Żółty nalot na języku – co oznacza i jak leczyć żółty język?

Witam. Od tygodnia jestem przeziębiona (katar, kaszel, brak gorączki). Od 5 dni mam żółtopomarańczowy nalot na języku. Czy może to być spowodowane przeziębieniem? Jeśli nie, to czym? Mam 16 lat.

Odpowiedział

 • dr med. Ernest Kuchar
  Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
 • Akademia Medyczna we Wrocławiu

Żółtopomarańczowy język, czyli żółto zabarwiony nalot na języku jest zwykle wczesnym objawem zaburzenia zwanego „językiem włochatym”.

Przyczyną zaburzenia jest brak właściwego złuszczania się brodawek nitkowatych oraz mnożące się na języku bakterie lub drożdżaki, które wytwarzają żółty barwnik. Język może stać się żółty, gdy brodawki języka (kubki smakowe) są przerośnięte i tworzą chropowatą powierzchnię, która pozwala drobnoustrojom na dobre przyleganie i wytwarzanie barwnika.

Język pod żółtawym nalotem jest wyraźnie szorstki. Czynnikami sprzyjającymi są: zła higiena jamy ustnej, niektóre leki, gorączka, odwodnienie i oddychanie przez usta, zatem przeziębienie może być główną przyczyną problemu. Ponadto zaburzeniu sprzyjają: picie kawy i herbaty oraz palenie papierosów. Żółte zabarwienie języka mogą wywołać niektóre leki (np.

antybiotyki, witaminy) i substancje spożywcze zawierające barwniki (np. cukierki, żelki itp.).

Żółty nalot na języku – co oznacza i jak leczyć żółty język?

Chociaż żółty język może wywoływać niepokój, z wyjątkiem bardzo rzadkich przypadków, nie wskazuje na poważny problem medyczny.

Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się żółtego zabarwienia języka, w tym poprawa higieny jamy ustnej, stosowanie leków przeciwbakteryjnych, aby zmniejszyć liczbę bakterii w jamie ustnej oraz zmiana diety.

Szybkie leczenie żółtego języka jest bardzo proste – polega na usuwaniu nalotu z języka specjalną szczoteczką (skrobaczka do języka). Niektórzy pacjenci stosują płukanie rozcieńczonym roztworem nadtlenku wodoru (wody utlenionej), by usunąć barwnik i bakterie, choć nie jest to konieczne.

Jeżeli główną przyczyną jest ostra choroba przebiegająca z gorączką i towarzyszącą niedrożnością nosa i oddychaniem przez usta, zwykle wystarczy chorobę przeczekać. Bardzo rzadko, żółty język może wskazywać na choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego.

„Żółty język” jest zwykle łagodną zmianą związaną z nadmiernym rozmnażaniem się bakterii w jamie ustnej. Może poprzedzać tzw. czarny, włochaty język.

Hairy Tongue What Is Yellow Tongue? Yellow Tongue Diseases.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Estetyka naszego uśmiechu zależy w dużej mierze od zębów. Piękny, jasny uśmiech, pozbawiony osadów, prezentuje się doskonale, dzięki czemu jest on obiektem pożądania milionów.

Mniej widocznym, choć równie istotnym elementem jamy ustnej, jest język. Jego kondycja dostarcza pacjentowi ważnych informacji na temat własnego stanu zdrowia.

Dowiedz się, co oznacza żółty nalot na języku.

Żółty nalot na języku – co oznacza i jak leczyć żółty język?

Żółte zabarwienie nalotu na języku może być wywołane wieloma czynnikami. Najczęściej to zjawisko jest związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej, co powoduje namnażanie groźnych bakterii chorobotwórczych. Może także okazać się, że wynika on z nadmiernego spożycia kawy, herbaty, papierosów oraz innych produktów barwiących język na żółto. 

Zmiany na języku mogą być spowodowane czynnikiem chorobowym, a do najczęstszych schorzeń towarzyszących nalotowi zaliczają się:

 • cukrzyca,
 • niedobory witamin, w tym z grupy B,
 • zakażenie wirusem HIV,
 • wrzody dwunastnicy i żołądka, którym towarzyszą inne objawy, np. silne wymioty, zgaga, piekący ból umiejscowiony pośrodku brzucha,
 • chłoniak błony śluzowej żołądka.

O czym świadczy żółty nalot na języku?

Nabłonek pokrywający język znajduje się na całej jego powierzchni. To oznacza, że nalot może pojawić się w każdym miejscu.

Podstawowym krokiem do dalszych działań jest wzmożona higiena jamy ustnej, która ma na celu zapobiec intensywnemu namnażaniu bakterii.

Pacjent, który chce dowiedzieć się, o czym świadczy żółty odcień, powinien na pewien czas zrezygnować z papierosów, kawy i innych produktów barwiących. W tym czasie należy kontrolować stan języka. Brak zmian to powód do kontaktu z lekarzem.

Jak pozbyć się żółtego nalotu na języku? 

Żółty nalot na języku nie musi być jednym z objawów rozwoju choroby.

W momencie, gdy jego obecność jest spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, piciem kawy lub spożywaniem potraw barwiących na żółto, pacjent powinien oczyścić język specjalną skrobaczką (osobną lub będącą częścią szczoteczki do zębów). Nie zalecamy stosowania włosia szczoteczki do zębów, gdyż jest to nieskuteczne, nieprzyjemne oraz niehigieniczne.

