc nie można ich oddzielić.

Zaburzenia na tle emocjonalnym dają wiele symptomów. U sporej grupy pacjentów uczucie ucisku w gardle nie jest jedynym objawem. Mogą pojawić się zaburzenia pracy układu pokarmowego m.in. nerwica żołądka.

Wiadomym jest, że wyłącznie specjalistyczne leczenie pozwala uniknąć zaostrzenia problemu.

Co wywołuje gulę w gardle?

Jak już wspomniano, gula w gardle może być objawem nerwicy lękowej i innych zaburzeń psychicznych. Nie można jednak wykluczyć innych schorzeń, które objawiają się właśnie w ten sposób. Mowa tutaj o m.in.:

 •  urazach i schorzeniach przełyku,
 •  powiększonych migdałkach i innych schorzeniach laryngologicznych,
 •  powiększonych węzłach chłonnych,
 •  chorobach tarczycy.

Oczywiście bardzo ważne jest to, aby obserwować swój stan zdrowia, a wszelkie nieprawidłowości zgłosić lekarzowi. W ten sposób można znacząco przyspieszyć diagnozę. Do niepokojących symptomów zalicza się m.in.:

 •  podwyższoną temperaturę ciała,
 •  anemia,
 •  nieuzasadniony spadek wagi.

Jak przebiega diagnoza?

Uczucie ucisku w gardle wymaga profesjonalnej diagnozy, a więc konieczne jest umówienie się na wizytę lekarską u laryngologa. Zwykle już podstawowe badanie pozwala określić przyczynę dolegliwości.

Czasami jednak omawiany proces jest o wiele bardziej złożony. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań m.in. laryngologicznych oraz gastrologicznych. Nierzadko wymagana jest również ultrasonografia szyi.

Nie są to jednak inwazyjne badania, a więc nie trzeba się ich obawiać.

Zobacz także: szybka diagnostyka nowotworowa.

Leczenie ucisku w gardle

Ucisk w gardle – jak się go pozbyć? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba. Podstawą jest trafne określenie podłoża problemu, gdyż dopiero wtedy można określić tok leczenia.

Jeśli mamy do czynienia z konkretnymi schorzeniami (np. przerostem węzłów chłonnych), to konieczne jest udanie się do specjalisty. Wraz z eliminacją choroby znika również uczucie guli w gardle.

W przypadku, gdy opisywana dolegliwość pojawiła się na tle nerwowym należy wykluczyć obecność chorób psychicznych np. depresji. Leczenie zaburzeń lękowych oraz nerwicy nie jest proste, a więc należy stosować się do zaleceń eksperta. Ważne jest również to, aby sukcesywnie uczyć się panowania nad emocjami.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Gula w gardle – czym jest i jakie są jej przyczyny. Jak leczyć uczucie guli w gardle?

Globus histericus – co to jest gula w gardle? Co oznacza ucisk w przełyku? Uczucie guli w gardle znane jest wielu osobom, choć historycznie przypisywano je wyłącznie kobietom. Dzisiaj wiemy, że przypadłość jest niezależna od płci, a jej przyczyny mogą być bardzo różne. Zanim uda się pozbyć guli w gardle, musi być zdiagnozowana główna przyczyna tego uczucia. forca (123RF)

Gula w gardle (globus histericus) to stan przemijający lub stały, który sugeruje obecność ciała obcego w gardle. Dolegliwość najczęściej ma podłoże psychosomatyczne, choć w niektórych przypadkach pojawia się w przebiegu schorzeń, m.in. układu pokarmowego i górnych dróg oddechowych. Przeczytaj, skąd się bierze uczucie guli w gardle i czy możliwe jest jego leczenie.

Gula w gardle objawia się jako uczucie przeszkody, co osoby, u których wystąpiła, często określają jako ścisk w gardle. Charakterystyczne jest uczucie, wprowadzające sugestię, że przełykanie, nawet śliny, jest niemożliwe (to złudzenie). Nieprzyjemnemu uczuciu nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Stan ten dotyczy przedstawicieli obojga płci, choć częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.

