Żółta wydzielina z pochwy

Żółta wydzielina z pochwy

Co to są upławy?

O upławach mówimy, kiedy przezroczysta lub biaława wydzielina z pochwy o mało intensywnej woni i niewielkiej, bądź średniej intensywności, zmienia się w śluz lub ciecz o nieprzyjemnym zapachu, nienaturalnym zabarwieniu, często również o zwiększonym nasileniu i gęstości. Upławy niejednokrotnie występują wraz z innymi niepokojącymi objawami, takimi jak: obrzęk pochwy, swędzenie, pieczenie, bóle w podbrzuszu.

 • Upławy – kolor i specyfika
 • W zależności od towarzyszącej nam dolegliwości kolor upławów może być różny. Pojawić się mogą:
 • – upławy białe – upławy brązowe – upławy zielone – upławy żółte – szare upławy – różowe upławy – upławy wodniste

Żadnych z nich nie powinnyśmy lekceważyć, podobnie jak takich symptomów, jak: krwawe upławy, ropne upławy, białe serowate upławy oraz brązowe plamienie (po stosunku lub między okresami).

Zaalarmować nas powinna także biała, gęsta wydzielina z pochwy pojawiająca się we wzmożonych ilościach, żółto-zielona, pienista, obfita wydzielina z pochwy oraz białe grudki z pochwy o zwiększonej gęstości i nasileniu.

Na osobną uwagę zasługują upławy występujące bezpośrednio po lub przed miesiączką. Zmieniony kolor wydzieliny z pochwy może wtedy wzbudzać nasz niepokój, ale tak naprawdę jest czymś naturalnym. Przykładowo niewielkie białe upławy przed okresem, brązowawy lub różowy śluz z pochwy przed okresem i brązowe upławy po okresie nie są niczym groźnym, o ile nie przybierają zbyt intensywnej formy.

Upławy z pochwy – przyczyny

Biorąc pod uwagę fakt, jak wyglądają upławy i jakie objawy im towarzyszą, możemy wstępnie oszacować przyczynę problemu (przeczytasz o tym w dalszej części artykułu). Najczęściej upławy spowodowane są zakażeniem pewnym typem drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. Jednak aby mieć pewność, co nam dolega, warto udać się do lekarza lub zrobić odpowiedni test.

Upławy – leczenie

Leczenie upławów jest uzależnione od ich przyczyny. Jeśli po zrobieniu testów lub badań okaże się, że cierpimy na jakąś infekcję lub chorobę weneryczną, sposób leczenia dobierany jest indywidualnie przez lekarza specjalistę.

Rodzaje i przyczyny upławów

Białe upławy z pochwy, przezroczyste upławyŻółta wydzielina z pochwy

Podczas cyklu owulacyjnego śluz z pochwy zmienia swoje zabarwienie i konsystencję. Za całkiem naturalne możemy uznać takie zjawiska, jak: dość gęsta, lekko żółtawa lub biała wydzielina z pochwy przed okresem; żółtawy biały śluz z pochwy po okresie oraz rzadki, ciągnący się, przezroczysty śluz w okresie okołoowulacyjnym.

Naturalnym zjawiskiem jest również brązowa maź z pochwy, którą obserwujemy tuż przed lub tuż po okresie.

Niekiedy pojawia się także specyficzny, lekko nieprzyjemny zapach z pochwy przed okresem i lekko nieprzyjemny zapach z pochwy po okresie. Aczkolwiek nie jest on zbyt brzydki i rażący.

Jeśli brązowe upławy po miesiączce przeciągają się na kolejne dni cyklu, powinnyśmy zaczerpnąć porady lekarza.

Prawidłowe wydzieliny z pochwy charakteryzują się lekkim, neutralnym zapachem i małą lub średnią intensywnością. Niekiedy produkcja śluzu może ulegać nasileniu, na przykład w trakcie jajeczkowania, w chwilach stresu, na skutek noszenia zbyt obcisłych spodni oraz bielizny ze sztucznych, mało przewiewnych tkanin lub w wyniku niewłaściwej higieny.

Wodniste upławy z pochwy

Rzadka, wodnista wydzielina z pochwy występująca w dużych ilościach może mieć różne podłoże. Przeważnie jest wynikiem niegroźnych infekcji, ale niestety nie zawsze.

Wzmożone wodniste upławy mogą sugerować zmiany nowotworowe, nie powinnyśmy zatem przechodzić nad nimi do porządku dziennego.

Ponadto wodnisty śluz z pochwy pojawiający się w zwiększonych ilościach może wskazywać na obecność grzybów lub bakterii w pochwie.

Nie zawsze jednak mamy do czynienia z nieprawidłowościami. Dla przykładu, białe, lekko wodniste upławy przed okresem (kilka dni przed spodziewaną miesiączką lub w czasie, gdy miała wystąpić menstruacja) mogą być zwiastunem ciąży, a wodnisty przezroczysty śluz w środku cyklu może oznaczać nadejście dni płodnych.

Uwagę kobiet często przykuwa także tzw. wodnisty okres, kiedy krew jest jasna, rzadka, a brązowe skrzepy z pochwy pojawiają się w małych ilościach. Przyczyny wodnistego okresu mogą być różne, od anemii, poprzez wzmożoną aktywność fizyczną, aż do przyjmowanych w tym samym czasie lekarstw. Jeśli uważamy, że nasz okres jest nieprawidłowy, powinnyśmy poinformować o tym lekarza.

Biały śluz z pochwy – co oznacza

Biały śluz w pochwie jest niezbędny do zachowania prawidłowej flory bakteryjnej i jeśli nie zmienia się w sposób nienaturalny, nie powinien nas alarmować. Co innego, jeśli normalny śluz zamienia się w obfite upławy o zaburzonej konsystencji. Śluz biały, gęsty, w serowatej formie, może być symptomem zaburzonej flory bakteryjnej pochwy i ataku grzybów rodzaju Candida.

