Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)

Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)Fot.: Unsplash.com

Wysiłkowy ból głowy to dolegliwość bólowa pojawiająca się po wysiłku fizycznym. Mogą to być bóle o charakterze pierwotnym lub wtórnym. Czas trwania bólu wysiłkowego jest bardzo zróżnicowany, podobne jak objawy towarzyszące. Leczenie wysiłkowego bólu głowy może wymagać wyleczenia choroby współtowarzyszącej lub stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Czym jest wysiłkowy ból głowy?

Wysiłkowy ból głowy to ból głowy pojawiający się po intensywnym wysiłku fizycznym. Zazwyczaj ból pojawia się po takich aktywnościach jak pływanie, kajakarstwo, bieganie, tenis ziemny oraz podnoszenie ciężarów.

Ból może pojawić się w określonych warunkach pogodowych, szczególnie u osób obciążonych rodzinnie występowaniem migreny. Pierwotny wysiłkowy ból głowy nie jest kojarzony ze współwystępowaniem żadnej choroby.

Natomiast wtórny wysiłkowy ból głowy towarzyszy innym schorzeniom.

Szczególnym rodzajem wysiłkowego bólu głowy jest ból głowy występujący podczas seksu oraz orgazmu (HASA – headache associated with sexual activity). Na jego rozwój narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na migreny bądź napięciowe bóle głowy. Tu także wyróżnia się bóle typu pierwotnego lub wtórnego.

Pierwotne bóle HASA są trudne do przewidzenia, gdyż nie występują po każdym stosunku. Bóle wtórne towarzyszą takim schorzeniom jak krwotok podpajęczynówkowy, udar niedokrwienny mózgu czy guz chromochłonny nadnerczy.

Przyczyny nie muszą być jednak takie poważne – wtórne bóle HASA mogą być związane z zażywaniem niektórych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, amiodaron, pseudoefedryna.

Przyczyny wysiłkowego bólu głowy

Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)Fot.: Unsplash.com

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się bólu głowy po wysiłku. Na pewno spore znaczenie mają warunki klimatyczne – wysiłkowy ból głowy pojawia się podczas treningu przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza, na dużej wysokości nad poziomem morza. Wystąpienie wysiłkowego bólu głowy kojarzone jest ponadto z brakiem rozgrzewki przed treningiem.

W przypadku wtórnych bólów głowy, przyczyną mogą być następujące schorzenia:

 • zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie tętnicze
 • migreny
 • urazy głowy
 • choroba niedokrwienna serca
 • stany zapalne zatok
 • tętniak mózgu
 • krwotok podpajęczynówkowy lub śródmózgowy.

Objawy bólu wysiłkowego głowy

Wysiłkowy ból głowy ma zazwyczaj charakter jednostronny, choć może także występować obustronnie. Ból głowy jest pulsujący, a jego najczęstsza lokalizacja to czoło i okolica potyliczna.

Pierwotne bóle głowy narastają stopniowo u mogą utrzymywać się od kilku minut do nawet 48 godzin. Natomiast wtórne bóle głowy trwają od 24 godzin do nawet kilkunastu dni.

Pojawiają się nagle, mogą towarzyszyć im nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, sztywność karku, a nawet utrata przytomności.

Jak rozpoznaje się wysiłkowe bóle głowy?

Diagnostyka wysiłkowych bólów głowy sprowadza się do przeprowadzenia szczegółowego wywiadu lekarskiego.

Niekiedy konieczne jest wykluczenie innych schorzeń – w tym celu wykonywana jest np. angiografia naczyń mózgowych, rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Gdy podejrzewany jest wtórny ból głowy, konieczne jest rozpoznanie choroby wywołującej powysiłkowy ból głowy.

Leczenie i profilaktyka wysiłkowego bólu głowy

Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)Fot.: Unsplash.com

Pierwotne bóle głowy leczone są niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które powinny być przyjęte na kilkanaście minut przed planowanym treningiem. W przypadku wtórnych bólów głowy konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej.

Profilaktyka wysiłkowych bólów głowy polega na :

 • wykonywaniu rozgrzewki przed treningiem
 • dbaniu o nawodnienie organizmu i dostarczaniu elektrolitów
 • przyjęciu posiłku zawierającego węglowodany przed wysiłkiem lub bezpośrednio po nim
 • zamianie bardziej wymagającego sportu na inny
 • stopniowym zwiększaniu intensywności treningów.

Bibliografia:

Sandoe C., Kingston W., Exercise headache: a review; Curr Neurol Neurosci Rep, Apr 2018

Ból głowy – przyczyny, objawy, sposoby na ból głowy

Domowe sposoby na ból głowy

Osoby cierpiące z powodu bólu głowy mogą sięgnąć najpierw po domowe sposoby. W Twojej apteczce mogą znajdować się cenione od lat skarby, które dowiodły już swojej skuteczności.

Mogą to być na przykład różne olejki eteryczne, którym przypisuje się chłodzący i przynoszący ulgę w bólu efekt.
Kolejnym domowym sposobem na ból głowy jest kawa, która może przynieść ulgę niektórym osobom.

Kofeina działa pobudzająco oraz rozszerza skurczone naczynia krwionośne w mózgu, co pomaga uśmierzyć ból głowy. Kofeina jest również w niektórych przypadkach dodawana do leków przeciwbólowych – istnieją dowody naukowe na skuteczność takiego połączenia¹.

Niestety u części osób kawa może mieć odwrotny skutek, dlatego najlepiej ten domowy sposób walki z bólem głowy przetestować samemu.

