Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Justyna Mazur

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Agnieszka Łopatowska

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ewelina Kaczmarczyk

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ewa Wojciechowska

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ewelina Kaczmarczyk

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ewelina Kaczmarczyk

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ewelina Kaczmarczyk

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ewa Podsiadły-Natorska

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ewelina Kaczmarczyk

Ból w piersiach – jakie mogą być przyczyny bólu piersi?

Ewa Wojciechowska

Ewa Podsiadły-Natorska

Ewelina Kaczmarczyk

Aneta Wawrzyńczak

Ewa Wojciechowska

Ewa Wojciechowska

Justyna Mazur

Magdalena Bury

Ewa Wojciechowska

Natalia Suchocka

Patrycja Nawojowska

Patrycja Nawojowska

Natalia Suchocka

Ewelina Kaczmarczyk

Milena Marchewka

Ból sutków – sprawdź, co może być przyczyną!

Ból brodawek sutkowych może wynikać z różnych przyczyn i nie musi świadczyć o niczym groźnym. Niestety czasami za dolegliwościami bólowymi stoi infekcja lub nawet poważna choroba. Brodawki sutkowe mogą stawać się bolesne w trakcie ciąży lub karmienia piersią. Kiedy objaw należy zgłosić lekarzowi? Poznaj kilka ważnych informacji na ten temat.

 

Ból całych piersi – jakie są jego możliwe przyczyny?

Jeżeli bolą cię całe piersi, wówczas prawdopodobnym powodem są wahania hormonalne. Dolegliwości tego typu pojawiają się zwykle w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Prozaiczną przyczyną bólu piersi jest również źle dobrana bielizna, która powoduje ucisk[1].

Niestety czasami za bólem stoi choroba piersi, na przykład zmiany włóknisto-torbielowate (mastopatia), obecność cyst, torbieli, gruczolakowłókniaków czy innych patologicznych zmian1.

Jeśli więc niepokoją cię bolące piersi, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu znalezienia przyczyny. Pamiętaj, że większość wykrywanych na piersiach zmian ma łagodny charakter, dlatego nie ma powodów do martwienia się na zapas.

Niemniej lepiej nie odwlekać wizyty u specjalisty, gdyż kluczowe dla przebiegu leczenia jest wczesne wykrycie ewentualnej choroby.

Ponadto ból i obrzęk całych piesi są jednymi z wczesnych objawów ciąży. Jeśli więc towarzyszy im brak miesiączki, warto wykonać test.

Ból brodawek sutkowych – gdy powodem jest tarcie lub reakcja alergiczna

Podobnie jak ból piersi, ból brodawek (potocznie zwanych „sutkami”, choć w języku medycznym nazwa sutek odnosi się do całej piersi), nie musi być symptomem choroby i ma przemijający charakter. Przede wszystkim czasami dochodzi do urazów mechanicznych, na przykład tarcia. Tutaj również rolę odgrywać może źle dobrany biustonosz.

Ryzyko zwiększa się w trakcie aktywności fizycznej. Jogging czy uprawianie gier zespołowych zwiększają tarcie i co za tym idzie – dolegliwości bólowe. Skóra na brodawkach często staje się wówczas sucha i popękana.

Na szczęście na ten problem jest proste rozwiązanie, gdyż wystarczy zainwestować w lepiej dopasowaną bieliznę, najlepiej bezszwową i wykonaną z delikatnych materiałów[2].

Podrażnienie i ból brodawek czasami są też objawem alergii. Reakcjom uczuleniowym często towarzyszy zaczerwienienie skóry na piersiach, swędzenie i wysypka.

Co może powodować alergię? Na przykład używany kosmetyk, środek myjący albo proszek do prania. W przypadku podejrzenia alergii lepiej skonsultować się z lekarzem.

Oczywiście po zidentyfikowaniu uczulającego czynnika konieczna jest jego eliminacja2.

Bolące sutki przy dotyku, podobnie jak ból całych piersi, to objaw związany często z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. W takim przypadku powinien ustąpić około drugiego lub trzeciego dnia menstruacji.

Ból sutków w trakcie ciąży

W czasie ciąży ból sutków lub piersi to objaw odczuwany przez przyszłe mamy stosunkowo często. To dlatego, że piersi przyszłej mamy powiększają się, często są opuchnięte i wrażliwe na dotyk. Zmiany zachodzą także w wyglądzie biustu, gdyż brodawki i ich otoczki stają się ciemniejsze. Wszystko ma oczywiście związek z zawirowaniami hormonalnymi w organizmie kobiety.