Zakłócona mikroflora pochwy i będące jej skutkiem infekcje grzybicze mogą być spowodowane różnymi czynnikami, na przykład: noszeniem za ciasnej lub nieprzewiewnej bielizny i spodni, źle dopasowaną antykoncepcją, złym doborem kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych, zaniedbaniami higienicznymi.

Infekcje grzybicze mogą mieć też związek z obniżoną odpornością organizmu, cukrzycą, zbyt dużą ilością cukrów prostych w diecie, przebytą antybiotykoterapią, przewlekłym stresem. Ponadto grzybica i upławy serowate mogą mieć przyczynę w zakażeniu drożdżakami podczas kontaktów seksualnych.

Serowate upławy z pochwy – objawy towarzyszące

Biały, gęsty śluz z pochwy o konsystencji przypominającej ser twarogowy oraz duże, białe grudki w pochwie na ogół świadczą o zaburzonej mikroflorze pochwy i infekcji grzybiczej.

Obok nieprawidłowego śluzu w przebiegu grzybicy często występują również inne symptomy, takie jak: zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych, obrzęk pochwy i okolic, upławy z krwią. Przyczyny grzybicy bywają bardzo różne, jednak jej skutki zawsze są dotkliwe.

Po zauważeniu dokuczliwych objawów powinnyśmy udać się do lekarza lub wykonać test na infekcje grzybicze.

Brunatne upławy, ciemny śluz z pochwy – co oznacza brązowa wydzielina z pochwy?Żółta wydzielina z pochwy

Jeśli naturalny śluz zmienia się w duże upławy lub w wydzielinę o nienaturalnym zabarwieniu, na ogół zaczynamy odczuwać obawę, czy aby nie dotknęła nas infekcja lub choroba.

Jednym z symptomów, które często wywołują niepokój, szczególnie wśród młodych kobiet, jest brązowa wydzielina z pochwy przed okresem oraz brązowa wydzielina z pochwy po okresie. W obydwu przypadkach jest to stan naturalny i jedynie zwiastuje nadchodzącą lub odchodzącą menstruację.

Wzbudzić naszą czujność powinna jedynie sytuacja, gdy brązowe plamienia z pochwy po miesiączce nie ustają po upływie 2-3 dni.

Podczas gdy brązowy śluz z pochwy po okresie i ciemne upławy przed okresem są normalnymi zjawiskami, mocno niepokojącym symptomem są brązowe upławy z pochwy występujące w trakcie cyklu. Naszą uwagę powinny zwrócić: brunatna wydzielina z pochwy parę dni po okresie, ciemna wydzielina z pochwy w środku cyklu, a także występujące symultanicznie w trakcie cyklu brązowe upławy i ból podbrzusza.

Równie niepokojące powinny być dla nas: krwiste upławy po owulacji i przed owulacją (w trakcie cyklu), brązowa wydzielina z pochwy po stosunku, zapalenie pochwy po stosunku, brązowy śluz po stosunku. Nieprawidłowym brązowym upławom mogą towarzyszyć: nieprzyjemny zapach z pochwy (po stosunku lub normalnie w trakcie dnia), świąd i pieczenie, ból warg sromowych, ból podczas stosunku.

Jeśli zaobserwujemy u siebie brązowe upławy w trakcie cyklu albo brązowe upławy po stosunku (występujące samodzielnie lub wraz z innymi objawami), niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Co oznacza brązowy śluz? Może, choć nie musi, być objawem chorób, takich, jak: polipy endometrialne, mięśniaki podśluzówkowe, nadżerki szyjki macicy, rak szyjki macicy.

Konsultacja lekarska jest zatem nieodzowna.

Szara wydzielina z pochwy, szarawe śmierdzące upławy

Obfity śluz z pochwy o szarawym odcieniu i nieprzyjemnym, rybim zapachu, to kolejny powód natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Tego typu upławy mogą być objawem bakteryjnego zakażenia pochwy zwanego waginozą. Choroba ta wymaga specjalnego leczenia. Z całą pewnością jest to dolegliwość, której nie można zlekceważyć.

Żółtawa wydzielina z pochwy, żółte upławy przed okresem i po okresie, żółte upławy bez zapachuŻółta wydzielina z pochwy

Niekiedy czujność kobiet wzbudza żółty śluz z pochwy przed okresem i po okresie. Prawidłowy śluz ma kolor biały, ale czasem przybiera kolor żółtawy, a więc nie zawsze mamy powód do obaw.

Jeśli żółta wydzielina z pochwy przed okresem i po okresie nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie jest zbyt intensywna i nie towarzyszą jej żadne inne objawy, nie musi zwiastować niczego złego.

Niemniej jednak, jeśli mamy jakieś wątpliwości, lepiej zaczerpnąć porady ginekologa.

Żółto-zielona wydzielina z pochwy, obfite, cuchnące żółte upławy z pochwy

Niewielkie, bezzapachowe żółte upławy po okresie lub przed okresem nie muszą być oznaką żadnej choroby. Jednak gdy mamy do czynienia z takimi symptomami, jak: zielonkawe upławy, żółtozielone, pieniste upławy, brzydki zapach, świąd, zaczerwienienie, najprawdopodobniej dotknęła nas infekcja.

Tego typu objawy mogą też pojawiać się przy chronicznej suchości pochwy (wskazana jest wtedy terapia estrogenami), zapaleniu i przy nadżerce macicy. Jeśli nadżerce macicy towarzyszą nie tylko żółte upławy, ale także plamienia w trakcie cyklu oraz bóle okolic lędźwiowo-krzyżowych, powinnyśmy przeprowadzić cytologię (by wykluczyć raka szyjki macicy). Możemy też zdecydować się na test hpv 37.

