Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

Wzrost wagi przed okresem dotyka wiele kobiet. Tycie przed okresem i jak go uniknąć? Jak zmniejszyć zatrzymywanie wody? Kiedy waga spadnie po okresie? Jak radzić sobie, gdy waga przed okresem rośnie?

W artykule przybieranie na wadze przed okresem przyjrzałyśmy się dokładnie mechanizmom, które stoją za zachciankami, zatrzymywaniem wody oraz tyciem przed miesiączką. 

Dziś opowiem Wam o tym, jak w tym tematem radzę sobie w pracy z moimi podopiecznymi ????

Wzrost wagi przed okresem w skrócie

Zmiany hormonalne na przestrzeni 28-dniowego cyklu powodują kilka rzeczy, które powodują wzrost wagi przed okresem. Odpowiada za to głównie spadek progesteronu, który:

 • między 23-28. dniem cyklu powoduje zatrzymywanie wody i złudne „tycie przed okresem”,
 • w drugiej fazie cyklu powoduje wzrost apetytu i pojawienie się zachcianek.
 • Kobiety intuicyjnie w drugiej fazie cyklu jedzą więcej niż wydatkują energii… czy to oznacza, że będziemy tyć, jeśli nie będziemy na diecie odchudzającej?
 • Niekoniecznie, bo gdybyśmy się kierowały tylko intuicją, to w II fazie cyklu, gdy mamy więcej zachcianek i jemy więcej, waga przed okresem trochę wzrośnie, ale potem, w I fazie cyklu, estrogeny ograniczają apetyt i jemy trochę mniej. W ciągu całego cyklu, pełnych 28 dni, waga jest ta sama ???? 
 • Problem polega na tym, że już dawno nie kierujemy się wyłącznie intuicją w jedzeniu… ???? O tym, dlaczego jemy niezdrowo i jak ciężko jest jeść intuicyjnie w dzisiejszym świecie, już pisałam tutaj, w artykule od czego tyjemy

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

Przypadek Basi

Moja podopieczna Basia opisała mi swój problem takimi słowami:

„Zaobserwowałam ciekawą rzecz i chciałam się na bieżąco z Panią tym podzielić. Dwa dni przed naszą ostatnią wizytą ważyłam się (jak zawsze rano na czczo) i było 67,1 kg i to było na 3 dni przed okresem. Potem z 2/3 dni po okresie ważyłam 66,4 kg. Przez ostatnie trzy dni robiłam pomiary wagi i od 31.01-01.02. ważyłam 66,8kg. Dzisiaj rano nagle 65,5kg.

Aktualnie jestem 2 dni przed owulacją. Ja faktycznie czuję czasami te skoki, że jednego dnia jestem ociężała, a innego dnia lżej się czuję i wcale nie zawsze gdy mam okres lub owulację. Wydaje mi się, że u mnie bardzo się dają we znaki te problemy z retencją wody w organizmie, chyba, że Pani ma inny pomysł..

pamiętam, że mam pić dużo wody, z czy powinnam zrobić coś jeszcze?”

Basia ma typowy problem – zatrzymywanie wody w organizmie. W drugiej fazie cyklu również o wiele ciężej jej powstrzymać się od podjadania, czuje ewidentnie zachcianki na wysokokaloryczne posiłki, najczęściej połączenie węglowodanów z tłuszczami (czekolada albo… bułka z masłem) i ma gorszą wrażliwość insulinową.

Basia na pewno nie jest osamotniona. Taki wzrost wagi przed okresem na poziomie 1,5 kilograma są u kobiet… normą. Czasem wahania są jeszcze większe, na przykład 3-4 kg…

Ale na szczęście, można im poniekąd zaradzić. Mówię poniekąd, bo pewne zatrzymywanie wody w zdrowym organizmie kobiety będzie normą, możemy jednak zrobić wiele, żeby mniej je odczuwać ????

Jak sobie więc radzę z moimi podopiecznymi, gdy waga przed okresem wzrasta?

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

1. Nie traktuję wagi jako wyznacznika odchudzania

Pamiętaj, że jako kobieta, możesz odnotowywać większe amplitudy na wadze niż mężczyzna! O ile facet chudnie codziennie o kilkadziesiąt gramów, kobieta częściej zauważy raz spadek, raz wzrost.

To żadne „tycie przed okresem”, tylko normalne wahania hormonalne.

Dlatego ważenie się codziennie, a nie daj Boże więcej niż raz dziennie, czasem powoduje wyłącznie dużo stresu, a niekoniecznie jest najlepszym wyznacznikiem efektywności diety.

Kiedy waga spadnie po okresie? Kiedy się ważyć?