Jak złagodzić dolegliwości? Tutaj również kluczowy jest dobór odpowiedniej bielizny. Wygodny stanik ciążowy powinien dobrze podtrzymywać piersi oraz być uszyty z delikatnej tkaniny, która nie powoduje tarcia. To powinno rozwiązać lub przynajmniej złagodzić problem.

Jeżeli jednak ból sutka lub sutków jest dotkliwy, dobrym pomysłem jest przyłożenie chłodnego, żelowego kompresu2.

Bolące sutki a infekcja

Choć są to sytuacje stosunkowo rzadkie, czasami w obrębie brodawki sutkowej może rozwinąć się infekcja. Jak to możliwe? Otóż zwykle najpierw w grę wchodzi jeden z powyższych czynników, czyli tarcie, inne uszkodzenie mechaniczne albo alergia.

Gdy na powierzchni sutka lub sutków dochodzi do drobnych pęknięć lub otarć, wówczas drobnoustroje mogą wnikać przez skórę do wnętrza gruczołu piersiowego. W takim przypadku może dojść na przykład do infekcji grzybiczej (wywołanej przez drożdżaki Candida albicans).

Czynnikiem sprzyjającym jest natomiast przebyta antybiotykoterapia lub wcześniej występujące infekcje grzybicze skóry. Typowym objawem jest wówczas uczucie pieczenia lub kłucia brodawki, a także zaczerwienienie, pękanie i łuszczenie się sutków oraz otoczki wokół nich.

Objawy infekcji wymagają kontaktu z lekarzem2 [3].

Ból sutków w czasie laktacji – czy to może być zapalenie piersi?

Skoro mowa o infekcjach, trudno nie wspomnieć o zapaleniu piersi, które często dotyka kobiety karmiące piersią. Chociaż to najzdrowszy i najlepszy sposób odżywiania rosnącego dziecka, czasami niestety dochodzi do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego, zwykle po jednej stronie.

Czynnikiem sprzyjającym jest nieprawidłowa technika karmienia, jednak zapalenie może rozwinąć się także, gdy dojdzie do zatkania przewodu mlecznego lub wyprowadzającego, gdy z powodu źle zbilansowanej diety u karmiącej mamy występują niedobory składników odżywczych (na przykład żelaza, co skutkuje anemią) albo gdy mama jest przemęczona i zestresowana.

Istotną rolę odgrywa tu też odporność, gdyż kiedy dochodzi do jej osłabienia, drobnoustroje mają ułatwione zadanie i łatwiej wywołują infekcję.

Bakterią, która najczęściej odpowiada za objawy zapalenia piersi w czasie karmienia, jest gronkowiec złocisty, jednak winę mogą ponosić także paciorkowce, enetrokoki, pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), a także wspomniany już drożdżak Candida albicans[4] 5 (4,5)

Zapalenie piersi może wystąpić na każdym etapie karmienia, jednak zwykle rozwija się między 2 a 6 tygodniem. Niestety objawy są bardzo nieprzyjemne i należą do nich:

 • zaczerwienienie fragmentu piersi,
 • opuchlizna, obrzęk,
 • ból w trakcie karmienia i między karmieniami,
 • problemy z karmieniem – maluszek ssie pierś krócej niż zwykle lub nie chce ssać wcale,
 • objawy grypopodobne: osłabienie, rozbicie, gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni4 5.
Leia também:  Objawy chorych zatok – jakie objawy dają chore zatoki?

Co ważne, zapalenie nie powinno być powodem do zaprzestania karmienia, gdyż wywołujące je bakterie są nieaktywne w pokarmie i nie zagrażają dziecku. Regularne opróżnianie piersi jest wręcz ważne w terapii.

Jeżeli dziecko nie chce ssać piersi, należy opróżnić je przy pomocy laktatora.

Oczywiście choroba wymaga również kontaktu z lekarzem i podjęcia farmakoterapii, zwykle wskazane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, czasami również antybiotyki, choć zaleca się je tylko w ostateczności.

Co ważne, w trakcie zapalenia, nawet gdy ból sutka jest dokuczliwy, nie powinno się ugniatać ani masować piersi, stosować gorących okładów ani środków hamujących laktację4.(4)

Bolące sutki przy karmieniu bez objawów zapalenia

Warto pamiętać, że jeżeli w czasie karmienia piersią sutki bolą, nie musi to mieć związku z infekcją i stanem zapalnym. Przede wszystkim rolę odgrywa tutaj technika przystawiania dziecka do piersi, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie.