Zielone upławy (bez zapachu i cuchnące), zielony śluz z pochwy

Zielonkawe lub zielone upławy z pochwy bardzo często są symptomem zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Mogą oznaczać zakażenie rzęsistkiem pochwowym albo chorobą weneryczną.

Leia também:  Uczulenie Na Psa Jakie Objawy?

Zazwyczaj pojawiają się wraz z innymi objawami, takimi jak: świąd, zaczerwienienie, bóle przy oddawaniu moczu i podczas stosunku, plamienia, bóle podbrzusza, opuchlizna warg sromowych.

Zielone upławy niekiedy bywają także symptomem nadżerek.

Zielone upławy wymagają interwencji lekarza, podobnie jak śluzowata, ropna wydzielina z pochwy, która może być oznaką zakażenia chlamydiozą.

Różowa wydzielina z pochwy, różowe upławy przed okresem

Przyczyną różowej wydzieliny z pochwy jest przeważnie krew menstruacyjna, która zmieszała się z naturalnym śluzem. Różowe upławy tuż przed okresem nie są zatem niczym nienaturalnym i nie świadczą o żadnej chorobie.

Niekiedy różowy śluz z pochwy pojawia się również po stosunku lub po badaniu ginekologicznym. Jest wynikiem podrażnienia szyjki macicy i pojawienia się w związku z tym pewnej ilości krwi w naturalnym śluzie.

Jeśli jednak różowe upławy towarzyszą nam przez dłuższy czas, warto zwrócić się do lekarza.

Upławy w ciąży – jak wyglądają?

Żółta wydzielina z pochwy

Bezzapachowe, średnio gęste, żółtawe lub białe upławy w ciąży pojawiają się u większości kobiet i przeważnie nie zwiastują niczego złego. Brunatne upławy w ciąży, pojawiające się na samym jej początku i trwające krótko, często są zwiastunem implantacji zarodka. Stanowią też jeden z pierwszych objawów ciąży.

Jednak gdy ciemne upławy w ciąży występują wraz ze skrzepami i skurczami macicy, mogą oznaczać poronienie.

Zielony śluz w ciąży, żółta wydzielina z pochwy w ciąży

Z całą pewnością zielonkawe upławy w ciąży, zielone upławy w ciąży, intensywne wodniste upławy w ciąży oraz cuchnące gęste żółte upławy w ciąży, nie są naturalne i w każdym z tych przypadków wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Zielona wydzielina z pochwy w ciąży oraz inne nieprawidłowe upławy mogą być powiązane z zakażeniem rzęsistkowicą, grzybicą lub innymi chorobami dróg rodnych. Kobiety w ciąży powinny być szczególnie wyczulone na wszelkie zmiany w wyglądzie śluzu.

Jakie choroby weneryczne mogą być odpowiedzialne za upławy?

 • Rzeżączka
 • Rzęsistkowica
 • Chlamydioza
 • Zakażenie Ureaplasma
 • Zakażenie Mycoplasma
 • Bakteryjne zakażenie pochwy/ bakteryjna waginoza
 • Zakażenie Streptococcus agalactiae
 • Drożdżyca
 • Opryszczka
 • Kiła

Jak się zabezpieczyć przed zakażeniem?

Aktualnie nie ma w pełni skutecznej metody zabezpieczenia się przed grzybami, bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą płciową. Stosowanie prezerwatyw to oczywiście podstawa, aczkolwiek nie zawsze zapewnią nam one stuprocentową ochronę.

W związku z tym każdej aktywnej seksualnie osobie zaleca się regularne przeprowadzanie testów na obecność drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. Jeśli zaobserwujesz u siebie nieprawidłowe upławy, testy są tym bardziej wskazane.

Proponujemy Państwu innowacyjne testy PCR, które wykazują się wysoką skutecznością w wykrywaniu patogenów i które można wygodnie wykonać we własnym domu.

Pobierz PDF

Co oznacza żółta wydzielina z pochwy po okresie?

Infekcje intymne to częsty problem zdrowotny kobiet. Według szacunków, każda kobieta chociaż raz w swoim życiu doświadczyła nieprzyjemnych objawów związanych z infekcją dróg rodnych.

W wielu sytuacjach infekcję można wyleczyć domowymi sposobami, bądź korzystając z leków bez recepty, które są dostępne w aptekach.

Żółta wydzielina z pochwy, lub inna nieprawidłowa oraz objawy towarzyszące – ból, pieczenie, świąd mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji i potrzebie pilnego wdrożenia leczenia.

Objawy infekcji intymnych – żółty śluz, nieprzyjemny zapach, pieczenie itp

U wielu kobiet objawy, jakie towarzyszą infekcjom intymnym są bardzo do siebie podobne. Pacjentki z problemem infekcji odczuwają takie objawy jak:

 • swędzenie okolic intymnych – bardzo częsty objaw chorób infekcyjnych, bywa nieznośny i wielu pacjentkom ciężko jest sobie z nim poradzić;
 • pieczenie, szczypanie – może dotyczyć wejścia do pochwy i warg sromowych, jeśli pacjentka jednocześnie odczuwa świąd może mechanicznie podrażniać nadwątloną śluzówkę i pogarszać odczuwanie pieczenia.
 • upławy – żółta wydzielina z pochwy występuje najczęściej, czasem kolor upławów jest szaro-biały, zielonkawy lub brunatny. Kolor wydzieliny jest istotny z punktu widzenia diagnostyki i podłoża występujących objawów.
 • nieprzyjemny zapach wydzieliny z dróg rodnych – ma tak samo duże znaczenie z punktu widzenia diagnostyki jak kolor upławów. Zmianę zapachu należy skonsultować z lekarzem, jeśli decydujesz się na konsultację.
 • zaczerwienienie wejścia do pochwy – spowodowane jest podrażnieniem, obsuszeniem śluzówki i mechanicznym jej uszkodzeniem.
 • zmiana wyglądu wydzieliny – zielona, brunatna czy żółta wydzielina z pochwy nie jest jedyną zmianą w wyglądzie śluzu pochwowego. Pieniste lub wodniste upławy również mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.
 • suchość w pochwie i podrażnienie jej wejścia.
 • problemy z oddawaniem moczu – zwykle towarzyszom zaawansowanym postaciom choroby.
 • dyskomfort w trakcie stosunku – związany z podrażnieniem i suchością.

