Czy chrapanie jest groźne?

Chrapanie to problem bardzo powszechny – według badań, z problemem tym zmaga się aż 10% ludzkości, z czego zdecydowanie częściej chrapią mężczyźni, bo stanowią aż 80% przypadków. Chrapanie utrudnia zdrowy sen nie tylko chrapiącym, ale i ich współmałżonkom – z powodu chrapania partnera możemy tracić każdej nocy nawet 1,5h snu!

Naukowcy z British Lung Foundation zbadali 2 500 chrapiących osób i wyliczyli, że aż 39% z nich każdej nocy z powodu chrapania traciło aż 1,5 snu, co w skali roku daje 574 nieprzespane godziny. Systematycznie budziło się w nocy 41% badanych kobiet i 24% mężczyzn.

Te wyniki dają do myślenia, a mimo to w świadomości zdecydowanej większości osób chrapanie to po prostu męcząca przypadłość, z którą trzeba nauczyć się żyć.

Faktycznie, chrapanie nie jest chorobą, a jedynie objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło osoby chrapiącej, jednak nie jest takie całkiem niegroźne – zwłaszcza, gdy towarzyszy mu bezdech senny. 

Leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą radiochirurgii RaVoR – znajdź klinikę

 • Warszawa
 • Kraków
 • Łódź
 • Gdańsk
 • Sopot
 • Gdynia
 • Katowice
 • Gliwice
 • Sosnowiec
 • Tychy

Bezdechy śródsenne mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Przede wszystkim są przyczyną niedotlenienia organizmu podczas snu, co z kolei prowadzi do uczucia ciągłego zmęczenia.

Następstwem bezdechów mogą być także poranne bóle głowy, zaburzenia funkcji poznawczych i koncentracji, rozdrażnienie oraz spadek libido. Dodatkowo chrapanie może pogłębić objawy istniejących chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy zaburzeń rytmu serca.

Z tego powodu warto wiedzieć, jakie są główne przyczyny chrapania oraz jakie kroki można podjąć, by pozbyć się tej przypadłości.

Chrapanie – skąd to się bierze?

Czy chrapanie jest groźne? Jedną z konsekwencji chrapania i bezdechu sennego jest chroniczne zmęczenie

Przyczyn chrapania może być bardzo wiele, a wśród nich nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych takie jak zaburzenia drożności nosa (polipy w obrębie nosa, skrzywienie przegrody nosowej czy obrzęk tkanek, wywołany przez alergię), przerost migdałków (które zmniejszają przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe) czy wydłużone podniebienie miękkie. Oprócz przyczyn natury anatomicznej, istnieje także wiele czynników, predysponujących do rozwoju chrapania i bezdechów sennych. Oprócz płci męskiej, należy do nich także wiek powyżej 40. roku życia, otyłość oraz spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Częściej chrapią osoby z grubą, krótką szyją, stosujące regularnie środki nasenne i cierpiące na niedoczynność tarczycy.

Istotą chrapania jest utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe: w czasie snu wiotczeją mięśnie gardła i podniebienia miękkiego, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk pod wpływem przemieszczającego się powietrza.

Problem nasila się podczas spania na plecach, kiedy to otwierają się usta a język opada ku tyłowi, przez co następuje zwężenie kanału gardła i nosogardła. Trudności z nabraniem powietrza do płuc powodują przerwy w oddychaniu – bezdechy, po których następują gwałtowne wdechy.

Kiedy przerwy w oddychaniu przekraczają 10 sekund i występują częściej niż 10 razy na godzinę, niegroźne chrapanie zmienia się w obturacyjny bezdech senny, będący przewlekłą chorobą, nie rokującą samoistnego wyleczenia.

Chrapanie można skutecznie leczyć!

Czy chrapanie jest groźne? Chrapanie to problem nie tylko osoby chrapiącej, ale także współmałżonka

Wbrew pozorom, z chrapaniem niekoniecznie trzeba się pogodzić – można je bowiem leczyć. Na początek warto spróbować prostych modyfikacji stylu życia i diety. Przede wszystkim schudnąć, bowiem znacznie częściej chrapią osoby otyłe. Dzięki utracie wagi zmniejsza się obwód szyi, a co za tym idzie – ucisk na drogi oddechowe, co zapewnia łatwiejszy przepływ powietrza. Warto także ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, zwłaszcza w godzinach wieczornych – wywołuje on wiotczenie mięśni języka oraz gardzieli, co sprzyja chrapaniu.

W przypadku, gdy chrapanie ma podłoże anatomiczne, rozwiązaniem może być leczenie zabiegowe.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele małoinwazyjnych technik zabiegowego leczenia chrapania i bezdechu sennego, w tym korekcja małżowin nosowych metodą Celon lub laserem diodowym, a także techniką koblacji z zastosowaniem fal radiowych i niskich temperatur.

Gdy przyczyną chrapania jest podniebienie miękkie, można zastosować implanty Pillar, leczenie laserowe lub koagulację podśluzówkową z wykorzystaniem chirurgii radiofalowej (RaVoR), a w przypadku krzywej przegrody nosowej można wykonać septoplastykę, coraz częściej przeprowadzaną małoinwazyjną metodą endoskopową.

Czy chrapanie jest groźne? Niezależnie od przyczyn, warto podjąć diagnostykę i leczenie chrapania i bezdechów sennych

W każdym przypadku podstawą jest odpowiednia diagnostyka, która pozwoli poznać przyczyny chrapania i wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

Obecnie dostępnych jest wiele badań specjalistycznych, umożliwiających wykrycie przyczyn zaburzeń podczas snu, a pierwszym krokiem do ich wdrożenia jest wizyta u specjalisty laryngologa, który z pomocą endoskopu oceni struktury górnych dróg oddechowych.

