Angina ropna – przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest angina? Według medycznej definicji angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, wywołane zakażeniem wirusowym (u dorosłych aż w 90-95% i jest to po prostu najczęściej tzw. choroba przeziębieniowa) lub zakażeniem bakteryjnym.

W potocznym rozumowaniu przyjęło się jednak, że anginą nazywamy zazwyczaj bakteryjną infekcję, za którą odpowiedzialny jest Streptococcus pyogenes czyli paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A (PBHA).

Warto więc doprecyzować: „angina bakteryjna” lub „angina ropna” – wówczas nie ulega wątpliwości, że mamy na myśli anginę o etiologii bakteryjnej.

Angina ropna – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy anginy ropnej

Początki anginy paciorkowcowej są dość charakterystyczne. Choroba zaczyna się gwałtownie i nagle, pojawia się silny ból gardła, utrudniający swobodne połykanie, gorączka przekraczająca 38°C, ból głowy, a czasem także ból brzucha, nudności i wymioty.

Błona śluzowa gardła jest intensywnie czerwona i obrzęknięta, podobnie języczek podniebienny. Na migdałkach podniebiennych odznacza się wyraźny ropny wysięk, na błonie śluzowej podniebienia mogą być widoczne wybroczyny, język jest obłożony.

Węzły chłonne szyjne przednie ulegają powiększeniu, mogą być tkliwe lub bolesne przy dotyku. Kaszel oraz katar typowo nie występują.

Większość takich infekcji ustąpi samoistnie w ciągu kilku dni, warto jednak iść do lekarza, który zdecyduje czy wdrażać leczenie antybiotykiem. Bowiem nieleczona angina paciorkowcowa wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Objawy anginy u dziecka nie różnią się istotnie od tych występujących u dorosłych. Częściej pojawiają się symptomy z przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, uczucie nudności oraz wymioty.

Czy angina ropna jest zaraźliwa? O przyczynach choroby

Patogenem odpowiedzialnym za ropną anginę paciorkowcową jest paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A. Zakażenie następuje drogą kropelkową i poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Znacznie rzadziej źródłem zakażenia jest bezobjawowy nosiciel PBHA – najczęściej dziecko.

Okres zakaźności wynosi do 24 godzin od rozpoczęcia skutecznego leczenia antybiotykami. Gdy nie podjęto antybiotykoterapii, chora osoba zakaża do tygodnia od ustąpienia objawów. W środowisku domowym ryzyko przeniesienia infekcji szacuje się na około 25%.

Okres wylęgania, czyli czas od kontaktu z patogenem do pojawienia się objawów choroby, wynosi średnio od 12 godzin do 4 dni.

Szczyt zachorowań na anginę ropną można zaobserwować od późnej jesieni do wczesnej wiosny. W okresie letnim infekcje występują rzadziej. Typowy wiek chorych, u których najczęściej występuje angina paciorkowcowa, wynosi od 5. do 15. r. ż.

Diagnoza anginy ropnej

Jeśli zaobserwujesz u siebie początki anginy, koniecznie udaj się do swojego lekarza rodzinnego. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i zbada Cię fizykalnie. Informacje uzyskane z wywiadu i badania określą ze znacznym prawdopodobieństwem, czy Twoja choroba ma etiologię bakteryjną, a nie wirusową.

Lekarze w celu oceny stosują skalę Centora w modyfikacji McIsaaca.

Każdej z poniższych cech przypisany jest jeden punkt: gorączka przekraczająca 38°C, brak kaszlu, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych przednich, obrzęk migdałków z widocznym wysiękiem oraz wiek 3-14 lat.

Za wiek od 15 do 44 lat przyznawane jest 0 punktów, a powyżej 45 lat odejmowany jest jeden punkt. W zależności od uzyskanej sumy, zalecane jest konkretne postępowanie. 0-1 punktów wskazuje raczej na infekcję wirusową i nie wymaga leczenia przyczynowego.

