Czy i w jaki sposób alkohol uszkadza wątrobę?

Czy i w jaki sposób alkohol uszkadza wątrobę?

Wątroba to bardzo ważny narząd, największy wśród gruczołów ludzkiego organizmu. Metabolizuje różne substancje odżywcze, syntetyzuje białka krwi, bierze udział w gospodarce hormonalnej, a także trawieniu tłuszczów (wytwarzanie żółci). Magazynuje wiele niezbędnych do życia witamin. Wątroba stanowi też “filtr” organizmu, odpowiedzialny za neutralizowanie trujących substancji. Niestety, często spożywany alkohol wpływa na nią bardzo negatywnie, zwłaszcza, gdy przyjmowany jest w dużych ilościach.

W jaki sposób alkohol oddziałuje na wątrobę?

Alkohol etylowy jest metabolizowany w wątrobie – każda przyjęta dawka trafia właśnie do tego narządu, który usuwa ją z organizmu na drodze przemian biochemicznych. W tym procesie alkohol etylowy jest rozkładany do aldehydu oraz kwasu octowego.

Obie substancje zaburzają równowagę procesów zachodzących w komórkach wątroby, co powoduje tak zwany stres oksydacyjny. To z kolei sprawia, że wolne rodniki tlenowe uszkadzają tkanki budujące wątrobę.

Sam aldehyd octowy także działa toksycznie i przyczynia się do uszkodzeń narządu – podobnie jak inne, krążące we krwi produkty rozpadu alkoholu etylowego.

Dlatego właśnie choroby i uszkodzenia wątroby dominują w klinicznym obrazie alkoholizmu. Każdy, kto przewlekle spożywa duże dawki alkoholu musi liczyć się z faktem, że dla jego wątroby nie pozostanie to obojętne.

Choroby wątroby spowodowane przez alkoholizm

Alkoholizm wpływa na zdrowie wątroby – to pewne. A w jaki sposób może je zniszczyć? Oto choroby najczęściej towarzyszące chorobie alkoholowej.

Stłuszczenie wątroby jest chorobą, która dotyka zdecydowanej większości alkoholików. W komórkach wątroby odkładają się lipidy, dochodzi do powiększenia narządu i zahamowania jego normalnych funkcji.

Kontynuowanie picia może doprowadzić nawet do pękania hepatocytów, a następnie do marskości wątroby. Objawy stłuszczenia to obrzęki, wodobrzusze, biegunki.

  Zmiany mogą powoli cofać się, o ile pacjent zachowa abstynencję.

Zapalenie wątroby spowodowane alkoholem prowadzi do zwyrodnień komórek i obszernych stanów zapalnych.

To sprawia, że ten ważny narząd nie funkcjonuje prawidłowo – pojawiają się silne problemy trawienne, gorączka, wodobrzusze, żółtaczka, a także uszkodzenia układu nerwowego.

  Także zmiany zapalne mogą ustąpić po zaprzestaniu picia – w przypadku niezbyt rozwiniętych ustępowanie zachodzi dość szybko.

Bardzo poważny problem zdrowotny stanowi marskość wątroby. Jej objawy nie różnią się zasadniczo od objawów marskości wywołanej innymi przyczynami. Pojawiają się zaburzenia hormonalne (u mężczyzn feminizacja – wzrost piersi, zanik funkcji jąder), a także żółtaczka, obrzęki kończyn, żylaki przełyku.

Chorobie towarzyszy też encefalopatia wątrobowa – zespół objawów neurologicznych, wśród których znajdują się między innymi zaburzenia rytmu snu i czuwania, obniżenie koncentracji, zaburzenia świadomości.

Marskość wątroby może zniszczyć ją nieodwracalnie i jedyną drogą ratunku dla chorego pozostanie przeszczep – często nieskuteczny u aktywnie pijących alkoholików.

Ból wątroby po alkoholu

>

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Odpowiada przede wszystkim za detoksykację ustroju ze szkodliwych substancji i produktów przemiany materii. Uczestniczy również w metabolizmie białek, tłuszczów, węglowodanów. Bierze udział w wytwarzaniu hemoglobiny, będącej istotnym składnikiem krwi. Dodatkowo pełni funkcje magazynujące i termoregulacyjne. Wszystkie te procesy mogą zostać zaburzone na skutek uszkodzenia wątroby w wyniku nadmiernego sięgania po alkohol.

Wątroba poddana toksycznemu działaniu etanolu może dawać różne objawy. Jednym z nich jest tzw. ból wątroby wynikający z powiększenia tego organu. W niniejszym artykule omówiono wpływ alkoholu etylowego na wątrobę oraz wyjaśniono jak złagodzić ból wątroby po przepiciu.

Alkohol a wątroba

Jak długo wątroba trawi alkohol

Jak wiadomo, alkohol jest dla organizmu substancją toksyczną, którą należy zneutralizować i usunąć. Głównym narządem odpowiedzialnym za detoksykację alkoholu jest wątroba. Komórki wątrobowe (hepatocyty) wytwarzają specjalny enzym – dehydrogenazę alkoholową (ADH, ang. alcohol dehydrogenase), która rozkłada alkohol z prędkością ok.

0,015 g/100 ml krwi/godzinę. Ile czasu wątroba trawi alkohol? W uproszczeniu można powiedzieć, że wątroba człowiekametabolizuje 1 standardową porcję alkoholu (drink) w ciągu 1 godziny. Przyjmuje się, że wątroba usuwa ok. 95% spożytego alkoholu. Pozostała część jest wydalana z moczem, potem, kałem i przez płuca wraz z wydychanym powietrzem.