Odpoczynek w celu zwalczenia bólu

Umiejętność zwolnienia tempa i przystopowania w życiu codziennym, a także skupienia się na własnym samopoczuciu jest cenna, szczególnie gdy cierpi się na sporadyczne bóle głowy. Objawy te są często wywoływane przez obciążenie psychiczne. Przejawia się to w formie napięcia i powiązanego z nim bólu głowy.

Pomocne mogą być odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, trening autogeniczny czy Qigong. Stanowią dobry sposób na podejście do codziennego życia z większą dozą relaksu i zdystansowanie się od niego.

Masaże to kolejny sprawdzony domowy sposób na ból głowy. Lekkie masaże głowy, skroni i nasady nosa mogą pomóc szczególnie przy wystąpieniu ostrych objawów. Obniżają napięcie, co pomaga zmniejszyć ból głowy. Możesz spróbować także ciepłych i wilgotnych okładów stosowanych na barki lub kark albo zimnych okładów stosowanych na bolące miejsca.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Spacer to kolejny sposób na walkę z bólem głowy. Poprawia krążenie krwi w głowie, a także łagodzi napięcie w karku, barkach i plecach.

Ćwiczenia jako lek na ból głowy

Regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało i oczyszczają umysł. Ruch sprawia, że napięcie znika.

Mięśnie napięte w wyniku stresu lub długiego czasu spędzonego w pozycji siedzącej rozluźniają się w całkowicie naturalny sposób. Może to uśmierzać ból głowy i zapobiegać migrenom.

Dozwolona jest każda aktywność fizyczna, która ma na Ciebie dobry wpływ i nie pogarsza objawów. Może być to na przykład pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Praca przyjazna dla pleców to kolejna rzecz, która może pomóc zapobiegać bólom głowy. W końcu większość ludzi spędza lwią część swojego życia, siedząc.

Niewłaściwa postawa może przynosić wyjątkowo negatywne skutki. Napięcie mięśni karku, barków czy pleców szybko objawia się w formie napięciowego bólu głowy.

Aby, tego uniknąć, zwróć uwagę na poniższe aspekty stanowiska pracy:

 • Pilnuj, aby dystans pomiędzy Twoją twarzą a ekranem wynosił co najmniej 50 centymetrów.
 • Używaj ergonomicznego krzesła biurowego.
 • Często zmieniaj pozycję siedzącą.
 • Korzystaj z biurka o zmiennej wysokości.

Dodatkowo warto co jakiś czas wstać i chwilę pochodzić oraz wykonać ćwiczenia fizyczne, aby poprawić krążenie i przepływ krwi w głowie.

Krótka przerwa od czasu do czasu uchroni nas przed bólem głowy. Ludzie spędzający w pracy dużo czasu przy komputerze szczególnie często cierpią na powiązane objawy. Co możesz z tym zrobić?

 • Od czasu do czasu odwróć wzrok od ekranu.
 • Wstań i poruszaj się.  
 • Przeprowadź ćwiczenia relaksacyjne oczu, na przykład przez minutę wpatruj się w oddalony punkt.

Kolejny sposób, który może pomóc przeciwdziałać bólom głowy, to zakrycie oczu dłońmi na 2–3 minuty, bez naciskania gałek ocznych. Przyniesie to ulgę Twoim przeciążonym oczom, a także głowie.

Zdrowa, zrównoważona dieta przeciw bólowi głowy

Zdrowa, zrównoważona dieta może zmniejszać ryzyko powstawania bólów głowy.

Dostarczaj odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych do organizmu, aby go wzmocnić i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Stały poziom cukru we krwi bez dużych wahań pomaga zapobiegać bólom głowy. Pamiętaj też, by dużo pić! Odwodnienie często objawia się w formie bólu głowy.

Prowadź regularny tryb życia

Bólom głowy można zapobiegać, wprowadzając do życia pewną rutynę. Nie oznacza to, że każdy dzień musi być dokładnie taki sam. Pamiętaj na przykład o tym, by nie pomijać posiłków. W wielu przypadkach korzystny okazuje się także stały rytm snu. Wielu pacjentów rzadziej doświadcza bólu głowy, jeśli codziennie wstają i kładą się spać o podobnej porze.

Szybka ulga dzięki tabletkom na ból głowy

Nasze dni często wypełnione są spotkaniami, sprawami do załatwienia i zobowiązaniami, których musimy dotrzymać. Nie zawsze mamy czas, by zapobiec bólowi głowy.

Tabletki na ból głowy będą w takim wypadku stanowić najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się bólu. Substancje czynne, takie jak kwas acetylosalicylowy zawarty w leku Aspirin® Pro, zapewniają szybką ulgę w lekkich i umiarkowanych bólach głowy.

Ważna adnotacja dotycząca stosowania. Nigdy nie bierz tabletek na ból głowy dłużej niż 3-5 dni z rzędu. Zawsze zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, żeby poznać maksymalny okres stosowania. W przeciwnym razie ryzykujesz pojawienie się bólu głowy wywołanego przez środki przeciwbólowe. Będzie to skutkować częstszym nawracaniem pierwotnych bólów głowy  oraz obniżeniem skuteczności leków przeciwbólowych lub też całkowitym brakiem na nie reakcji. Jeżeli ból nie mija, zasięgnij porady lekarskiej.
Leia também:  Ile Kosztuje Leczenie W Japonii?

Przemyśl zastosowanie powyższych środków i obserwuj swój ból głowy. Czy ból ustępuje? Czy bóle głowy zdarzają się rzadziej?