W momencie, gdy żółtemu nalotowi towarzyszą inne objawy, mogące świadczyć np. o chorobach układu trawiennego, pacjent powinien podjąć konsultację ze specjalistą. Zmiana koloru języka towarzyszy wielu schorzeniom — z tego powodu warto przeprowadzić stosowne badania wykluczające poszczególne choroby.

(+48) 91 433 07 76[email protected]

O czym świadczy nalot na języku?

Żółty nalot na języku – co oznacza i jak leczyć żółty język?

Obłożony język z całą pewnością nie jest czymś naturalnym i może wskazywać na mniej lub bardziej poważne schorzenie. Nalot może mieć różne zabarwienie w zależności od tego, jakiej dolegliwości jest objawem. Wbrew pozorom kolor nalotu na języku ma duże znaczenie i może mieć on różne przyczyny. Język z nalotem powinien zostać obejrzany przez lekarza w celu postawienia prawidłowej diagnozy i dobrania odpowiedniej metody leczenia schorzenia, które go wywołało. Z całą pewnością nie należy lekceważyć tego sygnału ostrzegawczego, który wysyła organizm.

Na języku każdego człowieka znajduje się lekko białawy nalot, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Niepokojące jest jednak to, jeśli język będzie obłożony i zmieni kolor na żółty czy też nawet na czarny. Brzydki nalot na języku nie jest jedynie kwestią estetyczną, ale może wskazywać na mniej lub bardziej poważne schorzenie.

Biały nalot na języku może wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej czy też być objawem grzybicy. Łatwo jest zorientować się, że nalot nie jest prawidłowy w przypadku kandydozy jamy ustnej, gdyż przybiera on wówczas kolor kredy, jest gęsty oraz rozprzestrzenia się na przełyk i podniebienie.

Mogą wówczas pojawić się także pieczenie, zapalenie języka, ból i owrzodzenia. Biały nalot na języku bardzo często pojawia się na skutek przyjmowania chemioterapii, sterydów i immunosupresantów. Może on wskazywać również na rozwój cukrzycy czy jakieś zakażenie wirusowe.

Biały nalot na języku towarzyszy chorobom takim jak kiła, dur brzuszny, płonica i anemia oraz pojawia się przy przeroście migdałka gardłowego i zmianach przedrakowych jamy ustnej.

Żółty i brązowy nalot na języku

W przypadku palaczy często na języku można zaobserwować żółty lub brązowy nalot. Podobnie zresztą jak u osób pijących duże ilości kawy i herbaty.

Język zabarwiony na żółto może oznaczać także wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby pęcherzyka żółciowego, schorzenia wątroby i choroby dróg żółciowych.

Brązowy nalot na języku może być objawem nieżytu żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zatrucia pokarmowego czy kwasicy organizmu.

Nalot na języku czarny, zielony, szary lub purpurowy

Osoby borykające się z chorobami wątroby, mogą mieć język zabarwiony na zielono. Czerwony nalot na języku także może oznaczać zaburzoną pracę tego narządu.

Język mocno czerwony lub malinowy występuje w przypadku szkarlatyny, choroby bostońskiej czy choroby Kawasakiego. Szary nalot na języku może wskazywać na niedokrwistość, opryszczkę czy kiłę.

Z kolei purpurowy na niedobór witamin z grupy B, przemęczenie, ból głowy czy apatię. Język zabarwiony na kolor czarny pojawia się przy chorobach nerek.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Żółty nalot na języku – co oznacza, jak się go pozbyć?

Żółty nalot (osad) na języku ma zwykle związek z błahą przyczyną, taką jak choćby niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej, czy dobra, zdrowa dieta. Czasem jednak może świadczyć o występowaniu w ustroju zaburzeń trawiennych lub chorób ogólnoustrojowych. Jak poradzić sobie z żółtym językiem?

źródło:123RF

Żółty nalot na języku to jedna z odmian tzw. obłożonego języka. Jest to sytuacja, która polega na tym, że język zabarwia się na inny niż jasnoróżowy kolor. Fizjologicznie język powinien być wilgotny, gładki i jasnoróżowy.

Wszelkie odstępstwa od tej normy nie powinny być bagatelizowane, a obserwowane, by wyjaśnić przyczynę ewentualnych anomalii.

Żółty język, ale także biały, kremowy, czy ciemny z reguły nie oznaczają poważnych problemów zdrowotnych. Bardzo często mają związek z poziomem higieny jamy ustnej, czy działaniem bakterii, pasożytów, albo drożdżaków na ludzki organizm.

Niekiedy jednak żółty osad na języku może stanowić objaw poważniejszego schorzenia, np. dotyczącego funkcjonowania jakiegoś organu z obszaru jamy brzusznej (m.in. wątroby, dwunastnicy, czy dróg żółciowych), czy może nawet świadczyć o zmianach nowotworowych.

Przyczyny żółtego osadu na języku tkwią zwykle w podejściu do higieny jamy ustnej. Jeśli nie jest ona wystarczająca, a podczas mycia zębów, omija się szorowanie języka, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie całej jamy ustnej, bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze mają łatwiejszy dostęp do ustroju i wnikania m.in. w takie narządy jak język.

Co więcej żółty nalot na języku iból gardła, zapchany nos, czy katar świadczą o przeziębieniu. Zmiana koloru języka pojawia się na skutek oddychania przez usta oraz przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków i witamin).

