Co oznacza częste kichanie?

Co oznacza częste kichanie?

Kichanie to reakcja odruchowa, nad którą nie mamy pełnej kontroli. Trudno ją całkowicie powstrzymać, a kiedy nieustannie powraca, zaczyna być uciążliwa i budzi niepokój. Kichanie najczęściej jest objawem alergii, ale może mieć więcej przyczyn. Co oznacza ciągłe kichanie i jak sobie z nim poradzić?

Co wywołuje kichanie?

Kichanie podobnie jak np. kaszel to jedna z reakcji obronnych organizmu. Jej celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Następuje na skutek podrażnienia błony śluzowej nosa.

Tym, co wywołuje częste kichanie mogą być cząsteczki zupełnie niewidoczne dla oczu takie jak chorobotwórcze drobnoustroje czy alergeny, ale też np. paproch, który przedostanie się do nosa.

Na skutek impulsu przesyłanego do mózgu następuje gwałtowne wypuszczenie powietrza przez nos i przez usta, a wraz z nim zalegających substancji drażniących. Jakie mogą być przyczyny kichania?

Ciągłe kichanie i kręcenie w nosie a alergia?

Coraz więcej osób cierpi na alergię. W okresie wiosennym najczęściej wspomina się o alergii na pyłki, ale reakcja nadwrażliwości może występować także całorocznie np.

w podczas alergii na kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Niezależnie od czynnika alergizującego ciągłe kichanie i kręcenie w nosie to jeden z charakterystycznych objawów alergii.

Zwykle towarzyszy mu również alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny. Inne objawy alergii to m.in.:

 • zaczerwienione i łzawiące okolice oczu
 • swędzące okolice nosa i gardła
 • kaszel i świszczący oddech
 • pokrzywka i świąd skóry (alergia skórna)
 • bóle brzucha, nudności (alergia pokarmowa).

Co może pomóc na ciągłe kichanie i kręcenie w nosie z powodu alergii?

Reakcja nadwrażliwości powstaje na skutek wydzielania się histaminy i toczącego się stanu zapalnego. Alergeny błędnie interpretowane jako substancje szkodliwe powodują, że organizm uruchamia swoje mechanizmy obronne.

Podstawowym sposobem leczenia alergii jest stosowanie leków przeciwhistaminowych II generacji, które zapobiegają pojawieniu się nieprzyjemnych objawów, w tym kichania (np. Allegra tabletki , Aleric Deslo Active tabletki).

Doraźnie pomagają też środki łagodzące nieprzyjemne dolegliwości takie jak leki na katar alergiczny, krople obkurczające błonę śluzową, kortykosteroidy. Jeśli jest to możliwe należy unikać kontaktu z alergenami lub ograniczać go do minimum. Pomaga w tym m.in.

woda morska, która oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa wspomagając jej ochronne działanie. Na alergię stosowany jest też olej z czarnuszki. Zawarty w nim tymochinon działa przeciwzapalnie i hamuje wydzielanie histaminy (sprawdź też inne sposoby na alergię).

Co oznacza częste kichanie?

Co oznacza kichanie? Infekcje wirusowe

Cieknący i zatkany nos oraz ciągłe kichanie to jeden ze wspólnych objawów alergii i infekcji o podłożu wirusowym. Jeśli trudno nam je od siebie odróżnić, warto wziąć pod uwagę inne towarzyszące dolegliwości.

Przy przeziębieniu lub grypie mogą pojawić się: stan podgorączkowy, gorączka i bóle mięśni, co jest niespotykane w przebiegu reakcji alergicznej. Ponadto w trakcie przeziębienia wydzielina z nosa częściej jest gęsta i ma żółtawy lub zielonkawy odcień, a ból gardła staje się dość intensywny.

Na infekcje wirusowe nie pomagają leki przeciwhistaminowe, co również w pewien sposób pomaga stwierdzić, co nam dolega.

Jak ograniczyć napady kichania podczas infekcji?

Już w początkowej fazie infekcji warto wdrożyć naturalne sposoby na przeziębienie. W takie sytuacji dobrze postawić na odpoczynek i rozgrzać organizm przy pomocy kąpieli lub ziół o działaniu napotnym.

