Duszność w czasie wysiłku

Duszność w czasie wysiłku
fot. Fotolia

Duszność to nic innego jak uczucie braku powietrza. Powinna cię zaniepokoić, jeśli pojawia się po nieproporcjonalnie małym wysiłku.

Przy niewielkiej duszności doraźnie pomóc ci może przyjęcie pozy orthopnoe: trzeba stanąć, lekko pochylić ciało do przodu i oprzeć się rękami o jakiś przedmiot.

Jeśli jednak taka sytuacja się powtórzy lub duszności się utrzymują, warto poszukać przyczyny takiego stanu.

Co z twoim sercem?

Częstą przyczyną duszności w czasie wysiłku jest choroba niedokrwienna serca, czyli tzw. wieńcówka. Istotą tego schorzenia jest zwężenie naczyń wieńcowych, które zaopatrują serce w krew.

W wyniku tego mięsień sercowy nie jest wystarczająco odżywiony i natleniony, dlatego też działa słabiej: pojawiają się bóle w klatce piersiowej i właśnie duszności. W zaawansowanej chorobie występują one nawet przy niewielkim wysiłku (np. po pokonaniu kilku schodków).

  Chorobę niedokrwienną można podejrzewać u osób, które cierpią na miażdżycę, nadciśnienie, otyłość.

Może problemem są płuca?

Palisz? Jeśli tak, być może za dusznościami stoi przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). U osób długo palących tytoń zniszczeniu ulegają pęcherzyki płucne, co ogranicza zdolność płuc do wymiany gazowej. W wyniku tego pojawiają się m.in.

duszności nasilające się w czasie aktywności fizycznej, przewlekły kaszel, odpluwanie gęstej plwociny (szczególnie ran). Jak się ratować? Trzeba pożegnać się z nałogiem.

To konieczność! W zaawansowanej chorobie obturacyjnej duszności pojawiają się nawet w czasie spoczynku, jest więc o co walczyć!

Czy to nie astma?

W przypadku tego schorzenia duszności mogą pojawić się krótko po zakończeniu aktywności i utrzymywać się nawet przez godzinę. Ratunkiem jest zastosowanie preparatu wziewnego zawierającego lek rozszerzający oskrzela.

Uwaga! Astma nie jest jednak przeciwwskazaniem do uprawiania sportu.

Prawidłowo leczona (lekami rozkurczającymi oskrzela, niekiedy konieczne jest też stosowanie preparatów antyalergicznych) umożliwia korzystanie niemal ze wszystkich rodzajów aktywności fizycznej.

Uwaga! Groźna zakrzepica!

Jeśli ból w klatce piersiowej i duszności pojawiają się nagle u młodej osoby, warto wziąć pod uwagę zatorowość płucną, która najczęściej jest powikłaniem zakrzepicy. Taka sytuacja może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej!

Polecamy!

 •  7 koktajli, które dodają energii!
 • Jakie są najczęstsze przyczyny duszności?
 • Na czym polega przewlekła niewydolność oddechowa?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Duszności – rodzaje, ataki duszności, objawy i leczenie | Poradnik NN.pl

Duszności mogą pojawić się u osób chorych, ale zdarza się, że doświadczają ich ludzie zupełnie zdrowi. Opisywane są one jako trudności z nabraniem powietrza lub uczucie jego braku. Duszność dzieli się na ostrą i przewlekłą, spoczynkową i wysiłkową.

Duszność, bez względu na jej przyczynę, jest bardzo nieprzyjemnym objawem, który sprawia, że osoba jej doświadczająca może odczuwać lęk o swoje życie. Pamiętaj, że nie jest to choroba sama w sobie, dlatego zawsze trzeba wykonać dodatkowe badania w celu poznania przyczyny dolegliwości.

Czym są duszności?

Duszność to uczucie braku powietrza lub trudności z oddychaniem, które zwykle połączone jest ze wzmożoną pracą mięśni oddechowych.

Warto zaznaczyć, że jest to objaw subiektywny, czyli odczuwany przez chorego, ale też taki, który można stwierdzić w badaniach (odchylenia widać m.in. w gazometrii lub pulsoksymetrii).