2-3 punkty oraz 4 punkty, przy niezbyt nasilonych objawach, skłaniają do wykonania „szybkiego testu” na obecność paciorkowca w gardle lub zlecenie posiewu z gardła. 4 punkty i wyraźne, silne objawy kliniczne, mogą być wskazaniem do natychmiastowego rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Wspomniane wyżej „szybkie testy” na obecność antygenu PBHA pozwalają w materiale z wymazu gardła wykryć obecność paciorkowca w ciągu kilku minut. Gdy wykonanie szybkiego testu nie jest możliwe lub podejrzewa się zakażenie inną bakterią niż paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A, można wykonać posiew wymazu z gardła i migdałków. Wówczas na wynik oczekuje się dłużej – około 1-2 dni.

W przypadku dodatnich wyników szybkiego testu lub posiewu rozpoczyna się leczenie antybiotykiem. Jeśli nie ma możliwości wykonania diagnostyki lub oczekujesz na wynik posiewu, a objawy silnie wskazują na zakażenie bakteryjne, prawdopodobnie również od razu otrzymasz zalecenie antybiotykoterapii.

Powikłania po anginie

Powikłania po anginie paciorkowcowej występują rzadko. Wczesne powikłania ropne obejmują skutki miejscowego szerzenia się infekcji i są nimi m.in.

ropień okołogardłowy, ropne zapalenie ucha środkowego, ropne zapalenie wyrostka sutkowatego, ropne zapalenie węzłów chłonnych czy ropne zapalenie zatok przynosowych.

Późne powikłania immunologiczne takie jak gorączka reumatyczne czy ostre kłębuszkowe zapalenie nerek pojawiają się u dorosłych bardzo rzadko. Inne możliwe, choć rzadkie powikłania, to zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa.

Jeśli zaobserwujesz u siebie początki anginy, udaj się do swojego lekarza. Konieczne może okazać się wykonanie testów diagnostycznych np. wymazu z gardła – badanie w kierunku antygenu Streptococcus pyogenes możesz wykonać w Diagnostyce. Szybkie zastosowanie antybiotyków zminimalizuje ryzyko powikłań, a także zmniejszy prawdopodobieństwo, że zarazisz chorobą swoich bliskich.

Bibliografia:

 • Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik
 • Pediatria – T. Lissauer, W. Carroll „Zapalenie gardła i angina” – B. Skotnicka

Angina ropna – objawy, skuteczne sposoby leczenia

Angina ropna – przyczyny, objawy, leczenie

Angina ropna to bardzo ostre zapalenie gardła i migdałków, które zazwyczaj jest konsekwencją zakażenia paciorkowcami. Statystycznie nawet 90% ludzi w trakcie swojego życia chorowało albo zachoruje na tę popularną chorobę górnych dróg oddechowych, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Jak wspomniano we wstępie za występowanie anginy ropnej najczęściej odpowiadają bakterie – paciorkowce. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość angin paciorkowcowych wywołanych jest przez “Streptococcus Pyogenes”.

Mowa tutaj oczywiście o dość popularnych paciorkowcach beta-hemolizującego z grupy A. Angina paciorkowcowa niestety bardzo szybko rozprzestrzenia się pomiędzy ludźmi, dlatego też tak bardzo ważne jest odizolowanie chorego.

Na anginę ropną najczęściej chorują dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 14 roku życia. Angina paciorkowa wyróżnia się bardzo gwałtownym początkiem, co jest ściśle powiązane z dość krótkim okresem inkubacji bakterii.

Warto wspomnieć również o tym, że ta choroba niestety ma tendencję do nawrotów, dlatego też po wyleczeniu należy zadbać o swoje zdrowie.

Leia também:  Objawy menopauzy czy choroby?

Angina ropna objawy

Objawy anginy ropnej są zazwyczaj bardzo podobne do zwykłego przeziębienia. U chorych migdałki są znacznie powiększone i pojawia się oczywiście stan podgorączkowy.

U pacjentów błona śluzowa gardła i migdałów jest mocno przekrwiona, a co najważniejsze bardzo często pojawia się biały nalot na języku. W niektórych przypadkach mogą pojawić się bolesne czopy ropno-śluzowe.

Angina ropna bardzo często prowadzi do stanu zapalnego w miąższu migdałków, na których pojawiają się charakterystyczne naloty ropne.

Angina ropna ile trwa?

To, ile trwa angina ropna w dużej mierze zależy od odporności pacjenta oraz od sposobu leczenia. Jeżeli chodzi o wysoką gorączkę, to utrzymuje się ona wyłącznie w pierwszej fazie choroby, dlatego też po 3-5 dniach ustępuje.