W diagnostyce chrapania i bezdechu sennego stosuje się także tomografię komputerową, badania polisomnograficzne oraz badania drożności przewodów nosowych.

Niezależnie od przyczyn chrapania, warto potraktować je jako problem zdrowotny, nie zaś niegroźną uciążliwość. Należy pamiętać, że chrapanie obniża jakość snu osoby chrapiącej i partnera, a nierzadko może być przyczyną groźnych dla zdrowia powikłań.

Osoba chrapiąca na ogół nie wie, czy zmaga się tylko z niegroźnym chrapaniem, czy cierpi na bezdech senny – według ekspertów, zespół bezdechu sennego to problem nawet 1,5 mln Polaków, z czego zdecydowana większość nie ma o tym pojęcia.

Z tej przyczyny warto podjąć odpowiednią diagnostykę, a w razie konieczności – wdrożyć leczenie chrapania, poprawiając tym samym komfort swojego snu i jakość życia.

Leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą radiochirurgii RaVoR

– sprawdź ceny w 9 klinikach!

Oceń artykuł: 4.1/5 (opinie 7)

Chrapanie – przyczyny, leczenie, skutki. Co na chrapanie?

Chrapanie bywa bardzo dokuczliwe, nie tyle dla samego chrapiącego, co dla osoby, z którą śpi w jednym pomieszczeniu. Niemniej chrapanie to nie tylko kwestia komfortu spania, ale i zdrowia.

Chrapanie naraża na rozwój bezdechu sennego; ktoś kto śpi w towarzystwie osoby chrapiącej może odczuwać skutki permanentnego niewyspania. Chrapie co drugi Polak i co czwarta Polka.

Co zrobić, żeby nie chrapać?

Samo chrapanie nie jest chorobą. To dźwięk powstający na skutek drgań rozluźnionych mięśni podniebienia miękkiego i gardła, kiedy przechodzi przez nie wdychane powietrze. Problemem niebezpiecznym dla zdrowia jest bezdech senny, który rozwija się wyłącznie u osób, które chrapią.

Skłonność do chrapania zwiększa się wraz z wiekiem, bardzo rzadko chrapią osoby młode, często te w wieku średnim i seniorzy. Niektórzy chrapią zawsze, ale chrapanie może się też pojawiać sporadycznie np. po dużym wysiłku fizycznym, przy zmęczeniu, po wypiciu alkoholu.

Czy chrapanie jest groźne?
 • Wyrób medyczny Desnoran skutecznie nawilża i zmiękcza błonę śluzową oraz poprawia napięcie tkanek gardła.
 • Dzięki takiemu działaniu spray Desnoran ułatwia przepływ powietrza przez drogi oddechowe, niwelując wibracje i usuwając odgłos chrapania.
 • WIĘCEJ INFORMACJI

Tu kupisz: Produkty na chrapanie i bezdech, spray do gardła i nosa, stopery do uszu

Przyczyny chrapania

Najczęściej chrapią mężczyźni z nadwagą lub otyłością, po 40. roku życia, z nadciśnieniem tętniczym, palący papierosy. U kobiet, skłonność do chrapania wzrasta po menopauzie.

Przyczyny chrapania to m.in.:

 • krzywa przegroda nosowa,
 • inne wady wrodzone budowy górnych dróg oddechowych,
 • niedrożność nosa z powodu polipów,
 • alergie,
 • przerost migdałków,
 • obniżone napięcie mięśni języka i gardła,
 • nadwaga i otyłość,
 • palenie,
 • spanie na wznak.

Chrapiemy też z powodu infekcji układu oddechowego (np. przeziębienia, kataru alergicznego, zapalenia zatok). W tym przypadku, po wyleczeniu dolegliwości, chrapanie ustępuje. Chrapanie mogą powodować także niektóre leki uspokajające, zwiotczające mięśnie i antydepresanty.

Chrapanie zdarza się nie tylko dorosłym, chrapać z różnych powodów mogą także dzieci, Najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci jest powiększenie trzeciego migdałka z powodu częstych infekcji.

Jesli chrapaniu z powodu przerośniętego migdała towarzyszy bezdech senny, wskazane jest jego usunięcie. Dziecko może chrapać także przy alergii, która objawia się katarem i przekrwieniem błony sluzowej nosa.

Podobnie jak u dorosłych, przyczyną chrapania u dziecka może być krzywa przegroda nowosa lub czasowa niedrożność nosa spowodowana np. zapaleniem zatok.

W przypadku najmłodszych dzieci (do 1. roku życia), chrapania i świszczący oddech mogą wynikać z wiotkości elementów chrzęstnych w krtani. Każdy przypadek chrapania u dziecka warto skonsultować z lekarzem.

Postępowanie jest uzależnione od przyczyny chrapania (usunięcie trzeciego migdała, zoperowanie przegrody nosowej, skuteczne leczenie alergii).

Nie tylko chrapanie, które prowadzi do bezdechu sennego, ale także to, które zaburza jakość snu i może spowalniać rozwój dziecka wymaga podjęcie leczenia.

Chrapanie w ciąży

Kobiety w ciąży chrapią, ponieważ przybranie na wadze może wpływać na przeponę, mogą też puchnąć kanały nosowe. Jeśli jesteś w ciąży i chrapiesz – powiedz o tym lekarzowi – może się wiązać np. z nadciśnieniem.

Skutki chrapania dla zdrowia

Z powodu chrapania cierpi i „chrapacz” i osoba, która dzieli z nim sypialnię. Dotyka ich:

 • chroniczne niewyspanie (partnerowi osoby chrapiącej ucieka każdej nocy średnio 1,5-2 godziny snu),
 • bóle głowy,
 • rozdrażnienie oraz kłopoty z koncentracją.