Żółta wydzielina z pochwyfot. Co oznacza żółty śluz z pochwy ? Czy to oznaka początku choroby ?

Objawy odczuwane w trakcie przebiegu infekcji są dla pacjentki nieprzyjemne i wiążą się z dyskomfortem. Bywa, że towarzyszą jej przez wiele dni, stopniowo wzmagając się.

Nie należy zwlekać z ich leczeniem, ponieważ żółtawa wydzielina z pochwy jest nie tylko przyczyną dyskomfortu, ale może się wiązać z rozwojem powikłań – w skrajnych przypadkach z niepłodnością włącznie. 

Podobnie jak w przypadku chorób bakteryjnych, w grzybicy pochwy mogą występować typowe, wymienione wyżej objawy.

W przypadku grzybicy kolor śluzu jest inny, nie występują żółte upławy z pochwy tylko śluz ma białawy kolor i jednocześnie zmienioną konsystencję.

Wydzielina bywa porównywana do twarożku, ginekolodzy określają ją jako mleczną i serowatą. Nie zmienione jest środowisko kwasowe pochwy, co może stwierdzić jedynie lekarz po wykonaniu testu paskowego.

Inny obraz objawów występuje u pacjentek dotkniętych objawami infekcji wywołanych bakteriami. W przypadku zakażeń tego rodzaju upławy mogą mieć kolor żółty, zielony lub szary.

Jeśli jednocześnie dochodzi do plamienia i podrażnienia śluzówki w żółtej wydzielinie z pochwy pojawia się krew (czerwonawa i brunatna). Poziom pH pochwy jest nieprawidłowy i wyższy niż przyjmowany za normę 4,5.

Jednocześnie zewnętrzne narządy rodne są zaczerwienione, podrażnione, towarzyszy im obrzęk, świąd i pieczenie. Część kobiet ma problem z oddawaniem moczu – mikcje mogą być bardzo częste lub bolesne.

Żółta wydzielina z pochwyfot. Czy w przypadku wystąpienia żółtej wydzieliny z pochwy po okresie konieczna jest wizyta w szpitalu ?

Zmieniony kolor wydzieliny pochwowej świadczy o toczącej się infekcji. Jakie są jej przyczyny?

 • złe nawyki higieniczne – nadmierna higiena lub jej brak sprzyjają zaburzeniom flory bakteryjnej pochwy. Nie należy stosować nadmiernych irygacji, ani dopuszczać do wpływania wody do pochwy. Woda i płukanki usuwają zdrową, fizjologiczną florę, co tworzy środowisko przyjazne grzybom i patologicznym bakteriom.
 • antybiotykoterapia i leki na choroby przewlekłe – zabijają bakterie, nie tylko te patologiczne, ale wszystkie. Podobnie jak irygacje źle to wpływa na środowisko pochwy. Lecząc się antybiotykami pamiętaj o przyjmowaniu probiotyków, zgodnie z zaleceniami lekarza i farmaceuty.
 • cukrzyca – nieleczona zaburza naturalną kwasowość pochwy.
 • ciąża – jest potężną burzą hormonalną, jednocześnie narządy rodne są rozpulchnione, a wrota zakażenia otwarte.
 • zaburzenia hormonalne – infekcje intymne częściej występują u kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję, zwłaszcza krążki dopochwowe. Jeśli masz skłonność do występowania intymnych infekcji porozmawiaj ze swoim lekarzem o innej metodzie zapobiegania ciąży.
 • suchość pochwy – związana z chorobami współistniejącymi, zaburzeniami hormonalnymi i menopauzą.

Wiele z tych czynników jest niezależnych od pacjentki, niektóre można modyfikować.

Redukcja stresu, przyjmowanie probiotyków, włączenie leczenia chorób przewlekłych i dbanie i nawilżenie i higienę (nie nadmierną) narządów płciowych pozwalają zmniejszyć ryzyko występowania objawów takich jak zolta wydzielina z pochwy oraz ich nawrotów i występowania stanów przewlekłych infekcji.

Żółta wydzielina z pochwyfot. Wizyta u lekarza – żółty śluz z pochwy

Leczenie infekcji intymnych

Leczenie infekcji intymnych uzależnione jest od przyczyny. W leczeniu stosuje się leki podawane dopochwowo (tabletki, żele, maści, kremy oraz globulki i płukanki do irygacji) a w ciężkich, trudnych do leczenia przypadkach włącza się leczenie doustnie.

Wiele przypadków łagodnych i niepowikłanych infekcji intymnych, w przebiegu których występują objawy takie jak swędzenie, pieczenie, suchość, żółty śluz z pochwy czy trudność w mikcjach można leczyć samodzielnie. Leki dostępne w aptekach zwalczają patogeny, które są przyczyną infekcji i pomagają w regeneracji tkanek narządów rodnych.

Jeśli objawy nie ustępują, bądź dolegliwości się nasilają konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz po przeprowadzeniu badania wewnętrznego i przeprowadzeniu wywiadu może zalecić terapie lekami przeciwgrzybicznymi lub antybiotykami. Bywa, że zleci badania diagnostyczne, pobierze wymaz z pochwy lub wykona test poziomu pH.

Wydzielina z pochwy − jak odróżnić prawidłową od nieprawidłowej?

Śluz kobiecy zmienia swoją konsystencję i barwę w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Nie należy mylić go z upławami, które pojawiają się, gdy dopada nas infekcja intymna. Jak odróżnić prawidłowy śluz od upławów zwiastujących chorobę?  

