Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Ból gardła — co na ból gardła przy przełykaniu śliny?

SPIS TREŚCI

█ Ból gardła — przyczyny

Ból gardła to częsta dolegliwość, która kojarzy się z sezonem jesienno-zimowym, więc czasem przeziębienia, grypy czy zapalenia zatok. W zależności od przyczyn może mieć różną etiologię np. bakteryjną, wirusową, grzybiczą.

Co innego może być przyczyną bólu gardła? Niekiedy bolące gardło może wystąpić po radioterapii czy w przypadku przewlekłej zgagi, gdzie  wyniku działania kwaśnej treści żołądkowej dochodzi do podrażnienia błony śluzowej.

Najczęściej jednak ból gardłowy kojarzy się z infekcją wirusową czy bakteryjną jak np. angina czy zapalenie migdałków. Może być wywołany przez zewnętrzne czynniki drażniące jak gorący napój czy posiłek, a także zanieczyszczenia czy dym papierosowy.

Niekiedy to także efekt klimatyzacji, narażenia na mocno ujemne temperatury np. podczas biegania czy pozornie “bezpieczne” e-papierosy. W czasie bólu pacjent często doświadcza uczucia swędzenia czy drapania w gardle.

█ Ból gardła przy przełykaniu, czyli objawy stanu zapalnego gardła

W zależności od przyczyn zapalenia gardła objawy jak jego ból mogą mieć charakter ostry i przewlekły. Ból ten często może być określany jak promieniujący (np. do ucha, co szczególnie często zdarza się u dzieci), po jednej lub po obu stronach gardła.

Dodatkowo odnotowuje się również powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, zapalny wysięk z migdałków.

Bardzo często bólowi współtowarzyszy flegma w gardle, chrypka i trudności w mówieniu, a nawet ból gardła przy przełykaniu, który wymaga użycia miejscowych “znieczulaczy” tzw. anestetyki (np. Gardimax medica spray).

Oprócz tego w bólu i zapaleniu gardła widoczne są zaczerwienienie, pieczenie, podrażnienie czy uczucie kłucia w gardle. Często ból występuje włącznie z gorączką, katarem, zapaleniem zatok, kaszlem (szczególnie przy infekcjach wirusowych).

Ból gardła z jednej strony może sugerować zakażenie bakteryjne, czyli bakteryjne zapalenie gardła. Może mu towarzyszyć biały czy żółtawy nalot czy ropna zapalna wydzielina.

Bolące gardło może równie dobrze występować bez innych objawów. Nie zmienia to faktu, że należy odpowiednio zadbać o gardło i złagodzić toczący się stan zapalny np. z użyciem NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) jak benzydamina – Hascosept aerozol.

Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Objawy dodatkowe przy bólu gardła to m.in. gorączka, kaszel, uczucie pieczenia czy kłucia w gardle.

█ Ból gardła, koronawirus i COVID-19

W dobie epidemii SARS-COV-2 warto wspomnieć, że, ból w obrębie gardła to nie jest typowy objaw koronawirusa i COVID. Więcej informacji na temat objawów COVID znajdzie w artykule Grypa, przeziębienie, COVID-19 — objawy, sposób leczenia, długość chorowania.

█ Ostry i przewlekły ból gardła

Ostry ból gardła to najczęściej efekt infekcji wirusowej. Często towarzyszy w tym przypadku ból gardła podczas przełykania, mówienia, może mieć charakter jednostronny.

Niekiedy gęsta chrypka powoduje trudności w mówieniu, a nawet dysfonia, jeśli stan zapalny obejmie krtań (np. krup, czyli ostre podgłośniowe zapalenie krtani). Ostremu zapaleniu może towarzyszyć obrzmiałe podniebienie, bóle uszu i gorączka w granicy 39°C.

Dla szybkiej redukcji bólu stosują się leki o działaniu znieczulającym, np. Envil Gardło.

Z kolei chroniczne i przewlekłe zapalenie gardła, długotrwały ból mogą sugerować rozległe rozwinięta chrypkę, ale problem ten wymaga niekiedy dokładniejszej diagnostyki i powinny zostać wykluczone takie dolegliwości jak angina opryszczkowa, szkarlatyna (płonica), mononukleoza, nowotwór gardła czy nieleczony refluks przechodzący w zapalenie przełyku. 

█ Ból gardła w ciąży i okresie karmienia piersią

Dolegliwość ta w okresie ciąży jest pewnego rodzaju wyzwaniem, któremu sprostać mogą zwykle ziołowe środki jak szałwia, które dzięki garbnikom redukuje stan zapalny a w konsekwencji odczuwanie bólu.

Alternatywnie do płukania można zastosować podbiał lub tradycyjny syrop z miodu, imbiru i czosnku, który skutecznie będzie odkażać błonę śluzową gardła. W przypadku braku uczulenia na produkty pszczele alternatywą są produkty do ssania na bazie propolisu czy miodu.