Niestety tempa detoksykacji nie można przyspieszyć. Z drugiej strony, tempo metabolizmu alkoholu może być ograniczone przez stosowanie niektórych leków, jak również uszkodzenie wątroby. Warto też wspomnieć, że na tempo wydalania alkoholu z ustroju ma wpływ wiele różnych czynników genetycznych i środowiskowych:

 • Płeć – kobiety szybciej eliminują alkohol, jeżeli pod uwagę weźmiemy beztłuszczową masę ciała; jednakże gdyby wyniki podać w przeliczeniu na gram na godzinę lub gram na litr objętości wątroby to można stwierdzić, że mężczyźni i kobiety mają na ogół podobne tempo usuwania etanolu; można też zauważyć, że podana, ta sama doustna dawka alkoholu może powodować wyższe stężenie etanolu we krwi kobiet niż mężczyzn.
 • Wiek – jak można się spodziewać, noworodki i dzieci mają niski poziom eliminacji alkoholu; wątroba u rozwijającego się płodu ma bardzo słabą zdolność usuwania etanolu, co na skutek picia alkoholu przez kobiety ciężarne bardzo często wiąże się z wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (FAS, ang. fetal alhocol syndrome); trzeba też wspomnieć, że zdolność organizmu do metabolizowania alkoholu zmniejsza się z wiekiem.
 • Rasa – wiele badań naukowych potwierdziło (choć nie wszystkie), że rdzenni Amerykanie wykazują szybszą eliminację alkoholu niż rasa biała; wykazano też, że tempo eliminacji alkoholu przez Chińczyków jest podobne do wskaźników charakterystycznych dla rasy białej; wydaje się, że różnice etniczne w metabolizowaniu alkoholu mogą wynikać z odmiennej masy wątroby.
 • Dieta – przetwarzanie alkoholu jest wyższe u osób po spożyciu posiłku, w porównaniu do stanu na czczo; wynika to z faktu, że wówczas poziom dehydrogenazy alkoholowej jest wyższy. Dodatkowo sugeruje się, że spożyty pokarm może powodować zwiększony przepływ krwi w wątrobie. Co ciekawe, fruktoza (cukier owocowy) nasila metabolizm alkoholu. Wydaje się jednak, że na szybkość eliminacji alkoholu nie ma istotnego wpływu to, z jakich makroskładników (białka, tłuszczów lub węglowodanów) głównie składał się posiłek.
 • Stosowane leki – wszelkie środki hamujące aktywność dehydrogenazy alkoholowej (pirazole, izobutyramid), a także hamujące mitochondrialny łańcuch oddechowy zmniejszają tempo eliminacji alkoholu.
 • Alkoholizm – nadmierne piciealkoholu zwiększa szybkość jego metabolizowania.

Alkohol, wątroba – regeneracja

Jak wcześniej wspomniano, alkohol jest toksyczny dla naszych narządów wewnętrznych. Przede wszystkim dla wątroby, ponieważ tutaj jest on w zdecydowanejwiększości metabolizowany. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju alkoholowego uszkodzenia wątroby. Wymienia się takie jednostki chorobowe jak:

 • Alkoholowa maskość wątroby
 • Alkoholowe stłuszczenie wątroby
 • Alkoholowe zapalenie wątroby

Uważa się, że dawki etanolu rzędu 80 g/dzień mogą istotnie przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wspomnianych chorób wątroby. Taką ilość alkoholu etylowego mogą dostarczyć2l piwa lub ok. 5 drinków.

Oczywiście przy regularnym sięganiu po alkohol, również znacznie mniejsze ilości etanolu będą niebezpieczne dla zdrowia naszego najważniejszego organu detoksykującego.

Przyjmuje się, że już 30 g czystego etanolu (w przypadku mężczyzn) i 20 g (w przypadku kobiet) spożywanego na co dzień jest toksyczne dla wątroby.

Czy istnieje zatem skuteczny sposób na regenerację wątroby? Oczywiście. Należy przede wszystkim porzucić dalsze picie alkoholu. Nasza wątroba wykazuje wysoką zdolność dosamoregeneracji. Grunt to jej nie przeszkadzać w tym. Regenerację wątroby mogą wspomóc też niektóre składniki diety, takie jak np.

ostropest plamisty, cholina, mniszek lekarski, karczoch. Warto pamiętać, że przy znacznych problemach z wątrobą zaleca się stosować dietę bogatobiałkową, o obniżonej zawartości tłuszczu. Produkty i potrawy tłuste, smażone oraz ciężkostrawne powinny zostać wyeliminowane z codziennego menu.

Dodatkowo zaleca się znaczące ograniczenie spożycia cukrów prostych, których głównym źródłem są słodycze i produkty wysokoprzetworzone. Oczywiście jeżeli nie odstawimy alkoholu, wszelkie próby regeneracji wątroby będą nieskuteczne.

Czas, jaki będzie potrzebować wątroba do powrotu do pełnej funkcjonalności zależy przede wszystkim od ilości spożywanego alkoholu. Jeżeli jednorazowo przesadziliśmy z ilością wypitego alkoholu, to do pełnego „ozdrowienia” wątroby wystarczą 1-2 dni.

Jeżeli jednak od dłuższego czasu, regularnie nadużywamy alkoholu, okres potrzebny do zregenerowania może wynieść nawet kilka miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że całkowite wyleczenie nie zawsze jest możliwe.

Pewne zmiany klinicznie można odwrócić na skutek abstynencji alkoholowej w przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby lub łagodnego i umiarkowanego zapalenia wątroby. Niestety ciężkie zapalenie wątroby i marskość wątroby są stanami nieodwracalnymi. Wówczas można jedynie zahamować postęp choroby, ale w większości przypadków nie jest możliwe całkowite zregenerowanie wątroby.

Czy i w jaki sposób alkohol uszkadza wątrobę?

