Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki

Drętwienie rąk jest często odczuwane w nocy. Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni.

Na przykład drętwienie lewej ręki może pochodzić od serca i być oznaką zawału. Częściej jednak jest objawem zespołu cieśni nadgarstka lub dyskopatii kręgosłupa szyjnego.

W artykule opisuję typowe przyczyny cierpnięcia rąk, ich typowe objawy oraz leczenie.

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki

Drętwienie rąk – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni, poniżej wymieniam te, które mogą powodować drętwienie zarówno w prawej jak i lewej ręki.

Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie rąk w nocy często jest objawem zespołu cieśni nadgarstka. Ból i zaburzenia czucia mogą dotyczyć prawej lub lewej ręki. Dolegliwości zaczynają się od drętwienia palców u rąk, szczególnie palca wskazującego, kciuka, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego. Cierpnięcie może być najbardziej odczuwane w obrębie opuszków palców.

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki

Mrowienie dłoni często pojawia się się podczas snu. Po wybudzeniu  pocieranie lub strząsanie rąk może pomóc zmniejszyć dolegliwości. Z biegiem czasu objawy mogą pojawiać się również w dzień, na przykład podczas pracy na komputerze lub po ciężkiej pracy fizycznej. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni w okolicy podstawy kciuka oraz osłabienia dłoni.

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez kanał nadgarstka.

W pewnych okolicznościach ten kanał staje się zbyt ciasny i nerw zostaje uciśnięty powodując drętwienie dłoni. Dzieje się tak na przykład w ciąży, niedoczynności tarczycy lub złamaniach nadgarstka.

Wieloletnia praca obciążająca nadgarstki również może przyczyniać się powstania tego schorzenia.

Aby zdiagnozować cieśń nadgarstka należy wykonać badanie EMG.

W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się leki zmniejszające obrzęk oraz zapalenie. Często pomagają również specjalne szyny zakładane na noc lub na czas pracy.

Pod kontrolą USG można bardzo precyzyjnie podać leki w okolicę uciśniętego nerwu z pomocą specjalnych zastrzyków.

Podana glukoza dostarcza energii do komórek nerwowych, natomiast środek przeciwzapalny powoduje zmniejszenie obrzęku, za czym idzie znaczne zmniejszenie lub całkowite ustąpienie objawów.

Takie leczenie daje dobre rezultaty w łagodnym i umiarkowanym zespole cieśni nadgarstka. W cięższych przypadkach wykonuje się operację polegającą na zwiększeniu miejsca dla nerwu pośrodkowego.

Rwa barkowa

Rwa barkowa może powodować ból i sztywność karku jak również ból pod lewą łopatką i drętwienie lewej ręki lub analogiczne objawy po stronie prawej. Dolegliwości często są odczuwane jako bolesne pasmo biegnące od karku, aż do opuszków palców, najczęściej kciuka, palca wskazującego lub środkowego.

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki

Mrowienie w palcach może nasilać się przy skręcie głowy w stronę bólu i odchyleniu do tyłu. W przypadku silnych dolegliwości nie należy jednak zbytnio ruszać szyją, ale udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i skutecznego leczenia. Do bólu  oraz drętwienia może dołączać się osłabienie mięśni kończyny górnej.

Rwa barkowa jest najczęściej spowodowana przez przepuklinę kręgosłupa szyjnego uciskającą nerw rdzeniowy.

W diagnostyce bardzo pomaga rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego.

Leczenie lekkich postaci polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Cięższe przypadki leczy się za pomocą precyzyjnych zastrzyków nadtwardówkowych wykonywanych pod kontrolą fluoroskopii.

Te zastrzyki dostarczają substancje zmniejszające obrzęk i zapalenie bezpośrednio w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę, z czego wynika ich wysoka skuteczność.

W najcięższych przypadkach wykonywana jest operacja kręgosłupa.

Uszkodzenie nerwu łokciowego

Drętwienie małego palca u ręki oraz połowy palca serdecznego może być objawem uszkodzenia nerwu łokciowego.

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki

Mrowienie i zaburzenia czucia często nasilają się w nocy lub podczas pracy na komputerze.

Istnieje kilka miejsc, w których nerw łokciowy może zostać uciśnięty. Badaniem, które jest w stanie to miejsce zlokalizować jest EMG.

Leczenie jest zależne od konkretnej przyczyny drętwienia ręki. W części przypadków poprawę przynosi po prostu uważanie, aby nie opierać się o przyśrodkową część łokcia lub unikanie spania ze zgiętym łokciem. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Napad paniki

Napady paniki, dawniej zwane histerią zdarzają się częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ich typowymi objawami są:

 • silny lęk
 • drętwienie twarzy i rąk
 • drętwienie rąk i nóg
 • zawroty głowy
 • duszność oraz szybki oddech
 • skurcze rąk i nóg
 • ból w klatce piersiowej
 • szybkie bicie serca

Przyczyną mrowienia rąk i nóg oraz ich skurczów jest często zbyt intensywne oddychanie podczas napadu lęku. Prowadzi to do zasadowicy, która z kolei zwiększa pobudliwość nerwów obwodowych.

Leczenie silnego napadu polega na podaniu leku przeciwlękowego. W ich zapobieganiu  stosuje się między innymi psychoterapię oraz odpowiednie leki.

Tężyczka

Tężyczka objawia się napadowym drętwieniem rąk i nóg oraz twarzy. Obok mrowienia w stopach i dłoniach pojawiają się również skurcze i sztywność mięśni. Tężyczka jest często wywołana zaburzeniami elektrolitowymi, na przykład zbyt niskim poziomem wapnia lub magnezu.

Leczenie polega między innymi na przywróceniu prawidłowego poziomu elektrolitów.