Dobrze znać swoje ciało i potrafić stwierdzić, do którego momentu wydzielina z pochwy jest objawem fizjologicznym, a kiedy zwiastuje zakażenie.

Sam fakt występowania wydzieliny w pochwie jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i pożądanym. Składa się na nią śluz szyjki macicy oraz złuszczone komórki nabłonka pochwy.

Śluz nawilża ścinki pochwy, zapobiega otarciom, a przez to infekcjom. Jest też naturalnym lubrykantem podczas stosunku.

Leia também:  Kiedy Pierwsze Objawy Po Szczepieniu?

Prawidłowa wydzielina z pochwy

Kobieca pochwa nie jest środowiskiem sterylnym. Wręcz przeciwnie, bytuje w niej ponad sto mikroorganizmów, również takich, które wywołują choroby. W zdrowej mikrobiocie pochwy bakterie, grzyby i drożdżaki pozostają we wzajemnie kontrolującej się równowadze, co przeciwdziała infekcjom.

Te rozwijają się wówczas, gdy tworzy się ku temu odpowiednie środowisko. Fizjologiczne odczyn pH pochwy jest kwaśny, a florę bakteryjną dominują pałeczki kwasu mlekowego. Kwaśne pH hamuje rozwój  infekcji. Prawidłowa wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję w zależności od fazy cyklu.

 • W pierwszej połowie cyklu śluz jest rzadki, lejący, przejrzysty i może być obfity.
 • Podczas owulacji staje się bardziej śliski i konsystencją przypomina białko jaja kurzego.
 • W drugiej połowie cyklu pochwa staje się bardziej sucha. Śluz zanika, jest nieprzejrzysty, kłaczkowaty, gęsty, może mieć lekko białawy odcień.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy

Prawidłowy śluz, niezależnie od fazy cyklu jest bezbarwny i bezwonny (oczywiście pod warunkiem zachowywania zasad higieny. Nieprawidłowy śluz, świadczący o infekcjach lub chorobach intymnych można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu i/lub odmiennej barwie. Często towarzyszą my dodatkowe objawy, takie jak świąd, ból podczas stosunku, nadmierne parcie na pęcherz.

Żółta wydzielina z pochwy
 • Szybki test przeznaczony jest do oznaczania zakresu pH pochwy, próbką do badań jest wymaz z pochwy.
 • Test pomocny jest w szybkim diagnozowaniu infekcji intymnych.
 • ZAMÓW JUŻ DZIŚ

Białe, serowate upławy  z pochwy

Upławy w kolorze białym, przypominające twaróg są typowym objawem grzybicy pochwy, zwanej również drożdżycą lub kandydozą. Ten rodzaj nieprawidłowej wydzieliny spotykany jest najczęściej.

Białej wydzielinie o serowatej konsystencji zwykle towarzyszy silny świąd, pieczenie okolic intymnych, bolesne oddawanie moczu.

Leczenie grzybicy pochwy polega na stosowaniu specjalnych kremów lub globulek dopochwowych, dostępnych bez recepty.

Upławy o rybim zapachu

Obfite szaro-białe upławy o charakterystycznym rybim zapachu to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy, tzw. waginozy bakteryjnej. Waginozy nie leczymy domowymi sposobami, konieczne jest udanie się do specjalisty, który zrobi wymaz z pochwy i dobierze doustny lub dopochwowy antybiotyk.

>>Płyny do higieny intymnej, żele, emulsje oraz irygatory

Zielonkawa wydzielina z pochwy

Obfite, pieniste, żółto-zielone upławy − to objaw rzęsistkowicy spowodowanej aktywnością pierwotniaka, rzęsistka pochwowego. Leczenie rzęsistkowicy również wymaga konsultacji lekarskiej.

Ropna wydzielina z pochwy

Śluzowate, ropne upławy − to pojawiający się niekiedy objaw chlamydiozy. Często towarzyszy im pieczenie podczas oddawania moczu, niewielkie krwawienia między miesiączkami i krwawienie po stosunku. Chlamydioza wymaga konsultacji lekarskiej i natychmiastowego podjęcia leczenia, ponieważ może prowadzić do niepłodności.

Żółta wydzielina z pochwy Lactovaginal stosuje się u kobiet i dziewcząt powyżej 16. roku życia w celu przywrócenia lub uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Lek zaleca się stosować:

 • profilaktycznie,
 • w stanach zapalnych narządów rodnych, po leczeniu lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi lub przeciwgrzybiczymi,
 • przy występowaniu upławów.

SPRAWDŹ

Wydzielina z pochwy a ciąża

Obserwacja śluzu pozwala określić dni płodne. W czasie owulacji śluz jest przezroczysty, klarowny, ciągnący. Ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. W czasie całej ciąży śluz z pochwy bywa bardziej obfity i przypomina ten z okresu owulacji. U wielu kobiet konieczne jest noszenie w tyk okresie wkładek higienicznych.

Kwaśne pH pochwy

Kwaśne pH pochwy to skuteczne zabezpieczenie przed infekcjami intymnymi, a tym samym gwarancja prawidłowej wydzieliny z pochwy. Pomocne w utrzymywaniu prawidłowego mikrobiomu pochwy są pałeczki kwasu mlekowego, dostępne m.in.

w probiotykach ginekologicznych. Stosuje się je zarówno profilaktycznie, by chronić się przed infekcjami, jak i pomocniczo podczas leczenie infekcji.

W tym pierwszym przypadku bardziej polecane są probiotyki doustne, przy już istniejących infekcjach – dopochwowe.

Upławy w ciąży – co powinno zaniepokoić?

Żółta wydzielina z pochwy

Upławy i wydzielina z pochwy towarzyszą kobiecie niemal przez całe życie, również w czasie ciąży. Nie tylko są one oznaką tego, że “w środku” wszystko działa dobrze, ale mogą być też pierwszym symptomem infekcji intymnych – jak odróżnić zdrową wydzielinę od tej sugerującej chorobę? Które z upławów powinny szczególnie zaniepokoić ciężarną?