Na przebarwienie języka może mieć wpływ dieta uboga w płyny, ważne dla prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały, a także błonnik. Spożywanie zbyt małej ilości wody, bądź innych płynów (poza kawą i herbatą, które także mogą zażółcać język) oraz wodnistych owoców prowadzi do odwodnienia, manifestującego się m.in. żółtym językiem.

Leia também:  Como carregar um revólver (com imagens)

Za żółtym językiem mogą też stać inne błahe powody, jak np. zjedzenie potrawy z dodatkiem kurkumy, curry, czy niej przyprawy albo barwnika spożywczego zażółcającego język. Z żółtym językiem związek ma również palenie papierosów.

Źółty język a choroby

Niestety wyjątkowo zdarzają się sytuacje kiedy opisywany syndrom może wynikać z chorób występujących w ustroju. Na co zatem może także wskazywać żółty nalot na języku? Jelita, wątroba, dwunastnica, żołądek, pęcherzyk żółciowy – to organy, które przy nieprawidłowej pracy, mogą wysyłać sygnał w postaci np. żółtych plam na języku.

Jeśli do zażółconego języka dołączają niepokojące oznaki z przewodu pokarmowego, takie jak bóle, kłucia, wzdęcia, zgaga, czy wymioty, można podejrzewać np. chorobę wrzodową żołądka albo dwunastnicy. Czasem żółty kolor na języku oznacza refluks żołądkowo-jelitowy.

Co więcej dolegliwości trawienne połączone z żółtym kolorem języka mogą decydować o występowaniu w ustroju zakażenia bakteriami Helicobacter pylori.

Żółtawym językiem objawia się także zaburzenie, które określa się jako „włochaty” lub „czarny język”. Jest ono najczęściej spowodowane przez atak bakterii lub drożdżaków.

Rzadko za zażółconym językiem stoją zmiany nowotworowe. 

Co robić w sytuacji kiedy pojawia się żółty nalot na języku, jak się pozbyć tej nieprawidłowości? Bardzo często wspomniany syndrom ma prozaiczne źródło, dlatego nie są konieczne szczególne procedury, by go usunąć.

Zwykle wystarczy zwiększenie ilości spożywanych płynów, takich jak woda oraz modyfikacja diety, polegająca m.in. na wzbogaceniu jej o owoce i warzywa oraz wykluczeniu z jadłospisu kawy, mocnej herbaty, ostrych, kolorowych przypraw, barwników spożywczych, itp. 

Co więcej bardzo skutecznym sposobem na żółty język jest właściwa higiena jamy ustnej. Warto kupić specjalną szczoteczkę do czyszczenia powierzchni języka i myć go co najmniej dwa razy dziennie, po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Pomocne może się również okazać płukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem do jamy ustnej.

Istnieją również domowe sposoby na żółty nalot na języku. Jest to na przykład przepłukiwanie gardła wodą utlenioną

Jeśli natomiast jakaś poważniejsza przyczyna, np. zaburzenie pracy wątroby spowodowała żółty nalot, leczenie musi być adekwatne do zdiagnozowanego przez lekarza schorzenia.

Żółty język u dziecka

Co oznacza żółty język u dziecka? Najczęściej przyczyny tego zaburzenia bywają takie same jak u dorosłych, z naciskiem na higienę jamy ustnej, niewłaściwą dietę, bądź podjadania zbyt dużej ilości cukierków oraz innych słodyczy, zawierających cukier i barwniki spożywcze.

Dzieci nie rzadko chorują, dlatego żółty język ma też częsty związek w ich przypadku z przechodzonym przeziębieniem albo poważniejszą infekcją, w tym także zakażeniem bakteryjnym.

W czasie choroby maluchy przyjmują lekarstwa, zwłaszcza słodkie, barwione na rozmaite kolory syropki, ale także witaminy i antybiotyki, które niekiedy zażółcają powierzchnię języka.

Żółty nalot na języku dziecka może jednak czasem oznaczać, że w jego ustroju dzieje się coś wymagającego interwencji lekarskiej. Na ten objaw powinno się zwrócić szczególną uwagę, jeśli maluch dodatkowo skarży się na ból brzucha, ma kłopoty z apetytem, zdarzają się u niego nudności, zaparcia, itp.

Niekiedy żółty język u dziecka może stanowić efekt uboczny wyrwania zęba. Jeśli jednak ten objaw nie mija, a miejsce po ekstrakcji zęba wciąż boli oraz krwawi, należy zgłosić się do stomatologa wykonującego zabieg usunięcia zęba.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Żółty nalot na języku – przyczyny, choroby, leczenie

Żółty nalot na języku może pojawić się z rozmaitych powodów. Zdarza się u osób, które nałogowo palą papierosy, albo przyjmują pokarmy lub przyprawy barwiące ich język na żółto. Wiele schorzeń takich jak np. choroba dwunastnicy czy dróg żółciowych również może spowodować żółty nalot na języku. Może świadczyć też o zaburzeniach innych narządów wewnętrznych człowieka.

1. Przyczyny żółtego nalotu na języku

Żółty nalot na języku może oznaczać, że organizm został zakażony Helicobacter pylori – gram-ujemną bakterią należącą do pałeczek. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia chorób żołądkowych.

Wśród nich chorobę zapalną oraz wrzodową żołądka. Żółty nalot na języku może być również związany z refluksem dwunastnico- żołądkowym. Jest to dolegliwość polegająca na cofaniu się żółci wraz z sokami trzustkowymi do żołądka.