Warto zwiększyć spożycie płynów, a do diety wprowadzić miód i czosnek o właściwościach antybakteryjnych i przeciwwirusowych, które pomogą ograniczyć namnażanie się drobnoustrojów i napady kichania. Do udrażniania nosa sprawdzi się woda morska w roztworze hipertonicznym lub np. środki na katar z pseudoefedryną zmniejszające przekrwienie.

Na gorączkę i bóle mięśni najczęściej wybierane są preparaty na bazie paracetamolu, który nie podrażnia błony śluzowej żołądka lub ibuprofenu – dodatkowo posiadające właściwości przeciwzapalne.

Co oznacza częste kichanie?

Co jeszcze może powodować kichanie? Przyczyny

Kichanie jest reakcją organizmu na podrażnienie błony śluzowej wewnątrz nosa. Jego przyczyną nie musi być jednak wyłącznie alergia. Ostre przyprawy i intensywne zapachy również powodują częste kichanie. Przyczyny mogą tkwić też w zanieczyszczeniach unoszących się w powietrzu, które wdychamy w domu lub w miejscu pracy.

Co wywołuje kichanie:

 • drażniące przyprawy i zapachy: np. pieprz, perfumy,
 • nadmiernie suche powietrze w okresie grzewczym, pleśń, chemikalia wdychane w miejscu pracy
 • jasne światło – tzw. foticzny odruch kichania pojawia się na skutek patrzenia w jasne światło
 • ciało obce w jamie nosowej np. paproch
 • zdenerwowanie, stres.

Ciągłe kichanie – dlaczego nie wolno go hamować?

Napady kichania mają na celu ochronę dróg oddechowych i pomagają je oczyścić. Kichanie, nawet częste pełni więc wiele pozytywnych funkcji. Aby ograniczyć ciągłe kichanie, można próbować wyeliminować jego przyczyny lecząc m.in. objawy przeziębienia czy alergii, nie należy jednak hamować samego odruchu kichania. To niekomfortowe, a nawet niebezpieczne.

Podczas odruchu kichania gwałtownie rośnie ciśnienie w klatce piersiowej. Kiedy chcemy go na siłę powstrzymać, wzrost może okazać się na tyle duży, że dojdzie do obrażeń wewnątrz ciała, np. uszkodzenia błony bębenkowej.
Warto natomiast pamiętać, że podczas kichania z dużą siłą rozprzestrzeniają się bakterie i wirusy, dlatego zawsze należy dbać o higienę.

To ważne zwłaszcza podczas trwającej pandemii koronawirusa. Jak kichać? Jeśli mamy przy sobie chusteczkę jednorazową, należy zasłonić nią nos, a następnie wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci. W przypadku braku chusteczki najlepiej kichnąć w zgięcie łokciowe.

Częste kichanie w dłonie jest najmniej higieniczne, jeśli jednak tak się zdarzy, należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub użyć preparatów do dezynfekcji.

Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.

Kichanie: przyczyny. Co oznacza częste kichanie?

Co oznacza częste kichanie? Autor: thinkstockphotos.com

Kichanie to naturalny odruch organizmu. Może być zupełnie niegroźny, ale niekiedy kichanie może świadczyć o infekcji lub podrażnieniu. Poznaj przyczyny kichania (oprócz przeziębienia i alergii) i dowiedz się, co oznacza częste kichanie?

Kichanie pojawia się wtedy, gdy zakręci nas w nosie – na skutek intensywnego zapachu, w wyniku mechanicznego zanieczyszczenia nozdrzy np. kurzem, a także wtedy, gdy jesteśmy przeziębieni. Wówczas gwałtownie wypuszczamy nosem i ustami powietrze, aby oczyścić drogi oddechowe.

Spis treści:

Jak przebiega proces kichania?

Sam proces kichania jest dość skomplikowany: zdaniem specjalistów bierze w nim udział bardzie wiele mięśni (m.in. brzucha, twarzy, mięśnie międzyżebrowe, przepona…) – wszystko po to, aby wytworzyć w klatce piersiowej ciśnienie i wypuścić powietrze z prędkością, z jaką nieraz poruszamy się autem po drodze: od 40 do 150 km/h!