W tym okresie odpada jednak wiele leków tradycyjnie stosowanych w łagodzeniu bólu jak np. Cholinex (ze względu na obecność salicylanów, które skutecznie zmniejszają obrzęk błony śluzowej gardła).

█ Ból gardła u dziecka i niemowlaka

Ból ucha i gardła to częste połączenie u dzieci – wynika to z anatomii i nachylenia tzw. trąbki słuchowej (Eustachiusza) względem ściany gardła, która u dzieci przebiega bardziej poziomo. Wspomniana trąbka łączy ucho i gardło (m.in. w celu wyrównania ciśnienia w uszach). Jej nachylenie jest ułatwieniem dla wnikania różnych patogenów.

U dzieci bardzo często ból gardełka idzie w parze z gorączką i niekiedy kaszlem. W łagodzeniu bólu gardła u dzieci mogą sprawdzić się łagodzące syropy, lizaki na gardło czy aerozol jak Uniben. Zwykle opierają się na roślinnych składnikach jak prawoślaz, porost islandzki. Dzieci częściej padają ofiarą bólu gardła wywołanego przez bakterie.

Rzadziej stwierdza się u nich wirusową etiologię bólu gardła.

█ Ból gardła u dorosłych

Ból gardłowy u dorosłych to bardzo często zwiastun nadchodzącego przeziębienia. Niekiedy nie występują inne objawy, ale z czasem może pojawić się stan podgorączkowy i gorączka.

W przypadku dorosłych częściej występują przyczyny wirusowe (zwykle 70-90%) niż bakteryjne (w przypadku dzieci częstym patogenem jest paciorkowiec).

Średnio osoby dorosłe odczuwają 2-3 razy na rok tę dolegliwość.

█ Co na ból gardła, czyli jakie leki na zapalenie gardła?

Tabletki na ból gardła to główna broń w walce z tą dolegliwością! To łatwy do stosowania środek, który można już stosować u dzieci (np. od 3. roku życia), nastolatków i dorosłych.

Co wchodzi w skład tabletek na gardło? Można wyróżnić wiele ziołowych łagodzących składników jak prawoślaz, porost islandzki. Oprócz tego występują wspomniane anestetyki miejscowe jak lidokaina czy benzokaina.

W przypadku infekcyjnego podłoża istotne znaczenie mają właściwości odkażające, które gwarantują takie substancje jak chlorheksydyna (np. jako tabletki do ssania) czy chlorek cetylopirydynowy.

Pomocne mogą okazać się również analgetyki (środki przeciwbólowe) jak różowy roztwór diklofenaku jak Glimbax. Płukanie gardła stanowi alternatywę dla środków do ssania.

W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się etanolowe wyciągi roślinne i ich mieszanki jak np. Amol na ból gardła lub jego odpowiednik – Aromatol. Na bazie etanolu znajdziemy również inne środki jak spray z propolisem do jamy ustnej czy tradycyjny lek roślinny Tymsal spray (oparty na zielu tymianku).

Jakie działanie wykazuje lek na ból gardła? Oprócz działania przeciwbólowego i znieczulającego leki na ból gardła łagodzą przesuszenie błony śluzowej, koją, odkażają. Niektóre składniki odpowiadają za działanie nawilżające, ściągające i przeciwbakteryjne.

 • Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?
 • Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?
 • Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?
 • Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Jakie są inne sposoby na ból gardła i stan zapalny? W przypadku kilkudniowej infekcji gardła pochodzenia bakteryjnego stosuje się określone antybiotyki. Są to m.in. penicyliny (np. amoksycyklina), a także niektóre makrolidy jak azytromycyna czy cefalosporyny np.

w tabletkach czy syropie. Leki te przepisuje lekarz na podstawie obrazu klinicznego opartego wywiadem lekarskim. Warto pamiętać, że istotnym uzupełnieniem dla antybiotyku jest probiotyk. Wraz z antybiotykiem nie ma przeciwwskazań i można stosować tabletki do ssania na ból jak np.

Orofar MAX.

█ Domowe sposoby na ból gardła

Czy leczenie bólu gardła domowymi sposobami jest skuteczne? Niekiedy domowe metody radzenia sobie z bólem gardła stanowią idealne uzupełnienie w walce z dolegliwościami gardła.

Co można zrobić z bólem w ramach domowych środków? Bardzo chwalone właściwości posiada miód, dlatego herbata z miodem to dobry wybór! Oprócz tego picie ciepłym ziołowych napojów czy naparów pomoże w złagodzeniu bólu.

W ramach uzupełnienia można pokusić się o cukierki na bazie szałwii. W przypadku bólu gardła często występuje jego suchość, dlatego istotne jest nawilżenie powietrza, a szalik to sprzymierzeńca.

Pomocne jest również płukanie gardła i jamy ustnej naparem rumianku, tymianku, szałwii lub ich mieszanką (np. Septosan) – zwykle 3-4 razy dziennie.