Ból wątroby po piciu alkoholu

Jednorazowe przyjmowanie nawet stosunkowo wysokich dawek etanolu nie wywołuje poważniejszych objawów ze strony wątroby. Nawet regularne sięganie po alkohol (do pewnego momentu) nie powoduje widocznych skutków ubocznych. A to za sprawą tego, że wątroba sama w sobie nie jest dobrze unerwiona.

Stąd ból wątroby po piciu alkoholu zwykle nie występuje. Nie oznacza to jednak, że choroba w tym czasie się nie rozwija. Rozwija się, ale podstępnie. Gdyda o sobie znać, to ma to miejsce już w dalszym jej stadium.

Gdy zostanie poważnie zaburzone funkcjonowanie wątroby na skutek zatrucia alkoholem, dochodzi wówczas do powiększenia wątroby. Uciska ona wtedy na błonę surowiczą (otrzewną), która w odróżnieniu od wątroby jest bardzo dobrze unerwiona. W efekcie odczuwamy ból.

Jednak nie jest to ból wątroby, a ból otrzewnej. Dodatkowo mogą wystąpić inne objawy związane z alkoholowym uszkodzeniem wątroby. Są to m.in.:

 • Ogólne złe samopoczucie
 • Nudności
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Osłabiony apetyt
Leia também:  Pompa Paliwa Jakie Objawy?

Ból wątroby po odstawieniu alkoholu

Jak już wiadomo, odstawienie alkoholu jest niezbędne dla zregenerowania uszkodzonej wątroby i złagodzenia lub wyeliminowania bólu powstałego na skutek ucisku powiększającej się wątroby na otrzewną.

Jednakże ból wątroby po odstawieniu alkoholu może się utrzymywać jeszcze przez jakiś czas.

To, jak długo będziemy odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej jest uzależnione od stopnia uszkodzenia tego narządu, jak również od przestrzegania zasad diety przyspieszającej regenerację wątroby.

Ból wątroby po alkoholu – leczenie

Dolegliwości bólowe pojawiają się w przypadku zaawansowanego stadium choroby wątroby. Są alarmujące i dlatego należy wówczas zgłosić się do lekarza celem wykonania badań diagnostycznych, np. obrazowych (USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego).

Pocieszający jest fakt, że ból wątroby po alkoholu można złagodzić lub całkowicie wyleczyć. Pierwszym krokiem jest bezwzględne wyeliminowanie alkoholu. Nawet okazjonalne sięgnięcie po piwo, wino lub drinka może zniweczyć wszystkie korzystne efekty leczenia. Elementem terapii powinno być również wprowadzenie odpowiedniej interwencji żywieniowej.

Jak wspomniano, osoby uskarżające się na ból wywołany powiększeniem wątroby powinny stosować dietę o wysokiej zawartości pełnowartościowego białka, która przyspieszy regenerację wątroby. Dodatkowo uchroni wątrobę przed odkładaniem się w niej tłuszczu. Źródłem białka powinny być chude gatunki mięsa (np. drób), ryby, chude produkty mleczne (np.

chude twarogi, jogurty naturalne, kefiry). Jednocześnie należy ograniczyć spożycie tłuszczu i produktów ciężkostrawnych. Dopuszczalne jest spożywanie masła i olejów roślinnych (np. oleju lnianego, oliwy z oliwek, oleju rzepakowego). Ważne jest również uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, które mogą wystąpić na skutek nadużywania alkoholu.

Dlatego też istotne jest zwiększenie spożycia produktów bogatych w witaminę A, D, K i witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, kwas foliowy).

Podsumowanie

Skutkiem częstego sięgania po różnego rodzaju napoje wyskokowe jest powiększona wątroba. Alkohol może powodować rozwój wielu schorzeń wątroby, które nieleczone mogą prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Niestety choroby wątroby rozwijają się podstępnie, początkowo bezobjawowo, dlatego jeżeli regularnie pijesz alkohol, monitoruj swój stan zdrowia.

Wykonaj badania krwi (pomiar stężenia enzymów wątrobowych) i sprawdź obraz swojej wątroby w badaniu USG.

Literatura

1. Massey V.L., Arteel G.E.: Acute Alcohol-Induced Liver Injury. Frontiers in Physiology, 2013, 3. 2. Osna N.A. i wsp.: Alcoholic Liver Disease: Pathogenesis and Current Management. Alcohol Research, 2017, 38, 147-161. 3. Szabo G., Mandrekar P.: Focus On: Alcohol and the Liver.

Alcohol Research. Current Reviews, 2010, 33, 1-2, 87-96. 4. Frazier TH.: Treatment of alcoholic liver disease. Therapeutic Advances in Gastroenterology, 2011, 4, 1, 63-81. 5. Torruellas C. i wsp.: Diagnosis of alcoholic liver disease.

World Journal of Gastroenterology, 2014, 20, 33, 11684-11699.