Jeśli ból głowy jest przewlekły lub bardzo silny, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pomoże Ci ustalić przyczynę bólu i dobrać odpowiednie leczenie. W przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, ulgę zapewnią środki przeciwbólowe, takie jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca, Aspirin® Effect.

Jak zwalczyć wysiłkowy ból głowy?

 • Pij dużo płynów przed i w trakcie wysiłku fizycznego. Szczególne dobrze sprawdzą się specjalne napoje sportowe, takie jak napoje izotoniczne czy elektrolitowe, które nie tylko poprawiają równowagę płynów, ale też dostarczają składniki mineralne i węglowodany.
 • Pozwól sobie odpocząć. Dotyczy to samego uprawiania sportu, jak i czasu przed nim. Nie narażaj się na duży wysiłek fizyczny, jeśli nie czujesz się w pełni sprawny.
 • Przed treningiem zjedz przekąskę, by utrzymać poziom cukru we krwi i energię na dobrym poziomie. Dobrym wyborem będzie np. banan.
 • Prowadź zdrowy tryb życia. Wysypiaj się, unikaj alkoholu i nikotyny i stosuj zróżnicowaną dietę.
 • Daj ciału czas na zaadaptowanie się do nowych warunków środowiska. Zacznij powoli i nie ćwicz w dużym upale ani na ostrym zimnie.

Uwaga: jeśli cierpisz na nawracające wysiłkowe bóle głowy, udaj się u lekarza. Lekarz może określić indywidualne czynniki wywołujące ból głowy po ćwiczeniach i zalecić odpowiednie leczenie.

Jak pozbyć się bólu głowy związanego z przeziębieniem?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się bólu głowy występującego podczas przeziębienia:

 • Aby wyleczyć objawy przeziębienia i wrócić do pełni sił, należy pamiętać o dużej ilości odpoczynku. Zadbaj o odpoczynek, którego potrzebuje teraz Twoje ciało.
 • Pamiętaj o ogólnych poradach dotyczących walki z infekcją grypopodobną, takch jak picie dużej ilości płynów, odpoczynek, domowe sposoby oraz lekarstwa. W miarę jak Twój układ odpornościowy będzie walczył z przeziębieniem, jego objawy włączając ból głowy będą stopniowo ustępować.
 • Krótkotrwałą ulgę zapewni chłodny kompres położony na kark lub czoło.
 • Środki przeciwbólowe mogą być wartościowym sojusznikiem w walce z bólem. Leki Aspirin® C oraz Aspirin® Complex Hot uśmierzają bóle głowy wywołane przeziębieniem, jednocześnie redukując inne objawy choroby, takie jak ból gardła, bóle mięśniowe.
 • Wielu pacjentów wierzy w skuteczność działania domowych sposobów, takich jak olejek z mięty pieprzowej lub imbir. Olejek z mięty pieprzowej wmasowuje się w czoło i skronie, a imbir można pić w postaci herbaty. Oba te środki pomogą uśmierzyć ból głowy.

Pulsujący ból głowy – jakie może mieć przyczyny i jak go łagodzić?

Pulsujący ból głowy może być odczuwany w różnych jej częściach. Typowy jest dla migreny, zapalenia tętnicy skroniowej i ostrego zapalenia ucha środkowego. Towarzyszyć może zapaleniu zatok. Może być także objawem groźnego dla życia krwotoku podpajęczynówkowego.

Ból głowy to powszechnie występująca dolegliwość, która może mieć różne nasilenie, charakter, częstotliwość występowania i podłoże. Ból głowy może mieć charakter pierwotny (samoistny) lub wtórny (wywołany chorobą).

Migrena to przewlekła choroba pierwotna. Na jej obraz kliniczny składa się umiarkowany lub silny, nawracający pulsujący ból głowy i niekiedy dodatkowe objawy: nadwrażliwość na hałas, światło, nudności i wymioty. Dodatkowo pojawić się może drżenie rąk, przyspieszona akcja serca, zmiana nastroju czy wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

W migrenie stwierdza się pulsujący ból skroni, z przodu twarzy w okolicy oczodołu, który ma najczęściej charakter jednostronny. Okres utrzymywania się dolegliwości bywa bardzo różny – może wynosić od 4 nawet do 72 godzin1. Badania wskazują, że napady trwają dłużej i są 3- 4-krotnie częstsze u kobiet niż u mężczyzn.

Migrenowy ból głowy dotyka średnio 18% populacji osób dorosłych i około 7,7% dzieci i młodzieży2. Czynnikami prowokującymi wystąpienie napadów migrenowych są m.in.: stres i zaburzenia emocjonalne, ekspozycja na światło słoneczne, zmiany pogody czy niewystarczająca liczba godzin snu.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za jedną z najczęstszych chorób na świecie, utrudniających funkcjonowanie w życiu codziennym. Powtarzające się bóle głowy zawsze wymagają konsultacji z lekarzem.

Pulsującym bólem głowy objawia się pierwotny wysiłkowy ból głowy. Do jego powstania dochodzi po wzmożonym wysiłku fizycznym, zwłaszcza podejmowanym w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza i temperatury.

Tak jak w migrenie, dolegliwości bólowe mogą mieć bardzo zróżnicowany czas trwania (od 5 minut do 48 godzin). Badacze podkreślają, że występuje częściej u mężczyzn. W około 60% przypadków pulsujący ból głowy jest obustronny3. Często towarzyszą mu objawy migrenopodobne.

Pierwotny wysiłkowy ból głowy wymaga przeprowadzenia diagnostyki różnicowej w kierunku zmian w obrębie struktur mózgu czy naczyń mózgowia.