Gula w gardle a zaburzenia psychiczne

Gula w gardle, czyli globus histericus, jest przypadłością charakterystyczną dla osób z zaburzeniami lub z chorobami psychicznymi. W takiej sytuacji, przypadłość ma podłoże psychosomatyczne. Oznacza to, że dana osoba odczuwa zaburzenia psychiczne, które nie występują – problem ma podłoże w psychice.

Uczucie guli w gardle często dotyczy osób zmagających się z depresją, nerwicą, stanami lękowymi oraz osób, u których występuje osobowość obsesyjna.

Gula w gardle może też pojawić się u osób narażonych na działanie silnego stresu, np. wywołanego osobistą tragedią.

Sytuacją mogącą wywołać uczucie ścisku w gardle może być też ważny egzamin czy trudna rozmowa z przełożonym (nie bez powodu mówi się, że strach ściska gardło).

 • Jak radzić sobie ze stresem?
 • Depresja – jakie ma objawy? Zrób test.

Gula w gardle nie zawsze ma podłoże psychosomatyczne. W niektórych przypadkach, nieprzyjemna dolegliwość jest efektem postępującego w organizmie stanu chorobowego. Choroby, którym najczęściej towarzyszy uczucie guli w gardle to:

 • refluks żołądkowo-przełykowy – objawia się zgagą, pustym odbijaniem i uczuciem cofania się treści żołądkowej do przełyku,
 • grzybica przełyku – najczęstsze objawy to: zgaga, nudności, ucisk za mostkiem, utrudnione połykanie,
 • rak krtani – wśród objawów należy wymienić zmianę głosu, chrypę, uczucie ciała obcego w gardle, dolegliwości bólowe gardła i ucha, kaszel, utrudnione oddychanie, zgrubienie w obszarze szyi, spadek masy ciała,
 • zaburzenia motoryki przełyku (achalazja przełyku, rozlany skurcz przełyku i bolesne skurcze przełyku) – podstawowe objawy to zaburzenia połykania,
 • nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy to nerwowość, rozdrażnienie, uczucie niepokoju, problemy z koncentracją, bezsenność, zaczerwienienie skóry, wzmożona potliwość, kołatanie serca i redukcja masy ciała,
 • niedoczynność tarczycy – objawia się sennością, zmniejszoną tolerancją wysiłku, suchą skórą, wypadającymi włosami, łamliwymi paznokciami, ciągłym uczuciem zimna, przyrostem masy ciała, spowolnioną pracą serca i spłyconym oddechem.

Gula w gardle wymaga konsultacji laryngologicznej (jeżeli występują inne objawy) lub psychologicznej (jeżeli uczucie ciała obcego w gardle jest jedyną dolegliwością).

Problem jest rozpoznawany na podstawie wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego.

Jeżeli osoba, która zgłasza się z uporczywym ściskiem w gardle, przedstawia także inne symptomy, które wskazują na schorzenie inne niż laryngologiczne, lekarz może zadecydować o skierowaniu pacjenta do właściwego specjalisty, zależnie od współwystępujących objawów.

W diagnostyce uczucia guli w gardle o podłożu innym niż psychosomatyczne, istotne jest określenie pierwotnego źródła, powodującego wystąpienie przypadłości. Konieczna jest szczegółowa diagnostyka z uwzględnieniem badań charakterystycznych dla jednostki chorobowej, na którą wskazują objawy.

Z przypadku problemów w postawieniu diagnozy, wykonuje się dodatkowe badania, takie jak: morfologia, RTG przełyku, RTG klatki piersiowej oraz manometria przełyku (badanie ma na celu ocenę kurczliwości mięśni przełyku).

Leia também:  Jakie Sa Objawy Przed Zawalem Serca?

Jak wygląda leczenie guli w gardle?

Gula w gardle wymaga wdrożenia leczenia przyczynowego, właściwego dla danej jednostki chorobowej. Jeżeli przypadłość wynika z zaburzeń psychicznych, konieczne jest podjęcie psychoterapii, w trakcie której pacjent nauczy się metod radzenia sobie ze stresem i technik relaksacyjnych. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków antydepresyjnych.

