Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny? Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

1. Wskaż, gdzie jesteś

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

2. Znajdź potrzebny lek

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

3. Zarezerwuj on‑line

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zmęczenie objawia się niemożnością podjęcia dalszego wysiłku w wyniku braku rezerw energetycznych.

To fizjologiczny, zupełnie naturalny objaw, chroniący organizm przed zbyt intensywna pracą i nadmiernym przeciążeniem. Zmęczenie następuje w wyniku pracy, zarówno umysłowej, jak i fizycznej, a także po wysiłku fizycznym.

Jest także częstą reakcją na silny, przewlekły stres. Powinno być dla nas jasnym sygnałem, że najwyższy czas na odpoczynek.

Zmęczenie jest wypadkową kilku czynników występujących najczęściej jednocześnie. Gdy o nim mowa, zwykle myślimy o zmęczeniu fizycznym, które jest wynikiem intensywnej aktywności fizycznej i pracy mięśni.

Objawia się ono bolesnością, czasem obrzmieniem oraz zmniejszoną zdolnością mięśni do skurczu. Często towarzyszą mu tzw. zakwasy. Inaczej objawia się zmęczenie umysłowe, które następuje na skutek ciężkiej pracy lub nauki.

Gdy nas dopada, trudno się skoncentrować i skupić na czymś uwagę, możemy mieć również problemy z zapamiętywaniem i przyswajaniem nowej wiedzy i umiejętności.

Zmęczenie emocjonalne manifestuje się ogólnym rozdrażnieniem i spadkiem nastroju. Gorzej radzimy sobie ze stresem, często miewamy problemy z zasypianiem.

Warto również wspomnieć o zmęczeniu sensorycznym, związanym z nadmiernym obciążeniem jednego ze zmysłów. Długa ekspozycja na hałas (np.

podczas koncertu) czy długie wpatrywanie się w ekran mogą być dużym obciążeniem i skutkować nadwrażliwością poszczególnych narządów zmysłów.

Tymczasowe zmęczenie nie jest szkodliwe dla zdrowia, jednak utrzymujące się zbyt długo może negatywnie wpływać na nasze relacje społeczne i zawodowe.

Utrudnia wykonywanie obowiązków, zmniejsza wydajność i znacznie podnosi ryzyko popełniania błędów.

Co więcej, ciągłe wyczerpanie niekorzystnie oddziałuje na działanie układu immunologicznego, co rzutuje na nasze zdrowie.

Jakie są objawy ciągłego zmęczenia?

Gdy jesteśmy przemęczeni, nie radzimy sobie z codziennymi wyzwaniami. Jesteśmy psychicznie mniej odporni na różne sytuacje stresowe, co dodatkowo pogłębia uczucie zmęczenia i brak sił.

Często skarżymy się na przewlekłe bóle głowy oraz mięśni, w tym także bóle karku a nawet kręgosłupa. Popularnym objawem są także kłopoty z działaniem układu trawiennego, co manifestuje się w postaci chronicznych bólów brzucha i biegunek.

Osoby przewlekle zmęczone zwykle cierpią na bezsenność, co pogłębia problemy z i tak już rozregulowanym rytmem dobowym. Z tego powodu w ciągu dnia jesteśmy senni, apatyczni i niezdolni do pracy.

Nierzadko przewlekłe zmęczenie jest przyczyną problemów z cerą, wypadaniem włosów i przybieraniem na wadze. U kobiet efektem przemęczenia mogą być zaburzenia cyklu i problemy z zajściem w ciążę.

ZOBACZ TEŻ: Bezsenność – dlaczego nie możemy zasnąć?

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Jak radzić sobie z chronicznym zmęczeniem?

W przypadku wymienionych wcześniej objawów zmęczenia łatwo znaleźć ich przyczynę i ją wyeliminować.

Jeżeli niedawno odbyliśmy bardzo intensywny trening, oczywistym jest, że będziemy zmęczeni, mięśnie będą obolałe i nasze ciało wymaga odpoczynku.

Coraz częściej zdarza się jednak, że jesteśmy ciągle zmęczeni, a nie znamy przyczyny tego stanu. Co może być powodem ciągłego zmęczenia i jak sobie z nim radzić?

 • Za mało śpimy – brak snu to najczęściej przywoływana przyczyna zmęczenia. Za mało czasu poświęconego w nocy na sen skutkuje niewyspaniem i ciągłym ziewaniem w ciągu dnia. Aby efektywnie się wyspać dobrze jest zadbać o odpowiednią higienę snu. Warto również sprawdzić, czy nie cierpimy na bezdech senny.
 • Za dużo się stresujemy – przewlekły stres ma fatalny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Wywołuje problemy z zasypianiem, jest przyczyną bólów różnego rodzaju, sprawia, że stajemy się bardziej drażliwi i nerwowi. Nic więc dziwnego, że w wyniku stresu jesteśmy zwyczajnie wyczerpani. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest ograniczenie stresogennych sytuacji. Wiadomo jednak, że jest to bardzo trudne zadanie.
 • Brakuje nam witamin i mikroelementów – źle zbilansowana dieta może skutkować chronicznym zmęczeniem. Odpowiednia podaż węglowodanów, tłuszczów i białka powinna dostarczać odpowiedniej dawki energii, potrzebnej do codziennej pracy. Często jednak zjadamy zbyt dużo tłuszczów nasyconych i węglowodanów prostych, co ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Skoro o diecie mowa, należy wspomnieć również o witaminach i minerałach. Niedobory witamin z grupy B (Witamina B Complex, InnovitumB, Naturell Witamina B Complex, Vitaminum B compositum hec), witaminy D (Vigantoletten, Vitrum-D3, D-Vitum Forte, Molekin D3) oraz magnezu (Bio-Magnez, Chellaflex Magnez B6, Protego Magnez B6) i żelaza (Ascofer, Biofer, Chellaflex Żelazo) skutkują sennością, osłabieniem i problemami z koncentracją, dlatego warto zadbać o dostarczanie ich w diecie. Jeżeli mamy z tym problem, możemy sięgnąć po suplementy, które uzupełnią ich braki, jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Przyjmujesz leki i nie wiesz, czy możesz je stosować z suplementami? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.