Innymi przyczynami bólu pulsującego głowy mogą być:

 • ostre zapalenie ucha środkowego – stwierdza się pulsujący ból zlokalizowany za małżowiną uszną, który może promieniować. Objawami towarzyszącymi są: zaburzenie słuchu, szumy uszne, podwyższona temperatura ciała, spadek apetytu, ogólne złe samopoczucie;
 • zapalenie tętnicy skroniowej – jednostronny pulsujący ból głowy zlokalizowany w miejscu przebiegu tętnicy. Ból wzmaga się nocą. Ustępuje i powraca co jakiś czas. Dokładna przyczyna zapalenia nie jest znana, a najczęściej rozwija się ono u kobiet po 55 roku życia;
 • zapalenie zatok – pulsujący ból głowy nasilający się przy schylaniu, próbie opróżnienia nosa, kaszlu, dźwiganiu, wysiłku fizycznym. Objawami towarzyszącymi mogą być katar, niedrożność nosa, zaburzenia węchu, uczucie opuchniętej twarzy, obrzęk powiek i okolicy oczu, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
 • krwotok podpajęczynówkowy – krwawienie do przestrzeni podpajęczynówkowej. Jest to rzadko występujący udar mózgu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Ból jest pulsujący, nagły, silny, promieniuje ku tyłowi głowy4.

Za pojawienie się nagłego pulsującego bólu głowy odpowiadać może nawet spożywanie zimnych pokarmów i napojów. Dolegliwości stanowią konsekwencję podrażnienia nerwu trójdzielnego.

Odbierają informacje o zimnie i podejmują działania, aby ogrzać mózg – zwiększa się ukrwienie, na skutek tego odczuwa się pulsowanie w głowie, które umiejscawia się zazwyczaj w skroniach lub na czole i utrzymuje się do kilku sekund5.

Silny i często występujący pulsujący ból głowy, któremu towarzyszą inne objawy, wymaga konsultacji lekarskiej. Specjalista po określeniu odpowiadającej za niego przyczyny dobierze sposób postępowania. U części chorych pomocna będzie farmakoterapia, której charakter zależy od stanu ogólnego chorego i jego progu bólowego. Leczenie wspomogą domowe sposoby.

Wskazany jest odpoczynek w cichym i ciemnym pomieszczeniu oraz chłodne okłady. Niezwykle istotna jest normalizacja rytmu dnia. Chory powinien pamiętać o bacznej obserwacji swojego organizmu. Najlepiej, aby prowadził dziennik, gdzie będzie odnotowywał częstość i nasilenie bólu głowy, a także towarzyszące objawy i sytuacje, w jakich ból się pojawia.

Informacje te mogą być bardzo przydatne przy stawianiu diagnozy.

KETO/286/08-2020

Bibliografia:

1. K. Kożuch, P. Kozłowski, M. Kozłowska, I. Ławnicka, Ocena częstości występowania bólu głowy oraz objawów mu towarzyszących, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, t. 6, nr 5, s. 11-20. 2. R.B. Lipton, M.E. Bigal, T.J. Steiner i in., Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, „NEUROLOGY”, 2004, t. 63, s. 427–435. 3. H.

Wójcik-Drączkowska, M. Bilińska, W. Nyka, Migrena – rozpoznanie i leczenie, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2007, t. 1, nr 2, s. 109–114. 4. M.W. Green, A spectrum of exertional headaches, “Headache”, 2001, nr 4, s. 1085–1092. 5. W. Kozubski, J. Rożniecki, Migrena i bóle głowy, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2010, t. 6, supl. A, s.

48-52.

Ból głowy

Bóle głowy występują we wszystkich grupach wiekowych, w tym także u dzieci i młodzieży. Większość bólów głowy zaliczana jest do bólów pierwotnych i nie jest związana z istotnym zagrożeniem.

Najczęstsze pierwotne bóle głowy to:

 • migrena
 • bóle głowy typu napięciowego
 • trójdzielno-autonomiczne bóle głowy – m.in. klasterowe bóle głowy, napadowa hemikrania
 • inne pierwotne bóle głowy – m.in. kłujący ból głowy, kaszlowy ból głowy, wysiłkowy ból głowy, koitalny ból głowy (związany z aktywnością seksualną)

Zaledwie u 2% pacjentów zgłaszających się do lekarza ból głowy ma charakter wtórny i wiąże się z istotną chorobą. Zaliczamy do nich:

 • bóle głowy przypisywane urazowi głowy lub szyi
 • bóle głowy przypisywane zaburzeniom naczyniowym, czaszkowym lub szyjnym
 • bóle głowy przypisywane chorobie wiewnątrzczaszkowej innej niż naczyniowa
 • bóle głowy przypisywane działaniu substancji chemicznych lub ich odstawieniu
 • bóle głowy przypisywane zakażeniu
 • bóle głowy przypisywane zaburzeniu homeostazy
 • bóle głowy lub twarzy przypisywane zaburzeniom w obrębie czaszki, szyi, oczu, uszu, nosa, zatok przynosowych, zębów, jamy ustnej lub innych struktur twarzy lub czaszki
 • bóle głowy przypisywane zaburzeniom psychicznym

Nie znaczy to, że bóle głowy należy lekceważyć. W przypadku wystąpienia bólu głowy po raz pierwszy w życiu zawsze wskazana jest konsultacja z neurologiem.

Leia também:  Jakie Objawy Przy Osteoporozie?

U większości pacjentów z bólami głowy do postawienia prawidłowej diagnozy wystarczy prawidłowo zebrany wywiad uzupełniony o badanie przedmiotowe, które nie wykazuje odchyleń od stanu prawidłowego. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach konieczne jest wykonanie uzupełniających badań diagnostycznych. Służą one do wykluczenie tzw. wtórnych bólów głowy.