Duszności mogą pojawić się zarówno u osób zdrowych, jak i chorych. Dzieli się je na:

 • duszności ostre i przewlekłe,
 • duszności spoczynkowe i wysiłkowe.

Objawy duszności to przede wszystkim trudności w złapaniu oddechu, które mogą mieć różne nasilenie. Często towarzyszą im także inne dolegliwości: kaszel, uczucie ucisku lub ból w klatce piersiowej, świsty, odkrztuszanie wydzieliny, krwioplucie. Jeżeli duszności są spowodowane infekcją układu oddechowego, może pojawić się również gorączka.

Duszności u dzieci i dorosłych mogą pojawić się na skutek:

 • zmniejszenia pojemności minutowej serca,
 • zmniejszenia objętości miąższu płuc, odpowiadającego za wymianę gazową,
 • zwężenia dróg oddechowych,
 • zmniejszenia poziomu hemoglobiny we krwi,
 • zmian chorobowych w miąższu płuc,
 • osłabienia mięśni oddechowych,
 • zmian metabolicznych (np. w wyniku cukrzycy),
 • dużego wysiłku fizycznego,
 • silnych dolegliwości bólowych,
 • większego zapotrzebowania na tlen,
 • dolegliwości związanych ze sferą psychiczną.

Duszność w czasie wysiłku

Ubezpieczenie na życie i zdrowie

Zapewnij swoim najbliższym poczucie finansowego bezpieczeństwa, gdyby Ciebie zabrakło. Dodatkowo możesz zapewnić sobie pieniądze na wypadek ciężkiego zachorowania (m.in. na raka, cukrzycę, udar) i pobytu w szpitalu.
 

Sprawdź

Duszność spoczynkowa

Duszność spoczynkowa to określenie trudności z oddychaniem, które występują bez wysiłku fizycznego, a więc np. w trakcie spokojnego siedzenia. Dolegliwości związane z dusznością spoczynkową mogą pojawić się nagle lub stopniowo się nasilać. Ten rodzaj duszności obserwuje się przy:

Leia também:  Jakie Objawy Po Inseminacji?

Duszność wysiłkowa

Duszność wysiłkowa to problemy z oddychaniem, które pojawiają się podczas wysiłku fizycznego. Najczęściej obserwuje się ją w chorobach układu krążenia. Jednakże zdarza się, że występuje również u osób zupełnie zdrowych, podczas bardzo intensywnych ćwiczeń lub wspinaczki wysokogórskiej.

Możliwe przyczyny duszności wysiłkowej to:

 • choroba niedokrwienna serca,
 • astma oskrzelowa,
 • niewydolność krążenia,
 • płyn w jamie opłucnej,
 • intensywny wysiłek fizyczny,
 • początkowe stadium POChP.

Zobacz też: Koronawirus a astma – leczenie astmy w czasie epidemii COVID-19

Duszność psychogenna

Bardzo często duszności pojawiają się na skutek silnego stresu, lęku, depresji lub napadu paniki. Trudności z oddychaniem występują pod wpływem stresującej sytuacji lub po doświadczeniu skrajnych emocji.

Niekiedy towarzyszy im uczucie lęku przed śmiercią, przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, wzmożone pocenie się, drżenie ciała, uderzenia gorąca, a nawet zasłabnięcie.

Zdarza się, że trudności z oddychaniem spowodowane czynnikiem psychicznym mają postać szybkiego i pogłębionego oddechu (hiperwentylacja).

Inne przyczyny duszności

Inne przyczyny duszności to:

 • infekcja układu oddechowego (np. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani),
 • ciało obce w drogach oddechowych,
 • nowotwór płuc,
 • odma opłucnowa,
 • niedokrwistość,
 • zawał mięśnia sercowego.

Zdarza się także, że duszności pojawiają się na skutek uszkodzenia dróg oddechowych po kontakcie z niebezpieczną substancją chemiczną. Dlatego niektóre osoby, z racji wykonywanego zawodu, powinny pamiętać o zakładaniu specjalnych masek z filtrami.

Atak duszności

Atak duszności wymaga pilnej interwencji medycznej, zwłaszcza gdy trudności z oddychaniem uniemożliwiają mówienie, przyczyniają się do znacznego pogorszenia samopoczucia lub towarzyszą im inne objawy. Ich leczenie zależy od przyczyny, która je wywołała, np. w ataku astmy choremu podaje się leki rozszerzające oskrzela.