 • Jesteśmy odwodnieni – nawet niewielkie odwodnienie może przyczyniać się do odczuwania zmęczenia. Dlatego należy sumiennie nawadniać organizm przez cały dzień, zwłaszcza latem. W ciągu doby powinniśmy wypijać około 2-2,5 litra płynów. Może to być woda mineralna, ziołowe herbaty czy soki ze świeżych owoców. Raczej unikajmy mocnej kawy i herbaty.
 • Nie uprawiamy sportu – wprawdzie aktywność fizyczna nieuchronnie prowadzi do zmęczenia fizycznego, jednocześnie pomaga radzić sobie ze stresem, przez co odpręża i poprawia nastrój. Pomaga również utrzymać prawidłową wagę oraz dobrą kondycję, które mają wpływ na efektywny sen. Warto zatem uprawiać sport kilka razy w tygodniu. Do wyboru mamy szereg ciekawych aktywności, jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, zajęcia zorganizowane w klubach fitness, rolki itp.

ZOBACZ TEŻ: 5 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Ciągłe zmęczenie jako objaw choroby

Jeżeli mimo zmiany nawyków nadal zmagamy się z chronicznym zmęczeniem, warto się zastanowić, czy przyczyną nie jest choroba. Okazuje się, że zmęczenie może być objawem wielu schorzeń, w tym:

 • niedoczynności tarczycy,
 • anemii,
 • niewydolności nerek,
 • chorób serca i płuc,
 • cukrzycy,
 • schorzeń wątroby,
 • depresji,
 • alergii i nietolerancji pokarmowych.

Oczywiście w takich sytuacjach zmęczenie jest tylko jednym z objawów, jednak utrzymujące się zbyt długo powinno być dla nas sygnałem, by skonsultować sprawę z lekarzem.

Chroniczne zmęczenie często towarzyszy także osobom ze zbyt niskim ciśnieniem oraz przyjmujących niektóre leki np.

preparaty hipotensyjne, leki nasenne, niektóre środki na przeziębienie i kaszel.

Jak szybko szukać leków lub zapisać się do lekarza? To proste! Zainstaluj aplikację VisiMed

Przyczyny Ciągłego Zmęczenia I Senności U Mężczyzn | ResMed

Uczucie zmęczenia to najczęściej efekt intensywnej pracy fizycznej lub umysłowej, pośpiechu, stresu, nieregularnego trybu życia.

Czasami wystarczy krótki odpoczynek, by organizm się zregenerował, innym razem potrzebna będzie zmiana niewłaściwych nawyków.

Takie zmęczenie nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia i codziennego funkcjonowania. Oczywiście jeżeli zdarza się sporadycznie i jest uzasadnione.

A co w przypadku, kiedy odczuwamy ciągłe zmęczenie i senność? Ciągłego zmęczenia zdecydowanie nie można lekceważyć, gdyż może być jednym z objawów problemów zdrowotnych. Na co należy zwrócić uwagę i kiedy udać się do lekarza? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Uczucie ciągłego zmęczenia

Zmęczenie znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. W pracy brakuje nam energii i powierzone zadania wykonujemy dużo wolniej, mamy też problemy z koncentracją i pamięcią, często pojawiają się bóle głowy. W domu wykonujemy tylko podstawowe czynności, resztę odkładamy w czasie, bo przecież jutro będziemy bardziej wypoczęci, i rzeczywiście tak może być, ale nie koniecznie.

Rzeczą zupełnie naturalną jest zmęczenie pojawiające się pod koniec tygodnia, jeżeli weekendy mamy wolne od pracy i możemy sobie pozwolić na drobny relaks, koniecznie skorzystajmy z takiej okazji. W innym przypadku zaplanujmy urlop – krótszy lub dłuższy, by zregenerować siły.

Przyczyny zmęczenia i senności 

Najczęściej zmęczeni czujemy się po nadmiernym wysiłku fizycznym lub umysłowym, ale wyczerpanie pojawia się także w przypadku stresu, niewłaściwej diety, częstych zmian pogody, nadmiar obowiązków. 

W takich przypadkach wystarczy zapewnić organizmowi odpowiednią ilość odpoczynku i relaksu, by mógł się zregenerować i odzyskać energię. Tego typu zmęczenie określane jest krótkotrwałym i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. 

Zdrowy sen

Zasadniczym czynnikiem, który może zmniejszyć zmęczenie, jest sen, który zapewni odpowiedni czas na regenerację organizmu, ale nie tylko ilość godzin snu ma znaczenie. Jeżeli czujesz, że się nie wysypiasz i pomimo długiego snu wstajesz zmęczony, być może powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Jak spać, żeby się wyspać? Czasami wystarczy wprowadzić tylko kilka zmian, by sen przyniósł upragniony odpoczynek. Bardzo ważne są regularne godziny spania, do których organizm szybko się przyzwyczai, nie będzie wtedy problemów z zasypianiem i porannym wstawaniem.

Należy unikać ciężkostrawnych kolacji oraz picia alkoholu przed snem. Tak nieodpowiednia dieta może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Bardzo ważnym warunkiem zdrowego snu są warunki panujące w sypialni. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 19 stopni Celsjusza. Sypialnię zawsze trzeba przewietrzyć przed udaniem się na spoczynek. Jakość snu poprawia także wyłączenie telewizora i telefonów komórkowych, dzięki temu mózg odpocznie od dodatkowych bodźców. 

Zespół przewlekłego zmęczenia

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Ciągłe zmęczenie i uczucie senności utrzymujące się powyżej 6 miesięcy określane jest mianem zespołu chronicznego zmęczenia (CFS), którego przyczyną mogą być poważne dolegliwości zdrowotne.

Do najczęstszych objawów CFS poza uczuciem zmęczenia należą:

 • bóle i zawroty głowy,
 • zaburzenia snu,
 • potliwość w nocy,
 • nieuzasadnione bóle mięśniowe,
 • ból gardła,
 • obniżenie nastroju,
 • lęki,
 • zaburzenia widzenia,
 • mdłości,
 • spadek łaknienia.
Leia também:  Jakie Objawy Są Przy Tarczycy?