Objawy alarmujące u chorych z bólami głowy (ang. red flag) które wskazują na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wtórnych bólów głowy to:

 • bóle głowy z towarzyszącymi odstępstwami od stanu prawidłowego w badaniu przedmiotowym, np. sztywność karku, objawy ogniskowe, objawy patologiczne
 • zmiana charakteru bólu głowy dotychczas występującego
 • narastanie natężenia bólu w czasie jego trwania
 • ból głowy wybudzający regularnie ze snu
 • ból głowy związany ze zmianą pozycji ciała
 • pierwsze napady bólu głowy występujące po 50 roku życia
 • przedłużająca się aura migrenowa lub jej inny charakter niż mroczek centralny
 • ból głowy w ciąży i w okresie połogu
 • ból głowy u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy
 • pierwszy stan migrenowy lub piorunujący ból głowy
 • ogniskowe zmiany w badaniu EEG
 • współwystępowanie wraz z bólem głowy schorzenia ogólnoustrojowego, np. choroby nowotworowej, stanów gorączkowych, ubytku masy ciała
 • współwystępowanie z bólem głowy zaburzeń świadomości lub napadów padaczkowych
 • silny ból głowy związany z wysiłkiem fizycznym, podczas kaszlu, śmiechu
 • pourazowy ból głowy

Właściwe rozpoznanie i zaklasyfikowanie schorzenia pozwoli wykwalifikowanej osobie zajmującej się leczeniem bólów głowy zastosować odpowiednią terapię, która poza zniesieniem bólu, istotnie poprawi jakość życia chorych.

Podczas takiej terapii podstawowym celem jest edukacja pacjenta, dobranie leków doraźnie przerywających napad bólu głowy, a w razie częstych, silnych i opornych na leczenie napadów, odpowienio szybkie wprowadzenie leczenia profilaktycznego w celu ograniczenia ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych, które nadużywane, same mogą wywoływać bóle głowy.

Ból głowy jest nie tylko przyczyną cierpnień chorego, ale także ważnym problemem dotyczącym jego rodziny i środowiska pracy.

U pacjentów z migreną i klasterowymi bólami głowy obserwuje się zarówno w czasie bólu jak i po jego ustąpieniu trudności z koncentracją uwagi, ogólne spowolnienie psychoruchowe powodujące ograniczoną zdolność do pracy, uczenia się, zmniejszone zainteresowanie otoczeniem i rodziną.

Wywołuje to narastającą frustrację, zdenerwowanie oraz lęk przed kolejnym niespodziewanym napadem bólu, który może wymagać zmiany podejmowanych decyzji, planów rodzinnych i zawodowych.

W przypadku leczenia bólu głowy proponujemy:

 • leczenie farmakologiczne
 • blokady nerwu potylicznego większego, nerwu potylicznego mniejszego, nerwu potylicznego trzeciego
 • blokady nerwu trójdzielnego i jego gałęzi
 • iniekcje punktów spustowych (ang. trigger points)
 • leczenie toksyną botulinową
 • termolezję pulsacyjną
 • kriolezję

Neurologia po Dyplomie – Rzadkie bóle głowy imitujące migrenę

Łagodny kaszlowy ból głowy (benign exertional headache) jest obustronny, występuje nagle przy kaszlu, kichaniu lub innej czynności związanej z wykonywaniem próby Valsalvy. Ból umiejscawia się na szczycie głowy, w okolicy potylicznej, czołowej lub skroniowej. Może promieniować do nasady nosa.

Trwa krócej niż minutę, ale ból tępy może się utrzymywać kilka godzin. Z reguły nie towarzyszą mu żadne objawy autonomiczne. Występuje u obu płci, choć nieco częściej u mężczyzn i osób po 40 r.ż. Może współwystępować z migreną (jednocześnie należy pamiętać, że kaszel nasila dolegliwości migrenowe).

4,16,19,20

Łagodny wysiłkowy ból głowy

Łagodny wysiłkowy ból głowy (benign cough headache) jest spowodowany wysiłkiem różnego rodzaju, ma charakter pulsujący i trwa od 5 min do 24 h, czyli kryterium czasowe dla migreny może być spełnione.

Zlokalizowany jest w okolicy czołowej lub potylicznej, czasami jednostronnie. Najczęściej dotyczy młodych mężczyzn, po kilku latach trwania dolegliwości dochodzi do utrwalonej remisji, może współistnieć z migreną.

21

W diagnostyce różnicowej konieczne jest wykluczenie guza mózgu, zwłaszcza zlokalizowanego w tylnej jamie czaszki, krwotoku mózgowego, malformacji naczyniowych i rozpoczynającego się wodogłowia. Ból głowy w trakcie wysiłku fizycznego może pojawiać się w wadach rozwojowych związanych ze złączem czaszkowo-kręgowym.

Ból głowy związany z uciskiem z zewnątrz

Ból głowy związany z uciskiem z zewnątrz (dawniej określany jako swim-goggle headache) jest bólem ciągłym, łączącym się bezpośrednio z uciskiem na czoło lub owłosioną skórę głowy. Umiejscawia się w strefie działania ucisku.

Podstawowe kryterium rozpoznania to całkowite ustąpienie dolegliwości po usunięciu ucisku i nawrót bólu po ponownym zadziałaniu bodźca uciskowego.