Polineuropatia

Polineuropatia objawia się symetrycznym drętwieniem rąk i nóg o typie rękawiczek i skarpetek. Choroba zaczyna się w opuszkach palców stóp. Obok zaburzeń czucia często pojawia się nieprzyjemny neuropatyczny ból, który ma charakter palenia lub prądu elektrycznego. W pewnych postaciach neuropatii dochodzi do zaników mięśni.

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki

Przyczyną polineuropatii są czynniki uszkadzające nerwy, których może być wiele. Do najczęstszych należą:

 • Cukrzyca
 • Chemioterapia
 • Niedobory witaminowe, na przykład u alkoholików
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Genetyczne choroby tkanki nerwowej
 • Borelioza

Leczenie polega na stosowaniu leków zmniejszających wrażliwość uszkodzonych nerwów oraz w miarę możliwości na usunięciu przyczyny, na przykład poprzez dobrą kontrolę poziomu glukozy w cukrzycy.

Udar mózgu

Udar mózgu może dawać różne objawy. Często jest to nagłe zdrętwienie oraz osłabienie połowy ciała lub zaburzenia mowy. Czasem schorzenie objawia się jedynie drętwieniem lewej lub prawej ręki.

Przyczyną udaru jest uszkodzenie mózgu spowodowane przez schorzenia naczyń.  Z reguły jest to zablokowanie dopływu krwi do mózgu, czyli udar niedokrwienny, rzadziej pojawia się krwawienie, zwane potocznie wylewem.

Leczenie udaru jest szpitalne. Ważne jest jak najszybsze dostanie od oddziału ratunkowego, co zwiększa szanse na przeprowadzenie szybkiej diagnostyki i uzyskanie odpowiedniego leczenia.

Objaw Raynauda

Objaw Raynauda to drętwienie rąk pod wpływem zimna lub stresu. Napadowemu drętwieniu palców u rąk towarzyszy ich zblednięcie, które przechodzi w bolesne zasinienie. Następnym etapem jest zaczerwienienie, obrzęk oraz pieczenie palców.

Dokładna przyczyna jest słabo poznana, a jej diagnostyką często zajmują się reumatolodzy.

Istnieje wiele metod leczenia, z których najprostszym jest unikanie oziębienia rąk.

Drętwienie lewej ręki

Wszystkie wymienione powyżej przyczyny mogą powodować drętwienie palców prawej lub lewej ręki.

Należy pamiętać, że drętwienie lewej ręki może być również oznaką chorób serca takich jak szczególnie dławica piersiowa lub zawał.

Ból serca odczuwany jest najczęściej za mostkiem i może promieniować lewej kończyny górnej, szczególnie  do serdecznego i małego palca, gdzie może być odczuwany jako mrowienie lub drętwienie.

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki

Bólowi może towarzyszyć zimny pot, bladość skóry oraz niepokój. Przy podejrzeniu zawału należy zadzwonić na numer alarmowy w celu uzyskania szybkiej pomocy.

Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie rąk podczas snu ma wiele przyczyn. W nocy dociera mniej bodźców, dlatego bardziej odczuwa się wiele dolegliwości, w tym mrowienie dłoni.

W czasie snu nie kontrolujemy sposobu, w jaki  ułożone są nasze kończyny, co może powodować ucisk nerwu.

Szczególnie zbyt duże i przedłużone zgięcie lub wyprost w nadgarstku jest przyczyną drażnienia nerwu pośrodkowego i powstaniem nieprzyjemnych objawów zespołu cieśni nadgarstka.

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki

Często dużą ulgę przynoszą specjalne ortezy, czyli szyny zakładane na noc, które zapewniają prawidłową pozycję kończyn podczas snu.

Niekiedy nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu powoduje zmniejszenie ukrwienia kończyny, jej zdrętwienie, a nawet osłabienie, które szybko mija po przywróceniu właściwej pozycji. Szczególnie niebezpieczne jest spanie podczas zamroczenia alkoholem.

Bywa wtedy tak, że dochodzi do znacznego uszkodzenia nerwu, co objawia się osłabieniem czucia oraz siły,  co może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.

Najczęściej dotyczy to uszkodzenia nerwu promieniowego, który w czasie upojenia alkoholowego może zostać uciśnięty w czasie spania z ręką przewieszoną przez oparcie krzesła. Objawia się to zdrętwieniem grzbietu ręki oraz trudnością w wyprostowaniu palców.

Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży jest bardzo częste i wynika ze zmian hormonalnych oraz z zatrzymania wody w organizmie.

Z reguły za mrowienie dłoni odpowiedzialny jest zespół cieśni nadgarstka, który można wtedy leczyć za  pomocą specjalnych ortez utrzymujących rękę w optymalnej pozycji oraz fizjoterapii.

Objawy należy skonsultować z lekarzem, gdyż  zaburzenia czucia w ciąży mogą również świadczyć o innych groźnych schorzeniach takich jak:

 • Stan przedrzucawkowy, który objawia się wysokim ciśnieniem, bólami głowy oraz białkomoczem.
 • Cukrzyca ciążowa

Drętwienie prawej ręki – przyczyny i metody leczenia

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki
fot. Adobe Stock

Spis treści:

Drętwienie prawej ręki – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn drętwienia prawej ręki. Nieprzyjemne uczucie mrowienia, cierpnięcia, ucisku, a nawet bólu ręki wynika ze schorzeń neurologicznych, krążeniowych lub zwyrodnieniowych. Tego typu objawy czuciowe są określane również jako parestezje.

Leia também:  Objawy Kiedy Kobieta Zdradza?