Długotrwałe spożywanie leków również może powodować żółty nalot na języku. Tak samo bywa w przypadku braku witamin w organizmie oraz innych czynników zewnętrznych takich jak: nałogowe palenie wyrobów tytoniowych oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Żółty nalot na języku może pojawić się u dzieci

Jednak nie zawsze żółty nalot na języku powinien wywoływać zaniepokojenie i obawę o własne zdrowie. Czasami przyczyna jest prozaiczna. Zdarza się tak u kawoszy, czyli osób które namiętnie wypijają czarny płyn w zbyt dużych ilościach. Nalot może być także wynikiem spożycia potraw z dużą ilością ostrych, pikantnych lub o żółtym zabarwieniu przypraw.

2. Choroby związane z nalotem na języku

Żółty nalot na języku może pojawić się z różnych przyczyn, jednak nie należy tego zjawiska bagatelizować. Jeśli nie schodzi przez dłuższy czas, należy udać się do specjalisty, gdyż istnieje podejrzenie, że organizm w taki sposób sygnalizuje o chorobach lub infekcjach bakteryjnych.

Żółty nalot na języku może wskazywać na obecność wcześniej wspomnianej bakterii Helicobacter pylori. Powoduje ona schorzenia, takie jak: zapalenie śluzówki oraz wrzody na dwunastnicy, a nawet może przyczynić się do powstania groźnych nowotworów.

Zalicza się do nich: raka wątrobowokomórkowego, żołądka, a także chłoniaka błony śluzowej żołądka.

3. Leczenie nalotu

Żółty nalot na języku może być incydentalny albo sygnalizować o infekcjach. Zdarza się, też że w tym samym czasie od momentu jego pojawienia się występują również dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Należy więc od razu udać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę jego powstania. Jeśli w porę odkryje się przyczynę (np. obecność w organizmie bakterii Helicobacter pylori), jest szansa na uniknięcie wielu groźnych chorób i nowotworów.

Specjalista powinien zlecić badanie krwi lub śliny, a niekiedy także moczu i kału. Diagnozę można także postawić za pomocą gastroskopii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Co oznacza nalot na języku?

Nalot na języku często może powodować dyskomfort, jednak nie zawsze jest przyczyną groźnej choroby. Obłożny język (inne określenie nalotu na języku) może świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Nalot na języku pojawia się także w wyniku palenia papierosów lub picia dużych ilości herbaty oraz kawy. Ale jak walczyć z nalotem na języku? W jaki sposób się go pozbyć?

Higiena jamy ustnej a nalot na języku

Nieestetyczny nalot powinno się dokładnie oczyszczać przy pomocy tylnej części szczoteczki do zębów lub specjalnych przyrządów do oczyszczania języka.

Mogą to być na przykład szpatułki zakupione w aptece. Nalot na języku może niekorzystnie wpływać na świeżość oddechu.

Aby uporać się z problemem brzydkiego oddechu, warto zajrzeć do naszego tekstu: Nieświeży oddech – jak sobie z nim poradzić?

W niektórych przypadkach nalot, mimo precyzyjnego oczyszczania, będzie powracał. Dzieje się tak, ponieważ może być on symptomem choroby. W zależności od koloru nalotu, diagnoza jest u poszczególnych pacjentów inna.

Nalot na języku – co oznacza?

Kolor nalotu na języku może sygnalizować różne schorzenia. Biały nalot często sygnalizuje grzybicę. Może jednak świadczyć również o kile lub anemii. Żółty nalot na języku występuje przy schorzeniach układu pokarmowego – na przykład chorobie wrzodowej.

Podobnie jest z brązowym nalotem na języku, który pojawia się chociażby u pacjentów z nieżytem żołądka. Czarny nalot na języku może być powiązany ze schorzeniami nerek, występuje nierzadko przy poważnych dysfunkcjach ze strony tego narządu.

Przyczyny nalotu na języku (w każdym z kolorów) mogą być jednak różne. Ważne, aby nie bagatelizować utrzymującego się nalotu na języku. Taki objaw należy skonsultować z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki diagnostyczne i zaproponuje skuteczne leczenie.

Aby dowiedzieć się więcej o nalocie na języku, polecamy lekturę artykułu Nalot na języku może być objawem poważnych schorzeń.

Co zrobić, jeśli nalotowi na języku towarzyszy ból w obrębie jamy ustnej?

Każdy niepokojący objaw należy zawsze skonsultować z lekarzem.

W sytuacji, gdy poza nalotem na języku wystąpi też ból jamy ustnej, można skorzystać ze specjalnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Roztworem, który wyróżnia się szybkim początkiem działania, jest na przykład Glimbax. Glimbax to dostępny bez recepty środek, który pomaga w walce z bólem w jamie ustnej oraz z bólem gardła.

Żółty nalot na języku – przyczyny i leczenie, żółty nalot na języku u dziecka

Żółty nalot na języku często staje się powodem do zmartwienia, choć nie zawsze jest oznaką choroby.

Leia também:  Nadmierne pocenie się dłoni

Nie ulega jednak wątpliwości, że zdrowy język, czyli narząd mięśniowy, położony w jamie ustnej i pełniący bardzo ważne funkcje (rozróżnia smaki, miesza jedzenie podczas żucia, bierze udział w mówieniu), powinien być jasnoróżowy, sprężysty i wilgotny, a nalot świadczy o pewnych nieprawidłowościach, jeśli nie w stanie zdrowia, to w higienie jamy ustnej czy odżywianiu.