U chrapiących dwa razy częściej występują nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Leia também:  Hpv Kiedy Objawy?

Osoby, które chrapią częściej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych. Przesuszona przez spanie z otwartymi ustami śluzówka jamy ustnej i nosa jest słabszą barierą dla zarazków.

Poważną chorobą związaną z chrapaniem jest zespół bezdechu sennego (zatrzymanie oddechu dłuższe niż 10 sekund). Bezdech senny powoduje niedotlenienie i zaburzenia rytmu serca.

Czy chrapanie jest niebezpieczne? Co to jest bezdech senny?

Chrapanie może przyczyniać się do niedotlenienia, nadciśnienia, choroby wieńcowej, a nawet udaru mózgu. Choroba, która dotyka część chrapiących to obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS).

Co 10 chrapiąca osoba choruje na OBPS. To zaburzenie polegająca na zapadaniu się górnych dróg oddechowych, co uniemożliwia przepływ powietrza do płuc i z płuc, czyli przerywa oddychanie.

Chory oddycha, ale powietrze nie dostaje się do płuc

Bezdech przerywają dźwięki chrapania pojawiające się, gdy zwiększone napięcie mięśni ponownie umożliwia przepływ powietrza. Takie zaniki oddechu mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Bezdech senny trzeba leczyć. Jeśli chrapiesz i podejrzewasz u siebie bezdech senny, zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie do poradni pulmonologicznej na badanie polisomnograficzne.

Sposoby na chrapanie

Dla własnego zdrowia, komfortu snu i spokoju domowników warto podjąć walkę z chrapaniem. Objawy chrapanie może pomóc złagodzić:

 • redukcja masy ciała – otyłość nasila zaburzenia oddychania podczas snu poprzez nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej na szyi i zmniejszenie średnicy gardła;
 • rzucenie palenia;
 • ograniczenie picia alkoholu przed snem – alkohol zwiększa liczbę bezdechów i wydłuża czas ich trwania.

Czytaj więcej: Jak rzucić palenie? Jak działają plastry, gumy, spraye, pastylki na rzucenie palenia?

Co na chrapanie?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów łagodzących objawy chrapania:

Dla osób, które śpią z chrapiącymi najlepszym rozwiązaniem są stopery do uszu.

Leczenie chrapania

Jeśli chrapiesz odwiedź laryngologa lub otolaryngologa, który sprawdzi ogólny stan zdrowia i zleci w razie potrzeby dodatkowe badania.

Lekarz musi ustalić przyczynę chrapania: czy chodzi o niedrożną jamę nosową czy gardło. Wyleczyć z chrapania może zabieg chirurgiczny.mMetody chirurgiczne są wykonywane w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.

W zależności od rozpoznania na chrapanie mogą pomóc takie zabiegi jak:

 • skorygowanie skrzywionej przegrody nosa,
 • zmniejszenie małżowin nosowych,
 • endoskopowa operacja zatok,
 • radiotermoablacja podniebienia miękkiego.

Kochanie, znowu chrapiesz! Kiedy chrapanie staje się niebezpieczne dla Twojego zdrowia?

2017-02-18

Czy chrapanie jest groźne?Odgłos chrapania znajduje się w czołówce najbardziej nieznośnych i irytujących dźwięków! Jednak najgorsze nie jest to, że nie daje spać wszystkim w promieniu 5 metrów, ale to, że może prowadzić do bardzo niebezpiecznego bezdechu sennego! A niestety chrapanie jest często bagatelizowane, każdy zna przynajmniej pięć sposobów radzenia sobie z chrapiącym małżonkiem, a chrapiący małżonek zwykle zaprzecza, jakoby chrapał. Dlatego ważna jest świadomość, jakie konsekwencje wiążą się z ignorowanym, długotrwałym chrapaniem! 
Krótko mówiąc, prawie wszyscy chrapią! Albo przynajmniej zdarzyło im się to kilka razy w życiu. Chcąc być bardziej skrupulatnym, posłużmy się statystykami. A one wskazują, że około 10-30% ludzkości ma problem z chrapaniem, z czego, i nie jest to przejaw wojny płci, ponad 80% to mężczyźni! U kobiet chrapanie pojawia się zwykle dopiero po menopauzie, u mężczyzn znacznie wcześniej. Wśród przyczyn chrapania można wyróżnić te związane z budową anatomiczną, są to: skrzywiona przegroda nosowa, wydłużone podniebienie miękkie, powiększone migdałki, przerośnięty języczek, a także inne nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych. Ponadto częściej chrapią osoby otyłe, osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, a także osoby spożywające alkohol przed snem oraz palacze. Okresowe chrapanie może towarzyszyć również zaburzeniom drożności nosa, które związane są z alergią lub infekcjami. 

Chrapanie – skąd się bierze ten dźwięk? 