Przyczyna drętwienia prawej ręki tkwi czasami w zupełnie niegroźnym ucisku w wyniku przebywania dłużej w niewygodnej pozycji, np. podczas spania. Wówczas dochodzi do ucisku nerwów i naczyń krwionośnych, w rezultacie drętwienia ręki prawej. Jeśli dolegliwości są przewlekłe lub pojawiają się inne niepokojące objawy, to wskazuje raczej na poważniejszą przyczynę.

Problemy z kręgosłupem

Bardzo często utrzymujące się drętwienie prawej ręki albo palców (niekiedy połączone z osłabieniem kończyny) jest skutkiem schorzenia kręgosłupa, najczęściej w odcinku szyjnym. Ręka drętwieje, gdy doszło do przesunięcia się krążka międzykręgowego, czyli do tzw. dyskopatii.

Krążek, który zmienił pozycję, uciska naczynia i nerwy, w wyniku czego dochodzi do drętwienia ręki prawej.

W przypadku wystąpienia tego schorzenia pacjenci skarżą się również na: ból szyi, barku, trudność w poruszaniu ręką, a także inne odczucia związane z podrażnieniem nerwu: ucisk, mrowienie czy pieczenie ręki.

Dyskopatia powodująca drętwienie prawej ręki jest przeważnie zwiastunem rozwijających się zmian zwyrodnieniowych, rzadziej występuje jako efekt pojedynczego urazu.

Inną przyczyną drętwienia prawej ręki jest zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jednym z typowych objawów są wówczas dolegliwości w obrębie dłoni czy palców – mrowienie, cierpnięcie, osłabienie. Towarzyszą temu m.in. sztywność, ból karku, ból barku.

Osoby, które odczuwają drętwienie prawej ręki wraz z dolegliwościami w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, powinni udać się do neurologa i wykonać badania obrazowe (RTG kręgosłupa, ewentualnie tomografię komputerową).

 Zwyrodnienie struktur kręgosłupa wynika z naturalnych procesów związanych ze starzeniem się (osteoporozy, obniżenia wytrzymałości chrząstki stawowej, zużywania się tkanek i ich degradacji), ale też nieprawidłowych nawyków dotyczących postawy (np.

długotrwała pozycja siedząca przed komputerem). 

Zespół cieśni nadgarstka

Zespołem cieśni nadgarstka określa się grupę objawów wynikających z ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy podstawy dłoni. Często powoduje drętwienie prawej ręki.

 Problem dotyczy osób używających przez długi czas myszki komputerowej, wykonujących pracę przy komputerze, z chorobą zwyrodnieniową stawów i kobiet w ciąży.

Zespół cieśni nadgarstka powoduje drętwienie prawej ręki i inne dolegliwości w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Oprócz tego pojawiają się nieprzyjemne objawy:

 • zaburzenia czucia powodujące wrażenie dotykania przedmiotów przez cienki materiał,
 • zmniejszenie potliwości palców,
 • ból nadgarstka, który może promieniować do innych części ręki.

Przyczyny mięśniowe i przeciążenia

Drętwienie prawej ręki, dyskomfort czy odczucie napięcia w kończynie, pojawiają się podczas zwiększonego napięcia mięśni (tzw. mialgii) szyi i barku, a także wystąpienia stanu zapalnego w przyczepach mięśni. Dolegliwościom może towarzyszyć ból o różnym nasileniu.  

Przeciążenia mięśni i innych struktur w kończynie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia drętwienia prawej ręki. Powodem nieprzyjemnego mrowienia może być tzw. łokieć tenisisty lub łokieć golfisty.

Łokieć tenisisty to stan zwyrodnieniowy, uszkodzenie lub przeciążenie przyczepów prostowników palców i nadgarstka przy nadkłykciu bocznym. Wbrew pozornej nazwie, nie jest to schorzenie wyłącznie sportowców, dotyczy też pracowników biurowych (piszących na klawiaturze), wbijających gwoździe lub wykonujących robótki ręczne przez długi czas.

Z kolei łokieć golfisty, który też może powodować drętwienie prawej ręki, jest stanem zwyrodnieniowym lub uszkodzeniem przyczepu ścięgna przy nadkłykciu przyśrodkowym poniżej łokcia. W obu przypadkach zalecany jest kontakt z lekarzem, który przepisze leki przeciwzapalne i skieruje do fizjoterapeuty.

Drętwienie prawej ręki występuje również u osób z zespołem kanału nerwu łokciowego (inaczej: zespół rowka nerwu łokciowego) – choroby wynikającej z uszkodzenia nerwu łokciowego w wyniku ucisku.

Schorzenie rozwija się wskutek urazu, wad anatomicznych lub nieprawidłowego ułożenia ręki w długim czasie (np. częste zginanie i prostowanie prawej ręki lub długotrwale zgięta ręka w łokciu). Nerw łokciowy przekazuje sygnały czuciowe z palców małego i serdecznego oraz z bocznej części dłoni.

W przypadku zespołu kanału nerwu łokciowego pacjenci skarżą się na drętwienie prawej ręki w obrębie małego i serdecznego palca oraz brzegu dłoni. 

Problemy z krążeniem

Drętwienie prawej ręki może wynikać z zaburzeń krążenia i zwężenia światła naczyń krwionośnych. Wśród czynników ryzyka wymienia się: palenie papierosów, wiek powyżej 50 lat, zastój chłonki (np.

po wycięciu węzłów pachowych lub wskutek powiększenia węzłów chłonnych), zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność serca oraz intensywna praca rękami.

Drętwienie ręki prawej w tych przypadkach występuje często wraz z bólem, bladością palców lub ich zasinieniem, zziębnięciem prawej ręki. 

Choroby neurologiczne

Rzadszymi przyczynami drętwienia prawej ręki są poważne choroby neurologiczne. Prawa ręka drętwieje, gdy doszło do udaru mózgu (czytaj więcej: udar niedokrwienny mózgu). Oprócz tego występują objawy takie jak np.