Osoba, która udziela pomocy przy ataku duszności, powinna:

 • uspokoić chorego,
 • pomóc mu przyjąć dogodną pozycję,
 • zapewnić choremu dostęp świeżego powietrza,
 • wezwać pogotowie,
 • pozostać z chorym do przyjazdu karetki,
 • w razie nagłego pogorszenia się stanu chorego, rozpocząć resuscytację.

Duszności zwykle wiążą się z koniecznością hospitalizacji lub wykonania szeregu badań, które pomogą ustalić ich przyczynę. To z kolei powoduje utratę części dochodów poprzez duże wydatki.

Możesz się przed nimi uchronić, wykupując nasze ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. To nie tylko wsparcie finansowe, ale także pomoc w zorganizowaniu bezpłatnych konsultacji specjalistycznych i rehabilitacji.

Wszystko po to, aby przyspieszyć Twój powrót do pełni zdrowia.

Tagi:
#choroby cywilizacyjne
#układ oddechowy
#zdrowie

Astma wysiłkowa – co musisz o niej wiedzieć?

Astma wysiłkowa jest szczególnym typem astmy oskrzelowej, który występuje głównie u dzieci i młodzieży. Objawy pojawiają się głównie w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego lub po jego zakończeniu. Charakterystyczne symptomy to uciążliwy kaszel, duszności oraz odczuwalna ciężkość w klatce piersiowej. W celu jej zdiagnozowania lekarz wykonuje próbę wysiłkową.

Przyczyny występowania astmy wysiłkowej

Niewystarczające ogrzanie powietrza w jamie ustnej powoduje zwiększony przepływ krwi przez oskrzela. Skutkiem tego jest powstanie obrzęku w tym obszarze. Kurczenie naczyń krwionośnych prowadzi do utrudnienia bądź uniemożliwienia przepływu powietrza.

Występuje wtedy atak astmy, który nie powoduje zmian zapalnych. Objawy tak jak już wcześniej było wspomniane najczęściej występują w trakcie wysiłku fizycznego bądź kilka minut po.

Zdarza się jednak, że pojawiają się one nawet do kilku godzin po jego zakończeniu.

Jakie są charakterystyczne symptomy astmy wysiłkowej?

Najczęściej pojawiające się objawy:

 • Tymczasowe i odwracalne duszności,
 • Uczucie ciężaru w obszarze klatki piersiowej,
 • Spadek wydolności fizycznej.

Dolegliwości najczęściej przechodzą samoistnie lub po zażyciu odpowiedniego i rozkurczającego oskrzela leku. Jeżeli osoba, która wykonuje wysiłek fizyczny oraz jest poddana wysokim stężeniom np. pyłków roślinnych, wtedy duszności mogą występować częściej.

Zobacz również: Astma i sport

Duszność w czasie wysiłku

Co robić, aby unikać ataków astmy wysiłkowej?

Można wyróżnić kilka sposobów, które pozwolą nam zmniejszyć nasilenie lub zniwelować napady astmy. Jednym z najbardziej popularnych jest wykonanie krótkiej (10 minutowej) rozgrzewki przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Ważny jest również odpoczynek po wykonaniu zaplanowanych aktywności.

Osoby, które zmagają się z problemem astmy, nie powinny wykonywać żadnych ćwiczeń przy niskiej temperaturze lub w czasie okresów, gdy zanieczyszczenia powietrza są na wysokim poziomie.

Duszność – objawy, przyczyny, jak je rozpoznać | Synexus

Duszność w czasie wysiłku

Duszność jest dolegliwością, której przyczyny należy szukać w schorzeniach układu oddechowego lub krwionośnego. Może przybierać różne formy. Mówimy np. o duszności spoczynkowej, wysiłkowej. Dolegliwość może być zarówno niegroźnym objawem nadmiernego zmęczenia, jak i symptomem poważnej, zagrażającej życiu choroby. Duszności nie należy więc lekceważyć. Zobacz, o jakich chorobach może świadczyć duszność.

Leia também:  Jak Leczenie Helicobacter Ziołami?

Duszność: co to?