Popularne Tagi: ból wątroba alkohol Bartek Kulczyński

 • Bardzo dobry artykuł. Nie ma żadnych magicznych sposobów. Po prostu alkohol musi zostać wyeliminowany z życia i dobra dieta. Ja odkąd właśnie zaczęłam zdrowiej żyć to piję również zioła, według mnie to też dokłada cenną cegiełkę do całości. Świetnie się u mnie sprawdza ostropest, babka płesznik i czarnuszka
 • No niestety. Jedynym rozwiązaniem na problemy z wątrobą jest często zmienienie trybu życia, bo nie ważne co zrobimy problem wróci. Najlepiej jeść zdrowo, bez przesady nie trzeba być na dietach, ale mieć umiarkowanie i ćwiczyć. Ja dodatkowo jeszcze piję ziołowe herbatki, które działają fajnie osłonowo.
 • Tabletka “dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się tuż po stosunku w momencie, gdy nie nastąpiło jeszcze zapłodnienie lub zagnieżdżenie zarodka w macicy. Sięga się po nią zazwyczaj wtedy, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły. Wśród takich sytuacji wymienia się np. pęknięcie prezerwatywy, wypadnięcie krążka domacicznego, czy też odklejenie się plastra antykoncepcyjnego. Tabletki dzień po są również stosowane w przypadku gwałtu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak działa tabletka dzień po oraz jakie są skutki uboczne wynikające z jej stosowania.
 • Podstawową funkcją zębów jest udział w początkowym etapie trawienia, rozdrabniania oraz przygotowywania pokarmu do dalszych etapów procesu trawienia. Mają także wpływ na prawidłową wymowę. Zęby spełniają też funkcję estetyczną. Nie ulega więc wątpliwości, że zdrowe i pełne uzębienie odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak wygląda pełne uzębienie człowieka i za co odpowiadają poszczególne zęby?
 • Kangurowanie to metoda trzymania dziecka polegająca na kontakcie skóry dziecka ze skórą rodzica. Dziecko, które jest zazwyczaj nagie, z wyjątkiem pieluchy, jest umieszczane w pozycji pionowej na nagiej klatce piersiowej rodzica. Zarówno matki, jak i ojcowie mogą opiekować się w ten sposób swoimi dziećmi. Jest często używane u wcześniaków, gdy są jeszcze w szpitalu.

Jak picie alkoholu wpływa na wątrobę?

Jak działa alkohol na wątrobę?

Niektórym wydaje się, że alkohol usprawnia trawienie. Otóż nic bardziej mylnego. Alkohol podrażnia śluzówkę żołądka, zaburza pracę jelit, utrudnia wchłanianie pokarmów, uszkadza komórki trzustki i wątroby.

Często osobom, które nazajutrz po zakrapianej imprezie czują się doskonale, wydaje się, że alkohol im służy. Niestety, każde wypite piwo czy drink podnosi poziom cholesterolu oraz uszkadza błony komórkowe hepatocytów, czyli komórek wątroby.

Im więcej wypijanego alkoholu, tym komórki wątroby gorzej się regenerują.

Wątroba jest znacznie delikatniejsza u kobiet. Aby alkohol zniszczył wątrobę u kobiet, wystarczy raptem kilka lat regularnego picia (nawet 4-5), gdzie u mężczyzn okres ten jest znacznie dłuższy. Wynika to przede wszystkim z różnic w sposobie, w jaki alkohol jest przyswajany i rozkładany.

Gdy kobieta wypija kieliszek wódki, stężenie alkoholu w jej krwi osiąga wyższy poziom, nawet jeżeli oboje wypijają taką samą ilość alkoholu. Również związki chemiczne zaangażowane w rozkład alkoholu różnią się u kobiet i mężczyzn. Te u kobiet zawierają mniej enzymów, biorących udział w rozkładaniu alkoholu.

Oznacza to, że panie rozkładają alkohol wolniej.

Działaj, póki jeszcze nie jest za późno Skorzystaj z naszej pomocy.

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ

504 106 335

Po czym poznać, że z wątrobą dzieje się coś niedobrego?

Niestety, schorzenia wątroby pozostają przez długi czas bezobjawowe.

Zazwyczaj, kiedy wątroba zaczyna szwankować, pierwszym objawem jest zmęczenie, wolniejsza przemiana materii, wzdęcia, biegunki, zaparcia, gorycz w ustach, wzmożony apetyt na słodycze.

W momencie, gdy problemy z wątrobą zaczynają przybierać bardziej zaawansowaną formę, możemy zaobserwować, że oczy i skóra zaczynają żółknąć. Może pojawić się również opuchlizna nóg i brzucha.

Alkoholowe choroby wątroby

W zależności od czasu, ilości spożywanego alkoholu i uwarunkowań genetycznych zmiany wątrobowe mogą mieć postać stłuszczenia, zapalenia lub marskości i są określane ogólnie jako alkoholowe choroby wątroby.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby występuje u około 90% osób borykających się z uzależnieniem od alkoholu. Jest to najwcześniejszy i jednocześnie najczęściej występujący etap alkoholowej choroby wątroby, który z reguły nie daje żadnych objawów.

Intensywne picie przez dłuższy okres może prowadzić do cięższej w przebiegu i potencjalnie śmiertelnej hepatopatii alkoholowej – zapalenia wątroby.

Jeżeli picie nie ustaje, zapalenie wątroby może w niektórych przypadkach doprowadzić do marskości, w której zdrowe komórki wątroby zastępowane są przez zwłóknienia, na skutek czego wątroba nie może spełnić swoich podstawowych funkcji.

Wypicie ponad 80 g etanolu dziennie (odpowiadającego 2 litrom piwa, 1 litrowi wina lub 4-5 drinkom) znacząco przyczynia się do chorób wątroby.

Jak uniknąć przewlekłych chorób wątroby?

Żadne lekarstwo nie wyleczy przewlekłych chorób wątroby. Niektóre jedynie mogą złagodzić objawy zaawansowanej marskości, ale tak naprawdę jedynym rozwiązaniem jest całkowita abstynencja. Dopiero wówczas stan chorego może ulec poprawie.

Zaprzestanie spożywania alkoholu z własnej woli często jest niemożliwe do osiągnięcia, ponieważ osoba, która nałogowo spożywa alkohol, odczuwa tzw. głód alkoholowy (jeden z objawów alkoholizmu), charakteryzujący się silnym pragnieniem picia.

Pomocna w osiągnięciu trwałej abstynencji może zatem okazać się terapia leczenia uzależnień.

Psychoterapia jest kluczowa w leczeniu alkoholizmu, ponieważ jest nastawiona na zmianę mechanizmów decydujących o patologicznym piciu, stanowiącym przyczynę pozostałych problemów ze zdrowiem.

Psychoterapia w leczeniu odwykowym obejmuje: terapię indywidualną oraz grupową, które nawzajem się uzupełniają.