Bóle gardła powinny ustąpić po tygodniu nawet wtedy, gdy nie są leczone. Pamiętać należy o tym, że angina paciorkowcowa ma etiologię bakteryjną, dlatego też wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, która trwa nie krócej niż 10 dni.

Jakie są skuteczne sposoby leczenia?

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na wyleczenie anginy ropnej jest oczywiście leczenie antybiotykami.

Im szybciej dojdzie do rozpoznania anginy i wprowadzenia leczenia farmakologicznego, tym zdecydowanie szybciej będzie można pozbyć się dokuczliwych objaw. W dużej mierze to właśnie dzięki antybiotykom błyskawicznie ustępuje nie tylko ból gardła, ale również spada gorączka.

Nie można zapominać również o tym, że dzięki antybiotykom znacząco ogranicza się ryzyko powikłań, dlatego też tym bardziej warto jak najszybciej odwiedzić lekarza.

Może Cię zainteresować: Domowe sposoby na ból gardła.

Jakie leki podaje się przy anginie ropnej?

Bakterie paciorkowca najłatwiej zwalczyć fenoksymetylpenicyliną. Penicylina może pochwalić się nie tylko dużą dostępnością i przystępną ceną, ale również wysokim bezpieczeństwem.

Z jej dobrodziejstw bez problemu, mogą skorzystać nawet kobiety w ciąży. Problemy pojawiają się jedynie u osób, które są uczulone na penicylinę. W takiej sytuacji lekarz może przepisać preparaty z grupy makrolidów albo cefadroksylem.

Przy anginie ropnej stosuje się także leczenie objawowe. Pacjentom przepisywane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Aby zmniejszyć obrzęk oraz zaczerwienienie błon śluzowych gardła warto postawić na pastylki do ssania. Dużym zainteresowaniem cieszą się także specjalne płukanki z rumianku i szałwii.

Zobacz również, jakie mogą być przyczyny przewlekłego bólu gardła. 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Angina ropna – jak rozpoznać i jak leczyć?

Angina ropna nazywana jest inaczej ostrym zapaleniem błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Za jej wystąpienie odpowiadają bakterie – paciorkowce.

Zdecydowana większość angin to zakażenia wywołane przez Streptococcus pyogenes – paciorkowca beta-hemolizującego z grupy A.

Angina łatwo rozprzestrzenia się pomiędzy kolejnymi osobami, przenosząc się zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez kontakt z wydzielinami błon śluzowych dróg oddechowych. Z tego względu wskazane jest odizolowanie chorego od pozostałych domowników.

Przypadki zachorowania najliczniej odnotowywane są u dzieci w przedziale od 3. do 14. roku życia. Angina ropna charakteryzuje się gwałtownym początkiem, co wiąże się z krótkim okresem inkubacji bakterii – wynosi on od 12 godzin do 4 dni. Choroba ma tendencję do nawrotów, zwłaszcza w okresie do 3 miesięcy od wyleczenia.

ZOBACZ TEŻ: Suchy kaszel – przyczyny i metody leczenia

Objawy anginy ropnej

Podstawowym objawem anginy ropnej jest wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 ℃.

Dodatkowo pojawia się silny, promieniujący ból gardła, utrudniający przełykanie oraz mowę, miejscowe zmiany w obrębie migdałków takie jak zaczerwienienie, rozpulchnienie oraz śluzowo-ropne naloty, z kolei węzły chłonne podżuchwowe są powiększone i tkliwe. U części pacjentów obserwuje się ślinotok oraz przykry zapach z ust. Zdarza się, że anginie ropnej towarzyszą wymioty (głównie u młodszych dzieci) oraz ból brzucha, który niekiedy może być mylony z zapaleniem wyrostka robaczkowego – jest to efekt reakcji tkanki limfatycznej zlokalizowanej w tej okolicy. Pamiętajmy, że anginę ropną od infekcji wirusowej gardła odróżnia m. in. brak nieżytu nosa, kaszlu czy zapalenia spojówek.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie krtani – przyczyny, metody leczenia i domowe sposoby na złagodzenie objawów

Jak potwierdzić anginę ropną?