Waga między 3-7 dniem cyklu jest najniższa, potem w dniu owulacji wzrasta nawet o kilogram, potem znowu spada, ale po kilku dniach zwów obserwujemy wzrost wagi przed okresem… ciężko być kobietą, ale zaakceptuj to i nie panikuj, bo waga przed okresem pokazała trochę więcej! Najgorsze, co możesz zrobić to paniczne obcinanie kalorii, bo mamy kilkadziesiąt gramów więcej. W tym momencie przyda się wsparcie dobrego specjalisty, który powie, czy taki wzrost wagi to problem, czy nie.

Pamiętaj też, że waga ciała = tkanka tłuszczowa + tkanka mięśniowa. I nie zawsze dla atrakcyjnej sylwetki musisz ważyć mniej ????

Koncentruj się na innych aspektach sylwetki:

 • jak wyglądasz w lustrze,
 • czy wchodzisz w kieckę sprzed dwóch lat,
 • czy jesteś silniejsza,
 • czy się sobie podobasz! ????

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

2. Moje podopieczne ważą się albo raz w miesiącu albo raz na tydzień

 1. Nie waż się częściej, bo nic to nie da, a tylko Cię będzie denerwowało. Naprawdę ????
 2. Są nieliczne przypadki, gdy proszę o częstszy pomiar wagi. Ale naprawdę nieliczne ????
 3. Moje podopieczne w gabinecie ważą się raz na miesiąc i staramy się, aby zawsze była to ta sama faza cyklu.

  Uwierzcie mi, jestem w stanie na podstawie analizy składu ciała powiedzieć, w której fazie cyklu jest moja klientka… ????

 4. Jeśli ważysz się sama, to waż się:
 • raz w tygodniu, tego samego dnia, zawsze rano, na czczo, najlepiej po dniu nietreningowym;
 • raz w miesiącu, najlepiej w 3-7. dniu cyklu, po krwawieniu.

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

3. W drugiej fazie cyklu zwiększam kaloryczność 

Apetyt w fazie lutealnej wzrasta. Między innymi dlatego uważam, że zwiększenie kaloryczności lub zaplanowanie dodatkowej przekąski w odpowiednim momencie miesiąca będzie dobrym pomysłem u wielu kobiet i pozwoli zapanować nad podjadaniem.

Tak robię z moimi podopiecznymi i to się sprawdza ????

Zawsze przy problemach z podjadaniem w II fazie cyklu dołączamy jakąś słodką przekąskę bazującą na tłuszczach – np. na bazie masła orzechowego (fajnym rozwiązaniem są domowe desery jednoporcjowe, które znajdziesz na blogu, na przykład ulubione przez moje klientki domowe Reese’s).

Dlaczego to dobre rozwiązanie?

 • W trakcie drugiej fazy cyklu wzrasta przemiana materii, więc spalamy około 100-300 kcal więcej,
 • Jeśli zdamy się na swobodne podjadanie, to często okazuje się, że zjemy o wiele więcej niż to 300 kcal…
 • A zaplanowana przekąska pozwala nam utrzymać poczucie kontroli i spełnić zachciankę bez negatywnego wpływu na spadek wagi ????

Często też dokładamy w zamian jakąś formę przyjemnej, bardzo lekkiej aktywności fizycznej, na przykład spacer z ulubioną muzyką lub audiobookiem ????

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

4. Zwiększam spożycie potasu

W drugiej fazie cyklu, gdy mamy do czynienia z zatrzymywaniem wody, równowaga między potasem a sodem będzie jeszcze ważniejsza. Często też ograniczam spożycie sodu, ale nie drastycznie – pamiętajcie, że 4-5 g sodu jest jak najbardziej okej ????

Dzięki większej podaży potasu zwiększamy delikatnie wypłukiwanie sodu i zatrzymywanie wody nie jest tak dotkliwa. Ważne, żeby nie robić tego za pomocą suplementów diety, aby zmiany nie były gwałtowne.

Potas znajdziesz w bananach, awokado, ziemniakach, pomidorach, morelach suszonych, czerwonej soczewicy, soi, pistacjach, migdałach, słoneczniku i… czekoladzie oraz kakao ???? Sama lubię dietę opartą na łatwo dostępnych produktach, więc moje podopieczne jedzą więcej ziemniaków, pomidorów, soczewicy, bananów… 

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

5. W drugiej fazie cyklu zmniejszam ilość węglowodanów

W drugiej fazie cyklu lekko spada też podaż węglowodanów na rzecz tłuszczów. W momencie dominacji progesteronu efektywniej spalamy tłuszcze jako źródło energii, przede wszystkim w trakcie wysiłku fizycznego.