Kontynuacją leczenia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień powinno być natomiast leczenie ambulatoryjne dla podtrzymania pełnej abstynencji.

 • W naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień Nowe Życie pomagamy chorym stanąć na nogi.
 • Im wcześniej alkoholik podejmie się leczenia, tym większa jest szansa na to, aby całkowicie wyeliminować objawy tej przykrej choroby, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do śmierci.
 • Źródła:
 1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
 2. ,,Alkoholowa choroba wątroby”, Przegląd Gastroenterologiczny 2007; 2 (2): 92–100, M. Hartleb, E. Czech, 2007.
Leia também:  Jak Bola Korzonki Objawy?

Alkohol a wątroba – jakie zmiany występują? | Przebudzenie Wrocław

Przebudzenie – 23.11.2020

Czy wiesz, że wątroba jest największym organem w organizmie człowieka? Pełni wiele ważnych funkcji, wśród których można wymienić detoksykację czy metabolizm.

Największym wrogiem wątroby jest alkohol, dlatego często wątroba alkoholika jest w bardzo złym stanie.

Czy ból wątroby po alkoholu to objaw choroby? Jak wątroba reaguje na alkohol? Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu i co robić, aby alkohol nie zniszczył wątroby?

Codzienne picie alkoholu a wątroba

Picie alkoholu codziennie to zabójcza ilość nie tylko dla relacji osobistych, kariery zawodowej, ale także dla ciała osoby uzależnionej od alkoholu.

Chociaż poprawia nastrój, dodaje pewności siebie i pozwala zapomnieć o problemach, to codzienne picie alkoholu negatywnie wpływa na organizm, a szczególnie na funkcjonowanie nerek, żołądka i wątroby.

W jaki sposób piwo lub inny alkohol wpływa na wątrobę?

Napoje alkoholowe pite regularnie, nawet jeśli w różnych ilościach, to działają destrukcyjnie na wątrobę. Przede wszystkim powodują twardnienie i stłuszczanie wątroby. Z tego powodu alkohol wyrządza ogromną krzywdę wątrobie, narażając ją na uszkodzenia i poważne problemy zdrowotne. Uszkodzenie wątroby powstałe w wyniku nadużywania alkoholu niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji.

Wątroba alkoholika – jak wygląda

Dzienne spożycie alkoholu przez osobę dorosłą powyżej 80 g wystarczy, aby narazić wątrobę na różne choroby. Jest to tyle, co około 5 drinków, 1 litr wina czy 2 litry piwa w niedługim odstępie czasu. Alkoholicy zwykle regularnie piją jednak więcej, co sprawia, że ich wątroba przechodzi przez destrukcyjne procesy niszczenia tego organu.

Alkoholowa konsumpcja a wygląd wątroby może się różnić w zależności od ilości spożywanego alkoholu, czasu jego spożycia oraz od uwarunkowań genetycznych. Duże spożycie alkoholu może doprowadzić do tego, że alkoholowe choroby wątroby mogą występować nawet jednocześnie.

Jakie choroby wątroby może mieć alkoholik

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która powoduje zmiany w różnych narządach. Wątroba alkoholika jest narażona na zmiany, które powodują alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby i alkoholową marskość wątroby.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

W obrazie mikroskopowym wątroba alkoholika ze stłuszczeniem wątroby jest pokryta lipidami, które w postaci kropli tłuszczu wypełniają komórkę.

Krytyczny wygląd wątroby ma miejsce wtedy, gdy nasilenie stłuszczenia jest tak duże, że obejmuje całą wątrobę, na której tworzą się ziarniki tłuszczowe, które mogą doprowadzić nawet do pękania komórek.

Szacuje się, że  alkoholowe stłuszczenie wątroby ma aż 90% osób uzależnionych od alkoholu.

Alkoholowe zapalenie wątroby

Ta jednostka chorobowa charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia stłuszczenia. Jest zwyrodnieniem komórek wątroby i stanem zapalnym, który rozwija się pod postacią włókniaków. Szybkie odstawienie alkoholu i abstynencja łagodzi skutki alkoholowego zapalenia wątroby, o ile zmiany są łagodne.

Alkoholowa marskość wątroby

Jest końcowym stadium wielu przewlekłych chorób i może mieć różne przyczyny, wśród których uzależnienie od alkoholu często wymienia się w pierwszej kolejności. Marskość wątroby to stan, w którym włóknienie komórek osiąga natężenie powodujące całkowite zatarcie anatomicznej struktury narządu.

Dochodzi do zaniku pracy wątroby, której funkcje przejmują guzki rozmaitej wielkości, które tworzą tak zwane skupiska komórek wątrobowych.

Konieczna do prawidłowej pracy komunikacja z naczyniami krwionośnymi jest w przypadku marskości wątroby niedostateczna, wskutek czego zwykle dochodzi do martwicy komórek wątrobowych, a w konsekwencji do niewydolności wątroby.

Dlaczego marskość wątroby jest groźna?

Wątroba to organ, który wiele wybacza. Potrafi się regenerować, a nawet zastępować uszkodzone fragmenty. Alkohol a wątroba to jest związek, w którym wątroba jest bezsilna. Zaawansowane zniszczenia wątroby spowodowane przez nadmierną ilość spożywania alkoholu z czasem zmieniają się w marskość wątroby, która oprócz trudności z podstawowymi funkcjami wątroby może powodować:

 • obrzęki,
 • wodobrzusze alkoholowe,
 • żylaki przełyku,
 • żółtaczkę,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zaburzenia snu,
 • upośledzenia świadomości,
 • niedoczynność gruczołów płciowych.

Co robić aby alkohol nie zniszczył wątroby?