Co istotne, zarówno sam ucisk, jak i ten rodzaj bólu głowy mogą być czynnikami wyzwalającymi napad migreny.22

Monetowy ból głowy

Monetowy ból głowy23 (nummular headache, dawniej: coin-shaped cephalgia) to ból o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, umiejscowiony w rejonie unerwienia przez zakończenia nerwu trójdzielnego, głównie jego pierwszej gałęzi. Lokalizacja tego bólu obejmuje owalny obszar o kształcie monety, typowo o średnicy 2-6 cm.

Ból trwa od kilku sekund i narasta w czasie 10 min do 2 h, z okresami remisji trwającymi tygodnie lub miesiące – w tym czasie w obszarze bólu mogą występować zaburzenia czucia lub dyskomfort. Po tygodniach lub miesiącach remisji ból ponownie pojawia się w tej okolicy.

Monetowy ból głowy nie jest znany nawet neurologom, dlatego często bywa błędnie rozpoznawany jako migrena.

Objawowe bóle głowy4

Bóle głowy w malformacjach naczyniowych

Malformacje naczyniowe nie są rzadkie i w ich przebiegu może występować ból głowy z częstością nieokreśloną precyzyjnie w literaturze.

Ból głowy bywa objawem – często jedynym, pojawiającym się połowiczo, napadowo i jednostronnie – niepękniętych tętniaków naczyń mózgu, malformacji tętniczo-żylnych czy naczyniaka jamistego. Mogą one przypominać napad migreny, gdyż często towarzyszą im nudności i wymioty.

Wybitna jednostronność napadów migreny powinna budzić wątpliwości co do rozpoznania choroby samoistnej.

Jeśli tętniak znajduje się w tętnicy łączącej tylnej lub szyjnej wewnętrznej w obrębie zatoki jamistej, to poza bólem głowy może wywoływać ucisk na nerwy gałkoruchowe (III i IV) oraz niedowład mięśni unerwionych przez te nerwy. Często występują napady padaczkowe i ogniskowe objawy neurologiczne, które ułatwiają rozpoznanie innej przyczyny niż napad migreny. W takim przypadku należy wykonać badanie neuroobrazowe z opcją angiograficzną.

Rozwarstwienie tętnicy szyjnej wewnętrznej

Ból głowy w przebiegu rozwarstwienia tętnicy szyjnej wewnętrznej jest najczęściej bólem połowiczym, promieniującym od szyi do twarzy. Może wystąpić nagle po kolizji komunikacyjnej z ruchem szyi i głowy typu odgięciowego lub uciskiem z pociągnięciem pasów bezpieczeństwa przebiegających w okolicy szyi.

Często dotyczy osób z chorobami tkanki łącznej. Lokalizacja bólu bywa zmienna, ale może też imitować napad migreny. Ból połowiczy trwa jednak o wiele dłużej: do 3 tygodni. Powikłaniem rozwarstwienia tętnicy szyjnej może być półkulowy udar niedokrwienny.

Zdarza się, że bólowi głowy towarzyszą objawy autonomiczne podobne do występujących w czasie napadu migreny.24,25

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic

Jest to układowa choroba naczyń tętniczych. U większości chorych proces patologiczny obejmuje tętnicę skroniową, dlatego choroba bywa nazywana zapaleniem tętnicy skroniowej. Częstość występowania olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic zależy od wieku: najczęściej chorują osoby starsze, co nie jest typowe dla migreny.

Główny objaw to ból głowy, początkowo kłujący, później ciągły, a jego lokalizacja jest albo połowicza (imitująca napad migreny), albo uogólniona. U większości chorych ból występuje po jednej stronie, promieniuje do przodu twarzy i żuchwy, zajmując połowę twarzy. Nasila się w godzinach nocnych.

Tętnica skroniowa jest pogrubiała, powrózkowato napięta, bolesna palpacyjnie. Pacjent skarży się na uogólnione bóle mięśni i stawów, osłabienie, wzmożoną nocną potliwość, brak łaknienia i spadek masy ciała.

Rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie leczenia są bardzo ważne ze względu na grożące powikłania, mianowicie zajęcie procesem zapalnym innych tętnic: ocznej, środkowej siatkówki, wieńcowych i naczyń mózgowych.

Choroby uszu

Ostre zapalenie ucha środkowego czy wyrostka sutkowatego powoduje ból głowy początkowo w okolicy zajętego ucha. Następnie ból promieniuje do okolicy skroniowej, karku i potylicy i zajmuje najczęściej połowę głowy. Może więc imitować napad migreny, szczególnie jeżeli u chorego wcześniej stwierdzano i rozpoznawano migrenę.

Zapalenie zatok obocznych nosa

Bóle głowy w przebiegu zapalenia zatok są częste i mają charakter tępy, rozpierający, czasami o charakterze dyskomfortu. Pojawiają się w godzinach porannych, z towarzyszącym wzrostem temperatury, wydzieliną z nosa i obrzękiem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

Nasilają się przy schylaniu głowy, dźwiganiu, w czasie wykonywania czynności typowych dla próby Valsalvy (przy kaszlu, kichaniu, podczas parcia na stolec). Lokalizacyjnie pokrywają się zwykle z zajętą procesem zapalnym zatoką, ale mogą być połowicze, obustronne lub (w przypadku zapalenia zatok czołowych i klinowej) rzutować się na okolicę potyliczną.

Ostre zapalenie zatok obocznych nosa raczej nie jest mylone z migreną, ale przewlekłe może imitować napady migreny, szczególnie jeżeli bóle przebiegają napadowo.