 • niedowład połowy ciała,
 • opadanie kącika ust,
 • ból głowy,
 • nudności i wymioty,
 • nagłe pogorszenie widzenia,
 • trudność w wypowiadaniu się,
 • rozkojarzenie, zaburzenia świadomości,
 • zaburzenia zdolności pisania czy liczenia,
 • trudności w oddychaniu, przełykaniu.

W przypadku odnotowania symptomów, które wskazują na udar mózgu, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. 

Drętwienie prawej ręki pojawia się w niektórych przypadkach guza mózgu. To bardzo poważna przyczyna, której nie należy bagatelizować.

Dolegliwości wynikają ze wzrostu ciśnienia środczaszkowego, w wyniku czego pojawiają się nawracające objawy, w tym możliwe drętwienie prawej ręki, jej mrowienie czy osłabienie siły mięśniowej.

Symptomy zależą od lokalizacji guza. Innym sygnałem są również nietypowe, nowe bóle głowy.

Inne przyczyny drętwienia prawej ręki

Drętwienie prawej ręki czasami nie ma przyczyny w postaci choroby, a rozwija się na podłożu psychologicznym. Powodem drętwienia palców prawej ręki czy dłoni bywają zaburzenia lękowe, nerwica lub depresja.

Jeżeli badania diagnostyczne wykluczą organiczną przyczynę cierpnięcia ręki prawej, a problem jest uciążliwy, warto skonsultować się z psychologiem.

W niektórych przypadkach samo zaakceptowanie tego objawu i skoncentrowanie się na innych rzeczach niż odczucia w obrębie ręki, przynoszą korzystny efekt.

Drętwienie ręki jest skutkiem ubocznym działania niektórych leków, takich jak leki przeciwnowotworowe –  mogą powodować mrowienie prawej dłoni. Drętwienie ręki jest zazwyczaj przejściowe i ustępuje po zakończeniu chemioterapii.

Za drętwienie ręki prawej mogą być odpowiedzialne również niedobory żywieniowe, jak niedobór witaminy B1, B12 oraz kwasu foliowego.

Drętwienie prawej ręki – objawy towarzyszące

Drętwienie prawej ręki występuje w zależności od przyczyny z innymi objawami, wśród których wymienia się głównie:

 • ból prawej ręki,
 • inne parestezje: mrowienie, uczucie ciepła, zimna, ucisk, dyskomfort prawej ręki,
 • osłabienie siły mięśniowej prawej ręki (nawet do tego stopnia, że pacjent upuszcza przedmioty lub ma problem z chwytaniem),
 • ból barku,
 • ból szyi,
 • ból głowy,
 • sztywność ręki, trudność w wykonywaniu ruchów prawą kończyną.

Drętwieniu ręki prawej nie muszą towarzyszyć inne objawy. Pełen obraz dolegliwości zależy od przyczyny. 

Kto jest narażony na drętwienie prawej ręki?

Na zaburzenia czucia w postaci drętwienia prawej ręki narażone są szczególnie osoby :

Leczenie drętwienia ręki prawej

Leczenie drętwienia prawej ręki zależy od przyczyny. Jeśli dolegliwości się powtarzają, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania, w tym obrazowe badanie kręgosłupa.

Najczęściej w takich przypadkach konieczna jest rehabilitacja, w tym fizykoterapia.

W łagodniejszych przypadkach związanych z przeciążeniem mięśni, zalecany jest odpoczynek, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także oszczędzanie prawej ręki. 

Jeśli występują wraz z drętwieniem ręki prawej alarmujące objawy (ból głowy, niedowład, wymioty, problemy ze wzrokiem) konieczna jest pilna pomoc medyczna. Dlatego w takich przypadkach trzeba wezwać karetkę pogotowia, gdyż stan chorego może się znacznie pogorszyć nawet w ciągu kilku minut. 

Źródła: Numbness and Tingling, Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Ręki, www.assh.org,

A.Windak (red.), W. Lukas (red.), Medycyna w praktyce, Medicine Today Poland, Warszawa 2010.

Więcej na temat drętwienia kończyn:Przyczyny drętwienia rąk – neurologiczne, naczyniowe, psychogenneDrętwienie rąk – przyczyny i leczenieDrętwienie dłoni – czy to może być powikłanie po złamaniu?Parestezje – przyczyny organiczne i psychogenne. Leczenie zaburzeń czucia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Drętwienie prawej ręki – co oznacza i jak można leczyć ten problem? Kiedy drętwienie palców prawej dłoni wymaga szybkiej pomocy medycznej?

Drętwienie prawej ręki i palców prawej ręki Drętwienie prawej ręki może mieć tak prozaiczne przyczyny, jak nieprawidłowa pozycja podczas pracy. Bywa jednak i tak, że przyczyną tej dolegliwości są choroby i stany zagrażające życiu bzak/Pixabay.com

Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która może mieć zarówno błahe przyczyny, jak i wskazywać na poważny problem zdrowotny. W każdym przypadku drętwienie, mrowienie czy ból prawej ręki i palców prawej dłoni należy zgłosić lekarzowi, który zleci odpowiednie badania. Objawy te mogą bowiem wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, chorobę reumatyczną czy nawet guza mózgu. Wraz z innymi symptomami są też charakterystyczne dla krytycznego stanu, jakim jest udar mózgu. Wyjaśniamy, co może oznaczać drętwienie ręki i w jaki sposób jest leczone.

Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która powoduje nieprzyjemne uczucie utraty czucia i władzy w kończynie, a także odczuwanie bólu, pieczenia, mrowienia i podobne symptomy.