Chociaż osobom uzależnionym od alkoholu można wielokrotnie pokazywać przerażający obraz wątroby alkoholika, nie wpływa to zwykle na zmianę ich zachowań. Wątroba posiada zdolność do regeneracji. Jest jednak bezsilna w przypadku nadużywania alkoholu.

Jedynym sposobem na zatrzymanie zmian jest całkowite zaprzestanie picia, a w przypadku uzależnienia kontakt z ośrodkiem uzależnień. Terapia uzależnienia od alkoholu to sposób na przywrócenie zdrowia fizycznego, ale też psychicznego. W Ośrodku Przebudzenie leczymy ciało i głowę, pomagając naszym pacjentom wrócić do aktywnego życia w społeczeństwie i żyć w trzeźwości.

Regeneracja wątroby: dlaczego to tak ważny proces po intensywnym spożywaniu alkoholu?

Szkodliwe działanie alkoholu na komórki wątroby jest powszechnie znane. Jego negatywny wpływ wiąże się błędnie jedynie z przewlekłym nadużywaniem alkoholu.

Niestety, nawet jednorazowy epizod intensywnego picia alkoholu może przyczynić się do wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholowa choroba wątroby, a także podpowiadamy jak skutecznie wspomóc regenerację tego narządu.

Jaki jest wpływ alkoholu na wątrobę?

Alkohol bierze udział w rozwoju ponad 200 chorób, a jego regularne i nadmierne spożycie przyczynia się do skrócenia długości życia nawet o kilkanaście lat.

Szczególnie wrażliwa na wpływ etanolu jest wątroba – narząd pełniący w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Alkoholowa choroba wątroby to najczęściej występujące w Europie schorzenie wątroby, przy czym odsetek chorych osób w Polsce ciągle wzrasta.

Choroba ta, wywołana przez nadmierne i długotrwałe spożycie alkoholu, dzieli się na trzy poszczególne etapy.

Stłuszczenie wątroby – pierwszy sygnał alarmowy

Stłuszczenie wątroby to patologiczny stan, podczas którego w cytoplazmie hepatocytów dochodzi do nadmiernego odkładania się kropel tłuszczu.

Nie jest to bynajmniej rzadka choroba – dotyczy nawet 90% osób spożywających ponad pięć drinków dziennie, co jest ekwiwalentem około 60 gramów czystego alkoholu.

Stłuszczenie wątroby może się także pojawić po intensywnym piciu, gdy powyższa dawka alkoholu spożyta jest w ciągu zaledwie kilku godzin.

Sformułowanie „sygnał alarmowy” jest nie do końca trafne w odniesieniu do alkoholowego stłuszczenia wątroby. U przeważającej liczby chorych osób, schorzenie to rozwija się wyjątkowo podstępnie, nie dając żadnych objawów.

Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ u 35-40% chorych, którzy nie zaprzestaną spożywania alkoholu, dojdzie do postępującego włóknienia wątroby i jej marskości.

Samo stłuszczenie, nawet ze współistniejącym powiększeniem wątroby, to stan odwracalny – wystarczy kilka tygodni abstynencji.

Co należy wiedzieć o alkoholowym zapaleniu wątroby?

W przypadku dalszego picia, alkohol i jego metabolity doprowadzają do pojawienia się w komórkach wątroby zmian zapalno-martwiczych. Alkoholowe zapalenie wątroby dotyka osoby nadużywające alkoholu przez wiele lat, a szczyt zachorowań notuje się między 40. a 60. rokiem życia. Choroba może ujawniać się poprzez:

 • nagłe pojawienie się żółtaczki;
 • gorączkę;
 • osłabienie, utratę łaknienia i nagłą utratę masy ciała;
 • powiększenie i ból wątroby w badaniu palpacyjnym;
 • wodobrzusze;
 • encefalopatię.

Alkoholowe zapalenie wątroby to stan potencjalnie zagrażający życiu. Większość chorych z łagodnymi objawami zdrowieje, po kilku miesiącach abstynencji i wprowadzeniu odpowiedniej terapii. Niestety, statystyki pokazują, że w przypadku ciężkiej postaci alkoholowego zapalenia wątroby aż 40% osób umrze w ciągu następnych 6 miesięcy po pojawieniu się pierwszych objawów choroby.

Marskość wątroby – zwłóknienie związane z długotrwałym nadużywaniem alkoholu

Marskość to końcowy etap wielu chorób wątroby, w tym tych, które związane są z nadużywaniem alkoholu. Schorzenie to polega na postępującym włóknieniu miąższu wątroby, niszczącym całą jej strukturę i poważnie zaburzającym funkcjonowanie.

Pomimo wielkich zdolności regeneracyjnych wątroby, marskość doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń tego narządu, które nieuchronnie prowadzą do jego niewydolności.

Terapia marskości skupia się na spowolnieniu jej przebiegu, a jedyną skuteczną formą leczenia jest przeszczep narządu.

Ryzyko rozwoju marskości rośnie proporcjonalnie do ilości spożywanego alkoholu, choć istnieją także dodatkowe czynniki, które je zwiększają, takie jak: palenie papierosów, współistniejące zakażenie HCV, otyłość, cukrzyca czy niektóre leki.

Co ciekawe, aż u 30-40% chorych marskość przebiega całkowicie bezobjawowo. W pozostałych przypadkach gama symptomów jest bardzo szeroka i może obejmować między innymi:

 • objawy ogólne, takie jak: osłabienie, zmniejszenie masy ciała czy świąd;
 • zmiany skórne, w tym żółtaczkę i charakterystyczne pajączki i rumień dłoniowy;
 • zaburzenia hormonalne, takie jak pojawienie się nadmiernego owłosienia, zaburzenia miesiączkowania u kobiet czy feminizacja u mężczyzn;
 • zaburzenia układu pokarmowego, w tym powiększona wątroba o charakterystycznej, guzkowej strukturze;
 • zaburzenia odporności.