To sygnały wysyłane przez organizm, że nie funkcjonuje prawidłowo. Nie można tego lekceważyć i należy skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym, który zleci podstawowe badania i skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Chroniczne zmęczenie może być objawem wielu poważnych chorób. Do najczęstszych należą:

 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • bezdech senny,
 • zaburzenia o podłożu psychicznym (depresja, stany lękowe),
 • nietolerancja pokarmowa,
 • anemia.

Chroniczne zmęczenie może powodować także niewydolność nerek, spadek odporności, choroby płuc, stany zapalne wątroby, infekcje. 

W przypadku każdej z tych chorób przyczyny i objawy mogą być bardzo różne, jednak wiele objawów jest również wspólnych, co znacznie utrudnia wstępną diagnozę.

Poza uczuciem zmęczenia i senności mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, bóle mięśni, wahania nastrojów, ból gardła, problemy żołądkowe czy brak koncentracji.

W takich przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Choroby tarczycy

Tarczyca, to ważny gruczoł, który uczestniczy w gospodarce hormonalnej regulującej funkcjonowanie wielu organów, takich jak serce, wątroba, nerki czy mózg. W przypadku nadczynności tarczycy typowymi objawami jest nadmiar energii, spadek wagi ciała oraz zmienność nastrojów.

Zupełnie inaczej jest w przypadku niedoczynności tarczycy. Dochodzi wtedy do spowolnienia metabolizmu, co skutkuje przybieraniem na wadze. Pojawia się także chroniczne zmęczenie, senność, problemy ze skórą oraz włosami.

Konieczne jest wykonanie badania TSH, T3 i T4, które potwierdzi lub wykluczy choroby tarczycy. Leczeniem zajmuje się endokrynolog, który wdroży odpowiednie leki hormonalne. Nie jest to łatwe, bo dawki leku muszą być bardzo precyzyjnie dobrane.

Leczenie trwa co prawda do końca życia, ale objawy zmęczenia i senności ustępują, chory może normalnie funkcjonować.

Zapalenie mięśnia sercowego

Przewlekłe zmęczenie może być objawem zapalenia mięśnia sercowego (częste powikłanie po grypie) lub innych chorób serca. Jeżeli nawet po niewielkim wysiłku fizycznym odczuwasz permanentne zmęczenie, kołatanie serca, duszności, to ich przyczyną mogą być właśnie dolegliwości sercowe.

W takim wypadku konieczna jest wizyta u kardiologa, który zleci wykonanie EKG, echa serca i ewentualnie badanie Holtera. Ciągłe zmęczenie może być spowodowane właśnie niewłaściwą pracą serca, jego niedotlenieniem. Podjęcie leczenia kardiologicznego znacznie poprawi nie tylko komfort życia i stan zdrowia, ale zapobiegnie bardzo groźnemu zawałowi serca.

Bezdech senny

Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn najczęściej spowodowane są bezdechem sennym, dodatkowym objawem jest uciążliwe chrapanie podczas snu. W trakcie snu chory traci oddech na ok. 10 sekund, może to wystąpić nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej nocy. Efektem jest niedotlenienie mózgu, które może powodować zmęczenie nawet zaraz po przebudzeniu.

Obturacyjny bezdech senny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w ciągu dnia występuje nie tylko chroniczne zmęczenie, ale także napadowy sen, którego nie da się opanować. Utrudnia on wykonywanie pracy zawodowej, w przypadku kierowców stanowi zagrożenie dla nich samych i innych uczestników ruchu drogowego.

Jak rozpoznać bezdech senny? Najlepszą metodą są badania polisomnograficzne, na ich podstawie lekarz ocenia jakość snu i daje stosowne zalecenia.

Najskuteczniejszą metodą leczenia bezdechu sennego są aparaty CPAP, które dostarczają do górnych dróg oddechowych dodatnie ciśnienie. Dzięki temu w nocy nie występują bezdechy senne, ustaje także chrapanie.

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Zaburzenia psychiczne

Depresja często jest przyczyną bezsenności, w ciągu dnia powoduje apatię, brak energii, ciągłe zmęczenie. Objawem może być także brak łaknienia, izolowanie się od otoczenia. Może dotknąć każdego, bez względu na płeć i wiek.

Depresja i inne choroby o podłożu psychicznym wymagają terapii psychologicznej i leczenia psychiatrycznego.

Nietolerancje pokarmowe

Mało osób wiąże zmęczenie i senność z nietolerancją pokarmową, której typowymi objawami są zaburzenia ze strony układu pokarmowego, bóle brzucha, biegunki, wymioty, wysypka. Objawy te dodatkowo powodują zmęczenie i senność.

W celu zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej konieczne będzie także wykonanie testów pokarmowych. W przypadku zdiagnozowania alergii, na którykolwiek składnik koniecznie trzeba go wyeliminować z diety, ustąpią nie tylko objawy ze strony układu pokarmowego, ale także ciągłe zmęczenie i senność.

Chroniczne zmęczenie może być spowodowane również nadmiernym spożywaniem tłustych potraw, które zbytnio obciążają żołądek na wiele godzin. Utleniona krew zamiast do mózgu kierowana jest do przewodu pokarmowego, by przyśpieszyć proces trawienia. Niedotlenienie powoduje zmęczenie i senność. Wystarczy zmienić dietę, by objawy ustąpiły.

Anemia

Anemia, nazywana także niedokrwistością, spowodowana jest niewystarczającą ilością erytrocytów we krwi. To one dostarczają tlen do wszystkich tkanek w organizmie. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Może być także skutkiem niewydolności nerek, obfitych krwawień menstruacyjnych, ciąży lub porodu.

Do charakterystycznych objawów anemii należy bladość cery, chroniczne zmęczenie i uczucie ciężkości w ciągu dnia. Po wyeliminowaniu przyczyn zmęczenie powinno ustąpić.

Zespół chronicznego zmęczenia nie jest przyczyną, ale skutkiem różnych chorób. Jeżeli towarzyszy nam przez ponad pół roku to koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on na podstawie badań postawi diagnozę i rozpocznie leczenie choroby podstawowej. Dzięki temu można zapobiec dalszemu jej rozwojowi i powstaniu ewentualnych powikłań.