Potwierdzenie anginy ropnej wymaga wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, podczas której zostanie przeprowadzony wywiad oraz badanie przedmiotowe. Do oceny prawdopodobieństwa zakażenia S. pyogenes lekarz wspiera się skalą punktową wg Centora i McIsaaca.

Wykorzystuje ona objawy kliniczne choroby i przyporządkowuje im odpowiednią liczbę punktów. Wynik poniżej 2 świadczy o bardzo niskim prawdopodobieństwie infekcji bakteryjnej, w związku z tym nie podejmuje się dalszej diagnostyki mikrobiologicznej ani antybiotykoterapii.

Przedział 2-3 punktów nie jest rozstrzygający i wymaga potwierdzenia poprzez posiew wymazu z gardła lub testu na antygeny S. pyogenes.

Przy wyniku równym lub wyższym niż 4, prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej jest największe i lekarz może zdecydować o włączeniu antybiotykoterapii.

ZOBACZ TEŻ: Przerośnięte migdałki – przyczyny i leczenie

Leczenie anginy ropnej

Zazwyczaj terapia anginy ropnej trwa do 10 dni. W przypadku potwierdzonej infekcji bakteryjnej, najczęstszym wyborem jest zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Na czas kuracji antybiotykiem warto dodatkowo włączyć probiotyk.

W aptece dostępne są preparaty w postaci kapsułek (Lacidofil, Lakcid, Multilac), saszetek (Trilac plus saszetki, Osłonka Gastro) lub kropli (Dicoflor krople, Trilac plus forte).

Do zbijania wysokiej gorączki u dziecka można sięgnąć po preparaty z paracetamolem lub ibuprofenem w formie tabletek (Ibuprom, Apap), zawiesin (Paracetamol Hasco, Pedicetamol, Ibufen) lub czopków (Nurofen czopki, Paracetamol Farmina czopki).

Pomocne będą też leki odkażające i zmniejszające ból gardła (Hascosept, Cholinex, Strepsils Intensive) – zapytaj farmaceutę lub sprawdź w ulotce, od którego roku życia mogą być stosowane.

Pamiętaj, że wybrany preparat możesz zarezerwować w najbliższej aptece i odebrać go w wolnej chwili – wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki KtoMaLek.pl.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie gardła – co zrobić, gdy gardło boli?

Powikłania anginy ropnej

Niestety, nieleczona angina ropna może skutkować licznymi powikłaniami o charakterze miejscowym lub ogólnym, takimi jak ropień okołomigdałkowy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok bocznych nosa. Rzadziej rozwija się popaciorkowcowe kłębuszkowe zapalenie nerek, reaktywne zapalenie stawów oraz gorączka reumatyczna. Z tego względu objawów anginy nie należy lekceważyć.

Leia também:  Obrzęk mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

ZOBACZ TEŻ: Jak zbić gorączkę?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Angina ropna – przyczyny, objawy, leczenie

Angina to infekcja, która może mieć pochodzenie wirusowe, ale również bakteryjne. Wówczas mowa o anginie ropnej. Najczęściej wymaga ona wizyty u lekarza i antybiotykoterapii, a jej objawy pojawiają się dużo szybciej i są bardziej uciążliwe, niż w przypadku infekcji wirusowej. Od czego powstaje angina ropna, jakie objawy jej towarzyszą i jak należy ją leczyć?

Angina ropna – objawy

Angina ropna to ostre zapalenie gardła i migdałków, które wywołane jest najczęściej przez paciorkowce hemolizujące z grupy A. Z tego też względu nazywana jest ona przez specjalistów anginą paciorkowcową. Czy angina ropna jest zaraźliwa? Tak, ropna angina jest chorobą zakaźną i przenosi się drogą kropelkową.

Choć nie jest ona zaliczana do infekcji podwyższonego ryzyka, to bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Charakterystyczne dla anginy ropnej, w stosunku do infekcji wywołanej przez wirusy, jest to, że postępuje ona bardzo szybko.