Leia também:  Jak Oddać Kogoś Na Przymusowe Leczenie?

Zanim jednak tak się stanie, aby człowiek kichnął, jego mózg musi dostać informację z nosa o obecności w nim substancji, którą trzeba usunąć. Wtedy wysyła polecenie do reszty ciała: płuca nabierają powietrza, krtań i usta zamykają się, mięśnie brzucha i przepona kurczą. Następnie wypychają powietrze na zewnątrz.

W tej samej chwili zamykamy oczy (spróbuj kichnąć z otwartymi!), rozchyla się krtań i gardło, otwierając drogę dla mikroskopijnych kropelek śliny i wydzieliny z nosa, które wylatują razem z niepożądanymi substancjami – nieraz na odległość kilku metrów.

O czym świadczy kichanie?

Jak już wspomnieliśmy kichanie jest reakcją na obecność niepożądanych substancji w nosie. Jest to element mechanizmu odpornościowego człowieka i rodzaj reakcji obronnej organizmu – usuwając patogeny lub alergeny organizm zapobiega chorobie, alergii lub innym problemom.

Zastanawiając się, o czym świadczy kichanie, warto zastanowić się na rodzajem zanieczyszczenia, które przedostało się do błony śluzowej nosa. Jeśli są to drobnoustroje chorobotwórcze lub wywołany nimi stan zapalny, kichanie może zwiastować przeziębienie u dziecka lub poważniejszą infekcję dróg oddechowych.

Jeżeli dziecko nie jest przeziębione i cierpi na napady kichania, może to świadczyć o tym, że do nosa dostały się alergeny (kurz, pyłki roślin, sierść), mamy do czynienia z alergią wziewną u dzieci.

Kichać można również z powodu substancji drażniących (np. chemicznych) lub nieszkodliwych, ale silnie pachnących (np.

przypraw) – po prostu podrażniają nozdrza, wywołując charakterystyczne kręcenie w nosie.

Warto wiedzieć, że kichanie może być również objawem suchości śluzówki nosa, pod wpływem przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Zobacz:

Katar u niemowlaka. Co na katar u noworodka?

Katar u dziecka: co zrobić, gdy dziecko ma katar?

Kichanie a alergia

Kichanie to typowy objaw alergicznego nieżytu nosa, czyli tzw. kataru siennego. Uczulenie mogą wywołać pyłki rośli (traw, drzew), roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pierze. Warto wiedzieć, że jeśli twoje dziecko często kicha i ma tendencję do uczuleń, może to być również objawem alergii pokarmowej u dzieci.

Katar alergiczny jest wodnisty, towarzyszy mu wspomniane kichanie, swędzenie w nosie i często zapalenie spojówek. Charakterystyczne jest również to, że objawy te występują okresowo, np. w czasie pylenia traw lub w trakcie kontaktu ze zwierzęciem.

Na kichanie wywołane kontaktem z alergenami chorują zarówno dzieci, jak i dorośli, w tym kobiety w ciąży – te ostatnie jednak muszą uważać z lekami – nie wszystkie są dozwolone w okresie dziewięciu miesięcy ciąży – dlatego terapię trzeba prowadzić pod kontrolą alergologa.

Zobacz sposoby na katar u dziecka

Sposoby na katar u dziecka

Dzieci, które dopiero przyszły na świat często kichają, czym wzbudzają niepokój niedoświadczonych rodziców. Kichanie noworodków rzadko kiedy związane jest z chorobą, częściej jest to naturalny odruch będący skutkiem podrażnienia noska.

Mechanizm oczyszczania dróg oddechowych jest taki sam, jak w przypadku dorosłych, do których nozdrzy przedostały się drażniące substancje. W przypadku noworodków nie trzeba jednak wiele, aby tak się stało.

Fizjologiczne kichanie noworodka – przyczyny

Maluszki dopiero uczą się oddychania, a ich nosy – wyłapywania drobnoustrojów, alergenów i zanieczyszczeń, z którymi w życiu płodowym nie miały kontaktu. Dlatego kichają częściej niż dorośli, z byle powodu.