Ciągłe zmęczenie i nadmierna senność występują coraz częściej, nawet wśród bardzo młodych osób i mają tendencję wzrostową. Duży wpływ ma na to styl życia, główne przyczyny ciągłego zmęczenia to przede wszystkim pośpiech, siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, nadmiar obowiązków służbowych. Związany z tym stres powoduje bezsenność i ogólne zmęczenie.

U osób młodych niebagatelny wpływ na uczucie zmęczenia i senności w ciągu dnia ma uzależnienie od internetu. Wiele godzin, często nocnych, spędzonych na forach społecznościowych lub grach komputerowych zaburza naturalny rytm, dnia a sen ulega znacznemu skróceniu.

Chroniczne zmęczenie i senność zawsze wymagają porady lekarskiej, dzięki temu można zapewnić sobie komfort życia i uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Senność w ciągu dnia – co może być przyczyną?

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny? 16 lipca 2020Aparaty CPAP i koncentratory tlenu

Przyczyną nadmiernej senności w ciągu dnia bywają często nasze nawyki, niesprzyjające efektywnemu wypoczynkowi. Nawracające uczucie niewyspania może jednak stanowić objaw kłopotów ze zdrowiem, co wymaga właściwego rozpoznania i leczenia. O czym świadczy chroniczna senność? Jak możemy ją zwalczyć?

Kiedy senność w ciągu dnia powinna nas zaniepokoić?

Senność w ciągu dnia to dość powszechny problem, który może mieć wiele różnych źródeł. Bywa wynikiem nieprawidłowej higieny snu, ale także sygnałem zaburzeń zdrowotnych, dlatego – jeśli taki stan utrzymuje się długotrwale – nie należy go ignorować.

Sygnały towarzyszące ciągłemu uczuciu senności, które powinny zwrócić naszą uwagę, to:

 • nawracające bóle głowy,
 • obniżony nastrój, drażliwość,
 • obniżenie zdolności intelektualnych, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
 • obniżenie libido / zaburzenia potencji.

Warto wiedzieć, że w diagnostyce nadmiernej senności wykorzystuje się skalę Epworth, która służy określeniu prawdopodobieństwa zaśnięcia (w zakresie od 0 do 3) w sytuacjach, takich jak m.in.: siedzenie i czytane, oglądanie telewizji, godzinna jazda samochodem jako pasażer, siedzenie przy stole. O nadmiernej senności mówimy, gdy otrzymany wynik przekroczy 10 punktów.

Jakie są najczęstsze przyczyny senności w ciągu dnia?

Najbardziej prozaiczną, a jednocześnie najłatwiejszą do wyeliminowania przyczyną ciągłej senności w ciągu dnia jest niedostateczna ilość snu wynikająca z prowadzonego trybu życia.

Praca do późnych godzin nocnych, spożywanie tuż przed snem napojów kofeinowych, alkoholowych i ciężkostrawnych posiłków, uprawianie intensywnych ćwiczeń, korzystanie z urządzeń elektronicznych – wszystkie te czynności utrudniają zachowanie prawidłowej regularności snu i rodzą silną potrzebę drzemki w ciągu dnia.

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Wzmożona senność w ciągu dnia może wskazywać na obturacyjny bezdech senny.

Zdarza się jednak, że senność za dnia jest wynikiem pewnych dysfunkcji somatycznych bądź psychicznych. Jakim problemom zdrowotnym najczęściej towarzyszy chroniczna senność?

Wzmożona senność w ciągu dnia przy cukrzycy i problemach z tarczycą

Zmęczenie i senność są typowe dla osób zmagających się z cukrzycą. Silna potrzeba snu może pojawić się w sytuacji podwyższonego poziomu glukozy we krwi,

Bezsenność

Osoba, która spokojnie przesypia całą noc (przynajmniej siedem-osiem godzin), zapewniając organizmowi odpowiedni czas regeneracji, pomimo to odczuwa ciągłe zmęczenie i senność, powinna zgłosić się do specjalisty. Tego typu objawy mogą wskazywać na niebezpieczne zaburzenie nazywane hipersomnią.

Hipersomnia, określana jako nadmierna senność, jest chorobą, charakteryzującą się przewlekłymi zaburzeniami snu. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 5% populacji ogólnej.

U zdecydowanej większości jednostek można zidentyfikować przyczynę takiego stanu.

Do postawienia diagnozy najczęściej wystarczy przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, który może zostać uzupełniony specjalistycznymi badaniami diagnostycznymi.

Hipersomnia to patologicznie wzmożona ciągła senność, czyli utrzymywanie się potrzeby snu przez wiele dni, a nawet tygodni, gdyż pojawienie się takich objawów po jednej czy dwóch nieprzespanych nocach nie stanowią choroby.

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Ciągłe zmęczenie i senność?

O nadmiernej senności najczęściej mówi się, gdy mamy do czynienia ze zbyt długim czasem snu, przekraczającym dziesięć godzin. Do diagnozowania tego rodzaju zaburzenia jest wykorzystywana tzw. skala senności Epworth, polegająca na określeniu przez pacjenta (w skali 0-3) prawdopodobieństwa zaśnięcia w kilku sytuacjach życia codziennego, m.in. w czasie:

 • czytania książki lub oglądania telewizji,
 • siedzenia w miejscu publicznym (kino, zebranie, narada),
 • godzinnej, nieprzerwanej jazdy jako pasażer,
 • leżenia i odpoczywania popołudniu,
 • spokojnego siedzenia po bezalkoholowym obiedzie,
 • podczas kilkunastominutowego postoju w korku, na światłach, itp.
Leia também:  Brak Oleju W Silniku Jakie Objawy?

W celu oceny, czy mamy do czynienia z ciągłym zmęczeniem i sennością, osoba badana do każdej wyżej wymienionej sytuacji musi dopasować najbardziej pasującą cyfrę:

 • 0 – zerowe prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 1 – małe prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 2 – średnie prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 3 – duże prawdopodobieństwo zaśnięcia

Jeżeli wynik przekroczy 15 punktów, wówczas rozpoznawane są umiarkowane zaburzenia ze snem. Natomiast, gdy suma wyniesie powyżej 18 punktów, wówczas najprawdopodobniej pacjent cierpi z powodu nadmiernej senności, wymagającej specjalistycznej konsultacji lekarskiej.