Przerażające odgłosy niczym z horroru, a może włączona kosiarka tuż nad Twoim uchem, nie brzmi to usypiająco, tym bardziej że natężenie dźwięku to często nawet 90 decybeli! We śnie dochodzi do zwiotczenia mięśni twarzy, jamy ustnej oraz gardła, a tylna część gardzieli opada, opierając się na nasadzie języka. W ten sposób tworzy się malutka szczelina, która odpowiada za normalne oddychanie w czasie snu. Podczas wdechu wiotkie podniebienie wibruje, co wywołuje nieprzyjemny dla ucha efekt chrapania. U niektórych osób natomiast może dojść do zapadnięcia się podniebienia miękkiego, a to oznacza zablokowanie górnych dróg oddechowych. W efekcie akcja oddechowa zostaje zatrzymana, stan ten nazywamy obturacyjnym bezdechem sennym. 
Trzeba wiedzieć, że krótkie przerwy w oddychaniu, zdaniem lekarzy, są normalnym i – wbrew opiniom – dość powszechnym zjawiskiem. O zespole bezdechu sennego (Sleep apnea syndrome, SAS) można jednak mówić, dopiero gdy przerwy te pojawiają się częściej niż 10 razy w ciągu godziny. Chrapania nie można traktować jako choroby, to jedynie objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Dopiero patologiczne chrapanie oraz towarzyszący mu obturacyjny bezdech senny są poważnymi zagrożeniami dla zdrowia. Prowadzą one do niedotlenienia narządów i tkanek (spadek saturacji), osłabienia, bólów głowy, przewlekłego zmęczenia, senności, spadku koncentracji. Dalszymi konsekwencjami nieleczonego bezdechu są problemy z erekcją u mężczyzn, pogłębianie się istniejących chorób przewlekłych (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca), w skrajnych przypadkach chrapanie może stanowić przyczynę zawału serca bądź udaru mózgu. 
O ile problemy z chrapaniem nie są spowodowane wadami anatomicznymi, kilka „domowych” sposobów powinno zaradzić na nocne koncerty. Przy czynnikach natury anatomicznej konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Na szczęście korekta skrzywionej przegrody nosowej czy usunięcie polipów są zabiegami stosunkowo prostymi i szybkimi. Biorąc pod uwagę fakt, że przyczyn chrapania może być wiele, w pierwszej kolejności zaleca się wyeliminowanie tych najbardziej oczywistych. U osób otyłych oznacza to przede wszystkim wprowadzenie zmian w stylu życia, które pozwolą zrzucić nadprogramowe kilogramy (np. uprawianie aktywności, zdrowsza dieta). Należy unikać picia alkoholu przed snem, a także zażywania leków nasennych oraz palenia papierosów. Kluczowym czynnikiem jest również pozycja snu. Jeśli chrapiesz, nie śpij na wznak i nie korzystaj z wielu poduszek, w zamian śpij na brzuchu lub na boku i najlepiej na płaskiej poduszce. Duże znaczenie ma również właściwa wilgotność powietrza oraz optymalna temperatura. Chrapanie może być także efektem infekcji, dlatego wyleczenie np. stanów zapalnych zatok lub kataru pomoże szybko uporać się z chrapaniem. Jeśli zmiana złych nawyków nie przynosi oczekiwanych efektów, można wypróbować oferowane w aptekach plasterki na nos, specjalne spraye do gardła lub do nosa (np. Datong, Desnoran) albo listki doustne (np. Snoreeze). Wielu chrapiących znajduje także ukojenie w specjalnych maskach zakładanych na czas snu CPAP. Jednak to wszystko to jedynie tymczasowe rozwiązania. Nie da się trwale wyleczyć chrapania oraz bezdechu sennego! 

Chrapanie: diagnostyka 

Zanim rozpocznie się leczenie chrapania, należy zidentyfikować jego przyczynę, wcześniej wymienione domowe sposoby nie niosą za sobą żadnego ryzyka, a jedynie same korzyści. Zdrowsza dieta i rezygnacja z używek same w sobie zaprocentują w postaci lepszej kondycji organizmu. Zastosowanie bardziej inwazyjnych metod musi zostać potwierdzone odpowiednimi badaniami. Najczęściej specjaliści zlecają badania polisomnograficzne wykonywane w laboratoriach snu lub w domu pacjenta. Przydatna przy stwierdzeniu wad anatomicznych będzie trójwymiarowa tomografia dróg oddechowych, a także rynomanometria i diagnostyka endoskopowa. Prawidłowe określenie przyczyny pozwala dopasować optymalną metodę leczenia dla każdego pacjenta z osobna. Chrapanie to poważny problem, którego efekty odczuwają wszyscy domownicy, dlatego do jego wyeliminowania potrzebna jest praca zespołowa. Osoba chrapiąca zwykle nie jest świadoma swoich kłopotów, a niewyspania i osłabienia wcale nie utożsamia z nocnymi problemami z oddychaniem. Z inicjatywą powinni wyjść zatem członkowie rodziny, gdyż oznacza to lepszy i zdrowszy sen dla wszystkich. A gdzie szukać pomocy? Pierwsze kroki warto skierować do lekarza rodzinnego, który może udzielić kilku wskazówek, a przede wszystkim wystawić skierowanie do laryngologa. W większości za te wszystkie przeraźliwe dźwięki odpowiada zwężenie dróg oddechowych, więc to właśnie laryngolog jest lekarzem, którego szukacie!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Rekomendowane produkty

Rośnie świadomość, że chrapanie i bezdechy są groźne dla zdrowia

W społeczeństwie wzrasta świadomość, że chrapanie i bezdechy senne są groźne dla zdrowia i trzeba je leczyć. Najczęściej do leczenia zmusza rodzina. Rozmawiają o tym lekarze na interdyscyplinarnym sympozjum, które w czwartek rozpoczęło się w Białymstoku. W sympozjum bierze udział około 150 osób z kraju i zagranicy.

Czy chrapanie jest groźne?
Fot. pixabay.com

“Samo chrapanie jest objawem choroby, często, ale towarzyszy zawsze zaburzeniom w formie obturacyjnego bezdechu podczas snu. Jest to choroba, która dotyczy średnio 4-5 proc. mężczyzn i 2-kilku proc.

pań. Im starszy człowiek, tym więcej tego problemu, im grubszy, tym większy problem” – mówił dziennikarzom prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Prof. Rogowski podkreślał, że częściej dotyczy to mężczyzn, zwłaszcza starszych, ale np. kobiety zaczynają chrapać w okresie menopauzy. Zwracał uwagę, że problem jest szczególnie istotny dla tych osób, które są np. zawodowymi kierowcami, bo na skutek zaburzeń oddychania, niedotlenienia są zmęczeni, senni, co może stanowić niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi.