Dotyczy to również częściej tych mam, które karmią po raz pierwszy, gdyż ten naturalny proces może czasami sprawiać sporo problemów. Jeśli technika jest prawidłowa, brodawka powinna znajdować się z tyłu gardła.

Gdy natomiast maluszek nie potrafi właściwie uchwycić piersi i głęboko się do niej przyssać, wtedy brodawka ociera się o jego dziąsełka i twarde podniebienie. Innym momentem, wiążącym się z ryzykiem bólu sutków podczas karmienia, jest ząbkowanie maluszka.

Wówczas też należy poprawić technikę w taki sposób, aby dziecko chwytało większą część piersi. W przypadku problemów zawsze warto skorzystać z pomocy poradni laktacyjnej, nie należy natomiast zaprzestawać karmienia piersią2 6.

Ból piersi lub brodawek sutkowych przeważnie nie sygnalizuje poważnych problemów zdrowotnych, a jednak jest objawem, którego nie można ignorować. Nawet prozaiczne tarcie może doprowadzić do pęknięć, a następnie do zakażenia. Można tego uniknąć poprzez szybką reakcję na pierwsze nieprzyjemne objawy, dlatego jeśli coś cię niepokoi, nie zwlekaj z pójściem do lekarza.

Bibliografia:

Dlaczego piersi bolą? Częste przyczyny bólu

Ból piersi to częsta kobieca dolegliwość. Może towarzyszyć kobiecie już od okresu dojrzewania, przez cały okres miesiączkowania, aż do menopauzy.

Zazwyczaj pobolewanie piersi i ich tkliwość powodowane jest zaburzeniami hormonalnymi lub wrażliwością na hormony w różnych fazach cyklu.

Może się jednak zdarzyć, że ból, obrzęk będą sygnałem, że w piersi rozwija się nowotwór (łagodny lub złośliwy). Dowiedz się, o czym świadczy ból piersi i jak go łagodzić.

Ból piersi (mastalgia) to bardzo częsty objaw towarzyszący kobietom w różnym wieku. Zaczyna się już zazwyczaj w okresie dojrzewania i towarzyszy kobietom miesiączkującym.

Jest najczęściej objawem niegroźnym, powodowanym okresowym zmianom hormonalnym. Może być jednak sygnałem ostrzegawczym.

Ból piersi po menopauzie, ból ostry, któremu towarzyszy zmiana wyglądu piersi może świadczyć o nowotworze piersi.

Każda kobieta powinna umieć rozpoznać charakter bólu i odpowiednio opisać go lekarzowi, gdy zgłosi się na wizytę. Okres, w którym pojawił się ból, jego nasilenie, częstotliwość mówią wiele o pochodzeniu dolegliwości.

Przyczyny bólu piersi

Powodów, dla których bolą piersi jest wiele. Niemal każda kobieta odczuwa ból piersi na pewnym etapie życia, a większość Pań zmaga się z tym nieprzyjemnym objawem przez niemal cały okres miesiączkowania. 

BÓL PIERSI PRZED MIESIĄCZKĄ związany jest z nadwrażliwością na hormony wydzielane w drugiej fazie cyklu i gromadzeniem się wody w tkance gruczołowej. 

Skóra piersi staje się tkliwa, wrażliwa na dotyk. Piersi stają się ciężkie i bolą, gdy są ściśnięte biustonoszem. Brodawki bywają bardzo twarde, wyczuwalne są również pod skórą niewielkie zgrubienia tkanki gruczołowej sutka.

Ból piersi przed miesiączką (związany z PMS) przechodzi samoistnie wraz z pojawieniem się menstruacji. Niestety, wiele kobiet przez cały okres miesiączkowania ma problem z bólem piersi przed menstruacją.

W takich przypadkach pomóc mogą niektóre ziołowe leki bez recepty (np. Mastodynon), chłodne okłady na piersi, a także unikanie soli, alkoholu, kawy i mocnej herbaty.

Wiele kobiet odczuwa duże złagodzenie objawów PMS, w tym bólu piersi, dzięki odpowiednio dobranej antykoncepcji hormonalnej.