Łakniemy też tłustszych pokarmów ???? Często redukuję jeden posiłek z węglowodanami na rzecz białkowo-tłuszczowej przekąski – świetnie sprawdza się jakiś deser na bazie bananów i masła orzechowego (np. lody białkowe z masłem orzechowym).

Postaraj się przyglądnąć swojemu talerzowi i coś w nim zmienić… Więcej warzyw, mniej chleba czy makaronu… ziemniaki zamiast ryżu ???? Zupa z soczewicy i pomidorów na kolację… To niewielkie zmiany, które odbiją się pozytywnie na zmniejszeniu retencji wody i zniwelują przybieranie na wadze przed okresem.

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

6. Nie pozwalam używać żadnych środków odwadniających

Ani „cudownych” farmaceutyków w stylu reklamowanych „tabletek na wątrobę” (moja opinia jest zgodna z opinią Pana Tabletki) z ani z „naturalnych diuretyków” jak pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp polny, mącznica lekarska, jałowiec… Zresztą jak widzę suplementy odwadniające, to mi się krew w żyłach gotuje ????

Wysokie spożycie środków odwadniających w drugiej fazie cyklu spowoduje, że „skok” aldosteronu będzie jeszcze wyższy i jak tylko je odstawicie, retencja wody gwarantowana! Odwadniając się jedynie zwiększysz zatrzymywanie wody. 

W drugiej fazie cyklu nakazuję za to pić dużo wody. Dużo nie oznacza 1,5 l ???? Ale często nawet 3-4 litry dziennie! Ta ilość jest często indywidualna.

 • Tych kilka zasad pozwala mi i moim podopiecznym kontrolować zatrzymaie wody w momentach spadku poziomu progesteronu, reagować adekwatnie na wzrost wagi przed okresem i zdrowo, spokojnie przetrwać cały cykl ????
 • Mam nadzieję, że pomogą też Tobie ????
 • A jeśli masz więcej pytań, nie krępuj się i napisz do mnie! 

Trenuję, ale nie chudnę, czemu? Przyczyną może być… woda

Duże wahania wagi, cellulit i uczucie ciągłego opuchnięcia (zwłaszcza w okolicach rąk i nóg) to częste objawy zatrzymania wody w organizmie. Rozpoznajesz je?

Gromadzeniu się wody w tkankach sprzyja źle zbilansowana dieta, brak ruchu i zmiany hormonalne. Ten problem dotyka wielu kobiet, ale można mu zaradzić! Poznaj naturalne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Objawy zatrzymania wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie to zmiana jej proporcji i miejsc w których się lokuje w organizmie. Jest to zupełnie, co innego niż obrzęk.

Jak odróżnić te dwa stany? Jeżeli masz zdrowe nerki, układ krążenia i nie chorujesz na choroby przewlekłe nie musisz się stresować, obrzęki raczej Ci nie grożą.

Za to inne przypadłości, związane z  redystrybucją wody w organizmie, jak najbardziej mogą się pojawić.

Wszystko przez wodę, której zbyt dużo przedostaje się z naczyń krwionośnych. Gromadzi się wtedy wewnątrz lub na zewnątrz komórek.

Jest to widoczne i odczuwalne przede wszystkim w okolicach stóp, dłoni i twarzy. Powoduje też powstawanie cellulitu.

Często w takim przypadku czujemy ociężałość, senność, brak energii, a to skutkuje rozdrażnieniem brakiem koncentracji i bólami głowy.

Przez nadmiar wody, nagle z dnia na dzień, przestaniesz mieścić się w ulubione spodnie, buty i pierścionki zaczynają uciskać. Może dochodzić do mrowienia, pieczenia i nienaturalnego napięcia skóry. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, ten objaw może świadczyć też o podwyższonym poziomie kwasu moczowego we krwi lub innych problemach zdrowotnych.

Nadmiar tkanki tłuszczowej czy nadmiar wody?

Zatrzymanie wody w organizmie powoduje też okresowy wzrost masy ciała. I nawet jeśli jest to kilka kilogramów, to nie należy mylić tego zjawiska ze zwykłym tyciem. Jak odróżnić przyrost tkanki tłuszczowej od zatrzymywania wody?

Zwróć uwagę na tempo, w jakim masa ciała rośnie. Duże wahania na przestrzeni kilku dni świadczą najprawdopodobniej o zbyt dużym nagromadzeniu wody. Nie wpadaj w panikę, kiedy waga pokazuje więcej niż zazwyczaj. Przyjrzyj się swojemu trybowi życia i diecie. Przypomnij sobie ile wody wypiłaś, a ile wydaliłaś.