Leia também:  Co sprzyja powstawaniu żylaków i jak im zapobiegać?

Prof. Ewa Olszewska, kierująca Centrum Chirurgii Zaburzeń Oddychania Podczas Snu Kliniki Otolaryngologii UMB, powiedziała, że przyjmuje się, iż na świecie około 2 mld ludzi chrapie.

Mówiła, że w Polsce chrapie 45 proc. ludzi w średnim wieku, to około 18 mln osób (statystycznie 60 proc. mężczyzn, 40 proc kobiet). Zaznaczyła, że u około 2-4 proc.

osób z tej grupy rozwinie się to w zespół bezdechu podczas snu.

Przyczyny chrapania mogą być bardzo różne: anatomiczne w obrębie nosa, gardła, ale też tycie z wiekiem, przyjmowanie leków nasennych czy uspokajających, picie alkoholu tuż przed snem, bo środki te obniżają napięcie mięśni i tkanek gardła, które – jak wyjaśniała profesor – są “w przeważającej mierze odpowiedzialne za wibracje, dają te dźwięki chrapania, których otoczenie nie może znieść”.

“Tak żeśmy kiedyś myśleli, że tak jest. Natomiast od niedawna wiemy, że ta wibracja przerośniętych tkanek podniebienia języczka to jest – jakby numer jeden – struktura odpowiedzialna za chrapanie” – mówiła Olszewska. Wymieniła również m.in.

wielkość migdałków, przerośniętą błonę śluzową tylnej ściany gardła, przerośniętą nasadę języka, dużą nagłośnię, ale też np. małą cofniętą żuchwę.

Zaznaczyła również, że wibracje to nie tylko efekt akustyczny w postaci chrapania, ale także miejscowy stan zapalny.

“A zatem przyjęliśmy, że pacjent chrapiący to nie jest tylko pacjent z problemem społecznym, rodzinnym, ale również pacjent i z klinicznego punktu widzenia nas interesujący.

Musimy mu pomóc tak, aby z jednej strony ograniczyć chrapanie bądź też zmniejszyć najbardziej jak to jest możliwe, żeby tej drugiej osoby, z którą pacjent śpi, nie wybudzał, a z drugiej strony, aby nie powstały konsekwencje kliniczne” – mówiła prof. Olszewska.

Jak powiedziała, zadaniem lekarzy jest identyfikacja przyczyn chrapania. Diagnostyce służą badania snu (poligrafia lub polisomnografia), do których jest coraz większy dostęp.

Profesor zaznaczyła, że leczenie operacyjne jest na końcu postępowania z pacjentem. Zanim do tego dojdzie, zalecane są inne metody, np. schudnięcie, ale też wykorzystywanie do snu specjalnych aparatów, tzw.

protez powietrznych, które podają pacjentom powietrze.

Nieleczone chrapanie i bezdechy mogą skutkować poważnymi problemami, np. zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem, zaburzeniami koncentracji, pamięci, obniżonym libido.

W Klinice Otolaryngologii w Białymstoku rocznie operuje się 30-40 osób w związku z bezdechem. Na operację trzeba czekać około pięciu lat, na badanie snu – około roku. Część pacjentów zgłasza się dlatego, że zmusza ich do tego rodzina, część to osoby zmęczone mimo prawidłowego czasu snu.

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne? – Olimedica Centrum Medyczne

W naszym społeczeństwie chrapanie jest postrzegane jako drażniąca, ale całkiem niegroźna przypadłość. Traktowanie jej z przymrużeniem oka prowadzi do lekceważenia chrapania i jego skutków.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest chrapanie i jakie niesie zagrożenia. Nadal niewiele osób próbuje skutecznie pozbyć się tego problemu, nie zdając sobie sprawy z jego powagi.

Najczęściej korzystają z doraźnych środków, takich jak stopery do uszu lub spanie w innym pomieszczeniu, aby nie słyszeć w nocy chrapiącej osoby.

Na całym świecie chrapie około 2 miliardów ludzi – nie tylko dorośli, ale również dzieci. Chrapanie nie jest przypisane do płci – chrapią zarówno mężczyźni, jak i kobiety, choć najczęściej jest to męska przypadłość; jak wynika z badań chrapie ponad 45 proc. Polaków.

Statystycznie grupa ta składa się przeważnie z mężczyzn w średnim wieku i z nadwagą. Chrapanie pojawia się wraz z wiekiem – dotyczy nawet 60 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet i powyżej 60 roku życia.

Poziom hałasu podczas chrapania jest trudny do zniesienia, może osiągnąć głośność dźwięku młota pneumatycznego – nawet 80 decybeli.

Jak powstaje chrapanie

Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje w górnych drogach oddechowych przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie czego konsekwencją jest niedotlenienie organizmu.

Drgania ścian gardła pojawiające się na skutek zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła podczas snu wywołują efekt dźwiękowy, który nazywamy chrapaniem. W skrajnych sytuacjach zapadanie się ścian gardła wywołuje bezdech senny (obstructive sleep apnea syndrom, OSAS).

Zjawisko to definiuje się jako przerwy w oddychaniu trwające dłużej niż 10 sekund i powtarzające się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 10 razy w czasie 1 godziny snu. Skutkami bezdechów są: wzmożona senność w ciągu dnia, uczucie zmęczenia, poranne bóle głowy, pogorszenie funkcji fizycznej, intelektualnej i seksualnej.