Żółty nalot na języku – przyczyny

Przyczyny żółtego nalotu na języku mogą być różnorodne.

Często jest on konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej lub palenia papierosów, ale również częstego picia mocnej kawy czy herbaty oraz spożywania potraw doprawianych przyprawami wykazującymi właściwości barwiące, czyli przede wszystkim kurkumą i curry. Niekiedy za zmieniony kolor języka odpowiadają również syntetyczne barwniki, które znajdują się w składzie wielu produktów spożywczych, zwłaszcza dotyczy to słodyczy.

Czasami żółty nalot na języku zwiastuje przegrzanie i odwodnienie organizmu, czyli niebezpieczny dla zdrowia stan, charakteryzujący się także narastającym zmęczeniem, uczuciem osłabienia i niepokoju, nadpotliwością, a w stanie zaawansowanym także spadkiem ciśnienia tętniczego, zwolnieniem tętna oraz bladą i lepką skórą.

Żółty nalot na języku może być symptomem infekcji bakteryjnej i zakażenia bakterią Helicobacter pylori, do którego może dojść poprzez ślinę, kał czy wodę.

Często nie daje ono żadnych objawów, niekiedy dolegliwości przypominają zatrucie pokarmowe, a oprócz nalotu na języku pojawia się też ból brzucha czy wzdęcia.

Zakażenia nie można lekceważyć, ponieważ namnażające się bakterie Helicobacter pylori mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń: zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej dwunastnicy, raka wątrobowokomórkowego czy nowotworu żołądka.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:

Zmieniony kolor języka może być wywołany zmniejszonym przepływem śliny, powodującym suchość w ustach. Przyczyn takiego zaburzenia jest dużo – nadużywanie alkoholu, stosowanie niektórych leków (np. antydepresantów), cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy przejście radioterapii. Gdy taki stan utrzymuje się długo, sprzyja rozwojowi chorób dziąseł czy próchnicy.

Czasami żółty nalot na języku bywa też wczesnym objawem zaburzenia zwanego językiem włochatym, wynikającego z nieprawidłowego złuszczania się brodawek nitkowatych oraz namnażających się drobnoustrojów wytwarzających żółty barwnik. Nieprawidłowy kolor języka jest też częstym zwiastunem choroby refluksowej przełyku, czyli niewydolności naturalnego mechanizmu umożliwiającego swobodne przemieszczanie się treści żołądkowej z żołądka do przełyku.

Żółty nalot na języku u dzieci

Żółty nalot na języku u dzieci jest zjawiskiem dość częstym. Podobnie jak u dorosłych może być on konsekwencją nadmiernego gromadzenia się bakterii na języku. Może też towarzyszyć rozwojowi aft – niewielkich, ale bolesnych owrzodzeń, zazwyczaj występujących na wewnętrznej stronie policzków i utrudniających jedzenie, mówienie czy przełykanie śliny.

Żółty nalot na języku i ból gardła często towarzyszą przeziębieniu. Niewłaściwy kolor języka u dziecka może być też konsekwencją wysokiej gorączki, niekiedy jest efektem długotrwałego przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków.

Jeśli podczas ich zażywania nie są stosowane osłonowe probiotyki, na błonie śluzowej jamy ustnej może rozwinąć się grzybica, której objawem jest jednak częściej biały nalot na języku i podniebieniu.

Inne symptomy tego schorzenia to pojawienie się miejscowych owrzodzeń, ból i pieczenie, nadżerki i bolesne pęknięcia w kącikach ust.

Jak zbudowana jest wątroba? Dowiesz się tego z filmu:

Żółty nalot na języku a jelita i wątroba

Żółty nalot na języku może być czasami zwiastunem problemów z jelitami czy wątrobą. Jeśli nieprawidłowości dotyczą jelit, zwłaszcza jelita grubego, pojawiają się też inne objawy, m.in. zaparcia, gazy, wzdęcia brzucha czy występujące na ciele znamiona.

Zamieniony kolor języka bywa sygnałem o nadmiernym skumulowaniu w organizmie toksyn, odkładających się w wątrobie, jelitach, tkance tłuszczowej, a nawet w skórze i włosach. Konsekwencją tego jest częste zmęczenie, brak energii oraz osłabienie układu odpornościowego.

Jeśli obecności żółtego nalotu na języku towarzyszy zażółcenie oczu i skóry, może wskazywać to na zaburzenia pęcherzyka żółciowego lub wątroby – narządu stanowiącego centrum przemian biologicznych zachodzących w organizmie człowieka.

Żółty nalot na języku – leczenie

Leczenie żółtego nalotu na języku należy zacząć przede wszystkim od zdiagnozowania przyczyny. Jeśli jest on konsekwencją palenia papierosów czy spożywania pewnych produktów, należy je wyeliminować.

Gdy towarzyszy przeziębieniu, zwykle nie wymaga podejmowania specjalnych działań, gdyż ustępuje samoistnie.

Czasem niezbędne jest jednak przyjmowanie preparatów przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybicznych, co powinno być skonsultowane z lekarzem.

Żółty nalot na języku można spróbować usunąć mechanicznie, za pomocą specjalnej szczoteczki do pielęgnacji języka z gumowymi wypustkami. Niekiedy zalecane jest płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej. 