Do najczęstszych przyczyn drętwienia prawej ręki należą zwłaszcza:

 • Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa szczególnie w odcinku szyjnym, które dotykają kostnych części kręgów.
 • Dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa, nazywana też przepukliną kręgosłupa – zwykle powoduje drętwienie samych palców, a dochodzi do niej na skutek zwyrodnienia lub uszkodzenia krążka międzykręgowego (dysku), który wysuwa się i zaczyna naciskać na nerwy i rdzeń kręgowy. Ucisk może być też wywierany na naczynia krwionośne w kanale kręgowym, a to z kolei powoduje właśnie drętwienie prawej ręki, czasem także uczucie mrowienia i cierpnięcia dłoni oraz palców.
 • Zespół rowka nerwu łokciowego – schorzenie jest wynikiem ucisku na nerw łokciowy, a jego objawy to drętwienie prawej ręki, mrowienie, dolegliwości bólowe, osłabienie czucia i siły mięśni.
 • Zespół cieśni nadgarstka – rozwija się w konsekwencji długotrwałego ucisku na przebiegający w kanale nadgarstka nerw pośrodkowy, gdy powstaje stan zapalny i obrzęk nerwu i/lub okolicznych tkanek. W kanale nadgarstka pojawiają się patologiczne zmiany, wywołując dolegliwości bólowe, drętwienie prawej dłoni i niemożność zaciśnięcia palców w pięść. Przyczyną tych zaburzeń może też być reumatoidalne zapalenie stawów. W dalszym przebiegu choroby następuje osłabienie chwytu prawej ręki. Dolegliwości bólowe oraz drętwienie prawej ręki są zazwyczaj najsilniejsze w nocy i powodują wybudzanie się ze snu oraz trudności z zasypianiem.
 • Udar mózgu – jest stanem krytycznym, pojawiającym się wyniku zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Może dojść wtedy także do powstania niedowładu lub całkowitego paraliżu jednej strony ciała. Objawem udaru mózgu może być też drętwienie ręki lewej – zależnie od tego, która półkula mózgowa została pozbawiona krwi niosącej tlen i składniki odżywcze.
 • Guz mózgu – gdy guz zlokalizowany jest w lewej półkuli mózgu, może uciskać rejony odpowiedzialne za kontrolę prawej strony ciała i powodować dolegliwości w prawej ręce.
Leia também:  Jakie Są Objawy W 6 Tygodniu Ciąży?

Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia i mrowienia w prawej ręce jest w naszym praworęcznym społeczeństwie jest zespół cieśni nadgarstka.

W wielu przypadkach rozwija się pod wpływem zbyt długiej pracy przy komputerze, szczególnie w nieprawidłowej pozycji ciała.

Problem dotyczy zwłaszcza osób używających myszki bez odpowiedniej podkładki, która ma żelową poduszkę na nadgarstek.

Drętwienie prawej ręki może też być spowodowane samą niewłaściwą pozycją ciała, podczas której uciskane są nerwy i naczynia krwionośne. Może się tak zdarzyć np. w sytuacji, gdy przez wiele wyciągamy ramiona do przodu.

W nieprawidłowej pozycji często układamy się też w nocy, dlatego drętwienie prawej ręki podczas snu to dość częsta przypadłość.

Wystarczy wówczas przez kilka minut wykonywać energiczne ruchy ręką, tak by pobudzić krążenie i dopływ krwi do zdrętwiałej kończyny.

Drętwienie prawej ręki, które często się powtarza lub nie przechodzi, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jeżeli jednak zachodzi podejrzenie, że jest spowodowane przybieraniem nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu lub pracy, w pierwszej kolejności należy wyeliminować potencjalnie przyczyniające się do tego czynniki.

Drętwienia prawej ręki nie należy bagatelizować z tego powodu, że objaw ten może to wskazywać na rozwijający się stan zapalny lub poważną chorobę neurologiczną, których przebieg z czasem się pogarsza. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia może zahamować rozwój patologicznych zmian.

W przypadku podejrzenia udaru mózgu, któremu towarzyszą inne typowe objawy, m.in. zaburzenia ruchu i mowy, konieczna jest jak najszybsza hospitalizacja i wdrożenie specjalistycznego leczenia, ponieważ jest to stan zagrażający życiu pacjenta.

Drętwienie prawej ręki jest leczone w sposób uzależniony od przyczyny występowania tej dolegliwości, powinno być więc poprzedzone wykonaniem odpowiednich procedur diagnostycznych. W tym celu może zlecić badania metodą RTG, USG lub tomografii komputerowej. Odpowiednia metoda terapii dobierana jest na podstawie uzyskanych wyników.

W przypadku, gdy drętwienie prawej ręki czy jej palców spowodowane jest dyskopatią lub zwyrodnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa, wskazana jest fizjoterapia i wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń rehabilitacyjnych – początkowo pod okiem terapeuty, a następnie samodzielnie w domu.

Jeśli przyczyną drętwienia prawej ręki i palców jest stan zapalny nerwów lub okolicznych tkanek, lekarz najprawdopodobniej przepisze leki przeciwzapalne w postaci doustnych tabletek lub maści. Należy jednak liczyć się z faktem, że przy zespole cieśni nadgarstka niejednokrotnie konieczne jest wykonanie operacji.

ZOBACZ: Jak objawia się wstrząs mózgu? Ekspert: Roman Mantaj, ratownik medyczny, WSPR w Szczecinie

Drętwienie prawej ręki – co może oznaczać? Jak sobie z tym radzić?

Drętwienie prawej ręki może obejmować tak całą kończynę, jak i wyłącznie palce. Ból może mieć różny charakter i intensywność, często pojawia się mrowienie. Wiele zależy od wywołującej je przyczyny.