Mianem duszności określane jest subiektywne odczuwanie braku powietrza (tchu) i trudności w oddychaniu. Uczucie braku tchu może pojawić się w wielu okolicznościach, np. podczas spoczynku lub wysiłku. U osób zdrowych problemy z oddychaniem najczęściej występują dopiero po znacznym obciążeniu organizmu. Osoby chore mogą odczuwać duszności już przy niewielkiej aktywności fizycznej.

Objawy duszności mogą być przewlekłe, podostre lub ostre. Te pierwsze są zazwyczaj łagodniejsze. Duszności w ostrym przebiegu mogą stanowić zagrożenie życia, dlatego wymagają pilnej interwencji.

W zależności od przyczyny duszność może być różnie odczuwalna przez pacjenta i opisywana w bardzo różny sposób.

Medycyna wyróżnia kilka rodzajów tej dolegliwości, które są kategoryzowane pod względem intensywności objawów.

Duszności w skali Medical Research Council

Duszności są oceniane pod względem intensywności symptomów. Lekarz może dokonać oceny kilkoma metodami, jednak najczęściej stosowana jest skala Medical Research Council, czyli w skrócie skala mMRC. Według niej wyróżnia się cztery stopnie duszności.

 • Stopień 0 – brak tchu pojawia się w czasie silnego wysiłku fizycznego.
 • Stopień 1 – objawy pojawiają się w trakcie marszu po płaskim terenie lub wchodzeniu na wzniesienie o niewielkim nachyleniu.
 • Stopień 2 – trudności w oddychaniu ma się, idąc po płaskim terenie; w czasie spaceru konieczne są krótkie postoje, w których czasie nabiera się tchu; duszności mogą powodować wolniejsze chodzenie niż u osób w tym samym wieku.
 • Stopień 3 – chory musi zatrzymać się po ok. 100 metrach lub marszu po płaskim terenie, aby nabrać tchu.
 • Stopień 4 – duszności pojawiają się w trakcie ubierania się lub rozbierania; znacznie utrudniają życie, w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiają opuszczanie domu.

Duszności dzieli się też na ostre, podostre i przewlekłe. Pod względem czasu występowania objawów problemy z oddychaniem dzieli się na duszność spoczynkową oraz wysiłkową.

Objawy duszności

Osoby, u których występują duszności, mogą u siebie zauważyć takie objawy, jak:

 • spłycony oddech,
 • przyspieszony oddech,
 • ruchomość skrzydełek nosa,
 • zaangażowanie dodatkowych mięśni oddechowych,
 • wyraźny świst pojawiający się przy oddychaniu,
 • stridor (szmer krtaniowy).

Objawom duszności mogą też towarzyszyć inne symptomy. Najczęściej jest tak w przypadku, gdy problemy z oddychaniem wynikają z chorób płuc. W tym wypadku oprócz duszności pojawia się kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świsty podczas wdechu i wydechu.

Może się zdarzyć, że towarzyszące objawy przybiorą formę odkrztuszania ropnej wydzieliny, gorączki, silnego, zamostkowego bólu, krwioplucia. Pojawienie się wyżej wymienionych objawów wymaga konsultacji lekarskiej.

W trybie pilnym jest potrzebna, jeśli duszności wraz z towarzyszącymi objawami pojawiają się u osób z zaawansowanymi chorobami układu krążenia i oddechowego.

Rodzaj objawów i ich nasilenie są kwestią indywidualną. W dużej mierze zależą też od choroby, która wywołuje duszności. Jej rozpoznanie jest ważne, ponieważ determinuje leczenie.

Przyczyny duszności i problemów z oddychaniem

W przypadku, gdy duszności pojawiają się w ciągu kilku minut, mówimy o problemach z oddychaniem z przebiegiem ostrym. Jako ich najczęstsze przyczyny wskazuje się:

 • astmę,
 • zatorowość płucną,
 • odmę,
 • ciało obce w drogach oddechowych.

Duszności w przebiegu podostrym charakteryzują się tym, że objawy pojawiają się w ciągu kilku dni lub godzin po wystąpieniu czynnika wywołującego. Przyczynami duszności o charakterze podostrym mogą być:

 • zapalenie płuc,
 • choroba wieńcowa (niedokrwienna serca),
 • wysiękowe zapalenie osierdzia,
 • zaostrzenie przewlekłej obstrukcyjnej choroby płuc.