Regeneracja wątroby po alkoholu – jak skutecznie wspomóc ten proces?

Zastanawiasz się jak długo trwa regeneracja wątroby po alkoholu? Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi – proces ten może trwać od kilku dni, w przypadku stłuszczenia komórek, do nawet kilku miesięcy, jeśli pojawiły się objawy zapalenia wątroby. Co ważne, badania naukowe wykazały, że istnieje szereg substancji przyspieszających regenerację i detoksykację wątroby. Po co zatem warto sięgnąć, aby zniwelować negatywne skutki zdrowotne spożywania alkoholu?

Leia também:  Jakie Są Objawy Bólu Brzucha?

W przypadku alkoholowych chorób wątroby podstawą jest abstynencja!

Nie bez powodu tak często wspominamy o abstynencji. Jest to najważniejszy i najbardziej skuteczny element terapii u osób dotkniętych alkoholową chorobą wątroby.

Zrezygnowanie z alkoholu przyczynia się zarówno do cofnięcia zmian stłuszczeniowych wątroby, jak i znacznie poprawia stan chorych na marskość.

Liczne publikacje naukowe wskazują, że abstynencja chroni chorych przed progresją i powikłaniami wynikającymi z zaburzeń pracy wątroby.

Ornityna i antyoksydanty posiadają potwierdzoną skuteczność w regeneracji wątroby

W terapii zaawansowanej choroby alkoholowej wątroby często używa się ornityny – aminokwasu, który uczestniczy w metabolizmie komórkowym.

Dodatkowa podaż tej substancji przyczynia się do eliminacji nadmiaru szkodliwego mocznika, dlatego jest ona podstawą terapii encefalopatii wątrobowej w przebiegu marskości.

W ostatnich latach udowodniono jednak, że ornityna posiada silne właściwości hepatoprotekcyjne. Chroni ona komórki wątroby przed szkodliwym wpływem toksyn, w tym etanolu.

Alkohol uszkadza wątrobę na drodze wielu mechanizmów. Jednym z nich jest nadprodukcja wolnych rodników. Badania wskazują, że suplementacja antyoksydantów znacznie zmniejsza stres oksydacyjny, a tym samym zapobiega rozwojowi dużej części uszkodzeń. Wśród najskuteczniejszych związków przeciwutleniających wymienia się witaminę E, witaminę C, a także koenzym Q10.

W przypadku wspomagania regeneracji, zarówno ornityna, jak i antyoksydanty, wykazują się największą skutecznością, gdy są podawane dożylnie.

Kroplówka omija ograniczenia wynikające z budowy układu pokarmowego, dlatego związki aktywne są w całości wchłaniane i wykorzystywane przez organizm.

Przekłada się to na wyższe stężenie substancji we krwi, dzięki czemu kroplówki na regenerację wątroby zaczynają działać już w chwili podania.

Wszywka i detoks alkoholowy w Warszawie – zwróć się po pomoc do profesjonalistów

Szukasz skutecznych kroplówek, które wspomogą regenerację Twojej wątroby? W kwestiach zdrowotnych zdecydowanie warto zaufać sprawdzonym osobom z dużym doświadczeniem.

KacDoktor to zespół wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, świadczących usługi odtrucia alkoholowego na terenie Warszawy. W detoksie wykorzystujemy specjalnie opracowane preparaty, które nie tylko niwelują poalkoholowego kaca, ale wspomagają również procesy naprawcze organizmu.

W zależności od wybranego pakietu, kroplówki mogą również zawierać związki regenerujące wątrobę, w tym ornitynę czy antyoksydanty – witaminę C i koenzym Q10.

Masz problem z utrzymaniem abstynencji? Jeden z niezawodnych sposobów na zachowanie trzeźwości to wszywka alkoholowa.

Wykorzystuje ona właściwości esperalu – leku, który w kontakcie z etanolem wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, mających na celu zniechęcenie chorej osoby do dalszego spożywania alkoholu.

KacDoktor oferuje wszywanie esperalu w Warszawie, zarówno w gabinecie lekarskim, jak i w domowym zaciszu pacjenta.

Potrzebujesz pomocy z detoksem lub utrzymaniem trzeźwości? Umów się na wizytę poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas, a nasi specjaliści przyjadą do Ciebie już w ciągu 45 minut z zachowaniem pełnej dyskrecji. Nasze usługi dostępne są 24 godziny na dobę, we wszystkie dni tygodnia. Skontaktuj się z nami, by zregenerować swój organizm i zniwelować skutki spożycia alkoholu!

Warto wiedzieć • Najlepsze porady zdrowotne • swisslab.pl

Relaks przy piwie to dla wielu facetów wymarzony plan na wieczór. Święty spokój, pilot do telewizora, może jakiś mecz – a do tego zimne, naprawdę zimne piwko! Przecież nie ma nic złego w tym, że wychylisz codziennie jedną butelkę, prawda? Otóż, niekoniecznie.

Czy wiesz, jak działa piwo na twój organizm?

– Piwo zaczyna działać ok. 20 minut po spożyciu.

Na początek częstuje cię pozytywami: poprawia nastrój, odpręża, zmniejsza lęki, osłabia bariery – więc bardziej cię bawią dowcipy i łatwiej ci zapomnieć o stresującym szefie czy zagadnąć atrakcyjną nieznajomą.

Ale sprawia też, że słabnie twoja zdolność do prawidłowej oceny sytuacji i szacowania ryzyka – dlatego nie powinieneś prowadzić samochodu, jeśli piłeś piwo (lub inny alkohol).

– Po godzinie od wypicia piwa zaczyna się proces odwadniania, napełnia się pęcherz i zaczynasz szukać toalety. Pojawia się też pragnienie, a wraz z nim ochota, by sięgnąć po kolejne piwo.