Zdarza się, że drętwienie prawej ręki wywołują:

 • problemy ortopedyczne i choroby kręgosłupa (na przykład dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego, zespół cieśni nadgarstka), zmiany napięciowe w obrębie szyi i karku wynikające,
 • zaburzenia neurologiczne (na przykład udar niedokrwienny mózgu, guz mózgu),
 • ucisk na nerwy oraz naczynia krwionośne, zaburzony przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

Drętwienie palców prawej ręki odczuwają osoby, u których doszło do dyskopatii, choroby krążka międzykręgowego. Wówczas dochodzi do zmiany położenia krążka, a co za tym idzie, do ucisku na nerwy i naczynia krwionośne przebiegające w kanale kręgowym. To wywołuje drętwienia ręki prawej, a także drętwienie palców. Inną przyczyną mogą być zmiany napięciowe w obrębie szyi i karku.

Inna potencjalną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zwłaszcza te, które dotyczą odcinka szyjnego. W przebiegu schorzenia dochodzi do niszczenia krążków międzykręgowych. Zmiany patologiczne, które pojawiania się w częściach kostnych kręgów, wywołują drętwienia palców prawej ręki, drętwienie prawej ręki bądź uczucie mrowienia.

Mówiąc o przyczynach drętwienia prawej ręki nie można zapomnieć o zespole cieśni nadgarstka, który pojawia się wskutek długotrwałego uścisku na nerw pośrodkowy, przebiegający w kanale nadgarstka.

Dolegliwości wywołuje zwykle obrzęk zapalny nerwu lub otaczających go tkanek, zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w wąskiej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka to często choroba zawodowa pracowników biurowych i osób, które często i długo używają myszek komputerowych.

Oprócz drętwienia palców prawej ręki, drętwienia prawej ręki oraz mrowienia, dochodzi uczucie cierpnięcia.

Drętwienie prawej ręki w ciąży to częsta przypadłość przyszłych mam. Zwykle odpowiada za niego właśnie zespół cieśni nadgarstka, a dolegliwości pojawiają się bądź nasilają w drugiej połowie ciąży, gdy dochodzi do zatrzymywania płynów. Zwykle dolegliwości ustępują stopniowo po porodzie.

Jedną z częstych przyczyn drętwienia prawej ręki jest udar niedokrwienny mózgu. Wówczas dochodzi do gwałtownego zatrzymania dopływu krwi do mózgu wskutek dużego zwężenia lub zamknięcia światła naczyń tętniczych.

Jest to stan zagrażający życiu pacjenta, dlatego objawy wskazują na udar wymagają szybkiej pomocy lekarskiej.

Niepokojącymi symptomami, oprócz drętwienia ręki prawej, jest też drętwienie lewej ręki, niedowład lub nawet paraliżu połowy ciała, zaburzenia mowy.

Inna poważną przyczyną drętwienia prawej ręki są guzy mózgu. Towarzyszą im nawracające bóle głowy, mrowienie i drętwienie kończyn, nie tylko prawej ręki. Odpowiada za to wzrost ciśnienia środczaszkowego na skutek powiększenia się guza. Guz mózgu jest jedną z najpoważniejszych przyczyn drętwienia rąk.

Drętwienie, ból czy mrowienie ręki ucisk pojawia się także z błahych powodów, gdy dochodzi do ucisku na nerwy oraz naczynia krwionośne, w konsekwencji czego zostaje zaburzony przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Dzieje się tak, gdy zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, może się zdarzyć drętwienie prawej ręki podczas snu.

Leczenie drętwienia prawej ręki zależy od przyczyny wywołującej dolegliwości, dlatego najpierw należy ją ustalić. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego, który po badaniu i zebraniu wywiadu, zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.

Najczęściej, gdy dokucza drętwienie prawej ręki, konieczne będzie wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG czy tomografia komputerowa. Dalsze postępowanie będzie zależało od wyników badań. Na ich podstawie lekarz zleci konsultację, leczenie farmakologiczne, rehabilitację bądź zabieg operacyjny.

Można również, w zależności od przyczyny dolegliwości, stosować metody fizjoterapeutyczne, takie jak terapia manualna, laser, pole magnetyczne, krioterapia.

Oprócz działań mających na celu wyleczenie przyczyny drętwienia prawej ręki, można prowadzić leczenie objawowe, opierające się na stosowaniu środków przeciwbólowych i znieczulających.

Drętwienie palców u rąk – gdzie szukać przyczyny?

Drętwienie palców to objaw często zgłaszany przez Pacjentów u lekarzy różnych specjalności, a także pojawiający się u osób zdrowych najczęściej rano lub w wyniku przebywania długi czas w jednej pozycji.

Dla jednych znany dla innych niepokojący. Często powtarzający się z pewnością wymaga konsultacji medycznej. Przyczyn może być wiele. Zarówno obwodowych, miejscowych jak i centralnych, dotyczących całego ustroju.

Definicja drętwienia

Zwykle drętwienie opisywane jest jako uczucie mrowienia, ograniczenia czucia w okolicy zdrętwiałej. Szerzej pojęcie to nazywane jest parestezjami, obejmującymi: mrowienie, drętwienie, zaburzenia uczucia, uczucie prądu. Objawy tego rodzaju najczęściej związane są z zaburzeniami w obszarze nerwów obwodowych. Mogą być także spowodowane innymi chorobami lub urazami.

Poszukiwanie przyczyny drętwienia palców

Próbę znalezienia przyczyny drętwienia palców warto rozpocząć od dokładnej analizy obszaru dłoni i palców, który obejmują parestezje. Dłoń zaopatrywana jest przez trzy różne nerwy obwodowe. Dla każdego wyróżnia się ściśle określony zakres unerwienia czuciowegoh.