Nadmierna senność i zmęczenie – przyczyny

Ciągłe zmęczenie i brak energii jest uciążliwą przypadłością, która poważnie utrudnia prowadzenie normalnego trybu życia. Osoby cierpiące na hipersomnię gorzej funkcjonują na co dzień, co przekłada się między innymi na pracę, szkołę oraz rodzinę.

Przyczyn senności jest wiele, jednak należy pamiętać, że senność, której bezpośrednim powodem jest zmęczenie fizyczne, przepracowanie lub ciąża, stanowi zupełnie normalną reakcję organizmu, któremu nie dostarczyliśmy odpowiedniej ilości snu.

Natomiast chorobowe przyczyny nadmiernej senności to przede wszystkim:

 • pierwotne zaburzenia snu, takie jak narkolepsja, zaburzenia rytmu snu i wstawania, bezdechy w trakcie snu,
 • schorzenia somatyczne: udar mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowych, problemy z metabolizmem, zespół Kleinego-Levina,
 • zaburzenia psychiczne,
 • depresja,
 • nadwaga i otyłość,
 • cukrzyca,
 • alkoholizm i zespół abstynencyjny, który podczas odstawienia środka uzależniającego może wywoływać problemy ze snem,
 • infekcje bakteryjne i wirusowe,
 • zespół niespokojnych nóg i okresowe ruchy kończyn w trakcie snu,
 • urazy głowy,
 • nadużywanie substancji mogących powodować zaburzenia snu, głównie środków odurzających.

Najczęstsze objawy hipersomnii

Senność, zmęczenie cz brak energii to nie jedyne objawy hipersomnii. Osoby cierpiące na tego rodzaju przypadłość często zapadają w niekontrolowaną drzemkę w ciągu dnia. Dzieje się tak zazwyczaj nie tylko w domu, ale także w pracy, w szkole, na uczelni, podczas codziennego wykonywania rutynowych czynności.

Do częstych objawów ciągłego zmęczenia i senności lekarze zaliczają również trudności z wybudzaniem się ze snu.

Hipersomnię można ponadto zdiagnozować po wielu innych symptomach, takich jak:

 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • nieustanne uczucie lęku i niepokoju,
 • rozdrażnienie i irytacja z błahych powodów,
 • wolniejsza mowa niż zwykle,
 • senność po jedzeniu,
 • brak energii,
 • omamy przysenne,
 • utrata zdolności do funkcjonowania w rodzinie, życiu społecznym i zawodowym.

Pierwotną hipersomnię można zdiagnozować tylko wtedy, kiedy wykluczy się obecność schorzeń somatycznych, zaburzeń psychicznych, zażywania substancji odurzających oraz innych zaburzeń snu (bezsenności, zaburzeń rytmów okołodobowych, zaburzeń z nocną dysfunkcją oddechową). Objawy związane z sennością i ciągłym zmęczeniem muszą utrzymywać się przez ponad miesiąc.

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Diagnostyka nadmiernej senności

Jeśli borykamy się z ciągłym zmęczeniem i brakiem energii, warto skonsultować się z lekarzem. Nadmierna senność jest bowiem chorobą, która wymaga kompleksowego różnicowania objawów. Niektórzy z pacjentów posiadają tzw. złą higienę snu, co wiąże się z niedostarczaniem organizmowi odpowiedniej lub nieregularnej ilości snu.

Zgłaszając się do lekarza z różnymi przyczynami senności, specjalista powinien w pierwszej kolejności zbadać nasze nawyki ze snem, a więc zapytać o liczbę przesypianych godzin w ciągu nocy, ilość drzemek w trakcie dnia, a także dowiedzieć się, czy występuje u nas senność po jedzeniu, itp. Gdy podstawowy wywiad lekarski nie pomoże ustalić źródła naszych kłopotów, wówczas lekarz może skierować nas na dalsze badania, m.in. na:

 • tomografię głowy,
 • badanie polisomnograficzne,
 • tzw. test wielokrotnej latencji snu (MSLT),
 • test utrzymania czuwania (MWT).

Badanie polisomnograficzne to pełne badanie snu wraz ze wzrokową i słuchową analizą stadiów snu, parametrów układu krążenia oraz ruchów kończyn w czasie snu. Istotnym elementem badania jest także zapis przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz zawartość tlenu we krwi.

Test wielokrotnej latencji snu (MSLT) stanowi specjalistyczną rejestrację szybkości zasypiania/czynności bioelektrycznej mózgu (EEG), która jest przeprowadzana w trakcie pięciu dwudziestominutowych drzemek zaplanowanych średnio co dwie godziny podczas dnia. Średni czas do zaśnięcia (latencja snu) poniżej pięciu minut świadczy o patologicznej senności.

Test utrzymania czuwania (MWT) obejmuje natomiast cztery kompleksowe testy, które pacjent spędza na wygodnym fotelu, w cichym i ciemnym pomieszczeniu, starając się nie zapaść w sen.

Podczas każdego z badań rejestrowana jest czynność bioelektryczna mózgu.

Test utrzymania czuwania jest wskazany w szczególności u osób skarżących się na ciągłe zmęczenie i senność, które wykonują pracę związaną z koniecznością utrzymania czuwania.

Na czym polega leczenie hipersomnii?

Leczenie hipersomnii, objawiającej się ciągłą sennością i zmęczeniem, polega przede wszystkim na stosowaniu metod behawioralnych, polegających na wydłużeniu czasu spędzanego w łóżku nocą, do co najmniej ośmiu godzin oraz na planowaniu krótkich (nie dłuższych niż trzydzieści-czterdzieści minut) drzemek w ciągu dnia.