Nalot na języku – o czym świadczą jego kolory?

Nalot na języku z całą pewnością nie jest czymś normalnym i taki objaw powinien wzbudzić w nas niepokój. Tym bardziej, jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas i dochodzi do zmiany koloru języka.

W niektórych przypadkach język z nalotem może przybrać białe, żółte, brązowe, zielone czy też nawet czarne zabarwienie. Nie zawsze wskazuje to na jakieś poważne schorzenie, gdyż może wynikać z innych czynników typu palenie papierosów czy nadużywanie kawy. Warto jednak sprawdzić, co jest przyczyną obłożonego języka w celu wykluczenia chorób czy niedoboru płynów w organizmie.

U zdrowego człowieka język jest sprężysty i wilgotny, o różowym zabarwieniu. W przypadku rozwoju pewnych chorób czy niedoborów witamin/minerałów może dojść do zmiany m.in. tekstury i zabarwienia języka. Organizm manifestuje w ten sposób nieprawidłowości we funkcjonowaniu poszczególnych organów. Z koniuszka języka można przykładowo wyczytać problemy z sercem czy jelitami.

Obserwacja języka pozwala także na dostrzeżenie niewidiowego funkcjonowania układu oddechowego, hormonalnego i odpornościowego, wątroby, nerek, śledziony, trzustki czy pęcherza.

Biały nalot na języku po przebudzeniu zwykle nie oznacza niczego złego. Wystarczy go usunąć i nie powinien się już pojawić przez resztę dnia. Może to być wynikiem niewystarczającej ilości przyjmowanych płynów, nieprawidłowej higieny języka lub być spowodowany nadmiernym stosowaniem środków do jamy ustnej zawierających nadtlenek wodoru

Z kolei intensywny biały nalot na języku, który ma konsystencję zsiadłego mleka, powinien już wzbudzić niepokój. Bardzo często świadczy to o kandydozie.

W takim przypadku najczęściej nie tylko język, ale też podniebienie ma biały nalot. Pojawiają się także zapalenie, ból, pieczenie i owrzodzenia w chorobowo zmienionych miejscach.

Biały nalot na języku często towarzyszy chorobom takim jak kiła, dur brzuszny, płonica, anemia i leukoplakia.

Żółte zabarwienie języka może wskazywać na infekcję bakteryjną lub problemy żołądkowe. Jest to częsta bolączka osób borykających się z refluksem. Żółty nalot na języku może być symptomem choroby wrzodowej żołądka.

Jest to też problem osób spożywających duże ilości kawy i pikantnych przypraw (np. curry czy kurkuma). Żółty język może wskazywać również na chorobę pęcherzyka żółciowego i schorzenia dróg żółciowych.

Przy nieprawidłowo funkcjonującej wątrobie także może pojawić się żółty nalot na języku. 

Palacze oraz miłośnicy kawy i herbaty bardzo często mają języki zabarwione na brązowo. Może to być też objaw problemów z układem oddechowym i niedotlenienia organizmu. Przy dużej ilości toksyn i kwasicy język również może zmienić kolor na brązowy. To samo dotyczy kamicy pęcherzyka żółciowego, nieżytu żołądka i chorobę wrzodową żołądka/dwunastnicy.

Język zabarwiony na czerwono może wskazywać na zaburzoną pracę wątroby lub problemy z pęcherzykiem żółciowym.

W przypadku języka z zielonym nalałem podejrzewać można problemy z wątrobą, a język zabarwiony na szaro może wskazywać na niedobór żelaza i anemię.

Purpurowy nalot na języku to często symptom niedoboru witamin z grupy B, a czarny może wskazywać na dysfunkcję nerek.

Biały nalot na języku – czy mam się bać? – Czytelnia apteki Cefarm24

Zacznijmy od faktu, z którego mało kto zdaje sobie sprawę, a mianowicie od stwierdzenia, że język jest jednym z najsilniejszych mięśni naszego organizmu, który pełni różnorakie role.

Z jego podstawowych funkcji korzystamy codziennie. Dzięki niemu rozróżniamy smaki, przesuwamy posiłek w głąb układu pokarmowego i artykułujemy mowę.

Język dla wprawnych obserwatorów może też być dobrym diagnostą i zapowiedzią ewentualnych chorób.

Językowa paleta kolorów

Nalot na języku, inaczej zwany też obłożonym językiem, może przybierać różne formy i kolory. Biały, który jest naturalną powłoką języka, występuje najczęściej, ale nie jest jedynym z możliwych. Rzadziej spotykamy się z innymi kolorami:

– żółtym – najczęściej pojawia się jako towarzysz przeziębień i infekcji. Może oznaczać problemy z gardłem, chorobami układu pokarmowego lub suchością jamy ustnej. Najczęściej borykają się z nim palacze, osoby pijące dużo kawy, herbaty lub alkoholu i lubujące się w przyprawianiu żółtymi przyprawami (np. kurkuma i curry);

– zielonym – może być symptomem Kandydozy jamy ustnej, podrażnienia gardła, infekcji bakteryjnej lub wirusowej, „języka włochatego” albo rezultatem przeciągającego się leczenia antybiotykowego lub palenia marihuany;

– czarnym – może zwiastować przypadłość tzw. języka włochatego lub dysfunkcję nerek;

– brązowym – najczęściej pojawia się u miłośników dużych ilości kawy i herbaty. Może być zapowiedzią chorób układu pokarmowego (np. kamicy pęcherzyka żółciowego, nieżytu żołądka lub innych chorób żołądka i dwunastnicy). Inną wskazówką dla osób z brązowym nalotem na języku są choroby układu oddechowego lub nadmierny poziom zakwaszenia organizmu i dużej ilości toksyn w ciele (toksemii).