BÓL PIERSI U NASTOLATEK najczęściej związany jest z dojrzewaniem płciowym i rozwojem gruczołów piersiowych.

 Piersi rozwijają się w okresie dojrzewania pod wpływem hormonów produkowanych w efekcie współdziałania podwzgórza, przedniego płata przysadki mózgowej i jajników, a także tarczycy i trzustki.

To skomplikowany proces, który może ulegać zakłóceniu np. z powodu silnego stresu czy innych czynników.

BÓL PIERSI W CIĄŻY pojawia się najczęściej już ok. 5 tygodnia. Piersi niemal od początku ciąży przygotowują się do karmienia, powiększają się, a przez skórę zaczyna być wyraźnie widoczna sieć drobnych naczyń krwionośnych.

Za ból piersi w ciąży odpowiadają hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki i łożysko, które przygotowują gruczoły do produkcji mleka.

Hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki i łożysko, które przygotowują gruczoły do produkcji mleka.

Sygnałem do produkcji pokarmu jest spadek stężenia estrogenów i progesteronu, wywołany porodem, i pojawienie się oksytocyny – neurohormonu, który odgrywa niezwykle ważną rolę w czasie porodu oraz karmienia piersią.

To właśnie niedobór oksytocyny jest częstym powodem bólu piersi w czasie ciąży. Hormon ten powoduje przesuwanie się mleka przez kanaliki do ujęcia gruczołu. Jeśli dojdzie do zatkania kanalików mlecznych, rozwija się stan zapalny. Wtedy pierś jest obrzmiała, zaczerwieniona, a kobieta odczuwa silny ból.

Ból piersi nie tylko u kobiet

Ból piersi nie dotyczy wyłącznie kobiet. Ta dolegliwość może pojawić się także u mężczyzn i zawsze jest wskazaniem do wizyty u lekarza i przeprowadzenia niezbędnych badań. Ból, tkliwość i dyskomfort w obrębie piersi u mężczyzn mogą być objawem ginekomastii, zapalenia piersi, a także raka.

BÓL PIERSI PO MENOPAUZIE może być spowodowany spadkiem poziomu hormonów płciowych, a w konsekwencji pogłębiającym się zanikiem tkanki gruczołowej piersi.

Kobiety po menopauzie mają większą skłonność do odczuwania bólu piersi i są także bardziej narażone na rozwój złośliwego nowotworu.

Leia também:  Jak radzić sobie ze stresem? Jakie są najlepsze sposoby na stres?

Z tego powodu wszelkie nieprawidłowości dotyczące piersi należy wyjaśniać z lekarzem ginekologiem.

BÓL PIERSI POWODOWANY CYSTAMI (TORBIELAMI) jest częstą przyczyną dyskomfortu u kobiet. Torbiele to torebki wypełnione płynem. Większe torbiele, są często wyczuwalne podczas samobadania piersi. Są miękkie i dają się przesuwać pod palcami. Torbiele mogą być wielkości groszku lub znacznie większe.

Torbiele mogą uciskać sąsiadujące tkanki i zakończenia nerwowe, wywołując ból. Tego typu zmiany usuwa się poprzez odessanie płynu znajdującego się w torebce.

BÓL PIERSI Z POWODU ŁAGODNYCH GUZKÓW zdarza się stosunkowo często. Wiele kobiet podczas samodzielnego badania piersi wyczuwa małe guzki, większość z nich okazuje się niegroźnymi włókniakami.

Choć nie są to zmiany złośliwe, to większe guzki powodują zazwyczaj ból piersi, uczucie ciągnięcia, rozpychania.

Pierś, w której znajduje się włókniak, może również boleć z powodu ucisku powodowanego przez ciasny biustonosz.

Włókniaki usuwa się chirurgicznie, jeśli są duże, powodują ból i dyskomfort. Mniejsze i mało problematyczne zmiany najczęściej poddaje się obserwacji.

BÓL PIERSI Z POWODU MASTOPATII, czyli zmian znajdujących się w obrębie piersi. Podłożem mastopatii są zaburzenia hormonalne między progesteronem i estrogenami.

Gdy jajniki produkują za dużo estrogenów, w piersiach tworzą się zgrubienia i drobne guzki. To skutek nadmiernego rozrostu komórek gruczołu piersiowego.

tego typu zmiany mogą pojawić się w jednej piersi, ale zwykle występują symetrycznie, w obu piersiach na raz.