Ból głowy po wysiłku fizycznym

Na wysiłkowy ból głowy narzeka niemal połowa sportowców. Na szczęście zazwyczaj nie oznacza niczego złego i niepotrzebna jest interwencja medyczna. Jednak czasem bywa konieczna i to szybko. Dlatego o tym bólu warto wiedzieć wszystko. Co oznacza ból głowy po wysiłku? Konsultacja: dr n. med. Łukasz Kmieciak, specjalista neurolog, Centrum Leczenia Bólu w Łodzi.

Jak podaje National Headache Foundation (amerykańska organizacja zrzeszająca specjalistów leczenia bólów głowy), ból głowy po wysiłku fizycznym należy do całej grupy objawów, które są związane z naszą aktywnością. Jak je odróżnić?

Leia também:  Jakie Są Objawy Koronawirusa Delty?

Charakterystyczne jest to, że dolegliwości te stają się bardzo dotkliwe szybko po sporym wysiłku, jak np. seks, silny kaszel czy kichanie. Jednak przede wszystkim po uprawianiu określonych dyscyplin sportowych, np.: podnoszenie ciężarów, bieg czy intensywne ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Problem narasta także w wyniku treningu podczas upalnej, dusznej pogody. Taki rodzaj bólu głowy pojawia się od 5 minut do 48 godzin po rozpoczęciu ćwiczeń. Narasta stopniowo, bardzo często pulsuje.

Może być wywołany przez jeden określony, stale podejmowany, wysiłek albo przez rozpoczęcie nowej aktywności – od początku czy po przerwie. Na szczęście większość powysiłkowych bólów głowy jest łagodna. Mogą się pojawiać np. u osób, które mają skłonności do migren.

Bieganie w upale – jak to robić bezpiecznie?

Ból głowy po wysiłku fizycznym – jakie mogą być przyczyny?

1. Odwodnienie

Nauka nie umie wyjaśnić, co jest przyczyną powstawania bólu głowy po wysiłku. Mówi się jednak o kilku najbardziej prawdopodobnych. Jedną z nich jest odwodnienie, zaliczane do najczęstszych przyczyn.

– Chodzi o to, że gdy przyjmujemy za mało płynów lub wypociliśmy swoje zasoby wody na treningu – zmniejsza się wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego i zwiększa jego ciśnienie osmotyczne.

To sprawia, że opony mózgowo-rdzeniowe ulegają podrażnieniu i pojawia się ból. Sytuację komplikuje, dodatkowo, brak równowagi mineralnej w organizmie.

Czyli niedobory magnezu, potasu i sodu, a więc elektrolitów – mówi dr Łukasz Kmieciak.

Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry napój izotoniczny (np. domowy izotonik), który wchłania się do komórek naszego ciała o wiele lepiej niż woda. Przyda się szczególnie podczas upalnej pogody.

2. Spadek poziomu cukru

Skoro mowa o piciu, nie można nie wspomnieć o odpowiednim odżywaniu organizmu sportowca. Spadek poziomu cukru, wywołany pomijaniem posiłków lub złą dietą, sprawia, że neuronom brakuje energii i też może spowodować ból głowy po wysiłku. Podobnie zmęczenie oraz brak snu i stres – nie tylko podczas treningu – są najczęściej przyczyną złego samopoczucia.

3. Gwałtowne potrząsanie głową

Dr Kmieciak zwraca również uwagę na to, że wysiłkowy ból głowy może zostać wywołany przez gwałtowne ruchy głową, wibracje, potrząsanie, które powodują podrażnienie opon mózgowych. – Wówczas drgania przenoszą się na mózg, a to nigdy nie powinno mieć miejsca – ostrzega specjalista.

Może się tak stać, gdy mamy złą technikę wykonywania ćwiczeń. Uwaga biegacze – najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy biegamy po asfalcie w twardym obuwiu. Podobnie podczas gry w tenisa, gdy dochodzi do szybkich, nagłych ruchów głowy.

Warto rozważyć zabawnie wyglądające, ale łagodne dla stawów, buty imitujące skórę stóp, z palcami i cieniutką podeszwą, w których stopa przybiera anatomicznie korzystną pozycję biegu na swojej przedniej części.

Zła technika wynika też czasem ze wstrzymywania oddechu, co powoduje słabsze dotlenienie mózgu.

Elektrolity – przyczyny i objawy niedoboru

4. Uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego i zaciskanie zębów

Dr Kmieciak mówi, że głowa może dokuczać po treningu również wtedy, gdy mamy uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego lub zaciskamy zęby – w trakcie wysiłku, ale też z powodu stresu. To przypadłość wielu nerwusów.

– Nadmierne napięcie mięśni skroniowych, których funkcją jest zaciskanie zębów, może wywołać ból głowy. Jak działają te mięśnie, sprawdzimy, kładąc palce na skroniach i mocno zagryzając zęby. Można wtedy wyczuć skurcz mięśni w tym miejscu.

W takim wypadku warto skonsultować się ze stomatologiem, który nam doradzi techniki relaksacyjne lub weźmie miarę na szynę amortyzująca zbyt silny zgryz (do noszenia na noc oraz podczas treningu).

Bruksizm – czym jest i jak go leczyć?

5. Problemy z zatokami i migreny

Gdy, natomiast, ból głowy występuje po ćwiczeniach na świeżym, chłodnym powietrzu, zauważamy też uczucie ucisku w okolicy czoła i nasady nosa podczas pochylania głowy, najprawdopodobniej mamy problemy z zatokami. Z nadwrażliwością na wszelkie silne bodźce łączy się zazwyczaj też skłonność do migren, które nękają osoby wrażliwe na wszelkie bodźce.