Wystarczy trochę kurzu czy zbyt intensywny zapach kosmetyku do kąpieli, by malec oddał całą serię kichnięć.

Aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia wrażliwego noska, unikaj np. sprzątania w obecności dziecka, nie używaj zbyt intensywnych perfum, gdy karmisz piersią, kupuj kosmetyki bezzapachowe, nie wychodź też z dzieckiem, gdy na zewnątrz jest duże zanieczyszczeni powietrza (np. ogłoszony jest alarm smogowy). 

Kichanie a infekcja

Najczęstsza przyczyną kichania jest przeziębienie lub infekcja wirusowa.

Stan zapalny powstały w drogach oddechowych na skutek działania patogenów pobudza receptory histaminowe nerwu trójdzielnego, który odpowiada za przewodzenie odruchu kichania do mózgu.

Dlatego, im bardziej jesteśmy przeziębieni, tym częściej kichamy. Katar nie jest jednak wodnisty i przezroczysty, jak w przypadku alergii, lecz śluzowy, nieraz ropny, czyli zielonkawy.

Przeziębienie często poprzedza okres wysuszenia śluzówek nosa – to zdarza się często zimą, w sezonie grzewczym, gdy powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy jest ciepłe i suche. Wtedy śluzówka nosa nie funkcjonuje w pełni sprawnie, dlatego nie usuwa wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych z układu oddechowego, co może skutkować bardziej intensywnym kichaniem. 

Kichanie a podrażnienie śluzówki

Na pewno nie raz kichnęłaś wsypując pieprz do zupy lub inną mocno pachnącą przyprawę. Podrażnienie nosa silnym zapachem jedzenia, farb, perfum, benzyny itd. jest częstą reakcja wrażliwych śluzówek nosa.

Podobnie nos zachowuje się, gdy czuje dym (wtedy przyczyną podrażnienia są cząsteczki substancji chemicznych czy pyły znajdujące się w dymie) lub gdy zmienia się temperatura powietrza (np. gdy w czasie mrozu wchodzimy z dworu do ciepłego pomieszczenia).

Kichanie w ciąży

W okresie ciąży, na skutek zmian hormonalnych wiele kobiet kicha i ma katar, nie mając ani alergii, ani infekcji. To skutek wzrostu poziomu estrogenów, który prowadzi do obrzęku błon śluzowych nosa.

Ta dolegliwość może trwać nawet przez całą ciążę – nie jest jednak niebezpieczna, a jedynie uciążliwa, z powodu utrudnionego oddychania. W takiej sytuacji można nawilżać śluzówkę nosa wodą morską w sprayu, ponieważ stosowanie kropel na katar nie jest wskazana u przyszłych mam.

Co oznacza częste kichanie? Małgorzata Wójcik

Kichanie u kota – co oznacza i jakie ma przyczyny?

Kichanie u kota – co oznacza i jakie ma przyczyny?

Kichanie to jeden z bardziej charakterystycznych objawów chorobowych u ludzi. Zwykle zwiastuje infekcję górnych dróg oddechowych lub zwykłe przeziębienie. Często jest również objawem alergii. A jak jest u zwierząt domowych? Czy trzeba się niepokoić, gdy kot kicha? Wyjaśniamy, skąd może się brać kichanie u kota, co oznacza i w jaki sposób można mu wówczas pomóc.

Dlaczego kot kicha?

Kichanie to sposób organizmu na oczyszczenie górnych dróg oddechowych. Jest to jego naturalna i odruchowa reakcja. Dlatego kichanie towarzyszy albo infekcji, przy której wytwarzana wydzielina blokuje nos, albo różnego rodzaju podrażnieniom (np.

na skutek działania alergenów, kurzu, przypraw czy innych zanieczyszczeń). Samo kichanie u kota może być zupełnie niegroźnym, całkowicie naturalnym odruchem – nawet na taką błahostkę, jak nietypowy zapach, który nie odpowiada zwierzęciu.

 Wielu właścicieli od razu zaczyna obawiać się kociego kataru – jednej z groźniejszych chorób wirusowych występujących u tych czworonogów – jednak pojedyncze kichnięcia na pewno nie stanowią powodów do obaw.