Jeśli wyżej opisane przedsięwzięcia nie przynoszą rezultatów, wówczas ciągłe zmęczenie i senność najczęściej leczy się przy użyciu środków farmakologicznych. W leczeniu hipersomnii wykorzystuje się wiele różnego rodzaju preparatów stymulujących, a najpopularniejsze z nich to:

 • modafinil, środek pobudzający, podtrzymujący stan czuwania, który powoduje zmniejszenie senności, a także pobudza organizm, zapobiegając napadom drzemki
  w ciągu dnia;
 • metylofenidat, inhibitor zwrotnego wychwytu dopaminy i noradrenaliny, który pomaga lepiej się skoncentrować na zajęciach i zorganizować codzienne życie;
 • selegilina, wybiórczy inhibitor MAO-B (monoaminooksydazy B), pozwalający na utrzymanie całkowitej lub częściowej zdolności pacjenta do pracy.

U pacjentów z nasilonymi objawami nadmiernej senności, dodatkowo może być podawany hydroksymaślan sodu. Substancja ta wykazuje działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do zmian w strukturze aktywności mózgu, sprzyjając występowaniu snu wolnofalowego i wydłużając czas snu w nocy.

Współcześnie na zaburzenia snu cierpi coraz większa liczba ludzi.

Hipersomnia jest niezwykle popularną chorobą, na co wpływ ma wiele różnorodnych czynników, a przede wszystkim zbyt aktywny tryb życia, jaki jest narzucony nam, żyjącym w obecnych czasach.

Ludzie przepracowani, którzy na co dzień spotykają się z wieloma stresującymi sytuacjami oraz osoby, które nie mogą sobie pozwolić na odpowiednio długi wypoczynek, są najczęstszymi ofiarami hipersomnii.

Ciągłe zmęczenie i senność – możliwe przyczyny

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, z pewnością w ciągu dnia odczujesz zmęczenie i senność. Czasem wynika to z trybu życia jaki prowadzisz i wystarczy zachować odpowiednią higienę snu, aby odczuć poprawę. W innych wypadkach konieczne będą konsultacje ze specjalistami w celu postawienia właściwej diagnozy.

Niewłaściwa higiena snu jako przyczyna zmęczenia i senności

Zmęczenie może być wynikiem wysiłku fizycznego, psychicznego lub stresu, które wpływają na jakość naszego snu. A bez dobrze przespanej nocy nie mamy szans na właściwe funkcjonowanie. Jeśli zdarza się to raz czy dwa w tygodniu, czasem pomaga zimny prysznic czy poranna kawa.

Zacznij od tego, aby Twój sen był wartościowy. Przede wszystkim powstrzymaj się od pica kawy, alkoholu przed snem, czy spożywania leków pobudzających. Zrelaksuj się, przewietrz pokój, zadbaj aby był wyciemniony (bez zbędnych światełek).

Również ćwiczenia zostaw na rano bądź wykonuj je w ciągu dnia. Wysiłek fizyczny nie sprzyja wyciszeniu organizmu.

Błędem jest także oglądanie wieczorem programów powodujących emocje. Strach czy złość z pewnością odbiją się na próbie zaśnięcia a także jakości naszego snu. A powinien on odpowiednio długo trwać.

Osoby dorosłe dla pełnej regeneracji potrzebują 7-9 godzin snu, seniorzy nieco mniej. Więcej na temat jak zadbać o właściwy wypoczynek przeczytasz TUTAJ

Zespół chronicznego zmęczenia

Jeśli wprowadzenie powyższych zmian nie przyniosło rezultatów, a Ty odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność od około 6 miesięcy mimo okresów wypoczynku – najprawdopodobniej jest to zespół chronicznego zmęczenia.

To jedna z chorób cywilizacyjnych, spowodowanych prowadzonym trybem życia, pośpiechem, stresem, wieloma obowiązkami. Ale nie tylko. Przyczynami zespołu chronicznego zmęczenia mogą być również:

 • – infekcje wirusowe powodujące uszkodzenia w układzie odpornościowym
  – niedobory witamin czy substancji odżywczych
 • – zaburzenie przemiany kwasu mlekowego w mięśniach oraz występowanie RNA enterowirusa w mięśniach

W diagnostyce zmęczenia chronicznego należy wykluczyć inne choroby, takie jak np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby psychiczne, czy bezdech senny, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty.

Zmęczenie i senność w ciąży

Zmęczenie i senność w ciąży to powszechna dolegliwość. Najczęściej występuje w pierwszym i trzecim trymestrze. Na początku spowodowane jest burzą hormonalną, a przede wszystkim następuje gwałtowny wzrost progesteronu.

Jakość snu obniżają również pobudki w nocy spowodowane częstszym oddawaniem moczu. Jeśli dojdą do tego mdłości i wymioty, zmęczenie w ciągu dnia się nasila.

Pod koniec ciąży na zmęczenie i senność wpływa przyrost masy ciała, trudności z zasypianiem spowodowane zgagą, niewygodną pozycją czy bólem placów. Wszystkie te objawy jednak związane są z ciążą i są naturalne.

Ciągłe zmęczenie i senność – jakie mogą być przyczyny?

Zmęczenie i senność w ciąży to naturalne i częste objawy, zwłaszcza w pierwszej i ostatniej fazie ciąży

 1. Co można zrobić, aby ograniczyć zmęczenie i senność w ciąży?
 2. Stosowanie odpowiedniej diety, aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu czy relaks przyczynią się do poprawy naszej kondycji.
 3. Dobrym sposobem jest również branie chłodnego prysznica, wietrzenie mieszkania oraz – picie gorzkiej czekolady.
 4. Korzystaj z wszelkich możliwości ograniczenia zmęczenia i senności, bo po porodzie nie będzie łatwiej ???? .

Menopauza jako przyczyna senności

Przekwitaniu bardzo często towarzyszą zaburzenia snu, związane ze zmianami funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Nasz sen dodatkowo mogą utrudniać uderzenia gorąca, zimne poty, nerwowość, drażliwość przed snem. Kobiety skarżą się na ciągłe zmęczenie i brak energii. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do depresji.

Bezdech senny – powód zmęczenia i senności w ciągu dnia

OBS (obturacyjny bezdech senny) w ciągu dnia objawia się przede wszystkim zmęczeniem i sennością. Natomiast nocnymi objawami są między innymi głośne, nieregularne chrapanie i przerywany sen poprzez występujące epizody bezdechu sennego.