Leia também:  Co Oznacza Niskie Ciśnienie U Człowieka Leczenie?

Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Ból gardła i domowe sposoby

█ Ból gardła — często zadawane pytania

Kiedy występuje bolące gardło? Czy to problem całoroczny oraz czy trwa przez cały dzień?

Ból gardła może nasilić się rano (np. po przespaniu nocy w miejscu, gdzie występuje suche i ciepłe powietrze), ale również wieczorem i być efektem mówienia prze cały dzień. Należy zdać sobie sprawę, że dolegliwość ta mimo iż dotyczy głównie zimy czy jesieni, może wystąpić również latem.

Kiedy mija bolące gardło? Ile może trwać?

W zależności od nasilenia objawów ból może trwać 3-4 dni, a niekiedy rozciągać się na cały tydzień lub dłużej, jeśli problem jest przewlekły jak w przypadku zgagi.

Ból gardła a koronawirus (COVID-19)?

Ból gardła może być wywołany przez koronawirusy, ale SARS-CoV-2 nie powoduje takich objawów (jest odpowiedzialny za chorobę COVID-19, w której bolesne gardło nie występuje). Inne koronawirusy mogą być przyczyną typowych objawów przeziębienia.

Jakie leki w przypadku palącego bólu gardła?

Można zastosować leki o działaniu znieczulającym i nawilżającym jak porost islandzki.

Kiedy udać się do lekarza z bólem w obrębie gardła?

Gdy leki bez recepty okażą się zbyt słabe, zacznie narastać bolesność, który może rozejść się na migdałki czy węzły chłonne czy gdy znacząco wzrośnie gorączka.

Ból gardła. Co oznacza? Leczenie bólu gardła domowymi sposobami

Bólem gardła określane są dolegliwości bólowe nie tylko gardła, ale też migdałków podniebiennych, podniebienia i krtani. Jego najczęstszą przyczyną są infekcje, ale może on towarzyszyć również innym chorobom lub np. oparzeniom.

Infekcje mogą być spowodowane działaniem wirusów lub bakterii. U dorosłych bakterie powodują jedynie od 5 do 10 proc. infekcji, u dzieci odsetek ten sięga 30 proc. Bakterią, która najczęściej atakuje gardło, jest paciorkowiec Streptococcus pyogenes.

Zakażenia wirusowe są częstsze i zazwyczaj łagodniejsze niż bakteryjne, chociaż niektóre mogą przebiegiem przypominać anginę.

Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Co na ból gardła?

Wirusowe zapalenie gardła leki

W wirusowym zapaleniu gardła oprócz bólu gardła pojawia się podwyższenie temperatury, katar, zmęczenie i osłabienie. Czasami może też dojść do powiększenia węzłów chłonnych.

Leczenie jest objawowe – stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) oraz leki miejscowo łagodzące, np. tabletki do ssania lub spray'e. Ulgę przynosi również płukanie gardła naparem z szałwii, która ma działanie przeciwzapalne.

Mononukleoza

Mononukleoza to także infekcja wirusowa. Nazywana jest również chorobą pocałunków, ponieważ przenosi się głównie drogą kropelkową. Swoim przebiegiem może przypominać anginę, ale jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr.

Mononukleoza objawia się wysoką gorączką, nawet do 40⁰C, bólem gardła spowodowanym powiększeniem migdałków i węzłów chłonnych szyi. U niektórych chorych również powiększeniem wątroby i śledziony.

Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Leczenie jest objawowe – stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) oraz leki miejscowo łagodzące, np. tabletki do ssania lub spraye. Jeżeli mononukleoza zostanie błędnie rozpoznana jako angina i do leczenia zostaną włączone antybiotyki beta-laktamowe, to na ciele chorego może pojawić się wysypka

Angina

Angina jest infekcją bakteryjną. Najczęściej ma nagły początek i charakteryzuje się wysoką gorączką, powyżej 38⁰C, dreszczami i bólem głowy. W przebiegu anginy ból gardła jest bardzo silny, nasila się podczas połykania, a na migdałkach widać białożółty nalot.

Leczenie anginy polega na podawaniu antybiotyków oraz na łagodzeniu objawów. Dolegliwości łagodzi się przy pomocy leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych oraz leków miejscowo łagodzących, jak tabletki do ssania czy spraye.

Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Ciało obce w gardle lub przełyku

Na zatrzymanie się ciała obcego w gardle lub przełyku wskazuje nagłe pojawienie się silnego bólu gardła podczas posiłku. Ból ustępuje po usunięciu tkwiącego ciała obcego – czasami udaje się odkrztusić je samoczynnie, ale najczęściej potrzebna jest pomoc lekarza.

Ból gardła a nowotwór

Ból gardła w przebiegu nowotworu jest przewlekły, zazwyczaj jednostronny i wiąże się z trudnościami w przełykaniu. Może mu też towarzyszyć wyczuwalny guz na szyi, ból ucha, szczękościsk, a nawet duszności. Najczęstsze nowotwory okolicy szyi to rak podniebienia, rak migdałka, rak krtani i rak nasady języka.