Wystąpieniu OSAS sprzyja nadwaga, wiek (mężczyźni po 40 roku życia, kobiety po 50 roku życia), stosowanie używek.

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne? Na czym polega chrapanie i bezdech senny

Na skutek zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła podczas snu wiotkie ściany górnych dróg oddechowych zaczynają drgać wprawiane w ruch przez przepływające powietrze. Chrapiący ma otwarte usta i wydaje często donośne dźwięki, co przeszkadza innym osobom.

U niektórych chrapiących droga przepływu powietrza może zostać całkowicie zamknięta, w wyniku czego człowiek przestaje nie tylko chrapać, ale i oddychać przez kilka sekund.

Jeśli przerwy w oddychaniu trwają dłużej niż 10 sekund i powtarzają się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 10 razy w czasie 1 godziny snu, to zjawisko to określa się mianem bezdechu sennego (ang. Obstructive Sleep Apnea Syndrom, OSAS).

Bezdech senny prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu, co może mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.

Przyczyny chrapania

Do najczęściej spotykanych należą:

 • nieprawidłowości w obrębie nosa;
 • krzywa przegroda nosa;
 • przerost małżowin nosowych;
 • nieżyt nosa alergiczny lub naczynioruchowy bądź nieżyt nosa będący wynikiem uzależnienia od kropli do nosa;
 • polipy nosa;
 • nieprawidłowości w obrębie gardła;
 • przerost języczka;
 • zbyt wiotkie, przerośnięte podniebienie miękkie;
 • przerost migdałków;
 • przerost języka;
 • wiotkość języka;
 • mała i cofnięta żuchwa.

Najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci jest przerost migdałków podniebiennych lub trzeciego migdała.  Do innych czynników powodujących chrapanie u dzieci zalicza się: alergię, niedrożność nosa, która może być wynikiem różnych infekcji, np. zapalenia zatok, a także wiotkość krtani. Wiotkość krtani  najczęściej dotyczy najmłodszych dzieci – od kilkudniowych noworodków do rocznych niemowląt.

Chrapanie i bezdech senny zagrożeniem dla zdrowia

Zarówno długotrwałe chrapanie, jak i bezdech senny to stany bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ powodują niedotlenienie tkanek organizmu i wtórnie przyczyniają się do rozwoju schorzeń układu krążenia, takich jak: nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, może dojść nawet do zawału serca lub udaru.

Najczęściej chrapanie i bezdechy powodują takie odczuwalne objawy jak: wzmożona senność w ciągu dnia, uczucie zmęczenia i poranne bóle głowy, pogorsza się wydolność fizyczna, intelektualna i seksualna. Wystąpieniu bezdechów sennych sprzyja nadwaga, wiek (mężczyźni po 40 roku życia, kobiety po 50 roku życia) oraz stosowanie używek.

Osoby, które chrapią, bardzo często mają kłopoty z koncentracją, których przyczyną jest zmęczenie wynikające z niewyspania. Chrapanie przeszkadza nie tylko najbliższym, ale zakłóca także odpoczynek osoby chrapiącej, nierzadko powodując jej wybudzenie ze snu z powodu wygenerowanego przez własne chrapanie hałasu.

Diagnostyka

W diagnostyce chrapania i innych zaburzeń oddychania podczas snu dużą rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski. Nowoczesna diagnostyka pozwala na dokładne zbadanie nosa oraz gardła w bezbolesny sposób i w komfortowych warunkach. Badanie laryngologiczne i polisomnografia są bardzo istotnymi elementami diagnostyki chorego z chrapaniem i bezdechami sennymi.

Podczas badania przedmiotowego laryngolog zwraca szczególną uwagę na patologie występujące w obrębie nosa, nosogardła i gardła. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję dotyczącą wyboru metody i sposobu leczenia.

Badanie można czasem uzupełnić tomografią komputerową lub endoskopią nosa i gardła lub też rynomanometrią oceniającą obiektywnie drożność jamy nosowej

Leczenie chrapania

Chrapanie można leczyć na różne sposoby. Laryngolog wybiera metodę uwzględniającą indywidualne przyczyny dolegliwości. Jeśli powodem chrapania są wady anatomiczne, mogą zostać usunięte chirurgicznie i w ten sposób problem zostanie rozwiązany.

Wiele zabiegów laryngologicznych nie wymaga długiego pobytu w szpitalu – są wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Wkrótce po zabiegu pacjent wraca do domu i swoich codziennych obowiązków. Do tego typu metod leczenia należy np.

radiochichirurgiczne udrożnienie nosa lub gardła czyli tzw.radiochirurgiczneUPPP(uwulopalatoplastyka) .

Wykorzystuje ona efekt koblacji (kontrolowana ablacja) – zastosowanie technologii fal radiowych i niskich temperatur, podczas zabiegu nie dochodzi do powstania poparzenia, obrzęk pooperacyjny jest ograniczony do minimum a krwawienie zazwyczaj jest niewielkie.

Operacyjne leczenie chrapania

Leczenie operacyjne stosowane przez laryngologów polega na przywróceniu prawidłowej drożności w obrębie górnego odcinka drogi oddechowej. Rodzaj zabiegu zależy od umiejscowienia problemu – czy jest to nos, język, języczek w gardle, podniebienie czy też migdałki. Istnieje wiele rozmaitych metod i sposobów operacyjnego leczenia chrapania.

Leia também:  Jakie Są Objawy Wyrostka Robaczkowego U Dzieci?