Choroba refluksowa wymaga przyjmowania leków hamujących wytwarzanie kwasu solnego i wprowadzenia diety zaleconej przez lekarza. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Grzybica przełyku leczona jest antybiotykami, działającymi miejscowo  lub ogólnoustrojowo. W ciężkich przypadkach, leki podawane są dożylnie.

Metoda leczenia raka krtani jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium istnieje możliwość usunięcia zmiany nowotworowej lub zajętej struny głosowej. W zaawansowanym stadium konieczne może okazać się usunięcie krtani, częściowe lub całkowite.

Zaburzenia motoryki przełyku podlegają leczeniu farmakologicznemu. Zależnie od schorzenia, pacjent przyjmuje leki wyzwalające skurcz mięśni lub o działaniu rozluźniającym.

Nadczynność tarczycy jest leczona tyreostatykami (lekami przeciwtarczycowymi), jodem promieniotwórczym lub chirurgicznie. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu hormonu, a jeżeli choroba spowodowana jest niedoborem jodu – na suplementacji tego mikroelementu.

Dlaczego długotrwały stres jest groźny dla zdrowia?

Globus histericus – nerwowa gula w gardle

Globus histericus, potocznie nerwowa gula w gardle, jest czynnościowym zaburzeniem przewodu pokarmowego o podłożu psychosomatycznym. Należy do zaburzeń konwersyjnych, a więc takich, w których pod wpływem tzw.

stresora dochodzi do wywołania objawów w obrębie czynności ruchowych bądź czuciowych i zamianę problemu natury psychicznej na objaw somatyczny (odczuwany fizycznie). Można więc powiedzieć, że w reakcji obronnej nasze ciało przekształca ból psychiczny i lęk w ból fizyczny.

W tym przypadku mamy do czynienia z pojawieniem się uczucia ściskania, dławienia, guli w gardle, które nie znajduje uzasadnienia w żadnej chorobie organicznej gardła, krtani czy przełyku. Jakie są więc przyczyny tzw.

guli (kulki) histerycznej, bo tak też bywa nazywane to schorzenie? Globus histericus najczęściej pojawia się u osób cierpiących z powodu:

 • zaburzeń lękowych, np. z zespołem lęku panicznego, 
 • depresji,
 • osobowości anankastycznej (obsesyjnej), 
 • nerwicy i związanych z nią zaburzeń somatomorficznych.

Problem częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, zwykle w wieku 25-44 lata, a więc najbardziej aktywnych zawodowo i życiowo, stanowiąc jeden z objawów depresji, nerwicy czy zaburzeń lękowych. Rzadko kiedy dotyczy dzieci poniżej 14. roku życia oraz osób starszych powyżej 75. roku życia.

Charakterystyczny ucisk w gardle może też pojawiać się w okresach silnego stresu spowodowanego np. problemami w pracy, rozwodem, kłopotami finansowymi, przeżytą traumą. Uważa się, że z powodu mniej lub bardziej nasilonych objawów guli histerycznej może cierpieć nawet ok. 50% społeczeństwa.

Globus histericus był znany już w starożytności i opisywany przez Hipokratesa, który uważał, że źródłem stanu histerycznego jest macica i dlatego problem ten dotyczy wyłącznie kobiet. Dziś wiadomo, że budowa anatomiczna nie ma nic wspólnego z Globus histericus, choć rzeczywiście objawy w większości dotykają kobiet – mają jednak podłoże emocjonalne.

Innymi, bardziej współczesnymi i coraz częściej spotykanymi nazwami tego schorzenia są: globus sensation albo globus pharyngeus. 

Globus histericus – objawy 

Do typowych objawów tego schorzenia należą:

 • uczucie przeszkody, guli w gardle bądź uczucie guli w przełyku
 • uczucie ściskania gardła, czasami objawy są opisywane jako duszenie się, dławienie, zatkanie, klucha w gardle (schorzenie to bywa też nazywane flegmą nerwicową),  
 • problem z przełykaniem – uczucie guli w gardle przy przełykaniu powoduje dyskomfort, ale nie jest bolesne, 
 • czasami pojawia się uczucie drapania w gardle powodujące chrypkę, 
 • może też wystąpić odruch wymiotny, 
 • pomimo dyskomfortu pacjent może jednak jeść i pić, co zwykle powoduje ustąpienie nieprzyjemnego uczucia ciała obcego w gardle. 