Do objawów mastopatii zalicza się głównie: obrzmienie, ból, twardość oraz gruczolistość piersi. Objawy ustępują wraz z rozpoczęciem miesiączki. W przypadku zaburzeń hormonalnych pomocne jest stosowanie doustnych hormonalnych.

BÓL PIERSI POWODOWANY ŹLE DOBRANĄ BIELIZNĄ towarzyszy kobietom, które noszą zbyt ciasne, usztywniane biustonosze. Mocny, wielogodzinny ucisk na piersi wywołuje ból, może je również zniekształcać.

Bielizna powinna być zawsze dostosowywana do rozmiaru i kształtu piersi. Biustonosz nie może być zbyt luźny, ale nie powinien również uciskać piersi.

Jeśli z powodu fiszbin lub dodatkowych wkładek piersi bolą, to należy z nich zrezygnować.

Wiele kobiet chorych na raka piersi zgłasza się do lekarza zbyt późno. Dlaczego? Bo guz nowotworowy długo nie boli, dopiero gdy zaczyna się rozrastać i uciskać na nerwy, sprawia ból i wywołuje u kobiety niepokój.

Lepiej nie czekać, gdy pojawią się dolegliwości bólowe i zgłosić się do lekarza w momencie, gdy w obrębie piersi wystąpią nieprawidłowości: wyciek z brodawki sutkowej, zmiana kształtu piersi, zmiany na skórze piersi, owrzodzenia.

Diagnostyka bólu piersi (badania)

U kobiet, które zgłaszają się do lekarza z powodu bólu piersi, wykonuje się badanie palpacyjne, czyli ręczne badanie piersi, a także USG piersi i mammografię (w przypadku kobiet po 35.-40. roku życia). Lekarz może również zlecić badania hormonalne, by wykluczyć lub potwierdzić ewentualne zaburzenia. 

Jeśli wynik badania obrazowego jest niepokojący, zleca się wykonanie biopsji, która ma na celu pobranie fragmentu zmiany i przekazanie do badania histopatologicznego. Wynik badania pozwala ustalić charakter zmiany (nowotwór łagodny lub złośliwy).

Dopiero po wykonaniu pełnej diagnostyki i znalezieniu przyczyny bólu piersi, możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Źródło: amazonki.net

Ból piersi – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Ból piersi to dyskomfort odczuwany w jednej lub obu piersiach. Może być odczuwany stale lub jedynie dawać o sobie znać podczas dotyku.

Na bóle piersi o różnym stopniu nasilenia cierpi nawet 80% kobiet.
Często w przypadku wystąpienia bólu na myśl przychodzi nowotwór, jednak zazwyczaj przyczyna jest zupełnie inna.

Ból może pojawić się z powodu:

 • źle dobranego stanika,
 • zespołu napięcia miesiączkowego (PMS),
 • obecności brodawczaków i cyst.

Bóle piersi najczęściej mają podłoże fizjologiczne. Nie związane z chorobą, ale z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą być również sygnałem poważnego problemu zdrowotnego, dlatego powinno ustalić się ich przyczynę. Czasami występują cyklicznie, kiedy indziej niecyklicznie.

Mogą obejmować obydwie piersi lub tylko jedną, a czasami wyłącznie jej mały fragment.
Bólu piersi nie należy jednak lekceważyć.

Jakie przyczyny bólu piersi?

Ból piersi a nowotwór

Brodawczaki

Ból piersi spowodowany brodawczakiem może być bardzo silny. Wszystko przez to, że brodawczaki tworząc się w przewodach mlecznych, blokują je co prowadzi do powstawania stanów zapalnych i bolesnych ropni.

Dotyka kobiety 40- i 50-letnie, przed menopauzą.
Przy ucisku z piersi lub brodawki wydobywa się surowiczy lub mleczny wyciek. Wydzielina może być zabarwiona krwią.

Chore miejsce oczyszcza się chirurgicznie.

Gruczolakowłókniaki

Gruczolakowłókniak powoduje ból piersi bardzo rzadko – jedynie w przypadku nagłego rozrostu, w wyniku którego dochodzi do krwawego wylewu w obrębie guza.

Gruczolakowłókniak piersi w dotyku jest gładki i twardy, może mieć wielkość ziarnka grochu albo małej cytryny. Najczęściej występuje w pobliżu brodawki.
Pojawia się przeważnie przed 30. rokiem życia, także u nastolatek.

Powstają na skutek nadmiernego rozwoju tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi.