Chirurgia gardła:

 • plastyka podniebienia miękkiego (uvulopalatoplastyka) – metoda RaVoR lub CELON, czyli koagulacja podśluzówkowa z wykorzystaniem chirurgii radiofalowej – zmniejszenie i usztywnienie tylnej część podniebienia, tj. podniebienia miękkiego za pomocą specjalnych elektrod.

Plastyka podniebienia miękkiego metodą CELON

Termoablacja nasady języka metodą CELON

Chirurgia nosa:

 • septoplastyka – zabieg laryngologiczny mający na celu korekcję skrzywienia przegrody nosowej;
 • konchoplastyka (konchotomia) – zmniejszenie małżowin nosowych; najczęściej operowana jest przerośnięta małżowina nosowa dolna blokująca oddychanie i utrudniająca pasaż powietrza oraz wentylację zatok przynosowych (możliwa metoda radiochirurgiczna-patrz niżej);

Zmniejszanie małżowin nosowych

 • polipectomia – usunięcie polipów nosa, czyli przerostu zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych;
 • chirurgia zastawki nosa.

Chirurgia języka:

 • resekcja nasady języka;
 • stabilizacja nasady języka;
 • przemieszczenie przyczepu mięśnia bródkowo-językowego;
 • przemieszczenie kości gnykowej;
 • częściowe usunięcie nagłośni;
 • zmniejszenie języka.

 

Wspomaganie walki z chrapaniem

Aby skutecznie walczyć z chrapaniem, warto zredukować nadmierną masę ciała – istotna jest aktywność fizyczna i właściwa dieta. Wzmocniony i silny organizm oznacza lepszą kondycję mięśni i tkanek w okolicy górnych dróg oddechowych.

Należy również ograniczyć alkohol, kawę oraz inne używki. Chrapanie bywa mniej dokuczliwe podczas spania na boku lub na brzuchu.

Często jednak tego typu sposoby przynoszą jedynie niewielką poprawę, natomiast zawsze wspomagają profesjonalną interwencję lekarza.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z dr Aleksandrem Żmudzińskim dotyczącym chrapania.

http://www.olimedica2.prohost.pl/wp-content/uploads/2017/08/Wywiad-z-dr-Aleksandrem-%C5%BBmudzi%C5%84skim-Chrapanie-.mp3

Kiedy chrapanie staje się niebezpieczne?

– W czasie snu nasze mięśnie są rozluźnione a miękkie podniebienie opada dotykając nasady języka i tylnej ściany gardła. W rezultacie powietrze przepływa wtedy przez niewielką szczelinę – mówi prof. dr hab. Kamal Morshed.

– Zapadaniu się podniebienia i języka, które utrudnia oddychanie, sprzyja również spanie na wznak. Chrapanie może być również spowodowane alergią, skrzywieniem przegrody nosowej a także polipami czy przerośniętym języczkiem.

Wady anatomiczne to jedynie jedna z wielu przyczyn chrapania. Znacząco częściej chrapią ludzie otyli. Dzieje się tak z powodu tłuszczu odkładającego się wokół podniebienia i bocznych ścian gardła.

To zwiększa jego ciężar i w konsekwencji rozluźnione podczas snu mięśnie opadają znacznie niżej niż normalnie. Drogi oddechowe są zatem jeszcze węższe, przez co utrudniony jest dopływ powietrza.

Częściej chrapać będą też osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze.

Jak zauważa prof. Morshed, niemały wpływ na chrapanie ma stosowanie używek. W tchawicy i krtani palacza zalega ślina, która może powodować obrzęk śluzówki oraz utrudniać przepływ powietrza. Z kolei alkohol działa na mięśnie gardzieli, co zakłóca pracę ośrodka oddechowego. Podobnie działają też wszelkiego rodzaju środki uspokajające i nasenne.

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy kierowcy z bezdechem sennym stracą prawo jazdy?

– Chrapanie staje się zagrożeniem dla życia, gdy towarzyszy mu bezdech, czyli brak przepływu powietrza. Po takim zatrzymaniu oddychania, które może trwać nawet do 60 sekund, następuje bardzo gwałtowny wdech – opisuje prof. Morshed.

Zdaniem wielu specjalistów zajmujących się badaniem snu, krótkie przerwy w pobieraniu powietrza zdarzają się prawie każdemu. Jest to całkiem normalne zjawisko.

Jeśli jednak podobna sytuacja zdarza się częściej niż kilka razy w ciągu godziny, możemy mieć do czynienia z zespołem bezdechu sennego.

Nieleczenie go może z kolei prowadzić do chorób serca, zawałów, udarów, nadciśnienia a nawet śmierci.

– Niestety, problem bezdechu sennego zgłasza niewiele osób. Dzieje się tak m.in. dlatego, że sami zainteresowani nie wiedzą o swoich dolegliwościach.

Osoba chrapiąca nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej oddech ulega spłyceniu i jak często występują u niej okresy zupełnego zatrzymania oddechu, któremu towarzyszy chrapanie.

Stąd tak ważna jest rola partnera obserwującego przebieg snu u osoby chrapiącej, jak i jej samopoczucie w ciągu dnia – podkreśla prof. Morshed.

WARTO PRZECZYTAĆ

Chrapanie jest z zasady niezdrowe

Wśród objawów tego schorzenia rozpoznaje się: zmęczenie po przebudzeniu, senność w najmniej oczekiwanych momentach, nieuzasadnioną nerwowość, brak koncentracji, bóle głowy czy impotencję.

Z kolei w trakcie snu bezdechom może towarzyszyć nadmierne pocenie się czy sinienie z powodu niedostatecznego dotlenienia organizmu. Dowiedziono też, że osoby chrapiące podczas snu mają bardzo często podwyższone tętno i ciśnienie.