Przyczyny nadmiernego gromadzenia wody w organizmie

Zatrzymanie wody bywa sygnałem, że Twój organizm uległ rozregulowaniu. W większości przypadków jest to łatwo odwracalny proces. Jednak żeby rozwiązać problem, trzeba poznać jego przyczynę.

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

Źle zbilansowana dieta

Na co dzień jesz dużo soli, cukru i dań typu fast food? To błąd. Dieta bogata w sód sprzyja zatrzymaniu wody. Wysoko przetworzona żywność ma bardzo dużą zawartość soli, a tym samym sodu.

Brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia, praca przed komputerem i uciskające ubrania. Wszystko to utrudnia swobodne krążenie krwi i limfy w ciele, ma ogromny wpływ na zastój płynów w organizmie i powstawanie obrzęków.

Wahania hormonalne

Zwiększenie poziomu estrogenu ma również wpływ na zatrzymanie wody w organizmie. Dlatego druga połowa cyklu, czas przed miesiączką i jej pierwsze dni to czas kiedy czujesz się spuchnięta. Podobne objawy mogą wystąpić też podczas zażywania antykoncepcji hormonalnej.

Zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu

Paradoksalnie piciem zbyt małej ilości wody i odwodnienie również powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Można to zaobserwować zwłaszcza w trakcie upałów.

Jak radzić sobie z zatrzymaniem wody w organizmie?

Mamy kilka sprawdzonych, naturalnych sposobów na pozbycie się nadmiaru wody i przeciwdziałaniu zatrzymywaniu jej w tkankach. Zebraliśmy najskuteczniejsze z nich, ale pamiętaj, że najlepsze efekty otrzymasz stosując je regularnie na co dzień. Podobnie jak w przypadku treningów, jednorazowe zrywy nie będą skuteczne. 

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

Zadbaj o świeże warzywa i owoce w diecie

Dieta to potężny oręż w walce o zdrowy i prawidłowo funkcjonujący organizm. Największym sprzymierzeńcem jest błonnik, którego najwięcej jest w warzywach i owocach. Usprawni pracę jelit i dzięki temu pomoże pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii.

Podczas zakupów wybieraj produkty sezonowe i od lokalnych dostawców. Wtedy w pakiecie możesz liczyć na największą dawkę witamin i mikroelementów. Oczywiście pod warunkiem, że jedzenie będzie odpowiednio przechowywane.

Najskuteczniejsze w walce z nadmiarem wody są produkty o dużej zawartości wody, jak arbuz, ogórek, brzoskwinie, ananasy. A także te które mają dobroczynny wpływ na układ moczowy, czyli żurawina i pietruszka. Mają delikatne działanie moczopędne i delikatnie stymulują nerki.

Unikaj słonych przekąsek i dań typu fast food

Jak wspomnieliśmy – nadmiar soli sprzyja nabieraniu wody. Według Światowej Organizacji Zdrowia jej dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 gramów. Unikaj produktów, które mają ją wysoko w składzie.

Dotyczy to dań typu fast food, chipsów i innych słonych przekąsek, ale nie tylko! Sól znajdziesz także w takich produktach spożywczych, jak szynka, ser żółty czy… płatki śniadaniowe! Dlatego podczas zakupów zawsze bądź czujna.

Dbaj o regularność posiłków

Regularne i dobrze zbilansowane jedzenie sprawi, że układ pokarmowy będzie pracował sprawnie i wydajnie. Będziesz czuć się lżej i zyskasz więcej energii. Zadbaj o to, by w jeść 4-5 zdrowych posiłków dziennie. 

Brakuje Cie pomysłów? Na blogu BeActive TV znajdziesz mnóstwo inspiracji! Zainspiruj się przepisami na FIT obiad i FIT kolację! Im bardziej zróżnicowane i smakowite posiłki, tym mniejsza ochota na podjadanie. A stąd prosta droga nie tylko do pozbycia się zbędnej wody, ale także do uwolnienia się od nadmiaru tkanki tłuszczowej!

Pij dużo wody!

Przede wszystkim wody średniozmineralizowanej. Pilnuj, by wypijać jej przynajmniej 1,5 litra dziennie. Pomogą także odpowiednio dobrane napary ziołowe: z pokrzywy, mniszka lekarskiego, czystka i skrzypu. Dobrze sprawdzi się też zielona herbata.  Nie przesadzaj jednak z ilością naparu, 1-2 szklanki dziennie w zupełności wystarczą. 

Unikaj mocnej kawy, herbaty i przede wszystkich alkoholu. O płynach powinnaś pamiętać zwłaszcza podczas upałów i w trakcie aktywności fizycznej. Wtedy pozycją obowiązkową są dobrej jakości  izotoniki.