Jeśli jednak kot kicha często lub seriami, warto mu się bliżej przyjrzeć w poszukiwaniu dodatkowych symptomów, które mogą sugerować poważniejszy problem zdrowotny. Na co zwrócić uwagę? Ważne są przede wszystkim:

 • ·         częstotliwość kichnięć,
 • ·         nasilenie kichnięć,
 • ·         obecność wydzieliny w nosie kota.
 • Wówczas kichanie kota może oznaczać jeden z kilku problemów zdrowotnych.
 • Kichanie kota – jakie mogą być przyczyny?
Leia também:  Jakie Objawy Sa Przy Menopauzie?

Dlaczego kot kicha? Odpowiedzi na to pytanie może być naprawdę wiele. Zapoznaj się z najpopularniejszymi przyczynami kichania u kota, by łatwiej rozpoznać dolegliwość swojego pupila.

Ciało obce w nosie

Co prawda nie jest to bardzo częste, ale niekiedy zdarza się, że kot kicha ze względu na ciało obce, które utknęło mu w jamie nosowej. Najczęściej dotyczy to tzw.

kotów wychodzących, które obcują z naturą i innymi zwierzętami. Jeśli kot kicha często, ale nie pojawia się żadna wydzielina, właśnie to może być przyczyną.

Wówczas konieczna jest interwencja weterynarza, który pomoże usunąć ciało obce.

Przeziębienie

Kot kicha również wtedy, gdy po prostu się przeziębi, podobnie jak człowiek. Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy zwierzę było narażone na działanie skrajnych temperatur lub ma obniżoną odporność.

Wówczas często kot kicha seriami, napadowo, a z nosa często wycieka mu surowicza wydzielina. Może również kaszleć. Często przeziębiony kot jest osłabiony i osowiały, nie wyraża chęci do jedzenia ani zabawy.

 Może mieć też podwyższoną temperaturę i powiększone węzły chłonne.

Przeziębienie u kota samo w sobie nie jest groźne, szczególnie jeśli kichaniu nie towarzyszy wydzielina. Wystarczy wówczas kilka dni odpoczynku, dużo ciepła i pełnowartościowa karma.

 Jeśli jednak objawy się nasilają, należy się udać do weterynarza, który zaordynuje odpowiednie leczenie.

Jedno jest pewne – pod żadnym pozorem nie należy podawać kotu leków przeznaczonych dla ludzi lub innych zwierząt.

Koci katar

Wspomniany już koci katar to groźna choroba wirusowa, która może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Wówczas kichający kot najczęściej również kaszle oraz intensywnie się ślini.

 Zwykle ma też opuchnięte i łzawiące oczy. Wydzielina z nosa ma nieprzyjemny zapach, a w jamie ustnej pojawiają się nadżerki. Koci katar wymaga szybkiej interwencji lekarza weterynarii.

Warto jednak pamiętać, że można mu zapobiec, decydując się na zaszczepienie pupila.

Alergia

Kotom również przytrafiają się alergie. To właśnie dlatego czasami zdarza się, że kot ciągle kicha, ale w zasadzie nie wiadomo dlaczego. Często temu objawowi towarzyszy wydzielina z nosa oraz łzawienie oczu. Alergeny bywają bardzo różne. Często są to pyłki (np.

traw, brzozy wierzby) – wówczas objawy pojawiają się głównie wiosną. Drażniąco na organizm kota może też działać smog, dym papierosowy, a nawet detergenty czy odświeżacze powietrza.

 Jeśli kot kicha niezależnie od sezonu pylenia, warto przyjrzeć się stosowanym preparatom, a w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem.

Kichanie u niemowlaka to codzienność albo alergia

Twoje dziecko często kicha? Może to być związane z wieloma różnymi czynnikami. Jedną z przyczyn, dość często występującą, jest alergia wziewna np. na kurz lub pyłki. Dlatego też, gdy niemowlak kicha wiele razy dziennie, należy pomyśleć, czy nie przebywa w zakurzonym pomieszczeniu lub za oknem nie ma pylących traw.