Objawy te pojawiają się w ciągu dnia, zwykle pod wpływem działania czynnika stresującego bądź wzbudzającego silny lęk. Towarzyszyć mu mogą podwyższone ciśnienie, stan podgorączkowy czy nawet gorączka.

Ile trwa Globus histericus? Uczucie przeszkody w gardle ma charakter przemijający, trwa chwilę, a po pierwszych kęsach posiłku bądź napiciu się znika lub znacznie zmniejsza swoje natężenie.

Pozostawia jednak po sobie nieprzyjemne uczucie dyskomfortu i ściśniętego gardła. 

Gula w gardle – diagnostyka

W czasie konsultacji lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Podstawą diagnostyki Globus histericus są tzw.

kryteria rzymskie III – to stosowana w medycynie klasyfikacja zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego określająca zasady ich rozpoznania i wytyczne dotyczące leczenia.

Według nich można mówić o Globus histericus, gdy przez minimum 3 ostatnie miesiące u pacjenta pojawiły się wszystkie następujące objawy (a ich początek wystąpił co najmniej 6 miesięcy przed postawieniem diagnozy):

 • Okresowo lub stale występujące odczuwanie obecności ciała obcego w gardle.
 • Objaw ten jest obecny jedynie między posiłkami (w trakcie jedzenia i picia objawy zwykle ustępują). 
 • Brak dysfagii (są to problemy z przełykaniem związane np. z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni przełyku).
 • Brak odynofagii (bolesne przełykanie).
 • Wykluczony refluks.
 • Wykluczone inne choroby organiczne powodujące zaburzenia motoryki przełyku (na podstawie badania histopatologicznego). 

Badania pozwalające wykluczyć inne niż psychiczne przyczyny guli w gardle są bardzo ważne, ponieważ podobne objawy mogą towarzyszyć np. wczesnym stadiom raka krtani, a także różnym chorobom gardła, krtani czy przełyku, takim jak refluks przełykowy. Mogą też być związane z reakcją alergiczną (tzw.

globus allergicus pojawia się w wyniku obrzękowego zapalenia gardła po kontakcie z alergenem). Szczególnie powinno cię zaniepokoić, gdy do uczucia ściskania gardła dochodzą takie objawy, jak utrzymująca się gorączka, utrata wagi, nadmierna potliwość, ból przełyku czy niedokrwistość.

Aby postawić prawidłową diagnozę, konieczne są badania laryngologiczne gardła i krtani, czasem także laryngoskopia, diagnostyka gastrologiczna, gastroskopia i, w razie potrzeby, RTG przełyku. Czasami wykonuje się też manometrię przełyku (badanie to umożliwia pomiar ciśnienia w przełyku).

Wskazane może być wykonanie USG szyi dla oceny struktur anatomicznych, które mogły wywoływać objaw ucisku – ocenę tarczycy, regionalnych węzłów chłonnych. Zalecane jest też wykonanie badań laboratoryjnych, aby wykluczyć np. choroby tarczycy. 

Globus histericus – leczenie

W większości przypadków – jeśli prawidłowo rozpoznano Globus histericus – nie jest konieczne leczenie, gdyż uczucie ściskania gardła ma charakter przejściowy, związany z sytuacją wzbudzającą lęk bądź stres (np. egzaminem, rozmową o pracę). Nie jest to bardzo dokuczliwe dla pacjenta i zwykle mu nie przeszkadza.

Już samo rozpoznanie schorzenia i świadomość, że ma ono wyłącznie podłoże emocjonalne, przynosi poprawę u niektórych pacjentów.