Pomogą one skutecznie nawodnić organizm i uzupełnić ewentualne braki w elektrolitach. I nie musisz polegać na napojach ze sklepu – dobrej jakości izotonik możesz przyrządzić w domu.

 

Ile płynów powinno się przyjmować?  Na każdy kilogram masy ciała potrzebujesz ok. 30 ml płynów dziennie. Dodatkowo na każdą godzinę treningu powinno się przyjąć ok. 400 – 800 ml płynów. Jeśli jednak potrzebujesz pić więcej, nawadniaj się adekwatnie do swoich potrzeb. Obserwuj kolor swojego moczu – powinien być on jasny, w słomkowym odcieniu.

Ruszaj się!

Regularny wysiłek fizyczny to prawdziwy pogromca nagromadzonej w tkankach wody. Ruch poprawia przepływ limfy i przyspiesza krążenie krwi, a to zapobiega powstawaniu zastojów i obrzęków. Dodatkowo w czasie treningu razem z potem usuwane są zbędne produkty przemiany materii i toksyny, które mogą sprzyjać zatrzymaniu wody w organizmie.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną nie zdziw się, jeśli na początku zaczniesz nabierać wody. To normalne zjawisko: puchną mięśnie, które, jak całe ciało, zawierają sporo wody. W miarę wzrostu formy, stan ten będzie coraz mniej odczuwalny i w końcu minie. 

Nie wiesz, jak zacząć ćwiczyć? Trenuj online z profesjonalnym trenerem. Na BeActive TV znajdziesz ponad 30 treningów. Możesz wybrać program odpowiedni do stopnia zaawansowania, rodzaju ćwiczeń i czasu trwania.

UWAGA! W sieci można znaleźć porady, które zalecają przyjmowanie leków moczopędnych. Nie słuchaj ich. Zażywanie środków leczniczych bez konsultacji z lekarzem i przy braku wyraźnych wskazań medycznych może być groźne dla zdrowia. Możliwym skutkiem ubocznym są zaburzenia pracy nerek i odwodnienie!

Dobrym pomysłem są za to masaże, które pobudzają układ limfatyczny do pracy.

Kiedy zatrzymanie wody w organizmie jest objawem poważniejszych zaburzeń?

Zdarza się, że zatrzymanie wody w organizmie to sygnał poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jeśli domowe sposoby nie pomagają i zauważysz inne niepokojące objawy – koniecznie udaj się do lekarza! Obrzęki i problem z zatrzymaniem wody w tkankach mogą być objawem chorób układu krążenia, nerek lub tarczycy. 

Obyś puchła tylko z dumy!

Od codziennych wyborów zależy, jaki będzie komfort Twojego życia. Nie potrzeba wielkich rewolucji. Na zdrowej diecie i aktywności fizycznej możesz tylko zyskać! Pożegnasz niekomfortowe obrzęki i odkryjesz w sobie pokłady energii i motywacji.

Dlatego daj sobie szansę! Odpalaj BeActiveTV i widzimy się na macie!

Dlaczego podczas okresu waga wzrasta?

ZdrowieOdżywianieOdchudzanie Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką Otyła kobieta / Źródło: Fotolia / Saltodemata Masa ciała może wahać się nie tylko w ciągu miesiąca, ale nawet w ciągu dnia. Nie bez powodu zaleca się, by pomiaru dokonywać zawsze rano, w regularnych odstępach czasu. Ponadto kobiety powinny zwrócić także uwagę na dzień cyklu. W czasie okresu waga może pokazać więcej. Dlaczego?

Miesiączka jest dla wielu kobiet wyjątkowo uciążliwa – występuje PMS, pojawiają się bóle i skurcze brzucha, ogólnie osłabienie, zmiana nastroju i zmęczenie. Nie bez powodu niektóre kobiety bardzo narzekają na swoje samopoczucie w te dni. Dodatkowym objawem, który wówczas występuje, jest także pozorny przyrost masy ciała. Waga może pokazywać więcej niż zwykle, a ubrania, które na ogół idealnie leżą, nagle mogą stać się obcisłe.

Wzdęcia i bóle brzucha mogą pojawiać się już na kilka dni przed okresem, ponieważ progesteron, którego poziom się podnosi, sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie kobiety. Chociaż przyrost masy ciała, wskazywany na wadze, może być powodem trosk, stan ten na ogół mija wraz z końcem miesiączki.

Niektóre kobiety nawet nie zauważają takich zmian. Szczególnie, jeśli regularnie się nie ważą. Kobiety, które obserwują u siebie znaczy przyrost masy ciała i intensywne zatrzymywanie się wody w organizmie, powinni skonsultować się z lekarzem, ponieważ objaw ten może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, np.

z funkcjonowanie nerek czy układu hormonalnego.