Czynnikami ryzyka ich rozwoju jest przede wszystkim palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Nowotwory tej okolicy ciała najczęściej leczy się radioterapią.

Domowe sposoby na ból gardła

Dolegliwości bólowe można złagodzić przez:

 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. ibuprofen
 • tabletki do ssania lub spraye o działaniu miejscowym
 • napar z szałwii lub rumianku – działa przeciwzapalnie i odkażająco

Przyczyny bólu gardła

W postawieniu prawidłowej diagnozy największe znaczenie dla lekarza będą miały objawy zgłaszane przez pacjenta – (jak boli, od kiedy, czy bólowi towarzyszą jakieś inne objawy) oraz obejrzenie gardła.

Jeżeli na podstawie tych informacji lekarz stwierdzi, że przyczyną dolegliwości jest infekcja wirusowa, to żadne dodatkowe badania nie będą konieczne. Jeżeli jednak objawy będą wskazywały na infekcję bakteryjną, lekarz przepisze odpowiedni antybiotyk lub, w razie wątpliwości, zleci badania mikrobiologiczne, które wskażą, jaki antybiotyk będzie najskuteczniejszy.

Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Ból gardła rodzaje

Ból gardła wydaje się być prostą do opisania dolegliwością. Istnieje jednak kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, żeby ułatwić lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy. Najważniejsze z nich to:

 • Gdzie boli? Czy ból dotyczy całego gardła czy tylko jednej strony? A może ból promieniuje, np. w kierunku ucha?
 • Jak boli? Czy ból jest ostry, kłujący, dokuczliwy czy lekki? A może bardziej przypomina drapanie lub czujesz się, jakbyś miał jakąś przeszkodę w gardle?
 • Od jak dawna boli? Czy ból pojawił się nagle czy narastał w czasie?
 • Co nasila ból? Czy ból wzmaga się podczas jedzenia lub picia albo, gdy palisz lub przebywasz w suchym pomieszczeniu?
 • Czy bólowi towarzyszą inne objawy? Masz gorączkę, katar, kaszel lub jakieś inne dolegliwości?

Ból gardła – kiedy do lekarza?

Objawy, które wymagają kontroli lekarskiej, to:

 • gorączka powyżej 38⁰C trwająca dłużej niż 3 dni
 • trudności w połykaniu
 • odmowa jedzenia i picia
 • trudności w mówieniu, „kluskowata” mowa
 • nadmierne ślinienie się

Sytuacje, w których choremu potrzebna jest natychmiastowa pomoc:

 • duszność
 • niemożność przełykania śliny, wyciek śliny z ust
 • trudności w poruszaniu szyją
 • szczękościsk

Jak zapobiegać bólowi gardła?

Najlepszą metodą zapobiegania bólowi gardła jest unikanie infekcji. Opiera się ono na:

 • szczepieniach ochronnych
 • prawidłowej diecie
 • regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu – około 150 minut w tygodniu, czyli 5 razy w tygodniu po 30 minut
 • zapewnianiu sobie odpowiedniej ilości snu, minimum 7 godzin na dobę
 • zaprzestaniu palenia papierosów
 • częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których się przebywa

Nie wiesz, co ci dolega? Sprawdź swoje objawy!

 • Źródła: 
 • Dowiedz się więcej
 • Alergiczne zapalenie migdałków – mit czy rzeczywistość

http://www.phmd.pl/api/files/view/1919.pdf

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń gornych drog oddechowych

http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-b85bf314-5375-475f-8d5b-38ee6cdb1c0f;jsessionid=BF3393C3E052FD31718A7383C0DEBE84

Zapalenie zatok przynosowych – diagnostyka i leczenie

https://www.termedia.pl/Zapalenie-zatok-przynosowych-diagnostyka-i-leczenie,8,1241,0,1.html

Ból gardła: domowe sposoby. Jak pozbyć się bólu?

Ból gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących w okresie jesiennym i zimowym. Pojawia się wówczas uczucie swędzenia, podrażnienie gardła, a także trudności w przełykaniu pokarmów. Jeśli ból gardła występuje bez żadnych dodatkowych objawów, można spróbować zwalczyć go samodzielnie. Poznaj 8 najbardziej skutecznych metod!

Co jest dobre na zapalenie gardła i na ból gardła?

Ból gardła zazwyczaj spowodowany jest infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi albo czynnikami środowiskowymi takie jak suche powietrze. Może wiązać się także z zapaleniem migdałków albo krtani.

Chcesz zabiegać tego typu infekcjom? Zadbaj o nawodnienie, ubieraj się adekwatnie do pogody i często myj ręce, by uniknąć zarażenia wirusami.

Jeśli jednak mimo starań gardło zaczyna Cię boleć, wypróbuj poniższe sposoby, by poprawić swoje samopoczucie.