Trudności z oddychaniem o charakterze przewlekłym to te występujące kilka lat. Mogą być spowodowane:

 • chorobą śródmiąższową płuc,
 • przewlekłą obstrukcyjną chorobą płuc,
 • chorobą niedokrwienną serca,
 • niewydolnością serca,
 • obecnością płynu w jamie opłucnej, 
 • niedokrwistością,
 • niestabilną dławicą piersiową,
 • porażeniem przepony,
 • zaburzeniem czynności mięśnia brodawkowatego,
 • stresem,
 • zaburzeniami lękowymi. 

Duszności przy atakach paniki

Duszności to jeden z podstawowych symptomów ataków paniki, nerwicy, stanów lękowych.

Problemy z oddychaniem pojawiają się w sytuacjach silnie stresowych i zazwyczaj towarzyszą takim symptomom, jak kłucie w okolicy serca, ucisk w klatce piersiowej, kołatanie serca, drżenie, gula w gardle.

W przypadku duszności przy atakach paniki pacjenci skarżą się na duże trudności w nabieraniu powietrza do płuc. Kłopoty z oddychaniem przy panice/stanie lękowym mogą pojawiać się u osób całkowicie zdrowych, które w danej chwili są poddane silnym emocjom.

Duszności w ciąży – czy to normalne?

Problemy z oddychaniem to objaw, który często pojawia się u kobiet w ciąży. Najczęściej występują w drugim i trzecim trymestrze. Powiązane są z procesem wzrostu płodu. Powoduje to ucisk na płuca i duszności.

Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach problemy z oddychaniem w ciąży wskazują na choroby, np. anemię i niedobory żelaza.

Jeśli wraz z dusznościami w ciąży pojawiają się zawroty głowy, omdlenia i ogólne osłabienie należy skontaktować się z lekarzem.

Duszności – co zrobić, jak się pojawią?

Postępowanie w przypadku wystąpienia duszności zależy od tego, jaka jest ich przyczyna. Pierwsza pomoc polega na opuszczeniu dusznego i zatłoczonego pomieszczenia, wyjściu na zewnątrz, zaczerpnięciu świeżego powietrza. Jeśli duszności są wywołane stresem/napadem lęku/histerią to uspokojenie się i powolne oddychanie.

Leia também:  Jak Szybko Ustępują Objawy Alergii?

Za uniwersalny lek na duszności uważany jest tlen. Powinien być podany pacjentowi jak najszybciej. W przypadku ostrych duszności najlepszym sposobem jest ekspozycja na zimne powietrze. Oprócz tego chorego należy umieścić w pozycji ułatwiającej oddychanie, np.

 półsiedzącej lub siedzącej. Powinno unikać się pozycji leżącej. Jeśli duszności nie przechodzą, to konieczne jest podanie domięśniowo lub dożylnie adrenaliny bądź glikokortykosteroidów.

Osobom cierpiącym na choroby oddechowe podaje się preparaty rozszerzające oskrzela. 

Osoby borykające się z problemami z oddychaniem mogą skorzystać z oferty Przychodni Synexus. Bezpłatne konsultacje dostępne są m.in. dla osób ze zdiagnozowaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Centrum Medyczne Synexus prowadzi je dla osób po 40.

roku życia, które leczą się na POChP, przeszły w ostatnim roku zaostrzenie choroby i wymagały hospitalizacji lub podania sterydów, przewlekle paliły lub palą papierosy oraz szukają nowych możliwości terapeutycznych.

lek. Michał Dąbrowski

Duszności przy wysiłku fizycznym – jak je diagnozować?

Wszyscy specjaliści podkreślają, że aktywność fizyczna to jeden z kluczowych warunków zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia. Niestety, mimo wszystkich dobrodziejstw, które niesie za sobą uprawianie sportu, zdarza się, że u niektórych osób podczas wysiłku fizycznego pojawiają się duszności. Jest to objaw, którego nie można lekceważyć!

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie mogą być przyczyny duszności w klatce piersiowej,
 • w jaki sposób mogą być diagnozowane duszności.