Upławy w ciąży – czy to naturalne

Wydzielany przez pochwę śluz to naturalna forma zabezpieczania jej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz samooczyszczania. Dlatego biała lub delikatnie kremowa, przezroczysta, bezzapachowa wydzielina nie powinna być powodem do zmartwień, nawet jeśli pojawia się w ciąży.

Śluz w tym okresie ma jeszcze jedno, bardzo ważne zadanie – chroni on rozwijający się we wnętrzu macicy płód. Zdarza się, że w wyniku zwiększonej produkcji estrogenów oraz wzmożonego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych pochwa jeszcze obficiej wydziela ochronny śluz, jednak również to nie powinno niepokoić przyszłej mamy.

Czasem, w wyniku drobnych pęknięć w ścianie szyjki macicy dochodzi do delikatnego zabarwienia śluzu na różowo – warto o tym pamiętać, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

Objawy infekcji intymnej w ciąży

Choć śluz z pochwy jest całkowicie normalny i świadczy wręcz o zdrowym funkcjonowaniu organizmu, to pojawienie się kolorowych, brzydko pachnących upławów tworzących na bieliźnie “skorupę” może być już oznaką infekcji. Oprócz nich do listy objawów można dopisać też swędzenie oraz pieczenie.

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zakażeń i zapaleń okolicy intymnych: bakteryjne, grzybicze oraz wywoływane przez pierwotniaki. Pierwsze z nich wywoływane są przez organizmy beztlenowe zasiedlające pochwę i objawiają się: silną, białawo-żółtą wydzieliną o nieprzyjemnym, rybim zapachu, która ma tendencję do pienienia się.

Towarzyszy im też ból przy oddawaniu moczu i podczas stosunku. Bakteryjne infekcje są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ grożą poronieniem lub przedwczesnym porodem. Grzybica nie niesie za sobą aż tak poważnych konsekwencji, lecz również wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Powodują ją drożdżaki, a przebieg charakteryzuje się gęstymi, często grudkowatymi upławami w różnych odcieniach bieli, które nie mają intensywnego zapachu. Przy grzybicy pochwy może wystąpić suchość, zaczerwienienie i obrzęk sromu. Pierwotniaki z kolei wywołują rzęsistkowicę – do zakażenia dochodzi wyłącznie poprzez kontakty płciowe.

Infekcja rzęsistkiem często nie daje niepokojących objawów poza charakterystycznymi upławami z pochwy – mają one nieprzyjemny zapach, żółtawozielone lub szare zabarwienie, mogą też się pienić. Zdiagnozowanie tej infekcji jest niezwykle ważne, gdyż nieleczona stanowi ryzyko porodu przedwczesnego.

Zapobieganie infekcjom pochwy

Aby uniknąć infekcji pochwy, a co za tym idzie upławów warto stosować się do kilku zasad:

 • Okolice intymne myje się tylko z zewnątrz, najlepiej samą wodą. Wprowadzenie mydła czy też innych środków do higieny tylko zaburza naturalną florę pochwy. W efekcie organizm otrzymuje sygnał, że coś jest nie tak i produkuje jeszcze więcej śluzu. Podczas mycia należy pamiętać o tym, aby wykonywać ruchy od przodu ku odbytowi, co pozwoli uniknąć przenoszenia bakterii kałowych w okolicę wejścia do pochwy.
 • Należy nosić przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, ponieważ umożliwia to prawidłową cyrkulację powietrza w obrębie okolic intymnych. Jest to szczególnie ważne, gdyż bakterie, grzyby i inne drobnoustroje powodujące infekcje do rozmnażania się potrzebują wilgotnego środowiska – “wietrzenie” pochwy powoduje więc, że wszystkie te organizmy nie mają możliwości, by przetrwać.
 • Z tego samego powodu podczas snu najlepiej zupełnie zrezygnować z noszenia bielizny.
 • Równie ważne jest obniżanie temperatury okolic intymnych – to również ogranicza rozwój drobnoustrojów, które powodują infekcje i upławy. W tym celu dobrze jest zamienić obcisłe spodnie na spódnice i sukienki oraz przestać używać wkładek higienicznych, które tak naprawdę tylko podrażniają delikatną strukturę pochwy i sprawiają, że ta wydziela więcej ochronnego śluzu.

To podstawowe reguły higieny pochwy i okolic intymnych, które powinny być stosowane by uniknąć zarówno infekcji w ciąży, jak i poza tym okresem.

W utrzymaniu zdrowia w tej wyjątkowo delikatnej sferze kobiecego ciała może pomóc też unikanie słodyczy, gdyż podwyższony poziom cukru we krwi sprzyja infekcjom grzybiczym oraz jedzenie jogurtów, które pomagają w tworzeniu się zdrowej flory bakteryjnej w organizmie.

Przyszła mama, oczekując na przyjście na świat dziecka, powinna zachować ostrożność i bacznie obserwować swoje ciało, aby o wszystkich niepokojących zmianach poinformować lekarza prowadzącego ciążę. Przy podejrzewanej infekcji intymnej należy zgłosić się do niego jak najszybciej, gdyż nieleczone choroby pochwy wpływają negatywnie zarówno na ciężarną, jak i na dziecko.

Upławy – objawem czego może być wydzielina z pochwy?

Owulacja, grzybica pochwy, nadżerka, waginoza – te wszystkie pojęcia łączy wspólny mianownik. Wszystkie mają istotny wpływ na rodzaj wydzieliny, jaka wydobywa się z pochwy kobiety.

Jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy, a jak upławy świadczące, że w organizmie kobiety dzieje się coś niepokojącego? Jak zmienia się wydzielina intymna w czasie cyklu miesiączkowego? Każda kobieta powinna znać odpowiedzi na te pytania, by wiedzieć, objawem czego jest konkretna wydzielina z pochwy i kiedy udać się do lekarza.