Rumianek to jedno z najstarszych, znanych ludzkości ziół. Używa się go od wieków jako środka przeciwzapalnego i przeciwutleniającego. Pomaga zarówno przy leczeniu stanów zapalnych, jak i przy infekcjach bakteryjnych.

Leia também:  Gdzie Najlepsza Rehabilitacja Po Udarze?

Suszone kwiaty rumianku zawierają terpenoidy i flawonoidy odpowiedzialne za jego właściwości lecznicze.

Żeby zmniejszyć ból gardła i objawy przeziębienia, wdychaj napar z rumianku, a także płucz ekstraktem z rumianku jamę ustną i gardło.

Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwkaszlowe. Zawiera mentol, który dodatkowo działa przeciwbólowo i przynosi ulgę w swędzeniu.

Badania przeprowadzone w Izraelu przez Erana Ben-Arye nad skutkami wykorzystania olejków eterycznych u pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych, wskazują, że wykorzystanie ziół aromatycznych, a wśród nich mięty – przynosi znaczną i natychmiastową poprawę.

Dodatkowo mięta działa relaksująco i pięknie pachnie. Warto ją polubić!

Słona woda nie przyniesie natychmiastowej ulgi, ale skutecznie skróci czas trwania infekcji bakteryjnej gardła. Jest również bezpiecznym sposobem na ból gardła u dzieci powyżej szóstego roku życia.

Jak ją wykorzystać? Płucz gardło wodą z roztworem sody fizjologicznej co najmniej dwa razy dziennie (w proporcjach: szklanka ciepłej wody i łyżeczka soli).

Staraj się jednak nie połykać płynu, bo zbyt duża ilość soli w organizmie może spowodować odwodnienie.

Czosnek działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, ma także właściwości antyseptyczne, dlatego pomaga w przypadku infekcji bakteryjnej i łagodzi ból gardła. Te prozdrowotne właściwości czosnek zawdzięcza składnikowi, który nazywa się allicyna.

Hamuje ona rozwój bakterii i wspomaga drogi oddechowe. Jednak, aby wywołać jej działanie, należy poddać czosnek obróbce mechanicznej – przekroić go, zmielić lub zmiażdżyć.

Dzięki temu enzymy w postaci alliny i allinazy łączą się i wytwarzają allicynę, która ma nieoceniony wpływ na drogi oddechowe.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca miód jako naturalny środek na kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych. Co ważne, nie jest on odpowiedni dla dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Badanie Kena Watanabe nad przeciwwirusowym działaniem miodu wykazało, że miód manuka zmniejsza szybkość rozmnażania się wirusa grypy.

Miód jest bogaty także we właściwości przeciwbakteryjnie, dlatego będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce z bólem gardła niezależnie od rodzaju infekcji – zarówno bakteryjnej, jak i wirusowej.

Kozieradka działa przeciwcukrzycowo, przeciwutleniająco i ma wyjątkowo silne właściwości przeciwbakteryjne. Badanie opublikowane w Journal of Botany wykazało, że jest wyjątkowo skuteczna w walce z bakteriami powodującymi ból gardła. Możesz stosować ją na rozmaite sposoby: zjeść jej nasiona, zaparzyć herbatę albo stosować olej z kozieradki.

Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, który pomaga zwalczać bakterie. Ponad dwa tysiące lat temu sam Hipokrates przepisywał mieszankę octu jabłkowego z miodem na ból gardła i kaszel.

Co więcej, ocet jabłkowy zawiera inulinę, która dodatkowo wzmocni Twoją odporność poprzez zwiększenie liczby białych krwinek.

Wystarczy do szklanki ciepłej wody dodać łyżkę octu jabłkowego (możesz dodać też łyżkę miodu).

W szałwii znajdują się związki fenolowe, kwas rozmarynowy i karnozowy, które mają szczególne właściwości przeciwutleniające i zwalczające wolne rodniki. Dzięki temu szałwia chroni przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Złagodzi, odkazi podrażnione tkanki i przyniesie ulgę w bólu. Płucz gardło naparem z szałwii 3-4 razy dziennie.

Wypróbuj naturalne i domowe sposoby na ból gardła, staraj się pić dużo płynów – zarówno wody, jak i ciepłej herbaty oraz dbaj o odpoczynek. Przeczytaj także o tym, jak szybko wyleczyć przeziębienie. Jeśli jednak uczucie bólu gardła jest silne albo towarzyszy Ci również gorączka, uporczywy kaszel czy obrzęk migdałków – skontaktuj się z lekarzem.

Sprawdź swój stan zdrowia – zamów domowe badania krwi dla siebie i bliskich

Ból gardła – przyczyny, sposoby, leczenie

Ból gardła jest najczęściej objawem zapalenia błony śluzowej gardła lub innego zakażenia górnych dróg oddechowych. Zakażenie to może być wywołane przez wirusy (znacznie częściej) lub bakterie (rzadko).