Gdy jednak objawy nasilają się bądź pojawiają się regularnie powodując duży dyskomfort albo towarzyszą im inne niepokojące objawy lękowe i nerwicowe, warto rozważyć konsultację u psychologa bądź psychiatry w celu diagnozy i terapii zaburzeń stanowiących główną przyczynę guli w gardle.

Pamiętaj, że jest ona odczuciem, a nie fizyczną przeszkodą, nie da się więc usunąć jej jednym konkretnym zabiegiem czy lekiem. Terapia jest zwykle złożonym procesem, obejmującym psychoterapię, naukę technik relaksacyjnych czy medytację. Czasami musi też być wspomagana farmakologią (np. lekami antydepresyjnymi czy przeciwlękowymi). 

Źródła:
Finkenbine  R., Miele V., Globus hystericus: A brief review; General Hospital Psychiatry; February 2004, 26(1):78-82

Pollack A., Charles J., Harrison Ch., Britt H., Globus hystericus; Australian Family Physician; October 2013, Volume 42 (10): 683-683

"Gula w gardle", czyli globus histericus – Mateusz Kotlorz

Globus histericus, popularnie nazywany ‚gulą w gardle’ to określenie dotyczące nieprzyjemnego odczucia obecności czegoś w rejonie gardła. Odczucie to może mieć charakter ucisku lub wypełnienia, trwać ciagle lub z przerwami. Bardzo często nasila się w trakcie stresu i nie ustępuje nawet w późniejszym czasie.

Początkowo dolegliwości te były uznawane za zakażenia wirusowe lub bakteryjne gardła i leczone farmakologicznie. Równie często badano (i nadal bada się) tarczycę i określano, czy jej stan jest odpowiedzialny za uporczywe dolegliwości.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Kaca?

Co powoduje dolegliwości?

Wykluczenie innych (również poważnych) chorób w procesie diagnostyki jest bardzo ważne. Nie można bowiem lekceważyć odczuwanych objawów. Nie zawsze jednak objawy Pacjenta sugerują poważne patologie. Jeśli:

 • podstawowe badania nie wykazują niepokojących zmian, 
 • pacjent nie reaguje na leki,
 • odczucie w gardle nasila się w sytuacjach stresowych,
 • nie ma realnych problemów z przełykaniem,
 • „gula” zmniejsza się, gdy osoba jest pobudzona i skupiona na czymś innym,

prawdopodobnie przyczyną odczuwanych dolegliwości jest nieodpowiednie działanie Autonomicznego Układu Nerwowego (AUN).

Jak to działa? 

W normalnej, niepatologicznej sytuacji, układ nerwowy reaguje na pojawiający się bodziec pobudzeniem i reakcją organizmu. Następnie, gdy bodziec zniknie, układ nerwowy i reakcja w organizmie wracają do poprzedniego stanu.

W przypadku, gdy bodziec staje się zbyt silny np. Stres (wyraźna trauma fizyczna lub psychiczna) lub trwa zbyt długo (organizm fizycznie lub psychicznie nie ma czasu odpocząć) układ nerwowy zostaje przebodźcowany, co uniemożliwia mu powrót do wcześniejszego stanu.

W takiej sytuacji, za uczucie „guli w gardle” odpowiada przebodźcowanie nerwu błędnego, który jest głównym nerwem przywspółczulnym.

Oznacza to, że jest częścią AUN, która pozwala ciału na stan pozytywnego relaksu, odpoczynku i otwartości społecznej. Nerw błędny rozpoczyna swoją drogę w czaszce i biegnie aż do jamy brzusznej.

W części szyjnej odchodzą od niego gałązki które unerwiają ruchowo i czuciowo gardło i krtań! 

To właśnie zmiana jego bodźcowania w wyniku pobudzenia pozostałych 2 części AUN (o których wspominaliśmy już w kilku wpisach na naszej stronie) powoduje odczucia guli w gardle. Często towarzyszy temu odczucie ciężkości klatki piersiowej, niemożność swobodnego oddychania, czy napięcia w rejonie twarzy.

Jak wygląda leczenie?