6. Problemy z kręgosłupem szyjnym

Gdy zastanawiamy się nad przyczyną wysiłkowego bólu głowy, musimy też rozważyć, czy nie powodują go problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. W połączeniu z gwałtownymi ruchami głowy mogą wywołać nie tylko ból głowy po wysiłku, ale też uczucie drętwienia lub mrowienia w rękach.

– Także trening na terenach górskich bywa powodem dolegliwości bólowych. Chodzi o to, że na dużych wysokościach panuje niższe ciśnienie i bywa, że ma to negatywny wpływ, zwłaszcza na osoby z wysokim ciśnieniem – mówi dr Łukasz Kmieciak.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – jak je wykonać?

Ból głowy po wysiłku – kiedy może być groźny?

Skoro więc przyczyn powysiłkowych bólów głowy jest tak wiele, jak mamy mieć pewność, że nie przegapimy alarmującej sytuacji zdrowotnej?

– Trudno w tym przypadku samemu ocenić swój stan zdrowia, bo wysiłkowy ból głowy może imitować objawy poważnej dolegliwości, czyli krwotoku podpajęczynówkowego – mówi dr Kmieciak.

Krwotok podpajęczynówkowy – jakie są objawy?

Precyzuje jednak, kiedy sprawy nie należy bagatelizować. – Otóż wtedy, gdy ból głowy pojawia się pierwszy raz po treningu, nagle, jest silny („najsilniejszy ból w życiu”), odczuwalny zwłaszcza z tyłu głowy.

Zawsze trzeba wezwać pogotowie jeśli bólowi towarzyszą objawy neurologiczne, takie jak:

 • zaburzenia mowy
 • zniekształcenie twarzy
 • zaburzenia czucia
 • osłabienie nogi lub ręki
 • dwojenie obrazu
 • sztywność karku
 • nudności i wymioty

Nie wolno zwlekać z diagnostyką. Im dłużej się czeka, tym mniejsza szansa na wyjaśnienie, co się stało.

Krwotok podpajęczynówkowy zazwyczaj dotyczy osób młodych. Jego przyczyna bywa wrodzona. Najczęściej wywołuje go tętniak, o którym nie wiemy, że go mamy, dopóki nie pęknie. A to sytuacja zagrażająca życiu – mówi dr Kmieciak.

Nadciśnienie tętnicze

Zawsze też trzeba sprawdzić, czy przyczyną bólu nie jest nadciśnienie tętnicze – co charakterystyczne – głowa boli wówczas właśnie podczas wysiłku. Wykluczenie lub potwierdzenie dolegliwości jest proste – wystarczy mierzyć codziennie ciśnienie, zapisywać wyniki i skonsultować je z lekarzem.

– W tym wypadku najlepsza będzie pomoc internisty, który przepisze odpowiednie leki – mówi dr Kmieciak.

Dodaje też, że gdy ból się powtarza i jest podobny za każdym razem oraz wiadomo już, że nie stanowi zagrożenia życia, lekarz może przepisać lek przeciwzapalny i przeciwbólowy w tabletkach – indometacynę lub sól sodową naproxenu, które mogą być stosowane przy zespole bólu powysiłkowego.

Jednak nie należy ich nadużywać i stosować profilaktycznie, bo mają sporo skutków ubocznych. Na przykład podrażniają układ pokarmowy.

Rozciąganie po treningu – czy naprawdę jest potrzebne?

Ból głowy po wysiłku – jak można mu zapobiec?

1. Uzupełniajmy płyny

Przed, po i w trakcie wysiłku fizycznego (co 10-15 minut). Pijmy wodę lub napoje izotoniczne. Można też położyć sobie odrobinę soli na języku, żeby uzupełnić elektrolity i sprawić, by woda trzymała się w naczyniach krwionośnych, a nie uciekała podczas oddawania moczu. O odpowiednim nawodnieniu świadczy kolor moczu – powinien być lekko słomkowy, nigdy ciemnożółty.

2. Swobodnie oddychajmy podczas wykonywania ćwiczeń

Warto doskonalić technikę tak, by pomagać sobie oddechem. A zatem, trzeba nabierać powietrza w fazie negatywnej, czyli (ekscentrycznej), jak np. opuszczanie, rozciąganie mięśnia. A wydychamy w fazie pozytywnej (koncentrycznej), np. podnoszenie, napinanie mięśnia.

Prawidłowe oddychanie – na czym polega?

3. Nigdy nie pomijajmy rozgrzewki przed treningiem

Dzięki niej organizm stabilnie wejdzie w stan wyższej aktywności. Nie zaniedbujmy też ogólnej kondycji. Maksymalnie wydolne serce i płuca zmniejszają ryzyko skłonności do występowania bólów głowy związanych z treningiem.

Rozgrzewka przed treningiem – jaka jest najlepsza?

4. Dbajmy o komfort swojego kręgosłupa

Ćwiczenia są bezpieczne, gdy jego szyjny odcinek będzie utrzymywany w pozycji najbardziej dla niego swobodnej. To minimalizuje ryzyko jego zbytniego przeciążenia oraz nadwyrężenia mięśni szyi. Dzięki temu krew płynąca do mózgu nie napotyka na przeszkody.

Kto podnosi ciężary, musi unikać jednoczesnego zadzierania głowy do góry. Taka niewłaściwa technika jest bardzo częstym błędem. Podczas prostowania się z ciężarem, należy wstawać jak małe dzieci. One pochylają wtedy głowę, unikając przeciążania mięśni szyi.

Jak prawidłowo podnosić ciężar z ziemi

5. Stosujmy niestandardowe metody walki z bólem głowy

Wysoce skuteczne są: akupunktura, techniki relaksacyjne albo psychoterapia.

Akupunktura na ból głowy

Źródła:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*