Leia também:  Kiedy Pojawiają Się Pierwsze Objawy Ciąży?

Nerw łokciowy unerwia mały palec (palec V), palec serdeczny (palec IV), dolną połowę bocznej części palca środkowego (palec III) oraz grzbietową i dłoniową powierzchnię dłoni odpowiadającą wyżej wymienionym palcom.

Nerw promieniowy będzie dawał objawy w obrębie przyśrodkowej części połowy palca środkowego (bez opuszka), połowy palca wskazującego (palec II), a także grzbietowej powierzchni kciuka oraz grzbietowej powierzchni dłoni odpowiadającej wymienionym placom.

Nerw pośrodkowy unerwia czuciowo połowę palca IV, palec III, palec II i kciuk, dłoniową powierzchnię dłoni na poziomie wymienionych palców oraz opuszki palców II i III. Znając zakres unerwienia poszczególnych nerwów, zdecydowanie łatwiej można znaleźć przyczynę pojawiających się objawów, szczególnie jeśli powód dolegliwości związany jest z zaburzeniami w obwodowym układzie nerwowym.

Obwodowe przyczyny drętwienia palców dłoń – zmiany w kończynie górnej

Dociekając przyczyny drętwienia palców rąk w pierwszej kolejności poszukujemy przyczyny „najbliżej” miejsca objawu czyli w obrębie dłoni, ręki. Lekarze i fizjoterapeuci zdają sobie sprawę, że źródło problemu może być zlokalizowane w miejscu oddalonym od obszaru drętwienia. Dzieje się tak za sprawą złożonej budowy układu nerwowego oraz powięziowego.

Do przyczyn leżących w pobliżu miejsca drętwienia należą choroby i urazy związane z uciskiem struktur anatomicznych na nerw w okolicy nadgarstka lub na wyższych poziomach kończyny górnej.

Do najczęściej występujących schorzeń tego rodzaju należą: zespół cieśni kanału nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, urazowy lub nietypowy ucisk/ uszkodzenie nerwu na obwodzie.

Masz problem z drętwieniem palców – umów się na konsultacje

Zespół cieśni kanału nadgarstka

W przebiegu zespołu cieśni kanału nadgarstka dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Najczęściej występującą przyczyną choroby jest nasilający się stopniowo obrzęk zapalny lub zwyrodnienie i przerost tkanek otaczających nerw, prowadzące do jego ucisku.

Objawy ucisku to drętwienie oraz mrowienie palców unerwianych przez nerw pośrodkowy (palec I-III oraz połowa palca IV), osłabienie siły chwytu ręki oraz ograniczenie funkcji manipulacyjnych dłoni. W zaawansowanych stadiach choroby pacjenci zgłaszają nieustające drętwienie palców oraz wypadanie przedmiotów z rąk.

Objawy nasilają się w nocy oraz podczas wykonywania niektórych czynności.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Jeśli objawy dotyczą palców i powierzchni dłoni unerwianej przez nerw łokciowy przyczyna może być związana z podrażnieniem lub uciskiem nerwu w miejscu, w którym przebiega on najbardziej powierzchownie, a więc w rowku w obszarze stawu łokciowego. Diagnostyka obejmuje dokładną analizę objawów oraz wykonanie badania ENG nerwu łokciowego.

Uraz lub ucisk nerwu na obwodzie

Wymienione powyżej okolice to obszary, w których nerwy przebiegają najbardziej powierzchownie, przez co są najbardziej narażone na ucisk lub podrażnienie.

Należy jednak pamiętać, że na każdy poziomie kończyny górnej mogą dojść do urazów lub ucisków skutkujących różnego stopnia uszkodzeniem nerwów obwodowych.

Także zaburzenia w pracy powięzi lub nadmierne napięcie mięśniowe mogą być przyczyną podrażnienia gałązek nerwowych i wystąpieniem opisanych objawów. Warto więc badać każdy poziom przebiegu nerwu w poszukiwaniu przyczyny. Służy do tego badanie ENG.

Nietypowym obszarem mięśniowym, którego napięcie może być przyczyną drętwienia palców jest mięsień najszerszy grzbietu. Występowanie napięć i punktów spustowych w obrębie tego mięśnia może generować bardzo silne objawy, obejmujące także drętwienie palców dłoni.

Przyczyny drętwienia „oddalone” od miejsca,w którym występuje.

Drętwienie palców często kojarzone jest ze schorzeniami leżącymi bezpośrednio w okolicy drętwienia. Należy jednak pamiętać, że początek każdego nerwu obwodowego zlokalizowany jest w rdzeniu kręgowym.

W przypadku unerwienia dłoni i palców dotyczy jest to poziom odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jednocześnie istnieje szereg chorób układu nerwowego oraz zaburzeń mineralnych, w których jako jeden z objawów występuje drętwienie i mrowienie określonej powierzchni ciała, także dłoni.

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa i inne schorzenia tego obszaru

Dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego, niestabilność odcinka szyjnego kręgosłupa, napięcie mięśni przykręgosłupowych, to zaburzenia, które mogą dawać objaw drętwienia kończyny, dłoni i palców.

W zaawansowanych stadiach choroby kręgosłupa towarzyszy im podrażnienie włókien ruchowych, co skutkuje osłabieniem siły mięśniowej, niedowładami, zniesieniem odruchów. To często występujący problem.

Wielokrotnie początkowo niewłaściwie leczony obwodowo, a mający swoje źródło w kręgosłupie.

Stwardnienie rozsiane jako przyczyna drętwienia kończyn

Jedną z chorób przewlekłych, której objawem mogą być parestezje, jest stwardnienie rozsiane (SM). To przewlekła choroba zapalna, w której przebiegu dochodzi do demielinizacji tkanki nerwowej.