Dolegliwości nie będą coraz bardziej uciążliwe z czasem, a od razu wystąpią w sposób nasilony. Angina ropna jest infekcją powszechną, a okresem najwyższej zapadalności na nią jest czas obniżonej odporności na infekcje, czyli jesień, zima i wczesna wiosna. Zdecydowanie najczęściej chorują na nią dzieci do 7.

roku życia, które nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego układu immunologicznego, ale infekcja ta dotyka również dorosłych. Według raportu Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego choroby układu oddechowego, w tym angina, były przyczyną 12,8 proc. wszystkich czasowych niezdolności do pracy.

Wyższe wyniki uzyskały wyłącznie ciąża, poród i połóg (19,2 proc.), choroby układu kostno-stawowego (15,4 proc.) oraz urazy i zatrucia (14 proc.).

Uwaga: nie musisz się zarazić, żeby zachorować na anginę ropną. W twoich migdałkach mogą się znajdować tzw. uśpione bakterie, które uaktywnią się np. wtedy, kiedy nastąpi u ciebie znaczny spadek odporności. Według szacunków dotyczy to 12–23 proc. dzieci i około 5 proc. dorosłych.

Objawy choroby pojawiają się najczęściej po około 4–5 dniach od zakażenia. Z reguły infekcji towarzyszą:

 • wysoka gorączka – do 40 stopni Celsjusza,
 • osłabienie i dreszcze,
 • silny ból gardła, promieniujący w stronę ucha,
 • brak apetytu,
 • uczucie rozbicia,
 • ból głowy,
 • ból stawów i mięśni,
 • powiększone węzły chłonne,
 • biały nalot na języku,
 • ból brzucha.

Jakie są źródła tej infekcji? Choroba raczej nie rozwinie się na skutek dotknięcia tego samego przedmiotu, który znajdował się w rękach chorego. Do zarażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zainfekowaną.

Wystarczy, że chory zacznie kichać lub kaszleć, a w ten sposób patogeny mogą dostać się do organizmu drogą powietrzną lub pokarmową.

Dlatego najłatwiej możesz się zarazić w miejscach publicznych, takich jak środki komunikacji miejskiej, urzędy, miejsce pracy czy szkoła.

Angina ropna – wirus czy bakteria?

Bardzo ważna dla wyboru sposobu leczenia jest ocena tego, z jakim rodzajem infekcji masz do czynienia. Jeśli choroba wywołana jest przez wirusy, to dolegliwości pojawiają się w czasie 1–3 dni od zarażenia i są zdecydowanie mniej uciążliwe. Jak wspomnieliśmy – objawy anginy ropnej odczuwalne są po dłuższym czasie, nawet po 5 dniach.

Istotna różnica jest taka, że w przypadku wirusa występuje stan podgorączkowy, natomiast przy anginie ropnej – wysoka gorączka. Angina wirusowa wymaga jedynie leczenia objawowego, natomiast angina paciorkowcowa, której symptomem jest żółtobiały nalot ropny na migdałkach, wiąże się najczęściej z antybiotykoterapią.

Ile trwa angina ropna? Wiele zależy od tego, co jest przyczyną infekcji. Przede wszystkim, jeśli pojawi się gorączka, to wybierz się do lekarza, który jeśli oceni, że to angina ropna, zapisze ci antybiotyki. Jeśli zostanie wdrożona odpowiednia metoda leczenia, to z infekcją będziesz się zmagać od 7 do 15 dni.

Jeśli jednak zbagatelizujesz objawy, będziesz zwlekać z wizytą u specjalisty, to możesz doprowadzić do powikłań i jednocześnie spowodować, że choroba będzie cię męczyć dłużej.

Możliwe powikłania wynikające z nieleczenia lub z nieodpowiedniego leczenia anginy ropnej to:

 • Ropień okołomigdałkowy – objawia się jednostronnym bólem twarzy, który promieniuje w stronę ucha. Jest to jedno z najczęstszych powikłań anginy ropnej. Wymaga natychmiastowego leczenia, gdyż może być groźny nawet dla życia chorego.
 • Zapalenie zatok – może być wręcz niezauważalne w przebiegu anginy. Objawy to silny ból głowy, ropna wydzielina w kolorze żółtym lub zielonym i ostry nieżyt nosa.
 • Zapalenie płuc – infekcji towarzyszy wysoka gorączka, dreszcze i kaszel, ale często przechodzi ona bezobjawowo, a wykryć ją można jedynie osłuchowo. Jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla najmłodszych, i często stanowi przyczynę hospitalizacji.
 • Zapalenie ucha środkowego – objawia się silnym bólem ucha oraz gorączką.
 • Gorączka reumatyczna – stanowi najczęstszą przyczynę wad nabytych serca u dzieci i młodzieży.