W przypadku wirusowego zapalenia gardła (u osób dorosłych w 90-95% przypadków) wizyta u lekarza może nie być konieczna, natomiast może to być potrzebne w przypadku zakażenia bakteryjnego.Zakażenie bakteryjne najczęściej wywołane jest przez paciorkowce i wymaga zwykle zastosowania antybiotyku.

Angina paciorkowcowa, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła występuje jednak tylko u co dziesiątego pacjenta zgłaszającego się do lekarza z powodu bólu gardła. Ból gardła jest zwykle pierwszym zwiastunem nadchodzącego przeziębienia, często rozwija się równolegle z katarem.

Odróżnienie wirusowej infekcji gardła od zakażenia bakteryjnego może być trudne. Ból gardła występuje w obu tych sytuacjach. Czas trwania objawów również może być podobny: zwykle do 5–8 dni, z poprawą w ciągu 3–7 dni.

W przypadku infekcji wirusowej (przeziębienie, zapalenie gardła) często występują również takie objawy, jak katar, zatkany nos, kaszel czy swędzące lub zaczerwienione oczy (zapalenie spojówek), natomiast gorączka nie występuje (u osób dorosłych) bądź pojawia się (zwłaszcza u dzieci), ale zwykle utrzymuje się krótko i jest niezbyt wysoka.
Za bakteryjną przyczyną zapalenia gardła (angina paciorkowcowa) przemawiają: nasilony ból gardła, gorączka (> 38 st. C), powiększenie węzłów chłonnych szyi oraz biały ropny nalot na migdałkach.

Ból gardła jest powszechnym zjawiskiem, ponieważ patogeny próbujące dostać się do organizmu atakują przede wszystkim nos i gardło. Błona śluzowa stanowi jedną z barier i ma za zadanie zwalczać patogeny.

Niska temperatura w sezonie jesienno-zimowym powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych pod wpływem chłodnego powietrza. Słabe krążenie krwi hamuje produkcję śluzu, co ułatwia wirusom zainfekowanie gardła.

Na podstawie miejsca wystąpienia infekcji wyróżniamy kilka rodzajów schorzeń objawiających się bólem gardła. Są to:

 • Zapalenie gardła
 • Zapalenie migdałków podniebiennych – angina
 • Zapalenie krtani

Każdej z tych chorób mogą towarzyszyć inne objawy. Na przykład zapaleniu gardła często towarzyszy charakterystyczne uczucie drapania, a zapaleniu krtani – chrypa. Z kolei chorzy na anginę odczuwają ostry ból gardła, który może promieniować aż do ucha. Opisane objawy mogą także wystąpić jednocześnie, jeśli zarówno gardło, jak i krtań zostaną zainfekowane.

Przyczyną bólu gardła mogą być również inne choroby zakaźne, np.:

 • Mononukleoza zakaźna, choroba przebiegająca z uogólnionym powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony – może na nią wskazywać ból gardła utrzymujący się bez poprawy przez 10-14 dni lub nasilający się zamiast ustępować
 • Błonica
 • Grypa
 • Rzeżączka
 • Zakażenie wirusem HIV
 • Podostre wirusowe zapalenie tarczycy

Ból gardła mogą wywoływać także czynniki środowiskowe o szkodliwym działaniu, takie jak dym papierosowy czy bardzo suche powietrze. Kontakt z nimi podrażnia błonę śluzową i powoduje kaszel oraz drapanie w gardle. Nadmierne obciążanie głosu (np. podczas koncertu) również nadwyręża gardło.

Częstą przyczynę bólu gardła stanowi przeziębienie, dlatego przede wszystkim należy zapobiec rozwijaniu się jego objawów. Oznacza to, że powinniśmy zatroszczyć się o nasz układ odpornościowy. Możemy to zrobić stosując zdrową i zbilansowaną dietę oraz dbając o odpowiednią ilość snu i regularny wysiłek fizyczny.

Kolejnym korzystnie działającym czynnikiem jest odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu – utrzymywany dzięki regularnemu wietrzeniu lub przy użyciu nawilżaczy powietrza.Aby ochronić gardło, nie możesz pozwolić patogenom dostać się do Twojego organizmu.

Transport publiczny stanowi doskonałe środowisko do rozprzestrzeniania się wirusów. W miarę możliwości staraj się go unikać. Jeśli już jednak z niego korzystasz, pamiętaj o higienie rąk – dzięki temu pozbędziesz się zarazków zebranych wskutek kontaktu z uchwytem lub inną powierzchnią.

Zadbaj o nawilżanie błony śluzowej i chroń ją przed zimnem – pij dużo płynów i noś szalik, aby utrzymać wirusy z daleka.

Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na ból gardła wywołany przeziębieniem. Zastosowanie się do opisanych zaleceń powinno przynieść zdecydowaną ulgę:

 • Płukanie gardła roztworem soli – w tym celu należy rozpuścić 1 łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Pacjent powinien płukać chore gardło kilka razy dziennie.
 • Odpowiednie nawodnienie – jest ważne zwłaszcza u dzieci, które łatwiej się odwadniają.
 • Ból gardła łagodzą również ciepłe napoje (gorąca herbata, bulion), zimne napoje, lody.
Leia também:  Jakie Są Objawy Nadużywania Alkoholu?

Niestety często codzienne obowiązki nie pozwalają na zwolnienie tempa i zrobienie sobie małej przerwy. Wiele osób musi pracować lub zajmować się rodziną. Przyda im się wówczas rozwiązanie, które szybko uśmierzy ból i zwalczy inne objawy. W aptece znajdziesz preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym sprzedawane bez recepty.

Rada: produkt złożony Aspirin® Complex Hot stanowi skuteczne rozwiązanie na ból gardła, któremu towarzyszy także gorączka, zatkany nos czy ból zatok . Lek nie tylko uśmierza ból, ale także działa przeciwzapalnie.

Ból gardła można zwykle wyleczyć korzystając z domowych sposobów lub preparatów zakupionych w aptece. Jednakże w przypadku wystąpienia opisanych niżej objawów należy skonsultować się z lekarzem:

 • Gorączka > 38 st. C. przez ponad 3 dni pomimo zastosowania leków przeciwgorączkowych.
 • Ból gardła nasilony lub bez poprawy w ciągu 5-7 dni (nie reagujący na leki przeciwbólowe).
 • Niemożność przyjmowania odpowiednich ilości płynów prowadząca do odwodnienia.
 • Nasilone objawy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.
 • Trudności z oddychaniem, uczucie zamykania się gardła.
 • Ślinotok i trudności z połykaniem.
 • Obrzęk szyi lub języka.
 • Sztywność karku lub trudności z otwarciem ust.
 • Przytłumienie głosu.

Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 5-7 dni, udaj się do lekarza. Skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem. 

Zazwyczaj stanowi główną przyczynę bólu gardła. Ból gardła jest częstym objawem przeziębienia.

Zapobieganie infekcjom

Przestrzeganie zasad higieny oraz silny układ odpornościowy to podstawowe środki zaradcze.

Leczenie

Domowe sposoby na gardło przyniosą ulgę w łagodnych objawach. W przypadku nasilonych objawów sięgnij po leki lub skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli ból gardła nasili się i stanie bardziej dokuczliwy, możemy mieć do czynienia z zapaleniem gardła. Co jest przyczyną zapalenia gardła? Jak poradzić sobie z bólem?

Ból gardła występuje zwykle jako jeden z objawów przeziębienia i często dotyka nas w okresie jesienno-zimowym. Wywołują je wirusy – m.in. rinowirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy czy koronawirusy. Zapalenie gardła charakteryzuje się cięższym przebiegiem choroby, a bolące gardło stanowi główny objaw. Zapalenie gardła jest zaraźliwe i zazwyczaj bardzo bolesne.

Bakterie, na przykład paciorkowe, rzadko są przyczyną bólu gardła. Na skutek osłabionego układu odpornościowego może jednak dojść do nadkażenia bakteryjnego w trakcie trwania infekcji wirusowej. Taki przypadek nazywamy infekcją wtórną.

Wówczas stan zapalny może rozprzestrzenić się na migdałki.

Lekarz rozpozna zapalenie migdałków (anginę) po charakterystycznym biało-żółtym nalocie, wysięku i obrzęku na błonie śluzowej migdałków podniebiennych oraz powiększonych i bolesnych węzłach chłonnych z przodu szyi.

Jeśli stan zapalny błony śluzowej gardła utrzymuje się nieprzerwanie od co najmniej trzech miesięcy, mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem gardła.

Przewlekłe zapalenie gardła – w przeciwieństwie do ostrego zapalenia – jest wywołane czynnikami zewnętrznymi, nie wirusami. Delikatna błona śluzowa gardła może zostać uszkodzona na przykład w wyniku wdychania dymu tytoniowego lub chemikaliów.

Najgroźniejszą niezakaźną przyczyną bólu gardła jest nowotwór złośliwy (najczęściej rak gardła).

Taką możliwość należy brać pod uwagę, kiedy ból gardła przewleka się i towarzyszą mu takie objawy, jak chrypka, trudności bądź ból przy przełykaniu albo uczucie ciała obcego w gardle. Czynnikami ryzyka raka gardła są m.in.: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, starszy wiek, płeć męska oraz zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka.

Do pierwszych objawów zwiastujących zapalenie gardła możemy zaliczyć:

 • Drapanie w gardle
 • Ból gardła
 • Zaburzenia połykania (dysfagia)
 • Uczucie suchości w gardle
 • Zaczerwieniona błona śluzowa gardła

Chorobie często towarzyszy ból głowy i bóle mięśniowo-szkieletowe. Ostre zapalenie gardła to jedna z odmian choroby, która dotyka naczynia chłonne (limfatyczne). Węzły chłonne znajdują się po obu bokach szyi.