– Jeśli jej ulegniesz, po 12 godzinach odczujesz negatywne efekty, jakimi skutkuje raczenie się piwem. Jeśli przesadziłeś z ilością, możesz cierpieć z powodu bólu i zawrotów głowy, ogólnego rozdrażnienia i słabszej kondycji. Masz wystarczająco silną wolę i potrafisz zatrzymać się na jednym piwie? Niestety, jeśli sięgasz po nie codziennie twój organizm nie jest zachwycony.

Przecież jedno nie może zaszkodzić…

Niestety, może. Piwo nie jest napojem wysokoalkoholowym, to prawda. Skoro jednak zawiera wystarczającą dawkę alkoholu, by dodawać odwagi i poprawiać humor, to dawka ta wystarczy również, by piwo wpływało na twoje ciało. Zwłaszcza, jeśli pijesz je regularnie i tym bardziej, jeśli ta regularność oznacza „codziennie”. W jaki sposób takie codzienne piwko działa na ciebie?

Najpierw nerki. Tu akurat piwo robi dobrą robotę, bo jako napój moczopędny pomaga nerki przepłukać. Dzięki temu może uda ci się uniknąć kamieni nerkowych – i oby, bo „rodzenie kamieni” boli jak nie wiem co.

A teraz żołądek: raz na jakiś czas wychylony kufel jasnego czy ciemnego trunku nie zrobi mu szkody. Ale wypijany codziennie, podrażnia śluzówkę żołądka i może powodować nadmierne wydzielanie kwasów trawiennych. Twój brzuch zareaguje na to uczuciem ciężkości, i może pobolewać, a tobie będzie dokuczać zgaga. Ale to jeszcze nic, bo…

Najbardziej zabójcze jest piwo dla twojej wątroby. Powoduje twardnienie i stłuszczanie jej tkanek – czyli je uszkadza. Jeśli kąpiesz komórki wątroby w alkoholu regularnie, narażasz się na rozwój choroby, zwanej marskością wątroby.

Kiedyś pewien hepatolog (specjalista od chorób wątroby) powiedział: gdyby wątroba była unerwiona, karierę miłośników alkoholu kończylibyśmy po pierwszym drinku.

To znaczy, iż alkohol wyrządza jej taką szkodę, że gdyby mogła odczuwać ból, nawet po jednym kufelku bolałaby jak diabli! Co więcej, to „niewinne” piwo, słaby w końcu alkohol, jest dla wątroby najgorszy! Wątroba znosi je znacznie gorzej niż wino czy wódkę. Tak naprawdę, to stosunkowo najlepiej znosi wódkę. Piwo jest dla niej po prostu zabójcze.

Nie znęcaj się nad wątrobą – potrzebujesz jej!

Wątroba to ogromny filtr. Wszystko, co zjadasz lub wypijasz (a także zażywasz) musi najpierw przejść przez wątrobę. Jeśli w jedzeniu lub piciu jest coś szkodliwego dla twojego zdrowia, wątroba wyłapie to i zneutralizuje.

Dlatego lepiej, żeby dobrze działała – od jej pracy zależy twoje zdrowie ogólne i dobre samopoczucie. Jeśli porządnie jej dokopiesz (np. codziennym piciem piwa), szybko ci się „odwdzięczy: brakiem energii, osłabieniem libido, gorszym apetytem i wzdęciami.

Chcesz czuć się jak flak (także w sypialni)? Stracić przyjemność z jedzenia? Albo ciągle puszczać bąki? No właśnie…

Nie bądź więc krótkowzroczny: zajmij się swoją wątrobą. Możesz sączyć zimne browary, ale sprawdź raz na jakiś czas, co na to twoja wątroba. Generalnie masz szczęcie: wątroba się regeneruje.

Jeśli na czas wyłapiesz, że zaczyna tracić kondycję, dasz jej po prostu 2 – 3 tygodnie wolnego – i bezpieczne będą twoja energia, apetyt i erekcje. Po takiej przerwie znów będziesz mógł powrócić do radości obcowania z piwem, bezpiecznie i bez konsekwencji.

Im szybciej wychwycisz, że wątroba łapie zadyszkę, tym krótsza będzie przerwa, potrzebna na naprawdę uszkodzonych komórek.

Ok, ale jak zadbać o wątrobę?

To trochę zależy od twojej miłości do chmielowego napitku. Jeśli sięgasz po piwo raz na jakiś czas (powiedzmy, dwa razy w tygodniu), wystarczy jeśli raz na rok zrobisz przegląd wątroby – tak, jak robisz co roku przegląd samochodu.

Jeśli jesteś ogromnym miłośnikiem piwa i rzeczywiście wypijasz codziennie jedno lub więcej, wątrobie przydałby się przegląd dwa razy do roku (zwłaszcza, jeśli masz już czterdziestkę na karku). Na czym taki przegląd polega? Na pobraniu krwi i oznaczeniu tzw. prób wątrobowych. Takie badanie znajdziesz np.

tutaj: Podstawowy Pakiet Badań Funkcji Wątroby (Zdrowa Wątroba). Próby wątrobowe polegają na kontroli poziomu enzymów, produkowanych przez wątrobę. Trzeba sprawdzić substancje, które się nazywają AST, ALT, ALP, GGTP i albumina.

Nawet, jeśli nie zapamiętasz tych nazw albo nie wiesz, co się pod nimi kryje – nie szkodzi. Zrób badanie, kryjące się w Pakiecie Zdrowa Wątroba; to wszystko, czego potrzebujesz do dokładnego przeglądu wątroby. Jeśli wszystkie parametry będą w porządku – możesz po powrocie do domu wypić piwo za jej zdrowie.

Jeśli jednak któryś z parametrów normę przekroczy, przybastuj. Odchyleniami w wynikach badań wątroba błaga o litość. Bądź ludzkim panem i daj jej odpocząć.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*