Jeśli dodatkowo masz trochę więcej kilogramów, niż zalecane, a zachowanie odpowiedniej higieny snu nie pomaga, zbadaj się w kierunku bezdechu sennego. Nie musisz czekać miesiącami, aby dostać się na badanie polisomnograficzne do odpowiedniej placówki medycznej.

Za ok. 300 – 400 zł możesz prywatnie wykonać poligrafię – badanie snu, które możesz przeprowadzić w domu. W leczeniu bezdechu sennego pomoże ci aparat CPAP , który w dużym stopniu refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Leia também:  Jakie Są Pierwsze Objawy Świńskiej Grypy?

Zadzwoń i zapisz się na poligraficzne badania snu.

O jakich innych, poważnych chorobach mogą  świadczyć zmęczenie i senność

 • Jeśli zmiana tryby życia i odpowiednia higiena snu nie pomagają, a zmęczenie i senność trwają kilka tygodni – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
 • Wśród chorób, których objawem jest zmęczenie wymienić można:
 • – cukrzycę
  – choroby tarczycy
  – anemię
  – choroby wrzodowe
  – choroby pasożytnicze
  – choroba niedokrwienna serca
  – depresję
 • – narkolepsję

Niezależnie od przyczyny, nie należy bagatelizować zmęczenia i senności, ponieważ wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie i bezpieczeństwo. Trzeba zadbać o odpowiedni wypoczynek  i regenerujący sen.

Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital

Ciągłe zmęczenie – objawy, przyczyny, choroby. Jak je pokonać?

Za oknem szaro, buro i ponuro. Wracasz do domu i… nie chce ci się nic. „To przepracowanie. Minie w końcu” – bagatelizujesz. Tymczasem ciągłe zmęczenie może być sygnałem, że coś jest nie tak. Jak się okazuje, może być objawem niedoborów pierwiastków w organizmie, ale też różnych chorób.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego co piąty Polak jest zmęczony, a co dziesiąty czuje się wyczerpany. Większość z nas nie zgłasza się  – na skutek ciągłego zmęczenia – od razu do lekarza.

Kto z tyloma obowiązkami i żyjąc w takim tempie, nie byłby zmęczony? Zresztą, jak zmierzyć ciągłe zmęczenie? Czy to, że potrzebujesz więcej snu niż zwykle albo po raz kolejny nie masz siły iść na trening, który zwykle sprawia ci radość, już powinno niepokoić?

Trzeba zacząć od tego, że problem ciągłego zmęczenia jest powszechny. Jak wynika z raportu międzynarodowej firmy badawczej YouGov, zaledwie jedna na siedem osób czuje się wypoczęta każdego dnia zaraz po przebudzeniu.

Wielu z nas, niezależnie od tego, ile godzin poświęca na sen, odczuwa zmęczenie i brak energii od samego rana, nawet kilka razy w tygodniu. Eksperci zauważają, że coraz większa grupa bardzo młodych ludzi, nastolatków, notorycznie chodzi zaspana w ciągu dnia.

Dlaczego więc jesteś zmęczona lub zmęczony? Przyczyny tego zjawiska mogą być różne ‒ mniej groźne, którym możemy szybko zaradzić, ale i poważne, wymagające długiego leczenia.

Wybierz produkty, które wesprą Cię w dbaniu o naturalną energię i dobry nastrój. Znajdziesz je w sklepie Hello Zdrowie!

WIMIN Dobra energia, 30 kaps.

Nasze zmęczenie i senność mogą mieć związek bezpośrednio ze snem, jego długością oraz jakością.

Młodzież śpi dzisiaj mniej niż kiedykolwiek w historii – alarmuje portal brytyjskiej publicznej ochrony zdrowia, National Health Service (NHS).

To niepokojące, że coraz więcej ankietowanych odczuwa nadmierną senność i zmęczenie, dlatego że naukowcy dostrzegają związek między zaburzeniami snu a wypadkami, otyłością, a nawet chorobami serca i naczyń.

Odczuwalne przez nas przewlekłe zmęczenie ma duży związek z liczbą przespanych w nocy godzin. Albo raczej nieprzespanych. Raport YouGov dowodzi, że 54 proc.

osób przeznaczających na sen mniej niż 6 godzin czuje senność i zmęczenie prawie każdego dnia w tygodniu. W przypadku ankietowanych śpiących 7‒8 godzin już tylko 27 proc. odczuwa częsty brak energii.

A w grupie prawdziwych śpiochów ‒ ponad 9 godzin na dobę ‒ jedynie 20 proc. ma takie odczucie.

Zmiany fizjologiczne, presja społeczna, częste używanie smartfonów i komputerów, zwłaszcza w łóżku, prowadzi do późnego zasypiania i wahań nastrojów – dodają eksperci NHS.

A przecież jakość naszego snu i jego długość jest podyktowana oddziaływaniem światła i hormonów, i naturalnie należałoby się do tego dostosować. ‒ Problem w tym, że społeczeństwo się zmienia – mówi prof. Paul Gringras, konsultant ds. pediatrii w Wielkiej Brytanii.

– Sztuczne światło z tabletów, telefonów, komputerów powoduje zahamowanie produkcji melatoniny, a przez to – problemy ze snem.

Ciągłe zmęczenie i senność – JAKIE są przyczyny?

Wiele stanów chorobowych objawia się ciągłym zmęczeniem i sennością. Dolegliwości te mogą towarzyszyć: zaburzeniom snu, niskiemu ciśnieniu tętniczemu krwi, chorobom infekcyjnym (np.

przeziębienie, grypa, mononukleoza, gruźlica), zaburzeniom gospodarki mineralnej i niedoborom pokarmowym (niedokrwistość, przewlekła ketoza, zespół hiperkalcemiczny, hipo- lub hipernatremia), nietolerancjom pokarmowym, chorobom o podłożu autoimmunologicznym (np.