Angina ropna bez gorączki

Anginie ropnej najczęściej towarzyszy gorączka, czy jednak zawsze musi tak być? Zdarza się, że infekcja może przebiegać bez wysokiej temperatury, co może mieć miejsce zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Możliwe, że wyłącznymi objawami infekcji będą nieżyt nosa, kaszel, ból gardła, ból przy przełykaniu czy nalot na migdałkach. Gorączka nie musi wystąpić, jednak angina ropna bardzo rzadko przebiega bez niej.

Angina ropna – jak leczyć bez antybiotyku?

W przypadku anginy ropnej nie ma konieczności wizyty u lekarza, wystarczy leczenie objawowe. Jeśli jednak masz do czynienia z infekcją wywołaną bakterią, to antybiotykoterapia jest konieczna.

Leia também:  Przekwitanie u mężczyzn – męska menopauza

Odpowiednio dobrany lek na anginę ropną spowoduje, że dolegliwości towarzyszące infekcji nie będą tak uciążliwe, choroba szybciej ustąpi, nie dojdzie do jej nawrotu, a ryzyko powikłań zmaleje. Jeśli tylko zauważysz objawy infekcji, to jak najszybciej wybierz się do lekarza.

Antybiotyku możesz uniknąć wyłącznie wtedy, jeśli specjalista stwierdzi, że w organizmie nie rozwija się angina ropna.

Teoretycznie leczenie anginy ropnej bez antybiotykoterapii jest możliwe, jednak badania wykazują, że nie jest to korzystne ani dla zdrowia pacjenta, ani dla zdrowia całego społeczeństwa.

Angina ropna – leczenie domowe

To, że angina ropna wymaga antybiotykoterapii nie oznacza, że nie musisz stosować leczenia objawowego. Nie spowoduje ono, że infekcja będzie trwać krócej, ale sprawi, że towarzyszące jej objawy nie będą aż tak uciążliwe. Lekarz, poza antybiotykoterapią, może zapisać ci również inne medykamenty, które mogą być dostępne bez recepty. Mowa tutaj o lekach:

 • na nieżyt nosa,
 • na ból gardła,
 • na zmiany ropne w jamie ustnej i gardle,
 • na gorączkę,
 • wzmacniających odporność.

W leczeniu wspomagającym antybiotykoterapię można zastosować również leki roślinne, w tym wypadku pomocne będą m.in.:

 • Płukanki na gardło – zawierające wyciągi z takich ziół jak: rumianek, szałwia, tatarak, kora dębu, arnika, tymianek, mięta – zestaw taki wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające, co jest korzystne w przypadku anginy. 
 • Leki wzmacniające odporność oraz wspomagające leczenie infekcji górnych dróg oddechowych na bazie aloesu drzewiastego, pelargonii afrykańskiej czy jeżówki purpurowej.

Inne domowe sposoby wspomagające leczenie

 • Czosnek – naturalny antybiotyk, który sugerowany jest w przypadku infekcji dróg oddechowych. Ma m.in. działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne.
 • Miód z cytryną i pieprzem cayenne – to połączenie, które powinno złagodzić ból towarzyszący infekcji. Do 2 łyżek miodu dodaj sok z jednej cytryny i odrobinę pieprzu cayenne. Zmieszaj i odczekaj kilka minut. Po tym czasie mikstura będzie gotowa.
 • lek. Michał Dąbrowski
 • Źródła:
 • https://pulsmedycyny.pl/nizp-pzh-raport-o-sytuacji-zdrowotnej-polakow-951897

Angina ropna – przyczyny, objawy, leczenie. Czy angina ropna jest zaraźliwa?

Angina ropna oznacza stan zapalny błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, wywołany przez bakterie.

Najczęstszym winowajcą jest paciorkowiec β-hemolizujący – Streptococcus pyogenes.

Angina ropna diagnozowana jest zazwyczaj u dzieci w wieku 3-14 lat, zwłaszcza w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny, kiedy odsetek zachorowań znacząco wzrasta. 