Kichanie u dzieci jest też objawem przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Zazwyczaj towarzyszy mu wtedy katar oraz inne objawy. Ważne jest regularne oczyszczanie nosa niemowlaka, aby nie zalegała w nim wydzielina mogąca utrudniać oddychanie.

W wielu przypadkach kichnięcie jest elementem samooczyszczania się dróg oddechowych, to także reakcja obronna organizmu po kontakcie z drażniącym czynnikiem. W takiej sytuacji jest to zupełnie normalny odruch i nie ma powodów do niepokoju.

Jak przebiega proces kichania?

Kichanie to gwałtowne usunięcie określonej ilości powietrza z płuc, a przy tym milionów małych drobinek wody, śluzu oraz – w przypadku infekcji – cząsteczek wirusa np. grypy. Kichnięcie jest też efektem pojawienia się w nosie drażniącego czynnika, którym może być np. zapach perfum czy sierść zwierzęcia.

To podrażnienie powoduje przekazanie sygnału do mózgu, który podejmuje decyzje o oczyszczeniu dróg oddechowych właśnie poprzez kichnięcie. Jest to skomplikowany proces angażujący różnego rodzaju mięśnie oraz mózg człowieka. Samo kichnięcie trwa bardzo krótko.

Co ciekawe, kichaniu zawsze towarzyszy zamknięcie oczu, a u dzieci odruchowe zgięcie kończyn.

Kichanie u niemowlaka – skąd się bierze?

Niemowlaki kichają, ponieważ w ten sposób oczyszczają swoje drogi oddechowe z zanieczyszczeń i innych substancji. Robią to częściej niż starsze dzieci, ponieważ muszą przystosować się do nowych warunków panujących na zewnątrz brzucha mamy.

U niektórych dzieci kichanie pojawia się również w wyniku patrzenia w stronę słońca lub przy wchodzeniu do silnie oświetlonego pomieszczenia. Mechanizm powstawania tego odruchu nie jest jeszcze do końca poznany, ale dotyka nawet 1/3 ludzi.

Poza tym nos małego dziecka jest bardzo małych rozmiarów i w przypadku, gdy dostanie się do niego jakiś drażniący element jak np. mały włos, dzieci muszą oczyścić drogi oddechowe poprzez kichnięcie, aby móc dalej swobodnie oddychać.

Kichanie a alergia

Częstym czynnikiem wywołującym kichanie jest obecność alergenów w otoczeniu dziecka. Przyczyniają się one do powstania alergicznego nieżytu nosa, którego jednym z objawów jest właśnie bardzo częste i wielokrotne kichanie.

Przyczynami alergii wziewnych są różnego rodzaju pyłki roślinne, kurz, pierze, a także sierść zwierząt.

Alergiczny nieżyt nosa jest chorobą dziedziczną, więc jeśli rodzice chorują, jest duże prawdopodobieństwo, że u dziecka pojawią się objawy alergii już na wczesnym etapie życia.

Należy uważnie obserwować niemowlaka, bo gdy kichaniu towarzyszą objawy takie jak: pocieranie oczu, obrzęk twarzy czy duszność, może oznaczać to zaostrzoną reakcję alergiczną i niezbędna może okazać się wizyta u lekarza lub na izbie przyjęć.

Sposoby na częste kichanie

Nie da się zatrzymać kichnięcia u niemowlaka. Jest to automatyczna reakcja i nie można się jej przeciwstawić. Jako rodzice możemy jednak zadbać o takie warunki, które nie będą dodatkowo powodować nadwrażliwości dziecka i wywoływać częstego kichania.

Bardzo ważne jest dbanie o regularne wietrzenie mieszkania oraz utrzymywanie czystości. Nie chodzi jednak o to, aby w domu było sterylnie, ponieważ otaczające nas alergeny, takie jak pyłki i kurz, odgrywają dużą rolę w budowaniu odporności u dziecka.

Udowodniono, że dzieci mieszkające na wsi lepiej radzą sobie z infekcjami i rzadziej miewają alergie. Lepiej jednak zrezygnować z odkurzania tuż przy niemowlaku oraz używania silnych odświeżaczy powietrza, gdyż mogą one prowadzić do ataku kichania u dziecka z powodu zbyt dużej ilości kurzu lub intensywnego zapachu.