Owulacja – jak wygląda śluz z pochwy?

Przez cały cykl miesiączkowy z pochwy wydostaje się wydzielina nazywana śluzem szyjkowym. W zależności od fazy cyklu śluz z pochwy zmienia swój wygląd. Niezwykle istotne jest, żeby wiedzieć, jaki śluz jest prawidłowy, a kiedy mamy do czynienia ze śluzem nieprawidłowym, czyli upławami.

W czasie cyklu miesiączkowego kobieta powinna zauważyć dwa rodzaje śluzu z pochwy, tzw. śluz płodny i niepłodny. Kilka dni przed owulacją, najczęściej około 11 dnia cyklu, z pochwy zaczyna wydostawać się śluz płodny. Ten rodzaj śluzu występuje w czasie owulacji i zanika kilka dni po niej – najczęściej trwa do 18 dnia cyklu.

Śluz płodny jest bezbarwny, bezwonny i ciągnący się. Wyglądem przypomina białko jajka kurzego. Śluz ten jest nazywany płodnym, ponieważ ułatwia plemnikom poruszanie się i zapłodnienie.

Po owulacji śluz z pochwy zaczyna się zmieniać. Staje się lepki, kleisty, mętny, ma biały lub kremowy kolor. Taki śluz pojawia się do wystąpienia miesiączki, a niekiedy także przez kilka dni po jej zakończeniu. Śluz niepłodny nie jest tak obfity jak płodny, zwłaszcza w czasie owulacji, ale może pozostawiać biały nalot na bieliźnie.

Taki śluz nazywamy niepłodnym, gdyż utrudnia on plemnikom drogę do macicy.

Opisane dwa rodzaje śluzu, to śluz prawidłowy. Jeśli wydzielina z pochwy nie przypomina ani śluzu płodnego, ani niepłodnego, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z upławami.

Zobacz także: Grzybica pochwy – leki bez recepty i probiotyki ginekologiczne

Upławy z pochwy – jak wyglądają?

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która świadczy o infekcji pochwy – najczęściej o grzybicy pochwy lub infekcji bakteryjnej, ale także o innych dużo poważniejszych chorobach intymnych.

Grzybica pochwy – jak wyglądają upławy

Jeśli w organizmie kobiety doszło do zakażenia drożdżakami, to najczęściej pozna to ona po wydzielinie z pochwy. Grzybicę pochwy łatwo rozpoznać po białej, gęstej, serowatej, przypominającej twarożek wydzielinie. Niekiedy upławy mogą mieć też kolor żółtawy lub zielonkawy.

Oprócz upławów kobiety skarżą się na swędzenie pochwy, często też pieczenie pochwy. W przypadku wystąpienia takich objawów, trzeba zasięgnąć porady lekarza ginekologa.

Białe upławy (bakteryjne zapalenie pochwy)

Jeśli za zakażenie odpowiadają bakterie, a nie grzyby, wtedy wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny rybi zapach. Upławy są obfite, wodniste, mają szarobiały kolor. W przypadku pojawienia się takiego rodzaju upławów, również należy zasięgnąć porady lekarza, który najpewniej przepisze antybiotyk (dopochwowy lub dodatkowo doustny).

Żółte upławy (rzęsistkowica)

Żółte upławy, niekiedy zielone, obfite, czasami pieniące się  mogą oznaczać zakażenie pasożytem – rzęsistkiem pochwowym.

Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas stosunku, korzystania z tej samej toalety lub z tego samego ręcznika.

W przypadku tej choroby, również należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, które przepisze leki doustne zawierające metronidazol lub tynidazol, a często także leki dopochwowe i maść lub krem.

Czytaj również: Dieta przy grzybicy pochwy (candida dieta) – co jeść?

Brązowe upławy (Chlamydioza)

Brązowa wydzielina z pochwy może oznaczać zakażenie Chlamydia trachomatis, czyli chlamydiozę. Chlamydioza może także objawiać się krwawieniem po stosunku lub śródmiesiączkowym.

Chorobie tej często towarzyszy pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu, często pojawiają się też objawy niecharakterystyczne, a nawet niespecyficzne jak np. bóle w podbrzuszu. Chlamydioza jest chorobą przenoszoną drogą płciową i wszyscy partnerzy seksualni powinni być leczeni.

Nieleczona i bezobjawowa wydałoby się chlamydioza (szczególnie u mężczyzn) po latach może okazać się jedną z przyczyn problemów pojawiających się przy zajściu w ciążę lub podczas utrzymania ciąży.

Nadżerka szyjki macicy – jak wyglądają upławy?

Nadżerka to najprościej rzecz ujmując ubytek nabłonka lub błony śluzowej w szyjce macicy. Nadżerka zwykle nie daje niepokojących objawów. Najczęściej rozpoznaje ją lekarz podczas badania ginekologicznego, ale to nie oznacza, że nie daje ona żadnych objawów.

Nadżerkę można rozpoznać po obfitych upławach o białym, niekiedy żółtym lub nawet zielonkawym kolorze. Do innych objawów nadżerki zalicza się niezdiagnozowane krwawienia lub plamienia w trakcie i bezpośrednio po stosunku.

Jest to częsty objaw alarmujący, wówczas kobiety udają się na wizytę u ginekologa.

Jeśli lekarz stwierdzi, że mamy nadżerkę, z pewnością zleci nam wykonanie cytologii, żeby wykluczyć obecność komórek nowotworowych w szyjce macicy.

[Gynoxin] Jak sobie poradzić z żółtą wydzieliną z pochwy?

Jak nie zarazić się chorobą weneryczną? Andrzej Polski, dr n. farm. Lato to czas przygody, beztroski i zawierania nowych znajomości.