Delikatna, bezpieczna i precyzyjna praca manualna w obrębie głowy, szyi i klatki piersiowej pozwala na zmianę napięcia, ruchomości i elastyczności tkanek. To z kolei pozwala na pozytywną dla Pacjenta zmianę bodźcowania układu nerwowego. Dzięki temu można skutecznie ułatwiać Pacjentowi radzenie sobie ze stresem nie tylko na poziomie fizycznym, ale również psychicznym.

Gula w gardle – czy to musi być nowotwór?

Uczucie guli w gardle może przytrafiać się sporadycznie lub przybierać postać przewlekłą. W zależności od przyczyny dolegliwości trzeba podjąć odpowiednie leczenie, które pozwoli przywrócić komfort życia. Jakie schorzenia najczęściej powodują uczucie ciała obcego w gardle?

Gula w gardle – przyczyny

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną pojawiania się uczucia guli w gardle jest podłoże psychiczne.

Przewlekły stres, problemy zawodowe i prywatne, traumy oraz inne czynniki, które bezpośrednio wpływają na naszą kondycję psychiczną, mogą doprowadzić do pojawienia się u nas objawów globus histericus. Dolegliwość ta nie jest przyjemna i powoduje obawy o stan zdrowia.

Aby je rozwiać i ograniczyć dodatkowy stres, trzeba przede wszystkim zdecydować się na wizytę u lekarza oraz wykonać badania, które pozwolą odkryć przyczynę nieprzyjemnego ucisku w obrębie gardła.

Oprócz schorzeń o podłożu psychicznym np. nerwicy i depresji uczucie guli w gardle może być spowodowane nieleczonymi schorzeniami laryngologicznymi np. przewlekłym zapaleniem zatok i spływającą z nich do gardła wydzieliną, schorzeniami krtani, gardła, chorobami tarczycy, a nawet refluksem żołądkowo-przełykowym.

Trzeba wiedzieć, że przyczyną problemu, jakim jest uczucie guli w gardle, mogą być też nowotwory gardła, nowotwory krtani oraz choroby tarczycy o podłożu nowotworowym.

Kiedy gula w gardle może wskazywać na nowotwór?

Trudno jest samodzielnie określić, kiedy uczucie guli w gardle ma podłoże nowotworowe. Dlatego właśnie niezbędna jest wizyta u lekarza, który pokieruje procesem diagnostycznym, dzięki czemu będzie można znaleźć przyczynę choroby.

Nowotwory zlokalizowane w obrębie gardła, krtani oraz tarczycy najczęściej występują u osób, które ukończyły 40. rok życia i towarzyszą im dość charakterystyczne objawy. Wyróżnia się wśród nich, m.in.:

 • przewlekłą chrypkę,
 • kaszel,
 • nudności i wymioty,
 • zmianę tonu głosu,
 • ból w okolicy gardła,
 • odkrztuszanie podbarwionej krwią wydzieliny,
 • problemy z przełykaniem,
 • pogorszenie ogólnego samopoczucia,
 • nawracające stany podgorączkowe,
 • osłabienie.

Jeżeli uczucie guli w gardle pojawia się u osób palących papierosy, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, bo w tym przypadku odczuwane dolegliwości mogą mieć bezpośredni związek z nałogiem nikotynowym i być pierwszym objawem rozwijających się w obrębie gardła, języka lub krtani poważnych schorzeń.

Gula w gardle o podłożu nerwicowym

Uczucie guli w gardle może być pierwszym objawem nerwicy. Choroba ta atakuje osoby w różnym wieku i nie jest związana jedynie z traumatycznymi sytuacjami czy stresem pourazowym.

Nerwica może rozwinąć się także pod wpływem z pozoru normalnej „dawki” codziennego stresu.

W tym przypadku nieprzyjemnemu uczuciu ciała obcego w gardle nie towarzyszą zwykle inne dolegliwości oraz dodatkowe objawy, a wykonane badania nie ujawniają występowania żadnych problemów zdrowotnych.

W początkowym stadium nerwicy gula w gardle może pojawiać się jedynie w trakcie stresujących i wywołujących napięcie nerwowe sytuacji. Brak leczenia przyczyny globus histericus może skutkować częstszym pojawianiem się dolegliwości oraz doprowadzić do tego, że schorzenie przybierze postać przewlekłą.