W przypadku wdania się stanu zapalnego dochodzi do ich obrzmienia i silnego zaczerwienienia. Inne typowe objawy to silny ból gardła, ucha oraz głowy, a także trudności w przełykaniu i uczucie ogólnego osłabienia.

W celu uzyskania jednoznacznej diagnozy, umów się na wizytę lekarską

 • W przeciwieństwie do infekcji bakteryjnej, którą należy zwalczyć antybiotykami, większość przypadków wirusowego zapalenia gardła można leczyć objawowo. Do procesu leczenia włącz domowe sposoby stosowane przy zwykłym bólu gardła. Pamiętaj: pij dużo płynów, aby nawilżyć błonę śluzową gardła oraz oczyścić organizm z patogenów wirusowych.
 • Płukanie gardła roztworem soli – w tym celu należy rozpuścić 1 łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Należy płukać chore gardło kilka razy dziennie
 • Ból gardła łagodzą również ciepłe napoje (gorąca herbata, bulion), zimne napoje, lody.

Możesz także sięgnąć po produkty lecznicze dostępne w aptece o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które dodatkowo wspomogą walkę z chorobą np. Aspirin® C.

Jeśli dolegliwości utrzymują się przewlekle, skonsultuj się z lekarzem, by ustalić przyczynę. Jeżeli przyczyną był czynnik fizyczny lub chemiczny drażniący gardło, lekarz zaleci jego unikanie. Ból gardła powinien ustąpić po kilku tygodniach.

Niekiedy bólowi gardła towarzyszą trudności z przełykaniem. Prawdopodobną przyczyną zaburzeń połykania może być zapalenie przełyku lub błony śluzowej gardła.

Przełykamy ślinę średnio od 1000 do 2000 razy dziennie. Najczęściej robimy to nieświadomie. Sam proces przełykania to niezwykle złożony odruch, możemy podzielić go na trzy fazy:

 1. Faza ustna, pokarm zostaje rozrobiony i zmieszany ze śliną przy użyciu języka. Następnie trafia do gardła, gdzie uruchamia się odruch przełykania.
 2. Faza gardłowa, rozdrobniony pokarm transportowany jest z gardła do przełyku. Różne struktury anatomiczne dbają o to, aby krtań pozostała zamknięta, a pokarm nie dostał się do tchawicy.
 3. Faza przełykowa, pokarm dzięki ruchom perystaltycznym zostaje przesunięty z przełyku do żołądka.

Choć pierwsza faza przebiega świadomie i mamy nad nią kontrolę, pozostałe dwie (faza gardłowa i przełykowa) odbywają się bez możliwości naszej interwencji.
 

Problemy z przełykaniem mogą dotknąć każdego. Do często powtarzających się symptomów zaliczamy ból gardła oraz uczucie ucisku i drapania w gardle. Objawów może być wiele i mogą się one różnić w zależności od przyczyny powstania. W czynność połykania zaangażowanych jest wiele struktur fizycznych, dlatego różne mogą być źródła trudności z przełykaniem:

 • Zaburzenia połykania mogą być spowodowane zapaleniem błony śluzowej gardła lub jamy ustnej, które często towarzyszą przeziębieniu. 
 • Zapalenie błony śluzowej przełyku to kolejny czynnik mogący powodować problemy z przełykaniem. 
 • Zaburzenia połykania mogą być spowodowane także problemami z żołądkiem. Konkretny mięsień odpowiada za zamknięcie wejścia do żołądka, co ma zapobiegać cofaniu się pokarmu do przełyku. Jeśli jednak dojdzie do zaburzenia tej funkcji, kwaśna treść żołądka może przedostać się do przełyku i spowodować palący ból (zgagę).

Dysfagia to termin opisujący trudności w przełykaniu. Schorzenie to charakteryzuje się zaburzeniami ruchu języka, częstym kaszlem oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Przyczyny wystąpienia dysfagii są różne.

Niektóre mogą wynikać z przebytego udaru, odniesionych obrażeń głowy lub szyi, chorób mięśni, różnych schorzeń neurologicznych lub zmian związanych z procesem starzenia się organizmu.

Jeśli podejrzewasz u siebie dysfagię, udaj się do lekarza.

Po pierwsze należy ustalić przyczynę wystąpienia trudności w przełykaniu. Czy źródłem dolegliwości jest nieszkodliwe zapalenie? A może problem dotyczy także pracy mięśni? Zalecamy wizytę u lekarza w celu uzyskania dokładnej diagnozy. Na jej podstawie lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Jeśli przyczyną bólu jest na przykład zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, stosowanie specjalnych płynów do płukania ust powinno przynieść ulgę. Z kolei, jeśli objawy związane są z przeziębieniem i bólem gardła, zalecane jest zastosowanie środków przeciwbólowych i produktów przeciwzapalnych.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*