Leia também:  Como beber café verde: 10 passos (com imagens)

Niektóre źródła podają także inne odcienie osadów na języku (czerwony, szary, purpurowy), ale występują one zdecydowanie rzadziej.

Co oznacza biały nalot na języku?

Białe zabarwienie jest naturalnym parametrem naszej jamy ustnej. Kiedy ma odcień blady i nie wiąże się z innymi dolegliwościami, nie powinien spędzać nam snu z powiek. Objawiający się w tej formie osad może mieć swoje korzenie w niedostatecznym nawodnieniu organizmu lub złej higienie jamy ustnej. Można się z nim stosunkowo łatwo uporać, o czym wspomnę w dalszej części tekstu.

Przyczyna do niepokoju pojawia się wtedy, gdy barwa nalotu robi się bardziej intensywna, a jego powierzchnia przenosi się także na podniebienie i gardło. W tym wypadku bowiem w grę może wchodzić grzybica jamy ustnej (wspomniana już Kandydoza).

Diagnoza ta będzie poparta innymi objawami, wśród których można wymienić: owrzodzenie, zapalenie języka, ból w obrębie błony śluzowej. Na Kandydozę są narażeni głównie cukrzycy, osoby z niewydolnym układem odpornościowym lub przyjmujący sterydy.

Choroby grzybicze są pierwszą grupą chorób, które może oznaczać osad na języku. Drugą, są choroby ogólnoustrojowe. Jej przykładem może być Leukoplakia, czyli rogowacenie białe. To zmiana przedrakowa, która objawia się nalotem na bocznych powierzchniach języka, a potem w centralnej części. Najczęściej spotykana wśród palaczy i osób nie stroniących od alkoholu.

Biały nalot na języku oraz na całej jamie ustnej może być także rezultatem rozprzestrzenienia się liszaja płaskiego. Choroba ta objawia się m.in. przyrostem białymi prążkami w jamie gębowej i bólem dziąseł.

 • Inne przypadłości, które można rozpoznać po intensyfikacji białego osadu na i w okolicach języka przedstawiają się następująco:
 • dur brzuszny – język przybiera barwę czerwoną (na czubku i brzegach) i białą (w pozostałych częściach),
 • szkarlatyna – biały język poprzedza wystąpienie języka malinowego – typowego dla tej choroby,
 • anemia,
 • choroby gardła, migdałów, krtani,
 • – kiła – biały nalot może przybierać szarawe odcienie i pojawia się w II stadium choroby.

Biały nalot na języku – jak się go pozbyć?

Zacznijmy od końca. Jeśli barwa języka ma zdecydowany odcień, a osad zatacza niepokojąco coraz szersze kręgi w jamie ustnej, to wtedy bezdyskusyjnie należy udać się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje zagrożenie i wskaże dalsze badania.

 1. Jeśli natomiast nalot ma charakter naturalny, występuje tylko na języku w bladym odcieniu, zaleca się zastosowanie następujących zabiegów domowych:
 2. – dokładne szczotkowanie jamy ustnej z językiem włącznie – przydatne w tej czynności będą odpowiednia pasta do mycia zębów i języka, specjalna szczoteczka do języka oraz płyn do płukania jamy ustnej,
 3. – regularne nawadnianie organizmu, w szczególności wodą mineralną i sokami owocowymi z dużą zawartością witaminy C,
 4. – zbilansowana dieta bogata w witaminy i sole mineralne wzmacniające układ odpornościowy,
 5. – zredukowanie palenia tytoniu i ilości picie kawy i herbaty oraz alkoholu,

– spożywanie jogurtów naturalnych (nie owocowych), kefirów, maślanek budujących florę bakteryjną. O tę ostatnią można również zadbać przyjmując probiotyki.

Zielony nalot na języku – przyczyny i sposoby leczenia

Język i jego kondycja może nam sporo powiedzieć o naszym zdrowiu. Obrzmienie, pieczenie języka lub nalot często świadczą o infekcji jamy ustnej, a nawet o rozwijającej się na innych organach chorobie. Nie inaczej jest w przypadku zielonego nalotu na języku. Przyczyny jego powstawania nie zawsze są zwiastunami poważnego schorzenia, ale nie należy ich bagatelizować.

Zielony nalot na języku – przyczyny

Chropowaty, zabarwiony – zazwyczaj na biało lub żółto – nalot na języku zazwyczaj spowodowany jest nieodpowiednią higieną jamy ustnej lub niezdrowym trybem życia.

Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się między innymi nadużywanie kawy, herbaty lub tytoniu.

Usunięcie tego typu białego nalotu raczej nie nastręcza problemów i jest kwestią odpowiedniej higieny, techniki szczotkowania języka lub zmian w diecie.

Zielony nalot na języku jest natomiast zjawiskiem raczej rzadkim i – jeśli nie jest konsekwencją spożywania dużej ilości barwiącego jedzenia – może wskazywać na znacznie poważniejsze problemy. Choć nie wszystkie z nich da się jednoznacznie zidentyfikować, większości towarzyszą dodatkowe symptomy, które ułatwią rozpoznanie schorzenia.