Skutki wakacyjnych zabaw mogą być jednak długotrwałe i niekoniecznie przyjemne dla naszego zdrowia. Czasami obok miłych wspomnień z wakacji możemy przywieźć „niechcianego towarzysza”.

Przeczytaj, jak zapobiegać chorobom wenerycznym, a gdy się pojawią – jak je rozpoznać.

Higiena Marcin Szczesio, mgr farm. Kompletując wakacyjną apteczkę i kosmetyczkę warto pamiętać o produktach, które pozwolą zachować nam odpowiedni poziom komfortu i poczucia świeżości w podróży oraz podczas wakacji. W aptece znajdziemy szereg kosmetyków i produktów niezbędnych do utrzymania codziennej higieny.

Infekcje intymne Marcin Szczesio, mgr farm. Infekcje intymne mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku kobiet, zastosować można, m.in.

globulki przeciwgrzybicze, żele o działaniu łagodzącym i przeciwświądowym czy znieczulające środki do podmywania lub irygacji.

W zwalczaniu objawów infekcji intymnych u mężczyzn, ulgę przynieść mogą łagodne środki myjące oraz krem lub płyn przeciwgrzybiczy (np. z klotrimazolem).

Jak stosować preparaty ginekologiczne? Olga Sierpniowska, mgr farm. Zdrowie intymne jest bardzo ważne – jego utrzymaniu służą specjalistyczne preparaty. Pacjentki jednak często wstydzą się zadawać pytania o aplikację leków do pochwy w gabinecie lekarskim czy w aptece. Co warto wiedzieć o stosowaniu preparatów ginekologicznych?

Infekcje intymne – jak sobie poradzić? Olga Sierpniowska, mgr farm. Infekcje intymne to wstydliwe, ale częste dolegliwości u kobiet – co 4 wizyta u ginekologa związana jest z występowaniem objawów stanu zapalnego pochwy. Jak radzić sobie z problemami ze zdrowiem intymnym? Co zrobić, gdy infekcja intymna dotknie mężczyznę albo dziecko?

Infekcje intymne przy karmieniu piersią Katarzyna Domagała, mgr farm. Infekcje intymne podczas kamienia piersią wymagają odpowiedniego leczenia. Jeśli odczuwasz świąd, pieczenie czy ból – warto skonsultować się z ginekologiem.

Do czasu wizyty wdrożyć można leczenie objawowe z wykorzystaniem środków dostępnych w aptece bez recept. Kobieta karmiąca piersią stosować może np.

środki do podmywania o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, globulki lub dopochwowe kapsułki z kwasem mlekowym czy krem z klotrimazolem.

Grzybica miejsc intymnych Karolina Siayor-Pietrzak, mgr farm. Grzybica okolic intymnych może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej przybiera postać grzybicy powierzchniowej, obejmującej okolice pochwy, sromu, prącia, pachwin.

Niewielką grzybicę możemy leczyć preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, np. na bazie klotrimazolu (krem, krem dopochwowy, płyn), fentikonazolu (globulki dopochwowe).

Jeśli grzybica jest rozległa i towarzyszą jej inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z ginekologiem.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

 • Po jakim czasie pojawiają się efekty leczenia po preparacie Gynoxin w dawce 600 mg? 5 odpowiedzi Iza, około roku temu
 • Co mam zrobić jeśli po zastosowaniu leku Gynoxin Optima pojawiło się u mnie krwawienie? 14 odpowiedzi Olga, około roku temu
 • Uszkodzenie błony śluzowej pochwy – co zastosować? 4 odpowiedzi Kasia, około 6 miesięcy temu
 • Czy można stosować żel na zewnątrz pochwy przy stosowaniu globulek Gynoxin optima? 3 odpowiedzi Bby, około 7 miesięcy temu
 • Czy Gynoxin Uno może być stosowany przez kobiety, które nie korzystają z antykoncepcji? 3 odpowiedzi Ania, około roku temu
 • Czy można stosować Gynoxin Uno przy nadciśnieniu? 3 odpowiedzi Marta , około roku temu
 • Dlaczego po zastosowaniu Gynoxin Optima wystąpiły upławy z niewielką ilością krwi? 3 odpowiedzi Kari, około roku temu
 • Co mam zrobić, jeśli odczuwam silne bóle podbrzusza, pieczenie pochwy podczas oddawania moczu i towarzyszy temu biała wydzielina? 5 odpowiedzi Ola, około roku temu
 • Po 3 dawce Gynoxin optima nadal swędzi i mam żółte upławy. 1 odpowiedź Mika, około dnia temu
 • Czy na wodniste upławy o zapachu drożdży pomoże Gynoxin? 3 odpowiedzi Lucyna, około roku temu
 • Czy na infekcję intymną mogę zastosować Gynoxin, jeśli Pimafucin mi nie pomógł? 3 odpowiedzi Justyna55, około roku temu
 • Czy zwiększenie się objętości upławów po zastosowaniu kapsułki Gynoxin Uno to powód do niepokoju? 3 odpowiedzi Anonim, około roku temu
 • Czy mogę zastosować Gynoxin uno, jeżeli mam upławy z krwią? 1 odpowiedź Kasia , około 6 dni temu
 • Czy po zastosowaniu leku Gynoxin Uno może pojawić się biała, serowata wydzielina z pochwy? 1 odpowiedź AAAA, około 8 dni temu
 • Czy mogę zastosować Gynoxin Uno, jeśli karmię piersią? 2 odpowiedzi Karolina, około 7 miesięcy temu

Ostatnio aktywni specjaliści:

Weronika Błaszczyk, lek. redaktor, lekarz ostatni post około 42 minut temu Bartlomiej Owczarek administrator ostatni post około 4 godzin temu Karolina Westfal, mgr farm. farmaceuta, redaktor Joanna Kajkowska, mgr farm. farmaceuta, redaktor Małgorzata Bekier, mgr farm. farmaceuta, redaktor Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. farmaceuta, redaktor

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*