Zmiany hormonalne zachodzące przed i w trakcie okresu mogą znacznie wpłynąć na zmiany masy ciała. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.

Zmiany hormonalne, a tycie w tracie okresu

 • Z powodu zmian hormonalnych dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. Np. progesteron może prowadzić do zwiększenia ilości wody, umożliwiając wyciek płynów z naczyń krwionośnych do otaczających tkanek. Na zatrzymanie wody ma też wpływ zmieniający się poziom innego hormonu, aldosteronu. Wbrew pozorom picie większej ilości wody nie spowoduje pogorszenia objawów. Paradoksalnie, najłatwiej pozbyć się nadmiaru wody, pijąc płynu.
 • Wzrost masy ciała może być też spowodowany nadmiernym apetytem, szczególnie na słodycze i niezdrowe przekąski. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego w czasie miesiączki łaknienie wzrasta, ale podejrzewa się, że odpowiedzialny jest wzrost progesteronu. Swoje pragnienia można jednak zaspokoić w inny sposób, sięgając po zdrowe produkty.
 • W czasie okresu kobiety na ogół nie mają chęci do ćwiczeń. Brak aktywności fizycznej i częste podjadanie może faktycznie wpłynąć na talię. Warto jednak przełamać swoją niechęć i odbyć chociaż krótki trening jogi czy też wyjść na długi spacer. Aktywność fizyczna pomaga łagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z menstruacją.
 • Zmiany hormonalne mogą powodować nie tylko zwiększenie apetytu i zatrzymywanie się wody, ale też wzdęcia i zaparcia. Problemy z wypróżnianiem również mogą wpłynąć na masę ciała.

Czytaj też:5 prostych sposobów na utratę nadmiaru wody z organizmu

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą.

Ile dni przed okresem waga wzrasta i dlaczego tak się dzieje? Sposoby na tycie w czasie miesiączki

Jak schudnąć

Wiele kobiet przybiera na wadze podczas miesiączki. Skok wagi w górę zauważymy już 5 dni przed miesiączką. Najwyższy wzrost waga pokaże pierwszego dnia cyklu. Może to być nawet 1,5-3 kg. Dowiedz się dlaczego i co możesz z tym zrobić.

Podczas miesiączki wiele kobiet cierpi na bóle brzucha, osłabienie i wahania nastroju – to tylko trzy nieprzyjemne skutki uboczne menstruacji. Jakby tego było mało, niektóre z nas czują się też nagle nadęte, a wejście na wagę potwierdza to uczucie: dodatkowy kilogram lub dwa nie jest rzadkością w tym czasie. Ale dlaczego tak się dzieje i co możemy z tym zrobić?

Przyrost masy ciała podczas miesiączki: co się za tym kryje?

Nie wszystkie, ale wiele z nas odczuwa wzdęcia podczas miesiączki i zauważa przyrost wagi. W większości przypadków jednak obie te przyczyny wynikają po prostu z zatrzymania wody w organizmie. 

Organizm może zacząć magazynować wodę nawet do 14 dni przed miesiączką z powodu zmian w poziomie hormonów spowodowanych cyklem menstruacyjnym. Wzrasta wtedy poziom progesteronu, który zatrzymuje wodę w organizmie.

Skok wagi w górę zauważymy już 5 dni przed miesiączką. Najwyższy wzrost waga pokaże pierwszego dnia cyklu. Może to być nawet 1,5-3 kg.

Podczas samej menstruacji woda jest zwykle ponownie tracona, dlatego z każdym kolejnym dniem waga znów będzie wracać do normy.

Jeśli więc zauważyłaś wzrost wagi w czasie miesiączki, nie panikuj! Prawdopodobnie jest to tylko woda, którą organizm tymczasowo zmagazynował i która sama zniknie. Co więcej, badania potwierdziły, że kobiety, które na co dzień uprawiają dużo sportu, mogą zaobserwować większy wzrost wagi. 

Oczywiście, oprócz zatrzymania wody, jest jeszcze jeden efekt uboczny, który pojawia się szczególnie w tygodniu poprzedzającym miesiączkę, a czasami w jej trakcie: apetyt! Przed miesiączką i w jej trakcie wiele kobiet częściej czuje głód oraz ma silną ochotę na słodycze lub słone przekąski.

Naukowcy podejrzewają, że to również wina progesteronu. Oczywiście, jeśli zaspokajasz zachcianki żywieniowe w dniach poprzedzających miesiączkę, możesz przytyć, ponieważ zjesz znacznie więcej kalorii, niż potrzebuje Twoje ciało.