Nie czyścisz języka w trakcie szczotkowania zębów? Oto, na co się narażasz!

Grzybica jamy ustnej

Pojawienie się grzybicy jest spowodowane najczęściej niewłaściwą higieną jamy ustnej, cukrzycą lub dietą obfitą w cukry. Z tego względu często możemy zaobserwować także zielony nalot na języku u dzieci, które karmione są piersią.

Częste spożywanie cukrów może powodować niekontrolowany rozwój naturalnie występujących drożdżaków Candida albicans w jamie ustnej, który początkowo objawia się białym nalotem, a z czasem nabiera zielonkawego koloru.

Grzybica jamy ustnej w zaawansowanym stadium może powodować również pojawianie się drobnych guzków na języku, krwawienie, ból oraz trudności w przełykaniu.

Leukoplakia

Ta stosunkowo nieznana i rzadka przypadłość, nazywana również keratozą i objawiająca się nadmiernym rogowaceniem błon śluzowych w jamie ustnej. W większości przypadków jest nieszkodliwa i najczęściej pojawia się na wewnętrznej stronie policzków lub pod językiem. W przypadku tego schorzenia zielony nalot na języku nie musi się pojawić i zwykle –

Włochaty język

Włochaty język – stosunkowo niegroźny – to inna nazwa na zmiany w teksturze języka spowodowane nadbudowywaniem się keratyny. Sprawia to, że jego powierzchnia staje się szorstka, w dotyku przypominająca nieco włosie.

Samo w sobie nie powoduje to powstania zielonego nalotu na języku, ale organ dotknięty tą przypadłością jest bardzo podatny na odpowiedzialne za zielonkawą barwę języka nadkażenia bakteryjne i grzybicze.

Wraz z zielonym nalotem wystąpić także inne symptomy, takie jak: dziwny posmak na języku, nieświeży oddech lub zaburzenia smaku. Najbardziej charakterystycznym i najczęstszym z nich jest jednak pieczenie języka.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Może także zdarzyć się, że przyczyną zielonego nalotu na języku są nieleczone, przewlekłe choroby gardła, które z czasem rozszerzają się także na jamę ustną.

Takie infekcje górnych dróg oddechowych nie muszą dawać oczywistych symptomów i – niestety – są przez to często bagatelizowane. Wielu ludzi może potraktować je jak zwykłą chrypkę lub kaszel palacza.

Wyleczenie infekcji pomoże trwale wyeliminować problemy związane z nalotem o zielonkawym zabarwieniu.

Nowotwór w obrębie jamy ustnej

To zdecydowanie najpoważniejsza przyczyna zielonego nalotu na języku, jednocześnie dająca najwięcej bolesnych symptomów, a więc najłatwiejsza do zdiagnozowania.

Kolejny raz zielony nalot na języku nie jest objawem nowotworu samym w sobie, ale pojawia się, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego niegojących się, bolesnych ran.

Te powstają zazwyczaj w wyniku pęknięć błony języka lub znajdujących się na nim (spowodowanych jedzeniem lub szczotkowaniem zębów) i towarzyszy im stały ból języka, gardła lub szczęki, mrowienie w jamie ustnej lub częste krwawienie dziąseł.

Zielony nalot na języku – jak leczyć? Kiedy należy udać się do lekarza?

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć zielony nalot na języku, i czy można to zrobić domowymi sposobami.

Poznawszy jednak najważniejsze przyczyny zielonego nalotu na języku, wiemy już, iż najczęściej występuje on w przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych.

Są to przypadłości, których nie należy leczyć na własną rękę i z tego powodu pierwszym krokiem do pozbycia się problemu jest konsultacja lekarska.

Jak można się domyślić – ze względu na genezę zielonego nalotu na języku – lekarz najpewniej wdroży leczenie przeciwgrzybicze. Dobierze przy tym taką formę leku, która będzie zarazem najwygodniejsza i najskuteczniejsza w konkretnym przypadku.

Na ogół będziemy mieć do czynienia z różnego rodzaju maściami, płukankami lub lekami doustnymi na bazie natamycyny, mikonazolu, klotrymazolu, flukonazolu lub ketokonazolu. W niektórych przypadkach dodatkowo stosuje się również leki przeciwzapalne.

Dowiedz się, co oznacza biały nalot na języku

Jak zapobiegać powstawaniu zielonego nalotu na języku?

Profilaktyka rozmaitych przypadłości jamy ustnej to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej oraz zdrowy tryb życia. Jeśli zmagamy się z częstymi nawrotami zielonego nalotu na języku, pomóc może również:

 • zmniejszenie częstotliwości stosowania antybiotyków (co w praktyce może okazać się trudne i musi być bezwzględnie konsultowane z lekarzem),
 • ograniczenie spożycia alkoholu i cukrów,
 • rzucenie palenia,
 • wprowadzenie do diety nabiału obfitującego w żywe kultury bakterii.

Szczególne znaczenie ma jednak prawidłowa higiena jamy ustnej. Zwracajmy przy tym uwagę nie tylko na jej częstotliwość, ale także na technikę jej wykonania. Niestety, większość ludzi wciąż popełnia kardynalny błąd i myjąc zęby, pomija bardzo ważną czynność, jaką jest czyszczenie wewnętrznych stron policzków oraz języka.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*