W układzie nerwowym pojawiają się liczne ogniska demielinizacyjne, które w zależności od lokalizacji, wywołują różne objawy chorobowe. Należą do nich także parestezje.

Objawy choroby nie są jednoznaczne, a diagnozę stawia się na podstawie widocznych ognisk demielinizacyjnych w badaniu MRI i zmian płynu mózgowo-rdzeniowego.

Rozpoznanie choroby, szczególnie we wczesnym jej okresie, jest trudne i wymaga długotrwałej obserwacji i diagnostyki . Należy pamiętać, że drętwienie jest tylko jednym z wielu objawów tej choroby i jego występowanie, szczególnie przy braku innych objawów, rzadko jest spowodowane SM.

Zaburzenia wodno-elektrolitowe przyczyną drętwienia rąk (hypokalcemia, hyperkaliemia)

Znaczne niedobory wapnia lub nadmierna ilość potasu w organizmie także mogą być przyczyną wystąpienia uczucia drętwienia.

Inne przyczyny występowania parestezji

Do rzadziej występujących przyczyn pojawienia się parestezji zalicza się choroby zakaźne takie jak tężec, wścieklizna. Częściej diagnozowaną przyczyną wystąpienia drętwienia kończyn są zaburzenia psychiczne tj. nerwice lękowe czy wegetatywne. W przypadku chorób psychicznych często przyczyna jest bardzo długo szukana w innych układach.

Niezwykle ważna jest właściwa diagnostyka obejmująca kompleksowe badania obrazowe, badanie fizykalne oraz dokładny wywiad dotyczący objawów.

Aby oceniać newsy lub dodawać komentarze musisz się zalogować

Skąd się bierze drętwienie dłoni po nocy?

Nocne drętwienie dłoni to dolegliwość, z którą spotyka się większość z nas. Kiedy w nocy wybudza nas ze snu dyskomfort i zaburzenia czucia w ręce zastanawiamy się co jest nie tak.

Najbardziej pomocna w takiej sytuacji jest zmiana pozycji ułożenia ręki, poruszanie nią i oczekiwanie aż “mrówki” odejdą. Jednak zdarzają się też i takie przypadki, w których dolegliwość nawraca i przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu.

Sprawdźmy kiedy należy się niepokoić?

Drętwienie dłoni, chociaż nie należy do przyjemnych objawów zwykle bywa bagatelizowane. Przede wszystkim dlatego, że bardzo szybko o nim zapominamy.

Dyskomfort dłoni związany z mrowieniem, zaburzeniem czucia i ciężkością ręki jest dolegliwością odczuwaną szczególnie w nocy, a po przebudzeniu bardzo szybko o niej zapominamy, zajęci sprawami dnia codziennego, pracą, obowiązkami.

Drętwienie rąk – przyczyny:

Drętwienie rąk pojawia się na skutek niedostatecznego ukrwienia kończyn lub nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego, w następstwie uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu.

Wybierz produkty dla siebie

Do najbardziej banalnych i najmniej uciążliwych przyczyn należy niewłaściwe ułożenie ręki podczas snu, przygniecenie jej przez ciężar swojego ciała lub głowy. Taka dysfunkcja choć wybudza nas ze snu, jest przemijająca, chwilowa i nie zdarza się często.

Kolejną przyczyną może być przeciążenie kończyn górnych, do którego dochodzi na skutek ciężkiej pracy lub poprzez wykonywanie wielokrotnie powtarzanych tych samych, monotonnych ruchów.

Oby dwie przyczyny raczej są przemijające a związany z nimi objaw drętwienia rąk nie zwiastuje poważniejszych konsekwencji, a w niektórych sytuacjach mrowienie powiązane jest z przewlekłym stresem i stanami lękowymi lub depresją.

Z czym innym mamy jednak do czynienia, kiedy do drętwienia rąki i dłoni dołączają się inne objawy. Mogą to być np.

: bóle kręgosłupa szyjnego, ograniczenie ruchomości szyi, zaburzenia czucia w dłoni czy też bóle barku.

Ta grupa objawów może świadczyć już o zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego czy też dyskopatii. Ze względu na pojawiający się ucisk na korzenie nerwowe, dochodzi wtedy do mrowienia rąk w nocy.

Schorzeniem, którego typowym objawem jest drętwienie dłoni w nocy, i który najczęściej kojarzy nam się z tym objawem jest Zespół Cieśni Nadgarstka. Jednak tylko w początkowej fazie występują same parestezje, w zaakansowanej cięśni pojawia się również: zanik mięśni kłębu, zaburzenia czucia, temperatury itp.

Więcej poczytaj tu >> Cieśń nadgarstka

Pamiętajcie! Niepokojących symptomów nie należy lekceważyć – mrowienie i drętwienie rąk może być następstwem wielu schorzeń. Jeśli uważasz, że Twoje dolegliwości nie mijają, dołączają do niech kolejne, koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ jest to stan wymagający głębszej diagnostyki.

Jak poradzić sobie z drętwieniem rąk:

Jeżeli mrowienie dłoni wybudza Cię ze snu, na początku uwolnij rękę z ucisku, jeśli jest ona przygnieciona ciężarem twojego ciała lub głowy.

Kolejno poruszaj dłonią i ręką, zaciśnij pięść i rozluźnij, po to aby szybciej doszło do przywrócenia poprawnego krażenia a także przewodnictwa nerwowego. W kolejnym etapie poczekaj aż tzw. “mrówki” odejdą i wróci pełna funkcja ręki.

Tak doraźnie możesz sobie radzić, jeśli jednak niepokoją Cię dodatkowe objawy skonsultuj się z lekarzem. Być może zaleci jakieś ćwiczenia lub dokładniejszą diagnostykę.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*