Niestety, to tylko plotka, że podczas menstruacji organizm zużywa więcej kalorii, więc dziesiąta kostka czekolady, którą zjemy, może pojawić się w postaci tłuszczu na naszych biodrach. 

Co więcej, w parze z nadmiernym łaknieniem idzie też brak chęci do ćwiczeń i wysiłku fizycznego, który odczuwa wiele kobiet w czasie miesiączki. Przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii przy braku aktywności fizycznej może doprowadzić do tycia. 

Zmiany hormonalne mogą też wywołać zaparcia i wzdęcia. To również ma wpływ na wagę. 

Co możesz zrobić, aby schudnąć w czasie miesiączki?

Po pierwsze, zła wiadomość: nie możesz nic zrobić z zatrzymywaniem wody w organizmie, które zaczyna się przed okresem. Jest to całkowicie naturalne i znika samoistnie po bardzo krótkim czasie.

Co możesz zrobić, jeśli czujesz się wzdęta i ciężka podczas okresu? Zignoruj swoją wagę! Możesz też poczuć się lepiej, jeśli będziesz nosić luźne ubrania, niekoniecznie dopasowane jeansy czy obcisłą sukienkę.

Istnieje jednak kilka małych sztuczek, które mogą przynajmniej trochę zmniejszyć retencję wody lub sprawić, że zniknie ona szybciej.

Sposoby na zatrzymywanie wody w organizmie

Postaw na potas

Począwszy od drugiej połowy cyklu należy spożywać pokarmy zawierające potas (np. sok pomidorowy, karczochy, brokuły i buraki zawierają dużo potasu).

 • Ogranicz białko i sól
 • Wysokie spożycie białka i soli jest najczęstszą przyczyną zatrzymywania wody w organizmie nie spowodowanego chorobą: Jeśli więc jesz mniej białka zwierzęcego i mniej soli, możesz przeciwdziałać niepotrzebnemu magazynowaniu wody.
 • Przyjmuj aminokwasy

Jedz żywność zawierającą niezbędne aminokwasy, takie jak izoleucyna (w soczewicy, wołowinie i nerkowcach), walina (np. w płatkach owsianych i jajach) i metionina (w soi i tuńczyku). Dieta bogata w te składniki również może przyczynić się do zachowania równowagi wodnej w organizmie.

 1. Pij herbaty odwadniające
 2. Herbaty odwadniające z liśćmi brzozy lub pokrzywy również pomagają odwodnić organizm – ale należy je pić tylko rano, w przeciwnym razie nie będziesz mogła spać wieczorem.
 3. Pij dużo wody

Brzmi paradoksalnie, ale duża ilość wody faktycznie pomaga przy zatrzymywaniu jej w organizmie. Nawadniając organizm, łatwiej jest usunąć jej nadmiar, gdyż przyjmowana woda wspomaga wydalanie tej, która zalega w ciele. 

Sposoby na nadmierny apetyt

 • Słodycze zastąp zdrowymi odpowiednikami, które działają podobnie, np. świeżymi owocami, takimi jak ananas, pomarańcze, jagody.
 • Zamiast słonych przekąsek jedz orzechy, oliwki lub ogórki kiszone – smakują wyśmienicie i są o wiele zdrowsze!

Najważniejsze, by zapobiec objadaniu się niezdrowymi, słodkimi i kalorycznymi produktami, jest dobre przygotowanie! Jeśli masz pod ręką zdrowe alternatywy na wypadek zachcianek, jest mniej prawdopodobne, że sięgniesz do torebki z chipsami…

Gdy dopadnie cię zachcianka na coś słonego – szybki przepis na chipsy parmezanowe

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką
Parmezanowe chipsy.
123RF

 1. Zetrzyj na tarce kawałek parmezanu (najlepsza jest skórka) – ilość według potrzeb. Wyciśnij trochę świeżego czosnku i wymieszaj. Dodaj zioła do smaku – na przykład rozmaryn.
 2. Za pomocą łyżeczki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia usyp małe kopczyki z parmezanu i spłaszcz. Piecz w rozgrzanym piekarniku (200 stopni) przez około 5 do 7 minut, aż do uzyskania złotego koloru.

Wahania kobiecej wagi. Kiedy się tym nie przejmować?

Zatrzymywanie wody i wzrost wagi przed miesiączką

Kiedy przechodzisz na dietę i trzymanie się jej zasad dobrze Ci idzie, bardzo chętnie monitorujesz swoje postępy. Oczekujesz, że kilogramy będą regularnie lecieć w dół.