Podsumowując, gula w gardle nie musi być objawem choroby nowotworowej oraz innych schorzeń, które toczą się bezpośrednio w obrębie gardła.

Znacznie częściej związana jest z naszą psychiką, jednak przyczynę tej dolegliwości zawsze powinien zdiagnozować lekarz.

Warto wiedzieć, że przyczyną uczucia guli w gardle może być też niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy, a także schorzenia zlokalizowane w obrębie układu pokarmowego np. refluks żołądkowo-jelitowy.

Czytaj też:Ludzie cierpiący na bezsenność mają większe ryzyko choroby wieńcowej, niewydolności serca i udaru

Gula w gardle. Co to takiego, jak sobie z tym radzić

Globus histericus dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i dotyczy bardzo licznej grupy ludzi. Podobno co druga dorosła osoba doświadczyła tego uczucia przynajmniej raz w życiu. Nie wiemy dokładnie, co go powoduje. Lekarze są zdania, że przyczyny dolegliwości są złożone i mogą się na siebie nakładać.

Wymienia się następujące czynniki mogące wywoływać globus histericus:

 • refluks żołądkowo-przełykowy
 • stany zapalne okolicy gardła, takie jak zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie zatok
 • nieprawidłowa czynność górnego zwieracza przełyku (zwiększone napięcie, zaburzenia rozluźniania)
 • zaburzenia motoryki przełyku
 • przerost nasady języka
 • nowotwór w obrębie górnych dróg oddechowych oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego
 • guzy gardła i krtani
 • choroby tarczycy
 • nieprawidłowości w budowie nagłośni
 • czynniki psychologiczna (stany lękowe, obniżony nastrój, depresja, długotrwały stres)

Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Gula w gardle może współwystępować z innymi objawami, które precyzyjniej wskazują na przyczynę dolegliwości. Dlatego też lekarz przed wydaniem diagnozy, przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Ważne są objawy towarzyszące, takie jak, na przykład, wyciek czy odczucie zatkania nosa i ból głowy.

Lekarz pyta też o inne niepokojące dolegliwości: ból przy przełykaniu pokarmów, nudności, wymioty, duszności czy też częste infekcje. Warto poinformować lekarza, czy miewamy chrypki, uciążliwy kaszel, krwioplucie i podobne objawy. Niektóre mogą świadczyć o toczącej się chorobie nowotworowej.

Jeżeli naszej dolegliwości towarzyszy uczucie pieczenia w gardle, kwaśne odbijanie się, uczucie cofania się pokarmu to najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą refluksowo-przełykową.

Lekarz wykonuje także badanie laryngologiczne oraz – w razie potrzeby – zleca  dodatkowe badania (panendoskopia, badanie kontrastowe górnego odcinka przewodu pokarmowego i inne).

Jedna najczęstszych przyczyn dolegliwości leży jednak w naszej psychice. Chorobę zaliczono do grupy tzw. zaburzeń konwersyjnych (inaczej asocjacyjnych), objawiających się rozłączeniem funkcji, które normalnie są zintegrowane, takich jak świadomość, pamięć, tożsamość czy percepcja.

Globus histericus – gula w gardle – może być ponadto objawem tzw. somatyzacji, czyli odczuwania objawów wskazujących na chorobę somatyczną, mimo że na nią w o ogóle nie chorujemy.

Aby pozbyć się guli w gardle musimy mieć zdiagnozowaną przyczynę główną schorzenia, bo to jest nasz winowajca. Zatem leczenie zależy od tego, jakiej chorobie somatycznej towarzyszy globus histericus.

W przypadku, gdy źródłem są zaburzenia psychiczne, ważne jest zasięgnięcie porady psychologa lub psychiatry i poddanie się odpowiedniej terapii. Gdy u źródeł leży depresja, pomocne są leki antydepresyjne, bo wraz z jej ustąpieniem znika także uczucie guli w gardle.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*