Zakażenie anginą ropną związane jest z kontaktem z osobą zakażoną lub wydzieliną górnych dróg oddechowych, w której znajdują się patogeny wywołujące chorobę. Możliwość zarażenia utrzymuje się do 24 godzin od rozpoczęcia leczenia odpowiednim antybiotykiem, dlatego warto do tego czasu odizolować pacjenta od otoczenia, zwłaszcza dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy, leczenie

Umów się do lekarza rodzinnego

Objawy anginy ropnej

Znajomość objawów anginy ropnej pozwala na odróżnienie jej od zapalenia gardła o etiologii wirusowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku decyzji o włączeniu antybiotyku, skutecznego jedynie w leczeniu infekcji bakteryjnych.

Angina ropna charakteryzuje się nagłym wystąpieniem i nasileniem objawów. Zaliczamy do nich przede wszystkim intensywny ból gardła, trudności w przełykaniu i obrzęk błony śluzowej.

Towarzyszy im włóknikowy nalot w kryptach migdałków oraz obrzęk węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych przednich. U pacjentów cierpiących na anginę ropną pojawia się również wysoka gorączka, powyżej 38 stopni Celsjusza.

Dodatkowo, u dzieci często obserwuje się nudności, wymioty oraz bóle brzucha. 

Cechą odróżniającą anginę ropną od zakażenia wirusowego jest brak kaszlu, nieżytu nosa oraz zapalenia spojówek, typowego dla infekcji adenowirusowej.

ZOBACZ TEŻ: Ból gardła przy przełykaniu śliny – co oznacza?

Diagnostyka anginy ropnej

W przypadku podejrzenia anginy ropnej, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wywiad, podczas którego oceni zakres i stopień nasilenia objawów, a także dynamikę rozwoju choroby.

Następnie przejdzie do badania przedmiotowego, aby sprawdzić stan gardła i migdałków podniebiennych. W przypadku dalszych wątpliwości, możliwe jest pobranie wymazu i wysłanie go do badania mikrobiologicznego.

 

Wizytę u wybranego lekarza możesz zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Odpowiednia diagnostyka anginy ropnej jest niezwykle istotna, ze względu na prawidłowe dobranie leczenia. Niepotrzebnie stosowane antybiotyki nie tylko okazują się nieskuteczne, ale także przyczyniają się do narastania oporności wśród bakterii.

ZOBACZ TEŻ: Usuwanie migdałków u dzieci

Leczenie anginy ropnej

Skuteczne leczenie anginy ropnej pozwala zapobiec ewentualnym powikłaniom choroby i ograniczyć jej rozprzestrzenianie się na kolejnych pacjentów. Najczęściej wymaganym rozwiązaniem jest zastosowanie antybiotyku.

Antybiotykoterapia 

Antybiotykoterapia anginy ropnej trwa od 5 do 10 dni, w zależności od typu zastosowanego preparatu.

Bardzo istotne jest przeprowadzenie kuracji do końca, gdyż przedwczesne odstawienie leku prowadzi do nieskuteczności leczenia.

Pamiętajmy, że zażywanie antybiotyku wymaga równoczesnej probiotykoterapii, celem uniknięcia biegunki (niebezpiecznej szczególnie u dzieci) oraz rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy. 

Łagodzenie bólu gardła 

Miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe umożliwiają preparaty w postaci pastylek do ssania, spray’u lub płynów do płukania. W ich składzie znajdziemy m.in.

salicylan choliny, flurbiprofen, chlorowodorek benzydaminy lub cetylpirydyny.

Przy nasilonym bólu gardła, warto rozważyć leki zawierające lidokainę – substancję znieczulającą miejscowo. 

Obniżenie gorączki

Obniżenie gorączki w przebiegu anginy ropnej uzyskać możemy stosując leki zawierające paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen).

U najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą się preparaty w postaci zawiesiny lub czopków. Pamiętajmy, że ich dawkowanie zależy od masy ciała dziecka.

O pomoc w obliczeniach warto poprosić lekarza lub farmaceutę, aby terapia była nie tylko skuteczna, lecz także bezpieczna.

ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać zapalenie tchawicy? Objawy i leczenie

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*