Jednak prawie każda z nas doświadczyła podobnej historii: w czwartek waga pokazuje, że na swojej redukcyjnej diecie schudłaś dwa kilogramy, a w piątek czujesz się nabrzmiała, wchodzisz na wagę, a tu nagle dwa kilogramy wróciły, chociaż wcale nie było żadnych odstępstw od diety.

Wahania kobiecej wagi przed okresem

Jesteś zdrowa, nie masz kłopotów z hormonami, zdrowo się odżywiasz lub jesteś na zbilansowanej diecie od dietetyka, a mimo to co miesiąc widzisz dziwny skok wagi – to prawie pewne, że spowodowane jest to nadchodzącą miesiączką.

Nam, kobietom, zdarza się demotywować, kiedy widzimy dodatkowy kilogram czy dwa, który w zasadzie wziął się z powietrza.

Mam nadzieję, że ten tekst przyniesie Ci trochę ulgi – większość z nas ma tak, że przed menstruacją nie tylko będzie czuła się cięższa, ale i waga tę ciężkość potwierdzi.

Zwykle kilogramy, które przybywają, interpretujemy jako dodatkowy tłuszcz, tymczasem w przypadku okresu jest niemal pewne, że to… woda.

Wahania
kobiecej wagi – przyczyny

 • Miesiączka to czas zmiany natężenia hormonów. Stery przejmuje progesteron, a organizm zaczyna zatrzymywać wodę. I właśnie to znajduje odzwierciedlenie na wadze. Nie oznacza to więc, że nagle przytyłaś.
 • Niektórym kobietom podczas okresu zdarzają się zaparcia. W takim przypadku wchodzenie na wagę jest zupełnie bezcelowe, bo pokaże ona więcej kilogramów niż w chwili, kiedy ważymy się na przykład w środku cyklu i po wypróżnieniu.
 • Przed miesiączką wiele z nas czuje, że nawet ubrania leżą na nas gorzej, brzuch wystaje bardziej niż zwykle, nie mówiąc już nawet o kiepskim nastroju (kiepski to chyba zbyt łagodne słowo ;)) i ogromnej chęci na tłuste i słodkie jedzenie. Owszem, zwiększony apetyt przez dwa czy trzy dni może spowodować, że brzuch nieco się powiększy, ale bez przesady. Ile musiałybyśmy jeść, aby przytyć w dwa dni?

Wahania
wagi przed okresem – porady

Oczywiście dla samego zdrowia wybierać zdrowsze alternatywy tych okresowych zachcianek. Niemniej wiem, że to trudne. Ważne jest również dobre samopoczucie w te i tak trudne dni, a zatem najlepiej się wtedy nie ważyć, bo wynik będzie przekłamany, a także pozwolić sobie na małe odstępstwo od diety. Małe, czyli takie, które nie przedłuży się do kolejnej miesiączki.

Twój organizm przez kilka dni będzie zatrzymywał wodę. Nie oznacza to jednak, że powinnaś ograniczyć ilość wypijanych płynów, skoro Twój organizm tymczasowo ma je w nadmiarze.

Odpowiednie nawodnienie sprzyja usuwaniu nagromadzonej wody, choć może to brzmieć jak paradoks. Regularne picie wody małymi łykami daje organizmowi sygnał, że nie trzeba jej gromadzić w tkankach.

Poza tym, odpowiednio nawodniona, poczujesz się lepiej.

Czytaj również: Post dr. Dąbrowskiej. Dlaczego dieta owocowo-warzywna nie jest dobrym pomysłem?

Najważniejszą poradą w tej kwestii niech będzie: nie daj się zwariować! W Internecie znajdziesz mnóstwo sposobów na pozbycie się wody z organizmu, ale dotyczą one raczej innych chorób albo stanów (np. obrzęki, choroby nerek, przyjmowanie niektórych leków) niż nadchodząca miesiączka. Jednorazowe wypicie naparu z pietruszki, skrzypu polnego czy pokrzywy wiele nie zmieni, nie mówiąc już o innych specyfikach.

Zdrowiej jest pogodzić się z niewielkim przyrostem wagi w czasie okresu. To na pewno nie wynika z Twojego zaniedbania ani kłopotów ze zdrowiem. Wprost przeciwnie, regularne miesiączkowanie to właśnie oznaka zdrowia!

Jeśli
zatem lubisz monitorować swoją wagę, odstaw sprzęt do ważenia
około 5 dni przed miesiączką i 2 dni po jej zakończeniu. Ważenie
się pomiędzy tymczasem tylko Cię dodatkowo zestresuje, a tego nie
potrzebujesz w trakcie okresu. ???? Niedługo po krwawieniu waga wróci
do normy.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*