Hashimoto, celiakia, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjögrena), chorobom układu krążenia (np. ostra niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu i kołatania serca, dławica piersiowa, tętnicze nadciśnienie płucne, zwężenie zastawki trójdzielnej), układu oddechowego (np.

obturacyjny bezdech senny, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekła niewydolność oddechowa z hiperkapnią, astma z napadami w nocy), układu pokarmowego (np. zapalenie dróg żółciowych, przewlekłe zapalenie wątroby – również zakażenia WZW), wczesnym stadiom nowotworów, zaburzeniom endokrynologicznym (np.

niedoczynność tarczycy, cukrzyca typu 2), przewlekłej niewydolności nerek, hemochromatozie, sarkoidozie, encefalopatii wątrobowej, mastocytozie, fibromialgii, zatruciom (np. cyjankiem lub cyjanowodorem) oraz hipereozynofilii.

Zmęczenie i senność mogą być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków i środków psychoaktywnych, takich jak benzodiazepiny, leki przeciwpsychoteczne, gliptyny, leki przeciwhistaminowe I generacji, alkoholu, kannabinoidów (marihuana, haszysz) oraz opioidów (kodeina, morfina, heroina).

Ciągłe zmęczenie i senność – bezsenność i inne zaburzenia snu

Różnego typu zaburzenia snu są najczęstszą przyczyną ciągłego zmęczenia i senności w ciągu dnia. Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją zaburzeń snu wyróżnia się bezsenność, hipersomnie (np. narkolepsję), zaburzenia rytmu okołodobowego, parasomnie (w tym lęki i koszmary nocne), zaburzenia oddychania związane ze snem, zaburzenia ruchowe związane ze snem i inne zaburzenia snu.

Bezsenność wiąże się z utrudnionym zasypianiem, pobudkami w ciągu nocy lub przedwczesnym budzeniem się i niemożnością ponownego zaśnięcia. Wówczas czas snu ulega znacznemu skróceniu, więc ciągłe zmęczenie i senność będą naturalną konsekwencją tego stanu.

Najczęstszymi przyczynami bezsenności są zaburzenia psychiczne (głównie depresja), uzależnienia od alkoholu, leków uspokajających i nasennych oraz choroby endokrynologiczne, metaboliczne lub związane z bólem.

Wyróżnia się także bezsenność pierwotną, która wynika z sytuacji stresowych, nieprawidłowej higieny snu lub genetycznego uwarunkowania.

Zaburzenia rytmu okołodobowego mogą powodować zmęczenie i senność o nietypowych porach dnia. Rytm snu i czuwania ulega zaburzeniu w przypadku zmiany strefy czasowej (tzw.

jet-lag), pracy zmianowej oraz zespołu opóźnionej lub przyspieszonej fazy snu, które często wynikają z nawyków (praca, nauka, korzystanie z elektroniki w nocy) i wieku (osoby starsze kładą się i wstają we wcześniejszych godzinach).

Ciągłe zmęczenie, senność w ciągu dnia, słaba jakość snu, przebudzenia z uczuciem duszności, a także chrapanie i bezdechy są kryteriami obturacyjnego bezdechu sennego, który występuje u 4% mężczyzn i 2% kobiet.

Wielokrotne w ciągu snu epizody zamknięcia górnych dróg oddechowych prowadzą do nieświadomych przebudzeń w ciągu nocy. Zaburzenie to często utrudnia życie zarówno chorej osobie, jak i partnerowi lub współlokatorowi (ze względu na głośne chrapanie.

Około 70-80% chorych na OBS ma nadwagę lub otyłość, dlatego też redukcja masy ciała jest jedną z istotniejszych części terapii tego zaburzenia snu.

Ciągłe zmęczenie i senność – nietolerancje pokarmowe

Objawy nietolerancji pokarmowych najczęściej kojarzą się z bólami brzucha, biegunkami, wymiotami, wzdęciami i gazami. Rzeczywiście często tak jest.

Jednak proces zapalny, który jest spowodowany obronną reakcją (wytworzeniem przeciwciał IgG) układu immunologicznego przed alergenem, może prowadzić do pojawienia się innych, mniej specyficznych dolegliwości, takich jak zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie i senność, migreny, osłabienie pamięci, wahania nastroju, a nawet depresja. Objawy te nie ujawniają się tuż po spożyciu nietolerowanego składnika, lecz wtedy gdy zwiększy się poziom przeciwciał IgG – około 24-48 godzin od posiłku. W nietolerancji pokarmowej jest również tendencja do reakcji nie na jeden alergen lecz jednocześnie na kilka-kilkanaście pokarmów. Z tych powodów do zdiagnozowania potrzebne są odpowiednie testy pokarmowe z krwi. Badania te analizują stężenie przeciwciał IgG, które są swoiste dla różnych produktów spożywczych: owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, zbóż, mięs, nabiału, ryb, owoców morza, przypraw, ziół, napojów oraz dodatków do żywności. Test daje informację o tym, które produkty są bezpieczne, a które wywołują reakcję immunologiczną i należy ograniczyć lub wykluczyć na pewien czas – nietolerancje pokarmowe są odwracalne.

Dolegliwości takie jak chroniczne zmęczenie, senność w ciągu dnia, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych.

Dostępne testy na nietolerancje pokarmowe to:

IMMUNOdiagDIETA – 44 alergeny IgG

IMMUNOdiagDIETA – 88 alergenów IgG

IMMUNOdiagDIETA – 280 alergenów IgG

Dowiedz się więcej

Ciągłe zmęczenie i senność – celiakia

Inną nietolerancją pokarmowa, która również może powodować ciągłe zmęczenie i senność, jest celiakia – autoimmunologiczna nadwrażliwość na gluten o podłożu genetycznym.

Najczęstszymi objawami tego zaburzenia są: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, chudnięcie oraz anemią, jednak w przypadku celiakii skąpoobjawowej o chorobie może świadczyć ogólnie złe samopoczucie, senność, zmęczenie, migreny, depresje, zmiany skórne (choroba Dühringa) lub zaburzenia lipidowe.

Aby zdiagnozować celiakię należy wykonać badania genetyczne na obecność polimorfizmów genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8, serologiczne oraz histopatologiczne z biopsją jelita cienkiego. Jedyną dotychczas stwierdzoną metodą leczenia jest dieta bezglutenowa, którą należy stosować ściśle do końca życia, aby uniknąć negatywnych powikłań.

Ciągłe zmęczenie i senność – cukrzyca

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*