Rak piersi

Ból piersi, który powoduje rak piersi pojawia się zazwyczaj dopiero gdy guzek osiągnie rozmiar co najmniej 2 centymetrów. Dlatego tak ważne jest, by zaraz po wyczuciu każdej zmiany w piersi skonsultować się z lekarzem.

Zespół napięcia miesiączkowego (PMS)

Fizjologiczny spadek estrogenów i jednoczesny wzrost progesteronu w drugiej połowie cyklu miesiączkowego powoduje m.in.

zatrzymywanie się wody w tkance gruczołowej. Piersi stają się twarde, obrzmiałe, bolesne.

U niektórych kobiet za te objawy może odpowiadać także wzrost prolaktyny

Ból piesi a mastopatia (piersi mastopatyczne)

Ból piersi, któremu towarzyszy obrzmienie, twardość oraz gruczolistość (liczne zgrubienia w piersiach) może świadczyć o mastopatii.
Ból piersi wywołany mastopatią zazwyczaj ustępuje jednocześnie z rozpoczęciem miesiączki, potem powraca.

Przyczyną mastopatii zwykle zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany miewają zwykle panie między 30. a 40.

rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają.

Leia também:  Como bancar a brincalhona com o seu namorado: 7 passos

Ból piersi w ciąży i połogu

Ból piersi w ciąży może być kłujący i napadowy lub ciągły. Może pojawić się już około 5 tygodnia: piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk.

Pomóc może odpowiednia bielizna, chłodne okłady czy naprzemienne natryski (ciepły-chłodny).
Po porodzie co trzecia kobieta cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych.

Z powodu zatkanych kanalików mlecznych pierś najpierw puchnie, potem staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

Ból piersi a pokwitanie i przekwitanie

Pokwitanie i przekwitanie to okresy życia w których zdarzają się bóle piersi.
U dziewcząt związane z rozrostem tkanki gruczołowej sutków i ruszeniem pełną parą produkcji żeńskich hormonów płciowych.

U kobiet w okresie klimakterium są skutkiem przeciwstawnego zjawiska – stopniowego zanikania tkanki gruczołowej i wygasania funkcji jajników, co związane jest ze spadkiem stężenia estrogenów i progesteronu.

Mogą jednak w tym okresie życia kobiety wystąpić poważniejsze przyczyny bólu.
Po 50. roku życia wzrasta ryzyko zmian nowotworowych, zarówno tych łagodnych, jak i złośliwych.

 Menopauza nie zwalnia zatem z obowiązku regularnego badania piersi.

Ból piersi a torbiele (cysty)

Zazwyczaj dopiero duże torbiele mogą powodować ból promieniujący do pachy, a te niewielkie są zazwyczaj jedynie wyczuwalne pod palcami jako małe, twarde guzki.

Torbiele nazywane są też cystami, pojawią się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Torbiele to pęcherzyki wypełnione płynem.

Przy dotyku gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. 

Kiedy iść do lekarza z bólem piersi?

Przy występującym bólu piersi powodem do niepokoju powinny być poniższe objawy:

 • wysoka temperatura,
 • wyciek ropnej lub krwistej wydzieliny z brodawki,
 • powiększone węzły pachowe,
 • nadmierne ocieplenie piersi,
 • obrzęk piersi i ich zaczerwienienie,
 • wyczuwalny pod dotykiem guzek,
 • zmiana wyglądu skóry piersi (mogą one przypominać skórę pomarańczy),
 • wciągnięcie brodawki piersi.

Jeśli bóle piersi są niepokojące i występują nagle, należy udać się do lekarza ginekologa, który pomoże ustalić przyczynę bólu. Leczenie bólu piersi uzależnione jest od tego, czy bóle mają charakter cykliczny, czy niecykliczny. Należy również wziąć pod uwagę wiek pacjentki oraz historię choroby.

Jak przebiega diagnostyka bólu piersi?

Podstawowa diagnostyka bólu piersi jest samobadanie. Nikt bowiem nie zna lepiej swojego organizmu od samej kobiety, dlatego jest ona w stanie wyczuć najdrobniejsze zmiany w swoim ciele.

Profilaktyczne USG piersi najlepiej po raz pierwszy wykonać po ukończeniu 25. roku życia i zgłaszać się na nie raz w roku. U starszych kobiet – po 40.

roku życia – przewaga tkanki gruczołowej w piersi zostaje zastąpiona przez tkankę tłuszczową, dlatego też warto wówczas co dwa lata wykonywać mammografię. Badanie mammograficzne pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe guzki i zwapnienia.