Dobrym pomysłem jest też stosowanie nawilżaczy powietrza, ponieważ suche powietrze dodatkowo podrażnia błony śluzowe dziecka i może wywoływać kichanie.

Jeśli kichaniu u niemowlaka towarzyszy gorączka, kaszel czy gęsty katar, powinniśmy udać się do lekarza pediatry, ponieważ mogą być to objawy toczącej się infekcji, z którą organizm maluszka nie jest w stanie sobie poradzić.

Poza tym, jeśli przyczyną kichania jest alergia, to domowe sposoby nie będą wystarczające, a objawy mogą nasilać się z czasem i utrudniać dziecku swobodne oddychanie. W takiej sytuacji wizyta u specjalisty jest nieunikniona.

Kot kicha – czy kichanie kota jest powodem do obaw?

Kichanie jest reakcją odruchową organizmu, bardzo potrzebną i praktyczną. To mechanizm chroniący drogi oddechowe przed dostaniem się do wewnątrz nich ciała obcego, bakterii i innych zanieczyszczeń. Kichanie ma za zadanie oczyścić górne drogi oddechowe.

W zależności od okoliczności oraz od objawów towarzyszących kichaniu kota, ma ono inne podłoże i może co innego oznaczać. Istotna jest też częstotliwość kichnięć i ich nasilenie. Samo kichanie może być błahostką, niewymagającą poważniejszej interwencji.

Jednak chyba każdy opiekun kota słyszał o kocim katarze, wirusowej chorobie będącej postrachem odpowiedzialnych opiekunów. Ta poważna choroba zbiera żniwo kotów, głównie młodych, każdego roku.

Dlatego bardzo ważna jest świadomość i umiejętność rozpoznania oraz odróżnienia kichania, które samo przejdzie od kichania będącego początkiem śmiertelnie poważnej choroby.

Kot kicha – jakie są przyczyny?

Samo kichanie, bez dodatkowej wydzieliny, może być spowodowane czynnikami mechanicznymi lub alergicznymi. Z czynników mechanicznych przede wszystkim należy wymienić kurz, pyłki, alergie, dym tytoniowy i nadmiar spalin. Istotnymi i dosyć często występującymi źródłami nadmiernego kichania u kotów są intensywne zapachy.

Jest to szeroka grupa ryzyka, która obejmuje: nowe, mocne perfumy, kosmetyki intensywnie pachnące, detergenty, odświeżacze powietrza oraz częste mycie mieszkania, bez dokładnego późniejszego zmycia środków czystości.

To wszystko może być przyczyną kichania kota, jednak wraz z ustąpieniem czynnika drażniącego śluzówkę nosa kichanie powinno ustąpić.

Kichanie i zmniejszony apetyt u kota może być spowodowany również infekcjami w obrębie jamy ustnej kota i jego uzębienia.

U kota wychodzącego jest więcej czynników drażniących śluzówkę nosa, np. źdźbła, robaki, owady, ziarna, piasek i inne drobinki ziemi. Dzięki kichaniu kot może oczyścić nos i zapobiec przedostaniu się tych ciał obcych do dalszych części układu oddechowego.

Niektórych z nich kot nie da rady usunąć poprzez kichnięcie.

Przy zauważeniu u wychodzącego kota dyskomfortu, częstego kichania i drapania nosa, należy spróbować zajrzeć do nosa, bo być może coś utknęło w kanale, a wtedy wymagana jest wizyta u lekarza weterynarii.

Kichanie, któremu towarzyszy wydzielina zazwyczaj ma już podłoże chorobowe i nie należy tego lekceważyć. Wodnisty, bezbarwny katar u kota wraz z kichaniem często jest oznaką przeziębienia lub infekcji. Dodatkowo może się wtedy pojawić osłabienie, niechęć do wszystkiego, spadek apetytu, lekki kaszel.

Intensywna wydzielina, gęsta, śluzowata, a później podchodząca wręcz pod ropną, jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. Jest to sygnał mocnej infekcji, choroby.