Taki stan może być jedną z przyczyn schorzeń na tle sercowo-naczyniowym. Ryzyko zachorowania zwiększa nadwaga i nadciśnienie.

Jeśli przyczyną chrapania są wcześniej wspomniane wady anatomiczne, najlepsze rozwiązanie to zabieg. Przeprowadzany jest w kilkadziesiąt minut i nie wymaga hospitalizacji. Jeśli z kolei cierpimy na bezdech senny, kuracja jest dłuższa.

Rozpoczyna się ona od dokładnego zbadania tego, w jaki sposób organizm zachowuje się podczas snu. W zależności od diagnozy zmienia się również sposób leczenia.

Aby udrożnić górne drogi oddechowe, można wykonać operację przegrody nosowej, podniebienia miękkiego i/lub migdałków podniebiennych, małżowin nosowych lub polipów nosa – wymienia prof. Morshed.

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak leczyć chrapanie?

Należy pamiętać o bardzo ważnej roli domowników, którzy obserwując chrapiącego, będą w stanie określić jego zachowanie podczas snu. Jeśli objawy będą niepokojące, powinniśmy jak najszybciej skierować chrapiącego na badania, a także towarzyszyć mu w czasie diagnozy i definiowania dolegliwości. Tylko w ten sposób lekarz może uzyskać pełen obraz stanu zdrowia pacjenta.

Źródło: materiały prasowe

Czy chrapanie jest niebezpieczne i jak się go pozbyć? Ekspert odpowiada!

Dodano środa, 20.09.2017 r., godz. 10.00

13 milionów Polaków chrapie!

Przeważają mężczyźni, kobiet chrapiących jest znacznie mniej, chociaż w obu przypadkach przypadłość pogłębia się z wiekiem.

Dlaczego chrapiemy? Podczas snu mięśnie się rozluźniają. Wówczas podniebienie miękkie opada i dotyka nasady języka, pozostawiając tylko małą szczelinę, przez którą przepływa powietrze. Chrapanie może być wywołane zarówno wadą anatomiczną np. krzywą przegrodą nosa, jak i alergią czy polipami w nosie.

Kiedy chrapanie staje się groźne? Chrapanie staje się niebezpieczne, gdy towarzyszy mu bezdech, czyli brak przepływu powietrza. Wówczas – po zatrzymaniu oddechu – które mogło trwać nawet do 60 sekund, następuje bardzo gwałtowny wdech.

Naukowcy potwierdzają, że krótkie przerwy w oddychaniu podczas snu zdarzają się także u zdrowych ludzi, jeśli jednak powtarzają się kilka razy w ciągu godziny, jest to najprawdopodobniej bezdech senny, który nieleczony może prowadzić do nadciśnienia, zawału serca, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Czym objawia się bezdech senny? Objawów bezdechu jest wiele i często mogą być mylone z innymi chorobami.

Najczęstszymi problemami są: zmęczenie – nawet zaraz po obudzeniu się, nerwowość, spadki koncentracji czy nawracające bóle głowy.

W nocy natomiast – poza chrapaniem – bezdechowi towarzyszy często intensywne pocenie się oraz zasinienie ust i skóry wywołane niedotlenieniem.

Jak walczyć z chrapaniem i bezdechem sennym radzi dr n. med.

Katarzyna Nowak – specjalista laryngolog współpracujący w Prywatną Lecznicą Certus: “W wielu przypadkach chrapanie spowodowane jest nadwagą, ponieważ dochodzi wówczas do odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej w nasadzie języka i przestrzeni zagardłowej, co powoduje zwężenie drogi oddechowej i utrudnione oddychanie.

Podobny mechanizm oddychania obserwuje się także w przypadku skrzywienia nosa, przerostu małżowin nosowych (zwłaszcza dolnych), przerostu migdałków podniebiennych oraz wydłużenia i zwiotczenia języczka i podniebienia miękkiego.

Chrapanie wywołują również takie czynniki jak: spanie na plecach, używki (alkohol, papierosy), a nawet niektóre leki nasenne i uspokajające. Dobrze zatem spróbować je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Warto także zmienić pozycję snu i kłaść się spać na boku, z głową uniesioną nieco wyżej, najlepiej na specjalnej, anatomicznej poduszce.

Trzeba również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w sypialni oraz częste wietrzenie tego pomieszczenia. Kiedy jednak to nie pomoże, należy koniecznie zwrócić się do specjalisty.

Podejmie on działania skierowane na postawienie diagnozy, skieruje na stosowne badania i jeśli zajdzie taka potrzeba, poprowadzi leczenie operacyjne lub zachowawcze.

Coraz popularniejsze są też zabiegi leczenia chrapania, do przeprowadzania których wykorzystuje się cienkie implanty podniebienia miękkiego, redukujące wibracje tkanek powodujących efekt chrapania. Cała procedura trwa około 30 minut, a zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu do codziennych zajęć zazwyczaj można powrócić już tego samego dnia. To swoista rewolucja w redukowaniu tego problemu zdrowotnego. Z powodzeniem stosuje się także bardziej radykalne metody leczenia operacyjnego, poprawiające pasaż oddechowy i redukujące chrapanie, takie jak: prostowanie przegrody nosowej, zmniejszanie małżowin nosowych czy skracanie języczka i podniebienia miękkiego, niekiedy wraz z usunięciem przerośniętych migdałków podniebiennych (LAUP, UPPP)”

Jeśli Ty również chcesz zdrowo i spokojnie przespać noc – bez chrapania, odwiedź naszą stronę internetową https://www.certus.med.pl/pl/baza-wiedzy/chrapanie-i-bezdech-senny lub zadzwoń pod numer 61 8 604 200. Pomożemy!

Autor: REKLAMA

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*