Ultrasonografia jest badaniem mniej czułym, niemniej u młodych kobiet, u których nie można wykonać mammografii, jest ona zalecana.

USG piersi możne być przeprowadzone także w ciąży i podczas karmienia piersią. Jeżeli w badaniach obrazowych zostaną uwidocznione zmiany, zaleca się zazwyczaj wykonanie biopsji (celowanej lub otwartej).

Jak przebiega leczenie bólu piersi?

Sposób leczenia bólu piersi jest zależny od ego przyczyny.

Zaburzenia hormonalne

Przyczyną mastopatii może się okazać na przykład zbyt niski poziom progesteronu.

W takim przypadku leczenie polega zwykle na podawaniu tego hormonu doustnie lub dopochwowo (Luteina, Lutinus, Duphaston) albo stosowaniu zawierającego progesteron kremu.

Ból i obrzmienie piersi może być również efektem tzw. hiperestrogenizmu (nadmiaru estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych produkowanych przez jajniki). Estrogeny pobudzają wydzielanie m.in.

wazopresyny i aldosteronu, które odpowiadają za zatrzymywanie wody w organizmie. Efektem jest obrzmienie piersi i ból. W takiej sytuacji czasami stosuje się leki osłabiające działanie jajników.

Skutkiem ubocznym takiej terapii są jednak objawy przypominające dolegliwości okresu przekwitania (m.in. uderzenia gorąca). Symptomy te są dość uciążliwe, jednak ustępują po zakończeniu leczenia.

Ból piersi (a czasem także wyciek z brodawek) jest również jednym z objawów hiperprolaktynemii, czyli nadmiaru prolaktyny. Zazwyczaj stosuje się wtedy środki hamujące wydzielanie tego hormonu, zawierające pochodne chinagolidu  albo kabergolinę.

Leczenie operacyjne

Jeśli przyczyną bólu piersi są zmiany takie jak torbiele, włókniakobrodawczaki, tłuszczaki lub brodawczaki, konieczne bywa ich chirurgiczne usunięcie.

Domowe kuracje

Jeśli piersi bolą cię w drugiej połowie cyklu (tydzień lub dwa przed miesiączką), a badania nie wykazały nic niepokojącego, zacznij od wprowadzenia zmian w jadłospisie. Jedz mniej tłuszczów zwierzęcych (masła, tłustych mięs i wędlin). Do posiłków dodaj nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Znajdziesz je przede wszystkim w rybach morskich i olejach roślinnych (m.in. rzepakowy, słonecznikowy, z oliwek), ale także w pestkach słonecznika i dyni, orzechach i migdałach. Możesz regularnie łykać kapsułki zawierające te substancje (np. Möllers Forte, Oeparol). Kuracja powinna przynieść efekty po 4-6 miesiącach. Warto również dodać do jadłospisu trochę więcej witaminy E (duża jej ilość jest między innymi w jajkach, zielonych warzywach i produktach z pełnego ziarna), a także witaminy B6 (znajdziesz ją w kapuście, brązowym ryżu i soi). Z diety najlepiej wykluczyć produkty takie jak mocna herbata, kawa, coca-cola oraz czekolada.

Łagodzący okład

Zdarza się, że piersi bardzo bolą. Wtedy pomocne bywa noszenie usztywnianego biustonosza (także w nocy). Ulgę przyniosą także okłady z liści kapusty. Najpierw chłodzimy je w lodówce, a następnie rozbijamy tłuczkiem, by puściły sok (działa on przeciwzapalnie) i przykładamy do piersi. Okład zmniejszy ból.

Gdzie pójść do ginekologa, onkologa i wykonać badanie USG piersi?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia gdzie można przyjść na wizytę do lekarza ginekologa, onkologa a także do chirurga. Oferujemy też możliwość wykonania USG piersi przez bardzo doświadczonego radiologa.

W celu umówienia się na badanie USG piersi i konsultację u onkologa, ginekologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
portal.abczdrowie.pl/bol-piersi
.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/bol-piersi-przyczyny-bolu-piersi-aa-KPfN-Z4hr-Z2Sa.html
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,bol-piersi,artykul,1654400.html

kobieta.interia.pl/zdrowie/news-sposoby-na-bol-piersi,nId,1107511

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*