Obecne przy tym łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk oczu, apatia, brak apetytu, częste otwieranie pyszczka i trudności z oddychaniem to najczęstsze symptomy kociego kataru, przy którym każda minuta się liczy. To choroba spowodowana przez wirusy, silnie osłabiająca organizm kota i mogąca prowadzić do dalszych chorób, np.

płuc, oczu, skóry, itp. Nieleczona prowadzi do śmierci. Można uchronić koty przed kocim katarem poprzez zastosowanie szczepień.

Jak możemy pomóc kichającemu kotu?

Kot wychodzący, który zaczął kichać, zawsze powinien być przetrzymany w domu do ustąpienia objawów. Niezależnie od źródła kichania dobrze to wpłynie na poprawienie zdrowia kota oraz na pozostałe zwierzęta i nie rozprzestrzenianie się ewentualnych drobnoustrojów.

W przypadku, gdy często kot kicha, najlepiej zastanowić przy jakich okolicznościach taka reakcja następuje. Warto wtedy ograniczyć intensywne zapachy, a środki chemiczne dokładnie spłukiwać i nie dopuszczać do nich kotów.

Podczas dużego zanieczyszczenia powietrza i smogu dobrze jest ograniczyć spacery z kotem, a nawet wypuszczanie go na balkon.

Zaprzestanie palenia przy kocie pozytywnie wpłynie nie tylko na jego nos, ale również ograniczy ryzyko poważniejszych schorzeń układu oddechowego, w przyszłości nawet nowotworu.

Kichający kot, któremu dodatkowo kapie z nosa wodnista wydzielina potrzebuje zastosowania środków zaradczych. Tutaj należy zapewnić kotu ciepło, a posiłki podawać w temperaturze pokojowej – nie prosto z lodówki i zimne. Cisza i spokój pozwoli kotu na dojście do siebie.

Jeśli objawy nie ustąpią do doby po rozpoczęciu wspomagania, albo co gorsza – pogłębią się, to należy zabrać kota do lekarza weterynarii. Tam zostanie dokładnie osłuchany i zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Przy kocie z wodnistym katarem i kichaniem warto odważyć się i zmierzyć kotu temperaturę.

W tym celu należy termometr z cienką końcówką zwilżyć lubrykantem i delikatnie, płytko umieścić w odbycie kota. Temperatura powyżej normy – ok. 40*C – oznacza konieczność szybkiej wizyty u weterynarza.

Przy pojawieniu się gęstego, ropnego kataru lub zabarwionego krwią należy na sygnale jechać z kotem do dobrej kliniki weterynaryjnej.

Jeżeli nasz kot nigdy nie kichał, a nagle pojawiają się intensywne sesje kichania to jest to z pewnością sygnał ostrzegawczy. Organizm kota daje znak, że coś się zmieniło, być może w najbliższym otoczeniu kota lub w samym kocim organizmie.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, gdy kot kicha?

Obecnie można zauważyć okresy wzmożonego kichania u zwierząt domowych. Jest to spowodowane czynnikami klimatycznymi oraz porami roku. Smog i zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływają na jakość oddychania kotów.

Unoszące się pyłki zanieczyszczeń podrażniają ich układ oddechowy powodując m.in. kichanie. Z dodatkowych czynników w szczególności należy wymienić palenie w mieszkaniu lub przy zwierzętach oraz pylenie roślin.

Podobnie jak u ludzi, koty mogą mieć uczulenie na pyłki traw i innych, co będzie powodowało kichanie, załzawienie oczu i inne objawy alergiczne.

Każdy przypadek kichania z towarzyszącą temu wydzieliną z nosa należy skonsultować u lekarza weterynarii. Gdy kot kicha od czasu do czasu, bez innych objawów chorobowym można wstrzymać się jeden dzień z wizytą w lecznicy i zaobserwować kiedy i przy jakich czynnościach kot kicha.

 Zobacz jaką mokrą karmę dla kota oferujemy i wybierz taką, jaka będzie dla niego najlepsza.

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Slawek
02-08-2021

Moja kotka intensywnie kicha, potrafi kilka razy z rzędu po kilka razy, głównie wieczorami. Ma 4 miesiące. Kichaniu nie towarzyszy żadna wydzielina. Kotka ma energię i chętnie się bawi, na brak apetytu również nie narzeka.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*