Duszności to odczucie dyskomfortu związanego z oddychaniem, które u różnych pacjentów może przybierać rozmaite postacie: trudności ze złapaniem oddechu i uczucia braku powietrza, uciążliwej zadyszki, często połączonych ze zwiększonym wysiłkiem mięśni oddechowych, kaszlem, lękiem czy zawrotami głowy.

Istnieje wiele rodzajów duszności. Mogą mieć one charakter ostry lub przewlekły. Duszność spoczynkowa, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się u osób pozostających w spoczynku, duszność wysiłkowa – w trakcie wysiłku fizycznego lub tuż po nim.

Duszności w klatce piersiowej – co może być ich przyczyną?

Uczucie duszności podczas wysiłku (lub zaraz po jego zakończeniu) może mieć różne podłoże.

Nie od razu musi to być objaw poważnej choroby – czasami duszności pojawiają się u osób, które trenują zbyt intensywnie w stosunku do aktualnych możliwości organizmu. W ten sposób daje on znać, że czas zmniejszyć obciążenie.

Niestety bywa jednak i tak, że uczucie duszności w klatce piersiowej w trakcie wysiłku sygnalizuje choroby układu krążenia (np.

niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, choroby osierdzia), nadciśnienie płucne, zatorowość płucną, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę wysiłkową. Dlatego też duszności w klatce piersiowej nie można lekceważyć – konieczna jest wizyta u kardiologa lub innego specjalisty, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę i ustali przyczyny dolegliwości.

Duszności – jak je diagnozować?

Istnieje wiele badań, które mogą być pomocne w diagnostyce duszności. Wykonanie tych odpowiednich zleci oczywiście lekarz:

RTG klatki piersiowej to podstawowe badanie obrazowe w pulmonologii oraz ważne badanie pomocnicze w kardiologii, wykorzystujące właściwości promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ono ocenić wielkość serca oraz wykryć ewentualny zastój krwi w płucach spowodowany niewydolnością lewej komory. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania i jest zupełnie bezbolesne.

Znane również jako echokardiografia lub USG serca. Jest to badanie, która pozwala na precyzyjne zobrazowanie budowy serca oraz ocenę jego pracy w czasie rzeczywistym. Umożliwia wykrycie m.in. choroby wieńcowej, niedokrwienia serca czy zmian miażdżycowych. Echo serca jest bezbolesne i w pełni bezpieczne – można je wykonywać u każdego tak często, jak jest to potrzebne.

Jest to badanie, które pozwala na ocenę pracy mięśnia sercowego w trakcie wysiłku fizycznego, określenie wydolności układu krążenia oraz wykrycie niedokrwienia mięśnia sercowego podczas wysiłku, co może dawać objawy w postaci bólu w klatce piersiowej czy duszności. Badanie wykonuje się na ergometrze rowerowym lub bieżni – w trakcie testu do klatki piersiowej przyczepia się elektrody, a na ramieniu – mankiet do pomiaru ciśnienia.

Jest to główne badanie czynnościowe układu oddechowego, które umożliwia ocenę pracy płuc.

Wykonywane jest w pozycji siedzącej – pacjent obejmuje wargami ustnik aparatu i wykonuje polecenia lekarza (nabieranie powietrza jak najgłębiej, jak najmocniejsze i jak najszybsze jego wydychanie itd.).

Badanie jest bezpieczne i można je powtarzać, choć istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania (np. niedawno przebyty zawał).

Duszności przy wysiłku nie zawsze są przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Istnieją bowiem takie formy ruchu jak gimnastyka czy joga, które wykonuje się spokojnie, mało intensywnie, bez pośpiechu. Oczywiście ich uprawianie należy skonsultować z lekarzem.

Źródła:

https://journals.viamedica.pl/folia_cardiologica/article/viewFile/35785/25895

https://www.termedia.pl/Astma-wysilkowa-i-powysilkowy-skurcz-oskrzeli-8211-diagnostyka-i-leczenie,8,2048,1,0.html

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70470,dusznosc

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/54220,rtg-klatki-piersiowej

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/62359,echokardiografia-serca-echo-serca

https://www.ikard.pl/test-wysilkowy.html

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68602,spirometria

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*